Identiteit van Londense verpleegster vastgesteld &Ucds7hgrMnan :fietgeheim van MALAN'S parlementair Hof is illegaal VANDENBERG: Atoomwap ens voor elk type doel Mossadeq's reactie was weinig bemoedigend HENGELAARS LIEF EN LEED Mensen op reis Niet van de gorilla, misschien van mioceen prototype Zestien Belgische soldaten berecht Regering wil in beroep gaan Stevenson s positie versterkt Voorhistorische apen uit Afrika 55 SJAREL KRIJGT EEN WERPHENGEL ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 PAGINA 7 Het mysterie aan de Franse kust Wegens muiterij in Henegouwse kazerne Volgende week begint opstelling antwoord aan Rusland Voorlopig overleg heeft reeds plaats gehad ^vondklok voor Amerik. Militairen in Duitsland Prins Faroek vraagt een toelage Voor verzorging en opvoeding van zijn zoon Door houding neger vertegenwoordiger Ontwapeningscommissie Malik verwerpt Weste lijke voorstellen Brits experimenteel vliegtuig neergestort Belgische socialisten dringen aan op terug roeping parlement Kronings mode voor het leger Zware luchtaanval op Pjongjang Amerik. sleepboot op mijn gelopen en gezonken de beste tandpasta die men U raden kan Saar-kwestie wordt te Luxemburg besproken Tijdens komende minister conferentie Zuid-Afrikaanse hoogleraar naar Nederland Nieuwe technische school in ytrecht Herdenking Brabants gesneuvelden r of- pEen beschrijving van het gebit heeft de t r.a"se politie er Vrijdagavond van over- 'gd dat het lijk van het meisje dat te j*"nereux op het strand gevonden werd at jg van de vermjste Engelse verpleeg- J° Sybil Johnson. De tandarts van ybil, die met vacantie in Frankrijk is, eert de politie een beschrijving ver- «haft van het gebit van het meisje en eigens de politie klopt deze precies. >bii Johnson, die dienst deed in een condens ziekenhuis, werd iets meer dan en week vermist. Sybil Johnson, aldus heeft de politie erzekerd, is in Frankrijk aangekomen Per kanaalboot „Canterbury" en niet «an boord van de Maid of Orleans zoals srder geloofd werd. Dit betekent dat 'J midden op de dag aan wal is gegaan niet des avonds en dit vormt een bevestiging van de berichten, dat zij die middag van 21 Augustus in de streek ®ezien was. Gisteren kwam een bericht over een «fheimzinnig man met een litteken on ïjn rechterwang ter sprake in het po- Mieonderzoek. Enige dagen geleden aaeft een Engels echtpaar aan de politie meegedeeld een meisje gezien te hebben, °a' op het dode meisje lijkt. Zij stond in ®b theewinkel te praten met een man et een litteken op zijn gezicht. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Vrijdagavond. De krijgsraad te Brussel heeft de aan stichters van de muiterij in de Hene gouwse kazerne Casteau tot straffen Van drie en twee jaar militaire gevan genis veroordeeld. De overige veertien beklaagden kwamen er af met straffen Van zes en drie maanden, waarby tien bunner nog van voorwaardelijkheid ge- boten. Het vonnis was uitvoerig gemo tiveerd en weerhield het feit van ••opstand" tegen alle zestien soldaten. De Verdediging had gepoogd dit te be lijden. In een nawoord zegde de voorzitter Van de krijgsraad, dat geen enkel leger kan bestaan als niet elk van zijn leden "auwkeurig zijn werk doet. „Het Uwe", ko richtte hij zich tot de beklaagden, „is bot gemakkelijkste, want het bestaat in gehoorzamen." In de gerechtszaal, die vol zat met familieleden en bekenden van de zestien {Militairen, verwekten de strenge straf ten enige consternatie, doch er hadden Seen manifestaties plaats. Een strenge ordedienst was in reserve gehouden, en Ook buiten het gebouw was extra be daking aanwezig. ï-en woordvoerder van het Britse Jbinisterie van Buitenlandse Zaken Ueeft bekend gemaakt dat Amerikaanse, fbhtse en Franse vertegenwoordigers b^Sin volgende week in Londen zullen «arnenkomen om het antwoord op de °bgste voorstellen inzake een vier-mo- ®endheden-conferentie over Duitsland Op te stellen. De V.S. en Frankrijk JmUen zich laten vertegenwoordigen ?°or hoge functionarissen van hun am- jbssade. Engeland zal vertegenwoordigd dorden door de plaatsvervangend on derstaatssecretaris van Buitenlandse kaken, Frank Roberts, die chef is van v.6 Duitse afdeling van dat ministerie. S.efids worden deze week in Parijs en Washington inleidende besprekingen *evoerd. t De Duitse kanselier Adenauer zal in jOb later stadium geraadpleegd worden, Vertelde de woordvoerder. Va0 gezaghebbende zijde wordt ver- {®en dat uit het voorlopig overleg al bleke 1 is dat de drie Westerse mo- o Pdheden de opvatting zijn toegedaan 1^1 de Russische voorstellen in hun 'éige vorm niet aanvaardbaar zijn. Amerikaanse hoofdkwartier in °Pa te Heidelberg heeft een order aUe Vaardigd, volgens wélke het voor biar. Manschappen van het leger, de bid'116 en de luchtmacht, uitgezonderd lajj ,erpfficieren en officieren, in Duits- te,,, lh hun vrije tijd verboden is tus- middernacht en zes uur 's morgens °P straat en in openbare gelegen- vQo h, te bevinden. De tijdslimiet gaat s Zaterdagavonds en voor feest- b één uur later in. Va V0ot,b de officieren en onderofficieren, Sew wie deze order tijdens verlof niet f'ch vrordt echter verwacht, dat zij ïeflr4enr de ge8St van de order zullen Dez %g6ve order, die betrekking heeft op e®r 250.000 man troepen, is een °m het aantal ongelukken, VerujPm'tijen en andere incidenten te 'b de heren, die laat in de avond of vroege ochtend plaatsgrepen. Gisteren heeft de politie bekend ge maakt, dat twee arbeiders van Publieke Werken een man gezien hebben, die aan deze beschrijving beantwoordt. De man zat in een Amerikaanse auto. De politie deelde mee vernomen te hebben dat de man een Engelsman is en dat hij te Wimereux in een hotel ver toefd heeft. Hij heeft op 26 Augustus Frankrijk verlaten en is naar Londen gegaan. Hij had een Londens hotel als zijn bestemming opgegeven. Prins Faroek, de afgezette koning van Egypte, heeft Vrijdag de Egyptische re gering om een toelage verzocht voor de verzorging en opvoeding van zijn zoon, de zeven maanden oude koning Ahmed Foead de Tweede. De jonge koning, die op het ogenblik bij zjjn moeder, ex-koningin Narriman, is, zou wanneer hij zeven jaar is gewor den, naar Egypte moeten terugkeren. Jn een verklaring, welke door een woord voerder van prins Faroek is voorgelezen, wordt o.m. gezegd, dat inmiddels een passende officiële toelage voor de ver zorging en opvoeding van /de jonge vorst dient te worden verstrekt. Zoals wij gisteren reeds in een gedeel te van onze oplaag hebben gemeld, heeft het Zuid-Afrikaanse Opperste Gerechts hof het Hoge Parlementaire Gerechtshof, dat op voorstel van premier Malan in het leven is geroepen, als een illegaal insti tuut gebrandmerkt. De Zuid-Afrikaanse regering heeft gisteren besloten tegen deze uitspraak in beroep te gaan. Het beroep zal worden behandeld door het Hof van Appèl te Bloemfontein, de zelfde instantie die geruime tijd geleden de wet, welke voorzag in afvoering der kleurlingen in de Kaapprovincie van de gemeenschappelijke kiezerslijsten, on grondwettig verklaarde. Het was deze laatste uitspraak die premier Malan er toe bracht een Parlementair Gerechts hof in het leven te roepen. De leider van de oppositie, J. G. N. Strauss, heeft in een commentaar op de uitspraak van het Opperste Hof over het Parlementaire Gerechtshof verklaard: „Het is een keer te meer bewezen dat de Gouverneur Stevenson, democratisch candidaat voor het presidentschap van de V.S., heeft gisteren zijn positie on verwacht versterkt gezien, door de steun die hem is toegezegd door Adam Clayton Powell, de neger-vertegenwoor diger in het Huis van Afgevaardigden. Powell, die enige tijd geleden ver klaarde dat hij verwachtte dat de negers de democraten zouden boycotten in de aanstaande verkiezingen, zegde thans steun aan Stevenson toe. Na een bezoek aan Stevenson verklaarde Powell: „Ik geloof dat de hele kwestie van de bur gerrechten thans besproken is. Er kan geen reden zijn voor de negers of voor andere minderheden, om niet tevreden te zijn. We zullen Stevenson tot het bittere einde steunen". In de ontwapeningscommissie van de V.N. heeft de Sovjet-afgevaardigde, Jacob Malik, Vrijdag de Westelijke voor stellen verworpen, die voorzagen in een vijfmogendheden-ontwapeningsconferen- tie, mits de Sovjet-Unie en China van te voren zouden toestemmen in beper king van hun strijdkrachten tot ander half millioen man elk. Hü noemde de aard van de voorstellen „hypocritisch" en verklaarde, dat de Westelijke mo gendheden slechts trachtten te voorko men, dat de ontwapeningscommissie tot concrete plannen zou komen. In een rede van een uur verwees Malik naar de rede van Eisenhower voor het „Amerikaanse Legioen". De Rus zei, dat de opmerkingen van Eisenhower een nieuw bewijs waren „van de agressieve bedoelingen van de heersende kringen in Amerika". Malik zei: „Generaal Eisenhower sprekend tot het Amerikaanse legioen deelde mee, dat hij, indien gekozen, een krankzinpige bewapeningswed loop als basis zou hebben, hetgeen zou leiden tot een nieuwe wereldoorlog." De eerste reactie op de verklaring van Malik kwam van de zijde van de Franse gedelegeerde Henri Hoppenot. In de wandelgangen verklaarde Hoppenot, dat de verwerping van Malik voor het ogen blik het einde betekende van de po gingen van de commissie. „We zullen nu moeten wachten op de volgende zit ting van de Algemene Vergadering." In October zai de commissie verslag uit brengen van de werkzaamheden en de resultaten van de besprekingen aan de Algemene Vergadering van de V.N. Frankrijk Margaret Truman, doch ter van de president der V.S., heeft zich te Le Havre aan boord begeven van de „United States", op weg naar New York na haar reis door Europa. Turkije Zestien arbeidsters werden gedood en 37 ernstig gewond, toen pa niek ontstond bij een brand in een tabaksfabriek te Smyrna. de *2' Doyt Vandenberg, stafchef lii„ ren mer'kaanse luchtmacht, heeft a CPU fnpcnraiIr tiidnuc onn vaftch v *n een toespraak tijdens da?**" de „Vereniging voor Lucht ig' ^et „u nadruk gelegd op het feit, dat ty„-Wvvapens te gebruiken tegen Kei nel °-el' De generaal vervolgde e*Hd w. gIn£ naar grote luchtvloten worden. Maar, voegde hij door' n WU onszelf niet mis- Vl® toest seloven dat vloten goed- aIU„ eb rü de economie zullen ''Tl ng ia verlangen. De goede jn aarvan zijn wjj overtuigd, {"(•m leesten massa's betrekkelijk goed- S K1(,ige tmaar veel meer in een d»j beste beeze van vliegtuigen die ïedaail ~fc,likt zijn voor het werk al 6 t et worden. 0|bWap ®j?bde doeltreffendheid der Plus hét feit dat zij in a» - economisch mogelijk is mo- steeds groter aantallen gemaakt worden „kan ons het dure procédé van de basische strategie uit de vorige wereld oorlogen besparen", aldus de generaal. De2e strategie, aldus de generaal, „was er een van divisie na divisie, kanon na kanon, schip na schip en vliegtuig na vliegtuig, met meer acht geven op aan tallen dan op geschiktheid en meer op hoeveelheid dan strategie". Generaal Vandenberg zeide, dat even tuele pogingen van de Russen om de V.S. een slag met het atoomwapen toe te brengen „hen niet zal redden van een verschrikkelijke bestraffing". Van denberg betoogde, dat de Sovjet-Unie noch nu, noch in de naaste toekomst een Amerikaans tegenoffensief met het atoomwapen zou kunnen tegenhouden. waarborgen in onze grondwet van kracht zijn en niet met twijfelachtige middelen omzeild kunnen worden. De toestand van het land is zo onzeker en er bestaan zulke gevaarlijke spanningen dat uit naam van de grote meerderheid van het volk ik een beroep op de re gering doe zich aan de grondwet te hou den". Een Britse „Vliegende Driehoek" van het type Boulton Paul P120, is gis teren nabij de Engelse plaats Grately neergestort en in brand gevlogen. De piloot wist met zijn parachute veilig de grond te bereiken. De Belgische socialistische partij heeft Vrijdagavond aangedrongen op terug roeping van het parlement, dat op reces is, zodat premier Jean van Houtte's katholieke regering „rekenschap zou kunnen afleggen" van haar mildheid tegenover veroordeelde collaborateurs uit de tweede wereldoorlog. In een com muniqué protesteerde de party, op één na de grootste in België, o.m. tegen de voorwaardelijke vrijlating van de aan vankelijk ter dood veroordeelde voor malige kolonel Van Coppennolie. r 8. Voor de bandiet een kreet kan slaken om zijn kameraden te waarschu wen, snort een pijl door de lucht en met een trek van verbazing op zijn gezicht stort hij levenloos ter aarde. Met uitpuilende ogen staart Orm naar de roerloze gestalte. Kleine zweet druppeltjes verschijnen op zijn stoppelwangen en hij staat op het punt m jammerklachten uit te barsten, doch de Noorman geeft hem een teken te zwijgen. Zo voorzichtig mogelijk trekken de vluchtelingen zich in het duister tussen de stammen terug en wachten af. Doch het blijft rustig en eindelijk verbreekt Orm de gespannen stilte met een benauwd gekreun. „Daar was ik bijna overboord gegaan!'' stottert hij, afwezig aan zijn snor rukkende. „M-maar gelukkig, dat er nog zulke kerels bestaan als Heer Eric. Niet, dat het veel zal helpen', maar het is toch beslist edel wat hij deed, beslist edel, eerlijk!" Plotseling zwijgt de sombere varensgezel, terwijl hij beteuterd naar Halfra loert, die met nadrukkelijke achteloosheid met zijn boog speelt. En op het zelfde ogenblik dringt het tot hem door, dat de zwierige edelman de enige is, die zo'n wapen bezit..., „Hehehe.grijnst de roerganger vreugdeloos, „ik bedoel eigenlijk eh.... zoiets bijzonders is het nu ook weer niet, maar eh... Met een luidruchtig gesnuif richt de edelman zich op, terwijl hij Orm ver nietigend opneemt. Doch dan komt Ertc, die opnieuw een eindeloze woor dentwist tussen de béide mannen ziet aankomen, tussenbeiden. „Het was een goed schot", zegt hij glimlachend. „Maar laat ons thans verder gaan. Voor de duisternis valt moeten wij toch ergens onderdak zien te krij gen". En terwijl hun blikken de geheimzinnige ondoordringbaarheid om hen heen trachten te doorboren, zetten zij behoedzaam hun tocht door het duistere woud voort. De Amerikaanse ambassadeur te Lon den, Walter Gifford, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden. Naar aanleiding hiervan werd door gezag hebbende bronnen verklaard, dat een nieuwe Engels-Amerikaanse stap inzake de Perzische oliecrisis in voorbereiding is. De diplomatieke vertegenwoordigers van de V.S. en Engeland te Teheran schjjnen „weinig bemoediging" te heb ben ontvangen van Mossadeq bij hun pogingen de onderhandelingen over het oliegeschil weer op gang te krijgen. Ook te Teheran wordt door de autori teiten hun teleurstelling over de ge voerde besprekingen niet verheeld, of schoon officieel een strikt stilzwijgen in acht wordt genomen. Hoewel Groot-Brittannië de eis blijk baar heeft laten varen, dat de Perzische olie-industrie door Britse technici ge dreven zou moeten worden, schijnt Mos- In de ateliers van de Londense haute couture wordt nu reeds op hoogspan ning gewerkt aan de gala-kleding, die de hoge Engelse adel zal dragen bij de a.S. kroningsfees ten. Maar ook de confectionneurs van het leger zitten niet stil. Voor de Royal Fuseliers, die de route van de kro ningsstoet zullen af zetten, wordt op het ogenblik deze blau we uniform ver vaardigd, waarvoor het ontwerp nog door Koning George VI werd goedge keurd. y; - t, 4 1 mmmm sadeq toch enigszins bevreesd te zijn voor het voorstel tot internationale ar bitrage. De A.I.O.C. heeft de waarde van de eigendommen in Perzië geschat op anderhalf milliard dollar en Mossa deq schijnt bang te zijn, dat bij inter nationale arbitrage Perzië gedwongen zal worden die som uit te betalen. Mossadeq heeft, naar A.P. meldt, in ieder geval bedenktijd gevraagd, terwijl de Britse zaakgelastigde en de Ameri kaanse ambassadeur eveneens gelegen heid hebben de Perzische argumenten te onderzoeken. Ongeveer 430 vliegtuigen der gealli eerden hebben gisteren in totaal 1403 individuele vluchten naar de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang gemaakt en hebben achttienduizend liter bran dende benzine en 597 ton springstoffen uitgeworpen op meer dan veertig doelen. In totaal werden 52.000 mitrailleurkogels boven het gebied verschoten. Het aantal vluchten is een record voor een bom bardement sedert het uitbreken van de Koreaanse oorlog. De aanval duurde van zonsopgang tot zonsondergang en werd uitgevoerd door drie golven vliegtuigen. De eerste golf vliegtuigen richtte zich hoofdzakelijk tegen de luchtafweer. De daarop volgen de golven hadden het hoofdzakelijk op de depots, kazernes, fabrieken en vlieg velden begrepen. Het was de vijfde aan val op Pjongjang sedert 1 Augustus. De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt dat eën van haar sleepboten, de „Sarsi", Woensdagmiddag in de Noord- Koreaanse wateren op een mijn is ge lopen en spoedig daarna is gezonken. Twee leden van de bemanning kwamen om het leven en drie anderen worden nog vermist. Vier leden van de beman ning liepen ernstige verwondingen op. De marine deelde mede dat veertien minuten na de explosie het schip zonk. De „Sarsi" meet 1589 ton. De 88 over levende officieren en manschappen, die zich aan boord bevonden werden opge pikt door de mijnenveger „Zeal" en de torpedobootjager „Boyd". In de Rotterdamse haven kwamen in Juli 1952 1379 zeeschepen binnen, geza menlijk metend 2.170.955 netto register- ton, tegen 1267 schepen in Juli 1951 met een gezamenlijke nettotonnage van 2.100.588 ton. stokje geldt dat voor ver- kwam nog een molentje, een schillende doeleinden moet klosje nylon had ik nog wel Eindelijk, naar Sjareltje's oordeel althans, was het dan zover gekomen, dat de inhoud van het vrij vettige geldzakje een zodanige om vang had genomen, dat wij ons hebben opgemaakt voor een bezoek aan een hengel sportzaak. Teneinde de reeds zolang begeerde werphengel en werpmolen te kopen voor mijn buurjongen en leerling. Vergis U niet! Dat is niet zo maar vanzelf gegaan. Talloze werkjes en karweitjes heeft hij er voor op moeten knap pen en heel wat vrije mid dagen zijn ervoor opgeofferd om de nodige contanten bij elkaar te krijgen. Hij moest zich er heel wat voor ontzeg gen en hij heeft dat met plezier gedaan. Van dag tot dag werd ik op de hoogte gehouden met de situatie en toen ik hem ten leste ver telde dat hij er zo wel zou komen omdat ik het nog ont brekende, kleine, bedragje, zonodig zou bijpassen, kende zijn vreugde bijkans geen grenzen meer. Nog diezelfde dag, niets kon ons weerhou den, zijn wij stadwaarts ge togen en hebben, om te be ginnen verschillende étalages bekeken. Zo'n beetje het ter rein verkend. Want niet al leen ging het er om een hen gel te kopen waar de jongen wat aan heeft, doch tevens moesten wij rekening houden met de financiële kant. Maar wij zijn geslaagd en goed ook. Alhoewel de ge weldige sortering werphen gels het ons niet gemakkelijk heeft gemaakt. Men kan te genwoordig weer te kust en te keur terecht en dan is het zaak goed op te letten om geen miskoop te doen. Is de lengte van een splitcane hen geltje vaak een kwestie van persoonlijke smaak, voor een jongen lijkt het mij toch maar het beste om, waar het een dienen, te blijven bij het mo del van zeven voet. Zonder schroefreelhouder of andere dergelijke fraaiigheden, die wel mooi maar meestentijds overbodig zijn en de prijs ondertussen opvoeren. Ik had het er met Sjarel over gehad en we waren overeen geko men dat het een hengeltje moest worden, natuurlijk om met een spinnertje te kun nen vissen, maar met tege lijkertijd zoveel „ruggegraat" dat er ook nog een klein baarsvisje mee kon worden geworpen. Een hengeltje dus met een niet te lichte top en met een werking over vrij wel de gehele lengte zonder daarbij slap te worden. En voor de jongen, en de zaak was voor elkaar. Alleen heb ben we mijn betere helft ge vraagd een naad te stikken in het midden van het fou- draal teneinde de twee delen apart een plaatsje te kunnen geven om de lak te vrijwaren van krassen en andere onge rechtigheden. Welhaast overbodig te zeg gen, dat Sjarel na thuiskomst onmiddellijk naar de water kant wilde vertrekken om met zijn nieuwe spul ik weet niet hoeveel vissen te gaan vangen. Maar dat heb ik hem toch uit zijn hoofd gepraat. Telkens wanneer ik zo'n be ginneling bezig zie met een dan niet met agatine geleide- ringen vanwege de kwets baarheid. Wij kozen liever chroom brugogen, waarvan het vertrekoog, daar hebben we speciaal scherp op gelet, flink ruim in diameter was teneinde het afkinken van de lijn tijdens de worp niet te belemmeren en daardoor af te remmen. Zeer vanzelfspre kend hebben wij de bussen terdege geprobeerd om te weten te komen of deze wel werkelijk goed passend in elkaar sloten, zonder enige speling. Beter in het begin iets te moeilijk dan na korte tijd hier al ergernis aan te beleven. Ook wees ik Sjarel op het belang van de z.g. waterdichte bussen, die voor komen dat de hengel vocht, de grootste vijand van alle hengelgerei, op zou kunnen nemen. Want wat zou het ons helpen de hengel goed in de lak te houden indien van onderen of anders binnen in het busje, water zou worden opgezogen als in de stengel van een plant. Wat tonkin, waar splitcane uiteindelijk van gebouwd wordt, in feite toch ook is. Om diezelfde reden hebben wij gekeken naar de afsluiter voor het kurken handvat. Ook dat moet zo mogelijk waterdicht uitgevoerd zijn. Bij dat alles lepeltje waaraan een dregje dat hemzelf, of de toeschou wers om de oren vliegt, dan houd ik mijn hart vast. En heus niet ten onrechte. Een zeer goede kennis van mij heeft op die manier een pijn lijk oor gekregen. Enkel en alleen omdat hij er zelf de haak in sloeg met zijn toen nog vreemde manier van werpen. De dokter heeft hem van die haak afgeholpen en ik van die merkwaardige werperij. Om te beginnen is het verre een geval van kracht. Dat vergeten de meeste mensen. Wanneer ze zo'n werphengel zelf eens zullen hanteren, gebeurt dat op een manier dat horen en zien je er bij vergaan. Alsof er een stormwind plotseling voorbij giert. En het qrme stokje protesteert, het dunne lijntje wordt tot het uiterste, of meer, gespannen en het geheel is een vertoning als die van een poppenkast. Want het spinnertje belandt op een plaats, waar niemand het verwachtte. Meestal geen vijf meter van de „werper" in kwestie af. Welke kant uit moet worden afgewacht. Dit alles hield ik Sjarel voor ogen en heb een werp- gewichtje aan zijn lijn ge bonden en hem ermee laten mikken op een oude schoe nendoos een meter of tien, twaalf van hem af. Het kwam er immers niet op aan of de doos geraakt zou worden. Hoofdzaak was dat de jongen het hengeltje gaat aanvoelen. Als hij maar zo ongeveer in de buurt komt met zijn ge wichtje van tien gram. Pas wanneer hij zo een van de zoveel worpen op het doosje komt met een stuk of wat andere er vlak bij in de buurt, dan is het zaak de af stand op te voeren. Maar tot verbazing van elke beginner gaat dat dan gemakkelijk. En schijnen een dertigtal meters geen bezwaar meer voor de hengelaar die een uurtje tevoren soms nog zul ke rare capriolen uithaalde. Zo verging het ook Sjarel. Nadrukkelijk heb ik hem nog weer eens gewezen op het belang van een goed on derhoud van een splitcane stokje. Vocht en nog eens vocht is de grootste vijand. Dus nooit de hengel na een visdag je nat in het foudraal opbergen. Nooit en te nim- met het hengeltje, dat im mers een aardige duit kostte, in het water leggen zoals sommige hengelaars doen bij gebrek aan een hengelsteun Maar de jongen heeft twee stevige armen en is niet lui. Bovendien weegt het stokje practisch niets en het is veel beter en het vist veel scher per met de hengel in de hand. Bij kunstaas kan het niet anders. Maar er worden ook wel andere takken van hengelsport mee bedreven. En ik ben nu eenmaal een voorstander van vissen met slechts één hengel. En dan in de hand. Om het even of het nu op karper en brasem is dan wel op roofvis. Maar ja, alle smaken zijn niet gelijk. Ik doe het eigen lijk alleen maar, omdat ik van mening ben dat indien de vis het goed doet, je je hengel niet kan neerleggen. Daarvoor is geen tijd. En als de vis het daarentegen slecht doet, dan is het dubbel op letten, om de weinige keren dat zij bijten tenminste niet te missen door te laat te slaan. JAN DE HENGELAAR Advertentie momoL De West-Duitse staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, Walter Hallstein, heeft gisteren bekend gemaakt dat de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen, aangesloten bij de Europese steenkool- en staalgemeenschap, op 7 of 8 September te Luxemburg zullen sa menkomen. Dan zal een nieuwe poging worden gedaan een oplossing voor de tussen Frankrijk en Duitsland bestaan de controverse over het Saargebied te verkrijgen. Hallstein deed deze mededeling aan het eind van een conferentie van drie en een half uur met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schu- man, de derde zitting die te Parijs tus sen de twee naties gehouden werd se dert de zes ministers van het plan- Schuman tot de conclusie waren geko men dat Bonn en Parijs moeten trach ten een overeenkomst betreffende de Saar uit te werken. Prof. dr. S. P. E. Boshoff, voorzitter van de Suid-Afrikaanse Akademie en hoofd van het vaktaalburo in Pretoria, zal van 8 September tot 22 October in Nederland verblijven voor het houden van een reeks voordrachten. Prof. Bos hoff heeft in Nederland gestudeerd en is gepromoveerd op de dissertatie „Volk en taal van Suid-Afrika". Zijn voor drachten zullen gewijd zijn aan onder werpen als „Is Afrikaans 'n Neder landse dialek?", „Die ontstaan van Afrikaans". De „Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging" heeft zich belast met de organisatie van contacten en lezingen. „Gelukkig, de trein hoort weer een beetje van ons" constateert de kan toorbediende, die forenst. „De vacan- tiegangers zijn grotendeels verdwenen". Zijn dagelijkse treinbuurman, verko per in een warenhuis, vouwt de krant dicht. „Het gaat goed, hé, met die kabinets vorming?" De kantoorman wuift alle problemen van zich af: „Geef mij maar rijst". „Nou druk je je verkeerd uit" vindt het Warenhuis, „ik zou liever zeggen: Geef mij maar voetbal". „Wat is dat nou voor onzin?" „Onzin? Noem jij dat onzin? Wat in teresseert de grote massa meer: Een Nederlands Elftal of een Nederlandse regering?" „Tja". Alle twee zijn ze moeilijk samen te stellen. Voor alle twee is het maar een gokkie, of ze goaltjes maken en beide opereren op internationaal niveau". „Dus de formateur wilde jij verge lijken met de Keuze-Commissie?" ,Ja, zo ongeveer". „Maar je kan een kabinet niet zo makkelijk wijzigen als een voetbal ploeg". „Oh ja zeker, kijk maar naar Frank rijk: Voldoet de ploeg niet, dan eruit". „Wou je soms ook invallers aan wijzen?" .Natuurlijk, de één eruit, meteen de volgende erin, klaar! Doorspelen!" „In één opzicht gaat jouw vergelij king toch niet op". „En dat is?" „Het Nederlands Elftal wordt veron dersteld uit amateurs te bestaan. En ministers genieten een salaris". „Luister goed. Een prima voetballer wordt professional in Italië of Frank rijk. Een prima minister neemt een prima baan, bijvoorbeeld in Turkije, aan. De voetballers, die hier blijven, krijgen een goede baan, bij een ver zekeringsmaatschappij en na afloop van hun carrière een sigarenzaak. Een ministerssalaris is niet veel meer dan een sigarencentje. Heus, daar moet geld bij. En later géén sigarenzaakje! „Das flauwe kul: je kan een oud minister niet in een sigarenwinkel zetten". „Moet je toch niet zeggen", mees muilt het Warenhuis, „dan gaat alles, wat ze hun klanten geven, ook in rook op". Een hoogleraar uit Oxford heeft een rapport samengesteld over beenderen van aap-fossielen, die op een ouderdom van 25 millioen jaren geschat worden; het rapport wil aantonen, dat de mens niet afstamt van enige thans bekende aapsoort, noch van wezens, die daar op lijken. Van 1949 tot 1951 zijn namelijk bij de Kavirondo Golf in het Victoriameer in Oost-Afrika een menigte beenderen gevonden, die afkomstig moeten zijn uit het miocene tijdperk. In Oxford heeft prof. W. Le Gros Clark, die hoofd-ana- tomist is van de universiteit van Oxford, die beenderen onderzocht en hjj is tot het besluit gekomen, dat zij beslist van apen zijn en niet van aapmensen, aldus bericht de N. Y. Times. Hij acht de vondst daarom zo belangrijk, omdat bij een reconstructie van de dieren, waar van de beenderen overblijfselen zijn, is gebleken, dat zij meer „on-aapachtige" eigenschappen vertonen dan de apen, die de hedendaagse wetenschap kent. De hoogleraar heeft drie specimina onderscheiden van een apenras, dat hü „Proconsul" heeft genoemd. Het exem plaar, dat de mens het dichtst nabij komt, liep op alle vier zijn poten en slingerde zich niet van tak tot tak, zoals de thans bekende apen doen. De tanden van deze miocene apen zijn steeds dezelfde, alhoewel hun li chaamsafmetingen grote verschillen tonen, alsof de proconsuls van Oost- Afrika alle mogelijkheden van een mo derne ontwikkeling beproefd heb ben om aan hun weinig gespecialiseer de toestand te ontkomen. De drie soorten worden benoemd als de pro consul major, die even groot is als een gorilla, de proconsul nyanzae, even groot als de chimpansee, en de proconsul africanus, tussen de chim pansee en een gewone aap in. Te Utrecht is in opdracht van de Ver eniging van christelijk nijverheidsonder wijs aanbesteed het bouwen van een nieuwe technische school op een terrein aan de Hengeveldstraat. Er waren veer tien inschrijvingen, waarvan de firma Kroese en Zn. te Enschede hoogste was met f502.700.De laagste inschrijving was van het bouwbedrijf Lisman te Utrecht met een bedrag van f404.400.—. De gunning is aangehouden. De school komt te staan op een terrein van 8000 m2 groot, nabij de weilanden van de Veeartsenijkundige Hogeschool en zal plaats bieden aan vierhonderd leerlin gen. Er zal onderwijs worden gegeven in bouwkunde en in de technische vak ken. Prof. Clark legt uit, dat in het miocene tijdperk een ras van gewervelde zoog dieren zou hebben bestaan, met lange kaken en hondentanden, maar nog wei nig gedifferentieerd in lichaamsbouw, waaruit alle thans bekende zoogdieren, ook de mens, zouden zijn ontsproten. Op welke gronden hy ook de men» tot de afstammelingen van deze mio cene dieren rekent is niet duidelijk. In ieder geval acht hij de ontdeKking van de missing link, die ons met deze die ren zoo verbinden, op het ogenblik nog even onwaarschijnlijk, als tot dusverre de mogelijkheid gebleken is om onze afkomst van de modernere soorten apen te bewijzen. 7 September zal wederom de jaarlijkse herdenking van Brabant's gesneuvelden de twaalfde-eeuwse St. Willebrordkapel te Waalre vullen met die pieuse belang stelling, waardoor zich deze plechtigheid sedert 1945 gekenmerkt heeft. Naast het herdenken van de Brabantse zonen, die hun leven gegeven hebben voor de be vrijding van ons vaderland of voor het herstel van orde en rust in Indonesië, zal dit jaar in het bijzonder de aandacht gericht worden op een nieuwe en verre voorpost van de strijd voor de Westerse beschaving: op Korea. Daar heeft reeds een aantal Brabanders het hoogste offer gebracht. Het speciale karakter van deze herdenking zal tot uitdrukking komen in de gedachtenisrede. Het be stuur der Stichting Herdenking Bra bant's Gesneuvelden heeft nd. tot het uitspreken van deze rede bereid gevon den ds. Ph. Meerburg, Ned. Hervormd predikant te Maastricht, destijds veld prediker bij het eerste Nederlands deta chement Verenigde Naties op Korea. Teneinde de gedachten en gevoelens te verlevendigen, die ons volk tijdens de bezetting door de besten onzer uitge drukt zag, zal de Eindhovense voor drachtkunstenares Jenny Lampe een aantal in die jaren geschreven verzen zeggen. Een versterkt zangkoor zal als naar gewoonte het geheel met toepasse lijke gezangen luister bijzetten. Des morgens half twaalf wordt voor de zielerust van de gesneuvelden in het oude kerkje een gezongen H. Mis op gedragen. Op hetzelfde uur zal in het daartoe beschikbaar gestelde Patronaat ds. A. D. C. van den Bosch, Ned. Her vormd predikant te Ginneken, voorgaan in een dienst voor de Protestanten. Ds. v. d. Bosch is lid van het stichtingsbe stuur als opvolger van ds. B. ter Haar Romeny. Andere vacatures in dit be stuur zijn thans aangevuld door de be noeming van de heren Dion, Metzemae- kers te Aalst, Jacq. H. van Mierlo te Waalre en J. A, A. Sitsen, generaal* majoor b.d. te Breda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7