Britten plotseling bezorgd over Duitsepositie inklein Europa IVOftOL RUSSEN tonen veel voor de geallieerde belangstelling manoeuvres Cezondheidsweek D Nederl. houtkopers in Oostenrijk opgelicht Reizig er West-Duitsland vraagt uitspraak over schending van het recht in de Saar Prins Bernhard brengt bezoek aan het leger te velde Straf Ons land voor tonnen deviezen benadeeld rDe eenzame De debatten in Straatsburg êudk Prof. dr. R. Mohr J Achterstand in gebouwen aaktWIe DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 ïl Nie Mr, leuw Tweede-Kamerlid m de beste tandpasta die. men U raden kan Reacties op Troonrede in Indonesië Oosterpolder Indijking en droog making vergen f 45 mill. ■w Radio-belasting voor de Hoge Raad Meer bollen naar V.S. Hoogleraar in Volkenkunde te Nijmegen Uw vozende wbissemk jret N. Automatisering telefoon dienst daardoor vertraagd niilg «•ilé (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen. Spaak zou niet de grote naam in het wordende Europa hebben, die hij nu heeft, als zijn rede van gisteren niet tus- 'en de vele al te vele een hoogtepunt vormde, 'a de discussie over de politieke organisatie van Europa beheersen de nieuw opgerichte organen van wat men het kleine Europa noemt de aandacht. Misschien kan men nog heter zeggen, dat men enigszins bezorgd in dit debat aan bet registreren is hoe uiteindelijk de Engelsen en andere liet aangesloten landen op deze eerste Europese internatio nale gemeenschap zullen reageren. Ruim twintig sprekers waren voor gisteren ingeschreven °m uitdrukking te geven hetzij aan hun vrees, dat het nieu we parlement van het kleine Europa een ongezonde rivali teit met die van de Raad van Europa zou teweegbrengen, betzij om aan te tonen, dat deze nieuwe gemeenschap aan 4e Raad van Europa zijn wezenlijke betekenis zou ontne men, hetzij ook om uitvoerig aan te tonen, dat de gedachten ?an Eden zeer harmonisch te verenigen zijn met die van 9e Gasperi. Gelukkig waren de laatsten in de meerderheid. Daartussen door speelde de Saar- kwestie nog even een bescheiden rol. De Duitse vertegenwoordigers heb ben, nu hun klacht tegen de onder drukking van de vrijheid tot partij- Vorming in de Saar onontvankelijk Verklaard is, van deze klacht een Wens gemaakt. Zij hebben de mening Var de Raad van Europa gevraagd over de schending van het Recht in het Saargebied. Men moet wel over veel heenstappen om deze nieuwe Verdedigers v an de rechten van de mens niet ironisch te bejegenen De voorzitter van de Raadgevende Verga dering de heer De Menton wees deze vrome wens met bliksemsnelheid naar de commissie, een penibel debat voor komend. Den merkwaardig nieuw politiek ele ment kon men gisteren duidelijk ontdek- j *en in de redevoeringen van de Engel- I Ssn. Hóewei zij met veel omhaal van ^oorden het ontstaan van de kleine ge- yeenschap begroetten op voorwaarde dat ?e. band met de Raad van Europa sterk "Hive, hebben zij plotseling een zeer °pen oog voor de al te sterke positie p'sn Duitsland in dit kleine Europa. De économische overmacht van Duitsland ''en zij als een gevaar voor Europa. Wat "en roerende bezorgdheid zou dat ziin jds niet juist de laatste tijd Duitse tech- j'C' en producten in grote hoeveelhe den naar Turkije. Perzië en Egypte wa rn gestuurd! Bovendien beginnen de Engelsen nu pas goë'd een waakzaam oog te krij gen voor het gevaar van het Duitse militarisme. Wat een risico's wanneer men met een land dat zulke uitge broken territoriale eisen heeft en moet hebben militair gaat samenwer ken. Sleept dit land Europa en de Wereld niet in een nieuwe oorlog? Deze risico's, gering zolang een Adenauer de regering vast in han den heeft, zijn stellig geen producten I Van verhitte verbeelding. Maar waar om deze thans zo breed uitgewogen in de Raad van Europa? Als men goed luistert naar de Engel en is er in hun fair play nog een an- "er element, dat het beste vertolkt f>erd door de heer Boothbxj toen hij ederom zoals ook vorig jaar pleitte Oor een aansluiting van Èuropa bi] ?et sterlingblok. Prachtig zou dan het «tote Engeland in staat zijn een nieu- je evenwichtspolitïek uit te voeren tsen Amerika en Rusland. Zijner j,öjesteits regering zou dit dan in han- en hebben en niet het nieuwe Europa, daarvan de kern ligt in de Europese Rolen- en Staalgemeenschap Een Duitse ,-riegenwoordiger schetste hierop in privé gesprek xvat een perspectief "e «t opent voor de Duitse adel, die dan jfeer 'kamerheer van een Koning zou "unnen worden. - Set antwoord van de meeste rede- ®ars op de uitgesproken en onuitge- jbfoken bedoelingen van de Engelsen. fe..van een roerende aanhankelijkheid: j 'J beogen niets zonder Engeland. Het onmogelijk een overzicht te geven ah al het gesprokene. De interventies ,an de Nederlandse afgevaardigden, de wben Bruins Slot en v. d. Goes van ,,aters ten spijt, die beiden op con- 'fuctieve wijze tot dit debat bijdroe- W' zUn w'j wei genoopt ons tot de „éQe van Spaak te beperken, daar deze k" duideli'ke samenvatting bevatte (jjh de hangende problemen en boven- met zijn groot gezag de vergade- ïAg een vingerwijzing gaf voor de toe- jhstige activiteit. e °ok de heer Spaak is het volledig Igws met de inhoud van de rede van hp-en' Geen vaste regelen, maar soepel- H De samenwerking van Engeland 5LCk neemt altijd een andere aan de ^tandigheden aangepaste vorm aan. k®aak neemt het voorbeeld van de be- Srijke delegatie, die de Engelsen te ,jakemburg benoemd hebben en dat van automatische garantie, die de Engel s-P aan de Europese Defensiegemeen- L°aP hebben toegezegd. Op die wijz# i Engeland een voortvarende uit lokking gegeven aan de geest van het Sta6n"Plan. De Europese Kolen- en Ongemeen schap van zijn kant heeft et,?1" de Raad van Europa ook reeds V(Ce'e belangrijke stappen gedaan. De h-rbitter van de Hoge Autoriteit, de <j(, r. Monnet. heeft zich bereid verklaard 'Pzichten en plannen van de Hoge §-i°riteit voor de Raadgevende Ver- arp®r'ng van de Raad van Europa te csl ®en- ®n 'i0 preconstituante heeft W en waarnemers uit de Raad van j.°Pa uit te nodigen. Ve at de overgang van het intergou- iiiet mentale naar het supernationale (tef ?o groot is als de Engelsen vroe- Pachten zoals wij eergisteren ®ven werd door Spaak tevens liClle6n mogelijkheid tot verzoening ge- Se^ Tenslotte gaf Spaak de Raad- !rOonnc'e. vergadering advies zich op lig. mische vraagstukken te werpen, jr. jH'er ook een tegemoetkoming aan Ris nSelse economische bezorgdheid? 1een goed opvoeder ontraadde k'Ulta de veelheid, maar gaf hii het non éf j sed multum blijkbaar indachtig 4eKp,..'f0orkeur aan enkele vraagstukken Jk te behandelen. 6 debatten duren voort. -ir. t. Mulderije te Amsterdam, die be- Was verklaard tot lid van de Twee- arner in de vacature-Staf, heeft zijn *lo?hidriillg nie* aanvaard. Thans is be- jT Verklaard mr. W. F. E. Baron van vt>rjgee"z te Middelburg. Deze had in de 71lnKsperiode reeds zitting voor de Schuman, de Franse minister van Buitenl. Za ken, en zijn ambtgenoten van Engeland, Italië en Luxemburg, resp. Eden, De Gasperi en Bech, in de vergadering van de Raad van Europa. Advertentie De Troonrede, en in het bijzonder hetgeen gezegd wordt over de betrek kingen tussen Nederland en Indonesië, heeft in regerings- en politieke kringen in Indonesië zeer de aandacht getrok ken. In deze kringen acht men wat de Koningin gezegd heeft over het Unie statuut en West-Nieuw-Guinea minder bevredigend. De passage over Nieuw- Guinea legt men zo uit, dat Nederland niet bereid is de status van West-Nieuw- Guinea bij de komende onderhandelin gen te bespreken, iets wat zeer betreurd wordt. Bedoelde kringen toonden zich derhalve zeer pessimistisch aangaande de mogelijke resultaten van deze be sprekingen. doch zij hoopten, dat een weg geopend zal worden „voor een ver nieuwing en verbetering van de betrek kingen tussen Indonesië en Nederland" De „Nieuwsgier" beschouwt de kwes tie van de Unie nu als practisch van de baan en zegt. dat, wat Nieuw-Gui nea betreft, de Nederlandse regering niet aan overdracht van de souvereni- teit denkt. Niemand had een andere verklaring verwacht. Zij meent echter, dat de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, naar het zich Iaat aan zien. een critiek stadium naderen. Het onafhankelijke blad „Pedoman" toont zich tevreden over de toezegging in de Troonrede over het Uniestatuut, doch is van mening, dat de uitlatingen over Nieuw-Guinea duidelijk aantonen, dat Nederland dit vraagstuk „in de ijs kast" wenst te houden. Het blad „Abadi", de spreekbuis van de Masjumi meent, dat de Indonesische regering opheldering dient te vragen, of het inderdaad juist is, dat Neder land wel wil spreken over de Unie en niet over Nieuw-Guinea. Zij is van mening dat, indien dit inderdaad zo is, de besprekngen over de Unie nutteloos zijn. Ruim duizend arbeiders op de onderne ming Sunpeimangkei van de Rubbercultuur- mij. ..Amsterdam" te Djakarta, zijn in sta king gegaan wegens het niet inwilligen van een eis tot overplaatsing van een Indone sische assistent. In de oliepalmaanplant werd het werk voortgezet. e geschiedenis van Schlemihl is die van een mens, die met veel in spanning zo ver komt. dat hij slechts de hand heeft uit te steken, om zijn doel te bereikén, en dan plotseling naar beneden tuimelt, even arm en machteloos als ooit te voren. De wijze Joden zien hierin een soort zelf-ironie; Charlie Chaplin speelt altijd weer, in verschillende gedaanten, de rol van Schlemihl. Deze sage schijnt echter wel een meer algemene toepasselijkheid te hebben, en men ontkomt vaak niet aan de indruk, dat wij allen in een Schlemihl-tijdperk leven. Het streven naar wereldvrede was nooit zo algemeen; en er is een gro tere dreiging van oorlog dan ooit. De productiemiddelen zijn beter en vol maakter dan ooit. maar het voedsel en de kleding worden geregeld slechter. Er ziin betere verkeersmiddelen dan ooit, maar het reizen is vaak onmogelijk. Er is meer sprake van de band tussen de volkeren, maar de immigratie wordt steeds moeilijker. En zo is er ook een betere en vooral meer effectieve ge neeskunde dan ooit. er is eveneens een betere financiering van de volksgezond heid, en toch ziet men allerlei dingen, die wel degelijk dreigen de gehele volks gezondheid tot een onhandelbare machi ne te maken, die met grote kosten ge- rinse waar te voorschijn brengt. Eén van de verkeerde dingen is de vermindering van de betekenis van de huisarts. Daar dit niet aan de orde ts. zal ik slechts één ding zeggen, dat in verband staat met de gezondheids- week: die gezondheids weck is een pro- oaganda-week van alle R.K. organisa ties. die iets te maken hebben met volksgezondheid, te weten: De vereniging var. Katholieke Zieken huizen. de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis, de Katholieke Bond van Ziekenfond sen, het Katholiek Nationaal Bureau voor Geesteliike Volksgezondheid, de R.K. Artsenvereniging, de St. Canisius Bond, de R.K. Bond van Ziekenverplegen- den. Zulk een week van voorlichting en propaganda is voor het eerst in 1951 ge houden. Om nu de draad weer op te nemen: iedereen weet, dat een arts of verpleger, die zich aan de zieken wijdt, door de aard en de uitoefening van het beroep zelf hoe langer zo vertrouwelijker met de patiënten en zelfs vaak een algemeen raadsman wordt. Dat ligt dus in de aard van het beroep; maar de richting, die de overheid inslaat, gaat juist de andere kant uit: het komt er op neer, dat de gezondheidszorg een massaal en onper soonlijk bedrijf wordt. En dit is nu juist ook een van de pro blemen, waarvoor de R.K. organisaties zich geplaatst zien, zoals men reeds vóór Bij de geallieerde manoeuvres, ter zee zowel als te land, hebben de Russen gis teren van hun belangstelling doen blij ken. Twee Russische militairen, die zich bevonden in het operatiegebied der Ne derlandse troepen welke deelnemen aan de geallieerde oefening „Hold Fast" zijn uit dit gebied geleid nadat men ben te voren aan een verhoor had onderworpen aldus meldt U.P. Een Britse militaire woordvoerder, die bijzonderheden over dit incident meedeelde, vertelde dat de betrokken Russen vermoedelijk officie ren ziin, geaccrediteerd bij de Russische militaire missie in West-buitsland. De zelfde woordvoerder had eerder met klem berichten tegengesproken, volgens welke „verscheidene Russische officie ren" gisteren het terrein der manoeuvres in de Noordduitse laagvlakte waren „binnengedrongen". Volgens het Westduitse persbureau D.P.A. hadden zij zich bij het hoofd kwartier van het Nederlandse legercorps gemeld en verzocht de manoeuvres als waarnemers te mogen bijwonen. Het ver zoek zou door de bevelhebber van het Nederlandse onderdeel aan de opperbe velhebber van het Britse Rijnleger, gen Sir John Harding, zijn doorgezonden, die naar verluidt vervolgens liet weten, dat de Russen het manoeuvregebied terstond dienden te verlaten. De voorlichtingsdienst van het Neder landse leger te velde heeft nog geen ver dere inlichtingen kunnen verschaffen over het incident. Gistermorgen is Prins Bernhard in gezelschap van brigade-generaal Ward, een Amerikaanse adviseur van onze legerleiding, per vliegtuig in West-Duitsland gearriveerd voor een ééndaags bezoek aan de Nederlandse troepen, die deelnemen aan de oefe ning „Hold Fast". De Prins trof de Nederlandse troepen m een ietwat gespannen sfeer. Iedereen wist dat de groen-landse strijdkrachten de langzaamaan-oorlog van de eerste oefendag hadden omgezet in een hevig offensief en Woensdagmorgen over drie noodbruggen over de Weser blauw-land waren binnengevallen. Onze mannen, die zo graag een beetje actie hadden ge wild, werden echter in reserve gehouden en daardoor bleven zij in die zenuw achtige sfeer, die aan de première van ieder optreden, ook van troepen in een oefening, pleegt vooraf te gaan. Als zij in de strijd geworpen zullen worden men fluistert, dat dat nog wel even zal kunnen duren zal het bij de onzen waarschijnlijk even goed gaan als bij de Engelse en Belgische divisies, die gisteren tot taak hadden de opmars van groen-land te vertragen- Handig gebruik makend van de bossen, die hen verbor gen voor het spiedend oog van vijande lijke verkenningsvliegtuigen, trokken de Engelsen en Belgen langzaam terug, tot zij tegen het vallen van de avond de buffalostelling betrokken, een 36 km. van de Weser gelegen weerstandslijn in het zogenaamde Egger-gebirge. Het is echter de vraag of deze beboste heuvel- rij, die dwars door het oefenterrein loopt, de opmars van groen-land lang zal kunnen vertragen. Vannacht dreunden de wegen in de Zuidelijke sector van de 50-ton zware Centurion-tanks, die naar een zwakke plek in de buffalostelling rolden. Die Blijkens de begroting van het Zuider- zeefonds ligt het in de bedoeling in 1953, naast de voortzetting c.q. vol tooiing van de reeds in uitvoering zijn de werken, met de aanleg van drie nieuwe dijkvakken in de Oosterpolder te beginnen. Voorts zal de bouw van kunstwerken krachtig ter hand worden genomen. Zulks vergt een bedrag van f 45.000.000. zwakke plek vormde het Belgische legercorps van blauw-land, dat op zijn terugtocht te weinig versper ringen had achtergelaten en dus di rect door de groenen od de hielen werd gezeten. De versperringen, als opgeblazen bruggen, mijnenvelden en bomen over de weg, bleken, hoewel zij natuurlijk fictief, waren, zeer doelmatig. Bii iedere versperring stond namelijk politie van de oprui mingsdienst, die controleerde of de groenlanders net zo lang stopten als nodig zou zijn voor het opruimen van de hindernissen. Operatie „Mainbrace" Een Amerikaanse straaljager afkom stig van het vliegdekschip Roosevelt, dat deelneemt aan de vlootmanoeuvres „Mainbrace" in de Oostzee, is gisteren in zee gestort. De piloot van het toe stel, een veteraan uit de wereldoorlog, is om het leven gekomen. Dit is hei tweede dodelijk ongeluk tijdens ope ratie „Mainbrace". Gisteren heeft zich een zestigtal Russische trawlers verzameld in de buurt van de Faroe-eilanden, vlak in de nabijheid van de plaats waar door de Atlantische vloot manoeuvres wor den gehouden. Op twee September ar riveerden reeds zeven Russische sche pen ter plaatse onder het voorwendsel, dat zij beschutting zochten voor een op handen zijnde storm. Later arriveerden steeds meer Russische trawlers, zon der dat de Deense autoriteiten ingre pen. Van verschillende van deze sche pen zijn duikers neergelaten en hoewel niemand het rechte van de zaak weet, neemt men aan, dat de Russen waarne mingen onder de zeespiegel doen, aldus meldt A. P De Franse minister Pleven, de Ame rikaanse stafchef Bradley, generaal Ridgway. generaal Nelson Eddy en maarschalk Juin zijn gisteren te Karls ruhe aangekomen om nog een andere herfstmanoeuvre bij te wonen, de Frans-Amerikaanse oefening „Equi- noxe", die gehouden wordt in het ge bied rond Karlsruhe. Bij deze oefe ningen staan voor het eerst Ameri kaanse en Franse troepen ten getale van bijna 100.000 man gezamenlijk onder Frans commando. Aan de Europese luchtoef eningdie op het ogenblik wordt, gehouden onder de naam „Blue Alliance", nemen meer dan 1200 straaljagers van alle typen deel. Ook de Nederlandse luchtstrijdkrachten zijn ingeschakeld. Op één van de Nederlandse vliegvelden krijgen de bestuurders van de straaljagers het sein: „stand by", het teken van de hoogste paraatheid. Zo snel mogelijk nemen zij hun plaatsen in de vliegtuigen in, om klaar te zijn als zij „de lucht in moeten" W. C. H. te Schiedam is vervolgd wegens het hebben van een radio-ontvangtoestel zonder luistervergunning. Het standpunt van H. is, dat artikel 3 van het K. B. van 10 October 1945 slechts de mogelijkheid schept tot een heffing ter zake van het hebben van een ontvangtoestel, maar dat de minister niet zo ver mocht gaan, dat hi.i een vergunning voorschreef. De kantonrechter heeft H. veroordeeld tot 6.boete, van welk vonnis cassatie werd aangetekend. De advbcaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. Langemeyer, heeft thans in zijn con clusie gezegd, dat hij de stelling van de veroordeelde kan begrijpen, maar haar niet juist acht. In het aanvragen van een vergunning ziet prof. Langemeyer in wezen niets anders dan het doen* van aangifte voor de heffing, waaraan men is onderworpen. Het verlenen van de vergun ning heeft z.i. hiernaast geen zelfstandige betekenis. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep. Het arrest is bepaald op 14 October. Nederlandse bollenhandeiaren ver wachten dat dit seizoen de export naai de V.S. in ieder geval tien percent hoger zal zijn dan die van het vorige jaar De vertegenwoordiger van de bollen handeiaren in Amerika deelde mede: „We hopen dit jaar meer dan een half milliard bollen te verkopen." enkele dagen in dit blad heeft kunnen lezen. Immers, de leden van confessio nele organisaties zullen met min of meer succes trachten persoonlijke en vertrouwelijke relaties met de patiënten te krijgen, met bescheidenheid welis waar, maar toch ook uit een innerlijke drang, omdat het besef, dat wij allen Gods kinderen zijn. hen daartoe leidt. Dit besef is bij de Christenen meer uit gesproken, maar wij mogen zonder zelf verheffing toch wei hopen, dat het bij de Christenen ook effectiever is dan bij hen, die op een of andere wijze het Christendom verstoten. Maar de overheid heeft de macht en ook het geld: maar vooral de macht. Nu is het streven naar macht zo enorm sterk en uitgebreid, dat het een wonder zou zijn. indien ook niet diverse overheids personen te zeer naar machtsuitbreiding streefden. Zeer vaak houdt een gevoel van onzekerheid gelijken tred met het machtsstreven. Men wil alles regelen, alles organiseren, want dat geeft een gevoel van veiligheid. De katholieke organisaties krijgen dus vanzelf de taak, om een zekere vrijheid enerzijds, en een mogelijkheid voor meer persoonlijke gezondheidszorg te bevor deren en te verdedigen. In de regel is het beste middel daartoe de uitstekend heid van het werk, de werkdadige en geruisloze prestatie; maar ook het vrien delijk onderhandelen, en de aangename samenwerking met elkaar en met de overheidsdiensten. Men verhele zich echter niet, dat somtijds ook van de machtspositie gebruik gemaakt moet worden: maar dit ligt meer op de weg van het politiek bestuur. Wanneer de katholieke organisaties naar werk goed en tactvol verrichten ik ken daarvan door persoonlijke erva ring vele uitstekende voorbeelden verrichten zij niet alleen een christelijk werk voor degenen die aan haar zorgen zijn toevertrouwd, maar ook een cultu reel werk van hoge waarde voor het ge hele Nederlandse volk, omdat daarbij het beginsel: „dienen zonder heersen" enige ruimte tot verwezenlijking krijgt. De gezondheidsweek mag dus met recht op de belangstelling van het katholieke volk een beroep doen. DR. TH. H. SCHLICHTING. Een dame in Newport die heur man bij een parkeer plaats voor auto's uit pure woede met stenen bekogel de is tot 25 dollar boete ver oordeeld wegens het breken van twee auto-ramen, zo heeft u gisteren in ons aller dagblad kunnen lezen. Na der vernemen wij nog dat de man twee maanden cachot heeft ge kregen omdat hij zijn liefhebbende echtgenote heeft uitgelokt tot het „voortgezette misdrijf" van vernieling. Op dezelfde grond werden trouwens de eigenaars van alle ter plaatse gepar keerd staande auto's tot de strop ver oordeeld. Het bestuur der Sint Rad boud stich- ting heeft dr. R. Mohr te Krettnach (bij Trier) met ingang van de dag waarop bij zijn lessen zal aanvangen, benoemd lot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte der R.K. Universiteit te Nijmegen met leer opdracht voor „Volkenkunde" met ge lijke leeropdracht bij het missiologiSGh nstituut der R.K. Universiteit. Dr. Richard Mohr is in 1900 te Daleiden (Rheinland) geboren. Na zijn philosophise}^ en theologische studiën, gedeeltelijk aan de universiteit te Bonn, gedeeltelijk aan net groot-seminarie van het bisdom Trier, werd hij in 1925 priester gewijd. Van 19251930 was hij in de zielzorg werkzaam. In 1930 keerde hij naar de universiteit van Bonn lerug en studeerde daar en later aan de universiteit van Keulen volkenkunde, geo- graphie en theologie. In 1932 ging hij ener naar de universiteit van Wenen, waar hij tot 1938 volkenkunde studeerde. Intussen verbleef hij gedurende het wintersemester 1934-1935 voor studie en museum-arbeid m Rome. In 1938 promoveerde hij te Wenen tot doctor in de letteren en wijsbegeerte bij prof. dr. W. Koppers S.V.D. op een proefschrift: „Untersuchungen ueber Sexual- ethik Ost- und Zentralafrikanischer Voiks- staemme". Vanaf 1938 was hif pastoor te Krettnach bij Trier. (Van een onzer verslaggevers) Een combinatie van drie Nederlandse zakenlieden, die ongeveer zeshonderd dui zend gulden bijeen wist te brengen voor het doen van houtaankopen in Oosten rijk, is door een aantal Oostenrijkers, minstens vijf personen, op ontstellende wijze bezwendeld. Tot op dit ogenblik hebben de Oostenrijkers slechts voor een waarde van ongeveer 68.000 gulden aan hout geleverd, hout, dat voor een aanmerkelijk deel nog van inferieure kwaliteit bleek te zijn. De rest van het door de Neder landers bijeengebrachte geld hebben de Oostenrijkers voornamelijk ten eigen bate aangewend. Eind Augustus van dit jaar is het on derzoek in deze affaire begonnen, nadat de Nederlandse combinatie aangifte had gedaan. In diezelfde periode had de Nederlandsche Bank reeds argwaan ge kregen over het. feit, dat vijf en een halve ton aan deviezen het land had verlaten met bestemming Oostenrijk en dat daar slechts een halve ton aan le veranties tegenover stond. In Oosten rijk zijn thans dertig tot vijftig civiele procedures over deze houtzwendei- affaire aanhangig gemaakt. Het voorspel van deze ons land ton nen deviezen kostende geschiedenis is een gesprek geweest tussen dr. R. B. uit Den Haag en een Utrechtse groot industrieel J. op de houtbeurs in een Amsterdams restaurant in December 1950. Dr. B. heeft toen gesproken over aankopen van naaldhout uit Oostenrijk tegen zeer lage prijzen. Hij stelde voor zaken te gaan doen. De Utrechtenaar zocht contact met een aannemer, Z., en met een grondbezitter G., om de af faire te financieren. Deze drie heren, samen met dr. B., zijn vervolgens naar Salzburg gereisd om contracten af te sluiten. Kort na aankomst bleek echter reeds dat de verkoper van het hout. die dr. B. genoemd had, niet bestond. in minder dan geen tijd had dr. B. echter een andere man gevonden, de Oostenrijker F. A. Deze is thans in arrest. Hij is de hoofdverdachte geworden. Hij alleen heeft zich een som van honderd duizend gulden toegeëigend. Ook is hij betrokken Advertentie door ANTONIA WHITE Vertaald door J. W. HOFSTRA 10 „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Hij zag ze nu in een overwel digend licht. De levende Christus stelde hem nu voor de keuze, Hem aan te ne men of te verwerpen. Christus was de sleutel die de deur van zijn gevangenis van koude eenzaamheid kon openen en hii kon zich die sleutel verwerven door een enkele acte van geloof. Hij begroef zijn gezicht in zijn handen, voortdurend stamelend: „God. ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp". De ervaring was spoedig voorbij, maar zijn twijfel en aarzelingen waren ver dwenen. De volgende dag vroeg hij naar een priester om hem te onderrichten en 'zes maanden later werd hij in de Kerk opgenomen. Isabel werd voorwaardelijk samen met hem gedoopt en Clara enkele weken later. Sedertdien betoonde hij een bij bekeerlingen niet veel voorko mende standvastigheid. Hij was in het begin niet over-ijverig en verslapte niet toen het nieuwe er af was. Zijn gods dienst werkte door in al zijn gewoonten en gedachten, hij kwam zijn plichten bijzonder nauwgezet na, maar had nooit meer een zo directe zielservaring. Zijn ouders hadden geen van beiden zijn voorbeeld gevolgd. Zelfs zijn moe ders blinde verering bracht haar niet zo ver, ofschoon ze er na zijn bekering een gewoonte van maakte naar een Anglikaanse kerk te gaan die veel van het Roomse ceremonieel had behouden. Zijn vader had godsdienst altijd als een kwestie van nationaliteit beschouwd. Hij had de stap van zijn zoon even vreemd gevonden als wanneer deze een verzoek zou hebben ingediend om Ita liaan te mogen worden. Tevergeefs had Claude hem er aan herinnerd dat Enge land katholiek geweest was tot de tijd van Hendrik de Achtste. Frederick Batchelor had slechts geantwoord: „Alle Rooms-Katholieken zijn vreemdelingen. Ik zie niet in waarom de Engelse Kerk niet goed genoeg voor je is. Ik moet niets van die buitenlandse godsdiensten hebben en daarmee uit". Claude glimlachte in weerwil van zijn verdriet toen hij bij de pastorie belde en «bedacht hoe hevig zijn vader gepro testeerd zou hebben tegen wat hij nu ging doen, namelijk een priester vragen missen te lezen voor zijn ziele rust. Hij werd in een sombere spreekka mer gelaten, die slechts was voorzien van een tafel, twee stoelen met rieten zittingen, een bidstoel, een paar pren ten van Arundei en een caricatuur van Kardinaal Newman. Het vertrek deed hem vanzelf denken aan de nog tries tere spreekkamer in Farm Street, die net zo was ingericht, waar hij acht jaar geleden elke week heen ging voor zijn onderricht. Na geruime tijd verscheen er een oude Oratiaan. Claude verklaarde met een zekere schuwheid, die hem altijd overviel in de nabijheid van priesters, dat hij dacht dat er op naam van zijn vader geen missen gelezen konden worden, omdat deze niet katholiek geweest was, maar wel „tot zekere intentie". „Toch niet. We kunnen best zijn naam vermelden. Maar het kunnen geen ech te Requiemmissen zijn. begrijpt U. Bent U misschien een bekeerling, Mijn heer....?" „Batchelor Ja, pater." „Neem mij niet kwalijk dat ik het vraag," 'zei de oude man vriendelijk. „Ik ben zelf een bekeerling. Ik weet hoe men denkt in zo'n geval. Mijn eigen vader was een Anglikaans geestelijke. Toen hij stierf waren mijn gedachten: „Hier sta ik nu als priester en ik kan hem de laatste heilige sacramenten niet toedienen." Dagelijks gedenk ik hem echter onder mijn heilige mis". Claudé voeldeeen prop in zijn keel. Hij kon slechts knikken en de warme verschrompelde hand grijpen die de priester hem toestak. „Ik kan niets zeggen om U te troos ten," zei de ander, dan wat U al weet, dat ieder die handelt in overeenstem ming met het licht dat God hem gege ven heeft tot de ziel van de Kerk be hoort.' „Ik geloof niet dat mijn vader zich ooit ernstige gewetensvragen stelde. Hij was maar zo'n eenvoudig man." „Nu dan, we weten wat Onze Lieve Heer over de kinderen zei." Toen ze enige minuten met elkaar ge sproken hadden vroeg Claude of hij de kerk even in kon. Zij gingen door een donkere stenen gang en traden door een zijdeur het kerkgebouw binnen. Na de sobere spreekkamer maakte de grote rijkver sierde kerk met zijn gekleurd marmer, zilveren lampen en stellages met ont stoken kaarsen een bijna theaterachtige indruk. Hij voelde zich verlegen met zijn figuur en niet op zijn gemak toen hij na een stijve kniebuiging te hebben gemaakt wat onzeker de priester dank te en zijn hoed van de ene hand in de andere nam zonder er raad mee te we ten. De ander sprak op dezelfde toon tegen hem als in de spreekkamer. Dit en de wijze waarop hij de kerk in kwam, doodgewoon alsof hij van de ene kamer van het huis in de andere liep maakten Claude veel zekerder. Dit was een man wiens leven volgens een bepaalde lijn verliep. Het gesprek had maar een paar minuten geduurd, er wa ren hem slechts een paar gemeenplaat sen voorgehouden, in woorden ten minste, en toch toen de oude man hem verliet bleef er een weldadige sfeer hangen. Langzaam de kerk doorlopend op zoek naar een lege zijkapel kwam hij bij het kale altaar, in zwart en wit, van Onze Lieve Vrouw van Smarten. Daar knielde hij neer, begroef zijn gezicht in de handen en plotseling begon hij met moeilijke schokken te snikken als een man die het huilen bijna verleerd is. Na een tijdje gaf hij de pogingen om zich te beheersen op; de tranen welden bij hem op én liepen gestadig uit zijn ogen als bloed uit een wond. De wonde was diep, veel dieper dan iemand uit zijn kring kon beseffen. Niemand an ders zou zulke tranen storten voor Fre derick Batchelor. De laatste drie jaar was hij nauwelijks meer dan een leven de pop geweest en bijna zijn gehele leven lang een mislukking. Maar hij was de enige geweest, van wie Claude had gehouden zonder er iets voor in de plaats te verlangen. Het was een on geneeslijke liefde want zij was voort ge komen uit teleurstelling. Tot aan een zekere zomermiddag vlak na Claude's achtste verjaardag had hij zijn vader slechts bewonderd als een machtig, al- les-wetend wezen. Zelfs zijn doofheid scheen een bijzondere en geheimzinnige kwaliteit, die iets orakelachtigs gaf aan zijn nergens op slaande antwoorden op de vragen van de kleine jongen. Die bewuste middag zat hij onder de toon bank van zijn vaders winkel en speelde zijn geliefkoosd spel, verbeeldde zich namelijk, dat hij de eigenaar was. Hii kon de klanten niet zien. maar herken de ze aan hun stem en amuseerde zich door te raden wat ze zouden kopen. (Wordt vervolgd). bij een soortgelijke affaire met Zwit serland. Aanvankelijk boezemde hij de Neder landers veel vertrouwen in. Hij nam hen mee naar Graz. Daar ontmoette men „Oberforstrat Diplcm-ingenieur" dr. W., later ontmaskerd als een man van even louche praktijken als F. A. Met dr. W. werd de grondslag gelegd voor een contract van dertig duizend kubieke meter naaldhout. Via F. A. zou de levering geschieden. Ter bekrachti ging van het besprokene ledigden de heren voor elke duizend kubieke meter een fles wijn. De Nederlanders reisden daarna naar huis. Dr. B. bleef voor afwikkeling der zaken. Nadat 6 Januari 1951 in Inns bruck een officieel contract was ge tekend, werd met een deviezentoewij zing van de Ned. Bank ƒ554.000 over gemaakt aan de Ocstenrijker F. A. Aanvankelijk werden voor dit bedrag slechts wagons met 180 ku bieke meter hout geleverd ter waar de van 25.000. Later heeft een Oostenrijkse liquidator nog een aan vullende zending gestuurd. Voordien had hij echter verzocht nog eens tweemaal ƒ30.000 te storten. Na de aangifte zijn twee Nederlandse rechercheurs, de heren H. G. Oele en V. Seket van het politiebureau Leidse- plein te Amsterdam naar Oostenrijk gegaan. Het bovenstaande is het resul taat van hun onderzoekingen. De hoofdverdachte Omtrent de hoofdverdachte F. A. zijn de rechercheurs nog te weten gekomen, dat hij zelf ook het slachtoffer is ge worden van lieden, die hem grote sommen gelds aftroggelden. De „Ober forstrat" dr. W. heeft dat gedaan en voorts een Tyroler boer, die, na van F. A. ƒ60.000 ontvangen te hebben, slechts een karrevracht hout, die in Salzburg als brandhout verkocht werd, zond. Later heeft F. A. van deze boer weer 25.000 terug gekregen. Daar had hij echter de hulp van een zekere G. voor nodig, die zich ƒ3000.liet be talen. Ook een boekhouder, R., heeft dermate met de cijfers gegoocheld, dat hij tot de verdachten gerekend wordt. Tenslotte hebben de Nederlandse re chercheurs verklaard veel medewer king van de Oostenrijkse justitie onder vonden te hebben. Men heeft de indruk, dat langs civielrechtelijke weg nog een deel van het Nederlandse geld is te rug te krijgen. Hiertoe zijn reeds stap pen ondernomen. De vervolging van de Oostenrijkse verdachten kan slechts in hun eigen land geschieden, daar uit levering in deze niet mogelijk is Het eindcijfer van de P.T.T.-begroting van 1953 bedraagt 419.312.000. De in deze begroting tot uitdrukking gebrachte verwachtingen berusten op de ontwikke ling van de verkeersomvang, zoals deze zich in het eerste halfjaar 1952 demon streerde en welke in het. aleemeen als gunstig kan worden gekenmerkt. De automatisering van de telefoon dienst zou, zo wordt verder opgemerkt, in een veel sneller tempo kunnen ge schieden, wanneer het Staatsbedrijf niet te kampen had met een grote achter- stad in de gebouwenvoorziening. De automatische apparatuur van de tele foondienst en de bij de benodigde ka belverbindingen behorende versterkap- paratuur kunnen niet steeds in bestaan de teiefoongebouwen worden onderge bracht, in welke gevallen tot het plaat sen van nieuwe gebouwen moet worden overgegaan. De wijze, waarop de voor ziening in de huisvestingsproblemen zal plaats vinden, beheerst dus in de eerste plaats het tempo, waarin de automatise ring van de telefonie zich zal kunnen voltrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3