Achterstand in kerkenbouw betekent geloofsverfïauwing en -afval Televisie in Concertgebouw Minister de Bruijn neemt afscheid van de K.A.B. Oecumenische gedachte op Biak in de practijk COEBERGH'S Reiziger Zes kunstenaars ontvangen Haagse academieprijs rDe eenzame h het Haarlemse diocees heerst een noodtoestand Opnieuw gebed en offer gevraagd Byron Janis speelt onder de gloeiende lampen 3de Kerkenbouwdag Kath. hogere school voor verpleegsters Toon Hermans had niets te zeggen Jaap Stotijn sprak per hobo Hij heeft Verbond gemaakt tot een grote sterke eenheid t/er/ioogt cCe ge2e///g/te/c£ BESSEN JENEVER J MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 Herderlijk schrijven van Mgr. Huibers Noodtoestand Ksky'< Zilveren priesterfeest pater Hillenaar C.ss.R. Cursussen Katholieke Esperantisten BENOEMINGEN in Bisdom Haarlem Offer van naastenliefde 29 September opening Wat n ontvangst n Zelfde goede ontvangst geniet 32S Jaarvergadering St. Melaniawerk Zangkoor luistert protestantse en katholieke godsdienstoefeningen op tZcetuse oogst f5.70 aixt/na door ANTONIA WHITE V. Padvinders houden bandconcours Amsterdammers winnen eerste prijs Congres Advocaten- vereniging t'e *ter'ten van het bisdom Haarlem Zondag het volgend herderlijk schrij- en voorgelezen: Joannes Petrus Huibers door de gena- oj Gods en de gunst van de Apostolische i°ei Bisschop van Haarlem, Assistent- 'sschop bij de Pauselijke Troon, aan de kostelijkheid en Gelovigen van ons 'sdom, Zaligheid in de Heer. "eminde gelovigen, vJfet is reeds twee jaren geleden, dat /Mi voor het eerst Uw aandacht vroegen »or het zorgvol probleem van de ker kenbouw in Ons Bisdom en Wij een tien- P'cnplan afkondigden. Naast de her bouw van verwoeste kerken moesten "arlijks vijf nieuwe kerken in Ons Bis- worden gebouwd. Met grote vreug- mogen Wij vaststellen, dat geduren- de twee eerste jaren van dit tienja- OPlan negen nieuwe kerken tot stand 'Jn gekomen. Dankbaarheid vervult dan ook Ons jegens God, van Wie alle welslagen Afhankelijk is, maar ook jegens U, Be ende Gelovigen, voor Uw niet ver duwende offervaardigheid bij de we- f.-'ijkste collecte voor de Bisschoppelijke '""den, welke door Ons tot dit doel werd dftgewezen. Want, hoewel bij een tel kens terugkerende collecte in de regel J*® enige achteruitgang moeilijk te ont- *°men valt, mogen Wij bij deze collec- kh zelfs spreken van een geringe stij- "bg. Van ganser harte danken Wij de jtoede God voor die geest van offervaar digheid, welke Hjj in Uwe zielen heeft /^gestort en Wij bidden Hem met Ko- J'bg David, dat Hij die bereidwillige 'eest in U beware en dat Uwe harten heeds op Hem gericht blijven. Hoezeer Wij echter ook met dankbaar heid vervuld zijn, toch kwelt Ons een !>rote zorg voor de toekomst. Immers, ?etgeen in deze jaren tot stand kwam, ,°n slechts voor de helft uit de op- ?r®ngst van deze mooie collecten wor- ?eh betaald. De andere helft moesten Wij ekostigen uit een reserve van geld, dat '°g tijdens en na de oorlog was ingeza meld. Bovendien worden de geweldige ;ltbreidingen, vooral aan de rand der 'eden in Ons Bisdom, in zulk een snel etnpo verwezenlijkt, dat Wij niet kun nen volstaan met het opgezette plan om e^er jaar slechts vijf kerken te bouwen. Na zeer zorgvuldig onderzoek "lijkt, dat in het nu aanvangende Berde jaar het Fonds voor kerken bouw zich geplaatst ziet voor de herbouw van drie verwoeste kerken, waaraan het zijn mede werking zal moeten verlenen en Voor ae kapitaal-verschaffing voor de noodzakelijke nieuwbouw van zeven kerken en pastorie- ei3> die alle dringend noodzakelijk zijn. Met de huidige inkomsten uit de col- ecten voor Bisschoppelijke Noden en 'a ontvangen bedragen uit aflossing van teeds gebouwde kerken, vallen slechts hvee, hoogstens drie kerken en pasto ren' te bouwen. De grondprijzen in de jjrote gemeenten zijn geweldig hoog. ^eneens de prijzen voor de funderin- De overige bouwkosten, zelfs van sober kerkgebouw met inventaris en an een eenvoudige pastorie, liggen 3 a 3 maal zo hoog als het vooroorlogse niveau. Hoe zal het mogelijk zijn, in deze uiterste moeilijkheden toch Ons plan te verhaasten en in de meest drin gende behoeften te voorzien? Allereerst moet geheel ons katholieke volk priesters en leken doordron gen zijn van de noodtoestand in Ons eigen Bisdom. Achterstand in kerken bouw betekent dreigende geloofsverfïau wing en geloofsafval van grote groepen, die in geestelijk opzicht schrikkelijk veel te kort komen, omdat er voor hen geen parochiekerk en bijgevolg ook geen voldoende zielzorg mogelijk is. De alarmklok moet worden geluid en Wij aarzelen niet te verklaren, dat allen moeten medewerken en alle mogelijke middelen moeten worden aangewend om een einde te maken aan die geestelijke noodtoestand. Wat baat het of talrij ke sociaal-charitatieve instellingen en jeugdverenigingen zich uitsloven om de mensen voor de Kerk te behouden of hen daarin terug te brengen, indien er geen kerken zijn om deze mensen op te vangen? Welke zijn die middelen? Het eerste volstrekt noodzakelijke middel is zonder enige twijfel een alge meen, volhardend en vurig gebed. Im mers, „als de Heer het huis niet bouwt, werken de bouwlieden tevergeefs". Ps. 126, 1. Daarom doen Wij een ernstig be roep op al Onze kloosterlingen, maar ook op al Onze priesters en gelovigen om die zegen van God af te bidden en daarom dagelijks hun toevlucht te ne men tot de Allerheiligste Moeder Gods en tot de Patroon van Ons Bisdom, de H. Willibrordus. Bij het dagelijks ge meenschappelijk gebed van de Rozen krans, hetzij in de kerk of in het huis gezin, worde telkens tenminste een ge deelte van het Rozenhoedje gebeden met de bijzondere intentie om Maria's bij stand te verwerven in alle geestelijke en tijdelijke nood in Ons Bisdom. En we voegen daarbij een aanroeping tot de H. Willibrordus om zijn bijzondere voor bede. Hoe meer wij dit doen en hoe be ter wij dit doen, des te overvloediger zal Gods zegen ons deel zijn. Ten tweede. Het gebed alleen is niet voldoende en daarom moet ernstig wor den gezocht naar nieuwe wegen waar door de financiële mogelijkheden tot het bouwen der noodzakelijke kerken kunnen worden vergroot. Daarvoor is nodig, dat bij de nieuwbouw wel gestreefd moet worden om een echte kerk te bouwen, die door uitwendige vorm en inwendige sfeer een werkelijk Godshuis is, maar waar èn voor de bouw èn voor de in ventaris een grote soberheid moet wor den betracht. Op die wijze zullen meer dere parochies kunnen geholpenwor den. Ten derde. Ook in de bestaande en welgestelde parochies moeten alle uit gaven, die niet gerekend kunnen wor den tot noodzakelijk" onderhoud of nood zakelijke aanschaffing, radicaal worden beperkt. En hierbij vestigen Wij uw aandacht op de beoefening van een zeer bijzondere een collectieve naasten liefde, van parochie tot parochie. Wij zijn in een noodtoestand. Meer dan ooit geldt het woord van de Apostel: „Helpt elkanders lasten dragen". Gal. 6, 2. Wij moeten niet alleen denken aan hetgeen we meer „ons eigen" noemen, maar ook be grip hebben voor onze plicht ten Wie Zaterdagavond de Grote Zaai van het Amsterdamse Concertgebouw binnentrad, deinsde even terug, een °verstelpende massa licht van meer ban honderd extra schijnwerpers hortte zich over hem. He^ podium lag 'e blakeren als in de middagzon. Op be balkons stonden grote fotografi sche apparaturen schuins naar bene ben gericht; dikke zwarte kabels lie den over gangen en drempels. Het Concertgebouworkest zou 'n aotie op be televisie komen. De jonge Ame rikaanse pianist Byron Janis zou zijn ^hropees debuut beginnen met het Eerste Pianoconcert van Tsjaikowsky 6(1 tegelijk in de Nederlandse huiska mers zichtbaar worden. Het publiek, 'et\vat beduusd, ging rustig zitten; de *aal was helemaal vol en al spoedig s1ikheet; de lampen bleven onbarm- rtig gloeien. JV eenmaal willen wij ons verslag «k het zichtbare beperken. Het pro- lh mhia bevatte drie bekende werken «5-be Kleine Zaal was in het duister W televisiescherm opgesteld en daar C^en Wij ons heen gespoed. Toen C en wij moeten constateren, dat Sta,6 televisie nog maar in de kinder- Cfnen staat. Het kleine auditorium, W, zakelijk technici en enige or- •t 'eden, die hun collega's nu eens zo ®otie wilden zien, toonde zich al Of i'v. teleurgesteld. De vraag rees op, die de lens richtte, een musicus technische feeling moest zijn dan lis t>een technicus met partituurken- 0e voor de hand liggend ware het i','oer.est om de verschillende orkest- Nth n' die in Mendelssohn's Midzo- JvJiachtsdroom en vooral in Tsjai- spectaculaire Pianoconcert "HcwMten horen, even voor de lens ste6(j hij te halen. Maar die lens was !6h v te iaat of vergenoegde zich mei ®a§ algemeen beeld, dat me^ zijn h? On ewegende witte vlekjes iemand iSlst erkinë ontlokte: „Net een gods- \st °®.fening in de Sing-Sing". Hoe jj°ktbi 'lef had de lens niet even de jjjt «£®ets kunnen belichten als zij in de T.,rzo het libellen-thema %ie klarh V, het libellen-thema spelen 'inetten als zij in het midden- Van het Pianoconcert aan het f>hlte komen; hoe dankbaar had een sjthiw offel van Smit niet gefilmd 6vervi gorden. Alleen de pianist werd V^ttienaif; maar alleen in de rug op- van Eduard Van Beinum divert l?dereen, dat hij zonder stokje V Cathe„ net 's wel duidelijk, dat *h vati darnensen nog veel kunnen le- xVorw ™akers van de Amerikaanse «'oon iilmPJeS- P vroegen wij Byron Janis sympathieke, bescheiden jongensachtige persoonlijkheid naar zijn bevindin gen. „Ik heb er niet veel van gemerkt", zei hij, „behalve de hitte. Thuis hebben ze het °°k al eens gedaan en dat was heel wat erger, toen stonden de lam pen om de piano heen. Maar wat een orkest en wat een machtig dirigent".... Na de pauze was alles weer gewoon en het orkest speelde Brahms' Eerste Symphonie met een ranke lichtheid, waarbij uit niets bleek hoe warm het was geweest. v. E. In het retraitehuis van de paters Redemptoristen te Zenderen vierde pater C. A. H. Hillenaar C.ss.R. gisteren zijn 25-j. priesterfeest. De jubilaris was achtereenvolgens werkzaam te Roer mond. Den Bosch. Amersfoort en Zen deren. In de retraitehuiskapel droeg de jubi laris, die uit Den Bosch geboortig is, Zondagmorgen een plechtige H. Mis op. Hij werd daarbij geassisteerd door de directeur van het retraitehuis Zenderen, pater J. v. Rijnsoever, als diaken, en door pater J. Jonckbloedt als subdiaken. In de middaguren vond een receptie plaats die door ca. 150 personen bezocht werd. Tijdens deze receptie werden meerdere cadeaux aangeboden, o.m. een som gelds voor de aanschaffing van een bromfiets. In October zal de Nederlandse Katho lieke Esperantistenbond „Neerlanda Ka- toliko" in verschillende plaatsen van ons land bij voldoende deelname mondelinge esperanto-cursussen organiseren, waar voor men zich kan opgeven bij het Bonds- secretariaat, Kasperspad 91 te Dordrecnt, waar alle nadere gegevens over de Katho lieke Esperanto-beweging gaarne worden verstrekt. Zij, die de voorkeur geven aan de bekende gecombineerde schriftelij k- mondelinge cursus van de Bond, kunnen zich wenden tot het administratie-adres: Viottastraat 11 te Eindhoven, waar men tevens alle nadere mededelingen omtrent deze cursus kan verkrijgen. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer D. J. J. de Kok, pastoor te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.). Tot pastoor aldaar is benoemd de weleerw. heer Th. W. M. van der Lugt; tot pastoor te Den Haag (Onbevl. Hart van Maria) de weleerw. heer J. H. A. Everts; tot pastoor te Rhoon de weleerw. heer S. Stroek; tot godsdienstleraar aan het RK. Lyceum te Alkmaar de weleerw. heer drs. P. Remijn, die kapelaan was te Heem stede (O. L. Vr. Hemelvaart), De bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, heeft in zijn herderlijk schrijven, dat gisteren in alle ker ken van zijn diocees werd voorgele zen en dat wij hiernaast publiceren, de noodtoestand voor zijn bisdom afgekondigd, omdat de kerken, noodzakelijk voor de zielzorg, niet kunnen worden gebouwd. Zijn er onder onze lezers die naast hun wekelijkse bijdrage ter gelegenheid vasi de jaarlijkse kerkenbouwdag de bis schop met een extra-bijdrage wil len heiven, dan kunnen zij een extra-gave per giro of postwissel rechtstreeks aan de bisschop zen den (gironummer 43509), ten name van: „extra-gave voor de kerken bouw". Ook kan deze gave aan de pastorie worden afgegeven in een enveloppe, waarop eveneens vermeld staat: „Voor de bisschop extra- fave voor de kerkenbouw". opzichte van anderen. Vanzelfspre kend zal in de armere parochies her haaldelijk beroep worden gedaan op de parochianen om de schulden te helpen verminderen. Maar het is voor goede Katholieken dikwerf zeer stotend wanneer in mooie wel gestelde kerken grote maar niet direct nodige verfraaiingen wor den aangebracht, terwijl andere ker ken het meest nodige missen. Beminde Gelovigen, gèeft van uw overvloed aan uw arme medebroeders on -zusters. Wij begrijpen zeer goed, dat bijv. bij gelegenheid van een parochie jubileum de parochianen gaarne door een extra-feestgave hun dankbaarheid willen tonen voor alle geestelijke zege ningen, welke zij ontvangen. Goed, maar brengt dan die deugd van dankbaarheid op een hoger peil en denkt ook aan de genen. die van die zegeningen versto ken zijn en deelt uw feestgave met hen, door bijv. de helft af te staan aan het Fonds voor nieuwe kerken. Dat is een offer van echte naastenliefde. Dat eert God. Dat sticht alle gelovigen. Dat ver hoogt niet weinig uw eigen vreugde en grote verdienste. Ten vierde. Een ieder stelle zich eer lijk en gewetensvol de vraag of zijn eigen wekelijkse offergave op de schaal der Bisschoppelijke Noden niet kan wor den verhoogd. Niettegenstaande de zorg zame tijden wordt er zo veel geld uit gegeven aan ontspanning en vermaak, veel meer dan in de jaren voor de oorlog. Mogen allen zich hierop ernstig bezin nen. Laat onze gift een „offer" zijn. Ook de opgroeiende jeugd, die reeds over eigen inkomen of zakgeld beschikt, moge dit bedenken en haar edelmoedig heid tonen door een wekelijkse bijdrage, welke het woord „offer" verdient. Beminde Gelovigen. Het is de nood, welke Ons er toe heeft gedrongen, he den aldus tot U te spreken. Ons vertrou wen op U gaf Ons de moed daartoe. Als Herder Uwer zielen doen Wij nogmaals een beroep op de eensgezinde medewer king van U allen. Uw offervaardigheid zal door God worden gezegend en zo zullen Wij onder de bescherming en de leiding van de Moeder van Altijdduren de Bijstand en op de voorspraak van de H. Willibrordus zeker bereiken, dat met bekwame spoed in alle wijken van de steden en dorpen van Ons Bisdom de nodige Godshuizen kunnen worden ge bouwd tot Gods meerdere eer en ver heerlijking en tot behoud van ons hei lig geloof en tot redding van ontelbare onsterfelijke zielen. En zal dit Ons Herderlijk schrijven in alle kerken en kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag 14 Sep tember a.s. op de gebruikelijke wijze onder alle H.H. Missen van de preekstoel worden voorgelezen Gegeven te Haarlem, 25 Aug. 1952. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie: J. P. J. SOLLEVELD, Secretaris. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Maandag 29 Sep tember drie uur in Nijmegen aan de Curagaoweg 1 de Katholieke Hogere School voor Verpleegsters openen. Rec tor A. A. M. Sanders uit Den Haag, voorzitter van het curatorium, spreekt daarbij de openingsrede uit. Daarna is er gelegenheid het huis, dat onder lei ding staat van de Liefdezusters van de Advertentie (Van onze Haagse redactie) Zaterdagnacht om één uur stonden op een podium, dat was opgericht in de tuin van de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten, zes kunstenaars aange treden. Een publiek, bestaande uit leerlingen en leraren van de academie en talrijke genodigden bracht hen stuk voor stuk een donderende ovatie. Het wa ren de kunstenaars, die dit jaar begiftigd werden met de academieprijs en dies stonden ze er met een grote bos bloemen, een plaquette, een oorkonde en een schilderij of beeldhouwwerkje, alles het werk van de leerlingen der academie. Deze blijken van waardering voor hun kunst vormden het hoogtepunt van het tuinfeest, dat. leerlingen in de beeldende kunst hun ter ere gaven. Jaap Stotijn, een der prijswinnaars van het vorige jaar. had tot taak zijn col lega's geluk te wensen. Allereerst sprak hij Janny van Wering toe. die naar zijn mening, alleen al door haar vertol king van de prachtige Goldberg-variaties van Bach in de afgelopen winter, haar prijs ten volle waard was. Prof. Hendrik Andriessen sprak Stotijn met zijn hobo toe. Hij speelde n.l. een Ballade voor hobo, die Andriessen op zijn verzoek speciaal voor deze avond had geschreven. De componist speelde zelf de begeleiding en zijn jongste zoon mocht, dicht naast vader gezeten, het blad omslaan. Intus sen kon Jaap Stotijn nog mededelen, dat Prof. Andriessen van zins was, om ook in het Koninklijk Conservatorium voor muziek een dergelijk tuinfeest te orga niseren. Paul Steenbergen, die het vorige jaar ook tot de gelukkigen heeft behoord sprak de dichter Ed. Hoornik toe door enige gedichten van hem op sobere wijze te zeggen, een „toespraak", die Hoornik kennelijk op grote prijs stelde. ..Toon Hermans", vond Paul Steenber gen, „moet zelf maar praten" En dat deed de cabaretier. Hij voelde zich echter minder op zijn gemak dan op de planken en zei: „Misschien verwacht u, dat ik iets geks ga zeggen, maar daar heb ik nu toch geen zin in. Bo vendien is het veel te laat om gek te doen" Hij was er ontzettend dankbaar voor, dat hij tussen de andere kunste naars mocht staan en hij achte dit een bijzonder voorrecht. Ed. Hoornik hechtte zo veel waarde aan de onderscheiding, die hem te beurt was gevallen, omdat ze nu eens niet kwam van de regering, maar van kun stenaars aan kunstenaars. Janny van Wering zei heel treffend, dat het haar en ook anderen, die in hun kunst onver mijdelijk eenzijdig zijn, bewondering af gedwongen had, dat deze jonge kunste naars een alzijdige belangstelling hebben getoond. Sonia Gaskell dankte voor de naar verleende onderscheiding namens alle jonge mensen in Nederland, die getracht hebben de danskunst meer be kendheid te geven. Prof. Hendrik Andriessen zei in zijn dankwoord iets dat elke tuinfeester op deze frisse (lees: kcude!) zomeravond uit het hart gegrepen was: „Als we niet met hart èn ziel hier geweest zouden zijn, zouden we het koud gehad heb ben!" De rij werd gesloten door Ank van de Moer, die allereerst Toon Hermans een heerlijke steek onder water gat door te zeggen, dat zij evenmin als hij iets kon zeggen, dat ze niet van buiten geleerd had! Daarom droeg ze maar een gedicht van Bredero voor. Vóór de prijsuitreiking hebben leer lingen van de mode-afdeling een origi nele modeshow gegeven. Een zestal jongedames graaiden uit een koffer een aantal lappen en doeken en voor de verbaasde ogen van het publiek tover den ze daar in een minimum van tijd de bekoorlijkste avondjaponnen van met als hulpmiddelen een goede smaak en een handvol veiligheidsspelden. Deze tweede uitreiking van de aca demieprijs is, evenals vorig jaar, een geslaagd feest geworden en men kan niet anders hopen, dan dat het tot een mooie traditie zal uitgroeien. Het Sint Melaniawerk, de vrouwelijke zijn jaarvergadering in Restaurant „Ga- roeda", Kneuterdijk 18a te 's-Gravenhage. De agenda vermeldt de verkiezing var hoofdbestuursleden en een lezing van Z. H. Exc. mgr. A. Albers, apostolisch vicaris van Malang over „De Missie in Indonesië Dit schilderij voor„Toon Her mans" riepen de leerlingen van de Haagse Academie tijdens het uit reiken der prijzen. V.r.n l. Jeanne v. Wering, Soria Gaskell, Hendrik Andriessen, Ank van der Moer. Ed Hoornik en Toon Hermans. In een Zaterdagmorgen te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen gehouden buitgewone bonds vergadering heeft de Katholieke Ar beiders Beweging afscheid genomen van haar tot minister benoemde voor zitter, de heer A. C. de Bruijn. Terwijl het strijdlied werd gezongen betrad de heer De Bruijn met zijn familie de zaal. De waarnemend voorzitter van de K.A.B., de heer J. W. van den Akker, sprak het eerst de scheidende voorzit ter toe en memoreerde zijn werk voor de vakbeweging. De heer De Bruijn is sinds de op richting van het R.K. Werkliedenver bond in 1925 verbondsvoorzitter ge weest, nadat hij voordien reeds sedert 1914 als gesalarieerd bestuurder in de beweging werkzaam was. In 1914 trad de heer De Bruijn op 27-jarige leeftijd in dienst van de R.K. Metaalbewer- kersbond. Een jaar daarna werd hij van deze bond voorzitter en in 1919 werd hij benoemd tot secretaris van het Bureau voor R.K. Vakorganisatie. Toen in 1925 het Bureau van de R.K. Vakorganisatie en de Federatie van de Diocesane Bonden opgingen in het R.K. Werkliedenverbond werd de heer De Bruijn de eerste verbondsvoorzitter. Hij wist de beweging te bezielen en levendig te houden door zijn grote werkzaamheid en nimmer verflauwen de werklust. Nu hij na 27 jaar zijn hamer heeft neergelegd, kunnen wij getuigen aldus de heer Van den Akker, dat de keuze van toen een goede is ge weest. Het Verbond heeft de voor zitter gekregen, die het nodig had. Een voorzitter, die de eenheid bin- H. Carolus Borromeus, te bezichtigen, j sinds 1945.' Op Biak bevindt zich momenteel alleen Marine. .Er wordt heel veel gebouwd op dit eiland, ten einde een goed onderkomen te kunnen verschaffen aan een groot aantal marinemannen. De quonsethutten, waarin zij nu zijn ondergebracht, zullen t.z.t. ge heel verdwijnen aldus schrijft de hoofd legeraalmoezenier, mgr. v. Straelen, naar aanleiding van zijn recent bezoek aan N.- Guinea. Biak is, zoals bekend, een eiland, dat gelegen is benoorden Nederlands N.- Guinea. Het wordt door de K.L.M. aan gedaan op haar routes naar Manilla en Sydney. Van Biak gaat een Dakota naar Hollandia om daarheen de burgers en mili tairen te brengen, die voor N.-Guinea be stemd zijn. De geestelijke verzorging van deze man nen wordt uitgeoefend door een vlootpre- dikant en een vlootaalmoezenier (momen teel ds. Van Beek en aalmoezenier Visser). De grote kapel is a double usage. Het zang koor, dat zowel bij protestantse als bij ka tholieke godsdienstoefeningen dienst doet, bestaat voor de helft uit katholieken en voor de andere helft uit protestanten. De directeur en de organist zijn protestanten. Toen ik, aldus schrijft de hoofdlegeraal moezenier, voor de katholieke marineman nen de Hoogmis celebreerde, werd deze door het zangkoor opgeluisterd met de drie stemmige Mis in honorem Sanctae Mathil- dis van Hubert Cuypers. De Mis werd prachtig gezongen en de eerbied in de ka pel was indrukwekkend. Het schijnt dat daar op Biak de oecumenische gedachte volledig in practijk wordt gebracht. Ik bezocht op Biak ook het terrein waar in de toekomst het katholiek en protestants militair tehuis zullen komen. Dit terrein is zeer goed gelegen tussen haven en te bou wen kampement. Voor de verste kamp bewoners is het ten hoogste één km. af stand. T.z.t. zullen ook voor dit Katholiek Marine Tehuis door het Nationaal Katholiek Thuisfront gelden gevoteerd moeten wor den Advertentie 0' .0 '0 Vertaald door J. W. HOFSTRA „Maar je zou geen oprechter en liever man kunnen hebben, kind," ging de oude vrouw voort. Ik hoop dat je je nooit zoals ik zal voelen, geheel alleen op de wereld." „Dat kunt U niet zeggen, zolang Clau de er nog is." „Zeker, Isabel. Ik moest dankbaar zijn. Maar die goede Fred en ik.... we zijn bijna vijftig jaar bij elkaar ge weest." Haar onyx-achtige ogen vulden zich opnieuw met tranen. „Ik realiseer me nog steeds niet dat hij er niet meel is." Het bolle gezicht onder de pruik was als dat van en idioot kind dat wredelijk mishandeld was. Isabel probeerde me delijden met haar schoonmoeder te voe len. Maar niet de mens, alleen de situa tie ging haar ter harte. ,Ga wat op Uw gemak achterover zit ten," zei ze, een bankje onder Mevrouw Batehelor's voeten schuivend. „Claude zou beslist graag willen dat U een glas sherry dronk." „Nee, dank je, heus niet. Is Claude weg?" „Ja." „Die arme Claude. Alles komt op hem neer. En hij heeft zo'n verdriet, al toont hij het niet. Van jongs af aan heeft hij zijn vader aanbeden." „In ieder geval was hij een heel goe de zoon." „Voor ons alle twee, Isabel. Niemand kan begrijpen hoe opofferend Claude is. In de slechte tijd, toen we de zaak had den en alles verkeerd ging, niet door Fred's schuld „Ja, ik weet het" zei Isabel, alle mo gelijke moeite doende om haar geduld te bewaren. MevVouw Batchelor snoot haar neus. „Ik weet dat je niet graag hebt dat ik over de winkel spreek. Maar verdriet brengt alle oude herinneringen weer boven." „Ik wilde dat U het voorgoed kon la ten aan die vreselijke tijden te denken." „Claude zegt dat hij wil dat ik ge woon hier blijf. Maar ik wil niemand tot overlast zijn." Isabel zweeg een ogenblik. Toen zei ze buitengewoon beminnelijk: „Heeft U er nooit eens aan gedacht om in Paget's Fold te gaan wonen? Het is daar zo heerlijk vredig. En het zou zo prettig voor U zijn met Uw zusters." „Ik heb eigenlijk nooit voor buiten gevoeld. Ik denk ook niet dat het goed is voor rheumatiek. Ik heb Paget's Fold altijd vochtig gevonden." „De tantes klagen er nooit over." „Misschien raak je er aan gewend als je er je hele leven woont. En Sophie en Leah zijn zo op elkaar ingesteld. Ik ge loof dat ze mij niet eens graag zouden hebben." „O goed, het was maar een idee. Als U nu eenmaal niet weg wilt „Ik doe gewoonlijk niet mijn eigen zin. Mag ik vragen of Claude iets in die geest heeft gezegd?" „Wij hebben het er niet over gehad." „Ach kind,' zei Mevrouw Batchelor weer in tranen, „het zou heel wat be ter geweest zijn als ik maar gegaan was." Isabel begon haar naalden en zij lang zaam haar naaidoos op te bergen. „Ik geloof dat alle vrouwen voor hun mannen willen stengen zei ze vlak. Er viel een stilte, waarin Mevrouw Batchelor snifte en haar trillende wan gen afveegde. „Je hebt heel wat genaaid, zie ik. Rouw brengt altijd veel werk met zich mee, niet?" „Ik vind rouw helemaal een vreselijk iets," zei Isabel. „Dat zei ik net nog tegen Claude. Ik zal tot en met de be grafenis zwart dragen, maar geen dag langer!" „Ik weet dat je moderne ideeën hebt, Isabel. Maar ik herinner me toch dat je een hele tijd rouw gedragen hebt toen de koning gestorven was in 1910." „Dat was hof-rouw. Er zijn nog een paar dingen, die mijn familie van mij verwacht. U schijnt te vergeten dat mijn grootvader een post aan het hof bekleedde." Mevrouw Batchelor zweeg, maar niet omdat ze het niet meer wist van Isabel's grootvader. „In mijn tijd was het anders", zei ze. We droegen zware rouw zelfs voor ver re familieleden. Er was altijd wel iemand overleden in mijn of Fred's familie, zo dat ik na mijn dertigste jaar altijd in het zwart was. Ik was lelijk geworden intussen en spaarde het verven uit." Isabel rilde. „Wat ontzettend deprimerend. Vond Uw man dat goed?" „Erg prettig vond hij het niet, maar elke besparing was hem welkom. Hij probeerde het goed te maken door te zeggen dat zwart me slanker maakte." „Arme stakker. Inderdaad maakt zwart een heleboel goed bij sommige figuren", zei Isabel, zonder erg met haar handen langs haar eigen mooie lichaam strijkend. „Mij staat het helemaal niet. Het past niet bij mijn huid." „Jij hebt je jeugdige figuur verwon derlijk goed behouden, kind. Maar jij behoefde ook na je bevalling niet on middellijk weer op de been te zijn, zo als ik." „Goede hemel", barstte Isabel los, „hebben we al geen vreselijke dingen genoeg om over te praten, dat dit er ook nog bij moet!" De oude vrouw keek verschrikt. „Je zegt toch zulke vreemde dingen soms, Isabel. Ik kan je niet altijd' vol gen." „Claude's vader zou het begrepen heb ben. Alles wat lelijk was verafschuwde hij." „Ja, dat is waar. Die goede Fred", zuchtte mevrouw Batchelor. „Weet .ie nog dat we een verpleegster weg moes ten doen omdat hij iets tegen haar tan den had? En wat was hij zelf knap. Ik heb je eens hoi en zeggen, Isabel, dat hij er zo voornaam uitzag. Toen hij jong was waren alle meisjes verliefd op hem. Ik had' nooit gedacht dat hij mij zou kie zen, al had ik een beetje geld. Toch ge loof ik niet dat iedereen graag een dove man zou trouwen." „Hij had geen meer toegewijde vrouw kunnen hebben," zei Isabel beleefd. „Ik trachtte inderdaad alles naar zijn zin te-maken. Maar in mijn tijd was vanzelsprekend dat vrouwen hun man nen alles toegaven." „Werden ze daar niet egoïstisch door?" „Dat weet ik niet, kind. Fred was heus niet altijd zo voorkomend voor mij als Claude na al deze jaren nog steeds voor jou is. Jij hebt het getroffen met je man, Isabel. Natuurlijk vindt een moeder dat altijd, maar het is heus niet alleen een idee van mijn." „Van mij", verbeterde Isabel afwezig. (Wordt vervolgd). nen de beweging heeft weten te vestigen en te behouden. De K.A.B. is door De Bruijn gemaakt tot een grote, sterke, niet te breken een heid. Het verbond heeft, zonder iets te kort te doen aan hetgeen voor dien reeds door anderen werd ge daan, door de heer De Bruijn een niet geringe invloed gehad op het katholieke leven in Nederland. Hij had een groot aandeel in de ont wikkeling der sociaal-economische verhoudingen in Nederland. Gedurende de bezettingsjaren bleef de heer De Bruijn werken en ijveren voor een Katholieke Arbeiders Bewe ging die na de bevrijding in de be staande chaotische toestanden een be langrijke taak zou hebben te vervul len. Nog tijdens de oorlog en bezetting waren de plannen voor de toestanden na de bevrijding zorgvuldig voorbe reid. Daarbij heeft de heer De Bruijn een zeer grote invloed gehad. Het stond voor hem vast, dat ei nauwe samenwerking moest komen tussen de vakcentrales en deze is er nu in de Raad van Vakcentralen. Verder was zijn mening dat werkge vers, arbeiders, boeren en middenstan ders de handen moesten ineenslaan om ons uitgeplunderde land te kunnen her bouwen. Dat is verwezenlijkt in de Stichting van de Arbeid. Vóór alles was zijn overtuiging, dat er moest komen een op christelijke grondslagen gebouw de organisatie in het bedrijfsleven. De wettelijke basis daarvoor is thans ge legd in de wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. De eerste minister van P.B.O. in Nederland is de heer A. C. de Bruijn. „Dat er een man. voort gekomen uit onze arbeidersbeweging, tot het ministerschap geroepen is, be tekent een belangrijke stap in de ont wikkeling der verhoudingen in Neder land", aldus spr. Ongetwijfeld zal zeer veel van wat hij ervaren heeft als bondsvoorzitter hem ten stade komt bij de uitoefening van zijn nieuwe ambt. Hij zal in dit hoge ambt zijn verleden niet kunnen verloo chenen. Als geschenk werd namens de K.A.B. een salon-ameublement aangeboden. Verder bestaat het voornemen een bron zen plaquette met de beeltenis van de heer De Bruijn in de hal van het Huis van de Arbeid aan te brengen en een afgietsel daarvan in het Ontwikkelings instituut te Doorn. Na de waarnemend- voorzitter spraken verder nog de ver- bondsadviseur mgr. J. G. van Schaik, de heer J. G. van den Brink, voorzitter van de Ned. Katholieke Metaalbewer- kersbond namens de vakbonden der K.A.B. de heer J. Maenen, voorzitter van de K.A.B. Limburg namens de be stuurders van de diocesane bonden, de heer J. Ko> 1- man, directeur van de Volkskrant namens de economische in stellingen van de K.A.B., dr. A. A. Olierook, rector van het A. C. de Bruijn- instituut, namens de overige instellin gen van de K.A.B., mej. C. St-inga na mens de Kath. Arbeidersvrouwen, de heer W. Pennings, voorzitter van het Nationaal Verbond der Katholieke Ar beidersjongeren namens de vrouwelijke en mannelijke jongeren, en de heer H. Mulder namens de medewerkers van het Verbond. a In zijn dankwoord wees de heer De Bruijn er op, dat hij er tegen op heeft gezien zijn levenswerk de K.A.B. te moeten loslaten. Men heeft," aldus de scheidende voorzitter, „mij wel eens dictatoriale neigingen toegedicht. Ik ben mij daarvan in alle oprechheid gezegd, nooit bewust geweest. Tussen dictatuur en het geven van krachtige leiding be staat groot onderscheid. Mijn devies was slechts: zo weinig mogelijk praten en zo veel mogelijk doen. Een organisatie als de KAB behoeft een leiding die sterk is door krachtig initiatief. De voor zitter moet zich ervan bewust zijn dat hij de eerste representant en de eerst verantwoordelijke is." Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de professoren Romme, Bronkhorst èn Veraart. Des middags werd in de grote zaal van het Jaarbeursrestaurant een druk bezochte receptie gehouden, waar een onafgebroken stroom van bezoekers, voor het overgrote deel vertegenwoor digers van sociale organisaties en instel lingen uit binnen- en buitenland, repre sentanten van de R.K. Werkgevers-orga nisatie, van de Stichting van de Arbeid, de Raad van Vakcentralen, vertegen woordigers van het C.N.V. en van het N.V.V., de nieuwbenoemde minister en diens familie kwamen complimenteren. Er werden verschillende redevoeringen gehouden, die getuigden van de waar dering voor de persoon en het werk van de heer De Bruijn. Vertrouwen werd uitgesproken in de wijze waarop de nieuwe minister aanstonds zijn ambt zal vervullen. Daarbij werd ook de wens te kennen gegeven, dat hij niet door wettelijke dwang, maar door minnelijk overleg het instituut van de P.B.O. tot verwezenlijking zal brengen. Deze sprekers (o.w. pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M., die namens de katho lieke werkgevers sprSk en mr. de Graaf, voorzitter van de Stichting van de Ar beid) hoopten echter evenzeer, dat de werkgevers in goed vertrouwen de van hen verwachte loyale medewerking voor de totstandkoming van de P.B.O. zou den verlenen (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling zowel uit kringen van de Padvindersbeweging als van de kant van het publiek is Zaterdag op de Grote Weide van Sonsbeek te Arnhem het vierde Na tionale Bandconcours gehouden. Niet minder dan 18 katholieke en niet-ka- tholieke drumbands van padvinders en verkenners namen er aan deel. Het concours begon Zaterdagmiddag met parademarsen door de stad naar het terrein. Op het terrein gaf iedere band een stilstaand gespeelde mars plus een vrij shownummer. De jury was o.m. sa mengesteld uit leden van de Kon. Mili taire Kapel en de Drumbands van Ma riniers, Grenadiers en Jagers. 's Avonds was er prijsuitreiking in Musis Sacrum. De Amsterdamse Dis tricts Marsband van de N.P.V. sleepte met 117 punten de eerste prijs in de wacht. Tweede werd Den Haag met 115 punten. Na een taptoe, uitgevoerd door de Arnemse Band van Katholieke Verkenners en de Veluwe Band van de N.P.V. werd er in Musis een revue op gevoerd door padvinders uit het district Arnhem. Het succes was zo groot, dat ze het Zondagavond nog maar eens over hebben gedaan. Op Vrijdag 19 September zal de Ne derlandse Advocatenvereniging haar congres houden in Den Bosch. De ver eniging zal des voormiddags officieel ten stadhuize worden ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3