Nederlandse wielrenners naar Luxemburg en Parijs Bakerpraat en opvoedkunde Kans op baantitels gering, op wegtitels (altijd) dubieus Professionalscourse in Breda m m m i m el ja. TRIGONOGRAM Zeven stayerkampioenen houden repetitie met vuurwerk Engels fabrieksmeisje zwemt over net Kanaal Apotheose van een seizoen Ouders herkenden hun zoon Italiaan en Spanjaard voelden niets voor de regen Bijna etappe-zege voor Lambrichs m m m W. Ned. Schaakteam verliest tweemaal Grote Prijs van Ulster Ook Victor Birkett volbrengt de tocht Luik-Rome-Luik monsterrit mm-. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 PAGINA 6 Wegwedstrijd profs een boeiend spel Gelijk op Damrubriek Bruno Junk, Russisch snel wandelaar, Duits krijgs gevangene? Ronde van Duitsland Mevr. Heemskerk blijft kampioene Rijvers speelt te Breda N.A.C.St. Etienne 24 Rijnvis wordt geen professional „Zeevalk" wint wedstrijd BrixhamSantander Norman Stewart tijdens wedstrijd verongelukt Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag hevel+krach op+kreet+ly Schaakrubriek 2. sergeant Medisch standpunt Pronk gooit roet in het „echte" eten Tenniskampioenschappen Scheveningen O J J J Meer dan de helft der wagens uitgevallen Autoraces te Zandvaofj SNELLE TIJDEN BlJ TRAINING Dj c?ro T Dc wielrenners gaan het zomerseizoen practisch besluiten. Niet dat er in September geen belangrijke .sprintvvedstrüden, ronden, tijdritten (Grand Prix des Nations!) zullen zjin, maar omdat deze wereldkampioenschappen toch altijd zo'n beetje beschouwd kunnen worden als de conclusie van het zomerseizoen. Dat zomerseizoen heeft de Nederlandse wieierwereld voldoening maar ook teleurstelling bezorgd. De prestaties van onze Acht in de Tour de France, de overwinning van Van Est in Bordeaux-Parijs, die van Wagtmans in de Ronde van Romandië er. andere ereplaatsen in belangrijke wedstrijden op weg en baan. de resultaten van onze jonge amateurs in de felbetwiste criteria en etappewedstrijden in België, waar zij de Belgische wielertoekomst de kaas van het brood hebben gegeten, dat zijn allemaal tekenen die wijzen op de kracht en gedegenheid van de Nederlandse wieierwereld. Maar de teleurstel lingen die er óók waren kunner. ze toch niet helemaal goedmaken. Daar is bij voorbeeld het ietwat teleurstellend optreden van onze amateurploeg in Hel- sinki, waar Adri Voorting weliswaar door force majeur volkomen werd uitgescha keld. maar waar anderen speciaal ook op de baan een behoorlijk stuk on der de verwachting zijn gebleven. Deze kampioenschappen op de weg in Luxem burg en die op de baan te Parijs betekenen voor de Nederlandse wielerama- teurs een welkome gelegenheid om te laten zien dat hun talrijke uitmuntende prestaties gedurende dit seizoen méér een beeld van hun kracht en betekenis geven, dan het tournooi van Helsinki, waar het behalve de Nederlandse wiel renners in het bijzonder, ook de Nederlandse sportman in het algemeen niet naar den vleze is gegaan. Dit neemt allemaal niet weg, dat de grote ontmoeting van deze kampioen schappen toch weer de krachtmeting is van de professionals op de weg. in dit opzicht kan de afwezigheid van Coppi de aantrekkelijkheid van de te verwachten spannende Strijd nauwe- r, lijks verminderen. Weliswaar behoor de het tot Fausto s vurigste wensen om ook de wereldtitel op de weg nog eens te veroveren, maar het komt ons voor, dat de specialiteiten van de cam- pionissimo hem hoogstens ais geiijk- r waardig partner konden bestempelen van Kübler. Koblet, Geminiani, Schotte, Magni. misschien Bobet en misschien Ockers. Schotte jade tweevoudige wereldkampioen (Val kenburg 1948 en Moorslede 1950). dt taaie doorbijter, heeft in de Luxem burgse Ardennen zijn parcours gevon- den en wanneer het nu óók nog zijn weertje is liefst een beetje storm I en regen voor „Den Briek" kunt ge j de Belgische veteraan veilig tot de I favorieten rekenen. I Dat alles geeft U echter geen permissie '1 Uw fiches, of het grootste deel daar- 'an. op de Belgische matador te zetten. «ielfs wanneer ge het ongewis karakter tan een wegwedstrijd, waar een lek isndje op een ongelukkig moment iVoorting in Helsinki! i alles kan beder- ren, buiten beschouwing laat, zelfs dan póg zal het U geraden zijn in ogen schouw te nemen wat de grand seigneurs cis Bobet. Koblet en Kübler via een likse, gedegen training aan vitamine c>(ans) hebben geslikt, nu zij in de Tour Je France nun meesterschap niet heb ben kunnen bewijzqn. Ge moet er voorts Rekening mee nouden, dat de onverzet telijke, stoere en kaalhoofdige reus jiorenzo Magni op dit parcours zijn ter tein evenzeer gevonden heeft als collega Jchotte, terwijl het zeker tot zijn zelf vertrouwen zal Dijdragen, at hij niet fioet opboksen tegen het Aureool, waar- Jjee zijn landgenoten altijd opnieuw (en 'ltijd tevergeefs) Fausto Coppi naar het wereldkampioenschap op de weg zien 'ertrekken En benalve met Magni zult ?c toch ook rekening dienen te houden het een vastberaden en energiek heer- thap als Raphael Geminiani en wie k-eet met welke plotseling tot grote a.oogte rijzende andere matadoren uit l'rankrijk. Italië. België, Luxemburg ®fNederland. X t Kansen voor Nederland? Uiteraard. Onze jongens hebbén nog eens laten ien toen ze zo'n levendig aandeel had- len in de strijd vah de Tour de France, iat zij hun vak verstaan. Dat zij niet >nder de indruk zijn van de kwaliteit in reputatie hunner grote tegenstan- lers. Zij spelen naar onze mening ab- 1 oluut gelijk op maar dan ook alle- naal! met de grote meerderheid van lit sterke deelnemersveld. Maar ook net de topgroep kunnen verschillenden 'an hen mee. Men mag en daar chijnt wel een neiging toe te bestaan (een last van al te hoge verwachtingen eggen op de schouders van een Jan jolten; dat zou onbillijk zijn, want de Vrdennen zijn niet het terreinwaarop inze jonge prof zijn eerste mogelijkhe- len heeft ontdekt en geopenbaard. Maar iet kan hém evengoed voor de wind (aan als wie dan ook, al houden we het 'oorlopig meer op renners als Wagt- nans en Voorting en menen we dat Vim van Est er iets voor zal voelen om log duidelijker dan in de Tour de Fran- :e, zijn evenwaardigheid en overwicht Probleem no. 1978 van Jac. v. Velsen e Voorburg; voor geoefenden. Zwart S st.'op 11, 12, 13, 20, 21, 24, I 27, 35. Wit 8 St. op 29, 32. 34, 36, 37, 38, 43, 48. Wit speelt en wint; oplossingen kun- ïen ingezonden worden tot 15 Sept. a.s. lan B H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van no. 1970 van P. J. ïype te Haarlem. Wit speelt naar; 37-31, j 10, 14. 34. 3, 16 en wint. Heel aardige jewerking op de meer^tagregel; jammer iat niet alle stukken aan de ontleding neewerken. in dit rennersveld te demonstreren. Faanhof zal erbij kunnen zijn en zijn rol moeten spelen, wanneer het op de sprint aankomt. Maar dat zal eerder het geval zijn bij de amateurs die Zaterdag de kamoioenschappen openen met een wedstrijd, waarin de Belgen zo mogelijk hun overwicht van Helsinki gaarne zul len onderstrepen. En de Nederlanders het uiteraard beter willen doen dan in de Finse hoofdstad. De baanwedstrijden De weinige ruimte die ons rest om nu ook nog dc baanwedstrijden te bespre ken. is voldoende om alle mogelijkheden uit de doeken te doen. De amateursprint gaat Nederland zonder enige twijfel ver de neus voorbij nu Hijzelendoorn in Helsinki en Amsterdam nóg eens heeft bewezen dat de laatste sprong naar dc top hem niet mogelijk is. Bij de profs hebben we uiteraard cracks van bete kenis in Derksen en Van Vliet, maar als een levensgrote bedreiging vinden ze weer Harris op hun weg. Harris, van wie men dan wel zegt dat hij momen teel niet in zijn allerbeste vorm is, maar die juist in belangrijke en zenuwslopen de ontmoetingen als deze zoveel voor heeft op onze altijd nerveuze landgeno ten. dat we hem in theorie onomwonden favoriet moeten noemen. Gaarna zullen wij t.z.t. ongelijk bekennen. Kansloos zijn én Van Est en Derksen o.i. in de achtervolging, al kan er voor Van Est (achter Bevilacqua en Koblet] toch een eervolle plaats in zitten. Van Heusden staa? er hetzelfde voor bfj de amateurs, waar wij de Italianen tippen. Onze enige titel van het vorig jaar, die van Jan Pronk. loopt hier danig gevaar. Het is dan ook verheugend dat de sport- commissie van de KNWU is teruggeko men op haar oorspronkelijk besluit om het Pronk in het Pare des Princes alleen te laten uitvechten. Zij stuurt o.m. ook Bakker mee, een uitzending die men kan beschouwen als een verdiende belo ning voor het uitstekend werk dat Bak ker in (officieus!] ploegverband heeft gedaan door Pronk in Milaan in de re- gcnbocgtrui te helpen. Het zal de Ne derlanders niet gemakkelijk vallen dit maal hetzelfde spelletje te spelen. Maar een kans zit er altijd in. JAN COTTAAR. De heer en mevrouw Junk uit Selm/ Beifang in Westfalen hebben met ver bazing vernomen dat de bronzen me daille van hef nummer 10 km snelwan delen te Helsinki was gewonnen door de Russische athleet Bruno Junk. Nadat zij de foto's van de ceremonie protoco- laire eens goed bekeken hadden, deel den zij de autoriteiten in hun woon plaats mede, dat de derde prijs-winnaar niet de Rus Bruno Junk was, maar de Duitser Bruno Junk, hun zoon, die in 1945 tijdens de oorlog als vermist was opgegeven. Een onderzoek is gaande. Aangeno men wordt, dat Junk. die vroeger reeds als een goed loper bekend stond, in Russische gevangenschap gelegenheid tot trainen heeft gekregen en zich lid van het Sovjet-Russische Olympische team heeft laten maken. Op Zondag 7 Septemebr worden op het circuit van Zandvoort motorraces georganiseerd. De opbrengst daarvan is voor de nagelaten betrekkingen van Lous van Rijswijk. (Van onze correspondent) BREDA, 15 Augustus- De voor zitter van de wielerclub „Sportief" was wellicht een beetje voorbarig, toén hij enkele minuten vóór de fi nish van de Ronde van Breda-Oran- jestad aankondigde, dat het volgend jaar Bartali, Coppi en Ockers vast en zeker van de partij zouden zjjn. Wielercontracten worden nu eenmaal geen jaar te voren aan kampioenen ter tekening voorgelegd. Afgezien nog van de vraag wie in 1953 precies op de galerij der grootheden zullen prijken. Dit wielerfestijn, onderdeel van de eeuwfeestviering, had van heinde en verre het publiek n-aar Oranjestad gelokt. Die kijkers kwamen op de eerste plaats om de pedaalhelden te zien rennen. En wat dat betreft, heeft men waar naar zijn geld gekre gen! Vrijwel constant lagen in de drie courses de snelheden boven de 40 km. per uur, op de rechte asphalt- wegen overtroffen de coureurs her haaldelijk de 44 km. In feite werd er dus één grote temposlag geleverd tussen de 55 beroepsrenners uit acht verschillende landen. Intussen waren aan de kop van de groep de traditionele schermutselingen begonnen. Vanzelfsprekend roerden de Bredanaren Wagtmans (de enige ver tegenwoordiger van de Tourploeg) en Suykerbuyk zich het felst, maar Van As. Bijster, Vos, het Luxemburgse kam- De gisteren verreden negende etappe van de Ronde van Duitsland was ver deeld in twee delen. Het eerste van Loerrach naar Schaffhausen en de tweede van Schaffhausen naar Ravens- burg.- Het eerste 99 km lange traject werd gewonnen door de Luxemburger Robert Binz in de tijd van 2 uur 25 min. Het iweede, 111 km lange, traject bracht een overwinning voor de Duitser Heinz Mueller, die een tijd van 3 uur 16 min. maakte Het algemeen klassement luidt r.u: 1. Isodor de Rijcke (België) 59.21.36; 2. Marcel de Mulder (België) 59.25.41; 3. Raymond Impanis (België) 59.47.31; 4. Heinz Mueller (Duitsland) 59.47.45; 5. Guido de Santi (Italië) 59.48.56; 6. Jean Kirchen (Luxemburg) 59.50.28; 8. Henk Smits (Nederland) 59.52.6; 10. Lambrichs (Nederland) 59.53.6; 15. v. d. Zande (Nederland) 60.4. De achtste etappe van de Ronde van Duitsland over 210 km van Karlsruhe VOOR BEGINNERS Ho. 218 van D. Vuurboom te Glanerbrug. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 217 en 218 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 Sept. a.s. aan bovengenoemd adres. Onder de goede oplossers worden enige extra prijzen Verloot. Oplossing van no. 214 van F Raman te Haarlem. Op zeer fraaie wijze weet wit niet alleen aan schijfverlies te ontkomen fdoch de partij in zijn voordeel te be slissen 26-21. 17x46, 38-32 een prachtige zet! 28x30. 40-34. 46x40. 45x3. 22x31, 3x22 gewonnen. Een bijzondei mooi stukje werk waar in eveneens de meerslag kunstig ver- J werkt is. Door een overwinning op mej. C. Bouwman in de 4e ronde heeft mevr. F. Heemskerk uit Amersfoort het tour nooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor dames te Maastricht ge wonnen. Met 4 punten bezet mevr. Heemskerk thans de eerste plaats, ge volgd door mevr. A. van der Veen en mevr. C. Roodzant, beiden met 3 pnt. Ook al zou mevr. Heemskerk in dc Vrjjdag te spelen 5e laatste ronde ver liezen, en de dames Van der Veen en Roodzant haar partijen winnen dan nog zou het kampioenschap ten deel vallen aan mevr. Heemskerk, daar zij tltel- houdster is. Te Breda is Woensdag de voetbal wedstrijd gespeeld tusen NAC (Breda) en de Franse club St. Etienne, waarin Kees Rijvers speelt. De wedstrijd ein digde met een 4—2 overwinning voor St. Etienne, nadat deze club bij rust reeds een 21 voorsprong had be haald. Kees Rijvers, die na zijn blessure, in de wedstrijd te Eindhoven opgelopen, weer meespeelde, scoorde voor St. Etienne het eerste doelpunt. Ongetwij feld was hij de beste technische speler van de Franse club. De achttienjarige Rijnvis, die reeds geruime tijd lid van ADO is, zal niet als professional in Frankrijk gaan spe len. Wel heeft men hem voor dit doel benaderd, maar de vader van de jeug- 'dige voetballer zocht contact met de K.N.V.B. met als resultaat, dat vader en zoon samen het besluit namen, dat Rijnvis als amateur in Nederland blijft spelen. Het Nederlandse jacht „Zeevalk" van de heer C. Bruynzeel uit Zaandam heeft met een berekende tijd van 74 uur 10 min. II sec. de zware zeilwedstrijd BrixhamSantander gewonnen. Boven dien werd de „Zeevalk" eerste in klas- se 2. In het algemeen klassement werden de Britse jachten „Phtzz" en „Foxhound" résp. tweede en derde. naar Loerrach, werd Woensdag verre den. De Nederlander Lambrichs won deze etappe. De winnaar noteerde een tijd van 6 uur 22 minuten. Later herzag de jury de beslissing en kende zij aan de Duitser Herman Schild de overwinning toe. Onze landgenoot Lambrichs kwam door deze beslissing op de tweede plaats. Aanvankelijk werd Schild beboet omdat hij een vrachtauto gebruikt zou hebben als windvanger. Hij kwam even voor Lam brichs te Loerrach aan. maar moest door de boete zijn eerste plaats afstaan. Later besliste de jury echter, dat de boete onrechtvaardig .was en werd Schild alsnog tot overwinnaar van de etappe verklaard, hoewel hij dezelfde tijd noteerde als Lambrichs. Op het circuit van Ballyhill nabij Belfast Is de Britse motorrenncr Nor man Stewart verongelukt. Doordat het geregend had en het wegdek glad was, slipte hij en werd ernstig gewond. En kele minuten nadat Stewart in het zie kenhuis was aangekomen, overleed hij aan de opgelopen verwondingen. pioentje Goedert en het tiental Belgen lieten het niet zover komen dat de twee Bredanaars een voorsprong na men. Bovendien was daar nog Gerrit Schulte, die ook wel iets in de pap te brokken wilde hebben, en die derhalve met zijn demarrages even fel nog als vroeger, maar niet zolang meer vol gehouden herhaaldelijk de tempo meter nog iets meer deed stijgen. Een kort onweer richtte na 30 km. de eerste grote slachting in de gelederen aan. De Spaanse bergreus Gelabert werd er het slachtoffer van en ook de Italiaan Zampini voelde er niets voor om in zo'n degelijk Hollandse plensbui de bedrijvigheid voort te zetten. Ook Schulte raakte in moeilijkheden en zijn poging om als poursuiteur de ronde nog een apart cachet te geven, mislukte. Het peleton bleef één langgerekte guir lande. sierlijk golvend door de bochten, strak gespannen op de rechte stukken. Twintig meter konden Joris, Wagt mans, Brinkman en De Vries nemen. Maar dan waren daar weer de „trein- loper" Sorgeloos en zijn landgenoten Van Kerkhove, Anthonix en Sterckx, die het complete peleton bij de vluch telingen brachten. Een kleine opleving kwam er toen Suykerbuyk na 90 km- het hazenpad koos. Wagtmans vertoefde op dat mo ment in de tros van de karavaan, waar uit hij echter als een bliksemschicht vertrok toen gemeld werd dat „De Suykere" 20 sec. voorsprong had geno men. Drie km. had de Tour de France man nodig om zijn stadgenoot te berei ken, toen naderde ook het peleton en was het enige stukje vuurwerk van de ronde geblust. De tien extra ronden, die tot grote verontwaardiging van „Kwik" van Kerkhove aan de 120 km. werden toe gevoegd. konden het beeld van de course niet veranderen. Twaalf km. voor het einde zoefde nog altijd één aaneengesloten escadron over het Bre dase asphalt. Vier hardnekkige demar rages van Wagtmans deden in de laat ste kilometers de geestdrift langs het parcours ten top stijgen. maar steeds waren het de Belgen, die de kleine Bredanaar weer bij de kraag grepen- Het waren ook de Belgen, die het com mando voerden in de eindsprint- Ernest Sterckx van de dynastie der kermisko- ningen zette zich op 200 m. v&n de witte streep resoluut aan de leiding, sloeg links en rechts alle aanvallen af die op de brede weg tegen hem werden opgezet en bracht alzo de eerste na oorlogse Bredase professionalscourse op zijn naam. O ME Z OF U GOD EEN WEB. ELAN L F I LE LIS-fSAR SIR OS E I NDE EG O OP D GE E NOBZL COLYN Plaats op elk hoekpunt en op elk snijpunt één letter, zodat woorden van de volgende betekenis te lezen zijn; 1—9 stuk; 1—11 ketting; 2-A graan: 2—12 vernemen; 3—7 telwoord; 3—3 Augustus-opgave 3. Miniatuur probleem (eenvoudig?) Wit geeft mat in drie zetten. Wit: Kf2, Del, Pa6, Pb6. Zwart: Kb3. De heer D. L. te Amsterdam, vroeg een zelfpatStudie in de rubriek te behande len. Hier volgt een mooie zelfpatstudie van de bekende componist H. Rinck. Wit: Ka8, Dh4, Tg4, Ldl, pionnen a7, b2. f2. Zwart: Ka5, Df8, Te8, Lb8, Le2, Pb5. pionnen c5, d6, d7, f3. h6. Wit staat reddeloos verloren, er dreigt ondekbaar mat; hij kan echter op de volgende fraaie wijze remise bereiken: 1. Kb7, Ldl: (gedwongen want er dreig de Ta4 mat). 2. Ta4t, La4:, 3. b4t, cb4:, 4. Dd8+, Td8:. Wit heeft nu haast zijn gehele inven taris aan zwart cadeau gedaan; het enige stuk waar wit nog mee kan zetten, is de a-pion. Er volgt nu a8L en wit staat pat. Zwart kan de patstelling niet op heffen, dus het resultaat is remise. Oplossingen van de Augustus-opgaven kunnen tot 15 September ingezonden worden aan A. Perquin, Marnixkade 104, te Amsterdam. verbinding tussen twee stenen; 412 neerslag; 5—6 soldaat; 5—10 éénhokkige met twee kleppen openspringende doos vrucht; 610 vaatwerk; 78 harig, ruw. 911 kweken. Oplossingen uitsluitend op briefkaart in te zenden tot en met 25 Augustus aan ,,'t Kasteel van Aemstel" (afd. Prijs raadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Am sterdam. Men gelieve bij de oplossing te ver melden of men ouder of jonger dan 18 jaar is. Oplossing 2 Augustus; 1. ERGERNI S 3. BOERDERIJ 4. KAMERAAD 5. SIDDEREN 6. BARRIÈRE 7. KWARTIER 8. PARTERRE 9 HINDEREN 10. INTEREST 11. BEDREVEN 12. STREMMEN 13. PREVELEN 14. R E D U C T I E Na loting wonnen de prijzen; J. Ruyter, Kijkduinstraat 26, Haar lem; Th. Karhof, Edammerweg 33, Vo- lendam; J. Hörmann, de Clercqstraat 26 II. Amsterdam. (Van onze medische medewerker) Dezer dagen schoot mij een grappige gedachte te binnen. Stel voor, dat de uitdrukking „heet geba kerd zijn" ook taalkundig verband zou houden met „heet gebakken"!? Reeds verscheidene keren heb ik er in deze rubriek op gewezen, dat allerlei zegswijzen en volksuitdrukkingen een die pere psychologische beteke nis hebben. Het is zelfs vaak zo, dat de eerste de beste ge dachte, die ons invalt naar aanleiding van een bepaald woord, inderdaad middels ons persoonlijk gevoelsleven di rect of indirect verband houdt met dat woord, een verband dikwijls van algeméén gel dende aard. Een dergelijke gedachte heet associatie. Deze associaties verhelderen ons begrip van dat woord, mits we het verband bewust maken en begrijpen. Niet zel den gaat ons dan plotseling een licht op, brengt het ons nader tot de diepere beteke nis van een dagelijkse spreek wijze en tot de taalkundige oorsprong daarvan. De taal toch is de meest hoogstaande uitdrukkingswijze van de mens, in de gearticuleerde vorm zelfs specifiek-mense- lijk; door de taal is de mens in staat op symbolische wijze uit te drukken wat hij voelt en denkt, de taal maakt het mogelijk, dat de mens in een gemeenschap leeft op ver standelijk niveau, en is be palend voor de tussen-men- selijke verstandhouding. Bij naslaan van het boek van F. A. Stoett (Nederlandse Spreekwoorden, Spreekwij zen, Uitdrukkingen en Gezeg den) bleek, dat de uitdruk king „heet gebakerd zijn" haar ontstaan te danken heeft aan de zeer oude mening, dat de wijze waarop een kind gebakerd werd, invloed had op zijn karakter. In de 17de eeuw komen naast elkaar voor: „hij is heet gebakken" 'en „hij is qualijk gebakerd". Bakern betekent koesteren, verzorgen, verwarmen; de overeenkomst tussen bakern en bakken is treffend. In het Nederlands van vroeger eeu wen zijn deze twee woorden ongetwijfeld uit elkaar ont staan, en pas later gesplitst in verschillende woorden en ogenschijnlijk verschillende begrippen. Laten we even voortborduren op deze taal kundige afleiding en op het oorspronkelijke psychologi sche verband. De moderne psychologische richting, die zich psycho analyse noemt, en bewijst dat juist de omstandigheden, die het kind in de eerste levensmaanden en -jaren omringen, bepalend' zijn voor de karakterstructuur. Deze omstandigheden zijn o.a. de houding van de ouders, de gewenstheid van het kind, de manier waarop de moeder het voedt, het vertroetelen en liefkozen of het mishandelen en verwaarlozen, de wijze waarop het kind tot zinde lijkheid wordt gebracht, het gedrag van eventuele broer tjes en zusjes, de methoden van straffen en belonen, de aanraking met pastoor, on derwijzers en leraren, enz. Enkele dezer probleempjes kwamen in vorige Medische Standpunten reeds ter sprake. Waarschijnlijk zullen in de toekomst nog enige paedago- gische vraagstukken worden behandeld. In vroeger tijden was de baker een ingevoerde figuur, vooral bij de zogenaamde betere standen. De baker verving heel vaak de moe derlijke persoonlijkheid ge durende de eerste twee levensjaren. Het is dus niet verbazingwekkend, dat uit gerekend de baker de schuld kreeg als het kind op latere leeftijd in de een of ander* richting ontaardde. Vandaar de uitdrukking „heet gebakerd", wat niet te maken heeft met de tem peratuur van het „bakern maar wel met een „qualijke (d.i. kwalijke) opvoeding' Wanneer we heden ten zeggen, dat iemand heet-ge" bakerd is, bedoelen we, d8' hij opvliegend, prikkelbaar impulsief is. De psycho-ana lyse heeft aangetoond, d8 dergelijke karakters in de hand worden gewerkt doe' heerszuchtige moeders '0I bakers), die het kind te spoe dig en op ontactische wijze tot zindelijkheid en redeloz® gehoorzaamheid dwingen, die geen begrip hebben voor het kinderlijke zieleleven e' voor de behoeften van het kind om gewaardeerd te wor den, om zelfstandig te zijn en zijn eigen problemen óp te lossen. De Nederlandse uitdruk king „heet gebakerd zijn" en de psychologische wieg d38'" van, verraadt, dat er niets nieuws is onder de zon, dat de psycho-analyse en de mo derne opvattingen over de kinderpsyche niets anders zi.in dan systematische formule ringen van oeroude waarhe den. Freud en de zijnen heb ben de intuïtieve gedragslijn van onze voorouders bewust gemaakt, hun ervaringen ver werkt en' in een wetenschap tezamen gebracht, geordend. Dit artikeltje moge bijdra gen tot de verweking Uwer weerstanden tegen een psy chologisch verantwoorde op voedkunde. J. M. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 14 Augustus. Het zag er vanavond werkelijk naar uit. dat de wielersportminnende hoofdstad 't puik je van de stayerswereld op zijn volle capaciteit aan het werk zou zien. Want nu de wereldkampioenschappen in Pa rijs zo dichtbij zijn, voelden de zeven nationale kampioenen inclusief de we reldtitelhouder, die twee ritten van 50 kilometer kregen te rijden, wel iets voor een heus gevecht. Weshalve de start van de eerste rit dermate overrompelend en snel was, dat reeds na acht ronden de eerste „lappen" vielen te constateren. Van Nederlandse zijde opende Bakker, generale repetitie houdend voor zijn eventuele hulpvaardige positie in de fi nale te Parijs, het offensief. En het duurde niet lang. of onze tweede stayer had het heft in handen, met Pronk op zijn hielen. De wedstrijd was nog niet half verstreken,'of Pronk vertoonde nei gingen er meer dan de toch al niet ge ringe vaart achter te zetten. Maar de opvallend agressief rijdende Belg Ver- schueren stoof, voordat de wereldkam pioen bij zijn leidende landgenoot be landde, naar voren en het was aan een kapitale fout van gangmaker Ville te danken, dat van de poging Pronk te passeren totaal niets terecht kwam. Hierna nam Pronk de hegemonie van Bakker maar over. zodat de bekende situatie met de verdedigende tweede man ontstond. Na 71 ronden toog echter plotseling de Fransman Lemoine ten aanval en zonder noemenswaardig ver weer passeerde hij Bakker Tien ronden voor het einde achtte hij, toen Pronk zich ietwat verrpoeide met het passeren van de vele ronden op achter zijnde Italiaan Martino. de tijd rijp om zijn grote rivaal aan te vallen. Er ontstond in de bocht vóór de eretribune een wei nig gedrang en het moet ons van het hart, dat gangmaker Wiersma daarbij gevaarlijk naar boven drong. Pronk, die hierdoor in het gedrang kwam en niet met de Fransman mee kon gaan, meen- De beide afgelopen dagen zijn voor de Nederlanse schaakploeg in Finland minder gelukkig geweest. Allereerst werd overigens overeenkomstig de verwachtingen verloren van Rus land. Dat v. Scheltinga tegen Keres een gelijk spel forceerde, mag zelfs een goede prestatie genoemd worden, hoe wel een dag later de Fin Böeöek er zelfs in slaagde Keres te kloppen, het geen de toeschouwers tot een daverend applaus bracht.Verder verloor Prins van Smyslov, Cortlever van Bronstein en Kramer van Geiler. Ook de ont moeting met Israël leverde een neder laag op. Eindstand IsraëlNederland 2141%. Dekansen van onze landgeno ten zijn aanmerkelijk gedaald. Er begint tekening te komen in het grote tournooi om de Nederlandse ten- nistitels, dat zich tot en met morgen op de Mets-banen te Scheveningen afspeelt. In de kwartfinales plaatsten zich Wilton, de titelhouder, Van Dalsum, Krijt en Dehnert zonder moeite. Krijt behoefde niet eens voor zijn plaats in de halve eindstrijden te spelen, want Rinkel had veel hinder van een oude knieblessure en hii achtte het beter zich te sparen voor de dubbelspelen. Rinkel heeft alleen in het. gemengd dubbelspel gespeeld. Na dig partij zou hij njet Van Swol in het herendubbelspel uitkomen tegen de com binatie BeekLucas, maar zijn partner Van Swol. die zijn knie had onderzocht, raadde hem af nog verder te spelen. Beek en Lucas kwamen dus door een walk-over iD de halve eindstrijden. Bij de heren enkelspejen heeft Wilton Brui- ninga, v. Dalsum v. Meegeren en Dehnert Bouman uitgeschakeld. Bij de dames heeft alleen mej. Herm- sen moeten vechten voor een plaats bij de laatste vier. Mej. Rollin Couquerque, die het voor het zoveelste jaar tot de kwartfinales had gebracht, verdient een extra compliment voor het tactische wel doordachte plaatsspel, waarmee zij in deze partij tegenstand leverde en de jeugdige snellere Nel Hermsen een lesje gaf in „hersen-tennis". De souplesse en betere techniek zegevierde ten slotte met 62 26 63. In de halve finales gaat hier de strijd tussen Nel Hermsen en Fenny ten Bosch en tussen mevr. Roos en mevr. Blaisse. Het zich terugtrekken van Van Swol en Rinkel heeft voor de gang van zaken m het herendubbelpel een teleurstellend gevolg. De beide combinaties Van Dal sumDehnert en WiltonKrijt zijn nu ongetwijfeld de sterkste. Volgens het schema zullen zij in de halve eindstrijd tegen elkaar uitkomen, waarmee dus een van beide paren voor de titelkamp zal zijn uitgeschakeld, terwijl de andere I finalisten of Bouman en Lijsen of Beekj en Lucas zullen zijn. de, dat zijn kans verkeken was. Hij liet de rol even los en reed de laatste ronden in een kalm gangetje uit, derhalve het eervolle gevecht een lelijk bijsmaakje gevend. Onze wereldkampioen was na afloop kennelijk verbolgen. En hij was dat nog, toen het startschot viel voor de tweede rit. De eerste positie, vanwege de start volgorde, werd niet benut en Pronk liet zich kalm afzakken. Bakker bleef in de buurt om eventuele opgehelderde slechte buien te helpen benutten. Maar Pronk dacht er niet over zijn verrichtingen in overeenstemming te brengen met de regenboogtrui, die om zijn schouders hing. Het werd derhalve een rit van Verschueren, die zich na de mislukte poging in de eerste vijftig kilometer grandioos recapituleerde en het hele ge zelschap, uitgezonderd Lemoine, ronden achterstand bezorgde. De Belg werd na afloop stevig toegejuicht, evenals Le moine en de attractief rijdende Zwitser Besson. Voor Pronk bleef er zo goed als geen waardering over. Want het hoofd stedelijk publiek heeft het niet op der gelijke merkwaardige houdingen begre pen. Op het circuit van Caldy zijn de grot* prijzen van Ulster, meetellend voor het wereldkampioenschap motorrennen, ver* reden in de 350, de 250 en de 125 c® klasse. De strijd in de 350 cc klasse eindigde met een zege van de Australiër Ken Ka" vanagh, die met een Norton een gefl1- snelheid haalde van 94.88 mijl per uur- Tweede werd Armstrong (Ierland) lhe Norton en derde Coleman (N. Zeelandj met A.J.S. In het klassement voor he' wereldkampioenschap staat Armstrong thans tweede met 31 pnt., Geoff. Duk® (G.B.) heeft de leiding met 32 pnt. In de 250 cc klasse werd Cann (G.B met Guzzi eerste. Zijn gem. snelheid was 86.22 mijl per uur De Italiaan Loren- zetti, eveneens met Guzzi, had de ^e\' ding tot in de laatste ronde toen bU wegens motorstoring even moest stop* pen, wat hem de zege kostte. Hij werd tweede. In het klassement voor het we reldkampioenschap bezet Lorenzetti de eerste plaats met 26 pnt.. voor Fergus Anderson (G.B.) wiens totaal 20 pnt. be draagt. De Brit Sandford won de grote pri's in de 125 cc klasse met M.V. Alle Italj3" nen moesten opgeven. Sandford leidt i" het klassement voor het wereldkam pioenschap met een totaal van 28 pnt. zaam in een fabriek, is er in geslaagd in 16 uur en 55 minuten het Kanaal va° Frankrijk naar Engeland over te zwem men. Kathleen Mayoh is geen nieuw®* linge op dit gebied. Het vorig jaar heef' zij reeds een poging gedaan, maar d® slechte weersomstandigheden dwongeIj haar zes kilometer voor de Engelse k°s het water te verlaten. Volgens bij de organisatoren binnen gekomen gegevens waren op 1195 km. Nice, toen de Alpen achter de rug w®' ren, nog maar elf equipes zonder straf* punten. De bekende Belgische rijde' Jchn Claes en Jacques Ickx, de winna»1 van het vorig jaar, die met een Jagu8 zijn gestart, hebben de strijd moete staken. Zij zijn tussen Barcelonette Guillaumes in een sloot gereden. Florence kwamen maar 57 wagens do? van de 116, die te Luik waren vertrok ken, wel een bewijs, hoe zwaar de* rit is. De Engelse zwemmers Kathleen Mayoh en Victor Birkett zijn er in ge slaagd het Kanaal, van Frankrijk naar Engeland, over te zwemmen tijdens de grote pogingen die gisteren zijn aange wend om de overtocht te volbrengen. Indien wij een overzicht geven van de talrijke pogingen, welke de laatste 48 uur zijn ondernomen, komen wij tot de volgende feiten: De Amerikaanse brand weerman Bob Paysour heeft de strijd gestaakt. Ook de Noord-Afrikaanse politie-agent Noel Claud gaf op wegens kramp. Mevrouw Elna Andersen (Dene marken) staakte de strijd tegen het Kanaalwater na 16 uur in zee te hebben gelegen. Zij was gestart te St. Marga- reths Bay. maar wegens zeeziekte moest zij opgeven. Van hetzelfde plaatsje was vertrokken Jenny James (Engeland), maar ook zij ging het water uit wegens zeeziekte. Vier Egyptenaren van de legerploeg bestaande uit zes man moesten uit het water worden gehaald. Zij konden niet tegen de sterke stromingen en de vrij hoge golven in het Kanaal op. Girgif en Marahi, de overgebleven Egyptenaren, hadden elf uur in het water gelegen en een afstand van 6 km. scheidde hen van Dover, toen de eb hun belette het strand te bereiken. Victor Birkett, de 26-jarige Engels man, zwom zo uitstekend, dat men hem in staat achtte het record te ver beteren, maar toen hij in de buurt van Dover kwam waren stromingen de oorzaak, dat hij geen meter verder kwam en geruime tijd moest vechten om niet af te drijven. In de vroege avonduren kon men van de klippen van Dover Birkett waarnemen; men schatte de afstand tussen hem en de kust toen op vijf kilometer. Men was van mening, dat hij niet zou profiteren van de wassende vloed, maar niette min is hij er in geslaagd de Engelse kust te bereiken. De 20-jarige Kathleen Mayoh, werk- Vrijdaginiddag werd al druk ge traind op het Circuit van Zand voort voor de Grote Prijs van Ne derland. De twee Nederlandse deelnemers, Flinterman (in zijn Maserati) en Van der Loj (met bril) bespreken hun kansen. Helaas moet er ook melding worrf^ gemaakt van een dodelijk ongeval. In,^> buurt van Civita Castellana, 40 km. s t Rome, is de Ferrari van het Franse HeymannLeguezec tegen een 1'°"^ licjuiaiuiUVKV.V tvgvu vv»» gereden. De oorzaak van het ongeval niet bekend. Heymann werd op slaf* f dood, Leguezec werd licht gewond Xv" een ziekenhuis overgebracht. Y 0& Vrijdagmiddag begon de training de autoraces welke morgen op het cuit van Zandvoort worden gehoU Bijna alle renners waren present e" ]i- bereikten zeer grote snelheden. De fgfl anen Ascari, Villoresi, en Farina je erg op dreef en Ascari wist een r af te leggen in 1 minuut 48,1 sec- gem. snelheid van 139 km. per uur- t.YVjj,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6