Veel minder emigranten naar Australië 35 Woningnood daar groter DE OPVOLGING VAN STALIN M Geen antwoord^ van minister Holt dan waar ook ter wer Tegen zestien opstandige Belgische militairen Morgen AARDSCHOK in Californië Land economisch Ui moeilijk parket ranken Jr. bekent moord op vader Agitatie der communisten Strategische weg naar Rusland Dr. Drees bij de Koningin K.Y.P. niet verantwoordelijk Bezorgdheid in N.A.V.O.-kringen Drs. Jonker met verlof Tot hoofd en hart Volksgezondheid in het geding Het weer J Droog en vrij warm weekeinde ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 76ste JAARGANG No. 25462 *Ook ziekteverschijn selen bij familieleden Janssen bij baden in zee verdronken Straffen van 3 faar tot 6 maanden geëist Over Turks gebied Papagos en Piastiras E.H.B.O.-ZONDAG Kerkenopbouwdag 14 September Prof. dr. C. Zwikker Bakersfield geteisterd Oudste inwoner van Urk overleden DE WEEK VAN MALENKOV Donker's mislukking De kabinetscrisis Hoofdafdeling „Gesproken Woord" A.V.R.O. HeLProe bisschop KERKEN bouwen/ WINDJACKETS-SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM elefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143430 'Jkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 'Jkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 00r klachten over de bezorging na 5.30 f.. uur 's avonds 21544. 'fecteur: 3. 0. W. Boerrigter. hoofdredactie: ^rs- v- ^un en Severln. Wr>d. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht vooi advertentiën eventueel zonder opgave var redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. (Van onze Haagse redactie) ®et bezoek dat mr. Harold Holt, de Australische minister van Immigratie, thans aan ons land brengt, zal geen antwoord brengen op de vraag hoeveel Neder- anders er in 1953 naar Australië zullen kunnen emigreren. Zoals bekerjR, be goot de Australische regering eind Juli, om het totaal aantal immigranten, dat ?er jaar naar Australië komt, tot op de heift 80.000 te beperken. Ook de '•«migratie gedurende de rest van dit jaar zal beperkt worden. In dit verband ernemen wij, dat twee charter-schepen, die aanvankelijk met Nederlandse emi- sfanten naar Australië zouden vertrekken, niet zullen gaan. Verdere conse- Jj^bties voor Nederland van deze drastische beperking zijn slechts te vermoe- tingsprobleem zeker niet bagatelli seren. Hij meende te kunnen stellen, dat de woningnood in Australië groter is dan waar ook ter wereld. Op 'n vraag over de gang van za ken in de kampen, deelde mr- Holt mede, dat er thans een doorstro ming plaats vindt van ongeveer 10 pet. per week. In het algemeen betoogde de Austra lische immigratie-minister, dat de im- Tijdens een persconferentie zei mr. h°lt, dat hij bij het opstellen van het rrpzramma voor 1953 streefde naar het jbiste evenwicht tussen de aantallen Jbgelse en Europese immigranten, f'aarbij zou hij Nederlandse immigran- j?" zeker het juiste gewicht geven. Nederlanders, zo verzekerde de Austra- 'Sche minister, zijn nog steeds het •peest in trek; zij scheppen voor de ■bbstraliërs de minste problemen. De huidige werkloosheid in Australië TT 2ij bedraagt nauwelijks 2 pet. en naar 5\eclerlandse begrippen kan eigenlijk "•'et eens van werkloosheid gesproken °rden achtte mr. Holt van tijdelijke ard. Toch heeft deze geringe werk- vj°sheid het Australische volk geschokt. "Jen dient hierbij te bedenken, dat men n Australië geen werkloosheid heeft ®ek-nd, integendeel: er was een tekort ari werkkrachten- Is dus de „werkloosheid" niet verontrustend, groter zijn de moei lijkheden op het gebied van voor zieningen ten behoeve van het al gemeen welzijn, zoals ziekenhuizen, sanatoria, telefoon, e.d. De proble men, die daarmee samenhangen, achtte mr. Holt groter dan die, samenhangende met werk zoeken en woningnood. Intussen wilde de Australische minister het huisves- (Van onze Utrechtse correspondent) Naar de rechter-commissaris te Utrecht mededeelt, heeft de 26-jarige mr. p.- K. F., repetitor te Utrecht, die enige t W geleden te Amsterdam is gearres- t.prd onder verdenking van moord op Vv" vader, mr. J. F. Franken te Biltho- n11, tegenover de politie een bekentenis 'gelegd. Er zjjn tevens zeer sterke aanwijzin- <j dat de gearresteerde ook zijn moe- k6r en zijn twee jongere broers heeft jP.Sen te vergiftigen. Hij heeft zich daar op bediend van arsenicum, dat hij in L °te hoeveelheden bij een kleinhande- Siar in Utrecht heeft gekocht. Het jj®chtoffer, mr. J. F. Franken, is bezwe- rjj D, doordat aan een maagpoeder arse- t-J-brn was toegevoegd. Ook bij zijn °®der en broers hebben zich meerma- ziekteverschijnselen voorgedaan, die •b uVan- ernstige aard waren, omdat de Jh het voedsel verwerkte dosis vergif „f" was. Zj^'htrent de motieven die mr. F. tot in daad hebben gebracht tast men nog het duister. te '4 {jet baden in zee is Vrijdagmiddag Jans veningen verdronken ir. J. J. CoHsftTn uit Venlo, rijkspluimveeteelt- "lent voor Limburg. De heer Jans- X'aj die de zwemkunst niet machtig •bad ^as te ver in zee gegaan. Kunst- docj,8e ademhaling werd nog toegepast. vergeefs. Ir. Janssen is 55 jaar ge- migratie naar zijn land sterk afhanke lijk is van de politieke toestand in Aus tralië en in de emigratielanden; van het assimilatieproces; van de invloed der vakbonden en van de veelomvat tende economische problemen in Aus tralië. Op het ogenblik verkeert de Australische economie in een moeilijk stadium. Er is echter voldoende reden om vertrouwen te hebben in de verdere economische ontwikkeling van het land; er zullen nieuwe industrieën komen en reeds bestaande zullen worden uitge breid. Er zal in de toekomst vooral be hoefte zijn aan geschoolde metaal-ar beiders en agrariërs. Hoe lang net besluit van de Australi sche regering van kracht zal blijven, valt niet te zeggen. In ieder geval blijft de, beperking bestaan totdat het duide lijker zal zijn hoe de Australische eco nomie zich zal ontwikkelen na het hui dige moeilijke stadium. Na zijn bezoek aan Europa zal mr. Holt naar Canada vertrekken, waar hij de Australische delegatie zal leiden tij dens een conferentie, die daar gehouden wordt door 48 parlementariërs uit de Commonweaith-landen. Van Canada gaat de Australische minister naar Washington en New York om ook daar te spreien over problemen, die samen hangen met migratie. Wanneer hij te rug is in Australië zal een nieuw immi gratie-programma worden opgesteld. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond. Voor de krijgsraad te Brussel werden Vrijdagmiddag straffen van drie jaar tot zes maanden gevorderd tegen zes tien van de soldaten, die enkele weken geleden tijdens de nacht uit de artille riekazerne van Casteau braken en met vrachtwagens van het leger de provin cie Henegouwen doortrokken om te pogen ook andere legereenheden in hun protestbeweging tegen de 24 maanden dienstplicht mee te slepen. De Auditeur- Militair wees er in zijn requisitoir op, dat het hier wel degelijk een opstand Onder Amerikaanse leiding zijn werk zaamheden gaande om de baai van Alexandrette in Zuid-Oost-Turkije ge schikt te maken voor dienst ais Turks- Amerikaanse marinebasis. Voorts wordt gewerkt aan een strategische weg, die van Alexandrette naar Kars bij de Turks- Russische grens loopt, een afstand van circa elfhonderd k.m., aldus meldt een speciale correspondent van de „Daily Telegraph", die onlangs een bezoek bracht aan Alexandrette uit Beiroet. Deze twee grote militaire werken staan onder leiding van de Ameri kaanse militaire en burgerlijke mis sie in Turkije en de grootst moge lijke geheimhouding wordt over de werkzaamheden in acht genopien, aldus de correspondent. De Ameri kaanse staf van circa vijftig man werkt in het gebied, waar de tem peratuur veelal oploopt tot boven de honderd graden, geheel afgesloten van de buitenwereld. Verwacht wordt, dat de in October 1951 begon nen werkzaamheden twee jaar zul len vergen. Alexandrette wordt omringd door ber gen van bijna duizend meter hoogte en ziet uit op een door land omringde golf met een uitgestrekte rede, die bijna het gehele jaar door gebruikt kan worden. Het gebied rondom de stad was van 1620 tot 1939 een deel van Syrië, dat onder Frans mandaat stond. In 1939 stond Frankrijk het gebied af aan Turkije. Alexandrette telt 22.000 inwoners, het omliggende gebied 300.000. Maarschalk Papa gos heeft in het Griekse parlement een neaerlaag gele den en ziet zijn wens nieuwe verkiezingen niet in vervulling gaan. Voor het zover was is er m Athene fel gedebatteerd. Voor de bijzondere Zit ting van het parle ment was zelfs de Griekse premier Piastiras uit Frank rijk, waar hij kuur de, overgekomen. Pier schudt Papa gos hem de hand. Even later besteeg hij het spreekge stoelte om het be leid van Piastiras te hekelen en te vertellendat Grie kenland ten onder zou gaan, wanneer de regering van Piastiras nog lan ger aanbleef. betrof, de des te laakbaarder was, waar de beklaagden hoogstens zestien maan den dienst achter de rug hadden. Hij gaf echter toe, dat deze jongelieden van 19 en 20 jaar. van wie er sommigen gehuwd zijn en kinderen hebben, door onverantwoordelijke elementen buiten het leger waren opgehitst. De verdediging poogde vooral de feiten lichter voor te stellen dan ze waren, wees op de slappe houding van de superieuren, op het algemeen kli maat waarin de gebeurtenissen plaats vonden, en vroeg de krijgsraad de be klaagden niet het slachtoffer te laten worden van een al te streng „voorbeel den stellen". Tien van de zestien sol daten verklaarden in een laatste woord hun houding te betreuren. Het proces, waaraan de Belgische pers ruime aandacht besteedt, ken merkte zich door een vloed van tele grammen van communistische partij- en mantelorganisaties, en waarin de eis tot buiten vervolgingstelling der zes tien beklaagden werd kenbaar gemaakt. In een van deze telegrammen werd van de krijgsraad bovendien niets minder dan het „aftreden van de regering" ge- eist. De uitspraak in dit geding volgt op 29 Augustus. Morgenavond, van 20.35 tof 21.35 uur ontsluiert de K.R.O. het mysterie rond zeven van de 1.300.000 pleister- zakjes, die morgen, E.H.B.O.-Zondag, aan alle kerken ten bate van de Ka tholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. zullen worden aangeboden. Om vijf minuten over half negen zal via de K.R.O.-microfoon aan de luisteraars worden meegedeeld, waaraan de zeven bijzondere pleisterzakjes te herken nen zijn. De gelukkige bezitters ervan wachten, zoals gemeld, zeven luister volle cadeaux: een vier-persoons auto, merk Austin; een scooter; een koel kast; een vliegreis naar Rome v.v.; een autoreis naar Lourdes v.v.; een jaar gratis wonen en een jaar gratis roken. De gelukkige winnaars in dit geval de bezitters van de zeven mysterieuze zakjes zal gevraagd worden direct de K.R.O. op te bellen, zodat alle luisteraars morgenavond via de radio horen wie de prijswin naars zijn. Dit zal belangrijk nieuws zijn voor de ouders van babies die geboren worden tussen twaalf uur vannacht en morgenavond vijf over half negen, want. die krijgen via de pleisteractie een kinderwagen cadeau, mits zij woonachtig zijn in de woon plaats van een van de zeven prijswin naars en zij eveneens beschikken over pleisterzakjes. En wie zal dat niet, morgen! Voorts wordt een linnen uit zet of een volledig porceleinen ser vies ter beschikking gesteld van de gene, die per briefkaart gericht aan de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., Torenlaan 53, Rottedam-N. het juiste aantal pleisters meedeelt dat morgen in circulatie wprdt ge bracht, of dit getal het dichtst bena dert, Inzendingen moeten snel ver zonden worden, want volgende week Zondag wordt de uitslag reeds bekend gemaakt. Het kabinet van de Koningin deelt het volgende mede: H. M. de Koningin heeft hedenochtend ten paleize Soest- dijk ontvangen de Australische minis ter voor Immigratie de heer Holt en mevrouw Holt. Daarna heeft de Ko ningin de minister-president dr. W. Drees ontvangen. 14 September zal in het diocees Haar lem voor de derde maal de „Kerken opbouwdag" worden gehouden. Dit jaar zal Den Haag middelpunt zijn. Mgr. Huibers zal hier de eerste steen leggen voor de nieuwe kerk, toegewijd aan O.L. Vrouw van het H. Sacrament in Moer- wijk. Prof. dr. C. Zwikker, directeur van de hoofdindustriegroep Licht van Phi lips te Eindhoven, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot directeur van het Nationaal Luchtvaartlaborato rium. Svi! V-.' Een aardschok van aanzienlijke Inten siteit heeft zich gisteren gedurende vijf a zes seconden doen gevoelen in het vijftigduizend inwoners tellende stadje Bakersfield in Midden-Californië. De aardschok was een nieuwe in een serie waarbij de vorige maand in de plaats Tehectapi, eveneens in Midden-Califor nië, vijtieh personen om het leven zijn gekomen. De hoofdredacteur van een plaatse lijk blad kreeg in zijn kantoor de indruk, dat elk gebouw in de stad wel beschadigd moest zijn. Gehele boven stukken van gebouwen stortten op straat neer, zei hij. De klokketoren van de stad werd middendoor gesple ten en stortte neer op straat .De twee torens van de R.K. kerk zijn zo ge scheurd, dat gevreesd wordt, dat zij elk ogenblik naar beneden zullen storten. De politie heeft de omgeving van de kerk afgezet. De voorgevel van één der grootste hotels van de stad is ingestort. Ook het dak van een groot warenhuis in inge stort. Overal op straat liggen grote ho pen puin en glas. De inwoners van de stad durfden slechts midden op straat te lopen, hetgeen een belemmering bete kende voor de ambulance-auto's. Drie kwartier na de schok dwarrelden nog in alle delen van de stad stofwolken neer. Hoewel de ravage in de stad groot is, zijn er, voor zover thans bekend, slechts twee doden te betreuren. Volgens de politie werden acht personen gewond. Het merendeel van hen bevond zich in het hotel, waarvan de voorgevel -is ingestort. De oudste inwoner van Urk, de heer I'. G. Post, is op ruim 96-jarige leeftijd overleden. De heer Post is vrijwel tot de laatste dag van zijn leven goed ge zond geweest. E. brieksdirecteuren wier bedrijven niet duidt waarschijnlijk op een streven naar rfe aanknnëifHn^ voldoende afleverden werden van sabo- strakkere organisatie. Het is nu maar de tage beschuldigd, ook als die tekortko- vraag, welke leden van de beide af te sche partijcongres van fj October is dat zal houd^ovlf ïet gevoerdf beleid ggjg»" organen tenminste niet. voltaUig worden alsmede over de plannen maanden geledc« is ook de mo gelijkheid geopperd, dat Stalin zou wor- sinds 1939, voor de toekomst. Malenkov, die in het secretariaat van de partij, dat officieel onder leiding staat van Stalin zelf, op de tweede plaats komt, wordt de laatste tijd herhaaldelijk genoemd als Ruslands toekomstige leider. Terwijl enige jaren politie. Maar een dergelijk drieman wat ook nog heel goed samengevoegd, mogelijk is. Het nieuwe vijfjarenplan het vijfde den opgevolgd door een triumviraat, be- reeds, geeft richtlijnen, die zullen moe- staande uit: Malenkov, Molotov én Be- ten leiden tot een gemiddelde indus- ria, het hoofd van de Russische geheime triële productieverhoging met 12 pet. r een dergelijk drieman- per jaar, zodat aan het einde van da schap zou spoedig ten prooi kun- hele periode de productie met 70 pet. lotov Stalin wel zou opvolgen, zijn er "en vallen aan innerlijke verdeeld- zou moeten zijn gestegen. Tal van sindsdien tal van aanwijzingen die een heid> en mei? herinnert zich in Rusland grote projecten worden er m aangekon- - nog maar al te goed de strijd om de digd. Ofschoon de Russen de materiele macht tussen Stalin en Trotsky, die in vooruitgang onder de Sovjet-dictatuur 1924 bij de dood van Lenin ontbrandde geleden nog verondersteld werd dat Mo- ander plan doen vermoeden. Vooral sinds de dood van Zhdanov, die een der grondleggers was van de Cominform, is Malenkov steeds meer op de voorgrond getreden. Die stijgende macht van Malen kov heeft men in het begin van dit Jaar reeds menen te mogen afleiden uit overdrijven, valt niet te ontkennen, dat Een strijd, die tenslotte met de over- er veel tot stand gebracht is en het winning van Stalin en de verbanning nieuwe vijfjarenplan kan men ook niet van Trotsky geëindigd is. Op het congres, dat 5 October gehou- een foto die op de voorpagina van de den wordt, zullen twee onderwerpen - besproken worden: De reorganisatie van de partij en het nieuwe vijfjarenplan. De Pravda stond. Het was een foto van de Lenin-herdenking: Naast Stalin stonden aan weerszijden Molotov en Malenkov. voorgenomen vervanging van het reeds in 1917 gestichte Politburo, alsmede van het Orgburo (het administratieve or gaan van de partij) door een Presidium maar zonder meer als propaganda van de hand wijzen. Maar de materiële op bouw gaat ten koste van een veel snel ler verlopende geestelijke afbraak. En de Russische autoriteiten vertellen niet in hoeverre de voltooiing van hun pro jecten afhankelijk is van de arbeid, die door in concentratiekampen verblijven de, gevangenen wordt verricht. Stalin wordt op 21 December 73 jaar, het wordt dus tijd dat men over een eventuele opvolger gaat denken. Molo tov is 62 en Malenkov is 50 jaar oud, en men heeft reden te veronderstellen dat dit leeftijdsverschil er wel eens toe zou kunnen bijdragen dat men aan de jon gere man de voorkeur zou geven. Ma lenkov is op het ogenblik degene die feitelijk de dagelijkse leiding heeft over de Russische communistische partij. Via de 7 millioen leden van deze partij heeft hij onmetelijke macht over de 200 millioen inwoners van zijn land. Een van de recente symptomen die we zen op Malenkov's betekenis was de ondertekening door Stalin en Malenkov van het decreet waarbij de roebel werd gedevalueerd. Ook het decreet waarbij de prezen in de Sovjet-Unie verlaagd werden was, behalve door Stalin, door Malenkov gesigneerd, en op de 32ste verjaardag van de Octoberrevolutie, in 1949, was hij de officiële spreker bij de herdenkingsplechtigheid in Moskou. Malenkov stond nog niet aan Stalin's zijde gedurende de revolutie van 1917, hij was toen immers nog pas 15 jaar oud. Maar enkele jaren later vervulde hij reeds een belangrijke functie in de com munistische partij. Weldra trok hij de aandacht van Stalin, die hem privé-se- cretaris maakte. In die functie speelde hij op het laatste partijcongres in 1939, zo jong als hij was, reeds een belangrij ke organisatorische rol. In 1946 werd Malenkov lid van het Politburo, het politieke orgaan van de Russische com munistische partij, dat als een soort ka binet fungeert. Vooral sinds de Tweede Wereldoor log hebben de Russen Malenkov leren kennen als een man, die niemand en niets ontziet om zijn doel te bereiken. Gedu rende deze oorlog had hij tot taak de productie van tanks en vliegtuigen te Op het Russische communistische partijcongres, dat op 5 October te Moskou leiden. Arbeiders, die herhaaldelijk, om welke reden dan ook zelfs in geval van ziekte niet op het werk versche nen, werden naar Siberië gestuurd. Fa- gehouden wordt, zal ook het nieuwe vijfjarenplan besproken worden. Op mate rieel gebied wordt er in Rusland wel het een en ander gepresteerd, getuige deze nieuwe machinefabriek te Orsk in het Zuiden van de Oeral. Maar deze opbouw vindt plaats ten koste van een veel sneller verlopende geestelijke afbraak. Bij zijn bezoek aan do Ford-fabrie ken te Detroit nam de 17-jarige kon'ing Feisal van Irak plaats ach ter het stuur van een nieuwe T 48 tank. Van gezaghebbende zijde der K.V.P. wordt het volgende aan het K-N.P. mede gedeeld: de heer K. Vorrink, voorzitter van de P-v.d.A., heeft zich schromelijk vergist, toen hij Vrijdag verklaarde dat de K.V.P. verantwoordelijk is voor het mislukken van de Kabinetsformatie van mr. Donker. De K.V.P.-Tweede-Kamer- fractie is zelfs tot in haar laatste bijeen komst onkundig gebleven omtrent de namen der drie tweetallen, die voor de posten van Buitenlandse Zaken waren voorgedragen en waarmee mr. Donker zich niet kon verenigen. Daar mr. Don ker had verklaard dat hij voornemens was te pogen een extra-parlementair Kabinet samen te stellen, behoefde de K.V-P.-Kamerfractie daaromtrent zeker niet ingelicht te worden. Dezelfde gezaghebbende bron ver klaart bovendien dat de K.V.P.-fractie een redelijke beslissing heeft genomen door de ruil van ministersposten, welke de formateur op het laatste ogenblik voorstelde, af te wijzen. De K.V.P. im mers was reeds bereid gebleken het mi nisterie van Economische Zaken aan de A.R. af te staan. Nu de Kabinetsforma teur ook nog voorstelde een der porte- 1 feuiiles van Buitenlandse Zaken aan een neutraal vakminister te geven en daar naast bereid was de K.V.P. in plaats van Justitie het departement Wederop bouw te geven, kon de K.V.P. zich niet verenigen met de hieruit voortvloeiende verzwakking van de katholieke invloed. Het departement van Wederopbouw weegt toch zeker niet op tegen het mi nisterschap van Buitenlandse Zaken en het departement van Justitie tezamen. Het feit dat er na twee maanden nog geen regering in Nederland gevormd is, heeft onder leidende NAVO-fuctionaris- sen te Parijs bezorgdheid gewekt, zo verneemt Reuter. In NAVO-kringen wijst men er op, dat de Atlantische Raad bezig is met het opstellen van het ver dedigingsprogram voor het volgend jaar. Binnenkort zullen besluiten van de ieden-regeringen worden gevraagd en als een üd zonder regering is, zullen deze besluiten mogelijk worden vertraagd. Voorts, zo zegt men. zal de kabinets crisis in Nederland waarschijnlijk de be krachtiging van het verdrag over het Europese leger vertragen en een bijeen komst van de NAVO op ministerieel plan moeilijk maken. De voorzitter van de AVRO heeft aan drs. H. J. Jonker, hoofd van de afdeling „Gesproken Woord" dezer omroepver eniging, medegedeeld, dat de commissie van gedelegeerden heeft besloten, hem met verlof te zenden. Dit verlof is on middellijk ingegaan en duurt voorlopig drie maanden. Daarna zal men in over leg treden over de verdere gang van zaken. Desgevraagd bevestigde de heer G. de Clercq het bestuursbesluit, doch hij wenste over de motieven geen in lichtingen te geven, omdat hij deze zaak van zuiver interne aard acht. Wel deel de de heer De Clercq mede. dat dit verlof in geen enkel verband staat met de gerezen moeilijkheden met de heren Vogt en mr. Den Daas. Inmiddels heeft het AVRO-bestuur de verbintenis beëindigd met de heer J. Simons, die werkzaam was bij de tele visiestaf. Deze heeft na de vacantie zijn taak niet behoeven te hervatten, hoewel zijn contract tot December van kracht was. De mogelijkheid om te aan vaarden wat het lichaam verafschuwt, tekent het wezen van uw wil (Van een bijzondere medewerker) Opnieuw is de organisatie van he' ziekenfondswezen in de publiek» belangstelling geplaatst, than; door de publicatie van een rapport var de Dr. Wiardi Beekman-stichting, ondei de titel: Volksgezondheid in het geding Alhoewel de titel van het rapport méé) doet veronderstellen, blijkt, dat de sa menstellers zich toch in hoofdzaak heb ben bezig gehouden met de wensen, die in de P.v.d.A. leven t.a.v. de wettelijke regeling van het ziekenfondswezen. Aangezien welhaast 75 pet. van de Ne derlandse bevolking dagelijks te maker heeft met de ziekenfondsen, omdat he" er in is verzekerd, leek het ons nu! hebben hier enkele critische kantteke ningen bij dit rapport te plaatsen. Im mers het moet al wel heel vreemc gaan als niet het (hopelijk toch eens tol stand te komen) nieuwe kabinet eer serieuze poging zal wagen, nu eindelijk een reeds zo lang op stapel staand voor ontwerp van wet in het Staatsblad te brengen. En niets zou ons liever zijn dan dat ook onze lezers, dan dat hei publiek in het algemeen, zich wat meer zou gaan interesseren niet alleen vooi het direct aansprekende resultaat var bepaalde regelingen, maar vooral vooi de gronden en overwegingen, die er on der rusten. Daarin immers vindt d« mens 'n antwoord op 't waarom van d€ verschillende staatkundige en sociale le vensinzichten. We hebben als massa nie" het recht te klagen over het verkeerd uitpakken van maatregelen in algemeen- zedelijke zin. indien wij bij het treffer van die maatregelen alléén letten op de uitkomst op korte termijn. Zo kunnen we ons voorstellen, dat de socialistische gedachte: laat de overheid maar zorgen, direct aantrekkelijk is. Het vermindert immers de noodzaak van zorg voor het individu, maar op de lange duur werkt het zonder twijfel zorgeloosheid in de hand en zo goed als zeker ook verambtelijking van het le ven in de ongunstige zin van dat woord. En het eind van het liedje kon wel eens zijn de geschiedenis heeft zulks reeds meer dan eens bewezen dat, nog afgezien van het grote verlies aan mo rele waarden, ook het economisch na deel aan de kant van het individu is Ook in kringen van de P.v.d.A. ziet men dit gevaar wel degelijk in. Vandaar, dat het mooi klinkende woord „functionele decentralisatie" is uitgevonden, hetwelk door katholieken, die in genoemde kring verzeild zijn geraakt, als vervangings middel wordt genomen voor het zc waardevolle beginsel van wat wij katho lieken plegen te noemen de subsidiaire werkzaamheid. D.w.z. wat de mens zeJf kan doen, moet hij niet overdragen aan anderen en wat een lager orgaan (b.v een vrije organisatie) aan kan, moet niet worden overgelaten aan een hoger orgaan b.v. de staat. In dezelfde zin is het gevaarlijk aller lei zaken, zelfs al ligt hun belang nog zo algemeen, op voorhand maar tot staatsaangelegenheid te verklaren. He1 hier in bespreking zijnde rapport heeft een op zich nog niet eens' zo onver dienstelijke poging gedaan een weg te vinden waardoor de belangstelling van de verzekerden in hun fonds zal zijn gegarandeerd. In ieder geval wordt d< noodzakelijkheid van het contact tussen verzekerde en fonds uitgesproken en ter bevordering hiervan acht het rap port betaling van een bescheiden deel der premie rechtstreeks door de verze kerde aan het fonds, gewenst. Hier kan inderdaad van een contactmiddel spra ke zijn, maar of het het meest gewenste contactmiddel moet worden genoemd, is nog discutabel. Intussen wordt, ondanks zulk eer pleister, onze bedenking, dat ook hiei weer over heel de kwestie de staats- zorgteneur is gelegd, niet weggenomen. Integendeel. Eens een fout gemaakt ln het begin, zet deze zich door en wordt ernstiger naarmate op de voorgestelde regeling een praetische organisatie wordt toegepast. (Vervolg op pag. 9) Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13-939 Verwachting tot Zondagavond: In de ochtend hier en daar mist, overigens droog, overwegend zonnig. Zwakke tot matige en langs de Wad den vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vrij warm. Zondag: Zon 5.3819.45 Maan 9.55—20.28. Maandag: Zon 5.4019.42 11.10—20.42. Maan Het K.N.M.I. deelt mede: Er is rn de tweede helft van deze week een be langrijke weersverbetering ingetreden, die ook morgen zal voortduren. Daarom is voor Zondag droog en tamelijk zon nig weer te verwachten met in het bin nenland temperaturen tot omstreeks 25 graden. Tussen een hogedrukgebied, en een actieve depressie, die de Noorse kust nadert, treft men op de Oceaan een krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke luchtstroming aan, welke warme en vochtige Oceaanlucht naar de Britse eilanden transporteert. Deze warme lucht dringt geleidelijk ook tot in Ne derland door. Aangezien we bovendien onder invloed van een uitloper van het Azoren-hogedrukgebied blijven, mogen flinke perioden van zonneschijn worden verwacht. Beide factoren, aanvoer van warme lucht en zonneschijn, bewerk stelligen tezamen, dat de temperatuur nog iets verder zal stijgen, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid het duidelijkst in het Zuiden en midden van het land aan de dag zal treden. Voor het Noorden bestaat morgen la ter op de dag kans op binnendrijvende bewolking, terwijl daar tevens de wind krachtiger zal zijn dan in het overige deel van Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1