Ook Haarlem moet het stellen zonder wekelijkse koopavond Gemeenteraad gaat accoord met voorstel van B. en W. In Zomerluststraat komt tweede katholieke B.L.O.-school Humoristische ernst rond de Bakenessergracht Reclasseringsdag in Haarlem iZEILJOPPERSj jM. DOUWMA ZOON! r8 g WOL, NYLON I Geen koopavond op Witte Donderdag Spraakwater stroomde door Teisterbant Poging tot moord in Haarlemmermeer VERORDENING OP WINKELSLUITING AANGENOMEN 236 onhoudbare en 1732 zeer urgente gevallen Aantal samenwoningen minder geworden Dank aan de aanstaande Vaders! wZVJeevb Directie Frans Hals theater veroordeeld VERBOUWING STATION HAARLEM DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 Huisvesting in Haarlem Twee nieuwe schoolnamen Nu ook een Baby-dag I Groie Hou&straat 116 voor de BABy Burgerlijke Stand Brand en Nazorg - - tfCltfL DE ORANJEFEESTEN TE BENNEBROEK Tentoonstelling Teylers Museum Postduivenvereniging „De Koerier" Fioresstr.15 Haarlem TeLiesw Tegen dader tien jaar en acht maanden geëist Raadslid stelt vragen Restaurateur vrijgesproken Hulde namens EXPOCE Oplichter aangehouden Waterstanden HEEMSTEDE Uitstapje Kath. Vrouwen beweging Laatste zomerconcert Erewedstrijd voor H.B.C. STEDENONTMOETING HAARLEM—R'DAM VOLLEYBAL Tachtig teams ingeschreven voor de wintercompetitie Beurs van Amsterdam1 Beurs van New Vork S' zi C d d?n de S\ en alle tere weefsels Behoudens een kleine wijziging heeft de Haarlemse gemeenteraad zich gister middag accoord verklaard met het voorstel van B. en W. inzake de winkelsluiting. Dat hield dus tevens in, dat er niets terecht zal komen van een wekelijkse koop avond, waarover vooral de laatste dagen zoveel is te doen geweest. De aanneming van de verordening op de winkelsluiting was wel het belangrijkste, wat er gister middag te beleven viel; waarmede dan nog niet gezegd is, dat de andere vier en dertig punten, die de agenda nog telde, in een wip waren afgehandeld. Integen deel, ellenlange discussies ontsponnen zich over sommige andere voorstellen, en toen wethouder Geluk, die op de voorzittersstoel zetelde, tenslotte in de uitge rookte raadzaal afhamerde, wees de klok reeds acht uur. Van de brede woordenstroom, die zes uren lang had gevloeid, zullen wij probe ren de grote lijn te volgen om ons niet in overbodige details te verliezen! De winkelsluiting werd allereerst aan gesneden door de heer VAN BOCKHO- VEN (Arb.), die het woord voerde na mens zijn fractiegenote mej. VAN BEEK. Dit raadslid, dat de vergadering niet persoonlijk kon bijwonen, noemde de kwestie rond de koopavond kunstmatig opgeschroefd. Het adres van het groot winkelbedrijf en de grotere midden standszaken nam mej. Van Beek onder de loupe en een van haar tegen-argu menten was haar overtuiging, dat de omzet in de winkels niet vergroot zou worden. De omzet wordt bepaald door de koopkracht van het publiek en onge twijfeld zou men boven die koopkracht uitgaan, waarbij het kopen zonder beta len zou toenemen. Zij noemde de koop avond dan ook economisch ongezond. Speciaal de kleine winkelier zou er de dupe van worden, want zijn lasten zou den verzwaard worden zonder dat zijn omzet hoger werd. Met betrekking tot de verordening zelf bepleitte zij, dat ook op Witte Donderdag de winkels 's avonds gesloten zouden zijn. De heer Van BOCKHOVÉN zelf stelde nog de vraag, of niet alleen de winkelier, maar ook de koper strafbaar is, wanneer hij na sluitingstijd inkopen doet. De heer SPEK (A.R.) ging eveneens accoord met het voorstel van B. en W.; ook hij zag de noodzaak van een koop avond niet in. In het bijzonder bracht hij tenslotte de winkelsluiting op Zondag ter sprake. Namens de K.V.P.-fractie voerde de heer SCHIPPERS het woord en ook hij stemde met de verordening in. Inzake de koopavond verklaarde deze spreker, dat het standpunt van zijn fractie be paald wordt door het advies van de georganiseerde middenstand en de organisaties van het winkelpersoneel De avond van Witte Donderdag had de heer Schippers graag als „gesloten" gezien. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) had liever gehad, dat de consument wat meer betrokken was geweest in de koopavond affaire. Deze heeft over het algemeen weinig vr«e tijd om inkopen te doen. Zij kon zich overigens niet verenigen met de wekelijkse koopavond, maar wees er terloops op, dat alle zaken tussen de middag dan wel geopend moesten zijn, hetgeen nu niet altijd het geval is. Verder merkte zij op, dat de straat handel in de verordening er wel opval lend goed afkomt en zij achtte het on juist, dat fruitwinkels binnen 25 meter van voor het publiek bestemde toegan gen tot ziekenhuizen alleen op deze voorwaarde gedispenseerd werden. Die straal van 25 meter moest gelden voor het ziekenhuis in het algemeen. Nadat de heer PROPER (Comm.) ver klaard had, dat zijn fractie al evenmin gebrand was op een koopavond, maar dat zij het ook onnodig vond om vrij stelling te geven op de Donderdagavond voor Pinksteren, kwam wethouder HAP- PÉ aan het woord. Deze zeide, dat het nu eenmaal moei lijk is het iedereen naar de zin te ma ken. In de kringen van de midden stand heerst er op dat punt geen een stemmigheid. Alle belanghebbende groepen zijn in deze kwestie gekend, maar wanneer ook de consument er volledig bij betrokken zou zijn, dan was het werk nog moeilijker geworden. Bij de eenstemmigheid van de raad voelde de wethouder geen behoefte om de argumenten tegen de koopavond op nieuw naar voren te brengen. Koopavonden voor de grote feest dagen bleken noodzakelijk te zijn en ook algemeen gewild. Eventuele vrij stelling op Zondag zal met de uiterste voorzichtigheid behandeld worden Strafbaarheid bij kopen na sluitings tijd is niet uitgesloten, wanneer de ko per de verkoop heeft uitgelokt. Overi gens bestaan er geen strafbepalingen, omdat de koper dan weinig bereid zal zijn tegen zijn winkelier te getuigen. De straathandel aldus spr. zal serieus worden aangepakt. Dat moge onder meer blijken uit het feit, dat ver pachting der stands in handen is gege ven bij de wethouder voor Midden- standsbedrijven. Vroeger ressorteerde dat onder Financiën. Verschillende raadsleden kwamen daarop met hun repliek. De heer SCHIP PERS kwam met een motie over de Witte Donderdag, welke door B. en W. werd overgenomen, en de heer PROPER probeerde ook de Donderdag voor Pink steren te torpederen. Dat ging echter niet door, want de raad verwierp zijn voorstel met 304 stemmen. De kwestie omtrent de fruitwinkels bij de ziekenhuizen zgl echter nog nader worden bekeken. Blykens de officiële gegevens van het Hnisvestingbureau bedroeg het aan tal ingeschreven onhoudbare gevallen op 1 September j.I. 236. Als zeer urgent stonden ingeschreven 1732 gevallen. De cijfers op 1 Augustus j.I. waren resp. 200 en 1725. Zo op het eerste gezicht doet zich dus het merkwaardige geval voor, dat het aantal inwoners van Haarlem in dalende lijn is, terwijl het aantal on houdbare en zeer urgente gevallen om. hoog springt. Wethouder Happé ver klaarde echter gistermiddag in de ge meenteraad, dat deze absolute cijfers niet alles zeggen. Het staat namelijk vast, dat het aantal samenwoningen in Haarlem minder is geworden. Het woningtekort van zeven duizend werd het vorig jaar berekend naar het aantal samenwoningen. Ge voeglijk mag dus worden aangenomen dat het totale tekort niet is gestegen, misschien wel gedaald. Door gezinsuitbreiding enz. blijft het toch onvermijdelijk, dat de urgente en onhoudbare gevallen in aantal blijven toenemen, doch dat cijfer zal in ieder geval minstens gestabiliseerd worden, wanneer de 700 in aanbouw zijnde wo ningen in gebruik genomen kunnen wor den. Voor wie er nog meer belang in stelt: op 1 September j.I. stonden er 175 aanvragen ingeschreven voor huisjes voor ouden van dagen. De vorige maand werden er op het bureau 1288 bezoekers genoteerd. De openbare school voor gewoon lager onderwijs, nabij de plaats, waar de Jan Gijzenvaart uitmondt in het Noorder Buiten-Spaarne, zal worden aangeduid met de naam „Jan Gijzenschool"; de openbare school voor gewoon lager on derwijs, gelegen aan de Karolingenstraat, met de naam „Mr. J. H, Thielschool". Advertentie Talrijk waren de goede inzendingen die wü van de aanstaande Vaders op onze prijsvraag mochten ontvan gen ter gelegenheid van de opening van ons nieuwe filiaal in de Wij zeggen hun daarvoor harteliik dank! Na lang overwegen hebben wij be sloten het idee, om eens per maand een Baby-dag in te stellen, over te nemen. Voortaan zal nu iedere Baby, die op een door ons aan te wijzen Baby-dag wordt geboren een ge schenk ontvangen ter waarde van 1 25.mits voor minstens 50 m één onzer zaken wordt besteed. De twee in aanmerking komende prijswinnaars zullen wij bericht zenden. Grote Houtstraat 116 - Tel 13339 Anegang 46 - Tel. 14651 - Haarlem GEBOREN: L. E. van MarleReef z: M. A. van Bakel—Dingenouts z; L. M. de Korte—Reuzenaar z; H. Ritzer—Nij- meijer z; B. Maring—Douwsma d; A M. E. de Vrijer—Behage d; E. K. Schu'lz— Laarman d; F C. SchnellenbergNue- sink d; A. C. BornBoon d; J. W. Geu- zebroek—Hildebrand d; J. Hendrikse— Steenbakker d; M. E. Zethof—Jansen d* B. de Vries—Sluiter d; M. S. Markus- Rieu d. ONDERTROUWD: H. F. Schilling en L. W Mattz; C. M. Grannetia en C. W. M. Ooms; G. W. Tuilenaar en C J. Maas- B. J. Huijgen en H. P. van der Meij- E. Visser en W. W. Oudhoff; R. Puik en A. D. H. van Velzen; J. van der Brugge en C. M. Brouwers; A G. A Dekker en G. B. Maas; G. Hessels en J. M. W. Wientzek; C. F. Muller en M E. Werkhoven; J. van Veen en J. M. Wam- bach; G. L. J. Pennarts en C. J. Ónvlee; J. m; van Berk en J. C. de Mooij; w'. J. de Haan en H. J. M. van der Chijs; J. Th, Habich en H. Benjamins; D. Nel- lestein en D. Koopman; P. M. van Deijck en P. M. Malherbe; D. Lodder en J. A. Rooseboom de Vries; W G Prenen en J. M. C. Heilker. GEHUWD: J. W. Bergman en B. van Leeuwen; W. J. van Nieuwland en M. Selhorst; W. L. Sabelis en G. H. M. Bult; J. C. Lammertsma en T. Klop; J. P. van Kipshagen en J. de Zwart; F. Kop pen en D. de Zwart; D. Ineke en W. C. H. Verbeek; A. H. Gilson en M. Diele- man; J. A. Rosbach en G. B. M. Caron: J. Möhringer en C. A. Meinema; M. Wesselink en G. W. de Graaf; J. A. Weber en J. Devies; J. Stolwijk en G E. van den Bosch; H. W. van Deursen en M. G. Bulters; C. van Eeuwijk en A iVI Harder; G. Emond en J, F. de Jong; i. H. Zeldenthuis en M, A. Ligtenberg; S. J. van der Werf en L de Boer; P Kranendonk en A. S. Hoefnagel OVERLEDEN: R H. A. Rikkert, 86 j.. Nieuwe Gracht; K. Koome, 87 j:, Lin- schotenstraat; H. M. H, van der Laan, 76 j., Hazepaterslaan. Het voorstel van B. en W. om een garantie te verlenen voor de kosten van stichting en eerste inrichting van een katholieke B.L.O.-school in perceel Zomerluststraat 25 gaf al evenzeer aan leiding tot uitgebreide discussie. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) vindt het onjuist, dat de school in dat perceel kwam. Dat mocht trouwens ook niet krachtens bestaande bestemmingsvoor schriften. Het perceel is prachtig woonruimte. Spr. betreurde het trou wens in het algemeen, dat zovele grote huizen aan de woonruimte ontvielen. Zij vindt het in dit geval bovendien een bezwaar, dat de school aan de rand der gemeente komt te liggen en daarom moeilijk te bereiken is. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) bracht daar tegen in, dat de raad de vorige maand een groot huis in het Florapark bestemd had voor de „Bescherming Bevolking" en derhalve zijn eigen verordening overtreden had. Dat kon ook, omdat de. omstandigheden zich sedert 1935 aan merkelijk gewijzigd hadden. Zij wees er Vóórts op, dat de toestand in de schob) aan de Nic. van de Laanstraat uiterst urgent is. Men kan niet meer aan de aanvragen voor nieuwe leerlingen vol doen. De school aan de Zomerluststraat is met de buslijnen 6 en 3 te bereiken, zij het dan tot aan het Schouwtje. Het per soneel haalt bovendien de kinderen van bepaalde punten af. Alles is geprobeerd om huisvesting te vinden en dit bleek de beste oplossing te zijn. De heer GOEDEE (Arb.) merkte op, dat de opmerking van mevr. Scheltema niet ter zake deed, omdat de bestem mingsvoorschriften waren gemaakt om de welstand van de wijk te handhaven. Zij steunen dus niet op de Woningwet. Spr. moest overigens overtuigd zijn, dat deze oplossing de beste was, eer hij zijn stem aan het voorstel zou geven. Wethouder GELUK verklaarde, dat de behoefte aan nieuwe ruimte reeds jaren bestaat. De tweede school is be trekkelijk klein en de aanschaffings prijs is niet buitensporig hoog. Hij achtte deze oplossing ook alleszins redelijk. De heer MOL (Comm.) zeide nog, dat zijn fractie in het belang van het kind het voorstel zou steunen. Zonder hoofde lijke stemming werd het voorstel aange nomen met de aantekening, dat de V.V.D. tegen was. Eveneens werd besloten om medewer king aan een nieuw te stichten katho lieke V.G.L.O.-school in de omgeving van de Zomervaart. Wel maakte mevr. SCHELTEMA in het algemeen de sug gestie, dat het misschien mogelijk was in een bepaalde wijk een centraal ge bouw te stichten, waar verschillende V.G.L.O.-scholen de kooklessen zouden kunnen geven. Mej. BOLSIUS (K.V.P.j achtte dat niet onmogelijk, ofschoon dan de ruimte wellicht te klein zou worden en er meer kooklokalen zouden moeten worden ingericht. Dat zou financieel niet voordeliger worden. Wethouder GELUK wilde die sugges tie toch wel in gedachten houden. Het treffen van brandveiligheidsvoor zieningen aan het gebouwencomplex van Nazorg aan de Schalkwijkerweg ontmoette tegenstand bij de heer HEN- NEVELT (Comm.). Deze was namelijk van mening, dat die voorzieningen on voldoende waren. Hij bleef daarbij, hoe wel wethouder BAKKER verklaarde, dat B. en W. afgegaan waren op het des kundig advies van de brandweer zelf. De motie van de heer Hennevelt om het voorstel aan te houden en opnieuw het advies in te winnen van de brandweer werd verworpen met 295 stemmen. Het verlenen van medewerking voor een rijwielbergplaats bij de Dr. H. Bavinckstraat kreeg enige commentaar van mej. BOLSIUS (K.V.F.). De kosten waren zeer hoog, zeker vergeleken by andere projecten van die aard. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) dacht daar ook zo over en tenslotte werd be sloten de medewerking alleen in prin cipe te verlenen en het kostencijfer later or,der handen te nemen. Bij het voorstel om een school te financieren, die in de omgeving van de Muiderslotweg zal worden opgericht, wees de heer VOOGD (Arb.) op een krantenbericht, dat een bepaald percen tage van de bouwkosten zou kunnen worden besteed aan de verfraaiing van overheidsgebouwen. Hij zou dan graag Haarlemse kunstenaars inschakelen. De heer VAN VELSEN (K.V.P.; steunde dat, maar wethouder GELUK deelde mede, dat er in feite daaromtrent nog niets bekend was. Indien de moge lijkheid zou bestaan, dan zou hij die gaarne in overweging nemen. Daar was verder het voorstel om gas- geisers aan te brengen in de 83 flatwo- ningen aan de Planetenlaan. De heev VAN BOCKHOVÉN zag meer heil en voordeel in electrische geisers, doch wethouder ANGENENT zag het voordee; meer in gas. En daar bleef het toen bij. Het voorstel tot inrichting van het voormalige gymnastieklokaal in de Hagestraat tot filiaal van de Stadsbi bliotheek bleek niet helemaal juist te zijn. Wethouder GELUK deelde mede. dat het de bedoeling was om daar eqn wisselbibliotheek voor instellingen e.d onder te brengen. Wellicht is er dan de mogelijkheid een filiaal van de uitleen bibliotheek daar te vestigen. De heer SPEK (Arb.) zou de zaal liever een andere bestemming geven. Als er een bibliotheek in Oost moest komen, dan zou men het toch verder* moeten zoeken. Ook mej. BOLSIUS (K.V.P.) vroeg zich af, of het wel juist was dat zo te doen, te meer daar het van tijdelijke aard zou zijn. Wethouder GELUK antwoordde, dat er geen andere mogelijkheid bestond. De enige oplos sing was feitelijk een nieuwe biblio theek, maar dat kan nog wel jaren du ren. Het voorstel werd daarop aange nomen. Ruim een uur hield de raad zich daar na bezig over de kwestie van een huis- eigenaar. Deze had van B. en W., die geadviseerd waren door Bouw- en Woningtoezicht, de last gekregen 'n per ceel in de Aelbertsbergstraat geheel in orde tè maken. Een van de eisen was het leggen van een betonnen bodemaf sluiting. De betrokken huiseigenaar was daarop in beroep bij de gemeenteraad gegaan. De meningen in de raad liepen nogal zeer opvallend uiteen. De een vond, dat Bouw- en Woningtoezicht te weinig, de ander dat deze instantie te veel soepel heid betracht; de een meende, dat te veel gevergd werd van de huiseigenaar, de ander, dat deze flink moest worden aangepakt enz. Iedereen was het er wei over eens, dat er iets aan het betrokken huis moest worden gedaan en tenslotte werd besloten het beroep te verwerpen met uitzondering van de betonnen bo- demafsluiting. Daaromtrent zal opnieuw advies worden ingewonnen. De overige voorstellen werden zonder of althans met weipig commentaar aan genomen. Advertentie Op de eertse dag der oranjefeesten te Bènnebroek werden 's middags onder grote belangstelling wedstrijden in het ringrijden verreden. De foto toont ons een der jeugdige deelnemers die op zijn versierde fiets een gelukkig moment beleeft door de ring goed aan zijn „haak te slaan"- Gisteravond hield de heer Harry Pre nen voor verschillende raadsleden en leden van de sociëteit „Teisterbant" een causerie over het al* of niet dempen van de Bakenessergracht. Het was meer voor de leden van de Haarlemse ge meenteraad, dat deze vergadering be legd was. immers, zo zei de geachte inleider, zij zouden bij een eventuële behandeling van dit vraagstuk op de hoogte zijn van wat het publiek er -van dacht. Harry Prenen heeft echter gisteravond geen nieuwe gezichtpunten omtrent de demping naar voren gebracht, want nog steeds bleek hij een trouw aanhan ger te zijn van de stellingen, die de Rijnlandse Academie, waarvan hij toen aig. secretaris was, in een ingezonden stuk twintig jaar geleden kenbaar heeft gemaakt. Ook toen was er sprake van een dergelijk „vandalisme", zoals de president van „Teisterbant" het uit drukte, met welke opmerking hij zich direct uitsprak tegen een eventuële demping van dit oude stadsgedeelte te zijn. Het is inderdaad het oudste gedeelte van de stad, want men vindt daar de oudste kerk en het oudste hofje (Dirk van Bakenes) van Haarlem. Na een kort historisch overzicht, waarin de heer Prenen het betreurde, dat vele oude grachten en stadspoorten hadden moe ten wijken voor de uitbreiding van het stadsverkeer hetgeen hij overigens een zwak argument vond, ook de pre sident was deze mening toegedaan liet hij gaarne het woord aan voor- en tegenstanders van de demping. Wethouder Geluk vroeg zich at waarom de heer Prenen gesproken had over de demping van de Bakenesser gracht en deze causerie had willen voordragen voor een auditorium van enkele raadsleden. De president God fried Bomans merkte op, dat deze bij eenkomst volkomen nutteloos scheen, doch hij wenste bij een verdere ge dachten wisseling voorop te stellen, dat ook wethouder Geluk sterfelijk was, waardoor de mogelijkheid opengelaten werd, dat né hem een andere wethou der zou komen, die een „verkeerde" mening zou zijn toegedaan. De heer Schippers bracht naar voren, dat de Bakenessergracht toch wel op het pro gramma van de raad heeft gestaan. Na melijk bij de begrotingen van 1951 heeft men een geldpost willen creëren voor het herstel van een gedeelte van de walmuren, die in bouwvallige staat verkeerden, Hiervoor was een aan zienlijk bedrag nodig. Zou men echter de hele gracht moeten conserveren en behouden, dan zou het totale cijfer lig gen tussen een half en een millioen gulden. „Dit eigenlijk is de achter grond, waarom er enkelen zijn, die aan demping van de Bakenessergracht den ken", aldus de heer Schippers. De heer Andriessen, wiens wieg aan de Bakenessergracht heeft gestaan, verklaarde zich abrupt voor demping, immers het zou een iogisch sluitstuk vormen van de algehele verfraaiing van de stad, die de vroede vaderen van Haarlem voorstaan. Godfried Bomans vroeg aan de heer Andriessen of hij dit strevei) betreurde, waarop deze mei een onbevangen „neen" antwoordde. Mevrouw Scheltema vroeg of het verantwoord was het straatdek bij de firma Enschede te verbreden, voor ver keer, zodat daar dus een soort pijpen la zou ontstaan. De president her haalde nog eens, wat hij aan het begin van deze avond had gezegd, dat ver- keersargumenten bijzonder zwak zijn. Hij kon namelijk niet inzien, dat de aesthetica steeds maar moest wijken voor de voortschrijdende en alles ver nietigende techniek, „laten ze dan maar de auto's versmallen". Een van de aanwezigen merkte op, dat het le ven maar eens aan het woord gelaten moest worden. Hij noemde in dit ver band het amphitheater in Nimes, waar niets meer aan gedaan wordt en dat toch blijft staan. „Laat de Bakenesser gracht, zoals ze is en doet er niets meer aan", zo luidde zijn advies aan de raadsleden, die het er niet mee eens waren, getuige hun gemompel van af keuring. Tot slot van de vergadering kwam een bewoner van de gracht aan het woord, die antwoord moest geven op de vraag van de heer Bomans, of de gracht werkelijk zo stonk, zoals men graag voorwendt „De Bakenesser gracht stinkt, zoals elke gracht stingt", was het commentaar van de heer Van Wees, die met deze uit spraak een luid applaus in de wacht mocht slepen. Hij was van oordeel, dat elke verandering noodlottig zou zijn en De president van de Haarlemse recht-, bank, mr. A. Baron van Tuyll van Se- rooskerken, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in twee kort-gedingen, die de directie van het Haarlems Dagblad aanhangig had gemaakt tegen de di rectie van het Frans Hals-Theater. Zo als bekend betrof het hier enige kwa lijke publicaties van het theater ten opzichte van genoemd dagblad. De president noemde het optreden van de directie van het theater „een onrechtmatige handeling, die indruist tegen de zorgvuldigheid, die in het maatschappelijk verkeer betaamt tegen eens anders persoon of goed." Hij ge lastte dan ook de gewraakte publicaties te staken en verbood soortgelijke uitin gen bekend te maken of te versprei den onder een dwangsom per dag van f 500, met betrekking tot het eerste ge ding, en van f 1000 aangaande het tweede geding. Bovendien werd de directie van het theater veroordeeld tot het betalen van de proceskosten in beide gedingen. Met ingang van vandaag is er in Teylers Museum een tentonstelling van Duitse, Franse en Italiaanse grafi sche kunst uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Deze tentoonstelling zal tot Kerstmis te bezichtigen zijn. De postduivenvereniging „De Koerier" te Haarlem hield Zondag j.I.. een wed vlucht vanaf Vilvoorde (België), af stand ongeveer 165 km. De duiven wer den in vrijheid gesteld te 09.10 uur met Noord-Oosten wind. De prijzen werden als volgt behaald: J. Offerman 1, 21; J. Heerschop 2, 3, 17; F. v. Honschoten 4; P. Stokman 5, 22; A. C. Pieke 6, 11, 13, 15; P. Dik 7, 14. 1b, 18, 20; Th. Krouwels 8; O. Veeninga 9, 19; I. J. v. d. Walle 10; J, v. Honscho ten 12. De eerste duif werd geconstateerd te 11.37 uur, snelheid 1100,72 meters per minuut. De laatste duif werd geconsta teerd te 11.50 uur, snelheid 1012,04 me ters per minuut. Advertentie HAARDEN en KACHELS le klas merken Betaling in overleg bij het Soendapiein verklaarde zich dus tegenstander van een demping. Hierna sloot de president de debat ten en ging men luisteren naar een wire-recorder-opname van een raads vergadering, die het punt behandelde: de demping van het Spaarne, en een reprise was van de „vinding" twee jaar geleden tijdens een bijeenkomst van autoriteiten en journalisten. In tegenstelling met andere gemeen ten zat ae collecte ter gelegenheid van ae Reclassermgsaag m tiaar tem op 2a- teraag 27 Sepiemöer woraen gehouden, in ae aan deze datum voorafgaanae da gen zullen collectanten aan huis komen voor ae lijstencollecte. In Bloemendaal zal gedurende veertien aagen gecutlec- leera worden en wel van 22 September tot en met Zaterdag 4 Oct. en Heem stede hee]t aezeljüe perioae als Haar lem geicozen, namelijk van 22 tot en met 27 September. Het doel van de Nationale Reclasse ringsdag is belangstelling te vragen voor de arbeid van de reclassering. Keclasse- ren is niet in de eerste plaats een taak van de overheid, maar van het particu liere initiatief. Daarom meent men, dat het werk geestelijk en materieel gedra gen moet worden door de gehele Ne derlandse bevolking. Belangstellenden kunnen het werk steunen ocor in de komende dagen bij te dragen in de col lecte of deel te nemen aan ae pracuscne arbeid. In het arrondissement Haarlem be staan afdelingen van verscheidene re- classermgsinstellingen die met elkaar samenwerken in ae Reclasseringsraad, in enkele commissies uit deze raad en thans bij ae voorbereiding van de jaar lijkse collecte. De taak van de instellingen is het uit oefenen van toezicht, het brengen van bezoeken in de cel, nazorg (hulp en steun die de reciasseerder biedt om de ex-gevangene weer geheel zijn plaats in de maatschappij te doen hervinden) en voorlichting aan de i echter. Het toezicht wordt uitgeoefend op iemancr die een strafbaar feit heeft ge pleegd en een voorwaardelijke straf is opgelegd en de gevangenen, die een bepaald gedeelte van de straf achter de rug hebben en voorwaardelijk in vrij heid zijn gesteld. Gevangenisstraf is voor velen, die een niet te ernstig ver grijp hebben gepleegd, niet altijd ae aan gewezen weg om hem of haar op 't goe de pad terug te brengen. In de praktijk is gebleken, dat met toezicht en hulp als regel meer wordt bereikt dan een gevangenisstraf, In de strafgevangenis onderhoudt een reciasseerder contact met de gedeti neerden, Problemen worden besproken en de terugkeer in de maatschappij wordt voorbereid. Voor de rechter is hei van belang, dat hij voor het vonnis volledig omtrent de verdachte is Ingelicht. Daartoe dient het voorlichtingsrapport, dat antwoord moet geven op de vraag, hoe hij tot de daad is gekomen. Is de verdachte reclassabel en wat is in het belang der maatschap pij en hem de beste maatregel? Behalve deze taken verrichten de re- classeringsinstellingen nog andere werk zaamheden, waarvan een beknopte op somming volgt: exploitatie van inrich tingen, waarin bepaalde soorten voor waardelijk veroordeelden en voorwaar delijk in vrijheid gestelden enige tijd worden opgenomen, recreatie, en ver- speiding van lectuur in de gevangenis sen en huizen van bewaring, het geven van uitvoeringen met het doel de gevan genen geestelijk op te heffen en trac- taties. In Haarlem, Bloemendaal en Heem stede bestaan comité's die de collecten voorbereiden. Zij hebben reeds mede werking ondervonden. Vermeldenswaard is dat de leden van het Heemsteedse politiecorps zich beschikbaar hebben ge steld aan de straatcollecte op Zaterdag 27 September deel te nemen. Er zijn nog collectanten nodig. Men kan zich opgeven aan de volgende adressen: Lange Wijngaardstraat 32 (tussen negen en twaalf uur), Wester houtstraat 6, Zijlweg 21, Jan Gijzen- kade 103 en Tweede Zuidpolderstraat 61 te Haarlem. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 62-jarige T. C. uit Haarlem, als verdacht van diefstal in vereniging en poging tot moord op de landbouwer v. d. H. uit Haarlemmer meer. De landbouwer droeg een grote som gelds bij zich, welke alleen door middel van geweld verkregen kon wor den. De poging werd in de nacht van 4 op 5 April verijdeld daar de recher che reeds te voren door de medeplich tige S., die van T. C. wilde afkomen, gewaarschuwd was. Na een langdurig verhoor door de president, mr. Top, eiste de officier van justitie, mr. B. van den Burg, een ge vangenisstraf van 10 jaar en 8 maanden. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 2 October. Ongecorrigeerd) Het raadslid M. J. Goedee Jr. (P.v.d, A.) heeft het College schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de uit breiding van het Haarlemse station met een derde perron. Kunnen B. en W. mededelen of de thans aangevangen verbouwing van de achterzijde van het station tevens in houdt, dat na het gereedkomen daarvan ook aan de achteringang plaatskaarten kunnen worden gekocht? Zo dit het geval is, is het B. en W. dan bekend of het in de bedoeling ligt van de Nederlandse Spoorwegen om die ingang op werkdagen tijdens meer uren open te stellen? Zo zulks niet in het voornemen ligt en B. en W. met mij van mening zijn, dat het maken van een volwaardige tweede ingang van het station kan lei den tot enige vermindering van de ver keersdrukte op het Stationsplein en in de van het Noorden uit toegang geven de viaducten naar het station en dat zulks ook overigens in het belang van de bevolking van het Noordelijke stadsdeel zal zijn, zijn zij dan bereid om zo dit niet reeds is gebeurd er bij de Nederlandse Spoorwegen og aan te dringen, dat de achteringang op werkdagen tijdens meer uren wordt opengesteld en dat aldaar ook gelegen heid zal worden gebodgp tot het kopen van plaatskaarten? Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse rechtbank terecht de 35-jarige restaurateur A. H. P. uit Zandvoort, die er van beschuldigd werd de 59-jarige stratenmaker B. L. met een schóp te hebben geslagen. Hoewel de getuigenis van B. L. tegenstrijdigheden vertoonde, hoorde de restaurateur f 150 boete subs, zestig dagen tegen zich eisen. Vanmorgen werd bij door de recht bank vrijgesproken. De heer K. J. van Kampen, die gis teren zijn 40-jarig jubileum vierde als Commies ter Secretarie, kreeg 's mid dags te zijnen huize bezoek van het volledige bestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd en de leden der Commissies dezer Vereniging. De voorzitter, de heer K. R. van Staal, heeft de heer Van Kampen toegesproken, die hij niet alleen prees als een ambi tieus ambtenaar, maar* ook als een der mensen, die zijn plaats tijdens de bezet tingsjaren heeft weten in te nemen. Hul de werd de heer Van Kampen gebracht voor de vervulling van het secretariaat- schap sedert de oprichting van deze ver eniging en voor zijn trouw en kameraad schap, die hij aan zijn makkers heeft ge geven. Namens de afdeling Haarlem werd de jubilaris het prachtige boekwerk aange boden: „De faam van Nederland" terwijl mevrouw Van Kampen bloemen kreeg. Zondag j.I. is door de Haarlemse po litie aangehouden de Haarlemse ver tegenwoordiger H. ter M., verdacht van oplichtipgen en verduisteringen. Hij had zich schuldig gemaakt aan het op oneerlijke manier in het bezit ko men van twaalf bussen Nes-café, één blik pork, twee radiotoestellen en wat geld. Hij beate! cis deze goederen op naam van zeer bekende Haarlemse firma's die enige tijd later een nota van de leverancier op hun toonbank zagen liggen, terwijl er door hen in werkelijkheid niets gekocht of maar oesteld was. Donderdag 18 September Hoog water: 3.23 u. en 15.43 u. Laag water: 11.23 u. en 23.36 u. Vrijdag 19 September Hoog water: 3.51 u. en 16.08 u. Laag water: 11.54 u. Maanstand: nieuwe maan 8.22 u. Dinsdagmiddag maakten 27 leden van de Kath. Vrouwenbeweging afd. Heem stede een uitstapje naar Amsterdam. Eerst werd de confectiefabriek „Hollan- dia" met een bezoek vereerd en daarna werd de inwendige mens versterkt. Des avonds werd het uitstapje besloten met een bezoek aan „De Kleine Komedie", waar „Comedia" de muzikale comedie „Waarom jok je Chérie" opvoerde en waarvan de dames buitengewoon hebben genoten. Precies 12 uur de mannen konden er hun horloges op gelijk zetten waren de dames weer thuis. Zondagmiddag zal de R.K. Harmonie „St. Michaël" het laatste zomerconcert in het wandelbos „Groenendaal" geven en wel van 35 uur. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door het Kath. Gemengd Koor onder leiding van de heer Evert Haak. Het door „St. Michaël" uit te voeren program ma is tot nog toe niet bekend; het Katholiek Gemengd Koor zal zingen; „O, Gulden Hoofd" van Jac. Bonset, „Lekker Beetje en Klein Biertje" van Jooske Stock en twee negro-spirituals, bewerkt door Evert Haak, n.l. Swing Low en Deep River. Bij goed weer zal het aan belangstel ling zeker niet ontbreken, vooral nu „Groenendaal" zich met herfstkleuren gaat versieren. In het kader van het gouden jubi leum zullen a.s. Zaterdagmiddag te half vijf RCH en Stormvogels een ere wedstrijd spelen in het Heemsteeds Sportpark. Rembrandt: „Kon-Tiki". Documentair* reisfilm. Toegang: alle leeftijden. Tijden 4 15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Een 011 vergetelijke. melodie". Toeg.: alle le®ft- Cinema Palace: „Vier meisjes van Bro»» way". In technicolor. Toegang: alle leetw den. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tom Brown's kostschool]aren Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uu Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 u Journaalvoorstellingen, aangevuld met f kenfilms en musicals. Frans Hals: „De laatste dagen van Fm" peï". Toegang: 18 jaar. Tijden: dagelijks U* 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.1» u* Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur Lido-Theater: „Paula". Loretta youne; Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.13, en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Meesters der muziek Jascha Heifetz, Ar hur Rubinstein. Toe gang: alle leeftijden. M City: „Strijd om de Apachen-pas". technicolor John Lund. Tijden: 2.15, 4.30, en 9.15 uur. Tóegang: 14 jaar. Spaarne: „Super-man" en „Goud van "e vada" Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9 15 uur. Zondag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Minerva-Theater: „Warsaw Concerto Donderdagavond 8.15 uur, toegang 14 Ja*»* Donderdag 18 September Stadsschouwburg: Het Rotterdams Toneel „De Mirakelridder", 8 uur. Grote of St. Bavokerk: Orgelconcert door J. L. Schouten, 3—4 uur 's middags. Vrijdag 19 September Gem. Concertgebouw: H.O.V. 9de Zomef' concert, dir. Marinus Adam. Sol, J. Stuurop, viool, 8 uur. Advertentie - m S prima waterdichte caban 10 70 maat 50 pl.m. 6 jaarJ Gen. Cronjéstr. 4244 - Tel. 15438 j Haarlem-Noord De Nederlandse Basketball Bond af' deling Haarlem organiseert op Donde'"' dag 2 October a.s. des avonds 20 ul|r in de grote zaal van het Krelagehüi» aan de Leidsevaart een stedenontmoe* ting Haarlem tegen Rotterdam, waa' dan zowel de dames als heren van beid" steden elkaar strijd zullen leveren. Ondanks de geleden nederlaag te Rot' terdam van de Haarlemse damésploeft mogen wij wel aannemen dat de strijd thans weer geheel open zal zijn, med® door het enigszins versterkt uitkome" van de Haarlemse dames, zodat oen overwinning zeker niet uitgesloten mad worden geacht. Bij het herenteam is de situatie we) enigszins anders, want, hoewel men J° het veld zal komen om zich te revanche' ren van de geleden kleine nederlaag hef team van Rotterdam zal daarente gen sterker uitkomen, n.l. met de inter- ruit!orióls Hille en Ncw-maüis. zodat een gelijk spel ;een fraai resultaat, genoemd mag worden. Hoewel de Haarlemse dames en herph nog volop in training zijn en het n.of wel even zal duren voor een definit'^ ve samenstelling bekend zal zijn, de Rotterdamse afdeling thans reeds teams vastgesteld, n.l.: Dames: R. Schapers (aanv.); W. Heer; T. Scholten; L. Noijen; E. Wif' brun; N. Veth; D. Witvliet en A. va Beekum. Heren: A. Koemans; J. v. Wijngaarden B. Prins; T. S. Lim; J. Tjoeng (aanv'; H. Bamberg; P. de Jong; T. v. d. Let"' J. Hille; P. Groot; D. Liem. Niet minder dan tachtig teams, twi1^ tig meer dan verleden jaar, schrev® in voor de a.s. wintercompetitie di evenals vorig seizoen, op Woensdag avond in het Krelagehuis gespeeld 2 worden. Hier volgt de comoetitie-indelingl Dames rfi le klasse: Die Raeckse, VCK, PSV PSVH II, Rapiditas, Velox, VCR, 0=p' PWN. 2e klasse: Die Raeckse II. BGV, Ra111?!, laan, OVRA, Velox II, Rapiditas VCR II. HBC, GIOS. 3e klasse A: Die Raeckse III, P®, ik III, HBC II, HBC III, Velox III, OSS BGV II, Leonidas. c0, 3e klasse B: Die Raeckse IV, M3 HBC IV, HBC V, OVRA II, StamP®^, Ramplaan II, Leonidas II, Spaarnes1 Heren j, le klasse: HVS, HVS II, Cios, Bran" weer, Die Raeckse, VCK, VCR, PSVH. a, 2e klasse A: PSCB, Velox, Cios J Brandweer II, HVS III, MSO, VCR OVRA, Rapiditas. -V, 2e klasse B: PSVH II, HBC, s Rapiditas II, PWN, Velox II, Boru, 01 III, HVS IV. - il, klasse A: Brandweer III, t tt. vy. 3e Stampers, Rapiditas III, PWN II. III, Spaarnestad, Ramplaan, OVRA j(, 3e klasse B: Die Raeckse II, OSS Ramplaan II, HBC III, Leonidas. tief, Spaarnestad II, Santpoort, Gl^3' (Niet-officiële Koers) Vorig OP; slot 3M» Nederl 1948 d9% 3V4 pCt. Ned 1950 39U 3-3 Va Nederlano 1947 DlÉi 3 Ned 62-64 Pel -fac 92gL lnschr GrthU 48 3 oCt Ned Handel Mii eert 144 A.KU 152 V:-^ Van Berkels Patent 9b3/i CaIvè-Delft cert 113V* Van Gelder 140V? Kon. Hoogovens eert. 154gt> Unilever cert. 173 Ned Kabel 192gb Philips 153% Kon Petroleum 314% „Amsterdam Rubber 74U Holl Amerika L«n 143 Kon N Stoom b Mij 127% Ned Scheepv Unie HV.A. 90S.1 Deli Mij eert Jl.V Anaconda Copper Bethlehem Steel Chryslei Corp. Genera) Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can rtadio Corp ttepuhlje Steel Shell Otl Southern Hactflc Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. 18/9 41 49 tt. 31) #1»* 59 16Ü 74'/» 60 2X3* 28 V» 89 72 41 62',9 21 38)4 It/» 7< \t en .>ters SenCtie en6 V£ %d.' ?bs :len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2