Mens Gezin Industrie O w* Televisie-reportage van de opening der Staten-Generaal Twee nationale uitzendingen Gulden in Londen zwakker Hoessein Fatemi naar Perzië terug DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 Maassluis niet langer vissersplaats „Ronde Tafel-confe rentie zal niets opleveren" De staking bij De Ommelanden Nog geen beslissing over bemiddeling Titulatuur ministers heel zaak zoek een III ndanks de gebreken, die het rap port „Mens-Gezin-Industrie" ver toont, brengt het één zaak wei duidelijk aan het licht: de nood- en het belang van een onder als dit voor de kerken. Dat dergelijk onderzoek, ook van R.K.- zijde, spoedig moet worden aangevan gen, klemt te meer waar van de zijde der Nederlands-Hervormde Kerk de laatste tijd niet alleen onderzoek wordt verricht in gebieden en industrieën, waar relatief veel R.K. wonen en wer ken, maar ook, dat deze onderzoekingen dikwijls onevenredig veel aandacht schenken aan de godsdienst-sociologi sche problematiek onder de Rooms-Ka- tholieken. En dat, terwijl Katholiek Nederland zelf een Katholiek-Sociaai- Kerkelijk Instituut bezit, dat op des kundige wijze zowel in het binnen- ais in het buitenland prachtig werk ver richt. Uit het besproken rapport is wel ge bleken, dat men bij alle goede bedoe lingen soms tot een voorstelling en in terpretatie van zaken komt, welke ge tuigt van onvoldoende inzicht in de geloofshouding der Katholieken. Het gebied van het geestelijk leven is nu eenmaal heel moeilijk exact en kwanti tatief te benaderen en. bij een kwali tatief onderzoek liggen aanleidingen tot wrijving tussen de beide sociaal- kerkelijke instituten in ons land voor de hand. Het is begrijpelijk, dat wanneer men een godsdienst-sociografische stu die b.v. van een gemeente als Utrecht gaat opzetten, men graag beschikt over vergelijkingsmateriaal betreffende de situatie van andere kerkgenootschap pen. Zodat hier de suggestie naar voren komt, dat samenwerking tussen de twee grootste kerkgenootschappen in Neder land op dit gebied een alleszins ge rechtvaardigd desideratum is, Gaat men evenwel op eigen gelegenheid zijn gang, dan blijkt achteraf het vergelij kingsmateriaal van het sociografisch onderzoek maar al te dikwijls waarde loos. Door een tekort aan inzicht in de geloofsinhoud en de geloofspraxis van andersdenkenden brengt men de we tenschappelijke waarde van het eigen onderzoek dus in gevaar. Omgekeerd geldt uiteraard eveneens, dat een Ka tholiek sociograaf een onderzoek be treffende de interne situatie van een ander kerkgenootschap niet zonder gevaar ondernemen kan. Een andere reden, waarom men van R.K. zijde meer aandacht aan het prac- tisch sociaal onderzoek rond de IJmond moet gaan wijden, is dat sociografisch onderzoek veelal dient voor het opstel len van beleidslijnen. Waar het indus triële bedrijven betreft als die der Hoog ovens. waar tal van Katholieke arbei ders werken, is het zonder meer een re delijke eis, dat ook Katholieke sociogra- fen faciliteiten ontvangen voor het ver richten van onderzoek in dit gebied. In het gebied der Hoogovens hebben ook wij grote en vitale belangen. Het Hoog- ovenbedrijf te Velsen is het enige hoog- ovenbedrijf, waarover ons land beschikt. Gezien het feit, dat de Staat grote ka pitalen in dit bedrijf steekt, is het te vens een nationaal bedrijf, dat nationale belangen dient. Waar in Nederland de Katholieken een aanzienlijk gedeelte der bevolking uitmaken, gaat het niet aan, dat zij slechts goedsmoeds toe schouwers van de ontwikkeling rond de IJmond kunnen zijn. Ook katholieke deskundigen dienen evenredig mede zeggenschap te hebben in de planning van dit bedrijf. Zo is het duidelijk, dat, nu de Hoog- ovenbedrijven een grote uitbreiding zul len ondergaan, zij een grote aantrek kingskracht zullen gaan uitoefenen op de omgeving, o.m. op de z.g. Katholieke eilanden van Noord-Holland. Wanneer de bestaande planned Wórden uitgevoerd, moet rekening worden gehouden met een personeelssterkte van 20.000 perso nen (eind '50 bedroeg deze 7000). Al is het dan niet mogelijk te voorzeggen, op welk tijdstip deze ontwikkeling zal zijn voltooid, zeer waarschijnlijk zal deze groei van 13.000 werknemers over een periode van ongeveer 30 jaar haar be slag krijgen. Daarbij mag men niet over het hoofd zien, dat deze uitbreiding der Hoogovens aanleiding zal geven tot ves tiging van andere bedrijven, welke het eindprodukt als halffabrikaat en als grondstof verder zullen verwerken. De ze z.g. agglomeratieve werking zal een aantrekking van naar schatting 3000 werknemers ten gevolge hebben. Ten aanzien van de gehele bevolking wordt de toeneming in verband met de groei van het Hoogovencomplex geschat op 122.500; die, welke samenhangt met de overige industrie op 22 750 personen. De aanwezige bevolking op 1 Januari 1951 bedroeg 82.470. zodat een bevolkings prognose een totaal van rond 225.000 in woners oplevert. Deze enorme toename roept tal van problemen op. Vooreerst, waar zal deze aanwas kunnen worden gehuisvest? Waar zullen de nieuwe uitbreidingen worden „gepland"? Een prognose van het Katholieke gedeelte der bevolkings toename wijst op grond van een voor zichtige raming uit. dat het percentage daarvan minimaal 30, maximaal 40 zal zijn. Voornoemde aanwas zal groten deels plaats vinden door migratie. Deze hangt onder meer af van de ontwikke ling van het forensisme. In de omgeving van de IJmond wordt van Katholieke zijde op het gevaar van een grootscheep se migratie gewezen. Het forensisme heeft echter technische en economische bezwaren, terwijl het dagelijks pendelen voor de arbeiders op den duur ook op bezwaren stuit. Hoe deze ontwikkeling ook lopen zal. het staat vast dat ook grote aantallen Katholieken zich rond de IJmond zul len vestigen. Er zullen dus maatregelen genomen moeten worden op het gebied Van de bouw van kerken en scholen, en eventueel voor de bouw van ziekenhui zen, jeugdhuizen e. d. Verder zal de geestelijkheid in dit gebied voor tal van nieuwe problemen op zielzorglijk gebied komen te staan. Het traditioneel mee gebrachte geloof der R. K. arbeiders zal in deze nieuwe omgeving aan beproe ving worden blootgesteld. Nr>]< zy oe hoeven steun bij de vorming van een nieuwe synthese. Hier komt de vraag haar voren of het geen aanbeveling Verdient, dat een vrijgesteld priester als arbeidersaalmoezenier voor de R. K. arbeiders wordt aangesteld. Het komt ons voor dat deze vraag gezien de hui dige en toekomstige situatie van het ge bied rond de IJmond beslist bevesti gend moet worden beantwoord. Want v.'anneer de Kerk niet op aangepaste Vdjze in dit gebied haar zending ver hult, zijn de gevolgen niet te overzien, voornoemd rapport werd er reeds op gewezen, dat de grotere weerstands kracht van het Rooms Katholieke ge loof tegen invloeden van buitenaf geenszins is aangetoond. Vooral de ve len, die van het platteland komen, afgestoten door de voortschrijdende technificatie van de landbouw en het geboorteoverschot, zullen ervaren, hoe moeilijk het is hun geloofsbezit on geschonden te bewaren. De veilige be- schërmmg van hun vroeger milieu valt wee en het gevaar dat zij slachtoffer worden van indifferentisme en radicale politieke bewegingen is niet denkbeel dig. De traditioneel verworven gods dienst zal als in conflict ervaren worden met de nieuwe omgeving en de nieuwe beroepsstaat. Het lidmaatschap van de Kerk en het arbeider zijn kan tot een tegenstelling uitgroeien. Het probleem van de Zondagsarbeid wordt hier acuut, enz. Hoe zal de Kerk in dit gebied haar oude taak op nieuwe wijze gaan vervul len? Op welke wijze zal zij positieve tegenkrachten kunnen opbouwen om geloofsafval tegen te gaan? In samenwerking met de bedrijven zal men de dynamische ontwikkeling van dit gebied aan een kwantitatief en kwalitatief onderzoek moeten gaan on derwerpen en de reacties der nieuwge- komenen moeten nagaan, Wij bezitten in het Katholiek-Sociaal-Kerkelijk- Instituut een voortreffelijk geoutilleer de instelling met langdurige en veelzij dige ervaring, waaraan wij dit onder zoek kunnen toevertrouwen. Maar daar sociaal onderzoek steeds samenwerking impliceert, zeker in een confessioneel- gemengd gebied, is nauwer contact tus sen de verschillende sociaal-kerkelijke instituten van groot belang. Maar met contact alleen zijn we er overigens niet. Wanneer deze instituten op confedera tieve grondslag samen godsdienst-socio grafisch onderzoek gaan verrichten, zul len de kerken effectiever en objectiever tot oplossing komen van die pastorale problemen, welke zij gemeenschappelijk hebben. Deze samenwerking voorkomt bovendien niet alleen dubbelwerk bij het toch al zo kostbare sociografische on derzoek, maar kan ook onderling be grip en uitwisseling van gedachten be vorderen. De betekenis van zulk een confederatieve samenwerking voor het behoud van het Christendom in Neder land kan men niet hoog genoeg schat ten. G. Advertentie nOMBLMANN m Maassluis mocht zich tot heden nog altijd onder de vissersplaatsen rekenen al had het dan ook slechts één logger, de Catharina MA 5, die aan de visserij deelnam. Maar aan de, zij het slechts geringe betekenis van Maassluis als vis sersplaats zal thans geheel een einde komen, want de „Catharina" gaat ver huizen naar het naburige Vlaardingen. De N.V. Visserij-Maatschappij „De Hoop" heeft de logger namelijk verkocht aan de N.V. G. Kornaat's Handelmaatschap pij, die het schip in het volgend seizoen onder het visnummer VL 89 aan de haringvisserij zal laten deelnemen. Dit jaar blijft de Catharina nog onder zijn huidige visnummer MA 5 aan de visserij deelnemen. Negentig personen verdronken', toen op de Donau de Joegoslavische veerboot „Misj", die een üürdtenst tussen Belgrado en de voorstad Zemun onderhoudt aan de andere oever van de Donau, 'in een storm omsloeg en zonk. Vol pens ooggetuigen sloeg de boot om na een bijzonder krachtige windstoot, die de hevige hagelstorm vergezelde. Het schip zonk aan de samenvloeiing van de Sau en de Donau bij het fort Kalemegdan. Reddingswerkzaamheden werden belemmerd door slecht zicht als gevolg van de dichte hagel. Het juiste aantal personen, dat de „Misj" vervoerde, is nog niet bekend. Duikers dalen naar het schip af, om te trachten zoveel mogelijk lijken te bergen. Een voortdurende vraag voor ponden oor Amsterdam heeft de wisselkoers hans op het zwakste niveau geplaatst edert de weer in werking stelling van e buitenlandse wisselmarkt verleden la>ap December. De vraag die al verscheidene dagen anhoudt heeft de koers van 10.56'4 lden voor het pond gebracht op 10.63. Kringen van de wisselmarkt menen at Nederlandse koop'ieden waarschijn- tlJk moeten betalen voor dollar-goede- _®n, die in Engeland zijn gekocht en oor levering aan andere Europese lan- ®n; Voor deze betalingen zouden zij ote behoefte hebben aan ponden. De Nederlandse Televisie Stichting zal Dinsdag 16 September van 12.25 tot plm. 13.40 uur als nationaal programma een rechtstreekse televisie-reportage geven van de opening der Sta ten-Generaal en het daarmede gepaard gaande ceremoni eel. Voor het eerst in onze parlementaire geschiedenis zal dus een groot aantal Nederlanders in de huiskamer ooggetui ge kunnen zijn van het uitspreken van de Troonrede en de daarmede verband Na 12 operaties hersteld (Van onze verslaggever) Steunend op een stok, maar naar hij zelf verklaarde in prima gezondheid, is dr. Hoessein Fatemi, raadsman van de Perzische premier Mossadeq, gisteravond op Schiphol aangekomen. De rechter- hjmd van Mossadeq heeft na de aanslag, die tijdens de ongeregeldheden in zijn land op hem gepleegd was, twaalf ope raties moeten ondergaan. Een verblijf van honderd dagen in het ziekenhuis te Hamburg is echter voldoende geweest om dr. Fatemi weer zoveel kracht te bezorgen, dat hjj met Halmar Schacht over de Perzische financiële moeilijkhe den kon gaan praten. Verder heeft hij besprekingen met Duitse technici cu ingenieurs gehad en geregeld contact met zijn premier en andere landgenoten onderhouden. Het sprak vanzelf, dat dr. Fatemi het een en ander over de olie-affaire te berde te brengen had. Hij gaf een uit eenzetting van de bekende situatie, zoals die na de voorstellen van Chur chill en Truman en de tegenvoorstellen van de Perzische regering is ontstaan. „Wij krijgen wapens van de Verenigde Staten", zo luidde de opmerking, die men reeds uitvoerig heeft kunnen lezen, „maar we betalen er met olie voor, ter wijl andere landen gratis bewapend worden." De heer Hoessein Fatemi leg de daarom nogmaals uitdrukkelijk vast, dat „de voorstellen over compensatie tè onredelijk zijn om in behandeling te worden genomen, aangezien Perzië met de olie al genoeg compenseert". Ten slotte verklaarde de politicus, die van morgen via Zurich naar zijn land is vertrokken, dat naar zijn mening een Ronde-Tafelconferentie over het oliege- schil geen resultaat op zou leveren. houdende gebeurtenissen in en om de Ridderzaal, op het moment van deze ge beurtenis zelve, In de avonduren van Prinsjesdag zul len de televisiekijkers, onvoorziene om standigheden voorbehouden, met een tweede primeur voor Nederland kennis maken. Eveneens als nationaal program ma hoopt de N.T.S. dan namelijk van 20.15 tot plm. 21-45 uur een herhaling te geven van de complete 's middags uit gezonden reportage, die van het beeld scherm af gefilmd zal worden. Tot dusver was de daartoe benodigde apparatuur in Nederland niet aanwezig. Na lang expe rimenteren is de N.V. Multifilm in Haar lem er thans, in samenwerking met Phi lips en de NTS in geslaagd, 'n installatie voor het opnemen van de zgn. kinescope- films te vervaardigen. In verband met het experimentele karakter van deze in stallatie moet begrijpelijkerwijs enig voorbehoud gemaakt worden met be trekking tot het uitzenden van het op te nemen film-materiaal. Mochten zich tegenslagen voordoen, dan zal 's avonds een ander film-pro gramma worden uitgezonden. De VARA, die de avond-uitzending van 16 Septem ber zou verzorgen, heeft haar zendtijd voor dit nationale programma afgestaan. (Van onze correspondent) Het conflict bij de coöp melkproduc- tenfabriek De Ommelanden te Gronin gen is in nagenoeg drie weken helemaal vastgelopen De directie van De Omme landen en de A.N.A.B. staan scherp tegenover elkaar en de enige mogelijk heid van een oplossing moet nog gezocht worden in een bemiddeling van mr J. A. Berger, de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars. Mr. Berger heeft- echter zo wordt gemeld, nog 'geen be slissing genomen over een eventuele be middeling inzake dit conflict. In het stadhuis te Groningen zullen de infor matieve besprekingen op Vrijdagmiddag a.s. worden voortgezet. Zowel De Omme landen als de A.NB.A. zijn hiervoor telegrafisch opgeroepen. Van de resulta ten van deze bespreking, hangt het af of mr. Berger een bemiddelingspoging zal doen of niet. Bij K.B. is bepaald, dat de ministei van Oorlog, tevens minister van Marine bij gelegenheden, waarbij hij in de beide hoedanigheden gelijktijdig optreedt, de titel zal voeren van minister van Defen sie. Verder is bepaald, dat de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, indien hij in het buitenland optreedt als minister, de titel zal voeren van minister van Buitenlandse Zaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3