ZEER RUW EN SLECHT WEER IN DE DEENSE WATEREN SCHACHT naar Caïro iÜr "J Ernstige moeilijkheden bij oefening Main Brace Grote landingsoperatie kan vermoedelijk niet worden uitgevoerd Wordt de kwestie-Nixon een struikelblok voor Eisenhower? Met oplichting zou f 400.000 gemoeid zijn Tot hoofd en hart KNMI breidt weer- praatje uit Ned. „Firefly" in zee gestort Candidaat voor vice-presidentschap zal rekenschap afleggen H. Vader hervat audiënties Pieck juicht over missie naar Bonn Koopman in contact geweest met een ex-monarch uit Europa Auto tegen boom gereden COR RUYS OVERLEDEN Zaakgelastigde krijgt instructies Zachter weer op komst mm MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25487 3? VLOOT IN ACTIE Minimumtemperaturen Tijdens vlootoefeningen Main Brace Oefening „Main Brace" De Van Galen aangevaren Bulgaarse bisschop staat terecht Varkenspest in Heeze Nederl. zeelieden in Amerika in arrest Britse trawler door Russen opgebracht? Na arrestatie van Nederlander te Lugano Gaarne tot hulp bereid Eert dode en een zwaar gewonde Wielrijder na aanrijding overleden NederlandIndonesië Over hervatting van de onderhandelingen Boerderij teKruiningen uitgebrand Gezin op het nippertje in veiligheid Jongen, verwaarloosd, in stromij t gevonden Staking in Amerikaanse mijnen voorkomen DAMESPANTALONS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Pmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirt. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. imillll Het Britse vliegkampschip „Il lustrious" in actie tijdens de „Ope ration Main Brace", met in zijn kielzog het Amerikaanse vl'ieg- kampschip „Wright", het Britse slagschip „Vanguard" en de Britse torpedojager „Crossbow"- Onze speciale verslaggever by de NATO-oefening „Main Brace" seint ons heden morgen van Kaap Skagen: De grote landingsoperatie in Noord-Jutland, waartoe een vlcot van 104 schepen uit Schotland naar de Deense wateren was uitgevaren, is gestuit op het zeer slechte weer in de omgeving van Kaap Skagen. Nadat reeds het oorspronkelijke plan om in de Jammerbocht aan land te gaan, moest worden opgegeven, bleek ook de zee meer Oostelijk, in de luwte van Jutland, zo hoog en ruw, dat het om streeks negen uur hedenmorgen niet waarschijniyk leek, dat de landingsmanoeu vre zou kunnen worden uitgevoerd. Ter hoogte van Kaap Skagen was op dit uur slechts een enkel transportschip in zicht, dat voor anker was gegaan, alsmede een aantal escorte-vaartuigen. Vlieg tuigen vertoonden zich In het geheel niet. Duizenden op het duin van Jutland, militaire en civiele autoriteiten, Home Guards, journalisten en nieuwsgierigen, zagen tevergeefs uit over de felle bran ding, die rookte tegen de kust. AAN BOORD H.D.M.'s AEGIR. Vrijdagmiddag heeft een sterk be schermd convooi, geëscorteerd door En gelse, Amerikaanse, Noorse en Deense vlooteenheden. geconcentreerd in de grote fjord vóór Bergen, het anker ge licht om langs de Noorse kust Zuid waarts te koersen met bestemming Fre- derikshaven in het Noord-Oosten van Jutland. Inmiddels vertrok een Ameri kaanse formatie, bestaande uit 1500 man gespecialiseerde Marine-troepen, uit Schotse havens om aan de zandige duin- kust der Jammerbocht aan land te gaan. Beide ondernemingen hebben tot doel versterkingen aan wal te brengen, die de Blauwe Partij zullen steunen in haar afweer van de vijandige Oranje-opmars, van Sleeswijk uit Noordwaarts naar Jut land. Dit is de laatste phase en tevens het hoogtepunt van de Nato-oefening „Main Brace". Het schip onder onze voeten, Hans danske Majestats skib „Aegir", naamge noot van de Groningse Studenten Roei vereniging en naar wij vernamen sinds kort erelid daarvan, is met zijn 2600 ton het grootste van de Deense vloot die zelfs vergeleken bij de onze, maar een viooienvlootje is. De „Aegir" is oor- sPronkelijk een Duits moederschip voor Motortorpedoboten geweest en fun- Seert thans onder Deense vlag als moederschip voor onderzeeërs. Moe derschepen hebben iets goedigs en Deense moederschepen zijn het goe digst van al, zo helemaal niet strijd vaardig en strijdlustig, want hoe lang is het al weer geleden, dat de Denen serieus hebben gevochten; was dat niet in 1864, de Düppeler Schansen? Ook nu bleef de rol van de „Aegir" een lijdzame. Zij fungeerde als het schip, dat in convooi voer van Kopen hagen naar Bergen, en werd begeleid door twee Engelse en twee Deense fre gatten. In het Kattegat voeren zij voor en achter in kiellinie, volgend de van mijnen geveegde route, maar toen wij Donderdagmorgen aan dek kwamen, hadden zij zich op de staalblauwe, fel- wit gekopte golven van het Skagerrak als een scherm aan weerszijden ver- Het K.N.M.I. deelt mede: Het koelseizoen is weer begonnen en uiteraard gaat veler belangstelling uit naar het nachtelijke temperatuur- verloop. Koude nachten moeten wor den benut om de bewaarruimte zo spoedig mogelijk op de meest gewenste temperatuur te brengen. Dezer dagen is het K.N.M.I. begonnen met in de weersverwachting, die om 12.30 uur Wordt uitgezonden, mededelingen te doen van de in de eerstvolgende nacht te verwachten minimum-temperaturen in de verschillende delen van het land. Deze verwachting wordt in het weer- praatje van 19 uur herhaald en, zo no dig, aangevuld met de laatste gege vens. Nu geldt deze verwachting voor de normale waarnemingshoogte van 2.20 meter (in de tegen straling afge schermde meteorologische hut). Het heeft weinig zin om voor de verschil lende delen van het land een verwach ting te geven van de minimum-tempe raturen dicht bij de grond (b.v. op 10 cm. hoogte). Plaatselijke omstandigheden spelen daarbij immers een overheersende rol. Boven een lichte zandgrond kan de temperatuur in een heldere wind stille nacht tot veel lagere waarde da ten, dan bijv. boven kleigrond. Dicht boven begroeide grond is het tempera- tuurverloop als regel geheel anders dan boven niet begroeide grond; de aanwezigheid van water, ligging al of niet op tegen de wind beschutte plaat sen enz. zijn factoren die van grote invloed zijn. Men zal dus de verwach ting van de minimum-temperatuur als leiddraad moeten zien en daaruit, met kennis van de plaatselijke omstandig heden, een schatting dienen te maken van de te verwachten minimum-tem- Peratuur op de hoogte, vanwaar de Voor koeling gebruikte lucht wordt Sangezogen. Deze schatting is van het grootste belang als een heldere nacht met wei nig wind wordt verwacht. Dan zijn nl. de verschillen tussen de temperatuur 2.20 m. en die dicht bij de grond grootst. In dergelijke „stralings- Pachten" kan de minimum-tempera tuur vlak bij het aardoppervlak drie tot vijf graden lager zijn dan die op n°Dnale waarnemingshoogte Wanneer de volgende verwachting Wordt uitgegeven; Voor het Noorden ykn het land minimum-temperaturen ussen twee en vijf graden Celsius, hp? is het waarschijnlijk, dat dicht bij het ?arP°PPervlak in heldere nachten Win a op verschillende tegen de Et... beschutte plaatsen tot onder nul «raden Celsius zal dalen. tiiiimiiiimmiiiiimmimitmiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Bij de vlootoefeningen „Main Brace" is gisteren, aldus Reuter, een Nederlandse „Fi refly" tijdens de landing op het Britse vlieg- dekschip „Illustrious" in zee gestort en ge zonken, De Nederlandse piloot kwam om het leven, de Nederlandse waarnemer kon door een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse vliegdekschip „Wright" worden gered. Het hefschroefvliegtuig bevond zich in de lucht toen cfe ..Firefly" in zee stortte en spoedde zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De verongelukte piloot is de tweede-lui tenant A. Lambrechts uit Haarlem. De commandant van het eskader, schout bij-nacht Hallet, heeft alle schepen van de groep verzocht vanochtend tussen elf en twaalf uur de vlaggen halfstok te hijsen en herdenkingsdiensten te houden. De verongelukte machine behoorde tot een van de twee Nederlandse „Firefly"-esqua- drilles, die zijn gestationneerd op de „Il lustrious". iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiii minimum spreid: de Engelsen ver weg van bak de Denen aan stuurboord, dicht ondir de hoge, ruige, Noorse kust, die van een afstand gezien even vriendelijk is als het duin bij Westka'pelle. Deze eerste dag had Main Brace niets voor ons in petto. Het convooi ging vredig zijns weegs, behoedzaam in zig zag koers, op de schepen alle poorten gesloten en geblindeerd, gehelmd en klaar voor elk alarm. Onze hut, diep in het ingewand van de „Aegir". had iets van een Egyptisch koningsgraf, de weg vandaar naar de zonnige waai van het dek een eindeloos kruip door, sluip door, via smalle corridors en steile trapjes, kloppend om doorgang aan hermetisch gesloten luiken, waarachter telkens een matroos als een Oosterse wachter lag uitgestrekt, overal stui tend op waterdichte deuren, met ge weldige klemmen gegrendeld Al deze voorzorg werd niet beloond. Niets of niemand wenste ons te atta queren. Tot twee maal toe vertoonde zich een duikboot, duikelend als een bruinvis in de golven. Het waren Denen. Tot welke partij behoorden zij? Zouden zij de „Aegir", hun staaleigen moeder, moeten aanvallen? Voor deze keuze wer den zij niet gesteld. Zij hadden de gele vlag in top, hetgeen beduidt: Wij doen met mee aan het spel. En ook vlieg tuiggeronk, een enkele maal van ver boven het golfgedruis waarneembaar, bracht geen ogenblik sensatie; van de Blue Party en dat waren wij zelf. Niets doet de grimmige taak vermoeden, welke onze goedmoiv- dige „Aegir" wacht, als zij na het middaguur ter rede van Bergen het anker licht, om met de ver dere schepen van het grote con vooi zee te kiezen, de weg terug naar Skagen. Want al zal men arg listig zijn route nemen tussen de beschermende eilanden langs de kust, zolang daartoe de mogelijkheid be staat, daar en later in open zee ver wacht men een felle tegen-actie van duikboten en vliegtuigen van de Oranje-party, die stellig niets zal nalaten om het convooi zo groot mogelijke schade te berokkenen. -M De Britse Admiraliteit heeft vandaag medegedeeld, dat het Engelse vliegdek schip „Eagle" tijdens de oefening „Main Brace" vannacht bij het tauken in aan varing is geweest met de Nederlandse torpedobootjager „Jan van Galen". De schade is ernstig, maar er vielen geen slachtoffers. De „Jan van Galen" zal echter op eigen kracht naar Den Helder varen om hersteld te worden. Radio Sofia heeft een proces aangekon digd tegen een Bulgaarse' bisschop, Mgr. Josaphat Sjiskov, en een aantal andere priesters, die er van beschuldigd worden te hebben „gespionneerd ten behoeve van het Vaticaan". Op het bedrijf van de heer P. Maas te Heeze zijn enkele gevallen van varkenspest, geconstateerd. Reeds vier varkens zijn aan deze ziekte bezweken. De besmette dieren werden onlangs op een markt gekocht. 250 km ATLANTISCHE OCEAAN SHETL t Oefeningen van het Atlantisch vlicg- kampeskader 2 Convooivaart tussen Engeland en Noorwegen J Landingtoefeningen op de kust van Jutland 4 Lichte eenheden beschermen de toegang tot de Oostzee Senator Richard Nixon, de republi keinse candidaat voor het vice-presi dentschap van de V.S., heeft verklaard dat hij zich zal terugtrekken als candi daat als men hem er van overtuigt, dat het aanvaarden van een bedrag ter be strijding van onkosten uit handen van vrienden niet is zoals het behoort. Een aanhanger van Nixon heeft Zaterdag een overzicht gepubliceerd, waaruit blijkt, dat 76 personen in California ruim 18.000 dollar bijeen hebben ge bracht voor Nixon's onkosten als sena tor sinds 1950. Het geld was gebruikt voor reis- en verblijfkosten, zendtijd voor radio- en televisie en extra kan toorhulp; voor politieke doeleinden dus en niet voor particuliere. In brede kringen heeft men het Nixon kwalijk genomen, dat hij deze gift heeft aan vaard. Invloedrijke dagbladen in de V.S. opperen, dat Nixon zich misschien zal moeten terugtrekken in het belang van de republikeinse partij. In het re publikeinse kamp vreest men dat deze kwestie wel eens het struikelblok voor Eisenhower zal kunnen worden. Senator Richard Nixon, heeft Zon- In grote gebieden van India heerst hongersnood door het mislukken van de rijstoogst tengevolge van de grote droogte. De regering tracht zoveel mogelijk voedsel te verdelen onder de hongerende bevolking. Een regeringsambtenaar ziet toe. dag besloten, in het openbaar verant woording af te leggen van zijn per soonlijke financiële situatie. In een vooraf op schrift gestelde verklaring zei hij: „Ik ben bezig aan een comple te uiteenzetting van de gehele finan ciële toestand, waarin ik mij bevind". „Ik realiseer me volkomen dat dit verkeerd zal worden begrepen, doch ik ben van gevoelen, dat wanneer er een dergelijke kwestie rondom een staats ambtenaar ontstaat, hij het publiek in staat dient te stellen, zich op de hoog te te stellen". Generaal Eisenhower heeft gister avond een telefoongesprek met sena tor Nixon gehad, maar de medewer kers van de generaal wilden niet zeg gen, of het gesprek belangrijke gevol gen zal hebben, Ofschoon de generaal reeds drie dagen op de hoogte is van de financiële kwestie rond Nixon, was dit de eerste keer, dat hij zich recht streeks met de candidaat voor het vi ce-presidentschap verstond. Nixon heeft vandaag verklaard, dat hij zijn campagne tijdeiyk zal onder breken om de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te beantwoorden. De senator, die deze mededeling deed na een telefoongesprek met Eisenhower, gaf te kennen, dat hy republikeins candidaat voor het vice-presidentschap zou biyven. Hy zeide voorts, waar- schynlijk morgen of Woensdag, een verklaring te zullen afleggen in een nationale radio- en televisie-uitzending. Vijf Nederlandse zeelieden zijn in Amerika gearresteerd, omdat zij illegaal het land zou den zijn binnengekomen, aldus meldt A. P. De namen van de betrokkenen zijn: H. Hiep, J. de Groot, J. Donge, G. Langeweg en M. J. Mul(l)er. De Heilige Vader, wiens gezondheids toestand volgens een officieel communi qué van de Vaticaanse autoriteiten vol komen tevredenstellend is, heeft alle audiënties weer hervat. Na Zaterdag ochtend verschillende dignitarissen van de Curie te hebben ontvangen, heeft de H. Vader in de namiddag zich niet laten weerhouden een groep van enige honderden pelgrims uit Duitsland op Castel Gandolfo te ontvangen. Ook Zondag had Hij wederom een druk be zet programma. Na enige particuliere audiënties in de ochtenduren verleende Hij in de late middaguren twee grote audiënties aan enige duizenden, pel grims. Wilhelm Pieck, president van Oost- Duitsland, heeft Zondag het bezoek van de Oost-Duitse delegatie aan Bonn, een „uitzonderlijk groot succes" genoemd. Pieck heeft de uit vyf personen be staande delegatie gisteren ontvangen in zijn Oost-Berlijnse residentie. De vijf leden van de delegatie zou den vandaag aan de pers hun erva ringen mededelen. Ook zouden zij een openbare meeting bijwonen in het Friedrichstadt Palast in Oost-Berlijn en in de loop van de dag verslag uit brengen aan de voorzitters van de Oost-Duitse „Volkskammer". De voor- zitter van de „Volkskammer", Johan nes Dieckmann, zei gisteren tijdens een receptie, dat de delegatie voor het eerst het IJzeren Gordijn doorbroken heeft.. John Freeman, correspondent te Bonn van de Londense „Times", heeft voor het lidmaatschap der West-Duitse buitenlandse persvereniging bedankt De reden hiervoor is dat de buiten landse pers vereniging Zaterdag te Bonn een noenmaal heeft aangeboden aan de Oost-Duitse delegatie, die een bezoek aan Bonn heeft gebracht. „Men biedt geen noenmaal aan een officiële Oost- Duitse delegatie aan, wanneer de Oost- Duitse autoriteiten personen uit West- Berlijn laten ontvoeren en n&ar de Sovjet-zone slepen", aldus verklaarde hij. Tijdens een stormachtige persconferentie te Bonn heeft Zaterdag de waarnemend- premier van Oost-Duitsland, Nuschke, ver klaard dat een verenigd Duitsland herstel betalingen aan Rusland zou moeten doen. De Oost-Duitse minister van Bevoorrading, Hancann, antwoordde op een betreffende vraag dat hij niets van de ontvoering van Dr. Linse afwist. De „Loyal Steam Fishing Company" uit Grimsby, Engeland, heeft bekend gemaakt, dat een van haar trawlers heeft geseind, dat zij de 369-ton grote trawler Equerry" in gezelschap van een Russische kanonneer boot Oostwaarts had zien stomen. Verdere officiële bijzonderheden over de ongebrui kelijke combinatie van een Engels vissers vaartuig en een Russisch oorlogsschip zijn niet bekend. Volgens niet bevestigde be richten zijn de Russen aan boord van het Britse schip gegaan om het op te brengen. Het enige wat verder officieel bekend ge maakt is, Is dat de Equerry", met een be manning van twintig leden onder schipper Wilson. 8 September uit Grimsby is ver trokken voor een reis naar de Witte Zee. Engelse vaartuigen vissen regelmatig in de Witte Zee. Met de arrestatie van een Nederlander te Lugano, waarvan wij Zaterdag melding maakten, en die door de Nederlandse po litie wordt gezocht als verdacht van op lichting, is zeer vermoedelijk eeii grote oplichtingszaak aan het licht gekomen. De gearresteerde is de 32-jarige E. H. D., han del drijvende onder een te Amsterdam ge vestigde firma. Door hem zouden zes parti culieren en drie bankinstellingen zijn benadeeld. Met de oplichting zou hij bena dering een bedrag van f 400.000 gemoeid zijn. Naar wij vernemen werden door D., die textielhandelaar is, textielgoederen ge toond op een opslagplaats. Die goederen waren niet van hem. Hij had alleen het recht om te verkopen. D. haalde er financiers bij en nam op de opgeslagen goederen gelden op. Van de op slagnemer werd een opslagbewijs getoond. Naderhand bleek, dat de goederen, waar voor de opslagbewijzen waren geprodu ceerd, waardeloze pakken met oude jassen De Duitse financiële deskundige dr. Hjal- mar Schacht, is vandaag op uitnodiging van de Egyptische regering in Caïro aangeko men, aldus heeft de minister van Finan ciën, dr. Abdel Gelil Emary meegedeeld. Schacht zal helpen „de Egyptische staats begroting in evenwicht te brengen" en ad vies geven over nationale economische kwesties. Kort geleden heeft Schacht op uitnodiging van Mossadeq Perzië bezocht. De Egyptische minister-president, generaal Naguib, heeft, in zijn functie van militair gouverneur van het land, gisteren opdracht gegeven dat een ieder, die in het bezit van vuurwapens is, deze binnen een week moet inleveren, ongeacht het feit of het bezit van deze wapens al dan niet door een vergun ning wordt gedekt. De voormalige Wafdistische regering, on der Moestafa Nahas, heeft verleden jaar, na het eenzijdig opzeggen van het in 1936 ge sloten Brits-Egyptische verdrag, alle „ge zonde Egyptenaren" het recht gegeven vuur wapens te dragen, dit in het kader van „de bevrijdingsworsteling" tegen de Britse strijd krachten in de Suez-kanaalzone, Naguibs order is uitgegeven in de vorm van een militaire afkondiging. Zondagmorgen om elf uur heeft zich op de Venrayse weg te Horst een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij een der beide inzittenden op slag werd ge dood en de andere zeer ernstig werd ge wond. Een uit Wassenaar afkomstige auto, waarin twee heren gezeten waren, kwam te slippen en reed in volle vaart tegen een boom. Een der inzittenden overleed onmiddellijk, de andere passa gier werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Horst overgebracht. Enige dagen geleden werd te Beerta de 52-jarige wielrijder J. Leutscher uit Ulsda, toen hij zonder richting aan te geven per rijwiel plotseling de weg overstak, door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door een monteur van de garage D. uit Winscho ten, aangereden. Met een gecompliceerde bovenbeenbreuk en een schedelbasisfractuur werd de man in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Winschoten overgebraent. Daar is het slachtoffer thans, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, overleden. m De toneelspeler Cor Ruys is vannacht in de Vereniging voor Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar hy Woensdag j.l. was opgenomen, plotseling overleden. Hy is 62 jaar ge worden. De vorige week was bericht, dat hij voor een tiental dagen ter observatie moest worden opgenomen, maar dat hy hoopte binnenkort weer te kunnen op treden. Helaas heeft zijn ziekte een an der verloop gehad. Zijn heengaan is voor het Nederlands toneel een groot verlies, want Cor Ruys was niet alleen een van onze grootste spelers, maar ook een van de zeer wei nigen, die een vrijwel onfeilbaar gevoel voor de humor bezaten. Hij vormde daardoor in Nederland een klasse op zich zelf. Bovendien wist hij zijn gezel schap, dat aanvankelijk „Het Ruys- ensemble" heette, nadien „Het Vrije Toneel", door zijn grote kwaliteiten een eigen plaats in ons toneelleven te bezor gen. Dinsdag j.l. heeft hij voor het laatst gespeeld te Eindhoven in „Het Witte Schaap van de familie". Zijn broer An ton Ruys heeft daarna zijn rol overgeno men. Tot na de begrafenis zijn de voor stellingen hiervan in Bergen op Zoom, Venlo en Den Haag afgelast In Amsterdam zijn vanavond in ver band met het overlijden van Cor Ruys gesloten: het Centraal Theater, waar de Ned. Comedie „U spreekt met uw moordenaar" speelt, de Kleine Komedie, waar Comedia „Waarom jok je, chérie?" geeft en het Leidsepleintheater waar het cabaret van Wim Sonneveld optreedt. In de Stadsschouwburg zal de leiding van het A.T G, bij de aanvang van een abon nementsvoorstelling de overleden colle ga herdenken, (Zie verder pag. 3) en dergelijke waren. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat niet alleen D. bij deze oplichtingsaffaire betrokken is. Naar wij nader vernemen zou D. nauw contact hebben gehad met een ex-monarch uit Europa, aan wie hij indertijd een auto zou hebben aangeboden. D. zou ook gema nipuleerd hebben met van een ander af komstige chèques, welke nooit werden ge honoreerd. De zaak is in handen van de Amsterdamse centrale recherche. De Officier van Justitie heeft een verzoete tot uitlevering van D. bij de rechtbank te Amsterdam ingediend. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, A. Th. Lamping, heeft van daag met de Indon. minister van Bui tenlandse Zaken, Mukarto, een onder houd van drie kwartier gehad. Bij deze ontmoeting zou o.a. gesproken zijn over hervatting van de onderhandelingen over de Nederlands-Indonesische Unie en de kwestie-Nieuw-Guinea, die in Febru ari gestaakt zijn. Minister Mukarto heeft aan de heer Lamping medegedeeld, dat aan de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, Susanto Tirtoprodjo, instructie is gege ven om met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over de proce dure van de aanstaande onderhandelin gen, aldus heef Aneta uit welingelichte bron vernomen. Door onbekende oorzaak is Zaterdag avond brand uitgebroken in de hofstede N. C. Sinke te Kruiningen. Omwonen den bemerkten het vuur. dat in de schuur was ontstaan, en zij alarmeerden het gezin, dat op het nippertje kon ge red worden; het bestaat uit man, vrouw en negen- kinderen. De brandweer te Kruiningen, geassis teerd door die van Wemeldinge, stond voor een schier hopeloze taak; zij be streed het vuur met zeven stralen. Schuur en woonhuis werden totaal ver nield. Twee koeien, één paard, één var ken en negen biggen zijn bij de brand omgekomen. Alle landbouwwerktuigen werden vernield. Van de inboedel kon zo goed als niets worden gered. De politie van Zutphen en Renkum heeft in een stromijt onder de gemeente Heelsum een totaal verwaarloosde veertienjarige knaap aangetroffen. De jongen, die lange, zwarte haren droeg en zeer dunne benen en armen had, sliep onder een zak. Blijkens de voorlopige inlichtingen is de jongen af komstig uit een woonwagen. De politie meent, dat hij niet meer thuis mocht ko men. Getracht zal worden de knaap onder de hoede van de voogdij te stellen. John L. Lewis, de leider van de Ameri kaanse vakvereniging van mijnwerkers, heeft Zaterdag vergaande concessies ver kregen van de directies van de mijnen in het Noorden van het land. Hierdoor is de staking, die vandaag dreigde uit te breken, afgewend. Verwacht wordt, dat Lewis voor de overige industrieën dezelfde voorwaar den zal eisen en verkrijgen. Volgens de overeenkomst met de directies in het Noorden zal het dagloon met 190 dol larcent verhoogd worden, terwijl de royal ty. die de mijnwerkers van elke ton gedol ven kolen in het sociale fonds der mijn stortten, met tien dollarcent zal stijgen. Op het ogenblik ontvangen de mijnwerkers 16.35 dollar per dag, terwijl de royalty 30 dollarcent per ton bedraagt. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Wie een kruis wil ontlope zal er twee ontmoeten Verwachting tot Dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Van avond in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig toenemende Zuid- Westelijke tot Westelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Zon: 6.28—18.36. Maan: 11.35—19.29 (Van onze weerkundige medewerker) Het is in ons gehele land gisteren zeker een van de slechtste Zondagen geweest, die er de laatste tijd zijn voorgekomen. Vrijwel het grootste deel van de dag viel er regen: te Den Hel der 18 mm., Groningen 19, Zuid-Lim burg 15, Eindhoven 20 mm. De buien activiteit zal echter afnemen, onder in vloed van een nieuwe depressie, die van IJsland naar Zuid-Noorwegen be weegt. Deze depressie transporteert n.l. zachtere lucht van de Oceaan naar West-Europa, zodat wij een geleidelijke temperatuursstijging mogen verwachten. De kans op regen wordt morgen weer iets groter, wanneer het front van ge noemde depressie ons land zal berei ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1