Pastoor L. J. M. Janssen Schmidt viert zijn 40-jarig priesterfeest FANFAN LA TULIPE C. J. v. d. Broek Gebruikten de Romeinen een vaarweg tussen de Lief en leed van de harde oorlogsjaren in ons land duinen Hartelijke hulde in de parochie van Bennebroek BUITENBIJTS Vondsten rond Haarlem leiden tot interessant betoog Hoe de Spanjaarden verschalkt werden Hter wynand Kfe fl SLEUTEL WEG? Film van Christian Jaque in Luxor Romeinse legerplaats aan Oude Weg nog zo gek niet Katholieken-jacht Heemstedenaren zijn weer thuis "ERINGA WUTHRICH ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 f AGIN A 7 ^ruk bezochte receptie Receptie HAARLEM ^ÏTRALE VERWARMING °Hnson OLIEBRANDERS k SLUYS O.F.M. „DE SLEUTELSPECIALIST" Rembrandt Palace Frans Hals Li do Minerva City Spaarne Het feest van rector H. v.d. Heuvel NIEUWE ZAAK IN HAARLEM-NRD. Vreemde Vecht-theorie RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE Grootste bezwaar Vrije doorgang JUBILEUM A. STEETSKAMP Vol lof over Engelse gastvrijheid rd<* Katholiek Bennebroek heeft met veel luister gisteren het 40-jarig priester feest gevierd van zijn pastoor. De avond tevoren werd het feest ingezet, toen de jubilaris op hartelijke wijze werd inge haald. Met Veel luister en een feestelijke intocht is het veertig-jarig priesterfeest van Pastoor L. j. m. Janssen Schmidt in Bennebroek Donderdagavond Ingezet. Om aI* acht stopte een aantal auto's voor de Kerkweg en nadat diverse jeugdver- ^•Singen zich met haar vlaggen aan het begin van de weg hadden opgesteld, jj'OR de jubilaris, voorafgegaan door een stoet bruidjes en het fanfarecorps „Kunst a Arbeid" naar de pastorie, luide toegejuicht door zeer vele parochianen, die 'ck voor de kerk hadden verzameld. Daarna stroomde de kerk vol, die voor <^ze gelegenheid fraai was versierd met rose en witte gladiolen, smaakvol aan bracht door de heer G. Wouters en zijn mannen. Toen de pastoor de kerk be- klonk hem spontaan een welkomstlied tegen en de bruidjes, die witte bloe- eh in de hand droegen, werden bovenop de banken gezet en staken de bloemen aar elkaar toe, zodat en dak van witte bloemen werd gevormd, een inderdaad Smele manier van welkom. j T°en het weer wat rustig was gewor- hal' sprak kapelaan J. Loerakker een Vr jk welkomstwoord, waarin hij zijn ,®kgde tot uiting bracht, die avond de CJ,k te mogen zijn van de gehele paro- 'e om de pastoor geluk te mogen wen- 1 bij dit schone feest. „U heeft, zo zei- 1, de kapelaan, zo juist kunnen zien, Vpi allen naar dit ogenblik hebben Uw gd alleen om de wijze, waarop gij Pastoorschap aan de parochie geeft. v lJ zijn u dankbaar voor alles wat gij Vo°r de parochie hebt gedaan, j)-'Jfal danken wij u voor aarom zullen wij blijde ,.aQt wij zijn uw gebed, feestvieren, v wij zijn verheugd, omdat gij enertig jaar geleden priester zijt gewijd gij al deze jaren uw beste zorgen jj t gegeven aan het zieleheil van hen, laan uw zorgen waren toevertrouwd." Lraarna Werd een plechtig lof gecele- eerd, waarmede de dag besloten werd. Vrijdagmorgen droeg de jubilaris de Plechtige Hoogmis op, met assistentie kapelaan Hoogervorst als diaken, kapelaan C. Netten als subdiaken en Pastoor J. R. F. Versteeg als presbyter- assistens. Op het priesterkoor hadden Plaatsgenomen de zeereerw. heren W. L- J. Janus, J. Th. A. M. Gussenhoven, P. Nijssen, Th. Goossens en de vpw. heren J'. Elstgeest en J. de Boer. det zangkoor zong onder de Hoogmis Se le Missa Pontificalis van Lorenzo terosi. In de kerk waren onder meer Pariwezig de burgemeester van Benne- Pr°ek, mr. K. J. G. baron van Harden- 5,r°ek en echtgenote en wethouder K. Onthoven en echtgenote. feestpredikatie werd gehouden door W°0r H- Th- H- Heiiink- die als tekst gekozen: „Ik ben een vruchtdragen- jj.olijf in het huis des Heren". De pre- iij ant wijdde het eerste gedeelte van J,? Predikatie aan de jubilaris zelve en i Petste uitvoerig zijn karakter en goede Wdanigheden, die zich vooral manifes- i# en in behulpzaamheid voor ieder en v' gebed. Daarna tekende hij de waarde w a het priesterschap voor alle tijden en JPste hij de familie geluk met dit bjj°ne feest. Aan haar is de zegewens (jf het huwelijk: „Uw kinderen zijn als fe Jitakken op uw dis", bewaarheid ge- fePrden; twee zonen zijn priester ge- 1 °rden; één van hen is reeds tot een *'®r leven overgegaan en de andere is de jubilaris. b"?et een gelukwens aan de parochie Usloot pastoor Heijink zijn indrukwek- eMe predikatie. de Hoogmis zong het zangkoor on sen "^iding van de heer A. G. M. Nelis- e Priestercantate van J. v. Schaik. i05es middags vond een zeer druk be- s<;ho receptie plaats in de Montesson- °°1. welke voor deze gelegenheid op red Vkta^v°ile"^en geheel "onpersoonlijke Was versierd door de heer J. Geer- Hier waren de vele bloemstukken fJ>?s.teld, die o.a. waren gestuurd door kh He van de jubilaris, dr. G. Man ies firma Koper en diverse organisa- eerste spreker was de heer J. v. W.?,0p> lid van het kerkbestuur, die de W, 's namens de parochie en vooral V'?eils de zieken onder hen, geluk- tsjpte en daarbij het geschenk, een por- «H Pille met inhoud, aanbood. De koster ik e misdienaren schonken bijzettafel- C' de Katholieke Middenstandsbond ijL aUtoplaid en de familieleden een (jstoel met schommelbankje. °or vertegenwoordigers van verschil- i. Advertentie schrijft ons: f'Vip, een bliksemschicht bij heldere h Wabereilrte ons het bericht, dat de kanselredenaar en apologeet, "ynand Sluys, is benoemd tot te Zalbommel. hem niet? Hij, de altijd de wijngaard des Heren, dnnoemelijk velen de weg heeft >'e ;fn naar de aloude Moederkerk en ^Pder 3aar steeds opnieuw zijn en welsprekende conferenties cursussen gaf voor andersden- Sp11- ingewijden kunnen weten, het wynand Sluys heeft gearbeid het 1 van zovele duienden zielen, fr ty- sPoor bijster waren geraakt of Sfg S bochten naar onze Moeder de H. v tiii5®.cht kan worden getuigd dat hij ti- i°naris 's geweest die als het 1 Oevoi door het gehele land. L'S ?i.le malen hebben wij niet tij den conferenties in verschillende S36tèn'ïlet ingehouden adem zitten hel't naar zijn steeds prachtige v beto de Preken, naar zijn hel ster voor ieder begrijpelijk, ''a. iiL iuys kon zijn toehoorders wel jchte van zichzelf, wars van alle eer. geheel opgaande in zijn leesprcken, vooral wanneer Htrhed f recht van Godseer en de V«t van ons H. Geloof. °Pzicl t toewijding vervult, streng ;?tisch >on werk, heeft deze eenvou- ^fktaak" Van Pranciscus zijn opgedra- Ns?fch Vervuld. Bezield met de ge- et fhomas a Kempis, Ama d te kv? nihilo putari. bemin on- h i b, blijven en voor niets geteld te Ai^getnl uigcle dit alles van eenvoud h'-fi cm.e?heid- j'i-j.dao ^Slsten en oud-cursisten zien 'ft raat 2k node vertrekken naar het v dat op geheel ander terrein ïtals h- vM L. straks bij het opdragen van m zijn kerk te Zaltbommel li W «n ,tV?or zijn parochianen om u's a Za] Ifrkte, dan honen wij dat hij denken aan die honderden. lende organisaties werd verder het woord gevoerd, terwijl de receptie be zocht werd door de Moeder-Overste en Zusters van het klooster St. Lucia en door verschillende pastoors en kapelaans uit de omliggende parochies. Door de enorme belangstelling kon eerst te half vijf het plechtige danklof worden gecelebreerd, waarbij de jubi laris werd geassisteerd door de pastoor W. P. J. Janus en de eerw. heer Th. Goossens, beiden priesterzonen uit de parochie. De jubilaris sprak een ontroerend Aavertentle LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 "irB tot werk en zorgen zijn ge- de riLWare schaapstal, ba Ld Sl,,,. uwe werkkring van pater ^Utin m in staat steHen n°£ ®<leri=arl doen voor zijn zo dier- ds Missiewerk. woord van dank tot zijn parochianen, die ook nu weer de kerk geheel vulden en was hen zeer dankbaar voor het kost bare geschenk, dat zij met elkaar hadden bijeengebracht. Tot slot werd als dank lied het Te Deum gezongen, waarna de kerkelijke herdenking van dit feest af gelopen was. Des avonds hield de jeugd een optocht met verlichte lampions, waarbij het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" assistentie verleende. Gelukkig was het tegen 9 uur droog, zodat de regen geen spelbreker kon worden. Op het kerkplein werd een feestgroet ge bracht aan de jubilaris en eerst om tien uur keerde de rust in de gemeente terug. Regisseur Kurt Hoffmann heeft met „Fanfaren der Liebe" een waardige re presentatie van de nieuwe Duitse film productie afgeleverd. Twe musici ne men, op zoek naar werk. tenslotte een baantje aan in een meisjesorkest, wat met zich meebrengt, dat het tweetal zich moet vermommen. De verwikkelin gen, die hieruit voortvloeien, zijn even talrijk als zot, hoewel uiteraard, zouden we haast zeggen niet altijd onschuldig. Met veel vaart en verve ln elkaar gezet, zal deze originele ge schiedenis de filmbezoekende lieden van boven de 18 aangenaam bezig houden. „Alles voor de show" luidt de titel van de film, die deze week in Cinema Palace wordt vertoond en het is eigen lijk overbodig om wat inhoud van de rolprent betreft, veel aan de titel toe te voegen. De vrouw van een revue-regisseur zelf d ster van de hele show meent door haar man te kort te worden ge daan. Zij wil hem een lesje geven, wendt een ongeval met als gevolg ge heugenverlies voor en verdwijnt spoor loos naar haar geboorteplaats, waar zij natuurlijk achterhaald wordt. Door een samenloop van omstandighe den, waarin de komische noten niet ont breken, krijgt manlief echter in wer kelijkheid last van geheugenverlies. Maar „alles voor de show" zou geen werkelijke show-film zijn als zelfs bij deze „tragedie" de show ontbrak! Fragmenten uit werken van Tsj ai- kofski en Borodin, zoals „Het zwanen- meer" en „Prins Igor", welke in de opmerkelijke Russische film „Het grote concert" zijn verwerkt, zijn reeds waar borg genoeg om deze film tot een suc ces te maken. Met de kleurenfotografie is weliswaar af en toe wat al te gul en gemakkelijk omgesprongen, doch de grote kwalitei ten van balletshow, zang en regie, die worden geboden, doen deze misplaatste gulheid in het niet zinken. Liefhebbers en bewonderaars van ballet en opera mogen deze film dan ook zeker niet verzuimen te zien. Het is zo langzamerhand wel bekend dat Hollywood zijn stoere mannen graag laten paraderen in de Westerns, de cowboyfilms of films die de strijd met de Indianen uitbeelden. Er is ook plaats voor hen in het Vreemdelingen legioen waar altijd wel een zwaar kar wei dat wat moed en doorzettingsver mogen vereist, valt op te knappen. Als er dan nog een knappe vrouw te scha ken is kan het plezier van Hollywood niet op. Boven de achttien. Liefhebbers van Amerikaanse show films moeten deze week beslist naar Minerva gaan. waar de guitige Doris Day de hoofdrol speelt en zingt in „Tea for two" Zij wordt bijgestaan door de dikke Szöke Szakall, die met zijn be minnelijke onhandigheid en leuke grapjes geducht op de lachspieren werkt zonder nochtans banaal te wor den. De mannelijke hoofdrol is in han den van Gordon McRae. die een heel aardige stem heeft en dan ook tal van leuke liedjes zingt. De hoofdzaak is en blijft echter toch de blonde Doris en wie van haar stem houdt zal dan ook zeker niet teleurgesteld worden. Vol wassenen kunnen terecht. In City moet u eens op een verloren middag of avond gaan kennismaken met de muilezel Francis. Die kan niet alleen praten, maar hij debiteert zelfs een hele boel wijsheid, waar ge uw voordeel mee kunt doen. Hii spionneert bovendien voor de geallieerden en tegen de Jappen in Birma en ziet kans als de held van de dag in de Japanse radioberichten te com pareren. Dit alles om wille van een jong luitenantje, voor wie hij een zwak heeft en die een aantal roemvolle hel dendaden verricht, dank zij Francis' al wetendheid. Een film kan de mensen van alles wijsmaken en de camera kan geweldig liegen. In dit geval doet zij het op verkwikkende wijze. En alle kin dertjes mogen het waarnemen, vooral zij, die 'Abraham al hebben gezien. Jungle Jim krijgt in de film „De wraak van Hakim" de moeilijke taak een blank meisje op te sporen dat er gens in de rimboe leeft. Hierbij wordt hij echter tegengewerkt door Hakim, het opperhoofd van een stam, die het meisje zoekt te doden Na veel avon turen in de wildernis ontdekken zij beiden bijna tegelijk haar verblijfplaats, hetgeen weer nieuwe verwikkelingen tot gevolg heeft. De vijandige stam Ziet kans het meisje gevangen te ne men, maar Jim komt weer precies op tijd om te verhinderen dat zii gedood wordt. Aan liefhebbers van een span nend wildernis-verhaal is deze film zeer zeker aan te bevelen. 14 jaar. De heldhaftige Franse soldaat Fan- fan, die onder Louis XV dapper ge vochten heeft voor zijn koning en de vrouwen, is eindelijk in een film ver schenen, waar. hij natuurlijk de nooit falende held mag spelen. Hem is door een, overigens valse, zigeunerin voorspeld, dat hij de dochter des ko- nings zal huwen en hij houdt het er op, dat het gebeuren zal, vooral als vlak in zijn buurt de prinses door bandie- qen wordt belaagd en hij in minder dan geen tijd de schurken buiten gevecht heeft weten te stellen. Intussen is het zogenaamde zigeunerinnetje op hem verliefd geworden en met lede ogen heeft zij moeten aanzien, dat de prinses en madame de Pompadour de held kus ten en dat hij van laatstgenoemde zelfs een zilveren tulp kreeg, die hem de bijnaam van la Tulipe bezorgde. Al vechtend komt Fanfan in de buurt van het hof, sluipt binnen bij de prinses, wordt gepakt en ter dood veroordeeld, maar op het nippertje gered. Daarna verovert hij met een strijdmakker het hoofdkwartier van de Duitse vijand en het slot is, dat de koning hem zo niet zijn dochter, dan toch zijn pleegdochter schenkt, die niemand anders is dan de zigeu nerin, die moedig genoeg is geweest om de avances van de koning met een oorvijg af te weren. Tussen al deze bedrijven door wordt aardig de draak gestoken met de harts tocht van de tijd, die bestaat in het voeren van oorlog en vooral met de methode van het oorlog voeren. De ma nier waarop een en ander geschiedt vs soms kostelijk. De scène onder tafel, tussen de Duitse laarzen, toont een ta lent bij Christian Jaque, dat we gaarne ook in de andere delen van de film gedemonstreerd hadden gezien. Gerard Philipe is de held van het verhaal. Hij herinnert aan Fairbanks Sr. Fanfan la Tulipe is een bijzonder aardig romantisch geval geworden. De fraaie Italiaanse actrice Lollobrigida kan men er met haar charmes in be wonderen. Het veertig-jarig priesterfeest van rector H. v. d. Heuvel te Bennebroek werd, zoals begrijpelijk, vrijwel uitslui tend in het Sint Lucia-klooster gevierd. Des morgens droeg de jubilaris de plechtige Hoogmis op en des middags hield hij in zijn woning een zeer druk bezochte receptie, die door vele vrien den en relaties ook buiten Bennebroek werd bezocht. Na het plechtige Danklof was er feest in het klooster, waarbij zang en spel de hoofdschotel vormden. Honderd en twee jaar reeds is de fa. Federmann in de Grote Houtstraat 37 bekend als opticiën. Gezien de grote uitbreiding van Haarlem-Noord meen de de firma zich ook in dat gedeelte van Haarlem te moeten vestigen en na veel moeite is men er in geslaagd een geschikt pand te vinden aan de Rijks straatweg 246b tegenover het Haarlem terrein nabij de J. Gijzenbrug. Advertentie in diverse kleuren Meer dan eens hebben wij berichten gepubliceerd over oudheidkundige vond sten in Spaarnwoude en de bezoekers van het historische kerkje met de stompe toren in Spaarnwoude hebben zich er van kunnen overtuigen, dat die vondsten niet zomaar een curieuze „aardigheid" vormen. De heer en mevrouw de Raaf uit Heemstede, die moeite noch zorgen sparen, om „hun" kerkje alle eer en verzorging te geven, die het toekomt, hebben in die vondsten aanleiding ge vonden om dieper op deze materie in te gaan en speciaal de heer De Raaf heeft uit dat alles voldoende stof kunnen putten om in een lijvig artikel aan te tonen, dat zo de Utrechtse Vecht als Romeins vaarwater heeft dienst gedaan zij zeker niet de enige vaarweg voor de Romeinen is geweest. De heer De Raaf stelt zich volkomen achter de theorie van de heer Egbert Smedes te Haarlem, dat ver ondersteld mag worden, dat de Romeinen gebruik hebben gemaakt van een vaar weg achter de duinen tussen Leiden en Texel. Uit het uitvoerig betoog van de heer De Raaf, dat belangstellenden in zijn geheel kunnen naslaan bij de schrijver (Bronsteeweg 1, Heemstede), lichten wij hier de voornaamste bijzonderheden. Vanouds bestaat er dus de theorie, dat de Romeinen hun troepen plachten te vervoeren voor zover dat over water geschiedde via de Utrechtse Vecht naar de monden van Weser en Eems. Daarbij zou hun als basiskamp en vloot - station gedeind hebben het Castellum te Vechten (Fectio). Deze opvatting, welke hoofdzakelijk berust op het feit, dat de Vecht gerekend vanaf Fectio de kortste route naar het Flevomeer vormde, wordt kennelijk als een axioma beschouwd. Men kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat daaraan feitelijk geen reële basis ten grondslag ligt. Daarbij wordt volkomen over het hoofd gezien, dat ook al zou de Vecht reeds in de Romein se tijd hebben bestaan, voor een vloot be vaarbaar zijn geweest en op een of an dere manier in verbinding hebben ge staan met de Oude Rijn de kortste weg niet altijd de meest doelmatige is. De lengte van de route moet n.l. voor de Romeinen van ondergeschikte betekenis zijn geweest, omdat zij steeds zo lang mogelijk „binnendoor" wilden varen. De zeewaardigheid van de Romeinse sche pen hoewel geen „notedoppen" of „roeiboten" liet in die dagen nog wel wat te wensen over en daarom is het be grijpelijk, dat de Romeinen zoveel moge lijk de „oceaan" vermeden. De geringe zeewaardigheid der schepen daarbij gevoegd de slechte zeileigenschappen moet er noodwendig toe hebben geleid, dat men de kans om op volle zee door een storm te worden verrast zoveel mo gelijk heeft willen uitschakelen. Nu is het bij de zeilers bekend, dat de voorma lige Zuiderzee de Noordzee in gevaar- Gérard Philippe als Fanfan La Tulipe. Telkens, wanneer men zich verdiept in de geschiedenis van de periode van Haarlems beleg, wordt het duidelijker, dat stad en streek toen een ontzettende tijd hebben beleefd, die golven van leed over de bevolking deed komen, zowel voor, tijdens, als na het beleg. In een vorig opstel hebben we aangetoond, dat men de strijd om Haarlem moet zien in het grotere streekgeheel. De geschiedenis bewijst bovendien, dat de be volking van die dagen ook veel meer zichzelf bewust was van deze streek-eenheid, die vooral de laatste decennia niet meer zo wordt gevoeld. Nu hebben de gebeurtenissen van de tweede helft van de zestiende eeuw de men sen ook veel meer te hoop gebracht. De katholieken leefden in een voortdurende angst, die hen bijeendreef, de aanhangers van de nieuwe leer vormden overal slechts kleine groepen, die, al hadden zij na de Spaanse tijd het heft in handen, eikaars steun heel hard nodig hadden. We willen nog wat vertoeven in de dagen, die we in onze laatste opstellen be schreven, om enkele opmerkelijke en anecdotische staaltjes te vertellen. Dit voor dat we een geheel ander onderwerp willen gaan aansnijden. volking verkeerde in „eendere nood" hen dichter tot elkaar zou hebben gebracht, maar ook binnen de muren van de ingesloten en bedreigde stad ging de strijd tegen de katholieken voort. We vertelden reeds van de moord op de martelaar Adriaen van Adrichem. Al lerlei plagerijen werden uitgedacht. Waar de .geuzen het vooral hadden ge munt op kerksieraden en kostbaarheden had de geestelijkheid een en ander aan leken in bewaring gegeven. Zelfs een groot gedeelte van de kerkschatten van St. Agatha te Beverwijk bevond zich in Haarlem, was door de kerkmeester Gerrit Willemsz., oud-burgemeester, en Adam Willemsz. per wagen naar de wo ning van Rijer Cornelisz. gebracht in een kist en een pakmand. In 1573 was een en ander ongetwijfeld uitgelekt, zo dat de Haarlemse regeerders bij open bare bekendmaking op strenge straffen bevolen, dat alle verborgen kerkelijke goederen moesten worden ingeleverd. Voor Rijer Cornelisz. zat er niets an ders op de kist en pakmand met be hulp van twee stadsboden naar het stadhuis te brengen. Wat verder met de ze sieraden van de Beverwijkse kerk ge beurd is niet bekend. Wel weten we, dat de Beverwijkers slim genoeg waren om niet alles naar Haarlem over te brengen. Een deel van de kerksieraden was in een stadskist naar Amsterdam gebracht, keerde later terug, maar werd Slag op slag heeft tijdens het beleg van Haarlem de katholieken van stad en streek getroffen. De Santpoorters raakten hun eeuwenoude kapel kwijt, door Jan van Brederode in 1399 ge sticht en toegewijd aan de heilige Pa- tricius. Deze kapel, die in 1573 aan het oorlogsgeweld ten offer viel, stond aan de Hoofdstraat, ongeveer ter hoogte van de Slapersdijk. Iedere week wer den er 3 H.H. Missen gelezen door Car- meliten van het Haarlemse klooster. Hetzelfde jaar werd ook de Sint En- gelmundus-kerk te Velsen grotendeels vernield. Het is niet bekend of het Staatse of Spaanse troepen waren, die het gebouw hebben verwoest. Een jaar na dit gebeuren stierf Pas toor Gillis Jansz., de laatste die de oude kerk heeft bediend, de laatste Pastoor van Velsen voor de reformatie. Zijn voorganger, mr. Eylart Dirksz. van Wa terland, uit een oud Velser geslacht, was in 1569 naar Alkmaar gegaan om het pastoraat van de grote Sint Laurens op zich te nemen. Hij is daar in 1573, 43 jaar oud, gevangen genomen, gemar teld en aan de galg om het leven g e- bracht. Men zou gemeend hebben, dat het leed, dat over de Haarlemmers tijdens het beleg was gekomen de gehele be- wegens geldgebrek verkocht door de hervormde stadsbestuurders, die een en ander toch in handen hadden gekregen. Het zijn maar enkele voorvallen, die voldoende tekenen, hoe de situatie in de dagen van het beleg van Haarlem in stad en omgeving was. Genoeg van deze sombere gebeurte nissen. We wilden de lezer slechts een indruk geven van het leed, dat in die dagen over velen van de bevolking kwam. Het zou wel vreemd: zijn, indien zich de Hollandse aard, nuchter, geestig en vrolijk, ten tijde van deze rampen zich had verloochend. De Haarlemmers heb ben de Spanjaarden menige poets ge bakken, waarom later in de stad harte lijk werd gelachen. Zo ging het ook in de gehele streek. De Staatse troepen namen bewoners van de dorpen in hun dienst of maakten gebruik van plaat selijke vrijbuiters om de Spanjaarden afbreuk te doen en te verontrusten. Aan de oevers van het IJ en op de bin nenwateren lagen ze op de loer. Een Spaanse kapitein had zich. om een van de vele verhalen te vertellen, in As sendelft genesteld. Een groepje vrijbui ters te Westzaan beloofde Sonoy, indien ze een flinke beloning kregen, de man te gaan halen en uit te leveren. Ze roeiden bij nacht over het Wijkermeer, bereikten door een gat in de Assen- delver zeedijk het dorp aan de Zuid kant de wacht had zich naar de Zaankant gericht en werd dus ver schalkt ze staken de bewuste kapi tein dood en wisten met diens lijk, dat ze beestachtig verminkt hadden, aan de achtervolgers te ontkomen. Ligt deze krachttoer in de sfeer van de harde oorlog, een andere keer bleef de gebeurtenis een echte grap. Zo heb ben dezelfde lieden, bijna onder de ogen van de Spanjaarden, eens een rijke oude vrijster geschaakt, die in Assen delft vlak bij de kerk woonde. Ze werd in de nacht van haar bed gelicht en meegevoerd. De grappenmakers brach ten haar ongedeerd bij de Staatse troe- gen, ondanks hevige Spaanse schietpar tijen en achtervolging door gewapende roeiers. Dit waren dan te hooi en te gras bij eengegaarde gebeurtenissen uit de pe riode van Haarlems beleg, bedoeld om de sfeer te tekenen, waarin zich dit al les heeft voltrokken. Want juist de sfeer geeft aan hoe men de geschiedkundige feiten en gebeurtenissen moet zien. Daarom vonden we het de moeite waard ze aan het overzicht van de jaren 1572 1573 toe te voegen. Jan B. lijkheid naar de kroon stak en met het water van het weliswaar kleinere, maar toch zeer omvangrijke Flevo-meer zal dat wel niet anders geweest zijn. De practisch aangelegde Romein zal derhal ve niet alleen de Noordzee, maar ook zo veel mogelijk het Flevomeer ontweken hebben. Er is dus alle aanleiding aan te nemen, dat de Romeinen „binnendoor" voeren. Maar er is meer. De beschikbare scheepsruimte was niet onbeperkt. Per schip moesten derhalve zoveel mogelijk manschappen vervoerd worden, het geen een beperking inhield van ruimte voor proviand. Er moest dan een mo gelijkheid bestaan om aan de oever te ravitailleren, desgewenst te overnach ten en warme maaltijden te bereiden. Het welige rivierkleigebied aan weers zijden van de Oude Rijn zal toch wel voor de Romein veel gunstiger zijn ge weest dan het nog niet ontgonnen moe rasgebied langs de Vecht. Het voordeel van gemakkelijker te kunnen fourageren woog in elk geval op tegen het nadeel van een langere route. Bovendien bleven de schepen bij het volgen van de Oude Rijn hetgeen niet het geval was op de Vecht aan de linkerflank gedekt door de op de zuidelijke oever gele gen fortengordel, en vervolgens, na een afbuigen van de te volgen water weg naar 't noorden, door de duinen- gordel ten noorden van de Oude Rijn, op welks geestgronden blijkens vond sten, gedaan in Oegstgeest, Rijnsburg, Voorhout, Noordwijk, Noordwijker- hout, Lisse, Velsen, Beverwijk, Wijk aan Zee, Nooddorp. Alkmaar, St. Pancras, Egmond, Bergen en Texel, waarschijnlijk meer Romeinse neder zettingen, zo niet castella, moeten hebben gelegen. Het voornaamste bezwaar tegen de zgn. Vecht-theorie is wel het feit, dat in het oevergebied van de Utrechtse Vecht tussen Fectio en de Vechtmond, behoudens een enkele muntvondst, vrij wel geen Romeinse oudheden zijn ge vonden. Wat daar is gevonden, laat zich op de vingers van één hand opsommen. Dat alles wordt door de vak-archeolo gen niet ontkend, maar het zonderlinge is dan. dat daaruit nimmer de conclusie is getrokken, dat de Romeinen moge lijk een andere weg „binnendoor" ge bruikten. Daarom is het begrijpelijk, dat de heer Egbert Smedes, zoals blijkt uit het artikel van de heer De Raaf, de Vecht-theorie verwerpt. Hij doet dat echter niet alleen op het negatieve feit, dat er in het Vechtgebied geen oud heidkundige vondsten uit de Romeinse tijd zijn gedaan. Aangetoond zal moeten worden, dat een Westelijke Romeinse vaarroute nautisch acceptabel is. In dit verband vormen de vondsten, zowel op de „oude" duinen van Spaarnwoude als aan de westelijke oever van de Haarlemmer- liede tegenover het Fort en in en op de zuidelijke oever van het Vuilrak, welk water eertijds de verbinding vormde tussen de Haarlemmerliede na bij Penningsveer en het Spaarne, be langrijk bewijsmateriaal. Beide wateren bestonden niet alleen reeds in de Romeinse periode, doch wa ren stellig voor de schepen der Romei nen bevaarbaar en zeker gemakkelijk te bereiken vanuit de Oude Rijn, resp. vanuit de fossa Corbulonis met haar vlootstation Arentsburg (bij Voorburg). Ook al zouden de Spieringmeer en de Haarlemmermeer zich eerst omstreeks 1510 tot één meer hebben verenigd en voordien door een strook land van el kaar zijn gescheiden geweest en al zou de Haarlemmerliede dus in de Romein se tijd „dood" zijn gelopen in da Spie ringmeer, dan nog zou dat alles een „doorgaand" verkeer tussen Oude Rijn en Haarlemmerliede niet hebben ver hinderd, daar die strook land zeker door smalle waterlopen zal zijn door sneden geweest, breed genoeg om de toenmalige vloot passage te verlenen. Bovendien is het bestaan van een recht streekse verbinding tussen de Haar lemmermeer en het Vuilrak geenszins ondenkbaar. Daar komt tenslotte nog bij, dat volgens de mening van enkele archeologen nabij Katwijk nooit een Rijnmond heeft bestaan en dat de Rijn vermoedelijk in de buurt van Leiden in Noordelijke richting ombuigende in het Zuidhollandse plassen gebied afwa terde. Hoe dit ook zij, de mogelijkheid van een „doorgaand" verkeer te water tus sen de Oude Rijn en de Haarlemmer liede in de Romeinse tijd staat ook zon der al die theorieën onomstotelijk vast. Ter adstructie van het feit, dat een Ro meinse scheepvaartweg via de Haarlem mermeer niet ondenkbaar is, vermelden wij hier de bekende muntvondsten. vroeger gedaan op de bodem van dit meer. Een vondst betrof munten, lopen de van Julius Caesar tot Theodosius I, terwijl wij over een tweede vondst prof. Holwerda aan het woord laten, die verklaart: ln de Haarlemmermeer werd daar, waar geheel in het Zuiden bij de Huigsloot in de drooggemaakte bodem nog de voortzetting van het bed van de Aa waarneembaar is, voor enige jaren een kolossaal aantal bronzen Kei- zermuntjes uit de vijfde eeuw, naar schatting een 14.000 stuks, gevonden met de beugel van een zak, welke een maal dat geld bevatte- Klaarblijkelijk is deze geldzak hier uit een Romeins schip verloren, dat in nog zo late tijd in deze streken op expeditie was. Tot zover prof. Holwerda- Hoewel de castella langs de Oude Rijn door de Romeinen als grensbe- veiliging reeds waren prijsgegeven omstreeks het midden van de derde eeuw. heeft deze tweede vondst van late Romeinse muntjes voor de heer De Raaf toch grote bewijskracht, aangezien vaststaat, dat ook in de vierde eeuw en later „zo nu en dan een kleine legerafdeling haar bivak placht op te slaan tussen de ruïnes van een omstreeks het midden der derde eeuw verlaten castellum" (Glasbergen), zulks in verband met strafexpedities der keizers tegen de steeds driester opdringende Germa nen. In genoemde muntjes kunnen waarschijnlijk soldijpenningen gezien worden, bestemd voor een Romeinse troepenafdeling- Was men eenmaal in de Haarlemmer liede, dan stond de verdere tocht „bin nendoor" naar de monden van de Weser en Eems niets meer in de weg. Op de eerste plaats kon men immers vanuit de Haarlemmerliede hetzij via de Mooie Nel, hetzij via het Vuilrak en het Noorder Buiien Spaarne langs het IJ het Flevomeer bereiken. Het IJ im mers was reeds in de Romeinse tijd een diepe in het Flevomeer uitmondende getijdegeul. Doch men kon ongetwijfeld eveneens in genoemd meer geraken en hier denkt men onwillekeurig aan de moge lijkheid van een Rijnmond bij Egmond langs Velsen via Wijkermeer, de Crommenye en het Noordhollands me rengebied door een der vele waterlo pen. welke bij Edam of nog hogerop in het Flevomeer uitmondden. Op grond van nautische overwegingen verdient deze laatste route verreweg de voor keur boven die via het IJ. Wanneer men nu het bovenstaande onbevooroordeeld overweegt en tevens de vondsten van Romeinse archeologie® in het Vechtgebied stelt tegenover de Romeinse oudheden, gevonden in de buurt van Haarlem en op de geestgron den in het duingebied, dan geloven wij aldus de heer De Raaf dat men met ons van mening »al zijn, dat er vol doende aanleiding bestond om de on feilbaarheid van het z.g. Vecht-dogma sterk in twijfel te trekken, en de door de heer Smedes veronderstelde vaar weg achter de duinen als een aanne melijke hypothese te knnnen beschou wen. Wij leggen er in dit verband de na druk op, dat bedoelde vondsten nog slechts een bescheiden begin vormen en dat van een stelselmatig zoeken naar Romeinse overblijfselen door vakarcheo logen in de omgeving van Haarlem tot dusver nog geen sprake was, zodat dit gebied practisch gesproken nog braak ligt. Helaas is het niet mogelijk het grond gebied van de gemeente Haarlem, ge legen tussen de Haarlemmerliede en het Spaarne, in het bijzonder ten Zui den van het Vuilrak. archeologisch door te lichten. Wij hebben echter het ge voel, dat er in de buurt van de Oude Weg, in de Waarderpolder of in de Veerpolder, onder de oppervlakkige veenlaag op of in de klei nog wel res ten uit de Romeinse tijd verborgen lig gen en dat de serieuze bezoeker van dit gebied nog verrassende dingen aan het daglic'l zou kunnen brengen. Werkelijk, de gedachte aan een Ro meinse legerplaats of nederzetting b.v. onder de spoorlijn AmsterdamHaar lem, onder de Centrale Werkplaats aan de Oude Weg, is niet zo gek als zij op het eerste gezicht wel l'lkt. Vrijdagmorgen stopte bij de woning van de heer A. Steetskamp aan de Zandvoortselaan een feesttram. die hem met zijn echtgenote en familieleden naar het hoofdkantoor van de N.Z.H.V.M. aan de Leidsevaart bracht. De heer Steetskamp is veertig jaar in dienst van de „Tram", thans chef van de Algemene Dienst en op een leeftijd die hem de pensioengerechtigdheid geeft. De direc teur van de NZH, de heer J- J. Juris- sen. bracht hem dank voor zijn trouwe dienst, bood hem een enveloppe met inhoud aan en deelde hem mede, dat Hare Majesteit de Koningin hem be noemd had tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Het bijbehorend kruis ontving hij van de Maatschappij, de kleine draagmedaille bij monde van de heer Th. Hetem, chef van vervoer, na mens enige collega's. Meer goud werd de jubilaris toebedeeld. Van de Maat schappij voor Handel en Nijverheid de kleine gouden erepenning en van het Christelijk-Nationaal Vakverbond het gouden insigne van deze organisatie. Ir W. J. Burgersdijk schonk een boek, de heer De Boer namens het personeel van de Algemene Dienst een geschenk onder couvert en het Jubileumfonds een pendule en een bloemstuk voor me vrouw Steetskamp. De Heemsteedse sportlieden, die deel genomen hebben aan de uitwisseling met Leamington, zijn weer in het vader land teruggekeerd. Een enthousiaste ploeg Heemstedenaren arriveerde Don derdagavond met de boottrein uit Hoek van Hollan'd op het station te Haarlem, waar familie en vrienden de vacantiegan- gers een hartelijke ontvangst bereidden. De Heemsteedse sportsmen hebben het in Engeland buitengewoon naar hun zin gehad. De gastvrijheid van de Engelse gasten was in alle opzichten prijzens waardig en zowel binnen als buiten de lijnen van het sportveld zijn de banden van vriendschap tussen Heemstede en Leamington door deze uitwisseling weer hechter geworden. Gedurende de laatste dagen van het verblijf in Engeland is de Heemsteedse cricketploeg tweemaal in actie gekomen en tweemaal werd het een nederlaag voor de gasten. De wedstrijd tegen Lea mington, die vanwege de regen in het begin van de week moest worden ge staakt, kon nu uitgespeeld worden en het werd een kleine nederlaag van 13 runs voor Dick de Vos en zijn mannen. De tweede match ging tegen Coventry op een zeer slecht terrein, waar het Heemsteedse team zich allesbehalve thuis voelde. De Engelse innings kwam tot 120 runs, waarop de Heemstedenaren in een snel tempo werden „gescalpeerd". Alleen Kuenen (13 runs) bleek in staat het slaghout te hanteren. Heemstede verloor kansloos. Tot besluit van de sportwedstrijden werd nog een korfbal- wedstrijd gespeeld tegen de Leamingto- nians. Heemstede, dat op deze wedstrijd niet was voorbereid en geen clubkorf ballers in de ploeg telde, verloor dit zeer gemoedelijke partijtje met 31. Bij de officiële afscheidsavond in de Town Hall van Leamington zijn wederzijds hartelijke woorden gesproken, waarbij met een „tot wederziens in 1953 te Heemstede" de Heemstedenaren van hun Engelse vrienden afscheid hebben genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7