VOOR 28 PASSAGIERS SNELHEID 400 K.M. Betoging in Brussel kalm en waardig verlopen Z.H. de Paus over de koude oorlog Hjalmar Schacht bij Mossadeq V.S. wensen terugroeping van Sovjet-missie Vijftienhonderd Nederlandse pelgrims te Banneux r Tot hoofd en hart TER VERVANGING VAN „HET WERKPAARD" DE DAKOTA Comité beschuldigt regering eisen niet in te willigen kr Wervelstorm in Texas Aanvaller dient onvoorwaardelijk veroordeeld te worden Represaille tegen soortgelijke actie van de Russen Vaticaanse belangstelling MOTORSCHIP GEBROKEN Sluiting zitting der Sla ten-Cen er aal Auto rijdt tegen een boom ZINKEN CENT uit de circulatie Brandstichting in woningen Nieuw beroep op Lenstra s talent Mg w rlUKKIö befmifcubuy' Het maandag 15 september 1952 o 76ste JAARGANG No. 25481 öe directie van de Fokkerfabrieken heeft besloten zo spoedig 'hogelijk de productie ter hand te nemen van twee prototypen van een tweemotorig Fokker-verkeersvliegtuig, dat uitgerust is 'het schroef-turbines. Dit vliegtuig, dat acht en twintig passagiers *al kunnen vervoeren, is in het bijzonder bestemd ter vervan ging van „het werkpaard" van de na-ooriogse burgerluchtvaart, de nu vrijwel geheel verouderde Dakota. Nieuwe machine zal Operatie Mainbrace Noors piloot gedood „Friendship" heten De berechting van landverraders ^adio -actieve export van Engeland Thans officieel Stikker ambassadeur te Londen 100 atoombommenwer pers ernstig beschadigd Amerikanen beschuldigd S.R.P.-functionarissen trachten mantelorganisatie te vormen TOESPRAAK TOT PAX CHRISTI-BEDEVAART Pogingen tot vorming van Verenigd Europa dienen te worden gesteund Politieke risico niet erkend West-Berlijnse expediteurs staken vervoer Mr. Blom krijgt Indon. aangelegenheden op Buitenlandse Zaken Poging tot berging van kostbare lading r. Lemmens zegent de zieken Eén persoon gedood, drie gewond Rijkspolitie arresteert twee personen BONTGEVOERDE JEKKERS J Nederlands Elftal bekend „Alioth" opnieuw naar Brazilië vertrokken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W, Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nieuw Fokker-vliegtuig met schroef-turbines i mum min in in ui mi iiMMiiiiiHMiiiiiiii M ni mil minimi in iiiniiiiiiiHti min iiMiiiiifiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiin (Van een onzer verslaggevers) Twee Amerikaanse torpedohootjagers, ®'e deelnemen aan de N.A.T.O.-vIoot- J'anoeuvre „Mainbrace". zijn gisteren ."ssen de Noorse kust en Schotland in otsing gekomen. Er vielen geen slacht- 'fers en de schade was gering. Niette- moesten zij naar Schotland terug gen vooi herstelwerkzaamheden. De ('Tidewater" en de „Coates" waren ech- eT, 'n staat dit op eigen kracht te doen. .Ernstiger was de botsing van twee Oorse „Thunderjets" ergens ten Noor- ®eh van Oslo. Een der jagers stortte in de bossen, waarbij de piloot om et leven kwam. Het blad van het Sovjet leger „Rode o'er" heeft in allerlei toonaarden De nmarken en Noorwegen Zaterdag ge waarschuwd dat het Sovjetvolk niet al vergeten dat deze beide landen voor deel te nemen aan de operatie "Mainbrace", de manoeuvres in de Oostzee, deelnemen aan agressieve Plannen die tegen Rusland zijn ge richt. Het nieuwe Fokker-vliegtuig, een hoogdekker van het type F 27, is door allerlei moeilijkheden zeer lang in het papieren stadium van ontwikkeling ge bleven. De vliegtuigenfabriek schijnt deze problemen thans opgelost te heb ben. De nieuwe machine zal „Friendship" gedoopt worden; geenszins een nieuwe naam voor de Fokkerfabriek, want on geveer een kwart eeuw geleden al maakte Amalia Earhart haar vermaar de wereldvluchten met de Fokker „Friendship", de F 7b-3m. In de nieuwe „Friendship" kunnen in plaats van twee Rolls Royce „Dart" schroefturbines ook twee Whrigt „Cy clone" 955 C9HE2 motoren gebouwd worden. Op gunstige hoogte heeft het toestel uitgerust met schroefturbines een kruissnelheid van ongeveer vierhonderd km. per uur. Het toestel kan bij deze snelheid ongeveer een uur en een kwartier in de lucht blijven, want de actie-radius wordt ongeveer op vijfhonderd km. geschat. Het is waarschijnlijk, dat onder de naam „Freightship" nog een derde pro totype van de F 27 op stapel zal wor den gezet, dat speciaal voor vracht doeleinden gebruikt zal worden. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) Brussel, hedenmorgen. (He grote betoging, georganiseerd ((Sen de recente clementiemaatregelen gunste van ernstige landverraders ,JJ beulen, is gisteren in Brussel kalm Waardig verlopen. Enkele tiendui- jj bden trokken in de grootste orde v®°r de straten van Brussel, waarlangs andere tienduizenden door hand je klap van hun instemming blijk gaven, lange stoet bestond uit overlevenden het kamp Breendonk, moeders en ^jjüwen van gefusilleerden, oorlogs- v" li wen. degenen die in kampen, ge- Kenissen, krijgsgevangenenkampen, vertoefd hadden, politieke gevan- verzetstrijders en oud-strijders beide oorlogen. De politiek was met i "ruk door de organisatoren uit de ^Mussen ^"•"Uk door de organisatoren uit °ging verbannen. heeft het Comité voor Be- oe,*- °P het Land de regering er van g Gehuldigd zijn eisen niet in te willi- Mw Het is een feit, dat de nieuwe mi- 5i)],er van Justitie tot nu toe wel op ion e Punten is ingegaan, doch dat r hem, evenals door de eerste minis- inzake een tweetal andere punten enkele belofte werd gedaan. Het k*er ket publiceren van de lijst in ter dood veroordeelden, wier straf Vji,6venslang werd omgezet, niet om- van de aard van hun persoonlijk doch uitslüitend omdat men op We?cipiële gronden de doodstraf niet meer st uit te voeren. En voorts de eis, Engelse ministerie van Bevoor- Nf heeft bekend gemaakt, dat En- ^^hd de grootste exporteur van radio- 'Ve materialen voor vredelievende ^e'bden is. ?i(i(jj^brende het jaar dat Juni 1.1. ge- 's' ziin meer dan 3.000 bestel- voor 37 landen uitgevoerd. fUt^n zoveel bestellingen, dat de 'H h Overseas Airways vrachtruimte pi vleugeltippen is gaan inrichten, !)?e radio-actieve materialen op vei- jist,and van de passagiers te hou- ie Sh*'' 's °P dezè manier n'et nodig ®0dver. ve goederen in zware ,.t)e p Pakkingen te vervoeren. lih JSe concurrenten van Engeland Qe V. s. en Canada. ^oailS ^et H- B. verschenen, waar- St». 6- Ir Tefds werd aangekondigd, Viesteit' stikker is benoemd tot Harer arnhl„ iten®ewoon en gevolmach- t» bij het Hof van Sint le Loncren. dat aan bij verstek veroordeelden, zo als b.v. prof. Daels, geen vrijgeleide zou worden verleend, waarmee zij met stille trom uit hun vrijwillige ballingschap zouden kunnen terugkeren. Is hier werkelijk sprake van een ge wijzigde houding en een terugkrabbe len van de regering? Het is in elk ge val een feit, dat de Vlaamse pers deze week een ogenblik haar verdeeldheid in deze kwestie overwonnen heeft en een tegenoffensief heeft ondernomen, waarbij aan de regering werd verwe ten, dat zij zich de les liet stellen door een comité zonder verantwoordelijk heid, en aldus het parlement, de legale wetgevende macht, miskende. Heeft de regering door dat niet inwilligen van enkele punten willen bewijzen, dat zij op haar eigen standpunt durft blijven staan? In elk geval heeft zij er verstandig aan gedaan, rekening te houden met de protestbeweging en niet het oor te lenen aan de inblazingen van „De Standaard", die zou willen, dat de 75 procent Vlamingen van de Christelijke Volkspartij hun amnestie- wil zouden opdringen aan de rest van het land, wat in feite zou neerkomen op de dictatuur van een minderheid. Binnenkort zullen de eerste Britse atoomproeven in West-Australië gehouden worden. Te Onslow is een legerkamp ingericht voor degenen, die belast zijn met de voorbereidingen van deze proefnemingen. De Amerikaanse luchtmacht heeft me degedeeld, dat op 1 September een wer velstorm honderd en zes B-36 „atoombom menwerpers" heeft beschadigd op het vliegveld Carswell bij Forth Worth in Texas. Eén toestel werd totaal vernield. De gehele schade aan vliegtuigen en installaties wordt geschat op 48 miilioen dollar. De vliegtuigen kosten elk 3,5 mii lioen dollar. Een commissie van de Senaat heeft vorige week bekend gemaakt, dat zij een onderzoek is begonnen om te weten of de schade te wijten is aan het onvol doende functionneren van de stormwaar- schuwingsdienst of aan andere te ver mijden oorzaken. De officiële medede ling is de eerste aanwijzing, dat de V.S. de beschikking hebben over meer dan honderd van deze vliegtuigen, die atoom bommen duizenden kilometers ver kun nen vervoeren. Een internationale commissie van (communistische) rechtsgeleerden heeft, aldus radio-Peking, een rapport gepu bliceerd, waarin de Amerikanen be schuldigd worden van bacteriologische oorlogvoering tegen de volken van Noord-Korea en Manusjoerije. De negen functionarissen van de neo- fascistische soc. rijkspartij (S.R.P.), die Vrijdag zijn gearresteerd, hebben vol gens de politie bekend, getracht te heb ben een organisatie op touw te zetten voor het voortzetten van het werk der S.R.P., die Zaterdag, zoals bekend is, zichzelf heeft opgeheven De mantel organisatie zou de naam „Nationale Volksbeweging" hebben gekregen. In een toespraak tot tweeduizend deelnemers aan de Pax Christi-bedevaart heeft de Heilige Vader Zaterdagmiddag de pogingen, die worden ondernomen om tot een Verenigd Europa te komen, opnieuw ondersteund. Aan het slot van Zijn rede ging de Paus nog even in op de koude oorlog. Hierin, zo zeide de Heilige Vader, huldigt de Kerk hetzelfde standpunt als ten aanzien van de reële gevechtsoorlog. Ook bij de koude oorlog dient de aanvaller onvoorwaardelijk veroordeeld te wor den, zo zeide de Paus. De aangevallene heeft niet alleen het recht, maar ook de plicht zich te verdedigen, omdat niemand kan vergen, dat iemand zich economisch laat ruïneren. De instelling van de Kerk en van de Katholieken t.o.v. de koude oorlog noemde de H. Vader zuiver realistisch. Aan de andere kant moet de Kerk rekening houden met de duistere machten, die onder het mom van vrede andere doeleinden najagen, die de goedkeuring niet kunnen wegdragen. Dit is dan ook de rede aldus zeide de Paus waarom de Kerk wantrouwend staat tegenover een Pacifistische beweging, die geheime bedoelingen onder haar vredesdevies laat schuil gaan. Wil men echter zover komen, dan moet er wederzijdse achting bestaan tussen de naties en mag de een zich niet boven de ander verheven voelen. Bo vendien moet een natie datgene, wat zij voor zichzelf opeist, ook onvoorwaar delijk aan andere toestaan. Men moet ook een andere natie niet minachten omdat zij misschien op een lager cultu reel peil staat. Vervolgens is het nodig, dat er ook een geest van vertrouwen heerst. Men handele niet alleen on derling als broeders en zusters, maar ook de volkeren onderling moeten zich naar deze normen gedragen. Met wan trouwen en haat komt men niet verder. Het opmerkelijke is nu, zo sprak de Heilige Vader, dat juist de Katholieken deze beginselen als hoogste doel nastre ven. En omdat de Pax Christi-beweging dit tot haar doelstelling heeft gekozen, bezit zij juist de kracht om aan deze vredesbeweging belangrijke steun te verlenen. Nadat de H. Vader in het kort gewe zen had op de doelstellingen van de Pax-Christi-beweging, kwam Hij te spreken over de pogingen, welke wor den aangewend om tot een Verenigd Europa te komen. De Katholieke wereld en de Katholieke organisaties, zo zeide de Paus, bezitten de vredeskrachten, die de noodzakelijke voorwaarden vormen voor de politieke en economische een wording van Europa. Sedert jaren doet zich immers de streving kennen om de vrede in de wereld te verzekeren. De Kerk nu wil alles doen om deze vrede in de wereld te vestigen. De Kerk staat in het geheel niet onverschillig tegen over de mannen, die voor de vrede wer ken. Integendeel, zij staat juist achter hen en doet niets anders, dan in haar gebeden dit streven naar vrede on dersteunen. Bovendien verdedigt de Kerk juist de beginselen, welke de onontbeer lijke sfeer moeten scheppen om tot die eenheid te komen. Want zonder de waarheid, de gerechtigheid en de waarachtige liefde is dit alles niet te bereiken. Immers, zo ging de Paus verder, de nieuwe pogingen moeten steunen op de eerbiediging van de rechten van de naties onder elkaar en kunnen niet zonder een internationale rechtsorde tot stand komen. De Amerikaanse autoriteiten te Hei delberg hebben de Russische opperbe velhebber in Oost-Duitsland verzocht de accreditering van drie leden der Rus sische militaire missie te Frankfort in te trekken. Het zijn luitenant-kolonel Atkalof, kapitein Svintsof en soldaat Dokoetsjayef. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger wenst, dat dit drietal de Amerikaanse zone van Duits land verlaat. Dit verzoek, aldus een des betreffend schrijven, is het gevolg van een Russisch verzoek, drie leden van de Amerikaanse militaire missie te Pots dam te verwijderen, die volgens de Rus sen in Augustus een verboden gebied betreden zouden hebben. „Uit een nauwgezet onderzoek door de opperbe velhebber varf het Amerikaanse leger in Europa is deze aanklacht ongegrond gebleken", aldus het schrijven. Vrijdag protesteerde generaal-majoor Troessof, waarnemend Russisch stafchef bij het Amerikaanse legerhoofdkwar tier, tegen de „onwettig blokkade van het gebouw der Sovjet-missie te Frank fort door Amerikaanse militaire politie." Troessof eiste, dat „onwettig in beslag genomen documenten, toebehorende aan drie leden der missie", zouden worden teruggegeven. Sinds 1945 is de missie door speciale gewapende Duitse politie bewaakt. Volgens een hoge politie-auto- riteit te Frankfort geschiedt dit op Ame rikaans verzoek om „de missie te be schermen tegen mogelijke aanvallen van de bevolking". Alle zeshonderd West-Berlijnse on dernemingen voor het goederenvervoer hehben hesloten met ingang van van nacht geen vrachten van of naar Ber lijn In het interzonale verkeer aan te nemen. De vakbond, die dit besluit nam, geeft als reden op, dat de auto riteiten geen van haar beloften, het politieke risico van bet vervoerbedrijf ïn het interzonale verkeer te erkennen, hebben ingelost. (Van een speciale verslaggever) De belangstelling die het Vaticaan koestert voor de plannen tot een wording van Europa worden wel duidelijk gedemonstreerd door het bezoek -dat Kardinaal Tisserand in deze dagen aan de Elzas brengt. De Kardinaal heeft gisteren in Obernai verscheidene vooraanstaande figuren uit de Raad van Europa ontmoet en daarbij getuigd van de instemming van het Vaticaan met de plannen tot eenwording van Europa. Vermoede lijk zou hij vandaag ook met minis ter Eden samenkomen. (Van onze Haagse redacteur) Kort na het optreden van het nieuwe kabinet is er een ogenblik sprake van geweest, dat de oud-Staatssecretaris, mr. N. S. Blom, in aanmerking zou ko men om te Djakarta de heer A. Th. Lamping op te volgen als Hoge Com missaris. Daarbij werd echter evenzeer de mogelijkheid opengelaten, dat de heer Blom op het departement van Buitenlandse Zaken belast zou worden speciaal met de behartiging van Indo nesische aangelegenoheden. Naar wij vernemen mag thans wel worden aangenomen, dat de nieuwe functie van de oud-Staatssecretaris op laatstbedoeld terrein zal liggen. Welke zijn positie precies zal worden is nog niet bekend, doch zal vermoedelijk duidelijk worden, wanneer de over heveling der Indonesische aangelegen heden van het departement van Unie zaken en Overzeese Rijksdelen naar dat van Buitenlandse Zaken geregeld is. Naar eerst thans bekend geworden is, is het 686 ton metende motorschip „Luxem bourg" uit Kbolenz, op weg van Keulen naar Antwerpen en geladen met 35 luxe auto's en montagedelen voor 40 autobus sen, Donderdagmiddag op de grens van het Keeten en de Witte Tonnenvlije onder Sta- venisse omhooggevaren en enkele uren later gebroken. Bergingsvaartuigen hebben ge tracht het schip en lading vlot te krijgen, wat niet gelukt is. Nadat het schip gebro ken was, is men begonnen met het bergen van de kostbare lading. De berging is op gedragen aan Van der Taks Bergingsbedrijf te Rotterdam, waarvan het bergingsvaartuig „Walrus" ter plaatse is. Groot bergingsma teriaal, waaronder enkele bokken, is onder weg. Zondagmorgen zijn 1500 pelgrims uit alle delen van Nederland met 36 autobus sen naar Banneux getrokken om zich daar te voegen bij de honderden zieken uit ons land, welke reeds Vrijdag onder leiding van pater Lambertus O.F.M. Conv. uit Wijnandsrade waren vertrokken. Dit triduum is het twintigste in de reeks van In opdracht van H. M. de Koningin heeft de minister van Binnenlandse Zaken prof. dr. L. Beel, Zaterdagmiddag de op 15 Juli j.l. aangevangen buitengewom zitting van de Staten-Generaal in de vergaderzaal van de Eerste Kamer gesloten. Minister Beel betreedt het gebouw van de Eerste Kamer- op de achtergrond de Ridderzaal, waar H. M. de Koningin Dinsdag a.s. de zitting weer zal openen. jaren gehouden. In totaal hebben meer dan 2000 zieken Banneux bezocht-. De zieken, die naar Banneux komen om er genezing af te smeken van de „Maagd der Armen", worden ondergebracht in een eenvoudig hospitaal, dat 140 patiënten te gelijk kan herbergen. De ruimte is echter reeds nu te klein geworden, zodat een uit breiding in de komende jaren de capaciteit tot 200 zal opvoeren. De Nederlandse pelgrims en zieken waren Zondagmorgen bijeengekomen op de Espla nade. waar een pontificale H. Mis werd opgedragen door het hoogstwaardig heer E. Grisquière, prelaat van Averbode. Onder de H. Mis hield pater Ploumen S.J. uit Maastricht een predikatie over de bood schap van Banneux. Zondagmiddag cele breerde de bisschop van Roermond, Z. H. Exc. mgr. dr. J. Lemmens een pontificaal Lof. Hij ging daarna met het Allerheiligste langs de zieken, die op de Esplanade een plaats hadden gevonden. Van de meer dan 140 zieken, die hierbij tegenwoordig waren, was 75 pet. op kosten van de bedevaart organisatie naar het genade-oord gekomen. De fondsen zijn ontstaan uit de mysterieu ze gaven van onbekenden. Hoewel de gehele omgeving van het ge nade-oord niets spectaculairs heeft en ar moede en soberheid ervan eer de kenteke nen zijn, gaat er grote rust en vrede van op de zieken en pelgrims uit. De toeneming van het aantal bedevaartgangers is enorm: in 1935, twee jaar na de eerste verschijnin gen, waren het er 300; nu bedraagt nun aantal reeds meer dan 10.000. De commer ciële rompslomp, die zich in zulke plaatsen gewoonlijk spoedig vormt, is gelukkig nog zeer bescheiden en terughoudend. De Nederlandse bedevaart is Zondagavond naar Maastricht, het punt van uitgang, te ruggekeerd. (Van onze correspondent) In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2.45 uur reed op de weg van Enschede naar Oldenzaal ter hoogte van de Veendijk de Oldenzaler C. J. M. Bayer met zijn personenauto tegen een boom. Hij wilde uitwijken voor een hond, die de weg overstak, en verloor daarbij de macht over het stuur De echtgenote van de bestuurder vloog met haar voor hoofd tegen de voorruit. Zij liep een hersenbloeding op en werd in bewuste loze toestand naar het R. K ziekenhuis te Oldenzaal overgebracht, waar zij, na van het H. Oliesel te zijn voorzien, korte tijd later is overleden. Een dochter van de bestuurder en haar vriendin liepen beiden een beenbreuk en hoofdwonden op. De bestuurder zelf kwam er met kneuzingen af. Hjalmar Schacht, Hitler's vroegere medewerker, is vandaag, na een vier daags bezoek aan Perzië, weer naar het buitenland vertrokken. Hij verklaarde, dat hij een nieuw economisch plan voor het land zal opstellen. „Als ik u niet beledig, moet ik u toch zeggen, dat de Perzen lui zijn en har der moeten werken", merkte Schacht op. Hij verwachtte binnenkort naar Te heran terug te zullen keren met een plan, gebaseerd op het overzicht, hem gegeven door Perzische economen. Hij herhaalde, dat het Perzische geld ge zond is. Lijden is louterend voor de ziel; haat richt'haar te gronde, j Met ingang van 15 September wordt de zinken cent, daterende uit de oorlog, inge trokken. Gelegenheid tot inwisseling tegen gangbare Nederlandse betaalmiddelen wordt gegeven van 15 September tot 15 December. Inwisseling kan geschieden bij de postkan toren, de bij- en hulpkantoren der poste rijen en de poststations. Geldig blijven zo wel de bronzen cent van vóór de oorlog als de nieuwe bronzen cent. Zaterdag 30 Augustus j.l. weid 's avonds tegen half acht brand ontdekt in een arbeidersbehuizing te Vriesche- loo (Gr.), die bewoond werd door de twee gezinnen G. Leemput en J. Schut. Beide woningen gingen geheel in vlam men op; van het huisraad kon niet* gered worden. Reeds op de avond van de brand werd het vermoeden uitge sproken, dat er sprake was van brand stichting, temeer daar er volgens de hewoner L., die de brand „ontdekt" had. moedwil in het spel zou zijn. Uit het door de rijkspolitie ingesteld» onderzoek is thans gebleken dat dit in derdaad het geyal is geweest, reden waarom de eigenaar K. B. en de be woner G. L„ beiden uit Vriescheloo, zijn gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. L. heeft reeds een volledige bekente nis afgelegd; B. blijft evenwel hard nekkig ontkennen. De beide woningen waren naar herbouwwaarde verzekerd voor f 12.000 en de inboedel van L. voor f 6200. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Dinsdagavond; Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.16—18.53. Maan: 2.58—17.54. Het Nederlands Elftal, dat Zondag a.s. te Kopenhagen tegen Denemarken speelt, is door de keuzecommissie van de K.N.V.B- als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Bos kamp (Ajax). Midden: Wiertz (D.W.S.), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (R.C.H.). Vóór: Van der Kuil (V.S-V.), Lenstra (Heerenveen), Van Roessel (Willem II), Bennaars (D.O.S.KO.) en Clavan (A.DO.). Reserves zijn: Landman (Sparta), Tebak (Eindhoven), Hendriks (Vitesse) en Van Melis (Eindhoven). Het Deens elftal Het Deense elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Joergen Johansen. Achter: Per Knudsen en Svend Niel sen (aanvoerder). Midden: Erik Terkildsen, Cresten Broegger en Ralf Ginsburg. Voor: Soeren Andersen, Poul Erik Petersen, Jens P. Hansen, Kurt Nielsen en Kaj Nielsen. Het motorschip „Alioth" is Zaterdag uit Rotterdam vertrokken met bestemming Bra zilië. Aan boord van dit schip bevindt zich een elftal Nederlandse landbouwersgezinnen, die, zoals bkend, zich zullen gaan vestigen in Castrolanda. Hopelijk heeft het schip nu meer geluk dan op 5 September, de oor spronkelijke vertrekdatum. Op die dag moest de „Alioth", toen zij op de Nieuwe Waterweg een uur van Rotterdam verwij derd was, met motorpech terugkeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1