Weer speelclub berecht Actie voor Fries Orkest Aanstaande vaders! k&ib f SCHEEPVMRTBERICHTEN gilÜ >vent> V, Brandweer te Emmen bouwt eigen brandweerauto r f200. VOOR DE BABY r De Koningsdochter Jsa 5? sS Oo Aot Sm ■St Zware straffen geëist tegen bestuurs leden en croupiers Briketten van houtafval Vrijgelatenen weer in hechtenis Eisenhower: Agressief communisme moet binnen eigen grenzen terug Geen alledaagse gebeurtenis Plan voor steun van provincie en gemeenten Visserijgolf naar ij v;Wai k*ïet s /Vei Standard-Breiers en Vormers K ST JI DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 pagina 4 Merkwaardige vondst in Groningen Thuisfront organiseert E.H.B.O.-cursussen voor militairen Vier Nederlanders in Indonesië Krachtige taal in toespraak tot American Legion Hugo de Groot verlaat A.V.R.O. Wereldgraanoogst gunstig BENOEMINGEN Examens Toon Rammelt naar Amerika Geen televisie over Rotterdam Zestig meisjes studeren aan de Kweekschool te Heerlen voor vroedvrouw Beroep op bedrijven en particulieren MARKTBERICHTEN EEN SCHITTERENDE BABY-UITZET TER WAARDE VAN ANEGANG 46 - HAARLEM - TEL. 1465* GALVANISEUR Zaken en Huiz0 Bruce Marshall Prijs f 4.90 Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziekinstruin^ Te huur gevraaé Pensions Woningrnil 'Sr P°st-D Ie b° Se" gteld, hb,ar Bt fÈLvan Wopa H Lessen V.. Ambachteti Jut! ft o. tSe i nS 1 VNw 2* H - Val i Sh h SN De Amsterdamse politierechter heeft rich Maandag uitvoerig bezig gehou den met de zaak tegen de speelclub „De Komeet", in de Moreclsestraat. Zes personen, van wie drie bestuursle den en drie croupiers, stonden terecht. Slechts twee hunner waren verschenen. De officier van Justitie heeft zware straffen tegen hen geëist. De voorzitter, een 40-jarige lompen koopman uit Noordwijk, heeft de club opgericht en gefinancierd. Hij heeft eerst een andere club geëxploiteerd, maar niet met succes, zeide hij. Ook „De Komeet" zou volgens hem meer verlies dan winst hebben opgeleverd; maar de officier van Justitie hield hem voor, dat hij f 2000 per week uit de speelclub heeft getrokken. Deze voor zitter, die al vijftien maal veroordeeld is, was lid van alle speelclubs van Am sterdam, behalve van die van „Stille Piet". Hij zelf werd „De Boer" genoemd. De officier wees er op, dat deze voor zitter eens in een klap f 24.000 heeft verspeeld. De croupiers werden betaald uit de fooienpot. Een hunner is een rechtskun dig adviseur, die anderhalve ton met spelen verloren heeft en nog een hal ve ton schuld heeft. Hij is zijn advoca tenpraktijk kwijt geraakt, toen hij in handen van enige beruchte spelers viel. Ook hij erkende, dat de voorzitter de grote man was van de club. Volgens een andere croupier, die lid is geweest van 8 Haagse speelclubs en naar Amsterdam was gekomen „om het roulettespel weer op peil te brengen", heeft de voorzitter een speelclub geëxploiteerd, waar de halve Amsterdamse onderwereld (Van onze Utrechtse correspondent) Na ruim twee jaar experimenteren is de heer W. A. Wolfs te Baarn erin ge slaagd een procédé te vinden waardoor het mogelijk is waardeloze houtafval om te vormen tot een brandstof in de vorm van een briket, die de brandbaarheid en de calorische waarde bezit van eierkolen. Het product is door het In stituut voor Warmte-Economie te Delft onderzocht. In het door dit instituut uit gebrachte rapport wordt tevens vastge steld, dat het nieuwe product een laag asgehalte heeft, n.l. 2.7 pet. en dat het bestand is tegen vocht, zodat het zon der gevaar in de openlucht kan worden opgeslagen. De groothandelsprijs var het product zou, volgens mededeling van het Nederlands Houtproducten Instituut, dat zich met deze vinding bezighoudt, ca. 5.40 per 100 kg. bedragen. Er zijn in het verleden reeds meer malen pogingen gedaan om waardeloze afvalstoffen van hout een nuttige be stemming te geven, maar hoewel deze pogingen een zeker succes verwierven, kan men niet zeggen, dat de houtver werkende industrieën hiermee van haar afval zijn ontlast. Het Ned. Houtproduc ten Instituut meent, dat voor het on derhavige probleem de nieuwe vinding een oplossing betekent. Volgens het toe gepaste procédé wordt de houtafval ge malen en vermengd met een bindmid del, dat, naar de mededeling van het Instituut, volledig brandbaar is en het asgehalte van de brandstof verlaagt. Het bindmiddel bewerkt bovendien, dat de briketten niet afgeven. Het product is nog niet in exploitatie genomen. Een fabriek, die een bedrag van 200.000 zou moeten investeren om de noodzakelijke outillage te bekostigen, zou 20.000 ton briketten per jaar kun nen produceren. Dit is slechts een hall procent van de Ned. steenkolenimport. Volgens het oordeel van het Instituut ligt in ons land het belang van een der gelijke exploitatie echter voornamelijk in de goede dienst, die hiermee aan de houtverwerkende industrieën zou wor den bewezen. Het ministerie van Weder opbouw is bereid bij een eventuele ex ploitatie de helft van het investerings kapitaal voor zijn rekening te nemen (Van onze correspondent) In de provincie Groningen, vier km ten Noorden van Appingedam zijn over blijfselen gevonden van een klooster- wierde. Het is een zgn. kloosterdobbe, behorende tot het oude Nijenklooster bij Juk werd. Op de top van de wierde is n.l. een kloosterput aangetroffen. Het merkwaardige is dat het water in deze put voortdurend twee meter hoger staat dan het water in de omgeving. Ook bij erge droogte bevat deze put steeds wa ter. Naar ons werd meegedeeld is dit ver schijnsel enig in Europa. De alg. ver. Grunnen heeft thans het verzoek ge daan aan het provinciaal bestuur van Groningen om het stukje land, waarin deze historische vondst is aangetroffen, te onteigenen, teneinde te voorkomen dat deze oude kloosterdobbe verloren gaat. (Van een onzer verslaggevers) Het Katholiek Thuisfront zal zeer bin nenkort voor de militairen EHBO-cur- sussen gaan organiseren. In de ver schillende garnizoenen zal waarschijn lijk één avond per week les gegeven worden in eerste hulp. Leden van de Katholieke Nationale Bond voor EHBO zullen deze lessen, waarvan de militai ren uiteraard ook in hun burgerleven profijt kunnen trekken, gaan verzorgen. Tijdens een bespreking tussen het Thuis front en de Bond voor EHBO zal deze kwestie een dezer dagen geregeld wor den. kwam. Een getuige erkende, dat zij de eerste de beste avond, dat zij in de club kwam, al meteen lid kon worden evenals haar vriendin. Zij heeft in vier weken tijds ƒ700 verspeeld. De Officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf tegen de voor zitter en 4 maanden tegen de anderen, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen ƒ700 en vernietiging van het in beslag genomen speelmateriaal, boe ken en andere bescheiden van de club. De verdediger mr. Bottenheim. pleitte vrijspraak. Hij wees er op, dat er op een gegeven ogenblik 80 speelclubs in Ne derland waren onder het oog van de minister en dat nu plotseling ineens straf wordt ingegrepen. Hij achtte dit een principiële zaak en op zijn verzoek zal de politierechter over 14 dagen schriftelijk vonnis spreken. De woordvoerder van het militaire basis-commando van Djakarta heeft het volgende aan Aneta medegedeeld; „Omdat de reactie op de vrijlating van de heer Leclerq c.s. niet gunstig is gebleken, heeft het basis-commando van het gebied groot-Djakarta het no dig geoordeeld, Leclerq c.s., in afwach ting van een nader besluit, in bescher ming te nemen". Het betreft hier de heren B- Leclerq. C. W. Goldman, A. C. van Onselen en A. W. Burger Jr. Van de hier genoemde personen wer den de heren Goldman en Van Onselen 8 Augustus vrijgelaten. Zaterdag meld de Aneta, dat drie andere in verband met de zaak-Westerling gearresteerde Nederlanders voor een nader verhoor van Bandung waren overgebracht naar Djakarta. Eisenhower heeft gisteren op de nationale conventie van de „American Legion" verklaard dat de Amerikaanse regering „het Kremlin eens en voor al tijd en met koude beslistheid moet meedelen, dat wij Rusland's positie n Oost-Europa en Azië nooit ook maar in het minst als bestendig zullen erkennen. „De dag moet komen", aldus Eisen hower, „dat de volken van de geknechte landen de gelegenheid krijgen om in volle vrijheid en onder 't toeziend oog van de wereld hun eigen weg te kie zen. En meer dan dat, wij moeten de Sovjets met even koude beslistheid ver tellen dat wij niet tevreden zullen zijn zolang de vloedgolf van agressief com munisme niet binnen zijn eigen grenzen terug is. De Sovjets zullen niet de fatale fout maken van de vijanden, die wij in de tweede wereldoorlog overwonnen heb ben. Op het ogenblik dat zij eventueel besluiten dat het in hun voordeel is een wereldoorlog te beginnen, zullen zij zeker de militaire, industriële en men selijke kracht hebben die zij nodig oor delen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen. Eisenhower was van mening, dat de Russen nog niet een zodanige machts positie hebbben bereikt, dat zij het zich kunnen veroorloven een oorlog te ont- De dirigent Hugo de Groot zal per 15 September a.s. de AVRO definitief verlaten. Hij is overgegaan naar de NRU. In los verband zal hij echter het AVRO-orkest „Musicorda" blijven diri geren; Het departement van Landbouw van de V. S. heett medegedeeld, dat de overvloe dige tarwe- en roggeoogsten dit jaar over de gehele wereld vermoedelijk een record zullen bereiken. Het huidige record. dat van 1938, is 248 milliocn short ton. Men verwacht, cl'at de tarweoogst voor de Ver. St. 1.300 millioen bushels zal bedragen en voor Canada 656 millioen. Volgens het departement is uit Argenti nië vernomen, dat de vooruitzichten aldaar voor het nieuwe seizoen gunstig waren ter wijl de oogst van het vorige jaar in feite mislukt is. Frankrijk, Italië en West-Duitsland be richtten een toeneming van ongeveer 50 millioen bushels tarwe over het afgelopen jaar. In Spanje verwacht men eenzelfde opbrengst als in 1951, dat een ongewoon goed jaar wordt geacht, en zelfs nog meer rogge. De vooruitzichten in Azië waren gunstig, in het bijzonder in Turkije, waar een re- cordoogst wordt verwacht, India en Pakistan maakten melding van een verminderde op brengst. Op voordracht van de hoogeerw. pater provinciaal der paters Jezuïeten heeft mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop coadjutor van Utrecht: tot assistent te Utrecht (H. Aloysius) benoemd pater A. A. Bergefurt, in plaats van pater L. F. J. Krieger; tot assistent te Groningen (S. Salvador) pater H. J. van der Kroft; tot rector van het Katholieke ziekenhuis te Groningen pater P. J. M. Visser in plaats van de zeereerw, heer Th. M, ten Berge. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft tot kapelaan te Amsterdam (De Zaaier) benoemd pater G. A. de Jong, in plaats van pater M. H. J. Kim man; tot assistent aldaar pater N. Schil der, in plaats van pater P. F. C. Teeu- wisse; tot assistent te 's-Gravenhage (O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen) pater A. Timmers, in plaats van pater G. A. de Jong; tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Theresia van Avila) pater Th, M. ten Berge, in plaats van pater A. A. Bergefurt. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, heeft benoemd tot assistent te Nijmegen (H. Petrus Ca- nisius) en moderator-godsdienstleraar aan de Katholieke Ambachtsschool „Dr. Poels" pater M. H. J. Kimman, in plaats van pater F. J. H. Oostermeijer; tot ka pelaan te Nijmegen (S. Joseph) pater E. J. M. van der Ven, in 'plaats van pater A. Timmers. AMSTERDAM Getuigschrift tolk-ver- taler Engelse taal: de heer B. P. M. Anne- garn, Den Haag. De raad van de gemeente Emmen heeft een nieuwe brandweerauto, die geheel gebouwd Is door eigen perso neel van de gemeentelijke brandweer te Emmen, bezichtigd. Het is in ons land geen alledaagse gebeurtenis, dat brandweerlieden hun eigen materieel bouwen. Uit Rotterdam, Den Haag en vele andere plaatsen zijn brandweer deskundigen naar Emmen gekomen om de nieuwe uitrukwagen te bezichtigen. De wagen is gebouwd op een reeds ge bonkt. G. M. C.-chassis. De motor is een 6 cylinder G.M.C.-kopklepmotor. met een vermogen van ongeveer 140 pk. Achter de manschappencabine, waarin plaats is voor zeven a acht per sonen, plus een chauffeur, is een twee de cabine gebouwd, waarin een 100 pk. V 8 is geplaatst voor aandrijving van de pomp. De tank heeft een inhoud van 25.000 liter. Achter de tank is de eigenlijke pomp gebouwd. Deze pomp kan bij een opvoerhoogte van 80 meter 3000 liter water per minuut spuiten. De bouw van deze brandweerauto heeft ongeveer een half jaar in beslag genomen. Het ontwerp voor de wagen is in grote lijnen uitgestippeld door de commandant van de gemeentelijke brandweer te Emmen, de heer R. H. 'Be rends. ketenen om de wereldheerschappij te veroveren. „Dit betekent, dat wij nog steeds de tijd" hebben om een weg naar de vrede te zoeken", zei. hij. „Er zijn drie dingen, die daarbij onze speciale aandacht vragen: Amerika moet mili tair dn productief sterk genoeg zijn om het Kremlin te verontrusten met de ge dachte aan de represaillemaatregelen, waaraan Rusland blootstaat als het de vrede schendt. Wij moeten naar groter samenwerking streven met alle landen der vrije wereld, die zich aan onze zijde willen scharen. Het Kremlin dient te weten, dat de Ver. St. de geknechte landen willen helpen om hun vrijheid te hervinden." Dinsdag 2 September vertrekt de pro grammaleider van de K.R.O., de heer T. Rammelt, voor een bezoek van drie maanden naar Amerika. De heer Ram melt maakt deze reis op uitnodiging van de Amerikaanse regering en zal in de gelegenheid worden gesteld de be langrijkste radio- en televisiestations te bezoeken en vooraanstaande persoon lijkheden op dit terrein te ontmoeten. Voor de KRO-luisteraars zal de af wezigheid van de heer Rammelt duide lijk merkbaar zijn, want de heer Ram melt is schrijver van de tekst van de „Gewone Man" en van de „KROniek" in de KRO-Gids. De AVRO-televisie-uitzending, welke Vrijdag a.s. gewijd zou zijn aan Rotter dam, zal niet doorgaan daar de televi sie-reportagewagen plotseling in revisie moet. Indien de wagen tijdig gereed is, zal Zaterdagavond 13 September a.s. een directe uitzending worden gegeven uit het Concertgebouw in Amsterdam. De Katholieke Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen, die haar veertigjarig bestaan in het vooruit zicht heeft, telt ruim zestig leerlingen, verdeeld over de drie cursusjaren, welke de studie, die in internaatsverband geschiedt, duurt. Vorig jaar 'behaalden vijf en twintig leerlingen het diploma, vermeldt het ons toegezonden jaarver slag over 1951. Dit diploma geeft gro tere bevoegdheid dan voorheen, sinds de wet van 1 Juni 1951 verruiming geeft van de eenvoudige medische hulp, die de vroedvrouw de moeder mag bieden. Van de ruim vijfhonderd katholieke vroedvrouwen, die van 1912 tot en met 1951 zijn opgeleid, werken er circa veer tig in het buitenland, vooral in Indo nesië, West-Indië, Zuid-Afrika en Brits Oost-Afrika. (Van onze correspondent) Het Friese Orkest zit in grote moeilijk heden. Op zichzelf is dat niet veel oy- zonders, want financiële moeilijkheden heeft het orkest gehad sinds het is op gericht- Maar daarbij is het niet geble ven, want daaruit zijn gevolgen ontstaan die maken dat het voortbestaan van het orkest in gevaar is gekomen. Er moeten op korte termijn maatregelen worden genomen en de Friezen zullen moeten tonen wat een eigen orkest hun waard is. Twee van de beste leden van het orkest, namelijk een van de twee hobo ïsten en de concertmeester Jan Elzin- ga verlaten Friesland. Zij gaan naar het Maastrichts Stedelijk Orkest en naar het Brabants Orkest, die betere bestaansvoorwaarden kunnen bieden dank zij een subsidiëring, waaraan het Fries Orkest nog niet toe is. Het bestuur v^n het Fries Orkest staart echter niet in verslagenheid naar de opengevallen plaatsen, waarvoor men onmogelijk even bekwame krachten zal kunnen vinden als de vertrekkenden wanneer men die geen redelijk honora rium kan bieden. Het heeft een schema opgesteld voor subsidiëring door gemeenten en provin cie,, gebaseerd op een bepaald bedrag per inwoner. Tot nu toe werd het orkest wel door een groot aantal gemeenten gesubsi dieerd, maar meestal bleven die bedra gen ver beneden peil. Zover, dat het or kest met geheel aan zijn doel elk jaar in iedere Friese gemeente minstens één concert - kon beantwoorden en dat het peil van de concerten (er werden er on danks alles toch ieder jaar ongeveer 25 door de gehele provincie gegeven plus een groot aantal begeleidingen) lager was dan het geval zou zijn wanneer het orkest een volledige subsidiëring geniet. Men kon namelijk slechts drie maal per week repeteren, omdat niet alle leden beroepsmusici zijn en dus overdag an dere werkzaamheden verrichten. Wan neer het orkest volledig gesubsidieerd wordt zal het honorarium van de leden, dat nu gemiddeld niet meer dan duizend gulden per jaar per lid bedraagt, de di rigent meegerekend, kunnen worden ge bracht op gemiddeld drieduizend gulden per jaar per lid, zodat het orkest dan enkel uit beroepsmensen zal kunnen be staan. Volgens het door het bestuur samen gestelde schema zullen verzoeken uit gaan aan de gemeente Leeuwarden om een subsidie van 35 cent per jaar per inwoner beschikbaar te stellen en aan de andere Friese gemeenten zal wor den verzocht het subsidie te stellen op 12 cent per inwoner. Het voorgestelde subsidie voor de provincie bedraagt drie en een halve cent per inwoner. Voorts wordt een dringend beroep ge daan op het bedrijfsleven, waarbij ook vooral aan de zuivelbedrijven wordt ge dacht, en op de particulieren. Naar ver wacht wordt zal bij het welslagen van dc actie alleen van gemeenten en provincie jaarljjks een bedrag van f 90.000 beschik baar komen. Bovendien verwacht men dat, wanneer men in Friesland offervaar digheid en begrip voor de betekenis van 't orkest toont, ook een officiële erkenning door het R(jk en daaraan gekoppeld een PAARDENMARKWT UTRECHT, 25 Aug. Aanvoer 440 st. Piijzen: Luxe paarden f 900—1200, werkp. f 850—1100, oude p. f 600—900, p. boven 3 j, f 750—1000, p. ben. 3 j. f 600—900, veulens 1 1275—1375, hitten f 375775. handel redelijk. GRAANMARKT AMSTERDAM, (Boeren- not.), 25 Aug. Witte tarwe 24.25, rode tar we 23.7524.25, rogge 2829, zomergerst 30 32, wintergerst 29.5030.50, brouwgerst 34, haver 27.5028 50. groene erwten 4449. capucljners 4046 br. bonen 45, koolzaad 55. karweizaad 5559, blauw maanzaad 100 —112, geel mosterzaad 60—67, .alles in gul dens per 100 kg. AAEDAPPELBEURS ROTTERDAM, 25 Aug. Eigenheimers f 9—9.25, Bintjes 8.25— 8.50, Blauwe Eigenheimers 9.50—10.—, IJselster 8.Nieuwl. Eigenh. f 8.509 50, Voeraardappelen 3.503.75. VEEMARKT AMSTERDAM. 25 Aug. - Aanv. 389 runderen f 2.70—3.—, 272 var kens f 2.70—2.73, zeugen f 2.40—2.50 p. kg. sl. gew., vette kalv. f 1.75—2.—, 21 nucht. kalv, f 1.60—1.65 per kg. lev. gew., 3 scha pen f 95—110 p. st. GRAANBEURS ROTTERDAM. 25 Aug. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe (zon der vochtconditie) f 25—26. op vochtconditie tot. f 25.95, Voedergranen kalm, Zomergerst f 30.50—32 Wintergerst f 29.50—30.75, Rog ge f 27.00—27.75, Haver f 26.00—29.—. Peul vruchten: Groene erwten 44.0050. Schokkers f 45.0051. Rijkssubsidie niet zal kunnen uitblijven. In Noord-Brabant heeft men. toen het ging om het eigen Brabants Orkest zo wel van de zijde van provincie en ge meenten als van particulieren en bedrij ven, de waarde van het orkest dusdanig weten te waarderen, dat een respectabel bedrag beschikbaar komt en dat de sub sidies voor het orkest voor niet minder dan twaalf jaar veilig gesteld zijn. Het Rijk heeft er daarna voor gezorgd dat dit orkest ging behoren tot de officieel gesubsidieerde orkesten en passeerde daarbij het Twents en het Fries Orkest. Enige tijd geleden besloot het Twents Orkest men beschouwde dit evenaks het Fries Orkest nu, als een laatste red middel tot omzetting in een beroeps orkest. Ook hier slaagt men, dank zij de steun en de grote medewerking die men ondervindt. Ook het Fries Orkest kan niet alleen bestaan van ijver en enthou siasme en men vertrouwt er op, dat, nu het er om gaat een cultureel goed veilig te stellen, de Friezen er voor zullen zor gen dat het Fries Orkest, dat reeds zo veel heeft gepresteerd, dat Friesland het niet meer zonder kan stellen, niet de zelfde weg op zal gaan als het S.O.L. en de F.O.V., die hier in het verleden door geldgebrek ten gronde zijn gegaan. Over het algemeen werden Maandag in de afslag te IJmuiden geen hoge noteringen geboekt. Alleen de ir. ge ringe hoeveelheden aangevoerde soor ten wisten nog een redelijke prijs te bedingen, maar de rest zweefde rond de opvanenrijzon en meerdere partijen konden zelfs deze niet bereiken, zodat zij naar de vismeelfabrieken werden verwezen. Kleine schol kon maar wei nig belangstelling trekken. Goede en 'iets grover gesorteerde soorten brach ten het met moeite tot f 9.per kist, maar de gemiddelde prijs bedroeg f 8.20 per kist, waaruit wel blijkt, dat belangrijke partijen naar de vismeelin- dustrie gingen. Met de verse haring ging het precies eender. Alleen de mooiste soorten konden nog f 11.tot f 12.50 per kist bedingen bij de con- servenfabrieken, maar de rest kreeg het bekende blauwe briefje van de vis- meelfabriek op de kist. Met de tong soorten ging het beter. Grote tong werd verkocht voor f 3.40 per kilo en wist later zelfs nog iets te stijgen. De overige tongsoorten gingen merendeels voor f 1.65 tot f 1.55 per kilo van de hand. Grote schelvis deed het iets be ter dan vorige week. Grote en groot middel schelvis noteerden f 39.en f 40.per kist maar de braatschelvis scheen in ongenade gevallen met prij zen van f 17.tot f 13.per kist. Door het geringe aanbod van kabeljauw bleef de prijs hiervan goed op peil. Regels grote stijve kabeljauwen kwa men op f 80.per 10 stuks, terwijl per kist van 125 kg. gemiddeld f 100. werd betaald. De makreel deea het voor zijn doen niet slecht met f 16.-- tot f 14.per kist. Door de ruime vangsten vielen de besommingen der trawlers niet tegen. De Norma Maria IJM 6 en de Suma tra IJM 62, die beide na een reis van 9 dagen aan de afslag waren, besom- den hiervoor ieder f 17.800.en de Gelria IJM 21 zag zijn eerste reis on der deze naam gehonoreerd met f 16.000.wat voor een 7-daagse trip evenmin tegenviel. Door de lage schol en wijtingpriizen waren de loggers minder fortuinlijk. Hoogste werd hier de Prinses Margriet KW 51 met f 5.500.—. De motorlogger Heemstede IJM 53, die Maandag aan de afslag lag, loste slechts een klein deel van zijn vangst. De prijzen vielen zo tegen, dat het res tant in de ruimen werd gehouden. Het schip is daarop naar zee vertrokken en wordt, met wat er Maandag en Dins dag nog bij te vangen was, Woensdag opnieuw aan de markt verwacht. Voor de Dinsdagmarkt waren van de trawlervloot Zondag reeds binnen da Vios I IJM. 24 met 1-800 kisten haring. 25 kisten diversen en de Vikingbank IJM 183 met 1.750 kisten haring 30 kis ten makreel. 25 kisten wijting en 25 kisten diversen. Bovendien kwam nog binnen de Schoorl IJM 39 met 1.050 kisten haring, 30 kisten makreel, 25 kisten wijting, 10 kisten kabeljauw en gul en 30 kisten diversen. Van de log gers bleven van Maandag tot Dinsdag liggen de Willy SCH 7 en de Cornells KW 24. De motortrawler Dirkje RO 53 kreeg Maandag een dokbeurt en de motor- logger Bali KW 129 ging op de hel ling. Van de haringvisserij kwamen in IJ muiden binnen de motorloggers Toe' nadering KW 95 met 301 kantjes. Noordzee KW 47 met 234 kantjes. Eve rena KW 40 met 299 kantjes. Een dracht, KW 168 met 524 kantjes. Willy SCH 7 met 578 kantjes. Rijnmond III KW 44 met 518 kanties, Annie KW 54 met 126 kantjes en Zeezwaluw KW 83 met 326 kantjes. Van de trawlervloot bevonden zich Maandagmiddag nog ter visserij op zee de Postboy IJM. 35. vertr. 18 Aug. de Bloemendaal T.TM. 71 en do Medan IJM 57. vertr. 19 Aug., de Eli Chenevière IJM 32. de Haarlem IJM 9. de Herman SCH 92 en de Joh. Polderman IJM 20, vertr. 20 Aug.. de De Hoon IJM 73. de Abraham VL 77 en de Catharina Duy vis IJM 60, vertr. 21 Aug.. de Claesie RO 46. vertr. 22 Aug.. de Tubantia IJM 37 de Thorina IJM 33 en de Zeelandja IJM 38 vertr. 23 Aug. Van geen dezer schepen was tot Maandagavond bericht van binnenkomst voor de Woensdag- markt ontvangen. Scherp nu even Uw gedachten! Voor de opening van ons filiaal (ongeveer half September) in de Grote Houtstraat 116 zoeken wij een origineel reclame-idee. Hij, die er in slaagt de meest oorspronkelijke gedachte in te zenden, belonen wij met Voor hen, die niet in aanmerking komen voor deze beloning, stellen wij voor andere aantrekkelijke ideeën, een aardige verrassing ter beschikking van de aanstaande moeder. Suggesties uiterlijk Woensdag 10 September a.s. in te zenden. Deze zullen worden beoordeeld door een reclame-adviesbureau. Beroep op de uitspraak is niet mogelijk. ARGOS 26 te Tunis. ALWAKI 26 te Vittoria. ALHENA 26 n.m. te Antw. AVERDIJK p. 26 Keywest n. New Orl. ALGENIB 26 te St. Cincent Cv. AMSTELVAART 26 te Port Said. ANNENKERK 26 te Aden. BOSCHFONTEIN 26 v. P. Said n. Amst. BALI 25 v. Makassar/ Semarang. BOREAS 26 te Santander. BANTAM 25 v. Sungeiger/Makassar. BLITAR p. 26 Kp. St. Vine. n. Antw. BLIJDENDIJK p. 25 Scillys n. New York. BORNEO p. 25 Finisterre/Brake. BONAIRE 26 te Barbados. BOSKOOP 26 v. Ponto Cabello/Curagao. BREDA 26 te Callao. GALT. DELFT p. 26 Algiers n. Rott. CHAMA (T) 26 te Singapore. GALT. PERNIS p. 26 Gibr. n. Rott. GALT. HAGUE p. 26 Algiers n. Sidon. CALT. UTRECHT p. 26 Lissabon n. Sidon. GALT. LEIDEN p. 26 Wight, 27 te Rott. CALT. NEDERL. 26 Sidon n. Rott. ATLAS 25 v. Napels n. Algiers. CELEBES 25 v. Priok n. Belawan. CONGOSTROOM 26 n.m. te Hamburg. DOURO en DRACO p. 26 Kp. St. Vine. naar A'dam. DUIVENDIJK p. 26 Silly n. N. Y. ETREMA p. 25 Azoren, n. Curasao. EENDRACHT p. 26 Kp. St. Vine. n. Rott. ESSO HAAG p. 26 Mona-eil. n. Rott. ESSO AMST. p. 26 Bahama's n. Rot. FAIRSEA p. 26 kp. Bon. n. Rott. FARMSUM v. 28 v. Quebec n. Amsterd. FELIPES 26 te Haiphong. GOUWE 25 v. Prt. Gentil/Monrovia. GOOILAND 25 n.m. v. Rio/Vittoria. GRAVELAND p. 26 Burlings n. Recife. GANYMEDES 26 te Paramaribo. GAROET 26 te Amoerang. HEELSUM 27 te Antw verw. HELENA 26 te La Guaira. HERA 25 te Antwerpen. HEELSUM p. 26 Dungen. 27 te Antw. HESTIA 26 te Guayaquil. HOOGKERK p. 26 Finisterre n. Antw, ITTERSUM 27 te New Orleans verw. JUPITER 26 n.m. te Mersin. JAVA p. 26 Sabang/Colombo. KOT A INTEN 26 n.m. te Livorno KIELDRECHT p. 26 Minicoy n. Singap. LEUVEKERK 26 v. P. Said n. Rott. LISETA 25 v. Pladju/Prt. Dickson. LOENERKERK 26 te Bombay. LANGKOEAS p. 26 Kanaal, 27 te Amst. LEERDAM 26 te Boston. MARISA 27 te Lyttleton verw. MANOERAN 25 v. Makassar/Donggala. MURENA (T) 26 te Curagao. MARIEKERK 25 v. Teneriffe/Antw. MAAS p. 26 Finisterre n. Algiers. Nelly, p. 24 Aug. Tasmanië n. A'dam. ONDINA 25 te Suez. ORANJESTAD 26 te La Guaira. PR. ALEX p. 25 Anticosti n. Montrl. POLYPHEMUS 24 te Port Swettenham. PR. ALEXANDER 27 te Montreal verw. PR. WILLEM IV 26 te Milwaukee. PRINS WILLEM VAN ORANJE p. 25 n.m. Anticosti-eil. 27-28 te Montreal verw. PR. J. W. FRISO 28 te R'dam verw. PR. MAURITS 6/9 te R'dam verw. RONDO 25 n.m. v. Prt Sudan/Suez. ROSSUM p. 26 Wight. 27 te Sluiskil. ROTTI 26 te Pangkalpinang. RADJA 26 te Galveston. ROTULA p. 25 n.m. Keywest n. N. Orl. STAD LEIDEN 26 te R'dam. S1BAJAK 26 te Suez. SOMERSETSHIRE 26 n.m. te Amsterd. STENTOR p. 26 Finisterre n. Barbados. SALATIGA 26 te Manilla. ST SCHIEDAM 25 v. Lulea/Midd. Boro. TABINTA 26 te Rangoon. TERO 26 n.m. te Port Arthur TIB A p. 25 Fort Aleza/Prt of Spain. TITUS 26 te Burgas. TJIBANTJET 26 n.m. te Balikpapan WAAL 28 te R'dam verw. WILLEMSTAD 26 te Antw. WATERMAN p. 26 Kp. Roca n. Rott. IJSSEL p. 26 n.m. Finisterre n. Malta. WOENSDAG HILVERSUM, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 7.30 idem, 8.00 nieuws, 8.18 orgelspel, 8.50 huisvrouw, 9.00 gram. VPRO; 10.00 Prot. pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 lichte muziek, 12.30 land- en tuinbouw, 12.38 orgel en zang. 12.55 Kalender., 13.00 nieuws, 13.15 pianoduo, 13.30 jeugd. 13.45 gram.. 14.00 gesproken portret, 14.15 Omroeporkest, 15.00 gram,, 15.20 pianorecital, 15.30 zie ken, 16.15 jeugd. 17.15 gram., 17.50 Wij slaan op de Tong-Tong, o.l.v. Regina Zwart, 18.00 nieuws, 18.20 accordeon orkest en solist, 18.55 Het oude zeemans leven, causerie, 19.05 Joegoslavische mu ziek. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 politiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solisten, 21.00 politiek commentaar, 20.15 Prome nade-orkest, klein koor en solisten, 21.09 De achtervolging, hoorspel, 21.55 piano recital. 22.25 De Hollandse dijk, schep ping van traditie en wetenschap, cause rie, 22.40 gram., 22.50 sport, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV; 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Prot. pr., 8.00 nieuws, 8.18 gewijde muziek, 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 huisvrouw, 9.35 gram., 10.15 idem, 10.30 Prot. pr., 11.00 Kruisridders van Joegoslavië, hoorspel, 12.00 pianorecital, 12.33 gram., 12.37 kerk dienst. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 Met PIT op pad. 13.20 vocaal dubbel- kwartet, 13.50 gram., 14.45 meisjes, 15.00 gram., 15.15 kamerorkest. 16.00 jeugd, 16.50 gram., 17.20 orgelspel, 17.50 mili taire reportage, 18.00 nieuws, 18.15 volks liederen, 18.35 amusementsmuziek. 19 00 Chr. organisatie- en verenigingsleven, 19.15 boek, 19.30 gram., 19.40 Radiokrant, 20.00 nieuws, 20.10 Concertgebouworkest. 21.15 Van Rome naar de Dolomieten, cau serie, 21.40 samenzang, 22.00 reportage, 22.20 gram., 22.30 Int. evang. commen taar, 22.40 gram., 22.45 Prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.30 Latijns-Amerikaanse muziek, 14.00 gevarieerde muziek, 19.00 Der Frei- schütz, opera. BBC, light programme, 1500 en 247 m.; 12.00 orkestconcert, 12.45 orkestconcert. 15.00 strijkorkest en soliste, 18.00 militair orkest, 19.30 verzoekprogramma, 23.15 tango-orkest. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 Om roeporkest, 14.15 Omroeporkest en so list, 16.30 filmmuziek, 17.45 gevarieerde muziek, 19.00 Der Freischütz, opera. 23.15 amusementsmuziek, 0.15 piano en strijkkwartet. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.; 19.01 orkestconcert, 20.00 kamer muziek. BELGIË, 324 m.: 14.45 balletmuziek. 20.00 orkestconcert. 20.30 strijkkwartet. 21.15 lichte muziek, 22.15 lichte muziek. 22.45 balletmuziek. 484 m.: 14.00 kamermuziek, 16.00 dans muziek, 17.15 lichte muziek. gevraagd door grooi bedrijf Voor prima vakman levenspositie. Brieven met volledige inlichtingen betreffende op leiding, verlangd salaris onder no. 81839. In verband met onze uitbreiding kunnen wij plaatsen een beperkt aantal Leeftijden 2025 jaar. Ook voor JONGENS van 1517 jaar zijn enkele plaatsen open. Aanmelding dagelijks op de Personeels-afdeling, Zijlweg 136, Haarlem. (5e druk) Levenswijsheid, humor en warme mensenliefde stralen de lezer tegen uit dit sympathieke boek. Verkrijgbaar in de Boekhandel. Plaatsing geschiedt a 16 per m.m.-hoogte cent Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. JUFFR. B.Z.A. voor tijdelijk in gezin waar Moeder moet rusten. Brieven no. 86291. NET R.K. MEISJE b.z.a. v. d. en n. in R.K. gezin, rus tige omg. Met huisel. verk. In of omg. Heemstede. Br nummer 86221. BLOEMBINDER of bindster gevr. Br. met verl. loon en refer, onder no. 86213. BEKWAAM DAMES KAPPER (STER) gevraagd in luxe sa lon. Hoog loon. Br. No. 163.018, Bolrek, Kon.plein, 1, Amsterdam. R.K. NETTE WERKSTER ge vr. voor 2 dagen p. week. Aanm. 's av. tussen 7—8 u. Mevrouw v. Aubel, Dreef 36, Haarlem-Z. FLINKE WERKSTER gevr. voor Zaterd.midd. van 68 u. Aanb. Tummers, Binnenweg 133, Heemstede. NET DAGMEISJE gevr., lief voor kinderen. Aanm. na 19.30 uur. Spaarndammerdijk 101, Spaarndam. NETTE WERKSTER gevr. v. Dond. of Vrijdag van 9—5 u. Landzichtlaan 13, Heemstede. CHAUFFEUR-BESTELLER gevr. door chemische wasse rij. Br. met verlangd sal. en verdere inl. ond. no. 86289. FLINKE JONGEN gevr. voor het bezorgen van bloemwerk. Leeft. 1718 j. Aanm. tussen 67 uur. Bloemenmagazijn Carl van Empelen, Binnen weg 18, Heemstede. BANKETBAKKERIJ. Gevr. 2e bediende bij R. Bos, Kle verparkweg 12. NET MEISJE gevr. d. dame alleen, wegens teleurstelling, 1 Sept. Zelfst. kunn. koken en werken. Niet ben. 30 j. Eigen zit-sl.kamer. Brieven nummer 86267. COLPORTEUR-BESTELLER gevr. door Ververij en Che mische Wasserij. Zij, die in deze branche zijn werkzaam geweest genieten de vooi'k. Brieven nummer 86265. NETTE BUFFETJUFFROUW gevr. d. De Lange's Snack bar, Kruisweg. Boven 18 jr. FLINK MEISJE gevr. in kl. gezin, v.g.g.v., van 84 uur. Zaterd. van 812 uur. Loon 17.50 p. w. Aanm. na 7 u. Herenweg 105a, Heemstede. BEKW. WINKELJUFFR. ge vr. d. banketbakkerij, met 't vak bekend, v.g.g.v. Aanm. s avonds voor 8 u. Huize Broers, Anegang 42, Haarlem. NET MEISJE, dat geh. zelfst. k. werken en bek. is m. ko ken, van 93 u. Aanm. tus sen 7 en 8 u. Hekker, Zo- merzorgerlaan 15, BI.'daal. MEISJE gevr. voor de dag. Aanm. na 6 uur Ged. Raam gracht 25. ZOLDEROPRUIMING, meu belen, hr. kleding, schoenen, Dr. Leijdsstr. 7, tel. 20413. TUINSCHUUR of -loods, 12— 20 m2. J. A. v. d. Salm, Wee- resteinstraat 68, tel. 5844, Hil- legom. BOEKEN en gramofoonplaten, 25 ct. per kg. Tulpenstraat 6a rd boven, Haarlem. HAARDEN, kachels, stofzui gers. wringers, bokken, gas- comforen, keukenuitz., cas settes, v.a. 1.— p. w. Zaa- nenlaan 67 (gesl. huis). ZELDZAME SPOTPRIJS!! Pr. sleemodel stofzuiger, compl., Ie klas merk, zware zuigkr. en 2 jaar gar. 45. Hooger- woerdstr. 26, 2 x bellen, H.-N. 'T OPKLAPBEDDENPALEIS. Dubbele divanbedden, gez.- matras m. 2 bedstellen compl. 118.1-pers. divanbed m. bedstel 59.1-pers. veren de matras 64.2-pers. ve rende matras f 89.2-pers. divanbed m. bedstel 89. Grootste keuze in opklapbed- den, ook verticaal. 1-pers. opklapbed met ombouw 49, 2-pers. 59.Ombouwen met boven- en zijkasten, ook blank eiken. Alles voorradig. Ook langer, breder en korter dan normaal. Ie klas. 15 jaar garantie. Grote keuze en la ge prijzen. Monsterkamers Orionweg 8, H.-N., bij Zaa- nenlaan. Gesloten huis. Te lefoon 23932. VAKMAN BIEDT AAN: 2- en 3-deurs gelakte linnenk., hang en leg. 1 125 en 155; compl. gelakt slaapk.ameubl. 295; eiken boekenkast 125; toilettafels met spiegel 85; kinderled. 30; commodes 57.50. Joh. de Breukstr. 30. w PAKHUIS te koop dy V gevraagd, ca. 100 Brieven no. 86281. ZEER GOED ONP^u^ DEN VRIJ HUIS i^et \,r<T koop. Leeg te bev. 4 gr. en 4 kl. -ptf Gel. Haarlem-N. 10.000.—. Br. no. j(tf MOTOR PUCH 1951 f* 125 cc., z.g.a.n., 3.500 k Geh. compl. Raamv^y HUDSON SEDAN particulier. Keurig °"|,str den en goedkoop, n Lange Heren vest 134. ZUINIGE FORD te l' 15.— p. d. PleiadenS'" bij Orionweg. PIANO of vleugel culier ter overname C tegen contante bet.aim®j# schikt voor Zangve1jjt Brieven moeten v0y\A merk, kleur en de 3 naaste prijs onder n°* f. ONGEM. ZIT-SL.k. ken of gebr. v. keu*^ d. dame. Brieven n° WOONARK voor P^onritf woning of andere, f° ,0TV te gevr. «oor ectttp- kind. J. Simons, Tron P Leiden. GEMEUB. KAMERS Ee gezin, bestaande Irflll vrouw en zeven >r^#f met vacantie uit 5> van half Maart tot ,a2l a 1953. Velsen-Bloemen? t f omgeving. Brieven m gegevens Molenstr. b' poort. GEMEUB. ZIT- en (l\ MER met voll. pcnSWjjri door juffr., R.K. d. Laanstr. Per 1 no. 86269. PENSION GEZ half Sept., in HaarWJJ Ij. bije omgeving. doo\ o9 jongedame, cursiste a v in gezellig milieu t huisel. verkeer, ÜeI beroepspension. Adr. A C. Schaper, Z 150, (N.-H.). WIE RUILT WON'I.vtó lem of omg. voor Wd' bij Alphen a/d IUJ kamer m. gebr. vJ Brieven no. 86245. Sa >1 71 Vn eei St?3310 gen. ■ijk Melius reli lseiin het ize i 2gn. femi: te e« ,,/ance >Pe! Dt'tge heet?lbE «en °n tte Ij." gr°< s, Pries de On Vei het Holle ."erj AANGEB. IN Htt^ij 'V dicht bij station, Hfi V 5 kamers, huur G«vr. vrij huis in Brieven no. 86251* AANGEB. vrij hujf-ieKA' lem-N.. bev. kamer» bijkeuken, gr. tuin-^ y mers, huur 4.50 V dito Heemstede. Br' L no. 86261. HEEL HUIS met geb. voor kleine vrije etage in H^1 w C omg., z. m. bij B' tfpyi Brieven onder no* LySjWi WONINGRUIL SA- —BEVERWIJK. Bn no. 86229. RADIOTECHNIEK' "4 opleiding off. ners en gevorde Tnstitmit. E.R.O-, instituut straal 20, MIDDENSTANDSl"clut>V Éénjarige cursus- g» privéiessen. H. rlt^/i burgerlaan 48, STENO, Typen. „Mercurius". HoWF Telefoon 17764. ENGELS -DUITS Aj/ Techniek - Conv- vert, Lorentzpi- SPOED. Mooie koperen gas haard, luidspreker, kampeer- tent, gasstandaard op 3 po ten. Geen opk. J. Evertsen- straat 24, van 6—8 uur. STUIT RUIGE KOEMEST en varkensmest, 30 m. G. Nijssen, Diezestr. 20, Haar- lem-N. TOONBANK, betegeld, met graniet dekblad. Jac. Ver duin, Elzenplein 59. MEISJE VOOR DE PERS ge- LINNENKAST, z.g.a.n., 70: vr. Fi.inwasserij „De Onder- vloerkleed, z.g.a.n., 60. Ma- nemingGr. Heiligland 24. raisstraat 16. f' l1 6.— EERMAN» Bij geheel complcc - n|ii: van Dam. K0" telefoon 18028- VOOR GOED ®ppre<£,ic WERK J' ^46f2 nixstr. 79, tel. 2 en behangw. vuun. - -T 13! maken van ^„v'r. mantels enz. A j. p. cremerla leuke K,Nóhuvien- to Scherpend"- 2, Bolwerk 6. Walbrecht. SP»* Kl 0c; I» A se V len- yk 21, tel. 15551*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 4