Universiteits- Zondag Westerse Drie vragen advies aan partners van Atlantisch Pact Over antwoord op Sovjet- nota over Duitsland EISENHOWER: Geen beswaar tegen neger in kabinet Vakbeweging en politiek C.V.P. IN MOEILIJKHEDEN Tot hoofd en. hart Koud en guur weekeinde EERSTE STAP NAAR GEMEENSCHAPPELIJK BUITENLANDS BELEID Winkels van West- Berlijners in beslag genomen Aanvoerwegen van de Yietminh geblokkeerd Koningin 24 Sept. naar Leeuwarden MEKOG onttrekt zout aan zeewater 119 nieuwe gevallen van kinderverlamming N.Y.Y. zal adres aan regering zenden Inzake de sociaal- economische politiek 'ei rlUKKIo oej/mycu buy; „Rotkreupel'5 in Griendtsveen DE WEEK VAN PHOLIEN T ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 76sfe JAARGANG No. 25474 Oost-Duitse delegatie benoemd „Eigendom van het volk" ftelpt oe bisschop Nieuwe directeur van de defensie-mobilisatie in de V. S. In één week tijds Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vioerwrijvers FALCON MANTELS-JASSEN Dodelijk mijn-ongeval BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigt er en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nu onze katholieke universiteit reeds meer dan acht en twintig j, jaar haar roemvolle plaats in het Nederlandse katholieke leven inneemt m deze jaren van een teer plantje is gegroeid tot een boom, welke bijna 'Un volle wasdom heeft bereikt men enke aan de jongste uitbreiding met en medische faculteit is het gevaar "het denkbeeldig, dat wij ons in de sleur ,sn het dagelijks leven niet meer vol gende bewust zijn en blijven van het «rote goed, dat een katholieke universi- tlvoor land en volk, voor onze cul- j Ur, godsdienst en geloof betekent. Het *niet c'at katholiek Nederland haar ontzaglijke betekenis voor onze intel lectuele jeugd zal durven te ontken oen, maar wel is men vaak geneigd de jftote verworvenheden op het hele ge- O'ed van het katholieke onderwijs als "e gewoonste zaak van de wereld te pan beschouwen. Met de hele struc tuur van ons katholieke leven is het katholieke onderwijs en ook het Hoger Onderwijs zo nauw verweven, dat onze Seneratie zich deze structuur zonder dit onderwijs nauwelijks meer kan inden ken, Dit is ongetwijfeld een gelukkig token, maar het houdt tevens die typi sche menselijke geneigdheid in, het een maal verworvene op de lange duur Joinder te gaan waarderen. Wanneer het volgend jaar het honderdjarig be staan der kerkelijke hiërarchie in ons tand gevierd gaat worden, zal zeker als pn der belangrijkste successen voor het katholieke culturele leven herdacht gorden hetgeen op hét terrein van het katholieke onderwijs bereikt is. En Jvanneer thans onze voorvaderen een oiik konden werpen op het resultaat t'an hün onvermoeide strijd, zouden zij hun ogen nauwelijks kunnen geloven hij het aanschouwen van dit fraaie bouwwerk, dat zijn bekroning heeft ge- vonden in een katholieke universiteit en ®en katholieke hogeschool. Het is noodzakelijk zich telkens op hieuw bewust te worden van dit hoge Culturele goed. De aandacht dient hier telken jare hpnieuw op gericht te worden, opdat on- 2e dankbaarheid, maar vooral ook onze Verantwoordelijkheid om nóg verder dit phone werk uit te bouwen, levendig blijve. Daarom is de universiteits-Zon- dag ingesteld, welke morgen gevierd tvordt. Helaas zijn de R.K Universiteit en de «K. Economische Hogeschool zo ver Belegen van het volkrijkste deel van Hederiand. dat talrijke katholieke ou- öprs in West-Nederland wegens mate riële omstandigheden wel gedwongen *i.in hun kinderen naar een zogenaamde heutrale universiteit te sturen. Intussen zijn er ook nog katholieken, die wel eens geneigd zijn juist de waarde van een katholieke universiteit of hoge school te onderschatten. Dat een kind een katholieke lagere school bezoekt, aan een katholieke HBS of Gymnasium zijn middelbare en voorbereidend ho gere onleiding ontvangt, achten de goe de katholieke vader en moeder als iets Vanzelfsprekends. Maar als het een uni versiteit' betreft, voelt men zich soms biet meer zo zeker. Nietwaar, mijn zoon of dochter is nu Zelf verstandig genoeg om te onderken hen wat goed of verkeerd is. Hij heeft een uitstekende katholieke opvoeding gehad en staat sterk genoeg in zijn Schoenen, ook als een niet-katholieke Professor ziin eigen theorieën gaat ver kondigen. Het leven in de practijk is óók hard en later zullen zij er zelf ho- Pcliik in een leidende positie midden jh komen te staan. Ze worden dus ge- bard en kunnen tegen een stootje. En Vrat hebben nu vooral technische vak- ben met geloof en godsdienst te maken? Zo wordt" nog al te dikwijls gerede neerd. Dit is een fatale redenering. Wie zelf kinderen heeft van 18 of 19-jarige leeftijd, die een gym nasiale opleiding voltooid hebben en thans een universiteit gaan bezoe ken, merkt maar al afe duidelijk, hoe Zij juist in de periode, die dan ingaat, pn katholieke wetenschappelijke op bouw op de reeds gelegde fundering biet goed kunnen missen. De jonge in tellectueel begint eerst immers juist ?P die leeftijd zelfstandig te denken; bij analyseert, hij zet logische redene ringen op, hij is uitermate critisch, maar ?°k nog ten volle ontvankelijk voor al lerlei ideeën. Hij voelt zich vaak ver aard, zoekt richting, zoekt leiding. En ie leiding wordt hem geboden: op de b°genaamde neutrale universiteit, die P.Verigens niet bestaat, en op de katho- leke universiteit. Welke leiding de jon- fernan langs veilige wegen voert is bpidelijk. Niet zonder reden laten de rppfessionele universiteiten, de Nijmeeg- Carolina en de gereformeerde Vrije Universiteit te Amsterdam, de jonge shident als propaedeuse de grondbe ginselen der philosophie bestuderen: et zoeken naar de eerste beginselen ®P oorzaken. Is de mens een redelijk fCriepsel Gods, geschapen naar Gods JNeld en gelijkenis, geboren voor een ®eüwig geluk of slechts een zuiver Jnffelijke en overigens zeer bruikbare pjachine, verlengstuk der techniek.... V aaf en willoos werktuig in handen an systeemruiters en dictatoren? Is het waar, wat als hoogste wijsheid bet liberale tijdperk der vorige eeuw f°bb ignoramus et ignorabimus, wij we- v P niet en zullen nooit weten, een wijs- i ®Seerte. die de wereld met een naam- 'JS lijden ovespoelde? Wij katholieken - aten wel beter. Er is geen tak van g.bge aLuueilL vuur uc jvcu*.c tjjbap. De man van sterk karakter en If.jr'-ePschap of vroeg of laat zal de Se student voor de keuze komen te geloof zal wellicht ook aan een fl btrale universiteit de goede keuze maar na hoeveel innerlijke strijd j, K\vij]s Hoe zekerder gaat zijn weg als J Weet, dat zijn hoogleraar hetzelfde Saj.?°f belijdt, eenzelfde wijsbegeerte bapgt en alle wetenschap, die hij do- hiermede doordrenkt. l6r e gedachten en ideeën van de hoog- boor n aan de universiteiten worden Sageven niet het minst door hen, die fïec, ue universiteit hebben gestudeerd. hitgpS ten en ideeën, aan de universiteit boof - bt, sijpelen langzaam maar zeker hw»ln het gedachtenleven van de bgU],t'P. Daarom zei eens Kardinaal ,®ber van München: ..Na vijftig üpiv °rpngt het volk in practijk wat de vPrm- teit thans leert". „Opvoeding en blOgJP.S vragen een doel en het is on- Vap het neutraal te zijn ten opzichte PPder„ doel van het werk, dat men °°gvehjmt," aldus mgr. prof. dr. J. t®1bnnjezer dagen richtte de H. Vader B"- pp*"1-het Pax Romana Con- waarin de Paus wees te^Paan de\Montreal, 5? Pniv "Srijke zending en taak van u wii aïiSiteit- Ziedaar enige gedachten ftbiveiLu bunnen overwegen op deze ti^'eu-J^Pds-Zondag. Mogen zij ons *h'aPg va Wust maken van het grote de -5-n ,onze universiteit te Nijmegen katholieke Economische Hoge- Advertentie De Grote Drie, Amerika, Frankrijk en Engeland, hebben hun elf partners van het Atlantisch Pact advies gevraagd alvorens het antwoord op te stellen op de jongste Sovjet-nota over Duitsland. Dit overleg waarvan wij gisteren in een deel van onze oplage reeds melding hebben gemaakt is een stap zonder prece dent, die in belangrijke mate kan leiden tot een gemeenschappelijke buitenlandse politiek van de veertien NATO-landen. Het overleg heeft volgens de New York Herald Tribune Donderdag plaats gehad tijdens een geheime vergadering in het Palais Chaillot in de Franse hoofd stad. waar vertegenwoordigers van alle NATO-landen waren uitgenodigd hun mening te geven over de Sovjet-nota Dit is de eerste keer dat de Grote Drie in een dergelijke kwestie hun partners van het Atlantisch Pact om advies vra gen. Men is er toe overgegaan op verzoek van de kleine staten, die van oordeel zijn dat alle leden van de Atlan tische gemeenschap moeten worden ge raadpleegd in alle belangrijke kwesties, die de Atlantische organisatie aangaan. Het uiteindelijk antwoord aan Rusland zal evenwel worden opgesteld door de Grote Drie. Men verwacht echter, dat de NATO-raad het ontwerp Woensdag in bespreking zal nemen. Over de kern van het probleem zijn de elf andere mogendheden van de NATO het evenwel eens. Zij zijn van mening, dat algemene verkiezingen in Duitsland aan de instelling van een centrale regering en het sluiten van een vredesverdrag moeten voorafgaan. De Londense commissie van de Grote Drie is begonnen in het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken een antwoord op de Sovjet-nota op te stellen. In diplomatieke kringen in Londen ver wacht men, dat een eerste volledig ont werp, waarin de agenda voor een vier- mogendhedenconferentie, voorgesteld door de Sovjet-Unie wordt verworpen, gereed zou zijn om in het komende weekeinde aan de regeringen van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten te worden overlegd. De commissie is ook op de hoogte van het standpunt van de Westduitse federale regering. Men verwacht dat de Westerse ant woordnota midden September op het Kremlin zal worden overhandigd Aan genomen wordt dat er nadrukkelijk in zal worden verklaard dat op elke agen da voor een vier-mogendhedenconferen- tic over Duitse eenwording het punt: „het uitschrijven van vrije algemene verkiezingen in geheel Duitsland" als met voorrang te behandelen moet wor den opgenomen. Het Oost-Duitse parlement heeft on dertussen een delegatie van vijf man benoemd, die nieuwe voorstellen voor besprekingen over de hereniging van Duitsland aan het West-Duitse parle ment in Bonn moet voorleggen. De Volkskammer ging bij de benoeming te werk naar een advies van de Oost-Duit- Het stadsbestuur van Oost-Berlijn heeft gisteren alle winkels en bedrij ven in de Oostelijke sector, die het ei gendom zijn van West-Bcrlijners, ge sloten en in beslag genomen. De volkspolitie heeft op de betreffen de winkels en zaken biljetten laten aan plakken met 't opschrift „eigendom van het volk" en alle goederen, voertuigen en gelden geccnfiskeerd. Het West- Berlijnse gemeentebestuur schat het aantal West-Berlijners, dat dcor de maatregel getroffen wordt, op circa duizend. Tot de inbeslagname is zonder voorafgaande mededeling overgegaan. De Oost-Duitse regering heeft evenwel sedert 1 Juni tal van maatregelen ge nomen, die er op gericht zijn het con tact tussen West-Berlijn en het door de Sovjets bezette gebied volledig af te snijden. Het hoofdkwartier van de Franse luchtmacht in Indo-China heeft bekend gemaakt, dat herhaalde bombardementen cp twee invalswegen uit China tot re sultaat hebben gehad, dat de aanvoer van Chinees oorlogsmateriaal voor de Vietminh sinds enige tijd volkomen stil ligt. De bombardementen zijn uitgevoerd op de wegen in Noord Tonkin, die naar Langson en Caobang leiden, vijf en twin tig km van de Chinese grens. Via deze plaatsen kregen de Vietminhtroepen tot dusver per maand ongeveer 1000 ton oor logsmateriaal uit China, aldus meldt U.P KERKEN BOUWEN/ school te Tilburg voor heel ons volk en het katholieke volksdeel in het bijzon der. Het zij ons een ereplicht deze instel lingen van hoger onderwijs niet alleen te steunen met ons gebed, maar ook op materiële wijze, opdat zij hun zegenrijke werk kunnen voortzetten en uitbouwen tot heil van de katholieke cultuur, de katholieke jonge intellectueel en heel het culturele leven van Nederland. se regering, die zich onlangs volledig achter de jongste Russische nota over Duitsland plaatste. In de Russische nota werd o.m. voorgesteld, dat Oost- en West-Duitsland een eventuele viermo- gendheden-conferentie zouden moeten bijwonert. In de Sovjet-nota werd ver der verklaard, dat een Duitse commis sie diende te worden samengesteld om de mogelijkheid van het houden van verkiezingen in geheel Duitsland te on derzoeken. De Oost-Duitse delegatie, die is benoemd, heeft volmacht over deze beide punten met de Westduitsers te onderhandelen. De leden van de delegatie zijn Her mann Matern, lid van het Politburo van de socialistische eenheidspartij, Otto Nuschke, plaatsvervangend premier en voorzitter van de christen-democratische partij, Karl Hamann, minister van de bevoorrading en voorzitter van de libe raal-democratische partij, Heinrich Ho- mann, secretaris-generaal van de natio nale democratische partij en Ernst Gol- denbaum, voorzitter van de boeren partij. De voorstellen, die de delegatie in Bonn zal indienen, zijn nog niet ge publiceerd. Koningin Juliana heeft het bestuur van de Friese Maatschappij van Land bouw doen weten, dat zij de uitnodiging heeft aanvaard 24 September de viering in Leeuwarden van het eeuwfeest van deze organisatie, waarvan H. M. be schermvrouwe is, bij te wonen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is de M.E.K.O.G., de Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen te IJmuiden, voorne mens een proeffabriek te bouwen voor de winning van zout en mogelijk nog andere grondstoffen uit zeewater. Reeds sedert anderhalf a twee jaar worden op dit terrein proeven genomen in een klein gebouwtje tussen de Noordersluis en het Spuikanaal en de kans is groot, dat op deze plaats dé proeffabriek zal verrijzen. In het eerste stadium werd voor deze onderzoekingen water met schuiten uit volle zee gehaald en later werd deze wijze van transport vervan gen door een pijpleiding. Omtrent de resultaten van deze proeven is niets bekend, maar het feit, dat er binneh- kort een proeffabriek te verwachten is, wettigt de veronderstelling, dat deze een bevredigend resultaat hebben opgele verd. De onderzoekingen gaan uit van een combinatie van een Noorse maat schappij en de M.E.K.O.G. Met het m.s. „American Jurist" zijn Vrijdag te Rotterdam aange bracht de eerste vijf kust-pa- trouille-motorboten uit een totaal van tien, welke onder de regelin gen van het M. DA. P. door de Verenigde Staten ter beschikking worden gesteld van de Koninklijke Marine. Deze motorboten hebben een lengte van twaalf meter. 'Zij worden voortgedreven door twee Dieselmotoren. De bemanning zal uit vier koppen bestaan. De ont scheping van de patrouilleboten is in volle gang. Drie stuks liggen reeds op het water. De onlangs gereed gekomen Grand Coulee Dam, gelegen in de Columbia-rivier in de staat Washington, is de grootste ter wereld. De lengte bedraagt ongeveer 1300 meter en de hoogte 170 meter. Vóór de dam bevindt zich een stuwmeer van 240 km. lengte. De Grand Coulee Dam werd gebouwd o-a. met het doel dcor irrigatie in het Columb'ia-bekken een nieuw landbouwgebied te, ontsluiten. Een machtig pompstation met een capaditeit van 65000 pk. stuwt het water door buizen met een doorsnee van bijna 314 meter naar het Feeder Canal de heuvel op. Eisenhower heeft verklaard, dat hij, indien hij tot president gekozen wordt, een neger in zijn kabinet zou opnemen, indien die neger de juiste man op de juiste plaats zou zijn. De republikeinse candidaat voor het presidentschap dei- Verenigde Staten gaf tijdens een bijeen komst van republikeinse leiders uit drie staten zijn standpunt over de benoe ming van een neger in een hoge rege ringsfunctie. Eisenhower zei: Wat de benoeming van een neger in het kabinet betreft, ik zal overal naar verdienstelijke perso nen zoeken. Ik zal zoeken naar bewij zen van geschiktheid voor degenen, die in overheidsdienst willen treden en in dien men op een of ander bijzonder ge bied iemand kan vinden, wiens benoe ming een groot aantal negermensen een hart onder de riem zou steken, zou ik zoiets gaarne doen. .„Vergist u niet", zo zeide Eisenhower, „ik zeg negermensen ik bedoelde dat in generische zin het negerras." Eisenhower legde nog eens de nadruk op zijn algemeen stand punt in dit verband door op te merken: „Van degenen, waarop ik in bijzondere mate zal moeten bouwen, zal niemand een reactionnair standpunt mogen in nemen ten aanzien van de fundamen tele leerstellingen onzer grondwet, vol gens welke wij ongeacht ras of gods dienst gelijk geschapen zijn", aldus meldt A.P. President Truman hééft Henry H. Fow ler, een Washingtonse advocaat, benoemd1 tot directeur van het bureau defensie-mo bilisatie. Hij is de opvolger van Charles E. Wilson, die onlangs is afgetreden. Fow ler, die vier en veertig jaar oud is, zal Maandag zijn nieuwe taak beginnen. Hij blijft tevens hoofd van de defensieproduc tie, tot uitgemaakt is of beide functies eventueel gecombineerd kunnen worden. Gebrek aan levenslust is een uiting van een tekort aan schone herinneringen j Blijkens eep opgave in de Staatscou rant werden in de week van 24 t.m. 30 Augustus in ons land 119 gevallen van kinderverlamming geregistreerd. In de provincie Groningen werden in deze periode zeven gevallen aangegeven, in Friesland negen, in Drente vier, in Overijssel tien, in Gelderland elf, in Utrecht één, in Noord-Holland veertien, in Zuid-Holland drie en twintig, in Zee land twee, in Noord-Brabant dertig en in Limburg acht gevallen. (Van onze Haagse redacteur) Het N.V.V. zal, aldus is op de 20ste Algemene Vergadering van dit verbond medegedeeld, binnenkort een adres tot de Regering richten inzake de sociaal- economische politiek. Hierbij zal het Welvaartsplan het richtsnoer zijn. Te Tegelen is het vijfjarig zoontje van de familie P. aldaar in een vol wa ter staande kalkput gevallen en ver dronken. Het jongetje was met zijn va der meegegaan, die in de nabijheid eni ge boodschappen had te doen. r Q p r Q NATIONALE PRODUCTEN LnllLU VAN WERELDNAAM Verlang dii merk van Uw handelaar! (Van onze weerkundige medewerker) Ook tijdens het weekeinde zal ons ge hele land in de koude, van het Noorden afkomstige luchtstroom blijven liggen. Bij Noordelijke winden zijn er regen buien te verwachten, welke het weer een onaangenaam guur en voor September een koud, onbestendig karakter geven. Overdag stijgt de temperatuur tot 15 a 17 gr. C., om 's nachts weer tot enkele graden boven het vriespunt te dalen. Ten Westen van de Britse eilanden handhgaft zich een hoge drukgebied, dat zich tot IJsland uitstrekt. Een depressie over Duitsland trekt nu over Polen weg, zodat verwacht mag worden dat het voor de tijd van het jaar voorlopig koud zal blijven. Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking en enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Aanhoudend vrij koud weer. Zondag: Zon 6.02—19.14 Maan 20.00—10.41 Maandag: Zon 6.03—19.11 Maan 20.21—12.07 Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 (Van onze correspondent) Nadat Griendtsveen, een dorp in de Peel, de laatste tijd veel tegenslag heeft gehad door een hardnekkige mond- en klauwzeerziekte is nu aldaar een aantal schapenweiden door de inspectie van de veeartsenijkundige dienst in Limburg als besmet verklaard, daar men aan neemt dat in dit gebied zgn. rotkreupel, een zeer gevreesde schapenziekte, is uitgebroken. In Staatsmijn Emma is de 21-jarige sleper J. H. Teeuwen uit Helden aan de voet van een pijler op de 546-meter- verdieping bekneld geraakt tussen het dakgesteente en een stuk hout, dat door de transporteur werd vooruit geduwd. Sleper Teeuwen is aan de hierbij opge lopen verwondingen vrijwel onmiddel lijk overleden. Hij was gehuwd en va der van twee kinderen. De secretaris-generaal van de NATO, Lord Ismar, heeft gisteren te Parijs be kend gemaakt dat de Raad van Minis ters omstreeks 15 December te Parijs bijeen zal komen. (Van een bijzondere medewerker) Het is dus zo. Van het nieuwe ka binet maken twee mannen deel uit, die tot en met Maandag 1 Sep tember bestuurder waren van een vak centrale, t.w. de ex-metaalbewerker De Bruijn en de ex-kantoorbediende Suur- hoff. Toen de geruchten rond deze ver moedelijke benoemingen bij de eerste formatiepoging van minister-president Drees opdoken, ontstond er nogal enig rumoer. Variërend van: „Hoe komt-ie er bij" tot „Goddank, eindelijk een arbeider in het kabinet". Aangezien we nogal veel belangstelling, voor deze zaak had den en hebben, zijn we naarstig aan het speuren gegaan naar de gronden, die de verontwaardigd-verbaasden of verbaasd- verontwaardigden voor deze gemoeds gesteldheid zouden aanvoeren. Ten aan zien van de tweede groep behoefden we zulk een onderzoek niet, omdat we die voldoende menen te kennen. Onze speur tocht ten aanzien van de eerste groep bleef zonder wezenlijk resultaat: We zijn. niet verder gekomen dan dat men even wennen moet aan dit, althans in Neder land nieuwe verschijnsel. Waarom zou den geen arbeiders, mits deze natuurlijk over de juiste capaciteit en karakter eigenschappen beschikken, deel kunnen uitmaken van 's lands regering? De vraag, die ten aanzien van de samen stelling van ons parlement steeds meer opgeld doet is: laten we toch zorgen voor specialisten in de Kamer. Een vol komen begrijpelijke vraag, gelet op de belangrijke taak, die ons parlement heeft uit te voeren. Nu betekent specialist zijn voor een Kamerlid niet, dat hij alleen maar iets of veel behoeft te weten van landbouw, onderwijs of buitenlandse za ken. Integendeel; elk parlementslid be hoort zo all-round mogelijk georiënteerd te zijn, maar het is welhaast onmisbaar, dat hij bovendien ten aanzien van een bepaald onderdeel van het algemeen bestuursbeleid bijzonder gespecialiseerd is in zijn kennis en inzicht. Geldt dit zelfde eigenlijk in nog veel sterkere mate niet voor de mannen, die geroepen worden om ten aanzien van een onder deel van het regeringsbeleid de persoon lijke uiteindelijke verantwoordelijkheid te dragen? Zeker, elke minister behoort tot de bestuurdersgroep, die het geheel moet overzien en de koers van het alge meen beleid mede moet bepalen. De ver schillende afdelingen van het bestuurs beleid immers haken regelmatig in el kaar. Wie het woord werkgelegenheid in de mond neemt moet ook denken aan buitenlands beleid, moet denken aan economische zaken, sociale zaken. Het heeft zijn weerslag op het Departement van Onderwijs, van Waterstaat en van Binnenlandse Zaken. Het is duidelijk: een bewindsman, die „alleen maar" spe cialist zou zijn op onderwijsgebied, of „alleen maar" een knap theoretisch eco noom, is weinig geschikt voor het hoge ambt van minister. Hetzelfde geldt even tueel voor het beheer van het Departe ment van Sociale Zaken en voor het nieuw gecreëerde Departement voor P.B.O.-aangelegenheden en Kartelpoli- tiek. Zou van Suurhoff en De Bruijn moeten worden gezegd, dat ze alleen iets weten van arbeidsverhoudingen en. arbeiders-eisen, dan zouden ze daarmee gestempeld zijn als beslist „ongeschikt" voor het ambt, waartoe ze thans zijn geroepen. Dat Hare Majesteit de Ko ningin heeft ingestemd met de benoe ming van deze twee voormalige arbei dersleiders moge een aanwijzing zijn dat hun kennen en kunnen uitgaat boven de geïsoleerde instelling, die wij boven aan duidden. Voor wie de positie van do Nederlandse vakbeweging gedurende de laatste halve eeuw heeft gevolgd, hetzij uit kennisneming van de historische do cumenten, hetzij uit persoonlijke erva ring, weet, dat we hier te doen hebben met de logische consequenties van een maatschappelijke ontwikkeling. (Vervolg op pag. 5) Het wordt de Belgische C.V.P.-regering niet gemakke lijk gemaakt door de socialistische oppositie. Het conflict tussen de socialisten en de Christelijke Volks partij, dat indertijd met de koningskwestie zo hoog opge laaid is, duurt nog steeds voort. De C.V.P.-ministers hebben een zware strijd te voeren om de sluwe aanvallen van hun politieke tegenstanders te weerstaan. Premier Van Houtte heeft zich nog steeds weten te handhaven, maar gedurende de laatste maand heeft zijn kabinet enige ernstige nederlagen geleden. Zaterdag 9 Augustus j.l. hebben de socialisten door het ontketenen van een algemene staking getracht de Belgische regering af te brengen van de 2-jarige diensttijd, tevoren hadden zij echter reeds gezorgd dat in verschillende Bel gische kazernes protestacties uitbraken. Die muiterijen heb ben geen ernstige vormen aangenomen en de staking is min of meer mislukt, maar de socialisten zijn er toch in ge slaagd om de in zekere kringen heersende ontevredenheid over de duur van de militaire dienst aan te wakkeren. De Belgische regering zag zich dan ook genoodzaakt die kwestie van de dienstplicht voor te leggen aan de vijf andere leden van de Europese Defensiegemeenschap (Nederland, Luxemburg, Frankrijk. Italië en West-Duitsland) en het resultaat van de in Parijs over deze kwestie gehouden con ferentie is geweest dat België de diensttijd inderdaad heeft moeten bekorten. In plaats van 24 maanden zullen de dienst plichtigen nu 21 maanden onder de wapenen gehouden worden. De socialisten hebben dus wel enig resultaat gezien van hun onverantwoordelijke actie. Indertijd zijn de voornaamste raddraaiers bij de muiterijen in de kazernes tot gevangenisstraf veroordeeld. De socia listen hebben nu de vrijlating van deze oproerkraaiers geëist, en zij hebben daarvoor een heel eigenaardig argu ment aangevoerd: Zij beroepen zich namelijk op de recente vrijlating van een berucht ex-collaborateur. Van Coppenolle. Die vrijlating en de gratieverlening aan een andere oor logsmisdadiger, De Bodt, zijn deze week door de socialisten uitgebuit voor een heftige actie tegen de minister van Justitie, Pholien en indirect tegen de hele regering. De gen darmerie-kolonel Van Coppenolle, die indertijd heel wat kwaad heeft aangericht, werd aanvankelijk tot de doodstraf veroordeeld. Een jaar geleden werd die doodstraf omgezet in 20 jaar gevangenisstraf. Nu is de man om gezondheidsrede nen voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Een maatregel die enigszins vreemd genoemd zou kunnen worden, en waarvoor Pholien in een Donderdag te Brussel georganiseerde pers conferentie dan ook geen bevredigende verklaring heeft kunnen geven. Intussen had de Belgische regering in de eerste helft van de week tal van brieven ontvangen waarin krachtig gepro testeerd werd tegen de door Pholien genomen clementie- maatregelen, die door de affaire-Coppenolle plotseling in het middelpunt van de belangstelling zijn komen te staan. Een deel van die brieven was afkomstig van.... C.V.P.- kamerleden, die kennelijk duidelijk wilden laten uitkomen dat zij nooit „fout" geweest waren en ook nu niets van toe gevendheid ten aanzien van ex-verraders moesten hebben. Dinsdag heeft Pholien ook bezoek gehad van vooraanstaande voormalige verzetslieden, die hem om verantwoording van zijn beleid verzochten. Pholien is er bij die gelegenheid niet in geslaagd, zijn maatregelen aannemelijk te maken. De Belgische premier, Jean van Houtte die Woensdagavond het aftreden van zijn minister van Justitie, Pholien, heeft moeten afkondigen. Van Houtte voert een zware strijd tegen de krachtige socialistische oppositie, en in zijn eigen Christelijke Volkspartij heerst verdeeldheid. Woensdag is het Belgische kabinet in een speciale zitting bijeen geweest om over deze kwestie te beraadslagen, en de uitslag van dit beraad was niet bepaald verrassend: Pho lien diende zijn ontslag in. Naar het schijnt heeft de per manente staf van het ministerie van Justitie in het geval van Coppenolle een fout begaan. Pholien, de verantwoorde lijke minister, is daarvan in zekere zin het slachtoffer ge worden. Het hele geval heeft niet alleen geleid tot een verscher ping van de reeds slechte verstandhouding tussen socialisten en katholieken, ook in het C.V.P-kamp zelf is er deze week sterke verdeeldheid aan het licht ge treden, hetgeen de positie van de partij in de toekomst geen goed zal doen. De Belgische regering stelt nu alles in het werk om de protesten tegen de clementie-maatregelen ver der te doen verstommen. Premier Van Houtte heeft Don derdag een nieuwe wet voorgesteld om te voorkomen dat ter dood veroordeelden die gratie gekregen hebben ook van verdergaande algemene clementiemaatregelen zullen profiteren. Of de Belgische regering met het prijsgeven van minister Pholien er in geslaagd is de zaak te sussen staat te bezien. Van socialistische zijde is een openbaar debat in het parle ment over de hele affaire geëist. De politieke situati* ia België is nog i»eer gespannen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1