Pater VAN WELY, gouden jubilaris in Delft weide m Pater P. Zonneveld droeg eerste plechtige H. Mis op E. J. VAN LENT, zilveren collectant Hoogovens gezien van de andere zijde Hartelijke huldiging door Zusters van St. Catharina-Apostolaat Feest in parochie van Sint Jan Kerkenbouw in het bisdom Haarlem C F. van Dam vertelt HERINGA WUTHRICH I I MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 PAGINA HEEMSTEDE ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HEEMSTEEDSE KUNST KRING GAAT STARTEN Afscheid kapelaan drs. P. Remijn Orgel St. Bavokerk hersteld ORGELBESPELING TE DURE STENEN Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Burgerlijke Stand BASKETBALL IN HAARLEM Gevaarlijk kinderspel Dame ernstig aan het oog gewond n TIP VAN BOOTZ WASSERIJ DUYN WETH. BAKHUIZEN VAN DEN BRINK Afgetreden als weth. en raadslid van Heemstede Geldkistje geplunderd Ter attentie van gidsenleidsters Kapelaan Balestra gaat Haarlem verlaten „DE KERKUIL" HEROPEND „X.O.X. wonderdrank" BEVERWEKER DE LUCHT IN BRAND IN VOORTING- STRAAT A Quariumlampje raakte defect Gomédiens de l'Etoilein Haarlem Gewichtheffen jongere leiding voor kloosters gewenst NA-APERIJ Pater M. J. van Iersel zielzorger in N.-Orleans £NI v h FA. P. GEERVLIET Visserij krijgt f 1 milln. van Marshall-gelden Beurs van Amsterdam Ondanks het slechte weer gisteren, scheen binnen de flatgebouwen van „Delftweide" aan de Orionweg het vreugdezonnetje. Want temidden van de zusters van het Sint Cathatina-apos- tolaat, onder wie de algemeen overste, zuster Dominica Trooster, vierde pater prof. Jos. van Wely O.P. zijn gouden professiefeest en ter gelegenheid hier van waren zelfs de zusters uit de stich tingen te Zwolle, Wageningen en En schede naar Haarlem getogen. Zater dag meldden wij u reeds, dat de jubi laris stichter is van deze zustercongre gatie. Waren liet hier geen klokken, die het heilig Officie aankondigden met hun vreugdeklanken, bij iedereen jubelde het hart des te meer. Om 8 uur droeg de jubilaris de Hoogmis op, gezongen door het koor van de zusters. Na de Hoogmis had de plechtige huldiging plaats. Het koor van de zusters zong allereerst de cantate „Priesterglorie" (woorden en muziek van L. A. Dobbelsteen, pr.). Hierna wensten alle zusters hun geestelijke vader geluk met zijn gouden professie- feest. Geschenken werden aangeboden, waaronder een prachtige koorkap, een groen kazuifel, een rijk geborduurd velum, een ciborievelum etc. Vervolgens zongen de zusters „Susci- pe Domine" van P. Griesbacher. Om half elf had het feestelijk ontbijt plaats, waaronder de zusters zorgden voor passende muziek en zang. Aan de piano speelde een van de zusters „Bloemenvreugde" van Mendelssohn Bartholdy. Door een van de zusters werd hierna een aardige declamatie voorgedragen, door haar zelf gedicht, waarin op humoristische wijze naar voren werd gebracht wat het pater Wely heeft gekost om zijn groot en lij vig boekdeel over dr. Schaepman te kunnen schrijven Des middags recipieerde de jubilaris in de grote conversatiezaal voor de be woners van Delftweide, die voor deze gelegenheid prachtig en stemmig was versierd met talrijke bloemstukken en palmen. De zusters verwelkomden de jubilaris, evenals de avond tevoren. Juist op dat moment brak van achter het wolkendek het zonnetje door en priemde het zijn vreugdestralen door de ramen van de feestzaal als wilde het niet achterblijven met zijn medeleven. Het koor van de zusters, gecombi neerd met dat van de zusters uit de andere huizen, gaf meerstemmige gezangen ten beste, o.a. „Das ist der Tag des Herren" van Uhland en de muziek van Mendelssohn. „Perrette", een cantate door Hendrik Tussenbroek, „Denn in Seiner Hand ist", eveneens van Mendelssohn. Ook de oudjes geno ten kennelijk van deze feestvreugde. Velen togen Zondagmiddag naar „Delft weide" om de jubilaris geluk te wen sen, onder wie deken J. J. A. Kuilman, pastoor Schalke, drs. J. Krol M.S.C., overste van het Missiehuis Driehuis, de kapelaans van de St. Liduinaparc- chie, de bestuursleden van de stichting, o.a. de heren Van de Berg, voorzitter, J. Smit en D. L. M. Smit, en de dames van de Marthavereniging, o.a. mevr. B. HiiferWeyers, de presidente en de dames RockensKuiper, Beckelaar Mens en Dito. Des avonds werd de jubilaris een feestelijke avond aangeboden, geheel verzorgd door de zusters. In een schim menspel werd de oprichting, de groei en bloei van de stichting uitgebeeld. Do zusters speelden zelfs poppenkast on der het motto „De Ghesellen van Maar ten Tromp". Pater Van Wely is n.L te Amsterdam geboren en placht dikwijls na schooltijd zich enige uurtjes te ver pozen bij de poppenkast op de „Dam". Deze prachtige avond werd besloten met enige liederen, w.o. Laudate van Mozart en het Dominicuslied. Deken J. Kuilman feliciteert pater Jos. van Wely met diens gouden p rofesdiefeest. Ook de parochie van Sint Jan in de Amsterdamstraat heeft dit jaar haar neomist. Zaterdagavond werd P. Zonne veld M.S.C. bij de grens van de paro chie ingehaald door een feestcomité, dat een gebruikelijke welkomststoet had opgesteld bij de Godfried van Bouillonstraat. Voorop ging het paro chiale muziekcorps Euphonia, daarna volgden een achttal ruiters en een met paarden bespannen rijtuig, waarin de neomist, de ouders en pastoor Jongejan waren gezeten. Door de druk vlaggende Kruistocht- straat werd naar de kerk gereden, waar een haag van bruidjes de jonge priester opwachtte. Het koor en de parochianen zongen pater Zonneveld een welkomst lied toe. Pastoor Jongejan sprak na mens de gehele parochie en overhan digde de neomist het parochiegeschenk, namelijk een fraaie kelk. Hierna gaf de neomist aan alle aanwezigen zijn pries terlijke zegen en celebreerde hij een plechtig Lof met assistentie van de ka pelaans J. Witteman en Duym, ter wijl o.a. op het priesterkoor hadden plaats genomen de kapelaans H. van der Plas en A. C. Cras. Aan het fraai versierde altaar droeg pater Zonneveld gisterochtend dan zijn eerste plechtige H. Mis op met assis tentie van de paters M. Rijkhoff M.S.C. en A. van Baar M.S.C. Als presbyter- assistens fungeerdi pastoor Jongejan. Het koor zong onder leiding van de heer A. Herman de Missa Eucharisti- ca van Perosi voor mannen- en jon- Zondag herdacht de heer E. J. van Lent het feit dat hij 25 jaar het weinig afwisselende maar misschien daarom juist zo nodige ambt van collectant in de St. Bavokerk aan de Herenweg ver vulde en zijn mede-collectanten hebben deze gelegenheid aangegrepen om hun voorzitter op een bijzondere wijze te huldigen. Des morgens werd tot intentie van de jubilaris de hoogmis opgedragen door pastoor C. van Mierlo. Daarna werd in de pastorie een feestelijk ontbijt aange richt, waaraan de jubilaris met zijn fa milie, het kerkbestuur en het volledige college van collectanten deelnamen en het spreekt vanzelf, dat de huldigende toespraken niet achterwege bleven. Als eerste spreker voerde pastoor C. van Mierlo het woord, die zijn toespraak begon met er op te wijzen dat vandaag een dubbel feest werd gevierd ni. dat van de H. Mattheus, die in zijn leven ook nogal eens met geldelijke aangele genheden te maken had, en de heer E. J. van Lent, onze jubilaris, die een kwart eeuw lang in de door hem aangewezen uren zijn werk als collectant op zulk een voortreffelijke wijze heeft gedaan. Hij dankte hem daarvoor, niet het minst omdat hij, ondanks zijn drukke werk zaamheden tochnog tijd kan vinden, het college van collectanten als voorzit ter te leiden en pastoor van Mierlo sprak Aavertentie HAARLEM De Heemsteedse Kunstkring is met 650 leden uitgegroeid tot een der groot ste organisaties uit het land van Groe- nendaal en heeft voor het komend sei zoen een uitgebreid programma samen gesteld en start daarmede op Dinsdag 23 September. Dan komt de toneel groep „Puck" een opvoering brengen van „De Gecroonde Leersse" en de pia nist Louk Nelissen zal op de vleugel zijn muzikale impressies laten horen in de geest zoals hij dat enige jaren gele den heeft gedaan bij de opvoering van „De Klokkengieter" door „Berkenro de". Op 17 December treedt het Nieuw Hollands Strijkkwartet op, bestaande uit Nap de Klijn, viool, Johan van Hel den, viool, Paul Godwin, altviool en Carel van Leeuwen Boomkamp, cello. Het jaar 1953 wordt geopend met het optreden van mevrouw Georgette Ha- gedoorn op 13 Januari met een interna tionaal programma. Tot slot van het seizoen treedt op 24 Maart de pianist Theo Bruins op, al is het, blijkens het voorwoord van het bestuur in het pro gramma, niet uitgesloten dat het bestuur tussentijds nog met een kleine surprise komt. Het heeft de leden al een pretti ge verrassing bezorgd, want de directie van het Minerva-theater, die nog enige voorstellingen in haar zaal laat geven, o.a. Afscheidsavond van Jan Musch met „De Vrek" van Molière op 7 October, Johan Kaart met „De Appels van Eva" op 21 October en een dansavond op 18 November, te geven door Harald Kreutzberg, geeft aan de leden van de Heernsteedse Kunstkring op vertoon van het bewijs van lidmaatschap een reduc tie op de toegangskaarten. de wens uit, dat hij nog vele jaren in de gelegenheid zou worden gesteld, voort te gaan met deze werkzaamheden en dat hij daarbij in dezelfde mate de hulp en steun van zijn vrouw mocht ondervin den, welke zij in de afgelopen periode op zo ruime wijze gegeven had. Namens het college van collectanten werd het woord gevoerd door de heer J. W. M. L. Schumacher, die in een geestige toe spraak er op wees, dat de jubilaris al tijd op een prettige wijze de vergaderin gen weet te leiden en onder grote vreugde van de aanwezigen er aan her innerde, dat het voor een actieve voor zitter als de jubilaris is soms wel een erg moeilijke taak blijkt te zijn de juiste tijd voor het einde van een vergadering vast te stellen. Om voor goed daarin te voorzien, bood hij na mens alle leden een fraai polshorloge aan en sprak de wens uit, dat de voor zitter nog gedurende een lange reeks van jaren vele malen op dit horloge zou kijken zowel tijdens de vergaderin gen als elders, waar het ging om de tijd. Ook mevrouw van Lent werd in de hulde betrokken, want naast vrien delijke woorden van dank werd zij ver blijd met een bouquet fraaie bloemen. Nadat de jubilaris een woord van dank had gesproken en daarbij herinneringen van vroeger had opgehaald, gaf de heer C. Preijde tenslotte een overzicht van wat er in de 25 jaren, dat de heer v. Lent als lid van het college werkzaam is, heeft plaatsgevonden en waarvoor hij de oude notulenboeken had doorgesnuf feld. Daaruit bleek dat de heer v. Lent in dit college verschillende functies heeft vervuld en dat steeds met dezelfde ijver en accuratesse heeft gedaan als waar mede hij thans de voorzittershamer han teert. En daarmede behoorde deze huldiging tot het verleden en gaat de heer Van Lent vol moed aan de tweede 25 jaar beginnen. Moge het hem gegeven zijn, ze vol te maken! Zoals men weet, is kapelaan drs. P. Remijn benoemd tot godsdienstleraar aan het R. K. Meisjeslyceum te Alk maar, zodat hij de parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart moet gaan verla ten. Woensdagavond zal de scheidende priester in het parochiehuis Anno San to aan alle parochianen gelegenheid ge ven afscheid van hem te nemen en ver wacht mag worden, dat vele parochia nen dit zullen doen. Zondag hoorden wij In de St. Bavokerk te Heemstede wederom het herstelde orgel, door de Fa. Adema te Amsterdam vak kundig gerestaureerd, schoongemaakt en opnieuw geïntoneerd. Het betreft hier het mechanisch orgel, gebouwd in het begin der vorige eeuw door de Fa. Ten Brink te Amsterdam, die pijp voor pijp met de hand heeft vervaardigd. Geen wonder dan ook, dat dit orgel zeer schone klankkleuren be zit en de pijpen nog steeds uitmuntend en van zeer goede kwaliteit zijn. Het gemengd koor, enigszins in feest stemming, zong onder leiding van Ger de Barbanson de Missa Heg. Martyrum van Line. Refice. Aan het orgel zat Joop Schnei der, die na de hoogmis de Toccata van Hendr. Andriessen speelde, voorwaar geen sinecure op dit mechanische twee klavie ren gekoppeld orgel. Dat de vakmusici dit schone orgel waar deren blijkt wel hieruit, dat men dit orgel op de monumentenlijst wil plaatsen. Dit romantische barok-orgel is een ju weel voor oog en oor èn om te bewijzen, dat onze voorouders werken hebben nage laten, die de eeuwen trotseren en waarop men trots kan zijn. genskoor met aan het orgel de heer Slenters. Pater Rijkhoff hield de feestpredicatie naar aanleiding van de tekstwoorden „Het is mij een vreugde bij de kinderen der mensen te zijn." Tijdens het H. ijdf Misoffer was het, zoals altijd, een in drukwekkend moment de uitreiking der H. Communie aan de familieleden. Tot slot zong het zangkoor een vier stemmig „Laudate Dominum", een compositie van de directeur. In de ouderlijke woning aan de Da- miatestraat recipieerde de neomist des middags en de dag werd besloten met een plechtig Lof en een dankwoord van pater Zonneveld voor de onvergetelij ke ontvangst. Bij dit Lof verleenden assistentie de oud-kapelaans der paro chie A. S. van Rijn en A. Cras. -Een plechtig Te Deum was het slot van de kerkelijke viering. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haar lem op Dinsdag 23 September, 's avonds van 89 uur door Herman Nieland, Am sterdam, luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga g kl. t., G. Fres- cobaldi. 2. Passacaglia en Dubbelfuga c kl. t., J. S. Bach. 3. Twee Koraalbewer kingen, H. Nieland; a. „Komt allen, de ze dag", Gezang 83; b. „Komt knielen wij voor Jezus samen", Gezang 52. 4. Konzert nr. 6, Bes gr. t., G. F. Handel; Andante Allegro; b. Larghetto; c. Al legro Moderato. 5. Pastorale, C. Franck. Fantasie over Gezang 165, „Ontwaakt gij die slaapt", H. Nieland. Voor de Haarlemse economische poli- tie-rechter moest zich verantwoorden C. T„ een der vennoten van een com manditair vennootschap te Zaandam. Verdachte werd ten laste gelegd bouw materialen, o.a. een grote partij stenen tussen 1950 en 1952 tegen te hoge prijs te hebben geleverd. Voor een gedeelte bekende hij dit feit. Twee controleurs van de C.C.D. verklaarden, dat ver dachte te hoge facturen had uitgeschre ven en een functionaris van de vak groep Groothandel-bouwmaterialen ge tuigde, dat nooit te voren te bepalen is, of een transactie winst of verlies zal opleveren. De officier van justitie eiste een boe te van f 1.000, waarvan de politierech ter f 600 maakte. Aanwinsten: Lloyd C. Douglas, Time to remember. Rose Franken, Those fra gile years. Philip Gibbs, The cloud above the green. John P. Marquand, Point of no return. Crawford Power, The encounter. Francis Cardinal Spell- man, The foundling. Marguerite Steen, The sun is my undoing. Antonia White, The sugar house. GEBOREN: E. C. van Zeggeren— Stui, z. E. J. Talingten Bosch, z; H. D. KnOl—Warmer, 2 z; J. J. Coppens— Groenendijk, d; C. van KampenKamp, z; A. SchepersKat, d. jonkvr. M. E. A. NieuwenhuijsLe Grelle, d; B. A. Krouwelsvan Dijk, d; J. Bergsma Kluijt, d. ONDERTROUWD: W. J. de Haan en H. J. M. van der Chijs. GETROUWD: W. Beunder en M. H. Willemse; J. K. van Dingstee en G. J Hskkcr OVERLEDEN: 18 Sept.: K. van Zwijn- drecht—Olie, 68 j., Schoterbosstr. FILMS: Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 j. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geen uitweg" (No Way- out). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag twaalf" (High Noon). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen, waaronder opening van de Staten-Generaal. Frans Hals: „Het liefdeleven van Car men" (The Loves of Carmen). In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Scarlet Angel" (Café „De rode engel"). In technicolor. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in" (I be lieve in You). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu" en „Robin Hood Jr.". Toegang: 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 19 t.m. Maan dag 22 September: „Onverbreekbare ban den" (Our Very Own). Toegang 18 jaar. Tijden: Maandag 2.30 en 8.15 uur. Maandag 22 September StadsschouwburgToneelgezelschap Johan Kaart: „Appels van Eva", 8 uur. Dinsdag 23 September Oude of St. Bavo: Orgelconcert 's avonds van 89 u. door Herman Nieland uit A'dam. Stadsschouwburg: Het Amsterdams Toneel „Miss Poes", 8 uur. Programma tot en met 9 October a.s. van 19 uur tot 22.30 uur in het Krelage- huis a. d. Leidsevaart. Donderdag 2 October a.s.: Haarlem- Rotterdam (dames) 20 uur; Haarlem- Rotterdam (heren) 21 uur. Vrijdag 3 October a.s.: dames: Rapidi- tas IS.C. Haarlem I; Schoten IHHC I; PSVH II—S.C. Haarlem III. Heren: IHJ IIS.C. Haaarlem II; Schoten II— HOC H; Oosterkwartier II—PSVH; IHJ IRAO I; Harlem TigersAntilopen II. Donderdag 9 October a.s.: dames: HHC im—S.C. Haarlem III; HGA I—Anti lopen I; Antilopen IIOosterkwartier; IHJHOC III. Heren: Antilopen III HOC III; Oosterwdartier IVRAO II; HGA I—HHC I; Rapiditas—HHC II. Steeds meer nadert het ogenblik dat het Krelagehuis aan de Leidsevaart weer een tehuis zal zijn voor de beoe fenaren van de zaalsporten, die daar des avonds naar hartelust zullen kunnen lo pen en draven van October tot en met April 1953. Ook de beoefenaren van de basketball- sport gaan zich reeds weer gereedmaken voor de komende wintercompetitie. Reeds nu wordt begonnen met meer teams en meer leden, zodat ook thans weer spoedig „ruimtegebrek" zal ont staan, ondanks alle voordelen van het huidige Krelagehuis-bespelen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederl. Bas ketball Bond ook de Woensdagmiddag te gaan benutten voor de jeugd en wel voor een competitie van adspirant-leden van verenigingen en scholteams tot 14 jaar. Een en ander zal echter alleen kunnen geschieden met medewerking van enige officiële instanties, zodat thans helaas nog niet kan worden begonnen. De trainingsgelegenheid baart ook vele zorgen door het onvoldoende aan wezig zijn van zaalruimte, doch men doet thans stappen het buitenveld van de Stadsdoelen voor dit doel te krijgen, waarvoor het gemeentebestuur volledi ge medewerking verleent, doch waar over de verenigingsbesturen zich eerst Vrijdag a.s. zullen uitspreken, gezien de hieraan verbonden hogere kosten. On danks alle moeilijkheden zullen de bas ketballers echter weer spoedig starten en wij zijn ezer benieuwd naar de eer ste resultaten, aangezien men niet weet wat de diverse eerste klasseteams zul len doen, de ene vereniging heeft vrelie- zen geleden in speelsterkte, de ander heeft versterking gekregen door leden- aanwas, doch het is nog niet te zeg gen welke verloop de competitie zal hebben. Voorlopig zal men de eerste resultaten of moeten wachten, zowel bij de dames als heren. Bij de in ons vorig nummer geplaatste brief van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, waarin Mgr. J. P. Huibers van zijn dankbaarheid getuigde voor onze publicaties over de nood aan nieuwe kerken, is een verkeerd gironummer vermeld. „Extra-gaven voor Kerken bouw" in het bisdom Haarlem kunnen worden gestort op het gironummer 43509. Nu de herfst al vroeg dit jaar haar intrede heeft gedaan, liggen reeds vele kastanjes en eikels onder de bomen ver spreid. Deze ronde en ovaalvormige vruchten zijn voor de jeugd ieder jaar opnieuw voorwerpen, waarmee zij zich op allerlei manieren trachten te verma ken. Het spelletje echter, dat enige scho lieren zelfs van 9 en 11 jaar enkele da gen geleden in de Van Marumstraat hadden uitgedacht, had wel zeer ernsti ge gevolgen. Zij gebruikten hiervoor een stokje, waaraan een touwtje was gebonden met aan het eind een spij ker. Aan de punt van de spijker werd een eikel gestoken. Het geheel vormde dus een soort slinger. De eikels werden op deze manier met een ontzettende snelheid weggeworpen. Tijdens dit spel werd de 28-jarige mevr. C. V.B., die daar liep te wandelen, door een eikel in haar rechteroog getroffen. Omwonenden hebben haar binnenge bracht. Het bleek echter met haar oog zeer ernstig te zijn gesteld. Te voet ging zij naar de Mariastichting, alwaar de chirurg haar oog heeft moeten ver wijderen. De jeugdige daders zijn door de kin derpolitie zeer ernstig over dit droevig feit ouderhouden. Advertentie Advertentie Als 's avonds de radio der buren M'n rust en m'n slaap komt verzuren, Dan word ik woest. Maar mijn vrouw houdt me koest Met een „TIP" voor de slaaploze uren. Inz. Hr. P. A. J. v. M., A'dam, ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. vmsxkki)\msi:vaart20 tel. 11053 VVastarieven v.a. 25 ct. per K.G Naar wij van officiële zijde vernemen heeft mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wethouder van Financiën dezer gemeente, om gezondheidsredenen, als zodanig en mede ook als lid van de raad ontslag genomen. De heer mr. Bakhuizen van den Brink maakt sedert 1939 deel van de raad uit en was sedert 1946 wethouder, als hoedanig hij meer speciaal belast was met de zorg voor de gemeente-fi- nanciën en de personeelsaangelegenhe den. Meerdere malen was ziekte oor zaak, dat hij zijn werkzaamheden niet kon verrichten, waarin hij thans aan leiding heeft gevonden zijn functie neer te leggen. Als zijn opvolger in de gemeente raad voor de V.V.D. komt voor benoe ming in aanmerking de heer M. D. Scheer, hoofdcommies B aan de Provin ciale Griffie van Noord-Holland. In de loop van de vorige week werden door onbevoegden in een perceel aan de Delftstraat uit een ijzeren kistje, dat goed was afgesloten, een aantal polissen van een levenverzekerfng, een spaar bankboekje met een tegoed van 1300 gulden, benevens bankbiljetten ter waarde van 1000 gulden ontvreemd. De eigenaar, de heer P. J. A. G., ontdekte dit verlies pas Zondagmorgen j.l., aan gezien deze alleen op die dag van de week zijn geldzaken regelt. De politie stelt nog een onderzoek in naar de da ders. Vanavond wordt om acht uur op de Bispinck in Bloemendaal de bijeen komst gehouden voor de gidsenleidsters uit het District Haarlem. Rector de Wit belde ons vanmorgen op met de mede deling, dat de bijeenkomst weer of geen weer in ieder geval doorgaat. En hij rekent er op, dat iedereen pre sent is. Mgr. J. P. Huibers heeft kapelaan H. P. Balestra van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Ba vo in Haarlem-Noord benoemd tot ka pelaan van de Sacramentsparochie in Delft. Kapelaan Balestra was pas kort, sedert 1950, in Haarlem werkzaam en wat het parochiewerk betreft had hij o.m. de zorg van de mannelijke jeugd. Voor de R. K. Middenstandsvereni- ging, afdeling Haarlem, betekent zijn vertrek ongetwijfeld een groot verlies. Nadat kapelaan Grimbergen naar Den Haag was vertrokken, nam kapelaan Balestra diens functie over als geeste lijk adviseur van de R. K. middenstand. Daarbij had vooral het kernwerk zijn grote belangstelling. Aan de parochie in Haarlem-Noord is nu benoemd kapelaan E. R. C. M. Klaver, die sedert 1944 kapelaan is aan de parochie van de H, Joseph in Den Haag. Hij werd in 1912 geboren en priester gewijd in 1937. Zaterdagmiddag heeft de heropening plaats genad van de toonkamers van „De Kerkuil", welk bedrijf de heer A. M. Koeman van mej. J. Q. van Regte- ren-Altena heeft overgenomen. De heer Koeman vertelde ons, dat het zijn bedoeling is adviezen te geven inzake moderne inrichting, welke aan gepast is aan de woning van vandaag. Moderne meubelen, o.a. van Zweeds origine, zullen de kleinbehuisden in staat stellen meer ruimte in hun wo ning te scheppen. Niet alleen ziet men in de smaakvolle toonkamers meubelen, doch er is tevens een grote plaats inge ruimd voor alles wat de toepassing van de kunstnijverheid in de huiskamer kan brengen, terwijl de bovenzaal de bezoe ker een beeld geeft hoe hij zijn slaap kamer zal inrichten. «f „De Kerkuil" is inderdaad een zaak, die adviezen verstrekt, welke verband houden met de woninginrichting in de ruimste zin van het woord- De speelgroep Phoenix onder regie van Cruys Voorbergh komt de eerste helft van October met een blijspel van Maurits Dekker „X.O.Xwonder drank". Vermoedelijk zal de première in Haarlem gegeven worden. In zijn nieuwe boek „Ik leer vliegen" schrijft C. F. van Dam, propaganda-chef van de Hoogovens, het volgende interes sante hoofdstuk over zijn belevenissen in de lucht boven de Hoogovens. Gaan we met hem de Hoogovens nu eens „van de andere kant" bekijken. Als de man naast mij in de stuurstoel van het kleine sportvliegtuig waarin wij boven Schiphol denderen, een mooie bocht naar links heeft gedraaid, zegt hij, na het gas te hebben teruggenomen om zich verstaanbaar te maken: „Dat is de richting waarin de Hoogovens liggen Kijk, nu draai ik de koerstol open zorg nu maar, dat dit cijfer aldoor bo ven de pijl blijft.... Ga de kist maar vliegen Tja, ga maar vliegen, op koers naar de Hoogovens.... En het is pas de der de les.Dat komt er van als een mens zich zo verschrikkelijk kwaad maakt en alle ambtenaren van Waterstaat naar een warme plaats wenst wanneer men bij de Velserpont kostelijke uren staat te wach tente wachtenMij zullen ze niet meer dwars zitten, want in de toe komst (tegen die tijd is de tunnel er misschien ook!) stijg ik van een klein veldje achter het duin op om mijn bood schappen in Amsterdam, Den Haag te doen en in Maastricht te vergaderen Niets meer nodig met die pont. Gespannen, met intense aandacht, kijk ik vooruit in de verte en probeer de vlakke lijn van de kop van het vlieg tuig door rustige bewegingen met de stuurknuppel naar links of naar rechts gelijk aan de horizon te houden.... Wat moet ik op een boel lettenWij vlie gen op een hoogte van duizend voet alle instrumenten vermelden Engelse maten dat is 300 meter hoog met een snelheid van 90 mijl (pl.m. 140 km.) „Daar zijn ze", zegt de Meester, die zijn jonge jaren lang hij is pas 26 jaar op allerlei soorten vliegtuigen en boven allerlei landen heeft gezeten en voor wie er maar twee dingen in de wereld bestaan: vliegen en vliegtuigen. Ik speur en ik speur, en inderdaad daar zie ik een bos van schoorstenen, met daarboven een geweldige rook en stoom. „Zie je welnu een bocht naar rechtsDaar gaat-ie, ik heb het erg druk om die kleine vogel goed in de lucht te houden.Het zweet staat me in de handen'n Stuk of negen ingewikkelde klokjes.... waaorp ik aldoor moet zien hoe laat het is, en een eigenwijze cijfer, die maar niet op het cijfer wil staan waarop hij volgens de instructie hoort, hoe ik ook met mijn voetenstuur manoeuvreer!*... Plotseling vallen wij een beetje door dat de lucht boven de fabriek warm en dun is. Met veel zorg herstel ik de posi tie van het vliegtuigje, dood-voorzichtig, want anders moet die lange verband- meester mij misschien in de buurt van de buizengieterii komen weghalen.... „Prachtig hè", hoor ik naast mij. „Heb geen tijd kan niets zien Heb het te druk!" schreeuwde ik. „Dan zal ik even vliegen". Hij neemt de besturing over (er is een dubbele besturing, dus die verbandmeester heeft tenslotte maar een klein kansje) en ik laat alles los en ik zet mij op mijn ge mak. Ik zie door de glazen koepel het machtige bedrijf beneden liggen, telkens een ander gedeelte, als wij in mooie bochten, schuin liggend naar beneden duiken! Er is een geweldige rook en smookdie hinderen ons niet, want wii zijn er dik boven.het vliegtuig draait grote bochten en dan schieten wij. met een wilde vaart, versneld door de zwaarte van de machine, die naar de aarde giert, hoog uit de lucht, op de gietmachine toe Mijn leermeester vliegt met die ma chine als een slagersjongen omspringt met zijn boodschappenfiets. De hoogovens zijn uit de lucht niet zulke geweldige kolossen als zij lijken wanneer men ze van de grond af De- kijkt.... mooi is de loop van de haven naar zee te volgen In het ertsveld zie ik een groep ex- cursisten. saamgeklont om de excursie leider, die zijn interessante causerie blijkbaar heeft moeten onderbreken, want de gezichten zijn alle opwaarts ge richt. De staalfabriekde walserijen Ook hier weer een groepje excursisten het is Zaterdagmiddag die juist willen binnengaan.het witte tentoon stellingsgebouw naast de walserij; the beauty and the beast. Met een grote bocht ronken wij om hoog over de uitbreiding van de Mekog. en de zoutloods is uit de lucht niet eens zo imposant. Wit, witals een berg met sneeuw in de dalen rondom, ligt daar de Cement fabriek. Wij gaan over de sluizen de Noordzee op.... diep onder de indruk van deze fantastische blik op een in dustrie- en havencomplexde mach tige impressie woelt achter mijn ogen... als ik, hoog in de blauwe hemel, nog maals in één blik dit grote geheel van wegen, opslagplaatsen, fabrieken, werk plaatsen, havens omvaam, waarboven de massa's rook en stoom zich traag ver plaatsen. Het is een goede dag; voor zo iets krijg je niet iedere dag een kans. CF. van Dam „Ik leer vliegen" N.V. Leiter—Nypels, Maastricht, l 2.25. In de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. brak omstreek*- uur brand uit in een perceel aan de Voortingstraat. Van een aquarium, welke tussen de twee ramen aan de straatkant tegen de muur stond, raakte het lampje defect. De eigenaar had ondt, het aquarium een stopcontact bevestigd. Van hieruit hield hij een lampje onder de kap brandende, hetgeen een aardig lichtef fect in het water geeft. Bij het naar bed gaan had net echt paar vergeten het licht uit te schake len. Niet vermoedend, welke gevolgen dit enkele ogenblikken daarna zou heb ben, hadden zij zich ter ruste begeven. Door een -of andere oorzaak brandde het snoertje door, een. vonk sprong over op een gordijntje dat vlam vatte en op zijn beurt de overgordijnen in vlammen deed oplaaien. Al spoedig werd een crapaud door de vlammen aangetast. Late voorbijgangers merkten de brand op en waarschuwden di. brandweer, welke spoedig ter plaatse was- Na een korte tija had de brandweer het vuur geheel geblust. De inwoners waren niet verzekerd tegen brandschade. Vrijdag 10 October komt een klein groepje Frans-Zwitserse comedianten spelende onder de titel: „Comédiens de l'étoile" in het Christelijk Lyceum te Haarlem een uitvoering geven. Dit op treden geschiedt onder auspiciën van de interkerkelijke werkgroep „Christen dom en cultuur". Het groepje bestaat uit vier personen, die in het dagelijkse leven het gewone beroep van kapper, klokkenmaker en typograaf uitoefen den. Deze mensen wijden zich nu geheel aan het toneelspel en maken een tour nee door Europa. Zij hebben dooi hun geloof in levend christendom zelfs in het vrolijke iets te zeggen. Het pro gramma omvat La jalousie du Bar- bouillé van Molière, La complainte des quatres saisons enz. Zaterdag 27 September organiseert de Haarlemse krachtsportvereniging „Haarlem" in het C. J. M. V.-gebouw in de Lange Margarethastraat 13 een driekamp in gewichtheffen. Deze wedstrijd, welke zeer zeker de belangstelling van krachtsportliefheb bers zal trekken, zal o.m. enkele beken de athleten naar voren brengen. Mededingers zijn de verenigingen D.O.K. uit Beverwijk, L.K.V. uit Lei den en H.K.V. „Haarlem". Als kamprechters van de N.K.S.B. 'zullen optreden de heren J. G. C. Schet ter en C. G. Tabak. Na puntentelling zal worden uitge maakt, welke verenigingen resp. voor de eerste, tweede en derde prijs in aan merking komen. Het Congres der Algemene Oversten van vrouwelijke kloostergemeenschap pen, dat in Rome gehouden is onder supervisie van de H. Congregatie der Religieuzen, heeft zich uitgesproken voor jongere Oversten. Verder was het de bedoeling van het Congres om op moderne wijze te zeggen, wat de Stich ters van Ordes en Congregaties destijds cp hun wijze gezegd hebben. In die geest is er gesproken over aanpassing der kloosterkleding, over de noodzaak van gezondheidszorg en verbetering der verhouding tussen de verschillende gemeenschappen, die door onderlinge rivaliteit de Kerk vaak afbreuk deden. In een K.L.M.-Skymaster, die enkele honderden apen van Bangkok naar Am sterdam vervoerde, was de dieren- steward zo onfortuinlijk op een tussen de hokken van zijn luidruchtige pu pillen liggende bezem te trappen. De bezem reageerde onmiddellijk en sloeg met de steel tegen de neus van de steward, die zijn misnoegen over deze „tegen-slag" liet blijken door met zijn hand naar zijn gezicht te grijpen. Toen hij zijn hand weer van zijn gelaat nam zag hij alle apen met de pootjes voor hun snuiten zitten, jammerlijke kreten uitstotend. Hieruit moge we) blijken, dat er op het gebied van medegevoel voor een door het onfortuin (of een bezemsteel) getroffen mens zelfs van apen nog wel wat geleerd kan worden. Pater M. J. van Iersel te Beverwijk is officieel benoemd tot zielzorger, belast met een taak als sociaal werker, in NeW Orleans in het Zuiden van de Verenigd® Staten. Reeds in begin October hoopt pater van Iersel naar de U.S.A. te vertrekken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft pater van Iersel op zijn verzoek ontheven van zijn taak als aalmoezenier van de arbeid in Kennemerland. Dezer dagen is de benoe ming van zijn opvolger te verwachten. Het bisdom waarin pater van Iersel zijn arbeidersterrein zal vinden, heeft een op pervlakte van anderhalf maal Nederland. Advertentie Bezoekt onze interessante Tentoonstelling met demonstraties De nieuwste vindingen op Het gebied van hoortoestellen, ideaal radioluisteren en telefoneren voor slechthorenden^ Uw eigen stem zichtbaar i y op een televisiescherm, enz. De demonstraties worden gehoudenf Woensdag 24 Sept. 10 tot 12 oor 2 tot 5 uur 20 tot 22 uur f Donderdag 25 Sept. 10 tot 12 uur 2 tot 5 uur f N.V- Instrumenthandel J?ecla Stvd»os Uit de tegenwaarde-rekening van het Marshall-plan. de rekening, waarop de waarde in guldens van de schenkingen overeenkomstig het Marshall-plan wor den geboekt, Is In bedrag van f 1.000.000 beschikbaar gesteld voor de visserij. Tusser, de Nederlandse en Amerikaan se autoriteiten is thans overeenstem ming bereikt omtrent de besteding van dit bedrag. Het ml namelijk in vier partijen uiteenvallen: 1. voor de tech nische ontwikkeling van de visserij; 2. voor uitbreiding van een inniger con tact met het visserij-onderzoek; 3. voor bevordering visconservering; 4- voor in standhouding van de IJsselmeervisserij door bescherming der broedplaatsen Voor de verdere technische ontwik keling van de visserij wordt een bedrag van f 350.000 uitgetrokken. Bij de haringdrij'net- en de haringtrawlvis- serij wordt het mogelijk geacht de vangsten te doen toenemen door een ruimere toepassing van het echolood aan boord van de schepen. Naar het oordeel van de Visserij-inspectie kun nen de vangsten bij vakkundig gebruik van een dergelijk apparaat met 15 tot' 20 pet. toenemen- Dit oordeel is geba seerd op eigen ervaringen en op gege vens uit het buitenland. De vergrote vangsten zullen tot gevolg hebben, dat grotere hoeveelheden beschikbaar zul len komen voor de consumptie of voor de verwerking tot vismeel. In dit laat ste geval zou een besparing van onge veer 2.000 ton per jaar verkregen kun nen worden. Nog op andere wijze moet het moge lijk zijn te komen tot verhoging van de productie en wel dooi een beter contact van de Visserij-inspectie en het Rijks instituut voor Visserij-onderzoek met de visserij. Het visserij-onderzoekings vaartuig, de „Antoni van Leeuwenhoek" is te klein en minder geschikt voor het Noordelijk deel van de Noordzee Be halve voor beter contact zal het in de vaart brengen van een nieuwe kotter grotere mogelijkheden bieder zowel voor technische proefnemingen als voor de voorlichting. De bouw en uitrusting van dit vaartuig zal een bedrag van f 350 000 vergen. De sector verwerking van vis en vis serij-producten is in deze plannen niet vergeten. Het bevorderen van een goede en doelmatige visconservering wordt zeer gewenst geacht en daarom is voor dit doel een bedrag van f 200.000 uitgetrokken. Tenslotte zullen, teneinde ongestoor de ontwikkeling van het visbroed mo gelijk te maken, maatregelen ten be hoeve van de IJsselmeervisser. worden genomen. De goede broedplaatsen, waarin geen kuilvisserij kan worden toegestaan, zullen door middel van gas- boeien worden afgebakend. De aan schaffing van deze boeien vraagt een bedrag van f 100.000, waarmee dan het beschikbare bedrag van f 1.000.000 za» zijn uitgeput. De uitvoering van deze projeote: kan pas geschieden, nadat de Staten-Gene* raai de nodige budgetaire voorzienin gen hebben getroffen. De minister van Financiën heeft h'ertoe reeds een sup* pletoir begrotingsvoorstel aangekon digd. (Nlet-officlële Koers) Vorig Opening slot 22/9 3H Nederl. 1948 89 ?i 3V4 pCt. Ned 1950 H3-S 3-3',i Nederland 1947 91gb 3 Ned 62-84 del -fac 92',4gb Inschr Grtbk 48 3 pCi 91% Ned Handel Mii eert 1444: A.K U. 153% Van Berkels Patent 97''2gb Calvé-Uelft eert l»Mi Van Gelder }c=,,,'lgu Kon. Hoogovens eert. 155 ,jgb Unilever eert 174% Ned Kabel Philips l®7Ji Kon Petroleum 3,6 -> .Amsterdam" Rubber 73 Holl Amerika U1n Kon N Stoomb. MO. Ned Scheepv. Unie 121% H. V.A. Deli MO. eert. 67 901» 154 17454 314'4 72)4 121)»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2