In Haarlemmermeer bloeit de ruitersport wn FILMS'IN HAARLEM Lodewijk van Deyssel en de stad Haarlem II Poverello-stam nodigde Engelse verkenners uit Het bezitten van een paard: nobel genoegen De handdruk van de burgemeester Visserijgoli Zuivering van schoolboeken in Europese geest Belangrijk werk van Duitse en Franse historici School" behoeïten DE ROOIJ GRAND HOTEL CAFÉ-RESTAURANT JOHNNY DÉHOER THÉ DANSANT ANECANC 14 2 SEPTEMBER OPENING VAN HET WINTERSEIZOEN TELEFOON 10281 - 14585 - 11739 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 PAGTtfA BAKERMAT VAN DE LANDELIJKE RIJVERENIGINGEN Traditie en behoud onverbrekelijk Haarlems bloemencorso op het televisiescherm Zilveren Bal en A.R.O.L. "Betrouwbaarheidsrit Motor club Haarlem en Omstreken Honkbal R.K.S.V. Onze Gezellen mtmmm Door vallende betonbalk gewond Uitslag ballonwedstrijd in Zandvoort City Frans Hals Cinema-Palace Spaarne Lido-theater Rembrandt Luxor Minerva-theater SCHAKEN Voor prima Natuurlijk naar Telefoon 11963 St. Jorisband heeft leden nodig 76-jarige kroonprins Na hun succesvolle tournée speciaal geëngageerd het ensemble Hongaarse, Weense, Roemeense muziek met zang en verdere attracties Tevens serveren wij in ons exquise Restaurant vele nieuwe schotels Onze SUCCeSStchotels blijven wij handhaven. Dagelijks keuze uit 6 verschillende schotels Zalen beschikbaar voor partijen, vergaderingen, diners, etc. Op veelvuldig verzoek zullen wij diners en lunches bij U aan huis bezorgen. Onze staf van koks en bedienend personeel staat te uwer beschikking Iedere Zondagmiddag van 4-6 uur onze gezellige S In de manége te Hoofddorp roept de instructeur zijn bevelen: „Met enen rechts- mars!" of: „Licht rijden op het buitenvoorbeen!" of: „Rechtse galop-mars!" en de ruiters zwenken, rijden licht („Jan, je zit op het verkeerde been", kan men dan soms de instructeur horen constateren), of springen aan in de rechtse galop. Het zjjn de leden van de landelijke rijverenlging „Kapitein van der Wal" die hier met toewijding en enthousiasme een der oudste en nobelste sporten beoefenen. De landelijke ruitersport, dat wil zeggen de ruitersport, die met het landbouw- paard en dus niet met het speciale rijpaard wordt beoefend, zou ik de meest mo derne en heuglijke, ja, in zekere zin zelfs sublieme uiting willen noemen van de Intense belangstelling, die uiteraard vooral de boer door de eeuwen heen voor het paard heeft gekoesterd. Subliem, omdat hier niet allereerst het nut van het paard ln het geding is, maar de verheugenis om het zuiveren schone genoegen dat het bezit van het paard hem biedt. Zijn bedrijf stelt hem in staat deze zeer voorname en zeer nobele en zelfs eer biedwaardig klassieke sport te beoefenen. Klassiek in de meest werkelijke zin van het woord. Want reeds de Griekse veldheer en geschiedschrijver Xenophon. die van 430 tot 354 v. Chr. heeft geleefd en een leerling van Socrates is geweest, heeft een klein geschrift over het paardrijden nagelaten: „Over de rijkunst". En er staan wenken in, die nog het behartigen waard zijn! Na deze uitweiding dan weer terug naar de manége in Hoofddorp. En dit niet zonder reden. Want het is in de Haarlemmermeer, dat de bereikte ont wikkeling van de landelijke ruitersport v/el het best kan worden geconstateerd. Bovendien is hier, om een gewaagd beeld te gebruiken, deze plattelands- sport geboren en ten doop gehouden. Hetgeen overigens niet verwonderlijk is. Want de bouwboeren van de Meer is de liefde voor het paard altijd opmerkelijk eigen geWeest en de welvaart, die over het algemeen in dit gebied heerst, heeft hem vergund aan die liefde toe te geven op een wijze, die niet uitsluitend prac- tisch nut beoogt. Het beoefenen van de ruitersport met het landbouwpaard moest in hen wel enthousiaste voor standers vinden. Het was dan omstreeks 1909, dat de gepensionneerde kapitein-paardenarts Van der Wal het initiatief nam en het ook in practijk bracht om aan jonge boeren van de Haarlemmermeer onder richt in paardenkennis te geven. Dat was in die tijd, toen de paarden nog in het tuig werden gereden. Geleidelijk aan ging men er, op zijn aansporing, toe over de paarden ook onder de man te rijdenen de eerste landelijke ruiters beoefenden hun sport. Het was verleide lijk ook eens in wedstrijdverband op te tredenen de grondslag voor de thans zo vermaarde concourse-hippique in Hoofddorp was gelegd. Ook de oorlog 19141918 heeft de ont wikkeling van de landelijke ruitersport in deze grote bouwpolder bevorderd. De Haarlemmermeer is altijd bekend ge weest om het goede paard, dat men er fokte, en de militaire autoriteiten heb ben toen, mede om deze reden, getracht Ierse merries van het leger in de Meer te laten dekken om aldus het fokken van deugdelijke legerpaarden te bevor deren. De pogingen hebben tenslotte „zij het door oorzaken, die buiten het -terrein van het fokken liggen geen succes opgeleverd, maar de aanwezig- heid van remontepaarden heeft tot het houden van ruiterdemonstraties geleid en het is in deze tijd ongeveer 1920 dat ook het carrouselrijden, het geza menlijk uitvoeren van rijkunstige figu ren, in zwang kwam. Piëteitvol en met historisch recht draagt de landelijke rijvereniging in Hoofddorp nog de naam van de grote promotor Kapitein van der Wal. Later hebben jonge boeren zich ook nog ver enigd in een tweede club ..De Venneper- ruiters', die in Nieuw-Vennep is ge vestigd. Het is ook weer in de Haarlemmer meer geweest, dat mede de stoot werd gegeven tot het aaneensluiten der lan delijke rijverenigingen die voor en na waren opgericht in een landelijke De VARA zal een televisieverslag van het Haarlems Bloemencorso geven. Niet alleen zal men een paar opnamen van het corso te zien krijgen, doch de tele visie-kijkers zullen ook de bloemen zien, die voor het corso gebruikt worden, als mede een kijkje bij het versieren van een der aan het Bloemencorso deelne mende wagens. Stormvogels gaat de eindstrijd spelen om de Zilveren Bal tegen Eindhoven. Beide zijn geen onbekenden in deze Rotterdamse finale en het zal er geducht spannen op Spangen tussen Piet Kraak en Van Melis. VSV is altijd een trouwe vertegenwoordiger in het AROL beke- tournooi. Tegen Be Quick krijgen de Velsenaren direct al een moeilijke op gave om zich in de finale te werken Maar wie weet. En dan gaat de Roodbroekenclub Haarlem naar het DWS-toumooi om daar te trachten de eer van de Spaarne- stad hoog te houden. De voetbal rolt weer Morgen, Zondag 31 Augustus organi seert de Motorclub Haarlem Omstre ken een Betrouwbaarheidsrit voor mo toren en auto's over een afstand van plm. 85 km. De rit is uitgezet over mooie wegen en loopt door de omge ving van Haarlem en de Haarlemmer meer. De gemiddelde snelheden zijn vast gesteld als volgt: motoren tot 200 cc. rij den 36 km/uur, daarboven 40 km/uur, voor auto's en motoren met zijspan is het gemiddelde 36 km/uur. De start is vanaf 14.01 uur n.m. bij het Clublokaal Café Rest. „Die Raeck- »e" Raaks no. 1 te Haarlem. Alle motorrijders en automobilisten zijn van harte welkom. Zondag vindt te Haarlem aan de Schalkwijkerweg op de sportterreinen de belangrijke nonkbalwedstrijd plaats tussen twee katholieke clubs, nX D.S.S. en Onze Gezellen. Beide clubs hebben dit seizoen het kampioenschap in hun afdeling behaald. Zij moeten nu met S.C. Haarlem 3 strijden om één plaats in de tweede klas. Zondag heeft „Onze Gezellen" reeds voor deze promotie een wedstrijd ge speeld tegen S C. Haarlem 3 en deze wedstrijd werd door de Gezellen met 65 gewonnen. Mocht Onze Gezellen erin slagen' ook tegen D.S.S. te winnen dan gaan zij over naar de 2de klas. Wint echter D.S.S. dan moeten zij het resultaat van de wedstrijd S. C. Haarlem 3D.S.S. afwachten. De wedstrijd begint om 12 uur. organisatie, de „Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen". Eén de oprichters uit de Meer, de heer P. Kistemaker. is nog heden de voorzitter van deze Federatie, die in 1936, tien jaar na de oprichting, het praedicaat „Koninklijke" kreeg toegekend. Het is hier de plaats op te merken, dat de ver houding tussen deze Federatie en de sedert vijf jaar bestaande „Rooms Ka- Wij klaren het samen wel. tbolieke Bond van Landelijke Rijvereni gingen" zeer goed is. Er zjjn thans, over het gehele land, duizenden jonge boeren, die enthousiast de ruitersport beoefenen. En het zij hier uit eigen aanschouwen verklaard, dat de rijkunstige prestaties van de platte- landsruiters er mogen zijn en door de beoefenaars der hippische sport uit andere kringen niet worden onderschat. Onder hen staan de landelijke rui ters van de Haarlemmermeer, ver enigd in de „Rijvereniging Kapi tein van der Wal" nog altijd op het eerste plan. Gelijk het de traditie van de Meer past. Zij zijn kampioen van Noord-IIolland en zullen in de wed strijden, die op tien en elf September van dit jaar in Utrecht worden ge houden, uitkomen om mede te dingen naar het kampioen schap van Neder land. Een succes zon een schone be kroning zijn van de geschiedenis der landelijke ruiter sport in de Haa>- lemmcrmeer. P. W. ASSMANN Zoals ter zake kun- digen ongetwijfeld hebben geconsta teerd is in de kop van het artikel over de Haarlem mermeer in het no. van 23 Aug. een fout geslopen. De 2000 goede paarden die de Meer telt, zijn ter zetterij abusievelijk bevor derd tot stamboek- paarden. Carrousselrijden in de manége te Hoofddorp. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur wa ren arbeiders bij een in aanbouw zijnd blok woningen in de omgeving van het Moerbergplantsoen te IJmuiden bezig met het ophijsen van betonnen lateien. Plotseling schoot een betonbalk uit de strop en viel daarbij langs het been van de Amsterdamse arbeider K. F. D., die een grote vleeswond kreeg. De heer A. P. Bakker heeft hem ter plaatse verbonden en daarna naar het St. Anto- niusziekenhuis vervoerd, waar de wond gehecht is. Vandaar is de man per auto naar zijn woning in Amsterdam ge bracht. Thans is de uitslag bekend gemaakt van de ballonwedstijd welke op 6 Au gustus door „Touring Zandvoort" is ge houden. Ruim 500 ballons werden opge laten en 25 ballons zijn gevonden. De ballon, opgelaten door Ferdinand Top- hoven uit hotel „de Schelp", legde niet minder dan 300 km. af en werd gevon den te Skjern op Jutland in Denemar ken. Negen ballons zijn aangekomen op Ameland, 150 km van Zandvoort, de overige kwamen terecht op plaatsen in de kop van Noordholland. De prijs winnaars zijn: 1. Ferdinand Tophoven, 2. Robbie Goos. Hier draait deze week de aardige rol prent „IJsco-Touristen". waarin Stan Laurel en Oliver Hardy weer voor de nodige oorverdovende lachbuien zorgen Zij zijn aangenomen als lcellners, maar spelen het klaar in een ommezien van tijd het hele bedrijf in de war te gooien. Het verhaal is zo komisch, dat men bijna niet kan weergeven, wat de in houd precies is. Wat zou het u bijv zeg gen, als Stan plotseling trek in rum krijgt en hiertoe een St. Bernardshond te hulp roept en als hij het kunstmatig laat sneeuwen om het dier in de ver onderstelling te doen leven, dat hij in de bergen ronddwaalt? Nietwaar zo iets moet men zien met al de geestige mi miek, die Stan Laurel kan opbrengen. Stan en Olly zijn immers niet na te ver tellen? (a.l.) De troebel klinkende titel van de film „De nacht is mijn koninkrijk" dekt een zeer serene inhoud. Het gaat hier name lijk om een levenslustige, jonge machi- nist (Jean Gabin), die na een ongeluk op de trein dermate wordt verwond dat hij verder blind door het leven moet gaan. Hoe hij na allerlei psychische in- zmkingen met een zelfmoordpoging als dieptepunt tenslotte, dank zij een wijze non, aan het blindeninstituut ver bonden, en de ontluikende liefde van een blind onderwijzeresje, toch nog vrede met het leven vindt, vertelt deze rolprent. Dat de regisseur de meest voor de hand liggende sentimentaliteiten heeft weten te vermijden is een verdien ste. (Alle leeftijden) „Een man in een wit pak" luidt de titel van de parodistische film, welke deze week in Palace te genieten valt. Een in het begfn miskend textiel- scheikundige heeft langs chemische weg een stof weten te vervaardigen die onverslijtbaar is en nimmer vuil kan worden. De sociale wantoestanden, die uit de ze „uitvinding" voortvloeien, geven ons de veelal komische voorvallen ten spijt te denken en doen menige lach uitbarsting temperen. Het is juist de parodie op deze tijd van uitvindingen, die aan deze rolprent de grote waarde verleent. Het is een filmproduct, dat wij een ieder kunnen aanbevelen. De Leeuwenkuil is een spannende en enerverende rolprent, waarop wij de ontmoeting zien van Clyde Beatty met Baru, een jungle-kind, die hulp komt zoeken om zijn zuster Valerie, de Godin van Joba, te bevrijden. Beatty zegt Baru zijn medewerking toe. Bonga, een mens- P. W. A. 1 aap, is Baru's beschermer. Zij keren nu nsar Joba terug, maar hebben daarbij allerlei vreselijke gevaren te overwin nen. Zij worden gevangen gehouden door de hogepriester Dagna, die van verschil lende blanken steun krijgt, maar zij weten te ontkomen. De toestand blijft zo gevaarlijk, dat Valerie zich wil storten van de Pinnacle-rots, teneinde de vrij heid van Baru en Beatty te kopen. Zij wordt natuurlijk gered en met z'n drieën weten zij nog juist te ontsnappen, als de stad door een vreselijke aardbeving wordt geteisterd/ (14 j.)' Het is een gewoon verschijnsel, dat na de dood van een literator van for maat in verschillende bladen artikelen verschijnen, waarin al of niet bekende vrienden van de overledene de kans waarnemen den volke te verhalen in welke bijzondere verhouding zij tot de grote figuur hebben gestaan. Dergelijke herinneringen zijn dikwijls heel inte ressant, omdat zij dichter tot de figuur van de bewuste schrijver brengen. Nu Lodewijk van Deyssel te Haar lem is overleden geven litteraire tijd schriften tal van herinneringen, waar onder meerdere de belangstelling zeer wekken. In het jongste nummer van Roeping schrijft Harry G. M. Prick een uitvoerig artikel, dat voornamelijk is gewijd aan een bezoek, dat hij Van Deyssel in 1945 heeft gebracht. Hij vertelt daarin ook een en ander over Van Deyssel en Haar lem. dat zeker de belangstellinng van de lezers zal hebben, omdat men er uit leest, dat dezer tachtiger de stad een warm hart toedroeg. We laten het uittreksel hier volgen: „De dagindeling die in acht zou wor den genomen tijdens mijn logeren in de Van Eedenstraat, was reeds weken ts voren met de grootst mogelijke nauw keurigheid door Van Deyssel uitgestip peld en op papier gebracht. Na het be groetingsprotocol, die eerste dag, en na het tot zich nemen van verversingen, noodde hij mij in zijn werkvertrek en begon toen onmiddellijk met mij voor lezing te doen van het door hem ont worpen programma dat de gehele voor kant van een foliovel in beslag nam. Het bleek toen zijn bedoeling te zijn mij voor te zetten niet alleen wat het huis in de Van Eedenstraat, maar ook wat de stad Haarlem kon bieden aan schouwburg-, concert-, bioscoop-, biblio theek-, boekhandel-, antiquariaats- en museum-genoegens. Onder de genoegens, die het huis in de Van Eedenstraat kon bieden, rang schikte hij, buiten o.a. „een tentoonstel ling mijner geschriften en van geschrif ten daarover", „een bezoek aan mijn kleine boekenverzameling hier", en „kleinigheden alsscheren en ro ken", het langdurige, vrijwel onon derbroken verkeer met de gastheer, „een letterkundig schrijver onder de naam Lodewijk van Deyssel". Waar het programma zo veelomvat tend was, werd het mij toegestaan om bepaalde onderdelen als „te verwaar lozen" aan te strepen of een bezoek aan de Kunsthandel Debois boven een jachtpartij in de duinen, een visite aan Kees Verwey boven een biljartpartij in de Vereeniging te prefereren. Ten slotte zou er dan nog zorg voor worden gedragen dat het verblijf in Haarlem zo verdienstelijk mogelijk geëmailleerd werd door een tochtje naar Amsterdam. Het was Van Deyssel nog nooit over komen op deze wijze zijn stad aan een Zuiderling te tonen en ik zelf had mij geen voortreffelijker gids kunnen wen sen, een gids, die mij zowel op bepaalde kleurschakeringen van het Spaame- water als op de prachtige wijdheid van het grasveld in het Florapark, opmerk zaam maakte. Voor hem bestond er in Haarlem niets mooiers dan de wijk. die begrensd wordt door de Kleine Hout weg, Westelijk door de Heerenweg. Zuidelijk door Den Hout en Noordelijk door Baan, Plein en Tempeliersstraat. 1 Maar hij bracht mij ook in het Stadhuis dat hij toen jarenlang niet meer bezocht had en waar wij een lange discussie hadden over het al dan niet bezoeken van de burgemeester want, zo vond hij, men kon niet zeggen met het wezen ener stad vertrouwd te zijn indien men niet de hand had gedrukt van de eerste en hoogste burger dier stad. Toen wij het stadhuis verlieten, hoorden wij een ons passerende man over onze hoofden heen iemand toevloeken, een gebeur tenis die voor mijn metgezel aanleiding werd mij er op te wijzen dat in zijn jongelingstijd, dat is in de jaren na het knaapschap en vóór de gezinshoofde lijkheid", hij een uitzondering maakte op zijn vrienden en kennissen bij wie het gebruik van het woord „verdomd" als bijwoord en bijvoeglijk naamwoord, toen te Amsterdam schering en inslag was. terwijl ik nooit dat woord ge bruikte." De film „Andalusië" is gemaakt naar een operette-gegeven van dezelfde titel en speelt zoals de naam reeds doet vermoeden in Spanje, het land van de torero's, castagnetten en mooie meis jes. Het gegeven is vrij simpel: twee verliefde mensen, die door allerlei ver wikkelingen steeds verder van elkaar verwijderd raken. Tevens speelt bij de vrouwelijke partij de vrees een grote rol haar aanstaande is stierenvech ter terwijl de mannelijke bezeten is van jalouzie, omdat zijn verloofde dan seres is. knap. aantrekkelijk en tempe ramentvol. De film, waarin Luis Ma riano en Carmen Sevilla, de hoofdrol- ien spelen, is opgenom enin kleuren. Wij vonden het begin beter dan het laatste gedeelte. Voor hen, die van Spaanse muziek houden, een amusante film. A.l. Deze week zijn Engelse senioren-ver-1 kenners uit Birmingham de gasten van de Haarlemse voortrekkers van de II Poverello-stam uit de parochie van de Groenmarkt. Het zijn leden van 3 groepen van de ruim 450 verkennerstroepen uit Birming ham n.l. van de St. Mary's, de St. Ed- mond's en van de St. Andrew's Vorig jaar waren de voortrekkers van deze stam in Engeland uitgenodigd. Broeder lijk zat men daar rond het kampvuur 's avonds en wisselde men van gedachten over problemen waarmee de hedendaag se jongeren volzitten en maar zeer zelden de gelegenheid krijgen zich te uiten. Het contact met hun Engelse broe ders is meer geworden dan een band van louter vriendschap. Zoals het gaat met allen, die de spelregels van Lord Baden Powell z.g. navolgen, met de zelfde idealen bezield, ontstond er al kort na de kennismaking een ware broe derschap. Veel hebben de Haarlemse voortrekkers in Birmingham mogen ge nieten en zo wensten zij hun Engelse broeders dit jaar in Holland te ontmoe ten. Om dit te kunnen verwezenlijken hebben de voortrekkers van de II Po verello-stam dit afgelopen jaar hard ge werkt. Iedere Zondagmiddag gaven zij voor de jeugd poppenkast, welke zij zelf hadden gebouwd en waarvoor zij zelf de poppen maakten. Ook gaven zij filmvoorstellingen of beelden zij gedra matiseerde verhalen uit. Veel vrije uur tjes werden opgeofferd om het nodige geld bijeen te krijgen. Daar was een ware teamgeest voor nodig. Dat deze dan ook in ruime mate aanwezig was heeft de II Poverello-stam wel bewezen. Ouderen verwijten onze jongeren dik wijls het gebrek aan initiatief, wils kracht, doorzettingsvermogen en durven zelfs te beweren dat de jeugd zelfs geen mening meer heeft over de hedendaagse problemen in dé wereld. Dit is echter een dorre phrase, welke ouderen van alle volkeren van alle tijden, zelfs reeds vóór Christus hebben geuit. Men moet ook de gelegenheid krijgen om zich te kunnen uiten. Op het prachtige duin- terrein van de N.P.V. achter de water toren aan de Tetterodeweg wappert boven de berkentoppen de Ünion-Jack. Dit terrein werd door de Nat. Padvin ders beweging welwillend afgestaan. Dit is alweer een voorbeeld van de goede samenwerking onder de verken ners en padvinders. Vorige week hebben de jongens een kamp gehad te Bilthoven, tezamen met de verkenners van de Tarcisiusgroep van de St. Antoniusparochie. Vandaar uit be zochten zij de stad Utrecht en omgeving Ook deze week maakten zij van uit Haarlem reeds vele excursies onder lei ding van enige voortrekkers van de II Poverello-stam. De verbroedering tussen deze Engelse scouts en de Haarlemse voortrekkers- stam is zo verstevigd tijdens dit kamp. dat beide groepen met schrik de dag van scheiding zien naderen. Naast zang. dans en spel wisselde men ook hier 's avonds aan het kampvuur van ge dachten. De Engelsen kwamen tot de conclusie, dat de geestelijke leiding, welke zij bijna geheel moeten missen, in Holland uitste kend werk verricht. Hier kunnen de jongens met hun moeilijke problemen, welke meer van geestelijke aard zijn bij hun aalmoezenier terecht. In Engeland is dit niet het geval. De geestelijkheid bemoeit zich daar nog heel weinig met het jeugdwerk. Omgekeerd kwamen de voortrekkers te zien hoeveel strenger de discipline bij de Engelse scouts is. Kortom dit con tact tussen beide groepen is van zo'n groot belang geweest, dat zij ondanks eikaars eigenaardigheden en gebreken dichter tot elkaar zijn gekomen, dat zij tezamen met alle Europese jongeren wil len vechten voor een vrij en zelfstandig Europa, waar de voetstappen van Chris tus, de voornaamste voortrekker, steeds gedrukt zullen worden door al onze jon geren. om zodoende hamer en sikkel geen kans te geven al het schone te ver nietigen. Dit initiatief van deze voortrekkers van de II Poverello-stam is meer dan waard door alle andere voortrekkers nagevolgd te worden. De film „Toen stond de aarde stil" hebben wij reeds deze week uitvoerig besproken. Dit theater prolongeert deze week weer de prachtige film „Fanfan la Tuli- pe". (18 j.) Twintig jaar op wacht is een dolle comedie met de avonturen van Stan Laurel en Oliver Hardy, een kostelijke rolprent, dat gewis een alleraardigst be- sluit vormt op de vacantie. Voor een film van deze twee komieken is het bij zonder moeilijk een geordend scenario te schrijven. De twee heren veranderen, al spelend, blijkbaar nogal eens van plan en verzinnen dan de meest dwaze grap pen. Het verhaal begint met een gevecht vanuit de loopgraven tijdens de oorlog van '14'18. Stan krijgt bevel om de wacht te blijven betrekken en staat daar nog steeds als de oorlog ruim 20 jaar voorbij is. Een piloot, wiens vliegtuig Stan beschiet, haalt hem uit de loop graaf en neemt hem mee naar de stad. Olly ontmoet hem weer en beiden trek ken zij weer op pad. Daar Stan 20 jaar achter en tevens slecht op de hoogte is van de hedendaagse dingen, ontstaan er allerlei koddige situaties en verwikke lingen. Zij, die behoefte gevoelen, zich eens goed te ontspannen en hun zorgen eens aan kant te zetten, moeten beslist niet nalaten deze rolprent te gaan zien. (a.l.) Onder goede belangstelling hield „Het Witte Paard" dezer dagen haar jaarvergadering. De lijvige agenda was oorzaak, dat de besprekingen veel tijd in beslag namen. Tot bestuursleden werden gekozen de heren Holtkamp Jr. en v. Straaten Aanvang van de nieuwe competitie voor de leden werd vastgesteld op Donder dag 4 September a.s. Nieuwe leden kunnen zich die avond opgeven in het clubgebouw „St. Bavo" Smedestraat, alsmede op de volgende adressen: J. v. Emmerik, Gasthuisvest 15 rd.; N. Hoogland, Acaciastraat 85; J. v. d. Berg, Dolfijnstraat 5 en W. v. Straaten, Pijntorenstraat 16, tel. 16930. Het marktbeeld van Vrijdag te IJmui den oood voor zover dit de noteringen oeirol weinig andere aspecten meer len opzicnte van de noteringen der voorgaan- oagen. iviet uitzondering van enkele soor ten zoals bijv. die van de kleine scnol, die door de binnenkomsten van de veie kotters ruim werd aangevoerd, hielden alle noteringen goed stand en nam ne handel vlot al. Grote tongen die reeds enkele dagen stonden genoteerd op het hoge niveau van f3.90 per kg gingen er ook nu vlot voor weg, en de middel soorten, die zelfs nog te weinig werden aangevoerd om aan de grote vraag te kunnen voldoen, bleven stevig geprijsd met f 1.90 per kg. Zoals reeds gemeld ging het met de schol minder vlot. Hoe wei de kwaliteiten der door de snurre- vaarders aangebrachte soorten prima waren, toch moesten ook deze soorten enkel guldens laten vallen en hielden eerst stand op f20 voor de sortering no. 2. De drietjes van de kustaanvoerders kwamen niet hoger dan f 10 per 50 kg. Met de haring speelden ook de kwali teiten weer een grote rol. De levende grote Noordsoorten kregen afname van handel en rokerijen tegen f 13 terwijl de levende Zuidsoorten meer aftrek vonden bij de conservenindustrieën, die deze op f 11 waardeerden. Bij iets afwijkende kwaliteiten (en die waren er genoeg) werd direct de opvangregeling ingescha keld om deze aan de vismeelfabrieken toe te wijzen. Daar de kwaliteit van de door de Me- dan aangevoerde haring niet zo erg bij zonder was moesten vele partijen voor de vismeelfabrieken worden toegewezen. De uiteindelijke besomming viel dan ook tegen en moest worden afgesloten cp f9900. Beter bracht het er de Abra ham af die f 19500 besomde voor de korte 8-daagse reis. Bij de kotters werd de KW 84 de hoogste met f6100. Voor de Zaterdagmarkt kwamen tot Vrijdagavond de volgende binnenkomst meldingen binnen. Dit waren die van de Tubantia met 750 k. haring en 150 k. makreel, de Claesje met 50 gestripte makreel, 375 dichte makreel, 95 schelvis en piepers, 30 k. kabeljauw en gullen, 20 k. haring, 5 k. wijting en 40 stuks stijve kabeljauwen, de KW 76 met 160 k. schel vis en piepers, 180 k. makreel, 35 k. ka beljauw en gullen, 25 k. wijting, 25 k. haring en 25 k. diversen, de KW 73 met 35 k. diverse rondvis, de K W6 met 25 k. diversen en de KW 147 met 260 stijve kabeljauwen en 25 k. diversen. De trawler Flamingo, die reeds de vo rige week Woensdag vanuit Huil ter vis serij is vertrokken en die aanvankelijk nog voor de Zaterdagmarkt te IJmuiden werd binnen verwacht, gaf nog geen tijding van binnenkomst. Aangenomen wordt nu dat het Maandag zal worden alvorens deze zal markten. Als tweede gegadigde wordt verwacht de Johannes Polderman met 750 k. grote makreel, 86 k. schelvis en piepers, 150 k. koolvis. 25 k. diversen en 360 stuks stijve ka beljauwen. De logger van Meerburg, de KW 6 Vertrouwen, kreeg tijdens de laatste vis- reis averij aan de motor en zag zich genoodzaakt door een andere kantoor- logger, n.l. de KW 5, naar binnen te la ten slepen, alwaar het span Vrijdag in de loop van de dag arriveerde. Beide schepen moesten hiervoor hun visreizen onderbreken. Van de haringvisserij kwamen Vrij dag binnen de KW 147 met 270 kant jes haring, de KW 5 met 196 kantjes haring, de KW 6 met 194 kantjes haring en de KW 73 met 167 kantjes haring Advertentie Dezer dagen is in Tübingen het derde congres van Duitse en Franse historici, die aan de hervorming en zuivering van de schoolboeken voor geschiedenis in de beide landen werken, geëindigd. Het congres was georganiseerd door het „In stituut voor de revisie van geschiedenis boeken" van de Kant-Hogeschool te Braunschweig, dat onder leiding staat van de historicus prof. Eckert. Negen dagen lang hebben Duitse en Franse historici gezocht naar fouten in de schoolboeken, die op grond van een te subjectieve, nationalistische of onjuiste voorstelling van de Frans-Duitse rela ties het wederzijds begrip bemoeilijken en daarom in Europese geest schadelijk zijn. Wie enigszins de vele conflictstoffen tussen Frankrijk en Duitsland kent de oorlogen van Lodewijk XIV, de Franse revolutie. Napoleon Bcnaparte, de oorlog 1870/71, de Elzas, de oorlo gen van 1914'13 en 1939die zal er niet aan twijfelen, dat ec. der gelijke actie van de Frame en Duitse historici een zeer noodzakelijke en zeer concrete arbeid voor een Europese federatie verricht. Zij moet de psycho logische. ja morele sfeer scheppen, waarin zoiets als 'n plan Schuman wer kelijk kan functionneren. Voor '14 werd op lagere scholen in Duitsland nog wel eens gevraagd: „Wie is onze erfvijand? Antwoord: Frankrijk, terwijl de ge dachte aan de „revanche" in Frankrijk ook wel eens een nationalisme deed ontstaan dat ons tegenwoordig vreemd aandoet. De samenkomst van de histori ci uit beide landen kan nu tot ge volg hebben, dat op de scholen geen verkeerde en nationalistische voor lichting gegeven wordt juist over die punten, die aanleiding tot ressenti- ments gaven. Men ging daarbij zeer concreet te werk. Er werd een hele lijst van delicate punten in de Frans- Duitse geschiedenis opgemaakt en telkens een gemeenschappelijke visie in een soort van resolutie geformu leerd. Enkele van deze resoluties zijn reeds in het voorjaar gepubliceerd, waarbij overeengekomen is. dat de gepubliceerde stellingen in de school boeken van beide landen zo spoedig mogelijk dienen te worden opgeno men. In deze resoluties vindt men b.v. uit eengezet. dat het geschiedenis-onder- wijs de grote figuren uit de 18e eeuw moet behandelen, die in beide landen voor een duurzame en omvattende vre de opkwamen: Leibniz, Abbé de St. Pierre, Kant. De territoriale expansie politiek van de Franse revolutie en Na poleon Bonaparte wordt gebrandmerkt. Aan de andere kant wordt vastgesteld dat de Franse revolutie met het zelfbe schikkingsrecht van de naties een nieuw principe in de Europese ge schiedenis heeft ingevoerd. Nadrukke lijk wordt gevraagd, in 6e scholen er op te wjjzen, dat Duitsland en Frankrijk van 1815 tot 1859 in vrede met elkaar en naast elkaar leefden. Een van de bekendste problemen in de beoordeling van de Frans-Duitse geschiedenis vormt natuurlijk de oor log van 1870/1871. In objectieve formu leringen wordt uiteengezet, dat ten eerste Bismarck door de steun aan de trooncandidatuur van een Hohenzollern in Spanje de zaak toespitse, dat ander zijds Napoleon III het diplomatiek-po- litieke offensief overdreef, en dat ten slotte Bismarck met de Emser Depe- sche de toestand bewust verscherpte. Enigszins droevig, maar uitermate leer zaam klinkt, vaststelling, dat de beide volkeren zelf bij deze gehele gang van zaken grotendeels onkundig bleven van de „diplomatieke samenhang" van de gebeurtenissen. Terecht wordt geadvi seerd, noch de „Alldeutse Bewegung", noch de Franse gedachte van de „re vanche" in hun betekenis te overdrij ven. Dit contact van Duitse en Franse historici staat niet alleen. Prof. Eckert heeft een gedachtenwisseling van Duit se met Deense, met Engelse en korte lings nog met Amerikaanse historici georganiseerd. Er heeft ook reeds een (naast C. en A.) Toen vier jaren geleden de St. ^ol1^ band, als resultaat van een uitsteke geslaagde loterij-actie, van een volle aantal nieuwe instrumenten en uiti us tingsstukken werd voorzien, was door oorlog en bezetting geleden vei volledig ingehaald. Met trots kon band weer voor de dag komen en heeft sindsdien in Haarlem en omée ving een klinkende naam gekregen. Nu de band tengevolge van dienst en andere oorzaken een aa~Lr. hoornblazers en trommelaars heeft v loren is op andere manier versterk nodig. De vele instrumenten wacn thans op jonge krachten, flinke jonge die de opengevallen plaatsen gaan bez ten. Anders zou de band helaas h roem moeten inboeten en dat zou )a mer zijn. Vele Haarlemmers zouden node zien. g[ Daarom is er thans gelegenheid v0 3 de liefhebbers om zich te melden en een winterseizoenoefening er mee has-' uit te trekken. 13 September gaat band op concours naar Arnhem om prestaties te tonen. Maar nu reeds ku nen nieuwe leden zich melden. Oude zullen hun jongens graag naar de ban zien gaan, omdat ze er wat goeds ku nen leren. Als er voldoende animo zal er zelfs een club pijpers worden 6 vormd. Aanmelden: Dinsdagsavonds va 89 uur aan het districtsbureau, Be straat 10, Haarlem, Woensdagsavon van 77.30 uur aan de Antonius-schoo Zijlsingel bij de Sierkan. Hoe eerder hoe beter! Er wordt da® direct met de repetities begonnen. mand behoeft voor een instrument zorgen. Volgens berichten in de kgyptiscb® pers zou de J6-jarige prins Mohammen Aly binnenkort door de regentschaps* raad tot kroonprins worden uitgeroe pen. Het zou de derde maal rijn prins Mohammed eerste erfgenaam van de Egyptische kroon wordt. Hij werd de eerste maal kroonPft na de troonsbestijging van de k h Abbas Helmy en de tweede maal tijden de regering van ex-koning Faroe», vóór de geboorte van de huidige koning Ahmed Fouad de tweede. Prins Mo hammed Aly is een oom van Faroe»- Nederlands-Duitse samenkomst va® historici plaats gehad die dit jaar helaa niet herhaald kon worden. Er moet d» tuurlijk nog veel op dit terrein t werkt worden want het zal niet makkelijk zijn, de verschillende ml je teries van onderwijs in de betreffen" landen tot spoedige actie te bewege maar het congres van Tübingen heeft ieder geval bewezen, dat dit zeer m tige weiik systematisch voortga wordt. Ook staat het instituut van P' Eckert in Braunschweig in voortdur® de verbinding met buitenlandse rici, zodat reeds langs de weg van _j wisseling van de schoolboeken v correcties kunnen worden aangebt'aC LION D OR "tao. DOcr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6