Binnenkort belemmerend besluit voor dahlia-export? VAN WILDERNISSEN, KONIJNEN EN ST. HUBERTUS-GILDE Een duinramp in 1697 De financiële basis van provinciale orkesten de TROPEN COMMENTAAR IN DE MARGE A Symphonic van kleuren in het Beursgebouw gfl v.Empelen HVB-competitie begint Zondag DE FILMS VAN DEZE WEEK IN HAARLEM Rondom en in de stad aan het Spaarne Wateronttrekking Achtste Zomer concert H.O.V. Onder directie van Ben. Silberman PIANO ALPHEMAB8 Rond de omvorming van de HO. V De vermoorde moordenaar DE INTERNATIONALE DAHLIA-SHOW TE HILLEGOM Grote belangstelling bij de opening HERINGA WUTHRICH KATHOLIEKE JEUGDBEWEGING Eerste bekerronde SINT JORISBAND NAAR ARNHEM ZATERDAG 13 SEPTEMBER 195* PAGINA 7 Het Brabants Orkest Het Gelders Orkest Vrijetijdbesteding brandweer PIANOHANDEL Vernieuwing walmuur langs Korte Spaarne De opening HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 8: Sint'Jansraad in Triniteits- lyceum Lido Cinema Palace Spaarne JAN B. I Frans Hals City Minerva Luxor Rembrandt UITBREIDING ONDER STATION OUDEWEG Kapitaalverstrekking aan PEGEM Groot concours van padvinders Maandag" 15 September verwacht het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland afgevaardigden van een 28-tal gemeen ten ter bespreking van zijn voorstel om de H.O.V. om te vormen tot een Pro vinciaal Orkest, naar het voorbeeld van bet Brabants en het Gelders Orkest. Het Brabants Orkest, opgericht in 1949, Werd direct op de nieuwe wijze be heerd. De Arnhemsche Orkestvereniging, met «ven onzekere financiële basis als de H.O.V., wist van de nieuwe, veel zeker der basis van het Brabants Orkest pro fijt te trekken en haar Provinciaal Be stuur te overtuigen, dat alleen die nicu- we, provinciale vorm redding in haar wankel bestaan zou brengen. Hoe nu W'orden beide orkesten gesubsidieerd? Dit ter oriëntering! De provincie Brabant verleende aan vankelijk een jaarlijkse subsidie van 3% cent per inwoner. Dit bedrag heeft ze tweemaal verhoogd tot een totaal Van 6 cent, eerst vanwege de 35 pCt. salarisverhoging van de orkestleden, later om de verhouding tussen de bij dragen van provincie en die van de 4 grote gemeenten te verbeteren. Deze 4 gemeenten: 's-Hertogenbosch, Tilburg, Breda en Eindhoven betalen jaarlijks 35 cent per inwoner. Vanwege die 3X5 pCt. is ook dit bedrag met 15 pCt. ver hoogd. 's-Hertogenbosch bovendien als vestigingsgemeente gaf 20 mille met 4 jaarlijkse verhogingen van 1250 gulden. Gemeenten van 17.500 inwoners of meer, waarin het orkest optreedt, be talen 10 cent, andere gemeenten 5 cent per inwoner. De uitkoopsom van het Orkest varieert naar grootte van de plaats en verleende subsidie. De overeenkomst van de Provincie en de gemeenten inzake deze subsidie is Vastgesteld voor 12 jaar. Omtrent dit orkest vernemen we het Volgende: De totaalpost salarissen en sociale Arnhem 9/16, de provincie 3/16. de ge meente Nijmegen 3/16 en de gemeente Apeldoorn 1/16 deel. De exploitatie van het orkest wordt dus niet belast met personeellasten. Populair gezegd krijgt het bestuur van H.G.O. het apparaat „schoon aan de haak" ter exploitatie. Voorwaar een financiële basis, die er zijn mag. Voorts komen ter vermindering van de exploitatielasten de subsidies van verschillende andere gemeenten. Deze gemeenten, dus buiten de 4 reeds ge noemde en de provincie, subsidiëren het orkest met 4 cent per inwoner en f 350 per in die gemeente te geven concert. De concertplaatsen zijn: Doetinchem, Zutphen. Ede, Wageningen, Tiel, Lo- chem. Winterswijk, Groenlo en Deven ter. Tenslotte subsidieert een 8-tal ge meenten met een bedrag van 4 cent per inwoner. Het garantiebedrag van Provincie en genoemde 3 gemeenten bedraagt: f 182.320, de Rijkssubsidie f 113.000 en de overige subsidies f 19.700, totaal f 315.070. Deze berekening is volgens de begroting 19521953. Wij zijn zeer benieuwd hoe de subsi die-berekening Maandag a.s. voor het Noord-Hollands Orkest wordt vastge steld. Zal ze minstens even gunstig of nog gunstiger zijn? O. K. In antwoord op vragen gesteld door het raadslid <1. J. Voogd omtrent de vrijetijdsbesteding van de Haarlemse brandweer delen B. en W. mede, dat de vrije tijd van de brandwacht loopt van 19-23 uur. Dat geldt slechts voor hen die alsdan niet belast zijn met seinzaalwacht en voor hen die niet ge reed moeten zijn om op het eerste alarm uit te rukken voor brandbestrij ding of hulpverlening. Het is aan de overigen toegestaan gedurende bedoel de vier uren zich aan hun liefhebbe rijen te wijden, welke begrijpelijkerwijs lasten (dus ook de salarissen van diri- van zeer uiteenlopende aard zijn. B. en genten, administratief en bedienend personeel) wordt, voor zover het Rijk niet bijdraagt, gegarandeerd door 4 overheidslichamen, t.w. de gemeente Advertentie bestand maken van Uw Gratis prijsopgave. Specialiteit KRUISWEG 49 - HAARLEM Destijds was een bedrag van 35.000 gulden uitgetrokken voor het vernieu wen van twee gedeelten van de walmuur langs het Korte Spaarne. In verband met de financiële toestand der gemeente is het werk echter nog niet ter hand ge nomen en is het bedrag van de begro ting afgevoerd. De toestand van de wal muur is thans echter zo slecht geworden dat het niet verantwoord is de vernieu wing van de gedeelten langer uit te stellen. Als gevolg van de inmiddels plaats gehad hebbende prijsstijgingen enz. is mét het werk thans gemoeid een bedrag van 42.900 gulden. In overeen stemming met de gevoelens van de com missie van bijstand stellen B. en W. voor hun tot uitvoering van de vernieu wing te machtigen. W. achten daartoe ruime mogelijkheden aanwezig, zodat zij geen maatregelen behoeven te nemen, welke tot zinvolle besteding zouden moeten leiden. lies was in de perfectie geregeld, zakelijk, koud en effectief. Er kon zogezegd niets tussen komen. Het was een vreemde, een vrij griezelige sensatie, de twee mannen hard en onbe wogen de gruwelijke afspraak te horen maken en allerlei kleinigheden te horen regelen, alsof het over een potverteer- dersuitstapje ging; nu wij het werke lijkheid zagen worden, konden wij de onafwendbare dreiging bijna betasten. De kamer was donker. Op de gang schuifelden voetstappen; zonder piepen of knarsen ging de deur open, de moon denaar kwam binnen. Hij kende de si tuatie. voorzichtig, maar zonder weife ling liep hij naar zijn schuilplaats tus sen de dikke gordijnen, achter het bu rêau, waarop de telefoon stond. Een minuut verliep in onbehaaglijke stilte, en die minuut duurde zeer lang. Toen knetterde de bel van de telefoon dreigend en onheilspellend, en wij be dachten dat hét maar een moedig man moest zijn, die in deze dreigende stilte naar de telefoon zou durven lopen. Een brede streep licht viél in de ka mer, toen rechts in de kamer een deur werd geopend en een jonge vrouw binr nenkwam. Zij knipte de schemerlamp bij het bureau aan en nam de hoorn van de telefoon op. Geluidloos schoof de moordenaar uit zijn schuilplaats achter de tengere vrouwengestalte, bijna op hetzelfde ogenblik, griezelig vlug en on- Over de internationale dahllatentoonstelling, die gistermiddag onder zeer grote belangstelling door Hillegoms burgmeester, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden werd geopend, hangt een schaduw, daar binnenkort een besluit wordt, waardoor de naam van de Nederlandse dahlia zeer ernstig ge- ad za' vvorden. Reeds meer dan een jaar mogen er in Engeland bijvoorbeeld Sfien dahlia's ingevoerd worden, omdat de laatste jaren gebleken is, dat er on- «er deze soorten van bloemen een gevaarlijke virusziekte heerst. De keurings- aienst en plantenzlektckundige dienst stellen dan ook alles in het wérk om aan aeze ziekte het hoofd te bieden. Immers een algeheel verbod voor uitvoer zou het Verlies betekenen van de naam van de Nederlandse dahlia op de wereldmarkt. Voorts moet het een teleurstelling zijn, dat het Koninklijk Huls geen medailles meer beschikbaar stelt voor tentoonstellingen, die geen jubileum vieren. Sedert dertig jaren was zulks een gewoonte, die dit jaar node gemist en daardoor ook gevoeld wordt. Hoe het ook zij, de opschik van de Show mag er zijn. De heer Van der Hart verklaarde ons vanmorgen, dat dit de mooiste tentoonstelling is, die hij Ooit gezien heeft. En als hij het zegt, dan heeft dit zeker wel enige beteke nis, omdat hij reeds verschillende ten toonstellingen uit hoofde van zijn func tie bezocht heeft. En inderdaad men heeft de Hillegomse Beurs, die zich daarvoor uitstekend leent, herschapen in een waarlijke sprookjestuin, waarin de verschillende soorten dahlia's staan te dromen in een kleurige pracht. De «ntrée is buitengewoon mooi: voor een achtergrond van een rijzende zon heeft de kunstenaarshand, die hier ongetwij feld aan het werk moet zijn geweest, «en schilderachtig palet opgebouwd, vol van kleuren en schoonheid. Hier is het dok, dat de Belgische kwekers, ver enigd in een syndicaat, een collectie hebben samengebracht van rode, koper kleurige en gele dahlia's. En dit is nog maar slechts het voor- Portaal, want in de grote zaal, waarin jjet podium zowel letterlijk als figuur- hik liet hoogtepunt is, ziet men het Schitterende arrangement van de kwe- rer C. Geerlings uit Heemstede, die zijn uizending heeft verspreid door het op stellen van een pergola en een houten Pomp. Tussen de bloemen zitten vredig nvee duiven, die kennelijk alleen aan dacht hebben voor de schoonheid van de dahlia's. In het midden van het gro- te- gazon valt direct de grote mand met ?e zilverachtige Ami George op, die "aar onze smaak te fors van opzet is on daardoor te veel van haar fijnheid en Spatie verliest. De mignon-bouquetten 'Jn fraai door groen geaccentueerd en ormen in hun broosheid een stil won- ,.«r van geluk. Van de decoratieve dah- tljd bezig zijn geweest om de tentoon stelling op een dergelijk, plan en niveau te brengen. Door de aanwezigheid van een Belgische collectieve inzending had de show een internationaal karakter gekregen. Aan het slot van zijn rede sprak hij tot de kwekers: „Gij zijt nu met een bloem gekomen om een ten toonstelling op te bouwen." De voorzitter van de Nederlandse Dahliavereniging, afd. Heemstede, was overtuigd van het feit; dat sinds de 34 iaar, waarin de vereniging tentoonstel lingen heeft georganiseerd, zich een dergelijke gelegenheid, welke thans in het nieuwe Beursgebouw geboden wordt, niet heeft voorgedaan. Hierna voerde de burgemeester van Hillegom het woord, "waarin hij zei, dat steeds voldoende nadruk moet wor den gelegd op het verkrijgen en produ ceren van een gezond gewas. „Met goe de en veel zorg komt er ook een. goed product gereed." Hij besloot zijn ope ningsrede met de wens. dat de dahlia- ha willen wij alleen nog de Alberio ?°emen, die aan zijn rode bloemblaad jes goudgepunt door het leven gaat. De uotnpom dahlia's die als het ware hun s kPgen bolrond hebben geblazen, j^hijnen alleen vrede te kunnen vln- «n iri de gemengde bakken, terwijl de Untrekkelijke Bridesmaid zich best op ■j^ar gemak voelt naast de wijnrode ?groboy. Sr.i achtig werk heeft de firma Koper tin Verd ®oor me' maagdelijk witte oemen een arrangement op te bou- Onn' waarin het leven te proeven is. aana toon vragen deze dahlia's de tija?ac.ht van de bezoeker, die zeker een ln Pewi>ndering zal blijven staan. ti„"a'Ye dahlia's ziet men ook prach- «ep w.oernstukken vgn rozen, die tegen bonten1"6 achtergrond sterk naar voren Vr®'1' de openingsplechtigheid werd door Sebieii Iemle exP«ts op bloembollen- N. f ket woord gevoerd. De heer J. R. V"an Bi.il van Duyvenbode, voorzitter «n e Kon. Ned. Mij. voor tuinbouw- br0pv.antkunde van de afdeling Benne- sDr en omstreken, zei in zijn toe- alt> dat de inzenders sedert geruime Advertentie Dat wist U misschien niet! Achter ons bloemênmagaziin aan de Binnenweg ligt de kwe kerij. De pracht-collectie ka merplanten in dé kassen is voor iedereen vrijblijvend te bezich tigen. Komt U ook eens kijken? BLOEMENMAGAZIJN HEEMSTEDE, BINNENWEG 18, TEL. 3-80-80. tentoonstelling zich in een overmatige belangstelling mocht verheugen. De heer Naegels van het Belgisch syndicaat was dankbaar voor de samen werking die zij steeds van hun Neder landse collega's hadden mogen onder vinden, doch wenste, dat deze samen werking in de naaste toekomst zou uit groeien tot het gezamenlijk opstellen van plannen voor de te houden tentoon stellingen. Wellicht is het dan mogelijk een „Benelux-dahlia" voort te brengen. Daarna bezocht het gezelschap de ten toonstelling, die op Zondag 14 Septem ber des avond om tien uur wordt ge sloten. aandoenlijk, sloeg hij een in èlkaar ge strengelde kous om haar hals en tracht te haar te wurgen. De jonge vrouw ver zette zich, verbijsterend, in wilde angst zij trachtte de moordenaar weg te du wen, viel op haar zij tegen het bureau, haar graaiende vingers vonden een schaar, met een laatste wanhopig-felle beweging flitste zij het vreselijke wa pen in de rug van de moordenaar. Zijn handen lieten haar los, hij plofte dood op de vloermat; het licht van de sche merlamp ketste luguber af op de schaar in zijn rug. Even later kierde pal naast ons een deur langzaam open; een man school naar binnen, ging vlak vóór ons in een fauteuil zitten, en onwillekeurig druit ten wij ons zo ver mogelijk achteruit. Het was de vermoorde moordenaar 'En tochwaarom zou de man daar niet komen zitten? Het stuk was nog lang niet uit, Gerard Rekers, die de moordenaar had gespeeld, kon de rest van het tweede en derde bedrijf even goed in de zaal volgen en daar luiste ren, hoe zijn vertaling klonk van het door de Nederlandse Comedie gespeelde „TJ spreekt met uw moordenaar". Die vertaling was, op een paar Engels—Ne derlandse uitdrukkingen na, niet slecht, en het stuk zeker niet. Met plezierige spanning hebben wij gekeken en ge luisterd naar dit zeer knappe staal van thriller-toneel, al zat de vermoorde moordenaar een groot gedeelte van de avond pal vóór ons. Wij hebben altijd wel gezegd, dat men ook voor goed amusement nergens be ter terecht kan dan in de schouwburg. Als toegift bij een goed geschreven en gespeelde moordhistorie krijgt men daar de sensatie, dat de moordenaar, wan neer hij op het toneel wijlen is gewor den, bij u in de zaal komt zitten. Daar kan de bioscoop met show en tapdansen en complete veldslagen niet tegen op. Hk. A. Advertentie De eerste bijeenkomst van de leidsters en leiders in het nieuwe seizoen zal Dinsdagavond worden gehouden in het Triniteitslyceum aan de Zijlweg. De vacanties zijn achter de rug en de zo merkampen zijn gehouden. Niettegen staande de moeilijkheden welke zich plotseling voordeden toen vele kamp terreinen wegens de kinderverlamming verboden waren, hebben vrijwel alle horden, troeps en gilden kans gezien 'n plekje te vinden om hun kamp te hou den, vanwaar ze weer gebruind en ge zond terugkeerden, vol verlangen om hun spel en training voort te zetten. Het is dan ook geen wonder, dat leid sters en leiders handen vol werk heb ben om met hun jongens te oefenen en hun de nodige leiding te geven. Op de genoemde bijeenkomst zal de heer Harry Prenen een causerie hou den over „Oud Haarlem", een onder werp dat voor de verkenningen in éigen omgeving van groot belang is. Nieuwe leidsters en leiders, waaraan steeds grote behoefte is, kunnen zich melden bij de Distr, Comm., Laan van Rozenburg 36, Heemstede. Onder meer heeft de St, Joristroep een nieuwe lei der dringend nodig, anders zou helaas opheffing moeten overwogen worden. Zondag a.s. opent de afdeling Haar lem van de K.N.V.B. officieel de poorten van het voetbalseizoen. Ouder gewoonte gaat zulks gepaard met de eerste ronde van de strijd om de traditionele OHC- beker waarvoor veel inschrijvingen zijn binnengekomen, terwijl voorts vooral in de lagere afdelingen de competitie een aanvang neemt. Ais gewoonlijk zul len wU het verloop in de HVB-com petitie op de voet trachten te volgen. Onze wekelijkse nabeschouwingen in de sportcourant van Maandag „doen" het uitstekend en worden door onze sportliefhebbers zeer gewaardeerd. Om deze zo volledig mogelijk aan haar doel te laten beantwoorden, is het nodig dat we op Zondagavond alle uitslagen van de door R.K. elftallen gespeelde wed strijden in ons bezit krijgen. Daarvoor roepen wij weer de medewerking in van de diverse verenigingen om ons op Zondagavond tussen 7 en 8 uur de uit slagen telefonisch door te geven op het bekende telefoonadres 2 13 6 6. Ook de uitslagen van de junioren- en adspirantencompetitie zijn welkom, waarbij we opmerken dat de adspiran- tenuitslagen reeds op Zaterdagavond aan het zelfde adres „gebeld" kunnen worden. Mogen we in het komende sei zoen weer op aller medewerking reke nen? De strijd begint In de eerste bekerronde zijn diverse aardige wedstrijden vastgesteld. IEV Er is hier sprake van een jong vrouwtje, dat na de dood van haar baby vernemen moet, dat zij geen kinderen meer zal kunnen krijgen. Haar man en haar dokter stellen nu alles in het werk, om te voorkomen, dat zij een zenuwpatiëntje gaat wor den, waar kans op is. Maar het toeval komt ter hulp. Mevrouw rijdt een beetje wild in een airto rond en velt een knaapje, dat zij daarna naar het ziekenhuis wil brengen, hetgeen een vrachtrijder, die haar een dronken tante acht, verhindert. De man brengt het knaapje weg en vertelt, dat het door een dronken sjieke vrouw is aanr gereden. Zij op haar beurt weet het ziekenhuis in kwestie te vinden en slaagt er in het knaapje te adopteren. Ze treft het, want het jongetje heeft zijn spraak verloren en nu krijgt zij alle tijd om zich verdienstelijk te ma ken en de moedercomplexen de volle teugel te vieren. Het ziet er allemaal verrukkelijk uit, maar daer komt de vrachtrijder opdagen, die haar herkent en kabaal gaat maken. Dat is niet alles: ook de knaap heeft ontdekt wie zijn pleeg moeder eigenlijk Is. Er dreigt dus van twee kanten een schandaal, dat man lief, zijnde rector magnificus van een universiteit, eenvoudig niet kan heb ben. De vrouw gaat inmiddels vooit. haar beschermeling, die nu haar vij and geworden is, de spraak terug te bezorgen, opdat hij zijn weldoenster aan de politie zal kunnen verraden. Als het zover is en de hele club bij elkaar is gebracht, vliegt de jonge man onder de neus van de politie zijn pleegmoeder hartstochtelijk in de ar men. Zodat alles koek en ei wordt. Het is voor een levenslustig stel meisjes die wat dansen en zingen kun nen, niet gemakkelijk emplooi te vin dén op Broadway. Dat blijkt wel in de film „Vier meisjes van Broadway", en er komt dan ook van alles aan te pas, eer alles naar lieve lust kan draaien. Het verhaal, uitgebracht in technico lor, is nogal simpel, maar het gaat hier alleen om de gezelligheid en het ge zicht, waar de show voor de televisie het nodige toe bijdraagt. Een en ander is uiteraard gekruid met de nodige humor, zodat de liefhebber tenslotte een paar prettige uurtjes kan beleven. Iedereen kan er heen. Een decoratief hoekje op de internationale dahlia-tentoonstelling, die gister middag in de nieuwe bloembollenbeurs te Hillegom werd geopend. Fantasierijke geesten moeten deze week naar het Spaame-theater gaan waar hun iets wordt, voorgezet, wat hun zeker zal bevallen. De film „Superman" vertelt hoe de planeet Krypton zo sterk door de zon wordt aangetrokken, dat ze uit elkaar spat. Alle bewoners, super mensen, komen hierbij om. Een kleine baby ontkomt echter met behulp van een September in het duin. De herfstmaand bloeit in rijkdom van kleuren. Er hangt de sleer van rijpheid: vruchten velerhande. Een grauwe vogel zoekt haastig wat van zjjn gading is. Het nijvere kongn rept zich tussen de bosjes, opgejaagd menigmaal, want de jacht is open. De jacht is open. Hoe was dat vroeger, wanneer de voorname leden van het Haarlemse St. Hubertus-giide in groene rok met zilveren hoorntje uitrokken, met de heer van Brederode en menigmaal de Prins van Oranje als gast? Zie hen niet aan het jachtmaai op St. Hubertusdag, 3 November, in het Haarlemse stadhuis, een schitterend feestmaal, dat alleen genoten werd door adeljjkc heren. Zie hen liever in actie in het duin, waar het konijn door velerlei bepalingen, ondanks de grote schadelijkheid, beschermd werd, om de heren toch maar vooral jachtbuit te bezorgen, nu herten en ander groot wild uit de streek verdwenen waren, al thans veel zeldzamer waren geworden, dan in voorgaande eeuwen. De dorpsre genten van Heemskerk beraadslaagden April 1553 wat te doen om het toenemend aantal „wilde beesten ais herten, hinden en grofwiltbeeste" uit de korenakkers van do eenvoudige landarbeiders te houden. Bij deze akkers moest gewaakt wor den en ais dan de herten kwamen, werden deze met hoorngeschal en ander lawaai verjaagd. Zo was het niet meer, wanneer in de zeventiende eeuw de Haarlemse gilde-leden naar de Herenduinen onder Velsen trokken, of dichterbij in Bloemen- daal op jacht gingen, hoewel ze menigmaal een hert verschalkten, in deze herfstmaand, nu de zon soms zo feestelijk kan doen boven de dorrende bladeren aan de bomen, moet het wel prettig zijn nog wat te toeven in het duin by water en wildernissen, bij jachtpartijen in de loop van de tijden. In het jaar 1799 verscheen een offi cieel rapport, dat het ontwerp inhield tot vruchtbaarmaking van de duinen. In Kennemerland was men er toen reeds toe overgegaan de „geestgronden" te exploi teren, ze te gebruiken voor de tuinde rij, die in Amsterdam een groot afzet gebied vond. Bezuiden Haarlem heeft de bollenteelt de vruchtbaarmaking van de duinen in de practijk gebracht. Sinds de officiële rapporten is de duinstreek van Holland eigenlijk voornamelijk ge zien in verband met de économische be langen. De mens heeft bezit genomen van de wildernis, die naar haar hand gezet en slechts een enkeling als F. W. de Eeden, de vader van de dichter van tachtig en dr. Jac. P. Thijsse, beijverde zich om de eeuwenoude, boeiende ge schiedenis van het duinlandschap be kend te maken. In onze dagen rijden treinen, auto's en bussen snel door het duin heen onr de mensen aan zee te brengen, die meestal weken als badgast daar verblijven, zonder de duinen in te trekken op zoek nffar de schoonheid van de natuur. Een natuur, die groots en geweldig is. Verscheen aan het einde van de achttiende eeuw het rapport, een eeuw daarvoor kwamen de klachten veelvuldig binnen, dat wegen geheel verdwenen onder het zand. In 1697 wer den nabij het tegenwoordige Kraantje Lek drie hofsteden onder het zand vrij wel bedolven, zodat zij „geabandon neert" moesten worden. De bewoners namen de vlucht voor de duinen! In die tijd drong het jonge duin steeds meer naar het Oosten op, in tegenstelling met hetgeen zich tegenwoordig vertoont. Nu immers heeft de duinenrij vlak langs de kust een neiging om Westwaarts aan te groeien en de zee, ondanks het feit, dat de zeespiegel langzaam 10 cm. per 100 jaar stijgt, terug te drijven, zoals bij Zandvoort, Bloemendaal en ten dele bij Wijk aan Zee, te bemerken is. Verscheidene factoren werkten samen om het de duinen gemakkelijk te maken Oostwaarts door te dringen. De grond waterstand bijvoorbeeld dat „stok paardje" van de tuinders in Kennemer land Het zou interessant zijn juist in verband met de moeilijkheden, die zich thans rond de wateronttrekking voor doen in Noord- en Zuid-Kennemerland, alle gegevens te verzamelen over de gro te wisselingen van de grondwaterstand in de loop van de eeuwen in de duin streek. Er is een tijd geweest, dat overal in het duin „rellen" ontsprongen, wa terbronnen, die als beekjes door het landschap stroomden. Maar ondanks deze waterrijkdom 's winters reed men van Bloemendaal en Haarlem op de schaats naar Zandvoort kwamen er in de zestiende eeuw reeds klachten voor. In 1596 klaagden de mensen van Bentveld, dat bij hun dorp „eertijds geen lant, maar een groot binnenwater" was. Telkens en telkens duiken berichten op over waterrijkdom èn armoede. In later jaren zijn de duinwaterleiding, het gra ven van het Noordzeekanaal, droogma kerijen en zanderijen van invloed ge weest op de grondwaterstand, hoewel dit ook gedeeltelijk betwist kan worden. De grondwaterstand was van invloed op de flora. Gaf zodoende het duin meer malen de kans de plantengroei flo reerde niet Oostwaarts te stuiven, zelfs in die hevige mate als in de jaren 1697 en 1708, tijd waarin boerderijen ver dwenen. Een andere oorzaak waren de konij nen, die wroeters in de bodem en ver nielers van de plantengroei. Hoe waren ze er gekomen? De heren van het Haar lemse St. Hubertusgilde, dat reeds voor 1613 bestond, maakten zich daar geen zorgen over. Zij hadden het trouwens te druk met de zorg de teelt zoveel mo gelijk te begunstigen, alle geweeklaag van de landlieden ten spijt. Het zal nooit helemaal duidelijk zjjn, hoe de konijnen in de duinstreek geko men zijn, maar uit de rekeningen van de Heren Van Blois is op te maken, dat in 1356 op order van de broer van Guy van Blois, die we kortgeleden in in een onzer opstellen ais gast in het Huis te Heemstede aantroffen, konijnen in kooien van Texel zijn gehaald en rond Beverwijk en Noordwyk werden uitge zet. Dat alles ter wille van het jacht vermaak der graven. De wildernis moest onaangetast blij ven. In kleurig costuum met een ceel honden hazewinden trokken de heren op jacht. Wee de gewone man, die erop betrapt werd een konijntje tè verschalken. De meester-knapen van Brederode, de duinmeiers en coddebey- ers brachten hem op, namen hem in gij zeling en legden hoge boeten op. De jacht was slechts vergund aan een klei ne groep uitgelezen personen en was geopend van St. Jacobsavond (24 Juli; tot aan Maria Lichtmis (2 Februari). Eindelijk tegen het einde van de zeven tiende eeuw, toen de burgerlijke be langen meer tot gelding kwamen, wer den maatregelen genomen om de konij- nenplaag tegen te gaan, de tuinderij te beschermen. Het kwam zelfs voor, dat hele duinstroken werden aangewezen, waar de konijnen volledig, moesten wor den uitgeroeid in 1784 onder Castri- cum en Heemskerk Tegen het einde van de achttiende eeuw stond de jacht practisch voor ieder open. Het zag er naar uit, dat het konijn volledig uitge roeid zou worden. „Ter bevordering van de populatie" werd daarom in 1825 een Koninklijk Besluit afgekondigd, dat paal en perk stelde aan de jacht op het ko nijn. Het zijn zo enkele herinneringen aan de rijke, afwisselende geschiedenis van het duinlandschap bewesten Haarlem en Kennemerland, in de Middeleeuwen, heel vroeg al, in het Oosten begrensd door de bossen, die van bezuiden de stad rond de muren en poorten naar het Noorden groeiden in weelde tot aan Alkmaar toe. En misschien, wanneer in deze herfst op tafel de schotel staat met de jachtmaaltijd van 1952, dat de lezer er vork en mes in zettend zal glim lachen: zo bevalt mij een der nazaten van het Texelse konijn door de graven van Blois voor hun jachtvermaak in de Kennenrerduinen bestemd. Smakelijk. raket waarmee het wurm naar de aarde vliegt. De vader van het kind was een groot geleerde, die het vliegtuig had ge bouwd om een proefvlucht te maken en er nu gebruik van maakt om zijn zoon te redden. De baby wordt op de aarde dOor een vriendelijk mensenpaar ga- adopteerd. Zij voeden het op tot een zeer buitengewone jongen, die een superge- hoor en een X-stralenblik heeft. Daar beeft hij in het verdere deel van de film veel nut van in zijn strijd tegen de Spin- vrouw en haar bende, die de gehele mensheid in gevaar brengt door haai boze plannen. De rolprent, die een zeer spannend verloop heeft, laat zien hoe de Superman als een raket door het lucht ruim schiet. Liefhebbers van dergelijke sensatie, die op zijn tijd nog niet on aardig is, kunnen hun hart ophalen. Wie kent niet het drama, dat zich vele eeuwen geleden in Pompei' afspeelde? De titel van de film „De laatste dagen van Pompei" spreekt dan ook voor zich en hierin wordt het leven weergegeven, zoals dat beleefd zou zijn enkele dagen voor de grootste natuurramp aller tijden. Dit gegeven, dat weliswaar alle ruim te openlaat voor fantasie, is door de Franse filmtechniek op alleszins lof waardige wijze uitgewerkt en doet ons menig ogenblik de nodige eeuwen terug wanen, in een tijd, waarin de Romeinse heerschappij hoogtij vierde, doch waarin tenslotte het geloof in recht en liefde placht te overwinnen Alle leef tijden. „De strijd om de Apachenpas" is een zeer spannende en sterk enerverende rolpent, welke ons een beeld geeft, hoe het moet geweest zijn toen de Europese kolonisten de Indianen al meer en meer uit hun gebieden verdreven en tussen al die bedrijven door ontzettend veel on nodige bloedbaden aanrichtten. De huidige commandant van de Euro pese militairen staat op zeer goede voet met het volk der Apachen. Het opper hoofd is zijn beste vriend. Zolang de commandant persoonlijk aanwezig is gaat alles goed. Hij weet jaren lang de vrede en eendracht te bewaren. Een hierna benoemde onervaren legerchef komt echter de zaak bederven. Moorden, bloedbaden zijn het gevolg. Prachtig zijn de natuuropnamen in deze film. 14 j. „Alles draait om Eva" is de titel van de film, die dit week-end in het Mi- nerva-theater wordt vertoonl, maar met evenveel recht zou men kunnen spreken van: „alles draait om de jalouzie in de toneelwereld". Ziehier dan ook het uit stekend uitgewerkte gegeven van dit filmproduct, dat door het veelal sterke spel op een zeer hoog niveau staat. Vooral zij, die een bepaalde liefde koesteren voor de toneelkunst en alles wat daarmede samenhangt, mogen niet verzuimen deze film te gaan zien. (Leeft 18 jr.) Hier draait deze week „Tom Browns Kostschooljaren", een aardige op som mige momenten echter sentimentele rol prent. Zij geeft ons het verhaal van een kleine jongen die voor het eerst naar kostschool gaat. De eerste uren na aan komst krijgt hij als „groentje" reeds veel te verduren. Wij kunnen hier zien, hoe onbarmhartig dikwijls de jeugd te genover elkaar kan zijn en vooral hoe ouderen misbruik van hun macht over jongeren kunnen maken. Tom Brown doorstaat echter alle moeilijkheden, redt zijn grootste vijand het leven en wordt de held van het col lege. Zij, die graag onder de indruk willen komen bij aangrijpende toneel tjes, en hun tranen eens de vrije loop willen geven, mogen beslist deze film zeker niet missen. Er zijn ook heel aar dige en koddige momenten, 14 j. De documentaire reisfilm Kon-Tiki hebben wij deze week reeds uitvoerig besproken. Allé leeftijden. moet bij VVD op bezoek, van Nispen krijgt het op te nemen tegen VVH, NAS uit Halfweg, pas naar de afdeling gede gradeerd, moet Onze Gezellen 2 be kampen en de Hoofddorp Boys zien zich tegen Heemstede voor een lastig» taak gesteld. BSM ontvangt Nieuw Vennep en TZB krijgt het al zeer moei lijk bij Halfweg 2. Vogelenzang moet het opnemen tegen Concordia 2 eet ADO 2 kan de volgende ronde bereiken door van DIO 2 te winnen. Tenslotte zal Geel Wit de handschoen opnemen tegen SHS. Het programma luidt: O.H.C.-Beker: Terrasvogels 2SVY, Kip- perda 2—HBC 3. VVD—IEV. TYBB 2—VVB 3, Stormvogels 4Spaarnevogels, THB 2 Schoten 2. DIOS—Hillegom 3, DEM 2—Kin- helm 2, DCO 2DSS 2, Kennemers 2—Be verwijk 2, Zandvoortmeeuwen 3EDO 3, ETO 2Spaarnestad, WaterlooDSK, VVH v. Nispen. Onze Gezellen 2NAS. Velsen 3Bloemendaal 3, HeemstedeHoofdd. Boys, BSM—Nw. Vennep. RCH 4—EHS 2, SpaarndamHFC 3, Halfweg 2TZB, Voge lenzangConcordia 2, ADO 2—DIO 2, Haar lem 3A—VI. Vogels, Geel Wit—SHS, DSB— VSV 4. Competitie. IB: EDO 4—EDO 5, RCH b— Wijk aan Zee 2. 2B: Beverwijk 3Spaarn dam 2. 2C: NAS 2—DEM 3. HFC 4—TYBB 3, VI. Vogels 2—VSV 5. 2D: DCO 3—Haarlem 5, HFC 5—Kennemers 5, Stormvogels 5—VI. Vogels 3. Zandvoortmeeuwen 5—VSV 6. 3A: DSOV—DSB 2, Geel Wit 2—Vogelenzang 2 VVB 2—VVH 2. 3BDSK 2—BSM 2. Spaarne. stad 2Rlpperda 3. 3C: DSS 3Haarlem Hillegom 4Hoofdd. Boys 2. Schoten 4— OG 3. 3D: ADO 3—IEV 2, DEM 4—Terras- vogels 3, 3E: HBC 4Hillegom 5, Velsen 4 TYBB 4. 3F: DSS 4—Haarlem 7, TYBB 5— VSV 7. 3G: Geel Wit 3—Haarlem 8, IEV 3— VI. Vogels 4. 3H: Kennemers 7OG 4. 4A: DEM 6—Haarlem 10. 4C: DIOS 2—DSK 3, NAS 3v. Nispen 2, Spaarnevogels 2— Spaarnestad 3, VVD 3—SVY 2. 4D: Alliance —BSM 3. DSB 3—Heemstede 3, Nw Ven nep 2Spaarndam 3, SVY 3TZB 2. a E: DSOV 2—Alliance 2. Hoofddorp Boys 3DSB 4, v. Nispen 3EHS 2. Spaar nevogels 3Vogelenzang 3. 4F: BSM 4DSB 5, DSK 4—Geel Wit 4. IEV 4—NAS 4, SVY 5 —TZB 3. 4G: DSS 5—DIO 5. Wijk aan Zee 3 Kinheim 4, 4H: Schoten 6TYBB 6, VVB 4—Velsen 5. 41: DSS B—TYBB 7, 4J: Con cordia 4—RCH 11, HFC 10—DSS 7. VVB o— TYBB 8, Onze Gezellen 6—EDO 11. Jeugdafd. A: BloemendaalDEM, EDO HBC, KennemerlandNAS. SchotenRCH, VSVWijk aan Zee, B: DSSHaarlem. HFC Kennemers, StormvogelsOnze Gezellen, TYBBVelsen. Junioren: 1B: Velsen b TYBB b. Alliance a—Geel Wit b. OG s— IEV a. DEM b—TYBB c. 1D: HBC b—BSM n. v. Nispen aConcordia a. SHS aTZB a. Vogelenzang aConcordia b. Hoofdd. Boys a—DIOS a, 3A: Velsen c—TYBB d, 3C: HBC c—BSM b, v. Nispen bConcordia c. Voge lenzang bConcordia b, TYBB eAlliance c. Adspiranten. IB: Alliance aADO a. Geel Wit a—DEM a, DSS a—OG a, HBC a— Velsen a. Wijk aan Zee aTYBB a. 2BDIOS aConcordia a, Hoofdd. Bovs a—v. Nispen a, BSM a—Concordia b, SHS a—HBC b. 3A: DSS b—OG b. HBC e— Velsen b. NAS a—Geel Wit b, TYBB b— TYBB c, 3C:: Alliance b—ADO b, Geel Wit c—DEM b, DEM c—DSS d, IEV a—TYBE d, Velsen c—DEM d, 4C: DIOS b—Concordia c. Hoofdd. Boys bv. Nispen b, DSOV a HBC d, 4E: TYBB e—DEM e. TYBB f— DEM f. Alliance cADO c, OG cGeel Wit d, Velsen dDSS e. In het thans in uitvoering zijnde zgn. 50 kV-plan van 't gmeente-energiebe- drijf is mede betrokken het ondersta tion van de N.V PEGEM aan de Oude- weg. In het voltooide plan zal dit on derstation niet alleen een knooppunt vormen in het Haarlemse 50.000 volt net doch tevens een verbindingsschakel zijn tussen de Haarlemse centrale en do drie hoogspanningsdistricten „Noord", „Midden" en „Zuid" met de provinciale centrale in Velsen en de gemeentelijke centrales in Amsterdam. Een en ander kan echter niet gerealiseerd worden zonder uitbreiding van bedoeld onder station. De gelden voor de bouw benodigd, zullen door de provincie Noordholland en de gemeente Haarlem verstrekt moeten worden. Deze gelden kunnen worden beschouwd als kapitaaltver- strekking aan de N.V. PEGEM. waarbij rente en afschrijving ten laste komen van de belanghebbenden i.e. de provin cie Noordholland en de gemeente Haar lem. B. en W. stellen de Raad dan ook voor om met bedragen van 375.000 gut den en 170.000 gulden deel te nemen aan de uitbreiding van het onderstation aan de Oudeweg. Zaterdagmiddag wordt te Arnhem een groot concours gehouden van verken ners- en padvindersbands van het ge hele land. Evenals voorgaande jaren kunnen de bands hier hun prestaties tonen en hun krachten meten. Ook on ze bekende St. Jorisband, die reeds eer der zeer goede cijfers kon behalen en zelfs «en eerste prijs in de wacht mocht slepen, gaat Zaterdagmiddag met groot materiaal naar Arnhem om weer op nieuw haar beste beentje voor te zet ten. Mét de districtsaalmoezenier rec tor D. de Wit en vele ouders en be langstellenden gaat de band in twee autobussen op reis met ore bedoeling nieuwe lauweren te oogsten, waardoor de naam van de band een nog betere klank zal krijgen. Voor het nieuwe oefenseizoen hebben zich reeds een dertigtal jongens ge meld. Deze zullen na het concours de repetities gaan beginnen om in het ko mend voorjaar in staat te zijn naar bui- te op te treden. Jongens die zich nog hierbij willen voegen kunnen zich mel den a.s. Woensdagavond tussen 7 en 7.30 aan het oefènlokaal in de St. Anto- niusschool aan de Zijlsingel. Het voorlaatste zomerconcert bracht ons andermaal een radio-dirigent aan de directie-lessenaar t.w. Benedict Sil berman. Ook ditmaal een programma van semi-populair karakter. Een spran kelend gespeelde Ouverture „L'Italiana in Algeri" van Rossini opende het ge heel. Na enigszins gewend te zijn ge raakt aan de uiterstbeweeglijke direc tie van Benedict Silberman, vielen er veel dingen in orchestraal opzicht te loven. De soliste José Candel zong de twee bekende sopraan-aria's uit de Don Giovanni van Mozart, respectievelijk „Batti, batti" en „Vedrai carino". Met haar natuurlijke charmvolle vocalisti- sche middelen schonk zij ons een even eens stylistisch uiterst schone weergave dezer prachtige aria's. Jammer genoeg deed de zeer slecht gevulde zaal de bei de vocalisten in acoustisch opzicht een weinig te kort. Bij Leo Larsen kregen we n.l. hierdoor in zijn aria uit de „Freischütz" van Weber „Durch die Walder, durch die Auen" enkele kale plekken te horen. Na de pauze, in het duet „Ich setz' den Fall" uit der „Bettel- student van Millöcker vervielen deze bezwaren, toen wij in de zaal een an dere, blijkbaar gunstiger plaats hadden ingenomen. Hierbij viel de frisse klank kleur van José Candel op tegenover de heus toch niet kleine stem van Leo Larsen. Het succes hierna was terecht zeer groot. Opvallend goede verzorging in het orkest verkreeg de balletmuziek uit „Undine" van Alb. Lortzing, evenals de fragmenten uit het Coppélia-ballet van Léon Delibes, waarin het goede fluit werk uit „de muziek der automaten" gememoreerd dient te worden. Van het drietal werken van Johann Strauss werd de Pizzicatopolka gebis seerd. Persoonlijk hadden wij ons juist het pizzicato-spel iets meer levendig gedacht. Door een tekort aan vibrato klonk de toon wat dood en stug. Tot slot dient met lof de Ouverture „Les dragons de Villars" van Maillart ge noemd te worden. Eerstens wegens da muziek zelf, tweedens om de wijze waarop deze effectvol gerealiseerd werd. Samenvattend: een geslaagde uitvoe ring. En dit alles nog wel bij zulk een geringe belangstelling aan het slot van deze zomerconcerten-serie. JAN LAARVELD.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7