Verontrustend Gevolg van ongunstige berichten Per week laten zich ongeveer 600 emigranten afschrijven Vliegbasis van de V.S. in hoge Noorden nadert voltooiing BESTUURBARE PROJECTIELEN op Korea in gebruik Eenvoudige drukknopoorlog met robots Voor smalle straatjes Regeling kleuteronderwijs Dinsdag verkiesing van nieuwe Libanese president Tussen neus en lippen ORR Ned. straaljager in België neergestort Amerikaanse straaljagers maken reeds gebruik van Thule Tot hoofd en hart A. VR.O.-bestuur in gelijk gesteld Mislukte overval in foto-atelier Het weer Afgetreden president zou zijn land niet mogen verlaten Piloot omgekomen EMIGRATIE NAAR NIEUW-ZEELAND WORDT STEEDS LASTIGER BEDRIJVIGHEID OP GROENLAND Ontslag-Vogt recht matig Twee bankwerkers in arrest Oldenthal speelt niet tegen Denemarken VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25485 t De slechte berichten uit Australië hebben niet nagelaten hun in vloed uit te oefenen op de emigratie naar dit land. Naai wij vernemen, trekken zich per week gemiddeld ongeveer 600 emigranten terug. De ongeschoolden, die volgens het z.g. „schema" naar Australië konden emigreren, zijn geheel afgeval len. Het aantal aanmeldingen is zeer gering. Men kan zelfs aan nemen, dat het aantal afschrijvingen dat der aanmeldingen ver re overtreft. Op de Stichting Landverhuizing Nederland twijfelt men er zelfs aan, of er in December a.s. nog wel voldoende emigranten voor Australië zullen zijn. AMERIKANEN EXPERIMENTEREN MET NIEUW WAPEN ORTROKKEN-SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Wij zijn geschrokken van een pu blicatie in het Katholiek Schoolblad, dat. aan de hand van' cijfers van het Centraal Bureau Voor de Statistiek betreffende het. Ge- Woon, Voortgezet en Uitgebreid Lager Onderwijs1952, moet constateren, dat het katholiek onderwijs, wat het leer lingenaantal betreft met 0.3 procent is achteruitgegaan. Hetzelfde verschijnsel is waar te nemen bij het protestants- christelijk onderwijs: hoewel in min dere mate nl. 0.1 pet. Het openbaar on derwijs groeide daarentegen met 0.3 procent. De teruggang in de grote steden geeft een nog vsel hoger ver liescijfer voor de confessionele en een winstcijfer voor de openbare scho len. Dit ondanks het feit, dat de be volkingsstatistiek nog altijd het groot ste aantal kinderen aanwijst bij de ka tholieke bevolkingsgroep, een der fac toren, die steeds van invloed zijn ge weest op de jaarlijkse stijging van het aantal leerlingen. Weliswaar staat het katholieke onderwijs nog steeds aan de spits, maar deze daling houdt o.i. toch een ernstige waarschuwing in. Het Katholieke Schoolblad. wij maakten hiervan dezer dagen bereids melding meent als oorzaken te kun nen aangeven: de consequent gevoer de propaganda voor de openbare school, verstarring in het schoolbeleid en geringe belangstelling voor zijn school bij het katholieke voksdeel. Intussen is het gelukkig, dat men het gevaar ziet. Er zal een nauwer con tact moeten komen tussen ouders en school en het is geen toeval, dat juist dezer dagen het reglement voor de vorming van Oudercomité's de goed keuring van het Episcopaat heeft ver kregen. Toch vragen wij ons af, of wij de Oorzaak van de verflauwing in de lief de voor de katholieke school niet die per moeten zoeken. Loopt dit verschijn sel niet parallel met vele andere ver schijnselen. die zich op tal van terrei nen in het Nederlandse katholieke le ven openbaren? Wij maken ons thans op om het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in ons land op grootse wijze te gaan herdenken. Met veel enthousiasme gaan wij vergelijkin gen trekken tussen nu en honderd jaar geleden. Wij zullen terugblikken op de strijd, die op politiek terrein gevoerd is: een Schaepman, een Aalberse, een Hermans en een Nolens zullen herdacht Worden als de grote leiders, die als aanvoerders van het katholieke volk met succes slag leverden; wij zullen op maatschappelijk terrein een Ariens, een Poels en vele anderen herdenken, die de katholieke arbeidersbeweging groot hebben gemaakt. Maar vergeten wij thans niet te veel de harde en fel le strijd, die gevoerd is en kijken wij niet te veel naar de verworven lau weren? Wij hebben op politiek terrein een katholieke volkspartij, tot voor kort de grootste politieke partij in Nederland; wij hebben een K.A.B., die honderddui zenden katholieke arbeiders omvat. Wij hebben op het terrein van het katho lieke onderwijs met als bekroning on ze universiteit en hogeschool bijna een ideale toestand bereikt. Maar is zich onze generatie wel bewust met hoeveel strijd dit alles is verworven? En zijn wij katholieken ons wel bewust, dat zonder strijd, zonder voortdurend op onze hoede te zijn, zonder een ogenblik onze waakzaamheid te verflauwen, de ze verworvenheden in misschien nog sneller tempo dan waarin zij werden verkregen, weer kunnen afbrokkelen en te niet gaan? De vijand rust niet en verschijnt in Schaapsklederen onder onze gelederen. Waarom een eigen katholieke poli tieke partij? Worden de katholieken in de Partij van de Arbeid niet hoog gewaardeerd, wordt hun aan de bele ving van hun geloof ook maar iets in de weg gelegd? Waarom een eigen katholieke vakbe weging? Worden de materiële belan gen van de katholieke arbeiders bij het N.V.V. minder goed behartigd? Waarom een eigen katholieke school? 3s het openbaar onderwijs niet even goed of beter? Waarom die hokjes? Zijn wij niet allemaal Nederlanders? Waren wij in de oorlog in de strijd te gen de Nazi's niet allemaal éen? Ziedaar de propaganda van °nze te~ genstanders. En omdat velen de d i e- pere beginselen, waarom de ka tholieken decennia lang hun strijd voerden, niet meer voldoende onder kennen, omdat velen alleen nog maar oog hebben voor het materiele, heett kun propaganda effect. De K.V.P. brokkelde bij de jongste Verkiezingen af; de leiding van de K.A.B. is zeer bezorgd en vraagt zich telkens af, of de katholieke arbeiders hog wel aan hogere zaken denken dan hun eigen geldelijke belangen. Was hien in die kringen niet herhaaldelijk bevreesd, dat de kwantiteit seen gehi- ke tred hield met de kwaliteit. Het leerlingenaantal bij het katholieke on derwijs loopt terug. Zou het niet verstandig zijn al deze Verschijnselen met elkaar in verband en onder één noemer te brengen: de elgemene vervlakking in ons katholie ke leven, de vervaging tussen de pnn- eipiële scheidslijnen, de algemene ni vellering, met op de achtergrond de Vermaterialiseerde massamens? Het zal goed zijn de bovengeschet ste verschijnselen bijtijds nauwkeurig analyseren. Het zijn de eerste waar schuwingen wellicht van een ernstig Ziekteproces, dat, tijdig onderkend door ®eh juiste diagnose, genezing mogelijk •haakt. v Een Gloster Meteor-straaljager van de hegbasis Soesterberg is Donderdag- v °rgen in de omgeving van Leuven cr°ngelukt. De bestuurder, de 32-jarige jServs sergeant-vlieger I. de Kat uit Rotterdam, is daarbij om het leven ge- hhien. Omtrent de oorzaak van het Cpval zijn nog geen bijzonderheden ijkend. Een commissie van onderzoek onmiddellijk naar België vertrokken, bii igeant de Kat trad in 1946 in dienst om luchtmacht. Eerst kreeg hij een Vqj 'ding als radio-telegrafist, daarna tel hij een cursus voor vliegtuig- bin 'st en in 1950 kwam hij in oplei- bej.g voor vlieger. Op 30 Juni 1951 ojj aalde hij zijn vliegbrevet. Het slacht- r Was ongehuwd. Staten. Joseph Short, pers te'* Sr's van president Truman, is giste- Jtij plotseling te zijnen huize overleden. 8 li V48 3aar oud. Short had zijn func- ■December 1950 aanvaard. ANIMO VOOR AUSTRALIË ZEER STERK BEKOELD (Van onze Haagse redacteur) De emigratie naar Nieuw-Zeeland Is steeds lastiger geworden. Het aantal afwijzingen van emigranten door de Nieuw-Zeelandse regering bedraagt on geveer 40 procent van het aantal aan meldingen. Voor wat Australië betreft kan men deze gang van zaken op de eerste plaats toeschrijven aan de beperking van het aantal toelaatbare categorieën. De wel toelaatbaren worden angstig gemaakt door de verontrustende be richten, die uit Australië komen. Wat deze berichten in feite dikwijls waard zijn blijkt uit hetgeen ons dezer dagen ter ore is gekomen over de juiste gang van zaken bij de z.g. opstand van enige honderden Italianen in het kamp Bonagilla. Men zal zich herinneren, dat. naar de persagentschappen wisten mede te delen, de opstand bedwongen moest worden door afdelingen o.a. tanks van het Australische leger. De feiten, die zich hebben voorgedaan, waren echter de volgende: Een paar honderd Italianen werden ontevreden, omdat ze geen werk konden vinden. Ze hebben toen een protest in gediend bij het arbeidsbureau in het kamp. De leiding van het bureau was hiervan dusdanig geschrokken, dat ze meende gewapende oijstand te moeten vragen. Er kwam toen één wagen met twaalf soldaten in het kamp. De Austra lische pers, die lucht had gekregen van de moeilijkheden met de Italianen, ver zocht om toegang tot het kamp. Dit werd geweigerd. Uit rancune heeft men toen de gebeurtenissen zwaar overdreven en zo kon men enige tijd geleden ook in Nederlandse kranten lezen over de ernstige ongeregeldheden in Bonagilla. Allicht dat er dan emigranten zijn, die met een „mij niet gezien" zich terug trekken. Een Nederlandse, die in het kamp Bonagilla verbleef ten tijde van de „opstand", moest eerst drie dagen nadat deze had plaats gevonden hiervan uit de krant kennis nemen! Het komt ons voor, dat er hier iets niet goed functionneert bij de Neder landse emigratiedienst in Australië, die er, dunkt ons, toch zeker op uit moet zijn om alle onnodig verontrustende berichten tegen te spreken en minstens de Nederlandse regering hiervan op de hoogte dient te brengen, die dan op haar beurt de emigratie-organisaties en de Nederlandse pers van goede voorlichting moet dienen. Wij hebben nog niets mo gen vernemen en zijdelings en eerst thans is ons dit ter ore gekomen. Helaas eerst thans is ons ook gebleken, dat n i e t-officiële emigratiedeskundi gen uit Australië reeds meer dan een half jaar geleden gewaarschuwd hebben voor de huidige moeilijkheden in Austra lië en de gevolgen, die dit voor de Nederlandse emigratie zou hebben. Men blijkt deze waarschuwingen in de wind geslagen te hebben en de eerste officiële berichten kwamen niet van de Neder landse officiële vertegenwoordiging, maar van de Australiërs zelf. Wij zijn geneigd te concluderen, dat het achterwege blijven van officiële publicaties van de Nederlandse verte genwoordiging in Australië voor een groot deel de oorzaak van het onrust barend aantal afmeldingen is. Zelfs thans blijven deze publicaties uit, zodat vele adspirant-emigranten niet meer weten, waaraan zij zich te houden hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mm Mgr. Joseph Maggi, bisschop van Nanchang (in het midden met baard) bij zijn aankomst uit communistisch China, waar hij tien maanden gevangen gezeten heeft, gefotografeerd op het station van Hongkong. De 54-jarige Italiaanse missie bisschop was vergezeld van zijn vicaris-generaal en enige andere priesters. Colonel Robert Humphreys, comman-t dant van de Amerikaanse poolbasis Thule op Groenland, heeft verklaard, dat straaljagers het nog niet volledig voltooide vliegveld reeds gebruiken. Daarmee hebben de V.S. de strikte ge heimhouding, die ten aanzien van dit fantastisch project van de Amerikaan se luchtmacht in het hoge Noorden in acht werd genomen, gedeeltelik prijs gegeven. Een groep Amerikaanse jour nalisten heeft de enorme luchtbasis, waarvan de aanleg op 263 millioen dol- Kapt. ter zee Lawrence Kurtz, die de leiding heeft gehad bjj het gebruik van de eerste bestuurbare projectielen in de Koreaanse oorlog, heeft gisteren te Tokio gezegd, dat de Amerikaanse marine „onmiddellijk voldoende projec tielen beschikbaar heeft om op grote schaal een robot-campagne op Korea te voeren". Hy vertelde op een persconfe rentie, dat projectielen, die atoombom men vervoeren, elk doel in de wereld zouden kunnen treffen. Kurtz had de leiding van een ploeg van 12 deskundigen, die op 1 Sept. met een catapult een onbemand vliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip „Boxer" geschoten hebben en daarna via de televisie volgden, hoe het vliegtuig een communistisch doel in Noord-Korea aanviel. Kurtz zei: „Bestuurbare projec tielen, die van het ene naar het andere continent gedirigeerd worden, zijn mo gelijk". Hij voegde hieraan toe, dat het experiment in Korea een „voorproefje was van hetgeen mogelijkerwijze zou komen". Hij zei, dat dit een tamelijk verouderd apparaat was geweest en dat de V.S. op het ogenblik betere toestellen hebben. Hij achtte het mogelijk, dat be stuurbare projectielen de aard van de luchtoorlog boven Korea zouden ver anderen. Wij zouden nu direct op grote schaal een robot-offensief kunnen beginnen en dit ook kunnen voortzetten. Van elk vliegtuig 'zou gemakkelijk een ro bot gemaakt kunnen worden. Robots zijn meer afdoende en beter manoeu- vreerbaar dan door piloten bestuurde toestellen. Een bestuurd projectiel heeft bijv. een rechtstreekse treffer toegebracht aan een kleine pijler van een Noord-Koreaanse brug, waardoor de gehele brug vernield werd. Het Voortreffelijkheid, die met het levensgeluk van anderen wordt gekocht, is een pover bezit. Ervaring is rijkdom in het late leven. doel lag 240 km. van het vliegdek schip, waarvan de robot afgeschoten werd. Ik geloof niet, dat er tegen be stuurbare projectielen een verdedi ging bestaat, aldus Kurtz. Het is een zeer eenvoudige drukknop oorlog. Met één vinger wordt de robot bestuurd vanaf de grond, een vlieg dekschip of een ander vliegtuig. Het vliegtuig kan ook door de bestuurder tot ontploffing gebracht worden door op een knop te drukken. Een hele vloot robots kan vanuit één vliegtuig bediend worden. Het staat evenwel vast, dat de be stuurbare projectielen niet zo een gro te trefzekerheid hebben als de Japan se Kamikaze-vliegtuigen, welke door „zelfmoord-piloten" werden be stuurd. Volgens het hoofd van het Ameri kaanse vlootprogram voor geleide pro jectielen, schout-bij-nacht John Sides, is het niet juist dat de Amerikaanse vloot reeds beschikt over 1800 tot ge leide projectielen „verbouwde" vlieg tuigen, gereed om in de strijd te wor den geworpen. Schout-bij-nacht Sides verklaarde dit gisteren tijdens een persconferentie te Washington naar aanleiding van bepaalde uit Tokio af komstige berichten. Hij ontkende tevens dat men met deze projectielen reeds de grondslag kon leggen voor een groot scheepse aanval. Deze baby-auto, die te Parijs in de „Salon de "Auto" zal worden tentoongesteld, heeft een afneembaar dak en kan een snelheid bereiken van 80 km. tot 100 km. per uur. Geen straatje zal voor deze auto te smal zijn om doorheen te rijden. 'Als het moet kan de bestuurder de carrosserie gedeeltelijk opvouwen, zodat de wielen dichter tegen de wagen aankomen. Of dit formaat geschikt zal zijn voor een forse, volwassen Nederlander, betwijfelen wij: waarschijnlijk zal hij zich er nauwelijks kunnen „inwerken". lar geschat wordt, mogen bezoeken. Het vliegveld, met inbegrip van het terrein, waarop de bijbehorende instal laties zijn gebouwd, beslaat ongeveer 36.000 ha. Het is amphitheatersgewijze gebouwd, in de rug afgesloten door de rand van het Groenlandse ijsplateau en aan de voorkant door een fjord. Het vliegveld zelf, waarvan de afmetingen geheim zijn, is groot genoeg voor de grootste strategische bommenwerpers of voor de snelste straaljagers. Een 400 meter hoge radiotoren priemt de pool- lucht in om de basis in contact te houden met het opperbevel te Washington en met andere schakels in de Amerikaanse defensieketen. Zware straalbommenwerpers als de B 36 of de B 52, die nu in productie zijn, kunnen in geval van oorlog met Rusland van de basis starten voor lange vluchten tot diep in Eurazië. En ofschoon de bulldozers nog aan het werk zijn en zwermen arbeiders nog aan de hangars bouwen, Is het vliegveld toch reeds klaar om het hoofd te bieden aan een eventuele luchtaanval op de Ver. Staten, welke via het Poolgebied zou worden ondernomen. Er wordt in een razend tempo gewerkt om klaar te ko men voor de winter inzet. Ook de burgerluchtvaart heeft belang stelling voor Thule. De Scandinavian Airlines System is van plan regelmatige vluchten via de Noordpool te gaan uit voeren. De Scandinavische maatschappij onderhandelt thans met de Amerikaanse militaire autoriteiten over het gebruik van Thule voor het commerciële lucht verkeer. In de civiele procedure, die de heer J. J. Nahuis uit Deventer voor de Amster damse rechtbank aanhangig heeft ge maakt tegen de AVRO inzake de alge mene jaarlijkse vergadering van deze omroepvereniging, op 5 Juli in Maas tricht gehouden, en het ontslag van de heer W. Vogt, heeft de rechtbank, die vanochtend uitspraak heeft gedaan, het bestuur geheel in het gelijk gesteld. Eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding, groot 250. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de AVRO met 250.000 leden gerechtvaar digd was om als regel van orde te eisen, dat de leden, die de algemene vergade ring wensen bij te wonen, hiervan te voren aan het bestuur schriftelijk op gave doen. Dit is in de statuten vastge legd. De rechtbank was er voorts van overtuigd, dat de aankondiging van de ze vergadering, opgenomen in de Radio bode, tijdig onder de aandacht van de leden is gekomen, dat wil zeggen 21 da gen vóór deze werd gehouden. Zij wees de gestelde eis om de verga dering ongeldig te verklaren van de hand, omdat zij van mening is, dat het AVRO-bestuur niet in strijd met de sta tuten heeft gehandeld. Hetzelfde ge schiedde met het verzoek tot het ongel dig verklaren van het ontslag, dat het bestuur heeft verleend aan de heer W. Vogt. De rechtbank was van oordeel, dat de heer Vogt zijn ontslag zelf heeft in gediend en dat het bestuur in overeen stemming met de statuten dit ontslag heeft ingewilligd Twee bankwerkers uit Schiedam, de 25-jarige IJ. van A. en de 28-jarige W- K., hebben Donderdag in een foto-ate lier aan de Dordtselaan te Rotterdam getracht een overval te plegen. Het is de politie gelukt de mannen te arres teren. De Schiedammers kwamen de winkel van de 44-jarige fotograaf A. B. binnen en vroegen hem een foto te nemen. De fotograaf nam de mannen mee naar zijn atelier, dook achter zijn toestel en deed de bekende zwarte doek over zijn hoofd. Nauwelijks was dit geschied of de mannen, die allebei een gummistok bij zich hadden, begonnen hem hiermee te bewerken. Het slachtoffer schreeuw de hard en waarschijnlijk hadden de overvallers hierop niet gerekend. Zo vlug als hun benen hen konden dragen gingen ze er vandoor. Enige rechercheurs, die toevallig voorbij kwamen, het geschreeuw hoor den en de twee mannen zagen vluchten, grepen de Schiedammers in de kraag. Zij zijn naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. De toestand van de fotograaf is goed. ~\Tu het parlementaire jaar weer is V begonnen richt de politieke be langstelling van de bevolking zich op hetgeen de Regering en Staten- Generaal zullen tot stand brengen. Wij achten het dienstig, nog eens de aandacht te vestigen op het wetsont werp tot regeling van het kleuter onderwijs, dat op 29 September 1950 bij de Tweede Kamer werd ingediend. Dit ontwerp is bedoeld als een eerste stap op de weg naar de sanering van deze belangrijke tak van onderwijs. Vele schoolbesturen gebukt gaande onder de zware financiële zorgen, ver bonden aan het instandhouden van niet- of onvoldoende gesubsidieerde kleuterscholen zagen met verlangen uit naar de in het wetsontwerp ver vatte subsidieregeling, welke 1 Januari 1951 in werking zou treden. Ook de leerkrachten, werkzaam bij het kleuteronderwijs, hoopten op een spoedige totstandkoming van deze wet, want daardoor zou voor hen eindelijk een bevredigende salarisregeling wor den getroffen. Alle hoop en verwachtingen zijn tot dusver tevergeefs geweest; de parle mentaire behandeling van dit wetsont werp geschiedde met een bezadigde gedegenheid, die de verwachting van spoedige hulp welke nog altijd dub bele hulp is in rook deed opgaan. Op 19 Juli 1951 bracht de Tweede Kamer haar voorlopig verslag uit en de Regering had acht maanden nodig om haar Memorie van Antwoord op te stellen; deze werd op 3 Maart 1952 ingediendHet wachten is nu op de openbare behandeling in de Tweede Kamer. Het is te hopen, dat het op treden van een nieuwe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geen vertraging in de behandeling van dit wetsontwerp zal veroorzaken. In tussen is ongetwijfeld ten genoegen van het departement van Financiën in het ontwerp de datum van inwer kingtreding gewijzigd en gesteld op 1 Januari 1953. Mogen de Staten-Generaal deze ur gente zaak nu met bekwame spoed afdoen, opdat de wet tot regeling van het kleuteronderwijs inderdaad op de eerstvolgende nieuwjaarsdag in wer king zal kunnen treden! Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht in het binnenland hier en daar mistbanken en plaatseiyk nachtvorst; overigens wisselend be wolkt met enkele buien en morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Zon: 6.22—18.43. Maan: 7.44—18.37 De Libanese Kamer van Afgevaardigden zal Dinsdag bijeenkomen voor de ver kiezing van een nieuwe president na het aftreden van Sjeik Bechara El Khoury. Dit besluit is genomen na een onderhoud van de voorzitter, Ahmad Assad, met de nieuwe premier, generaal Fouad Shehab. In Damascus verluidt, dat het nieuwe bewind geweigerd zou hebben de ex-president toe te staan het land te verlaten. De ex-president heeft na zijn aftreden dr. Elias El Khoury, een oud-minister van gezondheid en Kamerlid, als zijn op volger aangewezen. Elias El Khoury heeft de steun van 52 van de 77 afge vaardigden en zal waarschijnlijk presi dent worden. De oppositie heeft drie in- Nato-duif Een postduif heeft de zer dagen alle code-ex perts en taaldeskundigen, die meedoen aan de Nato-oefening Mainbrace met stukken geslagen. De duif landde op het dek van de Amerikaanse destroyer Loeser, toen die Ierland op 60 mijl afstand passeerde. Een lid van de bemanning nam de ditif op en nam haar mee naar de brug. Daar ont dekte men in een berich- tenkokertje, dat de duif meevoerde, een papier tje met een onleesbare boodschap. Alle code experts kwamen in actie. Eerst dacht men aan een boodschap van „spion nen". Pas later bleek, dat het briefje gesteld was in het Iers. De duif voelt zich in tussen goed thuis aan boord en heeft er kenne lijk een permanent ver blijf gevonden. Het dier maakt slechts korte vluchten. De langste daarvan voert van het dek naar de top van de radiomast. De duif is op perbest tevreden met de marinekost en wandelt permantig over het dek. Straf geit Wie heeft de geit, wie heeft de geit? Dat is een vraag, die men elke drie weken in alle toonaarden kun horen stellen door de employe's, die 's Maandagsmorgens de gebouwen van de „Fisher Lime and Cement Com pany" te Memphis betre den. „De geit" is een echte sik, die tot taak heeft het aantal bedrijfsongevallen te verminderen. Het dier draagt de veel zeggende naam: „verloren tijd" en wordt als „prijs" toegewezen aan de afde ling, waar het laatst de veiligheidsvoorschriften zijn overtreden met 't ge volg, dat materiële schade of lichamelijk letsel is ont staan, waardoor kostbare werktijd verloren is ge gaan. De schuldige werkne mer indien en zodra hij daartoe in staat is en de afdeling, waartoe hij behoort, moeten het kwalijk riekende dier drie weken lang gedu rende de werktijd voeden en verzorgen. Uit de aard der zaak wordt de persoonlijk schuldige door de hele afdeling, die met „verlo ren tijd" wordt opge scheept, weinig vriende lijk aangekeken. De strafgeit is een utt- vinding van de chef van de veiligheidsdienst Char les E. Nichols, en deze heeft verordend, dat de geit op de gestrafte afde ling zelf moet worden ondergebracht op een plaats, waar zij door allen kan worden gezien en geroken als een voort durende vermaning voor de werknemers om zich aan de veiligheidsvoor schriften te houden. En het helpt, zegt Ni chols. In de zes maanden sinds de geit haar aan stellingheeft gekregen, hebben slechts twee af delingen het dier met zijn penetrante geur toegewe zen gekregen. Een van die afdelingen was de administratie. „Het was een nachtmer rie", zeiden de kantoor mensen. We kunnen het ons voorstellen! vloedrijke candidaten: Emil Boevany, een millionnair en Kamerlid, Kamil Sja- mon, een oud-minister en tegencandi- daat van Bechara El Khoury bij de pre sidentsverkiezingen van 9 jaar geleden en Hamid Franjia, oud-minister. Volgens gewoonlijk goed ingelichte kringen te Washington heeft het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de indruk, dat de staatsgreep een rustig verloop heeft gehad en dat dus eigenlijk nauwelijks van een „staats greep" gesproken kan worden. Volgens sommige berichten zou Bechara El Khoury voor zijn aftreden zijn bevoegd heden hebben overgedragen aan gene raal Shehbab. Uit deze omstandigheid zou kunnen blijken, zo betoogt men in Washington, dat de bewindswijziging in de Libanon niet onwettig is geweest. In diplomatieke kringen te Washington be schouwt men de gebeurtenissen in de Libanon als een binnenlandse aangele genheid van dat land, als de slotfase van een langdurige periode van ontevre denheid over beweerde corruptie in re geringskringen. Men verwacht in deze kringen hier, dat generaal Shehbab er in zal slagen een eind aan die corruptie te maken. U.P. meldt uit Beiroet, dat president Bechara El Khoury besloot af te treden, nadat generaal Shehbab geweigerd had het leger te gebruiken -tegen demonstre rende stakers, die het aftreden van de president eisten. (Eigen bericht) Joop Odenthal zal niet van de party zijn in de wedstrijd DenemarkenNe derland. Zoals men weet heeft de Haarlemmer Zondag j.l. in Leeuwar den een gescheurde buikspier opgelo pen. De gehele week is de Haarlemmer onder medische behandeling geweest, maar hedenmorgen heeft Odenthal de trainer van het Nederlands Elftal, Jaap v. d. Leek, meegedeeld, dat hy nog te veel hinder heeft van de blessure en niet zal spelen. Senator McCarthy heeft een onder zoek doen instellen naar de mogelijke relaties tussen de wegens meineed ver oordeelde Alger Hiss, die dienstgehei- men aan de Russen heeft uitgeleverd en de Democratische candidaaf Steven son. Volgens de Senator zal het onder zoek waarschijnlijk vóór de verkiezin gen voltooid zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1