Matineuze romantiek aan aarne het Sp; C. J. v. d. Broek Echo van de schater om een gebarsten wereld De misdaad van van Adrichem Adriaen Santpoorts jeugd klotf1 in de mast Haarlemse groentenveiling vraagt betere accommodatie Op bezoek bij de familie Strauss Henri de Toulouse Lautrec's lithografieën D Toen Haarlem belegerd werd H Levendige handel Visserijgolf Films van deze week in Haarlem De Hofnar van Montmartre Voorspel en naspel Van groene zeep, paling, worsten nog f"' HERINGA WUTHRICH ZOMERCONCERT H.O.V. LIPS' SLOTEN TOT 1 SEPTEMBER IN HUIS VAN LOOY: SLEUTEL WEG? ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1952 PAGINA 6 HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS KIEN DOP IN KERMIS- LAND Examen Hoofdakte r: WEGWERKERS DOOR TREIN GEGREPEN In totaal drie doden Rembrandt Luxor Frans Hals Spaarne Hoofdverieg. Cinema Palace Lido City M inerva FRANCISCAANSE LUCIFERS Morgen in Bloemendaal RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE aK 40 JAAR IN DIENST BIJ DE N-Z.H.V.M. „DE SLEUTELSPECIALIST'' Wanneer de meeste Haarlemmers nog op een oor liggen, rijden in de prille mor gen de tien- en twintig-tonners, afgeladen met groenten en fruit van de verschil lende vellingen, de stad binnen richting Koudenhorn. Met man en macht wordt er gewerkt om voor zes uur de lading op de grond tc hebben, want en zo is nn eenmaal het voorsehrift dan moeten de voertuigen van de grossiers het veld ruimen voor de kleinhandelaren, die even later als vliegen om de strooppot de markt opdrommen. kijkend of er iets van hun gading bij is. Op hoogtijdagen, zoals Dinsdag, Donderdag en Zaterdag staan grote files kleinhandelaren te trachten, totdat zij In de begeerde hof van Eden worden binnengelaten. De marktmeester, de heer L. D. Vrjj, heeft dan ook op zulke dagen zjjn handen vol, teneinde alles zo vlot mogelijk te laten verlopen. Doch met een beetje schip peren redden zij zich wel, hoewel de accommodatie van de Haarlemse groenten- markt niet gunstig is. Vooral de laatste jaren is dit euvel goed merkbaar, want de kleinhandelaren, die goede zaken maken, verschijnen niet meer zoals vroeger met hit en kar, doch met auto's, die zeer veel plaats innemen. Wellicht zal er later nog eens 'n andere plaats worden aangewezen, hetgeen dan zou betekenen, dat de matineuze romantiek aan het Spaarne geheel uit de geschiedenis van Haarlem zou verdwijnen. De groentemarkt kenmerkt zich door een levendige handel, die met de grootst mogelijke intensiteit, zowel door de grossiers als door de kleinhandelaar wordt gedreven. Met de hand op de por- temonnaie bekijkt deze laatste met cri- tische blikken naar de rijke vruchten, terwijl de grossier een niet begrijpend schouderophalen laat zien, wanneer na veel bieden en laten de kleinhandelaar wegschuivelt naar een andere verkoper, die het misschien iets goedkoper doet En hij heeft gelijk want uiteindelijk is het de huisvróuw, die bepaalt, wat of er in de winkels moet liggen en, dat is nog wel zo belangrijk die de klein handelaar de wetenschap meegeeft, wel ke „beursnoteringen" er vandaag ge maakt moeten worden. Het valt dan ook niet mee om tevreden en voldaan uit de strijd te komert. maar de handel is er dan ook naar, want altijd is er wel een modus te vinden, die zowel voor de kleinhandelaar als voor de grossier „rij ke vruchten" afwerpt. De handel op de Koudenhorn is vrij, zoals wij dat plegen te noemen. Wie het eerst komt, die het eerst maalt. De grossiers verkopen hun partijen met ra zende snelheid, tien en soms ook wel twintig kisten tegelijk. Wanneer echter de limiet van het afslaan bereikt is en er is geen koper geweest, dan hoort men vaak deze laatste zeggen: „Wij wil len ze wel hebben, maar zij zijn te duur." Met een even groot plezier wordt een ander product bij de kop gevat en het spelletje van afbieden begint op nieuw. „10 voor Ome Jan". De bockhou der, die alles moet opschrijven, omdat aan de hand van zijn gegevens later de rekeningen worden verstuurd, roept be nauwd. omdat hij het niet kan bijhou den „Wie is Ome Jan?" Later komt dan de ware naam van de koper. Behalve groenten en fruit uit het binnenland, wordt er ook „goed" en vooral dan fruit uit het buitenland aangevoerd, zoals Italiaanse pruimen, sinaasappelen,' en Belgische kersen uit Mcphelen. Het Californische fruit ligt te lachen in de kist, terwijl de Vlaamse bloemkool heus niet witter is dan de Nederlandse. Re gelmatig verschijnt er op de Haarlemse markt een flinke partij wilde bosbessen, champions uit de kwekerijen, en tevens quarantella's, die vooral op de Veluwe groeien, n-1. in de omgeving van Nijkerk. Ze worden opgegslagen in bunkers en in de grotten van de St. Pieterberg, tot dat ze in de verschillende steden aan de markt komen. Afnemers op de Haar lemse markt zijn vooral de kleinhande laren uit Heemstede en Zandvoort. De betalingsregeling, die men getrof fen heeft, dateert al van ver voor de oorlog en voldoet nog steeds aan de eisen, die er zowel door de grossiers als door de kleinhandelaren aan gesteld worden. Omstreeks 1935 werd ze inge voerd, daar de toenmalige regeling niet alleen meer voldeed,, maar zelfs de markthandel economisch ongezond dreigde te maken. Wanneer de koper niet betaalt binnen een bepaalde termijn en deze telt hoogstens enkele dagen dan prijkt zijn naam binnen niet al te lange tijd op de zwarte lijst. In Haar lem kende men dus voor de oorlog al een zwarte lijst. Van deze regeling werd in Haarlem voor het eerst gebruik ge maakt en daarmee bezat zij de primeur voor Nederland. Later volgden andere steden, zoals Den Haag en Arnhem. De Victoria's, de Yellows en de Zi geunerinnen, die zacht en het liefkozen waarde zijn, de dirkjesperen en kruide niers worden op de groentemarkt snel van eigenaar verwisseld. Een bewijs, dat de handel levendig en goed is. Advertentie De belangstelling voor „Kien Dop in Kennisland", welk stuk voor de kin deren op 13 Augustus in het Openlucht theater wordt gegeven, blijkt groot te zijn. Wij herinneren er aan, dat onzq abonné's reductie kunnen krijgen. Zfl betalen slechts 50 ct. in plaats van 75 ct. De kaarten zjjn verkrijgbaar aan ons bureau, Smedestraat 5. Geëxamineerd voor gedeelte B. 8 can didates Afgewezen 3 candidaten. Ge slaagd de dames: Petra G. Panis te Am sterdam: J. Meijer te Amsterdam; de heren: L. H. de Prie te Haarlem; G. Monen te Den Helder; J. Oppe te Bode graven. Vlotheid, frisheid en charme waren de kenmerken van het zomerconcert- programma, Vrijdagavond gegeven door de H.O.V., onder leiding van de gast- dirigent Hugo de Groot- Men zou zich moeilijk een beter geschikt programma voor een concert als dit in kunnen den ken. Na de pauze had het programma de ondertitel „Bij de familie Strauss", waarbij men voor de zoveelste keer kon vaststellen welke geniale „lichte" mu ziek de Straussen-generatie nagelaten heeft. Dit is muziek waarnaar men luistert met een glimlach om de lippen en met een onbekommerd gemoed. Hugo de Groot, de dirigent van het A.V.R O -orkest in Hilversum, beves tigde de indruk van de vorige week. Hij „maakt" iets van dit soort muziek, een eigenschap die belangrijker is dan men zo oppervlakkig zou denken. Zijn practijk bij de omroep is waarschijnlijk de oorzaak dat één en ander wel eens wat vrij vlot gaat met hier en daar wat ruwe kantjes. Aan de andere kant moet men echter in ogenschouw nemen, dat de H.O.V. dit soort werken niet regel matig speelt, m.a-w. de routine, juist hierin zo belangrijk, is niet zo groot als bij speciaal hierop ingestelde orkesten Over het algemeen wer*5 er echter vlot gespeeld en de weer in aantal toene mende luisteraars van dit zomerconcert hebben zeer zeker genoten. De soliste. Erna Spoorenberg, sopraan, schitterde in de waanzin-aria uit „Lucia di Lam- mermoor" van Donizetti, een aria uit de Fledermaus van Joh. Strauss en diens Erühlingsstimmen-wals. Ondanks de grote charme in haar zingen en de mooie stem van deze zangeres, moeten wij helaas toch constateren dat er in de hoge tonen iets angstigs geslopen is. Misschien kan Erna Spoorenberg door tijdig in te grijpen dit euvel weer ver helpen, iets dat wij van ganser harte wensen. Het zou zeer te betreuren zijn, dat een zangeres, met zulk een begena digd zangorgaan, reeds de mooiste tijd achter haar zou hebben. Intussen oogstte zij op dit concert zeer veel suc ces. Na de twee slotwerken van Joh. Strauss, respectievelijk het beroemde Perpetuum Mobile en lm Galop, bleek het enthousiasme van dien aard te zijn dat het orkest een toegift gaf in de vorm van de onsterfelijke wals van deze componist: „An der schonen blauen Donau". JAN LAARVELD i v** V. Op 14 September a.s. zal te Maastricht het uit .9 figuren bestaande monument ter nagedachtenis aan de bevrijding van Maastricht onthuld worden. Het is ge maakt door de bekende beeldhouwer-glazenier-schilder Charles Eyck en gegoten bij de Bronst giet er ij Binder te Haarlem, waarbij vermeld dient te worden dat dit de grootste sinds de bevrijding door deze firma gegoten beeldengroep is. Het monument komt te staan op de voormalige bedding uan de Maas, het tegenwoor dige Koningsplein te Maastricht. Het voetstuk bestaat uit een betonblok van 72 ton, de hoogte van de groep is 3 meter, terwijl het gehele monument 4.20 meter hoog zal worden. Op de foto zien men hoe zelf Charles Eyck als een dwerg figuur afsteekt tegen de figuren van zijn beeldengroep. De nog steeds vrij schaars aangevoer de rondvissoorten wisten ook Vrijdag i" de afslag te IJmuiden goede noteringe® te boeken. Vooral schelvis was goed ge vraagd, wat blijkt uit de noteringen va» f 40 voor een kist braatschelvis en f 50 voor de grotere sorteringen. Vele Rot? ters kwamen binnen met overwegen® kleine schol, die f 16 tot' f 10 per kist opbracht. En daar de aanvoer van ver se haring slechts een 900 kisten beliep' werd voor de Noordkwaliteiten f 16 1°. f 13 en voor de Zuidharing f 14 tot f H per kist betaald. Van de trawlervloot gingen Vrijdag uit IJmuiden naar zee de Abraham VL- 77, Bloemendaal IJM. 71, De Hoop IJM- 73 en Vios I IJM. 24. In de periode van 1 tot en met 8 Augustus werden de volgende hoeveel heden gezouten haring in IJmuide® aangevoerd: KW. 168 met 32 kantjes, KW. 45 met 81 kantjes, KW. 161 met 6 kantjes, KW. 39 met 60 kantjes. KW- 6 met 314 kantjes, KW. 140 met 260 kantjes, KW. 175 met 189 kantjes, K«- 7 met 196 kantjes, IJM. 74 met 40» kantjes, KW. 176 met 430 kantjes, P: 37 met 281 kantjes, KW. 138 met 40» kantjes, KW. 73 met 167 kantjes,. KW; 85 met 365 kantjes. KW. 25 met 1'° kantjes, KW. 129 met 359 kantjes, KW- 39 met 60 kantjes, SCH. 140 met 353 kantjes, van 3 schepen, KW. 9 met U* kantjes, IJM. 75 met 8 kantjes, KW. 1® met 5 kantjes, KW. 124 met 51 kantjes- KKW. 163 met 205 kantjes, van 3 sche pen, KW. 54 met 30 kantjes. KW. 13° met 511 kantjes, KW. 67 met 25 kantjes- KW. 110 met 19 kantjes, ,KW. 38 met 24 kantjes van 2 schepen,, KW. 18 met 1® kantjes, KW. 3 met 211 kantjes van schepen. KW. 173 met 44 kantjes, P; 170 met 111 kantjes. KW. 50 met 1' kantjes, KW. 83 met 116 kantjes e» KW. 23 met 7 kantjes. Van de zwaargewonde wegwerkers- die na het ongeluk op de spoorlijn tus sen Eindhoven en Best gisteren in een ziekenhuis zijn opgenomen, zijn er twee aan hun verwondingen bezweken. He* aantal doden bij dit tragische ongeval bedraagt derhalve drie. Het leven op de Haarlemse groentenmarkt is vol vertier. Wie moet er nog peultjes? „Starlift'* is een volbloed Amerikaanse film, waarin vele sterren optreden in de hospitalen en wachtruimten van de mannen van de luchtmacht, die van het front in Korea terugkomen of er weer naar toegaan. Het is in den beginne een veelbelovende film, met vlotte humor, aardige liedjes en goede dansen. Latei- is ze nog wel gezellig, maar maakt een wat rommelige indruk, waardoor het show-element te pover wordt. Aanbid sters (merkwaardig niet alleen aanbid ders) van Dons Day kunnen haar le vensgroot op het doek zien en horen zingen. Verder danst Virginia Mayo, maakt Gary Cooper zelfs grapjes en treden dozijnen andere sterren op, zodat het programma voor de vacantiegangers van elke leeftijd om te watertanden is. Het is natuurlijk wel een beetje vreemd, wanneer een jong charmant meisje een boek schrijft, waarin zij stelling neemt tegen de „kus". Maar zo iets is een dankbaar onderwerp voor een film. En zo wordt de toeschouwer met dat meisje geconfronteerd in de film „Nee, zei 't meisje", maar van den be ginne af is hij er van overtuigd, dat het lieve kind zelf niet gelooft, wat zij schrijft. En dat blijkt ook wel aan het slot. Achttien jaar. „Meisjes in uniform" is een oude be kende, waarin het leveh wordt weerge geven van meisjes in een Duitse kost school, zij het dan ook jaren geleden. Een meisje, dat haar moeder verloren heeft, wordt opgenomen en dreigt ten onder te gaan door het optreden van de gevoelloze directrice. Dank zij haar klasgenoten en lerares komt het meisje er weer boven op. Een sympathieke film. die het bij velen zal doen. Achttien jaar. Hier draait deze week „Phantom of the Plains", waarin Bill Elliott de hoofdrol speelt. Het behoeft geen betoog dat deze film adembenemend is. Het is een rol prent vol mysterie en fantastische da den. De geheimzinnige schim over do vlakten zal iedereen weten te boeien. „Land van Mexico" is de tweede hoofd film, waarin moed, trouw en beleid weer sterk op de voorgrond treden. (Veertien jaar). Advertentie Een aardige ontspanningsfilm draait deze week in Cinema Palace. De Neder landse titel luidt: „Met de kippen op stok'' en de hoofdrolvertolkers zijn Judy Garland en Gene Kelly. Het is een musical show, die aan alle kanten van het witte doek uitpuilt van Ameri kaanse opgelatenheid. Dat de film soms ook wel mank gaat aan het euvel van kinderlijkheid en naïveteit, is iets, waaraan de Amerikanen in zulk soort rolprenten zich heel gauw en vaardig bezondigen. Het geheel is een techni color, die menigeen aangename uurtjes zal bezorgen. Alle leeftijden. Hier draait deze week een aardige rolprent, waarin Bud Abbott en Lou Costello het publiek weer ruim een uur lang vermaken. Deze keer maken zij schoon schip op een showboat, waarop zij onmisbaar zijn als trouwe helpers van de kapitein. Deze laatste komt in grote financiële moeilijkheden te verkeren. Door een groepje gangsters werd hij uitgenodigd op een showavond. Onder invloed van sierke drank, waardoor hij de kluts kwijt raakt, verdobbelt hij de helft van zn showboat. Na de fuif komen z'n schuldeisers hem regelmatig lastig val len en nemen zelfs voor een gedeelte het schip in beslag. Abbott en Costello zorgen voor een oplossing. Komisch zijn de verwikkelingen, die er ontstaan. Zij bereiken natuurlijk hun doel. Alle leef tijden. Het zwaard van Monte Christo is een sterk enerverende rolprent, waarin John Derek, als zoon van het schandelijk ver moorde staatshoofd de hoofdrol speelt. Verraders hebben tijdens zijn afwezig heid zijn vader vermoord en de staats macht overgenomen. Er zijn zeer span nende momenten in, vooral wanneer de jonge kapitein, door het volk, dat opgeruid is, ook als een verrader wordt beschouwd. Een onbekende ruiter met het zwaard van Monte Christo komt overal tussen, maar aan het einde wordt het nieuwe staatshoofd als de grote ver rader ontmaskerd. (Veertien jaar). Ie dere morgen draait de film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". „De dame in hermelijn". Een post- hume film van Ernst Lubitsch en nog wel in technicolor in Minerva. Een ope rette, die geslaagd zou mogen heten, als zij aan het einde niet die goedkope ontknoping had gevonden, die nu haar deel werd. Wellicht is niet alles van Lu bitsch. maar men herkent de meester in de gedetailleerde, soms geraffineerde behandeling van de stof. Een tikje „ge wetenloos", zowel moreel als artistiek, heeft Lubitsch zijn thema uitgewerkt, maar nu en dan is hij brillant. Jammer dat hij een leeg persoontje als Betty Grable tot vrouwelijke hoofdfiguur heeft verheven. 18 jaar. Tn Bloemendaal kunnen de kerk gangers bij het verlaten van de kerk een doosje lucifers kopen, een van 10 ct. of naar believen een van 25 ct. Daar is dan tevens een prijsvraag aan ver bonden. Bij een 10 ct.-doosje ontvangt de koper een gele kaart en daarop kan hij invullen, hoeveel stenen er naar zijn mening in de gevel gaan van het missie college in Katwijk a. d. Rijn. De koper van een 25 ct.-doosje krijgt een groene kaart, waarop hij de oplossing voor de zelfde prijsvraag kan invullen. Voor hem telt de inzending echter drievou dig, zodat hij drie kansen heeft. De prijzen? Een auto of een waardebon van f5000; een prijs van f2000 of een waardebon, die recht geeft op 52 weken achtereen f 40. De vele andere prijzen kunnen wij onmogelijk vermelden. De baten zullen het missiecollege ten goede komen. T_T en-ri de Toulouse Lautrec was, zoals zijn naam feeds doet vermoeden, een I man uit adellijke kringen. Deze schilder en tekenaar, illustrator, reclame- en reportagelithograaf heeft het valse licht vastgelegd dat als een schone schijn dé ondergang van een afgeleefd tijdperk begeleidde. Tot in zijn uiterlijk kon hij de complete hoofdfiguur zijn van een roman, waarin de ineenstorting zich in en om zijn persoon heeft samengetrokken. In de clownachtige proporties van zijn misvormd lichaam staat hij afgete kend als een dégénéré tegen het rosig-gele licht van feestend Montmartre, een suggestief affiche van die exponent van het einde der vorige eeuw, terwijl Steinlen in de duisternis van de zelfde buurt de ontreddering tekende, en Kathe Kollwitz dit elders deed. Hij was een wandelende karikatuur in de karikaturale wereld van het lichtzinnige gezelschapsleven van Parijs. Van zijn adellijk milieu was hij niet bepaald een getuige van bloei en glorie. En als mens, diep in zijn hart, waar de luidruchtigheid van het mondaine leven stil moest vallen en de oppervlakkige lach verstrakte, was hij evenmin een toonbeeld van gezonde har monie. Het is allemaal wel tragisch, die Op eenhoping van decadentie, mismaakt heid en verzieking in die ene mens, die bovendien en misschien juist daarom nog de gave had om van dit alles on verbloemd te getuigen op een zo mees terlijke wijze, dat Henri de Toulouse Lautrec tot de bekendste kunstenaars van zijn tijd is gaan behoren, wiens naam niet meer weggedacht kan wor den als het gaat over het ontstaan van de moderne kunst. Hij werd geboren in 1864 en stierf in 1901 (is dus slechts 37 jaar oud ge worden), en was tijdgenoot van die grote groep belangrijke schilders die Frankrijk toen voortbracht: Manet en Renoir, Degas, Seurat, Redon, Cézan- ne en Gauguin om de bekendste te noemen. Het aandeel van Toulouse Lautrec in hei modernisme is de zelfstandigheid van kleur en lijn in onderlinge spanning, de vrije arabesk, de weinige middelen tot de hevige expressie: dit alles heeft, hoe wel nog beeldend naar de natuur, reeds alle kenmerken van de abstractie in zich besloten. We zien in hem soms de voor loper van Matisse, soms heel duidelijk de vormsynlhese van de latere Prague optreden. Het klassieke element in zijn talent is de tijdloze psycho-analyse van zijn modellen; hij wist onfeilbaar raak zijn sujetten te typeren, vlijmend in zijn cynisme, liefkozend na-tastend als hij bewonderde. Met zijn talent en zijn omstandighe den in dat milieu is hij geworden de portrettist van een tijdvak die inder daad, zoals de catalogus zegt, boven zijn tijd is uitgegaan; hij heeft d e mens voor altijd getekend, in diens re actie op een overleefde tijd e erotiek is in de beeldende kunst nooit geschuwd, integendeel, zij heeft de kunstenaars geïnspireerd tot onvergankelijke werken. Zie, hoe in dezelfde tijd als Laytrec werkte, Re noir zijn vrouwen schildert met de ge zonde, natuurlijke erotiek die de mens als een gave geschonken is en deel is van zijn mens zijn boven het dier. De onderwerpen van Lautrec gelden echter het opwindend amusement dat het heimwee naar een verloren paradijs moet overschreeuwen en een leegte vul len, exposerend de verfijnde zinnelijk heid, onbeschaamd openhartig verhuld in een spel van raffinement, gebruike lijk in „het Parijs der buitenlanders". Omdat hij zijn sujetten niet heeft ge volgd achter de coulissen van dit the ater van het uitgaande „grote" leven, et is opmerkelijk, dat in de dagen van het beleg van Haarlem, ondanks de tegenstand, die Alva en Don Frederik ondervonden, het merendeel van de bevolking van de stad, van heel Kennemerland, Katholiek was gebleven. Het verzet tegen Spanje had in geheel Noord-Holland, met uitzondering van Am sterdam, de vrije hand. overal was men afkerig van Alva's geweld, hoewel in het geheel niet geneigd de nieuwe leuzen over te nemen. Hier en daar werkte een afvallig priester, zoals Franc Willemsz. van Dubben, de enige van de Haarlemse Sint Janshcren, die tot de nieuwe leer was overgegaan. Hij werd in 1576 afgezet als pastoor van Heemskerk, nadat hij reeds in 1573 zijn standplaats had verlaten, „het witte cruys van de St. Jansheren had afgelegd en ging samenleven met een vrouw, zonder met haar getrouwd te zijn. Hier en daar gingen groepjes tot de nieuwe leer over, in de dorpen heel weinig, in Beverwijk en Haarlem iets meer- In Haarlem vielen dan ook zelfs slachtoffers voor hun overtuiging, omdat de katholieken gemakkelijk gewantrouwd werden. Een van hen was Adrlaen van Adrichem, ofwel Groeneven. oud-sehepen van Haarlem. Adriaen van Adrichem was een rijk man. die buiten de stad nabii Sant poort een kasteeltje, Groeneven, had laten bouwen, waar hij ten tijde van de belegering der stad met" zijn gezin verbleef. Een vurig katholiek en mis schien een regeringsgetrouwe, die Phi lips erkende als heer van de Nederlan den. Toen hij zich, met een familielid. Adriaen Jorisz., Alkmaars priester, op de 20ste Januari 1573 in een paarden- slee naar Amsterdam begaf over het ijs, werd hij door soldaten van het Haar lemse garnizoen, die met hun sleden van de Spaarndammerpoort waren ge komen, aangehouden. Adriaen Jorisz., ae priester, werd door de soldaten terstond gedood, Adriaen van Adri chem werd gevangen genomen en naar de stad overgebracht. Enkele maanden bleef hij opgesloten, tot men hem op 27 Mei een hevige marteling deed ondergaan, aan één been ophing en doorstak. Het kasteel Groeneven werd verwoest. Is Adriaen van Adrichem dus geval len voor zijn overtuiging, de situatie in geheel Noord-Holland was voor de ka tholieken moeilijk. Immers in Juli 1572 was geheel Noord-Holland benoorden het IJ in de macht van de prinsgezin- den. De hardvochtige Sonoy oefende er een waar schrikbewind uit. Daarop dieper ingaan zou ons buiten het bestek van deze opstellen voeren, die zich be perken tot Haarlem en omgeving. Het is echter wel nuttig, ojn de achtergrond van het beleg van Haarlem te kennen, nu even de gehele streek Kennemer land te doorkruisen in deze moeilijke oorlogsperiode. Alva had zijn troepen uit het Noorderkwartier teruggetrok ken. Alleen Amsterdam was nog hecht in Spaanse handen, vormde een be dreiging zowel voor dit Noorderkwar tier als voor de stad Haarlem, die even eens de zijde van de Prins had gekozen. Hebben we ons in beide vorige op stellen beperkt tot het eigenlijke beleg van Haarlem, we kunnen daaraan toe voegen, dat reeds in Juli 1572 door de Spaanse krijgsmacht een poging was gedaan de stad binnen te vallen. Spaarndam was bezet en de troepen rukten op tot voor de poorten van de stad. Juist op tijd werd echter deze po ging ontdekt. De commissaris van de Prins, Hans Colterman, ontmoette na melijk een arme, berooide Alkmaar der tussen Kasteel Brederode en Velsen, die uit Spaarndam was ontsnapt en in lichtingen kon geven omtrent de bedoe lingen van de vijand. Maatregelen werden terstond genomen. Sonoy werd op de hoogte gesteld, troe pen werd gezonden, die bij Holland op z'n Smalst in Beverwijk werden gele gerd, om direct toe te kunnen slaan, wanneer het gevaar voor Haarlem te groot werd. Toen deze troepen verder oprukten, kwam het tussen Spaarndam en het Santpoorter kapelletje tot een treffen met vijf vendels van de Span jaarden. Ze werden met zware verliezen op de vlucht gedreven. Meer dan hon derd doden lieten de Spanjaarden achter. Op 27 Juli kwam het opnieuw tot een hevig treffen, nu in de Velserbroek. Een verschrikkelijk gevecht, dat de troepen van de Prins, die radeloos de vlucht namen, bijna zevenhonderd doden kostte. Voor de Spanjaarden was het niettemin een aanleiding voorlopig van de inname van Haarlem af tc zien. Zij trokken zich terug. Heel midden-Kennemerland was nu dus oorlogstoneel geworden. Van Beverwijk tot bezuiden Haarlem moest men voortdurend op z'n hoede zijn voor de Spaanse dreiging. Daarboven had Sonoy het heft hecht in handen, al ruk ten de Spanjaarden van uit Amsterdam naar Zaandam op, waar zij zich ver schansten. In de Kennemer-dorpen trok Lumey in deze dagen met zijn troepen rond. Zijn wangedrag kwam de Staten van Holland ter ore, omdat Coornhert een rapport daarover samenstelde. Hij kon zich slechts door de vlucht aan de woede van Lumey, die bevel gaf hem te doden, onttrekken. Al deze dingen gin gen vooraf aan het beleg van Haarlem en stonden zeer nauw er mee in verband. Tijdens het beleg, dat 4 December 1572 begon, hebben Beverwijk en Velsen, door hun ligging voorbestemd een rol te spelen bij de troepentransporten, le gering, voedselvoorziening, voortdurend blootgestaan aan geweldenarijen nu eens van de ene, dan weer van de andere partij. Dat ging ook na de inname van Haarlem door, omdat toen Alkmaar het doelwit van don Frederik werd. In 1577 deed Beverwijk de Staten dan ook een smeekschrift toekomen. Het stadje was leeggeplunderd, gebrandschat „van capiteijne en soldaten aan weeder zijden". Met de inname van Haarlem was dus voor midden-Kennemerland de strijd niet voorbij. De Spanjaarden lagen in Zaandam, Assendelft en Beverwijk de troepen van de Prins in Krommenie, Krommeniedijk, Wormer en Westzaan. Tot 15 October 1576 heeft voor Bever wijk en omgeving de oorlog geduurd Toen trokken de Spanjaarden af. Nage noeg de hele plaats lag in puin. Zo was het in de gehele streek. Van de Middel eeuwse Kennemer-dorpen was, in de strijd om Haarlem en Alkmaar, om de hegemonie in Holland, niets meer over gebleven. JAN B. -1 ri 'ri® pwasjajafl 'uajMiajS1 zoop *oazjnD7 asnojnoj; is hij nooit pornografisch geworden- Hij heeft zelfs de algemeenheid det typering en het close-up-karakter va» zijn tekeningen gesuggereerd door züj1 figuren, zonder eerDied voor het gelaa'- door de lijst te laten oversnijden, daal' mee aangevende: „enzovoorts, enz. enz. Geldt dit voor zijn schetsen van ®e Moulin Rouge, de cabarets en bars, te' keningen van bezoekers, chansonnièrfs en danseuses, in de tentoonstelling in „Het Huis van Looy" zijn evenze®' litho's opgenomen die een zuiverder moment, een hoger gestemd mensen' beeld weergeven, zoals het fijne tekf ningetje dat vermoedelijk Yvette Gun' bert voorstelt, de Boléro en het portr®' van Marcelle Lender, van de Vrouw zich kamt (54) en voorts portretten e® scènes van het klassieke toneel. De ontwerpen voor titelpagina's n®" muziekstukjes gaven hem dikwijls o®71] leiding tot. gevoelige tekeningen, 9e', beurtenissen zoals „Het. Proces" (55) t0] scherp geformuleerde journalistieke r®', portages, terwijl een gecostumeerd in de Moulin Rouge (29) een pure caf] navaleske vreugde uitstraalt, meer P'®' turaal den psychologisch van bedoelin"l Zijn karikaturen Zijn intelligent ni°-at Kunsthistorisch zeer belangrijk j! zijn affiches. We wijzen slechts op brutale vlakvulling van de nu reeds e halve eeuw geleden ontworpen kondigingen van de cabaretier Aristi Bruant en de danseres Jane Awril. Tot 1 September is een keuze het lithografisch werk van Henri Toulouse Lautrec in Haarlem geëxp®' seerd, en weinige liefhebbers slech'. zullen deze kans laten voorbijga®® om in het rustige arrangement Museum „Het Huis van Looy" dei felle kunstenaar nader te leren ke®' nen en waarderen L. T- Op 15 Augustus zal het voor de h®®' A. Stectskamp. wonende aan de Zan.®' voortselaan 8 te Zandvoort. feest ziJrj Het is dan veertig jaar geleden, dat n'i bij de N.Z.H.V.M. in dienst trad. In kwam hij op het kantoor van E.S-N aan de Jansweg te Haarlem. Na veL schillende functies te hebben bekleed, de heer Stectskamp thans chef van algemene dienst Behalve dat hij gewone werk deed, is hij ook een initiatiefnemers geweest bij de opr>' ds; d®r ting van het jubileumfonds: tevens hij redacteur van het personeelsblad. N.Z.H. en voorzitter van de comrnis® van bijstand voor het pensioenfonds. Op 18 Augustus zal de heer Ste®1:, kamp 65 jaar worden; hetgeen dus gen wil dat hij de pensioengerecht'»n< leeftijd zal bereikt hebben. Met ing®',, van 1 September zal hij dan ook J een welverdiende rust gaan geni®^ doch eerst gaat hij na de viering y zijn jubileum tot die datum met v cantie. Op Vrijdag 15 Augustus zal ten tore van de N.Z.H.V.M. aan de vaart het jubileum worden gevierd- middags van 46 uur houdt hij tn receptie. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL- Ten aanschouwen van honderden be langstellenden werd gisteren op het feestterrein in Santpoort een verwoede strijd geleverd tussen acht deelnemers aan het mastklimmen. Voor zeven uur had zich reeds een grote menigte rond de mast verzameld die vol belangstelling de voorbereidende werkzaamheden, t.w. het insmeren van de paal met groene zeep, volgde. Dat niet zuinig met de zeep werd om gesprongen blijkt wel uit het feit dat de deelnemers vijf- a zesmaal hun krachten hebben moeten beproeven om in het be zit te komen van de hoog aan de mast hangende prijzen. De eerste paar meters werden door de meesten vlot genomen, maar verder dan de helft van de paal brachten zij het niet. Tenslotte besloot het uitvoerings comité de laag zeep wat dunner te ma ken en de aalgladde mast door middel van zand wat stroever te maken. Ook dat bleek voor de acht kemphanen nog niet voldoende te zijn om de prijzen te bemachtigen, zodat als laatste „tegemoet- n pa® koming" de ring met prijzen ja meter naar beneden werd gebracn0°e' en toen lukte het! Onder luide aa digingen van het publiek werden de laatste meters van de toch b gladde mast genomen en kregen d® a3n' mers de beloning waarvoor zij merking kwamen. gj-o®, P. v. Tiggelen ging er met ee e;pef® stuk spek vandoor en liet het stuk procureurspek voor vep N. Dam prefereerde de paling jp Edammer kaas, die door v. p v. wacht werd gesleept. J. Jak e?_,et ®®p Vangen werden beiden beloon1a e<f F® worst terwijl J. Bonarius zich tc"(je doen aan paling. Als prijs v°° vtoP' prestatie kreeg Chr. Dekker en een bos paling toegewezen. pi® p Een prestatie van de boVe'1Si0ch leverde echter ongetwijfeld ee ^edstfH, een jaar of acht, die, toen a ^-e gl was beëindigd, ook wel eens de paal wilde klimmen en er. y.eet slaagde om de eerste de bes ejr bovenaan te komen, hetgee hartelijk applausje bezorgd®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6