DE SPAARNESTAD* 46ste Dies Natalis vierde haar Oülafëlt BONTMANTELS WIK A De eeuwige y Dertig zilveren jubilarissen gehuldigd Pater Ernest Kerstholt droeg eerste plechtige H. Mis op „Uspreekt met uw moordenaar Bedrijfschap onderzocht vis- verkoop in binnenland mmm Feest in kathedrale parochie Coaster Marvic in moeilijkheden REIZEND KLOKKENSPEL IN HET OPENLUCHTTHEATER Regen verhinderde HO V-concert Ned. Comedie met geslaagde thriller in Stadsschouwburg millioen bollen gaan over enige weken de grond in Oost-Nederland ten achter bij een westelijke stad Steeds op dezelfde dag jarig HERINGA WUTHRICH HET MODELHUIS J. G. MARTIN ZONEN PAGINA 2 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 Bont programma in Concertgebouw Aanrijding R.K. E.H.B.O. ORGELCONCERT Burgerlijke Stand „Zang en Vriendschap" Burgemeester Cremers ere-voorzitter Competitie „Het Witte Paard" St. Christoffel Waterstanden 'T DANSSEIZOEN BECINT 15 OCTOBER.. DANS-ACADEMIE Dans-Academie MARTIN Sehagehelsirnat 29 - Haarlem - Tel. 10806 Flora 1953 in Heemstede V AANRIJDING 0/k 275 225 425 475 etc- P VAN BOOTZ Bloembollencursus te Haarlem Vergadering Kath. Middel1' stand Aanvoerder gehuldigd WASSERIJ DUYN Amerikaan propageert Het is een prettige gewoonte bij de N.V. Drukkerij De Spaarnestad", dat de verjaardag of, om een plechtiger woord te gebruiken, de dies natalis van deze Haarlemse onderneming niet zonder meer wordt voorbij gegaan. En zo heeft ook dit jaar deze dag Zaterdag 6 September een feestelijke kleur gekregen, door de bonte avond, verzorgd door een keur van artisten en door de directie aangeboden aan het personeel. Trok het vorig jaar de gehele Spaarne stad-gemeenschap ter gelegenheid van het negende lustrum naar Amsterdam, waar volop genoten werd van ,,Die Fledermaus"f ditmaal was het de grote zaal van het Haarlems Gemeentelijk Concertgebouw, die tot op de laatste plaats bezet was, toen dr. ir. H. J. A. de Goeij namens het directorium een woord van welkom sprak en bij zijn beknopt overzicht van het afgelopen jaar o.m. hulde bracht aan maar liefst dertig jubilarissen. J. M. Tillemans, H. Rademaker, J. J. H. A. Moors, H. Scheffer, J. Chraplak, J. F. Geeris, W. A. Keijzer, P. G. Formanoy, J. Mathot. De heer J. C. Roelofs was 40 jaar in dienst en ontving een verguld-zilveren medaille. De Spaarnestad-Harmonie onder lei ding van de heer Lefeber, welke reeds aan het begin van de avond een pret tige stemming gegarandeerd had, sloot deze huldiging met groot muzikaal ver toon af en daarna was het woord aan Willy Vervoort, die moest trachten de verschillende onderdelen van het vro lijke programma aan elkaar te koppe len. In het bijzonder heette spr. bij de viering van deze 46ste dies natalis de echtgenoten van de personeelsleden welkom. „De hechte binding, die tussen De Spaarnestad en haar leien bestaat", al dus ir. De Goeij, „moge duidelijk blij ken uit het feit, dat zo aanstonds niet minder dan dertig jubilarissen zullen aantreden, teneinde gedecoreerd te worden met de zilveren medaille. Wij zijn er trots op; en zij zijn er dankbaar om! Dankbaar ook voor de bloei van ons bedrijf, dat ondanks aanzienlijke moeilijkheden, zoals b.v. de abnormaal hoge papierp'rijzen, welke in het jaar 1951 hun maximum bereikten, behoor lijke resultaten blijft opleveren. Dat kon bereikt worden dank zij uw aller medewerking; door de directe me dewerking van u, leden van het Spaar- nestadpersoneel, door de indirecte, maar niet minder belangrijke morele steun, die de echtgenoten van onze medewer kers aan het werk van haar mannen ge geven hebben en blijven geven. Aan hen allen zijn wij dank verschuldigd: moge het ons gegeven zijn ook dit nieu we jaar in voorspoed en vrede te kun nen doorwerken. De verdere groei van ons bedrijf moge o.a. blijken uit het feit, dat het aantal personen, werkzaam in het hoofdgebouw te Haarlem, in het af gelopen jaar met ruim 11 pet. is toe genomen en thans ca. 820 bedraagt". Na deze meer zakelijke mededeling herdacht spreker de heren mr- W. Bos, van de service- en advertentie-afdeling, en J. W. Lucas, gedelegeerd commissa ris van de vennootschap, die het bedrijf door de dood ontvallen zijn. Ten aanzien van de laatste zeide ir. De Goeij: „U heeft allen, voor zover u de heer Lucas niet persoonlijk heeft leren kennen, in het extra-nummer van het Huisorgaan kunnen lezen, welk een krachtige persoonlijkheid, welk een wijs en toegewijd werker „De Spaarne stad" door het overlijden van de heer Lucas heeft verloren. Deze avond is een feestavond, en wij zullen daarom niet verder ingaan op de betekenis van dit verlies, doch wij bidden, dat God onze beide overledenen heeft doen ingaan in het Licht van Zijn Heerlijkheid". Huldiging Op het podium dat evenals de zaal door palmen en planten feestelijk op getuigd was, stonden tijdens deze rede de dertig jubilarissen aangetreden. Zij werden allen door ir. De Goeij per soonlijk gecomplimenteerd en met de zilveren medaille gedecoreerd. Zij ont vingen tevens het bekende diploma. De feestelingen mogen hier wel bij name genoemd worden; het waren de heren: W. J. Passchier, H. M. Launsbach, G. Vroom, H. J. Jutjens, C. J. Schoen, W. Uitermark, H. Bergman, P. J. de Groot, P. J. Schouw, H. J. A. Mathot, M. H. van Woerkom, N. J. van den Nouwland, M. P. van Poppelen, J. Steinkamp, C. H. Keuss, K. F. Sonnemans, C. J. Stokman, J. A. van Wees, J. T. Zandbergen, A. G. Aaver tentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES dank zij alle mogelijke variatie en. de prima uitvoering van ieder nummer af zonderlijk, kwam iedereen aan zijn trekken. Daar waren dan de befaamde Ro mancers o. 1. V. Gerard van Krevelen, die naast hun muzikale prestaties vooi de liefhebbers ook de nodige show ten beste gaven; de Rettichini's bleken vol leerde dansende acrobaten te zijn en het was vooral Jan Oradi, die met zijn kostelijke imitatie van bekende radio figuren enorm veel succes oogstte The Chico's zongen hun prairie-liedjes met zoveel -vuur. dat de vonken er tenslotte letterlijk afsloegen. Mr. Swips deed het wat rustiger, maar zijn teken-capaciteiten, gekruid met een dosis humor, brachten ge slaagde caricaturen op het papier en toen twee heren uit de 'zaal zich als slachtoffer beschikbaar stelden, was het succes volkomen. Willy Vervoort sloeg aan het babbelen en zag nog kans daartussendoor een liedje te brengen en na de pauze, waarin de aanwezigen een consumptie werd aangeboden, waren het vooral de Rettichini's, die met ^un geestige hallucinaties een verrassend en ongetwijfeld boeiend nummer brach ten. De Romancers speelden er weer lustig op los, Tonny Boucher zong met veel charme'haar liedjes, Willy Alberti bleek zijn stem verpand te hebben aan Napolitaanse wijsjes, The Corelli's han teerden met hun voeten alle mogelijke voorwerpen even gemakkelijk als wij onze vulpen met onze handen en Piëtro Naharv sloot dat alles af met een fascinerende illusionenshow.. Bont allerlei Hij deed dat kennelijk met veel plei- zier en vaardigheid, want hij wist zelfs met zijn traditionele grapjes de lachers op zijh hand te krijgen. De lichte kost, die voorgeschoteld werd, smaakte de een uiteraard beter dan de ander, maar Een dankbaar publiek beloonde dat alles met een stevig applaus, waarin te vens de dank jegens de directie en de bijkans onvermoeibare heer Douwes vastgelegd werd. Opname tijdens de rede van dr. ir. H. J. A. de Goeij. Op de achtergrond de jubilarissen, die met zilver werden gedecoreerd. Zondagmorgen begon om kwart voor negen de grote bronzen Salvatorklok van de kathedrale basiliek St. Bavo haar vreugde uit te jubelen over het Leidsekwartier; al spoedig jubelde de kleinere klok mee. Zij luidden de vreugde en dankbaarheid in van de parochianen om de uitverkiezing van een jonge priester, pater Ernest Kerst- holt s.s.C.C., he derde priester uit het zelfde gezin. Om 9 uur droeg de neomist zijn eer ste plechtige H. Mis op, daarbij ge assisteerd door kapelaan Jac. Kerstholt uit Voorhout ais diaken, en pater Bavo (Jan) Kerstholt uit Den Bosch als sub diaken, beiden broers van de neomist. Plebaan Agterol verleende assistentie als presbyter-assistens en kapelaan A. Abeln uit Amsterdam als ceremoniarius. Zeer vele parochianen waren naar de basiliek getogen om te delen in de vreugde van de ouders en familieleden van de neomist. Tijdens het plechtig offer zong de kathedrale Scola Cantorum, onder lei ding van dr. A. Kat. de Grande Messa „Tu es Petrus" vai. Franco Vittadini. Zaterdagmiddag omstreeks kwartover twee had in de Grote Houtstraat een aanrijding plaats tussen een auto en een motor. De auto en de motor reden bei de in Noordelijke richting. Door onbe kende oorzaak viel een vier en zestig jarige wielrijdster, die uit tegenover gestelde richting kwam, van haar fiets. De auto stopte en de motor gooide zijn stuur naar rechts om een aanrijding te voorkomen. Dit gelukte de zeven en twintigjarige bestuurder R. D. uit Heemstede echter niet; hij reed tegen de voor hem rijdende auto op en brak daarbij zijn linker onderbeen. R. D. werd naar het Diaconessen-zieken huis vervoerd. 1. De eerste oefenavond voor gediplo meerden voor dit seizoen is vastgesteld op Dinsdag 9 September a.s. 2. De uitreiking van diploma's aan de cursisten van het vorige jaar zal plaats vinden op Donderdag 25 September a.s. 3. De nieuwe cursus begint dit jaar op Donderdag 2 October a.s. te 7.45 uu: in het oefenlokaal in de St. Antonius- school, Zijlsingel no. 2. Aanmeldingen voor en inlichtingen over deze cursus bij het secretariaat: Jan van Galenstraat 5 (tel. 17666) en bij de heren J. J. van Doorn, Reigerstraat 22 en B. M. Dijkzeul, Zomervaart 90. Het programma van het Orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 9 September des avonds van 89 uur luidt als volgt: 1. Gloria (verdeeld in 9 couplets) uit de „Messe pour les paroisses" Frangois Couperin 2. Fantasia in C. gr. t. J. S. Bach 3. Ricercare (Hommage a Sweelinck) Albert Klerk 4. Toccata Adagio en Fuga in C. gr t. J. S. Bach Het orgel zal bespeeld worden dooi Bernard Bartelink. t GEBOREN: L. RoubosBakker, z; M. E. Bakkervan der Form, z. A. Krop manvan der Velden, z; M. Cieraad— Thomassen, d; V. L. Blankevoort— Uriot d; J. G. LindesmanKrever, d. GETROUWD: J. J. G. Toutenhoofd en J. C. van Damme. OVERLEDEN: J. C. van Nieuwburg, 82 jaar, Kamperlaan. A. C. M. Hen driksvan der Vossen^ 81 jaar, Koning straat; A. C. M. Schu'ltzJansen, 66 j-, Aelbertsbergstraat. Onder voorzitterschap van de heer A J. van Houten hield de Koninklijke Lxe- riertafei „Zang en Vriendschap" te Haar lem een druk bezochte jaarvergadering. Als een zeer belangrijke mutatie is wel te melden de wijziging in het ere voorzitterschap, tot nu toe bekleed dooi de heer M. A Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Deze zal voor-taan als buitengewoon ere-voor zitter fungeren, terwijl de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zich bereid verklaard heeft het ere-voor- zitterschap te aanvaarden. De installatie van beide hoge functionarissen zal op een nader te bepalen datum geschieden. Ook in de bestuurssamenstelling von den verschillende veranderingen plaats. De heren J. E. Voet, C. N. J. van He- mert en A. W. M. Steinhoff, die jaren- tang hun krachten als bestuurslid gaven, achtten de tijd gekomen hun plaatsen aan jongere krachten af te staan. De heer Voet, die reeds erelid en lid van verdienste is, werd bij zijn heengaan na een 26-jarig bestuurslidmaatschap ge huldigd. waarbij hem een tweetal an tieke borden als blijvend aandenken werd geschonken. Aan mevr. A. Voec- Meyer. die de „moeder van Zang en Vriendschap" wordt genoemd, werd het erelidmaatschap aangeboden. De heren Van Hemert en Steinhoff beiden 21 jaar bestuurslid werden benoemd resp. tot lid van verdienste en erelia. Voorts trad de heer P. de Graaff af tn verband met zijn werkzaamheden. Tot nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heren J. P. Lewis, A. Raspe. A Verstijnen en D. Vring. De periodiek aftredende bestuursleden A. A Ramaker en G. D. van Wengen werden herkozen. De in Zang en Vriendschap belangrijke functie van vice-voorzitter, tot nu toe jaren lang bekleed door de heer Voet, berust thans bij de heer A. Th. Misset. Uit de jaarverslagen van secretaris penningmeester, propaganda-commissie en Muziekfonds klonk een opgewekte toon. Het eerste ledenconcert is bepaald or 14 November a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal. Medewerking zal worden verleend door Aerdenhout's Vrouwen koor o.l.v. Albert de Klerk. Op dit con cert zal door „Zang en Vriendschap" de eerste uitvoering worden gegeven van een nieuwe mannenkoorcompositie van Albert de Klerk, door de componist aan de Kon. Liedertafel opgedragen. Pater J. Bak S.J. hield de feestpredi- catie. -Vis uitgangspunt koos ie predi kant de tekst: „Opdat gij het leven zult hebben en licht in overvloed"- Hier mede wordt bedoeld het leven der hei- ligmakende genade in het stralende licht der genade. Het schoonste heeft God de priester medegedeeld, omdat hij deze deelachtig wilde maken aan Zijn Goddelijke natuur. De priester bezit iets van die Goddelijke macht en kracht. In een zeker opzicht bezit de priester een grotere macht dan de H. Maagd. Zij heeft een enkele keer Chris tus aan ons medegedeeld, door Zijn ne derige geboorte uit haar moederschoot. De priester bezit de macht om iedere dag opnieuw, God, op zijn zacht bevel, op het altaar te doen nederdalen, waar na hij Hem aan ons, die in staat van genade zijn, mededeelt in de H. Com munie. Het priesterschap is een hoge adeldom en deze brengt grote verplich tingen met zich mee, n-1. een groot ge loof, eenvoud en reinheid. De priester moet te allen tijde rondgaan als een alter Christus, een andere Christus. Na het plechtig Misoffer zong het koor „Cantate Dominum". Om half 5 celebreerde de neomist een plechtig danklof met assistentie, waar onder werd gezongen het Ave Verum van Mozart, het Ave Maria van Hubert Cuypers en het Te Deum van H. An- driessen. Groep I: ComansStolvoort 10; W. Happel—Hoogland 1—0; v. Emmerik— Reeuwijk Sr. 10. Groep II: v. d. Stoop—Banken V2Yi'. Th. Happelde Lange 10; v. Deyzen —Reeuwijk Jr. 01. Groep III: Blomv. Straaten 10; H. M. HoltkampLunenburg 10; v. d. BergRosenhart 10. Groep IV: Boslandv.d. Putte 10; BakkerHuneker 01. FILMS Rembrandt: Behoudens prolongatie „Ogen als sterren" (Schön musz man sein) Toe gang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Rotation" (Cirkelgang) Berlijn van 1930—1945. Toegang: 18 jaar Tijden: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: Prolongeert (vierde week): „Fan- fan la Tulipe". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting' (111 a Lonely Place). Naar een verhaal van Dorothy Hughes. Toegang: 18 jr. Dagelijks: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorst, om 8 uur. Lido-Theater: „Zij die wij vereren" (So proudly we hail). Toegang: 14 jaar. Tij den: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: Samson en Delilah". Toegang: 18 jaar. Tijden: 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Spaarne: „Terreur in Arizona" en „De wilde hengst". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 5 tot en mei Maandag 8 September: „De roemrijke da den van Danny Kaye". (Up in arms) in technicolor Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30 en 8 15 uur. Dinsdag 9 September Grote of St. Bavokerk: Orgelconcert door Bernard Bartelink, 's avonds van 89 uur. Minerva: „Mariandel", 8.15 uur, tevens Woensdagmiddag 2,30 uur, toegang 18 jaar. Zondagmiddag is de Nederlandse coas- te Marvic uit Terneuzen bij het binnen lopen van de haven van IJmuiden uit de koers gelopen. Het schip verdaagde tot vlak bij de binnenkant van de Zuid- pier. waar het. althans zo scheen het vanaf de Kop van de Haven, in moei lijkheden geraakte. Nu eens zag men het schip recht op de kop, dan weer langszij de pier. maar de achtersteven belef onwrikbaar op dezelfde plaats. De sleepboot Hector van bureau Wijsmüller, aan boord waarvan men de vreemde verrichtingen van de kustvaarder had gadegeslagen, voer ter assistentie uit, maar juist toen hij in de buurt kwam bleken de moeilijkheden opgelost te zijn en kon de coaster, die diep geladen lag met kolen voor Amsterdam, de reis op eigen kracht voortzetten. Bij navraag bij het loodswezen te IJmuiden bleek men niet bereid te zijn de oorzaak van de moeilijkheden te noemen. Als de H.O.V. een concert aankondigt in het Openluchttheater verwacht men regen, want het is zeldzaam, wanneer zo'n concert kan doorgaan. Zaterdag j.l. was het weer zo. Werd het H.O.V.-con- cert afgelast, de weersgesteldheid vormde echter geen beletsel voor klok kenspel. Klokken kunnen tegen regen en wind en beiaardier Wamaars blijk baar ook. Hij voerde althans een uren lang programma uit met een bewonde renswaardig enthousiasme en uithou dingsvermogen. Zoals hij reeds op de persconferentie aantoonde, bepaalde hij zijn keuze hoofdzakelijk tot lieht-aansprekende, pittig gerhythmeerde melodieën, omdat deze op dit niet zeer omvangrijke klokkenspel (het laagste octaaf van grotere spelen ontbreekt) toch tot hun recht komen. Dit met de verwachting, dat die min of meer populaire melo dieën tevens het volk aantrekken en nader brengen zullen tot de torenklokspelen, alsmede tot de gewoonlijk daarop uit gevoerde muziek, zowel goede volks liederen als meer waardevolle ge- gearrangeerde en oorspronkelijke mu ziek. Ten gehore werden gebracht: klassieke stukjes van Beethoven en Mozart, ro mantische van Dvorak en Moskowsky, veelal in dansvorm, liederen met toe passelijk onderwerp: uit „Klokken van Corneville", „Grootvader's Klok" en „Les Trois Cloches", Oud-Hollandse Boerendansen, enz. en tot slot het Wil helmus. Vóór de pauze stond het Reizende Advertentie BREMLAAN 2, hoek Lorentz- kade, eindhalte buslijn 4 (Chr. Huygensplein) brugje over, links af, ingericht door COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 1317 HAARLEM toont U de toepassing van nieuwe vondsten op het ge bied van woninginrichting. Vrije bezichtiging op werkdagen van 15—17 en 19—21 uur. De Ned. R.K. Vereniging van han delsvertegenwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspecteurs opende Vrij dagavond bij „Royal" haar vergade- rings-seizoen 1952/53. De geestelijk ad viseur hield een causerie over „Jehovas Getuigen'een actueel en leerzaam on derwerp. Hierna wera een intelligentie- wedstrijd gehouden tussen Haarlem en randgemeenten, waarvoor dan ook de dames waren meegekomen. Aan alle vertegenwoordigers, agenten en verze keringsinspecteurs zij van deze plaats reeds medegedeeld dat er op 25 October a.s. in Utrecht een groot congres met de zuster-organisaties (Christelijke en Al gemene) gehouden zal worden. Frederick Knott heeft met zijn eer ste stuk „U spreekt met uw moorde naar" knap werk geleverd. Een vrij onnozel thema heeft hij gebruikt om een thriller op te bouwen, die wat de uit werking betreft bepaald verrassend is Het echtpaar Wendice leeft zo op het eerste gezicht gelukkig op z'n flat in Londen, maar onbewust is er enige verwijdering tussen man en vrouw ont staan door de wat nadrukkelijke be langstelling van een vriend van de vrouw. De echtgenoot, die zijn vrouw overigens alleen getrouwd heeft om haar geld, vindt in deze relatie alle aan leiding zijn vrouw uit de weg te rui men om zich zo van haar kapitaal te verzekeren. De hulp van een oude kost schoolvriend wordt ingeroepen en deze blijkt wel bereid voor paar lieve pon den de vrouw te vermoorden. Alles is tot in de perfectie geregeld, maar heel de opzet mislukt, wanneer de vrouw haar aanvaller de baas is en de moor denaar zelf ziin aanslag met de dood moet betalen. Tot zover is alles dus nog „normaal", doch dan spint Knott een ragfijne intrige uit, die de veroordeling van de vrouw verdacht van moord doet verkeren in de ontmaskering van haar man. En dat laatste voora! maakt dit spel zo uitermate boeiend, dat het feitelijke verhaal de toeschouwer nog maar weinig interesseert. Frederick Knott moet jarenlang een bekwaam ten nisspeler zijn geweest en deze weten schap verklaart veel in zijn stuk. Ook hier staan twee mensen tegenover el kaar, zoeken als het ware eikaars zwak ke plekken en de zich steeds wijzigende tactiek brengt de toeschouwer van del applaus, ene in de andere sensatie. Zo moet het ook de Haarlemse to neelvrienden zijn vergaan, die het af gelopen weekend dit spel hebben zien spelen in de stadsschouwburg. De Ne derlandse Comedie onder regie van Henk Rigters bracht daarvan de pre mière in een vertaling van Gerard Re- kers. Daar waren slechts vijf mensen bij betrokken, maar het flitsende en soms overrompelende karakter, waar aan de regisseur kennelijk de voorkeur had gegeven, hield er de overigens niet overdreven sensatie het hele stuk in. De intrige, die Knott bij de moordplannen had ingeweven, werd meesterlijk uit gespeeld evenals die in de afwikkeling van deze lugubere affaire. Het décor van Jan Prent droeg daar alles toe bij In dat schijnbaar onontwarbaar net za gen wij Hans Kaart als inspecteur, ge zet en fors, doortastend genoeg om niet oubollig te lijken; daar wafer, van die kleine trekjes, die hem in dit spel tot een acteur van formaat stempelden. Ge rard Rekers, dreigend en groot, gaf in zijn creatie van de moordenaar een flin ke dosis zakelijkheid ten beste, waar voor Guus Oster een soms wat al te beweeglijke echtgenoot niet onder deed. Joan Remmelts bleek als de vriend een trefzekere tegenspeler voor Guus Oster en Ina van Faassen tenslotte speelde een charmante echtgenote, die bij de ontmaskering van haar man haar hulpeloosheid nogal letterlijk demon streerde. Spel op een der toegangslanen naar het Paviljoen en aldus geplaatst bleek b klankvolume te sterk en daardoor min der genietbaar voor de bezoekers. Na de pauze had men de auto geplaatst op het pleintje achter de ingang en nu was het volume in betere verhouding en kwam alles zeer goed tot zijn recht. De beiaardier gaf de liederen in een gcede bewerking, waarvan die voor „Wilt heden nu treden" ons het best beviel, daar hierin de melodie nu eens in het laagste octaaf was geplaatst en in het hogere octaaf met fijne figuur tjes was omrankt. De klokkenklanken zullen door hun stemming en nog meer door hun tame lijk sterk medeklinkende boventonen wellicht in het begin aan velen ietwat vreemd hebben aangedaan: op de duur zullen ze toch wel enige bekoring heb ben geschonken. Vanzelfsprekend als de afstand tot de luisteraar niet te klein was. Tot onze spijt kon de beiaardier van wege genoemde omvang geen ooi- spronkeliike muziek vertolken. Zo der gelijke muziek niet bestaat, dan dient ze spoedig te worden gecomponeerd. Dit ook ten gerieve van de reeds in ons land aanwezige acht en twintig spelen van dezelfde omvang als het Reizende! Eerlijkheidshalve dienen we te ver melden, dat niet alleen de firma Eys- bouts, die dit Reizende Spel goot (zo als op de persconferentie werd verteld' Hemonyklokkenspeien heeft uitgebreid met hoger klinkende klokken in het zelfde kianktimbre, doch ook andere firma's, onder wie de eeuwenoude „Pe tit en Fritsen" te Aarle-Rixtel en „Van Bergen" te Heiligerlee hetzelfde werk hebben verricht en ook tot voldoening van de beste deskundigen op dit gebied Ere wie ere toekomt! O. K. Maandag 8 September Hoog water: 6.12 u. en 18.35 u. Laag water: 2.06 u. en 14.18 u. Dinsdag 9 September Hoog water: 6.56 u. en 19.19 u. Laag water: 2.44 u. en 14.55 u. Advertentie (Anno 1875) Inlichtingen j f 11—12 uur P&V// Inschrijvingen dagelijks >14-17 uur voor R.K. J 1.19-21 uur Er wordt momenteel hard gewerkt aan de voorbereiding van de interna tionale bloemententoonstelling „Flora 1953", welke het volgend jaar in Heem stede wordt gehouden. Over enige we ken aldus weet het Weekblad voor Bloembollencultuur te melden zul len de meer dan twee millioen bloem bollen in meer dan duizend variëteiten op de voor hen bestemde plaatsen ge plant zijn. Sedert een jaar zijn voor de tentoon stelling twintig hectaren weide en bos van het landgoed Groenendaal in ge bruik genomen, dus aanmerkelijk meer dan dit in 1935 het geval was. Temidden van het grote bloeiende park is een „Bloemenpaleis" in aan bouw, waarin bovendien vijf „binnen- tentoonstellingen", elk van tien dagen zullen worden gehouden. Vele honder den inzendingen zullen hierin geëxpo seerd worden. Van 1422 Maart, Bloeiende Bolge wassen in hun toepassing binnenshuis. Van 27 Maart6 April, Aalsmeerse snij bloemen; de élite uit de kassen van dit beroemde centrum. Van 1019 April bloeiende heesters uit het eveneens be faamde Boskoop. Van 24 April3 Mei Azalea's, tropische en sub-tropische ge wassen uit België (Gentse culturen) tot slot, van 6—14 Mei een manifest» van de Ned. Bloemisterij onder ie'® van de Kon. Maatschappij voor J-1 bouw en Plantkunde. Een uit prominente verte genwooi gers van de buiten- en binnenia11 tuinbouw samengestelde internation jury, zal uitgenodigd worden de^ de i 9 grondstentoonstelling. alsmede uc te tiendaagse shows te beoordelen en waarderen. De organiserende verenig, ff heeft haar zuster-organisaties in buitenland verzocht haar besturen bet buitenlands Ere-comité te «o plaatsnemen. De uitnodigingen v beide groepen buitenlandse gasten den volgende maand verzonden. Zaterdagmorgen omstreeks half twjj» had op de hoek Rembrandtlaan eny. ter de Hooghstraat een aanrijd' plaats tussen twee personenauto's waa bij ernstige materiële schade werd aa gericht. De bestuurder en passag'Lj van een der auto's liepen enige l'.j verwondingen op. De auto, bestuU door de 24-jarige A. te Heemstede, a aan de ander geen voorrang verlee" De politie maakte proces-verbaal op. KEUZE UIT ENORME COLLECTIE BONTMANTELS, korte zoel als lange, tegen zéér aantrekkelijke prijzen o.a. korte modellen: Toscaans Lam v.a. f 18S Biberet I 175 Grjjs Persianer Patt f 295 Gev. Petit Gris f 285 lange modellen: Seal v.a. f Biberet f Argentijns veulen f Persianer Patt f VERDER GROTE SORTERING IN JEMEN, BISAM, ILTES PELTERIJENHANDEL J. WINNIK HERENGRACHT 144, 2 min. v. d. Dam - AMSTERDAM TEL. 33286 Wij hebben dus met dit spel geer. ver loren avond gehad: niemand anders blijkbaar ook. gehoord tenminste het W. H. Het bedrijfschap voor visserijproduc ten heeft in December 1951 een begin gemaakt met een onderzoek naar de verkoop van vis in belangrijke delen van de provincies Drente, Overijsel en Gelderland (Oost-Nederland) en de gemeente 's-Gravenhage met de bedoe ling in de eerste plaats een inzicht te krijgen in het assortiment, dat in deze gebieden wordt aangeboden. Uit dit eerste onderzoek bleek, dat naast verse vis (vooral de goedkope soorten) voor Oost-Nederlandse winkeliers de gezou ten haring en de droge waar een zeer belangrijke rol spelen, zulks in tegen stelling tot de gemeente 's-Gravenhage, waar het merendeel van deze artikelen aan speciale haringkarretjes wordt ver kocht. Op een vraag naar klachten betref fende de kwaliteit of verpakking werd voora] uit Oost-Nederland geantwoord, dat de verpakking van gerookte en ge stoomde producten nogal eens te wensen overlaat, terwijl de sortering of de kwa liteit van de verse vis ook niet altijd even goed is. Een tweede onderzoek strekte zich uit over het eerste halfjaar 1952, waar bij de beschikbaar gekomen gegevens werden gesplitst in de categorieën: het platteland van Oost-Nederland, de ste den van Oost-Nederland, Den Haag. Bij deze indeling werd een grote concen tratie van de bevolking als het kenmerk van een stad beschouwd en als grens werd genomen 750 inwoners per vier kante kilometer. Het bleek nu, dat in elk van deze drie gebieden dat in totaal per week ver kochte hoeveelheden vis gedurende het eerste halfjaar ongeveer eenzelfde ver loop hadden: in Januari en Februari steeg de omzet langzaam, om in Maart en de eerste helft van April een top te bereiken, daarna daalde hij weer krach tig, zodat het niveau in Mei weer onge veer gelijk was aan dat van Januari. Juni gaf weer een stijging te zien. De grote omzet in Maart is vooral te dan ken aan een sterke stijging in de ver koop van platvis. In Juni is bet voor namelijk de verkoop van maatjesharing, die de totale omzet omhoog jaagt. Ten aanzien van de verhandelde soor ten verse vis kan worden opgemerkt dat deze in Oost-Nederland in hoofdzaak bestaan uit wijting, schelvis, een kleine hoeveelheid kabeljauw en koolvis, voorts verse haring, schol en wat schar en tong. üp het platteland is de wijting met meer dan 50% van het totaal favoriet, terwijl dit percentage voor de steden van Oost- Nederland, evenais voor Den Haag, on geveer 30 bedroeg. Schelvis vormt op het platteland in het algemeen slechts 10% van het assortiment, in de steden 20-30% en in Den Haag 10-15%. Kabeljauw en Advert erttic Een nieuw Ministerie geboren ..Hup Holland!", de moed niet verloren. Wenst 't Team en ziin Loods Vlet een glas Tip van Bootz. Dat het kracht en geluk is Inz. Hr. C. J. A. M„ R'dam, ontv. I fl. Tip 1 LH. Bootz' Oude Genever. koolvis samen blijven in het algemeen op het platteland nog beneden 10%, in de steden is dit 10-15% en in Den Haag 15-20%. in totaal vormt de rondvis oo het platteland 70-75% van het assorti ment, in de steden 65% en in Den Haag nauwelijks 60%. Naast rondvis wordt er zolang er een redelijke aanvoer is in Uost-Ne- derland zowel in de dorpen als in de ste den zeer veel verse haring verkocht: in het begin van het 3aar ongeveer 30% van de omzet van verse producten en üan geleidelijk dalend naarmate de aan voer terugloopt. In Den Haag bedraagt dit percentage over het algemeen nog geen 10 Uit het onderzoek is in ieder geval naar voren gekomen, dat er belangrijke verschillen zijn tussen de visvoorziening van een bepaald gebied in het Oosten van het land en die in een stad, welke zeer dicht by de aanvoerhaven is gele gen. Bovendien bleken er enkele gebre ken te bestaan in de wijze van verzor ging. Daar het van groot nut zou zijn indien ook over andere delen van het land dergelijke gegevens bekend waren is het de bedoeling het terrein van oh derzoek In de toekomst te verplaatsen naar andere delen van het land. Onder auspiciën van de Algeme"! Vereniging voor Bloembollencultu' i)( zal er gedurende de wintermaand een tweejarige cursus in bloembol' teelt worden georganiseerd. Drie aV„e den per week wordt er les gegeven. a.s. cursisten moeten tenminste e jaar zijn en met succes de 'ajUe school hebben doorl pen. Voor cursus kan men zich aanmelden bil O de Wit, Regentesselaan 36, Haan® Dinsdagavond a-s. houdt de afdel'V Heemstede van de Kath. Middenstan bond de eerste vergadering in het n' j we seizoen. Dit begin is al goed, jj. als spreker zal optreden jhr. dr. .e- Mollerus, die met plaatjes en een zeliig praatje over zijn laatste om^ vingen door de Soedan en omgeving aanwezigen aangenaam hpzii? den. zal bezig Vs' Wethouder H. Disselkoen zal W°e' dag geen spreekuur verlenen. .•X' Voor de voetbalwedstrijd Bever^Lp- RKVVA is gisteren de Beverwijk' ^e' voerder Marx gehuldigd in verband het feit. dat hij zi.in 500ste off1 KNVB-wedstriid speelde Advertentie Wastarieven v.a. 25 ct. per De Amerikaan Willard E. Edwards electrotechnisch-ingenieur van be roep maakt een wereldreis om een door hem zelf vervaardigde „eeuwig durende kalender" bij de mensheid te introduceren. Op het ogenblik is hij in ons land; en hij vertelde ons dan dat hij al op 15-jarige leeftijd in 1919 «ia een „uitdaging" van een onder wijzeres zijn kalender had samengesteld. Het plan voor de wereldreis is bij hem opgekomen, toen hij enige tijd geleden probeerde het Amerikaanse Congress en de U.N.O voor zijn project te in teresseren. „Als de wereldbevolking er om vraagt", zo werd hem gezegd, „kun nen wij er mee accoord gaan". Welnu toen is de heer Edwards meteen op stap gegaan om de „wereldbevolking' van een en ander op de hoogte te stel- 'en Bij het samenstellen van zjjn kalemlei heeft de heer Edwards dan het jaar in vier gelijke kwartalen verdeeld: elk van 91 dagen. Totaal kwam hij dus op '164 dagen per jaar. De 365e dag wil hij langeduid zien als „Nieuwjaarsdag' en mondiale feestdag, die moet vallen ussen 31 December en 1 Januari. De •calender begint op Maandag 1 Januari «n eindigt op Zondag 31 December, zo dat de Nieuwjaarsdag een „tweede zou zijn. Ook de vierja»^e®°, d** Zondag schrikkeldag heeft hij als een ,a». Zondag" geprojecteerd tussen (,a 31 Juni en Maandag 1 Juli- !cn wards-kalender tellen de i»aa.n nuari. Februari, April, Mei, -J em gustus, October en November.^,, j 'lagen en de overige maanden kvvarta® dagen. De eerste dag van elk op e® valt op een Maandag, de iaat» Zondag. Consequenties van een en f.fe f®efp data dezelfde aa]fd® cteeds op fcopd - dat de algemeen dagen ieder jaar op d< len en dat iedereen steeds icii en uttc icucicc. en efi dag jarig zou zijn; altijd1 op ^jilioeb bijvoorbeeld. Dat er tha gepo mensen zijn die op data ^_et z0u die in de nieuwe kalende t>ijv. voorkomen - 31 August^ vo0rZi® beeft de heer Edwards we da e Hij wil dezulken een n hee)d °f %0 toewijzen. „U bent b«vo boren ,et 300ste dag van het JaarmfnD ka^ü- zegt hij, „welnu tel in mjn pi® tot de 300ste dag en u we verjaardag". „(teevee1*1 ^eef Aardig gevonden en van de 10jP eeuwigdurende kalend masS Edwards. Maar om er te vragen l >U:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2