Verdraaiing van feiten maakt de situatie verward Aardappelen Slaaf A.MALI A VAN SOLMS aar kwam die muis vandaan «TEKENCURSUS SCHEEPVAARIBERICMEN de SLAVEN Ondernemingen wijzen beschuldiging af Prijsegalisatieregeling voor haring Dappere officieren onderscheiden 8 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 PAGINA 9 FIN AN Cl ëN EN ECONOMIE Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst De Nangololo-missie DEZE WEEK: Spookbeeld vaiT petro- leum-monopolie Lof voor luit.-kolonel G. H. Christian „Alblasserdijk" Buitenl. Zaken zal een protestnota zenden Oudste inwoonster van Groningen overleden Het conflict bij „De Ommelanden" Ca'datantwoord »U kon cr v?-n HlJi topt \v„ den, dat de arbeiders ont- de Hadden0 ,en dat besprekingen geen Dotnn,; Naar wij vernemen heeft "Det(1 hie ris der Koningin in ant- t«L OmnPP een brief gestuurd aan Urstellm 0den" waarin hij zijn nS heeft geuit over de hou- Nieuw electrisch hoorapparaat Administrateur vermoord ESKADER M.L.D. IN ENGELAND DéFILé LANGS DE DODENCEL MARKTBERICHTEN V.S. klagen intern, olieproducenten aan Maandag maakte de regering van Truman officieel bekend, dat, naar haar mening, een interna- "°naal „kartel" van zeven Amerikaanse P Brits-Nederlandse maatschappijen «"je phase van de olie-industrie van de «rUe wereld beheerst. Dit zevental on dernemingen werd er van beschuldigd «ebruik te maken van onderling eige naarschap en beperkende overeenkom- ®ten om de productie binnen bepaalde «lenzen te houden, markten onder elkaar verdelen, prijzen te bevriezen, con currentie te verminderen en vrachtprijs zen te regelen. v Tegelijkertijd sprak de regering der v.S. vier grote Amerikaanse petroleum- jnaatschappijen in rechten aan voor een bedrag van zeven en zestig millioen dol lar wegens het berekenen van te hoge Prijzen voor olie, die binnen het kader pah het .buitenlands hulpprogram aan rp'ropa is geleverd. Buiten Mexico en «e onder Russisch toezicht staande lan gen controleren de zeven bij de aan dacht betrokken maatschappijen direct dl indirect het merendeel van de we- reid-petroleumhandel en haar invloed ®'rekt zich uit van reserves tot productie, 'ransport, raffinage en ter markt bren- «en. Zowel de Amerikaanse petroleum- griatschappijen als de Anglo-Iranian Oil ®h de twee maatschappijen van de Ko- rjoklijke-Shell-groep hebben reeds ver gaard dat er van een oliekartel geen fPcake is en de overige beschuldigingen det verontwaardiging van de hand ge mzen. De Koninklijke heeft hieraan toe gevoegd, dat er integendeel een zware concurrentie bestaat tussen de zeven "eschuldigde maatschappijen, al is het een algemeen bekend feit, dat een Zekere mate van samenwerking tussen de verschillende maatschappijen van de elie-industrie noodzakelijk is geweest en "at deze in feite door verschillende re deringen is voorgestaan teneinde de b'ievoorziening van de wereld, zowel voor civiel als militair gebruik, te ver zekeren. Uit het Amerikaanse verslag kan men Allereerst afleiden, dat de Amerikaanse fegering geen overeenkomsten erkennen Jdl, waarbij diverse maatschappijen on derling hebben afgesproken, één en de- Zelfde prijs te berekenen voor af te leveren petroleumoroducten zonder re kening te houden' met uiteenlopende Productie- en transportkosten. Deze bewering klopt evenwel niet met de verklaring van de Koninklijke ten Aanzien van een bestaande scherpe con- ehrrentie, ofschoon zij weer wel in over eenstemming kan worden gebracht met de epmerking van dezelfde zijde, dat een Zekere mate van samenwerking tussen verschillende petroleum-maatschap- Pi.ien noodzakelijk is geweest. De Amerikaanse regering schijnt bang je zijn voor een loutere machtsconcen tratie, geschapen door wereldwijde con trole der desbetreffende maatschappijen e», wil men het verslag geloven, dan Zou zij er op uit zijn deze macht te oreken. De aandeelhouders der bij de beschuldiging betrokken ondernemingen Schijnen evenwel het gehele geval eerder Als een verkiezingstroef van de demo cratische partij op te vatten, want de hoteringen der door de aanklacht be dreigde aandelen zijn ter beurze vrij wel onveranderd gebleven. Tn het verslag wordt geprotesteerd tegen twee feiten, namelijk dat Euro pese landen, die olie hebben ontvan gen via de Marshall-hulp, te veel hebben betaald en dat aan de Amerikaanse im- Porteur van petroleum uit het Midden oosten te weinig werd berekend ten hadele van de „kleine" Amerikaanse olie-producent. Bierbij wordt klaarblijkelijk uit het Oog verloren, dat, indien er een onh®" Perkte concurrentie was geweest, de Producenten van het Midden-Oosten een &oot aantal kleine Amerikaanse olie- Producenten op hun eigen markt geheel Zouden hebben kunnen uitschakelen, ten- Zij deze bedrijven bescherming hadden i Op 15, 16 én 17 October a.s. zal de beoordeling plaats vinden van de schil drijen die kunnen worden ingezonden ?ti mede te dingen nara de Koninklijke 'Pbsidie voor de vrije schilderkunst. voor inzending s c h r i f t e 1 ij k itaris der jury, Oranje-Nassaulaan 6 B, ;e voorwaarden men' uitsluitend olledig, 5au m« vjlvragen bij de secretaris Kolthoff, Amsterdam; Bet missiedorp Nangololo in Por- !j«es Oost-Afrika is onlangs door brand erwoest; kerk, school en klooster zijn V'.A. aan het vuur ten offer gevallen. In v'Jl-en-twintig jaar was hier tengevolge st U enorme offers een bloeiende missie- jAtie verrezen. Wie zou de moed heb- nj P. hier weer van voren af aan te be iden? De Nederlandse missionarissen, W ;ehtwintig man sterk, hebben het opnieuw aangepakt. Zij zullen k:®§en mits katholiek Nederland hun de stavoor dringend nodige geldelijke tj;uU verleent. Ieder die de prestaties «ze OpP zijn, wil steunen zende zijn gave .Postwissel of giro aan Ed. Hermans 61=innen (L-) gironummer 385673, of Mp 0.50 extra op een briefkaart, fo kan voorts meedoen aan de grote ij Upjololo-loterij, door loten a 0.50 te len (bij vooruitbetaling). Adres: Pgololo-loterij Schinnen (L.) Ed. Her- As, zelfde gironummer. wie Nederland trots gekregen tegen „dumping" door het verhogen van invoerrechten op buiten landse petroleum. Het verslag vertoont tekenen van vooroordeel, is gesteld in hatelijke ter men en lijkt geschreven te zijn voor binnenlands politiek gebruik. De toon is onnodig scherp. Wanneer men boven dien bedenkt, dat in het geval van de Perzische olie de V.S. eerst achter de schermen en thans openlijk kunnen worden waargenomen, dan ontkomt men moeilijk aan de indruk, dat de Ameri kanen proberen de Brits-Nederlandse ondernemingeh in het Oosten te onder mijnen om hun eigen machtsconcentra tie te kunnen versterken. Er wordt trouwens geen rekening ge houden met de zo belangrijke kwestie der kapitaal-investeringen en de in vloed hiervan op de kostprijzen van petroleum in het Midden-Oosten. Naar schatting zijn thans, buiten de V.S. zelf, jaarlijks niet minder dan acht milliard gulden benodigd voor deze kapitaals uitgaven. Het spreekt dan ook vanzelf, dat het grootste gedeelte van deze enorme som moet worden geput uit de winsten van de ondernemingen zelf. Is er van overdreven prijzen sprake ge weest, dan is dit in elk geval niet tot uiting gekomen in de aan aandeelhou ders uitgekeerde dividenden, doch hoog stens in een belangrijke mate van zelf financiering. De Amerikanen kunnen moeilijk een verwijt maken aan de internationale petroleum-ondernemingen, dat zij te veel zouden hebben geïnvesteerd. Want sinds het verloren gaan van Perzië als leve- rancier is maar al te zeer gebleken, dat, dank zij de grote gezamenlijke produc tie- en raffinage-capaciteit en dank zij ook de internationale samenwerking dei diverse ondernemingen, dit tekort kon worden opgevangen. Welke ook de verdiensten van het Amerikaanse verslag mogenzijn, het moment waarop de publicatie is geschied is al heel slecht gekozen. Olie-produce rende landen in het Oosten zullen hierm weer een aanleiding kunnen vinden om het de Westerse bedrijven moeilijk te maken. De beste oplossing zou natuurlijk zijn, indien de grote olie-ondernemingen elke reden tot achterdocht wegnamen door vrijwillig meer inlichtingen te verstrek ken omtrent haar activiteit dan zij dit in hun jaarverslagen gemeenlijk plegen te doen. Geheimzinnigheid wekt nu eenmaal argwaan. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een ver ordening van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, welke een zgn. ega lisatieregeling voor haring beoogt, goed gekeurd. De grote prijsschommelingen, welke zich in het bijzonder bij verse vis, doch ook bij stapelproducten als gezouten haring voordoen, hebben in de laatste jaren geleid tot minimumprijsregelin gen. Een bezwaar van dergelijke rege lingen is echter dat er een groot ver schil kan bestaan tussen de minimum prijs of wel stopprijs op de markt en de prijs, welke de reder of visser ont vangt voor zijn vis, die de stopprijs niet behaalt en die hij deswege aan de vis- meelfabrieken verkoopt. De dalingen van de vismeel- en haringolieprijzen hebben thans het verschil tussen mini mumprijs en de vismeelprijs dusdanig Twee officieren van het Nederlandse detachement in Korea hebben voor bui tengewone dapperheid een Amerikaan se onderscheiding ontvangen. Luit.-kol. G. H. Christian heeft het Legioen van Verdiensten ontvangen, de graad van legionnair en de zilveren ster. Kapitein Van Gorcum ontving de bron zen 'ster-. Christian ontving het Legioen van Verdiensten wegens „kundige leiding van zijn troep in een gevecht op korte afstand, het met succes volbrengen van een opgedragen missie en het nemen van de Star-heuvel." In een legerorder wordt gezegd, dat Christian de zilveren ster ontvangt we gens dapperheid, omdat hij zonder vrees het commando geleid heeft op de woeste helling van de Star-heuvel en de vijand heeft aangegrepen. Toen een leider van een peloton en zijn assistent .gewond werden in het eerste stadium van de actie, herstelde en hergroepeerde Christian zijn troepen. Kwetsbaar voor het vernietigende vuur en slechts gewapend met een pistool, leidde hij hen in een gedurfde charge, waardoor de vijandelijke stellingen on der de voet werden gelopen en zijn mannen de top van de heuvel bereik ten. Van Gorcum's onderscheiding was voor verdienstelijke diensten als ver bindingsofficier tussen het Nederlandse detachement en het 38ste infanterie-re- giment in Korea. Het ministerie van Buitenlandse Za ken zal, naar A.P. bericht, een protest nota zenden aan de Mexicaanse rege ring, tenzij de drie Nederlandse matro zen, die in een Mexicaanse gevangenis vastgehouden worden, spoedig worden vrijgelaten. (Van onze correspondent) Gisteren is de oudste inwoonster van Groningen, mevr. T. Curdh-Flikkema, op 101-jarige leeftijd overleden. Zij hoopte in September 102 jaar te wor den. Haar gezondheidstoestand was de laatste tijd vrij slecht. Mevr. Curdh werd op 29 September 1850 te Holwier- de geboren. (Van onze correspondent) conflict bij de coöp. melkproduc- Airigp ek „De Ommelanden" te Gro tteen11 duurt onverminderd voort. Nog staan de partijen, A.NA.B. en AtUrf aan de ene kant en directie en Ajkigj, r van „De Ommelanden" aan de «ant, scherp tegenover elkaar. ï.^11 weer beschuldigt men elkaar betrgens en bedrog. Het. is intussen ih 8 Vaeuren dat een bemiddelingspo- A cle de Commissari s der Koningin v^'taat u°Vincie Groningen tot geen re- -Ah rt ft geleid, omdat het bestuur petste Ommelanden" niet aan «ttpiszitten met de A.N.A.B.. tafel De dfUij'ên®'31!13 der Koningin had beide O^et Jutgenodigd. De A.N.A.B. had h^dtei-I'aanbod aanvaard, maar statief n" stuu „De en" stuurde een brief met een waarin vermeld er van geen staking gespro ding van deze partij in het conflict. Im mers de Commissaris had de bedoeling gehad voor te stellen de staking op te heffen, het personeel voorlopig weer aan het werk te zetten, zonder rancune, en daarna de verschillende onderge schikte punten gezamenlijk te bespre ken. In een brief aan de melkleveranciers wordt door de directie van „De Omme landen" echter een geheel andere voor stelling van zaken gegeven. Waarom nu verdraaiing van feiten, zo vraagt men zich af. In diezelfde brief wordt geschreven over de misdragingen van de stakers: intimidaties, bedreigingen, mishande lingen zijn schering en inslag". Een der werkwilligen, die per auto naar huis ge bracht werd, is met medewerking van de chauffeur overvallen, uit de auto ge sleept en half dood geslagen", aldus de „intimidaties, bedreigingen, mishande zijn nog op te noemen" en „alle duivels schijnen losgebroken". Maar wanneer men hierover inlichtingen gaat inwin nen bij de politie, dan weet men van al die „mishandelingen" en de „misdragin gen van losgebroken duivels" niets. vergroot, dat de noodzakelijkheid zeer sterk wordt gevoeld. Een dergelijke aanvulling zal tevens ontduiking van een minimumprijsregeling kunnen tegen- gaDe verordening van het Bedrijfschap voor Visserijproducten beoogt een ze kere prjjsegalisatie voor de reders mo gelijk te maken en daardoor de mini- mumprijsregelingen voor haring op pu bliekrechtelijke basis hun ondersteu ning te geven, welke voor een goede verwezenlijking van de regelingen noodzakelijk is. Er komen twee zgn. opvangfondsen, een voor verse en een voor gezouten haring. De middelen van de fondsen worden verkregen uit hef fingen, die de reders betalen over de door hen voor menselijke consumptie verkochte haring. Voor verse haring bedraagt de heffing 10 procent van het verkoopbedrag, voor gezouten haring 4 1.20 per kantje. Voor elk fonds, waar van de middelen een deel uitmaken van het vermogen van het Bedrijfschap, wordt een commissie van beheer inge steld, waarin behalve de reders ook de bemanningen van hun schepen zullen worden vertegenwoordigd. Uit de fond sen zullen toeslagen worden verleend op hoeveelheden haring, welke de vast gestelde minimumprijzen niet kunnen behalen, echter alleen voor marktwaar dige en voor menselijke consumptie ge schikte partijen, zgn. Breskensharing uitgezonderd. De toeslagen worden voor 1 Juli 1953 verleend. Gedurende het lopende jaar zal het Bedrijfschap aan de betrokken reders voorschotten kun nen verstrekken. Ten hoogste 10 pro cent van de geïnde heffingsbedragen kan worden gereserveerd. De verordening treedt 1 September m werking. De hulpmiddelen, welke het de slecht horenden mogelijk maken ten volle van het leven te genieten, hebben de laatste jaren steeds weer verbeteringen onder gaan. Toch bleek het mogelijk op dit gebied nog een belangrijke sprong voor uit te maken. Op de Utrechtse Najaars- beurs verschijnt Philips met een serie nieuwe hoorapparaten van een geheel nieuwe constructie, waardoor het moge lijk is de apparaten op verbluffende en 'eenvoudige wijze nauwkeurig aan te passen aan vrijwel elke vorm van slechthorendheid, terwijl verder het service-probleem met één slag is opge lost. Het eerste wordt o.m. bereikt door keuze uit zeven verschillende telefoon tjes (vijf magnetische en twee kristal) elk met een eigen karakteristiek en ge voeligheid, alsmede automatische volu- mecompressie op vrijwel elk gewenst niveau. Deze ver doorgevoerde automa tische volumeeompressie betekent een uitkomst voor de tot nu toe zo moeilijk te helpen gevallen van zgn. regressie doofheid. Het apparaat kan ook zonder automatische volumeeompressie worden ingesteld voor hen die ook voor de krachtiger geluiden een zo groot moge lijke versterking nodig hebben. Boven dien kan nog dooi middel van de toon- regelaar de nuance van het geluid naar behoefte worden gewijzigd. Het is moge lijk elk onderdeel in een oogwenk te verwisselen, waardoor een mogelijk op tredende storing binnen enkele minuten kan worden verholpen. De administrateur van de rubber en thee-onderneming Djolotigo bij Pe- kalongan, C. Veenstra. is door zijn djaga vermoord. De djaga trachtte door te dringen tot de vertrekken van net slachtoffer, maar werd op weg daar heen door een andere waker tegenge houden. De djaga schoot deze laatste neer en loste ook een schot op Veen stra. toen deze op het rumoer naar bui ten kwam. De moordenaar pleegde daarop zelfmoord. Persoonlijke wraak neming schijnt dc drijfveer van het drama. Het eskadron no. 3 van de Marine Luchtvaartdienst is voor een trainings periode in Engeland aangekomen. Het eskader, dat bestaat uit acht Seafuries, zal voorlopig gestationneerd worden in Anthorn (Cumberland) en zal later ge plaatst worden op een vliegdekschip. Aan het eind van het jaar zullen de Ne derlanders naar huis terugkeren, Het jaarlijkse défilé langs de „doden cel" in de gevangenis aan de van Alke- madelaan te 's-Gravenhage zal Zaterdag 20 September worden gehouden. De reünisten zullen zich verzamelen op de binnenplaats, waar om half elf een in leidend woord zal worden gesproken. Daarna begint het défilé langs de doden cel en vervolgens langs het monument In het défilé gaan de nabestaanden voorop, dan volgen de autoriteiten en officiële vertegenwoordigers en tenslot te de oud-gevangenen en andere belang stellenden. Zowel bij cel 601 als aan de voet van het monument zullen bloemen gelegd kunnen worden. Na het défilé begeven nabestaanden en oud-gevangenen zich naar het Kur- haus, waar een reünie wordt gehouden. Onder degenen, die hier als sprekei zullen optreden, is dr. Cohen uit Am- hem, die dit jaar gepromoveerd is op proefschrift over het Duitse concentra tiekamp. Mevr. Rosa Spier (harp) en Willem Ravelli (zang) hebben hun ma- dewerking toegezegd. I Het eten van aardappelen vinden wij heel gewoon. In verre landen was de aardap pel wel bekend, doch in Europa is het eten ervan pas tegen het eind van de zes tiende eeuw, en in ons land in de achttiende eeuw bekend geworden. Dezer dagen was het 260 jaar geleden, dat An ton Verhulst, die de aardap pel als volksvoedsel in onze streken bekend maakte, werd geboren. Het vaderland van de aard appel is Peru en Chili, waar de vrucht sinds onheuglijke tijden door de inboorlingen als voedingsmiddel werd ge bruikt. De in het wild groeiende aardappelplanten brengen slechts kleine knollen voort en hebben witte welrie kende bloemen. Toen de Span jaarden omstréeks het midden van de 16e eeuw Peru ver overden. maakten zij daar voor het eerst kennis met de aard appelen. De Spanjaarden waren zo met deze vruchten ingeno men, dat zij er al spoedig toe overgingen enige knollen naar Europa mee te nemen. Je be- verzekerd, dat de planten een zoveel aardappelknollen, grijpt dus al, dat in Spanje en heerlijke vrucht opleverden. De hij nog maar vinden kon „Aardappel-vloot". Op de aardappelveiling te Grotebroek-Bovenkarspel, de grootste op dit gebied in ons land, worden in de rooitijd dagelijks ongeveer driehonderd schuiten of punters met aardappelen geveild. De zwaar beladen vaartuigen liggen bij het veilinggebouw te wachten. Italië de aardappelen het eerst een algemene versprei ding vonden en spoedig daar na ook in ons land werden in gevoerd. In Engeland werden de aardappelen omstreeks 1586 voor het eerst aan land ge bracht door Francis Drake, die van een vriend uit Amerika enige knollen had toegezonden gekregen. In een begeleidend schrijven zei deze vriend, dat de vrucht van deze plant uiterst smakelijk en voedzaam was; hij schreef er evenwel niet bij, hoe de plant ver bouwd moest worden. Drake was zeer blij met het ge schenk en plantte de knollen in zijn tuin; hij dacht echter niet anders dan dat zijn vriend met het woord „vrucht" de zaadbollen bedoelde. Het was herfst geworden en de zaad bollen zagen er mooj geel uit. Daarna werden een aantal voorname heren ten eten uit genodigd. Toen de schaal waarop de grote verrassing lag uitgestald op tafel kwam, slaakten alle gasteneen kreet van verrukking. Daar lagen de kleine Vruchten, in boter ge bakken en met suiker en ka neel overstrooid. Zoiets moest wel lekker smaken. De gasten proefden.... maar kreten van verrukking bleven nu achter wege. De vrucht was bitter, de smaak afschuwelijk. „Als ze dat in Amerika lek ker vinden, moeten ze die planten dan daar maar houden. Wij vinden ze afschuwelijk!" Omstreeks het jaar 1200 zuchtten vele christenen in de slavernij der Mohammedanen in Noord-Afrika. De toestand van deze christenslaven was zeer droevig. Geen wonder dat er moedige mannen opstonden, die probeerden het lot van de christenslaven te verzachten. In die tijd werd er zelfs een kloos terorde opgericht, die tot doel had de christenen uit de handen van de Mohammedanen te ver lossen. Het was de orde van da Mercedariërs. Het was Maria, die in een verschijning aan een priester hem de wens te kennen gaf, dat die orde werd opge richt. Dat gebeurde dan ook. Naast de drie gewone geloften van armoede, gehoorzaamheid en zuiverheid, moesten de leden van deze orde nog een vierde gelofte afleggen. Zij beloofden namelijk zelf ook in gevangen schap te gaan indien dit voor de vrijlating van de christen slaven nodig was. als smakelijk, ze waren lekker. Een prschtig voorbeeld van en Toch heeft het nog heel wat de vervulling van deze belofte groene bessen waren het niet. richtte daarmee opnieuw een jaartjes geduurd, voor de Dan moeten het deze knollen maaltijd aan. Nu had hij meer aardappel het volksvoedsel van De knollen bleken niet thans geworden is. onder de grond zijn!" succes. Francis Drake verzamelde alleen eetbaar, neen, ze waren (Slot volgt) lijkste hoven van Europa. Een bonte menigte van officieren, vorsten, edelen en ambtena ren met hun dames gaven le ven en gezelligheid aan het statige Binnenhof en van die vrolijke kring van aanzienlij ken was de prinses het ge vierde middelpunt. Molt zegt in zijn boek „Oranje boven", dat zij er bijzonder slag van had, in het vorstelijk hof een sfeer van gezelligheid te scheppen, waar ieder zich thuis 'voelde. Over het „Huis ten Bosch" willen wij een paar bijzon derheden mededelen: Na de dood van Frederik Hendrik (in 1647) liet zij in het bui tenland te zijner ere de ont vangzaal, met behulp van de schilderkunst, herscheppen in een Mausoleum, (een mauso leum is eigenlijk een graf monument, maar in deze bete kenis meer een zaal of hal ter ere van de dode), dat de roem van de stedendwinger ver eeuwigde. Negen Noord- en Zuid-Nederlandse kunstschil ders waren de scheppers van het kunstwerk in de_ grote erezaal van het Huis ten Bosch. Alle schilderstukken (van geweldige afmetingen) hebben betrekking op Frede rik Hendrik als zegevierende krijgsheld. Amalia van Solms, gemalin van Frederik Hendrik Dat was de gemalin van ii Het kistje sigaren ging onder in een oude schoenendoos. Daarover heen frommelde hij wat oude kranten en bovenop kwam zo, heel veilig, het blikken doosje met de muis, heen. Gelukkig, het was zijn pak. Door het verschuiven en verplaatsen van de stoelen had heeft de H. Raymundus gege ven. Deze Raymundus was lid van de orde van de Merceda riërs. Als priester trok hij naar de Noordkust van Afrika, waar hij, door zijn geld en door zijn krachtdadig optreden, vele christenen uit de slavernij wist te bevrijden. Toen echter zijn middelen om vrij te kopen, uit geput raakten, bood hij zich zelf als slaaf aan. Nu leefde hij dus alle dagen temidden van de Mohammedanen. Zijn heilig leven bleef niet onopgemerkt. Vele Mohamme danen werden zijn vrienden; ja, er waren er zelfs, die door de ijver van Raymundus tot het christendom bekeerd wer den. Dit wekte de ergernis van de andere Mohammedanen op. Ze sloten Raymundus in een kerker op en mishandel den hem op de vreselijkste wijze. Raymundus verdroeg al les geduldig. Toen de Paus van zijn werken en lijden hoorde, deed hij zijn grote waardering voor Raymundus blijken door hem tot kardinaal te verhef fen. Zo werd de mishandelde priester in slavenkleren kar dinaal! Lang zou hjj echter niet meer leven. Nauwelijks 36 jaar oud, zou deze dappere priester, ver van zijn vaderland Spanje, een ellendige dood sterven. Het leek er zelfs op, dat hij uit het leven zou moeten schei den zonder de laatste heilige Y Wdo f Uc HCJLldXJ.fi vau De gastheer had een lelijke Fredenk Hendrik ((bekend uit Om de doos kwam een prach- het cadeau zeker ook een reis- Sacramenten ontvangen te heb- rtrtulnrtnn tlii cl niflt i.: -> rrilénn 4 a aiiah él a irl aoh rfomoolrl To_ *i_r\ ii t. i flater geslagen. Hij wist niet beter te doen, dan al de aard appelplanten, die hij zo zorg vuldig in zijn tuin gekweekt had, uit te roeien. De tuinman van Francis Drake volbracht dit bevel dadelijk. De volgende dag had hij het hele zaakje op een hoop liggen. Hij zag de vreemde grote knollen aan de wortels wel, maar daar nam hij geen notitie van. Toen en kele dagen later allesgoed droog was, stak hij er de brand in. Heel toevallig kwam Francis Drake toen ook de tuin in. Hij zag ook, maar nu ln de hete as de vreemde knol len liggen. Achteloos trapte hij er een paar kapot. Een bloemig witte massa bleek er in te zitten. En die massa geurde lang niet onaangenaam. „Waar komen die dingen van daan, tuinman?" „Van uw be roemde aardappelplant, mees ter." Ahaaaah!" riep toen Francis Drake uit. Nou gaat me een licht op. Men had mij de vaderlandse geschiedenis als de „Stedendwinger"). 31 Aug. 1602, dus 350 jaar-, geleden, werd Amalia van Soïms gebo ren. In het jaar 1620 werd te tig stuk pakpapier te zitten en tenslotte moest een stuk touw het hele zaakje netjes bij elkaar houden. Voor alle ze kerheid boorde Jacob met de je over de vloer gemaakt. Ja cob greep het. Terwijl hij er mee naar oom liep, zag hij da delijk, dat de doos een beetje beschadigd was. Net of er op ben. De priester, die hem dia Sacramenten zou toedienen, liet te lang op zich wachten. Toen gebeurde het wonderlij ke. Engelen, gekleed in het Bohemen een veldslag geleverd priem van zijn zakmes nog wat getrapt was. Maar de jongen kleed van zijn ordebroeders, gaatjes door papier en doos had geen tijd daar lang over verschenen in zijn cel en reik- heen, zodat toevoer van frisse na te denken. Met een hoold ten hem de H. Communie toe. en de daar regerende vorst zag zich tenslotte genoodzaakt zich uit de voeten te maken. Met zijn gezin nam hij de wijk naar zijn oom Maurits van Nassau in het gastvrije Nederland. Tot het gevolg behoorde de twee- en-twintigjarige Amalia van Solms. Zij trok in Den Haag spoedig veler aandacht door haar knap uiterlijk en haar helder verstand. In het jaar 1625 huwde zij met Frederik Hendrik. Zij was een kunst- en praehtlievende vorstin, waar van het paleis „Huis ten Bosch" bij Den Haag, dat onder haar leiding werd gebouwd, getuigt. Het stadhouderlijk verblijf te Den Haag was een van de schitterendste en aantrekke- Aardappelen rooien lucht verzekerd was. „Nou, nou", zei vader, toen die het pak te zien kreeg, ,,je hebt er nogal wat wérk van ge maakt. Dat zal oom Hannes zeker leuk vinden!" Had vader geweten van die klandestiene muis, dan zou h,j wel anders gepraat hebben. Want die hield niet van derge lijke grapjes. Maar over die muis praatte Jacob natuurlijk niet! 's Avond:!! Dan zouden ze het allemaal zien. En pret hebben Toen ze bij oom Hannes aan kwamen, was de kamer al aar dig vol. Het was maar felici teren en handjes geven en ca deautjes aanpakken! Want er waren heel wat goeie vrienden, die oom Hannes' verjaardag mee wilden vieren. Als Jacob nu met zijn present voor de dag kwam, dan zou het mis schien rustig bij de andere ge zet worden met de mededeling: Zo'n groot pak zal ik morgen wel eens op mijn gemak uit pakken! Neen, Jacob moest het gun stige moment afwachten. Hij stopte zijn doos rustig achter een paar stoelen. Het duurde lang voor het een beetje rus tig werd. Maar eindelijk, toen Jacob al aan zijn tweede taar tje met dik room bezig was, meende hij, dat het goede tijd stip gekomen was „O, dat is waar ook, oom Hannes!" riep hij plotseling uit. „Ik heb ook een cadeautje voor u. Wacht, ik zal het even pakken". Jacob dook achter de stoelen, maar.... vond zijn pakje niet. „Waar is dat pakje nou ge bleven?" riep hij een beetje verschrikt. „Hier ligt iets!" wenkte een van de gasten, die een eind verderop zat. Jacob kroop er als vuur reikte hij de doos aan oom Hannes over. (Wordt vervolgd) 31 Augustus van het jaar 1240 stierf de H. Raymundus als een slaaf met de slaven. De figuren welke in de film „Bongo de Beervoorkomen Alvorens wij beginnen met figuurtjes te gaan tekenen uit de nieuwe gekleurde teken film van Walt Disney, volgt hier eerst een korte inhoud. De tekenfilm Bongo berust op de gegevens van twee verhalen. Het eerste, „Bongo", handelt speciaal over een klein circus beertje dat wegloopt en in een bos het beertje Lulubelle ont moet en voorts allerlei avon turen meemaakt. Het tweede gedeelte van de film „Mickey en. de bonestaak", vertelt de heer met de poppen aan zijn vriendinnetje Luana, terwijl wij Mickey Mouse, Donald Duck en Goofy als de helden van het verhaal, op het witte doek, hun avonturen zien be leven VEILING TIEL, 29 Aug. Appelen: Bloe- mee Stand. A 1214 812 46 47, Early Victoria 710, Ellisons Orange 1927 1015, Glorie v. Holland 1016 57, James Grieve Stand. A 27—33, idem C-B 19—32 20—26 15— 20, 1218, Lord Suffield 810 35, Manks Codlin 15—22 7—11 8—1, Peterselie 7—8 3—6, Transparant de Croncels verp. A 1937 15 —23 7—11 7—16, Wealthy 14—19 7—9, Zigeu nerin stand. A 25—29, idem C-B 2023 16 25, 915 816, Zuur kroet p. 100 kg. 200 300. Peren: Beurre Hardy 15—28 8—12 6— 11, Beurre de Merode 715 25 35, Bon Chretien Williams 9—12 36, Clapps Favou rite 17—22 815 615, Dr. Jules Guyot 12— la 68, Juttepeer a—15 46, Marquerite Ma- rillat 913 5—8, Sijsjes 3—7 2—3, Souvenir du Congres 59, Triumphe de Vienne stand. A 30—35, idem C-B 28—32 18—31 10—22 8—18, Franse Wijnpeer 7—11 3—5 47, Perenkroet per 100 kg. 100. Pruimen: Abrikoospruim 1518 46, Belle de Louvain 1322 412, Coe's Golden Drop 1519 68, Jefferson 14 —16, Kirkes 14—22 8—11, Kwetsen 7—16, Rei ne Claude d'Althans 1626 412, idem Ver te 1529 615, Reine Victoria 1328 3—10, Witte Dubbele 1321, Aardbeien 110—140, Bramen 4663 Druiven 5081, Meloenen p. stuk 22—26 13, Perzik p. st. 35. Groenten: Princesseboon 36—56 20—36, Pronkboon 24 —30, Snijboon 33—49 25—30, Uien 11—17, To maten 20—26 16—19, Andijvie per stuk 1—2, Rode Kool per stuk 1415, Komkommers p. stuk 13, Aardappelen 511, alles in ets. per kg. ABBED1JK 30 te Rotterdam. ALCH1BA 30 te Santos. ALMKERK p 30 Sabang n. Colombo. AMSTELKERK 30 te Lagos. ARENDSKERK 29 van Shimizu n. Yokoh. ARGOS 30 te Piraeus. AAGTEKERK 29 nm. te Rotterdam. AGAMEMNON 30 te Ciudad Trujillo. ALBLASSERDIJK 30 nm. te Hamburg. ALMDIJK p. 30 Scillys n. N. P. ALPHARD 30 te Vittoria. AMSTELVAART 31 te Pt. Sudan verw. BARENDRECHT p. 30 Oporto n. Londen. DUIVENDRECHT p. 30 Dover n. Lagos. HATHOR p. 30 Dungeness n. Tanger. HAULERWIJK 29 v. R'dam n. Montreal. KOTA GEDE p. 30 Wight n. Priok. PRINS ALEXANDER 27 te Montreal. PR. JOH. WILL. FRISO 30 te Antw. RIDDERKERK p. 30 Wight n. Sydney, WAAL p. 30 Dungeness n. Lissabon. CISTULA 11 Sept. te Mena Ahm. verw. ELMINA p. 30 Accra n. Monrovia. ETREMA 2 Sept. te Curacao verw. LAAGKERK p 29 Rasmadraka n. Aden. PHRONTIS p. 30 Ouessant n. Öran. PR. WILL. II 30 nm. te Houston. SLOTERDIJK 29 te Naravitas (Siam). SOESTDIJK 30 nm. te Port Said. ST. SCHIED. p. 30 Texel n. Mldd'bro. STR. MALAKKA 30 v. Kohs. n. Okinawa. TARIA 5 Sept. te Liverpool verw. TASMAN p. 30 Dondrahead n. Penang. TERNATE p. 30 Malta n. Priok TIBA p. 30 Barbados n. N. York. TIBIA p. 29 Socotra n. Mena Ahmadi. TJ1LUWAH 30 te Makassar. VAN HEUTSZ 30 te Priok. BANTAM 29 van Makassar 31 te Surab. BORNEO 29 van Brake, 30 te Amst. BRITSUM 30 nm. te .Rotterdam. DELFLAND 30 te Itajai. FAIRSEA p. 30 Ouessant n. Rotterdam. FARMSUM 29 van Quebec n. A'dam. FRIESL. S.SM. p. 30 Wight, 31 te R'd. GOOILAND 30 te Bahia. HECTOR 29 van Lattakia n. Bremen. HEELSUM 29 van Antw. 31 te Bremen. LUNA p. 30 Finisterre n. Amst. MACUGA 29 nm. te Curacao. MAPIA p. 30 Dover n. Galveston. MELISKERK 29 nm. te Colombo. OVULA p. 29 Rasmadraka 2 Sept. te Mena. PARKHAVEN 30 te Montevideo. POEL. LAUT 30 V. Aden n. Priok. PR. MAURITS 30 te Duinkerken. RAKI 29 van Sorong 31 te Ambon. ROSSUM 30 te Immingham. RUIJS 30 te Buenos Aires. SALLAND 29 te Montevideo. ST. ALKMAAR 29 van Narvik n. Cardiff. TALISSE 30 te Antwerpen. TEGELBERG 30 te Mosselbaai. TOSADI 30 te Sorong. WINSUM 30 te Dakar. BOSCHFONTEIN 30 nm.—31 te Genua. ESSO ROTTERD. p. 30 Ouesst. n. Aruba. KIELDRECHT p. 30 Sabang n. Singap. LOURENSKERK p. 29 Khorya Morya-baai. LUTTERKERK 30 nm. te Marseille. MODJOKERTO p. 30 Finist. n. Londen. SAMARINDA p. 30 Guam n. Manilla. ST. LEIDEN p. 30 Ouesst. n. New Orl. LAERTES 29 van Sungei Ger. n. Semar. ORANJEFONT. 30 v. Southmpt. n. Kpst. IJSSEL p. 30 Algiers n. Malta. PAS S AGIERS SCHEPEN ALHENA 30 van R'dam n. B. Aires. ALDABI vtr. 3 Sept. van B. Aires n. R'd. BONAIRE 30 nm. te Paramaribo. BOSKOOP 30 te Santa Marta. COTTICA vtr. 5 Sept. van A'dam naar Georgetown. FAIRSEA vtr. 3 Sept. v. R'dam n. Sydney. GR. BEER vertr. 3 Sept. v. R'dam n. N. Y. INDRAPOERA 30 te Rotterdam. JOH. v. OLDENBARNEV. 10 Sept. t« Fremantle 19 Sept. te Sydney verw. MAASDAM 30 v. New York n. R'dam. NIEUW AMSTERDAM 30 te New York. NOORDAM 30 van New Pork n. R'dam. ORANJE p. 30 Lissab., 3 Sept. te Pt. S. V. ORANJESTAD 31 te Cristobal verw. RIJNDAM 30 te Rotterdam. SIBAJAK 5 Sepjt. te Rotterdam verw. VEEN DAM 1 Sept. te South., 2 Sept. t« Rotterdam. WATERMAN vert. 4 Sept. v. R'dam n. N.Y. WESTERDAM 30 v. R'dam n. N. York. WILLEM RUIJS 30 te Belawan. WILLEMSTAD vtr. 4 Sept. van A'd. naar Cristobal. ZUIDERKRUIS 4 Sept. te N. York verw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9