Zes en twintig millioen gulden nodig Koninklijk gezin op Het Loo Pauselijke brief over de sociale zekerheid Verbinding Tokio-Amsterdam reeds geprojecteerd COEBERGH'S De brief uit Amerika Staatssecretaris Moorman: Zaak van le Westerse wereld gehele Minstens fl 15.000 verduisterd DAGBOEK van Z.H. de Paus Voor viering van de verjaardag van Prinses Wilhelmina Dodelijke val van matroos Gevaren dreigen wanneer men overhaast le werk gaat WEK DE GAL IN UW LEVER OP Delegatie eerst naar Engeland Bi/ ee/t partz/tje Br/'etge MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 Verdediging Ned. Antillen Dr. S. v. d. Meer docent te Nijmegen Didactiek der Duitse taal De fraude te Winschoten Gearresteerden van de ^•P.R.A. naar ons land >,In het belang van hun veiligheid" Benoemingen Bisdom Haarlem Pamflet Jong Friesland Oppedijk aan de dijk Veel bloemen van de Apeldoornse jeugd Oogstdankdagprocessies van de L.T.B. In ruim van 12 nieter diep DE AVRO A698 Een nieuwe Britse straalbommenwerper St. Elisabeth-sanatorium bestaat 25 jaren ■fr-A&Pc-fc-k-fc-A Geen Amerikaan staat zo sterk ais ORAN. Reeds honderdduizenden vonden in Oran de sigaret van hun leven f Als U vandaag nog tot de onvoldane rokers behoorL gun U dan morgen de weelde van Oran! Rook deze volle, mannelijke, puur Amerikaanse sigaret TIEN dagen Dan is er ook voor U geen twijfel meer! Dan blijft U bij Oran de echte, „volbloed" Amerikaan. Die om z'n kwaliteit de meest verkochte Amerikaanse sigaret is! suti-kissed' tobaccos De „volbloed" Amerikaan Japan gaat Comets bestellen BESSEN JENEVER f IfceuaAC oogst f.5.70 Geval van brandstichting te Vriescheloo? Twee gezinnen dakloos 1900 emigranten tegelijk naar Australië DE VALERA MAAKT HET HEEL GOED Na oog-operatie te Utrecht Gordell Hull is ernstig ziek (SCBÉEPVAARTBERICBTEN Op een te Willemstad gehouden pers conferentie hebber Staatssecretaris Moorman en <je voorzitter van de An- •nliaanse regeringsraad, mr. dr. Da Oosta Gomez, mededelingen gedaan over de door de heer Moorman in de Antillen gevoerde besprekingen over de ®efensie van de Ned. Antillen. Dr. Da Oosta Gomez, die de heer Moorman in- 'eidde, zei o.a.: Tijdens de R.T.C. met Gé West is de wens naar voren geko men, het vraagstuk van de defensie der v\6d. Antillen nader te bespreken. In dit verband moet men de komst van staatssecretaris Moorman zien. De Ne derlandse regering toont veel begrip Oor onze moeilijkheden. De Antillen 'iJn een rustig land, hebben geen oor- '°S gekend en zijn niet „defensie-min- ded". De verdediging van de Ned. An tillen zal geheel in samenwerking met Nederland worden oPgezet, aldus Staatssecretaris Moorman. Het betreft thans niet meer de ver dediging van het een of andere ailand. Deze gebieden zijn uiterst belangrijk door hun strategisch ge richte economie en hun ligging ten Opzichte van het Panamakanaal. Het is duidelijk, dat de verdediging Van de Antillen een zaak is van de gehele Westerse wereld. De verde diging der Antillen dient derhalve te worden ingeschakeld in het Westelijke verdedigingssysteem. Het belangrijkste aspect is het open houden van de verbindingen. Dit vraagt ,ele schepen en vliegtuigen; de finan- O'ering daarvan gaat verre boven het Vermogen van de Antillen uit. Daarom "eeft Nederland het standpunt ingeno men dat alles, wat buiten de directe plaatselijke verdediging valt een zaak is, waarover niet hier wordt gesproken. ^esproken wordt dus de zuiver locale Verdediging, Het bestuur der St. Radboudstichting heeft dr. S. van der Meer te Nijmegen benoemd tot docent in de didactiek van het Duits aan studenten (toekomstige leraren) in de faculteit der Létteren en Wijsbegeerte bij de Katholieke Univer siteit te Nijmegen. De benoeming van ®en docent voor didactiek van het Frans «ai nog worden bekend gemaakt. (Van onze correspondent) Uit het voortgezette onderzoek te gen de directeur van de gemeente lijke dienst voor Sociale Zaken te Winschoten, de 48-jarige J. H. O., is thans gebleken, dat hij in totaal f 15.000 verduisterd heeft, afgezien hog van verduistering van gelden van Verpleegden in „Avondlicht", waar- Van de administratie niet meer te achterhalen is. Er zijn intussen nog Weer nieuwe fraudegevallen aan het licht gekomen, die een schril licht Werpen op de wijze waarop de ver duistering werd gepleegd. Steeds nam Verdachte gelden op van spaarbank boekjes. die hij als gemachtigde van Voor rekening van de gemeente ver- Pleegden onder zijn berusting had. I verduisterde hij van iemand die a Wagenborgen verpleegd werd en al- hpar is overleden f 1600, van een ver legde in Zuidlaren f 900 en van het .Paarbankboekje van een jongen, die jh bezettingstijd in Duitsland om het j^pan is gekomen, f 800. De gelden liet j.'! overschrijven op zijn eigen post rekening. O. zal naar Groningen wor- h overgebracht. te?! ,p00r bet Indon. leger „veilig ge- gearresteerden der A.P.R.A. zijn jhagmorgen met een toestel van de W,1 uit Djakarta naar Nederland ty Wokken. Het zijn B. J. Leclercq, C. V geldman, A. C. van Onselen, en H. Zaterdag op Zondag in vrijheid ge- bej onder de bepaling, dat zij „in het ïridn van hun veiligheid" onmiddellijk tw hesië zouden verlaten. De betrokke- "ebben een verklaring afgelegd naar de fpesië te zullen terugkeren wanneer V6r, hdonesische regering dit verzoekt in ApSa.nci met de nog niet afgesloten lejjWA-kwestie. Zij werden onder ge- Vij van de militaire politie naar het dtpjjfyold Kemajoran overgebracht, aldus 1<n Aneta. Daarvoor is in de Antillen een kern var mariniers aanwezig. Voor de ex ploitatie van deze in vredestijd reeds bestaande kern en de aanpassing er van aan de in oorlogstijd noodzakelijke uit breiding is een bearag nodig van 26 millioen gulden. In dit bedrag zijn be grepen de kosten voor de aanleg van een radarnet en andere investeringen. Nederland wil 19 millioen bijdragen en de Antillen 7 millioen. Op deze basis zal de verdediging der Ned- Antillen eind 1954 - begin 1955 volkomen zijn aangepast aan die van de overige Wes telijke wereld in defensie-opzicht. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de benoeming van de weleerw. heer Th. v. d Heijden (kapelaan van de H. Ant. Abt, te Scheveningen), tot kapelaan van de H. Agnes te Den Haag, ingetrokken De weleerw. heer Th. v. d Heijden blijft dus kapelaan te Scheve ningen. Tot kapelaan van de H. Agnes te Den Haag is benoemd de weleerw. heer H. J. J. Danckaarts, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Önbevl. Ontv.). Z. H. Exc. heeft de "volgende weleerw, heren benoemd tot: kapelaan te Zierikzee P. de Haan (neom.), as sistent te Limmen H. P. M. Habets (neom.), assistent te De Rijp E. Ver- eecken (neom.). assistent te Spierdijk S. C. Th. de Vette (neom.). Het „Katholieke Volksblad van Metz" (Fr.) weet te melden, dat op de schrijftafel van de H. Vader al tijd een blauw cahier ligt, waarin Hij eigenhandig alle belangrijke ge beurtenissen en de gevoerde ge sprekken van een werkdag opte kent. Deze dagelijkse notities wor den geschreven in een speciaal kort schrift, dat niemand anders lezen kan. De sleutel tot dit persoonlijk schriftsysteem bevindt zich veilig 'in de pauselijke privé-vertrekken- De Paus heeft, aldus het Katholieke Volksbladlaten weten, dat na Zijn overlijden deze sleutel tot ontcijfe ring van het schrift zal worden overgedragen aan het pauselijk staatsarchief. Naar het bericht ver der zegt, zouden ook de belevenissen van Paus Pius XII als Apostolisch Nuntius in München en Berlijn in talrijke cahiers stenografisch zijn vastgelegd. Zoais gemeld, heeft de burgemeester van IJlst zich in de raadsvergadering gekeerd tegen de richting waarin de z.g. Friese be weging zich beweegt. O.m. stelde hij voor de Friese naam voor IJlst niet, in navolging van andere Friese gemeenten, aan de ge meentegrenzen aan te brengen. Thans Is door onbekenden te IJlst huis aan huis een pamflet bezorgd onder de titel „Oppedijk aan de dijk". (De naam van de burgemeester is mr. j. Oppedijk). Hierin wordt naar aanlei ding van de woorden van de burgemeester m de raad o.m. gezegd: „Zijn wij niet te fatsoenlijk? Pliet het wei voor ons, dat de burgemeester van deze stad. die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wij dubbel vel voor het hoofd en geen eerge voel? Schande over zo iemand". Het pamflet was ondertekend met de woorden „Jong Friesland". ,,Oim" Hamel is negentig jaar ge worden en dat is in toneelkringen hartelijk gevierd. Het is er geani meerd bij toege gaan, zoals blijkt uit de manier, waarop Albert van Dalsum haar feli citeerde, daarbij geïnterrumpeerd door Constant van Kerckhoven. Toch heeft Oma zelf nooit gespeeld. Wel kan men haar bij alle premières ontmoe ten, want zij stelt het levendigste belang in alles, vat er in plankenland omgaat. Drie harer dochters heeft zij aan de toneelwe reld geschonken, van wie Marie Ha mel, lid van het A. T. G., de bekendste is. Haar zoon Meyer Hamel, is eveneens in deze kringen thuis, want hij is impresario. Het staat dus wel vast. dat Oma jegens het toneel vele ver diensten heeft en vandaar de blij moedige hartelijk heid op de recep tie van Zaterdag. (Van onze correspondent) Vooral de Apeldoornse jeugd heeft zich ingespannen de verjaardag van Prinses Wilhelmina niet ongemerkt voorbij te laten gaan. In de morgenaren bezorgden wel zestig kinderen ieder een ruiker uit eigen tuin aan het pa leis Het Loo. Aan deze grote belang stelling zal het feit wel niet vreemd, zijn geweest, dat de Prinses het vorige jaar aan de kinderen, die haar op deze wijze hadden bedacht, een kaart met dankbetuiging had gezonden. Vandaar ongetwijfeld, dat bij vrijwel ieder bou quet een briefje met de naam en het adres van de kleine schenker-steri was gestoken. De vier Prinsessen, die met Koningin Juliana voor de huiselijke viering van de verjaardag op Het Loo aanwezig waren, hebben met deze ruikers de hal van het paleis versierd. Voor de ven sters plaatsten zij oranjebloemen. De heer D. Bouman, directeur van de Dienst van de Gemeentelijke Lande lijke Eigendommen, en de heer L. A Dibbink, chef-bloemist van de gemeen te, waren de eersten, die op het paleis Het L°° de drie felicitatieregisters te kenden. Zij boden tevens namens het Apeldoornse gemeentebestuur een fraai veldbouquet uit de eigen tuinen van de gemeente, als geschenk voor de jarige Prinses, aan. De felicitatieregisters, DINSDAG Hilversum i, 402 m. avro; 7.00 AVdYT 115 gram. VPRO: 7.50 Prot. pr. ldprï 5.00 nieuws, 8.15 gram., 8.45 vr;„9.00 Prot. pr.. 9.15 gram., 9.30 huis- Vp,.„w',, 9.40 gram. VARA: 10.45 Reportage deer-rt ing N.V.V. AVRO: 12.00 geva- 12.40 muziek, 12.30 land- en tuinbouw, Rii,., b'anoduo. 13.00 nieuws, 13.20 dans- grarn 14.00 vrouw, 14.15 gram., 15.00 Ztyaaif 15.45 Nu de schooldeur open- 15.30 causerie. 16.00 orkestconcert, '7.1e VoIksliederen„ 16.50 kinderkoor, Spa gfam., 17.25 Zuid-Amerikaanse en biuzi_Ye tnuziek, 18.00 nieuws, 18.15 lichte l9,tj 5' 18.40 orgelspel. 19.00 pianospel. 0rkest ris vous parle. 19.20 gram., 19.30 YettevlConcert. 20.00 nieuws. 20.05 ope- „VU.7'iek. 21.05 Ik weet. ik weet, wat biet weet, 21.20 mededelingen en v-vjo 21-30 Het spook in de Opera, Puit- ,auserie, 22.15 Grieks orkest, 22.45 ^ew ,;ands overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 ^arnY°rk calling, 23.20 dansmuziek, 23.50 b>ewf®RSUM II, 298 m. KRO; 7.00 fctigpv'J-15 gymn., 7.30 gram., 7.45 Mor- ïYlsvroi?' 800 nieuws, 8.15 gram., 0.00 8.00 u,'w; 9-35 gram., 9.40 Lichtbaken, ,l-3o „J;utcrs, 10.15 gram., 11.00 vrouw, s 55 arn" 12.00 Angelus, 12.03 gram., alite)t?"ewi1J:cr, 13.0 nieuws. 13.20 ac- Ust, i. S; 13.25 amusementsorkest en ï?'?8 Eroü. gram.. 14.50 Hier Vrij Europa, 15.30 Ben je zestig?. 16.00 i^bbésia 0 Zlckenlof, 17.00 jeugd, 17.45 rt. la Australië, 18.00 gram., 18.20 •Jo Metropole-orkest en solist, 18.52 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.10 lichte muziek, 19.20 gram., 19.30 idem. 20.25 De gewone man, 20.30 Franse mu ziek, 21.00 gram.. 21.10 Edinburgh Festi val: sopraan, alt. tenor, bas en piano, 21.35 gram., 21.45 kamerorkest en solist, 22.35 gram., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC home service. 330 m.: 14.00 klein orkest. BBC. light programme, 1500 en 247 m.: 12.00 lichte muziek, 15.00 lichte muziek, 17.00 amusementsmuziek. 17.45 geva rieerde muziek, 22.10 lichte muziek, 23.15 strijkensemble, NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 Omroeporkest, 13.25 Om roeporkest, 16.10 kamerkoor, 17.45 geva rieerde muziek, 19.30 amusementsmuziek, 20.15 kamermuziek. 23.15 Symphonie- orkest en solist, 0.30 rhythmische mu ziek. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 20.02 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 Omroeporkest, 14.00 orkestconcert, 22.15 amusements muziek. 484 m.; 12.05 amusementsorkest, 17.15 amusementsorkest, 21.15 Omroeporkest. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15 actualiteiten; weeroverzlcht; filmbeelden uit het Amerikaanse be drijfsleven; pauze; „Her-examen voor Barnstetter", televisiespel. resp. bestemd voor Prinses Wilhelmi na, Koningin Juliana en Prins Bem- hard, werden van een paar honderd handtekeningen voorzien. De gehele dag hielden zich vele be langstellenden voor het paleis op, die hoopten de feestvierende Koninklijke familie te zien. Om vier uur werd het geduldig wachten beloond, toen de Prinses, de Koningin en de vier prin sessen met een open auto een rit éoor de omgeving gingen maken. Pas om zes uur keerde men op Het Loo terug. De oogstdankdagprocessies van de LTB naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo, worden dit jaar gehouden 16 en 17 Sep tember. De plechtige H. Mis begint om tien uur. Na de H. Mis is er een St. Wil- librordushulde; 's middags is er een plechtig Lof met processie. Bij het dichtmaken van de luiken is de achttienjarige lichtmatroos B. Maher wonende in Caylegarden te Liverpool in een bijna twaalf meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelse stoomschip „Barring ton Court" gevallen. Hij werd zó ern stig gewond, dat hij even na aankomst in het Havenziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. De eerste viermotorige straalbommen werper met driehoeksvleugcl fDeltawing), de Britse Avro A 698, heeft Zaterdag zijn eerste vlucht gemaakt. De eerste invlleger van de „Avro's", commander Falk, ver klaarde na afloop van de vlucht zeer te vreden te zijn over de prestaties van het toestel. De minister van Bevoorrading. Sandys, verklaarde, dat deze bommenwer per wellicht een grote Invloed zal hebben op de toekomstige ontwikkeling van de luchtoorlog en de burgerluchtvaart. Het vliegtuig is gebouwd voor 6e „AVROE Ltd". De machine zou in staat zijn de snelheid van het geluid te benaderen (circa 1120 km per uur) en een groot ge wicht aan bommen kunnen vervoeren, over grote afstanden en op grote hoogte vlie gend, waardoor zij een moeilijk doelwit zal vormen voor luchtafweer of jachtvliegtui gen, aldus minister Sandys. Hij deelde voorts mede, dat de Britse regering onlangs besloot een merkbaar aantal van deze nieuwe bom menwerpers te bestellen zonder te wachten tot het prototype de gewone proefvluchten achter de rug zou hebben. Morgen zal het 25-jarig bestaan wor den gevierd van het St. Elisabeth-sana torium te Lage Vuursche. Honderden Zusters van O. L. Vrouw i Moederhuis te Amersfoort) hebben de afgelopen kwarteeuw in dit modern ingericht ziekenhuis, tevens rusthuis voor be jaarde zusters, een uitnemende verple ging genoten. Onlangs heeft Z, Em. Joh. Kardinaal de Jong door een per soonlijk bezoek van zijn belangstelling doen blijken. Advertentie made from Advertentie (J zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Paus Pius XII heeft via mgr. Montinl, waarnemend staatssecretaris, een brief gezonden aan pater Archambault S.J., voorzitter van het Sociaal Instituut in Canada, over de plaats, welke de so ciale zekerheid moet innemen in het economisch bestel. De brief werd ge schreven ter gelegenheid van de sociale week, die van 25 tot 28 September in Saint Jean (Quebec) wordt gehouden en die ditzelfde thema behandelt. „Het onderwerp", aldus het schrijven, „dat de Sociale Week van Saint Jean in Quebec zal behandelen is niet alleen hoogst actueel, maar ook zeer delicaat. De sociale zekerheid immers, die gij uit verschillende gezichtspunten en in het licht van de pauselijke onderrichtingen zult bestuderen, treedt op de voorgrond in een wereld, die nóg steeds door twee uitputtende oorlogen geheel ontredderd is, en waarin noch de geesten noch de instellingen hun evenwicht hebben te ruggekregen. Voorzeker aan de deugd van recht vaardigheid kan niet in strikte zin wor den voldaan (vooral niet onder de hui dige economische omstandigheden) met de twee overigens onvervangbare mid delen, namelijk de arbeid en het sparen, waardoor de mens zijn onderhoud en zijn toekomst verzekert. Een billijke Een zeer grote Japanse luchtvaartdele gatie is Zondagavond met het K.L.M.- toestel uit Tokio in ons land aangeko men. De delegatie, die onder leiding staat van de heer Mitsuyoshi Ino, zal vandaag naar Engeland doorreizen, doch komt over enige dagen weer naar Nederland terug om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop de K.L M. repara ties en het onderhoud van vliegtuigen op Schiphol uitvoert De reis van deze Japanse luchtvaartdelegatie moet gezien worden als de inleiding tot het hervatten van de Japanse luchtvaart op interna tionaal terrein. Volgens de bepalingen van het vredes verdrag mag Japan thans weer een eigen luchtvaartmaatschappij opbouwen. Tot heden zijn slechts binnenlandse vluchten gemaakt met vliegtuigen, die gecharterd werden van de Amerikaanse North-West Airlines. In een onderhoud deelde de heer Mitsuyoshi Ino ons mede. dat het in de bedoeling ligt in Engeland een aantal Comet-straalvliegtuigen te bestel len. Met deze en andere vliegtuigen hoopt de Japanse luchtvaartmaatschappij „Japan Airlines" een internationaal luchtvaartnet op te bouwen. Ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam is geprojecteerd. Het is niet onmogelijk, dat deze lijn, die op het ogenblik door de K.L.M. bevlogen wordt, door de Japanners in de toe komst met Comet-straalvliegtuigen zal worden geëxploiteerd. De basis voor een dergelijke lijn is reeds aanwezig, gezien de luchtvaart overeenkomst. die tussen Nederland en Japan is afgesloten. De K.L.M. vliegt op deze route met Constellations. Advertentie 0. .0 Oorspronkelijk verhaal door LEO BROEKSMIT 8 „Dat ligt er maar aan. van welke kant je de zaak bekijkt", vond de ander wijsgerig. „Toen jij daarstraks voor de rechtbank stond, zat de aanklager voor jou links van de voorzitter. Dat was duidelijk genoeg. Maar als je het aan de voorzitter zelf zou hebben gevraagd, had hij gezegd dat de aanklager rechts zat. Jij stond er anders voor en wat voor jou links was, was voor hem rechts. Zo is het ook met ons. Wij we ten, dat wij goede Hongaren zijn. maar de Bolsjeviki menen te weten, dat wij het niet zijn Voor hen zijn wii het trouwens ook niet, alleen al omdat wij geen Bolsjeviki zijn." „Maar het is toch onrecht om mij ep te sluiten als ik niets heb gedaan! Hoe lang zou het wel duren?" riep de oude man wanhopig. „Schreeuw maar niet zo tegen me. ik ben de voorzitter van de volksrecht bank niet", antwoordde de ander. „En wat de duur van onze gevangenschap betreft daarvan weet ik alleen dit:het zal zeker niet lang genoeg duren, om mij van gedachten te doen veranderen. Op dat ogenblik werd de deur open geworpen. „Allen er uit!" schreeuwde de soldaat. „Haast je wat! Vooruit!" Vloekend en stompend dreef hij hen een lange gang door, die op een bin nenplaats uitkwam. Daar wachtte een vrachtauto, die al half volgeladen was met ongelukkigen uit andere cellen Allen waren gisteren opgepakt en van morgen tot dwangarbeid veroordeeld. Sommigen schenen nog niet ten volle te begrijpen, dat ze werkelijk naar een kamp zouden worden gestuurd. Ande ren keken angstig om zich heen met de blik van opgejaagde dieren. Enkele prevelden een gebed. Achter in de wagen vloekte iemand Willoos liet Sandor zich in de auto duwen. Ruw drong de soldaat de men sen samen. Er moesten er nog zoveel mee. Toen de wagen vol was, klommen twee mannen, die met handmitrailleurs bewapend waren, achterop en daarna vertrok het transport. De rit ging dwars door de stad, waar de voorbijgangers schuw opkeken. Daarna sloeg de wagen een buitenweg in en spoedig hadden ze de stad achter zich. Ze reden ruim een uur door, eerst over een brede autoweg,, toen stotend over ongelijke landwegen. Ze passeer den een dorpje, waar marktdag was. Op het olein voor de kerk rijden zich de grote gele manden met eieren, af gewisseld door kleine tonnetjes romige boter. Verderop werden biggen en gei ten verhandeld. Vrouwen in. Noord- Hongaarse klederdracht, met rode hoofddoek en rood en wit ge streepte rokken boven de glanzend zwarte knielaarzen, droegen jukken, waaraan acht vleugelslaande kippen hingen, de poten samengebonden aan de dwarslat. Een harmonicaspeler had een kring juichende kinderen om zich heen verzameld, die met gezichtjes, vuurrood van pret en inspanning, de vlugge figuren van de Herlotz dansten. In een flits passeerden de gevangenen dit vrolijke tafereel. Toen, achter de kromming van de weg, zagen ze het kamp liggen; grauwe, smerig uitziende houten barakken; hoge wachttorens met machinegeweren en schijnwerpers. Ach ter de prikkeldraadversperringen liepen magere, hongerig-uitziende mannen in afgedragen, rafelige uniformen: het le ger van de arbeid. De auto reed het hek binnen en de gevangenen moesten één voor één uit stappen om geteld te worden. Voor zichtig, om zijn Zondagse pak niet vuil te maken, klom Sandor op zijn beurt uit de wagen. Voor de deur van een soort kantoortje stond een officier om de nieuw aangekomen dwangarbeiders in ontvangst te nemen en naast hem Sandor kon ziin ogen niet geloven stond Matias Mokorsky! De oude man kon een kreet van hoop niet weerhouden. Buurman Mokorsky, die beloofd had hem te helpen, was hier, op nog geen vijf meter van hem af Hij praatte met de officier, alsof hij diens gelijke was en hij wees in Sandor's richting. „Dat is de man, majoor", hoorde Sandor hem zeggen. „Hij is het, van wie de Volkscommissaris zei, dat hij u in de grootste moeilijkheden zou brengen als hij er in slaagde, hier bin nen te komen. Hij staat in verbinding met het Rode Kruis en de Amerikaan se regering, die inlichtingen wil ver krijgen over onze werkkampen". Dé officier keek Sandor aan. Er was een mengeling van haat en vrees in die blik en Sandor keek hulpeloos naar zijn buurman, die veinsde hem niet aan te zien. „Maar hoe weet ik. dat u dc waar heid spreekt? U toont mij een brief met het zegel van de volkscommissaris, maar hoe kan ik weten, of die brief echt is? U hebt ook geen lidmaatschapskaart van de partij. U beweert, dat ik in moei lijkheden kom door deze man aan te nemen, maar wie garandeert mij, dat ik niet juist last krijg als ik hem terug stuur?" Matias Mokorsky klopte hem welwil lend op de schouder. „U bent een voor zichtig man, majoor en dat waardeer ik. Ik zal het ook de volkskommissans zeggen, want voorzichtige en scherp zinnige mannen hebben wii dringend nodig, ook op hogere posten dan die, welke u thans bekleedt. Ik ben er van overtuigd, dat u het ver zult bren gen, Maar wat deze man betreft ben ik er zeker van, dat hij wel papieren zal hebben van de Amerikaanse regering, die hem bescherming heeft toegezegd.' (Wordt vervolgd). aanvulling wordt op de rechtvaardig heid gegeven met datgene wat men de sociale zekerheid pleegt te noemen. Hierin immers vindt de arbeider en zijn gezin een rechtmatige verzekering te gen de risico's en gevaren, die hen maar ai te dikwijls bedreigen in de vorm van: ziekte, staking of ouderdom, en waarvoor de normale bronnen van inkomsten gewoonlijk te kort schieten. Wie echter ziet niet de principiële en practische gevaren, die verbonden zijn aan het overhaast en slecht doordacht op gang brengen van een zo wenselijke organisatie? Meer dan eens heeft de Heilige Vader de waakzaamheid der arbeiderswereld gevraagd voor ontspo ringen van initiatieven, die naar hun oorsprong uitmuntend mogen heten, maar die nog op hun plaats moeten worden gezet in het geheel van een vraagstuk op straffe van anders overige belangen te schenden, die evenzeer ge ëerbiedigd moeten worden en op straffe van het doe] te missen, dat hun door het algemeen welzijn wordt voor geschreven. De Heilige Vader heeft dat onder an dere gedaan in zijn belangrijke toe spraak. welke Hij op 2 November 1950 tot de katholieke hiërarchie hield. Toen immers toonde Hij aan hoezeer een so ciale zekerheid, die alleen maar staats monopolie is. schade 'zou berokkenen aan de gezinnen ten behoeve van welke, en de beroepen door middel waarvan zij moet worden uitgeoefend. Bovendien vereist een zo gewichtige otganisatie, wil zij ten volle aan baar doel beantwoorden, voorbereiding en op voeding van de mentaliteit. Daarbij kun nen en moeten juist de sociaal voelende katholieken een beslissende rol spelen, opdat de verschillende daarbij betrokken factoren met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Daarbij behoren dan niet te worden uitgesloten welwillend heid alsmede geestelijke en lichamelijke liefdadigheid. Immers om het geloof in het Evangelie moeten de leerlingen van Christus de trouwe en onmisbare uit- delers daarvan zijn. Wij kunnen vol staan met te zeggen, dat hier een uitge breid terrein voor onderzoek ligt. Ook daar zal weer blijken, dat de sociale leer van de Kerk het verlossende woord spreekt. Gij zult haar uitleggen met alle aandacht, alle tact en ook alle ijver, die een zo gewichtig onderwerp vraagt" Zaterdagavond om half acht werd brand ontdekt in een arbeidersbehuizing te Vriescheloo (Gr.), die bewoond werd door de gezinnen J. Schut en G. Leem put. Het gezin Schut, bestaande uit een echtpaar en een kostganger, was op dat ogenblik niet aanwezig. Het was des Vrijdags voor enkele dagen naar Am sterdam vertrokken. Van de familie Leemput, vader, moeder en twee kin deren, was alleen de vader thuis. Het huis brandde geheel uit; van de inboe del kon alleen een gedeelte van die van de familie L. gered worden. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het vermoeden bestaat n.l. dat hier ge sproken kan worden van een geval van brandstichting. Met niet minder dan het record-aantal van ruim 1900 emigranten, afkomstig uit geheel Nederland, zal het door de Ned. regering van de „Alvion Steamship Corp." gehuurde m.s. „Fairsea", een in 1942 in Amerika gebouwd hulp-vlieg- dekschip, dat na de oorlog werd ver bouwd tot emigrantenschip, Woensdag van de Lloydkade te Rotterdam naar Australië vertrekken. Zeven kisten met allerlei goederen, waaronder een piano, spelen, een klein tabernakel, kerstversiering, altaarbeno digdheden gaan per s.s. „Rempang" naar Nieuw-Guinea. Met deze zending hoopt het Nationaal Katholiek Thuis front weer enigszins tegemoet te komen aan de grote nood die daar heerst- De toestand van de Ierse minister president De Valera, die in het Ooglij- dersgasthuis te Utrecht door prof. dr. H J. M. Weve voor een oogaandoening is behandeld, wordt heel goed genoemd Over het resultaat van de oogoperatie kan nog niets worden gezegd. Verwacht wordt, dat de Ierse minister-president nog enkele weken in het Ooglijders- gasthuis zal verblijven. Eerst daarna zal kunnen worden vastgesteld, wat de re sultaten der behandeling zijn. Cordell Huil, minister van Buitenlandse Zaken onder Roosevelt, een der grondleg gers van de U.N.O., ligt ernstig ziek ln het ziekenhuis te Bethesda, Maryland. Hij is 81 laar en lijdende aan hersenthrombose Huil trad in November 1944 af als minister van Buitenlandse Zaken, doch was in 1945 te San Francisco gedelegeerde bij de Uno-con- ierentie. In hetzelfde jaar verwierf hij ae Nobel-prijs voor de vrede. AALSDIJK 1 Sept. te New York. AALSUM 31 nm. te Colombo. ADINDA 1 te Tjilatjap. AGAMEMNON 31 te Ciudad Trujillo. ALAMAK 1 nog te Damman. ALBIREO 31 nm. te Bremen. ALETTA 31 nm. te Pladju. ALGENIB 1 te Recife. ALHENA p. 1 Ouessant n. B. Aires. ALIOTH 1 nm. te Antwerpen. ALKAID 1 van Pt. Said n. Calcutta. ALPHARD 31 van Bahia n. Antw. ALT AIR 31 van Rio Jan. n. Bahia. ALUDRA p. 1 Kp. St. Vinct. n. Rotterdam. AMSTELDIJK p. 1 Scilly n. N, Y. AMSTELLAND p. 31 Ouessant n. Z. Am. AMSTELPARK p. 1 Scillys n. Ned. AMSTELSTAD p. 1 IJsland n. Mobile. AMSTELVAART 31 van Pt. Sudan n. Aden. ANNENKERK 1 te Cochin. ARENDSDIJK p. 31 Faramar. n. B. Air. ARGOS 1 te Morphubaai. ARKELDIJK 31 te Rotterdam. ATLAS, 31 te Tanger. A VERDIJK 31 te Houston. BAARN 1 te Tocopilla. BANTAM 1 te Surabaja. BARENDR. p. 1 Ouesst. n. Stanlow. BENGKALIs 1 van Amst. n. Djakarta. BLITAR 31 te Rotterdam. BLOEMFONTEIN 31 nm. te Tanga. BONAIRE 31 nm. te Paramaribo. BOSCHFONTEIN 1 nm. te Marseille. BREDA 1 te Paita. CAi-T. DELFT en PERNIS 1 van Rotterdam CALT. HAGUE p. 1 Cyprus n. Rott. CALT. LEIDEN p. 1 Kp. Sagres n. Sldon. CALT. NEDERL. p. 1 Kp. Gata, n. R'dam. CALT. UTRECHT p. 1 Cyprus 2 te Sidon. CASTOR p. 1 Jamaica n. Nw. Orl. CERAM 31 van Karachi te Bombay. CERON1A 4 te Curacao verw. CHAMA p. 1 Dondrahead, 2 te Colombo. CLAVELLA 1 te Napels. CLEODORA 31 nm. te Ras Tanura. DALERDIJK 31 te Rotterdam DANAE 1 te Algiers. DELFLAND 31 van Itajai n. Paranagua. DELFSHAVEN p. 1 Ouessant n. Santos. DELFT 31 te Bremen. DIDO 1 nm. te Malta. DIEMERDIJK p 1 San Salv. n. Los Angeles. DRENTE 31 te Belawan. DUIVENDR. p. 1 nm. Finist. n. Lagos. DUIVEN DIJK 31 nm. te St. John. EENDRACHT p. 1 Dover, 2 te Rotterdam. ELMINA 31 nm. te Monrovia. ENA p. 31 Manilla baai n. Miri. ETREMA p. 31 nm. Martinique n. Cur. FRIESLAND K.R.L. 1 nm. te Priok. FRIESLAND S.S.M. 31 te Rotterdam. GADILA p. 1 nm. Algiers n. Stanlow. GAROET 31 te Ternate. GRAVELAND p. 31 Pto. Prava n. Recife. GROOTEKERK 1 te Hamburg. HATHOR p. 31 Ouessant n. Tanger. HAULERWIJK p. 31 Scilly. n. Montreal. HECTOR p. 31 Kreta n. Bremen. HELDER 1 te Kingston Jamaica. HERA p. 1 Ouessant n. Barbados. HERCULES 1 te Amsterdam. HERSILIA p. 1 Azoren n. Havre. HESTIA 31 te Cristobal, HOOGKERK 31 te Amsterdam. HYDRA 1 van Philadephia 2 te New York. ITTERSUM p 1 Bahamas n. Chariest. KEDOE 31 nm. te Penang. KIELDRECHT 1 te Singapore. KOTA GEDE p. 1 Ouessant n. Pt. Said. KOTA INTEN p. 31 Messina n. Priok. LAAGKERK p. 31 Rasfartak n. Rott. LAERTES 1 te Surabaja. LANGKOEAS 31 te Brake. LARENBERG 31 te Rotterdam. LAWAK 31 te Seattle. LEERSUM vtr. 6 Sept. v. R'dam n. Houston. LEKKERKERK 1 nm. te Rastanura. LE MAIRE 1 te Surabaja. LEMSTERKERK p. 1 Kp. Vinct. n. Genua. LEUVEKERK p. 1 Napels, 2 te Genua. LIEVEVROUWEKERK 1 te Londen. LINDEKERK 1 nog te Basrah. LISETA (t.) 1 te Pladju. LISSEKERK 31 te Rastanura. LOPPERSUM p. 1 Lissabon n. Genua. LUNA p. 1 Ouessant, 3 te Amst. verw. MAAS 1 te Tunis. MAASKERK 1 van Antw. n. Bordeaux. MACUBA 31 van Curasao n. Genua. MALVINA 1 te Balikpapan. MANOERAN 31 te Menado. MAPIA p. 31 Ouessant n. Galveston. MARIEKERK 31 te Antwerpen. MARISA 1 van Dunedin n. Nelson. MARKELO 30 van Casabl. n. Kinslynn. MATARAM p. 1 Algiers n. Beyrouth. MEERKERK p. 1 Kp. Gata n. Genua. MELISKERK 1 te Colombo. METULA p. 31 Andaman n. Vizagap. MIDAS 31 te Savöna. M1RZA p. 1 nm. Menado n. Miri. MITRA 31 van Port de Bouc n. Colombo. MODJOKERTO 1 nm. te Londen. MOLENKERK 31 te Port Amelia. MUIDERKERK p. 1 Ouessant n. Calc. NERO 1 te Rijeka. NOORDAM p. 1 Kp. Sable n. Rott. NOORDWIJK p. 1 nm. Llssab. n. Sluiskil. ODYSSEUS 31 te Hamburg. ORANJE p. 1 nm. Malta n. Pt. Said. ORANJEFONT p. 1 Finist. n. O. Air. ORANJESTAD 1 nm. te Cristobal. ORESTES 1 nm. te Guanta. OVERIJSEL 1 nm. te Bahrein. OVULA 2 te Menael Ahmadi verw. PAULA 31 te Singapore. PHRONTIS p. 1 Kp. St. Vine. n. Oran. POEL. LAUT p. 31 Guardafui n. Priok. POLYDORUS 31 nm. te Penang. PR. JOH. WILL. FRISO 1 te Hamburg. PRINS MAURITS 31 te Rotterdam. PR. WILLEM V 1 te Quebec. PYGMALION 2 te Curacao verw. RAGAELA 1 te Singapore. RAKI 1 te Makassar. RIDDERKERK p. 1 Burlings n. Mar». RODAS 1 te Trinidad. RONDO p. 1 Kp. Bon n. Halifax. SAIDJA 31 nm. nog te Pladju. SALATIGA p. 1 Okinawa n. Honolulu. SCHERPENDR. p. 31 Trinidad n. Rio Jan. SCHIEDIJK 1 te Havre. SIBAJAK p. 1 Kp. de Gata n. Rotterdam. SLAMAT 31 te New York. SOESTDIJK 31 van Suez n. Djeddah. ST. ARNHEM p. 1 Kp. St. Vine. n. Casabl. ST. DORDR. p. 1 Lissabon n. Ceuta. ST. HAARLEM 2 te Rotterdam verw. ST. LEIDEN p. 1 Finisterre n. N. Orl. ST. MAASSLUIS p. 31 Trondhelm n. Ned. ST. MAASTR. p. 31 Gotland n. Rotterd. ST. SCHIEDAM 31 te Middlesbro. STR. MAKASSAR 1 te Port Swettenham. STR. MALAKKA p. 31 Kp. Cambodja naar Okinawa. TALISSE 31 te Amsterdam. TARAKAN p. 1 Kaap Bon n. Indonesië. 7 ARIA p. 1 Kp. St. Vine. n. Liverp. TAWALI p. 1 Azoren n. Alexandrië. TEGELBERG 1 te East Londen. TELAMON 1 te New York. TERNATE p. 1 Kreta 2 te Pt. Said. THESEUS 1 te Amsterdam. TIBA 31 te Barbados. TIBERIUS p. 1 Kp. San Ant. n. Cur. TITUS 30 van Istanbul n. Catania. TJIBANTJET 31 te Bintang. TJIKAMPEK 31 van Singap. n. ShimizO. TJIPANAS 31 nm. te Port Elizabeth. TJ1TJALENGKA 1 te Mauritius. TOMINI 1 nm. te Rotterdam. TOMORI 1 nm. te Suez. TRITON 1 te Pto. Cabello. VEENDAM 1 te Southampton. WAAL p. 31 nm. Ouessant n. Lissabon. WESTERDAM p. 1 Scillys n. N. Y. WIELDRECHT 1 te Tandj. Uban. WILL. RU1JS p. 31 Sabang n. Colombo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5