Start niet onbevredigend H. M. Koningin Juliana opent sitting van de Staten-Generaal Compensatie van kosten voor bepaalde groepen van huurders Begroting blijft in 1953- militair Tienduizenden zien gouden koets Tussen neus en lippen Twee militairen omgekomen Twee Meteors verongelukt REGERING WIL STREVEN NAAR AFSCHAFFING VAN SCHOOLGELD VOOR LAGER ONDERWIJS Regering bereid de besprekingen met Indonesië te hervatten Ontwikkelingsplan voorNieuw-Guinea Samenvatting Millioenennota Droog weer, maar minder zonnig Luisterrijk schouwspel met glans van een sprookje GEPREPAREERDE WALVIS IN ONS LAND Het weer Tot hoofd en hart tt J DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25482 - V Kanonschot afgegaan Beide piloten gedood Chef-kok-oplichter aangehouden In pension te Arnhem H.M, Koningin Juliana heefi vanmiddag de ziiiing van de Siaien-Generaal geopend mei de volgende Troonrede: Leden der Siaien-Generaal, Bij hei overzien van de ontwikkeling in de achier ons lig gende periode is er, naasi grond voor bezorgdheid, ook in meer dan één opzicht reden ioi voldoening en dankbaar heid. In de iniernaiionale ioesiand is helaas geen ontspan ning ingetreden, maar aan de samenwerking lussen de vrije volken kon tastbaarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veiligheid van het Westen werden door voortgezette opbouw der Atlantische strijdkrachten bevestigd en uitgebreid. De voortschrijdende integratie van West-Europa zal die grondslagen verder versterken en houdt, indien zij ook op economisch gebied wordt voortge zet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage ioi ver hoogde welvaart der daaraan deelnemende volken. In het betalingsverkeer met hei buitenland is een wending ten goede opgetreden. Verhoging van de export „PRINSJESDAG" IN DEN HAAG Te besichtigen op stations te Amsterdam RotterdamDen Haag en Utrecht Argentijns commandant eert de gevallenen Plechtigheid te Rotterdam In de Ridderzaal WINDJACKETS-SWEATERS F BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14J480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tei. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Wel zelden zal men met zoveel be langstelling naar de Troonrede hebben uitgezien als deze keer, nu een nieuwe Regering, eerst na twee ■baanden moeizaam onderhandelen sa mengesteld, haar program in korte trek ken aan het Nederlandse volk voorlegt. Dat program moest fascineren. Had den de vier partijen, waarop dit zoge naamde extra-parlementaire kabinet "eunt, dit program, in eerste instantie door Drees ontworpen en door de vol gende formateurs overgenomen, niet met 'hstemming begroet of althans niet afge lezen? En ging men er niet bij deze vier partijen fier op, dat dit program ®en nieuwe periode van vooruitstrevende Politiek zou inluiden? Met spanning zag men derhalve aller wegen uit naar het program, dat deze Troonrede zou ontvouwen. Dit program *ou de band vormen, welke dit zeer heterogene kabinet zou moeten bijeen houden. En deze band moést wel heel sterk zijn, bestand tegen het rukken en 'rekken der politieke partijen. Want tot Wak voor het uitspreken van de Troon rede heeft men gerukt en getrokken. In de vinnigste polemieken zijn na de ver kiezingen de partijen en politici, thans in de regering vertegenwoordigd, elkander 'e lijf gegaan. Heeft de P.v.d.A. de strijd Sewonnen en zijn verkiezingsoverwin ning tot het laatste uitgebuit, zoals velen dienen? Heeft men Romme zijn politieke *Pel maar laten spelen, zoals oud-minis- *er Vos dezer dagen suggereerde? Heeft de K.V.P. door haar zes portefeuilles in derdaad evenredige invloed tegenover de P.v.d.A.? Zijn de stormen, in de A.R. Partij zelf teweeggebracht, door haar toetreden tot dit kabinet, weer geluwd? tenslotte: zal het staatsdirigisme nog verder worden uitgebreid of zullen de Confessionele partijen kans zien het in 'o perken? Ziehier een aantal vragen, Waarop het Nederlandse volk in deze troonrede een antwoord verwachtte. De Troonrede, waarmede H.M. de Koningin hedenmiddag de zitting van de Staten-Generaal heeft ge opend, is een merkwaardig document van zakelijkheid. Als dit extra-parle- hientaire kabinet, dat overigens zeker. Wat zijn ontstaan betreft, in de nauwste betrekkingen met de partijen staat, een bakenkabinet was geweest, waarvoor JPenig politicus zo bevreesd was. dan had de Troonrede, wat haar zakelijke 'oon, niet haar inhoud, betreft, foeilijk anders kunnen luiden. Deze za kelijkheid heeft overigens niet weinig foordelen. De Regering noemt een aan tal concrete punten, waarop zij de Srootste aandacht van haar beleid zal Concentreren, t.w. werkgelegenheid, wo ningbouw, huurverhoging, mogelijke verlaging van schoolgelden en definitie- ve regeling van de ouderdomsvoorzie ning. Het zijn in ieder geval punten, Waaraan men enig houvast heeft en waaraan men het regeringsbeleid in de toekomst zal kunnen toetsen. Het zijn Punten, waarop bii een juist en voor zichtig beleid Kabinet en Kamers' wel tot bevredigende resultaten kunnen ko then. Moeilijker lijkt ons de kwestie-Indo- ilesië, omdat deze nog tal van politieke gemoederen in beweging brengt. De Re gering verklaart ::ich bereid de bespre kingen over de Nederlands-Indonesi sche Unie t'e hervatten met het doel een hieuwe basis voor de wederzijdse be dekkingen te vinden. De befaamde Unie JWDrdt hiermede een officiële begrafenis joegezegd. Op de achtergrond staat ech- ï®1, het veel moeilijker probleem van "ieuw-Guinea. Wat de Regering hier over zegt geeft ons niet het volledige ^trouwen, dat zij zich met hand en 'end zal verzetten tegen het streven van jUkamo, dit gebied te usurperen. Het s goed, dat de Regering duidelijk blijk "®eft in te zien dat de internationale Jconomische toestand vol onzekerheden !s. en dat de weerslag hiervan voortdu- dhd een bedreiging kan vormen voor ,nze nationale economie. Investeringen, Wrhoging van de export, de verhoging ?®r koopkracht van de bevolking, zij f'aan alle in een wisselwerking tot el fander, maar blijven goeddeels afhan kelijk van de internationaleconjunc tuur. Ook de werkgelegenheid ontkomt ?'et aan deze invloed, al hebben wij het .°lste vertrouwen dat de Regering in- ?6f.daact dit als het centrale punt in het °ciaal-economisch beleid wil zien. Het h?fheugt ons, dat de Regering de wo- k'Pgbouw, die in de laatste jaren Rommelde tussen de 40.00(1 en 50.000 Jningen, wil opvoeren tot 55.000. Haar HUURVERHOGING TE VERWACHTEN soraak „een passende vei'hoging van huren zal aanhangig worden ge- 5aakt met compensatie van kosten voor groenen huurders, ten aanzien van ,,elke dit mogelijk is", vinden wij nog- vl Vaag. Misschien is onze vrees wat Jf>rbarig, maar wij zijn bang, dat de J'dden groepen de dupe zullen worden het huurbeleid. °e defensie blijft vanzelfsprekend „"rmp bedragen vragen. Weliswaar fOst de Troonrede er op, dat aan de sa menwerking tussen de vrije volken tast barder gestalte kon worden gegeven, i??r de internationale toestand blijft minder gespannen. Wel zeer ont- hiet jjedigend zijn de berichten, die her- (jbaldelijk in de buitenlandse pers op- u 'ken. dat, wanneer ooit een oorlogs- (v?stand zou intreden, men Nederland (ji? of meer aan zijn lot wil overlaten, ^jhikkig kwam juist vandaag op dit Vj 1 een ontkenning door de Regering ij? (Te juistheid van deze berichten. Zo- Wa W'J echter van de hoogste buiten- use regerings- en legerautoriteiten deze geen duidelijke, voor geen twee- gjk' uitleg vatbare, verklaring hebben 2°ord, blijven wij ongerust. Vjijat met voortvarendheid het werk Prof. Rutten ten aanzien van de on- jj.^'jsvernieuwing zal worden voort- *0h!> juichen wij van harte toe. Niet Vt.aer reden worden de stemmen, die een einde te maken aan ons star ts,, °nderwijssysteem, met de dag lui- Isfj'j. Menig ouder zal minister Cals tgj kbaar zijn als hij een vernieuwing G *eten door te zetten. De afschaf- 'V(!l Van de schoolgelden voor het L.O., d'tig Melker mogelijkheid in de Troon- s riXvor<Tt gesproken, zal, hoe gaarne ^°OM .e afschaffing ook zouden zien. °Pig wel een illusie" blijven. be definitieve regeling van de ou derdomsvoorziening is een mooi ding, maar zij zal, voor haar ver- "®h p iking, nog heel wat moeilijkhe den °P haar weg ondervinden. Met '6(je akel woord wordt in de Troon- St'We g over de P.B.O. gesproken. De JL^cerden, hieraan gewijd, beteke- k'ieitfp fr niet, dat het kabinet de pu- „cian^ntelijke bedrijfsorganisatie niet >®Mt v acht. Integendeel. Hetzelde r Svorn°°r het vraagstuk van de be- v'hdeiijf'dg. een term overigens, die wij hew .weieens nader omschreven v Slehi- ?*en zien. r .ln korte trekken het program m^uwe Regering. Terwijl bui- iiiiiiiiiniiii iiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op de vliegbasis Leeuwarden is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee dienstplichtigen het leven heeft gekost. Toen men bezig was met het laden van de kanonnen van een Gloster Meteor is door tot nu toe onbekende oorzaak een schot afgegaan. De 26-ja- rige sergeant D. Pekel uit Jelsum en de 22-jarige soldaat A. Polman uit Ees (gemeente Borger) werden dodelijk ge troffen. Er is een commissie van on derzoek ingesteld. De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het thans reeds vaststaat, dat niet de nodige veiligheidsmaatrege len waren getroffen. Hedenmorgen omstreeks kwart over tien zijn twee „Gloster Meteors" van de vliegbasis Leeuwarden bij het landen met elkaar in botsing gekomen. De beide piloten zijn om het leven geko men. De toestellen zijn versplinterd in een weiland neergestort. Zij liggen op een afstand van ongeveer honderd vijf en twintig meter van elkaar. De brand weren van Leeuwarden en van de vliegbasis Leeuwarden hebben de bran dende wrakstukken geblust. De Apeldoornse chef-kok H. H., die een Haarlemse uitgever voor een be drag van f 26.000 zou hebben opge licht en door de politie werd gezocht, is te Arnhem aangehouden. H. had daar Zondagavond in een pensioen een ka mer gehuurd. Alvorens hij zich naar bed begaf liet hij weten, dat hij erg veel slaap had en daarom niet gewekt behoefde te worden. Inderdaad liet men hem uitslapen. Doch toen hij Dinsdag morgen nog niets van zich had laten horen, werd de hospes ongerust en waarschuwde de politie. Deze herkende de slaper, die buiten bewustzijn bleek te zijn, als de gezochte chef-kok. H. is voorlopig ter observatie in het ge meente-ziekenhuis opgenomen. Mr. M. F. F. A. de Nerée tot Babbe- rich, cemmissie-griffier van de Tweede Kamer, is benoemd tot secretaris van de Verenigde Vergadering van het Schuman-parlement. I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiiimiiiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Ook in de voor ons liggende pe riode zal de ontwikkeling der inter nationale betrekkingen in belangrij ke mate haar stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlantische verdrags- organisatie een, versterking der Westeuropese defensie te bereiken, werd de Europese Defensie Gemeen schap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aangegane overeenkomsten zal bin nenkort de Staten-Generaal berei ken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Bene- lux-verband blijft de regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzigingen in de internationale verhoudingen met In de 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. een aantal punten samengevat rijn de voornaamste aspecten van Millioenennota 1953: De gewone Dienst, de buitengewone Dienst I en het Landbomv- egalisatiefonds vertonen een voordelig saldo van 131 milln. tegen 310 milln. in 1952. De buitengewone Dienst II evenwel sluit met een nadelig saldo van ƒ623 milln. (1952 eveneens nadelig 572 milln.), zodat de gehele dienst een nadelig saldo vertoont van 492 milln. tegen 1952 ƒ262 milln. De herziene begroting over 1952 wijst een totaal tekort aan van ƒ611 milln. De ontwerp-begroting 1953 is nog opgesteld door het vorige ka binet, zodat het nieuwe kabinet nota's van wijzigingen zal indienen indien dit wenselijk is. Dit zal in ieder geval dienen te geschieden voorzover het de depar tementale verschuivingen betreft. Twee factoren drukken hun stempel op de Begroting 1953, n.l. de defensie-inspanning in Noord-Atlantisch verband en de problemen van de werkgelegenheid. Defensie vraagt ƒ1.500 milln. of 26.7 pet. van de totale begroting en de sociale voorzieningen enz. 632.4 milln. of 11.3 pet. De belastingdruk voor 1953 wordt geraamd op 5.022 milln. tegen eerste raming 1952 4.969 milln. en volgens herziene raming 1952 5.385 milln. Op een zo gunstige betalingsbalans als thans kan niet blijvend worden gerekend. Geraamd wordt in 1953 55.000 woningen te bouwen. Sedert Juni 1950 daalde de staatsschuld met 3'A milliard. ten het kabinet de politici de degens nog steeds kruisen over het ontstaan en het beleid van het kabinet en de perso nen, die deel ervan uitmaken, blijkt in het kabinet, hoe heterogeen ook samen gesteld, toch op de bovengeschetste concrete punten wel eenstemmigheid in grote lijn te bestaan. De moeilijkheden beginnen echter eerst bij de realise ring van het program en maar al te gemakkelijk leidt de huidige politieke constellatie tot het zoeken naar nie mand bevredigende compromissen, óf, wat veel erger is, tot het zoeken naar compromissen, waarbij men bij voorbaat overtuigd is van de instemming der massa. Laten wij echter op de daden van dit kabinet wachten. Zijn eerste start, getuigend van veel realisme, is niet onbevredigend. Beloften worden graag gegeven, doch vaak traag vervuld, j (Van onze weerkundige medewerker) Prinsjesdag is vandaag met fraai zon nig en droog weer verlopen. De baro meters staan hoog over geheel Europa, als gevolg van een krachtig hogedruk- gebied, waarvan het centrum over Schotland ligt. Over Scandinavië begin nen de barometers echter te dalen, waardoor de wind bij ons van Noord- Oost naar richtingen tussen Noord en Noord-West zal draaien- Hierdoor zal van de Noordzee vochtiger lucht met meer bewolking binnendrijven. Hoewel het weer voorlopig nog een rustig ka rakter zal houden, is toch minder zonnig weer te verwachten en blijft het voor midden-September nog steeds te koud. Op enkele plaatsen in het binnenland trad in de afgelopen nacht weer lichte nacht vorst op, maar de kans hierop neemt weer af door de bewolkingstoename. Neerslag is er de komende dagen vrij wel niet te verwachten. toenemende snelheid tot ontwikkeling komen, zal het aan de behartiging van het buitenlands beleid ten goede komen, indien de wijziging van de bepalingen in de Grondwet betreffende de buitenland se betrekkingen, welke reeds in eerste lezing door de Staten-Generaal is aan vaard, zo spoedig mogelijk van kracht wordt. De regering is bereid de besprekingen met Indonesië over de Nederlands-Indo nesische Unie en daarmede samenhan gende kwesties, welke in Februari j.i. werden opgeschort, te hervatten met het doel een nieuwe basis voor de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. De regering zal zowel de geeste lijke en sociale ontwikkeling der bevol king van Nieuvv-Guinea als de economi sche vooruitgang van het land bevorde ren. Het ligt in het bijzonder in de be doeling zo spoedig mogelijk een ontwik kelingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de grondslag te worden gelegd voor de mo gelijkheid, dat op den duur de bevolking in staat zal worden g-esteld zelve over haar toekomst te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstem ming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties. In overleg met de regeringen der Ne derlandse Antillen en van Suriname zal er naar gestreefd worden de voorberei ding van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk voortgang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de commis sie voor het voortgezet overleg, waartoe de conferentie Nederland-Suriname-Ne- derlandse Antillen besloot. Tengevolge van in 1951 getroffen maat regelen, de gunstige ontwikkeling van de ruilvoet met het buitenland en een aantal slechts tijdelijk werkende facto ren, zal waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na de bevrijding de betalings balans een overschot vertonen. De goud en deviezenvoorraad is echter in verhou ding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk kleiner dan voor de oorlog. Daarenboven is de internationale econo mische toestand vol onzekerheden, ter wijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voortdurende toeneming der economische bedrijvigheid voor ons land dringend noodzakelijk maken. Het feit, dat de productie reeds ge ruime tijd gelijk is gebleven en dat de werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt dan vorige jaren, noopt er toe de werkgelegenheids- politiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal-economische beleid te zien. Primair is de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven. Met het oog hierop zal dan ook met name de indus- trialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid van voldoende investeringen zal zijn te be vorderen, mede door participatie van de overheid in de investeringen waar de omstandigheden daartoe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelingsgebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen om trent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving en zo mogelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, terwijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aange zien ook bij een overigens gunstige be talingsbalans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstand komen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de exportnota, die in de afgelopen zittingsperiode aan de Staten- Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst. De regering zal, terwille van de toe neming van het handelsverkeer, krach tige steun verlenen aan pogingen om internationaal tot verlaging van invoer rechten te komen. Waar nodig wordt dé uitvoering van openbare, in het bijzon der ook cultuurtechnische werken ver sneld en de voorbereiding van nieuwe plannen wordt ter hand genomen. Voort zetting van een actief emigratiebeleid acht de regering geboden. Het land bouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de land bouw in de nationale productie, met inachtneming van de bestaanszekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een consequente voortzetting en uitbreiding van het vestigings- en credietbeleid zal getracht worden de economische positie der middenstandsbedrijven zoveel mogelijk te verstevigen. (Vervolo op pao 3) m Een gevechtswagen van het Rode Leger „verdwaalde" 'in West-Berlijn. verbo den gebied voor de Russen. Nadat de au to met grote snelheid een tocht door het stadsdeel had gemaakt, werd hij tenslotte tegengehouden door een West- Berlijnse vuilniswagen. De Amerikaanse militaire politie moest er aan te pas komen om de wagen met inzittenden weer naar de grens van de Oost-Ber- lijnse sector te brengen. De foto toont de Sovjet-gevechtswagen. Amerikaanse leden van de militaire politie plegen overleg met een West-Berlijnse politie agent, daarbij gadegeslagen door de vijf Russen en een groep nieuwsgie rigen op de achtergrond. Voor de vijfde maal sinds zij de troon heeft bestegen, heeft Koningin Juliana hedenmiddag de zitting van de Staten- Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Om één uur heeft Hare Majesteit zich daartoe, vergezeld door Prins Bernhard, in de gouden koets naar de Ridderzaal begeven. De feestelijke stoet heeft daarbij de tot nu toe gebruikelijke weg gevolgd, van het Noordeind via Heulstraat, Kneuterdijk, langs Voorhout en Korte Vijverberg naar het Binnenhof. Deze gebeurtenis met iets van de glans van het sprookje vormt telkenjare een schouwspel, dat men zich niet gaarne zou laten ontgaan. Het zijn stellig niet alleen Hagenaars, die zich rond het middaguur in de bin nenstad ophouden. Velen komen van verre om „Prinsjesdag" bij te wonen. De tallozen stonden in dichte rijen op de trottoirs en onder de bomen van het Lange Voorhout langs het Schelppad, Woensdag a.s. zal op het Centraal Sta tion te Amsterdam uit Hamburg een vreemde passagiere arriveren, wiens vervoer de Nederlandse Spoorwegen veel moeite heeft gekost. Met de grootste wagon van Europa, lang 30 meter en met echt draaibare assen, komt dan een 23 meter lang en 60 ton wegende walvis Hallo, roep poes even aan do telefoon Op het kerkhof van llford (Essex) is in te genwoordigheid van een twintigtal dames en heren Churchill rookt pijp ln Londen heeft een bericht uit Zuid-Frank rijk groot opzien ge baard: Churchill zou een pijp gerookt hebben. Winston brengt op het ogenblik zijn vacantie in het Zuiden van Frankrijk door. De „Londense Star" spreekt van „we reldschokkend nieuws'.. Niemand in Downing Street heeft Churchill ooit met een pijp gezien. Zelfs zijn dochter ver klaarde, dat zij haar va der nooit anders dan ai- gare*' had zien roken. in het zwart een gedenk teken onthuld, vervaar digd van Siciliaans mar mer. Het gedenkteken draagt het simpele op schrift „mister Tibb" en is de levensgrote afbeel ding van een kat. Tibb is gedurende 14 jaar de trouwe en toegewijde vriend van de heer Ma- cer geweest, een financier van de Londense City. Toen de kat dood was, aldus de heer Macer, brak er iets in mijn hart en de leegte, die er in mijn leven achterbleef, is nooit meer gevuld. Ik had de gewoonte de moeilijkste financiële problemen met de poes te besprekenIk raadpleegde hem steeds bij iedere ernstige be slissing, terwijl hij rustig op mijn knieën lag. Soms als ik in Schotland was belde ik hem op en zijn „miauw" had steeds iets menselijks. Hij was mijn beste vriend. Na de onthulling van het beeld, dat ongeveer 2000 gulden heeft gekost, begaf het gezelschap rich naar een restaurant in Westend, waar de nage dachtenis van meneer Tibb met een copieus maal, besproeid met champagne, werd gevierd. De heer Macer vertelde een maatschappij „Tibbs Corporation limited" had opgericht, die behoorlijke winsten afwierp. Met het verdwijnen van de naam gever had hijde on derneming ook maar ge liquideerd. Koninklijke lift Dezer dagen hield te Hasle op Bornholm voor het groentewinkeltje van mevrouw Jensen een gro te blauwe Cadillac stil met de Deense koning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte trots de zoon van de groente vrouw, Godmund, een lid van de bemanning van het koninklijke jacht „Dannebrog". De koning had de zeeman, die het weekend gaarne thuis wilde doorbrengen, mee laten rijden. Koning Fre derik en Koningin Ingrid vertoeven op het ogen blik op Bornholm, om de nog, dat hij tijdens het vlootmanoeuvres Main- leven van zijn vriendin brace" bij te wonen. aan, die van Donderdag 13 September a.s. af gedurende ongeveer tien dagen ter bezichtiging op het Centraal Station bij de oprit aan de Westzijde zal zijn op gesteld. Daarna zal de geprepareerde reuze vinvis (balaenoptera physalus) op het station Staatsspoor te Den Haag ge durende ongeveer vier dagen, op het station D. P. te Rotterdam gedurende 7 dagen en te Utrecht vier dagen worden tentoongesteld. Dit is ons medegedeeld tijdens een persconferentie belegd door het impre sariaat Mikkenie te Amsterdam. Het doel van deze expositie, zo zeide men ons voorts, is de kennis omtrent de walvis vooral bij de schooljeugd te vergroten. Het initiatief hiertoe ging uit, aldus de heer Mikkenie. van een millionnair, de Deen Leif Soegaard uit Kopenhagen, die op vragen van zijn zoontje, hoe een wal vis er eigenlijk uitziet, een complete vin vis door een speciale expeditie, nabij de Noorse kust bij kaap Haroy liet vangen. De vis werd door 200 mensen onder meer met, 7000 liter morphaline geprepareerd en begon onder de naam „mevrouw Haroy" haar expositionele weg door De nemarken, Zweden, Noorwegen, Zwit serland en Duitsland. Het hart van de vis. dat 300 kg weegt, zal apart worden tentoongesteld. „Mevrouw Haroy" heeft een omvang van 15 meter en men schat haar leeftijd zij is moeder van twee babies op 7 jaren. Kapitein-luitenant ter zee Adolphe V. Cordeau, commandant van het opleidings schip van de Argentijnse marine „Pueyrre- don", dat dezer dagen voor een niet officieel bezoek te Rotterdam verblijft, heeft Maan dagmiddag een krans gelegd bij de gedenk plaat, die bij de Maasbruggen is aange bracht ter nagedachtenis aan de militairen, die in de Meidagen van 1940 in de Maas stad het leven lieten. Er stond een ere wacht opgesteld van Argentijnse adelborsten, alsmede deputaties van de Nederlandse on derzeedienst en de mariniers. De Argentijnse commandant werd o.m. vergezeld door kapitein ter zee O. de Booy, commandant van de onderzeedienst en com mandant maritieme middelen Rotterdam. Na de plechtigheid speelde de kapel van het opleidingsschip de volksliederen van Nederland en Argentinië. Tenslotte inspec teerde kapitein-luitenant ter zee Cordeau de opgestelde erewacht. anderen hadden een zitplaats op een der tribunes, en weer anderen hadden een kijkplaats achter een der vele vensters van de huizen en gebouwen langs de route. Reeds lang voor het uit rijden van de koninklijke stoet hadden zij hun plaats ingenomen. De gouden koets, waarin H.M. de Koningin en de Prins waren geze ten, was bespannen met acht paar de, een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De tienduizenden, die Hare Ma jesteit op deze steeds indrukwek kende tocht passeerde, juichten de Koningin hartelijk toe. In de Ridderzaal, waar een sobere, doch- fraaie versiering van bloemen en planten was aangebracht, hadden velen zich reeds vroegtijdig verzameld met de leden der Staten-Generaal. Naast het stemmige zwart der herenkleding zag men er het goud en zilver van ambtsgewaden, fleurige toiletten der da mes en verscheidene uniformen. De voorzitter van de verenigde verga dering van de Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman, benoemde in de commissie van in- en uitgeleide de heren Anema, Kolff en Baron de Vos van Steenwijk, leden der Eerste Kamer, mej. Tendeloo en de heren Tilanus, Lucas, den Hartog, van Vliet, Posthumus en Stapelkamp, leden der Tweede Kamer. Deze commissie begaf zich naar de in gang dér Ridderzaal om Koningin en Prins te ontvangen. Zodra de komst van Hare Majesteit was aangekondigd rezen alle aanwezigen van hun zetels op. Voor afgegaan door de ceremoniemeester, de kamerheren, de grootofficieren en de op- perceremoniemeester geleidde de com missie de Koningin en de Prins naar de troon. Achter de vorstelijke personen sloten zich aan de grootmeesteres, de dame du plais, de chef van het militaire huis, de gouverneur der residentie, de eerste stalmeester en de officieren van het militaire huis. Nadat de Koningin had plaats geno men ving zij aan met het uitspreken van de Troonrede. Na deze rede weerklonk een „Leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. Voorafgegaan door de commissie be gaven Koningin en Prins zich hierna naar de ontvangkamer, waar de vorste lijke personen nog enige ogenblikken vertoefden. Toen de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd sloot mr. Jonkman de verenigde vergadering. De Koninklijke stoet, welke onder be vel van de eerste stalmeester van H. M., ritmeester W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, stond, ging langs dezelfde weg te rug naar het paleis. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende bewolking, maar waarschijnlijk tot het einde van de dag nog droog weer. Aanvanke lijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige Westelijke wind. Van nacht in het Noorden van het land minder koud, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 6.18—18.51. Maan: 4.10—18.06.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1