Schokkende onthulling van „New York Times" Parijs verdedigt: Contin Amerika zou de Franse plannen steunen Botsingen in Teheran van communisten en fascisten Bejaarde tuinder vermoord te Naarden Tussen neus en lippen Nog 48 mensen vermist Verontrustend Sterke tegenstand vcin W.-Duitsland Oliecommissie voor arbitrage in geschil om schadeloosstelling Motiefroof Dodelijk ongeval te Enschede Tot hoofd en hart Krachtige hulpactie Het weer Zwarte dag voor de R.A.F. J i^ENSDAC 20 AUGUSTUS 1952 76ste JAARGANG No. 25459 „New York Times" heeft het licht der publiciteit geworpen een reeds geruime tijd achter de schermen der Atlantische u^'ensieministeries woedende strijd inzake de verdediging van "Vest- en Noord-West-Europa, waaronder uiteraard ook Neder- *nd is begrepen, in geval van een Sovjet-Russische aanval. Een *el van de Atlantische generale staf, zo onthult het blad, wenst J*h in zulk een geval te bepalen tot een verdediging achter de 'ln> om de rest van Europa aan de aanvallers prijs te geven. Dit a,Tkbee!d schijnt voor velen zo onverwacht te zijn, dat er on- 'Hekeurig twijfel is gerezen aan de juistheid van de publicatie, al geschiedt deze door de uitermate gezaghebbende „New °rk Times". De Parijse „Monde" echter tekent erbij aan, dat aan Waarheid niet valt te twijfelen en deelt mede, dat zij steunt P twee studies en een rapport. Op onze beurt kunnen wij be- estigen, dat de onthulling van de „New York Times" maar al te Saf is. Frankrijk wenst zich te beperken tot wat genoemd wordt „continentale strategie." Onder deze schone term moet men dn verstaan, dat Frankrijk verdedigd zal worden en het conti- ett aan de bolsjewieken zal worden overgeleverd. Na overval op kluis Derde dader in arrest Door dorsmachine geraakt en gedood „Yredescentrum'* in brand gestoken De Valera in ons land Mej. Fjeenk Willink weer bij de formateur Ptll V De ramp in Lynmouth Per zeilboot de wereld rond Drie vliegrampen eisen vijf doden 2 dodelijke ongelukken in de hoofdstad I r I J.U«AU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^Ornementen 20800 Postgiro 143480 Biiu nt0or Beverwijk'. Stumphiusstr. 45, tel. 3998 y^ 'Jmuiden: Bonitaciusstr. 27, tel. 5790 0r klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544. un6J'eur: 3. W. Boerrigter. °'dredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, 1 2.per maand, I 6.per kwartaal. in Wil Frankrijk West-Europa aan zijn lot overlaten? (Van onze parlementaire redacteur) nT't noodlottige plan heeft de instem- S van Amerika gevonden, omdat >®Crika weinig belangstelling heeft r. de verdediging van West-Europa t).. zi)n geheel en feitelijk reeds tevre- 'ch 's' wa"neer het zijn eigen strategi st) P doeleinden kan dienen. Daarvoor, ae redenering in Amerika, be- ïe het maar in hoofdzaak te gaan ïebjpj Middellandse Zee en haar kust- F'Sch ^'an daaruit konden de strate eg wapens, waaraan Amerika zulk In êr°te waarde toekent, de atooinbom- Oroi en al haar nieuwe kiis Melen worden gesl Sche gebieden, welke voor de oor- kg, Productie het belangrijkste zijn, n.l. 'aiden van de Sovjet-Unie. dze belangstelling valt te verkla zelfbesturende naar die versteviging van de strategische ïy>. die de Amerikanen in Zuid- gezocht hebben, Spanje niet uit- ï>derd. ly alleen echter de landbases waren periode van groot belang voor een zeer belangrijke rol was Misdeeld aan de vliegdekschepen in de h)g®e'landse Zee als de startplaatsen 0g- de moderne automatische wapens. vereisen echter een even kostbare kwetsbare apparatuur, welke op V De'? gemonteerd daar uiteraard min ify ?eilig is dan op het land. Schepen V^bben nu eenmaal een hoge kwets- "eid. Amerikaanse politiek is er dan SgA steeds op uit geweest de be- ^jukking te krijgen over de Noord- kaanse kusten en het blijkt, dat ber ,0el op zeer bevredigende wijze ij0 e'kt zal worden. Met een vol- Afr^?6 aantal vliegvelden in Noord- 'ka zijn de Amerikaanse strate- «yCke doeleinden het beste gediend -Verliezen zelfs de geweldige v"d-~ Europese schiereilanden aan VDOgkenis Toch blijven ze natuurlijk de Amerikaanse Zeker belang. Zij verdediging verschaffen kunnen ontwikkelen, terwijl het van Amerikaanse zijrlc een zekere steun ondervond. Juist de allerlaatste ontwikkeling ech ter heeft de situatie gunstiger gemaakt voor de andere West-Europese mogend heden. die zich, zoals men begrijpen kan, niet weinig verlaten, om niet te zeggen verraden voelen. Het welslagen van de pogingen om bases te vestigen op de Noord-Afrikaanse kust heeft de Ameri kaanse vloot, inzonderheid de vlieg kampschepen, goeddeels vrij gemaakt van de taak, die hun aanvankelijk in de Mid dellandse Zee was toebedeeld. Dit heeft de mogelijkheid doen ontstaan om deze zeilde taak aan deze schepen op te dra gen tegenover het Noorden van Rusland, dus via de IJszee. Doch deze aanzien lijke vlootmacht. die dan in het hoge Noorden zou opereren, zou haai- basis moeten vinden op de dichtstbij zijnde kusten, n.l. de Oostelijke kust van de Britse eilanden. Dit is een gevaarlijke onderneming, niet alleen omdat het duikbootgevaar zeer groot is. maar bo vendien. omdat Groot-Brittannië zeer trefbaar is voor bombardementen zowel met normale vliegmachines als met de automatische luchtwapens, die de Rus sen, voortbouwend op de techniek der Duitse V-wapens, ook bezitten. De explosieve kracht van deze wapens hebben zij belangrijk weten te verhogen, doch met de vergroting der draagwijdte hebben zij niet veel vorderingen ge maakt. Dit impliceert, dat ze nog steeds afgevuurd moeten worden uit de kust gebieden van West- en Noordwest- Europa, zodat dus de bescherming van deze kustgebieden, waaronder in de eerste plaats Nederland, een groot be- £f,e dekking voor de Middellandse *f0' alsmede voor de vliegbases in 0l'd-Afrika duidelijk, dat deze eenzüdige v "stiff.arise belangstelling voor Europa j* 's geweest voor de ontwikkeling PUur nationalistische Franse be- i n wet de verdediging van het ft o r°Pese continent. Frankrijk D deze wijze zijn standpunt rustig soms :ul- 1*1 (jr"0 °^e pogingen, welke ft ne»!nat*sc'1 verloop dreigden te (TS Dn' Zijn Cie vier grotonderzoe- J>?5'jn«an- de expeditie van professor lftre de 300 meter diepe kloof van 1Sf- Lnh ^art»n- in de Pyreneeën ver ft1' die e".rze> een van de vier man- ttc,U, uit de grot omhoog zijn ge- ftftt aan de rand van de kloof zijn vrouw begroet. De derde persoon, die betrokken is ge weest bij de inbraak van Vrijdagnacnt in het kantoor van de veilingvereniging „De Volharding" te Wognum, is even eens door de Rijkspolitie gearresteerd. Hij was op weg naar familie in Duits land om te proberen bij Nieuwe Schans illegaal de grens over te steken. Een wachtmeester van de Rijkspolitie trof hem daar zwervende aan. Enkele vragen waren voldoende om aanhouding te rechtvaardigen. Tijdens dorswerkzaamheden op het bedrijf van de landbouwer A. Steendijk te Kamperland bij Goes is een ernstig ongeluk voorgevallen, dat aan de ma chinist, de 49-jarige H. de Bruin, het leven heeft gekost. Enkele arbeiders troffen het slachtoffer in bewusteloze toestand bij de dorsmachine aan. Waar schijnlijk is hij door een der bewegende onderdelen geraakt. De B. was gehuwd en vader van acht kinderen. lang gaat worden voor Engeland, maar daardoor ook voor de Amerikaanse vloot. Dit inzicht begint te dagen in sommi ge Amerikaanse hoofden. Vandaar dat de „New York Times" ook enkele Ame rikanen noemt onder degenen, die zich tegen de Franse voorstelling van een „zuiver continentale verdediging" ver zetten. Helaas kan men nog niet zeggen dat het een algemene Amerikaanse overtuiging is, dat West-Europa al is het dan alleen nog maar om deze zuivere utiliteitsreden verdedigd moet wor den. Daarom kunnen wjj in het Westen ons ook nog geenszins veilig voelen en verzekerd van voldoende steun. Uiteraard ondervindt het Franse ver dedigingsplan verwoede tegenstand in West-Duitsland, welks liefhebberij om een leger op de been te brengen in aan zienlijke mate afhankelijk is van de vraag of het ook de kans zal krijgen voor de prijs van de aldus te brengen offers zichzelf te verdedigen en daar voor voldoende steun te krijgen. Om die verdediging te kunnen uitvoeren zal het nodig zijn een Russische opmars door West-Duitsland van het Noorden en het Zuiden uit in de flanken aan te vallen en aldus in de tang te knijpen. Zulk een strategie wordt zeer goed mogelijk ge acht, doch die mogelijkheid is tenslotte ook weer afhankelijk van de aanwezig heid van West-Duitse mankracht. Aldus ziet de verre van vrolijke toe stand er uit, waarop de „New York Times" doelt. Men behoeft haar niet direct als hopeloos te kenschetsen, om dat men uit de boven weergegeven omstandigheden mag vertrouwen op een kentering in de Amerikaanse opinie, maar ook, omdat de West-Duitsers naar mate hun leger zich verder ontwikkelt grotere zeggenschap zullejj krijgen. Men beseft echter zeer wel. dat er een harde strijd zal moeten worden gevoerd om de Franse overheersing over de strategie van West-Europa te verijdelen. Onder Franse leiding is West-Europa aan de communisten overgeleverd. Zwaargewapende militairen zijn gisteravond naar het voornaamste winkelcentrum van Teheran gedirigeerd, nadat de politie reeds traangas had gebruikt om samen scholingen van leden der communistisch gezinde Toedeh-partij te verspreiden. Tevoren had de politie een einde gemaakt aan botsingen tussen groepen van de Toedeh-partij en leden van de fascistische Soemka-pariij in de winkelwijk. De communisten eisten, dat de Amerikaanse militaire adviseurs het land zouden worden uitgezet. Ook riepen de communisten leuzen tegen de Sjah en premier Mossadeq. In de loop van de avond werden on geveer acht personen ernstig gewond. Er werden veertig arrestaties verricht. Ook bij de wanordelijkheden, die eerder op de dag plaats vonden, werden ver scheidene mensen gewond. Anti-communisten hebben een „vredescentrum" van de Toedeh- partij in brand gestoken. Het kan toor van een communistisch blad is door fascistische elementen vernield. Winkels en bioscopen sloten hun deu ren, de straatverlichting was uit en het verkeer werd om het winkelcentrum heen geleid. Premier Mossadeq, hersteld na een ziekte van twee dagen, heeft het hoofd van de politie te Teheran, gene raal Sjeibani, blanco volmacht gegeven bij het onderdrukken van relletjes. De gemengde oliecommissie van het Perzische parlement heeft volgens U.P. op een speciale zitting een motie goed gekeurd om het geschil over de schade loosstelling van de genationaliseerde Anglo-Iraanse oliemaatschappij aan ar bitrage te onderwerpen. Ook werd be sloten om 25 procent van alle inkomsten uit olieverkopen bij de Perzische natio nale bank te storten met het oog op de aanspraken van de A.I.O.C. Intussen heeft de opperste economi sche raad aanbevolen, dat Mossadeq on middellijk een belasting heft op alle on roerende goederen als een middel ter verbetering van de kritieke economiscne situatie. Een heffing van 1 tot 10 pro cent op alle onroerende goederen werd voorgesteld. Verwacht wordt, dat Mos sadeq spoedig een desbetreffend decreet zal uitvaardigen. Het ministerie van Landbouw heeft meegedeeld, dat in de loop van de ko mende drie jaren een milliard rial (meer dan 100 millioen gulden) zal worden be steed aan de bouw van stuwdammen en irrigatiewerken. Dr. Mossadeq heeft de minister van Financiën gemachtigd alle grond, die-,du, iu cultuur is, up te eisen en „voor zeer kleine bedragen" aan het publiek te verkopen. Op Schiphol arri veerde Dinsdag de minister-president van Ierland, De Va lera. Hij kwam voor een particulier bezoek aan ons land. De Ierse pre mier lijdt namelijk aan een oogaandoe ning en zal de pe lt eesheer-directeur van het Ooglij- dersinstituut te Utrecht, prof. dr. H. J. M. Wette, consulteren. Bij de aankomst van het lijnvliegtuig van de K. L. M. stond reeds een auto klaar om de pre mier naar zijn ho tel te brengen. Hier ziet men De Vale ra bij het verlaten van het vliegtuig. Vanmorgen kwart voor zes is de 70- jarige M. Verheul in zijn kwekerij aan de Keizer Ottoweg te Naarden het slachtoffer geworden van een moord aanslag- Nog voor hij stierf heeft hij enige woorden kunnen* wisselen met een an dere kweker, die hem toevallig zag lig gen. De heer Verheul heeft toen de naam genoemd van een zekere G. L., die volgens hem de dader van de laffe moordaanslag is geweest. G. L. bevindt zich thans in verzekerde bewaring, maar heeft ontkend, de aanslag te heb ben gepleegd Toen de heer Van de Berg, een kwe ker, die zijn tuin heeft naast die van De kabinetsformateur, mr. Donker, heeft Dinsdagmiddag ontvangen het Eerste-Kamerlid mej. M. Tjeenk Wil link. Op het kruispunt Haaksbergenstraat— Getfertsingel te Enschede, in de nabij heid van haar woning, werd gisteravond omstreeks half zes de echtgenote van de burgemeester van Zutphen, de heer S. de Jong, oud-wethouder van Enschede, door een personenauto, bestuurd door J. L. uit Enschede, aangereden. Het vier jaar oude zoontje van de bur gemeester van Zutphen, zat achterop de fiets van zijn moeder. Het kind was op slag dood. Zijn moeder werd licht ge wond, doch moest in Ziekenzorg ter ver pleging worden opgenomen. De Zutphen- se burgemeester, die nog te Enschede woont, was op het moment van het on geval per trein onderweg naar Enschede. Óp het station te Enschede werd hij op gewacht door de hoofdcommissaris van politie. Dit ongeval is des te tragischer, daar in de oorlogsjaren het toen enige kind van het echtpaar De Jong bij bom aanvallen om het leven kwam. Als de liefde aanwezig is, oordeelt men niet volgens de harde letter Doktersadviezen voor zieke luchtpassagiers Italië heeft, dezer dagen de eerste geneeskundige inlichtingendienst voor luchtpassagiers van alle nationaliteiten geopend. Op een bepaalde radio luisterpost zullen dokters, die speciale kennis be zitten van ziekten, die vooral luchtpassagiers kunnen treffen, dag en nacht aanwezig zijn. De voornaamste luchtvaart maatschappijen ter we reld en alle maatschap pijen, die diensten op Ita lië onderhouden zijn op de hoogte gesteld, hoe hun vliegtuigen met dit stati on in contact kunnen ko men. De vliegtuigen krij gen vragenlijsten met be hulp waarvgn verschijn selen van een ziekte nauwkeurig kunnen wor den beschreven. De ra dio-luisterpost zendt dan de raadgevingen der ge neesheren uit. Ryk der illusies Als de heren filmregis seurs in Hollywood regen nodig hebben, geven ze de voorkeur aan een imi tatie-buitje. Toen Antho ny Quels en Hug O'Brian een keer een robbertje moesten vechten in een moeras, regende het echt. De opname iverd uitge steld, omdat de camera's anders nat'zouden worden. Enkele dagen later werd de scène gedraaid onder een gloeiende zon en re- gennmehines zorgden voor de nodige regen, terwijl de camera's droog ble ven. Merkwaardige vondst De politie in het kleine Griekse stadje Agrinion wacht vol. spanning af, of de eigenaar zal komen opdagen van een koffer met een fortuin aan bankpapier, welke twee boeren op hun akker heb ben gevonden. De Atheen- se bladen schrijven, dat de boeren over een va lies struikelden, dat 7,6 milliard drachme (ruim 2 millioen gulden) bevatte. De politie heeft mede gedeeld te zullen probe ren de eigenaar over te halen de boeren een goede beloning te geven. Ten minste als de eigenaar komt opdagen. De aarde warmer wordt De Zweedse ambassa deur in Noorwegen, dr. Hans Ahlmann, die be halve diplomaat ook een bekend natuurkundige is, heeft medegedeeld, dat de aarde de laatste eeuw steeds warmer is gewor den met kortere winters en langere zomers. Deze verandering heeft vogels, vissen en andere dieren in Noordelijke richting doen verhuizen: voor liet eerst in de geschiedenis hebben de Eskimo's van Groenland thans kabel jauw kunnen vangen. Dr. Ahlmann, die dit vertelde aan een banket van het internationale ge ografische genootschap te Washington, maakte mel ding van het feit, dat het verschijnsel tegen het eind van de acht tiende eeuw is begonnen en sinds 1900 in versneld tempo gaat. Vrijwel alle gletschers op het Noorde lijk halfrond en enkele op het Zuidelijke worden kleiner. Ijsvelden op de toppen van uitgedoofde vulkanen in midden-Afri ka, Klein-Azië, Zuid- Amerika en op Nieuw- Zeeland zijn ingekrom pen en sinds 1900 is 25 procent van alle vogel soorten in Europa meer Noordwaarts getrokken. In Scandinavië zijn, aldus de mededelingen van dr. Ahlmann. aan de Noorde lijkste boomgrens voor het eerst sinds honderd jaar nieuwe zaailingen opge doken. Boffer Een bedelaar uit Calcut ta had zich enige tijd ge leden een kaartje laten aanpraten voor een Ierse derby. Gisteren kwam hij tot de ontdekking, dat hij er 15.000 pond sterling mee gewonnen had. Virsen met de hengel is niets voor de heer Robert Travis Keagle uit Minneapolis <V.S.) Hii geeft er de voorkeur aan uitgerust mei een dui'terhelm en gewapend met een harpoen de vissen op hun eigen terrein tegemoet te treden. Hier komt hij juist boven water met een knaap van een karper, die hij even tevoren in het Minnetonka-meer aan het spit heeft geregen. de vermoorde, vanmorgen tegen zes uur naar zijn werk ging, zag hij zijn buurman hevig bloedend op de grond liggen. Hij snelde er heen en uit de mond van de stervende heeft hij nog kunnen vernemen wat er geschied was. De heer Verheul verklaarde, dat hij be zoek had gekregen van twee mannen, zekere G. L. en C. O', zoals hij zei, die hem boerenkoolstruiken hadden ge vraagd. Toen hij zich bukte om deze struiken af te snijden, kreeg hij een klap met vermoedelijk een zwaar voor- werp- Hoewel hij hierdoor enige verwon dingen opliep was hij toch nog in staat zich te verzetten. Maar zijn tegenstan ders grepen naar een mes en brachten hem daardoor o.a. aan zijn pols zo vee] verwondingen toe, dat de bejaarde man het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam bleek, dat zijn kleren aan het bovenlijf waren opengerukt. Waarschijnlijk was het dus de daders te doen om de porte feuille van de vermoorde, aangezien het bekend was, dat de heer Ver heul deze altijd met soms grote be dragen bij zich droeg. Nadien is hij naar de beerput gestrompeld om op het muurtje daarvan even uit te rusten. Vandaar heeft hij zich naar zijn schuurtje willen begeven, maar vlak daarvoor kon hij niet meer verder. Hij is neergevallen op de plaats, waar zijn buurman hem vond. De 35-jarige G: L. is vanmorgen op zijn werk te Weesp als vermoedelijke dader van deze aanslag door de politie gearres teerd en in verzekerde bewaring ge steld. Het slachtoffer was gehuwd en woonde te Bussum. Volgens officiële gegevens zijn in het gebied van Lynmouth vijftien lijken ge borgen, waarvan er negen geïdentifi ceerd zjjn. Een en twintig personen worden volgens de officiële gegevens nog vermist. Maar naar A.P. meldt be draagt volgens onofficiële berekeningen het aantal, vermisten 48 van wie er ver moedelijk veertig gestorven zijn. Men gelooft, dat bij dit hogere cijfer een aan tal toeristen is inbegrepen. De Britse minister voor huisvesting. MacMillan, heeft gisteren aan het ge teisterde gebied een bezoek gebracht. Hem werd medegedeeld, dat de kosten om de wegen, bruggen, waterleidingen, de riolering, de electrische leidingen en andere installaties der openbare diensten in het getroffen deel van Noord-Devon te herstellen, ongeveer twee millioen pond zullen bedragen. In Lynmouth werden 42 huizen, hotels en andere gebouwen volledig vernield. Zeventien gebouwen wer den zo zwaar beschadigd, dat zij af gebroken moeten worden. Twintig huizen moeten hersteld worden. Inmiddels is via de radio een verzoek aan de Engelse bevolking gericht voor het tijdelijk gebruik van honderd aan hangwagens om de gezinnen, waarvan de huizen vernield zijn, te huisvesten. De Britse „Caravan Club", die 11.000 le den telt, heeft hulp toegezegd. Aan per soonlijke giften voor de getroffenen is een bedrag van 17.500 pond ontvangen. De spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat zij voedsel, kleren en andere goede ren gratis naar het getroffen gebied zul len vervoeren. Veldmaarschalk Sir William Slim. chef van de Imperiale generale staf, is per helicoptère naar het gebied gevlogen en heeft een tocht van meer dan een uur er door gemaakt. Hij heeft beloofd meer soldaten en uitrusting te zullen zenden om hulp te verlenen bij de herstelwerk zaamheden. Al Peterson, een 40-jarige vrijgezel en ploegbaas in een fabriek, is na een zeil tocht om de wereld te New York terug gekeerd. In 1949 was hij uit Brooklyn vertrok ken, zonder te zeggen waarheen hij ging. Sindsdien hebben zijn vrienden berichten van hem ontvangen uit Mia mi, Tahiti, Sydney, plaatsen aan de Rode en de Middellandse Zee en ten slotte uit Dakar (West-Afrika). Peter son, die van zijn reis in het geheel geen ophef heeft gemaakt, werd te New York een grootse ontvangst bereid door de leden van zijn zeilclub. De „New York Times", een $e- rieus en doorgaans goed inge licht Amerikaans dagblad, heeft een uit Bonn afkomstige cor respondentie gepubliceerd, waarin wordt onthuld, dat de Franse strategie in geval van een gewapend conflict met Rusland gericht zou zijn op eert trachten stand te houden eerst achter de RijnWaal-linie, hetgeen bete kent, dat de grootste helft van Ne derland zou worden prijsgegeven en ae rest in de frontlinie zou komen te liggen. Dit plan zou niet zo maar een Frans-nationale wensdroom zijn, maar een hoogst reële richtlijn binnen Nato-verband, waaraan vele Ameri kaanse defensie-autoriteiten nun goedkeuring zouden hebben gehecht Dit laatste klinkt daarom zo aanne melijk, omdat Amerika, blijkens vele tekenen, zijn defensief zwaartepunt wenst te legaen rond de Middelland se Zee en met name in Noord-Afrika. Om kort te gaan: deze vorm van continentale verdediging" komt neer op de beveiliging van Frankrijk en van een aantal Amerikaanse steun punten: de rest van Europa, waaron der Nederland, wordt eenvoudige eg opgeofferd althans in een eer.-re stadium. Wat zulk een stadium zou kunnen betekenen in zijn gevolgen, kan men zich met een herinnering aan de Duitse bezetting licht voor stellen. Men kan in ons blad van heden uitvoerig lezen over wat er precies aan het licht is gekomen en welke onrustbarende conclusies daaruit voortvloeien voor ons eigen land en niet minder voor West-Duitsland, de Scandinavische landen en Enge land, dat uitermate kwetsbaar zou worden bij een beheersing door de vijand van Nederlands Noordzee kust. Geschokt vraagt men zich af of dat nu het doel is van de defensieve in spanning, waarvoor wij sinds jaar en dag de grootste offers brengen. En met verbijstering neemt men kennis van de Amerikaanse geneigdheid om het zwaartepunt der Europese verde diging te zoeken in een land als Frankrijk: politiek wisselvallig, en in zoverre onbetrouwbaar, als geen an der land in Europa. De klap, die thans bij voorbaat aan het moreel der Europese defensie wordt toegebracht, mag zonder over drijving als catastrophaal worden ge kenschetst. Wat zal er bijvoorbeeld terecht komen van West-Duitslands bereidheid tot deelname aan een Europese defensiegemeenschap, wan neer daarop de premie staat van zelf op de eerste plaats te worden opge offerd? De verontwaardiging over de be kend geworden plannen kan niet groot genoeg zijn. Zij dient op niet mis te verstane wijze aan Amerika en de NATO-autoriteiten ter kennis te worden gebracht, in de hoop op een tijdige verandering van inzicht. Ne derland kan daartoe slechts een zéér bescheiden invloed doen gelden. Ook de andere Iqnden, met name Enge land, zullen hun stem moeten doen horen. Hoe zielig klein, hoe verontrustend bekrompen steekt tegenover dit alles het politieke gepruts af. waarmee de nog steeds vergeefs gebleven pogin gen worden aangewend tot samen stelling van een kabinet. Terwijl op het intemationaal-politieke veld de grote worsteling tot eigen lijfsbehoud gaande is, blijft men zich hier ver meien in een triest spelletje touw trekken. waarvan het eind nog niet te voorzien is. Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien, Matige en in het Westen en Noorden van het land tijdelijk krachtige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.33—19.51 Maan: 6.21—19.57 Het was gisteren een zwarte dag voor de R.A.F. Door drie verschillende onge lukken gingen vier vliegtuigen verloren en verloren vijf bemanningsleden het leven. Drie man stelden zich in veilig heid door middel van hun weggescho ten stuurstoel. Vier van de vijf vlieg tuigen, die bij de ongelukken betrok ken waren, waren Meteor-straaljagers. Het eerste ongeluk gebeurde boven Stanhope in Yorkshire, In een dichte mist kwamen twee Meteors in botsing. De ene bemanning van twee koppen bleef ongedeerd- Het andere paar werd gedood. Het tweede ongeluk gebeurde boven Gullsfarm nabij Ipswich. Twee Meteors kwamen in botsing toen zij uit een wolkenbank kwamen. De ene straaljager stortte brandend neer. De piloot kwam per parachute beneden en bleef zonder letsel. De andere piloot slaagde er in zijn beschadigde Jet naar de basis terug te brengen. Het derde ongeluk gebeurde op het Benson-vliegveld te Yorkshire. Drie R.A.F.-mensen werden gedood toen hun tweemotorige Valetta zich in de grond boorde een minuut na de start. In de afgelopen honderd dagen wa ren bij vliegtuigongelukken in Enge land meer dan 75 straaljagers betrok ken. Twee bejaarde personen zijn Dinsdag in Amsterdam het slachtoffer geworden van verkeersongevallen. Op de Cein tuurbaan werd de 83-jarige mevr. J. P. Jansen door een personenauto aangere den en in de Spaarndammerstraat kwam de 75-jarige heer L. Kenter door onvoor zichtig oversteken in botsing met een motor. Beiden liepen zware verwondin gen aan het hoofd op en zijn hieraan bezweken. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1