HOLD FAST yVecfer/öflöfe front op vele plaatsen ingedeukt Rapport-Fens deze week in behandeling JEUK Défilé langs „Dodencel in Oranje-hotel r Reizig er -1IJ.11.U-J D.D.D. Stipendia voor jonge geleerden De eenzame Duitse militaire deskundigen houden zich met intens genot met vroeger handwerk bezig Goed geslaagde aanvallen op slecht gecamoufleerde Nederl. vliegvelden =^B,L0N »w Adelbrief van Hooft op Muiderslot Test to-shy^ wiÊÊMWww'Made ,,om Zijn heengaan een groot verlies voor het Nederlands toneel J MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 BLAUW LAND BCRKUM .GROENLAND. RAAD VAN EUROPA NA 1 OCTOBER Geen verlenging van paspoorten oud model Herdenking van Santia^ Ramon y Gajal Bijeenkomst in Utrecht onder presidium van Prins Bernhard Ontwikkeling tot wetenschappelijke leiders NederlandBrazilië Gezantschappen ver heven tot ambassades Priesters H. Sacrament 50 jaar in ons land Mgr. Mutsaerts draagt pontificale H. Mis op Pater H. Janssen S.J. viert gouden priesterfeest Schrijven van H M. de Koningin R.K. Middelbare hotel vakschool Het derde leerjaar te Maastricht begonnen Gevangenis-Zondag Congres Oosters Genoot schap BENOEMINGEN (Van onze speciale verslaggever) SENNELAGER, hedenmorgen. De geallieerde herfstmanoeuvres Hold Fast in West-Duitsland hebben sedert Za terdagmiddag het karakter aangenomen van wat men een gecomprimeerde oorlog zou kunnen noemen. Dat wil zeggen alles wat er naar de mening van de geestelijke vaders van dit oefeningsplan, die klaarblijkelijk niet uitgaan van de conceptie van een Blitzkrieg, in zes dagen tijds zou kunnen gebeuren, is samengeperst in het tijdsbestek van 24 uur. Ook dat is echter theorie, want in feite zijn de gevechts handelingen aan het front van Zaterdagavond tot Zondagmorgen tien uur gestaakt geweest, om de beide strijdende partijen, van wie voor het gemak werd aangeno men, dat ze al vijf dagen strijd hebben geleverd om het bezit van de bastions, gelegenheid te geven zich te hergroeperen en daarna opnieuw tot de worsteling over te gaan. Met het ietwat vreemde gevolg, dat bijvoorbeeld de Nederlandse soldaten, die verondersteld werden al een kleine week vechten erop te hebben zitten, in de meeste gevallen Zondagmorgen voor het eerst iets begonnen te be speuren dat althans in theorie op kruitdamp kon lijken. In hoeverre deze situatie de gewone soldaat in het algemeen duidelijk is geweest blijve op het ogenblik in het midden. In sommige gevallen zal Hold Fast voor hen wel meer het karakter hebben gekregen van een schemeroor- log, waaraan hier en daar de bijnaam is gegeven van slaap vast of slaap zacht. Het ontwaken kwam in ieder ge- Val op een onaangename gure Zondag met veel trieste regen en een kille doordringende wind, die met bewonde renswaardige onpartijdigheid in de li nies van vriend en vijand tegelijk pe netreerden. Het voorlopig resultaat van de Groe ne aanval op de drie bastions van Blauwland begon Zondag in elk geval hachelijk te lijken voor Blauwland. De defensieve stellingen, die door de Ne derlandse troepen in het Noordweste lijk bastion, door de Canadezen in het Westelijk en door de Belgen in bet Zuidelijk bastion waren betrokken, werden hevig op de proef gesteld en Vertoonden aan de rand de duidelijke neiging tot afbrokkelen. De Groene voorhoede slaagde er bijvoorbeeld in op te rukken tot in de stad Soest, het cen trum van het Canadese basion, waar zij echter in de buitenwijken tot staan Werd gebracht. Het Belgische bastion bleef ogen schijnlijk nog het meest intact, doch het liep groot gevaar geheel omsiingeld te worden, omdat de Groene strijd krachten er zowel in het Noorden als in het Zuiden omheentrokken en Zon dagmiddag poogden de tang dicht te knijpen. En in het Noordwesten, waar de Nederlandse eenheden, die zich her- gegroepeerd hadden, defensief ope reerden, werd de Blauwe partij aan een hevige pressie onderworpen. Bij Diesstede werd het Nederlandse front stevig ingedeukt, hetgeen trou wens voldoende blijkt uit het feit, dat dit plaatsje ongeveer drie kilo- meer binnen de grens ligt van het bastion, dat de Nederlanders ter ver dediging is toevertrouwd. Waaruit men dus zou kunnen concluderen dat hier althans het parool Hold Fast niet al te letterlijk meer werd ge handhaafd. Tot troost zij opgemerkt dat er te genaanvallen zullen worden onderno men, die naar men zich voorstelt van daag, de laatste dag van deze oefening, de penetraties weer zullen opheffen. En dan zal tevens moeten blijken in hoeverre de idee van een tegenaanval uit en tussen de bastions tegen de ver doorgedrongen vijand te verwezenlij ken is en succes kan hebben. Hierbij zal naar verwacht wordt de luchtmacht een grote rol gaan spelen. Zaterdagmiddag tegen de schemering is er een verrassing gekomen in de vorm van een Groene aanval met para chutisten achter de Blauwe linies in een gebied dat o.m. beschermd wordt door een Oostelijk daarvan gelegen uit gestrekt mijnenveld, waaraan men met enige humor de naam van Zure Drui ven heeft gegeven. Deze oefening was, hoewel reëel en spectaculair, niet rea listisch in die zin, dat zij niet uit het Oosten kwam maar uit het Westen. Zij werd namelijk uitgevoerd door 384 En gelse parachutisten, die die middag uit Engeland waren opgestegen in twaalf Amerikaanse vliegtuigen voor troepen vervoer, die de Blauwe partij groten deels verrasten. Het succes van deze manifestatie was dat zij zo snel en precies verliep. Tel kens kwamen drie transportvliegtuigen in formatie boven het stadje Unna vliegen en wierpen in de omgeving I i NEUTRAAL GEBIED PAOEROQRN ^«IBURG D£tN' NCOCRLKORPS WESER grens tussen GROENLAND EN BLAUWLAND LIPPSTADT BEVERUNGEN Aanvo! Groene leger WUNNtNoERG WARBURG - *A0LS|N V7MUNDEN WOLFHAGEN 'SS BELGISCHE KORPS BRITSE KORPS Tegenaanval Blauwe leger me&cheoe Doorbroken linie xVan onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, hedenmorgen Een van de belangrijkste rapporten, die als resultaat van het commissiewerk van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg openbaar geworden zijn is het gedegen fapport van onze landgenoot de heer Fens over de vooruitgang op het ge bied van de Europese defensie. Uit de inleiding van dit rapport, waarover wij Zaterdag reeds het eer. en ander ge hield hebben, blijkt dat het door de NATO gevoerde voorlichtingsbeleid ten kanzien van de defensie nogal tamelijk onsamenhangend is geweest. De rap porteur stelt dan ook aan de Raad van Europa voor met het oog op een be trouwbare voorlichting tot een organi sche overeenstemming te komen met Re NATO. In een bijgaande resolutie stelt de Oommissie voor algemene zaken, waar- fan de heer Fens als rapporteur op treedt, voor in te stemmen met de be- Sinselen van de te Lissabon geformu leerde Atlantische politiek. Er wordt de hadruk op gelegd dat het in dit ver band noodzakelijk is de economiscne stabiliteit in Europa te verzekeren zo- f'el als een rechtvaardige verdeling van de lasten van de herbewapening laspoorten van oud model kunnen na I October a.s. niet meer worden ver- fngd. Houders van deze paspoorten ü'len dus na die datum, wanneer hun Bas verloopt, een nieuw paspoort „mo- 1950" moeten aanschaffen, waarvan enter de kosten hoger zijn, dan voor ,®n verlenging in rekening wordt ge acht. Weliswaar zijn de Rijksleges Hi verlenging en bij vernieuwing dc- ht .e, doch de gemeentelijke en/of °vinciale leges kunnen hij verien- achterwege blijven. si bestaat echter de mogelijkheid, Ven de A.N.W.B., paspoorten te laten rja:iengen enige tijd vóór de verval- teert01- In Zuid-Holland kan dit b.v. gesch- drie maanden voor deze datum pa meden. Houders van een oud-model fait °u5t' dat voor 1 Januari a-s- ver" steW jnnen daar dus n°S voor de §e" bason atum van 1 October 1952 hun dan =irt laten verlengen, waarbij zij 'Pareu regel een zeker bedrag uit- tussen de verschillende sociale klassen van elk volk. Dit rapport, dat zoals vanzelf spreekt zich beperkt tot de politieke aspecten van de Europese verdediging, zal tegen het einde van deze week na door de heer Fens te zijn ingeleid in openbare behandeling worden genomen door de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Advertentie Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN daarvan in enkele seconden tijds een hele menselijke lading uit op een hoog te van twee a driehonderd meter. De manschappen bereikten zonder uitzon dering behouden de grond. De trans portvliegtuigen werden beschermd door jagers, maar men had niet zo realis tisch willen zijn dat men deze expedi tie het voorwerp liet worden van aan vallen uit de lucht Twee van de twaalf vliegtuigen zouden overigens door de Nederlanders zijn neergehaald. Een ander element dat de ietwat irreële showsfeer van deze parachute-oefening versterkte was dat deze Engelse lucht landingstroepen slechts zeer kort in het gevechtsterrein konden worden gebruikt, aangezien ze Zondagmiddag om half vijf alweer terug verwacht waren in Enge land. Maar als schouwspel was de neder- daling van deze menigte parachutisten in het grauwe licht van de reeds ver gevorderde dag zeer indrukwekkend. Zij bewees een grote geoefendheid en een alleszins bewonderenswaardige efficien cy en discipline Wat verder de oorlog in de lucht be treft. het slechte weer heeft de opera ties de laatste dagen aanmerkelijk be perkt. Doch ondanks dat heeft de speciaal op slecht weer getrainde lucht macht over en weer heel wat successen voor zich opgeëist. Deze kunnen ook min of meer gecontroleerd worden aan de hand van de luchtfoto's, die in Sen- nelager worden geëxposeerd en die ook een verklaring inhouden voor het feit, dat hier herhaaldelijk melding is gemaakt van geslaagde aanvallen op Nederlandse vliegvelden. Deze vliegvelden zijn mede betrokken in de oefening Hold Fast en in de oefe ning Blue Alïiance, doch men schijnt de Nederlandse vliegvelden niet altijd vol doende in oorlogsconditie te hebben gebracht wat de camouflage betreft. Al thans foto's, die wij hier gezien hebben, laten duidelijk zien hoe vliegtuigen in groepjes bij elkaar staan op de vlieg velden te Leeuwarden en Soesterberg. De camera is een onbarmhartig criticus, die op dezelfde wijze ook heeft laten zien hoe geschutposten bij de vliegvel den onbediend stonden omdat de man schappen zich klaarblijkelijk hadden ver wijderd. Het was echter niet uit te maken of het hier Nederlandse dan wel andere vliegvelden betrof. Tenslotte zij nog medegedeeld dat Zijne Excellentie Theodor Blank, die be schouwd wordt als de toekomstige West- Duitse minister van Defensie, met vijf Duitse militaire deskundigen en Herr Ritter von Lex, staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken in Bonn, Zaterdag een bezoek hebben gebracht aan het manoeuvregebied, waar zij zich op de hoogte hebben gesteld van het verloop van de oefening en ook van de techni sche zijde van de bewapening der Brit se troepen. Het was duidelijk merkbaar dat de Duitse ex-militairen, die natuur lijk in civiel waren, intens genoten van deze gelegenheid om zich weer eens met hun vroeger handwerk bezig te houden en dat het hun niet onwelkom zal zijn wanneer zij dit binnenkort weer als be roep zullen kunnen gaan hervatten. Men deelt ons in Sennelager verder nog mede dat sedert de opmars van het Nederlandse legerkorps naar Duitsland tot Zaterdag j.l. toe door de geneeskun dige sectie van het legerkorps 71 pa tiënten per vliegtuig zijn overgebracht naar Nederland. Zoals men weet zijn al leen die patiënten per vliegtuig naar Nederland overgebracht waarvan men moest aannemen dat zij niet meer in staat zouden zijn aan de oefening nog deel te nemen. Wat betreft de gewon den die men geteld heeft, was in acht tien gevallen het verkeer de oorzaak. Dertien van de slachtoffers zijn naar Nederland gebracht, terwijl drie nog worden verpleegd in Duitse hospitalen. Zes van hen zijn vrij ernstig gewond: maar zij verkeren geen van allen in le vensgevaar. Verder kan nog worden vermeld dat in het hospitaal te velde vier blindedarmoperaties zijn uitge voerd. Dit moest ter plaatse geschieden in drie van deze gevallen, omdat ver voer van de patiënten naar elders niet zonder ernstig gevaar mogelijk zou zijn geweest. Het „Institute de Estudos Hispanicos" te Utrecht zal Dinsdag 7 October a.s. een plechtige bijeenkomst houden onder presidium van Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegenheid van het eeuwgetij van de geboorte van de Spaanse histoloog D. Santiago Ramon y Cajal. Als sprekers zullen optreden prof. dr. J. Boeke, oud hoogleraar aan de universiteit van Utrecht en prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaans instituut. De Nederlandse organisatie voor het Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek is overgegaan tot het toekennen van sti pendia aan enige, zorgvuldig uitgekozen jonge wetenschapsbeoefenaars in de hoop, hun daardoor de gelegenheid te geven zich te ontwikkelen tot personen, die in hun vakgebied mede leiding kunnen geven aan de beoefening van de wetenschap in Nederland. Gebleken is, dat het bij vacatures van hoogleraren vaak moeilijk was, een ge schikte opvolger te vinden. Dit komt omdat goede jonge geleerden, die „pro fessorabel" zouden kunnen worden, in de oorlog geen gelegenheid kregen zich verder te ontwikkelen. Naar analogie van de „Fellowships" der Rockefeller Foundation heeft de or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek nu besloten dergelijke sti pendia te verlenen aan J. van Kranen donk, die in 1950 cum laude doctoraal examen theoretische natuurkunde deed aan de gemeente-universiteit van Am sterdam. Hij is thans hoofdassistent bij Velen defileerden na afloop van de plechtigheden in het „Oranje hotel" langs het monument, dat in de buitenmuur van de gevangenis is aangebracht. Een padvinder legt een krans bij het monument. De adelbrief waarmede Lodewijk XIII de Drost van Muiden, P. C. Hooft in Maart 1639 benoemde tot chevalier d'ordre de St. Michel, is dank zij de tegenwoordige slot voogd Ton Koot, die zoveel mogelijk voor werpen uit Hoofts tijd in het slot bijeen wil brengen, in de verzameling van het huis opgenomen. Hooft, de eerste burger die tot Drost werd benoemd, heeft er altijd naar ge streefd in de adelstand te worden verhe ven. Acht jaar voor zijn dood werden zijn pogingen met succes bekroond. Lodewijk VIII benoemde de Drost tot ridder in de orde van St. Michel als blijk van erkentelijkheid voor Hoofts werk „Het leven van Hendrik de Groote", een biogra fie over zijn vader Hendrik IV. Hooft ver kreeg ook een wapen met een „hoofd" als beeldenaar en een zon als helmteken Uit de copie van het begeleidende schrij ven blijkt, dat de brief reeds tien jaar te voren, in 1629, was opgesteld. Op de origi nele brief is het jaartal veranderd. Wat de reden hiertoe is geweest weet men niet. Uit correspondentie tussen Hooft en zijn vriend Hugo deGroot, die toen ambassa deur voor Zweden te Parijs was, is be kend, dat Hooft door middel van zijn vriend gepoogd heeft zachte aandrang uit te oefenen om zijn verheffing in de adel stand te bespoedigen. Merkwaardig is, dat Lodewijk XIII zijn brief heeft gericht aan „Mr. Cornelissen". Het ruim drie eeuwen oude document met het grote lakzegel is buitengewoon goed geconserveerd gebleven in een eiken kistje. Nederland en Brazilië hebben besloten de wederzijdse gezantschappen tot ambas sades te verheffen, aldus vernemen wij van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zondag is op „Brakkenstein" te Nijmegen het feit herdacht dat vijftig jaar geleden de priesters van het Allerheiligste Sacrament zich voor het eerst in Nijmegen vestigden. Uit vele landen waren deputaties naar Nij megen gekomen om dit gouden feest bij te wonen. Onder hen waren de algemene over ste dr. Spiekman uit Rome en de provin cialen uit Frankrijk, België, Duitsland en Nederland. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, droeg in de Brakkesteinse kerk een pontificale Hoogmis op. Tijdens de ze H. Mis werden twee jonge leden van de S.S.S.-congregatie, de paters Th. Wezenberg uit Zwolle en G. van Hoorn uit Oss, tot priester gewijd. Op de receptie in de vroege middag ver schenen het gemeentebestuur, vertegenwoor digers van de Universiteit, het hoofdbestuur van de R.K. Middenstandsbond uit Lim burg, de R.K. Onderwijzersbond uit het bisdom Den Bosch, deputaties van verschil lende geestelijke ordes in Nederland en vertegenwoordigers van religieuze, culturele, sociale en philantropische organisaties uit Nij negen en omgeving. Tekeningen werden aangeboden van een gouden monstrans, te vervaardigen door Nederlandse goudsmeden en aan te bieden door katholiek Nederland. Zondag heeft pater H. Janssen S.J., geboren in 1880 te Haarlem, zijn gou den priesterfeest gevierd te Nijmegen. Hij was in de loop der jaren werkzaam in Maastricht, Katwijk, als leraar te Amsterdam aan het St. Ignatiuscollege en in Den Haag, verder als pastoor te Rotterdam, Den Haag en Nijmegen. Na de kerkelijke viering werd hij gehul digd in de pastorie van de St. Canjsius- kerk te Nijmegen. Honderden uit alle kringen van de samenleving toonden hun belangstelling. Voor de zevende maal is Zaterdag het jaarlijkse défilé gehouden langs de „dodencel" in het Oranje-Hotel en langs het monument dat in de buitenmuur van de gevangenis aan de Van Alke- madelaan te 's-Gravenhage is aange bracht. Als elk jaar bestond er voor deze sobere, maar altijd aangrijpende plechtigheid zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabestaanden en oud-gevangenen weer naar het Oranje-Hotel gekomen. Reeds vóór tien uur stond er voor het nog „gesloten" poortje der gevangenis een grote rij belangstellenden. De vlag hing boven de ingang halfstok. Op de bin nenplaats der gevangenis was een groot aantal zitplaatsen aangebracht, waar allen zich later verzamelden. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, de vice-president van de Raad van State, mr. F. Schokking, burge meester van Den Haag, de wethouders Dresme en Van den Oever, mr. J. C. Tenkink, de secretaris-generaal van het ministerie van Justitie, en een vertegen woordiger van de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland. Het politie- muziekcorps „Onderling Kunstgenot" speelde gewijde - en koraalmuziek. Om half elf werd de bijeenkomst door de heer G. Bos, voorzitter van de Stichting Oranje-Hotel, geopend. Hij las een brief voor, welke was ontvangen van de particuliere secretaresse van de Koningin, en die als volgt luidde: „H.M. de Koningin heeft mij ver zocht van haar medeleven te doen blijken. Wederom waren de voorbe reidselen getroffen om in een plech tige samenkomst en een stille gang langs de „dodencel" hen te herden ken die in het voormalige Oranje hotel hun vrijheid en vaak hun le ven offerden voor de goede zaak van het vaderland. Ieder jaar nu voor de zevende maal reeds komt deze bijzondere gemeenschap van nagela tenen en vrienden bijeen om zich te verdiepen in een gezamenlijk her denken van allen die hier verbleven van de opdracht waarvoor zij zich verantwoordelijk wisten. Hun voorbeeld blijft ais een lichtende fakkel voor ons uit. Meer dan ooit eist onze tijd standvastigheid en be grip voor de wereldsituatie om ons. Willen wij datgene, waarvoor zij hun leven gaven, behouden, dan dienen wij hiervoor op de bres te blijven staan." Met een enkel woord leidde de heer Bos vervolgens het défilé langs cel 601 „de dodencel" in. Hij herdacht degenen die hun leven hebben gegeven in de bezettingsjaren en hen die hier een groot stuk leven en levenskracht hebben gebracht. Het meest kenmerkende van de dictatuur en de dictatoren noemde spr. dat de mensen worden beschouwd en gebruikt als doel. Zij die gevallen zijn hebben in de dictatuur de verla ging van de waarde van de mens ge zien. Hierna werd twee minuten stilte in acht genomen. Onmiddellijk daarop zon gen allen het Wilhelmus. Het défilé nam daarop een aanvang. Voorop de nabestaanden, vervolgens de autoritei ten, oud-gevangenen en belangstellen den. Terwijl allen langs de „dodencel" defileerden speelde in de gevangenis een kamerorkest stemmige muziek. Vervol gens trok en lange stoet naar buiten langs het monument waar vele kran sen en bloemen werden neergelegd. Jaarlijkse reünie In de middaguren verenigden de oud gevangenen en nabestaanden van oud gevangenen zich in het Kurhaus voor een koffiemaal, dat gevolgd werd door de jaarlijkse reünie. Tijdens deze bijeen komst heeft dr. E. A. Cohen uit Arnhem, die dit jaar zijn doctorstitel verwierf op een proefschrift over het Duitse con centratiekamp, een rede gehouden. De heer G. Ritmeester, lid van de Tweede Kamer en oud-burgemeester van Den Helder, herinnerde in zijn toe spraak o.m. aan het bericht, dat de voormalige „Ortskommandant" van Hilversum aan die gemeente een bezoek heeft gebracht. Het wordt tijd, aldus spr., dat aan de regering wordt gezegd, dat zulks uit moet zijn. Daarom is hex goed bij elkaar te blijven. We moeten blijven strijden voor onze vrijheid. Aan de bijeenkomst werd bijzondere wijding gegeven door het optreden van mevr. Rolien Numan, die onder doodse stilte declameerde, door harpspel van mevr. Rosa Spier en door zang van Willem Ravelli. de theoretische natuurkunde aan die universiteit (Amsterdam). W. Noomen, die in 1951 cum laude doctoraal-examen Franse taal- en letter kunde deed aan de rijksuniversiteit te Groningen en sedert 1945 leraar is aan de christelijke H.B.S. te Leeuwarden en het christelijk lyceum te Dokkum en docent aan de leergangen M.O. der Fryske Akademy. J. Bruyn, die in 1952 cum laude doc toraal-examen deed in de kunstgeschie denis aan de rijksuniversiteit te Utrecht en sedert 1950 wetenschappelijk assis tent is aan 't rijksmuseum te Amster dam. Dr. B. M. I. Delfgaauw, die in 1947 aan de universiteit van Amsterdam pro moveerde op een wijsgerig proef schrift. Hij is leraar aan het Triniteits- lyceum te Haarlem en sedert enige ja ren privaat-docent te Amsterdam In de existentiefilosofie. N. M. Hugenholtz, die in 1951 doc toraal-examen aflegde in de theore tische natuurkunde aan de rijksuniver siteit te Leiden. Mej. P. H. N. G. Stehouwer, die in 1952 cum laude doctoraal in de klassie ke talen aflegde aan de rijksuniversiteit tp TTtrppht Dr. J. A. G. Tans, die in 1949 aan de R. K. universiteit te Nijmegen promo veerde in de Franse taai- en letterkun de. Hij is leraar aan het St. Bonifacius Lyceum te Utrecht. Tot zijn mentor werd aangewezen prof. dr. G. Brom, oud hoogleraar van de Nijmeegse univer siteit. J. Ubbink, die in 1948 aan de Leidse universiteit het doctoraal-examen ln de experimentele natuurkunde aflegde en assistent aan het Kamerlingh Onnes-la- boratorium is. Dezer dagen opende de Katholieke Middelbare Hotelvakschool ,e Maas tricht haar derde leerjaar. Dit geschied de met enige plechtigheid en onder belangstelling van vele vooraanstaande personen. Na een plechtige Hoogmis in de St. Mathiaskerk kwam men samen in de studiezaal, waar de voorzitter van het Schoolbestuur een overzicht gaf van de stand van zaken. Dit klonk op timistisch. Spr. bracht bijzondere dank aan het gemeentebestuur van Maas tricht, dat de school zeer bevorderde. De gezamenlijke Kamers van Koophan del in Limburg steunden met tweemaal f 1000. Valkenburg-Houthem verleende eveneens een subsidie van f 1000, ter wijl men van het Ned. Episcopaat f2500 verwacht. Voor 1953 wordt volledige Rijkssubsidie verwacht. De belangstel ling uit het bedrijfsleven kon echter groter wezen. Het derde jaar wordt be gonnen met 69 leerlingen. Baron Michiels van Kessenich. burge meester van Maastricht, sprak over zijn hotelervaringen in de V. S. De nieuwe directeur der M.H.S. de vorige werd regent en een vertegen woordiger der studenten spraken ten slotte woorden van dank, waarna Maas trichts burgemeester het nieuwe stu diejaar voor geopend verklaarde. Advertentie n VWW ^„„.foiled" tobacco» Cor Buysmenselijke humor Cor Ruys in een van de rollen, waar naar zijn voorkeur uitging: die van de wijnproever in „Wie het laatst lacht": een ouder wordend, ietwat lachwek kend heertje, maar zo tot in de fines ses doordacht gespeeld, dat het tra al zijn lachwekkendheid plotseling een beetje zielig wordt en daardoor ont roert. Indoor ANTON1A WHITE Vertaald door 1. W. HOFSTRA 13 Daarnaast stond een bidstoel waarover een met versleten zwanendons afgezette négligé was geworpen. De ramen ston den open, want Isabel zwoer bij frisse lucht, maar in de kamer hing nog de geur van geschroeid haar, kamfer en Shem-el-N essim. Hijgend van de trappen liep Isabel recht naar haar toilettafel en bekeek zichzelf in de spiegel met de bezorgd heid waarmede men een dierbare zieke beziet. Ze scheen Clara geheel vergeten, toen ze een dons in een poederpot stak en die zo heftig uitklopte, dat een wolk geparfumeerde poeder door de stofjes in de zonnestralen warrelde. Terwijl ze de dons over haar gezicht haalde zei ze mokkend: „Als ik de rolgordijnen naar boven wil hebben, dan zal ik ze naar boven hebben. Als iemand zich daaraan wil ergeren, dan moet hij zich daar maar aan ergeren. Ze kan toch geen vier trap pen opklimmen." Clara, die een plaats had gezocht bij het bed zei niets. Ze draaide aan een van de koperen knoppen van het ledi kant. Het grote bed met zijn zwarte spij len en koperen roeden was opvallend in tegenstelling met de rest van de kamer. Het was zonder meer een burgerlijk laat- Victoriaans bed, stevig en monsterlijk gemaakt. Isabel wendde zich met moeite af van de spiegel en keek Clara aan. „Vind je ook niet, dat ik groot gelijk [heb, liefje?" Clara keek haar verwonderd aan. „Waarover?" „Luister je dan nooit als ik wat zeg?" „Neemt U mij niet kwalijk. Het drong niet tot mij door, dat U het tegen mij had. Ja, het zal wel." „Waarom ga je toch niet zitten. Je staat daar maar of je hier niets te maken hebt." Clara beet op haar lip en bleef aan de knop draaien. „Ik blijf liever staan. Ik heb uren ge zeten in die auto." „Je moet niet zulke rimpels trekken, schat. Je zult je mooie voorhoofd beder ven. Weet je dat je al twee niet te mis kennen groeven boven je neus hebt? En je bent pas veertien." „Bijna vijftien", verbeterde Clara nog steeds fronsend. Isabel zuchtte gemaakt. „Hoe is het mogelijk, dat ik al een dochter heb die bijna volwassen is.... of denkt dat ze dat is. Maar ik ben niet een van die afschuwelijke moeders, die jaloers op hun eigen dochters zijn. Ik heb je graag zo knap mogelijk." Clara kreeg een kleur en trok een ge zicht. „Houd maar op, moeder. Knap zal ik nooit worden." „Het zou best kunnen als je maar een beetje moeite deed." Nu zuchtte Clara. Het gesprek ging een maar al te bekende richting uit, maar ze kon niets bedenken om het drei gende gevaar te keren. „Wat zit je dwars, Clara?" vroeg Isa bel ongeduldig. „Grootvader soms? 't Is natuurlijk erg naar voor ons, maar voor hem moeten we werkelijk blij zijn." „Ja, dat zal wel", zei Clara beleefd zonder haar mooie oogleden op te slaan. „Je mag natuurlijk best verdriet heb ben. Hij was dol op je. Maar ik verzeker je, dat het voor jou niets erger is dan voor ons." „Voor Pap is het het allerergste, niet?" „Zeker, 't Is vreselijk één van je ouders te verliezen. Ik heb mijn moeder natuurlijk nooit gekend. Zij stierf toen ik nog een heel klein kindje was. Maar ik heb haar mijn hele leven gemist. Ik was ook nog maar tien jaar ouder dan jij, toen mijn vader stierf en ik helemaal niemand meer had. Vader heeft altijd zijn moeder nog." „U was toen toch getrouwd?" „O ja, maar niemand kan de plaats van de ouders innemen. Dat zal je later zelf wel merken. Veel later pas, hoop ik." Clara concentreerde zich hevig op de knop. „Wij moeten allebei erg lief voor Va der zijn, vind je ook niet?" Clara deed of ze het niet hoorde, maar ze gaf zo'n ruk aan de knop, dat die er af ging. „O, dat spijt me, maar ik kan hem er wel weer op krijgen." Ze probeerde het. „Dat ellendige bed. Wat mij betreft ruk je het hele ding uit elkaar. Het schijnt onverwoestbaar te zijn zoals alles wat lelijk is." „Opa en oma gaven het u met uw trouwen, of vergis ik mij?" „Dat weet je best. Ik heb je dat dui zend keer verteld. Je grootmoeders smaak druipt er af. Kind, waar zitten je hersens vandaag?" Clara raapte haar gedachten bij el kaar. Voor het eerst deed ze haar ogen helemaal open en keek haar moeder hel der aan. Haar ogen waren noch blauw zoals die van Claude, noch bruin zoals die van Isabel, maar varieerden van al lerlei tinten grijs tot bruin. Als ze haar ogen helemaal open deed (ze hield ze gewoonlijk half gesloten) leefde haar gehele gezicht of>. „Ik geloof", zei ze, „dat U alles bij elkaar genomen liever gehad had, dat Oma gestorven was." Isabel wendde haar blik af. „Clara hoe kun je zoiets slechts zeggen. Alsof ik iemand dood wilde hebben!" „En toch, als je moest kiezen", zei Clara, niet in het minst uit het veld ge slagen. „Ik heb hetzelfde gedacht." „Ondeugende schat." „Ik heb niets tegen Oma. Als je echter moest. Isabel glimlachte. „Wel kind, je hebt het toch gezegd. Als je moest.... Ze gaf Clara een ver trouwelijke blik. „Ik vind het soms ver ontrustend zo'n spitse dochter te heb ben. Maar soms is het ook wel aardig. We zouden iets dergelijks nooit tegen vader durven zeggen, geloof je wel? Het zou echter best kunnen dat hij er net zo over dacht." „Wilde Pap hebben dat ik thuis kwam? Of wilde iedereen het?" „Ik wilde het niet hebben, schat. Ik verlangde er natuurlijk naar om je te zien, maar als ik mijn zin gehad had, dan had ik je hier buiten gehouden. Geloof je ook niet dat moeders som mige dingen heter aanvoelen dan va ders? Niettegenstaande alles heb ik al tijd beweerd dat jij even fijngevoelig bent als ik." (Wordt vervolgd). Er zijn weinig toneelspelers in Neder land, die een zo grote en zo trouwe aan hang hebben ais Cor Ruys gehad heeft. Dat is niet alleen maar daarmede ver klaard, dat hij zich vooral op het blij spel heeft toegelegd. Het is waar, dat de positie, die zijn gezelschap in de z.g. „vrije sector" van het Nederlandse to neel innam, hem gedwongen heeft het oog op de kas gericht te houden, want op subsidie kon hij niet rekenen. Maar het is even waar, dat zijn gevoel voor de humor hem altijd gehouden heeft op het niveau, waar hij thuis hoorde, na melijk daar, waar het contact met een zuivere menselijkheid voortdurend bleef bestaan Op zijn best was Cor Ruys als hij de hoogste humor pleegde, waarbij men niet wist of men lachen moest of hui len, omdat hij zelf met die vraag niet goed weg wist. Daar ligt ook de beste verklaring voor de trouw en voor de omvang van zijn aanhang: bewust of onbewust was men gevoelig voor zijn trek naar het menselijke, naar het me lancholieke bijna; dat karakteriseerde telkens weer zijn rollen tot in de on beduidendste toe en het maakte 't ge heel van zijn spel, dat in zijn mimiek subtiel-nerveus op het gevoel reageer de, en dat soms gekenmerkt werd door weerloze gebaren, tot een monument van menselijkheid. Hij heeft trouwens zelf bij meer dan een gelegenheid verklaard, dat zijn voor keur uitging naar de humor met het menselijk gevoel Daarom heeft hij zich het best thuis gevoeld in rollen als To- paze, Pollonius, Potaseh, de wijnproe ver in „Wie het laatst lacht". Er is een tijd geweest, waarin Cor Ruys zich toegelegd heeft op de speel stijl van de z.g. stergezelschappen, waar in één speler omgeven was door min dere krachten. Hij is daar al lang van afgestapt om zich toe te leggen op het ensemblespel. Wie dan ook de ware be tekenis van Cor Ruys voor het toneel wil kennen, dient op de eerste plaats terug te denken aan de periode, waar in hij met Franse allure een geestige markiezenrol speelde in „Jonkvrouw de la Seiglière" en waarin hij in het toen malige Rika Hoppertheater een opzien barend succes oogstte met als de oudste van „De Vs er Mullers" en aan de jongste tijd met „Het Vrije Toneel." Men kan hem zich herinneren als de politie agent, die niets begrijpt in „Arsenicum en oude kant", als de nachtportier in „Hotel 't Gulden Vlies" als de geaf fecteerde diplomaat in „Het begon zo onschuldig", als de gezellige en gemoe delij kee huisvader in „Vogel vlieg de wereld in", als de schilderachtige bohé mien in „Mijn zuster Eileen", als de zelf bewuste. élite-vakman in „Het witte schaap." Zij zijn wellicht van nogal uiteenlopend gehalte, deze rollen, maar in de manier, waarop hij ze gespeeld heeft, herkent men telkens weer zijn grootheid, namelijk dat elk uiterlijk de tail aan elkaar verbonden werd door een innerlijke eenheid, omdat hij uit alle uiterlijkheden, die de auteur de acteur voorschreef, een volledig mens opbouwde, waaruit elke uiting, op een natuurlijke wijze met het gevoel ver bonden, voortkwam. Het Nederlands toneel heeft met het heengaan van Cor Ruys een groot ver lies geleden. De mogelijkheid bestaat, dat binnen afzienbare tijd voor de kerken in Nederland één bepaalde Zondag in het jaar als Gevangenis-Zondag zal worden beschouwd. Deze instelling bestaat reeds in sommige andere landen. Het initiatief hiertoe is in Nederland genomen door de Vereniging van Re- classeringsinstellingen. Op het dezer dagen gehouden con gres van de R.K. Aalmoezeniers in de strafgestichten werd deze gedachte ter sprake gebracht. Vanwege de congres leiding werd een beroep op de aalmoe zeniers gedaan om belangstelling te wekken voor de idee van een Gevan genis-Zondag. Daar de Nationale Reclasseringsdag op de meeste plaatsen van het land in de eerste week van October zal worden gehouden, is de datum van deze eerste Gevangenis-Zondag vastgesteld op Zondag 28 September. In het Oostersch Instituut Rapenburg 61 te Leiden, zal het Oostersch Genootschap in Nederland. 25, 26 en 27 September zijn veertiende congres houden. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Heemstede (O. L. Vr. Hemelvaart), de weleerw. heer Jhr. P. M. E. von Fïsenne; te Naaldwijk. A. S. Cras, die kapelaan was te Haarlem (H. Joan, de Doper). Tot diocesaan-aalmoeze- nier van het woonwagen werk, de weleerw. heer H. J. A. Schouten; tot kapelaan te Delft (H. Sacrament), H. P. Balestra; te Haarlem (O L. Vrouw Zeven Smarten), E. R. C. M. Klaver; te 's-Gravenhage (H. Jo seph) M. van der Ploeg; te Heiloo, C. A. Watervis; te Schiedam (H. Liduina), J. W. Poel; te 's-Gravenhage (H. Jeroen), W. J. Wortel; te Roelofarendsveen, J. Sik kink; te Kwintsheul. N. P. Velzeboer; te Amsterdam (H. Nic. binnen de Vestei. W. J. A. Switzar; te Goes, M. J. de Jong; te Nes a. d. Amstei, F. J. M. Pinxter (Neom.); te Wognum, J J. Loerakker; te Schoonho ven, V. G Nijman; te Noordwijkerhout (St. Victor), F. J. Wüst (Neom.); te West woud, J. W. Redeker, die assistent was aan de St. Ger Majellastichting te Voorhout. Tot aalmoezenier van de arbeid, district Beverwijk, C. F. A. Geraets. Tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha), M. L. M. Wel ling; te de Zilk (Hülegom), W. G. Vet, die kapelaart was te Rotterdam, (H. Jo seph); te Amsterdam (H. Will, binnen de Veste), H. B. Bertels; te Zaandam, G. can Waesberghe, die assistent was t« Schie- broek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3