Opbouw van het Europese leger OVER DUUR DIENSTTIJD Grote teleurstelling in GEVAAMJJKE LADING Belgische kringen KINDERVERLAMMING IN DALENDE LIJN Geen reden tot optimisme Vliegtuigramp in Brazilië Tlissen neus en lippen .Aereensternming tussen ^guib en Egyptische regering Wankele tronen ivir. Algera dij de formateur Korte staking in Den Haag Jndon. bende pleegt massamoord Grote boerderij uitgebrand Alle inzittenden (24) gedood ^een staking in b Indonesië? Nieuwe maatregelen genomen warm weer Ï?ENSDAC 13 AUGUSTUS 1952 76ste JAARGANG No. 25454 700 NIEUWE GEVALLEN SINDS 4 JUNI Zorg voor patiënten is zeer goed vertegenwoordigers van de zes leden-staten van de Euro pe Defensiegemeenschap zijn Dinsdag op verzoek van België Parijs bijeengekomen om te spreken over de duur van de eostplicht in de E.D.G.-landen. Na afloop werd een communi- lu® uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat „men tot de conclu- 'e is gekomen, dat het op het ogenblik niet mogelijk is tot |v®reenstemming te komen" over het genoemde vraagstuk. °a|s bekend is in België van verscheidene kanten verzet te- eh de twee-jarige diensttijd ontstaan, met het argument dat 'et in alle landen van de E.D.G. de diensttijd op twee jaar vastgesteld. Loonconflict spoedig bijgelegd De honderdduizend er uit IN DE WIEG GESTIKT Dertig personen neer geschoten Zeshonderd spoor kaartjes verduisterd Lokettist van NS, voor het gerecht Brandweer stond voor hopeloze taak Duitsers en Scandinaviërs naar Abadan? JONGEN VERDRONKEN Brand in balen katoen op Nederlands schip i\ea. scnipper in Belgie verdronken Eden trouwt Donderdag Jongetje in gierput tragisch ongeluk te At Baflo Nederl. schip heeft aanvaring Vluchteling gepakt BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, t 2.per maand, f 6.per kwartaal. geen overeenstemming Men zou zo verwachten, dat, als er in het jaar één periode is waarin nu eens niet gecon- gresseerd en vergaderd moet worden, dat de periode van de vacanties is- Dat lijkt ons namelijk de meest ge schikte tijd om nu eens niet te praten, maar te genieten van Gods vrije natuur. Dan leert men vanzelf zwijgen. Maar wij, katholieken, schij nen behoefte te hebben juist in deze schone maanden nóg meer te praten dan anders. Het ene congres, de ene studiedag is nog niet voorbij, of een nieuwe staat alweer op het program Professoren, die het hele jaar doo' voor hun studenten kunnen praten, vliegen uit, niet om nu eens een poosje te zwijgen, maar om nog méér te praten. En den liefst zo abstract mogelijk. Dat heeft in ieder geval het voordeel, dat het gros der luisteraars er niets of slechts heel weinig van begrijpt. Maar ook dat schijnt een vacantiegeneugte te zijn. We lazen dezer dagen redevoeringen, waarin aan de lopende band uitspraken ge daan worden, die stuk voor stuk al weer een discussie van ettelijke da gen noodzakelijk zouden maken. Met een gemak, dat ons soms doet duize len, stelt men axioma's op, poneert en verdedigt stellingen, die ieder, die maar een weinig philosophisch geschoold is. onmiddellijk het hoofd doen schuddenNatuurlijk worden ook vele ivaardevolle dingen gezegd, maar niet zelden worden de theo rieën van een hele scala philosophen tot een ware cocktail gemixed. Men praat en luistert, helaas naar het ons voorkomt, te weinig critisch. Toch is déze cocktail niet zo heel gevaar lijk. Gevaarlijk wordt het als de heren van het abstracte tot het concrete overgaan. Dan zien wij het gebeu ren dat, zoals men vorige week in de bladen heeft kunnen lezen, de ene katholieke spreker tot de conclusie komt, dat de standenmaatschappij ge doemd is te verdwijnen en dat ieder verzet hiertegen zinloos is. en de an dere spreker op weer een ander con gres concludeert overigens o i. te recht standen moeten er zijn en de katholieke maatschappij zal een standenmaatschappij moeten zijn. Kijk, dan wordt het verwarrend. En onwillekeurig vraagt men zich af of het vaak niet beter zou zijn wat minder te praten en te theoretiseren en wat meer te zwijgen. Het aantal aangiften van kinderverlamming, dat thans uit de meest door deze ziekte getroffen gebieden Oost-Brabant, Noord-Limburg en Zuid-Limburg per dag binnenkomt, is in verhouding tot de aangiften der vorige weke» da lende. Voor het eerst is Maandag uit Limburg geen enkel nieuw geval gemeld. Dat het aantal dagelijkse aangiften minder hoog is dan enige weken terug mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. sterfgevallen tengevolge gehad. Onder de patiëntjes beneden vier jaar kwamen merkwaardigerwijs geen sterfgevallen voor, in de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep boven 15 jaar vijf sterf gevallen. Betrekkelijk weinig mensen boven 15 jaar worden door de ziekte aangetast. Het grootste contingent ziek tegevallen treft men aan in de groep van 0 tot 4 jaar. De heren Banning en Hemmes gaven als hun oordeel te kennen, dat voor de patiënten met kinderverlamming ge zorgd wordt op een wijze, die de toets van elke critiek kan doorstaan. De sa menwerking tussen huisarts en specia listen in de ziekenhuizen, waar gevallen van deze ziekte worden behandeld, is uitstekend en de patiënten genieten een uitmuntende verzorging. Tenslotte wezen beide heren op de noodzaak van oppassen voor vermoeid heid en het belang van een grote hy giëne. waarop dr. Schlichting op pagina 3 van dit blad eveneens wijst. Het resultaat van de besprekingen heeft vooral in Belgische kringen teleur stelling gewekt. Naar in Belgische krin gen te Parijs verluidt, zal de Belgische regering binnenkort de diensttijd, die thans twee jaar is, verminderen. De Franse delegatie zou hebben dui delijk gemaakt, dat Frankrijk, nu de V. S. de omvang van de ,.off-shore"-aan- kopen hebben verminderd, niet bereid is de bestaande diensttijd van 18 maanden te verlengen. Zoals bekend heeft generaal Ridg- way aangedrongen op een uniforme diensttijd van twee jaar. Van de zijde van zijn hoofdkwartier is nog geen commentaar geleverd op het resultaat van de Parijse besprekingen. In kringen, die in nauw contact staan - f a met de Griekse en Turkse vertegen- woordigers, is men verbaasd over de negatieve uitslag. Griekse dienstplichti ge tigen in het leger moeten dertig maan- ig den dienst doen, terwijl de recruten bij de vloot en luchtmacht 32 tot 36 maan- den moeten dienen. In Turkije is de gi diensttijd twee jaar voor het leger en Ste drie jaar voor de luchtmacht en de SBl vloot. Dit werd een redacteur van het A. N. P. medegedeeld tijdens een onderhoud met de hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, dr. G. Banning te 's-Gra- venhage en de inspecteur in algemene dienst, speciaal belast met het toezicht op de besmettelijke ziekten, dr. G. D. Hemmes te Utrecht. Natuurlijk vervult het optreden van de ziekte ons met zorg, werd nog gezegd. Tal van mensen zijn bang, wat verklaarbaar is, maar voor een paniekstemming bestaat geen reden, zo werd er aan toegevoegd. Zo is er ook geen reden voor buitenlanders om ons land te mijden. De kinderverlamming treedt vooral op met warm weer. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen ge weest, dit in tegenstelling tot vorige ja ren, toen practisch in winter en voor jaar zich in het geheel geen gevallen voordeden. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn 701 nieuwe gevallen op gegeven en wel in Juni 149, in Juli 369 en in Augustus (tot en met Maandag 111 183. Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opgegeven. Naar blijkt uit de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de kinderverlamming in de perio de van 1 Januari tot en met Juni negen DE JAARTALLEN GEVEN HET JAAR VAN WIJZIGING DER MONARCHIE AAN ,De kabinetsformateur mr. L. A. Don ker heeft Dinsdagmiddag ontvangen mr. J. Algera, lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. Bij Koninklijk Besluit is een wijziging gebracht in het reglement op het ver voer van ontplofbare stoffen, waardoor een nieuw kenteken op de transport middelen voor dit vervoer verplicht is gesteld. Behalve een rode vlag aan de linkervoorzijde van het voertuig zal voortaan op de achterkant op de boven zijde een figuur moeten worden aangebracht op wit vlak in rode kleur, voor stellende een springende bom. De bedoeling is, dat dit kenteken weldra inter nationaal zal gelden. ?u;D?y .SLAVtt ROE MEN it VBULGARUl ZWARTE/ ZEI j IRAK In de vijfde klasse. 15e lijst van de 516e Staatsloterij is op het numemr 14560 een prijs van f 100.000 gevallen. De series van dit lot zijn verkocht door collecteurs in Amsterdam, Botterdam, Utrecht en Tilburg. Een van de series van dit nummer, in handen van collecteur de Zwart te Rot terdam, is verkocht aan de gezamenlij ke visvrouwen van het Nooidplein. Zij hebben over geluk niet te klagen, want twee loterijen geleden wonnen zij de f 1000 met 'n premie van f 30.000. Ver moedelijk is dit buitenkansje de oor zaak geweest dat zij nu een heel lot hadden kunnen kopen, waarop thans de f 100.000 is gevallen. In Tilburg werd een serie van het lot verkocht door de collecteur P. Roef Jr. De serie werd uitgezet in negen „twin- tigjes", drie „tientjes" en een kwart lot. Een andere serie is verkocht in de Amsterdamse Jordaan. De gelukkigen zijn een groep werksters uit een parti culier bedrijf, die een half lot hadden genomen, voorts enige personen uit een rijksbedrijf. die een kwart lot bezitten en de rest bij particulieren. De collecteur was minder opgewonden dan zijn klan ten zullen zijn, want hij heeft reeds ettelijke malen de 100.000 uitbetaald. De serie van het lof 14560, die door de L'trechtse collectrice van de staatslote rij mevr. VerhoefGoetsch werd ver kocht. werd uitgezet in „twintigjes". De gelukkigen wonen allen in Utrecht. sAoeoi IRAB/E J*0E MONARCHIE VERDWEEN j*VOOR DE MONARCH WERD J EEN OPVOLGER AANGEWEZEN UDE MONARCHIE ONDERGING j GEEN WIJZIGING De uitbreidingswerkzaamheden aan de achterzijde van het ministerie van Oor log in Den Haag hebben Maandagmiddag en Dinsdagmorgen in verband met een loonconflict enige uren geen doorgang gevonden. Het bouwwerk ligt aan de Kalver markt. Het wordt uitgevoerd door de firma J. P. van Eesteren te Rotterdam. Maandagmiddag zijn de 120 werknemers op dit bouwwerk in staking gegaan om meer kracht bij te zetten aan hun eis tot loonsverhoging. Zij wilder, hun loon onafhankelijk van de bouwtarieven zien vastgesteld en meenden recht te kunnen doen gelden op hogere premies. Het conflict is in de loop van Dinsdagmor gen bijgelegd, toen op een bespreking werd aangetoond, dat de firma Van Eesteren een loon betaalde, dat geba seerd was op de door het College van Rijksbemiddelaars vastgestelde bouw tarieven en dat geen hoger loon betaald zou kunnen worden zonder in strijd te komen met wettelijke bepalingen. Alle arbeiders zijn thans weer aan het werk. De staking, die volgens de uitvoer der van dit werk gezien moet worden als een actie van de E.V.C., heeft onge veer zes uur geduurd. Het bijna vier maanden oude dochter tje van de familie H. te Heesel is in zijn wiegje gestikt. De moeder vond het kindje, dat zich zelf blijkbaar had omgewenteld, met het gezicht in het kussen gedrukt. De onmiddellijk ge waarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. Gedurende het weekeinde heeft een bende een dertigvoudige moord gepleegd in de dessa Tjikeres. ten Zuiden van Bandung. Zij heeft daar zonder vorm van proces dertig bewoners dier dessa die weigerden zich aan te sluiten bij de driehonderd man sterke bende, neerge schoten. De 22-jarige employé R. Abels van de rubber- en koffie-onderneming „Kali Bendo", in de omgeving van Banju- wangi, is in ijn slaap overvallen en met steekwapens vermoord. Het motief voor de moord is niet bekend. (Van onze verslaggever) Voor de Amsterdamse Rechtbank stond gistermiddag een jonge ex-amb tenaar van de Nederlandse Spoorwegen terecht, die kans heeft gezien als loket tist op het Centraal Station te Amster dam 600 retourkaartjes Amsterdam Den Haag ter waarde van f 2391 te ver duisteren. De Officier van Justitie wees er op, dat de verdachte uit een behoorlijk ge zin komt, voor wie het een eer en een traditie was bij de Nederlandse Spoor wegen te dienen. Verdachte heeft in een zucht naar avontuur het geld verbrast. De officier eiste 8 maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk en 4 voorwaar delijk met 10 jaar proeftijd. De verdediger pleitte clementie. Hij deelde mede, dat de vader van de ver dachte het verduisterde bedrag heeft aangezuiverd. Uitspraak 26 Augustus. Volgens het Perzische blad „Bachter Emroez" heeft premier Mossadeq de Ame rikaanse ambassadeur, Loy Henderson, om een lening van 50.000.000 dollar ver zocht. Deze lening zou afgelost worden „zodra de Perzische olie-industrie liet werk hervat". Volgens het blad heeft de ambassadeur dit verzoek aan zijn rege ring doorgezonden „in het belang van de Amerikaanse politiek in Perzië, welke er op gericht is te voorkomen, dat het land een prooi van het communisme wordt". Gewoonlijk welingelichte kringen te Londen zeggen, dat de Britse regering nog niet op de Perzische nota, waarin voorgesteld werd de onderhandelingen over de oliekwestie te hervatten, heeft geantwoord, omdat de tekst van deze nota niet ais basis kan dienen voor een Britse aanvaarding van het voorstel. Een onmiddellijk antwoord, zo meent men in genoemde kringen, zou afwijzend zijn geweest of wel het gevaar heb ben ingehouden, dat de Perzische rege ring de indruk zou hebben gekregen, dat Engeland zo spoedig mogelijk en tot elke prijs tot een verelijk wil komen. Verder zou het overleg met de V.S. ook tot het uitstel van het antwoord bijdragen. Naar verluidt heeft Engeland Vermoedelijk tengevolge van hooi- broei is de grote boerderij, bewoond door de landbouwer T. Jansingh te Westerlee, Dinsdagmiddag totaal uitge brand. Het vuur. dat in de korenschuur, waar reeds binnengehaalde oogst en hooi was opgeslagen, is ontstaan, werd door de harde zuidenwind zodanig aan gewakkerd, dat de gehele boerderij in korte tijd in lichter laaie stond. De brandweer van Scheemda, die te laat gewaarschuwd was, stond dan ook voor een hopeloze taak. Slechts een gedeelte van het woonhuis kon worden gered. Van de inventaris bleven de landbouwwerktuigen en een deel van het meubilair behouden. De inhoud van de schuur ging geheel verloren De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt ongeveer zeventigdui zend gulden. via de Amerikaanse regering de We reldbank gevraagd, op welke voorwaar den deze instelling bereid is, een lening aan Perzië te verstrekken. De Britse regering zou namelijk wel van het aan bod van premier Mossadeq gebruik wil len maken, aangezien zij van mening is, dat bij een voortduren van het conflict de toestand in Perzië catastrofaal kan worden, in een omvang, die de belan gen van Engeland bij de Perzische olie-industrie te boven zou gaan. Te Loftden heeft men de indruk, dat de Britse regering tot dusver alleen met de V.S. over de Perzische kwes tie van gedachten heeft gewisseld. Graaf Delia Zonca, de directeur van de EPIM, de Italiaanse olie-maat schappij, die betrokken was bij de twee maanden geleden ondernomen poging Perzische olie met het tank schip „Rose Mary" te vervoeren, heeft te Teheran medegedeeld, dat er een vloot van tankschepen, tezamen 180.000 ton metende, onderweg is naar havens aan de Perzische Golf. De graaf heeft geconfereerd met premier Mossadeq, de oliedeskundige Kazem Hassibi, en leden van de Per zische oliecommissie. Dinsdag zijn voorts twee vertegen woordigers van Franse oliemaatschap pijen te Teheran aangekomen voor besprekingen over olieaankopen. De ''bL^arbupri (Indonesische Bond van op landbouwondernemingen) N«hee6t geen actie, aldus heeft het [pifl tuur der organisatie medege- j'l 6l.Ilaar aanleiding van het bericht, ?takin&en zouden worden uitge- '"dien de kwestie van de Leba- ne,nie "iet vóór 14 Augustus zou Pêelost. Alle twintig passagiers en de uit vier koppen bestaande bemanning van een Dakota van de „Transportes Aereos Na- cional" zijn Dinsdag om het leven ge komen, nadat de machine op een vlucht van Rio Verde naar Goiania, de hoofd stad van de Braziliaanse staat Goiaz, neerstortte, aldus wordt gezegd in be richten, die Dinsdagavond in Rio de Janeiro zijn ontvangen. Eén van de pas sagiers was Antonio Borges Teixeira, zoon van de gouverneur van de staat Goiaz. In de Binckhorsthaven in Den Haag is Dinsdag de negenjarige A. P. uit de Ko ningsstraat verdronken. De jongen was om te vissen op een meerpaal gaan staan. Elijkbaar heeft hij daar zijn evenwicht verloren. Hij is opgedregd en door de G.G.D. naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. In 2.550 balen katoen aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Laagkerk" (7141 ton en toebehorend aan de N.V. Verenigtie Nederlansche Scheepvaart mij. te 's Gravenhage) is brand ontstaan, die ontdekt werd toen het schip op 250 mijl afstand van Karatsji was. Zo snel mogelijk is het schip naar Karatsji te ruggekeerd, waar het vuur binnen het uur kon worden geblust. De beschadig de balen zijn gelost. De 31-jarige Nederlandse schipper Jos Mersy uit Rotterdam heeft op zijn schip, dat gemeerd lag langs het Albertkanaal te Eigenbilzen, een misstap gedaan en is in het water gevallen. Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de le vensgeesten reeds geweken i VlGVenJarig zoontje van de heer r' sBpf Ie Tinallinge bij Baflo is bij s'W? bi-i be boerderij van de heer I» Set op tragische wijze om het ie- Advertentie §6bSier^°?en- H'i kwam te dicht bij h n en zakte hierin op een ge- )A [AGnblik weg. Toen de jongen "seo Pn was gehaald, waren de KHAK1 SHIRTS-SHORTS vermelding, dat zijn werk „voorbeeldig" was ge weest De gewezen inbreker- luchtheld probeerde zijn leven te beteren als book maker, maar hij geraakte in geldmoeilijkiieden en vatte het oude „handwerk" van safes openen weer op- Na Ramensky's eerste ontsnapping werd hij tot „eenzame opsluiting'' ver oordeeld en de bewakers waren zo bang, dat hij zou ontvluchten, dat hem ijzers aan de benen werden ge bonden. Dit werd aanlei ding voor parlementsleden om vragen te stellen over het ketenen van gevange nen Faroek's ontbijt Prins Faroert heeft Maandag j.l. bij zijn ont bijt tien eieren gegeten. Na vijf zacht gekookte eieren geconsumeerd te hebben veegde de ex- koning zijn kin af en riep zijn kellnet. „Zij zijn zeer goed", zei hij, „maak me er nog vijf klaar". Daarna voegde hij er, zachter aan toe: „Ik hou van eieren". Zijn ont bijt omvatte verder toast, marmelade, boter en een grote kop koffie. Nicola Farace. de eige naar van het hotel, heeft inmiddels zijn rekening opnieuw met 50.000 lire per dag verlaagd teneinde te trachten spoedige beta ling te verkrijgen. Oorspronkelijk had Fa- race 250.000 lire per dag gevraagd voor Faroek en zijn gevolg. Maar toen Faroek gezegd had dat dit hem te veel was. ver laagde hij de prijs met 50.000 lire per dag. Faroek weigerde ook 200.000 lire per dag te be talen voor de appartemen ten en de tuin, die voor hem en zijn gevolg gere serveerd zijn. Farace verklaarde daar op nog 50.000 lire te wil len laten vallen indien Fa roek hem spoedig betaalt, daar zijn onkosten dage lijks stijgen. De hoteleigenaar zei dat sedert Faroek aangekomen was, hij gemiddeld 20.000 lire per dag moest uitge ven voor drinkwater. Het eiland heeft geen drink water en moet het aan voeren uit Napels Omdat de Prins van zeer warme baden houdt moet Farace extra kolen kopen om de boilers op spanning te houden. Inmiddels krijgt de mo narch dagelijks vele brie ven van lieden die hem land en villa's willen ver kopen. Een aantal zaken lieden is op Capri aange komen met allerlei arti kelen. die zij Faroek wil len verkopen. „Bedelaar" Een zekere Willie Co bin werd door de politie we gens bedelarij gearres teerd. Tot hun grote ver bazing ontdekten de agen ten, dat er om de hoek van de straat een Lincoln 1952, compleet met chauf feur, op Cobin stond te wachten. Willie vertelde, dat hij gemiddeld 65 dollar per dag „verdiende". Aan loon voor de chauffeur en on kosten voor de auto was hij 143 dollar per maand kwijt. Inbreker-parachutist Johnny Ramensky. een berucht inbreker, die zich echter in de oorlog als een vermetel parachutist on derscheidde, heeft kans gezien uit de Peterhead- gevangenis te 'ontsnappen. Toen de bewakers hun gebruikelijke ronde deden, kwamen zij tot de ontdek king, dat de beruchtste „krakenzetter" van het land met dezelfde raad selachtigheid die zijn droppings achter de vij andelijke linies in Italië kenmerkte spoorloos verdwenen was. Ramensky haalde een soortgelijk staaltje reeds in 1934 uit. Toen vertoef de hij dertig uur op vrije voeten en legde in die pe riode 45 kilometer af. Ra mensky zat ditmaal een gevangenisstraf van vijf jaar uit wegens het for ceren met behulp van springstof van een safe in een postkantoor te Glas gow. In 1942 werd Ramensky soldaat, juist nadat hij uit de gevangenis ontslagen was waarin hij vijf jaar had doorgebracht. Scot land Yard vertelde hem, dat de geallieerde com mando's dringend behoef te hadden aan experts op het gebied van explosief materiaal voor missies achter de vijandelijke linies. Als vrijwilliger trad Ramensky tot het leger toe. Nadat hij tal van ge vaarlijke taken achter het front had verricht het doel was belangrijke documenten in handen te krijgen werd hij uit de dienst ontslagen met de was gehaald. Ipsten reeds geweken. Verwachting tot Donderdagavond: Veranderlijke bewolking en hoofd zakelijk morgen overdag enkele buien, hier en daar met onweer Overwegend matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Vrij warm. Zon; 5.22—20.06 Maan: 23.33—16.53 I De Britse minister van Buitenlandse Zaken heeft een speciale vergunning ontvangen om Donderdag met Clarissa SpencerChurchill in het huwelijk te treden. Het huwelijk zal dus drie da gen na de aankondiging voltrokken worden. Eden's eerste huwelijk met Beatrice Helen Beckett werd twee jaar geleden ontbonden en de kerk van Engeland verbiedt een kerkelijk huwelijk voor gescheiden personen. Het Nederlandse stoomschip „Japara" is Dinsdag in de straat van Gibraltar in dichte mist in aanvaring gekomen met het Franse stoomschip „Djenne". De „Japara" van de Koninklijke Paketvaart- maatschaDoii Amsterdam voer de haven van Gibraltar binnen met een groot gat in de boeg. Er zijn geen ongevallen. De „Djenne" is zwaar beschadigd in Tanger aangekomen. De „Japara" is van Philadelphia op weg naar havens langs de Middellandse Zee. Een jongeman, die ontvlucht was uit een verbeteringsinrichting te Doorn, is Dinsdag te Nijmegen gearresteerd Toen de politie hem wilde pakken, nam hij de vlucht. Toen de politie echter waarschuwingsschoten afvuurde kwam hij tot beter inzicht Het K.N.M.I. deelt mede: Na een on stuimig weekeinde trad in ons land een belangrijke weersverbetering in, die het gevolg was van de ontwikkeling van een gebied van hoge luchtdruk boven mid den-Europa. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie bij Ierland voerden Zuidelijke tot Zuidwestelijke winden warme en vochtige lucht aan, zodat de temperaturen snel konden oplopen en gisteren in het Zuidoosten van het land tot 30 graden stegen. In Frankrijk en Duitsland kwamen echter nog belangrijk hogere temperaturen voor en werden maxima van 35 graden gemeten. Hier ontwikkelden zich op verscheidene plaat sen tot dicht bij onze grenzen onweers buien. maar in ons land werd nergens onweer gemeld. Ondertussen drong gis teravond en vannacht iets minder warme lucht ons land binnen, waardoor een tijdelijke afkoeling optrad. De algemene luchtdruk verdeling blijft echter zodanig, dat kleine veranderingen tot een nieuwe temperatuurstijging kunnen leiden. Bo vendien bestaat de mogelijkheid, dat storingen van de oceaan hun invloed niet tot ons land zullen uitbreiden, zodat het weer enigszins onvast blijft en af en toe buien tot ontwikkeling kunnen komen. De kans op perioden met zonnig weer is echter groot en de temperaturen blijven aan dc hoge kant. V^iVhf velhebber der Egyptische naeu' Keneraal Naguib, heeft "at "T 1,7 fcn bespreking van ander- Het Egyptische Oppergerechtshof heeft wettelijke kracht gegeven aan de door het leger ontworpen agrari sche hervorming en beperking van het groot-grondbezij tot tachtig hec taren. Thans worden de middelen bestudeerd om de wet, die naar men verwacht als decree^ uitgevoerd zal worden, toe te passen. De regering heeft Dinsdagavond ze ven nieuwe zuiveringscommissies inge steld, die verdachten voor het gerecht kunnen brengen zonder van te voren de openbare aanklager te raadplegen. De nieuwe commissies, die eerder ingestel de commissies vervangen, kunnen huis zoekingen en arrestaties laten verrichten en aanklachten opstellen. Een commissie zal een onderzoek in stellen naar de handelingen op de ka- toentermijnmarkt en de effectenbeurs, een tweede zal zich bezig houden met het Palestijnse wapenschandaal en een derde met de verdeling en verwerving van staatslanderijen. De vier andere commissies zullen een onderzoek instel len naar verschillende andere schanda len. De commissies is verzocht haar werk zo spoedig mogelijk te voltooien. A A'SerH ')U,!tenland'se betrekkingen". A dp Brits-Egyptische ge- t„ dim» annen voor de instelling besnpluand0 voor 't Midden-Oos- Het meeste kwaad komt niet voort uit boosheid, maar uit domheid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1