Wrak van een spiegeljacht in de Wieringermeer &Ucc(eïlooxman van i K rti iswoord raadse l Zowel invoer als uitvoer gedaald in Augustus SCHEEPVAART BERICHTEN MINIATUURTJES AAN DE STERRENHEMEL Glinsterende figuren op het zwarte hemelfluweel r Laat zestiende eeuws karveel Klaas Smit gepolst voor R.C. Paris /I Slijkhuis wint 2000 meter in Londen r Y9 naar J 1i p; CS^: DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 Vermoedelijk een viermaster Bureaux van Landbouw in één gebouw? Commissie stelt een onderzoek in Volendammer voetballer voelt niets voor Parijs Stahlberg en Kotov leiden in interzonaal tournooi Consumptie in Juli gestegen CTT7T" r-- 1 Y"" x Dekkingspercen tage 94 (v.m. 89) Britse estafette-loopsters evenaren Russische prestatie Veel belangstelling voor de intern, sport conferentie ENGELSE LEAGUE MARKTBERICHTEN Kaivola leidt DenemarkenNederl. Mr. C. Bronkhorst cum laude gepromoveerd Dolfijn Pijl 1 pa/ 03 6 0/3 Noorderkroon In het begin van dit jaar zijn bij jfrondverbeteringswerkzaamheden aan oe Wierweg bij Slootdorp in de Wierin- Sermeer houtresten aangetroffen. Onder de ongeveer 70 cm. dikke zandlaag lag in de zeeklei een zwaar gebouwd schip. het diepspitten waren de voorsteven «n een deel van de bakboordzijde vrij gekomen. De houtresten, die zich op de scheiding tussen zand en klei bevin den, waren sterk door paalworm aan getast; in de klei bleek echter alles 'eer goed geconserveerd te zijn. In de vulling van het schip vond de rijksdienst voor het oudheidkundig bo demonderzoek te Amersfoort, die het on derzoek leidde, talrijke losse houtresten, alsmede wat kleine scherven. De vulling op zich zelf bestond uit lagen klei, veen en zand. Een en ander wekte sterk de mdruk, dat het vaartuig aan de grond gelopen was, niet meer vlot gemaakt kon worden en dientengevolge nader hand gelost en gesloopt werd. Neemt men dit niet aan, dan is het moeilijk te verklaren, waarom zo weinig van de scheepsinventaris werd gevonden. Ook spreekt voor deze opvatting, dat het ge vonden gedeelte van het schip nog ge heel intact was, d.w.z. zonder lekken of andere beschadigingen. Het wrak had een lengte van onge veer 19 meter en een breedte van bij na 7 meter. Het was karveel- of glad- boordig gebouwd van eikenhout. Sléchts enkele herstellingen aan de wegers waren in vurenhout uitge voerd. Van de talrijke losse delen hout viel weinig te vernielden. Bij de mees te was moeilijk na te gaan tot welk onderdeel van het schip ze hadden be hoord. Er waren knieën bij en plan- ken, o.a. dekdelen met resten van teer aan één kant. Opmerkelijk waren enkele spuigatblokken, die nogal mid deleeuws aandeden. In het zaathout bevonden zich twee mastsporen. Kort tegen de voorsteven was een goed ge schoorde dwarsbalk aangebracht, met een kleiner vierkant gat, dat stellig als een mastspoor is te beschouwen. De derde mast bleek in de achterste spoor te hebben gestaan. Een vierde mast kan hebben gestaan in een vier kant afgewerkt gat, dat zich meer naar achteren bevond. De plaats van de stuurman was kort voor de bezaansmast op het verdek, Waar hij de helmstok door middel van de kolderstok heen en weer kon bewe gen. De helmstok liep van onder het verdek en onder de plaats waarboven de bezaansmast stond door. Er waren aan het scheepswerk nog verschillende bijzonderheden op te mer ken, die tot een typering en datering kunnen leiden. Uiteraard is de karveelbouw er één Van. De noordelijke constructiewijze is Van oorsprong klinker- of overnaadse bouw; dit leidt bij grotere afmetingen tot lekkage ten gevolge van een gebrek aan voldoende stijfheid in het langsver- band. Eén Bretonse scheepsbouwer zou daarom op de gedachte gekomen zijn. e. beplanking voor grote schepen te Uzigen door de boordplanken i,p,v. overlappend glad tegen elkaar te be vestigen. De op deze wijze gebouwde schepen worden met de naam karveel aangeduid. De Bretons duidden in de 15de eeuw hun handels- en vissersschepen met die naam aan en Portugese vissersboten worden eveneens zo genoemd. In de noordelijke Nederlanden ging men te Zierikzee in 1459 tot karveelbouw over, De karveelbouw kreeg langzaam bur gerrecht en dan in hoofdzaak voor sche pen, die de buitenwateren bevaren. De Luebeckse bergenvaarder Hans Ben, in 1489 vergaan, had vier masten. Ook de Adler von Luebeck (1566) en de Henry Grace a Dieu, die in dezelfde tijd in Engeland gebouwd werd, alsmede de Great Harry waren kapitale viermasters. In de loop van de 16e eeuw werden ver scheidene viermastschepen gebouwd, zo- sis „De Hollandsche Tuyn", die in 1598 Van stapel liep. Deze viermastschepen hadden een vlakke afsluiting van achteren, de spie gel, zoals ook het in de Wieringermeet ontgraven schip gehad moet hebben. Na 1598 verdwijnt de viermaster van het to neel. Het bovenstaande in aanmerking ge nomen, ligt het voor de hand, dat het wrak in de Wieringermeer te dateren is omstreeks het einde van de 16e eeuw. Het schip is veel kleiner dan andere viermasters. Het bezit slechts een lengte over de stevens van onge veer 20 meter; zij het bij een naar ver houding groter wijdte van ongeveer 7 meter. Het is bekend, dat kleine driemasters als grote getuigd waren. Een goed voor beeld hiervan is het „Duyfken" (25 last), dat in April 1595 met de „Amster dam" (130 last) en de „Mauritius" en de „Hollandia", beide 230 last, naar Oost- Indië vertrok. Alle vier waren spiegel schepen en het „Duyfken" was van ge lijke bouw en tuigage als de andere. Het wordt jacht of pinas genoemd in tegen stelling tot-de grote vaartuigen, die al gemeen schip heten. Het is niet uitge sloten, dat naar analogie van miniatuur driemasters er ook kleine viermasters bestaan hebben. Er kan moeilijk aan getwijfeld wor den, dat het ontgraven schip in de Wie ringermeer zeewaardig was. Omdat van de romp slechts het gedeelte bewaard is gebleven beneden de onderste berg houten zijn er geen aanwijzingen of het hier een oorlogsschip dan wel een koop vaarder betreft. In het wrak bevonden zich scherven van roodbruin aardewerk met loodgla- zuur, een majolicabordje, enige schoen- resten en een houten lepeltje. Dit laatste kwam vrijwel geheel gaaf aan het licnt. Een ruim dertigtal rood-bruine, aan een kant geglazuurde plavuizen kwam in stukken en brokken te voorschijn Op de meeste was het loodglazuur sterk af gesleten. Vermoedelijk betreft het hier tegeltjes, die afkomstig zijn van een stookplaats in het schip. Ook een sterk verweerde baksteen werd gevonden Bij -bestudering van de scherven bleek het mogelijk enige voorwerpen geheel of gedeeltelijk te reconstrueren. Uit de leerresten konden twee schoenvormen worden samengesteld. De datering van ae scherven komt vrijwel overeen met die van het schip. In het algemeen zijn ze iets later. In verband met het feit, dat de huis vesting van het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening momenteel zeer gedecentraliseerd is, waaruit onnodig hoge kosten voort vloeien, is een interne commissie inge steld, die opdracht heeft gekregen na te gaan, hoe en op welke wijze een doelmatige huisvesting kan worden ver kregen, waardoor alle in Den Haag ge vestigde diensten en bureaux, ressorte rende onder dit ministerie, in éen gebouw kunnen worden verenigd. De voetballer Klaas Smit van Volen- dam kreeg dezer dagen enige Franse heren op bezoek, die met hem een contract kwamen bespreken voor de Franse eerste klasser RC Paris. Smit voelde echter niets voor een vertrek naar Frankrijk. Hij zal voorlopig ten minste nog in Volendam blijven spelen. Te Stockholm zijn de afgebroken par tijen uit de eerste en de tweede ronde van het interzonale tournooi gespeeld. Prins gaf zich daarbij in zijn ontmoeting met Sanchez (Columbia) gewonnen. De uitslagen luiden: eerste ronde: Stahlberg (Zweden)Gligoric (Z.-Sla- vië) 1-0 (laatstgenoemde gaf na 62 zetten op). Sanchez (Columbia)Prins (Ne derland) 1-0 (Prins gaf de partij gewon nen). Kotov (Rusland)Elikases (Ar gentinië 1-0 (na 55 zetten). Tweede ron de: Barcza (Hongarije)Steiner (V.S.) 1-0 (na 45 zetten). Stoltz (Zweden) Kotov (Rusland) 0-1 (na 42 zetten). Gei ler (Rusland)Vaitonis (Canada) 1-0 (Vaitonis gaf de partij gewonnen). Na de tweede ronde luidt de stand: 1. en 2. Stahlberg en Kotov 2 pnt.; 3. tot en met 7. Averbach, Petrosian, Taima- nov. Unzicker en Barcza ieder 1 pnt.; 8. Pilnik 1 pnt. plus 1 afgebr. parten: 9. en 10. Geiler en Szabo 1 pnt. uit 1 partij; 11., 12. en 13. Matanovic, Sanchez en Golombek 1 pnt.; 14.. 15. en 16. Pach- man. Elikases en Gligoric y, pnt.; 17. Wade 0 pnt. plus 1 afgebr. partij; 18. tot en met 21. Steiner, Stoltz, Vaitonis en Prins 0 pnt. Volgens het C.B.S. heeft de waarde van de totale consumptie in Juli (basis 1949 is 100) bedragen 125 tegen 110 in Juni. Het prijsindexcijfer daalde met één punt tot 119, zodat het hoeveelheids- indexcijfer van 92 tot 105 steeg. De stijging is het grootst in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Het indexcijfer voor de waarde steeg daar van 86 tot 119, dat voor de prijs daalde met één tot 114, zcdat het hoe- veelheidsindexcijfer met 30 steeg tot 105. Ook in de voedings- en genotmid delen geeft Juli een vooruitgang te zien. De waarde-index der voedings middelen was 129 in Juli tegen 124 in Juni; de prijsindex daalde ook hier één punt tot 127, zodat de hoe veelheidsindex van 97 tot 102 steeg. De waarde-index der genotmiddelen bedroeg 104 in Juli tegen 97 in Juni; de prijsindex bleef onveranderd op 113, zodat de hoeveel- heidsindex van 86 tot 92 steeg. Shun, im\ mt l\Uw; .nW.Wfa ■i vmv 24. De eerste gedachte van de Noorman is, om zo vlug mogelijk boven aan de trap te komen. Doch dan zal de man ongetwijfeld alarm slaan en daar Eric begrijpt, dat 'iedere opschudding zijn verder onderzoek onmogelijk zal maken, besluit hij een andere gedragslijn te volgen. Met een argeloos gezicht keert hij zich om en komt op zijn schreden terug. Zodra hij binnen de licht cirkel komt, herkent de wachter hem. „Oh, zijt gij het.bromt hij mei een argwanend gezicht het gebronsde gelaat van de koning opnemend. „Wat zoekt gij, heer? Het is iedereen streng verboden om dit gedeelte van de burcht te betreden...." „Komaan, dat was mij onbekend", antwoordt Eric met een onschuldige glimlach, terwijl hij losjes de laatste treden afdaalt. „En bovendien, vriendlief, steekt er kwaad in om wat rond te wandelen, wanneer men de slaap n'iet kan vinden?" „Kara heeft het verboden.'" gromt de man koppig. „En een verbod van Kara....". Verder komt hij niet. want bliksemsnel schiet de vuist van de Noorman vooruit en raakt hem als een moker onder de kin. Zonder een kik te geven zakt de wachter ineen. Even blijft Eric gespannen luisteren, doch als er geen geluid de stilte verbreekt, bindt hij de man vliegensvlug armen en benen met zijn schouderriem, ter wijl hij hem met een reep van zijn eigen kleren de mond snoert. Daarna sleept hij de kerel in een donker gedeelte van de gang. „Het spijt mij. vriend!" mompelt de Noorman, „maar nood breekt wetten. Ik wil graag ongestoord rondneuzen...." Dan, met een laatste vorsende blik om zich heen, springt hij de treden van de trap op. En op hetzelfde ogenblik haast Orm Ach zo snel als zijn knikkende knieën hem dit veroorloven in tegen overgestelde richting weg van de trap. „Het is niet pluis d-daar!" rilt hij klappertandend. „D-dat waren v-vast en zeker geen stemmen v-van gewone mensen.... i-ik.... ik kan Heer Eric's stem overal uit herkennen, m-maar daar was hij niet bijT-t-trouwens, a-als heer Eric in gevaar ver.... keerde, had hij wel geroepen. O-o-Orm, hulp, of zoiets. Beslist!" murmelt de roerganger weinig overtuigd- En met een schichtige blik over zijn schou der schuift hij weg door de donkere gang. Horizontaal: 1 uitbouw, 4 opwelling, 8 drietenige luiaard, 10 frisse lekkernij, 11 familielid, 13 verkooptent van linnen en hout, 16 persoonlijk voornaamwoord, 17 gravure. 19 telwoord, 20 nauwelijks, 21 metaal, 22 vuilnisstortplaats, 23 fami lielid, 24 boom, 26 herkauwer, 27 voor zetsel, 28 van geringe afmetingen, 30 Volgens de door het C.B.S. samenge stelde voorlopige gegevens bedroeg dp waarde van de geïmporteerde goederen in Augustus 1952 623 millioen (v.m 727 milloen), terwijl voor een waarde van 585 millioen (v.m. f 651 millioen) werd geëxporteerd. Het dekkingspercen tage bedroeg 94 (v.m. 89). De omvang van de buitenlandse han del is in Augustus 1952 t.o.v. de vorige maand opmerkelijk gedaald 170 mil lioen). Daar de invoer met 38 millioen meer is teruggelopen dan de uitvoer, kwam het dekkingspercentage toch nog belangrijk boven dat van de vorige maand te liggen. Het invoerafbrokke- lingsproces dat nu al ruim 1 jaar, met afwisselende ups en downs, aan de gang- is, blijkt nog steeds niet tot stilstand te zijn gekomen. Ook de uitvoer vertoont sinds het be gin van dit jaar een dalende tendentie. Dat toch de handelspositie nog vrij gun stig bleef, moet voor een deel worden toegeschreven aan een verbetering van de ruilverhouding. Het invoeroverschot bedraagt sedert het begin van dit jaar 419 millioen (Jan.Aug. 1951, 224,6 millioen). De scherpe daling van de invoer in Augustus t.o.v. de vorige maanden komt ook bij de belangrijkste landen tot uit drukking. Zo verminderde de invoer uit België en Luxemburg, het Verenigd Ko ninkrijk, West-Duitsland en de V.S. De uitvoer naar deze landen vertoont een wisselend beeld. Een belangrijke ver mindering ziet men bij het Verenigd Koninkrijk 15 millioen). Opvallend is dat de uitvoer naar Indonesië gestadig is toegenomen, zodat Augustus 1952 zelfs een actief saldo te zien gaf. Bij de indeling van de goederen naar hoofdstukken konden de navolgende wij zigingen worden geconstateerd. De in voer daalde o.a. bij suiker en suikergoed, 10 millioen; ertsen, slakken en assen, 9,6 millioen; minerale brandstoffen, 42,1 millioen; ijzer, gietijzer en staal, 15,6 millioen. De uitvoer gaf een ver mindering te zien bij de minerale brand stoffen, 17,2 milloen; meststoffen, ƒ11.3 millioen; electrische machines en toe stellen, f 8,7 millioen. In het White City stadion te Lon den is het athletiekseizoen besloten met een driekamp tussen ploegen van Londen, Parijs en Brussel. Tevens stonden enkele invitatienummers op het programma, waaraan ook Slijkhuis deelnam. Onze landgenoot won na een ener verende race het invitatienummer 2000 meter in de tijd van 5 min. 20,4 sec. voor de Australische reus Don McMil lan, voor wie dezelfde tijd werd afge drukt. De Engelse loopster Valerie Ball ver beterde het wereldrecord op de 880 yards, dat sedert 6 September 1945 op naam stond van de Zweedse athlete Anna Carsson met 2.15.6. Valerie Ball legde de afstand af in 2 min. 14.5 sec. Tweede werd Enid Harding (Gr. Br.) in 2.15.3, hetgeen eveneens onder het bestaande wereldrecord was. Eind Au gustus had Enid Harding de 880 yards op dezelfde baan in 2.14.4 gelopen. In dien deze tijd als wereldrecord wordt erkend betekent de prestatie van Va lerie Bal] dus geen verbetering. Op de 4 x 200 meter estafette dames werd het wereldrecord, dat met 1 min. 39,7 sec. op naam staat, van de Rus sische ploeg, door het Britse team ge ëvenaard. De ploeg van Groot-Brittan- nië bestond uit Sylvia Cheeseman,. June Foulds, Ann Johnson en mej. Hampton. De stedenwedstrijd werd gewonnen door Londen met 1301/4 punt. Parijs werd tweede met 81(4 en Brussel der de met 70 punten. titel (afk.), 31 noot, 32 voorzetsel, 34 machtsuitoefening, 35 kleur. Verticaal: 1 plaats in Overijsel, 2 los- wal, 3 boom, 5 kleefmiddel, 6 spil, 7 plaats in Overijsel, 9 plaats in Overijsel. 12 stofdeeltje, 14 noot, 15 gereed. 16 vaartuig. 18 rekenkundige opgave, 20 voorzetsel. 24 lengtemaat, 25 Ludolfiaans getal, 28 lichaamsdeel, 29 gevangenis, 31 familielid, 33 Italiaanse rivier. Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag. BABBERICH E VADER A ES SEN-bMA L IP L SI R D A L E. N -I- D GROESEN S ES TE Z TEL+V+RUW OM ZES KA O NOTIE A PANNERDEN De aanmelding van deelnemers aan de Internationale sportconferentie. welke van 10 t.m. 14 Oct. a.s. in het CIOS te Overveen zal worden gehouden, voldoet aan de verwachtingen naar de secretaris van het uitvoerend comité ons meedeelt. Behalve uit de Benelelux-landen en En geland. ontving het comité aanmeldingen uit Zwitserland, West-Duitsland en Oos tenrijk. Uit de brieven van Nederlandse be langstellenden blijkt, dat men veronder stelt uitsluitend aan de gehele confe rentie te kunnen deelnemen. De secre taris w-ijst er op. dat een beperkt aantal deelnemers de afzonderlijke lezingen en demonstraties kan bijwonen. De uitslagen van de gisteren in de VEILING TIEL, 17 Sept. Appelen: Bloe- - - - mee: standaard 1517, 1115, 5—8 48, Engelse League gespeelde wedstrijden Cox 0range piPpjn verpakt 39—62. stand. luiden: Eerste divisie: Cardiff C.West Bromw. 1-2, Manch. C.Burnley 0-0, PortsmouthArsenal 2-2, Sheffield W. Middlesbr, 2-0, SunderlandNew Cast le 0-2. Tweede divisie: Birmingham C. Leeds Un. 2-2, Brentford—Sheffield Un. 0-0, FulhamNotts C. 6-0, Huddersfield Doncaster 3-1. NottinghamLincoln C. 1-1, Plymouth ArgyleBury 0-0- De wedstrijd DenemarkenNederland, Zondag a.s. te Kopenhagen, zal geleid worden door de Finse scheidsrechter Yrjo Kaivola. (Van onze Utrechtse correspondent) Onder grote belangstelling is gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ge promoveerd de heer mr. C. Bronkhorst, op een proefschrift, getiteld: „Over macht in het strafrecht". De promotie, geschiedde met lof. Promotor was prof. mr. W. Pompe, die het proefschrift bijzonder belangrijk noemde, zowel door de vorm als door de behandeling van de materie. 33—36, 14—29, 15, Ellisons verpakt 2749, 21—30, 9—14, 12—17, Glorie v. Holland ver pakt 3542, standaard 20. 1418, 10. 79, James Grieve verpakt 4256, 3136. 2026, 1518, Kester Wijnzuur 89, Laxton Su perbe 2025, 810. Lemoen standaard 16, 11—14, 7—10, 8—10, Manks Codlin stand. 20—25. 12—21, 7—10. 9—11. Notarisappel ver pakt 36, standaard 15. 1214, 69. 79, Pondappel 7—8, Peterselie 7—9. Princesse Noble 10—14. Rode Wijnappel 20. Transpa rant de Croncels standaard 2327, 2023, 9—12, 6—10, Wealthy standaard 31, 20—24, 811, 1013, Sterappel 2025, 10—14. val 7—11, Zuurkroet per 100 kilo 5.40, zoet kroet idem 180. Peren: Beurre Hardy 1625. 8 12, 8—17. Beurre Lebrun 9—11, Beurre de Merode 5—9, 3—5, Beurre Superfine 14. 4— 6 Bonne Louise d'Avranehes verpakt 46 50, 1428, 9—15, 8—14. Blanc Cousine 5— 6. Conference standaard 1519. 716, 47, Doyenne du Cornice 1417, Foppen 5—7, 34, Franse wijnpeer 46, Harmspeer 4 —7, Legiponts 1216, 810. 69, Maagde peer 5_9 3_5, 3—6, Pondspeer 7—9. 3—6, Seigneur d' Esperen 613, Triomphe de Vienne 26—31. 12—21, 5—12. Williams Du- chesse 5—10. Peren kroet 260. Pruimen: Belle de Louvain 1213. Golden Drop 20, 13, Kwetsen Zoete 5—12. 3—5, Idem Ita liaanse 814. Monarch 1016. Aardbeien 110140. Bramen 3761. 1625. Druiven 73—76, Perzik per stuk 4—10, 2—5 An dijvie 3—4, Princesseboon 34—52, Pronk- bo'on 27. Snijboon 16—45. Tomaten 20—28, 14—16. Uien 9—10. Witte kool 1—2 Aard appelen 10—11. Alles in cents per kilo ten zij anders vermeld. Advertentie De ROXY: Hoe spel je „Amerikaanse sigaret"? De Lucifer: R-O-X-Y Midden September omstreeks 20 uur prijkt de schitterende zomerster W e g a hoog aan de Zuidelijke hemel. De schemering is dan nog lang niet ten einde, en toch is Wega duidcliik zichtbaar op het ijle hemelblauw. Ook de beide andere sterren van de zomerdriehoek, Deueb en A 11 a i r, treden dan al 'e voorschijn en een uur later tekent zich deze machtige winkelhaak reeds scherp tegen het avondlijk uitspansel, met Wega in het rechlhoekspunt. Er staan op het uur van waarneming b0g meer indrukwekkende figuren aan ?e Zuiderhemel. Zo vinden we in het ^Uid-Oosten het reuzenvierkant van fegasus. zwaar naar links overhel- £hd, en rechts van Wega de sterrenreus betcules, een grillige poliepfiguuv, een bleke schim in de avondschemc- Ir>g. Onder Hercules kronkelt zich de ?eWeldige Slang, die de Slangen- rager in zijn handen houdt Tussen deze grote constellaties schui- enige kleine figuurtjes weg. die ge woonlijk niet worden opgemerkt, maar vle toch zeker evenzeer onze aandacht ?t'dienen als de reuzen, de grote vo- 5®**. de Leeuw, de beide beren en alle bdere dieren die in het astronomischs £''entenboek getekend staan. Ze worden vaak vergeten en daarom is het £oed eens speciaal de aandacht op te vcs- Sen. Ook de kleinen mogen tenslotte jvnspraak maken op onze belangstelling. f.\e kleinen zijn in dit geval de Dol v! n, de P ij 1 en de Noorderkroon eIk van deze figuurtjes dient een t^j^bderlijke bespreking te worden ge- handbreedte linksboven Altair ?0r_6 «ter ligt in het voetpunt van de tlt- erdriehoek vindt men een aar- sterrenruitje met een steeltje er aan, tr>initl?ar beneden gericht is. Een keurig t 'buurtje van zilverglinsterende ster r,a-. °P het zware hemelfluweel, vlak Ve TV waziSe lichtzoom van de melk ö0]' r't sterrenruitje-met-steeltje is de n- figuur 1 geeft een voorstel Rf..Va.n d't walvisachtige zoogdier. (Vf, is volstrekt geen willekeur ge- H ^er *er plaatse een dolfijn is nd' Daar schuilt de volgende sage achter, die nauw verbonden is met het sterrenbeeld Lier. De dichter en lier speler Arion, die omstreeks 625 v. Chi. leefde, werd op het schip waarmede nij van Italië naar Corinthe voer, door de matrozen aangevallen. Hij sprong ech ter overboord en kwam op de rug van een door zijn verrukkelijk snarenspel aangelokte dolfijn behouden aan land. Na deze wonderbare redding werden zo wel de dolfijn als de lier door Apollo, de god der muziek, aan de hemel geplaatst. Zoals men weet heeft Wega een plaals gekregen in de Lier; de Dolfijn, de red der, heeft echter slechts zwakke sterren toegewezen gekregen. Enfin, de lier is nu eenmaal een mooi snaarinstrument en een dolfijn is tenslotte maar een dolfijn, nie veelal onder water zwemt en dus ge durende een groot deel van zijn leven onzichtbaar is. Nu, onzichtbaar is de Dolfijn aan het uitspansel wel niet, maar een opvallende figuur is hij al evenmin Men ziet hem op een heldere, mane- schijnloze avond duidelijk „zwemmen" door het duister van de wereldruimte als een lichtende tropische vis in een donker aquarium. Het aardige sterrenruitje van de Dol fijn wordt gevormd door de sterren alpha, bèta, delta en gamma, alle in de kop gelegen. Het steeltje loopt van bèta naar epsilon in de staart. De helderste sterren van het beeldje zijn bèta en gamma, diagonaal tegenover elkaar van de grootte 3.3: dan volgen alpha, delta on epsilon, ongeveer van de 4e grootte. De Latijnse naam van het beeld is D e 1 p h i n u s. Het tweede miniatuurtje, de Pui, vindt men een handbreedte rechtsboven de Dolfijn. Nog wat nauwkeuriger: half weg tussen Altair, de helderste ster van de Arend, en Albireo, in het voetpunt van het bekende kruis van de Zwaan. De Pijl is gemakkelijk te herkennen aan arie zwakke sterretjes die vrijwel op een rechte lijn liggen, in de richting Noordoost-Zuidwest (zie fig. 2). De vorm van dit sterrenbeeldje, het kleinste van de gehele hemel, verklaar1 voldoende zijn naam: P ij 1; de Latijnse naam is Sagitta (vgl. Sagittarius Boogschutter). De punt van de pijl is Noord-Oostwaarts gericht; het lijkt wel alsof de pijl dwars door de melkweg zul vliegen en met een sierlijke boog op de rug "van de Dolfijn zal neerkomen. De Pijl heeft de vorm van een lang- 0 N oc dir Aroon gerekt, bijna gelijkbenig driehoekje. In de hoekpunten staan de sterren alpha, bèta en gamma, waarvan gamma, in de top, de helderste is (grootte 3.7). Alpha en bèta, in de basispunten, zijn aanmer kelijk zwakker. Op de bovenste zijd" van het driehoekje, niet ver van het midden, ligt delta, vrijwel even helder als gamma. Deze vier sterren vallen op een heldere avond wel het eerst in het oog; zij markeren a.h.w. de figuur van de pijl. Er zijn intussen nog enkele andere pijl-Stertetjes, die de figuur nog „ver scherpen". Daar is in de eerste plaats het sterretje epsilon, nog juist zichtbaar voor het blote oog, dat achter de pijl schijnt aan te vliegen. Dan het sterretje êta, op de verlengde spits. De lijn van gamma naar êta schijnt als de angel van een wesp vooruit te steken. Nog verder ligt het nauw-zichtbare sterretje thèta, op het alleruiterste puntje van de pijl. Deze drie sterretjes verdubbelen a.h.w. de lengte van de pijl. Werkelijk, op een maneschijnloze avond, als een straffe wind de lucht heeft schoongeveegd, ziet men de glinsterende pijl langs het don kere uitspansel „vliegen", over de brede vleugels van de Arend. Tenslotte moet nog één sterretje wor den genoemd, dat zeker ook tot de pi.ll- figuur behoort, n.l. zêta, linksboven delta. De beide sterren liggen vlak bij elkaar. In to'aal dus acht sterren, die alle door een scherp oog kunnen worden onderscheiden. Met elkander vormen ze een echte, pikante pijl-figuur. Het derde miniatuurtje bevindt zich tussen de poliepfiguur van Hercules en de sterrenvlieger van Boötes, n.l. de Noorderkroon of Corona bo re a 1 i s. Men vindt in deze hemelstreek, vlak boven de driehoekige kop van de Slang, gemakkelijk een boogvormig sterren beeldje, met de „opening" naar boven gekeerd, dat inderdaad doet denken aan een konings- of keizerskroon (zie fig. 3). In het midden van dit fonkelende ster- renboogje schittert een heldere ster, ge naamd Gemma, d.i. „parel". Nu een parel is het, een parel, zuiver en wit met een heerlijke glans. Gemma is verreweg de helderste van de kroon-sterren en dat is zij blijkbaar altijd geweest. Geen wonder dan ook dat zij de eerste letter \an 't Griekse alphabet alpha, heeft ge kregen, Zij accentueert de gehele figuur van de Noorderkroon. Volgens een oude sage is dit beeld de Kroon van Ariadne, door Bacchus of Dio- nysius naar de hemel overgebracht. Ovi- dius verhaalt dat Ariadne door Theseus werd geschaakt, nadat ZÜ hem door middel van haar kluwen uit de doolhof had gered, waarin hij verdwaald was geraakt. Zij werd echter door haar on dankbare minnaar op het strand der zee achtergelaten. In haar eenzaamheid jam merde zij luide om hulp. Deze werd haar verleend door Bacchus, die tevens de kroon van haar hoofd losmaakte er. naar de hemel wierp, opdat zij in on sterfelijke glans aan het nachtelijk fir mament zou schitteren. Terwijl de kroon de lucht doorkliefde veranderden de edelgesteenten waarmede deze was oc- zaaid, in vlammen, die zich in de vorm van een kroon op de hemel vastzetten. De Chinezen noemden het beeld de Parelschelp; zoals reeds gezegd heet öe helderste ster thans nog Parel iGemmai De Arabieren noemden het beeld de .Schaal der armen". Gemma heeft een helderheid van 2.3 magnituden; daarop volgen bèta en gam ma, ter weerszijden van Gemma. Aan merkelijk zwakker zijn epsilon en thèta, op de beide punten van de kroon. Tussen gamma en epsilon ligt nog delta. Deze zes sterren vormen met elkaar de fraaie boog-figuur van de kroon. Midden September omstreeks 21 uur staan de boven beschreven sterrenbeeld jes alle drie aan de avondhemel, de Dolfijn en de Pijl in het Zuiden, de Noorderkroon in het Zuid-Westen. De fijne figuurtjes, met zilverdraad gestikt op het zwarte hemelfluweel, elk met een eigen bekoring: de Dolfijn zilverig ge schubd in een zee van duisternis, de Pijl spits en recht op het doel gericht, de Noorderkroon, met diamanten beztt, fonkelend als diadeem in het avondlijk donker zij spant van de drie minia tuurtjes toch wel de kroon. AARD1JK 17 nm, te Le Havre. ABBEKERK 18 nm. te Hamburg. ADINDA 17 van Bangkok n. Pladju. AGAMEMNON 17 van P. au Pr. n. N. Y. AKKRUMDIJK 17 te Dar es Salam. ALBIREO 18 te Las Palmas. ALCHIBA 18 te Buenos Aires. ALCYONE p. 18 Kp. Roca n. Velsen. ALDABI p. 18 Fern. Nor. n. Las Palmas. ALIOTH p 18 Madeira n. L. Palmas. ALMDIJK 18 te Tampico. ALMKERK 18 te Alexandrie. ALNATI 18 te Antwerpen. ALPHACCA p. 18 Recife n. B. Aires. ALPHARD 18 te Antwerpen. AMOR vertr. 24 van A'dam n. Levant. AMPENAN 18 te Suez. AMSTELLAND p. 18 Kp. Frio n. Rio Grande. AMSTELPARK 18 te Hampton Roads AMSTELSTAD 17 van Mobile n. Houston. AMSTELVAART 18 weei te Tanga. AMSTELVEEN 18 te Balikpapan. ANDIJK 18 te Port Arthur. ARENDSKERK p. 17 Mindanao n. Rotterd. ARMILLA 18 nm. te Haiphong. ATLAS 18 te Rotterdam. AVERDIJK 18 te Havana: BACCHUS p. 17 nm. Kp. San Atit. n. Mobile. BLIJDENDIJK 16 te Baltimore. BOISSEVAIN 18 nm. 19 te Priok. BONAIRE p. 18 Fayal Az. n. Plymouth. BORCULO p. 17 Lands End n. Barry BREDA p. 18 Azoren, 24 te Antw. v. CALT. DELFT p. 18 Gibr. 22 te Rott. v. CALT HAGUE p. 18 nm. Malta n. Sidon. CALT. LEIDEN 18 te Rotterdam. CALT NED. p. 18 Kp. de Gata n. Sidon. CALT. UTRECHT p. 18 Gibr. n. Sidon. CELEBES p. 18 Guardafui, 19 te Aden CERAM 17 van Madras n. Calcutta. CERONIA 18 te Willemstad. CHAMA p. 18 Rasfartak n. Gibr. CLAVELLA p. 18 Kp. Bon n. Berre. CONGOSTR. p. 18 Finist. n. Dakar. DELFLAND p. 18 Kp. Frio n. Ilheos DELFT p 17 Azoren n. Trinidad. DIEMERDIJK 17 van Portland n. Vane. DRACO 17 te Spezia. DRENTE 18 te Colombo. DUIVENDR. 17 van Calabar n. Prt. Hareourt. DUIVENDIJK 18 van Balbao n. Los Ang. EDAM p. 18 Cp. Cod. 18 n.m. te N York. EEMDIJK 18 van Londen, 19 te Antw. EOS 17 nm. van Malta n. Alexandrie. ESSO AMSTERDAM 18 te Horta. ESSO ROTTERDAM 23 te Pernis verw. ETREMA p. 18 Abrolhos n. Santos. FARMSUM p. 17 Scillys n. St. Laurens. FELIPES 18 te Padang. GOOILAND p. 18 Ouessant, 19 te Amst. GOUWE p. 18 Wight. 19 te Rotterdam. GROOTE BEER 21 te R'dam verw. HAARLEM 18 te Amsterdam. HATHOR 17 van Beyrouth n. Izmir HECTOR 18 te Amsterdam. HECUBA 18 te Amsterdam. HELDER 17 nm. van Tampa n. Antw. HELICON 18 te Aruba. HERSILIA 18 nm. te Antwerpen. HOLLANDIA p. 18 Djeddah n. Aden. HYDRA 18 te Cuman a. JAGERSFONT. 17 van Hamb. 19 te Antw. JOH. v. OLDENB. 17 van Melb. n. Sydn. KALOEKOE 18 te Makassar. KASIMBAR 17 nm. te Padang KEDOE p. 18 Guardefui. 19 te Aden. KIELDRECHT 18 te Keelung (Formpsa). KOTA AGOENG 18 te Rotterdam. rvOTA GEDE p 18 Guardafui n. Priok. LAURENSKERK p. 18 Gibr. n. R'dam. LAWAK 14 te Los Angeles. LEKKERKERK 18 te Bandarshapur. LIEVE VROUWEK. p. 18 Kp. Nao n. Mars. LlSETA 18 te Port Dickson. LISSEKERK p. 17 Kunfida n. Aden LOENERKERK 18 v. Suez n. R'dam. LOOSDRECHT 18 te Antwerpen. LOPPERSUM p 18 Gibr. n. A dam. LUNA 18 te' Rotterdam. LUTTERKERK p. 18 Ras Madraka h. Muse MANTO p. 18 Ouessant n. Amst. MARISA p. 18 Menado n. Miri. MARPESSA 17 van Miri n. Balikp. MERWEDE p. 18 Bahama n. Savannah. MITRA p. 18 Minikoi, 19 te Colombo. MYONIA p. 18 Christmas-eil. n. Pladju. NIEUW AMST. p. 18 Kp. Race n. N. Y. NIEUW HOLL p. 18 Torrestr. n. Sydn. NIGERSTROOM 18 te Monrovia. MOLENKERK 17 nm. v. Pt. Sudan n. Suez. MU1DERKERK 20 te Karachi verw. OBERON 18 van Amst. n. La Guaira OMALA 16 van Adelaide n. Pulu rsuKom. ORANJEFONTEIN 18 te Pt. Elizabeth OVERIJSEL p. 17 nm. Cochin n. Madras. OVULA 17 nm. van Pt. Said n. Gibr. PAPENDRECHT p. 18 Gibr. n. Perzie. FERNA 16 van Fremantle nr. Geraldton-, PR. FRED. WILL. p. 18 Wight n. Chic. PR. WILLEM III 17 nm. te Detroit. PR. WILL. V 17 van Milwaukee n. Sarnia. PYGMALION 18 te Houston. REYNIERSZ 18 te Kwandang. DOELF 17 van Gdynia n. Amst.. ROTTI 18 te Surabaja. SAMARINDA 1 8te Madras. STA ELENA 17 van Antw., 19 te Brake. SARANGAN 18 te Cristobal. SCHERPÉNDR p. 18 Bahia n. Belem. SCHIEDIJK p. 18 Azoren n. Havana. SLAMAT p. 18 Kp. Gata n. Alexandrië. SLIEDRECHT p. 18 Bahia n. Las Plecir. SLOTERDIJK p. 18 Minicoy n. New York. ST. ALKMAAR 18 van Narvik n. lmminkh. STAD ARNHEM p. 18 Gibr. n. Spezia STAD DORDR. p. 18 Gibr., 22 te Rott. v. STAD MAASSLUIS 19 te Rotterd. verw. STAD MAASTRICHT 18 te Rotterdam. ST. VLAARD. p. 18 Scillys n. Wabana STENTOR 18 te Paramaribo. STRAAT MAKASSAR 18 te Kobe. STRABO 18 te Venetië. TABINTA 18 te Durban. TALISSE 19 nm. te Djeddah verw. TARA p. 18 Scillys n. Canada. T ARAK AN p. 17 Maladiven n. Priok' TARIA p. 18 Malta n. Tripolis. TERO p. 18 Abrolhos n. Buen. Aires. TEUCER p. 18 nm. Sabang n. Colombo. THEMISTO 19 te Port Churchill, verw TIBA p. 17 Kp. Hatteras n. New Orl TITUS 18 te Amsterdam. TJIKAMPEK 17 van Nagoya, 19 te Kobe. TOMORI p. 18 Finisterre n. Rott UTRECHT 18 te Semarang. WAAL 18 nm. te Tel Aviv. WAIBELONG 18 te Tj. Priok. WATERMAN p. 18 Kp. Race n. Rott. WESTLAND p. 18 Madeira n. Amst. WILLEM RUIJS 18 te Rotterdam. WINTERSWIJK p. 18 Finist. n. Sluiskil. WOENSDRECHT p. 17 Finist. n. Bremen IJSSEL 17 nm. van Palermo n. Genua. ZAAN 16 te Stockholm. ZEELAND SSM 18 nm. te Hamburg. ZEELAND K.R.L. vtr. 21 van Londen naar ZIJPENBERG 19 te Savona verw. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 niéuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw. 9.05 gram. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram.. 10.80 schoolradio, 10.50 orgel en zang, 11.20 voordracht, 11.40 Nederl. muz. AVRO: 12.00 dansmuziek, 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.30 Metropole orkest, 14.00 kookpraatje, 14.20 gram., 14.55 voordracht. VARA: 16.00 Joods progr., 16.30 jeugd, 17.00 kamerkoor, 17.15 muzikale causerie, 18.00 nieuws. 18.15 felicitaties, 18.45 Denk om de bocht, 19.00 piano, 19.10 Wie van ons heeft de vrijheid in pacht?, klankbeeld. VPRO: 19.30 bespreking van het Bijbel se toneelspel: De droom der gevange nen. 20.00 nieuws, 20.05 boek, 20.15 tenor en piano. 20.30 Europa één, causerie, 20.40 Zwerftocht door Italië, causerie VARA: 21.00 cabaret, 21.35 Het leven betrapt, 21.55 buitenlands overz.. 22.10 lijke muziek. 15.50 operettemuziek. 16.15 18.00 gram.. 18.15 lichte muziek, 18.45 prot. pr., 18.50 gram., 19.00 nieuws. 19 IC Verklaring en toelichting, 19.30 gram., 19.40 radiokrant. 20.00 Israël in Egypte, oratorium (gr.pl.), 21.30 Het kistje met de rode Camelia's, hoorspel. 22.10 gram.. 22.15 viool, cello en piano, 2^.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC Home Service. 330 m.: 12.00 dansmuziek, 14.00 orkestco i- cert, 16.30 gevar. muziek. 18.20 mars- en walsmuziek, 19.00 amusem.muziek, 19.30 symphonie-orkest, koor en solisten. 21.30 gevar. muziek. BBC, light programme 1500 en 247 m.: 12.00 gevar. muziek. 12.45 orkestconcert. 15.00 lichte muziek, 15.45 amusem.muz., 17.00 lichte muziek, 22.15 gevar. muziek. 22.20 lichte muziek, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muziek. 13.25 vro- lichte muziek. VPRO: 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 prot. pr, VARA: 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn.. 7.30 gram., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 8.45 idem, 9.00 zieken, 9.30 huisvrouw, 9.35 gram. 10.30 prot. pr„ 11.00 bariton en piano, 11.35 gram., 12.00 Surinaamse volksmuziek. 12.33 lichte muziek, 12.59 kest en solisten, klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte mu- 484 m.: 12.05 lichte muziek, 17.15 lichte ziek, 13.45 piano, 14.00 De Clivia en win- muziek, 20.00 omroeporkest, 22.10 ka- terbioeiende Begonia's, causerie, 14.15 mermuziek. gram.. 15.10 strijkkwartet. 15.40 voordr., 16 05 vocaal ensemble, 16.35 voordracht, WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE 16.55 gram. 17.00 jeugd. 17.30 militaire NCRV: 20.15 Journaal Weerbericht. „Op reportage, 17.40 gram., 17.45 Fries progr., Thuys te Muyen", hoorspel kamermuziek, 17.45 gevar. muziek, 19.30 balletmuziek. 22.05 jazzmuziek, 22.30 amusem.muziek, 23.00 lichte muziek, 0.30 dansmuziek, 1.15 gevar. muziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkestconcert, 19.30 Die Meistersinger von Niirnberg. opera. BELGIË. 324 m.: 20.15 Symphonie-or-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5