Twee neomisten in Haarlem-Noord Paters Theo Bonarius en Nic. Fakkeldy droegen eerste plechtige H. Mis op Santpoort gaat - zij het node - weer aan het werk Heemsteedse zwemmers laten zich gelden Engelse meisjes zorgen voor tegenwicht Bijna overal aanzienlijk lag$ dan in Mei j.len Juni 51 HERINGA WUTHRICH Voldoening over een geslaagde feestweek Het is niet gemakkelijk een Russin voor de microphoon te krijgen Schiphol evenaart de Eiffeltoren ,v» MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 PAGINA 2 Feest in de „St. Liduina" In Oud-Schoten electrïsche installaties LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Haarlemse bioscopen jarenlang gesloten? Verlaging vermakelijk heidsbelasting gevraagd Burgerlijke Stand Concert „St. Caecilia" Weer insluipingen WINKELSLUITING OP 15 AUGUSTUS WASSERIJ DUYN Door autoscooter gewond Jongen lichtte kermislade Ernstige aanrijding Vandalisme van feestgangers Reportersteam tevreden maar vermoeid in Radiostad terug Openluchtrepetitie St. Caecilia Orgelconcert Sportuitwisseling Heemstede—Leamington Nina zei haar lesje op WATERPOLO T.Y.B.B. viert honkbal- jubileum Schoten wint tournooi ZAND VOOR? Negenhonderd duizelt bezoekers per jaar Adspirant fietsendief hetrflP^ Geldomzetten detailhandel in Juni Geringe kooplust Bekroond Frans stuk bij Vrije Toneel Waterstanden Beurs van Amsterdam In Haarlem-Noord, zowel In de parochie van St. Liduina als die van O. L. Vr. van Zeven Smarten en St. Bavo, is het gisteren weer een bijzondere dag geweest. Beide parochies mochten een neomist begroeten; in eerstgenoemde was het pa ter Theo Bonarius, Missionaris van Scheut, in de andere parochie pater Nic. Fak keldy C.s.Sp. Voor de parochie van St. Liduina was het wel zeer bijzonder, omdat pater Bonarius de vijfde neomist was, die dit jaar zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. En volgende week zal er daar weer een pas-gewijd priester aan het altaar staan. feest werd 's middags om vier uur be sloten met een plechtig Lof, gecele breerd door de neomist, waaronder het koor Perosi's Te Deum zong. Terwijl de kerkklok van „St. Lidui na" feestelijk klepte, werd pater Bona rius Zaterdagavond om half acht door een kleine haag van gidsen en kabou ters over het kerkplein van de pasto rie naar de kerk geleid. Voorafgegaan door acolythen en een lange rij bruid jes trad hij zijn vertrouwde parochie kerk binnen, waar hem door pastoor L. Schalke vanaf de preekstoel een harte lijk welkom werd toegeroepen. Niet a.- leen buiten maar ook binnen waren zeer vele parochianen en andere belangstel lenden getuige van deze blijde inkomst. „Ditmaal zijt ge niet zonder schroom onze kerk binnengetreden", zo begon pastoor Schalke zijn toespraak. „Van jongs af aan zijt ge hier opgegroeid en hebt ge uw schreden gericht naar dit kerkgebouw. Thans staat ge hier ech ter als priester en morgen zult ge aan hetzelfde altaar, waar ge zo dikwijls ais misdienaar geknield hebt, uw eerste plechtige H. Mis opdragen. Wij felici teren u dan ook van harte met het gro te geluk van uw priesterschap, ofschoon wij de volheid van die genade toch niet kunnen uitdrukken." Pastoor Schalke herinnerde er aan, hoe de St. Liduina- parochie dit jaar reeds haar vijfde neo mist begroette en wees daarbij op de plicht van dankbaarheid jegens God voor deze zegen. Tot slot gaf de pastoor de neomist enkele gedachten mee, die hem bij zijn verder priesterleven moes ten sterken. Na deze toespraak gaf pater Bona rius de aanwezigen zijn priesterlijke ze gen en vervolgens celebreerde hij een kort lof tot slot. De volgende ochtend om kwart voor tien vulden de parochianen vrijwel het gehele kerkgebouw, toen de neomist zijn eerste, plechtige H. Mis opdroeg. Het altaar was evenals het priesterkoor bijzonder fraai versierd, waarbij de toefen gele gladiolen aan het geheel een uiterst verzorgde indruk gaven. Pater Bonarius werd bij deze plech tigheid geassisteerd door pater J. Lar- sen, Missionaris van Scheut, (diaken) en pater A. Ruysenaars O.F.M. (subdia ken). Presbyter-assistens was pastoor L. Schalke. Pater van der Sandt, Missionaris van Scheut en rector van de Procuur in Leidschendam, hield de feestpredicatie, waarin hij er op wees, dat het voor de moderne mens een moeilijke waarheid is, dat het mensdom spoedig na de schepping gevallen is en beroofd is van zijn kroon. Het is echter het mysterie van Gods Licht geweest, dat de geval len mens weer werd opgeheven door de tweede Adam, Jezus Christus, die voor de mens eeuwige verlossing verdiende. Christus droeg daarvoor op Calva- rië Zijn bloedig offer op, dat Hij de eeuwen door op onbloedige wijze wilde herhalen. Daartoe wilde hij de mens inschakelen, het mysterie der Liefde, en deze mens de priester moest een andere Christus zijn. Spreker werkte deze gedachte nader uit en sprak tenslotte de verwachting uit, dat het werk van deze jonge pries ter vele vruchten zou afwerpen. Hij fe liciteerde hem met zijn blijde uitver kiezing en betrok in zijn gelukwensen ook de ouders van de neomist. De plechtigheid werd daarna voortgezet, waaronder het jongens- en herenkoor onder leiding van de heer P. Q. Wolf, met aan het orgel de heer J. Nibbering, de Vredesmis van Vittadini zong. Onder het communie-uitreiken zong het jongenskoor „O quam amabilis" en na de H. Mis klonk het feestelijk „Ex- sultate Deo" van Herman Strategier. De kerkelijke viering van dit priester- Al even feestelijk ging het Zaterdag toe in Oud-Schoten. In het vroege mid daguur hadden zich in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en Sint Bavo leden van de jeugdbeweging opgesteld in de Eksterstraat om de neo mist, pater Nic. Fakkeldy C.s.Sp., een hartelijk welkom te bereiden. Uit de huizen van zeer vele parochianen wap perde de driekleur met de pauselijke wimpel en velen waren naar de Ekster straat opgetrokken om de intocht van de jonge priester mee te maken. Omstreeks drie uur arriveerde de auto, waarin de neomist gezeten was, aan de Eksterstraat. Bruidjes wuifden vrien delijk met bouquetjes gele en witte bloemen en een aantrekkelijke stoet maakte zich gereed om pater Fakkeldy naar zijn ouderlijke woning te begelei den. Van de Eksterstraat ging het naar de Jan Luykenstraat, waar de neomist hartelijk door familie en buren werd begroet. De andere ochtend om half negen wa ren zeer vele parochianen ter kerke ge togen om de eerste plechtige H. Mis bij te wonen. Pater Fakkeldy droeg deze op met assistentie van kapelaan L. A. M. van Teylingen, oud-kapelaan van de parochie, thans werkzaam in Amster dam, als diaken en de eerw. heer H- Mijnders C.s.Sp. als subdiaken. Pastoor A. P. van Eeden was presbyter-assis tens. Onder leiding van de heer H. van Eeuwijk zong het jongens- en herenkoor van de parochie de Missa „Pauperes Sion" van Jan Mul en de wisselende gezangen uit de mis van de H. Lauren- tius. Kapelaan van Teijlingen hield de feest predikatie, waarbij deze uitging van de tekst: „Waar ik ga, zal ook mijn die naar zijn." Naar aanleiding van deze woorden zette hij de betekenis en c:e verheven schoonheid van het priester schap uiteen. De priester, zo zeide hij, is de bemiddelaar tussen God en de mensen. God heeft het priesterschap bedoeld als een zegen voor de mensen. De priester is als het ware een kanaal, waarlangs een stroom van genade naar de mensen vloeit. Daarom moest het priesterschap zichtbaar zijn en bedient God zich van eenvoudige mensen om het verlossingswerk voort te zetten. God kiest gewone en eenvoudige mannen voor de hoogverheven dienst aan het al taar. Ook nu weer zo ging kapelaan van Teijlingen voort is een van de een- voudigen uit deze parochie gekozen en tot hem is gezegd: zoals de Vader Mij zond. zo zend ik U. Daarom stemt dit feest tot grote dank baarheid, niet alleen voor de neomist en diens familie, maar ook voor de gehele parochie. Na deze predikatie zette de neomist aan het altaar, dat met palmen, witte en gele gladiolen en dahlia's schoon was versierd, het H. Offer voort. Het koor zong tot besluit van deze plech tigheid het motet „Tibi Laus" van Or lando di Lasso. Tijdens de receptie maakten vele pa rochianen van de gelegenheid gebruik de jonge priester persoonlijk geluk te wensen. Pater Fakkeldy celebreerde 's avonds als slot van de kerkelijke viering een plechtig danklof. Advertentie HAARLEM Alle Haarlemse bioscoop-ondernemin gen hebben zich verenigd in een actie om de vermakelijkheidsbelasting ver laagd te krijgen. Reeds op 27 Juni werd een schrijven aan het gemeentebestuur gezonden, waarin op deze verlaging werd aangedrongen. Het enige gevolg daarvan was, dat voor de vertoning van culturele films een verbetering bereikt werd. De verdere correspondentie is voor de di recties der bioscopen aanleiding de zaak nu scherper te stellen. Z\j hopen, dat de kwestie prettig zal worden opgelost, zo als het gebeurde in Zwolle. Zij hopen, dat het niet zover behoeft te komen als In Coevorden en Hoensbroek. De directies hebben reeds overeen stemming bereikt over wat er zal moeten gebeuren, wanneer geen bevredigende oplossing wordt gevonden. De actie in Haarlem heeft de sympathie van het ge hele bioscoopbedrijf in Nederland en de goedkeuring van de Bioscoopbond. Het zou voor alle partijen te betreuren zijn. wanneer de Haarlemse theaters zouden sluiten. Van de zijde van de bioscoopdi recties vernemen wij echter, dat zij er op voorbereid zijn desnoods een strijd jarenlang voort te zetten. Zij kunnen daartoe in staat worden gesteld door het hoofdbestuur van de Bioscoopbond, die vooral in de jaren van vlak na de oorlog belangrijke bedragen voor noodzakelijke acties gereserveerd heeft. ONDERTROUWD: P. Hegman en J. Bronkhorst. GETROUWD: R. Marks en J. Hel der. GEBOREN: P. Voulon-Hoving, G. Smits-Schollenberg, G. Roest-van Zon, A. Beijleveldt-Wenke, E. dP Wit-Hors- man, allen een zoon; S. Terol-de Lang, A. de Boer-Bultje, beiden een dochter. OVERLEDEN: R Postma 3 d., Kam perlaan; J. Colenbrander 40 j., Haze- paterslaan. Santpoort is vandaag weer aan het werk gegaan. De feestvreugde van een week lang maakt weer plaats voor de ernst van alle dag. De caféhouders ruimen de versieringen op, op het ter rein tussen Hoofdstraat en Rijksweg worden de laatste resten, die herinneren aan het Lunapark, verwijderd, de ker misexploitanten hebben hun tenten en kramen weer ergens anders opgeslagen. In Santpoort is de rust weergekeerd «m het is weer mogelijk 's avonds rustig over de Hoofdstraat te wandelen. Terugblikkend op een week van feesten en wedstrijden, kan het bestuur van de Harddraverij Vereniging .Sant poort en Omstreken" dik tevreden zijn. Pluvius heeft grotendeels alleen maar dreigementen geuit als er iets aan de hand was en het water hoofdza kelijk alleen laten vallen in de nachte lijke uren. Geen enkel onderdeel van het programma is in het water gevallen. Dinsdag, toen de „schaats" de gehele dag het mikpunt was aan de Hoofdstraat, werd het soms danig warm. Woensdag regende het 's middags wat, maar toen s avonds de renners startten voor de „Ronde van Santpoort" was het uitge lezen weer. En Donderdagmiddag joegen geregeld dreigende wolkengevaarten over de grasbaan aan de Westlaan, maar het bleef droog. Over de publieke belangstelling heeft men evenmin klachten. Bij het ringste ken Dinsdag werd geen entrée geheven, maar de gehele dag stonden de toeschou wers rijen dik voor en tegenover „De Weyman". De wielerwedstrijd van Woensdagavond telde rond 3500 betalen de bezoekers en Donderdagmiddag wa ren ruim 2000 betalende bezoekers getuige van de kortebaandraverij. Vrij dagavond bij het mastklimmen zag het zwart van de mensen op en rond het kermisterrein en Zaterdagavond trok bijna heel Santpoort mee met de mu ziekcorpsen, die urenlang een muzikale finale van de feestelijkheden verzorgden. De deelname aan de verschillende wedstrijden was niet altijd even groot. Over het ringsteken kunnen de organi satoren dik tevreden zijn en waar bij een harddraverijvereniging de liefde voor het paard uiteraard prevaleert, was het ongetwijfeld een voldoening, dat vooral voor het ringsteken op het losse paard en voor paren met paard en tilbury zoveel deelnemers en deelneem sters aan de start waren gekomen. Bij de wielerwedstrijd waren circa 50 deel nemers en al had dit aantal wellicht wat groter kunnen zijn, aan spanning heeft het niet ontbroken. Het blijft echter bij een wegwedstrijd niet gemakkelijk de aandacht enige uren onafgebroken ge boeid te houden. Voor de kortebaandraverij was de in schrijving veelbelovend. Er zouden 21 paarden aan de start komen, doch in werkelijkheid verschenen er maar 14 om de nieuwe baan van Santpoort te proberen. Dit was een grote tegenvaller, waaraan de concurrentie van de lange baan niet vreemd zal zijn. Deze houding van eigenaars en pikeurs kan men alleen maar betreuren, omdat juist door dit wegblijven de belangstelling van de ge wone man voor de paardensport een gevoelige klap krijgt. Meer dan 4 uur langs de lijn staan om in totaal slechts 36 ritten te zien, was voor meerdere be zoekers een teleurstelling, al werd daar van weer veel vergoed door de spanning van de laatste heats. Toen het vorig jaar de traditionele hittenrace wegens gebrek aan belang stelling vervangen werd door een wielerwedstrijd, was dat een experi ment. Nu is het dat niet meer, want de „Ronde van Santpoort" blijkt nog steeds aan populariteit te winnen. En dit jaar was het een noviteit, dat de draverij niet meer op da Hagelinger- weg, maar op een grasbaan werd ge houden. Dat is ook een succes gewor den en volgend jaar, wanneer de baan in de loop van de komende 12 maanden nog eens extra onder handen is geno men, zal het een ideale plaats zijn voor de draverij. De kermisexploitanten zullen over de Santpoortse feestweek evenmin te kla gen hebben Het is er telkens bar druk geweest en uit omliggende plaatsen trok iedere avond een stroom van bezoekers naar Santpoort om zich te mengelen in het feestgewoel. En het waren lang niet allemaal kijkers, doch ook heel wat „kopers". En daar was het immers om begonnen. De politie slaakte Zaterdagnacht een zucht van verlichting. Dat karwei zat er weer op. Och nee, de Santpoorters, en ook de bezoekers van buiten de gemeen te, hebben het de politie met moeilijk gemaakt, maar de dienaren van Her mandad hebben het toch druk gehad, want zij moesten toch maar overal bij zijn om door hun aanwezigheid reed' minder oirbare dingen te voorkomen Hun optreden was overal even soepel en het is wel gebleken, dat het publiek dit wist te waarderen. Dat de mensen bij een spannende finale niet meer netjes op een afstand jleven staan, ja, dat zal altijd en overal wel zo zijn. Samenvattend mag geconstateerd wor den, dat er overal voldoening heerst over het gebodene, bij deelnemers en publiek over wat het voorgeschoteld kreeg, bij de harddraverijvereniging over de wUze waarop alles verlopen Is. Met onze verslagen hebben wjj gepoogd iets van de sfeer en de spanning weer te geven. Die taak is thans weer voorbij en rust thans op de schouders van onze collega ln Beverwijk, waar inmiddels al weer een nieuwe feestweek gestart is. De R.K. Harmonie „St. Caecilia" uit Haarlem-Noord, die in nauw contact laat met het Limburgse Puth, gaat daar een uitwisselingsconcert verzor gen. Maandagavond wordt de generale repetitie gehouden en omdat Haarlem hiervoor geen gunstige gelegenheid kon bieden, is een beroep gedaan op de ge meente Velsen om hiervoor gebruik te mogen maken van de muzieknis in het Burg. Rijkenspark te Santpoort. En de gemeente Velsen maakt de laatste tijd veel werk van een nauwer contact leg gen tussen publiek en vocale en instru mentale kunst, zodat dit verzoek direct werd ingewilligd. Hedenavond kwart over acht zal men dus de R.K. Harmonie „St. Caecilia" kunnen beluisteren, waarbij het volgen de programma zal worden uitgevoerd: 1 The Midy, mars, C. J. Alford; 2. Peter Schmoll, C. M. von Weber; 3. Suite de Ballet, Francis Popy; 4. Tarass Boulba, Alexandré Georges; 5, Lynwood, mars, J Ord Heune; 6. Dem 12. Regiment, niars, Th Further; 7. In het land van de Indra, P. Lincke; 8. Traum-Ideale, wals, Julius Fucik; 9. Ballet Egyptien, A. Luiglni; 10. Finale. In de afgelopen week zijn de politie weer enkele gevallen van insluiping ge meld. Een hiervan vond plaats in een perceel aan de Duinweg te Santpoort, v/aar de bewoners afwezig waren. In de vroege morgenuren zijn daar alle kas ten en laden doorzocht, doch slechts een klein bedrag aan geld en wat rook waar worden vermist. Ook aan de Bloe- mendaalse kant van deze weg werd een geval van inklimming gesignaleerd, zodat het niet overbodig lijkt nog eens de waarschuwing van „Vuurtorenwach ter" te herhalen om bij afwezigheid en 's nachts geen ramen of deuren onge sloten te laten. BIOSCOPEN: Rembrandt: „Starlift" met o.a. Doris Day en vele anderen. Toegang alle leeftijden rijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere och tend 10.30 uur: „De circusjongen". Jeugd film van G. Arthur Rank. Toegang: alle leeftijden Cinema Palace: „Met de kippen op stok' In technicolor Toegang: alle leeft. Tijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „Pinnochio". Toegang: alle leeftijden. Luxor: „Nee. zei het meisje". Toegang 18 j. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Meisjes m uniform" Toe gang 18 j. Tijden: 2,30, 7 en 9.15 uur. Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avond voorstelling om 20 uur. City: „Het zwaard van Monte Christo" In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen". Toegang alle leeftijden. Lido: „Abbott en Costello maken schoon schip". Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 3.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur; Gevarieerd vacantieprogramma met sprookjesfilms. Spaarne: „Phantom of the Plains", en „Land van Mexico". Toeg. 14 j. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: Vrijdag 8 tot en met Maandag 11 Aug. „Dame in hermelijn". In techni color. Douglas Fairbanks Jr.. Betty Grable. Toegang: alle leeft den. Tijden: Maandag 2.30 en 3.15 uur. Maandag 11 Augustus Zandvoort: Openlucht Filmvoorstelling, Boulevard. Openlucht-Theater: Generale repetitie „Ballet cfer Lage Landen", 8 uur. Dinsdag 12 Aug. Zandvoort: Openlucht Filmvoorstelling aan de Boulevard. Grote of St. Bavokerk: Orgelconcert 89 uur door Piet Post uit Leeuwarden. Minerva: We gaan naar Parijs, a. 1., 8.15 uur. Het bestuur van de R.K. Midden standsvereniging afd. Haarlem doet een dringend verzoek aan al haar leden om ter gelegenheid van het feest van Maria ten Hemelopneming op Vrijdag 15 Augustus hun winkels en bedrijven te willen sluiten. In verband hiermede wordt tevens een beroep gedaan op het publiek om hun inkopen en bestellingen vóór 15 Augustus te willen doen, of deze tot een volgende dag uit te stellen. Het kopen op deze feestdag maakt het voor winkeliers, die hun zaken wèl sluiten, moeilijk om dit het volgend jaar opnieuw te doen. Door niet te kopen, kan iedere ka tholiek er aan medewerken dat deze feestdag óók door ambachtslieden en winkeliers als Zondag kan worden ge vierd. Advertentie »mstmiMsrv,wm?0 ril,. 11053 Wastarieven v a 24 ct per In de autoscooter op het kermister rein te Santpoort is de afgelopen week nog een verkeersongeval gebeurd. Een dame uit IJmuiden-Oost stond nog slechts met haar ene been in het auto- tje, toen een andere wagen al reed. Zij werd aangereden en raakte met haar been bekneld. Na door een dokter ge holpen te zijn is zij met een diepe vleeswond naar haar woning ver voerd. Op het kermisterrein te Santpoort bemerkte een surveillerende agent, dat een veertienjarige Haarlemse jongen verdacht veel geld uitgaf. Hij hield de jongen aan, die aanvankelijk alle schuld ontkende, maar tenslotte door de mand viel. Hij gaf toe de vorige dag uit de lade van een der kermis-exploi- tanten een bedrag van ongeveer 10. weggenomen te hebben. In de flauwe S-bocht in de Wtiste- iaan te Santpoort kwam een Amsterdam se taxi uit de richting Santpoort-dorp tamelijk links van de weg rijdend. Toen de bestuurder een tegemoet komende personenauto bemerkte, haalde hij snel uit naar rechts, maar de bestuurder van de tegenligger reageerde minder snel, zodat de wagens elkaar iri de flank grepen. Beide auto's werden ernstig beschadigd, maar de inzittenden liepen geen letsel op. Het benzinestation op de Rijksweg te Velsen is het mikpunt geworden vêm onverlaten. Toen de eigenaar 's mor gens ter plaatse kwam, bleken 4 lam pen verdwenen te zijn en vier reflecto ren geheel vernield. De politie ver moedt, dat zich hier bezoekers aan i festiviteiten in Santpoort op minder oirbare wijze hebben trachten te ver maken. „Het is een prachtige Olympiade ge weest; ik geloof niet dat er ooit zoveel records m zo een korte tijd gebroken zijn; de Finnen zijn meesters in het or ganiseren en voortreffelijke gastheren, maar ik ben blij dat ik weer eens thuis ben"- Dat zei ons dezer dagen de leider van het Nederlandse radioreportersteamae heer F. Evers, na zijn aankomst uit Hel sinki. Want niet alleen de athleten werden in de luttele weken dat een Olympiade duurt tot de hoogste presta ties aangevuurd, ook de reporters en de technici hebben in die dagen hun brood niet in ledigheid gegeten. Een week voor de aanvang van de Spelen zat de heer Evers al met de technici in Hel sinki. Een inspectiereis, maanden tevo ren ondernomen, had het al duidelijk gemaakt dat voor een goed programma ook de hulp van enige Nederlandse technici en een reportagewagen nodig was. Die zijn er gekomen en ze bleken onmisbaar. Want al hadden de Finnen millioenen uitgegeven om het de 70 radioteams naar de zin te maken, zo goed konden zij het niet maken of er bleven nog wensen over. Door de reportagewagen kon er nu in twee ploegen gewerkt worden voor het opnemen, afluisteren, monteren enz. Zo was men in staat orn 's avonds van zes uur tot half zeven bijna alle belangrijke gebeurtenissen van de dag goed gemonteerd voor de microfoon te brengen. „De Finnen hebben meer gedaan dan men van hen mocht verwachten", zei de heer Evers. „Een voorbeeld: tijdens het afdraaien van een reportage ge raakte de installatie defect. Gelukkig kon een reporter de minuten volpraten. Binnen drie minuten kwam er een an dere installatie. Wij hoefden maar te kikken en ze waren er al." De Nederlandse reporters waren blij dat ze tijdig in Helsinki waren, want al was alles voorbereid, toch heeft in de week voor de Spelen niemand meer dan vier uur geslapen. Zoveel problemen bleken ter plaatse nog te moeten wor den overwonnen. Het bespaarde hen het lot van de eenzame Amerikaan, die al? enige reporter uitgezonden, omdat al zijn collega's in Chicago het congres van de Democraten moesten verslaan, zonder enige kennis van zaken bij de Nederlanders kwam binnenlopen. „Kun nen jullie mij niet helpen?" vroeg hij teneinde raad. Toen hij een tijdje later opgelucht met alle uitgewerkte tijd schema's wegging, zei hij: „Ik geloof dat jullie er nog meer van weten dan het Olympisch Comité zelf De hulp aan de eenzame Amerikaan werd be kend en korte tijd later kwamen ook Australiërs en andere eenzame repor ters hun licht bij de Nederlanders op steken. Toen het goud uitbleef en vooral de athleten in korte tijd van de baan wa ren, moest men omzien naar andere mo gelijkheden om het programma aan trekkelijk te maken. Men zal zich de interviews met bekende Amerikaanse. Zuid-Afrikaanse en andere athleten her inneren. Maar het heeft wat voeten in de aarde gehad voordat men de Russi- Nog vers in het geheugen staat het concert van Limburgs Koninklijke Fan fare „Caecilia", gegeven in het kader van de uitwisseling tussen Puth en Haarlem, Dit concert heeft zo stimulerend ge werkt op de leden van „St. Caecilia" uil Haarlem-N., dat zij zich direct zijn gaan voorbereiden voor een tegenbezoek. Vrijdag a.s. gaat „St. Caecilia" een driedaagse trip maken naar Limburg om in Puth een concert te geven. Vanavond zal het Haarlemse corps een generale repetitie houden in het Burgemeester Rijkenspark te Sant poort, welke repetitie voor een ieder toegankelijk is. üp het programma staat behalve een viertal marsen o.a. Peter Schmoll van C. M. von Weber, Tarass Boulba en verschillende andere stukken. Het programma voor het orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk, op Dins dag 12 Augustus, 's avonds van 89 uur, luidt als volgt: 1. Variaties over Psalm 116, J. P. Sweelinck. 2. a. Ricercare in c, b. Vier Magnifi- cat-fugen, Joh. Pachelbel. 3. Praeludium und fuge in g (uit „Alk Meister des Orgelspiels", D. Buxtehude. 4. Partite Diverse Sopra „Ach, was soli il Sünden machen?", J. S. Bach. 5. Concerto del Slgr. Taglietti: a. Ada gio, b. Allegro, c. Adagio iTrio), d. Al legro, Joh. G, Walther. Het orgel zal worden bespeeld door Piet Post uit Leeuwarden. De Heemsteedse sportslieden, die de Noordzee zijn overgestoken om een visite af te leggen tip hun vrienden in het Engelse stadje Leamington, hebben het uitstekend naar hun zin. De reis naar het hartje van Engeland was voor spoedig verlopen en het is van de orga nisatoren ongetwijfeld een uitstekende gedachte geweest om van Harwich af niet verder te reizen per trein, maar per autocar. 3p deze wijze kregen de Heemstedenaren alle gelegenheid te ge nieten van het fraaie landschap, dat de Engelse „counties" weten te bieden, en het is inderdaad te veel om na te ver tellen. wat burgemeester Van Rappard en zjjn volgelingen zoal tijdens deze waarlijk prachttge reis hebben kunnen zien. De ontvangst in Leamington was zeer hartelijk. Nadat Leamington's burge meester, mr. Haden, zijn gasten een woord van welkom had toegeroepen, was hierop het antwoord aan burge meester Jhr. van Rappard, die zijn Britse confrater als blijk van herinne ring aan deze sportuitwisseling twee wandborden in Delfts blauw, voorstel lende het raadhuis van Heemstede, overhandigde. Gasten en gastheren maakten hierna met elkaar kennis, voor zover dit bij een vorige gelegen heid nog niet mocht zijn geschied en weldra was het een „shake hands" in een sieer van echte vriendschap, waar bij de Engelsen hun spreekwoordelijke reserve besLst lieten varen! Nadat de meemsleedse gasten de voigenue aag een bezoek aan covenuy hauuen ge bracht, volgde aes avonds het eerste treilen op het terrein van de sport in de Royal Pump Room Batns, het naaie zwembad van Leamington, aat tot m de nok toe gevuld was en waar onmid dellijk na het begin van de wedstrijden een oorverdovend lawaai klonk van de supporters van de zwemploegen, waar bij ook de Heemsteedse aanhang heftig van leer trok! Het bleek hter ai spoedig, dat Heemsteedse successen van de zijde van het „sterke geslacht" zouden moe ten komen. Met de bekende Olympische zwemster Daphne Wilkinson in haar midden, waren de dames van Leaming ton voor geen kleintje vervaard en hoe wel de Heemsteedse meisjes fel van zich afbeten, toonden de gastvrouwen zich in elk nummer steeds weer de sterksten. Niet zo was de situatie in de gelede ren der mannenbroeders. Ondanks het feit, dat Leamington in het eerste het beste nummer voor heren de erepalm wist weg te slepen bleek dit slechts ioos alarm te zijn, want toen even later de ploegen in de 100 yards schoolslag van wal gingen, was het Dick Grim- mon, die zonder slag of stoot de zege voor Heemstede opeiste- Dit succes her haalde zich op de 100 yards vrije slag, waar Wim Geurtsen zegevierde met zijn landgenoot Bouwman als tweede- Ook bij de estafette-nummers ging de vlug voor Heemstede in top en toen ibusiotte het laatste nummer op het programma de waterpolomatch zou gaan beginnen, wees de balans vijf overwinningen aan in het voordeel van Leamington, terwijl Heemstede er vier stuks op zijn boekje had. Een victorie in het waterpolo zou Heemstede der halve van een nederlaag kunnen vrij waren. En.... de Heemsteedse jongens hebben het er niet bij laten zitten! Na een strijd, waarin niet minder dan 17 doelpunten werden gescoord, wonnen de gasten tenslotte verdiend met 118- De resultaten van de wedstrijden lui den: Heren: 100 yards rugslag: 1. Lines (L.) 1 min. 9 sec.; 2. P. Smit (H.) 1 min. 13 sec.; 3. Green (L). 100 yards school slag: 1. D. Grimmon (H.) 1 min. 30 sec.; 2. R. Bender (H.) 1 min. 30.8 sec.; 3- Smith (L 100 yards vrije slag; 1. Geurtsen (H.) 57 sec.; 2 J. Bouwman (H.) 57-2 sec-; 3. D. Ankrett CL.). 3 x 66 2/3 estafette-wisselslag: 1. Heem stede I 2 min. 9 sec.; 2. Leamington 1 min. 13 sec.; 3. Heemstede II. 5 x 66 2/3 estafette: 1. Heemstede I; 2. Leaming ton; 3. Heemstede II. Dames: 100 yards rugsiag: 1- J- Wareham (L.) 1 min. 19-4 sec.; 2. E. Burden iL.) 1 min. 25.4 sec.; 3- L. Menage (H.). 100 m. schoolslag: 1. D. Wilkinson (L.) 1 min. 27-5 sec.; 2. N- de Voogd (H.) 1 min. 29.4 sec.; 3. A. Balk (H.). 100 yards vrije slag: 1. D. Wilkinson (L.) 1 min. 7 sec.; 2. M. Smit (H.) 1 min. 10 sec.; 3 J. Talbot (L.3 x 06 2/3 estafette wisselslag: 1. Leamington 2 min. 39 sec.; 2 H.P.C. I 2 min. 41 sec-; 3. Leaming ton II; 4. Heemstede II. sche en Olympische kampioene discus werpen, Nina Romaschkowa, voor de microfoon kon krijgen. „Het ging in het Russische Olympi sche dorp altijd hetzelfde", vertelt de heer Evers. „Als je met moeite de slag boom gepasseerd was en naar een ath- leet vroeg, luidde het onveranderd: hij is in het bad. Als je dan aanhield en zei dat je wel even zou wachten, maak te men de indringer op stugge wijze duidelijk, dat de gevraagde athleet ook nog moest trainen. Als de vasthoudende Nederlander dan nog de moed had om te zeggen, dat hij ook daarop zou wach ten, kreeg hij de mededeling, dat ze niet te spreken was." Maar met de discuswerpster had men geluk. Ze zat op de tribune, juist vóór de Nederlandse reporter. Die zag zijn kans schoon en stelde haar enige vra gen. Onmiddellijk kwam er een Russi sche tolk opdagen, die deze verrichtin gen al met Argusogen had gadegesla gen. Nina mocht alleen spreken via hem en bovendien moesten alle vragen, die men haar dacht te stellen, tevoren schriftelijk worden ingediend. Zo kwam Nina de volgende dag en zei haar lesje op. Een mager resultaat, maar het was toch een Russische stem. Helsinki heeft in de afgelopen weken gewemeld van talenwonders. Het was ook wel nodig, want de Finse technici verstonden geen andere taal dan hun onbegrijpelijke moedertaal. Elk gesprek liep over vele schijven, maar de enthou siaste tolken kregen bijna alles voor el kaar. „Laat het nog eens duidelijk uitko men dat die Finnen met hun Olympia de een prestatie hebben geleverd, die alle respect verdient", zei de heer Evers nog eens; „alle programma's zjjn pre cies op de minuut af begonnen, de gastvrijheid was voortreffelijk en de sfeer uitstekend HVGB 1 dames speelde in Amsterdam voor de tweede klasse A tegen ADZ 1 en moest het onderspit, delven met 80. Voor het spelen van de wedstrijd DWT 1VZV 1 verschenen de Velsense dames niet. zodat de DWT-dames vergeefs op kwamen en VZV twee vërliespunten ge noteerd krijgt. Uit de 9 wedstrijden door VZV gespeeld werd geen winst geboekt en staat VZV met 2 verliespunten on deraan de ranglijst, dan volgt HVGB met 4 punten uit 10 wedstrijden, terwijl DWR en Nereus nog strijd moeten leveren om de middenmoot. Reeds eerder meldden we al dat DWT kampioen van de tweede klasse is en dus promotiewedstrijden moet gaan spelen. Wat de heren betreft heeft HPC 2 uit de 10 voor de reserve hoofdklasse ge speelde wedstrijden slechts 3 punten weten binnen te halen; de wedstrijd IJ 2j HPC 2 eindigde in 32, zc 'it. het van de laatste wedstrijden van 1 2 zal af hangen of HPC 2 in de re' ve hoofd klasse blijft. In Rotterdam heeft HVGB 2, voor de reserve eerste klasse A gespeeld tegen RZC 2 en de strijd gewonnen met 63. Voor de reserve tweede klasse A speel de HVGB 3 in Amsterdam tegen DJK 3. DJK 3 zegevierde met 40 en legde daarmede beslag op het kampioenschap. De eindstand is: Op waarlijk grootse wijze honkbalafdeling van TYBB tour. haar derde lustrum gevierd. Een nooi waaraan drie eerste klassers namen werd door Schoten gewonne TYBB bezette in de eindstand de z8 eervolle tweede plaats. jj. De dag werd begonnen met een Mis in de parochiekerk van St. n Doper, waaronder de TYBB-leden a ter H. Tafel naderden. Na de kerke J. plechtigheid volgde een zeer ge.cjub. gemeenschappelijk ontbijt in het huis aan het Teylerplein. jet De honkbalwedstrijden werden o flinke belangstelling gespeeld, al w de weersomstandigheden verre^ ideaal. In de eerste wedstrijd tu Schoten en RCH bleek de Schotenpt" de sterkste en wist met 1—0 de zeg, jM behalen. TYBB deed het in de st™ met S C Haarlem uitstekend en de bilarissen wonnen met niet minder 1—2. S C Haarlem en RCH streden na om de derde prijs waarbij de Ra pe met 81 in de meerderheid bleeti. eindstrijd tussen Schoten en TYBB van prima gehalte en niet dan nJ e allergrootste inspanning kon de S'8 oorctp tlascctf TYP.R mpt. 3-1 VGfS* eerste klasser TYBB met 31 ver De feestdag werd besloten mei "^e alleszins geslaagde feestavond in en zaal Flora en TYBB kan met geno38 op de viering van dit derde lusl terugzien. De burgemeester van Zandvo'n houdt op Woensdag 13 Augustus s spreekuur. In het badplaats-voetbaltourh0^. speelt Dinsdagavond om 7 uur voortmeeuwen tegen Halfweg OP j, terrein aan de Vondellaan te Zandvo0 Schïhel de internationale luchtha van Amster.'am heeft vooral de la®' jaren grote belangstelling ondervon ve" dt' DJK 3 DWR 2 Nereus 2 HVGB 3 HPC 3 8 2 11 2 10 2 9 5 6 6 4 33—14 29—26 28—25 19—35 15—24 HPC 3 gaat een halve competitie spe len voor degradatie naar de reserve derde klasse. In de reserve derde klasse B werd gespeeld de wedstrijd Haarlem 4DAW 2. de Haarlemmers verloren met 50. De eindstand in deze afdeling is: HVGB 4 IJ 3 DAW 2 Nereus 4 Haarlem 4 0 13 1 12 2 10 6 4 7 1 29—14 37—20 26—20 19—33 14—33 In de kringcompetitie werd voor de eerste klasse heren gespeeld de wed strijd DWR 3—HZV 1, de Hillegommers zegevierden met 31. In de tweede kl. heren verloor Haarlem 5 met 62 van HVGB 5. In de afdeling meisjes won DWT met 1—0 van VZV en moest DWR in de wed strijd tegen VZV het onderspit delven met 3—2. In de afdeling jongens won DWR met 3—2 van HVGB. van de zijde van het publiek. Onla*1^ passeerde, zoals gemeld, de 500.0Ö®S bezoeker van dit Jaar de controle daarmede is het totaal aantal Per30'1', dat sinds Juli 1946 Schiphol bez"cB] gestegen tot ruim 4.5 millioen. Een t' ml 'delde dus van ongeveer 900.000 zoekers per jaar. Daarmede even®' Schiphol de meest bekende toerist!'"^ attracties in Europa, zoals büvoorbec de Parijse Eiffeltoren. Het Nederlandse publiek heeft altije zeer grote interesse getoond vo°r ontwikkeling van de burgerluchtva» g waarin Nederland steeds een bijzon0 plaats heeft ingenomen. Schiphol, Amsterdamse luchthaven, die voorat de oorlog zeer snel is gegroeid jj werwen thans biinu 10.000 mensen -"x, thans een indrukwekkende luchtvaa stad. vunhol In de zomermaanden heeft ScB'P ;ijdig recre de rest»11 jp7e het allure van een veelzii oord. Er zijn verschillende rest»"'jej,e winkeltjes en de rondleiding is a.gfl zomer een attractie temeer aangeZ e een tot locomotief verbouwde ieep,ori5 bezoekers in een aantal open tva» rj, langs de interessantste plekjes v° tj- Om eventuele pa's en moe's, een 8 ge rondleiding of rondvlucht b Amsterdam te bezorgen is er nU 0p echte ouderwetsp kinderspeeltuin j Schiphol ingericht, compleet schommels, rekstokken, ringen, wipL,d' draaimolens en klimkooien en een z® bak Het aantal verloren geraakte te deren dat de K.L.M.-omroep steeds verwerken kreeg, is op slag zien0 ogen minder geworden. In IJmuiden heeft de politie een^ jarige IJmuidenaar aangehouden, die f heterdaad betrapt werd, toen hij v een café probeerde eerst een fie Ut- daarna een bromfiets weg te n®8!V Beide rijwielen bleken echter op 31 jjr staan en bovendien werd de asp,r-.e' zwijntjesjager door voorbijgangers stoord Na de betrekkelijk gunstige omzetbe- weging in het klein- en middenbedrijf gedurende April en Mei van het lopende jaar gaven de omzetten in Juni daarop volgend in tal van branches een belang rijke teruggang te zien. Zulks blijkt uit het cijfermateriaal, dat zo juist door het Economisch Instituut voor den Midden stand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in Juni j.l. Voor een deel kan de omzetdaling t.o.v. Mei worden gezien ais een normale seizoenfluctuatie. Daarnaast moet wor den opgemerkt, dat Juni een Zaterdag minder telde dan Mei en dat de omzet ten in Mei relatief hoog waren tenge volge van de extra aankopen van net publiek voor Pinksteren en Moederdag. Bovendien waren de weersomstandighe den in Juni minder gunstig dan in Mei en dit was duidelijk merkbaar bij de verkoop van o.a. textiel en schoeisel. Een aantal detaillisten meende voorts te hebben geconstateerd, aat een deel van het publiek zijn inkopen heeft uitgesteld tot de opruimingsperiode. Hieruit blijkt derhalve, dat tal van factoren de omzet ten in Juni hebben gedrukt en in zo verre is de teruggang van de geldomzet ten dan ook verklaarbaar Dat echter in Juni j.l. ook de kooplust van het publiek gering was, treedt dui delijk aan het licht, indien de omzetten in deze maand worden vergeleken met die in de overeenkomstige maand van 1951. Deze vergelijking wjjst namelijk eveneens op een aanzienlijke verminde ring van de geldomzetten. Wel- moet hierbij worden bedacht, dat in Juni 1952 ook een Zaterdag minder voorkwam dan in Juni 1951, doch deze omstandigheid geeft toch geen volledige verklaring voor deze omzetdaling. Voor al in duurzame consumptiegoederen zal vallen buiten de staatsbegroting, konden de geldomzetten niet anders dan teleurstellend worden genoemd. Percentages, waarmee de geldomzetten in Juni 1952 verhoogd of verlaagd zijn in vergelijking met resp. Juni 1951 en Mei j.l. Voedingsmiddelen: siagersbedrijf 10% en 20% lager, zuivelproducten 8% en 13% lager, kruideniersbedrijf 7% en 17% lager, bakkersbedrijf 3% en 16% lager. Duurzame consumptiegoederen: 23% en 29% lager, schoeisel 7% e ,age1'' lager, meubelen etc, 19% en 31% huishoudelijke artikelen 15% en 20 ger, boekhandel 7% en 10% hoge1'- Genotmiddelen: alcoholhoudend8 i;S' vrije dranken 47% en 22% lager, t ^K'^ fabrikaten 9% en 11% lager, banl<8 lt»c kerij 6% en 26% lager, chocolater^ tie hoger en 17% lager. Het Vrije Toneel, onder leid|pg 6ei' Cor en Anton Ruys zal het n,eU.pS zoen openen met „La Cuisine 0 o ges", blijspel van Albert fh1/ vertaling en onder regie van eo 0„d8, Naar „Le Théatre dans 18 so8' meldt is dit toneelstuk door de pr des Auteurs bekroond met „Tristan Bernarl". IJMUIDEN. Maandag 11 A"g"f Hoog water: 7.22 u. en 19^ Laag water; 3.11 u. en 1°-^0 Dinsdag 12 Augustus: u. Hoog water: 8.09 u. en 20.5 u, Laag water: 3.57 u. en loT* j Maanstand: Laatste kwarti (Niet-officiële koers) pjp Vorig ov\\ liStU»! 3"4 Nederl. 1948 3'/4 pCt. Ned. 1950 3-31/2 Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac, Inschr. Grtbk. 48 3 pCt. Ned. Handel MI1. eert. A.K.U. Van Berketa Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N Stoomb Mij. Ned, Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. oert. slot 89 90', i 90 >*t} 93 1» 92'-» 1401» l41 h 9 38" 112 140 'S 155«b 175 Va 1531» 324*, 80'ig 150 122 Va 122'» 98* 757» pö1* J90!' iter-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2