overhandigt voorstellen te Bonn CHINEZEN IN MOSKOU Antwoord komt pas over enige weken na afloop van het parlementsreces 3 Sovjet-veto 's in Vieiligheidsraa Herfst doet ons huiveren D Wat interesseert u het meest? Twaalf man nog steeds geïsoleerd FOKKER hoopt in twee jaar eerste „Friendship" gereed te hebben Hoe de zomer is geweest Tot hoofd en hart Tankauto valt op wielrijder Malik blijft in New York weer Half millioen verduisterd? WÊm RUSSISCHE DENKBEELDEN OVER VIER MOGENDHEDENCONFERENTIE Incidenten bij Bonn en Remagen Johan v. Oldebarnevelt met Duitse DP's naar Australië Nederland maakt met turbinevliegtuig goede kans op de wereldmarkt Nijmegen stelt blinde telefoniste aan Tragisch ongeluk te Twello Honderd emigranten naar Australië Charley Chaplin ongewenst vee riuftKio oefmifcu uujff Nederlandse toerist te Lugano gearresteerd Diefstal in gevangenis DE WEEK YAN PORT ARTHUR ZATERDAG 20-SEPTEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25486 Jacob Malik stelt vertrek naar Moskou uit Nederlandse emigranten met Panamees schip Op ijsberg in Groenland Reddingspoging met Dakota op ski's Het weer in het weekeinde Onder oude voorwaarden Dodelijk ongeval in de Staatsmijn Hendrik Radio Stofzuigers Televisie Wasmachines Wringers Vioerwrijvers BONTGEVOERDE JEKKERS hetpr de bisschop BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 0. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, >J 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Delegatie uit Oost-Duitsland 4>e uit vijf personen bestaande delegatie uit Oost-Duitsland die gisteravond via Düsseldorf in Bonn is gearriveerd om te trachten de Russische denkbeelden over een viermogendhedenconferentie over de hereniging van Duitsland ingang te doen vinden, heeft een onderhoud gehad van precies 21 minuten met Hermann Ehlers, de voorzitter van de Bondsdag, die de enige officiële Westduitse functio naris was die de delegatie wilde ontvangen. voorafgaan aan een conferentie over een vredesverdrag met Duitsland. De communistische delegatie heeft haar intrek genomen in een klein hotel te Remagen. Zij verklaarden niet eerder dan de volgende dag de pers te woord te zullen staan. Uiterlijk morgen moet zij weer vertrekken, tenzij de ver blijfsvergunning wordt verlengd. Gis teravond zijn communisten en anti communisten in Bonn nog met elkaar slaags geraakt. Ook voor het hotel van de Oost-Duitse delegatie is het tot bot singen gekomen. De Oost-Duitse parlementaire delega tie heeft ondertussen gisteravond laat ook nog besprekingen gevoerd met West-Duitse parlementsleden. Zij spra ken met dr. Etzel van de Beierse partij, die optrad als woordvoerder voor een groep van ongeveer 15 leden van de christen-democratische partij, de vrije democraten en de oppositionele federa listische unie en zeide te hopen, dat weldra een groter aantal leden van de Bondsdag zich met de Oost-Duitse de legatie zou verstaan. Tezelfdertijd brach ten drie communistische leden van de Bondsdag een bezoek aan de Oost-Duit se afgevaardigden. Er heeft zich tijdens de tocht slechts één incident voorgedaan. Toen de dele gatie in de Russische auto's, die hen van Düsseldorf naar Bonn ge bracht hebben op de Rijnbrug bij Bonn reden, sprongen anti-commu nistische demonstranten naar voren en versperden de weg. Zij schreeuw den kreten als „wij willen niet onderhandelen met misdadigers", „zorg dat de Duitse krijgsgevangenen terug komen" e.d., maar zij werden in een ommezien verwijderd door de West- Duitse motoragenten, die het escorte vormden. Ehlers was alleen toen hij de delega tie ontving in het gebouw van de Bonds dag. De delegatie overhandigde hem een afschrift van een besluit van de Oost-Duitse „Volkskammer", inhouden de een verzoek aan het West-Duitse parlement de laatste Russische voor stellen over de hereniging van Duits land te aanvaarden. Nuschke, die leider is van de Oost- Duitse christen-democratische par tij, vroeg Ehlers, of de delegatie op antwoord kon wachten. Ehlers ant woordde daarop dat een antwoord Pas kan komen na afloop van het Parlementsreces, over twee weken, en dat de delegatie maar niet op dat antwoord moest wachten. Tn feite kreeg de Oost-Duitse delega te i'eeds gisteren een antwoord. Dat antwoord was namelijk vervat in de goedkeuring door de West-Duitse *e- gering van de tekst van de Britse, Ame rikaanse en Franse antwoorden op de jongste Russische nota inzake de Duitse kwestie. De drie grote westelijke mo gendheden zullen, zo blijkt uit hun teksten, antwoorden dat de volgorde van de jongste Russische voorstellen verkeerd is en dat vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de vorming van een nationale Duitse regering moeten De Sovjet-Unie heeft gisteravond in de Veiligheidsraad drie maal een veto uitgesproken en daardoor de toelating van Laos, Vietnam en Cambodja, de drie met Frankrijk geassocieerde In- doChinese staten, tot de Verenigde Naties onmogelijk gemaakt. De Rus sische afgevaardigde, Jacob Malik, stemde tegen, de tien andere landen, waaronder ook Nederland, stemden Voor. Na een lange discussie, die hier na volgde, werden de rollen precies omgekeerd en werd de door de Sov jet-Unie gesteunde aanvraag om het lidmaatschap van de V.N van het communistische Vietminh met tien stemmen tegen een (Rusland) verwor pen. De leider van de Russische delegatie hij de V.N., Jacob Malik, heeft zijn voorgenomen vertrek naar Rusland on verwachts uitgesteld. Dit heeft aanlei ding gegeven tot de veronderstelling, dat het Kremlin besloten heeft hem bij de aanstaande zitting van de Algeme ne Vergadering van de V.N. als zijn voornaamste woordvoerder te handha ven. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal het Neder landse emigrantenschip „Johan van Uldebaraevelt'' met 1000 Duitse D.P.'s haar Australië vertrekken en wel op 14 November a.s. De Nederlandse emi granten zullen op dezelfde datum, of "hogelijk een of meerdere dagen later, Jhet het door de Regering gecharterde J.anamese schip Fair Sea naar Austra le vertrekken. °it lijkt ons wel een merkwaardige ?nS van zaken. Zoals bekend werd de "Johan van Oldebarnevelt", die tijdens n viak na de oorlog als troepenschip sch'6nc* ^eeft, tot speciaal emigranten- cftip verbouwd en geheel gerestau- erd. Het schip zal nu naar Bremer- varen om 1000 D.P.'s op te ne- dff1' waarna het Amsterdam zal aan- ho?11 °m de °Pen Patsen, die er dan int? Z^n' door Nederlanders te laten Zunmen' h>e Nederlandse emigranten Sea .^et moeten doen met de Fair heeft die een slechte accommodatie in ri Ongeveer 1600 emigranten zullen de slaaPzalen worden ondergebracht; in vV®f"tgen ongeveer 300 - Wact?f n reizen, waarin niet >,.i, lel aanwezic is. Een de Een met ski's uitgeruste Amerikaanse militaire dakota zal zich naar Groen land begeven om te trachten de elf Britten en een Amerikaan te redden, die zich als gevolg van een vliegtuigonge luk op een 2400 meter hoge ijsberg be vinden. Het Amerikaanse toestel heeft zijn basis te Goose Bay, Labrador, en zal naar de Amerikaanse basis te Thule vliegen. Een landing op het ijsplateau wordt uit voerbaar geacht. De twaalf mannen bevinden zich in hun geïsoleerde positie sedert Dinsdag avond, toen hun RAF-toestel tijdens een sneeuwstorm neerkwam op het hoge ijs- plateau. Het gezelschap op de ijsberg staat in contact met een vooruitgeschoven post van een Eritse expeditie, die zich slechts op anderhalve kilometer van de plaats van het ongeluk bevindt. Deze Britten zijn echter niet voornemens om de „ge stranden" via land te redden. Zij acnten de afstand tussen de post en de mannen op het ijsplateau te lang en te moeilijk en bovendien beschikt de post niet over de noodzakelijke hondensleden. De geïsoleerde mannen hadden Dins dag voor tien dagen voedsel en brand stof bij zich. Zij zijn bovendien voor zien van poolkleding om hen te be schermen tegen de reeds zeer lage tem peraturen. De Britse minister van Buitenlandse ZakenAnthony Edenbrengt momenteel een bezoek aan Joegoslavië, waar hij ontvangen werd door maarschalk Tito. In het midden Tito's echtgenote Jovanka, waarmee hij ongeveer acht maanden geleden in alle stilte huwde. Jovanka is Tito's derde vrouw. (Van een onzer verslaggevers) Fokker hoopt reeds binnen twee jaar zijn eerste „Friendship" gereed te hebben. Nederland maakt met dit verkeersvliegtuig met schroefturbines een goede kans op de wereldmarkt, want in de weinige fabrieken in het buitenland, waar men thans ook aan een dergelijk toestel werkt, is men de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker niet bijzonder ver vooruit in de ontwikkeling. Fokker heeft daar tegenover het voordeel, dat de F. 27 „Friendship" reeds geruime tijd bij de technici van de fabriek in studie is, zodat men mag verwachten bij de ver dere constructie weinig moeilijkheden te zullen ondervinden. Verder zal Fokker nu ook in belang rijke mate profijt kunnen trekken van de overeenkomst met de Amerikaanse Fairchildfabrieken, die zoals gemeld de licentierechten hebben verworven va' alle Fokkerproducten. De Amerikaanse maatschappij heeft reeds te kennen ge geven bijzondere belangstelling te heb ben voor dit eerste na-oorlogse passa giersvliegtuig van Fokker, dat in het bijzonder bestemd is „het werkpaard" van de na-oorlogse burgerluchtvaart, de Dakota, die nu vrijwel geheel verouderd is maar nog in alle delen van de wereld wordt gebruikt, te vervangen. De inte resse van de Fairchildfabrieken in de F. 27 „Friendship" en de overeenkom sten. die Fokker met deze maatschappij heeft gesloten, zullen de presentatie van het nieuwe Nederlandse vliegtuig in de V.S. zeer waarschijnlijk succesvol doen zijn. Ondertussen verkeert de „Friendship" nog steeds in het papieren stadium van ontwikkeling, maar binnen afzienbare tijd zal 't project de tekenkamer van Fok ker verlaten. Met man en macht wordt thans in de Fokkerfabrieken gewerkt. Men tracht de tijdrovende werkzaamhe den, die noodzakelijk aan de constructie van ieder nieuw type vliegtuig vooraf moeten gaan, in recordtijd te verrichten. Ook al weer om de ontwikkeling van de „Friendship" zo veel mogelijk te bespoe digen, overweegt de directie van de Fok kerfabrieken twee prototypen van het toestel te bouwen. Dit brengt weliswaar aanzienlijke hogere kosten met zich mee, kunnen eens een Een dezer dagen *U1 w, ddnwezig is. Een dezer dagen seri boekingen voor de Fair Sea boa ®anvang nemen. Het blijft intussen Maat*i»r de vraaS of de boot 1900 en. volgeboekt kan worden. De zomer is weer ten einde en de tijd van de wollen dassen en dure anthra- ciet breekt weer aanWij krijgen weer de dagen van stormen en regenbuien en dat alles omdat de aarde nu eenmaal om de zon draait en wij thans weer op een punt komen waar wij verleden jaar ook waren n.l, 3A van de af te leggen baan om de koningin van het heelal. Ja, die zomerHoe hebben wij het er afgebracht? Bekijk u bijgaand, kaartje en u ziet dat het aantal werkelijk zomer se dagen (dat zijn dagen waarop wij een temperatuur meten van boven de 25 gr. C.) voor ons kleine landje zeer sterk verschilt. Het Z.O. van Nederland komt er het gunstigst af, terwijl de gebieden onder invloed van de zee zich veel min der in de warmte hebben mogen koes teren. Het aantal dagen dat wij zonneschijn hebben genoten was overigens bijna nor maal (616 uur). Als men in Den Helder woont heeft men geluk, want daar hadden de bewoners liefst 663 uren zon neschijn. En wat de regen betreft kun nen wij vaststellen dat wij meer regen hebben gehad, dan normaal verwacht vjerdIn Drente b.v. is er op de 44 van de 92 dagen regen gevallen, wat de provincie Noordholland overigens weer goed maakte doordat het daar 5 pet. min der regende dan normaal. Het Oostelijk deel van Nederland heeft ook zijn deel van het water ontvangen en wel 35 pet. meer dan normaal. Een belangrijke verbetering is er het komende weekeinde niet te verwach ten. De temperatuur blijft over het ge hele etmaal belangrijk te laag en zal ook morgen niet veel hoger dan 12 a 13 gr. C. komen. De talrijke buien, die er vooral in de kuststreken voorkomen, en hedenmorgen in Vlissingen 22 mm., op Ypenburg 19 en te Den Helder 6 mm. regenval opleverden, zullen nog vandaag afnemen. Bij IJsland beweegt zich een de pressie in de richting van de Noordzee. Reeds afgelegde baan Noq af te ic liien LENTE WINTER 21 Juni -■«•Sa' W5 ZOMER HERFST Hier bevinden wij onsop23Sept ZOMERSE DAGEN IN 1952 (met temperaturen boven de25 C) O 2-5 dagen 5-10 5510-15 1 15-20 111120-25' 25-27' Haarte Den Haag Deze kan iets warmere lucht aanvoeren, maar minder gunstig is, dat daarbij in de loop van morgen ook de kans op regen weer groter wordt. Dit laatste zomerweekeinde zal dan ook, evenals tot op heden met de gehele September maand het geval is, koud en herfstach tig zijn. I Beter een vrolijk gezicht met iiv- I spanning, dan een zuur uiterlijk zonder moeite.i maar aan de andere kant zou het de le- veringstijd aanmerkelijk bekorten. Naar wij vernemen houdt de directie van Fokker bij de ontwikkeling van de lieuwe machine ook nauw contact met de directie van de K.L.M. Het is echter nog geenszins zo, dat onze nationale luchtvaartmaatschappij al bepaalde toe zeggingen heeft gedaan. Dank zij de bemiddeling van het Arbeidsbureau heeft de gemeente Nij megen de negentienjarige mej. Annie Cornelissen aangesteld als telefoniste, die, hoewel blind, de gemeentelijke te lefooncentrale zal bedienen. Vrijdagavond fietste de 62-jarige heer Van Essen uit Deventer in de Voorder- steeg in Twello, gemeente Voorst, ach ter een groentenwagen, die daar moest uitwijken voor een tegemoetrijdende tankauto, geladen met petroleum. De heer Van Essen had deze auto niet zien naderen en liet zich, toen hij zag, dat hij niet meer kon uitwijken, in een droge sloot vallen. De chauffeur v?.n de tankauto wilde nog uitwijken, doch zijn voertuig is daarbij gekante).! en boven op de heer Van Essen terecht gekomen. Deze werd verpletterd. De man was op slag dood. Tot grote verrassing niet alleen voor zijn omgeving, maar ook voor hem zelf, heeft Jacob Malik, de Russische verte genwoordiger bij de Veiligheidsraad, opdracht gekregen in New York te blijven. Dinsdag zou hij naar Europa terugkeren en zijn opvolger, Zorin, is al enige tijd in New York. Men meent, dat de Chinees-Russische besprekingen in Moskou tot nieuwe vredesvoorstel len voor Korea hebben geleid. Deze kan Malik tijdens de komende Alge mene Vergadering van de V. N. beter verdedigen, daar hij over een grotere N. O.-ervaring beschikt dan Zorin. De juiste beweegreden voor Malik's blijven is echter niet bekend. De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft Vrijdag avond voor de radio in de regeringsuit zending „verklaring en toelichting" o.m- medegedeeld, dat de ongeveer honderd emigranten, die met hun gezinnen voor vertrek gereed waren toen de nieuwe immigratie-regeling met Australië in werking trad en hem schreven, dat zij niet konden wachten omdat zij reeds waren „opgebroken", alsnog onder de oude voorwaarden zullen kunnen ver trekken- Zij ontvangen hierover binnen twee weken nader bericht. Charley Chaplin, die te Londen ge boren en nog steeds Brits onderdaan is, was per „Queen Elizabeth" uit New York vertrokken naar Groot-Brittannië, om aldaar de eerste vertoning van zijn nieuwste film „Limelight" bij te wonen. De Amerikaanse procureur-generaal, James McGranery, heeft thans mede gedeeld, dat hij een onderzoek zal doen instellen of Chaplin, bij terugkeer naar de Verenigde Staten, kan worden toe gelaten. (Charley Chaplin is beschul digd van het koesteren van communis tische sympathieën). In de ondergrondse werken van Staatsmijn Hendrik is de 28-jarige houwer J. Kamphuis uit Brunssum ge troffen door een uit 'het dak vallende steen. Hij overleed vrijwel onmiddel lijk. K. was gehuwd, doch had geen kinderen. Advertentie P n p r Q NATIONALE PRODUCTEN LnilLW VAN WERELDNAAM Verlang dit merk ran Uw handelaar1 Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Vannacht plaatselijk nacht vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met enige regen en onge veer dezelfde temperatuur ais van daag. ZONDAG: Zon: 6.24—18.41. Maan: 8.59—18.50. MAANDAG: Zon: 6.26—18.39. Maan: 10.16—19.07. Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Volgens A. F. P. heeft de politie te Lugano een Nederlandse toerist gearres teerd, die in het hotel, waar hij lo geerde, een schuld van f 1200 had. Bij nader onderzoek bleek, dat deze toerist in Nederland gezocht werd we gens oplichterij, waarmee, volgens de politie, aldus A.F.P., een half millioen gulden gemoeid zou zijn. De 29-jarige inwoner van Wierden L. B. had de poort van het Huis van Be waring te Almelo, waar hij in verband met een diefstal drie maanden had door gebracht, nog maar nauwelijks verlaten, of hij werd weer gearresteerd. Ditmaal ook als verdacht van diefstal, gepleegd in de gevangenis waar hij vertoefde. De Wierdenaar werd thans in verzeker de bewaring gesteld op grond van dief stal van speelgoed, dat in de gevange nis vervaardigd werd. Dit speelgoed werd door de gedetineerde, die overdag buiten werkzaam was, meegenomen naar het werkobject en daar verstopt. De Wierdenaar pleegde deze diefstal in sa menwerking met een zekere J. uit Rijs- sen, die onlangs uit de gevangenis ont slagen werd. Ook hij werd thans op nieuw achter slot en grendel gezet. Mr. D. U. Stikker, die benoemd is tot Nederlands ambassadeur te Lon den, zal zijn geloofsbrieven aan Ko ningin Elizabeth aanbieden na 15 Oc tober, wanneer H. M. van haar reis naar Schotland in Londen zal zijn teruggekeerd. e eerste resultaten van de Sino- Russische besprekingen, die nu ai een maand lang in Moskou gehouden worden, zijn Maandag door het persbureau Tass wereldkundig ge maakt. Het Kremlin heeft zich echter slechts over twee kwesties willen uit spreken, hoewel men op goede gronden kan aannemen dat in de hoofdstad van de Sovjet-Unie over heel wat meer problemen is en wordt onderhandeld. De twee punten die in het communiqué wel worden aangeroerd hebben beide betrekking op een verdrag dat in Febr. 1950, na een conferentie die drie maan den geduurd had, werd gesloten tussen Stalin en Mao Tse Tung. In dat verdrag werd o m. vastgesteld dat de onder Rus sisch beheer staande Changchung-spoor- weg die China met Rusland verbindt, aan Peking zou worden teruggegeven na het tot stand komen van een vredesverdrag met Japan, of anders uiterlijk eind 1952. Ofschoon het vorig jaar te San Fran cisco tot stand gekomen vredesverdrag niet door China en Rusland is onder tekend, zou dus toch de overdracht van de Changchung-spoorweg binnen en kele maanden moeten plaats hebben. In het verdrag van 1950 werd ook be paald dat de Russen vóór het einde van dit jaar de belangrijke vlootbasis aan de Gele Zee, Port Arthur, zouden te ruggeven. Zowel de Chanchung-spoor- weg als Port Arthur waren door Mos kou verworven bij de geheime inter nationale conferentie die in Februari 1945 te Yalta heeft plaats gevonden. De Chanchung-spoorweg zal nu in derdaad door de Russen aan China worden teruggegeven, zo is Maandag bekend gemaakt en op dat punt hebben zij zich dus aan de twee en een haif jaar geleden gemaakte afspraak ge houden. De overeenkomst inzake Port Arthur wordt evenwel in zoverre ge wijzigd dat deze haven nu eerst weer in Chinese handen zal komen wanneer zowel China als Rusland een vredes verdrag met Japan gesloten zullen hebben. Dat komt in de practijk dus hier op neer dat de Russen zich voor lopig op dit strategisch zo belangrijke punt zullen handhaven. Over de kwestie-Port Arthur is Maandag in Moskcu een briefwisseling gepubliceerd tussen de premier en mi nister van Buitenlandse Zaken van China, Chou En-lai, en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Vishinsky. In die correspondentie wordt door de Chinese minister aan zijn Rus sische collega verzocht de Sovjet-troe pen voorlopig nog niet te doen terug trekken uit Port Arthur, welk verzoek dcor Vishinsky in zijn antwoord wordt ingewilligd. Die briefwisseling is voor twee interpretaties vatbaar. Men is ge neigd te veronderstellen dat de Chi nese delegatie in Moskou te horen heeft WMslsP De premier en m'inister van Buitenlandse Zaken van China, Chou En-lai (geheel op de voorgrond), toen hij in Februari 1950 na de ondertekening van een ver drag met Rusland terugkeerde van een bezoek aan de graftombe van Lenin (het gebouw op de achtergrond). Op het ogenblik houdt Chou En-lai weer besprekingen in Moskou, waarvan de eerste resultaten Maandag bekend geworden zijn. gekregen dat de Russen voorlopig niet van plan zouden zijn om Port Arthur te verlaten en dat bijgevolg de Chinezen zelf maar het initiatief hebben geno men om hun figuur te redden. Men zou dan dus kunnen spreken van een Chi nese nederlaag. Een andere uitleg is ook denkbaar; Inderdaad hebben de Chinezen de Russen van een begin 1950 aangegane verplichting ontslagen, maar men moet niet vergeten dat eerst en kele maanden later de oorlog in Korea begonnen is en dat die oorlog van zo groot gewicht is geworden als men in 1950 nooit had kunnen voorzien. In die Koreaanse oorlog ontvangen de Chine zen belangrijke steun van Rusland, die zij dan ook niet missen kunnen. Port Arthur ligt slechts 300 km. ten Westen van Korea. Men kan zich nu voorstel len dat de Chinezen hun bondgenoten in de Koreaanse strijd, althans zo lang die strijd nog voortduurt, liever niet uit deze vlootbasis zien heengaan. Het is dus mogelijk dat de gepubliceerde correspondentie tussen Chou En-lai en Vishinsky een juiste voorstelling van zaken geeft en dat de Russen inderdaad op verzoek van Peking in Port Arthur zullen blijven. Intussen geldt voor de Maandag in Moskou vrijgegeven documenten wat men van zoveel officiële Russische pu blicaties kan zeggen: Zij zijn niet al leen interessant om wat er in staat; belangwekkend is ook wat er niet in staat. Als Chou En-lai alleen naar Moskou gekomen was om over de twee ge noemde punten te onderhandelen had hij geen delegatie behoeven mee te nemen bestaande uit vijftien vooraan staande regeringsvertegenwoordigers en militaire autoriteiten. Dan had hij het wel met wat minder adviseurs afge kund. Het is dan ook duidelijk dat nog over heel wat meer kwesties is ge sproken dan over de Changchung- spoorweg en Port Arthur. Het commu niqué dat deze week in Moskou het (Van een bijzondere medewerker) Vindt u 't erg onbescheiden, dat we ons met zo n rechtstreekse vraag tot u richten? U kunt natuurlijk antwoorden dat het geen mens precies aangaat wat u het meest interesseert. En met dit antwoord zoudt u gelijk hebben wanneer de vraag was ingege ven door doodgewone nieuwsgierigheid. Maar zo ligt het deze keer niet. U moogt ons geloven: u zelf bent het die onze belangstelling in deze vraag voort durend prikkelt. We horen tot die cate gorie van mensen, die nogal eens wor den gevraagd om op een vergadering of ontwikkelingsavond eens iets te ko men vertellen We zijn dus zoiets als een middeleeuwse minstreel, al wer ken we dan ook zonder luit en al ver tellen we geen ridder-romans of hel densagen. We doen dit werk het hele jaar door, maar toch wel zeer speciaal gedurende de wintermaanden. Ergens op en in ons bureau zwerven nu al weer een veertigtal winterprogram- ma's van allerlei verenigingen en op elk van deze prijkt wel ergens onze naam temidden van tientallen andere ons bekende en onbekende namen. Het lezen van die winterprogramma's nu, is de directe aanleiding tot onze be langstellende vraag: ..Wat interesseert de mensen nu eigenlijk het meest?" Het is natuurlijk dwaasheid te gaan praten over dingen, die geen mens in teresseren. en er zijn maar heel weinig mensen die een zo totale belangstelling in 't leven weten op te brengen, dat ze zich welhaast overal voor interesseren. En toch hebben de besturen van al die verenigingen veelal een serie onderwer pen bij elkaar gebracht, die een orden telijk mens doen duizelen. We vragen ons soms af of het daar ook niet een beetje aan ligt, dat over het algemeen de vormings- en ontwikkelingsavonden van onze sociale organisaties maar zo matigjes worden bezocht. Voor de ko mende winter wordt aan katholiek Ne derland een ontwikkelingsprogramma geboden, dat speciaal zal handelen over de gevolgen, die het Herstel van de Kerkelijke Hiërarchie in 1853 heeft gehad Wie zich enigszins voor geschie denis interesseert zal dit bericht met een zekere blijde instemming begroe ten. want zonder twijfel zal op menige spreekavond een catalogus worden opengelegd van beroemde namen uit de katholieke historie van de laatste eeuw. Broere en Le Sage ten Broek, Alberdingk Thijm en Schaepman, Heydenriick en Nolens en zo vele an deren zullen weer ten tonele verschij nen als de onversaasde strijders voor een vrijheidsrecht, zolang door de ka tholieken gemist. De zwart-wit tekenin gen van sociale verdrukking en bevrij ding zullen worden afgewisseld met beschouwingen over culturele op- en neergang. Huidewoorden zullen klin ken en dankbetuigingen over het groot se dat door onze voorouders werd ge wrocht. Maar ondertussen kruipen da werkloosheidscijfers weer om hoog en is de woningnood een beangstigend probleem. De armoede in vele gezinnen van arbeiders, kleine boe ren en kleine middenstanders zal bij menigeen de zucht ontlokken: Ja, ja, het is mooi geweest, ze hebben het best gedaan. Maar hoe moet nou die belas ting betaald worden? Hoe kan ik de studiekosten van onze Jmr opbrengen? Wanneer zal ik eindelijk eens van de schuld bij de kruidenier af zijn? En het bestuur van de K.V.P. maar piekeren over een stembusuitslag, die allesbehalve bevredigend was. En de grote sociale organisaties maar discus sieren over sociale eendracht en de sprekers maar staan voor praktisch lege zalen O ja, zo nu en dan hebben we nog wel eens de heerlijke voldoening in kleine en in grote plaatsen te mo gen staan voor honderden mensen te gelijk, en aan de sfeer in de zaal te mogen voelen, dat er nog belangstelling leeft voor diepere waarden, dat er nog enthousiasme is voor de katholieke zaak. Maar dat zijn de uitzonderlijke gevallen. Regel is, dat van de 500 uit genodigde personen er misschien 30 of 40 komen. Waar zit 'm dat toch in? Geeft u ons sprekers eens antwoord. Wij allen, die het voorrecht hebben met u te mogen praten, wij bedoelen u toch in te lichten over dingen die uw wezenlijk belang raken. Ofwel wij zou den van u willen horen, wat we niet goed doen. Er wordt veel geklaagd en gemopperd en als daar reden toe is, vooruit dan moogt u het niet laten. Maar kom dan tenminste die redenen vertellen. Doen de sprekers te geleerd? Zoals Poels eens verzuchtte, dat Ne derland niet begreep wat het aan de katholieke standsorganisaties kan heb ben, zo zouden wij hier de zucht wil len slaken, dat Nederland niet begrijpt wat het hebben kan aan die prachtige gelegenheden om met elkander, niet al leen van gedachten te wisselen, maar om daardoor te komen tot het diepere inzicht van het wezen der dingen. We zijn er allang overheen, dat we met schrik voor een ontwikkelings-seizoen stonden met de wetenschap weer zo vele avonden zovele contacten te gaan missen. We namen en nemen er vrede mee dat'het maar kleine groepen zijn die zich wezenlijk interesseren, maar tot alle overige richt zich onze vraag, zegt ons wat u het meest interesseert, opdat we met u samen kunnen uit maken of uw interesse-richting voldoen de gezond is, en dus, of er aan beant woord kan worden.. KERKEN BOUWEN f licht heeft gezien zwijgt bijvoorbeeld over het verstrekken van leningen door Rusland aan China, terwijl kan worden aangenomen dat de Chinese delegatie dit onderwerp wel degelijk ter sprake heeft gebracht; want voor de wederopbouw van het land van Mao Tse Tung is meer steun van de Sovjet- Unie nodig dan de armzalige driehon derd millioen dollar die bij het verdrag van Februari 1950 aan Peking zijn toe gewezen. Voorts wordt in het commu niqué ook geen melding gemaakt van de dichtbij Port Arthur gelegen haven stad Dairen, die eveneens in Russische handen is. Men kan daaruit afleiden dat de Russen ook Dairen voorlopig niet zullen verlaten. De besprekingen zijn overigens niet beëindigd en wellicht worden wij dus nog met een tweede officiële bekend making verrast. Een bekendmaking waaruit wij dan onder meer iets hopen te vernemen over Russische leningen aan China.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1