„Solidariteit houde stand door politiek gezagsorgaan in een Autopapieren holle boom De woningbouw eist 680 millioen kerkenbouw 22 millioen Tussen neus en lippen Gemeenschap van zes, de kern Koud weer, met kans op regen Meer werkgelegenheid Dame gedood door instortend graanpakhuis De Gasperi in Straatsburg: Nasporing van A.NW.B.-wegenwacht met succes bekroond Bouwprogramma 1953 Tot hoofd en hart Geen dubbele vliegramp ymifoumij) 'Kunstschatten van Faroek te koop H. Vader lichtelijk ongesteld Vliegende schotel als goocheltruc Tragisch ongeluk in Korea Zes straaljagers vliegen tegen heuvel te pletter Woningbouw Kerkenbouw Scholenbouw Boerderijbotiw Tegen eigenaar f 1000.- subs. 2 maanden geëist De namen der slachtoffers LEDEREN JASSEN f Koningin opent tuinstad Slotermeer DUITS SCHIP AAN DE GROND Gesteunde emigranten naar Nw.-Zeeland Woensdag u september 1952 76ste JAARGANG No. 25483 (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, Woensdagmorgen Kon minister Eden eergisteravond met macht van argumenten een pleidooi leve ren voor het grote Europa zonder Engeland voorlopig, gisteren was het de beurt Jan de Italiaanse minister-president De Gasperi om de lofzang te zingen van het kleine Europa, dat zo moedig op mars is. Beide redevoeringen zijn met handge klap ontvangen, maar voor de Italiaan was er kennelijk groter geestdrift. Geen konder, want op 10 December van het vorig jaar heeft dezelfde staatsman een dringend beroep gedaan op alle verantwoordelijke politici van Europa om Europa te maken. Dit beroep is niet vergeefs geweest. De geest van de Eden- foorstellen vindt in De Gasperi een groot aanhanger. Trouwens wie is zo kort zichtig dat hij daarvan geen voorstander zou zijn? Vooral zolang de modaliteiten hiervan nog niet bepaald zijn. De Gemeenschap van Zes ziet De Gasperi als de kern waaromheen zich Je anderen nauwer kunnen aansluiten. ®e Italiaanse minister is en blijft van JUening dat zonder een centraal poli- J'ek gezagsorgaan de solidariteit zoals Jeze is gedacht voor de Europese de- 'ensiegemeenschap geen weerstand zal kunnen bieden aan de individualistische '(revingen, die op bepaalde momenten J'ch nog kunnen losnjaken uit sommige Rationale parlementen. De beslissing, ?'e in Luxemburg op dit punt gevallen noemde hij een snelle en gemakke- dike. Na enige gedachten gegeven te heb ben over het werk, dat de preconsti- 'Uante wacht, sprak hij zijn beste wen- *en uit voor de oplossing van het Saar- Vl'aagstuk, dat hij een pest noemde. De Jerdienste van de snelle voortgang van Je politieke ontwikkeling in de laatste "baanden, schreef De Gasperi voor een jpoot deel toe aan de inspanningen, die be Raadgevende Vergadering zich daar door getroost had. In vier jaar heeft beze vergadering een nieuwe atmos feer gekweekt rondom het vraagstuk Jan de Europese eenwording. Hij hoop je tenslotte, dat dank zij het werk van be raad en met Gods hulp een nieuwe eeuw zal beginnen. De redevoeringen van Eden en De Gasperi vormden de welsprekende inleiding tot de algemene beschou wingen over de rol van de Raad van Europa en zijn doelstellingen en Perspectieven in de nieuw ontstane politiek? verhoudingen in Europa. Men kan ze echter ook beschouwen als de twee uiterste nog met elkaar yerzoenlijke standpunten. De debat- JJ", bie na een bijeenkomst van de w aelce c°K»missie in de namiddag eraen voortgezet, bewegen zich dan °k tussen.deze beide polen. De heer Guy Mollet, Frans socialist, het eerst het woord nemende als pre sident van de politieke commissie, kon constateren dat de ontwikkeling van be supranationale politieke organisaties 'Heller was geweest dan ieder verwacht had. Dat de zes landen nu hun eigen ^eg gaan en zich niets meer aantrek- Ret K.N.M.I. deelt mede: tengevolge van het helder weer met geinig wind kwam er vannacht in ons 'ahd op vele plaatsen zware nachtvorst mor. Onder invloed van een diepe de pressie voor de kust van Noorwegen *al er de komende nacht meer wind '"aan. zodat de temperatuur dan niet zo lage waarde kan dalen. Morgen bverdag daarentegen wordt ons land Jeheel overspoeld door koude lucht uit Jet hoge Noorden, tengevolge waarvan f6 maximum temperatuur lager zal zijn ?an in de afgelopen dagen. Boven de n oordzee ontwikkelen zich in de koude fbcht buien, die later ook ons land kun- ffen binnendrijven. Bij IJsland ontwik kelt zich een nieuwe storing, die zich vjcnals haar voorgangster naar het Noordzeegebied zal bewegen. Voor de komende dagen moet dan ook bp wisselend weer gerekend worden ®bet temperaturen gemiddeld beneden normale waarde voor de tijd van het laar. De kunstschatten en het meubilair van *k-koning Faroek zullen aanstaande ginter in geheel Europa, Amerika en hsland te koop worden aangeboden, ?'bus meldt het weekblad Al Gamhour Misri. ken van de Raad van Europa een vrees, die bij velen blijkt te bestaan ducht hij niet Een eerste bewijs voor de goede verstandhouding ziet hij in het gebaar van de preconstituante om waarnemers uit te nodigen bij hun werk in de vergadering ad hoe en haar commissie, die volledig recht van spre ken hebben. Mej. Klompé gaf daarna als rappor- trice van de commissie over de modali teiten van de uitvoering van de Eden- voorstellen een korte toelichting op haar rapport. Het was voor haar een kostbare aanmoediging, dat een deel van de suggesties in het twee maanden geleden opgestelde rapport al door de gebeurtenissen achterhaald was. Voor de toepassing van de Eden-voorstellen wilde ook zij evenals Eden zelf en Monnet geen vaste regels zien opge steld, maar handelen overeenkomstig de voorkomende gevallen. In verband met het statutaire verbod aan de Raadgevende Vergadering zich met defensievraagstukken te bemoeien, een verbod waar overigens nog wel eens de hand mee gelicht wordt, stelt de commissie voor het artikel 1 d van de statuten te wijzigen mede met het oog op een goed lopend contact met de toekomstige Europese Defensiegemeen schap en het politieke gezagsorgaan. Daar door het ontstaan van de nieuwe vergaderingen de werkzaamheden van de vertegenwoordigers zich steeds meer uitbreiden, stelt mej. Klompé voor het aantal vertegenwoordigers uit te brei den. Het is te hopen, dat zij met dit voorstel meer succes zal hebben dan het geval geweest is in de Nederlandse Staten-Generaal, die nu zo langzamer hand een deel van de Kamerleden voor al de nieuw ontstane taken buitens lands zal moeten missen. De Fransman Paul Reynaud was gis teren niet op dreef en hield, een lang betoog over de economische situatie van de verschillende landen in verband met de herbewapening, welk betoog moest uitlopen op de conclusie dat een dracht macht maakt. De Engelse libe raal Lord Layton gaf een bijzonder progressieve uitleg aan het Engelse bekende standpunt, die nochtans geen nieuwe perspectieven opende. De Ne derlandse afgevaardigde Vixseboxse (C.H.U.) merkte op dat de gebeurte nissen van de laatste tijd de ontwik kelingslijn ombuigen. Voorheen ging deze van de Raad van Europa naar de bijzondere comité's, nu is het omge keerd, Niettemin dient de Raad van Europa het uitgangspunt te blijven. Evenals Lord Layton constateert Gordon Walker (Labour) dat de pas opgerichte gespecialiseerde gezagsor ganen sterker intergouvernementeel zijn dan men twee jaar geleden gedacht had. Daardoor zal het voor Engeland gemakkelijker worden mede te wer ken. Is dit al een eerste aanwijzing voor een toekomstige medewerking? Als de volle souvereiniteit niet ge handhaafd kan worden, zal Engeland dan geleidelijk aan genoegen nemen met een geamputeerde souvereiniteit? Het debat komt langzaam op gang. Er is een zekere eenheid van opvatting tus sen de bovenvermelde polen. De vrees voor het uiteendrijven beheerst nog te veel de gemoederen en bepaalt nog te zeer de vrij lauwe sfeer der debatten. Bij de Troonrede in de Ridderzaal hadden, zoals gebruikelijk, de ministers op de eerste rij plaats genomen. Men ziet van links naar rechts H.HExc. Drees, Beel, Beyen, Luns, Donker, Cals en Van de Kieft: op de tweede rij H.H. Exc De Bruijn en Mansholt. Volgens een vanochtend te Castel Gandolfo gedane mededeling, heeft Z.H. de Paus een lichte kou en enige koorts. De H. Vader hoeft echter niet het bed te houden. Wel zijn alle audiënties en voor vandaag gemaakte afspraken op aanraden van Zijn arts afgezegd, maar vanochtend heeft de Paus gewoon de H. Mis opgedragen in Zijn particuliere kapel. Men neemt aan, dat de plotselinge weersverandering in dit deel van Italië de oorzaak is van deze lichte ongesteld heid. In een toespraak tot een aantal histo- pathologen heeft de H. Vader gisteren te Castel Gandolfo verklaard, dat de medicus zich op grond van zijn zede lijke verplichtingen een drietal beginse len vor ogen dient te stellen: 1. het be lang van de wetenschap; 2. de persoon lijke belangen van de patiënt: 3. het belang dat de gemeenschap heeft bij ge zondheid en genezing. Een patiënt heeft aldus de Paus nooit het recht zich te laten verminken of zich in zi.in func ties te laten beperken, zelfs niet indien dit geschiedt in het belang van het me- disch-wtenschappelijk onderzoek. De mens heeft recht op zijn psychische en physische integriteit, welk recht nooit mag worden geschonden. Sprekend over de medische experi menten in de Duitse concentratiekam pen. mrkte de Paus op dat „ook de we reldlijke overheid niet het recht heeft zich aan de rechten van de mens op zijn physische, psychische of morele inte griteit te vergrijpen", aldus meldt het K.N.P. uit Castei Gandolfo. Na de officiële plechtigheden in de Ridderzaal heeft H. M. de Koningin gistermid dag in gezelschap van Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet een rijtoer gemaakt door Den Haag. Voor één dag beleefde de stad weer de vreugde residentie te zijn en de bevolking stak dit niet onder stoelen of ban ken en juichte het Koninklijk Gezin toe. Een Haagse automobilist, die dezer dagen 's avonds uit Rotterdam naar zijn woonplaats terugkeerde, hield onderweg even stil om benzine bij te vullen. Thuisgekomen bemerkte hij echter tot zijn grote schrik, dat hij daarbij zijn nationaliteitsbewijs, alsmede enige andere autopapieren, die naast hem op de zitting hadden gelegen, ver loren moest hebben. Bij het eerste ochtendkrieken toog hij aan het zoe ken, doch zijn urenlange nasporingen, die zeer bemoeilijkt werden door het feit, dat hij zich niet meer kon herin neren, waar hij had stilgestaan, bleven zonder resultaat. Teneinde raad waar schuwde hij een passerende A.N.W.B.- wegenwacht, die toezegde langs zijn route een oogje in het zeil te zullen houden. Twee dagen lang speurde de „gele pechbestrijder", telkens wanneer hij daartoe de gelegenheid had, naar de documenten, doch deze waren zoek en "'e de V""" mensen hielden in Brussel een protest-optocht tegen de clementie, oe t Bel9^che oorlogsmisdadigers De Bodt en Van Coppenolle hebben e~ In Net Paleis van Justitie werd een vergadering belegd. Het voorbij *h0eP de stoet duurde drie uur. De optocht werd voorafgegaan door een één venden tiit het beruchte concentratiekamp Breendonck, waar De hen ,?an e kampleiders was. In de stoet liepen vroegere politieke gevanye- erzetsleiders, oorlogsinvaliden en -weduwen en ex-soldaten mee. bleven zoek.- Tegen de avond van de tweede dag, toen hij langs de slootkant een hoopje bij elkaar gewaaide papie ren doorzocht, werd hij aangesproken door een boer, die nieuwsgierig infor meerde, wat hij aan het doen was. De mededeling, dat hij verloren auto papieren zocht, sorteerde een onver wacht effect. De man sloeg zich krachtig voor het hoofd en trok de wegenwacht mee naar een boom in de nabijheid. Een greep in de holle stamen daar kreeg de verbijsterde wegen wacht de papieren onder de neus geduwd. De boer had de vorige ochtend, toen hü zijn koeien ging melken, de pape rassen gevonden. Daar het stortregende, had hij ze voorlopig in een holle boom gestopt, waarna ze echter vergeten in die romantische bergplaats waren blij ven liggen, daar de vinder door drukke bezigheden niet meer aan het voorval had gedacht- Zo hadden de nasporingen van de wegenwacht toch nog succes en keerden de papieren weer bij de opgeluchte eigenaar terug. De Britse amateurgoochelaar Cleaver heeft op het jaarlijkse goochelaarscon gres te Genève voor zijn „vliegende schotel" de eerste prijs gekregen voor het vinden van een nieuwe truc. Zijn vliegende schotel is een draaiende schijf, die uit een doos opstijgt, door de zaal vliegt en weer in de doos terugkeert. De tweede prijs in de afdeling nieuwe trucs kreeg de Franse katholieke geeste lijke Ramuncho. De „Grand Prix" voor goochelen, de hoogste prijs in de wereld der gooche laars, is gewonnen door de Italiaan Mo- roso. Tornedo, een 26-jarige goochelaar uit Stockholm, kreeg de tweede prijs. 300 deskundigen uit 15 landen hebben het congres bijgewoond. Een formatie van zes straaljagers van de Amerikaanse Marine, type Panthér, is tijdens slecht weer tegen een heuvel in Korea gebotst. Alle zes piloten kwa men om het leven. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse Marine heeft mee gedeeld. dat het ongeluk zich Donderdag j.l. heeft voorgedaan. Het gebeurde is pas gisteravond bekend gemaakt opdat men eerst de nabestaanden van de om gekomen piloten kon inlichten. De formatie keerde terug van een vlucht boven vijandelijk gebied. De weersomstandigheden waren zo slecht dat de vliegers besloten op een hen onbekend vliegveld te dalen. Vermoede lijk zijn zij niet -op de hoogte geweest van de heuvelrug, die het vliegveld om sluit, zodat ze tegen de hellingen te pletter vlogen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een brief aan de Tweede Kamer het bouwprogramma 1953 aangeboden. Het bouwprogramma 1952, dat tegelijk met de aanbieding van het ontwerp van de Rijksbegroting 1952 aan de Staten-Generaal werd mee gedeeld, droeg het stempel van de be narde monetaire omstandigheden, waar in het was opgezet, aldus de minister. De noodzakelijkheid de investeringen te beperken om de slechte betalingsbalans in het voorjaar van 1951 te verbeteren noopte er toen toe het programma 1952 sterk te beperken. Voor de niet militaire werken werd het programma vastgesteld op 1236 millioen gulden. Door de in 1951 inge zette gunstige ontwikkeling van de be talingsbalans was het echter mogelijk reeds van het begin van 1952 af meer toe te staan dan uit het programma zou moeten volgen. Het bouwprogramma 1952 biedt, zonder genie en marine, ruw geschat 4000 manjaren meer werkgelegen heid dan dat van 1951 en het bouw programma 1953 ruw geschat 7000 manjaren meer dan dat van' 1952. Omtrent de verschillende sectoren van het bouwprogramma 1Ö53 deelt de mi nister o.m. het volgende mee: Voor woningbouw is 680 millioen gul den aan bouwvolume uitgetrokken, waarbjj de volgende verdeling is ver ondersteld: 27.500 woningwetwoningen; 20.000 premiewoningen; 5000 herbouw- woningen; 2500 andere woningen; dus 55.000 woningen in totaal, exclusief de woningen, die deel uitmaken van boer derijen en bedrijfspanden en een aantal landarbeiders-woningen, die uit het bouwvolume voor boerderijen worden gebouwd. Het is niet uitgesloten, dat in de practijk van deze verdeling zal moeten worden afgeweken, omdat men ook in deze sector afhankelijk is van hetgeen door anderen aan plannen wordt inge diend. Voor 1953 is voor kerkenbouw 22 millioen uitgetrokken, waarmee naar aangenomen wordt in de behoeften kan worden voorzien. Verwacht wordt, dat in 1952 20 millioen gulden zal worden verwerkt als gevolg van de grote vrij heid, die in dat jaar reeds voor ker kenbouw werd toegestaan en waardoor het officiële programma van 15 millioen Er zijn jaren nodig om vriend schap te vormen, maar één ogen blik is voldoende om haar le verbreken. Verdediging van de fez De Egyptische handela ren in hoofddeksels heb ben bij de bevoegde auto riteiten in de vorm van een memorandum een soort „verdediging en verheerlijking van de fez" ingediend. Zij beschou wen de fez als het natio nale Egyptische hoofd deksel. De kooplieden stellen deze vraag: „Wat komt er zonder fez te recht van de kale, de kleine, de vrome en de nationalist?" Ook brengen zij in herinnering, dat per jaar voor 5.078 pond ster ling fezzen werd uitge voerd en dat Egypte in 1950 voor 65.000 pond sterling hoeden heeft in gevoerd. „Het zou dus millioenen kosten, indien de hoed als hoofddeksel werd ingevoerd". Anders bedoeld Een woedende vrouw, die haar man bij een par keerplaats voor auto's te Newport met stenen be kogelde, is tot 25 dollar boete veroordeeld wegens het breken van twee autoramen. Kogel in het hart 15-jarige Edward De Williams zal over enige dagen uit het ziekenhuis ontslagen worden met een kogel in zijn hart. Dertien dagen geleden werd de jongen, een ne ger, per ongeluk door een kogel getroffen, toen hij „cowboy" en indiaantje speelde- De kogel trof hem in de rechterslaap,ging vervolgens door het strot tenhoofd en bleef steken in de hartspieren. Volgens de dokters is het een wonder, dat hij er zo goed is afgekomen. Zij voegden hieraan toe, dat de jongen zich heel fit voelde. Zij zagen ook geen noodzaak de ko gel operatief te verwij deren. Edward zal voor onderzoek regelmatig in het ziekenhuis verschij nen. Het enige wat te zien is, is een klein litte ken aan de slaap. Slaapklimmer Een man uit Havana, die beweert slaapwande laar te zijn, klom dezer dagen in een J.10 meter hoge televiriemast. Dui zenden mensen zagen de man hoog in de lucht aan een kabel bengelen. Het hele verkeer was ge stremd. Op de sommatie van de politie naar bene den te komen, dreigde hij: „Als iemand me hin dert, spring ik naar be neden". Toen de politie en brandweer haar po gingen opgaven, riep hij plotseling: „Ik ben nu wakker". Daarop klau terde hij rustig naar be neden- gulden met 5 millioen gulden zal wor den verhoogd. Voor het L.O., U.L.O., V.H.M.O., N.O. en kleuteronderwijs is voor 1953 57 millioen gulden uitgetrokken. Dit volume is op grond van de Rijksgoed keuringen. verleend in het verleden voor B.L.O. en diverse lagere en mid delbare vakscholen, verhoogd met zes millioen gulden. Verder is rekening ge houden met het bouwprogramma van een Rijksgebouwendienst voor de Rijks luchtvaartschool, voor de universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en de Landbouwhogeschool, alsook met ge raamde bedragen voor het hoger onder wijs in Nijmegen, Amsterdam en Rotter dam. Het totaal kan dan op 77 millioen gulden worden gesteld, waartegenover een te verwachten realisatie in 1952 van 60 millioen gulden staat. De boerderijbouw staat nog sterk onder invloed van de behoeften ter za ke van herbouw van in de oorlog ver woeste boerderijen en van de nieuwe IJsselmeerpolders. Er is in de boerderij- bouw een continuïteit, die ook in de twee komende jaren, waarin de her bouw zal worden afgewerkt, nog aan wezig zal zijn en die in de buurt van 75 millioen gulden per jaar lag. Met het oog op de verruiming van de goedkeuringspolitiek is een bedrag van 80 millioen gulden gesteld 14 Maart gebeurde te Middelharnis een tragisch ongeval, dat Dinsdagmor gen onderwerp van behandeling was van de Rotterdamse Rechtbank. De 43- jarige graanhandelaar M. J. K., eige naar van het pakhuis te Middelharnis, liet op genoemde datum een partij ha ver storten op de begane grond en de zolderverdieping van het pakhuis. Vol gens de dagvaarding was de zoldervloer slecht gestut, de balken hadden de draagkracht verloren, waren gedeeltelijk verrot en de achtergevel van het pand zou onvoldoende aan de balken beves tigd zijn geweest. K. zou volgens de tenlastelegging hebben nagelaten de wanden van het pakhuis door een wal van zakken tegen de zijdelingse druk van het graan te beschermen. Op zéker ogenblik bezweek de ach tergevel, die met de lading haver op de aan de gevel grenzende Vissersplijk Een Afrikaans jochie uit het Noorden van Rho desia heeft een emmer water over het radiotoe stel van zijn ouders ge- goc/ id. „De omroeper zal wel een opfrissertje nodig hebben na zo lang ge sproken te hebben", zei de veelbelovende knaap. (Van onze Haagse redacteur) Gisteravond werd een uit Duitsland afkomstig bericht verspreid, dat bij de geallieerde oefeningen, die thans wor den gehouden, twee Nederlandse vlieg tuigen zouden zijn neergestort, waarbij de twee piloten om het leven zouden zijn gekomen. Aangezien dit bericht los stond van het ongeluk met twee Meteors, dat gistermorgen bij Leeuwarden had plaats gevonden, werd aanvankelijk de indruk gevestigd, dat onze luchtmacht op één dag door een dubbele ramp getroffen zou zijn. Hedennacht is echter duidelijk geworden, dat ook de berichtgeving uit Duitsland betrekking had op het reeds bekende ongeluk bij Leeuwarden. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft eerst hedenochtend de namen van de Dinsdag bij Leeuwarderadeel om gekomen vliegers bekend gemaakt. De slachtoffers zijn de 31-jarige reserve eerste luitenant vlieger J. F. Stubbe en de 26-jarige reserve tweede luitenant vlieger R. H. Mulder, beiden uit Am sterdam. Luitenant Stubbe zou a s. Dinsdag in het huwelijk treden; luitenant Mul der laat een vrouw en een baby van enige maanden achter. Naar aanleiding van het vliegongeluk wordt de vraag gesteld of zes uur oefening per maand voor een maand- vlieger in dit speciale metier voldoen de is en hieraan wordt de suggestie verbonden of het niet zijn nut kan hebben de maandvliegers in een speciale eenheid bijeen te brengen, zoals dit in Engeland het geval is. Een mening overigens die reeds enige tijd in krin gen van de militaire luchtvaart leeft. Daarnaast rijst de vraag of de overgang in de huidige training, waarbij de vlieger direct van Harvards op Meteors komt (het zogenaamde Driffield-system) niet te groot is, gezien de volkomen verschillende eisen die beide vliegtuig typen stellen. De noodzaak van een tussenphase klemt hier wel zeer. Men moet het daarom toejuichen, dat de Fokker-straaltfainer binnen hopelijk niet al te lange tijd in de militaire luchtvaart-zijn intrede doet. stortte. Een voorbijgangster (mevr. A. Boogemanvan Nimwegen) werd onder de vallende gevel en de haver bedolven en zij overleed aan de gevolgen. Verdachte zei niet geweten te heb ben, dat een der balken kapot was en ook had hij niet gezien dat de koppen van een balk verrot waren. Hij had op dracht gegeven, dat het graan een me ter van de achtergevel verwijderd moest blijven. De officier van Justitie, die tegen K. een geldboete van duizend gulden subs, een hechtenis van twee maanden eiste, noemde de wijze van belading van het pakhuis ondeskundig en onbehoorlijk. Uitspraak 30 September. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk krachtige, overigens matige Noord-Westelijke tot Weste lijke wind. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.19—18.48. Maan: 5.21—18.16. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H.M. de Koningin 7 October a.s. tuinstad Slotermeer de grote uitbreiding van Amsterdam naar het Westen officieel te openen. Het Duitse schip „Vesta" heeft van nacht in de Nieuwe Waterweg tussen Maassluis en Vlaardingen een aanva ring gehad met het Deense schip „Otto Petersen". De „Vesta" is zwaar bescha digd. De achtersteven zit onder water en het voorschip steekt nog boven het water uit. Een lid van de bemanning is bekneld geraakt. De man kon niet tijdig genoeg wor den verlost, hij kwam om het leven. Een andere opvarende is overboord gesprongen en wist zwemmende de wal te bereiken. Hij ligt met een shock in een Rotterdams ziekenhuis. Alle op varenden, behalve de kapitein en de eerste machinist, zijn van boord ge haald. Men is bezig de lading uit het schip te halen, waarna men zal trach ten het te lichten. De regering van Nieuw-Zeelancr heeft, naar A.P. meldt, besloten het aantal toe te laten Nederlandse gesteunde immi granten voor het volgend jaar te ver lagen tot 1500. De keuze zal worden be perkt tot ongehuwde ervaren landar beiders, geschoolde bouwvakarbeiders arbeiders uit technische beroepen en on gehuwde vrouwen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rectn voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1