GOUDEN met veel FEEST H. HART-KERK luister gevierd Mgr. J. P. Huibers droeg pontificale Mis op mm Te Kleverpark-parochie zorgt voor blijvende herinnering Veel plezier bij het Utrechts Studenten Cabaret Camera-tentoon stelling werd groot succes Pater C. Lagerwey droeg eerste plechtige H. Mis op Omvorming van de H.O.V. tot provinciaal orkest In „Dag van vreugde en dankbaarheid" Gouden jubilarissen door pastoor J. A. Zonderland gehuldigd HERINGA WUTHRICH En nu: voorjaar 1953 monument in Den Hout Derde neomist in kathedraleparochie Bespreking van hedenmorgen gunstig verlopen Constituerende Vergadering bijeefl MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 PAGINA 2 Oproep tot steun H. HART-ALTAAR TEN GESCHENKE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES R.K. Harmonie „Euphonia" Een aanwinst voor de parochie St. Jan BANDCONCOURS TE ARNHEM St. Jorisband in de eerste afd. op de zevende plaats Haarlemse Kunstgemeenschap „EEN VROUW MET EEN KLEIN HART" HEEMSTEDE Luidsprekers-installatie in de kerk Plechtige eerste H. Mis van pater P. Zonneveld Marinierskapel in Haarlem ORGELCONCERT 'n TIP VAN BOOTZ Wees een Heeren scheer U iedere morgen met ZONDER KWAST ZONDER WATER Meer dan twintig duizend bezoekers Jongen uit boom gevallen en later overleden Varkenspest KATH. VROUWEN BEWEGING PAKJES MET ZUID- VRUCHTEN GESTOLEN BESCHONKENE VIEL VAN BROMFIETS Opbrengst collecte Burgerlijke Stand Politie neemt nieuwe auto in beslag Chef-kok nog spoorloos Ere-dirigent „Crescendo" WASSERIJ DUYN Amerikaanse dollars N.A.T.O.-jagers Beurs van Amsterdam s9,/ Ns' Pastoor Zonderland, in gezelschap van de provinciaal, overhandigt de gouden jubilarissen een fraai wandbord. Met vreugde bevind ik mij onder u om met u God te danken voor de zege ningen, die in de afgelopen vijftig jaar deze parochie zijn ten deel geval len." Met deze woorden richtte Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, zich gisterochtend tijdens de pontificale Hoogmis tot de geestelijkheid en de parochia nen van de jubilerende H. Hartkerk in het Kleverpark. Deze plechtigheid vormde ongetwijfeld het hoogtepunt bij de viering van het gouden feest der kerk, waaraan een geslaagd triduum was voorafgegaan, geleid door pater Auxentius van Schalen O.F.M. Uit vrijwel alle huizen der parochianen wapperden gisterochtend de vlaggen en tegen tien uur trokken zeer velen kerkwaarts om de pontificale Hoogmis bij te wonen. De kerk zelf was bijzonder fraai versierd; langs de muren en pilaren waren prachtige toeven aangebracht van witte of rode dahlia's en het priesterkoor was al evenzeer gestoken in een feestelijk bloemenkleed. Om tien uur precies werd mgr. Hui bers, die vergezeld was van zijn secre taris, dr. M. de Jong, bij de ingang van de kerk afgehaald. Terwijl het paro chieel zangkoor onder leiding van de heer Paul Broersen met aan het orgel de heer Aat Broersen het vier-stem- mige „Sacerdos et Pontifex" van Her man Strategier zong, schreed de bis schop zegenend naar het priesterkoor. Bij het opdragen van de pontificale Hoogmis werd de bisschop geassisteerd door deken J. J. A. Kuilman als pres- byter-assistens, terwijl de provinciaal der Minderbroeders in Nederland, de hoogeerw. pater Castulus van den Eyn- den als diaken en de oud-provinciaal de hoogeerw. pater Appollinaris van Leeuwen, als subdiaken fungeerden. Troondiakens waren de hoogeerw. .pa ter Honoratus Caminada, oud-provin ciaal. en de vroegere pastoor van de parochie, dr. Cassianus Hentzen. Behalve pastoor J. A. Zonderland zelf woonden deze plechtigheid bij de pastoors Schalke, Van Eden, Van Gas tele, rector Modestus van Straaten O.E.S.A., de prior van het Augustijnei convent, drs. Th. Vlaar, de broeder overste van het ziekenhuis St. Joannes de Deo, de moeder-overste van de zus ters uit de Kloosterstraat, pastoor Pon- sioen en enkele andere oud-kapelaans. Het koor zong de wisselende gezan gen uit de mis van het feest van Kruis verheffing en wat betreft de vaste ge zangen zong het de vier-stemmige Mes3e Solennele van Edmond Dierickx. Na het evangelie besteeg mgr. Huibers in vol ornaat de preekstoel en in zijn toespraak koos de bisschop tot uit gangspunt de slotwoorden van het evangelie van gisteren; „Zolang gij het licht hebt, gelooft in het licht, opdat gij 1 kinderen van het licht zult zijn". Het H. Hart-altaar, dat de parochianen van het Kleverpark ten geschenke gaven bij het gouden jubileum van hun kerk. „De dag van dit gouden feest", al dus mgr., „is voor u van grote beteke nis en een oorzaak van alle dankbaar heid voor de zegen, die door God op zo veelvoudige wijze is geschonken. Gij hebt uw kerk prachtig versierd maar uzelf ook goed voorbereid op dit feest, opdat niet alleen de kerk, maar meer nog de harten versierd zouden zijn. Het feest van Kruisverheffing is wel bijzonder om de vreugde ten top te doen stijgen. De Kerk roemt en glorieert vandaag op het Kruis. Wie kan er over uitgedacht komen, dat God de Zoon is nedergedaald op aarde om onze men selijke natuur aan te nemen en zelfs de minste van alle mensen te zijn. Er is dan ook geen goed te denken zonder de zegen, die afdaalt van Zijn Kruis; dat mysterie moest onder ons blijven". In dat verband wees de bisschop op de voortzetting van dat mysterie in de H. Mis en hij merkte op: „Alles is zo gewoon; verreweg de meeste mensen begrijpen het niet en lopen de kerk voorbij. En zij, die het begrijpen, ge ven dikwijls nog weinig aandacht door de grote sleur. Maar niets groters is toch denkbaar dan één H. Mis en Christus staat er op, dat wij er komen. Om dat misoffer te volbrengen, zijn er de priesters; door hen worden de gena den aan u medegedeeld. Komt daarom dikwijls naar het Offer, want uw dank baarheid mag niet beperkt, maar moet blijvend zijn". Aan het slot van zijn toespraak her innerde de bisschop aan de zgn. Ker- kenbouw-Zondag, die gisteren in ge heel het bisdom werd gehouden. „Gij weet", zo zeide hij, „welk een nood er heerst en hoevelen het geluk niet heb ben, dat gij bezit. Door de enorme bouw, vooral in de grote steden, komen velen zo ver van de kerk te wonen of vinden er zelfs geen plaats. Daarom moet er dag in, dag uit gebouwd wor den. Wanneer er dus een offer van u gevraagd wordt voor de bouw van j kerken, toont dan uw dankbaarheid om eigen bezit in een grote gave". De plechtigheid werd vervolgens voortgezet en het koor legde zonder twijfel zeer veel eer in met het zingen van het tweestemmige „Mira il tuo populo" van Socal, het lied, dat de Ita lianen een „melodia popuilare" plegen te noemen en dat op het Sint Pieters plein te Rome werd gezongen, toen de Ten Hemelopneming van Maria tot dogma werd verklaard. Omstreeks twaalf uur was de pontificale Hoogmis ten einde en terwijl het koor het „Lau- date Dominum" zong, verliet de Bis schop weer de kerk. In de avond was de kerk letterlijk overladen, toen om zeven uur het plech tig Lof werd gecelebreerd. Celebrant was de hoogeerw. pater Castulus van den Eynden, die geassisteerd werd door pastoor Ponsioen en pater Van Buul. Na de feestpredicatie van de provin ciaal trok een feestelijke processie door de kerk. Op het nieuwe H. Hart-altaar werd het Allerheiligste uitgesteld en van daar af werd de zegen gegeven. Het koor zong o.a. het Cantate Do minum van d'Indy en het Sacerdotes Domini van Jan Nieland. Met het ju bellied, dat door de pastoor was ge maakt, werd deze grootse viering afge sloten. Gistermiddag om een uur verzamelde zich een betrekkelijk klein gezelschap in de bibliotheekzaal van de Klever- parkparochie. Behalve de pastoor en diens kapelaans waren de provinciaal der M'inderbroeders in Nederland, het kerkbestuur, het feestcomité, degenen, die zich bij de inzameling der gelden voor het parochiegeschenk bijzonder beijverd hadden, en dan tenslotte maar niet het minste de parochia nen, die reeds vijftig jaar als zodanig in het Kleverpark staan ingeschreven. Zij mogen hier wel bij name genoemd worden: mevr. v. d. Ham, mej. Koster, mej. Ghert en de heren Van Vasten- hoven (Sr. en jr.). Blesgraaf en Van Koningsbruggen. Mej. Van Ghert kon helaas wegens ziekte niet aanwezig zijn, maar heeft haar hulde gistermid dag toch persoonlijk in ontvangst mo gen nemen. De heer M. Renne sprak als voorzit ter van het feestcomité een kort woord, waarin hij met dankbaarheid memo reerde, dat het binnen een jaar moge lijk was gebleken en dat dank zij de milde gaven van de parochianen voldoende gelden bijeen te zamelen voor een passend geschenk bij dit gou den feest. Daardoor kon het doel be reikt worden, dat „Zonderland niet zonder H- Hartaltaar zit". Spreker dankte de pastoor voor diens goede zorgen en sprak de hoop uit, dat deze zijn pastoraat in het Kleverpark nog vele jaren en in goede gezondheid zou mogen vervullen. Pastoor Zonderland herinnerde er in zijn dankwoord aan, hoe vijftig jaar geleden niemand durfde verwachten, dat de groei van de parochie een derge lijke vlucht zou nemen. De geestelijke bloei is voor een belangrijk deel te danken aan de parochianen zelf er is altijd een goede samenwerking ge weest met de pastorie. „Daarom", aldus besloot de pastoor, „domineert vandaag het gevoel van dankbaarheid, want de parochianen we ten het bezit van een eigen parochie kerk te waarderen. Het Kleverpark leeft met zijn pastorie en zijn priesters mee op een wijze, zoals men nog maar weinig vindt. Practisch in tien maanden tijds heeft men zo'n prachtig geschenk bijeen weten te zamelen. Daarnaast heb ik nog vele fraaie geschenken te veel om op te noemen van particu lieren ontvangen". De pastoor dankte in het bijzonder Advertentie HAARLEM De R.K. Harmonie „Euphonia", directeur de heer J- W. Lefeber, zal met welwillen de medewerking van de zeereerw. heer pastoor G. A. Jongejan, op Vrijdag 19 Sep tember a.s. haar intrede doen in de pa rochie St. Jan. Dit gebeuren zal enigszins een feestelijk tintje dragen. Het bestuur is voornemens de besturen van de ver schillende verenigingen der parochie uit te nodigen deze eerste kennismaking met „Euphonia" bij te wonen op Vrijdag 19 September in het Parochiehuis. Met een mars door de verschillende straten der pa rochie zal „Euphonia" haar nieuw tehuis betreden om daar elke Vrijdagavond haar repetities te houden. Begunstigd door het zeldzaam mooie najaarsweer marcheerden Zaterdag j.1. 18 drum-bands door Arnhem om deel te nemen aan het jaarlijkse bandcon cours. Ook de St. Jorisband uit Haar lem van de Kath. Verkennersbeweging was aanwezig en kwam uit in de eer ste afdeling, waarin de beste bands van het gehele land waren geplaatst. De winnaars van deze afdeling behaalden de eerste prijs met 117 punten. Dat de strijd zeer fel was blijkt wel uit de ge ringe puntenverschillen, welke bij de uitslag bleken te zijn behaald. Met 100 punten Bezette de St. Jorisband de ze vende plaats op eervolle wijze. De tamboers en hoornblazers hadden wel op een betere plaats gerekend, maar het behaalde resultaat zal hen prikkelen tot extra inspanning om het volgend jaar in Delft een sprong naar boven te kunnen maken. Deze taak nemen de bandleden, tezamen met de nieuwe candidaten, graag op hun schouders. Laten we maar meteen met de deur in huis vallen: wij hebben ons gister avond met het Utrechts Studenten Ca baret uitstekend geamuseerd. Misschien dat het bij een heel serieuze nabe schouwing mogelijk is te wijzen op technische feilen, op een wat overladen programma, waaruit enkele nummers gerust geschrapt hadden kunnen wor den, of op enkele momenten, die ons herinnerden aan cabaretiers van gro ter faam. Maar vlak na die studenten kolder is het moeilijk serieus te blij- vjn en probeer je zoveel mogelijk die sfeer vast te houden, omdat ze zo en kele uurtjes alle problemen hebben weggevaagd of minstens hebben gehe keld. De „Utrechters" hebben overigens in de leden van de Haarlemse Kunstge meenschap, voor wie zij in de tuinzaal van het Concertgebouw optraden, een dankbaar publiek gevonden. Het ging er ook allemaal zonder veel pretentie toe, de nummers liepen vlot in elkaar over en mocht er eens iets zijn, dat niet zo bijzonder geslaagd was, dan deed een volgend nummer dat weer volkomen te niet. De studentikoze frat sen waren vaak schering en inslag met het gevolg, dat er onder hilariteit voor en achter het voetliicht de no dige inspiratie aan te pas moest ko men om een of ander nummer niet in het water te laten vallen. Een kostelijke herinnering bewaren wij aan die kampleider in Lunteren, een vermakelijk jongmens met 'n ongeloof lijke dosis droge humor, die ook later in de avond excelleerde met zijn beren- verhaal en een feestelijk succes boekte in „La Ronde du Costumier." Vooral in dat laatste nummer, waarin hij fun geerde als een tweede Pierre Balmain, draaide hij op volle toeren en werd het zijn modepoppen practisch onmoge lijk hun ernst te bewaren. Daar waren verder heerlijke persifla ges op wat men vitalistische gedichten pleegt te noemen, Amsterdam en Den Haag werden er eens flink doorgehaald (tot voldoening van de Haarlemmers), de gebruikelijke Tiroler-kapel op bon te avonden moest het ontgelden en raak getroffen was het nummer der drie vrouwelijke kampioenen op de Olympiade in Helsinki. Wij hebben maar een greep gedaan uit de zeven en twintig nummers, die deze studenten ten tonele brachten. Zoals gezegd, het was niet allemaal even geweldig, maar wat dat betreft kan gezegd worden, dat het onvolmaak te volmaakt amusant kan zün. W. H Mary Dresselhuys en Kitty Jansen hebben wij Zaterdagavond weer aan het werk gezien in de Haarlemse Stads schouwburg. Dat was in het blijspel van Fernand Crommelynck „Een vrouw met een klein hart", waarvan de Nederland se Comedie onder regie van Henk Rig- ters de première op de planken bracht. Dit tweetal heeft ons opnieuw verrast met enorm knap en vlot spel, waarbij zowel de een als de ander uitstekend door haar medespelenden werd gesecon deerd. Bij deze loftuiting moeten wij het dan maar laten, want de humor, zo als die in het spelletje ten beste werd gegeven, kon ons tenslotte toch maar matig bekoren. Crommelynck bezit ongetwijfeld heel veel slagvaardigheid, maar hij komt veelal niet boven het boertige uit. Inte gendeel, hij blijft dikwijls nog 'onder die maat door zijn kracht te zoeken in grofheid en gecharmeerde brutaliteit, die in den beginne wel even vermake lijk lijken, maar ten laatste toch stom vervelend worden. Daarom vinden wij het jammer, dat de Nederlandse Come die er zoveel zorg en moeite aan heeft besteed en dat acteurs en actrices van naam aan die goedkope kroegjool hun krachten hebben moeten spenderen. W. H. In de parochiekerk O. L. Vrouw He melvaart aan het Valkenburgerplein is een luidspreker-installatie in gebruik genomen, die het Zondag buitengewoon goed deed. Het gesproken woord is thans tot achterin de kerk volkomen duide lijk te verstaan. Voor het goede volgen van de predikaties en mededelingen be tekent deze luidspreker, die boven de preekstoel is bevestigd, een grote ver betering. de penningmeester, de heer Van Bern melen, en de secretaresse van het co mité, 'mej. Kampmeier, die iedere dag weer gesjouwd heeft om deze dag zo feestelijk mogelijk te maken. Na een dankwoord voor degenen, die veel vrije tijd besteed hadden om de geiden in te zamelen, en voor het zangkoor, dat zich deze week uitstekend had ge weerd, bracht spreker hulde aan de gouden jubilarissen, die het wel en wee van de kerk al die vijftig jaren hebben meegemaakt. Zij hebben de kerk ge kend in haar armoede (het brood van de pastorie moest van de Groenmarkt komen en geld om een krant te bet/len was er niet!), maar zij hebben ook d; bloei meegemaakt (Men spreekt nu wel van de „rijke kerk", maar dat is ook niet waar, voegde de pastoor er aan toe). Als aandenken aan deze dag schonk pastoor Zonderland de jubilarissen een fraai wandbord in Delfts blauw, waar op de Kerk en het wapen van Haarlem waren aangebracht. Tenslotte betrok spreker in zijn dankwoord ook zijn kapelaans, die of schoon nog niet zo lang in de parochie reeds veel en mooi werk hebben verricht. De hoogeerw. pater Castulus van den Eynden, de provinciaal, sprak zowel persoonlijk als namens de •gehele provincie der minderbroe ders een woord van gelukwens bij dit gouden jubileum. Het stemde hem tot vreugde, dat de Franciscanen zo'n parochie mochten verzorgen en hij sprak de wens uit, dat de bloei van het parochieleven lang bewaard mocht blijven, Hij bracht tenslotte dank aan de pastoor en diens kape laans en daarmede ook aan al hun voorgangers en zeide het bijzonder te waarderen, dat de parochianen van het Kleverpark zo met hun Paters meeleven. Nadat de heer Van Vastenhoven Sr. nog een kort woord had gesproken, kregen de overige parochianen (gele genheid persoonlijk hun gelukwensen aan te bieden. Zeer velen maakten daarvan uiteraard gebruik. Ook de jeugd van de parochie gaf na tuurlijk acte de présence en het was oubaas Verney, die een woord van ge lukwens sprak en een geschenk onder couvert overhandigde. De zieken van dé parochie acht en veertig in totaal bleken niet verge ten te zijn. Zij ontvingen allen een klei ne attentie, voorzien van een brief van de pastoor. Zondag 7 September j.l- mocht de eerw. pater P. Zonneveld M.S.C. van het missiehuis te Stein de H. Priester wijding ontvangen. Zondag 21 Septem ber a.s. zal de eerw. neomist om half tien in de parochiekerk St. Jan zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Om enigszins een feestelijk karakter aan deze hoge uitverkiezing te geven, zal pater Zonneveld Zaterdagavond a.s. om kwart voor zeven met bruidjes worden ingehaald bij de Amsterdamse Poort, om daarna een plechtig Lof in zijn paro chiekerk te celebreren. Woensdagavorid 8 October zal de mari nierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland in he* Gem. Concertgebouw een populair concert geven. Medewerkenden zijn: Anneke van de Graal sopraan; Bert van het Hofl, tenor. Dé opbrengst komt geheel ten goede aan het Marine-Sanatorium-fonds. Aanvang 8 u. FILMS: Rembrandt: „Kon-Tiki". Documentaire reislilm. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Een on vergetelijke melodie". Toeg.: alle leeft. Cinema Palace: „Vier meisjes van Broad way". In technicolor. Toegang: alle leeftij den. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tom Brown's kostschooljaren". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvöorstellingen, aangevuld met te kenfilms en musicals. Frans Hals: „De laatste dagen van Pom pei". Toegang: 18 jaar. Tijden: dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur Lido-Theater: „Paula". Loretta Young. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Meesters der muziek". Jascha Heifetz, Ar.hur Rubinstein. Toe gang: alle leeftijden. City: „Strijd om de Apachen-pas". In technicolor, John Lund. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 14 jaar. Spaarnc: „Super-man" en „Goud van Ne vada". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 12 tot en met Maandag 15 September: „Alles draait om Eva" (All about Eve). Toegang: 18 jaar. Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag ^.30, 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.30 uur. Maandag 15 September Stadsschouwburg: Het Nederlandse Volks toneel: „Het Woord" van Kaj Munk (volks voorstelling) 8 uur. Dinsdag 16 September Stadsschouwburg: Het Nederlands Volks toneel: „Het Woord" van Kaj Munk (volks voorstelling), 8 uur. Grote of St. Bavokerk: Orgelconcert door Annie A. Offenberg, des avonds van 8—9 u. Minerva-Theater: „Warschau Concerto", 8.15 uur, toegang 14 jaar. Het programma van het orgelconcert in de Grote of St Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 16 September, 's avonds van 89 uur, luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga, Es-dur, Joh.. Seb. Bach. 2. Partita diverse sopra „O Gott. Du frommer Gott" Jon. Seb. Bach. 3. Trio in D-dur, Joh. Ludw. Krebs. Trio in G-dur, Gottfr. -Aug. Homilius. 4. Orgelkoraal: „Es ist das 'Heil uns kommen her", Componist onbekend. 5. Intrada, koraal en fuga over Psalm 33, Adr. Blankenstein, gecomponeerd in 1952. Het orgel zal bespeeld worden door Annie A. Offenberg. Advertentie Een boer, in een dorpje geboren Wees op 't Damrak de vierkante toren En zei: „Ik hiet Flip, Maoken ze daar nou die Tip Uit die fles met die toren van voren?" Inz. Hr. J. B., A'dam, ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genevèr. Advertentie In scheervluchl Uw baard er af. Studios Zaterdagmiddag werd de twintigdui- zendste bezoeker van de tentoonstelling „De Camera Obscura in woord en beeld' in de Vleeshal welkom geheten. Het was opmerkelijk, dat na de publicatie in de bladen, dat de twintigduizendste in de loop van de middag verwacht werd, de belangstelling enorm toenam en dat velen eerst eens poolshoogte kwamen nemen en nog een straatje om liepen om meer kans te hebben op het gratis nieuwste boek van de Camera met een speciale opdracht van Godfried Bomans, Tenslotte was mej. J. Hagendoorn uit Heemstede de gelukkige. Nadat de hefer Bomans haar had toegesproken en geluk gewenst, overhandigde hij het hoek. Gisteren was het vijftig jaar geleden dat Nic. Beets stierf. In het bijzijn van wethouder D. J. A. Geluk en enkele leden van het Hildebrand-comité plaatste de heer Bomans een fraai bouquet chry. santen bij het door prof. Bronner ont worpen beeld van Hildebrand. De deuren van de Vleeshal werden om vijf uur voor het publiek gesloten, maar vandaag en morgen zullen de leerlingen van de middelbare en u.l.o.-scholen nog onder leiding de tentoonstelling bezoe ken. Waarschijnlijk zal de expositie straks dan ook door ruim twee en twin tig duizend personen gezien zijn. Een klein gezelschap van de beide comité's en medewerkers en medewerk Zondagmorgen begonnen om kwart voor negen wederom de klokken van de Kathedrale Basiliek St. Bavo hun bron zen feeststemmen over het Leidse kwar tier te verspreiden. Zij luidden de vreugde en dankbaar heid in van de parochianen om de uit verkiezing van een jonge priester, pa ter Cor Lagerwey M.S.C., de derde priesterzoon van dit jaar in deze pa roch'e. Om negen uur droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op, daarbij ge assisteerd door kapelaan M. Rutte uit Rijpwetering als diaken en pater A. Zonneveld M.S.C. uit Rome als sub diaken. Plebaan Agterof verleende assisten tie als presbyter assistens en kapelaan A. Ruhe als ceremomarius. Evenals vorige week bij het feest van pater Kerstholt S.S.C.C. waren zeer ve le parochianen naar de basiliek getogen om te delen in de vreugde van de ouders en familieleden van de neomist. Tijdens het plechtig offer zong de Schola Cantorum, onder ls.»ling van dr. A. Kat, de Missa. festiva van A. Gret- chaninoff. Pater dr. Nic. Onstenk M.S.C. uit Stein (L.) hield de feestpredicatie. Als uitgangspunt koos de predikant de tekst van St. Paulus: „Uit de besten der mensen zijt gij genomen" en schets- Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 10-jarige J. N. O., die op het plein van de Moerbergschool aan de Kerk straat te IJmuiden in een boom was ge klommen om kastanjes te plukken, van ongeveer negen meter hoogte op de te gels gevallen Met een schedelbasis- fractuur is hij in zorgwekkende toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis in IJmuid'en-Oost overgebracht, waar hij nog dezelfde avond werd bediend Van morgen is de jongen aan zijn verwon dingen overleden. Op de boerderij van de wed. Rikken te Weurt, gemeente Beuningen, bij Nij megen, is een geval van varkenspest geconstateerd. Vanmorgen zijn ter Provinciale Grif fie de besprekingen begonnen omtrent de omvorming van de H.O.V. tot pro vinciaal orkest. Vrij wel alle 28 gemeen ten uit de provincie, die waren uitge nodigd, hadden geen vertegenwoordiger gestuurd. Ofschoon uiteraard geen posi tief besluit genomen kon worden, ver liep een en ander bijzonder gunstig, al thans er werd goed begrip getoond voor de situatie. De afgevaardigden hadden uiteraard geen mandaat en zij zullen over deze kwestie in hun gemeenten verslag uit moeten brengen. Voör een eventueel be sluit is geen bepaalde tijdslimiet vast gesteld. Als uitgangspunt voor het te behan delen voorstel werd het nadelig saldo genomen. Trekt men hier af de Rijkssubsidie en de bijdragen aoor de betrokken ge meente per concert (62 x f 400), dan moet nog gedekt worden de somma van f 111.490. Het voorstel luidde nu: deze dekking geschiedt door evenredige bijdragen per inwoner van de provincie (na aftrek van Amsterdam) en van de drie groe pen van gemeenten in de verhouding 6 90 20 5. Ter verduidelijking zij nog opgemerkt, dat groep I alleen Haarlem omvat, groep II een vijtal gemeenten, met na me Alkmaar, Bloemendaal, Heemstede, Beverwijk en Velsen, en groep III de 22 andere gemeenten. Bij het eventueel afvallen van een of andere gemeente, zal de genoemde verhouding wel iets, maar niet noemenswaardig, gewijzigd moeten worden. te de verheven schoonheid van het priesterschap. God bedient zich van eenvoudige mensen om Zijn verlossingswerk voort te zetten. Het priesterschap is eep hoge gdeldom en deze'brengt grote verplich tingen met zich mee. De priester mc/t .e allen tijde rondgaan als een alter Christus, een andere Christus. Na het plechtig Misoffer zong het koor „Exultate Justi" van Viadana. Wegens de bijzondere relatie, die deze neomist heeft met de zusters van het Kinderhuis aan de Zijlsingel, werd de receptie daar gehouden in een van de zalen, welke voor deze gelegenheid prachtig was versierd. Vele parochianen, vrienden en kennissen van ver buiten de parochie kwamen de neomist daar gelukwensen. Fraaie geschenken, welke de neomist op deze dag had ontvangen, waren uitgestald. Om half vier cele breerde pater Lagerwey een plechtig danklof in de kapel van de zusters. Woensdag 17 September houdt de Kath. Vrouwenbeweging afdeling Haar lem een bezinningsavond in de kapel van Sancta Maria, Florapark 2, aanvang halft 8. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf hield een agent van politie in de hal van het station twee jongemannen aan, die ervan verdacht werden uit het stalletje op het perorn en aantal zakjes met zuidvruchten te hebben gestolen. Het waren de 34-jarige metselaar C. v. W. uit Bloemendaal en de 17-jarige jon geman M B. uit Haarlem. Zij hadden net zo lang aan de luiken gerammeld totdat er een opening in het stalletje kwam. Een derde dader, de 39-jarige metselaar C. B. uit Amsterdam, die reeds in de trein zat om naar zijn woon plaats terug te keren, werd daar even eens door de politie aangehouden. In de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks kwart over twee, reed de 18- jarige K. v. B. uit Haarlem zwaar be schonken op een bromfiets. Nabij de Baan, hoek Plein, kwam hij in aanra king met de trottoirband en kwam daar bij zodanig te vallen, dat hij aan het hoofd1 een grote wonde opliep. Per zie kenauto moest hij naar de Maria- Stichting worden overgebracht. Een bloedproef werd genomen teneinde te kunnen constateren hoe groot 't percen tage alcohol was dat hij naar binnen had geslagen. Na de hechting van de wond werd hij ter ontnuchtering ingesloten. De bromfiets werd in beslag genomen. De collecte der Gezamenlijke Mili taire Fondsen, welke van 16 Septem ber te Haarlem werd gehouden, heeft een resultaat van f3583,79 opgeleverd. Het plaatselijk comité dankt allen, die hetzij door persoonlijk mede te werken, hetzij door een gift, ondanks de hevige regens deze opbrengst mogelijk hebben gemaakt. Geboren: J. M. HeerenBrouwer, z.; G. A. HopmanDenneman, z.; C. M. Clemens Smid, z.; H. J. Blokkervan der Maden, z.; G. J. C. SpringintveldWinters, z.; B. R. Smit—ten Brink, z.; G. TolenBruijn, z. A. C. M. Vreekènvan Altena, d.; D. Roet- manvan Dommelen, d.; D. HeereLuit, d.; Chr. KrauweelFranssen, d.; L. G v. Wonderenvan der Poorte, d.; T. M. te NijenhuisCopini, d.: H. Remmévan Es, d.; P. de Groat—Azier, d.; B. M. Keijser— Piët, d. Getrouwd: B, H. Smeenk en J. W. van Gog. Overleden: J. H. van Broekhuizen Heintzberger, 56 j„ Herensingel; L. Mol— Fabel, 76 j.. Graafschapstraat; J. H. van Wijland, 73 j., Potgieterstraat; A. M. Bin der, 71 j., Westerhoutpark. sters kwam na het sluiten van de deuren in de sociëteit Teisterbant bijeen om het prachtige succes te bespreken. De voor zitter van het tentoonstellingscomité, de heer A. D. Huysman, wees er op, dat zelden voor een tentoonstelling zoveel ruimte in dag- en weekbladen, zelfs van over de grenzen, werd gegeven. Daaruit is wel duidelijk gebleken, hoezeer de Camera nog onder ons volk leeft. Het bezoek van buitenlanders maakte maar een klein percentage uit. De heer Huys- mans dankte ieder, die op enigerlei wijze aan het succes medewerkte. Vervolgen' spraken no.™ mr. Julius Hoog, voorzitter van het comité tot plaatsing van het Hildebrand-monument, die verklaarde, dat alles gedaan zal worden om ha» monument in het voorjaar van 1953 m de Haarlemmerhout geplaatst te krijgen- Wethouder Geluk voegde daarbij, dat de medewerking van het gemeentebe stuur niet achterwege zal blijven. De heer A. Tadema, directeur van de Erven Bohn, uitgevers van de Camera, kon niet ontkennen, dat voor het boek in de loop der jaren spelenderwijze reclame is ge maakt, waarvan de uitgeverij inderdaad mooie vruchten heeft mogen plukken. Volgend jaar vervallen de rechten voof de Erven Bohn en spreker hoopte, da» daarmede het succes van de uitgave nie» geëindigd zal zijn. President Bomans van Teisterban» merkte in een geestig speechje o.a. op. dat hij tegen de plaatsing van het mo nument is, omdat Haarlem dan een object kwijt is, waarmede het gedurende acht en dertig jaar in de nationale en internationale belangstelling heeft ge" Tenslotte sprak de heer R. Peereboom, de enige aanwezige, die in het eerst,® comité, acht en dertig jaar geleden, al» secretaris zitting had. Van het bedrag van f 26.000, waarme de de Apeldoornse chef-kok H. H. een week geleden spoorloos verdween, heeft de politie thans voor een waarde van 22.000 kunnen achterhalen. Zij hee>' namelijk de grote ford Mercury, welk® H in een garage te Arnhem nad gestald- in beslag kunnen nemen. H. zelf is nol steeds voortvluchtig. Zaterdag j.l. is de heer F. A. Dekkeh oud-dirigent van het fanfarecorps ,,Cre=' cendo" te Spaarndam door het bestuu van dit corps benoemd tof ere-dirige" Hierbij is hem een oorkonde overhad digd. De heer Dekker is 28 jaar aan n corps verbonden geweest en heeft tu taak steeds tot dezer tevredenheid vel v-uld. Aavertentte vmSterovmseva/vrtZO th.. 110)1 Wastarieven v.a. '25 m*r Vanochtend is in Straatsburg de e®'n ste constituerende vergadering v0. Europa bijeengekomen. De Belgische cialist Paul Henri Spaak werd r. stemmig tot voorzitter gekozen. De jS gadering zal dezelfde procedure-res volgen als de Schuman-Assemblée. zal Deze constituerende vergadering .„jg- - ingevolge de opdracht van het M1 tercomité van het Plan-Schumad0. binnen zes maanden een ontwerp-P g0. pese Grondwet opstellen. De Duitse n cialisten nemen aan de bijeenkomt1 niet deel, opgrond van een gisteren Bonn genomen besluit om niet m.|yro- werken aan de opstelling van een P- tj„ pese Grondwet, daar de S.P.D. de c° 0f- tuerende vergadering niet wettig en ficieel acht. In welingelichte kringen te Den is sprake van een bereidverklaring vgr. Amerikaanse zijde om in NAl~"hik- band 225 millioen dollar ter bes ^gll king te bestellen voor de product1 jef jachtvliegtuigen in West-Europa, voorwaarde dat de West-Europese ^et den zelf aan deze vliegtuigpr°duy ^el- een bedrag van 180 millioen doiai nemen. (Ntet-officiële toer») njn4 Vorig OPi#/g 3V« Nederl. 1948 3V« pCt. Ned. 1950 3-S'/s Nederland 1947 8 Ned 62-64 bel -faC. Inschr Grtbk. 48 3 P<7' Nea Handel Mli eert A.K.U, Van Berkels Patent Caivé-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Ka hel Philips Kon Petroleum „Amsterdam Rubber Holl Amerika Uin Kon N Stoomb Ml). Ned Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mi), eert slot 89 'h 89 iï 91 92 V* 91 H 14244 152(4 94 112 140(4 149 Va 171 tb 189 154! 4 315% 7514 141 125)4 120% 89% 66% 91A 152% 172% 316% 75 125 121% 67%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2