s c Luchtige luchtverhalen van Beverwijker UIT DO DER VIROUW Sp M aren en spaar potten Kunt u met vices omgaan I Schoenen winter voor de U itbreiding los-capaciteit gebiedende eis O .A R VAN DUIVENBODEN St. Rafaël op de bres voor belangen van spoorwegpersoneel PB. O. mogelijk voor de NS. Visserijgolf MARIONETTEN-THEATER VAN BERT BRUGMAN bijzondere vorm van cultuuruiting in Velsen-Noord Nieuw boek van propaganda-chef Hoogovens ALLEEN verkoop WONINGTEXTIEL Buitenshuis veel halflage laarsjes JAN VAN DER PIGGE acnéést f OPENING van ons FILIAAL KRUISWEG no. 1 (bij viaduct) DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 PAGINA 7 brengt de sigaar onder ieders bereik Perfect 9 cenï Half-Corona 12 cent Corona Royal 14 cent Groie Houtstraat 81 Ao. 1800 Betere Sigaren Lagere prijzen Van Dam leert vliegen Ruwe,geschaafde huid. Klaas Wijker IJ M 85 naar Duitsland? Vrijdag 19 September te 3 uur P (Van onze Utrechtse correspondent) De bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nea. Bond van Katholiek Ver- voerspersoneel St. Rafaël heeft gis teren te Utrecht haar tweejaarlijkse algemene vergadering gehouden. In. de openingsrede van voorzit ter Blommers, kwam allereerst de Positie van het Nederlands spoor wegbedrijf ter sprake als de be langrijkste economische achter grond, waartegen de mogelijkheid van sociale vooruitgang valt af te meten Dit niet in die zin, dat de positie van het personeel direct af hankelijk is van de bedrijfsresul taten, maar een gezond bedrijf heeft toch voor het personeel een gunstige betekenis. De financiële basis van het spoorwegbedrijf kan thans, dank zij mede de oorlogs schaderegeling met het Rijk en de stijging van het aandelenkapitaal tot driehonderdmillioen gezond worden genoemd. Als mr. Verkerk, voor zitter van de Prot. Chr. Bond van Beroepsvervoeders „Langs de weg", onlangs gezegd heeft, dat hij met zijn oor op de spoorrails de spoor wegtekorten heeft horen naderen, dan is dit, naar de overtuiging van de voorzitter, een subjectieve en on gegronde verwachting. De consequenties voor ons zijn, aldus 'Pr., geen orotest. maar een wil om '°t positieve ideeën te geraken. Het Personeelsbestand is tot ongeveer ■*4.000 personen teruggebracht. Vol- Sens de directie zal de inkrimping voora] in de administratieve sectoren nog verder moeten worden door- pzet. Om redenen van practische aard 's men niettemin reeds enige tijd bezig ®m^weer nieuw personeel „in te spui en". De Dienst van Exploitatie kreeg .'jJn beslag. Opzet en doel zijn rationa lisering. Enstige personeelsproblemen Vloeiden er tot nu toe niet uit voort. Ten aanzien van het woningprobleem *e' de heer Blommers, dat er nog hon derden personeelsleden zijn, die nog in woningmoeiljjkheden verkeren. Door de massale overplaatsingen van Utrecht "aar Haarlem, naderen zij thans hun oplossing De bezuinigingsmaatregelen, die de bedrijfsleiders meenden te moeten nemen, hebben ons voor moeilijke situaties geplaatst, aldus spr. en hoewel door het georganiseerd over- ve?7 0<ln r;n ander voorkomen of k°n worden, kreeg het per- 'f. f e' toch enkele onprettige dingen i_] Y.evwerken. Spr. dacht hier aan lin« 8n de verblijfskostenrege- Erg is het gesteld met de gepension eerden van de voormalige M.T. De autoriteiten willen er niet toe overgaan dit oude spoorwegpersoneel onder de bekende toeslagwet te brengen. Boven den weigeren de directeuren van de jj-S. het pensioen te verhogen- St. Rafaël protesteert ernstig tegen deze gang van zaken- De invoering van de wet op de Werkloosheidsverzekering heeft ook het met onder R.D.V .-verband werkende spoorwegpersoneel meer sociale zeker heid verschaft. De uitvoering geschiedt h°or de bedrijfsvereniging voor het Vervoer, waarin ook St. Rafaël ver- 6genwoordigd is. Ten aanzien van de verwezen lijking van de P.B.O. voor de spoorwegen zei spr., dat het nog hiet bekend is of er voor de N.S. zijnde één onderneming wel Advertentie Hofleverancier een bedrijfschap mogelijk is- Zon der speciale instellingswet is het naar spr.'s overtuiging slee! j mo gelijk in samenhang met andere takken van vérvoer. Misschien is er op het a.s. congres ^il iets meer bekend over de opvattingen van de minister hieromtrent. Tenslotte heeft spr. de actie van St. Rafaël voor de nabije toekomst be sproken. Spr. geloofde, dat het tot de taa1' van St. Rafaël behoort de louter op particuliere basis steunende actie tegen de Spoorwegen aan de kaak te stellen. Volgens de bestaande plannen zal de modernisering en reorganisatie van het spoorwegbedrijf in '54 onge veer voltooid zijn. Let zal tegen die tijd onze speciale aandacht vragen, om ook deze laatste fase door te komen zonder dat er aan wezenlijke perso neelsbelangen wordt getornd. Wij zullen, aldus spr., ook hebben te waken tegen een te ver gaande in krimping van het personeelsbestand- Wij zullen ons niet kunnen of mogen verzetten t ;n een behoorlijke inspan ning vgn he. gehele personeel, -naar wanneer men in zijn ijver tot rationalisa tie zo ver zou willen gaan, dat het overblijvende deel overbelaste zenuw patiënten zou worden, of dat een rede lijke verlofs enening in gevaar zou komen, zullen wij ons met kracht ver zetten, aldus besloot de heer Blommers zijn openings-ede. Het hoge prijsniveau, dat nu al een week lang kenmerkend is voor de afslag te IJmuiden, wist zich ook Woensdag te handhaven. De schol-exporteurs, die kochten voor levering naar Engeland, waren niet karig met hun aanbiedingen, zodat zetschol en grove soorten met ge mak f 70 per kist opbrachten. Goede schol 2 ging nog voor f 26 per kist in andere handen over. De schelvis wist zich eveneens te handhaven. Grove soor ten noteerden gemiddeld f 50 per kist, goede braatschelvis wist f 35 tot f 28 per kist te bedingen en de iets kleinere soorten gingen nog voor f 28 tot f 23 per kist van de hand. Ook de haring deed het bijzonder goed. Prima kwaliteit werd gehonoreerd met f 16 per kist, maar door de overstelpend aanvoer en de daardoor ontstane langere wachttijd waren er ook flinke partijen dusdanig in kwaliteit achteruit gegaan, dat de vismeelfabrie- ken er aan te pas moesten komen. De tongprijzen ondergingen geen wijziging. De stoomtrawler Abraham VL 77, die Woensdag ruim 1700 kisten loste, ging met de hoogste besomming schoot. Een reis varr 10 dagen leverde een eindresul taat op van -f 22:800. Op de tweede plaats kwam de Schoor! IJM 39 met f 15.500 en daarna volgde Limburgia IJM 54 met f 13.200. Ook deze schepen hadden een 10-daagse reis achter de rug. De Excel sior III KW 76, die iets minder aanvoerde dan gewoonlijk, maakte toch nog een prachtige besomming van f 12.000 voor een reis van 11 dagen. En daarmee kun nen Kees Plug en zijn bemanning best tevreden zijn. De Donderdagmarkt stond weer in het teken van de haring. Alleen de Bloemen- daal IJM 71 had het in de rondvis ge zocht en voerde 600 kisten makreel en 200 kisten diversen aan. Maar de Thorjna IJM 33, Allan Water IJM 34 en Medan IJM 57 hadden ieder 1500 kisten haring. Van de loggervloot was reeds Woensdag bin nen de Voorwaarts KW 140 met een ge varieerde aanvoer van 100 kisten. En voor de Vrijdagmarkt kwamen Woensdag reeds meldingen van de Ant.ie RO 15 en de Gelria IJM 21. De- eerste had een vangst van 400 kisten makreel, 35 kisten schelvis en piepers, 5 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten haring, 10 kisten radio, 10 kisten wijting, 100 stuks stijve kabeljauwen en de Gelria IJM 21 had Dinsdag reeds een dikke 1200 kisten haring aan boord. Men verwacht met, dat het bij deze twee trawlers zal blij ven, omdat ook voor de Mary, IJM 61. Cath. Duyvis IJM 60 en Zeelandia de tijd van binnenkomst niet ver meer kan zijn. En omdat het de laatste dagen „om de Noord" erg slecht weer is verwacht men ook nog een groot aantal loggers voor het einde der week in IJmuiden terug. De motorkotter IJM 227, die enige tijd uit de vaart is geweest om in Amster dam zijn motor te laten reviseren, ir Woensdag weer in IJmuiden gearri veerd en zal vermoedelijk nog deze week naar de visserij vertrekken. De motor- kotter Samenwerking KW 21 is na een lange afwezigheid, ook weer in IJmuiden teruggekeerd. Tijdens de revisie is er tevens een „bak" op het schip ge bouwd, waardoor het er heel wat „visna- miger" is gaan uitzien. Ook deze logger zal waarschijnlijk nog deze week naar zee gaan. Van de Poolse haringvloot kwamen ln IJmuiden binnen de Arka met 180 kant jes en de GDY 175 met 183 kantjes. Bei de partijen werden, in afwachting van verder transport naar Polen, tijdelijk opgeslagen in de bunkers van het Staats- vissershavenbedrijf. zyn De komende week zal jong en oud in Velsen-Noord in de gelegenheid zijn kennis te maken met een bijzondere vorm van cultuur uiting, het mario netten-theater van Bert Brugman. Nog onlangs verscheen werk een geïllus- Vu» J artikel en" wel naar aanleiding bl6t feit, dat hij reeds 30 jaar lang 'bei 1Jn Prachtige poppen werkt en zijn t6en bijzondere verfijning heeft we- e geven. jjettonfu namelijk niet, dat een mario- j 'heater maar een gewone poppen- {?0Pd<^'i h' wiJ hebben niets tegen een lAnnt-' maar wat Bert Brugman hvu van veel zuiverder gehalte. QDnP„ JJ t uit de prachtige gesneden rt't de fd!e bij gebruikt, dat blijkt ook nS p'tukben waar hij mee komt. Tij- lare„ v°orstelling in IJmuiden eni geleden hadden wij o.a. het ge noegen een vertolking te zien van Molière's „De Vrek", zo subtiel, dat de toeschouwers van begin tot eind ge boeid hebben genoten. Een goede voorstelling is dan ook bij voorbaat practisch zeker, wanneer Bert Brugman met zijn marionetten-theater komt. Van deze gedachte is ook de Vel- ser Kunstkring „Voor Allen" uitgegaan, toen zij een voorstelling in Velsen- Noord vaststelde. Woensdag 24 Septem ber, 's middags om 2 uur, geeft Eert Brugman een voorstelling voor de leer lingen van de lagere schelen in het Herv. Wijkhuis aan de Dijckmanstraat te Velsen-Noord. 's Avonds wordt door hetzelfde theater een voorstelling voor volwassenen in hetzelfde gebouw gege ven, waar men de opera „Paljas" en „Het Oude Lied" van Mozart zal kunnen zien, begeleid door gramofoonmuziek. Wie Bert Brugman reeds eerder aan het werk zag, heeft geen aanbeveling nodig. Wie hem nog niet gezien heeft, verzuime niet deze unieke gelegenheid waar te nemen. Advertentie Beter bij Kattenburg Grote Houtstraat 36 Voor slechts f. 193.- (en zelfs reeds voor f. 173.-) maken de ervaren cou peurs van Nederland- Kattenburg een costuum voor U, waarin U zich heerlijk vrij beweegt en waarvan het veerkrach tige binnenwerk U een blijvend goede pasvorm garandeert. Zelden hadden wij een zó rijke collectie stoffen en dessins voor U. Dit is een magnifieke gelegenheid om nog voor de winter tegen billijke prijs de bezitter te worden van een maat- costuum gesneden uit één van die prachtige stoffen C. F. van Dam is een ondeugend man Hoe dikwijls, beste lezer, conspireerden wij met hem rond de café-tafel. We hebben met hem Beverwijk 650 jaar gemaakt, we waren een deel van zijn hoofd en hand het hart behield hij voor zich alleen Niettemin heeft hij ons iets onvergeeflijks aangedaan. Hij heeft ons enthousiast gemaakt om met hem de lucht in te gaan, hij heeft ons Igten trappelen van ongeduld om te beleven, wat hij beleefde de wereld van de andere kant te zien maar toen wij, stilletjes alleen, de ogen ge sloten, ooievaarsachtige neigingen kre gen, ook al door zijn toedoen, en op één been balanceerden, zijn alle illu sies vervlogen. We waren niet zo nor maal als C. F. van Dam. De evenwichts- proef mislukte. We gaan dus niet de lucht in. Nu zou ons dit nooit pijn gedaan heb ben wanneer C. F. van Dam er niet was. en wanneer van die C. F van Dam, hooggeachte Dropaeanda-chef van Hoogovens, dat boek „Ik leer vliegen", dat N.V. Leiter-Nynels te Maastricht dezer dagen, zo keurig verzorgd, van de persen liet rollen, niet was versche nen Waarmee we dus meteen gezegd hebben, die subiectieve ooievaarsge schiedenis blz. 103) ten spijt, dat dit een voortreffelijk boek is. want het maakte enthousiast, een gewaarwording die, we verzekeren het u, objectief zal bliiken te zijn. Van Dam, die vlieglessen heeft gehad, die de hemel bestormde in een kleine Auster, in een Piper Cub. lucht in 119 ■pagina's zijn hart over de verrassende ervaringen die het vliegen hem bracht, drijft geestig de spot met allerlei za ken en is tevens docent die in een schriftelijke cursus van zestien lessen de aspirant sportvlieger in no time vlieg-kundig maakt, speels en vlot. Daarbij h^eft hij alles in een charman te stijl gestoken die op meerdere pa gina's een bijzonder literair genot ver schaft. Beschrijvingen als van het land schap dat zich! onder de vlieger ont rolt zijn bijzonder fraai proza (les 7 bij voorbeeld), die van Dam niet alleen als vaardig opmerker met fantasie A.B.C. in de journalistiek maar ook als kundig stylist kenmerken. Zo heeft deze „gewone" man om sportvlieger te zijn moet je een gewoon nomaal mens zijn, schrijft van Dam met een tikkeltje spijt die met het zelfde gemak schrijft over „IJzer en Staal" als over het .fokken van konij nen, die boeiende jongensboeken de wereld inzond, reisverhalen gaf. die schildert, een overdrukke job heeft aan Hoogovens en waarschijnlijk nog tien tallen andere dingen deed en doet, aan zijn werk een boek toegevoegd, dat weer op en top een van Dam is. boeiend, geestig, enthousiasme wek kend. Om tot slot dan nog even het hoofdstuk over de vlucht boven Hoog ovens hopen we de lezer binnenkort voor te leggen zoete wraak te ne men voor de teleurstelling ons bereid zijn beschrijving van het genees kundig onderzoek (evenwichtsproef), citeren we enkele karakteristieke van Dam-uitspraken uit ,Jk leer vliegen". 1. Iets 1 of wat buiten het normale geeft kleur en geur aan veel wat we moeten doormaken. 2. Wat betreft het minzaam oogsten van de verering der massa kan een mens beter in de politiek dan in een sport vliegtuig gaan. 3. Nederland telt twee steden, waar heen de treklustigen met nomaden-in slag altijd weerkeren, of met pijn en weemoed hunkerend naar terugverlan gen als in den vreemde langdurig wordt geparkeerd. En dat zijn Amster dam en Rotterdam. (Wel foei, en Be verwijk dan?) Onze wraak gestild zijnde, zegt onze bewondering: lees dit boek lezer; het is kostelijk. Jan B. C. F. van Dam „Ik leer vliegen". N.V. Leiter-Nypels, Maastricht, 1952. (Inleiding van W. van Veenendaal). Prijs f 2.25. Kostelijke illustraties van Hugh Jans. Advertentie I* ..,**sssssss////SS/jM6 In IJmuiden gaat het bericht dat de laatste trawler, die nog over is van de visserijmaatschappij „De Daad1' in liqui datie, de Klaas Wijker IJm. 85, verkocht zou zijn naar Duitsland en wel aan de zelfde rederij, die ook de drie „zee rovers". de trawlers van de opgeheven Vere Visserij Maatschappij, heeft ge kocht. Vast staat alleen, dat het schip, dat in 1927 gebouwd werd. Dinsdag van de Vissershaven naar de Haringhaven is gesleept, omdat het onnodig ruimte in eerstgenoemde haven in beslag nam. Bij informatie bij de reder werd ons mede gedeeld, dat van een verkoop naar Duits land niets bekend was. oeder, mag ik een ijs je?" is een zo vaak herhaalde vraag, dat men, er nauwelijks nog aan dacht aan schenkt. De jeugd rekent in ijsjes. Als ze een kwartje in handen krijgt, heeft ze al meteen uitgere- kent, dat je daar vijf ijsjes voor kunt kopen en ze weet precies, waar je de dikste exemplaren krijgt voor het minste geld. Sparen leerden de kinderen niet meer en het is daarom zeker toe te juichen, dat (Je spaarbanken middelen heb ben gezocht en gevonden om de jeugd deze oude deugd weer bij te brengén. Het schoolsparen heeft ook zijn bijdrage geleverd en zo leert het kind langzamerhand weer het belang van het beetje bij beetje bijeengaren en zo dringt de betekenis van het vele kleintjes maken een grote ook weer door. Hope lijk zal men er op de duur mee bereiken, dat niet ieder geldbedragje meer wordt omgerekend en omgezet in ijsjes. Bij dit sparen leren kun nen echter de ouders ook een belangrijke rol spelen. Allereerst kunnen zij zelf het voorbeeld geven. Nu hoor ik u al zeggen: „Ja, er valt nogal wat te sparen in de tegenwoordige tijd. Je hebt toch zeker je inkomsten dubbel en dwars nodig". Daar is iets van waar, maar niet alles. Hoeveel vrouwen hebben vroeger niet een „stuiverspaarpotje" gehad, waar ze trouw al die grappige vierkante muntjes van voorheen in stopten? II wilt toch niet zeggen, dat die spaarderij werkelijk een handicap heeft betekend? U miste die paar muntjes niet en op de duur kwam er toch een aardig bedragje bij el kaar. Zo ken ik een andeie vrouw, die steeds alle zilve ren kwartjes opspaarde de laatste jaren. Toen de offi ciële inlevering kwam, bleek de buit ruim voldoende voor de aankoop van een. rente- spaarbrief voor de woning bouw, die nu ongestoord Jigt „aan te groeien". De zilveren kwartjes en de vierkante stuivertjes zijn verdwenen, maar de zilve ren dubbeltjes zijn er nog altijd en waarom zou men niet evengoed ronde als vierkante stuivers kunnen sparen,? Als de kinderen zien, dat moeder een spaar potje heeft, zullen ze er /elf ook graag een willen heb ben. Natuurlijk kunt u volstaan met een of ander oud busje als zodanig te bestemmen, maar het is aardiger om een „echte" spaarpot te hebben. Voor een klein bedrag zijn die al te koop. We kunnen een eigen spaarpot als eer ste doel voor de spaarderij voorstellen, we kunnen er ook een kopen of zelf ma ken. Met een leeg blikjp kunnen we zelf op dit punt best wat bereiken als we er de tijd voor nemen. We kun nen het verven of lakken en er meteen de naam van de eigenares of eigenaar cp aanbrengen. We kunnen het ook „aankleden" als een grappig mannetje of vrouw tje, waarvoor we elk gewild materiaal kunnen gebrui ken. We kiezen echter bii voorkeur iets, dat bestand is tegen de liefkozende vingers van de kleinen. Het mooist van al is een spaarpot met een slot, dat er dus nog eens aan herinnert, dat het niet de bedoeling is, dat het gespaarde geld zo voor het grijpen ligt. De „sparende" moeder zal er trouwens ook goed aan doen niet voor ieder wissewasje haar toevlucht tot de spaar pot te nemen, want dan gaat de zin van het sparen, het vergaren voor een doel, voor de jeugd al gauw verlo ren. Met vlees moet men kunnen omgaan, vlees moet men ook weten te kiezen. Denkt u er bij voorbeeld wel eens aan om lever of nier te eten wan neer deze voordelig te krij gen zijn? Men zet ze tot het gebruik liefst in koud water. Men kan lang niet alle vleessoorten op dezelfde ma nier bereiden. Naarmate zij langer in de pan liggen te sudderen worden bijvoor beeld doorregen of vette lappen smakelijker, maar de malse magere biefstuk, lever of carbonade droger en taaier. De magere lap vraagt er om in heet vet aangebra den te worden, het spek en de speklap daarentegen ko men beter tot hun recht wan neer zij langzaam op tempe ratuur zijn gebracht in de pan, totdat er voldoende vet voor het bakken is uit gesmolten. Verse worst ha len we door bloem of pa neermeel. Kookvlees (zoals klapstuk) en rookworst legt men in zacht kokend water en tem pert dan meteen het vuur. Zoudt u de worst flink ko ken. dan zoudt u na een tijdje een droge worst vin den en bouillon met vet- l'iiirniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiuiiiiiuiuiuiiiiiiinuiiiii,,,,,, TN e mode rekt het silhouet van de vrouw uit met een raffinement van coupe, die de couturiers bijna tot ingenieurs maakt. De Schoe- hen die de frêle mannequins dragen zijn dan ook zeer hoog gehakt, maar 5 volstrekt ongeschikt om erop door het leven te gaan. B Dat is de flat wèl, de schoen die de Amerikaanse bakvis aan het hart 5 is gegroeid en waar de Nederlandse ook nog lang niet genoeg van heeft. en die haar voor de aanstaande win- ter dan ook weer geboden zal wor- den. De schoenen voor welke we ons B zomerschoeisel, helaas, spoedig moeten gaan verwisselen, zijn gereëó en wan- E neer men de wintercollectie ziet, zo- als die de afgelopen week getoond B werd in het Victoriahotel in de hoofd- E stad door het Centrum van de I Schoen- en Lederbranche (waarin E alle vooraanstaande schoenfabrikan- ten vertegenwoordigd zijn), dan I speurt men een grote keus, maarwei- E nig spectaculair nieuws. Behalve mis- I schien een geringe tendenz om, naar E Italiaans voorbeeld, de leest iets slan- ker te maken. Italië is het land van de schoen- E modelmakers; van de hoogstens twin- tig schoenenontwerpers wat een E zeer moeilijk vak is die de mode- S wereld kent, zit de crème in Italië. E Maar naast dat Zuidelijke land heeft B Nederland een zeer goede naam m de schoenenwereld. Ons schoeisel E staat op de Europese markt aan de E top wat betreft prijs en pasvorm. En E men moet op een schoen toch aller- E éérst prettig kunnen lopen zonder dat men er voortdurend aan herinnerd E wordt dat men schoenen aan heeft. Als nieuws voor de aanstaande win- ter komt er een ingebouwde hak, E waarbij schoenhak en schoenhiel één B zjjn. Voorts is de groteteen-openine E nog iets groter (koud!) en hebben de ogen. „Trekt" u daarentegen de worst gaar, dan zult u op uw bord een sappig stukje vle^s krijgen, waaruit het geurige vet spuit wanneer u de vork er in zet! RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Gesmoord vlees met geu rige saus Een doorregen runder- of varkenslap van 250 gr., een paar uitjes, een kopje gesne den, gemengde groenten, bijv. worteltjes, cantharel len, 80 gr. (1/3 pakje) boter, margarine of vet, zout, pe per. Het vlees in een paar grote stukken snijden en zouten (en peperen). De boter of margarine verwarmen, tot dat het schuim net weg trekt, of het vet verwarmen totdat de oppervlakte juist begint te trillen. De stuk ken vlees toevoegen en aan weerszijden bruin bakken. De ui en de cantharellen schoonmaken, in stukjes snijden en meebakken. Een scheutje heet water toevoe gen, het aanzetsel van de panbodem en -wand los roe ren en de pan sluiten. Rund- gerecht gaar stoven in on geveer 1H uur. Na uur het vlees keren, weer een scheut water toevoegen en de rest van de gesneden groenten-. Wanneer hot rund gerecht gaar is, de jus afma ken met water (er» zout). Vleesragoüt Bij gebruik van varkens vlees de stevige groenten toevoegen, zodra het vlees bruin is en het geheel niet langer dan Uur stoven. 150 gr. runderpoulet, een plak (50 gr.) gekookte worst of gehakt, (een eetlepel) rijst), een ui, laurierblad, 40 gr. (bijna 3 eetlepels) boter of margarine, 40 gr. (4)4 eet lepel bloem, zout (nootmus kaat). Het poulet in stukjes snij den en deze opzetten in een liter kokend water met zout. (Rijst) laurierblad en ui toe voegen. Het vlees zachtjes gaar laten worden in onge veer 1 (4 uur. De massa ze ven, ui en laurierblad ver wijderen en zo nodig van het vlees stukjes zeen weg snijden. De boter of marga rine smelten, de bloem er door roeren en bij scheutjes tegelijk een halve liter bouillon er bij schenken. Voortdurend goed blijven roeren. De saus even latsn doorkoken, met het vlees en in kleine blokjes gesneden worst of gehakt. (De rest van de bouillon voor soep gebruiken). Gebakken varkensnieren 2 varkensniertjes, een paar blokjes mager spek, een to maat, ui. 80 gr. boter of mar garine, bloem. De niertjes in de lengte doormidden snijden, de bloedvaten en het vet zo no dig verwijderen en het vlees flink wassen. De stukken drogen en inwrijven met zout (peper) en een stukje ui. De tomaat in plakken snijden. De boter of margarine smelten totdat het schuim wegtrekt. De stukken nier door bloem wentelen en vlug aan weerszijden bruin bak ken. De plakken tomaat en het spek meebakken. Een klein scheutje heet water toevoegen en de niertjes gaar stoven in ongeveer 10 minuten, totdat zij door en door grijs zijn. De niertjes uit de pan nemen, de saus afmaken met water en bij- binden met bloem. iiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiii- Gnjze utollen japon van Dessès, die, mede door het raffinement van de foto, het begeerde langmakende ef fect bereikt. enkel leren laarzen, waarin de voet tegen alles beschermd is. Ze zijn er nu ook met driekwart hak en ze zijn alle gevoèrd met lekkere warme vacht. Tussen het binnehhuisschoeisel en de regen- of snqeuwlaars figt een heel gamma van plezierige wandel schoenen zoals we die kennen, soepe' en licht en in de kleuren zwart en bruin en natuurlijk het zo moderne lood en anthraciet, ook in de tinten die cirkelen rondom de mosterd; en zoals steevast iedere herfst is er groen en bordeaux. Er wordt deze winter ook veel versierd met stiksels in af stekende kleur, maar de schoen mag dan ook niet méér hebben om niet te gaan Hjden aan het euvel der over- ladenheid. Wie moeilijke voeten heeft zal het prettig vinden te horen dat er hoe langer hoe meer aandacht wordt be steed aan de schoen met ingebouwde steunzool, waarbjj het degelijke steu nende binnenwerk niets afdoet aan de sierlijkheid van het modeL Heren, die verknocht zijn aan „old finish", kunnen hun kastanje-bruine schoenen eens poetsen met zwarte j schoensmeer. Dat geheim werd tij dens de schoenenshow wereldkundig gemaakt. a. Bgl. j geklede schoentjes opzij een zeer lage uitsnijding, zodat de voet tot aan de voetzool te zien is. Voor de avond is er naast open naaldfijn gehakt Vakkundige medewerkers zuilen U ook daar gaarne van advies dienen en heten U van harte welkom! Bij deze gelegenheid ontvangt U in beide zaken tot 29 Sept. 5«/o KORTING op alle vastgestelde prijzen (uitgezonderd vaste prijzen) Betere kwaliteiten door gecombin. inkoop Lagere prijzen door grote verkoop. Vertrouwen door bijna 25-jarige ervaring GED. OUDE GRACHT 108110 Telefoon 17165 Filiaal: KRUISWEG l (bij viaduct) Telefoon 12880 Eigen Meubel-, Stoffeer-, Bedden-, Gordijnateliers. Zwart suéde enkel-laarsje met boni op het voorblad, een winterse garne ring, die men bij sportschoenen meer aantreft. goud schoeisel een nieuw materiaal dat men gemetalliseerd leer noemt en dat aan de glanzende bronzen dek schilden van een kever doet denken. Maar al dit moois en teers is voor binnenshuis en niet voor het gure weer dat ons wacht. Daarvoor is een nieuwe sortering enkellaarsjes in bruin, zwart, groen, bordeaux, suède of suède-achtige leersoorten, en ook stevige tamelijk hoge dus over de De moderne middagschoen uitgesneden opzij. is laag 5 -1111111111II11111M11111111II1111111111111111II11111111111111111111II111111M11111111M11111111111111111111IIIII11111IIM1111111111111111 I 11111111111II1111 It 11111111111111111111111 If 1111 1111111111111111II1111111H De laatste weken is het in de Vissers haven van IJmuiden helemaal geen vreemd gezicht meer, dat trawlers in plaats van aan de halkant te meren, een ligplaats krijgen aan de Zuidzij, omdat z(j de volgende morgen toch niet kunnen lossen. En in de dagen, dat er nog een lekker warm zonnetje kon schijnen, gin gen er grote zeilen over het dek, alleen maar om de kostbare lading zo koel mo gelijk te houden. Maar alle voorzorgs maatregelen ten spijt gaat de kwaliteit achteruit en het gevolg is niet alleen, dat er kostelijk voedsel verloren gaat en hoogstens nog ten nutte gemaakt kan worden in de vismeelfabrieken, maar ook, dat opvarenden en rederijen min dere opbrengst krijgen. En dat juist ir. de tijd, die het voor het hele jaar goed moet maken. De besommingen zijn in doorsnede in deze tijd van het jaar niet slecht. Maar straks komt de tijd weer, dat er zonder winst en zelfs met verlies gevaren gaat worden. En om die tijd te kunnen over- bi'uggen, om iets achter de hand te heb ben voor de magere maanden, is het no dig, dat in de vette maanden uit het be drijf gehaald wordt wat er in zit. Het ligt dan ook voor de hand, dat men van rederszijde maar weer eens is gaan zoeken naar mogelijkheden om de schepen sneller te verwerken, als zij met rijke vangst de haven binnenlopen. Een enkeling markt eens in Engeland, een andere keer kan een enkel schip naar Vlaardingen gedirigeerd worden. Maar dit afschuif-systeem is toch on voldoende om een vlotte verwerking van de aanvoer in IJmuiden te bewerk stelligen. Van rederszijde zijn onlangs voorstel len gedaan aan de vislossers om tot een efficiënëter lossing van de schepen te ge raken. Deze voorstellen houden in om inplaats van op iedere 500 kisten nu op minstens 600 kisten een losploeg in te zetten. Dat zou betekenen, dat een schip met b.v. 1700 kisten door 3 ploegen ge lost kan worden, terwijl er bij het hui dige systeem 4 ploegen nodig zijn. Verder is van rederszijde voorgesteld de begintijd in het hoogseizoen perma nent op 's morgens 2 uur te houden, zo dat er reeds gedurende 5 uur gelost kan zijn, voordat de eerste afslag begint. En deze eerste afslag is nog steeds de beste, omdat afnemers die ver naar het achter land moeten verzenden, later op de dag niet meer behoeven te kopen, omdat de partijen dan hun bestemming niet meer bereiken. En voor bijzondere drukke da gen met bovendien de zekerheid, dat het de volgende dag weer druk zal zijn, wil len de reders zelfs de lossing 's nachts om 12 uur laten beginnen. Deze voorstellen hebben intussen reeds onderwerp van bespreking uitgemaakt op een vergadering, welke door de Unie Verkeer in het „Witte Huis" van de Cen trale Bond te IJmuiden werd gehouden. Deze vergadering heeft nog niet tot een definitief resultaat geleid. Het eerste punt schijnt nog wel genade te kunnen vinden in de ogen der lossers, maar over vroeger beginnen met de lossing werd een veto uitgesproken. Het ligt echter in de bedoeling binnenkort op nieuw over deze aangelegenheid te ver gaderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7