Geweldige bevolkingstoename oorzaak van overladen parochies I M I Politierechtspraak voor Oost-zone van Duitsland in voorbereiding Ec U cd Ion Rozenkrans-kruistocht Reiziger Zondag Prijs De N.A.T.O. houdt manoeuvres Besprekingen over eenheid., als men dr. Linse meebrengt..... rDe eenzame Zielzorg vraagt om nieuwe kerken I Aantal katholieken in Bisdom Haarlem stijgt met 10.000 per jaar Kerkenbouw- Hold Fast - Blue Alliance - Main Brace r"w«" Voor vrede, welvaart en wereldverbetering -bed is ook voor U ideaal! V.. J DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 Dat er goed gegeven wordt, dat de PPbrengst van deze collecte sedert de psschoppelijke opwekking van 17 Sep- 'eöiber 1950, de „eerste kerkenbouw- ®ondag", zelfs voortdurend gestegen is h dat de gelovigen zich over het alge meen metterdaad bewust bleken te zijn •an de grote nood in het meest zorg volle bisdom van Nederland, daarvan ?eeft Haarlems bisschop, mgr. J. P. "Uibers, onlangs op een persconferentie 'ankbaar gewaagd. Maar tevens bena- 'rukte hy de ernst der situatie en •Penhartig sprak hij zijn bekommernis "it over de voortdurende geestelijke Jood, voor welks leniging de stoffelijke "ïddelen op het ogenblik niet toerei kend blijken. De bouwkosten blijven 'tijgen, de bevolking breidt zich uit en laar waar de nieuwe woonwijken in mei tempo verrijzen kunnen niet tijdig tcnoeg en niet in voldoende aantal de •erken worden gebouwd, die voor de In „Randsiad Holland" woont kwart van totaal aantal katho lieken van ons land DE DEKENATEN VAN HET BISDOM HAARLEM GERANGSCHIKT IN VIER GROEPEN NAAR DE OMVANG VAN DE TOENEMING VAN HET AANTAL KATHOLIEKEN VAN 1930 TOT 1947 gemmjdb.de toeneming IN het BISDOM BEDRAAGT 225 X Thailandse ministers op plezierreis Schaafwonden? Leider der W.-Berlijnse vrije juristen in Den Haag Lekker warm en volkomen geruisloze vering Eerste Ned. legerkorps naar Duitsland Voor oefening „Hold Fast" Geschenk van K-L.M. Voor de president van Mexico Ned. groenten en fruit naar Sovjet-zone Ontslag Indonesische arbeiders ALKALIVRIJ door ANTONIA WHITE Vertaald door W. HOFSTRA Menselijk skelet gevonden bij kasteel Neercanne et is deze maand twee jaar geleden, dat de bisschop van Haarlem zijn 10-jarenplan voor de bouw van nieuwe kerken in zijn diocees o ntvouwde. Gedurende de eerstvolgende 10 jaren zo werd in* een bisschoppelijke brief uiteengezet zouden 50 kerken moeten worden «ebouwd, wilde men op bevredigende wijze tegemoet komen aan de groeiende nood. weike in ®et opzicht van de zielzorg werd veroorzaakt do or een gebrek aan parochiekerken in het dicht be- °lkte gebied van randstad Holland" Verslapping van godsdienstbeleving en toename van onkerks- ®eid en geloofsafval werden voor een aanmerke lijk deel in de hand gewerkt door de feitelijke omstandigheid, daj bij èen sprongsgewijze toegeno men bevolking de hoeveelheid kerken zowel rela- 'ef als absoluut was achteruit gegaan; absoluut, doordat een aantal kerken tijdens de oorlog was erwoest. relatief, doordat de onmogelijkheid om nieuwe kerken te bouwen tussen '45 en '50 nood- °ttig aansloot bij de stilstand in de kerkenbou w sedert hej midden der dertiger jaren, toen het P de eerste plaats zaak was de na de eerste we reldoorlog ontstane schulden te consolideren. Een "etnografische structuurwijziging (tengevolge van industrialisatie en de trek naar de buitenwijken I ^an de grote steden) droeg er het hare toe bij om menige bestaande kerk in een ongunstige "'Uatie te brengen. Tussen September 1950 en Sep tember van dit jaar, de eerste twee jaren van het 10-jarenplan, s hej. gestelde urgentieprogram op be ledigende wijze verwezenlijkt: ex jonden nieuwe kerken worden ge duwd <n.l. te Lisse, Noordwij k aan j ee, Amsterdam-West, ipfarendsveen «recht Bakkum, Roe Amsterdam-Oost, Dor- Amsterdam-Oostzaan en Viaar- v'hgen). daarbij werd nog één nieuwe ?erk gebouwd krachtens de z.g. her- P?uwregeling, n.l. te Rotterdam (Oud- j'athenesse). De geweldige geldsbedra- welke hiermee gemoeid waien, werden verstrekt door het reeds in 193S Pgerichte, maar thans met een urgen- j!r werkzaamheid belaste „Fonds voor kerkenbouw in het bisdom Haarlem'. r*aar, waar het nodig en voor zover dit pOgelijk is, staat het fonds renteloos lalden in leen af waarvan jaarlijks fK moet worden' afgelost. Dit heeft s gunstig gevolg, dat het fonds over 'P roulerend kapitaal komt te be skikken en dat de kerken na 33 jaar rij van schuld kunnen zijn. Zoals men "Set, wordt in dit fonds de opbrengst festort van de „coliecte voor bisschop pelijke noden", die in alle parochiekaz en elke Zondag wordt gehouden. Haarlems bisschop, mgr. J. P. Hui lers, zal Zondag a-s. in alle kerken fan zijn diocees een herderlijk Schrijven doen voorlezen over een fan de ernstigste noden in het b'is- dom: het gebrek aan kerkenwaar door de geestelijke verzorging zeer bemoeilijkt en hier en daar zelfs érnstig gevaar loopt. Hij zal een dringend beroep doen op hulp naar vermogen door alle gelovigen, die ln zekere zin immers gezamenlijk htede verantwoordelijk zijn voor het feestelijk heil van de geloofsgeno ten. Hoe dringend de toestand is, zal in een drietal artikelen worden be schreven, opdat men een helder in- Kiclit zal krijgen in de noodzaak van de hulp, waarop de bisschop op de aanstaande derde „Kerkenbouw- Zondag" een beroep zal doen. Hierbij treft men een eerste uit eenzetting aan, enige algemene as pecten behelzend van de zielzorge- dlke problemen in verband met het febreic aan kerken in het Haarlemse "Wdo m. uitoefening der parochiële zielzorg no dig zouden zijn Van de zijde van het bisdom wordt al het mogelijke gedaan: mgr. H. J. J. van Hussen en rector F. H. M. Lohman staan de bisschop bij in zijn moeite volle arbeid; een afzonderlijke finan ciële commissie is ingesteld; en de in de „Sint Pieterskring" verenigde archi tecten dienen onder leiding van ir. J. van der Laan en prof. Granpré Molière van advies om te komen tot kerkge bouwen, die, blijvend binnen de ge stelde beperkingen, de eigenschappen van soberheid en waardigheid harmo nieus in zich verenigen. Dat zulks mogelijk is blijkt bijvoorbeeld uit een kerk als onlangs te Lisse in de Bollen streek werd gebouwd, en dat ook een primitieve noodoplossing kan voldoen aan de sacrale eisen wordt bewezen aan de Bessemerstraat in Amsterdam- Oost, waar de bovenverdieping van een fabrieksgebouw tot kerkruimte is inge richt. Te oordelen naar de praktijk vol doet volgens veler oordeel de basiliek- vorm of een daarvan afgeleide bouw trant het best aan de eisen van sober, heid, practisch nut en ideële bestem, ming. Het is natuurlijk ook mogelijk dat daarbij de doorslag wordt gegeven door aesthetisehe oordelen, welker be trekkelijkheid door niemand zal wor den betwist. Ondoelmatige parochies Dat uitdrukkingen als „grote nood in zielzorglijk opzicht" en „het meest zorgvolle bisdom van Nederland" geen loze termen zijn, gekozen uit behoefte aan pathetische nadrukkelijkheid, kan op de meest overtuigende manier wor den aangetoond, wanneer men naast elkaar stelt de minste eisen waaraan een parochie met het oog op de ziel zorg behoort te voldoen aan de ene kant en de feitelijke, met de bewijs kracht van exacte cijfers aantoonbare, toestand aan de andere kant. Een parochie kan eerst dan gelden als een aan haar doel aangepaste ge meenschap, wanneer haar territoriale begrenzing enige beslotenheid garan deert en het zielental de 5.000 niet belangrijk te boven gaat. De paro chiekerk dient zoveel mogelijk een traal gelegen te zijn. In vele delen van het Haarlemse bisdom zjjn de parochies onrust, barend overbevolkt geraakt; van ter- ritoriale beslotenheid is vooral daar geen sprake, waar de bewoners van de onafzienbare huizenrijen der nieuwgebouwde buitenwijken aange wezen blijven op eèn kerk, nabij de oudere stadskern gelegen; en zelfs wanneer eindelijk tot de bouw van een nieuwe kerk kan worden beslo ten, wordt men meestal gedwongen tot de oprichting van één grote pa rochie in de plaats van twee kleinere, ofschoon de laatste oplossing voor de zielzorg veel doelmatiger zou zijn. Van deze noodtoestanden leveren steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag voorbeelden te over. De bevolkingstoename Laatstgenoemde drie grote steden staan over het algemeen bekend als gemeenten met een sterke niet-katholieke meerder heid; nochtans bedraagt het totaal aantal der aldaar wonende katholieken 13.8 pet., dat is bijna één zevende deel, van alle katholieken in Nederland en bijna de helft van alle katholieken in het bisdom Haarlem. In de gehele „randstad Holland' woont Vi deel van het totaal aantal katholieken van ons land. Maar tevens VLIELAND TOENEMING INT® Qi - 20% 2Q» - 30% 30J - 4O.I% en meer DE DONKERSTE DEKENATEN VERTONEN DE SNELSTE GROEI V. SCHlCDAJrf Uitpuilende kerken. woont 50 pet. van alle non-paschanten van Nederland juist in de drie grote steden, terwijl bijna 70 pet- van dit totaal aantal in het Haarlemse bisdom woont. Ook al moeten deze. zoals alle, cijfers voorzichtig worden gehanteerd, het is voldoende duidelijk, dat in de stedelijke agglomeraties en industriële centra de geloofspractijk een zorgwek kend beeld vertoont. Naast deze verschijnselen en ten dele ondanks deze verschijnselen is het aantal katholieken in het bisdom Haarlem zeer snel toegenomen, tussen 1930—'47 zelfs met 200.000, dat is deel van de totale toeneming van het aantal katholieken in geheel Nederland gedu rende dezelfde periode. In procenten uit gedrukt nam het aantal katholieken in dit bisdom toe met 23 pet., dat is met 9 pet. meer dan het aantal niet-katholieken. De differentiëring van de toename in de dekenaten wordt hierbij op een kaart in beeld gebracht Voor de komende 20 jaar wordt in het Haarlemse diocees nog eens een toeneming van het katholieke bevolkingsdeel verwacht met ongeveer 200.000. Wanneer men al deze gegevens, bij eengebracht door het voortreffelijk wer kende Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut, overziet, wordt op een verrassende ma nier duidelijk, dat tegelijk met de be langrijkheid van het Haarlemse bisdom ook zijn zielzorg-problematiek gelegen is in het feit, dat het 't dichtst bevolkte en tevens zeer snel groeiende gedeelte van Nederland, de z.g. randstad Holland, binnen zijn grenzen heeft. In een tweetal volgende artikelen zullen wij een meer gedetailleerde aandacht wijden aan wat reeds tot stand kwam, resp. dringend tot stand moet komen, om in de meest zorgwek kende gebieden de bestaande en nog dreigende geestelijke nood te lenigen door de stichting van nieuwe parochies en dus van nieuwe kerken. Grote bevolkingsaanwas. Advertentie VIRGINIA DE HBIUXE Ook prachtige gaschenkdozen van 50 De prijs vcor volmaakte onduidelijkheid zou ik willen uitreiken aan de steller van deze adverten tie; „Door omstandigheden te koop Am. Harmonium, geschikt voor circa hon derd vijftig zangers. Kloos termodel.' (Van onze verslaggever) Z. Exc. Devakastin, minister van Bin nenlandse Zaken van Thailand, is van middag met zijn collega van landbouw, vice-admiraal Luang Sinavim Vivat, door de KLM uit Oslo naar ons land gebracht. Beide donkergetinte ministers zijn op een .reis, die de heer Devakastin „een soort sight-seeing" noemde. Wat dit „soort" eventueel te betekenen kon hebben, wenste Z. Exc. niet nader uit een te zetten. Feit was in ieder geval dat de plezier-reizende minis» ens een gevolg van vier eveneens donkere secretarissen mee hadden genomen. Deze heren waren stuk voor stuk spe cialisten in een vanmiddag niet te ont hullen specialiteit. De vice-consul van Thailand, de heer J. G. Kerlen, kwam, nadat één van de ministers zich nauw keurig van Uw verslaggevers politieke richting op de hoogte had trachten te stellen, de zes gasten afhalen. Onder de hoede van het Thailandse consulaat logeert het gezelschap in Den Haag en maakt vandaar uit ongetwijfeld veelzijdige uitstapjes. Met een „soort sight-seeing"-inslag dan natuurlijk 7 5 Volgende week zullen door de NATO- strijdkrachten in Europa grote gecom bineerde manoeuvres gehouden worden van leger-, luchtmacht- en vlooteenhe- den. Aan de onder Brits bevel staande, van 15 tot 22 September te houden, leger- oefening „Hold Fast" wordt deelgenomen door een Engels en een Belgisch leger korps, waaronder enkele pantserdivisies. Nederland is vertegenwoordigd door een onvolledig legerkorps, bestaande uit de derde divisie, legerkorpstroepen en de staven van de tweede divisie; in totaal ruim, 30 000 man. Deze drie legerkorpsen vormen tezamen de „Northern Army" van de NATO. In „Hold Fast" vormt dit leger de strijdmacht van het „vredelie vende Blauwland". De aanvaller „Groen land" bestaat uit andere eenheden van het Britse Rijnleger. De oefening zal in grpte trekken hetzelfde verloop hebben als de oefening „Counterthrust" van het vorige jaar: een langzame terugtocht van Blauwland gevolgd door een tegenaan val. De luchtmachtoefening „Blue Alliance" valt in twee delen uiteen: een deel van de NATO-luchtstrijdkrachten in West- Europa, namelijk Belgische Meteors en Thunderjets, Engelse Vampires en Me teors en Nederlandse Meteors en Thun derjets ondersteunen de operaties van Advertentie 2WII5AI v/yZ///vvy /y////ZZy De Organisatie der Vrfje Juristen in West-Berlün heeft aan de Bondsregering in Bonn verzocht om een delegatie uit Oost-Duitsland, die zou willen komen spreken over de hereniging van Duitsland, toe te laten op voorwaarde, dat deze delegatie dr. Linse, de medewerker van genoemde organisatie, die onlangs ontvoerd is, mee brengt. Dit werd ons gisteren medegedeeld op een persconferentie, welke werd gegeven door dr. Th. Friedenau, leider van de vrije juristen, die op het ogenblik in Den Haag vertoeft. Hij zette hierbij de volgende redene ring op: van Sovjetzijde is verklaard, dat men dr. Linse niet gevangen houdt; derhalve moet hij in handen zijn van de Oost-Duitse regering en dan is deze regering ook bij machte hem weer vrij te laten. Welnu, het gaat niet aan over leg te openen met een regering, die een rechtsbreuk, zoals die met de ont voering van dr. Linse gepleegd is, on gecorrigeerd laat. Voorwaarde voor on derhandelingen zou dus de vrijlating van de gevangene dienen te zijn. Dr. Friedenau zei gegronde redenen te hebben voor de verwachting, dat men in Bonn deze eis zal overnemen. De leider van de Organisatie van Vrije Juristen had nog meer medede lingen van belang te doen. Zo zei hij te beschikken over betrouwbare ge gevens, waaruit blijkt, dat men in Oopt-Duitsland voornemens is met in gang van 1 October a.s. een geheel nieuwe wettelijke regeling voor de rechtspraak in te voeren; deze zou omvatten een nieuwe wet op de or ganisatie der rechterlijke macht, een nieuw strafwetboek en nieuw proces recht. Tot nu toe bepaalde men zien ertoe de bestaande wetten te ver krachten, doch thans wil men een nieuwe fase, namelijk van Russische wetgeving, ingaan. O.a. zou deze nieu we wettelijke regeling de bepaling be vatten, dat rechter alleen kan zijn hij, die zich zonder voorbehoud wijdt aan de opbouw van het „socialisme" Als het project doorgang vindt, dan zullen na 1 October bijvoorbeeld niet eens meer de stukken, betrekking heb bende op het geval van de beklaagde, bq de rechtszitting ter tafel komen, doch heeft de rechter zich te bepalen tot een protokol, opgemaakt door de „Polizei- nnd. Staatssicherheitsdienst". Vryspraken gaan van de baan. Het ge hele vooronderzoek zou in handen ko men van de politie; de aanklacht wordt tot bewijs gemaakt en de rechter be hoeft slechts de straf uit te spreken. Bij dit laatste moet hij overigens nu reeds voorzichtig zijn, want het komt al voor, dat tegen een rechter een dis ciplinair onderzoek wordt ingesteld, wanneer hij in de geëiste straf een ver andering aanbrengt. Een andere moei lijkheid is, dat de rechter verdacht is, wanneer hij een te milde uitspraak doet, maar evenzeer bij strenge uitspraken, die de rechtspleging in discrediet kun nen brengenIn de laatste vier we ken zijn er reeds 120 rechters in de Sovjetzone op staande voet ontslagen. Juristen, die het bestaan in het weten schappelijk tijdschrift voor het rechts wezen, dat in de Sovjetzone verschijnt, te discussiëren, worden daardoor reeds verdacht in contact te staan met de Or ganisatie van Vrije Juristen in West- Berlijn. Overigens was dr. Friedenau van mening, dat het invoeren van een nieuwe rechtspraak erop duidt, dat de Sovjets in het geheel geen ernst ma ken met hun voorstellen tot hereni ging van Duitsland. Immers, ware dit wel het geval, dan zou men niet door het invoeren van een geheel nieuwe wetgeving in dit stadium de laatste banden met het oude Duitsland door snijden. Het is inmiddels nog moge lijk, dat de nieuwe regeling door de voortijdige publicatie vanuit het Wes ten verzacht of uitgesteld wordt. Spreker deelde nog mede, dat het met de rechtspleging in Oost-Duitsland thans chaotisch gesteld is; herhaaldelijk zijn er bijvoorbeeld stukken zoek en voor de administratie van het justitiële apparaat zijn thans driemaal zoveel mensen nodig als voorheen. Dit komt vooral omdat het grootste deel van de Advertentie ambtenaren ten enenmale een voldoen de scholing mist. Van de dienaren der rechterlijke macht is thans nog slechts drie procent volgens de normale be grippen opgeleid. Men heeft in Oost-Duitsland, aldus dr Friedenau. het gevoel aan een duivel achtige macht uitgeleverd te zijn. De Organisatie van Vrije Juristen is er om verantwoordelijke personen voor te hou den. dat zij zich niet alles mogen per mitteren. De organisatie beschouwt daarbij niet iedereen als „fout", die als communistisch geboekt staat. Zij laat de politieke opvattingen van de figu ren in de Oostzone buiten beschouwing en oordeelt slechts naar de daden. Naar het oordeel van dr. Friedenau is zeker 90 procent van de bevolking tegen het regiem gekant; zelfs in de leidende kringen zou hoogstens 30 procent com munist zijn. Het aantal vluchtelingen van 1 Ja nuari—1 September in dit jaar zegt trouwens ook wel wat: dit is 53000. Se dert 1945 zijn er 1.374.977 personen uit Oost-Duitsland uitgeweken. Er zijn thans 27.000 politieke gevangenen in Sovjet-Duitsland. Een ander cijfer is nog, dat in twee jaar tijds 80.000 be zoekers uit Oost-Duitsland het bureau van de Organisatie van Vrije Juristen in West-Berlijn hebben bezocht. Dr. Friedenau is zelf uit door Rus land bezet gebied uitgeweken; hij is een zeer intelligente strijdersfiguur op een gevaarlijke post. In zijn scherpe ogen leest men de verbeten wil om voor Oost-Duitsland te redden wat er te red den valt. „Wij zijn geen sabotagegroep'' zo zei hij, „maar wij komen op voor het recht" en daarover spreekt hij met enthousiasme. de „Northern Army" in „Hold Fast Een ander gedeelte, waaronder Ameri kaanse, Canadese en Franse luchtstrijd krachten, oefent zich in de verdediging van het achterland tegen „vijandelijke" luchtaanvallen. Behalve een aantal Thunderjets en Meteors doen van Ne derlandse zijde ook nog enkele Dakota's en Austers aan deze oefening mee. Alle Nederlandse straaljagers hebben Neder landse vliegvelden als bases. Tenslotte wordt, van 13 tot 26 Septem ber, voor de kust van Noorwegen, ook een vlootmanoeuvre, „Main Brace", ge houden. Het Britse Rijnleger en de tweede tactische luchtmacht zullen, zoals be kend, van 15 tot en met 21 September a.s. oefeningen houden in het gebied rondom Soest in Westfalen. Aan deze oefening, genaamd „Hold Fast", zullen, aldus deelt de Legervoorlichtingsdienst mede, ook deelnemen eenheden van de Belgische en Nederlandse land- en luchtstrijdkrachten. Het eerste Nederlandse legerkorps wordt hiertoe deze week naar Duits land verplaatst als een onderdeel van het Britse Rijnleger. Een aantal squa drons, dat van Nederlandse vliegbases af zal medewerken, is ingedeeld bij de tweede tactische luchtmacht. Het ligt in de bedoeling van de di rectie der KLM om ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtdienst tussen Amsterdam en Mexico-City op 27 October a.s. aan de president van Mexico een bijzonder geschenk aan te bieden. Dit geschenk zal bestaan uit een grote door Nederlandse kunstenaars vervaardigde zilveren doos waarin op donkerblauw fluweel 61 representatieve zilveren munten zullen worden gelegd afkomstig uit alle landen, welke in het KLM-net zijn opgenomen. Dit geschenk beoogt te zijn een symbool van de han del, welke zich, mede dank zij de bur gerluchtvaart, tussen al deze landen heeft ontwikkeld. Een vertegenwoordiger van de Rot terdamse import- en exportfirma „Cen tra-Fruit" heeft contracten op de Na- jaarsbeurs te Leipzig gesloten voor de leverantie van Nederlandse groenten en fruit ter waarde van 2 a 3 millioen gul den naar de Sovjet-zone van Duitsland. Naar wij vernemen gaat het hier om appelen, peren en koolsoorten. In een rondschrijven dringt de Indo nesische minister van Arbeid, de heer Tedjasukmana, er bij de werkgevers op aan om eerst met het plaatselijke hoofd van de voorlichtingsdienst voor arbeids zaken besprekingen te voeren, indien men voornemens is binnen 1 maand tenminste 10 werknemers te ontslaan. Advertentie Uw wol veilig in (Van onze correspondent) Naar het woord van Z.H. Paus Pius XII kunnen de kwalen van onze tijd niet worden genezen door de kracht van wapenen maar door Gods hulp, verkregen door het gebed van de Rozen krans. Wellicht daardoor geïnspireerd begon Pater Peyton in Amerika enkele jaren geleden met de prediking van de Rozenkranskruistocht. In verschillende bladen is daarover gepubliceerd en het resultaat is geweest een aandrang van vele zijden om ook in Nederland in de vorm van een Rozenkranskruistocht geestelijke strijdkrachten te mobiliseren ter verkrijging van vrede, welvaart en wereldverbetering. Ik voel me tussen jou en Clara soms compleet achterlijk. Als een van je leerlingen Clara een liefdesgedicht in het Latijn stuurde, dan zou ze er elk woord van kunnen begrijpen is het niet?' Zijn gezicht betrok weer. „Als een van mijn leerlingen de on beschaamdheid zou hebbenbegon hij heftig. „En je zei juist dat ze geen kind meer was." Hoe langer we haar in dat opzicht als kind beschouwen des te beter." Maak je maar niet bezorgd. Ik ben er van overtuigd, dat je Clara zo vol geleerdheid zal stoppen, dat geen enkele jongeman in haar buurt zal durven ko men." Ze fronste haar voorhoofd. „Geen sterveling heeft ooit aan rnjj gevraagd of ik het wel prettig vond dat er van mijn knappe dochter een blauwkous gemaakt werd." „Het kind heeft een goed stel hersens. Waarom zou zij die niet gebruiken? Nog afgezien van het feit, dat zij bijna zeker in haar eigen onderhoud zal moeten voorzien." ,En toch vind ik dat het wel een beetje te veel van het goede was om haar al haar hersens te laten breken over verbuigingen en wat dies meer zij toen ze pas zeven was." Ze deed bet graag." Zijn gezicht klaarde op. „Ja, het was een genot om haar les te geven toen zii zo oud was." Nu dan niet?" zei Isabel onschuldig. „Zij is er altijd zo vreselijk op uit om je een plezier te doen." Hij fronste weer. „Hmm. Is 't waar? Vroeger, zeker. Maar op het ogenbliksinds een jaar of twee..... ik weet het niet." „Op het ogenblik zeer zeker, Claude. Ik kan er over oordelen." Ze knipte met haar vingers. „Ik tel al jaren niet zoveel mee bii Clara." Hij stak zijn kin naar voren. „Als ik er maar een vermoeden van had dat het waar was, Isabel, dan zou ik haar eens onder handen nemen. En niet zuinig ook. „Alsjeblieft niet, lieveling. En zeker niet vandaag, nu ze zo'n schok gehad heeft. Volgens mij critiseren alle dochters met hersens hun mama's op die leeftijd. En toch, als ik bedenk hoe ik naar een moeder kon verlangen toen ik volwassen begon te worden Maar ik was ook heel anders dan Clara. Ik was zo'n bespottelijk romantisch klein ding, ik leefde helemaal in een eigen droom wereld." „Ik ben zelf ook helemaal niet te vreden over Clara," zei Claude. „Ik vind dat het kind de laatste tijd hard en ego centrisch is geworden." „Ze was toch zo lief en aanhankelijk toen ze klein was, of niet? Ik zie haar nog met haar grote witte hoed naast haar grootvader stappen, haar handje in de zijne en vol verering naar hem opkij kend". „Ach," zuchtte hij. „Als we die jaren konden terugkrijgen!" Ze streelde zacht zijn hand „Arme Claude. Ik vergat het bijna. Niemand zal hem beslist meer missen dan ik." „Hij hield erg veel van je, Isabel." „Was het niet roerend zo'n belang stelling als hij had voor mijn kleren en zo. Hij had beslist een flair voor zulke dingen. Vreemd als je bedenkt Ze hield net op tijd op en hij onthield zich van commentaar, hoewel hij zeer goed wist wat ze bijna gezegd had. Om de aandacht af te leiden gaf ze een ruk aan de veer die losliet met een gekrak van kapotspringende steken. „Zo, nu heb ik opzettelijk mijn lieve- lingshoed geruïneerd. Hij zou de eerste geweest zijn om te zien dat er niets van overblijft zonder de veer." „Hij zou beslist geroerd zijn door je offervaardigheid." „Wat baat het hem, de arme? Ik vind er bepaald iets onchristelijks in om zo'n droefheid ten toon te spreiden rond de dood. Per slot van rekening worden we geacht te geloven dat hij nu beter af is." Hij glimlachte. „Als Katholieken nemen we gewoon lijk aan, dat er nog een zeker opont houd is." „Je bedoelt het vagevuur en zo? Ik vind het vagevuur een buitengewoon idee. Het is zo troostvol voor mensen als ik. En zo logisch als je er over na denkt. Maar wat er ook zij, in het Oos ten dragen ze bloemen bij begrafenissen en maken ze een groot feest van de hele geschiedenis." „Ik weet niet wat ze in het Oosten doen." Isabel streek met de rode veer langs haar wang en zei dromerig: „Als ik vóór jou sterf, dan zou jij voor mijn begrafenis moeten zorgen, niet, Claude?" Ze negeerde zijn „Lieve kindIn godsnaam-" en vervolgde: „Ik zou willen, dat iedereen zijn mooiste kleren droeg. En geen treur mars^ Alleen maar die nocturne van Chopin, die ik altijd voor je speelde toen we verloofd waren. En geef me geen zerk. Ik zou het gevoel hebben, dat ik verpletterd werd. Ik zou willen, dat je een rozenstruik en een cypres op mijn graf plantte." „Is het nu uit, Isabel." Ze keek hem aan met kinderlijke verbazing, die evengoed echt als ge speeld kon zijn. „Ik heb er altijd voor gebeden," zei hij, „dat jij mij zou overleven." „Nogal egoïstisch, niet lieve? Het is veel erger voor degene, die achterblijft." „Natuurlijk is het egoïstisch," zei hij kwaad en trok haar plotseling dicht tegen zich aan. Er werd geklopt en zij veranderden snel van houding en gelaatsuitdrukking. Zillah de dienstbode kwam binnen met een enorme kartonnen doos. Ze droeg haar zwarte middaguniform in plaats van haar gebloemde jurk voor de ochtend en haar mooie grijze ogen waren gezwollen. „Mr. Shapiro's chauffeur heeft dit voor u gebracht, mijnheer." „Zelfs de bedienden hielden van hem," ze' Claude toen het meisje de kamer uit was. „Die arme Zillah was van ochtend in tranen." „Bedienden genieten van doden en begrafenissen. Zelfs een knap meisje als Zillah heeft niet veel vertier in haar leven." Claude peuterde netjes de touwtjes van de doos los. Uit bergen vloeipapier kwam een enorme krans van lelietjes van-dalen en mauve orchideeën te voorschijn. „Wat kostbaar," zei Isabel, met een begerige blik. (Wordt vervolgd) Wellicht is het niet algemeen bekend, dat reeds in 1936 in het Albertinum te Nijmegen het Apostolaat van de Rozen krans werd opgericht. Promotor daar van was en is nog steeds de bekende auteur over het huwelijk, pater D. A. Linnebank O.P. te Huissen (Gld.). In het Dominicanerklooster aldaar is se dert enkele jaren het Apostolaat van de Rozenkrans gevestigd. Tot inzet van de Octobermaand zullen thans ook in ons land Rozenkrans- tochten worden gehouden. Het Domini- canerklooster te Huissen is daarvan het hoofdkwartier en pater Linnebank fun geert dus min of meer als chef van de generale staf van deze Kruistochten. De bedoeling van deze tochten is: de Rozenkrans te propageren als dagelijks gezinsgebed, vooral voor de grote in tenties: vrede, welvaart en wereldver betering. De namen der deelnemers (gezinnen en personen) zullen worden opgetekend in het Gulden Boek, dat gedeponeerd zal worden in het heilig dom van O. L. Vrouw van de Rozen krans te Fatima. Men kan zich als deel nemer aan deze tochten opgeven bfl Pater D. A. Linnebank O.P., Dominica nerklooster te Huissen (Gld.). Men ontvangt dan kosteloos een deelnemers kaart, welke tevens bewijs van in schrijving in het Gulden Boek is. Reeds zullen op de laatste Zondag van deze maand, dus 28 September a.s., Rozenkranskruistochten worden gehou den in Venlo, Roermond, Sittard, Hei- lou, Breda, Langenboom, Handel, Ren- kum en Nijmegen. In verschillende an dere plaatsen worden nog besprekingen gevoerd. De tochten in genoemde plaatsen ge schieden interparochieel. Het hoofd kwartier te Huissen zorgt voor een predikant. Tijdens grondwerkzaamheden bij de gerestaureerde hoektoren van het kas teel Neercanne bij Maastricht zijn res ten van een menselijk skelet gevonden. Drs. J. Sprenger, archaeoloog te Maas tricht, heeft een onderzoek ingesteld, waarna kon worden vastgesteld, dat het een vondst betreft van vóór 1800. De schedel werd vermoedelijk door een op dezelfde hoogte in de bodem gevonden vuursteen verbrijzeld. Het vierde „Nationale Band-concours Arnhem" zal op 13 September a.s. wor den gehouden. Aan het concours nemen o.m. bands van de Ned. Padv. Ver. en de Kath. Jeugdbeweging deel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5