Haarlems bloemencorso trok weer duizenden kijkers Waarom jok je Chérie? Sterftecijfer voor Haarlem nog steeds hoger dan voor Nederland Bond Oud-Illegale Werkers Russische dans en muziek in Haarlem „Al wat gij doet is blomme zijn" Geestig vertolkte kolder-première van „C omedia" „ST. JOANNES DE DEO" IN 1951 In 1450 gevallen chirurgische hulp bij ongevallen Algemene gezondheidstoestand bevredigend Middernachtelijke toast op prinses Wilhelmina Folkloristisch programma HERINGA WUTHRICH Feest bij de Union Ut MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 pagina WASSERIJ DUYN KOOR KATHOLIEK HAARLEM BEGRAFENIS VAN DE HEER W. DE BEER R.K. Middenstand Eénrichtings-verkeer Orgelconcert Huisvredebreuk Spreekuur burgemeester Spreekuur wethouder Burgerlijke Stand Gulle lach in heropende Stadsschouwburg SANTPOORT Honderden prijswinnaars in Velserend Waterstanden Schooltoezicht HEEMSTEDE Jan van Goyenstraat maakte weer een zeer goed figuur 1128 ballonnetjes de lucht in H. F. BOOT EXPOSEERT IN ROTTERDAM Voetbaltournooien in Haarlem O.V.V.O.Rest van Nederland TELEFOON-INSTALLATIE» De heer P. J. Kapteyn officier in de Orde van Oranje Nassau Jaarvergadering H.V.B' Beslissingswedstrijd R.C.H.V.V.G.A. tc* Beurs van Amsterdam fit* ft* ltó gP* Een bloemencorso trekt altijd veel mensen weg uit hun huizen, want bloe men, met speelse intelligentie kunstig geschikt, bezitten die magische kracht, die altijd weer wanneer men, met haar pracht en onbevangenheid gecon fronteerd wordt onbegrijpelijk is. Bloemen hebben ook haar eigen melan cholie, die al naar gelang de toon en de kleur van hun omgeving, zich sterker of zwakker voordoet, terwijl ze steeds die welwillende aandacht vragen, wel ke de mensen in haar ban gevangen houdt. De mensen kijken er naar en denken aan iets schoons, aan iets, dat wellicht een onbegrepen geheim is. Bjj het voorbijtrekken van Haarlems bloemencorso op Zaterdagmiddag moes ten wij denken aan de grote dichter Guido Gezelle, waar deze ergens zingt: „Al wat gjj doet is blomme zijn". En het is ook zo. Wij hadden ons een goed plaatsje ver overd In de schaduw van het raadhuis, waar het heerlijk koel en rustig was. Het voordeel van onze post was, dat wij precies in de grote mond van de Grote Houtstraat keken, waaruit het kleurige lint de Markt oprolde. Het bloemencorso was dit jaar later gesteld dan anders het geval pleegt te Advertentie amstebua.msevaartZO tel. 1105? l^VVastarieven^vjL^ö^^^ Hedenavond 8 uur beginnen de repeti ties voor het grote werk, dat Koor Katholiek Haarlem in studie neemt n.l. „La Croisade des Enfants" van Gabriel Piemé. Dit is een werk, waaraan lief hebbers van koorzang veel plezier zullen hebben. Het koor heeft n.l. een zeer groot aandeel in de uitvoering. Hedenavond en ook volgende week kunnen dames en heren, die aan dit werk willen mee werken, en we geloven zeker, dat er nog vele liefhebbers zijn in Haarlem en om geving, zich opgeven in gebouw Sint Bavo, Smedestraat. Reeds Zaterdag meldden wij het overlijden van de heer W. de Beer, on derwijzer aan de St. Josephschool in de Nicolaas v. d. Laanstraat. Vanmorgen had de begrafenis plaats. Daartoe was er om 10 uur in de Spaarnekerk een gezongen Requiem-mis, die opgedragen werd door pastoor W. van Gastele. Behalve het volledige onderwijzers corps. woonden ook vele leerlingen de plechtigheden bij. Op het kerkhof werd de absoute ver richt door deken J. J. A. Kuilman, voorzitter van het schoolbestuur. Keurig verzorgde prijskaartjes en at tractieve etalages zijn een eis van de tegenwoordige tijd. Dat zulks ook door de middenstand wordt begrepen blijkt uit een prospectus welke wij ontvingen van de R.K. Middenstandsvereniging afd. Haarlem, waarin wordt kennis ge geven dat 15 September a.s. weer de cursussen beginnen in lak- en plak kaatschrift, alsmede etaleren en deco reren, welke deze vereniging nu reeds 5 jaren ten gerieve van haar leden or ganiseert. Dit jaar is er zelfs nog een vervolgcursus aan toegevoegd, waarin oud-cursisten zich verder kunnen be kwamen. Door de toename van het verkeer en de geringe breedte van de rijweg ach ten B. en W het een bezwaar, dat het verkeer in beide richtingen gehand haafd wordt op de Oostzijde van de Bakenessergracht, in de Leliestraat en in de Hagestraat. Zij vinden het derhal ve gewenst op deze wegen één-richting verkeer in te voeren. Besloten is nu de Oostzijde van de Bakenessergracht in de richting van de Zakstraat naar het Donkere Spaar- ne gesloten te verklaren voor het ver keer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. Dat geldt eveneens voor de Hagestraat in de richting van de Burgwal naar de Soaarnwouderstraat en de Leliestraat in de richting van de Burgwal naar de Lange Herenvest. Het programma voor het orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 2 September 1052. 's avonds van 89 uur luidt als volgt: 1. Concerto IV C dur Antonio Vivaldi, bew. J. S. Bach; 2. Tien Magnificat- Fuga's, Johann Pachelbel; 3a. Joseph est bien marié, Claude Balbastre; b. Noël „pour l'amour de Marie", Nicolas le Eègue; c. A la venue de Noël, Claude Balbastre: 4. Preludium en Fuga, Jaap Vranken; 5. Koraalvoorspel:' „Christe, qui lux es et dies", Albert de Klerk; 6. Rhapsodie Grégorienne. .Jean Langlais. Het orgel zal bespeeld worden door Albert de Klerk. In de nacht van Zaterdag op Zondag is verdacht van huisvredebreuk en mis handeling van zijn zwager, die in de Medanstraat woont, aangehouden de 33- jarige Chr. van E. uit Amsterdam. Tij dens zijn „bezoek", dat speciaal zijn echtgenote en haar negen maanden oude kind gold, heeft hij bovendien nog drie ruiten vernield. In de maand September zal de bur gemeester van Haarlem geen spreekuur houden. Wethouder Aengenent zal eerst op 18 September weer zijn spreekuur hou- den. Tot die datum is hij afwezig. GEBOREN: H. W. van MelsenEl- fers, z.; C. A. SchulteLammers, z.; M. E. JanssenBibo, z.; C. M. Steenbak kerKoedijk, z.; L. A. van Lieshout— Medenblik. d.; A, Houthuijzen—Brond- sema, d.; G. J Geerlingsvan Woer- kom, d.; M. C. BonselDijnzaat, d.; W. J. CorverNouris, d.; A. Verschuur Stutterheim. d ONDERTROUWD: 30 Aug. B. Reits- ma en H. Prins. GEHUWD: 30 Aug.: J. Hartman en A. van Balen Blanken; Chr. E. J. van Wooninu pn M de Waal. OVERT F.DEN: ?9 Aug.: P. Tukker. 38 i 7,"idpo'derctr?at; W. de Beer. 83 j.. TwHnderslaan; 28 Aug.: J. D. Mul ler. 7 d.. Laurens Costerstraat: J. Lam mensHcgendoom, 32 j., Vooruitgang straat. zijn. Autoriteiten hadden rekening ge houden met de wensen van de midden stander. Het was dus een kwestie van goed begrijpen en elkaar verstaan en dat kan ook in een stad waar vrede heerst. De andere jaren zagen wij de stoet in de maand Juli voorbijtrekken, waarbij dan ook vanzelfsprekend de col lectie bloemen een andere was, immers nu moest men zich tevreden stellen met late zomerbloemen. Onder de talrijke bezoekers zagen wij behalve het college van B. en W. het bestuur van de stichting „Haarlems Bloei", terwijl ook de oud-burgemees ter van Haarlem, de heer M. A. Rei- nalda, thans commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, aanwezig was. De dienst van Hout en Plantsoenen had als experiment de verkeerscirkei op de Grote Markt met hortensia's be plant. Als zodanig is het volgens ons goed geslaagd, zodat wij ook in de toe komst bij zulke feestelijke gelegenhe den, die voor de bloemenstad kenmer kend zijn, een dergelijke kleurrijke ver siering mogen verwachten. Voorafgegaan door twee zijspanmoto- ren van de politie stroomde het corso de besloten ruimte van de Grote Markt op. De sierlijk opgetuigde wagens gle den langzaam en bewust van de tere pracht langs de autoriteiten, die op aparte tribunes hadden plaatsgenomen en enkele bijzonder fraaie voertuigen met een hartelijk applaus bedachten. In toeven van rode anjers, zachtgele dah lia's, waartussen nog een late gladiool kleurde, gaven bloemschikkers ware kunstzin, gepaard aan vakmanschap acte de présence. Wel heel overtuigend kwamen deze eigenschappen te voor schijn bij de wagen, waarop een weef getouw met een waarlijk schoon bloe- mentapijt. De wagen van Hout en Plant soenen was een tweede staaltje, terwijl het particulier initiatief ook niet ten achter is gebleven, en gelukkig maar. Hoe vond u de waggelende eend, die als maar wilde vliegen en toch niet omhoog ging; sprookjesachtiger van opzet was de zwaan, waarop een klein meisje in een'wit jurkje, het wekte dan ook geen verwondering, dat dit nummer een eerste prijs be haalde. We moesten glimlachen om de bescheidenheid van de stichting „Haar lems Bloei"; het typeert natuurlijk van de andere kant weer de vereni ging, die steeds met iets origineels naar voren wil komen teneinde op die manier leven in de brouwerij te blazen. In het kleine half uur, dat het corso voorbijtrok, is het ons opgevallen hoe weinig er gebruik is gemaakt van steek- werk, terwijl volgens de deskundigen de najaarsbloemen zich uitstekend hiervoor lenen. Voor het grote gedeelte zagen wij dan ook toeven en bouquetten, die fraai geschikt waren, doch niet dat resul taat opleverden, waarover men in de bollenstreek nog dagenlang zou spre ken. Wellicht een volgend jaar beter. De prijzen Attractieve voertuigen: ereprijs: N.V. Wed. Oosten en Zonen; eerste prijs: Haarlemse melkhandelaren; tweede prijs: dienst van Hout en Plantsoenen; derde prijs: Tuinbouw studieclub „Haar lem"; vierde prijs: wereld-federatie; vijfde prijs: G. Post; zesde prijs: Ver bond Haarlemse Speeltuinverenigingen. Eervolle vermeldingen: Prov. Noord- Hollandse Dambond en de wagen van de N.P.V. Personén-auto's: eerste prijs: Morris 1952, Garage Brinkmann; tweede prijs: Hillman Cabriolet, N.V. Amsterdamse Rijtuig Mij. Personenauto's met reclame: eerste prijs: Pontiac-tijd; tweede prijs: Zijl- straat-vereniging. Rijtuigen: eerste prijs: J. Weijers; tweede prijs: Fa. de Graaf; derde prijs: Fa. ter Haar. Rijtuigen (bloemistenwinkeliers): eer ste prijs: S. Pool en Zonen. Vrachtauto's: eerste prijs: Gezamen lijke schjlderspatroonsorganisatie; twee de prijs: Kleine Houtstraat-vereniging; derde prijs: O. Feitsma en Zonen. Bestelauto's: eerste prijs: H. F. A. Ok- huyzen; tweede prijs: „Magazijn Neder land"; derde prijs: Fa. J. H. Schous; vierde prijs: Beunders Tuinbouwinrich ting; vijfde prijs: Fa. Lampe; zesde prijs: Woninginrichting J. Oostwald. 'Eervolle vermeldingen: N.V. Wijnhuis „De Guide Druyf" en P. Wilkes. Rijwielen: eerste prijs: P. Mookhoek; tweede prijs: D. Steffens; derde prijs: P. J. Willemse; vierde prijs: mej. J. Kok; vijfde prijs: H. Broekhuizen; zesde prijs: J. Poldervaart; zevende prijs: P. Klaa- sen. Eervolle vermeldingen: Anneke Jcnckbloedt en mej. W. Cuyon. Een van de particuliere deelnemers. Het meisje, gekleed in wit jurkje, gezeten op een zwaan van bloemen. De jury kende aan deze fraaie inzending de eerste prijs toe in de afd. rijwielen. En terecht. Nog geen jaar geleden heeft de Haag se Comedie in de Haarlemse Stads schouwburg een opvoering gegeven van de muzikale kolder-comedie „Waarom jok je Chérie?" Het werd een uitbundi ge vertoning, met Jan Retél als een rijke en beroemde toneelschrijver en Elisabeth Andersen als een „inbreker". Wij schreven toen, dat het zo heerlijk is één avond alle zorgen te vergeten en eens breed-uit te lachen, wetende dat de buurman het ook niet kan laten en hoopten, dat de Hagenaars nóg eens met dit malle stuk zouden komen. Dat is niet gebeurd, maar „Waarom jok je Chérie?" staat thans op het „zomer"- repertoire van de toneelgroep „Come- dia" en hoewel deze groep onze schouw burg niet meer vast bespeelt, kan zij blijkbaar de révérance van een premiè re tegenover de altijd belangstellende Haarlemmers niet nalaten en dan nog we] ter opening van het seizoen. Dat vindt wellicht ook wel enige oorzaak in het optreden van Georgette Hage- doorn nog altijd vertroeteld in de stad van haar prille jeugd die als gast de hoofdrollen deelde met Guus Hermus. Een verheugend verschijnsel, zo'n goed gevulde schouwburg op 'n zoele zomeravond, waarmede we heus niet verwend zijn. Aanmoediging op aanmoediging voor „Comedia", dat niet ten onder ging, maar durfde vol te hou den en het heus wel zal redden als niet al te roekeloos geëxperimenteerd wordt, wordt. Het parlando van „Chérie" is kortweg gezegd zot. De liedjes zijn minder ge slaagd, althans wat de tekst aangaat. De dansen waren bij de Hagenaars origi neler en Cees Laseur had zijn krachten gezocht in parodie op de operette, ter wijl Joris Diels, van wie wij in dit sei zoen veel voor Comedia verwachten, de dwaasheden in een fijner lijstje zette met Georgette Hagedoorn als grote troef. Het was voor deze chansonnière, die het, zoals tal van haar kunstzusters en -broeders niet laten kan om ook weer eens in ensemble-spel op de planken te staan en toneel te spelen, een zichtbaar feest om Suzanne, verliefd op de gevier de schrijver Gaslon Moineaux, en be reid om op allerlei manieren en in alle- lei vermommingen haar doel te berei ken, uit te beelden. Plastiek, mimiek en haar warme stem, overrompelende gui tigheid, bewegingsvrijheid en gevoel voor aanstekelijke humor maakten het optreden een groot succes In het derde bedrijf toonde zij haar kracht in het brengen van een chanson door een wat gevoelige meditatie ovet de zeepbellen, welke het leven opbrengt Guus Hermus heeft niet de Franse gee3t van Jan Re- tèl en dus kregen we een geheel andere interpretatie van de romantische auteur Gaston te zien; droog-komisch, met iet wat bravour en goed van stem, waar door zelfs een niet onverdienstelijk duet met Georgette mogelijk werd. Een verrassing was Steye van Bran denberg als de Engels-deftige butler Horatio Cromwell. Hij maakte van deze figuur, door het krankzinnige taaltje waarvan hij zich bediende meneer Moinoou en de strakheid waarmede hij de ernst bleef suggereren, een crea tie. Caricaturen van butlers doen het altijd, maar in dit geval gaf de Come- diaan toch wel iets heel bijzonders. De regisseur stelde tegenover deze deftig heid een huisknecht met Charley Chap- lin-manieren, en Joop Doderer buitte de komische kracht ten volle uit, waar bij de kleine nuances het wonderlijkste effect hadden. John Soer vond in de dichter Pompon, die in het huis der dwaasheden logeert, voldoende stof om een idioot te formeren en Bep Dekker lawaaide even met veel verve op het toneel als operettediva. Er komen in de ze comedie ook drie agenten voor, die zo uit een revue gestapt zijn. Als we een vergelijking maken met hun Haag se collega's van Laseur, blijven ze enige lengten achter. Aan de vleugels hadden Pierre Ver- donck en Sas Bunge plaats genomen en terecht mochten ze na de première in de ovatie van het publiek en de bloe men delen. Onthoudt het lezer: „Waar om jok je Chérie?" verlengt uw vacan- tie, dus let op volgende uitvoeringen. v. W. FILMS: Rembrandt: „Toen stond de aarde stil" (The Day the Earth stood still). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ,,'n Man in 'n wit pak" (The Man in the White Suit). Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Luxor: Prolongeert (derde week): „Fan- fan la Tulipe".. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 7 en 9.15 u. 10.30, 11.30 en 12.30 u.: Journaalvoorstellingen aangevuld met teken films en musicals. Frans Hals: „De nacht is mijn ko ninkrijk" (La Nuit est mon Royaume). Toe gang: alle leeftijden. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 u. Lido-Theater: „Andalusië". Kleurenfilm. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 10.30 uur: „Het on stuimige blondje". Betty Hutton. Toegang: 14 jaar. City: „IJsco Touristen". Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang: alle leeftijden. Tij den: 10.30, 2.15 en 4.30 uur; „Niet gewenst". Toegang: 18 jaar. Tijden: 7 en 9.15 uur. Spaarne, Kleine Houtstraat 79. Tel. 16979. ,,De leeuwenkuil" en „De roofoverval". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater, Binnenweg. Tel. 34345: Vrijdag 29 Augustus tot en met Maandag 1 September: „Twintig jaar op wacht". Stan Laurel en Oliver Hardy. Toegang: alle leef tijden. Tijden: 2.30 en 8.15 uur. Dinsdag 2 Sept. Minerva: Dinsdag 2 September, 8.15 uur: „Artistentragedie". Jan Kiepura en Martha Eggerth. Toegang: 14 jaar. Donderdag 4 September, 8.15 uur: Idem, idem. Dus Woensdag geen voorstellingen. Het ziekenhuis St. Joannes de Deo heeft een belangrijk jaar achter de rug. De bezetting in 1951 bedroeg namelijk gemiddeld 148 patiënten per dag, dat is ongeveer 98 pet. Het aantal verpleegde patiënten steeg tot 2260, het aantal ver- pleegdagen bedroeg 54.088 en de gemid delde verpleegduur daalde per patiënt tot 23.93 dagen. Kon in het jaarverslag over 1950 wor den vermeld, dat door het bouwen van een paviljoen de huisvesting en recrea tie van de leerling-verplegers tot een oplossing werd gebracht, in het afgelopen jaar werd 't mogelijke gedaan de huisves ting van het, in aantal toenemende, niet- verplegend inwonend personeel te ver beteren. Een grote verbetering betekende ook de verbouwing van de afdeling ad ministratie en de modernisering van diverse ziekenkamers en zalen. Op 1 Januari 1951 stonden er 134 (144) genoteerd, van wie 7 kinderen. In 1951 Het is bijna een traditie geworden, dat dr. W.B. Smit, directeur van de Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst, in zijn jaarverslag gewag maakt van het feit, dat het sterftecijfer in Haarlem hoger ligt dan dat voor Nederland in het algemeen. Zo is dat ook weer het geval voor het jaar 1951. Vorig jaar kon geconstateerd worden, dat het afstands- verschil tussen béide cijfers belangrijk kleiner was geworden. Doch dat bleek slechts toevallig te zijn. Ditmaal is alles weer „normaal". In 1950 was het sterfte cijfer voor Nederland 7,5, het vorig jaar is dat hetzelfde gebleven. Voor Haarlem werd het resp. 7,8 en 8,2. Het geboortecijfer over beide jaren bedroeg voor Nederland 22,7 en 22,3 en voor Haarlem 20,0 en 19,1. Ook hier is dus sprake van een duidelijk niveau verschil. In totaal overleden in 1951 1353 Haar lemmers (het jaar daarvoor 1276)In zijn algemeen overzicht merkt dr. Smit op, dat de gezondheidstoestand der Haarlem mers zeer zeker bevredigend is. Minder geruststellend is het cijfer, dat de sterfte Een honderd meter in de lucht zweef de boven „Velserend" Zondag weer een giote ballon. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina was daaraan een grote vlag bevestigd, maar de wind sloeg haar telkens neer, zodat de vlag er ten laatste afgehaald moest worden en alleen de ballon hoog in de lucht bleef hangen. En zo kon iedereen zien, dat er deze Zondag weer iets bij zonders in het bad aan de hand was, namelijk de bekendmaking van de uit slag van de vossenjacht met grote bal lonnen, welke de vorige week Zondag werd gelanceerd, de uitslag ook van de race met kleine ballonnetjes, welke de aandacht van vele kinderen gespannen heeft gehouden. Van de grote ballonnen zijn tenslotte 6 meldingen binnen gekomen. De groot ste ballon (de vos) kwam in Sloten te recht, na een omzwerving boven de Veluwe, De jagerballon, die het dichtst in de buurt neerkwam, landde in Half weg en 60 personen hadden hierop in geschreven, die nu een vrjje keus had den uit een ruime sortering van prijzen. De eigenaar van „Velserend", de heer Van Deursen, liet de oudste het eerste kiezen. Een van de dames wilde kenne lijk haar leeftijd niet bekend hebben en dat kostte haar een reeks beurten. Want toen haar leeftijd reeds lang ge noemd moest zijn, veranderde de heer Van Deursen van tactiek en begon toen bij de jongste. Daarna kwamen aan de beurt de deelnemers, die hun keus hadden laten vallen op de ballon, welke in Spaarn- dam was geland. Dat waren er ruim 70. Van de kinderballonnetjes waren een tiental meldingen binnen gekomen. De eerste melding kwam van een ballon, die op Schiphol geland was. Die be hoorde toe aan Jurry Fontijn, die daar mee de eerste prijs won. De tweede prijs was voor de jongste deelnemer, de 4- jarige Elsje Voogd, die de proefballon had opgelaten en deze was in Nieuw koop terecht gekomen. En dan waren er nog tal van troostprijzen, zodat in de loop van de middag honderden met een verheugd gezicht het bad verlieten. Dinsdag 2 September. Hoog water: 1.51 u. en 14.23 u. Laag water:: 9.55 u. en 22.19 tl Zaterdagavond vierde de Bond van Oud-Illegale Werkers afd. Haarlem zijn jaarlijkse feestavond. Deze feestavond werd gegeven in de toneelzaal van café „Dreefzichct", welke voor deze gelegen heid stemmig was versierd. Ieder jaar aan de vooravond van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, komen vele wakkere mannen bijeen om geza menlijk een feestavond te houden en om 12 uur een toast uit te brengen op de „Moeder van het Verzet". „Wij zijn nog altijd een vereniging van verzetselementen en het doet ons goed, dat deze mensen, die in de be zetting elkander vonden, thans nog bij een zijn, een band vormend", aldus de heer H. Cox, voorzitter van de B.O.I.W. Haarlem. „Ook thans hebben wij elkaar nog nodig, Wij moeten paraat blijven om gezamenlijk de moeilijkheden te overwinnen". De heer F. Vink, voorzitter van öc propaganda- en onlspanningscommissle B.O.I.W., sprak aan het begin van de avond met grote vreugde en voidoening oen hartelijk welkomstwoord tot alle verzetsmannen. Het cabaretgezelschap van Jan van Axel zorgde voor een vrolijk urogram ma. Verschillende aardige sketches .werden te berde gebracht. Co van der HeideWijma, de bekende pianist, zorg de voor een daverende muzikale omlijs ting. Corty „the falling man", een waar circus-acrobaat, deed de lachspieren van hot publiek voor goed in werking ko men. Om 12 uur ging men over tot de herdenking van de verjaardag van de „Moeder van het Verzet". Het volle licht wierp zijn stralenbundels op het portret van H.K.H. Prinses Wilhelmina op de achtergrond van het toneel. De Nederlandse maagd er naast had plaats genomen op een voetstuk, fier stond een verzetsman met helm en stengun op wacht schuin voor de Nederlandse maagd. Op treffende wijze vertolkten Jan van Axel en Nol Stanowsk.v het ge dicht „Nederlander" van Anton v. Duin kerken. Hierna stonden alle aanwezigen op en werd het Wilhelmus gezongen. Aan het einde van het eerste deel van het programma dankte de heer Vink allen voor hun medewerking. Hierna vond nog een verloting plaats en dan volgde het oranje-bal. Onder de aan wezigen bevonden zich tevens de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Konin gin in de provincie Utrecht en verschillende vertegenwoordigers van illegale verenigingen uit Den Haag. Rot terdam, Overveen, Bloemendaal en vele andere plaatsen. Van H.K.H Prinses Wilhelmina modi} de bond een telegram van medeieven ontvangen, tevens ook van de burge meester van Haarlem en verschillende andere autoriteiten. aan kanker weergeeft. De cijfers betref fende tuberculose steken daarbij nog gunstig af. Helaas vertoont het aantal lijders aan tuberculose nog maar weinig neiging tot dalen. Van belang is het daarom, dat ook dit jaar weer een groot deel van de Haarlemse bevolking doorgelicht wordt. De plannen om te komen tot een derge lijk onderzoek van de gehele Haarlemse bevolking bleven rusten in verband met het wetsontwerp tot coördinatie van de volksdoorlichting. In de rubriek „besmettelijke ziekten" wordt bijzondere aandacht besteed aan diphterie en roodvonk. Sedert 1944 (maar liefst 2219) is het aantal gevallen in Haarlem enorm gedaald, doch niet voldoende, als men let op de vooroor logse cijfers. Vorig jaar werden er nog 41 gevallen genoteerd, maar in 1939 wa ren dat er slechts 3. Bij roodvonk krijgt men weer een ge heel ander beeld. Het jaar 1939 bracht 225 gevallen een cijfer, dat in de oorlogsjaren uiteraard steeg maar in 1951 was dat 92. Hoewel dit laatste nog hoger ligt dan in 1950, is de situatie toch zeker niet ongunstig. Uitvoerig gaat dr. Smit in op het ge neeskundig schooltoezicht. De getallen betreffende de Haarlemse kinderen ge ven volgens hem alle reden om met een zekere trots een vergelijking te maken met de cijfers uit andere grote steden. De eindconclusie is echter toch deze, dat ook in Haarlem de voeding in de hoogste en middelste welstandsklasse doeltref fender en dus misschien verstandiger is dan in de laagste welstandsklasse. Het is opvallend, dat juist bij deze laagste klasse relatief veel gesnoept wordt, en een groot deel vaft het volks inkomen besteed wordt aan aard en kwantiteit van voeding en versnaperin gen, welke een minder gunstige invloed op de lichamelijke conditie van onze groeiende mensjes plegen te hebben. De indrukken in vorige jaarverslagen gepubliceerd, dat zowel het schoolper- soneel als de ouders volledige medewer king aan het onderzoek van de school jeugd verlenen, kunnen gelukkig niet alleen bevestigd worden, maar zelfs schijnt de band met de ouders en het onderwijzend personeel steviger en hech ter geworden te zijn, nu dezelfde jJrie schoolartsen in Haarlem enige jaren achtereen werkzaam zijn. werden er 2126(1898) opgenomen, van wie 142 kinderen, zodat er het vorig jaar in totaal 2260 patiënten verpleegd wer en. Ontslagen werden er 1953 (1783) patiënten. 194 (125) overelden. Op 1 Januari van dit jaar waren er aanwezig 113 (134) patiënten. Van de in 1951 opgenomen patiënten kwam uiteraard het merendeel uit Haar lem, namelijk 1556. Heemstede volgde met 118, Bloemendaal met 117, Velsen met 65, Haarlemmermeer met 58, Haar- lemmerliede met 30, Hillegom met 28. Overige plaatsen noteerden een lager cijfer. De verschillende poliklinieken werden 28603 (24044) maal bezocht door 7048 (4561) patiënten. In 1951 werd in 1450 (918) gevallen chirurgische hulp ver leend bij ongevallen. De feestvereniging Jan van Goyen straat heeft met haar ballonnenwed strijd, waarvan de netto-opbrengst ten goede is gekomen aan het Koningin Wilhelminafonds, weer eens laten zien. wat bereikt kan worden. Niet minder dan 1128 kaarten zijn in één week ver kocht en het resultaat daarvan was, dat Zaterdagmiddag te half zes, ten overstaan van naar schatting 2000 mensen, waarvan de grootste helft tot de jeugd behoorde, 1128 ballonnetjes in allerlei kleuren het luchtruim kozen. Het was een boeiend schouwspel, al dat kleurige goed omhoog te zien stijgen. Aanvankelijk dreef een lichte Oosten wind ze naar de richting van de zee. maar later kwamen er weer ballon netjes terug, zodat er vermoedelijk een bovenwind was, die ze meer landwaarts stuurde. Toen waren ze echter al zo hoog, dat men ze met het blote oog nauwelijks kon onderscheiden. Het oplaten van dl ballonnetjes wera muzikaal ingeleid door het fanfarecorps „Excelsior", dat met een aantal pittige nummers er al heel gauw de juiste stemming in kreeg, die bij een derge lijk evenement hoort. En toen eenmaal alle ballonnen naar hoger sferen waren, gestegen, werden nog een paar num mers extra gespeeld en kon het vol ijverige bestuur eindelijk even uit blazen en wat op adem komen. Het be stuur is daarin volkomen geslaagd,, want als resultaat van deze actie zal een bedrag van f 325,aan het Ko ningin Wilhelminafonds worden afge dragen. En nu toch over het Koningin Wil helminafonds wordt geschreven, kan met grote voldoening worden medege deeld, dat de 1.1. Zaterdag gehouden collecte in Heemstede eveneens een buitengewoon succes is geworden. Dank zij vele ijverige collectrices en niet minder door het harde werken van de Heemsteedse politie is het mooie be drag van f 2325,--" ontvangen; met het resultaat van de Jan v. Goyen'straat- actie mee dus in totaal f 2650,Dit betekent dat er royaal is geofferd én dat dus het belang van een intensieve kankerbestrijding algemeen wordt be grepen. Het bestuur van de afdeling Heemstede is dan ook zeer erkentelijk jegens iedereen die aan dit prachtige resultaat heeft medegewerkt, niet het minst aan de feestvereniging Jan v. Goyenstraat en de Heemsteedse politie. En nu maar afwachten, welk ballon netje de verste reis heeft gemaakt, het zal er wel niets van kunnen vertellen, maar de afzender(ster) heeft dan toch de kans op een mooie prijs. Met buitengewone sympathie hebben de, helaas niet al te vele, luisteraars Zondagavond in 't Gebouw St. Bavo de diverse prestaties van het Russische en semble Saint Georges aanhoord en ga degeslagen. Een dertigtal jongeren, allen jeugdige immigranten van het Internaat St. Georges te Meudon bij Parijs, hebben onder leiding van de Rus Paul Volochi- ne, de luisteraars kennis doen maken met het rijke en boeiende folkloristische element der Russische dans- en zang muziek. Er werden alleen oude Russische tok- kelinstrumenten gebruikt, waarbij dan een piano en één slaginstrument ge voegd waren. De doorgaans nog jeugdi ge executanten demonstreerden bijwij len een bewonderenswaardige virtuosi teit op deze instrumenten. Was er eens een technische storing, dan dienen we dit hoofdzakelijk aan het feit te wijten dat het ensemble reeds een twaalftal uitvoeringen achter de rug heeft. We konden dan ook duidelijk aan het eind van de avond sporen van vermoeidheid, vooral bij de allerjongsten, constateren. Dit laatste neemt echter niet weg dat er veel te genieten bleef. De totaalklank van het tokkelensemble was vooral in de sterkere passages van goed gehalte. De typische karakteristieken der vele dansvormen in het rhythme kwamen uit de aard der zaak op de meest voordeli ge wijze naar voren. In dit verband dient de leiding van Paul Volochine met ere genoemd te worden. Het was niet zonder enige weemoed, dat wij deze van nature zo kerngezonde muziek en dans gadesloegen. En al mo gen er dan aan de technische kant klei ne tekortkomingen zijn geweest, speciaal in de zang, men vergeet dit volkomen bij het beschouwen van het grote geheel. Hier zag en hoorde men uitingen in dans en muziek, waarvan de sterke oer- elementen diep met het karakter van dit prachtige volk parallel lopen. Daar om was het des te meer te betreuren, dat er niet meer belangstellenden waren, om van deze belangrijke demonstratie ken- De Rotterdamse kunststichting organi seert in het Schillandhuis, Korte Hoog straat 31, Rotterdam, een tentoonstelling van werken van de Haarlemse schilder H. F. Boot, Op de openingsavond (5 Sept.) zal de heer C. H. Schwagermann, oud-directeur van het Schledamse Stede- lijk Museum een inleidend woord spre- veld: Van Driel Krol <HCa>. Reserves, ken. Kraal (ABC), Jongeling en Houtkamp De expositie duurt tot 28 September.! (RCH). nis te nemen. Het typische bij deze uit voering was, dat de licht-effecten, die we misschien bij een andere gelegenheid van ietwat goedkope allure hadden kun nen noemen, het in deze sfeer volkomen natuurlijk deden. In het volksliedje: „Plaine, ma plaineverhoogde het zelfs in belangrijke mate de melancho lische tendenz, een kenmerk dat overi gens veelal over het geheel hing. De Jezuïeten-pater Mailleux, de lei der van het gezelschap, dankte na af- loo'p de aanwezigen en belangstellen den, en in het bijzonder de orde der Capucijnen in de persoon van pater Micheas. Het gezelschap sloot het ge heel met het spelen van het Wilhelmus, dat spontaan door alle aanwezigen werd meegezongen. Deze avond werd onder meer bijgewoond door deken J. J. A. Kuilman. J. L. In het Elswout-tournooi heeft DSS1 geruime tijd de beste papieren gehad, want in de eerste wedstrijd tegen DIO nam DSS 'n 20-voorsprong, welke tot tien minuten voor het einde gehand haafd bleef. Een ernstige inzinking werd DSS echter noodlottig, want in de reste rende tijd wist DIO de achterstand in een 42-voorsprong om te zetten. Daar mee was DSS uitgeschakeld en in de verliezersronde tegen RCH 2 moest DSS wederom het loodje leggen. Het verloor met 10. Het tournooi werd gewonnen door Ripperda, dat met 2—0 zegevierde over RCH 2 en daarna DIO in de finale klopte met 3—1. Ripperda won de beker thans voor de vijfde maal en werd defi nitief houder. In het adspirantentournooi van Scho ten zegevierde VSV opnieuw, terwijl bij de junioren SDW uit Amsterdam met de zege ging strijken. De tweede-klassers HFC en Schoten speelden vriendschappelijke wedstrijden. HFC trok naar Kennemers en verloor roet 5—3. Schoten ging bij QSC ten onder met 21. Zaterdag 6 September a.s. wordt op het terrein van OVVO te Amsterdam de honkbalwedstrijd tussen de kampioen van Nederland en de Rest van Neder land gespeeld. Het team van de „Rest" luidt als volgt: Werper: Smidt (HHC); achtervanger: Geurts (Schoten); eerste honk: Hoogenbos (Schoten); tweede honk: Vrenegoor (HHC); korte stop: Jole (HHC); derde honk: Keulemans (Schoten); links veld: Bouwens (ABC); mid veld: Gaartman (Schoten); rechts Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATCJS luidsprekende _c Vanmorgen van was ïmorgen kwamen in ,Ae Juffen de Union, die met vele blo was versierd, de commissarisse directie en het voltallige personeel een om het vijftigjarig bestaan va bedrijf te vieren en tevens het )u" aJ- van de heer P. J. Kapteyn, die zo t directeur is van de Union. Onder o nódigden bevonden zich de waarne commissaris der Koningin van. prak- vincie Noord-Holland, de heer A. ken en de burgemeester van Haar mr. P. O- F. M. Cremers. r0- Na een korte inleiding van de v curatiehouder, de heer M. J. ,Y .teUr, ren, was het woord aan de direct de heer Kapteyn, die een kort overz gaf van de geschiedenis van het b®^jf dat in 1902 werd opgericht op UU« ay van een aantal banketbakkers, die ideaal koesterden een productiecoOP tie op te richten. Een bijzonder wo van dank richtte hij tot de persone j leden, die zowel dit jaar als het vol8vajj jaar de vruchten zullen plukken^ hun werk, gewijd aan de goeoe - r Daarna bood de heer Stover als v^f tegenwoordiger van het personeel gedenkraam aan, dat in de opgang het kantoor geplaatst is. Dit gedenkra is vervaardigd van geslepen glas en Se een voorstelling van de werkzaam"6 in de fabriek. j,. De burgemeester, die na deze P'®Cj0 tigheid het woord nam, richtte zich de eerste plaats tot het personeel en v volgens tot de directeur, de heer F- Kapteyn, aan wie hij kon mededei® dat het Hare Majesteit de Koningin haagd had hem te benoemen tot °"'5ur. in de orde van Oranje-Nassau. De gemeester gespte daarna het ordeteh^ op. terwijl de heer v. Wijngaarden daarbij behorende versierselen aan jubilerende directeur overhandig Tenslotte sprak mej. J. F. v. Maas', PLi curatiehoudster, een dankwoord, bood namens het personeel een boelse kast aan, welke door de heer v. Av zaath vervaardigd was. „,j) (Ongecorrig«»T De afdeling Haarlem van de KN j)( hield Zaterdag in hotel De Leeuwe te Haarlem haar jaarlijkse alge®* die ditmaal onder lei» zaal? he*' vergadering stond van de vice-voorzitter de Van Turnhout. In zijn openingswoord kon de hes? Van Turnhout de aanwezigen de me?ti deling doen dat in de ernstige van de voorzitter, de heer A. v. d. A3 een ommekeer is ingetreden en de ka weer groot is dat de heer v. d. Aart, n momenteel in de Maria Stichting WO' verpleegd, eerlang weer in het nudd j der H.V.B.-ers zai zijn- Besloten de zieke voorzitter, die in een hartenj schrijven de vergadering z'n beste gr° ten had overgebracht, een telegram sturen waarin hem spoedige beterschap werd toegewenst. Dit telegram zal den vergezeld van een fruitmand wa de toe alle aanwezigen op voorstel van heer Voogd- (Bloemendaal) een «teen J bijdroegen. De heer Van Turnhout gewaagdei 1 zijn openingswoord van de gezonde 10 stand in de H.V.B. en het vlotte verl°°P der competitie in het afgelopen seizoen- Hij sprak er zijn tevredenheid over u dat de sportieve successen van het Haa? lemse voetbal ditmaal zeer groot w01' geweest want niet alleen wisten aÜ« vertegenwoordigende elftallen de kla sieke Vierbonden-tournooien te w'nnLj,' ook de kampioenschappen van Haarlem' Stormvogels en E.H.S. en de promo' van Onze Gezellen naar de KNVB ha°a den de reputatie van het Haarled" voetbal alle eer aangeda"an. Het ledental was met een aantal va 278 achteruit gelopen ,maar zulks was P f verontrustend omdat dit het gevolg van een leden-stop welke diverse v enigingen noodgedwongen moesten to«' passen In verband met het terreinvra^ stuk. Over dit laatste zei de heer Turnhout dat de H.V.B. alle medeW® king heeft van de diverse gem®s"L besturen in Haarlem en omgeving en vooruitzichten, hoewel nog somber, a tigden het vermoeden dat op dit gebU- blijvende vooruitgang zal zijn te speuren. Minder enthousiast was hij echter ovjfj de financiële toestand welke, hoe' niet wanhopig, toch voör verbeter}'g vatbaar is. De winst- en verliesreken1^ sloot n.l. met een nadelig saldo v'j, f 1859.50 voornamelijk omdat de - strijd Haarlems Elftal-Norwich in .ff van een batig saldo een flink verlies k opgeleverd. Ook het grote aantal s zaken had sterk de aandacht getrok"^ en hij verzocht de medewerking van clubs om vooral daarin verbetering a te brengen. ,e( De jaarverslagen van penningmee"rye en secretaris werden goedgekeurd. begroting voor 't volgend jaar werdp' gesteld op f 15.550 en in de bestuurS'a 0)t ties kwam geen enkele verandering- je niet in de commissie van beroep etl financiële commissie. ,al Met enkele op- en aanmerking®" qs het bestuur rekening houden en ^ge- rondvraag werd door enkelen gebru'k maakt, maar behoudens bij het bek®' incident in de promotiewedstrijd St® -■< vogels 6-DSS 2 werden diverse „za ige' zeer kort en tot volle tevredenheid j werkt. Nadat de kampioensdip'0 ^aji waren uitgereikt sloot de heer1n0e" Turnhout deze uitermate vlot veri°F vergadering. Door een onverwachte zege van p VVGA te Amsterdam met 12-11 [0- nog geen beslissing gevallen in oe ,er mntipctriiFl in Hp ooroto Ir-lacsG. motiestrijd in de eerste klasse.,J ujtge' genoeg schijnt de mogelijkheid pa sloten om beide teams te laten P^ed' vei en en daarom is een besliss®® d®' strijd vastgesteld op Zaterdag qei middag om 4 uur ojp het terrein gtooP' Kennemer lyceum aan het Ad" ^au' plein te Overveen (ingang Prins xitslaan). (Niet-officiële Koe^rs0)rlg slot OP'?, ,IP* 3V4 Nederl. 1948 3V« pCt Ned 1950 3-3(i) Nederland 1947 3 Ned 62-64 bel -fac tnschr Grtbk 48 3 pCt Nea Handel Mii eert A.K U Van Berxels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert. (Jnllever eert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam Rubber Hol) AmenKa Ll1n Kon N Stoomb Mil Ned Scheepv Unie H.V.A. Dell MO. eert. 89 89 A JOii 91% 91'a léi'f 1S1}4 92's 111* 138„ 161 '2 173 19014 155* 3203* 79 142 12314 121* 92 1/9 flO-A ,13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2