Landdag S.W.G. in Rotterdam i Charley Chaplin wacht grote ontvangst Eeuwfeest van het „Canisianum Maastricht luisterrijk gevierd te SCHEEPVAARTBERICHTEN Missiecollege „St. te Katwijk heropend IR. STAFConsequenties trekken Vrijheid A hoy Protest tegen spokenjacht55 in de VS. PROF. DUYNSTEE: Kan huidige fractieleiding der K.Y.P. de kath. eenheid vertegenwoordigen? Burgerij schenktf18.000 voor restauratie en verfraaiing der kerk ó'?i& Briljant MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 PAGINA 7 Herboii w-moeilijkheden geheel opgelost BIJ ZIJN BEZOEK AAN ENGELAND Minister S. Mansholt naar Heythuysen Antwerpen wil autoweg naar het Ruhrgehied Geneesheer-directeur van Paedologisch Instituut Maar onder ons gezegd, briljanter is de smaak van Vijf en twintig jaar bij Philips Ir. Th. Tromp hartelijk gehuldigd Examens Prof. Drost Officier Oranje Nassau MARKTBERICHTEN sa— (Van onze speciale verslaggever) Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" hield Zaterdag in Rotterdam zijn Landdag, die reeds vroeg begon met schietwedstrijden aan de Kralingseweg. 's Morgens om half tien legde ir. J. B, I G. M. Ridder de van der Schueren, Voorzitter van het Nationaal Bestuur Van S. W. G„ een krans bij het kruis „Voor hen die vielen" aan het Doelwa- j ter. De „Ahoy"-hal was het toneel van feesteiyke bijeenkomsten, waar dui zenden Nationale Reservisten Grensbe- I V-akers en leden van de Vrijwillige Po litie tezamen kwamen en des middags Werd een goed deel van de stad omge woeld door een défilé, dat vóór het Rot terdamse stadhuis in eerste instantie Werd afgenomen door vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, vertegen woordiger van H. M. de Koningin. Een en ander leverde een krachtig stuk pro paganda op voor het werk van S. W. G. dat des te meer aan waarde won door de tegenwoordigheid van de minister Van Oorlog, ir. C. Staf en van de minis ter van Binnenlandse Zaken, dr. L. Beel, die respectievelijk des morgens en des middags de feestelijke gebeurtenissen met hun tegenwoordigheid opluisterden. De Landdag werd dan in de Ahoy- hal zoals wij in een deel van onze Vorige oplage reeds releveerden na een kort welkomstwoord van de voor zitter van de Landdagcommissie, de heer J. A. J. Jansen Manenschijn, en hadat onder ovationele bijval van de aanwezigen telegrammen met aanhan kelijkheidsbetuigingen aan H. M. de Ko ningin en Prins Bernhard waren ge zonden. geopend met een rede van mi nister Staf. Z.Excellentie betuigde dan zijn grote belangstelling voor het werk van het Instituut en noemde de opbouw Van de Reservediensten een onmisbare schakel in de totale opbouw van onze Verdediging. De verdediging, aldus spr., moet zo zijn ingericht dat wij met enige kans van zekerheid van slagen de vij and kunnen weerstaan of hem zelfs er Van kunnen weerhouden de hand naar Nederland uit te slaan. „Uw organisa tie", zo beklemtoonde ir. Staf nogmaals, „neemt daarbij een belangrijke plaats hl." De minister vestigde er voorts de aandacht op, dat het niet voldoende is, wanneer men zich alleen maar aan meldt, maar dat men uit die aanmel ding ook de volle consequenties moet trekken. „Op het ogenblik", aldus spr.. „lijdt het geen twijfel of dit Instituut kunnen wij op uitnemende wijze gebruiken"; en hij wees er op. dat men met een totaal van 14000 aanmeldingen bijna het gestelde doel van 16000 had bereikt. De minister besloot met, de wens uit te spreken, dat de Landdag mede de aanmeldin gen met name uit de grote steden zou stimuleren. Na deze warm toegejuichte redevoe- •mg volgde dan een prettig muziek programma, waaraan het stoere mu- lekcorps van de Rijkspolitie en de fikse drumband van de Nationale Re serve meewerkten Vrijwilligers van de tu «rve Grensbewaking gaven een ver ruilende „Judo"-demonstratie, die door en speciaal ook door de aanwe zige a V "VCCiad-l UUJ\ uuui wc aan w c- halv oriteiten onder wie wij, be- Kesrf reeds genoemden, mr. J. A. Per, Commissaris van de Koningin Zuid-Holland, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, en mr. L. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, opmerkten met kennelijk genoegen gevolgd. Het défilé In de riante burgerzaal van het Stad huis werden 's middags de genodigden "tvangen. Nadat op het orgel variaties P Valerius ..O Nederland, let op uw laeck" ten gehore waren gebracht, nam burgemeester Van Walsum het woord m verwelkomde in het bijzonder vice- 'dmiraal Van Tonningen en dr. Beel. "Pr. hechtte er grote waarde aan zeer nadrukkelijk uit te spreken, dat het te betreuren is, dat de gróte steden, waar '®t gaat om aanmeldingen voor de Re- '•jfve-diensten, achter blijven bij het platteland en vervolgde: „Wanneer wij !?tten op de betekenis die de interna- "°nale haven van Rotterdam heeft, dan ?®loof ik, dat het niet nodig is verder illustreren van hoe grote waarde het dat ons land metterdaad in staat ^ordt gesteld zich tegen een eventuele Janvaller, van binnen of van buiten uit, je We er te stellen." De heer Jansen jfanenschïin betuigde met enkele wel gekozen woorden de dank voor de har- olijke ontvangst. Nadat twee coupletten van het „Wil helmus" waren gezongen, begaf het ge nschap zich naar buiten om het défilé Nde te slaan. Aan dit joyeuze gebeuren, ®at de allure van een parade had, na- ??en ongeveer 3.000 vrijwilligers van rationale Reserve, Grensbewaking, en ,.Jn Reserve-, Rijks- en Gemeente-po- !l''e deel. De Marinierskapel, die voor Jet Stadhuis stond opgesteld, en de vier gipsen, die in de stoet meetrokken, ,?rgden voor de bijpassende marnmu- *'ek. En deze militante manifestatie ah wat tot nu toe door S.W.G. bereikt is, maakte diepe indruk niet alleen op de autoriteiten, die van het bordes af het schouwspel gadesloegen, maar ken nelijk ook op de duizenden Rotterdam mers, die langs de weg geïnteresseerd ondanks de gure temperatuur bleven toekijken. Het défilé stond onder leiding van parade-commandant, overste S. P. van 't Hof. Tijdens de middagbijeenkomst in de Ahoy-hal voerden dan tenslotte dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Romme en de heer Koos Vorrink het woord. Hun korte maar inderdaad krachtige toespraken werden met ovationele toe juichingen door het duizendkoppige auditorium ontvangen. Dat „de vrij heid" het stramien was waarop alle drie de sprekers voortborduurden be hoeft nauwelijks betoog. Dr. Schouten betoogde dat „wij geroepen zijn tot in spanning van onze beste krachten tot het behoud van vooral de geestelijke vrijheid". Spr. hield een vurig pleidooi voor innerlijke versterking van ons volksleven en voor een daadwerkelijke steun aan het Wettig Gezag en hij deed daarbij vooral een beroep op de niet- dienstplichtigen, Dr. Schouten waar schuwde tenslotte krachtig voor angst en defaitisme. Prof. Romme zette uiteen dat „wij ons de ontzaglijke lasten verbonden aan de verdediging in geallieerd ver band, des te eerder zullen getroosten naarmate wij aan den lijve onder vonden hebben wat het verlies van de vrijheid betekent" Evenals het volk, zo ging hij verder, is de rege ring van mening dat aan deze zware inspanning de zekerheid van de ver dediging van Nederland onverbrekelijk verbonden moet zijn. „Op deze basis", aldus spr., „hebben wij de plicht het werk voort te zetten; S.W.G. is daar bij een onmisbaar element". Prof. Romme besloot met een geestdriftig.' „Vrijheid, Ahoy!" Na hem wees de heer Vorrink er op dat het Nederlandse volk zich nu meer dan vroeger deel weet van een groot geheel. De grootste fout van vele men sen noemde hij „de vergeetachtigheid"; met name hebben zij vergeten wat er zich in de jaren 1940-1945 heeft afge speeld en wat zich na een invasie van achter het IJzeren Gordijn zou her halen. Spr. wees op de plicht die wij hebben om het negativisme te bestrij den en hij besloot met de wens uit te spreken dat deze demonstratie een aan sporing zou zijn om de organisatie van S.W.G. effectiever te maken en zodoen de „een wijder perspectief voor de jeugd te openen". Nadat tenslotte ir. Ridder de van der Schueren de prijzen, behaald in de matineuze schietwedstrijd, met een kort toepasselijk woord had uitgereikt, sloot de heer Jansen Manenschijn de Land dag met een „Leve de Koningin", dat door allen geestdriftig werd overgeno men. Het défilé langs het stadhuis met links op het podium de autoritei ten, onder wie Z. Exc. min. Beel, burgemeester Schokkmg van Den Haag en vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten. (Van onze correspondent) Wie na de bevrijding de resten heeft gezien van wat eens het missiecollege „St, Willibrord" van de paters Francis canen te Katwijk aan den Rijn was, moet thans wel verbaasd staan te kijken naar het resultaatdat de architecten Van der Lubbe en Hermans na bijna twee jaar restaureren en uitbreiden hebben be reikt. Zij stonden voor de bijna onmo gelijke taak het door Duitse bezet ters uitgeleefde en door Engelse bommen half gesloopte gebouw te veranderen in een modern, practisch en stemmig semi narie. Maar toen Zondag de officiële heropening plaatsvond, moesten de vele genodigden erkennen, dat het bijna on mogelijke inderdaad bereikt was. De feestdag begon om half tien met de plechtige inzegening van de kapel door de provinciaal der paters Francis canen. pater Castulus van den Eijhden, die na deze plechtigheid de H. Mis op droeg met assistentie van pater V. Wor- telboer, rector van het college, als pres- byter-assistens, pater P. Mikx. conrector, als diaken, en pater A. Walenkamp als subdiaken; ceremoniarius was pater C. de Haas. Op het priesterkoor hadden de oud-provinciaals pater Prudentius van Leusden en Apollinaris van Leeuwen plaatsgenomen. Onder de verdere aan wezigen bevonden zich deken Haenraets van Sittard, waar het college tijdelijk was ondergebracht, pastoor Hesp van Katwijk en de burgemeesters van Sittard en Katwijk. „Soals Zaterdag gemeld heeft de Ame rikaanse procureur-generaal James Mc- (j 'anery opdracht gegeven toe te zien Charley Chaplin, die aan boord van A ..Queen Elizabeth" de reis naar Eh- jj.'and maakt om daar de première van „Limelight" bij te wonen, de V.S. L" betreedt alvorens is uitgemaakt dat Cen „toelaatbaar persoon" is. 6e^eheel Groot-Brittannië schaart zich b6"p§ezind achter Charley Chaplin en zich voor, hem al permanent be lie va» dit land te begroeten ingeval hem renigde Staten hun grenzen voor ,4Ï mochten sluiten. b<waPlin's eerste bezoek aan zijn ge- Sehsat- sedert 21 jaar belooft een W. Ne te worden. Dit was het trou- al voordat in Washington békend *vede,.ë?rnaallt dat Chaplin mogelijk het v6rh„ betreden van Amerikaanse grond Doaen zou worden. geven'6? van alle politieke kleur de l?i bltinë aan hun sympathie met schn, man". die door velen be- hiipp Wd wordt als de grootste ko- \Vorj van deze tijd. Het is zelfs ge- datr'pp" tot een uitbarsting tegen in y, wat men de „spokenjacht" Èritop verenigde Staten noemt. De v°or pv, „dagsbladen nemen het die i„ jap,rn °P fegen de aanvallen >°'itiPv erenigde Staten op zijn ^et is Pfivéleven zijn gedaan, met uitgesloten dat een lid van de Koninklijke familie aanwezig zal zijn op de première van „Lime light", een benefietvoorstelling wel ke onder auspiciën staat van Gravin Mountbatten. Honderden vrienden en bewonderaars van de vermaarde acteur hebben zich reeds naar Cherbourg begeven om Chap lin te begroeten wanneer hij morgen avond met de „Queen Elizabeth" in de Franse haven arriveert., Een overweldi gende begroeting zal hem ongetwijfeld ten deel vallen bij de aankomst in Southampton van het schip, Dinsdag a.s., om van zijn entree in Londen nog maar niet te spreken. De 63-jarige Chaplin heeft ruim 30 jaar in de Ver. Staten gewoond. Hij is echter nimmer Amerikaans staatsbur ger geworden. Chaplin zelf zeide in 1950 dat hij geen Amerikaans staatsburger wilde worden omdat hij geloofde in één wereld. De „columnist" van Hearst's King Features, Pegier, heeft Zaterdag zijn da gelijks artikel aan Chaplin gewijd, die hij e'rvan beschuldigde „gedurende bij na een halve eeuw onze moraal en ons amusementspeil verlaagd te hebben". In de namiddag vond een plechtige bijeenkomst plaats, ingeleid door de rector, die de geschiedenis van het huis te Katwijk releveerde, de grote her houw-moeilijkheden besprak en alle medewerkers van architect tot schilders knecht hartelijk dankte voor hun toe gewijde arbeid. Architect Van der Lubbe uit Den Haag wees er op, dat er niet minder dan zestien plannen waren ge maakt voordat men een oplossing had gevonden, die zowel in Den Haag als bij de paters voldeed De provinciaal dank te zijn voorganger, pater Van Leeuwen, die de lasten van de wederopbouw heeft gedragen. De moeilijkheden zijn echter nog niet alle opgelost, maar op deze feestdag wilde pater Van den Eijnden met Franciscaanse blijmoedigheid de financiële kwestie voorbijzien omdat het een heuglijke gebeurtenis betreft voor de gehele provincie. Aannemer Thun- nissen bood tenslotte, mede namens de onderaannemers, kruiswegstaties voor de kapel aan. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, zal Vrijdag 26 September een bezoek bren gen aan het centrum voor kunstmatige in seminatie te Heythuysen. JU „Hoewel!" bedenkt Orm zich eensklaps, wanneer hij reeds halverwege de nauwe doorgang is, „i-is het wel de goede weg?" De gedachte spookt door zijn brein, dat dit wel eens een van die lichtjes zou kunnen zijn, waarvan toverkollen zich gemeenlijk bedienen, om argeloze vreemde lingen in hun netten te verstrikken. In hevige tweestrijd kijkt de kleine stuurman achter zich, waar de gang vervaagt in een ondoordringbare, zwijgende duisternis. „D-daar b-ben ik net vandaan gekomen," mompelt hij trillend, „en daar was het niet pluis." Vreesachtig aan zijn snor plukkend, bestudeert hij het flauwe licht schijnsel, als ware van die zijde de oplossing voor zijn knellend vraagstuk te ver wachten. „Ik heb altijd gezegd, dat ik niet voor het geluk geboren ben," bromt hij verbitterd. Alles wat ik nodig heb is een sparretak en de bloesem van een schemerplant. Daarmee houdt ge u alle geesten van het lijf. Maar een oud varens gast, met een veelbewogen leven achter zich, moet het maar zonder doen. M-maar het moet," steunt hij. „Ik kan hier toch niet voor anker gaan En al zijn restjes moed bijeen rapend, schuift hij op de trapopening toe. Nau welijks echter heeft hij een blik om de hoek geslagen of zijn zorglijke trekken ver helderen zichtbaar. „De poort!" hijgt hij opgewonden. „Misschien groeit er wel een schemerplant aan de andere kant van de muur. Als ik een paar van die bloesems heb, kan mij niets meer gebeuren! Dan zet ik de hele boel hier op zijn kop; dan spoel ik. desnoods alle watergeesten de voetengromt hij in een plotselinge uitbarsting van heldhaftigheid. Zorgvuldig kijkt hij de verlaten binnenplaats rond, er is niets dat er op wijst, dat de poort, bewaakt wordt. „Daaraan kunt ge zien wat een spookslot het eigenlijk is," mompelt Orm vakkundig, terwijllhij snel over de binnenplaats glipt. „Wie zou het ooit in zijn hoofd halen, dit voorhof van de onderwereld aan te vallenMet klop pend hart probeert hij de zware deur te openen en 'n ongelovige grijns verspreidt zich over zijn gezicht, wanneer deze meegeeft. Uiterst behoedzaam opent hij de grote poort iets meermaar dan knarst het naargeestig gepiep van de roestige hengsels luide over de binnenplaats en angstig krimpt Orm ineen. Als er echter na verloop van tijd nog steeds geen drommen heksen en gedrophten op hem af zijn gesprongen, schept hij nieuwe moed. Met zorg zet hij zijn ene voet over de drem pel dan de andere en reeds meent hij alle watergeesten, trollen en verdere ge drochten uit zijn rijke verbeelding te slim af geweest te zijn, als een schorre stem met koude spot zegt: „Wacht even... ge hebt nog vergeten afscheid te nemen...' En wanneer Orm, vol wanhoop en angst, over zijn schouder loert, ziet hij een donkere gestalte geruisloos op hem toetreden Antwerpen wil een goede wegverbin ding met het Duitse Ruhrgebiecf heb ben. De gemeentelijke autoriteiten heb ben de Regéring van dit plan op de hoogte gesteld. Functionarissen van de Ministeries van Economische Zaken en Openbare Werken schijnen wel belang stelling te hebben voor een dergelijk project. Het plan schijnt ontstaan te zijn, toen Antwerpen vernomen had, dat er tussen Nederland en Duitsland een dergelijke verbinding zou zijn ontwor pen om het Rührgebied met de Neder landse Noordzeehavens te verbinden. Tijdens een openbare bijeenkomst van het algemeen bestuur van de stichting „Het Paedologisch Instituut" te Amster dam heeft de voorzitter van het dage lijks bestuur, de heer P. A. Colijn, Vrij dagmiddag de eerste geneesheer-direc teur van deze inrichting voor moeilijk opvoedbare kinderen, dr. J. Wetter, tot zijn ambt ingeleid. Van deze gelegen heid is tevens gebruik gemaakt afscheid te nemen van de vorige directeur, dr-'. R. A. C. Mulder, die het directoraat van de Rudolfstichting te Achterveld gaat vervullen. Met de benoeming van dr. Wetter, tot voor kort geneesheer-directeur van .de psychiatrische inrichting „Dennenoord" te Zuidlaren, is het paedologisch insti tuut voor de eerste maal verrijkt met een psychiater. In Nijmegen is Zondag de jaarverga dering gehouden van de Katholieke bond van handelaren in poreelein, aar dewerk, glas en huishoudelijke artike len. Prof. mr. F. Duy'nstee, hoogleraar aan de R.K. Universiteit, sprak een rede uit waarin hij er o.m. op wees dat de K-V.P. haar beleid bij voorbaat koppel de aan samenwerking met de socialis ten. Deze koppeling van katholieke staatkunde aan socialistische staatkun de tast, volgens spr. de pretentie om trent de katholieke eenheid in de poli tiek aan. In beginsel zal vrijwel iedere katholiek het over de wenseiykheid van de eenheid der katholieken in ons land op politiek gebied eens zijn. Maar, vroeg spr., kan de huidige fractieleiding deze eenheid vertegenwoordigen? Spr. achtte dit twijfelachtig. Noch aan de kant der middenstanders, noch aan de kant der arbeiders heeft de huidige leiding de kracht opgebracht, om het eigen katholieke geluid tot een duide lijke uitbeelding te brengen, welke ver trouwen wekt bij de nuchterdenkende mens. De eis van politieke eenheid on der de katholieken wordt hier volgens spreker op wantrouwen en tegenspraak- wekkende wijze belichaamd. Prof. Duijnstee onderwierp in zijn be toog vervolgens de consequentie van de tegenwoordige financieringsmoeilijkhe den van de middenstander aan een be schouwing. De kapitaalsbehoeften be cijferde hij sedert de oorlog op het drie voudige De noodzaak van sanering door mid- Advertentie Oe PURE VIRGINIA SHAG van Dobbelmann del van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en door middel van andere vormen van samenwerking is er slechts te duidelijker door geworden. Het staat volgens spr. vast, dat uiteindelijk ai een weg gevonden is van de zelffinancie ring, dat is de weg der besparingen, welke de middenstand kan redden. Het fiscale beleid komt tot dusverre in geen enkel opzicht aan de moeilijkheden te gemoet. Spr. wees op de perfectionisti sche eisen, welke wat betreft de af- schrijvingsfacilit"utera (lifosysteem) door de fiscus werden gesteld- Dergelijke faciliteiten hebben door de perlectionis- tische wijze van uitvoering voor de middenstand geen enkele practische be tekenis. Aan eisen ten opzichte van de inrichting van de administratie, kan geen enkel middenstandsbedrijf vol doen. Vervolgens besprak de inleider de huidige toestand met betrekking tot de „kortingen", welke de detaillisten van de grossiers et fabrikanten konden bedingen. Deze winstmarges voor de detailhandel zijn van overheidswege geleid in een richting welke slechts houdbaar is onder een hoogconjunctuur, welke evenwel vast moest lopen bij een depressie. De kosten voor een midden standsbedrijf zijn in overwegende mate vaste kosten, dat wil zeggen onafhanke lijk van de omzet. Zo lang Je inzet goed is, kan men werken met betrekke lijk lage winstpercentages per omzet. Zodra echter een denressieperiode In treedt en de omzet daalt, krijgt het winstpercentage beslissende betekenis voor de levensvatbaarheid van vele be drijven. De indruk bestaat, dat het overheids beleid in dit verband het winstpercen tage van de detailhandel heeft willen terugbrengen van 33 'A pet. var. de om zet tot 25 pet. van de omzet- Doordat echter de vaste kosten van de middenstandsbedrijven sterk zijn ge stegen, werkt deze verlaging van de winstmarge als het ware dubbel. Het weerstandsvermogen van de midden stander wordt daardoor volgens spreker „genekt". De verlaging van winstmogelijkheid, gevoegd tot de drievoudig gestegen ka- pitaalseisen, maakt voor menigeen de positie vrijwel hopeloos, zodra een de pressie aanbreekt. „Ge bent dynamisch met een onblus bare scheppingsdrang door je oreatieve geest, onder alle omstandigheden, op iedere plaats en in iedere functie en ge hebt jezelf daarbij nooit gespaard," zo karakteriseerde ir. P. F. S. Otten, de voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, ir. Th. P. Tromp, lid van de raad van be stuur, die Zaterdag zijn 25-jarig jubi leum bij Philips vierde. De schouwburgzaal van het Philips' ontspanningsgebouw was vrijwel geheel bezet met vertegenwoordigers van de grote Philipsgemeenschap. Maar ook waren tal van autoriteiten uit andere kringen aanwezig. Opgemerkt werden o.m. mr. C. L. W. Fock van het kabinet van de minister-president, ir. F. Q. den Hollander, president der N. S„ de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T., de heer J. W. F. Backer, directeur-ge neraal van de Rijksluchtvaartdienst, generaal Calmeyer van het defensie studiecentrum te Den Haag, de gepen- sionneerde vice-admiraal F. J. Heeris, de oud-ministers In 't Veld, Spitzen en Gerbrandy, alsmede het voltallige ge meentebestuur van Eindhoven. Namens de raad van commissarissen sprak de heer T. J. Greidanus. die een geestige parallel trok met de vader landse held admiraal Tromp. Voorts spraken het lid van de raad van be stuur, O. M. E. Loupart. de voorzitter van de personeelsraad J. v. d. Donk, ir. v. d. Harst, directeur der Philipsfabriek in Barcelona, prof. dr. H B. G. Casimir, die aan de hand van geestige lichtbeelden in versvorm de carrière van ir. Tromp op typische wijze verhaalde en ir. Bouten, die namens alle medewerkers een drietal fraaie ge schenken aanbood, waaronder een door de kunstschilder Sierk Schroder te Den Haag geschilderd portret van de doch ter van de jubilaris. Ir. Tromp heeft daarna in een uit voerige rede dank gebracht. AMSTERDAM Examens tolk-vertaler Duits mevr. W. Gritters Doublet, Leiden; mej. I. Schrupp, Rotterdam en K. Micke, Nieuwer Amstel. AMSTERDAM Theologie mej. M. Aris en mej. N. Klaasen (Amsterdam). Het eeuwfeest van het Maastrichtse „Canisianum", waaromtrent we uitvoe rig berichtten, is luisterrijk gevierd. Ze ving aan met een Pontificale Hoogmis in de St. Servaaskerk, opgedragen door Z. HExc. mgr. dr. hemmens, bisschop van Roermond. Z. H. Exc. werd bij het opdragen vai} de H. Mis geassisteerd door mgr. Ingendael, deken van Maastricht, presbyter-assistens; deken Poels van Wijk, eerste troondiaken; Z. E. Heer Linssen, voorzitter van de Jan van Eyck- academie, tweede troondiaken en dr. J. Drost, rector van de Jezuïeten, diaken Op het priesterkoor hadden o.m. plaats genomen de H. E. assistent van de algemene overste der orde, pater Van Gestel uit Rome, de H. E. Pater Provin ciaal prof. Kolfschoten en de Missiebisschop mgr. Paulussen. m de kerk merkten we op de Commissaris van de Koningin in Limburg, B. en W. van Maastricht, de garnizoenscommandant, tal van vooraanstaande persoonlijkheden, paters van andere kloosterorden en zusters van verschillende congregaties. Koningin behaagde de rector van het Canisium, prof. dr. Drost, te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De feestpredicatie werd gehouden door de Franciscaan pater C. Tesser O.F.M. De samenwerkende zangkoren van de Jezuïetenkerk verzorgden de ge zangen tijdens de Pontificale Hoogmis en samen zongen deze de „Missa secun- da pontificalis" van Perosi onder leiding van Fr. Quaedvlieg. Na de kerkelijke plechtigheid wer den de jubilerende paters door de Ko ninklijke Harmonie, in scharlaken paradecostuum, naar hun klooster uit geleid, door de fleurig versierde en be- vlagde straten van dit stadsgedeelte. In de grote hal van het vernieuwde huis geschiedde de meer openbare hul diging. De commissaris der Koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben, sprak het eerste woord van hulde. Hij wees op de betekenis van deze grote dag voor het theologaat, dat uitgroeide tot een theo logische faculteit. Veel initiatieven gin gen van hier uit, van de mobile garde, steeds bereid om voor het Kruis te strijden. De Maastrichtse paters hadden immer leken als helpers bij hun werk Het deed spr. bijzonder genoegen de ge lukwensen van de minister van O., K. en W. te mogen overbrengen en tevens te kunnen mededelen dat het H. M. de Ook de burgemeester der stad, mr Baron Michiels van Kessenoch, sprak daarna woorden van hoge waardering. Hij herinnerde met gerechtvaardigde trots eraan, hoe het Maastrichtse milieu van invloed is geweest op zovele jonge Jezuïeten, die hier hun opleiding geno ten. Moge God geven dat men hier over 100 jaar de paters Jezuïeten nog steeds zal zien. Meteen deelde de burge meester mede dat het gemeentebestuur bier niet met lege handen was gekomen. In aansluiting hierop vernamen we van de voorzitter van het uit de burgerij ge vormde Huldigingscomité, de heer P. Wijsen, dat aan het jubilerende huis een som van f 18000 ter beschikking gesteld zal worden, vqpr restauratie en ver fraaiing der kerk. Van de nu volgende gelegenheid tot gelukwensen werd door honderden deel genomen. 's Middags werd in de aula van het Canisianum een academische zitting ge houden, onder voorzitterschap van pater Smulders, prefect van het studiehuis. Als eerste redenaar hoorden we dr. J Tesser, professor in de Kerkgeschie denis, die SDreken zou over „De les uit honderd jaren theologische lessen. Spr. stelde aan zijn auditorium de Geschiedenis voor in haar oorspronke lijke gestalte van dienares der wel sprekendheid de eerste hoogleraar voor geschiedenis in Nederland was Willem Moll, in 1846 benoemd als pro fessor der eloquentie aan het Athenaeum van Amsterdam. Als zodanig liet spreker de geschiede nis een aantal personen en feiten op voeren, die bjj de stichting van het Maastrichtse theologicum een groote rol gespeeld hebben. In de eerste eeuw van de herstelde hiërarchie heeft het Maastrichtse theo logicum minder dan verwacht kon wor den bijgedragen tot de intensieve bloei van het Mystieke Lichaam, tot de diepere, hoog-wetenschappelijke ver rijking van onze kennis der openbaring. Soortgelijke instituten in Nederland deden het niet beter. De eerste en voornaamste taak in de tweede eeuw van het herstel der hiërarchie zal moeten zijn; voldoende klankbodem scheppen voor het zuiver wetenschappelijke, theologische geluid in Katholiek Neder land. Prof. Malmberg beschouwde hierna: „De theologische zin van ons theolo gaat". Wat is de kerkelijke functie van de theologische wetenschap? Zij be hoort organisch tot de goddelijke leer opdracht en tot het goddelijk geloof van de Kerk, als onmisbaar instrument voor het bewaren, verdedigen en ver klaren van de christelijke openbaring èn als de onontbeerlijke voorwaarde voor de bestendigheid en groei van het christelijk geloof. De Ignatiaanse geest van liefdevolle dienstbaarheid ten opzichte van God, van Jezus Christus, van de Kerk, eist van de Sociëteit van Jezus dat deze al haar krachten inspant, niet alleen om de theologische vorming van haar eigen priesters zo diep en degelijk mcgelijk te doen zijn, maar bovendien en boven al om ook het hare bij te dragen tot de beoefening en bloei van de gewijde wetenschap in Christus' Kerk. De zeereerw. heren P. B. Huybers. P. H. van Deinse en prof. J. Rietmeyei zorgden voor muzikaal-instrumentale omlijsting van de wetenschappelijke voordrachten. Met een dankwoord van prefect pater Smulders werd de plech tige academische zitting gesloten. AAGTEKERK 22 nm te Aden. AALSDIJK 21 te Hamburg. ABBEDIJK p. 22 Ouessant n. New Orl. ABBEKERK 21 te Bremen. ADINDA 21 te Pladju. AGAMEMNON 21 te New York. ALAMAK 20 te Kuweit. ALBIREO p. 21 St. Vincent K.V. n. B A. ALBLASSERDIJK p. 22 Keywest n. N. Orl. ALCYONE p. 22 Wight, 23 te Velsen. ALDEGONDA 21 te Telok Anson. ALDERAMIN 22 te Kuweit. ALETTA 22 nm. te Singapore. ALGENIB 22 te Pto. Alegro. ALHENA 22 te Montevideo. ALKAID 21 van Karachi, 23 te Bombay ALMDIJK 22 te Vera Cruz. ALNATI p. 22 Ouessant n. B. Aires. ALTAIR 22 van Havre n. R'dam. ALWAKI 21 te New York. AMPENAN p. 22 Malta n. Halifax. AMSTELKERK 22 te Havre. ARGOS p. 22 Gibr. n. Antw. ARKELDIJK p. 22 Halifax n. N. Y. AXELDIJK 22 nm. te Port Arthur BANTAM 21 te Penang. BINTANG 22 te Miri. BLITAR 21 nm. te Antwerpen. BLOEMFONT. p. 22 Kp. Gata n. Amst BLIJDENDIJK 21 te New York. BOISSEVAIN 21 te Singapore. BOSCHFONTEIN 21 nm. te Hamburg BREDA p. 22 Ouessant n. Amst. CALLISTO 22 te Swansea. CALT. BENGKAL. 21 v. A'dam n. Singp. CALTEX DELFT 22 te Rotterdam. CALT. LEIDEN p 22 Oporto n. Sidon. CALTEX HAGUE 22 te Sidon. CALT. RUPAT 22 van Colombo n. Singp CALT UTRECHT p. 21 Malta n. Sidon. CLAVELLA 21 van Berre n. Sete. DALERDIJK p. 22 Ouesst. n. San Franc. DELFLAND 22 te Recife DELSHAVEN 22 te Satnos. EENDRACHT 22 te Antwerpen. SNA 22 te Tarakan. ENGGANO 21 op rede Tanga. ESSO HAAG 21 v. Aruba n. R'dam ETREMA 22 te Rio de Janeiro. FRIESL. S.S.M. p. 22 Finist. n. Sluiskil GAASTERLAND 22 te Rio Grande do Sm GEOMITRA p. 22 Finisterre n. Cur. GRAVELAND 21 te Rio Janeiro. GOUWE 22 te Hamburg. GROOTE BEER 21 te Rotterdam. HECTOR p. 22 Ouessant n. Oran. HECUBA p. 22 Ouessant n. La Gualra HELICON 21 te Maracaibo. HERA. 21 te Curasao. HERCULES 20 van Catania n. Piraeus HERMES 21 te Pta. Cardon. HERSILIA 21 te Rotterdam. HYDRA 22 te Paramaribo. ITTERSUM 22 te Havre. JAVA p. 22 Lissabon n. A'dam. J. v. OLDENB 21 van Syon. n. Surab. EEDOE p. 22 Maisawah n. Suez. KERTOSONO 21 te Surigao. vIELDRECHT 21 te Yokohama. KLIPFONT. p. 22 Kp. Verde n. A'dam. KOTA AGOENG p. 22 Wight n. Pnok KOTA BABOE p. 22 Ouessant n. Priok KOTA INTEN 22 te Penang. LAAGKERK 22 te Algiers. LAERTES 22 nm.23 te Priok. LANGKOEAS 21 te Roterdam. LAURENSKERK p. 22 Ouesst. n. Rott LEERSUM p. 22 Bermudas n. Savanna LiEMSTERKERK p, 22 Aden n. Basra. LEOPOLDSKERK 20 nm. te Rastanura LIEVE VROUWEKERK 21 te Genua IMBURG 21 te Surabaja. LOENERKERK p, 22 Kreta n. Genua. LOPPERSUM p. 21 Finisterre n. Rott. LUTTERKERK 21 te Dubai. MAASDAM p. 22 nm. Scilly n. N. Y. MAASKERK 21 van Monrovia n. Abidjan. MAASLAND p. 21 ^ïm. Ouesst. n. Z. Am. MACOMA p. 21 Kp. Agulhas n. Curasao. MACUBA p. 22 Sardinië. 23 te Genua. MANOERAN 21 nm. te Padang. MELISKERK p. 22 Perim n. Suez MENTOR 21 te Pto. Cabello. MIRZA 22 te Tarakan. MITRA 20 van Colombo 23 te Madras. MOLENKERK p. 22 Kreta n. Genua NELLY p. 22 Kp. Vincent 26 te Bremen. NESTOR p. 22 Ouessant n. Barbados. NIEUW HOLL. p. 21 Brisb. n. Sydn. NOTOS p. 22 Mona-eil. n. Hamburg. OBERON p. 22 Finisterre n. La Guaira. OMALA 22 te Port Pirie. OPHIR 22 te Belawan. ORANJESTAD 21 nm. te Antwerpen. OVERIJSEL 23 te Calcutta, verw. OVULA p. 22 Malta n. Gibr. PAPENDR. p. 21 Malta n. Perzië. PHRONTIS p. 22 Kp. Dondra n. Belawan. POLYDORUS 21 te Semarang. POLYPHEMUS 22 te Makassar. POSEIDON p. 21 Mona-eil. n. Antw. PRINS ALEZANDER 21 e Roerdam. PR. FR. HENDR. p. 22 Lizard n. Havre. PR. WILLEM IV 22 nm. te Rotterdam. RIDDERKERK 21 nm. te Cochin. RIOUW 21 van Surabaja, 23 te Makassar. RITA 21 te Pladju. ROTULA p. 22 Madeira n. Savana. SALAWATI 22 te Mena El Ahmadi. SALLAND 22 e Moneviedo. SAMARINDA 21 op mond. Hooghly-riv. SCHERPENDRECHT 21 te Belam. SINGKEP 22 van Aden n. A'dam. SLAMAT 23 te Alexandrië verw. ST. DORDR. p. 22 Ouessant n. Rott. ST. MAASSL. 22 van Brunsb n. Lulea. ST. SCHIED. 21 van Immingh. n. Lulea. STR. MAKASSAR 22 te Yokohama. SUMATRA 22 t.e Makassar. TABIAN 2 2te Bombay. TALISSE 21 van Djeddah n. Aden. TAMO 22 e Balimore. TARIA 22 nm. te Banias. TIBERIUS 22 te Grenada. TITUS p. 21 Ouessant n. Lissabon. TJILUWAH 21 te Singapore. TJISADANE 22 te Singapore. TJITJALENGKA p. 21 Tristan na Cunha n. TOSARI 20 van Holalndia n. Makassar. TROMPENBERG 21 e Anwerpen. VEENDAM p. 22 Kp. Race n. R'dam. WESTLAND 21 nm. te A'dam. WIELDR. p. 22 Kttngeroo n. Palemb. WINTERSWIJK 21 te Sluiskil. WOENSDRECHT 21 te Bremen. IJSSEL p. 21 Formentisa n. Malaga. ZEELAND S.S M. 21 van Hamb. n. d. Tyne. ZONNEWIJK 21 van Fatherpnt. n. Montr. VEEMARKT UTRECHT, 20 Sept. Aanv. 3229 st. vee t.w. runderen 1013 (waarvan 125 tbc.-vrij), graskalv. nucht. kalveren 108, slapen en lammeren 1247, varkens 77, zeugen 785, biggen 166. bokken en gei ten 69. Prijzen- stieren f 600850, kalf vaar zen 7251000, graskalv. 225325, nucht. kalv. 50-^-65, pinken 400550. melkkoeien 7751075, kalf koeien 8001100, vaarskoeien 575725, schapen 80110, lammeren 70— 90, magere varkens 60 tot 100, zeugen 250 400. biggen 3050, bokken en geiten 10 tot 45. GROENTEMARKT POELDIJK, 20 Sept. Tomaten (Export) A 4.40, B 3.90, C 2 90— 3.00 per bak van 12V2 kg. Druiven: Alican- ten 0.79—0.84, Gros Maroc 0.780.87, Gros Colman 1.08, Golden Champion 1.101.20. alles per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7