Voorstel verwacht tot regeling van kwesties in het Verre Oosten Stalin en Mao Tse Toeng zouden het in Moskou hebben besproken Stelt Nederland zich achter „Plan-Speidel" W.-Duitse neo-Nazipartij ontbindt zichzelf Hoogspoor bij Leiden nog niet in gebruik Ernstige verschuivingen van de nieuwe spoordijk NAAR EEN VERENIGD EUROPA v w Kerkenbouw- Zondag Vakbeweging en politiek RODE TEGENZET OP WESTERSE ACTIE IN V.N.P Verdediging opnatuur in plaats van natuurlijke linies Negen functionarissen gearresteerd Rheuma- en kanker fonds opgericht Koud weer, kans op regen Nous Limonade 115 gevallen van kinderverlamming D Chef-kok thans onvindbaar Het weer België—Nederland en de televisie Tot hoofd en hart ZATERDAG 13 SEPiEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 2548C Volgens kringen, die nauw in verbinding staan met Russische diplomatieke autoriteiten in New York, verwacht men, dat de Sovjet-Unie en haar communistische bondgenoten in het Verre Oosten voor het einde van deze maand de Westelijke landen een algehele regeling voor Korea en andere delen van het Verre Oosten zullen voorstellen, aldus meldt Reuter. State Department: Behoud Europa primair BISSCHOP KERKEN Bouwen/ <tk „Newsweek" over Europese verdediging Camouflage-maatregel ln Korea gesneuveld Brandstichting in v 35 woningen Twee personen gedood en zeven gewond in Indonesië Mr. Stikker ambassadeur te Londen Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers In één week tijds Week van Luxemburg en Straatsburg Met 26 duizend gulden verdwenen O n BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Pmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 I IIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIIIIIIIIIIItllllltllllllillllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll IIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIlil Het voorstel zou volgens deze krin gen waarschijnlijk naar voren worden gebracht op de vredesconferentie voor het Verre Oosten, die in de laatste week van September in Peking zal worden gehouden. Stalin en Tsjoe En Lai zouden het onlangs tijdens hun ontmoeting te Mos- ku hebben besproken. De voornaamste punten van het voor stel zouden volgens genoemde kringen zijn: Het beleggen van een speciale Oost-West-conferentie in October; in stemming met een bestand in Korea met dien verstande, dat nog niet opgeloste kwesties, zoals het vraagstuk van de krijgsgevangenen, dienen te worden besproken op de voorgestelde conferen tie; het opnemen op de agenda van de conferentie van een algemene bespre king van hangende politieke vraagstuk ken in het Verre Oosten, zoals de toe komst van Nationalistisch China en de vertegenwoordiging van communistisch China in de Verenigde Naties. Men meent, dat het voorstel zou zijn bedoeld als tegenzet tegen het voorne men van de V. S. en hun westelijke aanhangers om de Koreaanse kwestie Volledig door de komende Algemene Vergadering van de V. N. te laten be spreken. Door op dit ogenblik een vre desconferentie voor te stellen zouden de communisten het politiek initiatief uit de westerse handen willen nemen gaan6611 aCtie Van de N' willen ont" Aziatische woordvoerders in New Vork hebben, naar Reuter meldt, toe gegeven dat een Russisch voorstel als bovengenoemd niet gemakkelijk door de Westelijken zou kunnen worden verworpen zonder in Azië onaange name vragen te doen rijzen. In een pamflet van vijftien pagina's heeft hcj. Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nadrukkelijk ver klaard, dat de verdediging van West- Europa primair is en dat in verband daarmee een sterk landleger noodzake lijk is. Het pamflet stelt zich tegen over uitlatingen van Republikeinse fcijde, die het behoud van Azië belang rijker achten. Europa is belangrijker, zo redeneert men, omdat bet verlies er van de Sov jet-Unie een technisch en materieel overwicht op de V. S. zou verschaffen, terwijl de Sovjet-bases gevaarlijk dicht hij de Amerikaanse kusten zouden ko then liggen. In Aziatische kringen is veelvuldig het vermoeden uitgesproken, dat het vastlopen van de bestandsbesprekingen voor een groot deel te wijten zou zijn aan de onwilligheid van het Westen om een algehele regeling van Aziatische vraagstukken aan te pakken. De Sov jet-voorstellen zouden, indien zij inge diend worden, leidende Westelijke lan den in een moeilijke politieke positie kunnen brengen. Het overbrengen van de bestandsbe sprekingen naar een ruimer discussie terrein zou, volgens de Aziatische woordvoerders, de Chinezen en Noord- Kcreanen het voordeel bieden, dat zij een direct toegeven op het punt van uitwisseling der krijgsgevangenen, waarop de bestandsbesprekingen zijn vastgelopen, kunnen vermijden. Kardinaal Innitzer (midden), die als Pauselijk Legaat de Weense Katholiekendag bijwoont, begeeft z'ch met> de Prins-Aartsbisschop van Salzburg mgr. dr. Rohra- ch,er (links) en mgr. Fried naar de grote openings bijeenkomst. Voor verslag van de Katholiekendag zie men pagina 3. Het weekblad „Newsweek" weet te melden, dat de Nederlandse Generale Staf bij het N.A.T.O.-hoofdkwartier van generaal Ridgway een plan heeft ingediend, dat gebaseerd is op de opvattingen en ervaring van de Duitse generaal Speidel, militair adviseur van Bondskanselier Adenauer. De Nederlandse Staf zou, aldus meldt het Amerikaanse blad, ernstig verontrust zijn door het voornemen van S.H.A.P.E., de staf van Ridgway, om bij een aanval uit het Oosten, de Europese verdediging op te bouwen vanuit de Rijn-IJssellinie. Het plan van de Duitse generaal, dat bekend staat als het Plan-Speidel, is gebaseerd op een verdediging door mid del van „natuurlijke vestingen" in plaats van „natuurlijke linies". De Duitse erva ringen tijdens de terugtocht in Rusland liggen eraan ten grondslag. Een dezer natuurlijke steunpunten is de „Vesting Holland", tussen IJsel en Rijnmond. Van hieruit zouden de geallieerden, beschermd door inunda ties, de vijand kunnen verhinderen zich te vestigen in het Ruhrgebied of aan de Noordzeekust. De Nederlandse havens kunnen dan open blijven voor de ravitaillering. Andere steunpunten zijn volgens dit Plan-Speidel de „Vesting Beierse Alpen" en de „Nevenvesting Ardennen", van waaruit de vijandelijke verbindingen kunnen worden bestookt, terwijl het Middellandse Zeegebied door de Fransen moet worden verdedigd. Bij informatie te bevoegder plaatse in ons land, kon men geen commentaar op bovenstaand bericht uit „Newsweek" geven. Men verwees naar het antwoord, dat minister Staf zal geven op de vragen, welke het Tweede-Kamerlid prof. Rom- me terzake heeft gesteld. hp f?artij van de West-Duitse neo-Nazi's, de Socialistische Reichspartei (S.R.P.) barti- -"-e -*?.ntb°"d®"aldus,is, gieren door de secretaris-generaal van d: Ho^j^'B.P. heeft haar bolwerk in de w rd-Westduitse staat Beneden-Saksen, siseu Zi-' verJeden jaar Mei bij de Sak- tota"? verkiezingen elf procent van het hiaa 1der stemmen behaalde. Verleden hart?? ,werd een ernstige breuk in de Vor, ,®ldin8 geopenbaard, toen graaf UtrtlV1?1]2 ?,eüer' te Hannover bekend gemaakt. De West-Duitse regering heeft l)p de Fe"erale Constitutionele Rechtbank verzocht de partij te verbieden 4anUJ jaak va?.het hof wordt b'nnen enkele weken verwacht en men neemt dat de partij inderdaad als ongrondwettig bestempeld zal worden. De S.R.P. heeft haar bolwerk in de woordelijkheid van de partijleiding voor het leven en het eigendom der le den". Ledenlijsten, die door het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van Neder-Saksen in beslag waren geno men, waren op de een of andere ma nier in Oost-Duitsland terecht gekomen, waar zij waren aangetroffen in de „Lijst van vijanden" van de Oost-Duitse vei ligheidsdienst, aldus verklaarde Heller. In aansluiting op al deze verklaringen heeft de West-Duitse politie in Detmold negen functionarissen van de nu ont bonden partij gearresteerd. De politic deelde mede dat de arrestaties verband hielden met onwettige propaganda- acties, maar weigerde mede te delen waarvan de gearresteerden verdacht worden. Na de ontbinding van de S.R.P. werd bekend gemaakt dat de vertegenwoor digers van die partij in de volksver tegenwoordigingen van Neder-Saksen en Bremen voortaan zullen optreden als onafhankelijken. vOn 5 lueu graa. Cus Westarp, <je voornaamste theoreti ci öer partij en haar leider in het afge? ent van Beneden-Saksen, werd Schuif' kTij had zijn medeleiders be- ö(,jt Sd van „coquetteren met Oost- 8r0 and" en van een plan om onder- tjj as te gaan werken indien de par- °u worden verboden, ty eigens een woordvoerder van de tj; ^-Duitse sociaal-democratische par- s'ü p ¥n' de ontbinding van de ha niet noodzakelijkerwijs, dat zij Le Politieke activiteit i.u zal staken. caiJ ED. beschouwt dit besluit als een \yr,"°Vflage-maatregel, aldus deze ^oordvoerder. ^•ït.pSePs. de secretaris-generaal van de ren k Z Heller, die het besluit gis- "htbir, ?.ekend maakte, besloot men tot aing „met het oog op de verant- De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen tijdens gevechten op Korea op 4 September j.l. is gesneuveld de sergeant C. Th. Lemson, afkomstig uit Amsterdam, legerno. 1801080000. Ser geant Lemson behoorde tot het regi ment zware infanterie Chassé. Hij is geboren op 8 Januari 1918 en was ge huwd. Hij ruste in vrede. De Katholieke Bond van Ziekenfondsen is overgegaan tot de oprichting van een rheuma- en kankerfonds. De bedoeling van dit besluit is, de grote vraag naar verpleging op te vangen in het finan cieel bestel van het ziekenfondswezen. De kosten zullen, althans gedeeltelijk, bestreden worden uit de premies van de ziekenfondsverzekering. Een bende, bestaande uit circa hon derd man. heeft dezer dagen vijf en dertig woningen in brand gestoken in de dessa's Tjibeurcum en Tjariu (ge legen ten N.O. van Bogor en ten Zui den van Tjibanisa). Twee inwoners werden hierbij gedood en zeven gewond. Naar het A.N.P. verneemt is bin- nenkort de benoeming te verwachten van mr. D. U. Stikker tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen. Advertentie rnnPQ NATIONALE PRODUCTEN CnriLO VAN WERELDNAAM Verlang dit merk van Uw handelaar.' (Van onze weerkundige medewerker) Nog steeds handhaaft zich ten Wes ten van Schotland een krachtig hoge- drukgebied, waaromheen met Noorde lijke en Noord-Oostelijke winden vrij koude lucht naar onze omgeving wordt aangevoerd. De opbouw van deze luent is zodanig, dat er zich dit weekeinde op enkele plaatsen een bui in kan ont wikkelen. De storing, die gisteren met uitge breide en zware regenval via Genua naar Duitsland trok, ligt vandaag over Polen. In het Alpengebied viel tijdens verspreide onweders opnieuw sneeuw in de hogere lagen. (Van onze correspondent De Leidse spoorwegwerken hebben wederom met tegenslag te kampen. Na dat de datum van rijden op de nieuwe hoge spoorbaan reeds enige keren was uitgesteld, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen Vrijdagmiddag helaas weer moeten besluiten tot opschorting, wegens de herhaalde verschuivingen, die zich nabij de Haarlemmertrekvaart voor doen. (Van onze Haagse redacteur) ln het Belgische blad „Europe- Amérique" komt een beschouwing voor, waarin met niet zo bijster vriendelijke bewoordingen nogal scherpe critiek wordt uitgeoefend op enige aspecten van de Benelux. Daarbij wordt ook geschamperd op het feit, dat de Nederlandse toeris ten zich in België van hun zuinigste kant zouden laten kennen, met name ook voor wat hun uitgaven aan con sumpties betreft. Het Belgische blad zegt naar aan leiding hiervan, dat het kenteken „NL" voor de Belgen gaat betekenen „Nous Limonade". Ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de Ned. Spoorwegen, heeft zich gistermiddag persoonlijk van de toestand op de hoogte gesteld. Na afloop moest hij tot zijn grote teleurstelling dit Blijkens een opgave in de Staatscou rant zijn in de week van 31 Augustus tot en met 6 September j.l. in het gehe le land 115 gevallen van kinderverlam ming aangegeven. In Groningen waren 'het er 5. in Drehthe 3, in Overijsel 24, in Gelderland 12, in Utrecht 2. in Noord- Holland 11, in Zuid-Holland 22, in Zee- i u--!,,,* j. land 2, in Noord-Brabant 20. in Lim- bes]U1Jt aan de VerzameIde )°"™ahsten burg 8 en in Friesland 6. Het had aanvankelijk in de bedoeling gelegen de nieuwe hoge spoorbaan, die zich over een lengten van vijf kilometer van Warmond tot de Vink uitstrekt, aan het einde van deze maand in gebruik te nemen, zodat de Leidenaars op het feest van 3 October een dubbele reden tot feestvieren zouden hebben. Een driemaal herhaalde afschuiving van zand op de zelfde plaats heeft dit plan echter .in duigen doen vallen. Het was de Spoorwegen uiteraard wel bekend, dat de bodemgesteldheid op deze plaats zeer slecht was. Proef boringen hadden dit bij de aanvang der werkzaamheden reeds uitgewezen. Men meende echter voldoende maat regelen genomen te hebben, toen na de eerste afschuiving een betonnen ontlastingsvloer gegoten werd. Daarna is de baan toch weer gaan schuiven, zó erg zelfs, dat een evenwijdig lopen de sloot geheel dichtgeschoven werd. Opnieuw werd de baan op de juiste oor Europa is dit een belangrijke week geweest. Weer is een grote stap gezet naar de eenwording. Twee nieuwe organen van de Europese gemeen schap voor kolen en staal zijn deze week voor het eerst bijeengekomen: De Raad van Ministers en het Parle ment. Zo treedt het Plan-Schuman geleidelijk aan in werking. Het begon Maandag in het stadhuis van Luxemburg, waar de West-Duitse Bondskanselier, Adenauer, de eer ste bijeenkomst van de ministerraad opende met een rede, waarin hij aandrong op een spoedige totstandkoming van een politieke Europese gemeenschap, nu de economische gemeenschap vaste vorm begint te krijgen. Het was een onderwerp, dat Adenauer twee dagen later te Straats burg opnieuw heeft aangeroerd. In zijn te Luxemburg ge houden toespraak heeft Adenauer ook uitgelegd wat de taak was van de nieuwe ministerraad: De raad vormt namelijk een schakel tussen de zes betrokken regeringen (die van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg) en de boven-nationale kolen- en staalgemeenschap. Adenauer zelf is voorzitter van deze ministerraad. oensdagavond was het toneel verplaatst naar Straatsburg, waar het Schuman-parlement voor de eerste maal vergaderde. Het was een feestelijke "bijeenkomst en alle aanwezigen waren vol vertrouwen in de toekomst van ons Oude Werelddeel, een toekomst, die hoopvol genoemd kon worden nu het besef da^ eendracht macht maakt m Europa is doorgedrongen. Het oudste lid van het nieuwe parlement, de Italiaan Boggiano Pico, heeft op deze vreugdevolle dag de aanwezigen enthousiast toegesproken. Intussen had de Raad van Ministers het plan goedgekeurd om een statuut te ontwerpen voor een po litiek gezagsorgaan voor de Verenigde Staten van Europa. Het oorspronkelijk plan, ingediend door Frankrijk en Italië, wilde het Schuman-parlement plannen doen opstel len voor de vorming van een Europese politieke gemeen schap. Maar met dat denkbeeld konden Nederland en België zich niet geheel verenigen. Zij wilden namelijk dit Schuman-parlement eerst nauwkeurige richtlijnen geven voor het ontwerpen van dergelijke plannen. Onze pas benoemde minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen. heeft zich inmiddels met het formuleren van die richtlijnen belast. Maar het parlement van het Plan- Schuman zal zich dus straks inderdaad een taak zien toegewezen, die ver uitgaat boven de belangen van de kolen- en staalgemeenschap. Aanvankelijk heeft men met de voorbereiding van de politieke organisatie willen wach ten tot ook de Europese Defensiegemeenschap tot stand zou zijn gekomen, hetgeen pas gebeuren kan nadat alle zes betrokken parlementen het E.D.G.-verdrag hebben geratificeerd. In artikel 38 van dat verdrag wordt namelijk in de vorming van een politiek orgaan voorzien. Nu is er echter gelukkig een kortere weg gevonden, die sneller tot het beoogde doel zal leiden. Donderdagavond heeft de voorzitter van de Schuman-ministerraad, Adenauer, te Straatsburg het Schuman-parlement nadrukkelijk op de betekenis van de snelle vorming van een boven-nationaal politiek orgaan gewezen. De Italiaanse premierAlcide de Gasperi (links), in ge sprek met de West-Duitse Bondskanselier Konrad Ade nauer in het stadhuis van Luxemburg voor het begin van de eerste vergadering van de Ministerraad van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap, Maandag j.l. onderdagavond is ook het dagelijks bestuur van het Schuman-parlement tot stand gekomen. De verkie zing van de voorzitter heeft een enigszins verras send verloop gehad en bij die stemming is ook tot uiting gekomen, dat er nog te weinig eensgezindheid bestaat onder de „christen-democratische" leden van het parle ment, zodat tenslotte een socialist, de Belg Spaak, tot president gekozen is. Men verdenk^ de Franse parle mentsleden er van, dat zij de christen-democratische candidaat Von Brentano wegens zijn (Duitse) nationali teit n'ef hebben willen kiezen, ofschoon die keuze toch jn verschillende opzichten zeer gelukkig zou zijn geweest. Een dergelijke houding is niet in de geest van deze boven nationale instelling. Dat men in dit boven-nationaal orgaan de nationale gevoelens van de zes deelnemende landen nog wel degelijk heeft te ontzien, is Donderdag avond ook gebleken bij de verkiezingen van de vice-pre- sidenten. Het zouden er namelijk precies zes worden en ieder land zag zich in dit college van ondervoorzitters vertegenwoordigd. Donderdagavond heeft ook de eigen lijke geestelijke vader van het Plan-Schuman, Jean Mon net, het woord gevoerd en aangekondigd, dat begin vol gend jaar reeds het eerste rapport zal worden uitge bracht over de bereikte resultaten. Jean Monnet heeft in die toespraak ook nog eens zijn overtuiging geuit dat de Europese gemeenschap voor kolen en staal ten slotte het lot van de inwoners der betrokken landen zal verbe teren. Zo is er deze week in Luxemburg en Straatsburg gewerkt aan de opbouw van het nieuwe Europa. En men heeft goede vorderingen gemaakt. hoogte gebracht, maar ten derde male deed zich een verschuiving voor. Thans heeft men de baan weer her- steld en gelukkig is er nu een rust periode ingetreden. Waar het hier echter om mensenlevens gaat, meent de direc tie van de Ned. Spoorwegen niet verant woord te zijn de baan nu reeds aan de druk en trilling van rijdende treinen bloot te stellen en het risico te lopen, dat het zandlichaam weer gaat schuiven. Door het Instituut voor Grondmechanica te Delft worden thans boringen verricht om de gesteldheid van baan en bodem te onderzoeken. Hangende dit onderzoek kan nog niet gezegd worden, wanneer men de baan in gebruik zal nemen. Mo gelijk betreft het hier slechts een stag natie van enige weken, doch ir. Den Hollander ontveinsde zich niet, dat het ook langer duren kan, al was hij niet van mening, dat het nieuwjaar wordt voordat de treinen hoog zullen rijden. Uiteraard brengt dit uitstel met zich mede, dat ook het nieuwe stationsge bouw zo goed als klaar nog niet in gebruik genomen kan worden. De Leidenaars zullen dus op 3 October feest moeten vieren zonder treinen op de hoge baan; we geloven echter niet, dat de feeststemming er onder zal lij den! (Van onze correspondent) De Apeldoomse politie heeft een vreemde indruk gekregen van het ge drag van de 48-jarige chef-kok H., sinds een paar jaar met zijn gezin in Apel doorn woonachtig. De man is onvind baar, nu hij verklaren moet wat hij met f 26.000 van een Haarlemse N.V. heeft gedaan. De N.V. had hem een chèque van f 30.000 ter hand gesteld ter dekking van de kosten van een ten toonstelling van deze N.V. in de Rotter damse Ahoyhal, van welk bedrag Ahoy slechts f 4000 heeft ontvangen. H. maakte vorig jaar bekend benoemd te zijn tot president van de Internatio nale academie van chefs de cuisine. In vakkringen rees evenwel het vermoe den, dat dit een gefingeerde organisa tie was. „De kranten hebben hem te veel over het paard getild. Nadien is de ellende begonnen", zei ons de eigenaar van een eerste klasse Apeldoorns hotel, waar H. juist een jaar geleden op staande voet als chef-kok is ontslagen. Hij had indertijd een auto gekocht, die hij echter spoedig weer kwijt was, omdat hij niet met het geld op tafel kwam. Evenzo verging het met zijn schrijfmachine voor f 500 en een luxu euze inboedel. H. heeft één dag voor zijn verdwij ning bij een Utrechtse firma een nieuwe auto gekocht. Verwachting tot Zondagavond: Vannacht en morgenochtend plaat selijk mist, overigens wisselende be wolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon: 6.13—18.57. Maan: 0.33—17.23. MAANDAG: Zon: 6.14—18.55. Maan: 1.46—17.41. De Nederlandse Televisiestichting heeft het voornemen de voetbalwed strijd BelgiëNederland, welke op 19 October te Antwerpen wordt gespeeld, op het televisiescherm uit te zenden. Technici van de N.T.S. hebben de mo gelijkheid daartoe onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat het beeld via enkele link-zenders op hoog gelegen punten van het stadion Deume naar de zender Lopik kan worden overge bracht. Het bestuur van de N.T.S. heeft aan de Belgische en Nederlandse Voet balbond goedkeuring voor het uitzen den van deze wedstrijd verzocht. Een beslissing op dit verzoek wordt t.z.t. tegemoet gezien. Het katholieke leven heeft tal van facetten. Concentreerden wij dc vorige week onze gedachten op het Katholiek Hoger Onderwijs, deze Zondag zal het Haarlemse diocees in het bijzonder teken staan van de ker kenbouw. Zijn de universiteiten tem pels, waar de geest wordt verrijkt en het verstand tot voile ontplooiing komt, de katholieke kerken, de tempels van God, zijn de gewijde plaatsen, waar heel het katholieke volk tezamen komt om in Gods onmiddellijke tegenwoor digheid te vertoeven en Hem te aan bidden. Hier vinden verkwikking vorv hun ziel de grote geleerde en de een voudige handswerkman, hier zoeken rust de rijke en de straatarme, hier wordt bet moderne gecompliceerde le ven teruggebracht tot het enig essen tiële: wij zijn op aarde om God te die nen en daardoor in de hemel te komen En of dit kerkgebouw nu een grootse en indrukwekkende kathedraal is, wel ker artistieke schoonheid ons tot diepe bewondering brengt, of een klein, mis schien weinig kunstzinnig kerkje, bei der doel is hetzelfde, beide zijn in al hun pracht of sobere eenvoud: domus Domini, tempels des Heren. Het mo derne leven, met zÜn moderne econorr,'-?, komt niet gemakkelijk meer tot het bouwen van grootse kathedralen, maar wel vraagt bet om kerken. De steden met kun enorme volksmassa's, met hun soms honderdduizenden katholieken, levend in enorme huurkazernes, vragen dringend om de bouw van kerken. Maar ai te duidelijk is reeds gebleken, dat achterstand in kerkenbouw geloofs- verflauwing en zelfs geloofsafval van grote groepen betekent! In een drietal artikelen hebben wij deze week in ons blad de noodtoestand geschetst m het bisdom Haarlem. Wij hebben gezien, wat in de afgelopen na-oorlogse jaren op het terrein van de kerkenbouw reeds is gepresteerd, vaak het schier onmogelijke, maar ook. ho pen wij, onze iezers een indruk te hebben gegeven van het ontzaglijke werk, dat nog verricht moet worden. Wil de zielzorg tot haar recht komen en kunnen gedijen, dan zijn er kerken nodig, meer dan ooit in het verleden. Het moderne jachtige leven schijnt van de ene kant alles in het werk te stellen om de mens van de kerk te verwijde ren, van de andere kant doet het juist duizenden verlangen naar de stille oase van het kerkgebouw. Morgen is het kerkenbouw-Zonda;. Onder alle heilige Missen zal een Herderlijk Schrijven worden voorgele zen, waarin de noodtoestand in het bisdom zal worden uiteengezet en waarin de gelovigen zullen worden aangespoord door hun gebed en gelde lijke bijdragen de Bisschop in zij kerkenbouwplan te steunen. Zal een katholiek, thans kennend deze noodtoestand, durven weigeren aan de oproep van zijn Bisschop ge hoor te geven? Deze derde kerkenbouw- Zondag moét het tienjarenplan een krachtige stoot geven in de richt ir5 van zijn verwezenlijking. i Van een bijzondere medewerker) We hebben vorige week trachten aan te tonen, dat het verant woord is te achten, dat uit ar beiderskringen ministers zijn benoemd, omdat in feite de arbeiderscentrales in toenemende mate verantwoordelijkheid meedragen en bovenal omdat uit die kring getoond is, dat men bekwaam is tot die verantwoordelijkheid. Zoals we reeds stelden zijn er nog enkele andere aspecten aan deze zaak, die de moeite van een publieke bespreking zonder twijfel waard zijn. We zullen ons hier bij tot twee punten beperken, die we de laatste weken het meest hebben ge hoord. Vooreerst werd ons nogal eens tegen geworpen, dat „dit toch geen arbeiders- vertegenwoordigers meer zijn" en op de tweede plaats blijkt in meerdere krin gen de gedachte post te vatten, dat die P.B.O. een aangelegenheid is, waarbij voornamelijk de arbeiders belang heb ben. T.a.v. de eerste opmerking kunnen we betrekkelijk kort zijn. Vooreerst kennen we in Nederland geen ministers, die vertegenwoordigers zijn van een be paalde groep, ook al komen zij uit een bepaalde groep. Wanneer zou moeten worden verwacht, dat zij zich in het ministerie als grocpsvertegenwoordigers zouden gaan gedragen, zou hun misluk king als minister bij voorbaat vast staan. Een minister is de dienaar van het gehele volk en moet dienovereen komstig zijn houding in het kabinet en zeker ook in het departement, hetwelk hem werd toevertrouwd, bepalen. Als contra-argument zal men dit misschien een dooddoener noemen en antwoorden: dit gaat langs onze opmerking heen, je weet heel goed wat we bedoelen. Nou, als men dan bedoelt, dat we als „ar beidersvertegenwoordiger" in hoge col leges alleen iemand zouden kunnen aanvaarden, die pas eergisteren zijn overall voor een net kantoorjasje heeft verwisseld, dan heeft men tot op zeke re hoogte gelijk. Minister De Bruijn b.v. heeft zijn metaalbewerkersgereed schap al 38 jaar geleden definitief aan de kant gelegd. Toen werd hij districts bestuurder van de Katholieke Metaal- bewerkersbond, daarna secretaris van het Vakbureau en vervolgens Ver bondsvoorzitter. Intussen ging hij tal van voorname vertegenwoordigende functies bekleden, namens de arbeiders, in colleges waar „gewone" arbeiders alleen maar met diep ontzag tegen op zien. Denk maar eens aan de St. Rad- boudstichting e:t aan het hoofdbestuur van een groeiende K.R.O. Geen belang rijke gebeurtenis op katholiek open baar gebied kon er de laatste tientallen jaren plaatsvinden of de eerste verte genwoordiger van de katholieke arbei ders werd gevraagd zijn naam en zijn medewerking mede aan voorbereiding en uitvoering te geven. (Vervolg op pag. 51 Een uiterlijk, hoe volmaakt ook, zonder innerlijk, is als een leeg huis.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1