28 gemeenten gaan straks over H.O.V. praten Provinciaal orkest krijgt al vastere vorm Kamp „de Branding een grote aanwinst voor Zandvoort 18.75 „Ferrari, Morris Ten en Ford geen gek figuur Maar „open cars zijn toch beter om prijs te winnen sloegen Amsterdammer ondergaat sfeer van Camera M k ■MPS Pensioenregeling een vrome wens Meer dan 4000 kampeerders sloegen er hun tenten op Zonderlinge ontmoeting in spiegel van Biedermeyer-kamer 4V sv GRAND PRIX JAN GIJZEN NOORD TROK VEEL Ui DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 PAGINA 2 De entréeprijzen Leiding door Prov. bestuur Amsterdam zonder H.O.V.? Artistiek voordeel Vergadering stichting „Touring Zandvoort" Kaartverkoop voor open luchttheater te Bloemendaal? Groter steunverlening een voordeel voor Haarlem? BXG-BEN PLASTIC REGENJASSEN M. DOUWMA ZOON Stichting Gezamenl. Milit. Fondsen vraagt om hulp Concert in den Hout Jongste deelnemer: 8-jarige coureur Collecte voor de t.b.c.- patiënten «ÜI Bruf c/s" Uitspraak Rechtbank Aanrijding Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam HEEMSTEDE Feestvereniging Jan v Goyenstraat in actie Koningin TVilhelminafonds op de korrel fin? STRANDSCHAP ZANDVOORT Afscheid van mr. Th. A> Wesstra v8V' ?ij^ C u •ei,- vta Lezers van ons blad. wie het culturele leven van Haarlem, en niet het minst het belangrijke onderdeel orkestmuziek, zeer ter harte gaat, hebben zich tot ons om inlichtingen gewend over een artikel betreffende de H.O.V., onlangs in een plaatselijk blad verschenen. In dit artikel wordt gesproken over „het ter ziele" gaan van de H.O.V. als Haarlemse instelling en het „herrijzen als een Phoenix, namelijk als Provinciaal Orkest". Men vroeg ons om een zo duidelijk mogelijke kijk te geven op de juiste stand van zaken wat bedoelde overgang van het orkest betreft, op de invloed er van op artistiek gebied en (wat niet 'en onrechte als iets zeer belangrijks wordt beschouwd) op de mogelijkheid van verlaging der door Haarlem verstrekte subsidies als gevolg van de in de toekomst te verlenen financiële s'eun door tal rijke kleine gemeenten van Noord-Holland. Hieronder volgt het verloop van de besprekingen over die nieuwe vorm van financieel beheer en dc veranderde werkwijze van het orkest, tevens met aan gifte van enkele onjuistheden in genoemd dagbladartikel. meenten naar gelang hun inwonerstal en belang bij het bestaan van een Pro vinciaal Orkest, bovendien van subsi diëring per concert in de bij de over eenkomst betrokken gemeenten. Het voorstel tot omvorming van de H.O.V. tot een Stichting „Noord Hol landse Orkestvereniging" de popu laire benaming naar de beginletters H.OV. zou behouden kunnen blij ven is uitgegaan van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland. Hiertoe hebben meerdere zaken aanleiding ge geven, o.a.: de steeds per jaar verstrek te en dus onzekere Rijkssubsidie, de nog immer niet van de baan zijnde be zuiniging op orkesten door het Rijk in de vorm van opheffing van één dezer, de noodzakelijke ruimere subsi diëring van het orkest door de wel niet noodlijdende, maar toch ook niet finan cieel krachtige gemeente Haarlem. Ver der moet er naar gestreefd worden om de entréeprijzen binnen het bereik te houden van de beurs der kunstminners, waaronder vele minder goed gesitueer den. Eerst eens even over die entréeprijzen gesproken. Van de door middel van subsidies laag gehouden entréeprijzen kan een ieder, Haarlemmer of niet-Haarlemmer, profiteren. Is dit echter wel geheel juist? De honderden bezoekers van de Winter-, Zomer-, Beethoven-, speciale Jeugd- en Arbeidersconcerten, wonende in de omliggende gemeenten van Haar lem (grotendeels uit Heemstede en Bloemendaal) betalen dezelfde prijzen als de Haarlemse ingezetenen, onge acht of hun gemeenten weinig of geen subsidie aan de H.O.V. verlenen! Is hiervoor een volkomen oplossing denk baar? Een behoorlijke oplossing zou wellicht een cultureel verband tussen Haarlem, Heemstede en Bloemendaal zijn, dit niet alleen in verband met het cultu rele leven in Haarlem, doch ook met dat in de beide andere gemeenten. Men denke maar eens aan de uitvoeringen in het Openluchttheater in Bloemen daal, alsmede aan de film- en andere voorstellingen in het Minerva-theater te Heemstede. In dit theater wordt thans door uitbouw van het toneel over de orkestbak tot aan de tweede rij stoelen een nieuwe gelegenheid gebo den en wel voor kooruitvoeringen met orkest- In October a.s. geeft de Heem- steedse Christelijke Oratorium Vereni ging haar najaarsuitvoering in deze zaal met voor dit doel veranderd po dium. Een dusdanige culturele eenheid ver eist een subsidiëring van alle kunst uitingen in de drie gemeenten door deze gemeenten gezamenlijk. Overigens naar onze mening nog een ver toe komstbeeld. Wellicht denkt het Provin ciaal bestuur er ook zo over, want het kwam met een voorstel tot subsidiëring van het orkest door meerdere Noord- Hollandse gemeenten. Het Provinciaal Bestuur vergaderde, na eerst een bespreking met Burge meester en Wethouders van Haarlem en het H-O.V.-bestuur gehad te hebben, met de vertegenwoordigers van een dertiental gemeenten: Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Velsen, Beverwijk, Alkmaar, Schagen. Den Helder, Wierin- germeer, Hoorn, Zaandam, Bussum en Zandvoort. De besprekingen, die in gunstige zin verliepen, leidden naar het vormen van een commissie, die tot opdracht kreeg meer bij deze zaak belang hebbende ge meenten tot het zenden van afgevaar digden op een volgende vergadering uit te nodigen en een schema samen te stellen voor subsidiëring door alle ge- Deze tweede vergadering moet nu nog plaats hebben en wel in Septem ber. Bedoelde commissie heeft de uit genodigde gemeenten, thans 28 in ge tal, in drie groepen verdeeld. Tot Groep I behoort alleen Haarlem, als de meest geïnteresseerde, ook na de omzetting- Tot Groep II de verdere meest belanghebbenden: Heemstede, Bloemendaal, Velsen, Beverwijk en Alkmaar. Dus niet Den Helder, Hoorn en Zaandam, zoals in genoemd dagblad artikel werd vermeld- Groep III omvat gemeenten, die in mindere mate belang bij de omzetting hebben dan die van Groep II. Het zijn de overige 7 gemeenten, die reeds de Juni-vergadering bijwoonden: de daar na genoemde vanaf Schagen. Vervol gens Enkhuizen, Bergen, Langedijk, Heiloo. Castricum. Wormerveer, Pur- raerend, Edam, Nieuwer Amstel, Aals meer en tenslotte nog een viertal Gooise gemeenten: Naarden, Huizen, Laren en Hilversum (dit viertal zou met Bussum volgens het bewuste kran tenartikel alleen Groep III vormen). De laatstgenoemde 14 gemeenten ver krijgen dus pas in September het eerste mondelinge contact met het Provinciaal Bestuur over deze aangelegenheid. Als men nu hierbij in ogenschouw neemt, dat na die bespreking de afge vaardigden de zaak in hun Gemeente raad moeten behandelen en al die be sluiten de Gedeputeerde Staten moeten passeren, dan begrijpt men de moeilijk heid van het vaststellen van een da tum, waarop de nieuwe situatie ln kan gaan. Dat zal vanwege de gemeente begrotingen wel niet eerder zijn dan het volgende kalenderjaar. Het boek jaar van de H.O.V. gaat 1 October in. Of het beter zou zijn alsnog te trach ten Amsterdam vanwege de vele aldaar door de H.O.V. verrichte begeleidingen bij grote Kooruitvoeringen in de nieuwe vorm te betrekken, is nog een open vraag. Het kan o.i. namelijk mo gelijk zijn, dat de drukke werkzaam heden in de provincieplaatsen het niet eens meer toelaten dergelijke begelei dingen in de hoofdstad te vervullen. Dit zou voor Amsterdamse Koorvereni gingen moeilijkheden kunnen opleve ren. want het Concertgebouworkest stelt zich daarvoor slechts zelden dis ponibel en de orkesten van Utrecht en Den Haag zijn te duur voor die uitvoe ringen. Maar daar, waar steun wordt verleend, heeft men aanspraak op do medewerking van het orkest. De steunverlening door al deze ge meenten wil echter nog niet zeggen, dat de H.O V. er overal optreedt. Con certen kunnen hoofdzakelijk worden ge geven, daar waar geschikte zalen be schikbaar zijn. Hierbij denken we ook aan ontspanningszalen, zoals men die vindt bij de Hoogovens in Velsen en bij Beijnes in Beverwijk. Bovendien zijn de Veilingshallen in landbouwcentra niet te verwerpen voor groot opgezette volksuitvoeringen. In elk geval kan de H.O.V. door het groter aantal concerten in meer plaat sen dan voorheen met eenzelfde pro gramma uitkomen. Als gevolg hiervan komt meer repetitietijd beschikbaar en' wat hier eens uitdrukkelijk moet worden gezegd behoeft het orkest niet meer alle aangevraagde koorbege leidingen te vervullen. Ook deze bege leidingen eisen voorbereidingen, die voor het repertoire van het orkest geen, Het nieuwe trekkerskamp „De Bran ding" aan de Noord-Boulevard is deze zomer gebleken een grote aanwinst voor de badplaats Zandvoort te zijn. Op 31 Mei j.L werd het geopend en on der de hoede gesteld van de heer en mevrouw Van Dijk uit Haarlem als „kampouders", zoals burgemeester Van Fenema het uitdrukte. Eerst langzaam, maar later in steeds grotere aantallen kwamen de kampeerders binnen, totdat de heer Van Dijk in het hoogseizoen van een „uitverkocht huis" kon spreken- Meer dan vierduizend kampeerders konden reeds worden geregistreerd. Sommigen sloegen hun tent voor één nacht op, maar de meesten waren zó ingenomen met de ideale ligging van het kamp beschut in de duinen, maar toch in de onmiddellijke nabij heid van strand en zee en de goede occommodatie, dat zij hun verblijf rek ten, soms tot verscheidene weken. Opmerkelijk is het grote aantal bui tenlanders onder de kampeerders; niet alleen uit Europa, maar ook uit andere werelddelen, o.a. Australië en de Ver enigde Staten. Zij vonden iri kampva der Van Dijk een bereisd man, die al het mogelijke doet om hen op hun ge mak te stellen en de behulpzame hand te bieden. Talrijke brieven uit ons land en het buitenland heeft de heer Van Dijk reeds ontvangen van kampeerders, die gewagen van de prettige dagen, in „de Branding" doorgebracht. Dit wettigt de verwachting, dat dit kamp in de ko mende jaren steeds meer in de belang stelling van de sportieve kampeerders zal komen te staan- In een vergadering van het algemeen be stuur van de stichting „Touring Zand voort" werd de heer C. J. Steenken als lid geïnstalleerd. De voorzitter, burgemees ter van Fenema, sprak woorden van dank jegens het afgetreden lid, de heer H. J. Peper. In de commissie voor de evene menten werd benoemd de heer J. A. B. v. Pagée. De rekening en verantwoording over 1951 werd onder dankzegging aan de penningmeester vastgesteld. Bij de rond vraag werden verschillende suggesties ge daan o.a. om voor het openluchttheater te Bloemendaal ook te Zandvoort (op het bu reau der stichting) kaartenverkoop moge lijk te maken en om de rondritten van de N.Z.H V.M. in Haarlem en omgeving op sommige uren van Zandvoort uit te doen aanvangen. De directeur van de maatschap pij zegde toe, dit verzoek voor het volgend seizoen te overwegen. Hulde werd gebracht aan de N.Z.H.V.M. voor de uitstekende vermelding van Zand voort in de folder dier Maatschappij. Aan burgemeester en wethouders zal worden gevraagd het voetpad langs de Zandvoortselaan te verbeteren en om de raad een voordracht te doen voor de be noeming van een tweede vertegenwoordiger van de Zandvoorfse sportverenigingen in het algemeen bestuur. alleen, voor de kas voordeel opleveren. Zeker zou het orkest niet meer behoe ven te spelen onder leiding van niet volwaardige dirigenten. In elk geval, maar dat behoeft niet bepaald tot subsidieverlaging te leiden, Haarlem zal als meest belanghebbende oo!- na de omzetting tegenover de an dere gemeenten het grootste deel van het exploitatie-tekort moeten blijven betalen. Al schrijft men in het aange haalde artikel van „radicale wijziging in de subsidie-politiek", dit brengt ech ter geen grote verlaging der Haarlemse subsidie met zich mede. Deze veronder stelling zou een oningewijde na van een „wijziging" te horen spreken, kun nen maken. Haarlem moet inzake steunverlening minstens nog enige jaren op dezelfde voet doorgaan. Ook al zouden de er bij betrokken gemeenten meer opbrengen dan verwacht wordt. Voorzichtig finan cieel bele'd was en blijft een gebieden de eis. Wij stellen ons eventuele, groeiende bijdragen liever voor als zijnde ge schikt voor het vormen van de hoog nodige reserve, bijvoorbeeld voor het opvangen van achteruitgang der econo mische toestand. Een toestand, die de meest „cultuurdorstige" (benaming niet afkomstig uit dat krantenartikel) kan dwingen >ijn concertenbezoek te beper ken. En blijven tot op de huidige dag nog geen lang gekoesterde wensen over? Wij hebben hier op het oog: aankoop van oude instrumenten, zoals oboe's d'amore en da caccia, alsmede van nieuwe orkestwerken, en dan iets, wat eigenlijk op de eerstè plaats dient te worden vermeld: een pensioenregeling voor de orkestleden! In 't jaar 1952, na meer dan 'n halve eeuw van voorzieningen op sociaal ter rein, zftn er nog orkesten zonder enige regeling inzake pensioen. Is daar iedere H.O.V.-bezoeker, enthousiast over de prestaties van het orkest, zich wel van bewust? Naar onze mening is het be stuur van de H-O-V. bereid in een pen sioen te voorzien, mitshet er voor in staat wordt gesteld. Door middel van hogere entréeprijzen? Neen! Wat dan? Grotere belangstelling voor de concer ten. Deze is in de laatste jaren stijgen de, doch geenszins voldoende. Haarlem is voor de niet-ingezetenen niet meer de bloemenstad zoals vroe ger. Zal ze nu in binnen- en buitenland de ere-naam verwerven van MUZIEK- STAD? Het bezoek op de orgelbespelin gen wijst er al op. Voor het a.s. Inter nationale Orgelconcours schenkt men buiten Haarlem al meer belangstelling dan verleden jaar. Laten nu de eigen ingezetenen eens ten volle hun inte resse tonen voor het eigen orkest. Al wordt het Provinciaal, het blijft óns orkest! Een orkest van artisten, die we bewonderen in hun spel, maar sociaal nog steeds tekort doen, Althans tot nu toé. Het worde anders. Men spreekt wel eens over ereschuld. Heeft Haarlem die niet tegenover zijn orkest? O. K. Advertentie geheel gelast zonder stiksel vederlicht waterdicht Gen. Cronjéstraat 42-44, Tel. 15438 FILMS Rembrandt: „Fanfaren der Liebe", Die ter Borsche, Gi-ethe Weiser. Oscar Sima. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.1.5 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „In de voetstappen van de Rode Pimpernel". Jeugdfilm van Arthur Rank. Toegang: al le leeftijden. Cinema Palace: „Alles voor de show" (Meet me after the Show). In technico lor. Betty Grable. Toegang: alle leeftij den. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „Bambi". In techni color. Film van Walt Disney. Toegang: alle leeftijden Luxor: „Fanfan la Tulipe". Gérard Philippe. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het grote concert". Toe gang: alle leeftijden. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 u. City: „Francis". Donald O'Connor. Toe gang: alle leeftijden. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9,15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „Voor de laatste maal „Sneeuwwitje". Lido-Theater: „Tien van het vreemde lingenlegioen" (Ten Tall Men). Burt' Lan caster. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: „Denny, de wees". Toegang: alle leeft. Spaarne: „De wraak van Hakim", Johnny Weissmuller en „Oom Willy wint de Der by". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De vlam en de pijl", 8.15 u. 14 jaar. Donderdag 21 Aug. Kathedrale Basiliek St. Bavo: Iedere werkdag beklimming van de Mannetoren van 34 uur. Openlucht-Theater: Concert door het fan farecorps „Arti et Religioni" uit Haarlem, 8 uur. Zandvoort: Concert door de Tiroler kapel. Vrijdag 22 Augustus Gem. Concertgebouw: Populaire piano avond door Cor de Groot. 8 uur. Het plaatselijk comité van de Stich ting „Gezamenlijke Militaire Fondsen" verzoekt ons ouname van het vol gende: Voor 1940 kende Nederland gelukkig weinig militaire slachtoffers, dank zij een lange periode van vrede. Daarin is sindsdien wel verandering gekomen, want de Nederlandse militairen heb ben de laatste twaalf jaren overal ter wereld hun mannetje gestaan èn 3oen dit op het moment nog. Maar we ver geten wel eens, dat de oorlogsellende niet alleen tijdens de eigenlijke ge vechtsperiode heerst, maar dat de slachtoffers ervan nog vele jaren een somber en karig bestaan leiden. Natuurlijk doet de Regering veel om de gevolgen van de strijd voor de in validen en de nabestaanden van de ge sneuvelden te verzachten, maar er zijn zo heel veel dingen nodig, welke nu eenmaal niet verstrekt kunnen worden. Hierin nu trachten de Gezamenlijke Militaire Fondsen te voorzien. In deze stichting werken samen het Karei Door man Fonds, het van Weerden 'oelman Fonds, het Fonds 1815 voor oud-mili tairen en nagelaten betrekkingen, de vereniging Ereschuld en Dankbaarheid, Stamil en de Prins Bernhard Stichting. Zij steunen daar waar de Regering niet kan helpen. Zij financieren de stu die van een veelbelovende zoon v.an een gesneuvelde, zij helpen een inva lide oud-militair aan de middelen om een eigen zaak te beginnen, zij betalen extra voedsel en kleding, kortom zij springen bij wanneer en waar nodig. Om dit te kunnen blijven doen orga niseert het Plaatselijk Comité der G. M. F. te Haarlem, onder voorzitter schap van de burgemeester, Mr. P. O. F. M. Cremers, van 16 September een collecte. Wij doen een beroep op U om ons te helpen door Uw gift, maar voor al door Uw medewerking. Wjj hebben nog vele collectanten no dig voor een of twee ochtenden, mid dagen of avonden per week in eigen wijk. Geeft U op bij het U.V.V., Stad huis,, tel. 11855 of bij; de secretaris, P. Aertszlaan 11, Heemstéde." tel, 34763. De harmoniekapel NZH geeft Vrij dag 22 Augustus een concert in Den Hout, aanvang 20 uur. Het programma luidt als volgt; 1. Souvenir de Beersse, mars met tambours. L. Purnotte; 2. Faust. La Nuit de Valpurgis Ballet, Ch. Gounod; 3. Au Golf de Napels, wals, E. Larue; 4. Een Schone Meimorgen, fan tasie, Bisseling; 5. Wilskracht, mars, Hartman. Pauze. 6. Saint Triphon, mars met tambours, A. Ney; 7. Jacoba van Beieren, ouverture, R. v. d. Glas; 8. An- togone, vertolking,, van een sprookje, Rousseau; 9. Tannhauser, fantasie uit de opera Wagner, Gadennen; 10. Finale, mars met tambours. Nog niet zo lang geleden hadden in Haarlem de bevrijdingsfeesten plaats. Als onderdeel van deze festiviteiten kende men de zeepkistenraces, die onder laaiend enthousiasme in de kuip van de Grote Markt werden verreden. Dit sportevene ment schijnt toch niet speciaal gereserveerd te zijn voor de Bevrijdingsdag en gelukkig maar, want dan zouden zowel toeschouwer als coureur slechts één keer in het jaar van de spannende uren tijdens de races van de asfaltridders kunnen genieten. Bovendien is het jammer, dat de zeepkistenraces niet meer die belang stelling hebben, zoals deze er was na de bevrijding, toen overal in Nederland de huismoeders werden opgeschrikt door het feit, dat er weer een zeepkistenrace was uitgeschreven, immers dit betekende voor deze categorie kapotte broeken en blouses van zoonlief, die met stofbril en ijzeren pan op de verwilderde haren naar best vermogen zijn eer op het circuit had verdedigd. Toch waren vele cou reurs en toeschouwers naar de pits van de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Amstelstraat getogen, waar een zeepkistenrace was georganiseerd door de zaken- en winkeliersvereniging „Jan Gijzen Noord". In het officiële stuk, dat wij ontvangen hadden, heette deze wedstrijd „De Grand Prix Jan Gijzen Noord". Voor de knapen is het inderdaad een „grand prix" met alles wat daaraan vastzit geworden; ze heeft zeker aan spanning niet ondergedaan voor die van de internationale kampioenschappen op het circuit van Zandvoort van Zondag j.l. Aan de start waren 36 .wagens ver schenen en dus 72 strijders. Onder de „Ferrari's" zagen avij ook de gewone Morris Ten en de Ford schitteren, ter wijl de „open cars", op kinderwagen wielen met luchtbanden, er snoevend en uitdagend bijstonden. Dit recht bezaten zij achteraf bekeken tenminste want óver het algemeen was het dit type wagen, dat steeds de bijzondere aan dacht opeiste, zowel van de jury als van de verslaggevers, terwijl de dichte kisten echter geen doodkisten een uitzonderlijke attractie vormden voor de fotograaf, die op deze middag niet al te gelukkig was en er daarom maar iets van maakte. Om twee uur was het tijdstip van de strijd aangebroken. De eerste wagens vervoegden zich bij de starter, die hevig met een rode lap zwaaide, waar op niet de stieren, maar de duwers met wagen plus inhoud als pijlen uit een strakgespannen boog er van door gingen. Een gejuich brak los; vooral de vrouwelijke supporters lieten zich goed gelden, die bij dergelijke gele genheden in alle mannen hoe groot deze nu ook mogen zijn helden zien, die met verbeten dapperheid hun eer verdedigen. De ronden werden achter elkaar vlot afgewerkt; de wedstrijd leiding had tevoren bepaald, dat de verliezers uit de eerste ronde nog maals een mogelijkheid hadden om mee te doen, wanneer zij in de her kansing als overwinnaar te voorschijn kwamen. Ge ziet het: de wedstrijd De Ve.reniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Neder land, welke vereniging ten doel heeft steun te verlenen, zoals bijpassing ver- pleeggeld voor sanatorium, extra voe ding, kleding, omscholing, kortom alles wat zich voor deze patiënten voordoet, roept collectanten (trices) op voor de straatcollecte, welke Zaterdag 23 Aug. in de gemeente Haarlem plaats heeft. Men kan zich Zaterdagmorgen 23 Aug. vanaf 9 uur aanmelden in Restau rant Munniks, Grote Markt of café IJ. Doves, Soendastraat hoek Julianapark, Haarlem-N. eer dan 10.000 mensen hebben op het ogenblik dat wij dit schrij ven, de Camera-tentoonstelling bezocht, welke deze zomer in de Vlees hal te Haarlem wordt gehouden. Het zouden er eigenlijk 100.000 moeten zijn, die aldus het tribuut van hun dankbare belangstelling kwamen brengen en in de geest hechten aan de krans van immor tellen, die de centrale figuur van Hilde- brand siert, in de kring der insterfelijke figuren, die hij de natie geschonken heeft. Want is er één vaderlands milieu denkbaar, waar wij allen gelijkelijk en met zóvelen thuis en vertrouwd zijn als dat van de Camera? Is het niet de Ah- nen-galerie van elke landgenoot, die hier thans staat opgesteld in de ideale ruimte van de Vleeshal: de oude heer Stastok, Robertus Nurks, Suzette Noiret, de charmante Van der Hoogen, Groot moeder Kegge, Keesje, het Diakenhuis mannetje, Buikje, Teun de Jager. Vlees en bloed van Nederland, maar zijn ziel vooral, die hier in steen gestalte kreeg, het Hildebrand-monument van Bronner, wanneer het dan eindleijk geplaatst mag worden, en nationaal monument in de meest volstrekte zin des woords. Wij weten niet meer hoe lang wij op school de Camera hcofdstuk na hoofd stuk en regel vcor regel hebben uitge pluisd; hele passages er uit namen wij voor 't leven mee en zo is het generaties vóór en na ons vergaan, het Evangelie èn de Camera voor de Nederlandse jeugd het beginsel van alle wijsheid, het Woord Gods en dat van Hildebrand voor ons een wet. Bovendien een boek, dat Onze Amsterdamse collega zet hier naast zijn bespiegelingen voort over zijn bezoek aan de tentoonstelling in de Vleeshal, de „hoofdschotel" van zijn journalistiek verblijf alhier op een avond vande vorige week. Gis teren schreef hij te dezer plaatse reeds over het „dessert": het ping ping der Damiaatjes als periodieke injectie voor zijn droomt. Om een bloem bij neer te leggen: Suzette Noiret. de ouder wordende Hildebrand bestu deert, kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat hij op het eind van zijn tijd dicht bij de mensen is gekomen, die hij schiep niet de ironie van zijn jeugd, zelf thans in de sfeer van de Camera, de oude heer Stastok heel nabij. En eindelijk hebben wij op die ten toonstelling iets wonderlijks beleefd. Ja, het draait er altijd weer op uit, maar het is ditmaal toch heus gebeurd. Er staat, moet U dan weten, ook een pop penhuis opgesteld, dat een interieur weergeeft uit de dertiger jaren der vo rige eeuw. Zulke binnenhuisjes plegen wij heel nauwkeurig te bestuderen, want daar steek je voor je cultuur-historische notie altijd allerlei van op. Zo stonden wij gebogen voor het glasraam, dat de inkijk toelaat en tegelijk het verlichte kamertje tegen grijpgrage vingers be schermt, en waren een en al geconcen treerde aandacht. Er kwam iemand naast ons om ook te kijken, maar daar letten wij verder niet op. Tot wij opeens, als bij toverslag zouden wij mogen zeggen, in de staande spiegel zagen, die boven zo belangrijk en déze monden zijn zeer het empire-schoorsteentje hing. En ;n daarom nog niet uit latere belangstel- menselijk, waarachtig en echt. Een beet- die spiegel waren wij niet alleen, maar ling werd uitgerangeerd, maar waar men je V0Hippig allemaal, maar daar zit dan plotseling in gezelsrhap van een blond, telkens nog naar grijpt, zoals om troost 00^ j,et leven in, alle roerselen van het beeldschoon meisje, dat samen met ons 1!}. de Schrift, hier voor de bevrijdende gemoeci, z0 hebben deze beelden ons in het spiegelvlak vulde, glimlach. Zo hoorden wij^ nog onlangs, het hart geraakt als het terugzien van Daar waren nu onze gezichten, innig -- - - een 0U(jj vergeten familieportret. Het verenigd in de empire-spiegel van een dat Lodewijk van Deyssel de laatste maanden voor zijn dood herhaaldelijk zyn beelden om er zo maar een bloe- Biedermeyer-kamer, en zij keken elkaar de Camera heeft opgeslagen. metje bij neer te léggen, evengoed bij de stomverbaasd aas. Het had iets van een blozende, blazende Buikje als bij Suzette griezelfilm, deze zonderlinge ontmoeting, Noiret. zomaar in een vertrek van het jaar 1830. Op deze tentoonstelling in de Vlees- Beneden staan de beelden en boven Er leunden twee poppen in de kamer, hal hebben wij de beelden van Prof. tussen de spanten, sous les toits d'Haar- maar verder waren wij alleen, hetgeen Bronner, diens levenswerk, voor het lem, dat buiten onder de vensters als zeer onbehoorlijk mocht heten voor die eerst gezien. Zij zijn ons op slag dierbaar toegift ligt geëxposeerd, kan men dan dagen, ofschoon wel erg verleidelijk, geworden. Midden in de kring was een nog te kust en te keur gaan bij alle 51 want het meisje was bijzonder lief en er bank geplaatst en daar hebben wij heel uitgaven der Camera in de loop van stond een sofa langs de wand. Het moet lang gezeten, stuk voor stuk de figuren meer dan honderd jaar. het grootste en seconden hebben geduurd, dit zonder- observerend. Wij troffen het die avond, het kleinste boek, manuscripten, brie- linge rendez vous, toen hebben wij ge want wij bleven geruime tijd met hen ven, de oorspronkelijke illustraties van zegd: Dag, Suzette Noiret. En zjj paraat: alleen. Kunstcritische collega's van ons Zierif, oude afbeeldingen en foto's van Foei, mijnheer Van der Hoogen. Op het zouden in zo'n geval beter dan wij onder het Haarlem der Camera en tal van her- ogenblik, dat wij de ban verbraken en woorden kunnen brengen, waarom zij inneringen aan Niéolaas Beets persoon- elkaar echt aankeken, zagen wij, dat zij precies iets mooi vinden. Daarom zijn lijk, zoals de ganzeveer, waar hij mee een mond had als éen meeuwenvleugel, wij ook geen kunstredacteur en zullen het schreef, kleine gebruiksvoorwerpen en Suzettè Noiret waardig. Zij bloosde en nooit worden. Wij kunnen alleen maar de.heel merkwaardige presentielijst der wij bogen. Buiten gekomen, liepen wij bekennen, dat onis de monden van de deelnemers aan het feestmaal bij zijn recht in de armen der twintigste eeuw. verschillende physionomieën het meest zeventigste verjaardag. En wanneer men de bioscoop tegenover de Vleeshal met hebben bekoord. Monden van mensen zijn van schilderij, tekening en portretbuste rood neonlicht: Doris Day in Starlift. had het allure van een echte. Wij moeten zeggen, dat er hard en streng gevochten is. Coureur en duwer streden als een twee-eenheid om toch maar gunstig geclassificeerd te worden en daardoor in aanmerking te komen voor één van de mooie prijzen, die ter beschikking waren gesteld. Teleurstel lingen konden vanzelfsprekend niet uit blijven; voor sommige wagens beteken de deze race eveneens een test en het bleek alras, dat verschillenden hiejLn, slecht of in het geheel niet voiaeo Bandenpech bijvoorbeeld was een voorkomend euvel, terwijl wij een gen gezien hebben, waarvan het clia- beslist ondeugdelijk was. Van sabo was hier helemaal geen sprake, om de bezitter bij de start veel te goedj' dit schrikaanjagende euvel op de no bleek te zijn. Hij heeft dan ook gewonnen. jge De jongste deelnemer was de Bruno de Vries, die op deze mio jammerlijk veel pech heeft gehad. 'kens sloeg hij met zjjn wagentje ;st merkwaardigerwijze een echte zeep» was om, terwijl dit verdrietel J drama zich steeds bij de finish Ple.™,3. af te spelen, zodat hij door zijn col,z». tegenstander „onder het wiel" wern s reden. Wij vonden het daarom een m dig manneke, die terecht een keer t koeken had verdiend. ..j. Persoonlijke ongelukken hebben niet voorgedaan, behalve dan, dat.' outsider zijn pols verstuikt heeft bij races. Nadat de uitslag bekend was S maakt reden alle deelnemers nog ,e ererondje op het circuit, terwijl „grote coureurs" uit de A-groep bena1 een phototoestel ook nog de gele trui de wacht sleepten. Ta9 De uitslagen van de ..Grand Prix Gijzen Noord" luiden als volgt: _jm Groep A. 12-14 jaar: 1. Wagen 37J" Bonsai en Bina Jan Bernhard: 2. va? 6 Ron Zandwijk en .Tan Rouw; 3. Wag 5 J. Ie Noble en A. Wullems. - Groep B. 10—12 jaar: 1. Wagen 36 Heiierman en Jan Mathot; 2. Wagen e Willem van de Nieuwenhoff en Bloem: 3. Wagen 26 Jan Honing en Voort ing. |Y IIBRi De 8-jarige de Vries, de jongs deelnemer aan zeepkistenrace, met zijn zeep™}! niet erg gelukK."C Vlak voor de sloeg hij om werd aldus u1'* schakeld. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 23- jarige A. B. R., machine-tekenaar te Rotterdam, die beschuldigd werd ver schillende verduisteringen te hebben gepleegd, n.l. van een bromfiets, een radio, een gouden ketting met briljan ten en tevens een gouden ketting met hanger en briljanten. De Officier eiste tegen hem een jaar gevangenisstraf. Vanmorgen veroor deelde de Haarlemse rechtbank A. B. R. tot 10 maanden gevangenisstraf met af trek. Tevens hadden veertien dagen geleden in het verdachtenbankje plaats genomen de 50-jarige P. R. uit Beverwijk en diens zoon de 23-jarige A. R. In de maand Mei hadden zij uit de machine hal van een fabriek in Beverwijk enige voorwerpen ter waarde van ongeveer f 1100 weggenomen. De Officier van Justitie eiste tegen senior een jaar en drie maanden, terwijl de zoon 6 maanden tegen zich hoorde eisen. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen P. R. tot 1 jaar met aftrek en de zaak A. R. werd voor onbepaalde tijd geschorst. De stukken zijn wederom in handen van de rechter-commissaris gegeven. Gistermorgen om ongeveer kwart over negen wilde de 43-jarige motorrijder, de sergeant J. K. uit Haarlem, op de hoek Kleverparkweg-Aelbertsberg- straat een bestelauto passeren, die naar links de bocht indraaide: Hij raakte met zijn motor de linkerachterkant van de wagen, waardoor de gasuitlaat werd afgerukt. Zelf liep de sergeant een lich te hersenschudding op. GEBOREN: C. M. Chr. van der Mark —van der Velde, z; A. W. Woeringvan Diemen, z; C. van EekMarees, z; S. J. de VriesLink, z; M. J. Stolvoort Feije, d; C. J. J. BijsterCashoek. d; A. SouvereinJellema, d; B. E. van StraatenWarmer, d, ONDERTROUWD: L. F Geluk en E. M. Wijers, J. C. Bakker en A. Kruijff, H. W. van Deursen en M. G. Bulters, N. R. van Kampen en C. Meerveld, H. de Vries en E. Reitsma. W. J. Hessels en J. van den Bosch, F. J. Bonnet en A. Trap, P. W. Spijker en W. J. van Broekhuizen, J. A. Ghr. Schilders en A. C. Verhagen. H. Donker en L. Eeltjes, J. L. van Wel en M. C. Veenings, J. Blokker en M. H. van Eeken, J. P. H. Hol en C. Sieraad. P. J. van Steen en A. J. Ophof, H. M. Reinders en E. M. van Weenen. Th. Moolenaar en A. Koeleroeijer, J. Kleiberg en T. Bisschop, H. Kroes en A. M. Steiger. GEHUWD: J. P. Duineveld en W. M. Koedijk, F. Besteman en M. C. van As- sema, A. J. Mathot en G. J. Th. van Steijnen, C. B. Steggink en C. Th. M. H. van Velzen, J. J. M. Eichhorn en E. J. Th. van Hulst, H. L. van der Mei) en M. van den Berg, G. J. van Heems en J. Verkerk. H. J. List en M. Dweelaard, M. Hooglugt en J. K. Krooder, F. van der Pol en C. A. M. Hoorns, A. Elfrink en R. W. Insbrucker, Th. J. van Geldorp en H. van Gulik, A. Boef en H. Eiker bóut, E. J. Malestein en N. van Gelder, A. B. van der Meii en C. W. van Veggel, J B. A. van Kleeff en L. H. van Nikke len Kuijper, W. H. de Jong en G. Silvis. OVERLEDEN: F. H. Schifferstein, 56 jaar, Berkenrodestraat. (Nlet-offidële koers) Vorig Opening slot 21/8 90'i 93% - 91% #1H 93'/* 92% 142 142 9214 112 1381b 150 172% 1731b i9oy« 152 Vb 152',i 318% 319% 80% - 143 122% 122% 118>i II&V4 94Vi 94 69% 70% 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3Vb Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel.-fac. tnsehr. Grtbk. 48 3 pCt Ned. Handel M11 eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stóomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell MIJ. eert. Na de geslaagde actie voor heeft het bestuur van de Feestvere ging Jan van Goyenstraat gezocht een ander object waar zij haar ay teit op zou kunnen botvieren. j,et behoefde zij niet te zoeken, want n Koningin Wilhelminafonds is eetl ,eI1 die lichamen die in het kader v.ke. van de feestvereniging. De ëebl, er lijke besprekingen werden geopend het resultaat daarvan is, dat op 2,8 r dag 30 Augustus, de dag vóór de v jaardag van Prinses Wilhelmina, in Jan van Goyenstraat door kindei ballons zullen worden opgelaten. D® toe is de volgende regeling getroü In de week van 25 tot en met 30 A kan men bij de winkeliers in j straat bonnen kopen. Op vertoon deze bon kan men op Zaterdag 30 A a.s. des middags te twee uur de Ion afhalen bij de firma A. C. de BriM 9 Jan van Goyenstraat 6. of bij de Jan v*' M. R. J. LammerseHaster, Goyenstraat 28. Teneinde de straat een beetje geZ«, lig te maken, komt te 4 uur het FaD j recorps „Excelsior" wat afwissel^ brengen en te half zes precies wol de ballonnetjes door de kinderen oPK laten, die dan natuurlijk alle van nat en adres van het kind zijn voorzien, yj. wachten is dan op het bericht waar Li ballonnetje is terechtgekomen en (1 kind wiens ballon de grootste reis h gemaakt, krijgt een mooie prijs. Nati lijk zijn er verscheidene prijzen beSC{Jje' baar gestéld, maar er zullen ook meer ballonnen dan prijzen zijn. De ten van dit feest zijn bestemd voor Koningin Wilhelminafonds. Het strandschap Zandvoort kwad* zer dagen in vergadering bijeen, o- et W. van Haarlem deelden mede, da1 p communistische raadslid mr. M. Proper opmerkingen maakte °ve^,ht'' colportageverbod; dit raadslid 3 jC het kwestieus of dit verbod Wel strijd is met de grondwet. m\' Het bestuur van het strandschap de vast dat van strijd met de gr°n niet kan worden gesproken, oinda' colportageverbod slechts geldt deel van het gebied van het St1 M schap en alleen gedurende bep8„(/i uren; bovendien kan van het ve pe' ontheffing worden verleend. Het vjji' stuur kon dan ook geen aanleiding v>i> den om in te gaan op het verzoek de heer Proper om de colportage \t geven. ueP Tot het lid van het bestuur, de etll' mr. Th. A. Wesstra, die de geI?L Haarlem vertegenwoordigt, richttf ^1 voorzitter een toespraak in verbatw jp' het feit, dat de heer Wesstra v3' gang van 1 November a.s. de dien8 e? de gemeente Haarlem gaat veria'.^ dus ook zal aftreden als bestuursi De heer Wesstra werd dank 8 5( voor zijn belangrijk aandeel in de bereiding van de totstandkoming het strandschap en voor hetgeen,)!:! als lid van het bestuur van het aii3 schap heeft gedaan. Namens het s schan werd éen fraai boekwerk handigd. De heer Wesstra sprak een fccKt woorden zeide dat het lidrnsffi, van het strandschap door hem a'K groot genoegen was vervuld e" aangename herinnpringen zal fgtr^> aan de vergaderingen van het -^(t, schap onder voorzitterschap van ^Oo meester van Fenema en van dien^ ganger, de oud-burgemeester phen, op wiens initiatief h« schap is tot stand gekomen. - p "y Door een overtuigende .i0""3,)-''5!/ heeft het Haarlemse musici en geonU elftal VVS het door v.v. Ecóoe niseerde nederlaag-tournooi p en kwam hierdoor in het beD '^e a persoonlijke sportbekers, ?}S cc°oi<t4 fraaie clubprijs. Voor VVS -jelp' John Pims, Truxini en H. van huizen. >1 "V ov„ s W' v^ot. <c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2