Wederopbouw en Volks huisvesting aan O N &cic de lUnrvman :fiei£eAeim. van ctë&ïaê&t/c- m i L j 2000 handwerken in Purmerend Breien wint het van sierwerk Hoe verwijdert men honderd millioen vlekken? De Haagse Academie reikt prijzen aan zeven kunstenaars uit Staking in de Amerikaanse vliegtuigindustrie GENERAAL NAGUIB THANS OOK „MILITAIR GOUVERNEUR-GENERAAL VAN EGYPTE" Internat, week van ka th. jeugd ge open cl Politieke partijen worden niet ontbonden, doch gereorganiseerd Koninklijk paar betuigt deelneming Conrad Kickert onderscheiden 0 isterwijk heeft 10.000 inwoners Indonesisch schip te water gelaten Kath. Econ- Hogeschool R.K. Universiteit Rika Hopper 75 jaar Vrouwen bekijken graag eikaars producten HENDRIK ANDRIESSEN MOET EEN SPECIALE COMPOSITIE SCHRIJVEN verkiezingen IA 4 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 w°°'j De ramp te Farnborough Officier Legioen van Eer h, ^hilosophicum „Dijnsel- burg" Op scheepswerf te Zaltbommel Geen ontgroening na 11 uur 's avonds te Nijmegen Mr. Jonkman weer voor zitter Eerste Kamer Mr. J. Burger voorzitter P. v. d. A.-Kamerfractie Van transportband gevallen Nekkramp in Maasland IP® 7 mm* MARKTBERICHTEN Dr. Gunning naar Amerika nverwacht en nauwelijks begeerd zal het ministerie van Wederop- bouw en Volkshuisvesting in het 'leuwe kabinet bezet worden door een S?wirdsman,die de beginselen der is toegedaan, ir. H. B, J. Witte, nog toe burgemeester van Bergen P Zoom. Onverwacht, want het liet j'ch aanvankelijk aanzien dat de P. v, A. onder geen omstandigheden iburg. ;ar. nst. pton. i. GIW' n. Ne4 "jiontt' ,env. Jam vW Sai^' mi- Orb N. Bi" ass»' ,ondf' dab1' 5ueï' ,6's zou prijs geven van het door haar fineerde erf. En tot dit erf behoorde "et terrein dat eerst sinds de oorlog an ae regeringsdomeinen was toege- ..°egd. wederopbouw en volkshuisves- ltlë, zodat de P. v. d. A. op dit terrein onbelemmerd door traditionele rem- ®gen kon werken en gewerkt behoudens een povere parlemen- aire redressie, aan de vormgeving van "3ar socialistische beginselen. Niets 'ees er aanvankelijk op, dat de P. v. A. de leiding aan dit departement, teri spectaculaire kant van haar rege- 'jgsbeleid, aan anderen zou overlaten. .Nauwelijks begeerd is het departe ment thans aan de K.V.P. toegevallen. lag niet in de grote lijn der K.V.P.- J°litiek, die zich steeds concentreerde „P Binnenlandse Zaken, O., K. en W., pciale en Economische Zaken en Justi- ,le' al konden n.H al deze departemen- :n gelijktijdig door haar bezet worden. ?atl deze lijn, die al vóór de oorlog "srd getrokken, is na de oorlog onver teerd vastgehouden behoudens een f'^ine ombuiging ten gunste van de P.üitenlandse politiek. De enorme pro- kernen verbonden aan de Wederopbouw de Volkshuisvesting zijn nauwelijks P'nnen de gezichtskring der K.V.P. ge nuien, ondanks de daaraan bestede ""ndacht op enige partijcongressen en pdanks een lid, in elk der beide Ka merfracties, dat deze problemen in het P'zonder behandelde. Tot een actief Sjleid is het evenwel nimmer gekomen. Jpt de kleine lijn betreft, die van het pssen en meten rond de formatie ."hijnt Wederopbouw en Volkshuisves- .'"g wel als onbelangrijk en vederlicht zijn beschouwd. Nadat aanvankelijk poging om een der aan de K.V.P. Nagedachte zetels in het kabinet met .Be president van de Wereldfederatie ?h de Katholieke Jeugd, Josef Senn, f't Zwitserland, heeft in Wenen de k'ernationale Week van de katholieke I ugd geopend. Afgevaardigden uit alle 7aden van West-Europa zullen tijdens ?eze week problemen van de jeugd in "et vrije Europa bespreken. Verschei- _-'ne speciale werkgemeenschappen zijn ingericht ter bespreking van verschu dde onderwerpen, zoals „De Familie", "Be Jeugd", „De Staat", „Europa" en "Be Kerk". De bijeenkomst zal Zater- pg besloten worden met een fakkel- ®arade, waaraan naar men verwacht peer dan 50.000 leden van de katho- Neke jeugdgemeenschap zullen deelne men. Donderdag zal de H. Vader via ;.6 radio een boodschap tot de jongeren uchten. Dé katholieke jeugdorganisatie fhivat in totaal 20 millioen leden in 93 'anden. De Internationale Week van de katholieke jeugd vormt een onderdeel van de Oostenrijkse Katholiekendag, waar onze Weense correspondent elders ,en artikel aan wijdt. 8. M. de Koningin en Z. K. H. Prins ptnhard hebben aan de Koningin van ^geland telegrafisch hun deelneming "'uigd naar aanleiding van de vlieg- Vp tijdens de vliegfeesten te Farn- rough. 1, Ben „Coroner's Jury" van acht man j®®ft inmiddels vastgesteld, dat piloot On Derry, wiens straalvliegtuig Za- krdag tijdens een demonstratie in de vjCJ>t uiteensprong, in geen enkel op iaat aansprakelijk is te stellen voor Jjl ongeluk, waarbij Derry en zeven l twintig andere personen om het ven kwamen. Kapitein Sidney Hughes, in de verkeerstoren dienst deed, de straaljager dook met een snel- w'd, groter dan die van het geluid, jf klaarde, dat hij tijdens de duik met tterby in radiotelephonisch contact d-°ad en dat hij er zeker van was, dat J' Piloot geen enkele aanwijzing had, i er iets aan zijn machine haperde. q. e jonge weduwe van de piloot heeft „Coroner' een telegram gezonden, g arin zij haar deelneming betuigt met tj„ familieleden van de zeven en twin- Uq toeschouwers, die gedood werden t„:0r een van de motoren van het vlieg- L.S'.dat zich in de menigte boorde. Ook (ledigde zij haar medeleven met de e en zestig gewonden. Nederlandse in Parijs wonende «icj'kter Conrad Kickert is door de pre- der Franse Republiek op voor- van de minister voor Schone V9."skn benoemd tot officier in de orde r. «et Legioen van Eer. Ij «hrad Kickert werd in 1882 in Den Q0 8 uit een officiersfamilie geboren. «5n r de schilder Markus kwam hij in ^fjkking met Lodewijk Schelfhout, die 'k inu'tnodigde naar Parijs te komen. die door i5a ""u schreef hij critieken, tij„ felheid veel opzien baarden. Van e en twintigste jaar af wijdde hij Volledig aan de schilderkunst ^rj-6rt was een autodidact, die zich in Verder ontwikkelde. 'O.OQ^erwijk heeft 10.000 inwoners. De kben' Maria Johanna Antoinetta Pe- Tred erica van den Hout, werd Wdei Tfen vo1 tr°ts aangegeven door „khei an den Hout, die van beroep r Ke^0edel°Per is- De boreling zal van l'Oo i^oente een spaarbankboekje van «''er* gen. Voorts gaven talrijke win- L-Jie e. die wegens de Oisterwijkse bra- en. een gulle bui waren, geschen- k Be li^r F°0»rzitter van „Braderiestad", de dujjg^Bitsaerts, werd peter van de Relingag 29 September zal de nieuwe n, Aar+X?n het Groot Seminarie van v '°SonK dom, bet nieuw gebouwde <i6 den um „Dijnselburg" plechtig Ai. kaDBlgeopend. Op die dag zal ook jjjdrtk 0or Z' H. Exc. mgr. dr. B. bt! aartsbisschop-coadjutor van worden geconsacreerd. het kussen van W. en V. te stofferen, was mislukt en daarmede de derde for matie-poging, is in de vierde ronde deze zetel toch aanvaard onder het beding dat hij een stel van zes zou volmaken. abetrachtingen over dit alles zul len straks bij de algemene be schouwingen over de begroting door de politici van professie wel in ruime mate worden ten beste gegeven. Hier moge slechts uiting worden gege ven aan de vreugde en voldoening van velen dat thans eindelijk in ons land de weg geopend is tot het toepassen van de K.V.P.-beginselen op het bouw beleid tot nut van het algemeen welzijn der Nederlandse gemeenschap. En het ware wenselijk dat deze vreugde en voldoening gedeeld werd door alle K.V.P.-kiezers, immers een juist bouw beleid betekent leniging van een der elementairste menselijke behoeften, n.l. aan beschutting en persoonlijkheids uitdrukking, het betekent goede verhou dingen in een centrale sector van het sociaal-economisch leven en culturele bloei op een der belangrijkste terreinen van de menselijke voortbrenging. In één woord gezegd is het goede bouw beleid de noodzakelijke voorwaarde zonder dewelke elke gezinspolitiek op de duur vruchteloos moet blijven. Hier zoals op vele andere terreinen is de sprong van het beginsel naar de praktijk nog nauwelijks doordacht, laat staan gemaakt. Excellentie Witte komt dan ook voor een zeer zware taak te staan. Hij zal een departement, dat tot nog toe is beheerd met een sterk socia liserende tendenz, moeten brengen- on der de signatuur van de christelijke vi sie op gemeenschap en eigendom, of meer nabij gesteld van de christe lijke' visie op gezin en huis. In concreto betekent dit, dat hij een berg principiële en praktische vraag stukken zal moeten oplossen en aan de oplossingen vorm geven. We willen er hier enkele noemen: welke grondpoli- tiek moet aan het bouwbeleid vooraf gaan? Wie moet de eigenaar der te bouwen woningen zijn? Kan de bouw van étagewoningen in verband met een gaaf gezinsleven maar ad libitum in ons land worden voortgezet? Moet aan de bouw van duplex-woningen niet spoedig een halt worden toegeroepen? Raakt de levensontplooiing van het ge zin niet bekneld in de z.g. aanpassing van de woninggrootte aan de gezins samenstelling? Moet de liaison tussen planning naar socialistische maatstaven en uitvoering door het kapitalistische groot-bouwbedrijf, zoals deze tot uit drukking komt in de tot nog toe door het departement met veel geld en over heidsdwang bevorderde prefabbouw, niet verbroken worden? Hoe kan een zinvolle verscheidenheid in de woning bouw worden bevorderd ten einde te ontsnappen aan de dreiging van dé- personificatie door de bouwwijze? Hoe kan het bouwambacht worden terugge voerd binnen de kunstzinnig-creatieve sfeer van het bouwbedrijf, die nu alleen aan de strikt ontwerpende krachten aan de tekenplank is voorbehouden? Als er een terrein is waarop een nieuwe vormgeving in christe lijke zin van het maatschappelijk leven om realisatie roept, dan is dat het terrein van het bouwen, dat met al zijn vezels verbonden is met het recht, het geluk, de eer en de welvaart van onze Nederlandse gezinnen. Te zelden is evenwel het gezin in staat de materiële en geestelijke krach ten op te brengen om zichzelf een eigen huis te bouwen. Op grond van de subsidiariteit treden dan anderen naar voren om deze taak te volbrengen. Tot nog toe hebben we na de oorlog vooral de woningbouwver enigingen en de gemeenten zich de zorg voor de volkshuisvesting zien aantrek ken. Het valt daarbij op, dat, ondanks de financiële zorgen, aan het sociale en culturele niveau van de woningbouw grote aandacht is besteed. Hier ligt, ondanks principiële bezwa ren tegen het beleid van de ambtsvoor gangers van de nieuwe minister, onge twijfeld een winstpunt voor de na-oor- logse periode. Het zal tot de taak van minister Witte behoren dit winstpunt te behouden en er, als met een hypo theek, het particulier initiatief mee te belasten wanneer dit, na terugkeer van meer normale financiële verhoudingen, weer aan de woningvoorziening gaat meewerken. Ook dit wordt verlangd door een juiste toepassing der subsi diariteit. De nieuwe bewindsman zal vrucht baar overleg kunnen plegen met zijn ambtgenoot De Bruijn, die de P.B.O. en de bezitsspreiding onder zijn leiding kreeg. Vormen de woningen niet de eerste en meest voor de hand liggende objecten waarlangs de bezitsspreiding gerealiseerd zal kunnen worden? Zo zal ook overleg nodig zijn met O., K. W. teneinde de voorwaarden te kunnen scheppen dat in dit tijdsgewricht, nu de zorg voor de Nederlandse volkshuisves ting een ongekende omvang heeft aan genomen, allerwegen nieuwe harmoni sche dorps- en stadsbeelden ontstaan, waarin ook de andere gebouwen der ge meenschap en we denken hierbij speciaal aan de scholen en de kerken op een wijze worden opgenomen, die het karakter van ons volk waardig is. We hebben bij dit alles niet gerept van de speciale belangen van het grote gezin en wij doen dat ook niet. Zij, die iets afweten van de staat van dienst, die minister Witte op het terrein der volks huisvesting reeds achter zicN, heeft, weten dat dit niet anders zou zijn dan een open deur intrappen. De waarach tige populariteit die minister Drees zich verwierf door zijn zorg voor de bejaar den wensen we minister Witte toe met zijn arbeid, waarvan we de meest heil zame gevolgen voor jong Nederland verwachten. A. EVERS Zaterdag is op de scheepswerf „De Waal N.V." te Zaltbommel het in opdracht van de republiek Indonesia in aanbouw zijnde schip „Burdjamhal" te water gela ten. Voor deze tewaterlating bestond gro te belangstelling. De doopplechtigheid ge schiedde door de echtgenote van dr. Her men Kartowisastro, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de republiek Indonesia. Het schip heeft een waterverplaatsing van 1200 ton. Het was bestemd dienst te doen als passagiersschip met accommodatie voor ongeveer 178 passagiers, 8 oficieren en 36 manschappen. Het zal thans echter te Zaltbommel worden afgebouwd als een hydrografisch opnemingsvaartuig, uitgerust met de modernste apparatuur en met een bemanning van 96 koppen. Naar wij vernemen heeft de Senaat van de Studenten Vereniging Albertus Magnus der Katholieke Universiteit te Nijmegen besloten de ontgroening der nieuwe leden om elf uur 's avonds te be ëindigen, ingevolge het advies van dr. Banning, Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid. Op Maandag 15 September 1952 zal de opening plaats hebben van het zesentwin tigste Studiejaar der Katholieke Economi sche Hogeschool. Om 10.30 uur zal een plechtige H. Mis worden opgedragen door mgr. dr. P. J. M. van Gils, Curator, in de St. Jozefkerk (Heuvel). Om 4 uur zal de rector-magnificus in de zaal van het Con servatorium der R.K. Leergangen (Bos- scheweg 438) verslag uitbrengen over het afgelopen studiejaar en het rectoraat over dragen aan prof. dr. M. J. H. Smeets. Tot bijwoning van deze plechtigheden worden alle belangstellenden door Rector en Se naat uitgenodigd. Na afloop recipiëert de Senaat Bosscheweg 339. De rector-magnificus der R.K. Univer siteit te Nijmegen zal voor het inschrij ven van eerstejaarsstudenten zitting hou den op Dinsdag 16, Woensdag 17 en Don derdag 18 September a.s. telkens des voor middags van 1012 uur in het aulagebouw, Wilhelminasingel 13. De Mis van de H. Geest bij gelegenheid van de opening van het nieuwe studiejaar zal worden gecelebreerd op Dinsdag 16 September te 9.30 uur in de St. Joseph- kerk aan het Keizer Kaï-elplein. De bekende actrice Rika Hopper wordt 24 October 75 jaar. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis zal „Comedia" waaraan mevr. Hopper sinds 1945 verbonden is Casona's „Bomen sterven staande" uitbrengen. De ju- bilaresse zal daarin de moederrol spelen. Bij K. B. is gelet op artikel 95 van de Grondwet benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de zitting, welke zal aanvan gen op 16 September 1952, mr. J. A. Jonkman, lid van die Kamer. De Tweede-Kamerfractie van de P.v. d.A. heeft, als opvolger van de nieuwe minister van Justitie, mr.'E. Donker, mr. J. Burger tot voorzitter gekozen- In Assen is een tienjarig jongetje, Henk Smit genaamd, tijdens het spelen van een transportband op het Wilcoter- rein gevallen. Zwaar gewond is het kind opgenomen in het ziekenhuis te Assen, waar het later aan de verwon dingen is bezweken. In Maasland (Zuid-Holland) is bij een der inwoners nekkramp geconstateerd. Ee patiënt, die in een ziekenhuis is op genomen, ondergaat een penicilline-be- handeling. 16. „Ziet ge?" snuift Half ra triomfantelijk. „Twijfelt ge nu nog langer can de woorden van onze gastvrouw? Ha! Thans zal ik deze wezens laten zien, wie ik ben!" „Dwaas!" valt Eric hem in de rede. „Hebt ge nimmer het geluid van de steenuil gehoord? Een onschuldige vogel is het, anders niet!" Doch Orm laat zich niet zo gemakkelijk overtuigen. Met kennis van zaken mompelt hij: „Steenuilen.... jawel...-, vermomde geesten zijn het, of ze nu het geluid van een steenuil of van een zeehavik maken! Wacht maar tot ze ons te pak ken krijgenMaar de Noorman haalt de schouders op.. „Laat ons de avond niet bederven met te praten over dingendie niet bestaan1" zegt hij. Doch zo gemakkelijk geeft Kara zich niet gewonnen. „Ik weet wel beter', antwoordt ze met een lachje, dat Orm koude rillingen over zijn rug bezorgt. „Ik wil uw avond niet bederven, doch gij hebt niet, zoals ik, de oude krijger gezien, die hier soms op het uur van middernacht door de gangen dwaalt De man heeft geen hoofd, en waar hij gelopen heeft is de volgende morgen nog duidelijk een bloedspoor te zien! Ge weet niet, dat mijn dienaren voor geen goud 's nachts de wapenzaal durven betreden, omdat er slagbijlen met dodelijke zekerheid door het vertrek suizen, zonder een spoor ran iemand, die er mee geworpen kan hebben!" Orm's ogen puilen bijna uit zijn hoofd van ontzetting. Het zweet breekt hem aan alle kanten uit. Pum Pum duikt bibberend achter de zware gestalte van Halfra weg en men kan zijn tanden' horen klapperen. De Noorman is de enige, die zijn kalmte be waart, en glimlachend zegt hij: „Het zijn inderdaad vreemde zaken, waarvan gij vertelt, doch het is reeds laat en wij zijn vermoeid van de reis. Ik geloof niet, dat uw spoken vier vermoeide reizigers naar het leven zullen staan en indien gij ons voor de nacht onderdak wilt verlenen, zullen wij daarrwn een dankbaar gebruik maken!" Wanneer Orm dit hoort, is hij een bezwi - ming nabij, en terwijl hij zich op het voorhoofd slaat, jammert hij: „Dan zullen wij dus nooit meer de zon zien opgaan!" Purmerend kreeg in 1484 van Jan van Egmond het privilege om markt te houden. Het is nog de belangrijkste marktplaats van Noord-Holland, waar iedere Dinsdagochtend op de „alles in een" markt al hetgeen wordt verhandeld wat voor het boerenbedrijf in Noord-Holland van betekenis is, waarbij een omzet wordt bereikt van wekelijks rondom de twee millioen gulden. Om door tentoonstellingen de activiteit der streekbevolking te stimuleren, werd vijfentwintig jaar geleden het comité „Purmerend marktstadopgericht, dat dezer dagen zijn 25-jarig bestaan viert met een feestweek van 813 September, ge concentreerd rondom een gevarieerde landbouwtentoonstelling, waarbij als bijzon dere attractie voor de vrouwen en misschien ook voor menige man een grote handwerktentoonsteliing is opgezetEn natuurlijk ook een show, want men is er zeker van stromen vrouwelijk publiek te trekken als men mode laat rondwandelen, een vorm van kijkspel die de laatste jaren de wereld veroverd heeft. En als Dior en Fath op die wijze hun commerce bedrijven, waarom dan ook niet de textiel verkopende middenstand ilit Purmerend, die er een zeer originele bonte revue van waakt, met als mannequins een aantal Purmerendsen, die met grote flair en eerlijke zekerheid, in middagjurken (die toch niet per se cocktailjurken hoeven te heten!), jumpers, peignoirs, pyania's en huishoudschorten door de stampvolle zaal vjandelen, muzikaal begeleid door Klaas Klijzing, keinzoon van de beroemde pijproker. Het evenement is echter de handwerk tentoonsteliing, waaraan handwerksters uit het gehele land hebben meegedaan en waarvoor circa 36.000 inzendingen zijn binnengekomen, welk grote aantal onge twijfeld is toe te schrijven aan de geld prijzen, uitgeloofd door een groot week blad. Van die stroom inzendingen zijn tweeduizend stukken hier geëxposeerd, waarbij zeer veel brei- en haakwerk, tamelijk veel kelim en smyrnawerk, bor duurwerk, open naaiwerk en geklost kant en ook wat appliquéwerkjes en een paar aangeklede poppen. De gebreide stukken, van gehele japon nen tot babymutsjes, van mansborstrok ken het meest prozaïsche der hand werken tot wanten, van jumpers tot kleedjes, prevaleren. En dat is zowel te verklaren uit de rage voor het bezig zijn met breinaalden, wat schijnt te appeleren aan de nerveuze moderne mens, alsmede aan het financiële voor deel dat zelf breien van een kleding stuk biedt boven kopen en voorts uit de prijzen in de vorm van knotten wol of geld die nog eens waren uitgeloofd door de wolfabrikant, voor de beste stukken gebreid met een bepaald garen- merk. Ook sommige geborduurde kleden verwierven een prijs, welke was beschik baar gesteld door de dameshandwerk fabriek (contradictio in terminis) die het materiaal had geleverd. Het practische handwerk, waartoe wij Advertentie HUISVROUWEN KUN NEN HAAR OGEN NIET GELOVEN Iedere week gaan in Ne derland minstens tien mil lioen stuks goed in de gezinswas. Dat goed bevat samen zeker honderd mil lioen vlekken. Om die honderd millioen vlekken draait de hele wasdag. De fabrikanten van Cas- tella (het blauwe pak voor de gezinswas) hebben dat van den beginne af inge zien. Castella is zo samen gesteld, dat alle vlekken zienderogen en met snel treinvaart verdwijnen. De vrouw, die voor het eerst met Castella wast en met door en door vuil goed te kampen heeft, kan dikwijls haar ogen niet geloven, Ook al, omdat Castella verrijkt is met Actief Wit, waardoor de vlekvrije was veel helderder en zachter wordt dan met andere was middelen te bereiken valt. Het vette, rijke sop van Castella spreekt trouwens boekdelen. Zo'n sop moet wel wonderen verrichten! En ondanks zijn fabelach tige waskracht is Castella volkomen veilig. De naam Castella heeft ook zulk een goede klank gekregen, doordat Castella een spe ciaal middel maaiï*, voor de fijne was: het rose pak alkalivrije Castella Wol- was. Vier van de vijf huis vrouwen gebruiken voor het wassen van haar ny- lcms, jumpertjes, de kleer tjes van baby, etc. alléén alkalivrije Castella Wol- was. Zij hebben kunnen constateren, dat hun fijne goed dan viermaal zo lang meegaat! (Van onze Haagse redactie) Voor de tweede maal in de geschiede nis van de Haagse Academie van Beel dende Kunsten zal aan een zevental kun stenaars de academieprijs van docenten en leerlingen worden uitgereikt. Dit feest, waarvoor de leerlingen van de academie reeds druk in de weer zijn, begint Zaterdagavond om 10 uur en het zal wel volop Zondag zijn, wanneer de laatste gasten huiswaarts keren. Het hoogtepunt van het feest zal om één uur 's nachts bereikt worden, wanneer de componist Hendrik Andriessen, de clavi- ciniste Janny van Wering, de dichter Ed. Hoornik, de danseres Sonja Gaskell, de cabaretier Toon Hermans, de toneel speelster Ank van der Moer en de beeld houwer Mari Andriessen ten aanschouwen van de meer dan duizend leerlingen van de school en vele gasten op het podium zullen verschijnen om hun prijzen in ont vangst te nemen. Allen zullen ze een plaquette ontvangen en een werkstuk een schilder- of tekenwerk, een beeld houwwerkje of een oorkonde van de leerlingen. De prijswinnaars van het vorig jaar zullen voor de „nieuwelingen" iets gaan presteren. Zo zal Fie Carelsen Ank van der Moer toespreken. Paul Steenbergen zal gedichten voorlezen van Ed. Hoornik. Sonja Gaskell zal met haar leerlingen dansdemonstraties geven. Jaap Stotijn zal een compositie van Hendrik Andriessen blazen. Aan gezien Andriessen geen enkele compo sitie voor Hobo-alleen geschreven heeft, vormde dit wel even een moei lijkheid. Stotijn heeft van de compo nist echter gedaan weten te krijgen, dat hij speciaal voor dit feest een werkje voor hobo zal schrijven. Daar heeft de academie dan de primeur van. Leden van de familie Andriessen zullen verder op deze feestavond mu siceren. Wat Cor Ruys op het podium zal brengen is nog niet bekend. De pianiste Nelly Wagenaar en ook Wim Kan zijn jammer genoeg verhinderd tegenwoordig te zijn. Een nieuw werk van Ed. Hoornik zal Amerikaans verkocht worden. Van zijn werken zal verder een boekenstalletje worden ingericht en volgens de voorzit ter van de „Academie Stichting", de heer G. Schuitema, is het de bedoeling, dat het boekenstalletje ook leeg komt. Verder zal er werk van leraren van de academie Amerikaans worden verkocht. De helft van de opbrengst komt ten goede van de stichting. Het doel van deze jaarlijkse feesten is het, de leerlingen in contact te brengen met andere takken van kunst. Door het beschikbaar stellen van eigen werk wil len de leerlingen van de academie hun waardering tonen voor de prestaties van kunstenaars. Er is een Raad van Advies gevormd, die suggesties geeft omtrent de keuze van de kunstenaars, maar uitein delijk bepalen leerlingen en leraren zelf wie op de feestavond op het podium zul len verschijnen. De bedoeling is het dan verder, dat de uitverkorenen in de loop van het jaar uitvoeringen voor de leer lingen geven. Het vorige jaar heeft de avond nogal wat last ondervonden van de steeds dreigende regen. Dat mag dit jaar niet meer gebeuren en daarom zal de hele tuin overdekt worden; het feest zal niet weggeregend worden! de gebreide kleding rekenen, is hier echter zeer sterk vertegenwoordigd in tegenstelling tot sierhandwerk, dat zich grotendeels beperkt tot clichéwerk, wel iswaar met grote toewijding en vaardig heid verricht, maar waarin toch geen enkel persoonlijk élan doorschemert. Natuurlijk zijn er uitzonderingen, zoals bijvoorbeeld een wandlap met tafereel tjes uit het Jappenkamp en een koste lijk miniatuurhofje met figuurtjes van oude vrouwtjes die op een bank zitten en prachtig zijn getypeerd. Zo zijn er tussen de tweeduizend geëtaleerde stuk ken, die dicht op elkaar liggen en han gen, wel meer originele dingen, die on dergaan in de massa. Sublieme stukjes sierhandtuerk zijn een twintigtal merk lappen uit de 18e en 19e eeuw, te be wonderen in de kleine stand van het Purmerends Museum, waar drie kant- klosters, cursisten van Henk v. d. Zande, achter het kantkussen zitten, waarop een van haar een breed entredeux laat groeien van dunne zwarte wol, om in een gebreide slipover te zetten. Van die combinatie van kleding en handwerk, dus een trachten om zelf op persoonlijke wijze de kleding te versie ren, vindt men hier verschillende proe ven die aanmoediging verdienen. Er is o.a. een zeer smaakvol blousje van oud- rose shantung met-fijn schaduwwerk, en er zijn witte blcusjes waarop in wit motiefjes zijn geborduurd. Waarom doen wij dat toch niet méér? De zelf gemaakte „lingerieblouse" is de trots van de Francaise. En de doorsnee Ne derlandse vrouw heeft veel meer tijd dan de Franse vrouw, die bijna altijd een werkkring heeft naast de huishou ding. Er zijn ook veel zwarte truitjes ingezonden, bont versierd met kraaltjes figuren. Zij ontkomen echter niet aan de overladenheid waar wij ons blijkbaar zeer moeilijk van losmaken. Wat het sierhandwerk, toegepast voor huishoudelijk gebruik betreft,, ziet men hier enkele witlinnen kleedjes in samen- trekwerk, een techniek die is afgestemd op de volkskunst. Er is ook een enkel stuk in zogenaamd „sneewerk", een oude techniek van wit borduurwerk, welke weer wordt opgehaald door de voortreksters van de herleving der oude motieven en technieken. Het is jammer dat de grote schoon heid van de oude volkskunst, zoals bij voorbeeld de voornoemde merklappen uit het Museum laten zien, niet meer ten voorbeeld wordt genomen. Want er wordt in Nederland veel en ijverig ge handwerkt, en men bekijkt eikaars pro ducten graag, getuige niet alleen deze tentoonstelling, maar ook de reizende tentoonstelling van sierhandwerk in 1947, georganiseerd door „Tesselschde" en „Arbeid Adelt", welke een enorme toeloop had, en de komende handwerk tentoonsteliing die dp nieuwe stichting „Goed Handwerk" voorbereidt voor de aanstaande herfst. A. Bgl. GRAANMARKT AMSTERDAM (Boeren- not.) 8 Sept. Witte tarwe 23—24.15, rode tarwe 24—25.15, rogge 27—28, zomergerst 3133, wintergerst 3031, brouwgerst 35, haver 27.5029. groene erwten 4550. ca- pucijners 4045, br. bonen 4045, paarden- bonen 3032.50, duivenbonen 5055, kool zaad 5556, karweizaad 5560, blauw maanzaad oude oogst 125130, nieuwe oogst 130135, kanariezaad 6065, alles in guldens per 100 kg. PAARDENMARKT UTRECHT, 8 Sept. Aangevoerd 596 paarden. De prijzen varieer den voor: luxe paarden van f9001200, werkpaarden van f 8001100, oude paarden van f600900, paarden boven drie jaar van f 7501000, paarden beneden drie jaar van f 600900, veulens van f 275375, hitten van f 350—750. VARKENSMARKT LEIDEN, 9 Sept. Aan voer 183 vette varkens. Notering zware f 2.22 —2.24, lichte f 2.19—2.22. zouters f 2.00—2.04, zeugen f 1.902.05 per kg. Handel flauw. VEEMARKT ROTTERDAM, 8 Sept. Aan gevoerd in totaal 1467 stuks, waarvan 1096 vette koeien; prijzen le kw. f 2.802.92, 2e kw. f 2.60—2.70. 3e kw. f 2.20—2.45, en 371 varkens, prijzen le kw. f 2.24, 2e kw. f 2.22, 3e kw. f 2.18. PURMEREND, 9 Sept. Eieren 3500 kippen eieren f 16.7517.75 per 100 stuks, 1000 een deneieren f 10.50 per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 845 stuks, 401 vette koeien f 2.202.80 per kg., handel stug, 291 gelde koeien 560750 per stuk, handel kalm. 85 melkkoeien 675—1075 per stuk, handel kalm, 22 pinken 375500 per stuk, handel stug, 34 stieren 6751800 per st., handel stug, 12 graskalveren 170310 per stuk, handel stug. 40 vette kalveren 185375 per st., handel goed, 147 nucht. kalv. v. d. sl. 60130 p. stuk, handel vlug, idem fokkerij 80145 p. stuk, handel vlug, 65 vette varkens voor de ^sl. 2.042.26 per kg., handel stug, duur, 330 magere varkens 4896 per st., handel stug, biggen 4078 per stuk, handel id., 7 fok- zeugen, geen notering, 1055 schapen en lammeren, schapen (weiderij) 80120 per stuk, idem fokkerij 90125 per st., handel stug, lammeren 4892y2 per stuk, handel id., 37 bokken en geiten 1050 per st., handel stug, 41 paarden 600900 per st., handel stug, 10 veulens 225325 per st., handel stug. Totaal aantal dieren 2577. Pluim- veemarkt: 6800 oude kippen en hanen (wit te en rode) 1.701.80 per kg., 900 oude kip pen en hanen (blauw) 1.902.05 per kg., 350 eenden 1.001.75 per st., 450 konijnen 1.507.per stuk. De nieuwe Egyptische regering van generaal Naguib, die gisteravond tijdens zijn eerste bijeenkomst negen en half uur onafgebroken heeft vergaderd, heeft een wetsontwerp goedgekeurd tot reorganisatie van de politieke partijen in Egypte. De Egyptische premier, Naguib, heeft in een interview met een correspondent van U.P. verklaard, dat er op het ogenblik geen plannen bestaan voor de ontbin ding van de politieke partijen. Inmiddels heeft het hoofdbestuur van de WAFD- partij besloten, alsnog een grondige zuivering in de partijgelederen uit te voeren. Dit besluit is een onmiddellijk gevolg van de arrestatie van Serag el Din, tot voor kort de almachtige secretaris-generaal van de WAFD-partij. De regering-Naguib heeft ook haar goedkeuring gehecht aan het plan tot herverdeling van het grond bezit, waarbij een maximaal bezit van tachtig ha. wordt toegestaan. Een woord voerder van de regering heeft vandaag meegedeeld, dat generaal Naguib, de „sterke man" van Egypte, die sedert Zondag naast opperbevelhebber ook premier en minister van Oorlog en Marine is, thans tevens benoemd is tot „militair gou verneur-generaal van Egypte". Een woordvoerder van het Ameri- Rpfrin vil M vnlffpnn iflar kaanse ministerie van Buitenlandse ucgm Vdii vuigciiu jaai Zaken heeft verklaal.d> dat zijn mi_ Het Egyptische leger, waarvan de opperbevelhebber dus zeker wel 's lands onbetwiste leider is, heeft ondertussen bekend gemaakt, dat „burgerlijke auto riteiten" het vijftigtal vooraanstaande politici, dat Zondag is gearresteerd, een streng verhoor zullen afnemen en die genen voor de rechter zullen brengen, die zulks verdienen- De gearresteerden genieten volledige bewegingsvrijheid op de terreinen van de militaire oplei dingsschool. Zij mogen vrijuit met el kaar spreken en ontvangen voedsel, dat hun door familieleden wordt gezonden. In een interview met U.P. heeft gene raal Naguib onder andere meegedeeld, dat het van „nationale belangen en mi litaire vereisten" zal afhangen of Egyp te deel zal gaan uitmaken van een defensiepact voor het Midden-Oosten. Hq verklaarde verder dat Egypte zal blijven streven naar vereniging met de Soedan en naar evacuatie van de Britse troepen in het gebied van het Sucz- kanaal- Naguib legde er de nadruk op, dat het zwaartepunt van zijn binnenlandse politiek ligt op het houden van alge mene verkiezingen in het begin van het volgende jaar en het tegengaan van corruptie onder de ambtenaren. De binnenlandse politiek, zo verklaarde Naguib, is verder in hoofdzaak geba seerd op inkrimping van het groot grondbezit en vernauwing van de kloof tussen de klassen door middel van voor te bereiden maatregelen, die in hoofd zaak gericht zullen zijn op verbetering van de levensvoorwaarden van alle burgers door verlaging van de kosten van levensonderhoud, bestrijding van de inflatie, verhoging van de levens standaard van de arbeiders, invoering van progressieve belastingen en aan moediging van handel en industrie. De buitenlandse politiek, zo zei hij, streeft steeds naar dienstbaarheid aan de be langen van Egypte, verwerkelijking van de nationale aspiraties en haar vriendschappelijke betrekkingen met alle landen. Onze politiek jegens Amerika, zo verklaarde Naguib, is er een van vriendschap en begrip. Wat de versnel ling van het „punt vier"-program be treft: die kwestie zal in de toekomst worden bestudeerd in het licht van onze nationale belangen, zo antwoord de hij op een vraag. nisterie geen principiële veranderin gen in de Egyptische politiek zet. De Egyptische politiek, zo zeide de woordvoerder, blijft gebaseerd op be ginselen en is niet zozeer afhankelijk van een enkeling. Britse functionarissen hebben, naar A.P. uit Londen meldt, uiting gegeven aan hun vrees, dat de militaire dictatuur in Egypte tot onrust aanleiding zal geven. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft echter officieel geen commentaar willen geven op de gang van zaken in Caïro. Britse functio narissen wezen er op, dat zij altijd drastische binnenlandse herzieningen in Egypte als noodzakelijk beschouwd hadden. Zij waren evenwel bang, dat het ongeduld van Naguib en zijn aan hangers, om op grote schaal welhaast revolutionaire verandering in het grondbezit aan te brengen, het gehele economische leven in Egypte in gevaar zou kunnen brengen, waarbij de com munisten slechts wol zouden spinnen. Het nieuwe kabinet, dat generaal Mohammed Naguib samengesteld heeft 710 min of meer gedwongen aftreden van Maher. Ongeveer 25.009 arbeiders van de Lockheed vliegtuigfabrieken zUn giste ren ten gevolge van een loongeschil in staking gegaan, waardoor de productie van twee types straaljagers voor de Amerikaanse luchtmacht is komen stil te liggen. De plaatselijke voorzitter van de vak vereniging heeft verklaard, dat slechts een regeringsinterventie, op grond van het feit dat de staking de defensie inspanning schade berokkent, een eind zou kunnen maken aan het conflict. On derhandelaars van de vakbond en de maatschappij zijn er niet in geslaagd tot een accoord te komen ondanks maandenlange besprekingen. Lockheed jeugdparlement. heeft de vakbond een loonsverhoging aangeboden van negen cent per uur, hetgeen zeven cent minder is dan de vakbond eist. Dr. C. P. Gunning, oud-rector van het Amsterdams Lyceum, vertrekt 12 Sep tember naar Amerika. Hij zal, zoals be kend, daartoe door zijn oud-leerlingen in staat gesteld, een reis van vier a vijf maanden door de Verenigde Staten maken. Als lid van de raad van advies van de wereldfederalistenbeweging Nederland, zal hij o.m., in opdracht van deze beweging, een onderhoud hebben met de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, over het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5