Oostenrijk dient zich grote en dreigende gevaren bewust te zijn &Uc de Jtooxman :fudgeheim. van J. KORT OMROEPERS Leusderheide weer toegankelijk voor het publiek? In FLINKE MEISJES Opening Staten-Generaal Nederlanders helpen Episcopaat nieuwe kwaal te genezen m Groothandels prijzen gedaald Opleiding Schoonheidsspecialiste Ons Tilley succes t is weer in volle gang HUIZENNOOD! 4 flinke w^aten 00i 63 DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 Vluchtelingen ook een religieus vraagstuk Gemeentebestuur contra militairen ^ieuw Tweede-Kamerlid Katholieke Illustratie Kardinaal Innitzer naar Katholiekendag Nationaal dansconcours in Amsterdam Bioscopen in Coevorden weer geopend „HET HUIS" STAAT OP NIEUWE FUNDERING H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard naar „Fidelio" MARKTBERICHTEN IHillSIS BORDEN Minder werk en zorgen voor Uw dagelijks menu dank zij deze lf verrukkelijke Maggi's soepen in de bekende geellrode zakjes Breng afwisseling met deze Maggies soepenin 5 minuten kant en klaar F STADSSCHQUWB UR G DE COCKTAILPARTY GEEN REUK, WALM OF GEVAAR t Prijs f 49.50 GEVRAAGD VOOR ALLE AFDELINGEN WASSERIJ EVERS, Brouwersvaart 58 Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Zaken en Huizen Rij-, Vaar- en Voertuigen Woningruil Lessen Ambachten Muziekinstrumenten Te huur aangeboden Pensions Diversen (Van onze Weense correspondent) De grote Oostenrijkse „Katholiekendag", die vanaf Woensdag tot Zondag in Wenen wordt gehouden, staat niet zozeer in het teken van vele manifes taties, doch zal de deelnemers voornamelijk opwekken tot inkeer, tot bewust wording van de grote dreigende gevaren en tot bezinning op de eigenlijke diepe Waarden van het katholicisme. Daarom legt het huidige programma minder de "adruk op sociale eisen, maar veeleer op de „vrijheid en waardigheid van de Wiens", zoals het motto luidt. Op een paar kilometer afstand van Wenen is zowel de vrijheid van de kerk als van de katholiek aan banden gelegd en wordt er dikwijls een gruwelijk spel gespeeld met de menselijke waardigheid. De gevaren komen echter niet uitsluitend van "buiten. De geestelijke leiders van de katho liekendag geven onomwonden toe dat Oostenrijk -iek is, niet alleen econo misch, maar vooral ook geestelijk. Het gaat gebukt onder een aantal kwalen: "et lijdt aan te hoge prijzen en het te ruglopen van de uitvoer, vooral aan Woningnood, kinde. beperking, gebrek aan priesters en kerken, aan landvlucht ®n in 't algemeen aan het verzwakken van het morele besef. Iedereen spreekt over deze kwalen, maar niemand waagt *ich aan een diagnose die de eigenlijke ziektekiem blootlegt- Het merkwaar dige is nu dat onder dergelijke omstan digheden een nieuwe kwaal toch van voordeel kan zijn, omdat zij somtijds de weg wijst naar de eigenlijke ziekte en de juiste therapie. Oostenrijk heeft er inderdaad een nieuwe kwaal bij gekregen, namelijk de grote stroom vluchtelingen na 1945 die men na enkele strubbelingen moest en ook wel wilde herbergen, om dat zij voor d't land van dienst konden zijn. Door deze nieuwe kwaal ontdekte men de ziektekiem. De jonge aartsbis schop-coadjutor, Mgr. Jachym, zag na melijk in deze vluchtelingen een reli gieus vraagstuk dat om oplossing vroeg en liet zich daarvoor, door de U.NO.- commissaris voor vluchtelingen in Oos tenrijk, de Nederlander dr. V. eerman, adviseren. Deze gaf hem de raad de hulp in te roepen van de Nijmeegse professor G. Zeegers, die op grond van een voorlopig onderzoek vaststelde dat de geestelijke en morele weerstand niet alleen in de grotere steden van Oos tenrijk te wc sen overliet, maar ook op het platteland. Het sociogi ..üsch onderzoen stelde vast dat Oostenrijk sinds tientallen van jaren aan econo mische, morele en religieuze bloedar moede leed, een soort anaemi die al leen door toevoer van jong en krach tig bloed kon worden bestreden. Onder deze omstandigheden bleek het een zegen dat 300.000 vluchtelingen hit het Oosten, vooral Donau-Zwaben, Donau-Turken en boeren van het Ba- nat-gebied naar Oostenrijk waren ge komen, omdat zij door hun diepe ge- oofsovertuiging en hun onaangetaste morele en physieke gezondheid geschikt waren .om dit nieuwe bloed te leveren- Gm dit genezingsproces in <*oede'banen ïr en ontbood prof. Zeegers twee Nederlandse ordegeestelijken naar Oos tenrijk, een Franciscaan en een Augus tijn, van wie de eerste zich voorname lijk met het sociografisch onderzoek dus een soort marktanalyse r/er de katholieke toestanden bezig houdt, terwijl de tweede, voorlopig in het ka de van ce Oostpriester-hulp en ge steund door het werk van de „spek pater" Van der Straten, de nodige ma teriële middelen bijeen brengt. Een nog groter gevaar vormt de stad, taet name de millioenenstad Wenen, Waar het Marxisme nog in verouderde stij; hoogtij viert. Wel zijn de tijden Voorby toen een priester in Wenen W'erd uitgejouwd of de deur kreeg toe gesmeten, maar aan de innerlijke hou ding van de overgrote meerderheid der arbeiders ten opzichte van de gods dienst is er niets veranderd. In plaats Van de scheldwoorden der vroegere ar beiders, ontmoet de priester nu het hau taine, zelfverzekerde lachje van de goedgeklede werknemer, die godsdienst voor een overwonnen standpunt houdt en met de clerus medelijden heeft, om dat hij voor een verlopen zaakje werkt. Juist dit religieuze indifferentisme brengt het grootste gevaar met zich mee, omdat het iedere diepe overtui ging mist en bij een massale aanval uit het Oosten geen innerlijke weerstand biedt. Op het platteland wordt Oosten rijk eveneens door deze onverschillig heid bedreigd, misschien zonder Marxis tische parolen, maar ook daar is men even weerloos en bovendien verzwakt door de landvlucht, kinderbeperking en lichtzinnigheid. Het katholiek sociaal-kerkelijk insti tuut, dat op alle mogelijke manieren door de Weense coadjutor wordt onder steund, heeft de situatie van bet Oos tenrijkse katholicisme als 't ware op kaart gebracht, met opgave van de meest bedreigde punten: waar nieuwe parochies moeten worden opgericht, kerkjes gebouwd en zielzorgers dienen te worden benoemd. Het is voor Oos tenrijkers beslist niet prettig te moeten zien dat buitenlanders hier met nieuwe taken worden belast, die zij zelf had den moeten vervullen, maar Mgr. Jachym laat zich niet door valse schaamte weerhouden. Hij kent de kwa len en de gevaren. Nadat hij sinds zijn wijding in Mei 1950 maar weinig van zich had laten horen, treedt hij in de laatste maanden steeds meer op de voorgrond, o.a. bij het opstellen van het programma voor de katholiekendag. Er dient een alomvattend plan tot herkerstening van Oostenrijk te wor den opgesteld, waarbij de hergroepering van de beschikbare krachten een eer ste rol speelt. En evenals er op econo misch en maatschappelijk gebied aan een Europa-plan wordt gedacht en ge werkt, zo moet ook de hernieuwing van het katholicisme in groter, internatio naal verband worden gezien en doorge voerd. Daarom is men zeer verheugd dat katholiek Amsterdam de Oosten rijkse hoofdstad heeft geadopteerd. Mgr. Jachym zal binnenkort een tournée door Nederiand en vooral door het bisdom Haarlem maken en daarbij uiteenzetten dat het christen dom niet uitsluitend van buitenaf, b.v. door het Bolsjewisme, wordt be dreigd, maar dat de gevaren in Euro pa zelf liggen, met andere woorden dat bepaalde landen weer missiege bied zijn geworden. Zodoende komt mén voor de vraag te staan of Euro pa het wel kan verantyveöruen dat geestelijke krachten naar overzeese gebieden trekken, terwijl het moeder land gevaar loopt. De deken van Am sterdam zal in We.ien een tegenbe zoek brengen om de grote noden per soonlijk te leren kennen en zodoende de adoptie met no„ rr.eer kracht te bevorderen- Wat de vluchtelingen uit het Oosten betreft wil mer. deze grotendeels onbe dorven en gezonde boeren niet alleen als Oostenrijkse staatsburgers naturali seren, maar hun ook wo<_n- elegenheid verschaffen en vooral een stukje g-'Ond, zodat ze niet meer in kampen moeten leven. Er dienen nieuwe nederzettingen te komen waar zij als echte ingezetenen een nieuw vaderland vinden en waar zij zich thuis voelen. Daarvoor moet een woonplan worden ontworpen waar voor naast andere middelen ook een groot bedrag uit het Ford-fonds ter be schikking staat n.L 40 pet. van 2.9 millioen dollar alleen voor Oostenrijk. De militaire autoriteiten zijn bereid «nder bepaalde voorwaarden de Leus- verheide bjj Amersfoort weer als recre atieruimte voor het publiek open te 'ellen op tijden, dat er niet op de heide ordt geoefend. Het gemeentebestuur an Amersfoort heeft evenwel enkele oorwaarden van de hand gewezen. Het nog niet bekend of de militairen thans ocpeler voorwaarden zullen indienen. De Leusderheide is sinds 1940 niet 'leer toegankelijk voor het publiek. De mtsers gebruikten de heide eerst als «ënterrein en fusilladeplaats. Na de ^orlog werd de heide geheel afgebrand, '"dat zich op verscheidene plaatsen on tplofte projectielen bevonden. Het !™'"nizoen Amersfoort is de heide toen w® oefenterrein gaan gebruiken; o.m. erden op de heide grote schietbanen afgelegd. Öp ds enkele jaren bestaat onder een eel van de Amersfoortse bevolking ont- kgjnming 0ver het feit, dat de z.g. rode de u - <'ten teken van gevaar) rondom 6^,heide dag en nacht gehesen blijven, lVo^jOP dijden dat er geen oefeningen Plaal - toriteiten de"*u,en gehouden. Herhaaldelijk heeft Plaatselijke overheid bij de militaire or,„iteiten aangedrongen op weder- "Penr - - - - Opstelling van de heide. Vorig jaar i). ober heeft de minister van Oorlog, büt, staf, tijdens een onderhoud met rlg. Sodieester H. Molendijk en wethou se? van Zwol medegedeeld, er geen de èVaar tegen te hebben als het publiek bloeide als recreatieruimte gebruikt op Seh c'at er geen oefeningen worden )i0r,°uden. De bewindsman beloofde de maatregelen te zullen nemen, het geveer veertien dagen geleden heeft e6r) gemeentebestuur van Amersfoort den „ief ontvangen, waarin voorwaar- vatl zijn gesteld, die door het ministerie *®idh u0rl°g zijn verbonden aan de be- hetoeid tot wederopenstelling van de V6r ®- Een van de voorwaarden het i'D h en van dagkaarten ten behoeve betfpjdegenen, die de heide wensen te euen meent het gemeentebestuur öp aUr(,a Vo°rzitter van het Centraal Stem ma riU Vo°r de verkiezing van de leden !jaturp Tweede Kamer heeft in de va- h dr. w. Drees benoemd verklaard r H. Peschar te Haarlem. om administratieve redenen niet te kun nen accepteren. B. en W. achten een maand- of jaarkaart practischer. Boven dien achten B. en W. enkele andere voorwaarden onaanvaardbaar. O.m. ver langen de militaire autoriteiten, dat het gemeentebestuur het toezicht op de heide zal uitoefenen en dat het zich verant woordelijk zal stellen voor eventuele ge volgen, die kunnen ontstaan wanneer het publiek zich op de heide begeeft. De directeur-generaal van het Neder landse gevangeniswezen, mr. E. A. M. Lamers, heeft onlangs een bezoek aan de Verenigde Staten gebracht, ten einde er de strafrechtpleging en de strafvoltrek king te bestuderen. De Katholieke Il lustratie van deze week bevat de eerste van een aantal bijdragen, waarin mr. Lamers zijn indrukken weergeeft. Zijn artikel, verlucht met mooie foto's, is zeer interessant en doet de lezer met belangstelling uitzien naar de volgende. Ir. Earn. Nicolas schrijft een boeiende causerie over de arbeidsdag van een wijkverpleegster, na met ae K.I.-foto graaf een van de zusters van het Wit- Gele Kruis te Castricum op haar dage lijkse ronde te hebben vergezeld. Er is een fotoreportage van een nollenveiiing van de N.V. Holland's Bloemboilenhuis te Lisse. Een rijk geïllustreerd artikel vertelt van koning Salomon's oude ko permijnen in de Negebwoestijn, weike door de regering van de nieuwe staat Israël geleidelijk weer in exploitatie worden gebraent. Aan de temoonstel- ling van oude Franse Katnedraaivensters in het Museum Boymans worot een be schouwing gewijd, met reproducties van «nige interessante ramen. De oude twist over de vraag of de werken van Shake speare door nemzelf dan wel door een ander geschreven zijn wordt in het kort uiteengezet, met afbeeldingen van enige der figuren aan wie het oeuvre van de grote dichter door sommigen halsstarrig wordt toegekend. Verder een karakteristiek over Philip Murray, de katholieke president van het C.I.O. in Amerika, een aantrekkelijke reportage over een te weinig bekend gebied, de boorden van de Angstel, de oude Vecht- arm tussen Abcoude en Ter Aar, en een over de vaste Franse autobuslijnen door de Sahara. Jan Cottaar schrijft over de wereldkampioenschappen langs de weg. Tenslotte de roman, verhalen en vaste rubrieken. Ofschoon dus dit bouw- en vestigings plan allereerst de vluchtelingen omvat, wil men het op de duur ook uitbreiden over alle anderen die in Oostenrijk dakloos zijn. Hier ligt dan weer een bijzondere taak voor hef sociaal-kerke lijk instituut om vast te stellen waar en in welke vorm gebouwd dient te worden. Dat daarbij de geestelijke be hoeften de aandacht vragen is duide lijk, want de nieuwe nederzettingen moeten ook een kerkje hebben en ziel zorg. Ter voorbereiding van dit plan heeft de katholieke boerenbond in Oostenrijk op initiatief van het sociaal-kerkelijk instituut het plan opgevat om een aan tal leidende figuren in de boerenbewe- ging een bezoek te laten brengen aan ons land, waar ervaringen over organi satie. bouwplannen en godsdienstige practijken op het platteland kunnen worden Opgedaan. Oostenrijk lijdt veel meer dan ons land aan priesternood, wat natuur lijk weer een uiting is van de bovenge noemde anaemie. De meeste parochies in Wenen bijvoorbeeld hebben hoog stens drie geestelijken, maar tellen 25.000 parochianen. Daarbij geeft het merendeel van de zielzorgers 15 tot 20 uur godsdienstles- Verder beschikt dit land over een aantal prachtige, maar grotendeels leeg staande kloosters. Doch voordat men aan een herbevolking daarvan kan gaan denken, moeten er eerst beschik bare krachten zijn en vooral dient door sociografisch onderzoek te worden vast gesteld of deze kloosters ook nu nog op de geschikte plaatsen liggen. Mgr. Jachym wil al deze problemen ook in Nederland bespreken en tevens de vraag opwerpen of het beschikbare aantal priesters en kloosterlingen in West-Europa niet in groter verband zou kunnen worden gezien en verdeeld. Na tuurlijk wil hij geen Inbreuk maken op de bestaande indelingen en de juris dictie, maar hij zou met toestemming van de kerkelijke overheid priesters willen uitnodigen om voor langere tijd in Oostenrijk te komen werken, ja, er wordt zelfs gedacht aan een actie onder priester-studenten, die zich nu reeds voor het nieuwe missiewerk in Oosten rijk opgeven. Ook vraagt men zich af of het niet mogelijk zor zijn dat een Nederlandse orde of congregatie een klein aantel religieuzen voor een Oos tenrijkse parochie of klooster afstaat. Dat zijn op 't ogenblik de grote zor gen waarmee de Weense Aartsbisschop coadjutor zich bezig houdt en die ge deeltelijk ook op de katholiekendag ter sprake komen. Zij vragen dringend om een oplossing, omdat zij de basis V0J" men voor een waarachtiger beleefd Christendom, dat in Oostenrijk zo broodnodig is- IS De ontdekking, dat een van de bewoners van de burcht geen onbekende voor hem is, zonder dat hij echter weetwaar hij de man eerder zag, heeft Eric een onbehaaglijk gevoel gegeven. Zwijgend nuttigen zij het avondmaal. En wanneer hun gastvrouwe zich niet meer vertoont, besluit de Noorman, dat zij zich ter ruste kunnen begeven. Hoewel Orm zwakjes protesteert, blaast Eric de vetkaarsen één voor één uit. In zijn hoek op het muffevochtige stro zit Orm bezwerend te mompelen: „We hadden toch best één kaars kunnen laten branden?" sputtert hij mistroostig. „Eén kaarsje maar. De meeste g-g-geesten zijn bang voor vuur en licht en zo! Dat weet iedereen. Maar toch 'rustig alle kaarsen uitblazen en dan maar gaan slapen. Welja, wwaarom ook niet?" Argwanend rondloerend luistert de kleine zeeman naar mogelijk verdachte geluiden, doch slechts het zachte gesnork van Halfra verstoort de stilte. Evenals Pum Pum 'is de brave edelman in slaap gevallen. Alleen de Noorman heeft de slaap nog niet kunnen vatten. Er hangt een sfeer van onheil, als een doodskleed over dit slot. Instinctief voelt de Noorman, dat de vriendelijke houding van de slotvrouwe slechts een masker is. Maar wat verbergt zij achter dit masker en waarom? Met een zucht draait Eric zich om. Vragen, niets dan vragen, waarop geen antwoord te krijgen is. Misschien is het ook wel de geheimzinnige sfeer van het nachtelijke ven, tezamen met ae onwezenlijke figuur van Kara, die hem parten speelt. Alles is over dag heel gewoon en normaal. En terwijl Eric ten laatste, het piekeren moe, de ogen sluit, zit Orm nog steeds als een verkleumde vogel in zijn hoek. „Hoor ze snurken", gromt hij verbeten. „Om een zeeman hoeft niemand zich ie bekommeren, hoor! Doe maar raak! Slaap maar raak! Bah! Van Vw vrienden moet ge het maar hebben!" En met een nijdige ruk aan de groe zelige deken leunt hij achteruit tegen de kille muurom echter wee seconden later weer in starre ontzetting omhoog te rijzenHet angst zweet breekt hem uit en met ogen, die haast uit hun kassen rollen, staart hij naar de tegenoverliggende muur, waar kleine rossige lichtjes, als bezield van leven, geluidloos heen en weer dansen Het C.B.S. heeft thans indexcijfers van groothandelsprijzen per 31 Juli 1952 samengesteld. Het algemeen indexcijfer daalde met 3 punten tot 136. Deze da ling wordt voornamelijk veroorzaakt door daling van het indexcijfer van de hoofdgroep voedingsmiddelen. Dit in dexcijfer daalde n.l- met 5 punten tot 122, terwijl de indices van de hoofd groepen grond- en hulpstoffen en afge werkte producten met 1 punt daalden. Bij de voedingsmiddelen vertoonden consumptie-aardappelen, gerst, groene erwten, rogge, kippen en varkens een belangrijke prijsdaling. Industriemelk, consumptiemelk, kaas en eieren stegen daarentegen in prijs. Kardinaal Innitzer heeft gisteren als Pauselijk Legaat naar de Weense Katholiekendag vanuit Italië zijn in tocht gehouden in Oostenrijk. Op het station van het grensplaats] e Arnold- stein werd hij met zijn officiële gevolg ontvangen met de eerbewijzen, die re gerende vorsten ten deel vallen. In We nen zal de Kardinaal door president Theodor Körner en de Oostenrijkse re gering worden ontvangen. Op gezamenlijk initiatief van de Stich ting Amsterdams Kunstenaars-centrum en de beroepsverenigingen van danskun stenaars, wordt op Zaterdagmiddag 20 September, in de Stadsschouwburg te Amsterdam een nationaal dansconcours gehouden, waaraan 10 solo-danseressen uit verschillende delen van ons land zul len deelnemen. De twee eerste prijswinnaressen zullen voor het komende seizoen worden op genomen in het Amsterdams Kunste naars Centrum. De moeilijkheden, die in Coevorden waren ontstaan als gevolg van het feit, dat de raad de vermakelijkheidsbelas ting op bioscoopvoorstellingen na deze aanvankelijk te hebben verlaagd wederom had verhoogd tot 35 pet., zijn thans opgelost. De raad heeft zijn besluit herzien, in die zin, dat de be lasting is teruggebracht op 25 pet., ter wijl de vertoning van films, gekeurd als bedoeld in artikel I lid 2 der Bios coopwet, van vermakelijkheidsbelasting zijn vrijgesteld. De twee plaatselijke bioscopen, die gëdurende drie maanden gesloten zijn geweest, hebben besloten hun zalen onmiddellijk te heropenen- Na in elf werkdagen de afstand van duizend meter te hebben afgelegd is het huis Woensdagmiddag om 4.15 uur in een rustig tempo op zijn nieuwe fundering aan de Alkmaarderstraatweg gegleden. Hiermede werd deze sensationele tocht, welke dagenlang in de belang stelling stond zelfs nog binnen de voorgestelde tijd afgelegd en heeft het huis geen noemenswaardige schade ge leden. Een mooie prestatie dus! Na nog enkele weken door de vaklieden onder handen genomen te zijn zal het huis, van een nieuw huisnummer voor zien, weer vele jaren zijn taak kunnen vervullen, H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben het voornemen om 16 September de opvoering van „Fidelio" te 's-Gravenhage bij te wonen. Zoals be kend wordt deze opvoering gegeven ter gelegenheid van „Prinsjesdag". Voor deze voorstelling zijn behalve de leden der Staten-Generaal tal van au toriteiten uitgenodigd. De opvoering staat onder leiding van Josef Krips. VEILING TIEL. 10 Sept. Appelen: Bloe- mee standaard 1215, 711, 34 en 24, Cox orange pippin standaard 3035 en 1630, Early Victoria 1012, 78 en 67, Ellisons Orange verpakt 2945. 1625, 10 —12 en 1117, James Grieve verpakt 30 35, standaard 33—34, 24—32, 17—23 en 14— 30, Lemoen 1015, 69 en 48, Manks Codlin standaard 20, 1016, 810 en 510, Notarisappel 10—13. 57 en 69, Peterselie 68, Transparant de Croncels standaard 20 —22, 1216, 810 en 611, Wealthy 2022 en 913, Zigeunerin 12—15 en 59, Zwe- denappel 8—11 en 6. Zuur kroet per 100 kilo 410, Zoet kroet idem 50. Peren: Beurre Hardy 15—20. 6—12 en 6—13, Beurre Le brun 7—8, Beurre de Merode 58, 35 en 3—4, Bon Louise d'Avranche 1526 en 7 9, Bon Chretien Williams 1013 en 46, Conference 811 en 56, Foppen 35, Franse wijnpeer 46 en 24, Legipont 10 —13 en 411, Maagdepeer 58 en 34, Marguerite Marillat 14—16 en 35. Ponds peer 78, 35 en 4, Seigneur d'Esperen 5 6, Souvenir du Congres 915, Sijsjes 3—4 en 2, Triomphe de Vienne 1432, 1015 en 614, Perenkroet per 100 kilo 200. Prui men: Catharina 812. Kwetsen zoete 7— 12 en 35, Idem Italiaanse 914, Monarch 921 en 6—9, Reine Claude d'Althans 26 30 en 15, Aardbeien 130 en 85, Bramen 24 —31, Druiven 89, Perzik per stuk 11. Groenten: Andijvie 34, Groene kool 45, 'Princesseboon 3257, Tomaten 3132 en 23. Uien 10, Komkommers per stuk 710 en 23, Aardappelen 7—11. Alles in cents per kilogram tenzij anders vermeld. Kaasmarkt Woerden, 10 Sept. Aan voer 258 partijen. Prijzen le soort f 2,35- f 2,40; 2e soort f 2,30-f 2,34, exrta kwal. f 2,48, extra zware f 2,50. Handel matig. Een prima kippensoep, goudgeel van kleur. Een ideale combinatie van geurigheid en kracht: de fijn ste groenten met een krachtige bouillon. Een romig-zachte soep, waarin 't fijnste kalfsvlees verwerkt is. Een prachtig gebonden crème soep. bereid uit zondoorstoofde tomaten volgens een geheel nieuw recept. 4 soepen bereid volgens speciale recepten uit de beste grondstoffen. Zondag 14 September, 8 uur DE NEDERLANDSE COMEDIE Blijspel van T. S. Eliot - Regie Johan de Meester Medewerkenden: Ank van der Moer, Ellen Vogel, Mien Duymaer v. Twist, Han Bentz v. d. Berg, Ton Lutz, Fons Rademakers, Allard van der Scheer, e.a. pr<: ƒ1.— tot ƒ4.— (alles inb.) Voorverkoop op speeldag en 2 dagen ervoor van 10-3 .uur. Telefonisch na 12 uur. Coupons geldig. Aanvang cursus half September H. HAVERKAMP BEGEMANN, Middenlaan 9, telef. 34857 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 14 uur heerlijke warmte van 1 liter petroleum. U spaart een kapitaal aan kolen. Beperkte voorraad. Kleine Houtstraat 17 Gen. Cronjéstraat 29 Spaarnwouderstlaat 85 Binnenweg 138 Telefoon 10520 - 13355 - 14187 - 39559 ▼▼TTTTTTTTTTTTT9TTTTTTTTTTTTTTTTTT9 Voor diverse onzer werknemers zoeken wij woonhuizen te huur, omdat samen woning in verband met hun 3-ploegen- arbeid tot sociaal niet verantwoorde toestanden aanleiding geeft, daar vol doende rust voor hen ontbreekt. Wie geeft 'n tip indien hem of haar bekend wordt dat 'n bepaalde woning direct of te zijner tijd vrij komt? Een dergelijke medewerking zullen wij op passende wijze weten te belonen. Directie KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. Haarlem, Telefoon 11935. Druiven eten in het Westland f 4.p. p. 16 Sept. met BOUCKAERT en ZN., Rozenstr. 9, Tel. 19992 ENG. KINDERWAGEN, z. g. a. n. Brieven no. OUDE RIJWIELEN. Br. onder no. 87023. Z.G.A.N. WANDELWAGEN TJE. Jansstraat 8, tel. 20141. Plaatsing geschiedt a 14 cent per m.m.-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. R.K. MEISJE, 22 j„ b.z.a. in de huishouding om kinderen te verzorgen. Brieven onder no. 86971. NET MEISJE, 17 j., b.z.a. als hulp in de huish. Stations weg 49, Hoofddorp. TWEE NETTE R.K. MEIS JES (zusjes), 22 en 23 j., b.z.a. voor hulp in de huishouding. Brieven no. 86983. NET MEISJE v. d. e. n„ flink kunn. werken. V.g.g.v. Meer dere hulp aanw. Flink loon en verval. Zuiderhoutlaan 20. BANKETBAKKERIJ. Net meisje gevr. voor opleiding winkel, leeft. 17 a 18 j. Mai- son de Vries, Zandvoortse- laan 32, Heemstede. NET PERSOON gevr. voor enkele uren p. d„ voor be stelwerk per bakfiets. Brie ven onder no. 86933. WERKSTER v. Ma. en Do. zo spoed. mog. gevr. door Mevr. Eysvogel, Wagenweg 26. V.g. g.v. Aanm. 's avonds tussen 7 en 9 uur. R.K. BEJAARDE BOEREN KNECHT terstond gevraagd. Br. letter A, bijkantoor Nwe H. Crt, Stumphiusstraat 45, Beverwijk. NET R.K. DAGMEISJE ge- vraago voor direct. Hulp aanwezig. Mevr. Schlatmann, Hartelustlaan 14, Bloemen- daal. KEURIG NETTE WERKSTER gevr. voor 1 of 2 dagen p. w. Mevr. Janssen, Amster damsevaart 48, Haarlem. FLINKE SLAGERSHALFWAS gevr. J. Verdonschot, Raad huisstraat 33, Heemstede, tel 38021. R.K. DAGMEISJE gevr., met ben. 16 jaar, voor zo spoe dig mogelijk, in gezin met 2 kk kind., waar hulp voor ruw weric aanw. is. Mevr. v. Pam pus—v. d. Pavoordt, Bloe- mendaalseweg 235. Overveen tel. 23431. Aanm. 's avonds 89 uur. R.K. MEISJE gevr. voor di rect, 16 jr., van 82. Hulp werkster aanwezig. Vondel- weg 494, Haarlem-N. NETTE WERKSTER gevr. voor de Maandag. Mevr. Schutter, KLeverparkweg 70 zwart. NETTE JONGE WERKSTER, een halve dag per week. v. d. Weiden, Hasselaensplein 23. R.K. JONGEN gevr., 14—16 j. Groentehandel J. Hoef- geest. Rijnegomlaan 46, Aer- denhout. PETROLEUM-RADIATOR. Verspronckweg 53, tel. 21460. VELLEMAN KOOPT! Uw ge bruikte meubelen voor hoge prijzen. Zijlstraat 62, Haar lem, Telefoon 14637. Overal te ontbieden. KAPOTTE KELIMS en op klapbare waskast, Br. onder no. 87017. GELUID SIN STALL., gramo- foonmotors, versterkers, gra- mofoonplaten en radiotoe stellen. Radiohuis, Plataan- str. 30, Haarlem-N. DUBBEL WOONHUIS te k., gelegen Zandlaan 6 en 8 te Hillegom. 5.000.Grootte 7 Are 60 c.Are. Weg. vertrek. Brieven no. 86959. ZAAK in tabaksartikelen, chocolade en suikerwerk te koop. Liefst m. won.ruil. Br. no. 842 Dagbl. Kennemerland, Beverwijk. TROUWJAPON, zeer chique (Franse zijde), maat 4042. Kinderhuissingel 62 ben. TRAPNAAIMACHINE, in prima staat. Iepenl. 4, BI'daal. HAARD FAUTEUIL 22.50. Bankstel 95.-. Kachel 15.-. Eiken linnenkast f 125.-. 4 mech. stoelen 37.50. Laden- kast 75.-. Jansweg 30 hoek Herenstraat. KIPPENVOER, eerste kwali teit, concurrerende prijs. Al les thuis bezorgd. Gratis voorlichting en selectie. Bel op 18203 of schrijf briefkaart Hoenderpark, Schalkwijker- weg 130. MICA. Groot aantal maten voorradig. J. v. d. Berg. Gen. Cronjéstr. 170, tel. 12786. KOOPJE! Nieuw 1-p. kapok matras m. kussen 1 35.Ge dempte Voldersgracht 19. NAAIMACHINE en AUTO- BERMLAMP. Wisman, Blee- kenbergplein 7, Haarlem-N. DOOR OMSTANDIGH. radio toestel in fraaie kast, 3 golf banden. Uiterste prijs 150. Sperwerstr. 27, Haarlem-N. D.BL. WINTERJAS, z.g.a.n., 17—18 j. Rollandstraat 67. BEST WERKPAARD. Venten gewend. Groentehandel J. Hoefgeest. Rijnegomlaan 46, Aerdcnhout. MOOIF KINDERWAGENS v.a. 35.-. Ledikantjo 15 Babykastje 30.-. Twijnders- laan 17. PR. JAARSMA-HAARD, be slist a. n„ met a.- en o.-pl. f 80. Singer- en Naumann h.- naaimach. 55.en 70. Javastraat 13. GRIJZE DAMESMANTEL, mt. 40, pr. 25.—; motorduo, groot formaat, pr. f 20. Telef. Bennebroek 522. BROOD DEPÓT met of zon der wijk te koop gevraagd. Brieven no. 86927. GROOT WINKELPAND te koop (rijwielzaak) Haarlem centrum (grens Oost). Opper vlakte 210 m2. Grote diepte. Eventueel met woningruil. Brieven no. 86957. INVALIDEWAGEN te koop, zelfbeweger m. hefbomen, in prima staat. Uiterste prijs 275.Rijnsburger weg 25, Voorhout. AUTOVERHUUR zonder chauffeur. Prima Skoda's v.a. 17.50 p. d. Succes, tel. 25660- 24900, Iepenlaan 18, Bl'daal. VERHUUR ZONDER CHAUF FEUR. Nieuwe wagens, thans ook 6-pers. wagens met ra dio. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nw. Kerksplein 4, tel. 16655, b.g.g. 23427. MEISJESRIJWIEL, 8 j., te koop. Vaartstraat 2 rd. D.K.W. Goed onderhouden D.K.W.-bestelwagen 1940 te koop. F. B. Jansen, Koediefs- laan 34, Heemstede. D.K.W.-F.I.F.A. LIMOUSINE '51, in nieuwe staat, 2.750.-. Minor Stationcar '50, met stuurschakel. prima, 1.850.-. Rijwiel- en Autohandel Joh. C. Rustman, L. Herenvest 134, Haarlem, tel. 14383. PR. KOSTHUIS aangeb. Gez. stand. Ook oudere heer. Br. no. 87005. WONINGRUIL. Aangeb. te Hillegom: vrijstaand huis met 7 kamers, badk., e.v. tuin. Gevr. te Haarlem of omg.: kleiner huis. Br. no. 87013. DEN HAAG—HAARLEM. Aangeb.: mod. vrije zonn. le étage, best. uit 'kamer en suite, 2 slaapk., keuken en balcon, oP goede stand. Ge vraagd te Haarlem: woning met 5 kam. op goede stand. A. J. v. Heusden, Theresia- straat 392, Den Haag. GITAAR-, mandoline-, ban jo-, haw.-glt.-, accordeon- en blokfluitschool. George Blok, Pr. Bolwerk 4, telef. 13691. Instr. op gunstige bet.voorw., vanaf 1.per week. ENGELS - DUITS - Handel- Techniek - Conv. W. A. Le vert, Lorentzpl. 1, tel. 12656. AUTOLES? Rljsch. Succes. In 1 maand Uw rijbewijs. Ge- dipl. instruct. Tel. 25660-24900. Iepenl. 18, Bloemendaal. KLEINE B.M. te koop, in goéde staat. Te bevr.: Zijl- weg 64. PIANO ter overa. aangeb., in uitst. staat. Brieven ond. no. 86997. KANOSTALLING. Prinsen Bolwerk. Berging en werk plaats verzekerd. HEER, R.K., zoekt gem. zit- slaapkamer met volledig pen sion in Haarlem of directe omgeving. Brieven onder no. VOOR FOTO'S AAN HUIS Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20095; Foto Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21, tel. 15551. VERTROUWEN, VAKKUNDE EN SCHERPE PRIJZEN vindt U sinds 1920 bij C. Huibers, Regulierstraat 1. Matrassen- makerij. Verenbedden -3-delig maken. reparatieinrichting V. haarden en kachels, v. Eg- dom, Burgwal 96, tel. 10229. WIJ OVERTREKKEN Uw stoelen met prima stof. Alle meubelrep. Nic. Mudde, Ba ken esse r gracht 50, H'lem, PAKHUIS of autostalling te huur gevr. Jansweg 30. telef. 14071—13256. R.K. MEISJE, 14 j., mldden- st„ zoekt dito vriendin. Brie ven no. 86951. BIJLADING gevr. voor rich ting Arnhem-Nijmegen. Tem po Meubel- en pianotrans port door geheel Nederland. Tel. 20020-12525, Rozenstr. 13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7