Regering Maher in Egypte afgetreden GENERAAL NAGUIB NEEMT DE LEIDING IN NIEUW KABINET Vallende onderdelen van vliegtuig doden 27 toeschouwers AUTOBUS RIJDT OP WIELRIJDERS IN Drie doden en twee swaar gewonden D PROF. L. BEEL blijft op Binnenlandse Zaken Het ei van Columbus voor de vliegende olifant? „DE EENZAME REIZIGER"- Vijftig vooraanstaande figuren in arrest gesteld v W' r >5Alioth" weer in Maasstad Straaljager springt boven farnborough uit elkaar Ruim 120.000 personen waren van het ongeval getuige ^ïassa-ontslag bij Jongerius Tot hoofd en hart m Portefeuille Maatschappelijk Werk voor mr. Van Thiel? 'ee nuttKio vefmfa oiuj; J J mAANDAC 8 SEPTEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25475 Machine schade oorsaak van terugkeer k R." TWEE TER DOOD VEROORDEELDEN IN ALEXANDRIÊ OPGEHANGEN <v. Zeer ernstig ongeluk in de hoofdstad Geheim defensieplan voor Westelijk halfrond? Vragen rond de elephant-girl Wielrijder door bus overreden en gedood tl VRIJ KOUD WEER BONTGEVOERDE JEKKERS Nieuw vervolgverhaal begint vandaag BuREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM !s'efoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 ^ponnementen 20800 Postgiro 143480 TOntoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 'Jkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Erectie: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT od. hoofdredacteur: W. van Willige. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. m.s. „Alioth" van de N.V. van l|a *elt' Goudriaan en Co's Stoomvaart Lr'schappij ligt op het ogenblik in de ujjhaven te Rotterdam. Vrijdagmiddag jThet het schip de Rotterdamse haven f. san boord een elftal Nederlandse "lilies ?°'anda ten (Brazilië). Toen de „Alioth" 1 uur onderweg was, noodzaakte een d chineschade het schip terug te keren 'e? botterdam. Men hoopt het schip Jjph het einde van de week weer in ae te hebben, zodat dan de onderbro- 5 reis kan worden voortgezet, d emigranten zijn aan boord geble- behalve de héér Groenewold en zijn [hderen. Zij zijn naar Zwartemeer Vf uggereisd om de begrafenis van me- ■°U\v Groenewold mee te maken, die, A's bekend. Donderdagmiddag door 11 auto werd aangereden en gedood. De nieuwe minister-president van Egypte, generaal Naguibtevens mi nister van Oorlog en Marine ert opper bevelhebber van het Egyptische leger. e" van de nieuw- e Britse straal- "Kers, een „De Ha- mand 110", is Za- 'trdagmiddag bij *en demonstratie te farnborough in de ontploft. Het >stel vloog met 1 snelheid van "'m 1120 kilometer 'te uur en de brok- "kken vielen neer #P een heuvel, waar een menigte Schouwers be- De piloot, v Derry, een I n de beste Britse Oilers, kwam het leven, even- J? de tweede in- 'ende van de ^straaljager, een b^rnemer. Ruim 000 toeschou- tfs zagen het on- uk gebeuren. 27 'schouwers wer- door vallende vliegtuigonderdelen getroffen en gedood. De 30-jarige invlie- De Havilland 110, die Zaterdagmiddag, tijdens de grote lucht vaartshow te Farnborough, na het doorbreken van de ge luidsbarrière uiteenspatte. Derry was indertijd de eerste Britse piloot, die de geluidsbarrière doorbrak. echtgenote was Zaterdag getuige van het ongeluk. A' Verongelukte toestel bevond zich midden in een demonstratievlucht. Het „Slofte ongeveer zestig meter boven de grond. Een van de motoren kwam in •henigte op de heuvel terecht en sloeg een groot gat in de grond. De omroeper «ucmgie op ae nem fA de B.B.C. verloor een ogenblik zijn kalmte en schreeuwde: „Mijn God, mijn kijk uit, kijk uit. dat alles werd gedaan, wat maar gedaan kon worden. kijk uit, kijk uit." Hij herstelde zich snel en deelde kort na de ontploffing Het ongeluk gebeurde volkomen on verwacht. Uit niets bleek, dat het toestel niet in orde was. De D.H. 110 kwam, duidelijk zichtbaar voor de 120.000 toe schouwers, van meer dan 10.000 meter hoogte naar de aarde suizen. Het toestel doorbrak de geluidsbarrière, hetgeen hoorbaar was aan drie scherpe knallen. Vlak daarop was de D.H. 110 al boven het veld. De grijsgeschilderde machine maakte vervolgens, steeds lager komend, een linker bocht om het veld, zich aldus van de toeschouwers verwijderend. Bo ven de Noord-Westelijke zijde, aan de rand van het veld aangekomen, zette het toestel de bocht voort. De bestuurder heeft kennelijk de bedoeling gehad laag over het veld te vliegen. Tot grote ont zetting van allen schoot de D.H. 110 plotseling steil de lucht in, terwijl te zien was, dat er stukken van de onder zijde van de rechtervleugel afvlogen. Onder doodse stilte en met afgrijzen za gen de toeschouwers de snelle machine tn stukken springen. Het gebeurde in minder dan één seconde. Terwijl de romp omhoogschoot en daarna er aarde kwam, waarbij een knal werd gehooid, kwamen de twee losse motoren met duizelingwekkende snelheid op circa In een snelle opeenvolging van gebeurtenissen is gisteren de situatie in Egypte volledig gewijzigd. De regering van Aiy Maher, die generaal Naguib na zijn staatsgreep van 23 Juli had ingesteld, is afgetreden. Dit gebeurde, nadat generaal Naguib meer dan vijftig vooraanstaande politici, functionarissen van het hof, of ficieren van het leger en landheren had laten arresteren. Zodra Aiy Maher op de hoogte was gebracht van de arrestaties, besloot hij af te treden. Hij had al eerder verklaard, niet te kunnen werken onder de druk van het leger, dat poogde te ver-strekkende hervormingen in te voeren. De regentschapsraad heeft het ontslag aanvaard er. generaal Naguib verzocht een nieuw kabinet te vormen In enkele uren tijds heeft Naguib daarop een regering gevormd, waarin hij naast premier ook minister van Oorlog en Marine is. Voorts blijft hij opperbevelhebber. Van zijn kabinet maken verder deel uit twee leden van de ultra-nationalistische beweging, de Wapaniapartij. Voor het eerst heeft ook een lid van de Mohammedaanse broederschap zitting in de rege ring. In Alexandrië zijn gistermorgen twee ter dood veroordeelden opgehangen, die er van beschuldigd werden de leiding te hebber» gehad bij de ongeregeldheden in Dar El Kawr. Over het algemeen is het in Egypte rustig. Er zijn geen berichten binnengekomen over ernstige ongeregeldheden. Naar aanleiding van de arrestaties heeft het hoofdkwartier van generaal Naguib verklaard, dat de recente staats greep niet slechts was gericht tegen de koning, doch tegen de corruptie, waar van de koning slechts een symbool was. De beweging was eveneens gericht te gen, allen, die met de ex-koning samen werkten en gebruik maakten van hun nauwe betrekkingen met hem. „Wij hebben herhaaldelijk de politieke orga nisaties in het land verzocht haar ge lederen te zuiveren, opdat het land een gezond politiek leven zou kunnen leiden. De partijen aarzelden echter aan deze oproep gehoor te geven en daarom moesten wij bepaalde personen arreste ren, tegen wie wij verdenking koeste ren." De arrestaties werden Zondagoch tend vroeg uitgevoerd. Ogenschijnlijk waren er geen veiligheidsmaatregelen getroffen. De dag tevoren had het ka binet in beginsel agrarische hervor mingen, uitgaande van het leger, goed gekeurd, waarbij het landbezit beperkt en de verhouding tussen pachter en landeigenaar geregeld wordt. Het ka binet was in vergadering toen het leger de arrestaties bekend maakte. Onder de gearresteerden bevinden zich Foead Serag Eddin, algemeen secretaris van de WAFD, zijn broer en Abdoel Aziz Badrawi, een bloedverwant van Serag Eddin een multimillionnair Hoesan Joesef, plaatsvervangend hoofd van het kabinet van ex-koning Faroek, Hoessein Hosni, privé-secretaris van Faroek, prins Abbas Halim, voorzitter van de arbeiderspartij, prins Ismael Daoed, Farid Zaaloek, een gewezen mi nister in het kabinet van Hilaly, een ander zeer rijk familielid van Serag Eddin, Moestafa Sadek, oom van ex- koning Faroeks vrouw, en ex-premier Hilaly. Volgens A.F.P. zou de leider van de WAFD, Nahas, onder huisarrest zijn gesteld. Naast generaal Naguib hebben in het nieuwe kabinet zitting: Soliman Hafez, vice-premier en minister van Binnen landse Zaken; Ahmed Farrag Tayeh (thans gezant in Jordanië en Irak), mi nister van Buitenlandse Zaken; dr. Ab- del Gelil Emary: minister van Finan ciën; Moerad Fahmy: Openbare Werken; Ismail el Kabbany: Onderwijs; Fathy Radwan (leider van de uiterst nationa listische partij): Propaganda; dr. Noer- reddin Tarraf (eveneens lid van de uiterst-nationalistische partij): Volksge zondheid; Sjeik Ahmed Hassan El Bak- koer (een der leiders van de Mohamme daanse Broederschap): Erediensten; dr. Hoessein Aboe Zed: minister van Ver bindingen; Abdel Aziz Abdoellah Salem: min. van .Landb.; dr. Ibrahim Bajoemi Madkoer: Wederopb. en woningb.; dr. Mohammed Sabry Mansoe: minister van Handel en Industrie; prof. Mahammed Foead Galal: Sociale Zaken; Ahmed Hosni: Justitie; Faris Antoun: Bevoor rading; Abdel Aziz Aiy: Gemeentelijke Aangelegenheden. Genreaal Naguib is de enige militair in zijn kabinet. 'In n duizelingwekkende snelheid op circa "e w errV> de 30-jarige testpiloot van vijftig meter hoogte over het vliegveld avMand-f abrieken, die Zaterdag- op een gedeelte van de toeschouwers C 9 *>y het ongeluk met de „Havil- aansuizen. Iedereen bukte zich onwille- Ijn„ 1 keurig en menigeen barstte in snikken om het leven kwam. Ook zijn ujf. n9ezei verloor daarbij het leven. ati °nZe ^^rec^tse correspondent) Ttomodielbedrijf L Jongerius te A per„ eft Zaterdag aan 85 leden van 7'H'aak el on'slag aangezegd. De vA'SatA '°t interne sanering en reor- tA dit Van het bedrijf is de oorzaak tjAk ArwS1u't der directie. Het Gewes- aa«z bureau te Utrecht heeft besSL van dit massa-ontslag nog issing genomen. Kie^drijfsunie voor de Metaalin- be„ ®rs' Aaar'n de georganiseerde ar- tw0r>eeiJtl verenigd, heeft het gehele vA v0Qr van Jongerius N.V. opgeroe- neen hedenmiddag te houden liA'lijkvAf' tijdens welke de gerezen t- en nader zullen worden be- In een Zaterdagavond laat over de ramp te Farnborough uitgegeven offi ciële verklaring wordt onder meer ge zegd, dat er „op het eerste gezicht geen reden bestaat om aan te nemen, dat de „De Havilland 110"-straaljager zou zijn ontploft tengevolge van de te voren ondernomen duikvlucht, waarbij de verplaatsingssnelheid van het geluid werd overtroffen". „Het is bekend", aldus de verklaring, dat het vliegen met deze plaatsingssnelheid van het geluid werd overtroffen". „Het is bekend," aldus de verklaring, „dat het vliegen met deze snelheid geenszins nadelig is voor het vliegtuig of de bemanning. Met het ver. ongelukte toestel waren reeds ruim hon derd goed verlopen vluchten gemaakt, Zonder liefde en onderling begrip is alle samenleving onmogelijk waarbij de geluidsverplaatsingssnelheid werd overschreden." Britse deskundigen hebben Zaterdagavond verklaard het on waarschijnlijk te achten, dat over het vliegveld vliegende vogels de oorzaak van de ramp zouden zijn geweest. Het ministerie van Bevoorrading heeft een onderzoek naar de oorzaak van de ramp gelast. Een inspecteur van het ministerie van Luchtvaart heeft zich onverwijld naar de plaats des onheils begeven. Aan allen, die foto's van het ongeluk hebben geno men, is verzocht deze ter beschikking te stellen. Binnen drie uur na de ramp werden reeds 35 negatieven ont vangen. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp heeft een uiterst technisch ka rakter. De experts noemen vibratie, ontstaan bij de hoge snelheden, plotse linge „vermoeidheid" van metalen en andere technische factoren als mogelij ke oorzaken. Piloot John Derry stond als uitermate kundig bekend. Had hij op de een of andere wijze gemerkt, dat er iets niet in de haak was met zijn machine, dan zou hij volgens deskundi gen zich zeker niet in de nabijheid van het publiek hebben gewaagd. In een onlangs door hem geschreven artikel verklaarde hij, dat bij snelheden groter dan die van het geluid problemen van stabiliteit en controle hem meer zorg baarden dan de sterkte van het mate riaal waaruit zijn machine was ge bouwd. „Het werkelijke risico is niet, zoals men meent, in de eerste plaats de mogelijkheid, dat er iets aan de machine mankeert, maar het gevaar, de contro le over de machine of haar bewegende oppervlakten te verliezen" schreef hij. Intussen heeft Sir Geoffrey de Havil land bevestigd dat de regering heeft be sloten de RAF niet uit te rusten met De Havilland 110-toestellen, maar in plaats daarvan over te gaan tot massa-fabrica- ge van de driehoekige Gloucester Jave lin. De „De Havilland 110" is een vliegtuig met scherp naar achteren geslagen vleu gels. Het werd in 1951 voor de eerste maal getest en doorbrak in April 1952 de geluidsbarrière. Sindsdien is het toe stel herhaaldelijk door de geluidsbarriè re heengegaan. Het is een gevechts vliegtuig voor 2 personen. Het toestel is ongewoon groot voor een jager, omdat het radar en andere uitrusting aan boord heeft. e communisten in Frankrijk wil len het weer eens over een nieuwe boeg gooien om hun po litieke doeleinden te verwezenlijken. De regering van Pinay, die hun ra dicaler dan de voorgaanden de voet heeft dwars gezet en een politioneel stokje stak in hun geheime landverra- derlijke machinaties, moet natuurlijk weg. Daarom heeft Jacques Duclos in „VHumanité" een oproep gericht tot alle Fransen, die het misschien niet voor honderd procent met de commu nistische partijpolitiek eens zijn (en dat zijn er gelukkig heel wat), maar toch op verschillende belangrijke pun ten de communisten volgen (en dat zijn er ongelukkigerwijze óók heel wat), om gezamenlijk in een Nationaal Front de strijd aan te binden tegen de Amerikaanse invloed en de regering. In dat front wil Duclos alle mannen en vrouwen van alle gezindten en uit alle rangen en standen samenbrengen, die het eens kunnen worden over de volgende punten: 1. Herstel van de onafhankelijkheid van Frankrijk. Hiermee bedoelt Duclos in feite: Frankrijk afhankelijk maken van Sov jet-Rusland; 2. Verzet tegen de her bewapening van Duitsland, d.w.z. be vordering van het effect der Russische herbewapeningspolitiek in Oost-Duits- land; 3. Het streven naar een vreed zame oplossing van het Duitse vraag stuk of te wel het zwichten voor het Sovjet-Russische standpunt; 4. Beëin diging van de oorlog in Indo-China d.w.z. door de communistische rebel len en hun rode ondersteuners uit Rusland en China er de vrije hand te laten. De papegaaien van Moskou verstaan wèl de kunst om de Gallische Haan na te kraaien en de vredesduif na te kir ren. Maar of de Fransen er zullen in trappen? De geslipte bus, tot stilstand gekomen tegen de stoeprand op de Aalsmeerweg in Amsterdam-West. (Van onze verslaggever) Een zeer ernstig ongeluk op de Aals meerweg in Amsterdam-West. heeft Za terdagmiddag aan drie wielrijders het leven gekost. Bovendien werden twee an dere wielrijders zwaar gewond. Een autobus van de fa. Maarse en Kroon, waarin alleen maar de chauffeur was ge zeten, slipte bij het remmen door de gladheid van de weg en reed op een groep wielrijders in, van wie cr twee op slag werden gedood en een later in het ziekenhuis overleed. Het ongeluk gebeurde omstreeks vijf uur. De autobus reed van het Aalsmeer- plein naar het Hoofddorpplein. Op de Aalsmeerweg slipte de bus, waardoor de bestuurder de macht over zijn stuur ver loor. De autobus draaide een slag om en raakte een uit de andere richting ko mende personenauto, waarvan een inzit tende dame licht werd gewond. Vervol gens reed de autobus op een groep wiel rijders in, van wie er enige onder de bus terecht kwamen en twee andere werden meegesleept door de voortzeulen de bus en tegen de muur van het perceel 28 werden doodgedrukt. Het ongeluk ge beurde zeer snel en geen der wielrijders kon zich nog uit de voeten maken. Vijf hunner werden naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. Een der gewon den overleed dezelfde avond nog, twee worden nog in het ziekenhuis verpleegd en twee anderen konden, na voorlopig verbonden te zijn, naar huis terugkeren. Ook ter plaatse moesten enige wielrij ders worden verbonden. De drie slachtoffers zijn de 60-jarige gepensionneerde G. v. d. Held uit Am sterdam, de 33-jarige bankbediende A. Roos uit Badhoevedorp en de 27-jarige boekhouder C. Verwaal uit Amsterdam. Zwaar gewond werden de 19-jarige mej. L. Corduwener en de 39-jarige W. Aars man, beiden uit Amsterdam. De autobus is door de politie in beslag genomen en tegen de bestuurder is pro ces-verbaal opgemaakt. De Amerikaanse admiraal Milton Mi- les, van de Inter-Amerikaanse defensie raad, heeft te Rio de Janeiro verklaard dat er een geheim plan bestaat voor de verdediging van het Westelijk halfrond. In deze defensie zou Brazilië een belang rijk aandeel op zich nemen. Genoemde defensieraad, waarin 21 Amerikaanse republieken vertegenwoor digd zijn, is opgericht onder auspiciën van de Pan-Amerikaanse Unie. Miles is kortgeleden in Rio de Janeiro aangeko men, teneinde met Braziliaanse autori teiten overleg te plegen, aldus meldt Reuter. (Van onze verslaggever) e zitten met een pro bleem waarvan Rak- ja, een drie-en-een- half jaar oude olifant, het nogal omvangrijk middelpunt is. Rakja, die het mannelijk geslacht bezit, kwam Zater dagmiddag met een voor hem gereserveerde Skymaster van de K.L.M. op Schiphol aan. Aangezien onze nationale luchtvaartmaatschappij zich zo herhaaldelijk met het ver voer van dierlijke last pleegt op te houden, dat er zelfs een speciaal „hotel" voor in het leven is geroepen, mocht dit feit geen verwondering wekken. Doch deze aankomst had achtergronden. Enige weken geleden was namelijk in vrijwel de gehele wereld pers het bericht verspreid, dat de K.L.M. voor het ver voer van olifanten een nieuw lid aan de bemanning had toegevoegd. Zaterdag werd deze functionaris „uitgepro beerd", om ons van eventu ele twijfels over de juistheid van bedoeld bericht te ont doen. De gebeurtenis werd opgeluisterd* door aanwezig heid van deskundigen der K.L.M. en vertegenwoordi gers van diergaarde Blijdorp. Laatstgenoemden kwamen niet alleen als ontvangstco mité voor Rakja, maar ble ken de ontdekkers van het nieuwe organisatiesnufje in de olifantenvliegerij. gerde Rakja pertinent onrus tig te worden. Hij liet zijn Skymaster volkomen onge moeid, verbrak geen kettin gen en zette alles bij eikaar de naar dierlijke rust stre vende K.L.M. danig voor schut. Even laaide de hoop nog op, maar de slurfbewe- ging, waarmee Rakja 'nbeen onder ons wegtrok, mocht geen naam hebben. (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Zoals bekend is er nog één open post in het nieuwe kabinet. De vice-premier, prof. Beel, heeft namelijk zowel Binnen landse Zaken als Maatschappelijk Werk onder zijn verantwoording. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat er een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken zou worden aangetrokken, waarna prof. Beel dan de portefeuille van Maatschappelijk Werk zou gaan beheren; hij zelf heeft bij het opzetten van zijn formatiepoging het instellen van laatstgenoemd departe ment het eerst naar voren gebracht. Aangezien het echter blijkbaar moei lijk is geweest een geschikte minister van Binnenlandse Zaken te vinden, is thans te verwachten, dat prof. Beel op deze post blijft en er een nieuwe figuur komt voor Maatschappelijk Werk. In politieke kringen neemt men aan, dat bij Maatschappelijk Werk zal optre den de 45-jarige Helmondse industrieel mr. F. J. F. M. van Thiel, die in de jong ste parlementaire periode deel heeft uit gemaakt van de KVP-fractie der Tweede Kamer. De heer Van Thiel is o.a. voorzitter van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant, lid van de Helmondse gemeenteraad, voorzitter van de Stich ting Sociale Gezinszorg in zijn woon plaats en president van de Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereniging. Nadat hij aan de R.K. Universiteit te Nijmegen rechten had gestudeerd, ver toefde mr. Van Thiel, die uit Helmond afkomstig is, enige tijd in het buiten land. Daarna vestigde hij zich als ad vocaat en procureur te Eindhoven en Helmond. In 1937 was hij mede-oprich ter van de N.V. Robur te Helmond, een fabriek voor de vervaardiging van naadloze buizen voor de fabricage van rijwielen, stofzuigers enz. Tot heden bleef hij in de directie van dit bedrijf werkzaam. Nam hij in de vooroorlogse iaren een actief aandeel in de plaatse lijke politiek en het verenigingsleven, na de bevrijding van het Zuiden van ons land organiseerde hij mede diverse hulpacties als HARK enz. Ook in andere organisaties op maat schappelijk en sociaal-charitatief ter rein nam hij een werkzaam aandeel en zijn voorliefde voor dit werk kwam te vens in de Tweede Kamer, waarin hij van 1948 tot Juni j.l. zitting had, tot uitdrukking. Door het plotseling naar links uitwij ken met zijn rijwiel is Zaterdagavond M. uit Chaam op de Tilburgse weg te Reusel onder een autobus geraakt en op slag gedood. Als tragische bijzonder heid zij gemeld, dat M. had deelgeno men aan de grote interkring-sportdag te Reusel van de R.K. Jonge boeren stand en dat hij even voor zijn ongeluk als prijswinnaar in diverse nummers twee bekers en een lauwerkrans in ont vangst had genomen. Mr. F. J. F. M. van Thiel. Zo ontstond de situatie, dat een der Blij dorpse wer kers vóór de landing een korte verhandeling gaf over de onomstreden waarheid, dat twee olifanten geen en kele, maar een van deze die ren grote moeilijkheden kon opleveren. Dit komt wij citeren de Blij dorper om dat olifanten „gezellige" pas sagiers zijn en zich al leen niet op hun gemak voe len. Aangezien het alumini um van de K.L.M. ook niet zó sterk is, wilde men dus iets op eventuele verregaan de onrust van de olifanten, die geregelde klanten van Plesman's bedrijf zijn, pro beren te vinden. Een inten sief onderzoek in Blij dorpse kringen bracht aan het licht, dat een kip klaarheid in de ze penibele toestand kon brengen. Er werd een proef genomen en olifant zowel als kip kwamen broederlijk en heelhuids in volmaakte rust het toestel uit. Tot zover de theoretische kant van de zaak, zoals deze ons op de bewuste vlucfct- als-bewijsmateriaal werd voorgesteld. Wat echter de practijk van heel deze ver- voersaffaire betreft, zijn wij èn de geïnteresseerde beesten steward van de K.L.M. niet best aan onze trekken geko men. Want terwijl mister E. A. Todd, die de Nederlandse taalschat tot in de uiterste hoeken kent maar practisch elke lettergreep gemangeld en ontluisterd van zijn En gelse tong liet komen ont roerende verhalen vertelde over pasgeboren beertjes en half-volwassen tijgers, wei- Toen we weer goed en wel op de grond stonden; hebben we terwille van de filmers en de fotografen de witte „elephant girl", zoals het nieuwe bemanningslid thans officieel heet, uit haar geslo ten kist te voorschijn ge haald. We hebben Rakja met de kip en de kip met Rakja laten spelen en een heleboel foto's zien maken van olifant- met-K.L.M.-tasje-met ei-met kip enzovoorts. Maar je wa re was 't niet. En daarom vragen we ons af, of het net jes staat tegenover een fat soenlijke instelling als de K.L.M. openlijk te betwijfe len, dat het met die kip zui vere koffie is. Misschien blijkt er in dit ei van Colum bus bij nader onderzoek wel iets anders te zitten. Wij voor ons zijn altijd bereid geweest een menselijke vergissing te accepteren. Tussen ons en de K.L.M. blijft het dan ook koek en ai.... (Van onze weerkundige medewerker) In het Zuiden en Westen van ons land kwamen gisteren nog enkele buien voor, plaatselijk met hagel en onweer. Elders in ons land was reeds een aanmerkelijke verbetering te bespeuren. Daar er geen nieuwe depressies dreigen en het hoge- drukgebied boven de Oceaan ten Westen van Engeland zich weet te handhaven, is er ook de komende dagen vrij zonnig en rustig weer te verwachten. In het Noord-Oosten van ons land kwam de laatste nachten reeds de eerste nachtvorst voor. hetgeen dit jaar wel zeer vroeg is. Hoewel de zon nog vrij veel warmte geeft, zal de lucht (15 a 17 gr. C.) toch nog te koud blijven, maar overigens kunnen wij van rustig en zon nig Septemberweer spreken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk wei nig wind, later matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 6.05—19.09 Maan: 20.50—13.29 „De eenzame reiziger" is de titel van een door Antonia White geschre ven boek, dat uit het Engels werd overgezet in voortreffelijk Nederlands door de schrijver J. W. Hofstra. Met ingang van vandaag zal dit boek als feuilleton in ons blad verschijnen. Het is een buitengewoon fijnzinnig werk, dat zijn boeiende kracht ont leent aan het subtiele inleveringsver- mogen, waarvan de schrijfster blijk geeft. Van al de behandelde karak ters worden de diepste achtergronden weergegeven doordat met wonder lijke trefzekerheid juist datgene wordt beschreven wat in menskundig op zicht belangrijk is en een verklaring kan leveren voor de gevoelsspannin gen, die ook in hun actuele ontlading meesterlijk worden uitgebeeld. In grote trekken weergegeven be handelt de roman de geschiedenis van een klein Engels leraarsgezin, bestaande uit vader, moeder en doch ter. De dochter, die leeft in de moei lijke jaren tussen kind-zijn en vol wassenheid houdt hartstochtelijk veel van haar vader maar heeft een afkeer van haar moeder. De ouders verstaan elkaar niet goed en dingen, jaloers jegens elkaar, naar de liefde van hun enig kind. Het eist misschien enige toeleg om deze hoogstaande typisch katholieke roman, die overal gunstige besprekin gen verwierf, naar volle waarde te genieten. Maar, mits met aandacht en ont vankelijkheid gelezen, belooft dit ver haal (waarvan men de eerste afleve ring vindt op pagina 3) een rijk genot aan wie niet klakkeloos „leesvoer" wenst te slikken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1