Hoopvolle stemming te Straatsburg Nationalisme gaat met één dag overstag c Tien militairen gewond „RUSSISCHE GEVAAR" even groot als in 1949 Leerlingen College van het bezoeken NATO Defence Amsterdam Tussen neus en lippen 1 Brand gesticht met behulp van een wekker? De nieuwe minister I in Auto waarmee ze werden vervoerd sloeg op Texel over de kop Tito is paraat CR UENTHERVerzetsbewegingen kunnen Oost-Europa niet bevrijden 53 mannen leren „Atlantisch verdedigen Pater M. Kammerer vermoord feuk Parijse krijgsschool passeert Schiphol Eén jaar en vier maanden geëist tegen de eigenaar Tot hoofd en hart Koningin Juliana naar Limburg mejaibinj! DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 76ste JAARCANC No. 25478 (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen. Mei een bezielde ioespraak opende gisteravond in hei Huis van Europa ie Siraaisburg hei oudsie parlementslid in jaren van de gemeenschappelijke vergadering van de Holen- en Staalgemeenschap, de Italiaan Boggiano Pico, He eerste bijeenkomst van het nieuwe Europese parlement. Bloemen in de hal en stampvolle tribunes verleenden een feestelijk aspect aan deze eerste zitting. Er heerste een hoopvolle stemming, mede dank zij de resultaten van de hrinistersconferentie te Luxemburg, die kort tevoren waren binnengekomen. Spaak voorzitter van Schuman-parlement Joegoslavië bouwt een vloot tAit geland Nunn May wordt vrijgelaten Vliegende biefstuk! Fontein bedreigt een Duits Rijndorpje Korea een overwinning voor de infanterie In handen gevallen van koppensnellers op Nieuw-Guinea? K.R.O .-televisieprogram Ook naar Engeland? „As dirty as a Russian" Sowjets in Berlijn Weer hinder-campagne Dakpannenfabriek werd prooi der vlammen Dwalingen moet men tegemoet treden met de waarheid Emigrantenschepen naar Nieuw-Zeeland Meisje op speelplaats doodgereden Tragisch ongeval te Tilburg Bejaarde wielrijder door auto gedood SPORT-ROKKEN Bouzvkwestie te Baarlo Monteur ruimt schrik draad op bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45,tel 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 EUROPESE PARLEMENT houdt zijn eerste zitting De feeststemming ten spijt was de perste bijeenkomst nogal saai. Hoe kon "et ook anders, daar de arbeid voor namelijk bestond in de constituering van de vergadering zelve. Allereerst de benoeming van een commissie tot Onderzoek van de geloofsbrieven, die rapport aan de vergadering uitbracht, daarna bestudering in commissie van "nkele voorlopige bepalingen die de Eerdere vergaderwijze zullen regelen. Wat de administratieve hulp aan de vergadering betreft, is met de Raad van Europa slechts overeenge komen de gebouwen van deze raad te gebruiken. Voor het personeel heeft de Hoge Autoriteit voorlopig zelf gezorgd. De griffiers van de nationale parlementen hebben reeds een belangrijk stuk voorwerk ge leverd door een ontwerp van een reglement voor te bereiden. Met betrekking tot de in Luxemburg Benomen besluiten is de beslissing van de zes ministers van belang om de le den van deze algemene vergadering uit Te nodigen, met een beroep op artikel «8 van het Europees Defensieverdrag, en een ontwerp-verdrag klaar te maken Voor de oprichting van een Europees politiek gezagsorgaan. Hiermede heb ben deze zes ministers de Frans-Itali aanse plannen tot de hunne gemaakt en tevens positief geantwoord op de dit jaar op 30 Mei aangenomen reso lutie van de Raad van Europa. Men zal zich herinneren dat de motie-Spaak indertijd werd verworpen om aan de ministers de keuze over te laten op welke wijze dit het snelste kon ge schieden. De ministers hebben inder daad de snelste wijze gekozen. De vergadering werd gisteravond kwaad voorteken bjj zoveel jubel geschorst, daar de commissie voor de reglementen moeizaam tot een accoord kon geraken. Het schijnt nu wel vast te staan dat er vijf vice-presidenten zullen komen. Het nationalisme gaat niet in één dag overstag. Vandaag zal Adenauer een rede houden en de ver gadering officieel op de hoogte brengen van de in Luxemburg genomen beslui ten. De Belgische socialist Paul Henri Spaak is vandaag bij eerste stemming gekozen als voorzitter van de Assembiée van de Westeuropese kolen- en staal gemeenschap. Spaak behaalde een meer derheid van acht stemmen op de andere candidaat, de Duitse christen-democraat Von Brentana. Tien militairen van het corps mari niers zijn Woensdagavond gewond, toen "e auto, waarmee zij vervoerd werden, nabjj Den Burg op Texel over de kop sloeg. Vijf van hen zijn opgenomen in Marinehespitaal te Den Helder, v'er in de ziekenboeg te Den Helder en Maarschalk Tito heeft gisteren te Slit verklaard er van overtuigd tc dat Rusland geen aanval op Joe- *°slavië zal riskeren, „omdat wij pa- zijn". Maarschalk Tito heeft gisteren ook Verklaard dat Joegoslavië een krach je vloot zal bouwen die het land "tegen eventuele aanvallen vanaf de "Verzijde van de Adriatische Zee" zal ""schermen, aldus meldt het persbu- eau „Tanjug". gezaghebbende kringen te Wash- verneemt A.F.P. dat de V.S., en Frankrijk op het punt ie hun onderhandelingen over een j> "'"g; van 99 millioen dollar aan Joe- ^slavië te besluiten. Het grootste deel JVj J8 millioen zou door de V.S. uit l^A-A.-gelden verstrekt worden. Enge- *iiv zou ongeveer 12.600.000 en Frank- JK 8.400.000 dollar bijdragen. Britse atoomgeleerde, Alan Nunn vam,' d.ie in Mei 1946 tot tien iaar ge~ het ®e"'sstraf werd veroordeeld, wegens sat) verstrekken van atoomgeheimen 'tl q eeh buitenlandse mogendheid, zal vrij„e.Cernber op grond van goed gedrag en worden, aldus heeft een "y°erder van het Britse ministerie 'aard nnenlaftdse Zaken gisteren ver- \°Uris(c*ezer dagen reisde een Amerikaanse 8 Ssterrtmet een K- L' M- Vliegtuig van twarn "aar Londen. Alvorens echter stan°rd van de „Vliegende Hollander" b Sest„i!l had hij zich in het veilige be- van een enkele kilo's zware h ®an ?e biefstuk. Want de slimme Ame één patiënt wordt in het eigen kamp verpleegd. De verwondingen zijn niet van ernstige aard. De chauffeur van de militaire auto, die met grote snelheid op weg was van Oudeschïld naar het amphibie-oefen- kamp „De Mok" raakte in een bocht de macht over zijn stuur kwijt, waarna de auto over de kop sloeg. Met de wa gen werden zeventien militairen ver voerd, die deelgenomen hadden aan een oefening bij Oudeschild. Enkelen hun ner werden op het wegdek geslingerd; de chauffeur bleef ongedeerd. De auto zelf werd zwaar beschadigd. Het Rijndorpje Eich bij Worms West-Duitslanddreigt overstroomd te worden dcor een fontein, die grote hoe veelheden gas, modder en water 60 meter hoog in de lucht spuit. De fon tein is gisteren in de loop van de dag met een daverende slag ontstaan. Grote stukken steen, die de lucht werden in- geslingerd, richtten schade aan aan de daken in het dorpje. Bij het boren naar petroleum was men op een hoeveelheid gas gestoten, die een uitweg zocht. Robert Schuman (rechts), de Franse minister van Buitenlandse Zaken, naar wie de kolen- en staal-pool oorspronkelijk genoemd is, in gesprek met Jean ïlonnet, de man, die de plannen heeft uitgewerkt en die thans voorzitter is van het Hoge Gezagsorgaan. Zij zijn in drukke conversatie kort voor de opening van de eerste zitting van het parlement. In een vraaggesprek met een vertegen woordiger van het Franse Gaullistische weekblad „Carrefour" heeft generaal Gruenther, stafchef van het geallieerde Europese hoofdkwartier (SHAPE), ver klaard niet te geloven, dat landen „ach ter het IJzeren Gordijn" zonder oorlog zouden kunnen worden bevrijd. Volgens Gruenther is „het nutteloos en gevaarlijk om te trachten achter het IJzeren Gordijn verzetsbewegingen te organiseren. Wij zullen Oost-Europa niet kunnen bevrijden door het neer werpen van pistolen. Wij kunnen al leen trachten het vertrouwen van deze volkeren te behouden door te tonen, dat wij sterk en eensgezind zijn al dus deze voormalige naaste medewer ker van generaal Eisenhower. Gruenther meende, dat het „Russische gevaar" op het ogenblik even groot is als in 1949, toen het Atlantisch Pact werd getekend. „Als de Russen morgen zouden aanvallen", aldus Gruenther, „dan zou den wij hen met de strijdkrachten, waar over wij de beschikking hebben, niet tot staan kunnen brengen. Ik ben er zeker van, dat wij uiteindelijk de over winning zouden behalen, zij het ten kos te van ontzettende vernielingen. Hier, op het Europese vasteland, moeten wij een barrière opwerpen, en snel". Hij geloofde niet, dat 1953 het jaar van de grootste gevaren zal zijn. „Het gevaar is duur zaam, het zal minder groot worden naar mate wij onze herbewapeningsinspan ning doen toenemen", aldus Gruenther. Voorts noemde Gruenther de Koreaanse oorlog „een overwinning van de infan terie. Zonder vliegtuigen hebben de com munisten het, ondanks onze verplette rende meerderheid in de lucht, volge houden". De missie-procurur van de paters Franciscanen te Weert deelt mede, dat op het Provincialaat Nederland bericht is ontvangen van de dood van pater Misaël Kammerer OFM uit Dordrecht, Pater Kammerer is in de buurt van de Wisselmeren op Nieuw-Guinea ver moord. Vermoedelijk is hij door kop pensnellers om het leven gebracht. De missionaris vertrok vijf iaar geleden naar de missie der paters Franciscanen; hij werd 34 jaar oud. De Engelse katholieken overwegen de beschikking te krijgen over gehele of gedeeltelijke televisie-programma's uit de landen, waar katholieken over eigen zendtijden beschikken. Naar verluidt, is reeds contact opgenomen met de Ka tholieke Radio Omroep in Nederland, teneinde gedeelten van het televisie programma van de KRO in Engeland te relayeren. "ver gehoord, dat er vleesschaarste zijn vooruitziende "eeti de Amerikaan in Londen vacanl®' 'n "e overtuiging gedurende uk 'n Engeland zijn geliefde vi^ane dach te zullen missen- De Engelse tilt v-'fjrHc Pn in gebraden toestand het Yank inSev'oerd. Maar de vinding- aat, Rii Yas "iet voor één gat te van- li*, stop,- F"°°t de K.L.M. gezagvoerder V!rioti< u de biefstuk in handen met Èèn op Schiphol te laten bra- J\va r 11 gw4(f,ei was de biefstuk alweer op ï'ie», ertje L ,et bakken nam slechts een Ma? "g na=i sla8 en met het volgende fijn E JJ Londen kon de biefstuk ukkige eigenaar terugkeren. er echter anders over. Want Eiermitrailleur Een vier jaar oude leg horn heeft de kippen boeren in Barnstaple (Engeland) in verbazing gebracht door in negen uur tijd 21 eieren te leg gen. In de voorgaande negen dagen had deze hen al 34 dieren gelegd. De meeste eieren waren van normaal formaat. Twee andere Engelse hennen hebben onlangs soortge lijke prestaties geleverd. Een van deze gevederde machinegeweren, dat naar de naam „duplicate" luisterde, slaagde er in 375 dieren in 170 dagen te leggen. Verladen jaar legde de hen „Jennifer" tien eieren in één uur. Deze beide laatste hennen zijn echter aan de gevol gen van dit overwerk bezweken. De Republiek niet door ging In een zenuwinrichting op het kleine Deense eiland Livoe in hef Lürh- fjord waren negen ver pleegden van plan een onafhankelijke republiek te stichten. Zij wisten (Van onze verslaggever) Drie en vijftig mannen, die aanstonds een niet onbelangrijke taak in het militaire apparaat van de NATO gaan vervullen, zijn gistermiddag op een rondreis door hun toekomstig werkterrein in ons land aangekomen. Het gezelschap vertegen woordigers van de land-, zee- en luchtmachten van vrijwel alle bij het Noord- Atlantisch verdedigingspact aangesloten naties, dat in Parijs een opleiding tot functionnaris op een der NATO-bureaux ontvangt, paste zich wonderwel aan bij de ongedwongen, sobere ontvangst, waaraan alle protocol vreemd was.-He leerlingen van het NATO Defence College hadden er namelijk voor geWrga, dat de enkele burgers in hun midden niet al te zeer onder het geschitter van officiersuniformen hoefden te lijden. Zij deden zulks door en bloc in civiel te verschijnen. Onder deze omstandigheid van colbertjasjes en slappe hoeden viel het ontbreken van volksliederen en erewachten allerminst uit de toon. We meenden zelfs te con stateren, dat de vijf en dertig passagiers, die uit de logge „Fairchild" van de Amerikaanse luchtmacht stapten, opgelucht tegen het bijna lege platform van Schiphol aankeken. Nadat troopcarrier nummer 128 leeggestroomd was, hadden de inzittenden van de tweede „Fairchild" het nog gemakkelijker. Want een deel van de adspirant-bezetters van de plaatsen op de NATO-bureaux stond erop, per soonlijk de bagagelorrie te hanteren. En toen de drie bussen van de „American Express" tenslotte met hun internationale last wegreden, was er zeker reden voor een vergelijking met een reisgezelschap, dat de Hollandse molens ging bekijken. Ondanks het feit, dat vele inzittenden tevoren vergeefse moeite hadden gedaan hun professie te verbergen Commandant Zeemacht de kous af. Ove rigens waardeerde de directeur van het NATO Defence College de in de hoofd stad reeds bekend gevonden rondborstig heid van commandant Bax zichtbaar, want bij het vertrek der bussen werd er op lang niet alledaagse wijze ge zwaaid. De „voyage de l'instruction", zoals vice-admiraal D'Escadre Lemoinnier over de „Hollandse phase" in de apo theose van een jaar les in Atlantisch ver dedigen sprak, volgt op een soortgelijke expeditie naar Denemarken. De leerlin gen moesten op Schiphol hun beide in ons land ongebruikelijke vervoermidde len die dan ook geen comfort, maar slechts harde zitbanken boden voor lopig vaarwel zeggen. Het vervolg van de rondreis leidt namelijk naar Ant werpen, waar de pupillen van vice- admiraal D'Escadre Lemoinnier per autobus aankomen. Voordat de paar minuten op Amster dams luchthaven voorbij waren, stonden de toestellen van de „USAF", dank zij de nog immer onbedwongen lust van Amerikaanse militaire vliegers om hun „kist" te tatoueren, danig in de belang stelling. De expressieve uitbeelding van adelaars en honden-in-blauw-en-geel legde het ditmaal echter duidelijk af tegen de opmerking, die in het stof van „Fairchild nummer 197" stond gestreken, „As dirty as a Russian" luidde de uit spraak van de Amerikaanse jongeling, die in deze om persoonlijke redenen anoniem wenst te blijven. Op het moment, dat de lezer zich van deze regels vergewist, zijn de „coming man" in de militaire macht van de NATO-landen doende de laatste hand te leggen aan hun kennis van de Rotter damse haven. Of ze deze kennis in hun toekomstige practijk ooit nodig zullen hebben, is weer een heel andere kwestie. De Russische en Oost-Duitse autori teiten hebben hun Dinsdag begonnen treiteractie tegen de Westelijke geal lieerden in Berlijn voortgezet. Dinsdag namen zij twee Britse officieren gevan gen, die hun verlof doorbrachten in de Sovjetsector, hetgeen volgens de vier- mogendhedenovereenkomst is toege staan. Na een protest van de Britse commandant, generaal-majoor Cole man, hebben de Sovjets beide officie ren vandaag weer vrijgelaten. Sinds twee dagen worden Britse en Amerikaanse patrouilles, die van Ber lijn naar de Amerikaanse controlepost Dreilinden rijden, door de Russen ge dwongen de hoofdweg te verlaten, waar deze over een afstand van circa 100 -M. over Oost-Duits gebied loopt. De Ame rikaanse Hoge Commissaris Donelly kon gisteren echter ongehinderd passe ren. 's Nachts worden de patrouilles niet tegengehouden. Intussen heeft de Oost-Duitse Volks- polizei twee minderjarige meisjes bij het passeren der zonegrens alsmede een inwoner van West-Berlijn ingerekend. Hoe zorgeloos alles op Schiphol ook scheen toe te gaan, in werkelijkheid bezigden de „leerlingen" voor hun zeer kort verblijf in ons land andere plan nen. De France vice-admiraal D'Esca dre Lemoinnier, die vanwege zijn di recteursfunctie bij deze internationale Parijse krijgsschool gistermiddag als enig geüniformeerd lid van de 71 koppen tellende groep moest fungeren, sprak over een bezichtiging van de ganse hoofdstad. Hij had daar precies vijf uren de tijd voor, maar twijfelde niet aan de goede afloop van de avond lijke visite. De Nederlandse autoriteiten hadden blijkbaar rekening gehouden met de in grijpende haast, die de bezoekers aan de dag dienden te leggen. De comman dant van de Maritieme middelen te Am sterdam. kapitein ter zee 1ste klasse J. S. Bax, kweet zich in ieder geval bepaald vlot van zijn ontvangende taak. Met een paar hartelijke woorden en handdruk ken was voor de vertegenwoordiger van de Bevelhebber Zeestrijdkrachten en de zelfs geweren en patro nen te bemachtigen, maar toen zij alle bewakers en employé's wilden gaan doodschieten, bemerkten zij tot hun verbazing, dat de patronen van een an der kaliber waren dan de geweren. Livoe telt onge veer 150 inwoners. De Sultan knikte Mevrouw Ann David son, een 38-jarige Engel se, geraakte per ongeluk in een receptie van de Sultan van Marokko ver zeild. Volgens het Mo hammedaanse protocol mogen daarbij geen vrouwen aanwezig zijn. Mevrouw Davidson be zichtigde het paleis en stond plotseling in een stampvolle troonzaal. Aan het eind zat de sultan op zijn troon. Mevrouw Da vidson maakte een keu rige révérence en de sul tan was sultan genoeg om haar minzaam toe te knikken Commandant J. P. Bax temidden van de haastige leerlingenOp de achter grond het staartstuk van de Fa'irchildvan de Amerikaanse luchtmacht. (Van onze correspondent) Een jaar en vier maanden gevange nisstraf heeft de Officier van Jus titie bij de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de 42-jarige fabrikant J. R. uit Groningen, die ervan werd beschul digd op 19 November van het vorig jaar de dakpannenfabriek te Achlum, die zijn eigendom was, te hebben aangestoken, met het gevolg, dat de fabriek totaal uitbrandde. De Officier van Justitie hield zijn requisitoir vannacht omstreeks een uur, nadat deze zaak Woensdag ochtend van a tot z was uitgerafeld, waarbij niet minder dan veertien getui gen werden gehoord, namelijk negen a charge en vijf a décharge. Hun verkla ringen leidden er echter niet toe, dat de rechtbank een duidelijk beeld kreeg van deze kwestie. Dat bleek uit het feit, dat de rechtbank geen directe beslissing zei te kunnen nemen op het verzoek van de raadsman, die overtuigd van de on schuld van zijn cliënt niet alleen vrij spraak, maar ook onmiddellijke invrij heidstelling vroeg. R. zou, zo viel te concluderen uit de verklaringen van de getuigen a charge, de brand hebben gesticht uit wanhoop en om wille van de verzeke ringsuitkering. Hij zou zich in een wei nig rooskleurige financiële positie heb ben bevonden. Na de brand werd een half vol olievat gevonden alsmede een wekker, die stil was blijven staan op het moment, dat de brand uitbrak en waarvan de alarm installatie ook precies op dat tijdstip stond afgesteld. Bovendien ontbrak de achterplaat van die wekker en de ge- tuigen-deskundigen a charge concludeer den uit dit alles, dat R„ die volgens de Officier de enige man was, die belang bij de brand kon hebben, de brand had gesticht met behulp van de wekker, waarmee tevens werd verklaard hoe het mogelijk was, dat hq zich in de omge ving van Franeker bevond, toen zijn fabriek in lichterlaaie stond. De rechtbank zal uitspraak doen op 24 September. Met een tussenruimte van acht dagen zullen binnenkort twee schepen van de Lloydkade te Rotterdam af met emi granten naar Nieuw-Zeeland vertrek ken. n.l. het m.s. „Sibajak" op Vrijdag 26 September en het s.s. „Waterman" op Zaterdag 4 October. Beide schepen zullen de route via Curagao en het Pa namakanaal nemen en in Nieuw-Zee land alleen de haven van Wellington aanlopen. Uitsluitend de „Waterman" zal echter ook emigranten met bestem ming Australië meenemen en daartoe van Wellington doorvaren naar Mel bourne. Met de „Sibajak" zullen om streeks 1000 emigranten worden ver voerd en met de „Waterman" ruim 800. Oost-Duitsland. Teneinde de uni versitaire opleiding in Oost-Duitsland geheel met die in de Sovjet-Unie gelijk te schakelen, heeft de Oost-Duitse re gering te kennen gegeven, dat zij de doctorstitel in de Oost-zone zal af schaffen. ~J~\ e enige katholieke werkgevers- J figuur, die bij de verkiezingen zijn Tweede-Kamerzetel kwijt raakte, omdat hij op de candidaten- lijst een plaats had, die niet voor ver kiezing in aanmerking kwam, heeft thans als minister van Maatschappe lijk Werk zijn intrede gedaan in het kabinet. Evenals Suurhoff en de Bruijn zich willen omschakelen van vertegenwoordigers van een bepaald groepsbelang tot die van het algemene landsbelang, zal mr. F. van Thiel on getwijfeld als hoge landsdienaar zich weten los te maken van het groepsbe lang, dat hij in de Kamer vertegen woordigde, voor zover dit groepsbelang niet door het landbelang wordt ge dekt. Maar evenals Suurhoff en de Bruijn in de de arbeiderswereld, waar voor zij tot nu toe hebben gewerkt, ook voor het landsbelang belangrijke kennis, ervaring en kundigheden heb ben opgedaan, zo heeft mr. van Thiel als sociaal werkgever zich een waar devolle „background" verworven voor de taak, die hem thans is toever trouwd. Terwijl de volksvertegen woordiging een verkleind spiegelbeeld dient te zijn van de maatschappij in haar belangrijkste geledingen, moet de regering uit „the right men on the right places" worden samengesteld. Dat mr. van Thiel aan deze eis beant- tooordt, is gezien zijn persoon en zijn werk zeer aannemelijk. Het nieuwe departement zal worden wat de nieu we minister ervan zal weten te maken. Gistermorgen omstreeks elf uur is het 14-jarige meisje Maria Stellinga, wonen de in de Van Enckevoirtstraat te Til burg, tijdens het speelkwartiertje door een vrachtauto overreden en gedood. Even voor speeltijd had een handelaar op de speelplaats ten behoeve van de zusters, die de school besturen, een la ding aardappelen afgeleverd. Terwijl een groepje meisjes een rondedans maakte op het speelterrein reed de auto achterwaarts in de richting van de straat. Toen de spelende kinderen op zij stoven kwam genoemd meisje ten val. Een der wielen ging haar over het hoofd. Het kind was op slag dood. Bij Beetgumermolen is Woensdag een bejaard wielrijder, de 69-jarige L. Dijk stra uit Engelum, bij het oversteken van de straatweg MaarssumBerlikum door een auto gegrepen. Hij werd op slag ge dood. H. M. de Koningin zal Donderdag 18 September een bezoek brengen aan Lim burg. In de voormiddag brengt zij een bezoek aan de middelbare landbouw- huishoudschool in Posterholt; vervolgens woont zij een gedeelte bij van de jaar lijkse centrale studiedag van de Lim burgse boerinnenbond, die in het Har monietheater te Roermond wordt ge houden. Na de lunch die zij te Roer mond in de kring der boerinnen zal gebruiken reist H.M. naar Venray, waar zij omstreeks half vier wordt verwacht. In Venray woont de Koningin de eind- les bij van de eerste emigratiecursus van de Limburgse land- en tuinbouw- bond, die hier voor vier-en-dertig leer lingen is gegeven. Deze eindles heeft plaats in de nieuwe landbouwhuishoud- schoól. Tenslotte zal de Koningin te Gennep het sanatorium „Zon, licht en heide" bezoeken. Het bezoek van H. M. geldt spe ciaal het organisatieleven van de Lim burgse land- en tuinbouwbond en de katholieke boerinnenbond. Rome. Tijdens het Congres van vrouwelijke religieuzen congregaties, dat gisterochtend in Rome is geopend, zul len twee concrete voorstellen worden ingediend om tot een betere aanpas sing aan de eisen van de moderne tijd te komen voor religieuzen. Voorgesteld wordt een gemeenschappelijk instituut voor hoger onderwijs in Rome en een permanent overkoepelend lichaam van alle congregaties. Advertentie AKTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Tijdelijk veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aan vankelijk zwakke tot matige, morgen in de kustprovincies tijdelijk vrij krachtoge wind, hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Zon: 6.10—19.02. Maan: 23.24—16.27. Het optrekken en afbreken van de afrastering rond het omstreden bouwter rein op het Kerkeveld te Baarlo wordt een traditie. Nadat arbeiders van baron De Weichs de Wenne Maandag avond het terrein weer met prikkel draad en bordjes „verboden toegang" hadden afgezet, verschenen Dinsdag morgen de gemeentearbeiders, die deze begrenzing opruimden. Dinsdagavond werd het terrein opnieuw afgerasterd In de loop van Dinsdag verscheen een electro-monteur van Maasbree, omdat de arbeiders van de baron een bordje met de woorden: „Pas op, schrikdraad" op het draad hadden gehangen. Ofschoon de politie dit bordje een uur later verwij derde, was het gerucht, dat het terrein onder stroom was gezet, reeds in Baarlo "erbreid, zó verbreid, dat de gemeente monteur, woonachtig te Maasbree, op dracht kreeg zich met klimijzer, isolatie- tangen en rubberhandschoenen naar net terrein te begeven teneinde de nieuwe hindernis vakkundig weg te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1