HAARLEM wint finale tegen De Volewijckers Robben-jeugd tweemaal op de valreep verslagen Tournooien &Uc de von RCH wint Frans Halstournooi van EDO spel in de finale Goed Excelsior: 3-0 tegen EINDHOVEN bemachtigt eindelijk de Zilveren Bal VSV verwerft AROL-beker in opwindende finale Honkballers van Blauw Wit weten zich te redden D.W.S. winnaar van het Mauve-pomptournooi f m Jubileum-tournooi D. W.S. in cijfers Blackpool leidt in Engelse League Stormvogels met 3—2 verslagen MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 Enerverend slot van teleurstellende dag H.Z. en P.C. en A.D.Z. met beker naar huis Kinderverlamming Stijgend aantal gevallen in Friesland Richtlijnen van inspecteur voor Volksgezondheid H.H.C. softbalkampioen ■"'"'"•'Si Beslissing in laatste minuut Zeeburgia capituleert pas na strafschoppen Sportflitsen (Van een verslaggever) Hoewel het Jubileumtournooi van het 45-jarige DWS kwalitatief uitstekend in eikaar zat, leende het fraaie zomer weer zich niet bepaald tot een bijzon dere krachtsinspanning van de deelne mende ploegen. Het spel bleef daardoor ver beneden de verwachtingen en al leen de finale tussen De Volewijckers en Haarlem bracht wat leven in de brouwerij. Vooral het felle slotoffensief, dat de Over-IJers het laatste kwartier bjj een achterstand van 31 ontketen den, was rijk aan spanning en sensatie. Liefst negen hoekschoppen en een tref fer van Van der Ruit waren het resul taat van deze belegering. Haarlem legde dus toch nog beslag op de fraaie Jubileumbeker. In de enige plaatselijke ontmoeting van dit tournooi, waarin DWS in de eerste en De Volewijckers in de twee de helft de lakens uitdeelden, opende Schenkel reeds na 10 minuten de score (10). Even later liet Hagenaars ech ter een ongevaarlijk boogballetje van Klein door zijn handen glippen en het was weer gelijk (11). Men dacht reeds aan strafschoppen, toen 5 minuten vóór het einde de DWS-achterhoede zonder enig verweer geïnteresseerd toekeek, hoe Los over het middenveld dribbelde en de zwakke invaller-keeper Heidoorn kansloos sloeg (12). Haarlem-Vitesse 1-0 Ook in dit treffen viel de beslissing eerst in de laatste minuten. Nadat bei de ploegen, die in het veld aardig com bineerden, doch vóór doel hopeloos faalden, geen kans hadden gezien de sterke verdedigingen ook maar één mo ment te verontrusten, weifelde de ove rigens uitstekende Hendriks even met ingrijpen. Hierdoor kreeg de Haarlem- midvoor De Groot plotseling een vrij veld vóór zich, om zijn felle sprint met een goed gericht schot te besluiten. (1—0). Na een interessant partijtje tussen twee welpenteams, waarin DWS zijn belangstelling voor goed jeugdmateri- aal toonde, bracht de verliezersronde DWS (thans met Richter onder de lat, doch nog zonder Kil en Koevoets) en Vitesse binnen de lijnen. Wel waren de Amsterdammers in deze matte vertoning iets sterker, maar vóór doel faalden Dijkstra c.s. jammer lijk. Uit een vrije schop net buiten het strafschopgebied plaatste Faber de bal afgemeten en onhoudbaar in de linker bovenhoek. Scheidsrechter De Boer zag echter de ingevallen Dorpmans te dicht bij Richter staan en annuleerde deze fraaie treffer wegens buitenspel. De spelers sleepten zich na de hervatting moeizaam naar het einde, zonder tot bijzondere prestaties te komen. Men be rustte al in een puntenverdeling, toen Bulder na 20 minuten uit een zuivere voorzet van Klein met een vliegend schot de man aan het scorebord toch nog uit zijn schuilhoek lokte (I0). Volewijckers-Haariam 2-3 In de minder slecht gespeelde eind strijd gaf De Volewijckers aanvanke lijk de toon aan. De veldmeerderheid resulteerde na 14 minuten in een doel punt van Los, die van een scherpe pass van Advocaat dankbaar profiteerde (10). Langzamerhand werkten de roodbroeken zich uit de greep van de hoofdstedelingen los en het was na 18 minuten Van Osch, die de partijen op gelijke voet bracht (11). Na de rust verraste de actieve De Groot tot tweemaal toe de onthutste Hagenaars, die zich hierbij wel wat al te gemakkelijk in de luren liet leggen. Onder leiding van de technische Kuij- pers trok de hele Amsterdamse ploeg hierna naar voren. De felle stoten, die op de uit positie gespeelde Haarlem verdediging werden gelanceerd, leverden wel een serie corners op en zelfs nog een doelpunt van v. d. Ruit (23), doch de tijd ontbrak om de roodbroeken als nog een strafschoppen-beslissing af te dwingen. De jeugd van de H.Z. en P.C. is bij net succes, dat het zevental afgelopen Vrijdag boekte met de verovering van het waterpolokampioenschap van Ne derland, niet achter gebleven. De HZ- juniores slaagden er Zondag tijdens de nationale jeugdwedstrijden van „Vites- ae in bij de jongens beslag te leggen °P de fraaie „In Memoriam Mevr. A. ■*vemper"-beker. Zij vernietigden daarmee tevens alle illusies van de Robben om hun bezit van de wisselbeker de twee vorige jaren hadden de Hilversummers de trophee bemachtigd een definitieve vorm te geven. Na een spannend duel met de Robben wisten de meisjes van ADZ de voor de vrouwelijke jeugd be schikbare „Wijnants-Wagner" beker te veroveren. Het verschil in punten 2,3 duidt er voldoende op hoe zwaar de strijd tussen beide clubs is geweest. Ook hier kreeg de nederlaag voor de Robben een ietwat bitter bijsmaakje, Want bij een zege van Stender's pupillen Was ook deze beker definitief naar de prijzenkast van de Hilversummers ver huisd. Niet minder dan bijna 600 jongens en meisjes van 18 verenigingen waren voor de 16 het programma omvattende num mers ingeschreven. De voornaamste uitslagen luiden: Meisjes: 100 m. rugslag: 1. Eefje de Boer (ADZ) 1 min. 22,2; 2. Nanny van Seventer (De Robben) 1,23.7. 100 m. schoolslag: 1. Emmy de Graaf (Robben) 1 min. 31.8; 2. Sonja Delfos (RZ en PC) I.31.8: 100 m. vrije slag: 1. Els van der Ploeg (ADZ) 1.12.4; 2. Emmy Wielema (Robben) 1.13.8. Jongens: 100 m. schoolslag: 1. Waale wijn (HZ en PC) 1.19.5; 2. Van der Wiel (RZ en PC) 1.25.6. 100 m. vrije slag: 1. Waalewijn (HZ en PC) 1.04.6; 2. Van Galenkast (De Vest) 1.07.2. 100 m. rugslag: 1. Van Veen ('t Y) 1.17; 2. De Grave (HZ en PC) 1.18.7. Eindstand meisjes: 1. ADZ 1024,6 pnt; 2- De Robben 1026,9 pnt. Eindstand jongens: 1. HZ en PC 958,1 pnt; 2. De Vest 1001,1 pnt; 3. De Robben 1020,8 pnt. Op de lange afstand In de Rijn bij Renkum werd een 3 km-wedstrijd gehouden, waaraan 80 Zwemmers en zwemsters deelnamen. Bij dames zegevierde Geertje Wielema ^Robben) in de tijd van 35 min. 54 sec. Tweede werd Annie Meinsma (HZC). G®muth (UZSC) werd bij de heren met *4 min. 56 sec. winnaar. Piet ten Thije (LZO) behaalde dit Weekend twee overwinningen bij het iange-af.stand-zwem men. Zaterdag zegê- Wwde hij in Oldenhove in een 2 km.- Wecjstrijd in 31 min. 6.2 sec., voor Piet f^enga (ZCG). Florence Peters van Arnhemse Neptunus won voor de Groningse Greetje Lugthart in 35.08.4. 2;^® Priese gemeentebesturen hebben °lks van inspecteur voor de riciltj.8ez°ndheid in deze provincie khjen inzake de bestrijding van spe «"verlamming ontvangen. De in- Ven ^r adviseert in zijn rondschrij- sport. ale jcugdbijeenkomsten, zoals 'Jijpeen schoolfeesten te verbieden en den, °msten voor ouderen te ontra- *al atL9 t°t 28 Augustus j.l. is het aan- dieest®estegen van 30 tot 53. Omdat de Mg;- eren" Sevallen zich voordeden bij km- ik t®ugd V te- .nemen ma ?°d te doen zijn door een ver" Rjk i' acht de inspecteur het wense- e te nemen maatregelen voor de b; nemen maatregelen voor de ief te doen zijn door een ver- samenkomen. Voor de oude- ev gelen tot ?1aatre«ï,oeven niet die verstrekkende te worden genomen, zo- L v y. vïuiucn 5VJ1U111U11) iju n sconpn^keuringen, hippische feesten, vinH e'd' normaal doorgang kun- d'V' d=n' zou ^et wenselijk zijn h in partijen te verbieden, aldus in iv ur voor de Volksgezond- Zln tweede zege boekte ten Thije in Groningen in een 3 km-wedstrijd. Hier zegevierde de Fries in 43 min. 25 sec. voor de Nederlandse kampioen 1500 m., Herman Willemsen (De Vechtstreek, Utrecht). Weer was Florence Peters eerste bij de dames. Greetje Lugthart opnieuw tweede. Wedstrijden te Amersfoort Te Amersfoort werden nationale zwem wedstrijden gehouden, waarvan de voor naamste resultaten zijn: 100 m. vrije slag heren: 1. Smits (De Meeuwen) 1.01.6; 2. Pieters (DWR) 1.01.7. 100 m. schoolslag heren: 1. Wierlng (Het IJ) 1.13.2. 100 m. rugslag heren: 1. Kievit (Aegir) 1.10.2. 100 m. vrije slag dames: 1. Ria Vonk (HDZ) 1.11.2; 2. Ria van de Hoef (Neptunus) 1.12.8. 200 m. schoolslag dames: 1. Rika Bruins (GZ en PC) 2.58.6: 2. Nel van Opstal (Surae) 3 min. 100 m. rugslag dames: 1. Geertje Wielema (Robben) 1.15; 2. Dicky van Ekris (Robben) 1.19.9. Waterpolo: HZ en PC—Meeuwen 93. ZILVEREN BAL I Eindhoven heeft het tournooi om de Zilveren Bal gewonnen door een overwinning (32) in de finale op Stormvogels. Met rust stond Storm vogels met 20 voor. ZILVEREN BAL II In de finale van het Zilveren Bal- tournooi van Kimbria heeft Kimbria met 50 van Ghèvremont gewonnen. De ruststand was 40. JUBILEUMTOURNOOI DWS VolewijckersDWS 21, Haarlem Vitesse 10; verliezersronde: DWS Vitesse 10; finale: HaarlemVo lewijckers 32. AROL-TOURNOOI Zeeburgia—AFC 3—0, VSV—Be Quick 81; finale: ZeeburgiaVSV 11, VSV wint na strafschoppen. FRANS HALS-TOURNOOI EDOExcelsior 11, Excelsior wint na strafschoppen, RCHEnschede 51; verliezersronde: EDOEnsche de 11, Enschede wint na straf schoppen; finale: RCH—Excelsior 3—0. VRIENDSCHAPPELIJK Quick (N.)Wilhelmina '08 11, Go Ahead—NEC 4—2, TEC—Longa 13, TheoleZwolse Boys 13, NAC Berchem Sport (Belg.) 24, Gro nings elftal—PSV 0—1, BW—Feijen- oord 11, AntwerpenDFC 20, AnderlechtWillem II 51, Stan dard LuikAjax 32, voor Ajax scoorden Michels en Van Dijk. Op Klein Zwitserland te Den Haag zijn softbalwedstrijden gehouden om het kampioenschap van Nederland. HHC uit Haarlem behaalde de titel. De uitslagen luiden: HHC—VODO (Den Haag) 4—1, VODODe Hazenkamp (Nijmegen) 203, HHCDe Hazenkamp 90. De Britse zwemmer Philip Rising is er in geslaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Rising, die in Juli 1951 reeds van kaap Griz Nez naar Folkestone was gezwommen, heeft 18 uur en 38 minuten in het water vertoefd. Voor het eerst sinds 22 jaar heeft Arsenal thuis verloren van Sunderland, een van de weinige clubs, in de eerste divisie de enige, die nog zonder punten verlies is. Meer dan een millioen toe schouwers waren weer getuige van de League-wedstrijden, op Highbury waren er bijna 58.000. Kampioen Manchester United boekte z'n tweede nederlaag in successie. In de derby tegen de City werd nu met 21 verloren, terwijl ook Portsmouth een nederlaag moest incasseren. Het roem ruchte Chelsea, de laatste jaren enigs zins in moeilijkheden, heeft thans een voortreffelijke manager in de oud- Arsenal-speler Ted Drake. Daarvan ge tuigt de 2—0 zege op Portsmouth. Er valt nog iets bijzonders te melden. Stan Matthews heeft namelijk een doelpunt gemaakt; Dat was sinds 8 September van het vorig jaar niet meer gebeurd. Black pool won met 30 en leidt nu in de eerste divisie dank zij een beter doel- gemiddelde. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Arse nalSunderland 1—2, BlackpoolBolton W. 3—0, Cardiff—Sheff. Wedn. 40, Charlton Wolves 22, ChelseaPortsmouth 20, Derby C—Aston Villa 0—1, Liverpool- Stoke C. 3—2, Manchester C.—Manchester U. 2—1, Middlesbrough—Preston 1—1, New castle—Tottenham 1—1, W. Bromwich A.— -ill .A-"** 9. Plotseling wordt het bos dunner. Zij komen langs open plekken, waar plassen en kleine vennen hun het voortgaan bemoeilijkenDe stroken vaste grond worden steeds smaller. Er hangt een vreemdel drukkende stilte om hen heen, zij wordt slechts af en toe verstoord door het naargeestige gekras van een vogel. Orm loert voortdurend schichtig om zich heen. „Ik ken dit soort streken", mompelt hij gesmoord. „Dit zijn waterplassen, waarin over het algemeen moerasgeesten en ander gespuis rondhangt.ik wil nliemand bang maken, maar ik voor mij voorzie eert spoedig einde voor allemaal". En met een wanhopige ruk aan zijn snor voegt hij er peinzend aan toe: „En geen prettig einde". Opeens suist een groot, donker beest geluidloos langs hem heen en de kleine stuurman slaat in wanhoop de handen voor de ogen. „Daar komen ze!" gilt hij, terwijl het angstzweet hem aan alle kanten uit breekt. De vliegende moerasvogel.... duivels....! Nu is het afgelopen Dit zijn dingen, waartegen men niet kan vechten". Wanneer de anderen plotseling stilstaan, zwijgt hij evenMaar dan. wan neer ook hij de donkere omtrekken ziet van een hoekige burcht, die zich somber en dreigend boven de nevels van het ven verheft, barsten zijn jammerklachten opnieuw los. „Weg van hier, ear de moerasduivels ons te pakken krijgen! Die spookburcht dient slechts om ons dieper het moeras in te lokken, zodat ufij straks een gemakkelijke prooi zullen zijn voor hun weke grijparmen. Geloof de voorspellingen van een oude zeerot! Anders zult ge de waarhdid pas ervarenals de modder u in neus en oren dringt! Bah! Nog liever laat ik mij driemaal onthoofden dan nog één stap verder te doen...." HAARLEM, 31 Augustus. RCH heeft In de drie achtereenvolgende tournooien in de Spaarnestad de finale weten te bereiken. Eenmaal won het de Zilveren Molen tegen Haarlem, daarna volgde een schrale nederlaag in het Spaerne Beker-tournool tegen de zelfde tegenstander en thans in het tournooi om het Frans Hals-beeld, een fraaie wisselprüs, voorstellende de be roemde Haarlemse schilder, in brons gegoten op een marmer voetstuk, wist RCH weer te zegevieren. Na een sprekende 51 overwinning over Enschede volgde een even duidelijke 30 overwinning over Excelsior. De Racing heeft voor de a.s. competitie z'n visitekaartje gepresenteerd! EDO werd in zijn tournooi vierde. Het speelde tweemaal gelijk, tegen Excelsior 11 en verloor na strafschoppen. Ook tegen Enschede ging het dezelfde kant uit, zodat EDO na het fraaie succes verleden week bij Volewijckers ditmaal wel iets teleurstelde. Excelsior toonde in dit tournqoi over een pittige ploeg te beschikken. De Rot. terdammers waren nog niet op oorlogs sterkte en probeerden op de middenvoor plaats in de morgenuren van Kilsdonk (ex-Feyenoord) en later Braam. Geen van beiden kon echter de nodige stoot kracht brengen in de Rotterdamse aan val en dit zal ondertussen nodig zijn, want deze voorhoede kon het dikwijls goede veldspel van de geheel ploeg niet Burnley 12. Tweede divisie: Barnsley Swansea 31, BirminghamFulham 14, Blackburn R.—Everton 31, BuryWest H. 11, Hull C.Brentford 22, Notts C. Nottingham F. 32, Leeds U.Plymouth 11, Lincoln C.Doncaster 20, Sheffield U.—Huddersfield 02, SouthamptonLei- cester 5—2. Blackpool Middlesbr. Wolves Liverpool Sunderland Arsenal W. Bromw Chelsea Preston Tottenham Aston V. Stoke Burnley Newcastle Charlton Cardiff Manch. C. Manch. U. Bolton W. Derby C. Portsmouth Sheff. W. Doelman Kraak kwam in de finale van het Zilveren Bal-tournooi in onzachte aanraking met Snoek van Eindhoven. Van Melis (midden) en Van den Oever (rechts) kijken toe. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM, 31 Augustus. Eindhoven en Stormvogels hebben elkaar in het Spangense Kasteel te Rotterdam maar weinig toegegeven. Duizenden en duizen den hadden zich een gang naar het terrein van Sparta getroost en wij mogen dit er wel aanstonds bij zeggen men zal er geen spijt van hebben gehad. Stormvogels ontwikkelde direct een goed aanvalsspel, dat de hechte verdediging van Eindhoven in volle actie bracht. Zelfs Hanssen moest er bij te pas komen om het gevaar te bezweren. Aan de andere kant weerde van Melis zich geducht, doch nadat hij op de rechtervleugel had geopereerd, werkte hij zijn ren met een slordig schot af. Van Kemenade probeerde het met een goed op het IJmuidense doel geplaatst schot, doch dat kwam in de veilige handen van Kraak terecht. Bij een opdringen van de Stormvogels vloog een harde schuiver van Snoeks juist langs het Eindhovense doel. Daar na ontstond er een gevaarlijke situatie voor het doel van de IJmuidenaren, doch Heilig kon ten koste van een hoekschop redden. Luppens legde na ruim een kwartier spelens de grondslag voor het eerste doelpunt van de wedstrijd. Eerst kon Hanssen een ingezonden bal door Angenent onschadelijk maken, maar toen van Onselen hem tot tweemaal toe aan de tand voelde, moest hij tenslotte zwichten (10). Louwers kreeg een goede kans voor de gelijkmaker, doch zijn schot was onzuiver. Over het alge meen genomen speelde de Eindhovense voorhoede te traag, waardoor de IJmui dense achterhoede steeds op het juiste ogenblik kon ingrijpen. Na ruim een half uur speelde de middenvoor van Storm vogels, Angenent, zich vrij. Hij gaf Hanssen met zijn verrassend hard schot vlak onder de lat geen schijn van kans (2—0). Ofschoon Louwers, van Kemenade en Schmidt alles op alles zetten om Eind hoven 'n tegenpunt te bezorgen, scheel de het maar weinig of de Stormvogels zouden nog een derde kogel verzorgd hebben. De. tweede helft begon voor Eindho ven bemoedigend. Een der IJmuidense achterspelers veroorzaakte een straf schop, die F. van Tuyl in een doelpunt omzette (21). Stormvogels werden nu op eigen helft teruggedrongen en de kracht van de IJmuidense aanval was voor enige tijd gebroken. In deze periode kwam een ontzaglijk hard schot van van Melis buiten bereik van Kraak (22). Eindhoven bleef de nodige druk op het vüandeljjk doel oefenen, waar van vijf hoekschoppen het gevolg wa ren. Maar toen ondernam de voorhoede van Stormvogels weer enige aanvallen, die intussen zonder resultaat bleven. Men had zich reeds met een gelijk spel verzoend, toen in de laatste minuut Lou wers Kraak voor de derde maal pas seerde. Eindhoven was er dan eindelijk in ge slaagd na vier eindstrijden! de Zil veren Bal voor een jaar in de wacht te slepen. in tastbaar resultaat tot uiting brengen. Tegen EDO kon Miedema, de linksbuiten, eenmaal scoren en het was aan doelman v. d. Berg te danken, dat het bij deze ene goal bleef. Omdat EDO middels Roodselaar voor de gelijkmaker had ge zorgd, kwam met 1—1 het einde en toen brachten strafschoppen Excelsior in de winnaarsfinale tegen RCH. De Racing speede tegen Enschede een vlot spel letje en ditmaal had de voorhoede de juiste smaak te pakken. Niet minder dan 5 doelpunten, waarvan de goal van Bies- brouck een „juweeltje" was, scoorde het blauw-zwarte vijftal. Lieshout met 2 was topscorer. Koster en Oosterbaan namen de anderen voor hun rekening. Voor En schede had Weustink de eer gered. De verliezersfinale had weinig bijzon ders daten zien, Roodselaar gaf EDO de leiding en toen een ieder zich met een EDO-zege ging verzoenen, scoorde Ste- gehujs voor de Oostelijken de gelijkma ker en in de strafschoppen-serie was Enschede de gelukkige. De finale tussen RCH en Excelsior gaf van belde kanten goed technisch spel te zien. Omdat beide partijen bovendien gebrand bleken te zijn op de overwin ning was het inderdaad een waardig slot van dit eerste EDO-tournool. Er werd aan beide zijden met overleg gespeeld en ondanks de warmte zat er gang in het spel. De krachten ontliepen elkaar bitter weinig, maar in het doelgebied bleken de Haarlemmers veruit gevaar lijker. Toch moest doelman Wille enkele malen handelend optreden, hetgeen hem uitstekend afging. Kort voor rust scoor de De Wette na een prachtige combi- (Van onze spéciale verslaggever) AMSTERDAM, 31 Augustus Het zag er werkelijk naar uit, dat de slotdag van het AROL-bekertournooi in armetierige rust en kalmte zou verlopen. Zeeburgia had al zonder veel opzienbarend ver toon van AFC gewonnen. VSV was, zjj het op iets pittiger wijze, met de con clusie aan komen dragen, dat de Gro ningse gasten niet in de finale thuis hoorden. Maar nog altijd hadden de tribunes-met-lege-plekken niet geda verd van medeleven en AFC-toumooi- sfeer. De enorm lange pauze tussen de halve finales en de eindstrijd, die nau welijks werd opgevuld door het verdien stelijk optreden van de turnvereniging „Simson" vermocht de stemming van zelfsprekend, ook niet te doen oplaaien. Doch toen het dan eindelijk vier uur geworden was duurde het on geloofwaardig kort, of binnen en buiten de ljjnen ontstond een vurig strijdgewoel. Een strijdgewoel met vele hoogtepunten, die de interesse van de zolang mis deelde toeschouwer ongetwijfeld waard waren. De organisatoren mogen er ver heugd over zjjn, dat een en ander dank zü de straffe leiding van scheidsrechter Leo Hom in niet al te bittere banen terecht kwam. Want een wedstrijd met strafschoppen tot besluit houdt nu een maal vele gemoederen in beweging. Maar goed, alles is tenslotte op zijn pootjes terecht gekomen: Piet van der Kuil, de rechtsbuiten van de ploeg, die eerlijk gezegd het meeste recht op de enorme beker kon doen gelden, deed 'n strafschop duidelijk in het net van keeper De Boorder verdwijnen. En aangezien de rechtshalf van Zee burgia, Verbruggen, daar niet in ge slaagd was. kon de voorzitter van A.F.C. onder gejuich en vriendelijke woorden de fel omstreden tropee aan V.S.V. ter hand stellen. De Velsenaren kunnen het zich tot een eer rekenen, dat zij de AROL-bekerstrijd voor een ietwat roemloos verloop hebben behoed. Want na de drié doelpunten, die de felle maar met weinig klasse opererende Zeebur- gianen tegen AFC te voorschijn brach ten, volgde een enorme afstraffing van Be Quick. De Velsenaren gedroegen zich daarbij levendig, maar toen het na een serie regelmatige aanvallen 30 gewor den was, geloofden de Noordelijke gasten het verder wel. Deze drie doel punten waren grotendeels het gevolg van slecht verdedigend werk der zeer zwakke achterhoede. Het' resterende deel van de withemden spreidde vervol gens zo weinig ploegverband ten toon, dat tegenpunten tot de onmogelijkheden schenen te behoren, VSV kwam dus na de rust in het veld met de wetenschap, dat het zich niet bijster druk hoefde te maken. Vanzelfsprekend leed de aan trekkelijkheid van de sportieve strub beling daar onder en zo werd er op de tribune wel eens gegeeuwd. Wij ontslaan onszelf bij deze van de plicht het ver loop der vijf volgende geslaagde aanval len te beschrijven. Vermelding verdient echter, dat midvoor Verswijveren in totaal vijf doelpunten voor zijn rekening nam, hetgeen hém mét v. d. Kuil tot toegejuichte figuur maakte. De Gronin gers vonden nog eenmaal de energie voor een tegenoffensief. Dit gebeurde nadat de Velsense spil Spaans zonder geldige reden de bal in eigen doel had gewerkt. Maar ondanks de uitslag 81 is het niet tot Noordelijke doelpunten gekomen. En aan de finale. VSV scheen er op uit om zo snel mogelijk de verzending van de beker in orde te maken. Na anderhalve minuut schoot rechtsbuiten Tielrooy al hard in, toen v. d. Kuil na een snelle solopartij struikelde. De Vel senaren op de tribune gingen even ver zitten, maar de nieuwe serie doelpunten vlotte toch niet erg. Vooreerst was dit te wijten aan de voortreffelijke manier, waarop de rood-witte doelman, De Boor der, zijn domein verdedigde. Maar de aanvallende glorie bleek ditmaal minder, glorieus en na veel mislukte pogingen duurde het tot ver na de rust. voordat.... invaller-rechtsback Van Gelder in eigen doel kopte. De Velsense keeper toonde zich heftig verbolgen, maar Zee burgia gooide zichzelf met nog meer élan in het strijdgewoel. De activiteiten van de Amsterdamsé voorhoede, die schijnbaar bij voorbaat zonder succes bleven, bereikten „hun hoogtepunt in een botsing tussen de Velsense keeper en de Zeeburgiaan Strikker. De wat verbit terde spelers slaagden er ondanks tumult buiten de lijnen niet in aan straf schoppen te ontkomen. Tot innig ver driet van de hoofdstedelijke aanhang faalde Verbruggen driemaal. Er restte v. d. Kuil dus slechts bij één van zijn kansen raak te schieten. Aan welke opdracht hij dan ook prompt voldeed. natie het eerste doelpunt en toen een kwartier na de hervatting Gallis binnen weinige ogenblikken twee fraaie doel punten scoorde, was het pleit beslecht en mocht RCH's aanvoerder de fraaie wisselprijs in ontvangst nemen. Te Bazel werd het z.g. Europees crite rium, een wedstrijd over 104 km. voor profs, verreden. De Zwitser Kubler werd winnaar in 2 uur 22 min. 11 sec. Tweede was z'n landgenoot Schaer, terwijl de derde plaats voor Gerrit Schulte was. Wout Wagtmans werd tiende. De huidige wereldkampioen op de weg, de Duitser Müller, bracht het niet verder dan de 20e plaats. De Grote Prijs van Deauville, begiftigd met 4 millioen francs, is gewonnen door het paard „Damaka" (Fr.). Door een zege met 2-1 op HHC heeft Blauw Wit zich na een prachtige eind spurt gevrijwaard van degradatiewed strijden ten koste van SC Haarlem, dat het nu op moet nemen tegen TIW. ABC zonder werper Marsland kon het niet bolwerken tegen RCH, dat met 4-0 won, terwijl O WO zich ook nu niet liet verrassen tegen WGA en met 6-1 won. SC Haarlem won met 5-2 van Schoten, maar het mocht niet meer baten. Uitermate spannend was de strijd tussen HHC en .Blauw Wit en pas In de zesde innings wisten de Amsterdam mers te scoren toen de Bruin, die door een honkslag op de honken was ge komen en profiterend van fouten in het HHC-veld, de thuisplaat kon pas seren. Doch in die zelfde inning speel de het Blauw Wit-veld ook al onzeker, waardoor Jole de gelijkmaker kon for ceren. Toch was het veldwerk van de Amsterdammers het beste van het spel en de Haarlemmers konden niet meer tot scoren komen. De Blauw Witters konden in de laatste innings de kost bare winnende run scoren. Nusse was door een honkslag op de honken ge komen en toen het HHC-veld werper Smidt weer eens in de steek liet kwam hij thuis, 2-1. ABC was door het ontbreken van Marsland danig verzwakt en In de eer ste innings werd er al een run gescoord door RCH toen het ABC-veld de nu op de plaat staande Lobberegt in de steek liet en een honkslag volgde van Bruin. In de volgende innings kwamen er nog meer fouten met het gevolg dat de honkslag van Jongeling nu goed was voor drie runs. Doch het ABC-veld her stelde zich keurig en geen fout werd er meer gemaakt en ook geen runs. Maar de Haarlemmers hadden in wer per Jongeling weer een uitstekende kracht, zodat de Amsterdammers er aan slag niet aan te pas kwamen en een no run zege een feit werd. Niet alleen als werper was Hannie Urbanus de held van de dag, maar aan slag overtrof hij zichzelf door drie honkslagen te plaatsen, waaronder een home run. In de derde innings scoorden de kampioenen de eerste run maar een innings later gaf Urbanus, toen de hon ken bezet waren, zijn home run weg met als resultaat vier runs. Het pleit was hiermede beslecht, want dat WGA in de achtste innings een run kon sco ren bracht de overwinning van Urbanus niet meer in gevaar, temeer daar OWO in die innings ook nog eenmaal scoorde en met 6-1 won. De strijd tussen Schoten en SC Haar lem was door de overwinning van BI. Wit op HHC niet meer van belang, maar voor de Haarlemmers nog een goede oefenwedstrijd. In de vierde in nings profiteerden zij van slap spel der Schoten-velders en in de zevende in nings scoorden zij nogmaals vier runs. waarna Schoten een innings later de eer kon redden door twee runs te sco ren zonder de Haarlemmers te bedrei gen. Eerste klasse: ABC—RCH 0—4, HHC— Blauw Wit 1—2, OWO—WGA 6—1, Scho tenSe Haarlem 25. Eindstand: OWO ABC HHC Schoten RCH WGA BI. Wit SC Haarlem 14 13 1 0 27 14 8 2 4 18 14 8 1 5 17 14 6 1 7 13 14 5 2 7 12 14 5 0 9 10 14 4 0 10 8 14 3 1 10 7 Ook de tweede dag van het Mauve- pomp tournooi, georganiseerd door de L.F.C. „Laren" werd door mooi weer begunstigd. Ondanks dit was de publie ke belangstelling niet zo groot als vo rige week. Dit was jamer .want de kwa liteit van het voetbal was zeer goed. De ploegen hebben elkaar stevig doch volkomen fair bekampt en de uiteinde lijke overwinnaar, DWS, heeft het niet cadeau gekregen. Ook dit was een zeer spannende ont moeting. Van beide zijden werd er ste vig op gezeten en de verdedigingen had den bergen werk te verzetten. Reeds na vijf minuten had Elinkwijk geluk toen haar linksbinnen een hard schot loste dat de keeper volkomen verraste. Op fraaie wijze bracht haar midvoor ds stand op 20. De Hilversummers gaven het niet op. Een snelle doorbraak waar op een goede voorzef door J. v. Mee ningen, werd door Bart van Ek ineens ingezet 2—1. De in de tweede helft ge volgde strijd om de gelijkmaker werd door de Hilversummers uiteindelijk ge wonnen. Uit een corner, goed voorge bracht door v. Ek werd door Mentink ineens ingeschoten. Door dit gelijke spel moest doelschieten dus de beslissing brengen en daar Elinkwijk twee maal miste en Pel voor Hilversum tweemaal de roos raakte werd Hilversum winnaar. Hoewel deze wedstrijd niet gebracht heeft wat men in een finale tussen de sterksten van het tournooi had kunnen verwachten, toch was er nog wel te ge nieten. Aan de ene zijde een technisch goed getrainde ploeg (DWS) en een enthousiaste ploeg die er een eer in zag als vierde klasser (BFC) de overwinning te behalen. En met wat meer geluk (en uithoudingsvermogen) had dit ook nog gekend. Doch hoe meer de strijd ten einde liep, hoe meer men zag dat de vermoeienis, vooral bij BFC, de over hand kreeg. De Bussumers staken zeer fel van wal en al spoedig vloog een hard schot langs doel. Doch ook aan de andere zij de moest een der BFC-backs van de doellijn redden. Om beurten waren bei de doelen in gevaar en na 10 minuten was het T. Gijzen die zijn club de lei ding bezorgde. De bekende DWS-speler Cerlijn omspeelde zeer handig zijn te genstanders, doch zijn schot faalde. Even voor de rust bracht Loermans de par tijen op gelijke voet en in samenwer king met hem maakte v. d. Horst er 2—1 van. Zoals gezegd kwam in de tweede helft de vermoeienis. De BFC-ers trachten nog de gelijkmaker te forceren en in derdaad wisten zij van een fout in de verdediging te profiteren en Krijnen bracht de stand op 2—2. Doch nogmaals was het v. d. Horst die een einde maakte aan de BFC-illusies. Na afloop werden in het Bonte Paard de prijzen door voorzitter Govers uitge reikt. De definitieve uitslagen waren: le prijs: DWS (Amsterdam): 2e prijs: BFC (Bussum); 3e prijs: Hilversum (Hilversum); 4e prijs: Elinkwijk (Utrecht). De scheidende voorzitter van AFC, de heer G. H. Houben, overhandigt de aanvoerder van VSV na de opwindende finale van het AROL-toumooi de enorme beker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7