ZES ZETELS VOOR KATHOLIEKEN Nog onzekerheid DE over bezetting posten VERBETERING van pensioenen NATO MOET BIJEENKOMEN Prinses Irene weert zich J Nieuw kabinet bijna gereed Rakosi premier van Hongarije Buitenl. Zaken een raadsel Om het geluk van het kind H' G Tot hoofd en harl Hulp aan Tito één jaar verleitgd Meer son verwacht Luide ontploffing Staatscommissie stelt voor: T ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 76ste JAARGANG No. 25456 Radio Stofzuigers Televisie Wasmachines Wringers Vioerwrijvers DAMESPANTALONS Overval op Brits gezin in Zwitserland Kinderverlamming Akense „kermis afgelast Jongelui spelen met landmijn Week van België en de E.D.G. Vier gewonden bij autobotsing Militair verdronken Goede pres tatie op Nat. Concours Hippique: 2e met A talanta 3e met A talia mf HtlPT oe 8/SSCHOP KSKKEM aovwe/v/ Ketting-verkoopsysteem Haagse politie treedt op\ Verongelukte dominee gevonden? Staatsloterij To|R!AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ®'oon: Redactie 21544; Advertenties 21545 «°°nnementen 20800 Postgiro 145430 Biiun,00r beverwijk: Stumphiusstr. 45, tei. 3993 Vo 'duiden: Bonifaciusstr. 27, tel, 5790 or klachten «rover de bezorging na 5.50 r>- uur 's avonds 21544. H««leur: 3- 3- w- Boerrigter. H, '^redactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. nc>, hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per millimeter- hoogte. Omroeper» 16 cent» per m.m.-hoogte.l De administratie behoudt zich het recht voor| advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. (Van onze parlementaire redacteur) tekenen nemen toe, die er op wijzen, dat mr. Donker zijn kabinet bijna voor «aar heeft. De eindstrijd ging tussen de K.V.P. en de P. v. d. A., zoals onver- Jdelijk was. De A.R. waren bevredigend. Nu ging het nog maar om de K.V.P. de "f haar aderlating van Economische Zaken een extra opkikkering verlang- tjiti opkikkering schijnt dan wel te zijn gevonden in de vorm van een mi- ■sterszete1 meer voor de katholieken, derhalve zes. De K.V.P.-fractie heeft Don- WTP"lddaS vergaderd en nu gelooft de politieke wereld dat zij het met d< deling wel eens is, althans niet oneens, hetgeen een «Peten Maal" W3t wU men? MeR kan niet de ko€k zij het met de heel nuanceverschil weggeven en haar zelf Donderdag is Mathias Rakosi, secre- fis-generaal van de Hongaarse commu- 'stische arbeiderspartij, premier ge worden. de vervanging van de niet-com- jounist Dobi door de in Moskou opge- «ie Rakosi bezetten niet-communistl- "««e ministers in de Hongaarse re- osv?ng nog sights drie, betrekkelijk «belangrijke posten, n.l. binnenlandse andel, onderwijs en landbouw. Waar- eöiers in Wenen menen, dat de bekend- ®ehiaakte portefeuillewisselingen zullen .orden gevolgd door discrete doch «rastische zuivering van de lagere mi- 'steries, zoals ook onlangs in Roemenië geschied. .Zij zien de maatregelen in Hongarije «'s een onderdeel van een algemene «laatregel om in alle met Rusland ver bonden staten communistische en Com- «form-elementen onbeperkte macht te geven. Dobi is door het parlement gekozen «t voorzitter van het presidium in de «laats van Sander Ronai, die voorzitter v«n de Assemblee wordt. .Het Amerikaanse departement van bitenlandse Zaken heeft verklaard, dat 6 westelijke mogendheden economische «lp aan Joegoslavië in het belang van veiligheid van de vrije wereld met jaar zullen verlengen. ^.De V.S., Groot-Brittannië en Frank- j'Jk hebben naar verluidt besloten de „«egoslaven een bedrag van 99 rnillioen ,«Uar aan rechtstreekse economische 4Jp te verlenen. l Dit is 21 rnillioen dollar minder dan to vor'gG Jaar' Dit jaar echter zal de ««nomische hulp voor het eerst worden k 'jSevuld met Amerikaanse militaire „Ulp. en met indirecte economische hulp diverse vormen. rt K.N.M.I. deelt mede: Gedurende «afgelopen week werd het weer in 'dden- en Zuid-Europa gekenmerkt «or een hittegolf, die zich uit Frankrijk i« Italië over Duitsland en de Balkan oden uitbreidde, jj Ook tot ons land drong de warmte ^«or, doch zij kon zich hier slechts 'n dag Vjhdhaven n.l. Dinsdag toen in het Zui- van het land maxima van 29 en 30 «den werden waargenomen. |üe grootste hitte kwam voor in de Bal- v4« waar tal van plaatsen temperaturen 4« omstreeks 40 graden meldden. (Deze hittegolf wordt nu geleidelijk j4«r het Oosten verdreven door koelere «htmassa's die langs de Zuidflank van kleine depressie boven Engeland het btinent van West-Europa binnendrin- h en op grote schaal tot onweders aan- i ding gaven. Ook in de depressiekern LYen Engeland kwamen zware onweers- L'en voor. Deze depressie beweegt nu WgzaaTn naar de Noordzee en wordt uit jj 1 Westen gevolgd door een rug van L®e luchtdruk. In verband hiermee is 1 waarschijnlijk dat de buienactiviteit H°rgen zal afnemen en er flinke perio- met zonneschijn zullen voorkomen. Advertentie n p r Q NATIONALE PRODUCTEN LnilLW VAN WERELDNAAM Y*rlang dit merk van Uw handelaar Verwachting tot Zondagavond: V'isselende bewolking met van- nog sporadisch onweer, maar «rgen slechts enkele verspreide kfphbuien. Matige, tijdelijk vrij Op'ktige wind tussen Zuid en West. keveer dezelfde temperaturen. Zondag: n: 5.27—20.00 Maan: 1.34—18.56 Maandag: 5.29—19.58 Maan: 2.45—19.17 Advertentie Feit is intussen, dat er vele katholie ke stemmen verneembaar zijn, die in de eerste plaats het verlies van Econo mische Zaken ernstig blijven betreu ren en voorts van oordeel zijn, dat de compensaties daar niet tegen opwegen. Men mag nu wel voor zeker aannemen, dat die zes zetels zullen bestaan, be halve uit O., K. en W„ Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken en Justitie, uit een minister voor P.B.O. en mid denstandskwesties en een tweede minis ter van Buitenlandse Zaken. Dit laatste is natuurlijk wel een sensationeel feit voor een departement, dat er tot dus verre in geslaagd is een nog al hecht a-katholiek blok om niet te zeggen anti-katholiek blok te vormen en dat nooit ook maar door één katholieke mi nister geregeerd is. Maar tenslotte is die tweede minis ter dan toch maar een minister zon der portefeuille. Nu verluidt, dat men voornemens is van het minister schap voor de P.B.O. een echt depar- tements-ministerschap te maken, doch niemand van al degenen, die wij er over hoorden, geloofde dat dit een heuselijk vol departement zal wor den. En in het algemeen, zo merkt men allerwegen op, krijgen de katho lieken wel indrukwekkende departe menten, doch het zijn dan toch maar randdepartementen, als men ze be schouwt in verband met het ware strijdperk dat het sociaal-economische terrein is. Overigens is mr. Donker, die gisteren by de Koningin is geweest, nog niet uit de personeelsmoeilijkheden. Het is nitti zo eenvoudig om de katholieke ministers bü elkaar te krijgen. Zo schijnt prof. Beel te bedanken voor het genoegen mi nister van Binnenlandse Zaken te blij ven. Men vindt hiervoor een bevestiging in het feit, dat de heer Donker zich gis teravond heeft gewend tot de commis saris der Koningin in Overijssel, ir. Rid der de van der Schueren. Of minister Rutten blijft? Men neemt aan van wel, doch wij weten zo zeker, dat dit dan toch een kapitaal offer van prof. Rutten zou vergen, dat wij het niet willen geloven voor wij het zien. Dan is daar Justitie, waar men om de een of andere reden voortdurend mr. Cals, de staatssecretaris van O., K. en W., voor doodverft. Ook andere namen duiken nu en dan op, doch aan gissingen zonder voldoende grond geven wij ons liever niet over. En tenslotte staan wij dan nog voor het raadsel Buitenlandse Za ken. Wij hebben reeds de veronderstel ling weergegeven, dat pater Beaufort daar zou komen. De niet nader ver klaarde, maar veelvuldige bezoeken van pater Beaufort aan mr. Donker geven grond aan die veronderstelling. Om een eerder genoemde reden geloven wij ook dit echter niet voor wij het zien. En wat de andere ministers betreft, daar schijnt het in het geheel nog niet mee te willen vlotten. Er duiken dus voortdurend na men op, doch aangezien zij niet op vol doende gegronde veronderstellingen be rusten, heeft het niet veel zin ze hier weer te geven. De formateur heeft gisteravond ge sproken met mr. Kranenburg, die staats secretaris van Oorlog is. Verder sprak hij de afgelopen dagen nog met het Eerste-Kamerlid A. C. de Bruijn, voor zitter van de K.A.B., die genoemd wordt als minister voor de P.B.O., en met net Eerste-Kamerlid mej. mr. Tjeenk Wil link (P.v.d.A.). Een Brits gezin van vader, moeder en twee zoontjes is in de nacht van Woens dag op Donderdag in een tent aan het meer van Genève overvallen door een gewapende man. De vader werd tijdig wakker, greep een mes en ging daarmee de aanvaller te lijf. De man, die later bleek een 20-jarige boerenknecht te zijn, liet in het gevecht zijn geweer vallen en ging vervolgens op de loop. Hij is later gepakt. Met ingang van 15 Augustus is in Aken plotseling de kermis, die nog zou duren tot Dinsdag, afgelast wegens het verbod tot het houden van volksfeesten e.d., dat dezer dagen door de regering van Nordheim-Westfalen met het oog op de kinderverlamming is uitgevaardigd. Drie jongens van 16 en 17 jaar uit Soest hebben weer eens bewezen, hoe gevaarlijk het spelen met munitie is. De bewoners van de Wieksloterweg en omgeving werden Vrijdag opgeschrikt door een luide ontploffing, die de rui ten deed rinkelen. Het bleek, dat in een nabij gelegen bos een landmijn tot ontploffing was gebracht. Drie jongens hadden nabij het Pluismeer in de Lage Vuurse, waar lange tijd een munitie opslagplaats is geweest, de mijn gevon den. Zij hadden het gevaarlijke voor werp meegevoerd naar het bos bij Soest, waar zij op verschillende manie ren geprobeerd hebben, de mijn tot ont ploffing te brengen. Nadat een gewoon vuurtje onder de mijn niet had gehol pen, is een van hen naar huis gegaan om een blik petroleum te halen. Toen de petroleum op het vuur werd gewor pen en de jongens nauwelijks achter een dikke boom een schuilplaats had den gevonden, kwam het projectiel tot ontploffing. De Staatscommissie voor de Pen sioenwetgeving heeft aan de Koningin aangeboden een interim-rapport be treffende enige pensioenrechtelijke vraagstukken, ten aanzien waarvan het treffen van een voorziening h.i. der mate urgent moet worden geacht, dat daarmede niet kan worden gewacht tot de arbeid der staatscommissie is vol tooid. De Staatscommissie is van oordeel, dat het vraagstuk van de pensioenge rechtigdheid der arbeidscontractanten dringend om een oplossing vraagt en dat een spoedige oplossing onder de ge geven omstandigheden slechts te berei ken is door hun als zodanig wettelijke pensioenrechten te verlenen. De door de Staatscommissie ingestel de studiecommissie voor de bestudering van het vraagstuk van de pensioenge rechtigde leeftijden bleek van oordeel te zijn, dat het wenselijk is verande ring te lirengen in de regel, dat eerst na een diensttijd van zeven jaar aan spraak op invaliditeitspensioen ont staat. De Staatscommissie sluit zich daarbij aan. Ten aanzien van het minimum van het invaliditeitspensioen is de Staats commissie van oordeel, dat indien tot een incidentele herziening van de gel dende Pensioenwet wordt besloten een nadere voorziening ten aanzien van dit vraagstuk daarbij zeker niet mag ontbreken. Wat de maxima der pensioenen aan- eneraal Ridgway, de Geallieerde Opperbevelhebber in Europa, heeft Maandag te Parijs op een persconferentie uitgelegd waarom hij 2 jaar dienstplicht noodzakelijk acht. Ridg way vestigde er de aandacht op dat 't oe fenen met de talrijke moderne wapeijen geruime tijd in beslag neemt. De aanko mende soldaat heeft alleen al een heel jaar nodig om alle wapens te leren ken nen, en nog veel langer om zich te spe cialiseren. Als de dienstplicht korter gemaakt wordt dan 24 maanden komen de kosten die de staat bij de opleiding maakt er niet uit, aldus Ridgway. Het was een actuele kwestie die de gene raal hier behandelde. Een dag te voren was er in België een algemene staking gehouden uit protest tegen de aldaar reeds ingevoerde 2-jarige diensttijd. België nam namelijk onder de landen van de Europese Defensiegemeenschap een uitzonderingspositie in, want in geen van de 6 naties worden de soldaten zolang onder de wapenen gehouden. Ne derland kwam er nog het dichtste bij met 20 maanden, maar in Frankrijk en Ita lië volstaat men met 18 maanden, in Luxemburg met 1 jaar en in West- Duitsland is nog helemaal geen dienst plicht, omdat gewacht moet worden tot het EDG-verdrag door de parlementen van alle betrokken landen is geratifi ceerd. De onlusten in België hebben de re gering in Brussel aanleiding gegeven een conferentie te organiseren van ge delegeerden der EDG-landen. Op die conferentie zou dan "overeenstemming bereikt moeten worden over de tijds duur van de dienstplicht. Als de Bel gische regering de vijf andere landen had kunnen bewegen ook een 2-jarige dienstplicht in te voeren zou men zich in België zelf waarschijnlijk bij dit be sluit hebben neergelegd. Dinsdagochtend is deze bespreking te Parijs gehouden. België voelde zich gesterkt door Ridg- way's verklaring van een dag te voren, maar het heeft niet mogen baten. Er is geen overeenstemming bereikt op deze vergadering. Bijgevolg heeft de Belgi sche regering Woensdag besloten de diensttijd te verkorten en deze voorlopig terug te brengen tot 21 maanden. Dat betekent een ernstige verzwakking van de Belgische militaire paraatheid. Een verzwakking die vooral eind volgend jaar duidelijk aan het licht zal treden. Het meest krachtige verzet tegen het Belgische voorstel om de dienstplicht in alle E.D.G.-landen op 2 jaar te stellen kwam van de zijde van Frankrijk. Frankrijk is er niet in geslaagd de gevraagde extra-militaire hulp van Amerika los te krijgen, zodat het land zich nu geplaatst ziet voor de volgende keuze: Vermindering van de wapenpro ductie, of beperking van de diensttijd. Tot de eerstgenoemde maatregel heeft men niet over willen gaan, zodat de dienstplicht op anderhalf jaar gehand haafd zal blijven. Intussen komen in October weer 2 Franse divisies onder de wapenen, terwijl men er in 1953 ook nog 3 wil vormen, zodat op het einde van het volgend jaar het totaal op 15 zou komen. Een tekort aan Franse troepen volgend jaar zou slechts opgevangen kunnen worden door het vergroten van de Brit se en vooral van de Amerikaanse krijgs macht op het Europese vasteland, zo meent men in Parijse kringen; tenzij Frankrijk door Amerika in staat gesteld zou worden Franse troepen te onttrek ken aan het front in Indo-China. Aan vulling van het tekort met Duitse een heden achten de Fransen uiteraard uit den boze. Generaal Ridgway heeft Maandag op zijn persconferentie ook gezegd dat de NATO-landen, waaronder Frankrijk, de in Lissabon aangegane verplichtingen voor dit jaar moesten kunnen nakomen. En hij was van mening, dat de moei lijkheden betreffende de Amerikaanse hulp aan Frankrijk wel spoedig opge lost zouden worden. Vorige week Vrij dag had de Amerikaanse minister van Defensie, Lovett, op een persconferentie te Washington in een voorzichtige for- laten doorschemeren dat de NATO-plannen voor 1952 misschien toch niet helemaal verwezenlijkt zou den worden, al protesteerde Lovett hef tig tegen de zijns inziens veel te zwart gallige recente commentaren in de Ame rikaanse pers op de huidige militaire toestand in West-Europa, want een eventuele vijand zou het nu heel wat harder te verduren hebben dan vorig jaar'Overigens zei Lovett dat even tuele tekortkomingen in de uitvoering van het programma voor dit jaar niet van ernstige aard zouden zijn. Over de twee volgende jaren liet hij 'zich niet zo optimistisch uit, en ook generaal Ridg way haastte zich enkele dagen later in zijn persconferentie te verklaren dat de getallen die in Lissabon voor '53 en '54 genoemd waren slechts van voorlopige aard waren geweest. Het totaalbeeld is niet erg gunstig, en vooral de vooruitzichten voor de toe komst zijn verontrustend. Als er niet snel verbetering komt in de situatie zal de -veiligheid van West-Europa niet vol- d-~"de """narborgd zijn. Een NATO-conferentie op het hoog ste niveau wordt in West-Europa dan ook dringend gewenst geacht. Men wil een bijeenkomst van de Ministerraad van het Atlantisch Pact. De laatste keer is een zodanige bijeenkomst gehouden in Februari j.l. Het is altijd de bedoeling geweest dat de ministers van de NATO drie tot vier keer per jaar bijeenko men. en nu is zo'n conferentie wel bij zonder hard nodig. Maar de Amerika nen zeggen dat zij er pas aan kunnen denken na de presidentsverkiezingen Die verkiezingen hebben 4 November plaats, en als de conferentie dan niet weer vóór eind December gehouden is, zijn er moeilijkheden met een spoedige behandeling in het Amerikaanse Con gress van de eventuele genomen be sluiten. Vooral het overleg tussen Frankrijk en Amerika betreffende defensie-aan gelegenheden laat op het ogenblik ern stig te wensen over. De Amerikanen schijnen niet te spreken te zijn over het beleid van de Franse premier Pinay en diens minister van Defensie Pleven, terwijl Parijs de houding van Washing ton niet waardeert Kortom de besluiten die in Februari openingszitting van de WAT O-conferentie te Lissabon in Februari j.l. zulten^op'^ee^kortelerniiiiT Ün^en Sindsdien zijn de autoriteiten van het Atlantisch Pact niet meer op hoog niveau nauwkeurige bestudering onderworpen bijeen geweest. Eendergelijke bijeenkomst is intussen nu weer dringend gewenstmoeten worden, want vooral de plan- zoals xn nevenstaand artikel wondt uiteengezet. nen voor 1953 en 1954 eisen een revisie. gaat wordt voorgesteld af te zien van het vasthouden aan een absoluut maxi mum. Dit geldt zowel voor de eigen pensioenen als voor de weduwen- en wezenpensioenen. De Staatscommissie stelt verder een nadere regeling voor ten aanzien van de cumulatie van pensioen en in komsten uit arbeid en bedrijf. De kwestie van het vervroegd ouder domspensioen, op zichzelf ook een zeer urgent punt, acht de commissie nog niet ryp voor nadere wettelijke rege ling. Het ontwerp gaat er van uit, dat de arbeidscontractanten onder de Pensioenwet behoren te worden ge bracht. Het stelt hen in het alge meen gelijk met de ambtenaren in tijdelijke dienst. Wat de wachttijden voor het recht op pensioen aangaat valt te vermelden, dat het ontwerp een verkorting van alle wachttijden inhoudt, behoudens van die voor het vervroegd ouderdomspen sioen. De memorie van toelichting herinnert er aan, dat de Pensioenwet 1920 voor het invaliditeitspensioen een minimum van 30 pet. kent. Het ontwerp wil op dit pensioen in de daarvoor in aanmer king komende gevallen een aanvulling verlenen zolang dit nodig is. Dit zou dan zijn een aanvulling tot het bedrag, dat berekend naar 30 dienstjaren aan pensioen zou zijn toegekend d.w.z. tot van het volle pensioen voor hen, die voor meer dan 2/3 gedeelte In valide zyn. De aanvulling zou uiterlijk tot het 65e jaar kunnen worden geno ten. Voorgesteld wordt de pensioenen van de reeds gepensionneerden te verhogen tot het bedrag, dat zij met toepassing van de nieuwe be palingen (boven de oude maxima) hadden kunnen ontvangen, voor zoveel dit hoger is dan het reeds toegekende pensioen met inbegrip van de toeslagen. Ingevolge de militaire pensioenwetten is een groot aantal oorlogsinvaliden op jeugdige leeftijd gepensionneerd naar een minimum grondslag van f 1.500. Voorgesteld wordt het plafond, beneden hetwelk geen vermindering op het pen sioen wordt toegepast, te brengen op f 2.500. Koning Hussem van Jordanië, die zijn vader is opgevolgd, verblijft op het ogenblik met vacantia in Zwitserland. Men ztiet hem hier aan het stuur van zijn auto, waar mee hij de Jordaanse gezant m Londen naar het vliegveld van Genève naar Lausanne brengt. Naast de koning de gezant Fawzi El Moulkiachter hem zijn broer tje prins Mohamed en Charif Nas ser, een van de leden van het gevolg. Vrijdagavond zijn bij een ernstige autobotsing op de verkeersweg Amster damZaandam vier personen gewond, van wie een zeer ernstig. Ze zijn in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam opgenomen. De ongehuwde Zaandamse verffabri- 'kant Oosterveld reed achter een vrachtwagen in Zuidelijke richting. Uit tegenovergestelde richting naderde van de Hembrugpont een personenauto, be stuurd door de heer Van Asperen uit Amsterdam. O. wilde de vrachtwagen passeren, maar de ruimte hiervoor was te kort. In volle vaart reed hij op de personenauto in. Uit de totaal ver woeste- wagen is de heer O. met een hersenschudding bevrijd. Mevr. Keyser uit Amsterdam, die met haar zesjarig dochtertje in de personenauto meereed, op weg naar het tentenkamp te Bak- kum, liep een heupontwrichting en ernstige vleeswonden op. Voor het le ven van het zesjarig dochtertje dat een schedelbasisfractuur opliep van mevr. Keyser wordt gevreesd. Vrijdagmiddag is te Zandvoort ver dronken de 21-jarige W. A. van Staveren uit Haarlem, militair bij de luchtstrijd krachten. Slechts het voorstel betreffende het pensioengerechtigd worden der ar beidscontractanten zal leiden tot hogere uitgaven voor de aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds contribuerende organen. Deze hogere lasten bestaan uit: a. een betaling voor eenmaal, per saldo bedragende f 40 rnillioen; b- een jaarlijks terugkerende last van f 12 rnillioen. De verhoging van de wacht tijd voor het recht op invaliditeitspen sioen is zo gering, dat deze practisch is te verwaarlozen. Hetzelfde geldt voor de verkorting van de wachttijd voor het recht op ouderdomspensioen. Uit de in de memorie van toelichting opgestelde becijferingen resulteert, dat de gemiddeld jaarlijks uit de voorge stelde maatregelen voortvloeiende las ten geraamd moeten worden op f 63.265.000, waarvan ongeveer f 28 rnil lioen ongedekt blijft, hetgeen overeen komt met ruim V/i pet. van het totaal der pensioen-grondslagen. bracht (Van een bijzondere medewerker) et loopt weer storm op onze be-j roepskeuzebureaux. in welhaasq eentonige variatie volgen elkas de vragen, klachten en stille of luide verwijten op. Hoe menige vacantie van ouders en kinderen zal er de laatste weken weer bedorven zijn, doordatl zoon of dochter met een slecht rappor is thuisgekomen. Het uitzonderlijke ge val, dat een kind helemaal niet meer] naar huis durfde uit vrees voor al te gevoelige „vergeldingsmaatregelen" va ouderlijke zijde, laten we hier maar buiten beschouwing. Het staat voor on^ vast dat in dit soort gevallen aan d« algemene opvoedkundige sfeer in datj huisgezin veel, zo niet alles ontbreekt. Een kind moet wel „vrees" hebben voorl de ouders in de prachtige oorspronkej iijke betekenis van dat woord zoals we spreken van de „Vreze des Heren maar zodra de „angst", die in een kind als vanzelfsprekend voor dd grote mens aanwezig is, buiten-normale proporties gaat aannemen, moet hel kind worden duidelijk gemaakt dat d« zorgende ouderliefde steeds aanwezig ia om het over de onzekerheden die dé angst veroorzaken, heen te helpen! Maar zodra wij ouders gaan paeda-T goochelen met: „Als je niet dit. dan ik je dat dan is het volkomen logischl dat we dan allerlei complexen oproeï pen, die het kind eerst vol angst doen staan tegenover die „grote mens"; did grote mens, die immers alles kan. dil zo sterk is in zijn handen en zo krachj tig met zijn stem. Die angst zoekt vaah een uitweg, een bescherming, in onj waarheid spreken, in stiekumdoeneryl in kleinere of grotere oneerlijkheden! Maar ook in groot doen tegenoveij vriendjes, in bluf en zelfs in daden, did in het oog van zgn. strenge ouderi weer nieuwe strafexpedities noodzak e| lijk maken. Het zou interessant zijn dit thema nog even voort te borduren maar de' practische ervaringen van d«L laatste weken maken het noodzakelijkl dat we weer eens extra de aandachf vragen voor een belangrijk onderde van de taak waarvoor wij ouders ver! antwoordelijk staan: de verstandelijke vorming onzer kinderen. 1 Een van de meest voorkomende klachten, waarmede de leiders van onze bureaux voor school- en beroeps! keuze te maken hebben is: mijnheer) die jongen van mij kan wel leren, maai) hij vertikt het doodgewoon. Wan wij met zulk een klacht te maken gen, is onze eerste vraag steeds: ho weet U dat Uw jongen zo goed leren, en waarom denkt U dat hij „vertikt"? Deze vraag is in meerder opzichten belangrijk. Want vergeet dat er een merkwaardige wisselv king bestaat tussen iemands natuurlij -| ke begaafdheid om iets te doen en neiging daartoe. Deze stelling is c keerbaar. Let maar eens goed op in omgeving. Iemand die graag tekentl heeft niet onwaarschijnlijk enig natuur| lijk talent daartoe. En de kante diende die na zijn kantooruren m len maakt of een radio in elkaar prut heeft zo goed als zeker enige teehnischij aanleg. We constateren dit wedei ge verschijnsel niet alleen bij volwas! senen, maar, zij het dan in andere ver| houdingen, ook bij kinderen. Het je met de huishoudelijke aanleg heef niet onwaarschijnlijk zwakke cijfers voo| taal en rekenen. En laat die jongen, did de eerste is van zijn klas, maar niet al te veel helpen met vaat wassen, want el is een grote kans, dat hij heel wat scherl ven maakt. „Hij is ook zo verschrikkel lijk onhandig", zegt moeder dan. Nal tuurliik komt het wel voor dat sterk! verbale intelligentie samengaat met een voortreffelijke technische aanleg; zou er anders vooral voor onze mg nieurswereld maar droevig uitzien. (Vervolg op pagina 5) De Haagse politie heeft proces-verl baal opgemaakt tegen een aanleggei van een ketting-verkoopsysteem in D Haag. Dit systeem wordt geacht strijd te zijn met de bepalingen van Loterijwet. De ambtenaar van het O. hij het kantongerecht heeft medeg. deeld, dat hij deze zaak zo spoedig mo gelijk zal doen berechten. Een Oostenrijkse berggids l»eeft lichaam van een man op een berg Noorden van Insbruck ontdekt. Me vermoedt dat het hier het stoffeUji overschot betreft van ds. H. Janzen uil Tubbergen. die sedert 7 Augustus verl mist wordt. Een reddingploeg is uitgel rukt om te trachten de stoffelijke res| ten te bergen. In de vijfde klasse, 17e lijst van dl 516e staatsloterij is op nummer 4337 eed prijs van f 1000 gevallen en een premi| van f 30.000. Met de paarden Atalia en Atalanta heeft Prinses Ire gisteren deelgenomen aan het Nationaal Concours Hi que, dat gisteren op het Zuid-Hollands Rijcentrum in Haag gehouden is. En zij heeft het er lang niet slecht afgebracht. In het springconcours kwam zij met beid paarden foutloos rond en slechts doordat zij iets meeil tijd nodig had dan twee andere deelneemsters, kwam d4 prinses op de derde en vierde plaats. Prinses Beatr'u haar zusje naar de start en dat het daarna (fing, toont de andere foto wel. Eigen-waan heeft reeds talloze generaties gesloopt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1