De hemel klaarde op, de zee werd kalmer GESLAAGDE LANDING OP KUST VAN JUTLAND ■BIS Tussen neus en lippen De uit zee aanstormende golven van landingsboten vormden een machtig schouwspel Vorming van luchtmacht van 2000 vliegtuigen Plaats voor Europ. laboratorium voor kernphsysisch ondersoek Koers bepalen Per motor-autoped naar Indonesië Japanse vliegtuigfabrieken zoeken contact met Amerikaanse experts Tot hoofd en hart Nederland biedt terrein bij Arnhem aan Na noodlanding op ijsplateau Kinderverlamming Nederlander wint f 125.000 Het Jongen onder water gehouden SLOT-OPERATIE „MAIN BRACE' EEN UUR TIJDS VOLTOOID IN DRIEJARENPLAN IN IAPAN J (Jee MORRIS fefwijeu fjmjf DINSDAC 23 SEPTEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25488 mmfm ppp Man tussen wagen en bordes doodgedrukt (Van onze luchtvaartmedewerker) De nieuwe Japanse regering werki een drie-jaren plan uii voor de vliegiuigenproduciie. Hei plan beoogi de bouw van ongeveer 2000 vliegtuigen voor de ioekomsiige Ja panse luchimachi, in hoofdzaak straaljagers, die legen eind 1955 gereed zullen zijn. De kosien bedragen ongeveer 1.500.000 .000 yen. Main Brace herdenkt Nederlandse vlieger Bunker ingestort Tragisch ongeluk te lJmuiden Kaarlo Staahlberg overleden Finland's eerste president Bemanning van Brits vlieg tuig nog geïsoleerd Ir. Damme ernstig ziek Noordelijke IJszee 101 nieuwe gevallen Arbeider onder zand en klei bedolven Dodelijk ongeval in een leemgroeve Alle Belgische voetbal uitslagen goed geraden Amerik oorlogsschepen naar ons land I FALCON MANTELS-JASSEN I Dekknecht beboet BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ïijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 ïijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Onze speciale verslaggever bij de NATO-oefening „Main Brace" seint ons: Tussen half vijf en half zes Maandagmiddag, terwijl de hemel was opgeklaard en de zee rustig geworden, heeft de invasie vloot der NATO 1500 man elite-troepen aan wal gezet op de kust van Jutland bij Kaap Skagen. In het late middaguur waren vier grote transportschepen in het zicht van de kust voor anker gegaan, terwijl aan de wijde hori zon van hel Kattegat de silhouetten zich aftekenden van de escorterende oorlogsbodems. In regelmatige golven naderden de landingsboten het smalle strand en over de neergeslagen kleppen stormden de volledig uitgeruste eenheden, wadend door het schuimende water, de wal op, waar zij zich in het duin verspreidden. En achter hen volg den de machtige landingsvaartuigen met hel geweld van gepantserde verkenningswagens, draglines en verder zwaar materiaal. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" is volgens berichten, die bij het hoofd kwartier van de oefening „Main Brace" zijn binnengekomen, bij Noord-Jutland in aanvaring geweest met de „Eagle'.', het grootste en nieuwste Britse vlieg kampschip. Beide schepen werden slechts licht, beschadigd. De „Eagle" blijft aan de oefeningen deelnemen, de „Van Galen" is op eigen kracht en zonder escorte naar Den Helder terug gekeerd, waar het schip thans gerepa reerd wordt. De opzet van deze landingsmanoeu vre was om als slotfase van de oefening ,',Main Brace" versterkingen aan wal te brengen voor het Blauwe leger, hier in de practijk het Deense, waarvan veron dersteld werd, dat het ten Zuiden van Jutland, ter hoogte van het Kielerka- naal, in een wanhopige strijd was ge wikkeld met de snel oprukkende, over machtige „Oranje"-vijand. Deze vijand beheerste reeds het luchtruim en had de verschillende havens van Jutland gebombardeerd en onbruikbaar ge maakt. De landende versterkingstroe pen moesten dientengevolge aan de open kust aan wal gaan. Aanvankelijk zou dit Maandagmorgen zijn geschied en wel in het Noorden, in de Jammer- bocht, maar als gevolg van de ongun stige weersomstandigheden werd op het laatste ogenblik als landingsterrein de Oostkust van Jutland bij Kaap Ska gen aangewezen. Het slechte weer zou bovendien de N.A.T.O.-vloot ernstig ophouden, terwijl als gevolg van de zware deining, ook nadat de storm was geluwd, van de vliegkampschepen geen machines konden opstijgen. Van een be schermende paraplu bij de landings operaties was dan ook geen sprake. Evenmin echter deed de „Oranje"- luchtmacht zich gelden. Zo was het tijdens de operatie uit sluitend het motorgeronk der lan dingsvaartuigen, dat het bruisen der branding overstemde. Lenzen en mi crofoons van tai van fotografen, film operateurs er. radio-verslaggevers gre pen het beeld en het gerucht van dit inderdaad imposante schouwspel, dat door duizenden vanaf de kust werd ga degeslagen. Hiertoe behoorden Prins Knud, de Deense troonopvolger, de mi nister van Defensie en de militaire at tache's van alle N.A.T.O.-landen. Ver der grote afdelingen Deense militairen, home guards en vrouwelijke hulpkrach ten, De Danske Lotter. Uitgebreide voor zorgsmaatregelen waren getroffen. Over al was het Rode Kruis op zijn post, ter wijl reddingsvliegtuigen en -schepen in gereedheid werden gehouden. Tevoren had trouwens o.m. een fiottille Neder landse mijnenvegers, het 121ste Squa dron Byms, onder bevel van de luite nant ter zee eerste klas A. J. Bos bet kustwater ter plaatse gezuiverd van mijnen, die hier van de jongste oorlog mochten zijn achtergebleven en in de oefening een al te realistisch element hadden kunnen brengen. Binnen een uur tijds was het aan land gaan der troepen voltooid. Alles had een ordelijk verloop; slechts een enkel landingsvaartuig had moeite om na zijn lossing vrij van de grond te komen en De Jan van Galen', kort voor het ongeluk bij Noord-Jutland, 200 mijl ten Zuiden van de Poolcirkel. Een-Britse tanker brengt olie aan boord. weer zee te kiezen. Op het strand la gen de zwemvesten bijeen, die korte tijd later weer dienst zouden doen, toen de manschappen, na zich in het duin gegroepeerd te hebben, weer werden opgehaald en teruggebracht naar boord. Het zware materiaal werd wel naar de kust gevoerd, maar niet ontscheept. Het Russische schip de „Koopera- nia" uit Leningrad, dat, na zich de hele dag bij Kaap Skagen te hebben opgehouden, kort voor de landing verdween, stond ook 's avonds in de Deense bladen in het middelpunt der belangstelling. Hiermee behoort de vlootoefening „Main Brace", de groot ste van na de oorlog, tot het verleden. De commandanten der verschillende onderdelen zijn te Oslo bijeengeroe pen om zich over het resultaat te be raden. Maandagmiddag geraakte de circa 24- jarige G. J. Tuender tijdens werkzaam heden bij de melkfabriek Andi te An- gerlo beklemd tussen een aanhangwagen en het bordes voor de fabriek. De man werd zwaar gewond opgenomen en over leed korte tijd na het ongeval. 1stermorgen vertrok de zeer ondernemende Johan Vermaaren uit Badhoevedorp l'ar Indonesië- Vermaaren, die 29 jaar oud is, maakt de reis per scooter, die J self bouwde uit een autoped met hulpmotor. Hij kan in Nederland 'geen ssende werkkring vinden en zal nu trachten op de plantages in Indonesië aan y SÏQ9 te komen, om met het verdiende salaris zijn studie te kunnen bekostigen styjnaaren' die drie iaar rechtenstudie achter de rug heeft, wil namelijk zijn "die met Indonesisch recht voltooien. De reis zal circa anderhalf jaar vergen Sin Via FrankrVk< Spanje, Afrika, Transjordanië, Palestina, Irak, India naar ngapore gaan. Vermaaren heeft veertig bandjes bij zich, want die denkt hij op deze reis vel nodig te hebben. De bestaande vliegtuigfabrieken in Japan hebben reeds contact gezocht met Amerikaanse experts, terwijl de petro- leummaatschappijen zich zullen toeleg gen op de productie van brandstof voor straalmotoren. Andere fabrieken houden zich bezig met de productie van tita nium, een nieuw metaal, even sterk als staal maar bijna de helft lichter. Dit nieuwe metaal wordt reeds enige tijd toegepast in de Amerikaanse vliegtuig industrie. Het is nog niet uitgemaakt of de motoren voor deze vliegtuigen ook in Japan zullen worden vervaardigd of direct in het buitenland zullen worden besteld. De moeilijkheid is of de Japan se motorenindustrie in zo'n korte tijd een goede straalmotor op de markt kan brengen. Aan de andere kant is het echter eveneens twijfelachtig of de bui tenlandse fabrieken die tot hun oren in het werk zitten tijdig kunnen leveren. Op alle schepen, die hebben deel genomen aan de NATO-vlootmanoeuvre ,Main Brace", zijn 'gisteren herden kingsplechtigheden gehouden voor de Nederlandse 2e luit. t. z.-vlieger D. Lam- bregts uit Haarlem, die zoals ge meld Zondag tijdens een ongeval met zijn vliegtuig om het leven kwam- Van alle schepen hingen de vlaggen halfstok. In de kleine kapel aan boord van de „Eagle" werd een korte kerke lijke herdenkingsplechtigheid gehouden, die werd bijgewoond door Britse marine vliegers, officieren en manschappen, alsmede door Kapt. ter zee G. Koudijs van de „Karei Doorman", en twee Ne derlandse marine verbindingsofficieren, die als waarnemers aan boord van de „Eagle" zijn. Evenals bij schipbreuk op zee, I is bij schipbreuk in het leven redding mo Op het schiereiland bij de binnen haven van de Hoogovens te lJmuiden is Maandagmiddag een vijfjarig jongetje onder een instortende bunker bedolven en gedood. Er staan daar enkele bun kers, die destijds op los zand werden gebouwd. Tengevolge van de weers omstandigheden is dit zand er gedeelte lijk onderuit gewaaid, waardoor een bunker nog maar op een kleine punt steunde. Juist op het moment, dat de vijfjarige G. J. K., zoontje van een schipper uit Rotterdam, langs deze bunker liep, stortte zij in. De knaap werd onder de betonnen blokken dood gedrukt. De eerste president van Finland, Kaar lo Juho'Staahlberg, is op 87-jarige leef tijd in een ziekenhuis te Helsinki over leden. Hij was reeds enige tijd ziek. Na het onafhankelijk worden van Fin land was hij voorzitter van de commissie, die de Finse regeringsvorm uitwerkte. De regeringsvorm, die in 1919 door Mannerheim werd goedgekeurd, was voor een groot deel zijn werk. In 1919 werd hij door het parlement tot presi dent gekozen. Hij bleef tot 1925 in dit ambt. Staahlberg, die 28 Januari 1865 geboren werd, was doctor in de rechts wetenschappen en professor aan de universiteit van Helsinki. De 31-jarige waarnemend beheerder van de onderneming Mary-Wattie van de firma Tiedeman en Van Kerchem, de heer Swartz, is op weg van Ban dung naar de onderneming door een bende van vier man vermoord. De heer Swartz vervoerde 15.000 rupiah, be stemd voor het uitbetalen van loon. De schrijver Rulia, die met Swartz in de auto zat, werd eveneens gedood. Zoals gemeld, zal de Europese raad voor het kernphysisch onderzoek op 4, 5 en 6 October te Amsterdam bijeenkomen m het gebouw van de Koninklijke Akacfe- mie voor Wetenschappen. Een van de be langrijkste agendapunten op deze verga dering zal dan zijn de plaats, waar het Europees laboratorium voor kernphysisch onderzoek gevestigd zal worden. Gelijk bekend, dingt Nederland thans, naast Frankrijk. Zwitserland en Denemar ken mee om dit laboratorium te huisves ten. De argumenten, die Nederland voor de vestiging van dit instituut hier te lan de ter tafel zal brengen, zijn onder meer de volgende: Ten eerste zal er van Nederlandse zijde gewezen worden op de universiteiten en ho gescholen, die ons land bezit en op de twee belangrijke, door het rijk gesubsidieerde we tenschappelijke organisaties, namelijk de Ne derlandse organisatie voor het Zuiver We tenschappelijk Onderzoek en de organisatie voor het Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek. Onze delegatie, bestaande uit prof dr. S. R. de Grcot en drs. J. H. Bannier zal er voorts op wijzen, dat Nederland altijd ..het land der natuurkunde" is geweest, getuige De uit twaalf leden bestaande be manning van het Britse vliegtuig dat een week geleden een noodlanding heeft moeten maken in Noord-Groen land, bevindt zich nog steeds op het ijsplateau. Zij zijn erin geslaagd een korte rolbaan voor een reddingsvlieg tuig aan te leggen en hebben gemeld, dat de sneeuw thans geschikt is voor een landing door een met ski's uitge rust vliegtuig. Het Britse ministerie van luchtvaart heeft evenwel meege deeld, dat men de plannen om een met ski's uitgeruste Dakota te hulp te zen den, heeft laten varen, althans voor het ogenblik. De reddingspogingen worden door slecht weer bemoeilijkt. Zes Amerikaanse vliegtuigen zijn op de luchtbasis Thule in Noord-Groen land aangekomen om hulp te bieden. Er zullen ook twee Amerikaanse heli- copteres naar Thule komen. Volgens de berichten maken de twaalf man op het ijsplateau het best. De leider van de wetenschappelijke expeditie, Jim Simpson, voor wie het vliegtuig voedsel heeft uitgeworpen, heeft zijn kamp in de richting van het toestel verplaatst en geelt de beman ning raad, hoe in het Poolgebied te leven. Ir. M. H. Damme, oud-directeur-ge neraal van de P.T.T., is met een ern stige longontsteking in een ziekenhuis te Den Haag opgenomen. Ir. Damme is 75 jaar oud. Noordpool NOODLANDING Thule VLIEGVELDCH* GROENLAND CDENEMARKENi 500km |52393lV.PELT Blijkens de Staatscourant zijn in de week van 7 tot en met 13 September in het gehele land 101 nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven. De ze waren als volgt verdeeld: Groningen 10, Friesland 11, Drenthe 6, Overijsel 6, Gelderland 7, Utrecht 1, Noord-Holland 12, Zuid-Hclland 16, Noord-Brabant 20 en Limburg 10 gevallen. Maandag is de 35-jarige steenfa briekarbeider J. Hemme uit Ootmar- sum tijdens zijn werkzaamheden in de leemgroeve van de steenfabriek Schol ten te Ootmarsum onder vallend zand en vallend klei bedolven. Zijn mede arbeiders slaagden er eerst na circa twintig minuten in hem uit te graven; de levensgeesten waren toen reeds ge weken. H. laat een vrouw en vier kleine kinderen achter. de namen van de hoogleraren: Zeeman, Lorenz, Kamerlingh Onnes, Van der Waals en Kramers. Als volgend argument zal naar voren worden gebracht, hoe de studie van het kernphysisch onderzoek vooral na de twee de wereldoorlog hier met kracht ter hand is genomen en waarvan de onderzoekin gen o.a. in de laboratoria van de univer siteiten van Groningen, Leiden, Utrecht en Amsterdam het beste bewijs zijn. In Leiden is de naam van wijlen prof. Kramers en van zijn school maar al te bekend, in Utrecht werd een cascade-generator gebouwd, in Groningen en Delft een Van de Graaffma- chine voor de versnelilng van elementaire deeltjes. Amsterdam kan zich beroemen op de cyclotron gebouwd door de hoogleraren Bakker en Heyn. Het terrein van 20 a 30 hectare, dat Ne derland voor de bouw van dit laboratorium in de gemeente Arnhem wil aanbieden, zal voor de staf van dit wetenschappelijke cen trum grote voordelen opleveren. Het terrein bevat voldoende water en wordt doorsneden door een electrische kabel. De aanwezigheid van cïe Kemalaboratoria te Arnhem kan de staf van het Europese la boratorium voor kernphysisch onderzoek ook niet anders dan tot groot nut zijn. Arnhem is bovendien een cultureel cen trum en bij de wederopbouw van de stad is rekening gehouden met de bouw van vol doende hotelruimte en van gebouwen voor vergaderingen en bijeenkomsten. Bovendien is Arnhem een knooppunt van spoor- en wa terwegen en wanneer straks de grote auto wegen gereed zijn gekomen, is het van alle kanten zeer gemakkelijk bereikbaar. Een van de ontworpen autowegen zal langs het aa nte bieden terrein komen te lopen. Ook zal er van Nederlandse zijde op ge wezen worden, dat ons land altijd nog een „goedkoopte eiland" is, hetgeen zich ook in de lonen weerspiegelt. In 1950 bijvoor beeld was het uurloon van een bekwaam instrumentmaker in Nederland 0.34 dollar cent, in Frankrijk was dat 0.40, in Duits land 0.42, in Engeland 0.50, in Zwitserland 0.85 en in de Verenigde Staten van Ame rika 2.00 dollarcent. Het is een algemeen bekend feit, dat speciaal in Zuid-Limburg druk in voet balpools wordt gespeeld. De heer G. Laudy uit Sittard vulde vorige week een zgn. priorpool in tegen betaling van twintig francs. Hij raadde alle uitslagen van twaalf wedstrijden van clubs uit de Belgische eredivisie, eerste en twee de klasse goed, waardoor hij de winnaar- wordt van vermoedelijk 1.700.000 Belgische francs (ongeveer f 125.000). Toen hij gisteravond de organisatoren van de pool in Doornik opbelde bleek namelijk, dat zich nog niemand anders had gemeld. Het was de eerste maal in zijn leven, dat de heer Laudy in een voetbalpool meespeelde. Vier Amerikaanse oorlogsschepen n.l. het vliegkampschip Wright en de tor- pedobootjagers Dashiell, Caperton en Harwood, die deelgenomen hebben aan de oefening Grote Bras, zullen een be zoek aan Nederland brengen. De eerste drie zullen Donderdag 25 September om streeks acht uur te Rotterdam aankomen; de Harwood zal in Den Helder ligplaats kiezen Nieuwe methode Een dief te Prichard heeft een nieuwe methode van zakkenrollen uitge vonden- Zonder diens huis binnen te gaan, viste hij met een hengel, voorzien van snoer en haak, een portefeuille uit de broek van de bewo ner. De portefeuille be vatte zeven dollar. De dief gaat na dit succes voor een werphengel sparen. Moppentrommel is leeg De plaatselijke tele foondienst te Wenen is door een tekort aan goe de moppen gedwongen de plannen voor een telefo nische „grap-van-de-dag"- service te laten varen. De Weense telefoon dienst had onlangs het plan opgevat haar abon- né's in de gelegenheid te stellen dagelijks een goe de mop te laten horen, wanneer zij een bepaald nummer draaiden. Zaterdag hebben de kranten echter bericht, dat de telefoondienst er niet in geslaagd was vol doende grappen te vin den. „Tot in Duitsland toe werd gezocht", aldus een blad, „maar de Duitse moppen vermochten de directeuren niet de min ste glimlach te ontlok ken. Daarom is het pro ject opgegeven". De telefoondienst- wilde de „grap-van-de-dag"-ser- vice aan haar bijzondere dienstverrichtingen toe voegen. Zij geeft reeds sprookjes voor kinderen, een menu van de dag voor huisvrouwen en de voet baluitslagen voor de heren. Dezer dagen is de dienst weer met een nieuw idee gekomen: advertenties per telefoon- Grote zaken kunnen thans een nummer krijgen, waarop degenen, die op bellen, het een en ander zullen horen over de koop jes van de dag. Over prij zen en over de redenen, waarom zij juist in een bepaalde winkel moeten kopen. Op reclamezuilen in We nen stond dezer dagen: „Een ideale vrouw.... bel nummer B 22 2 90". Dui zenden dames, die dit nummer opbelden, hoor den de boodschap: „De ideale vrouw zult u aan treffen in de film van de zelfde naam, die in de laatste week van deze maand 'in verscheidene bioscopen in Wenen zal draaien". Vlucht om de wereld Met twee horloges om de polsen en de littekens van tien vaccinaties op de arm is de Franse jour nalist Jean Marie Audi- bert Zaterdag om 13.45 uur plaatselijke tijd van het Parijse vliegveld Orly vertrokken voor een vlucht om de wereld langs de normale luchtroutes. Hij hoopt Woensdag te gen lunchtijd in de Fran se hoofdstad terug te zijn. tAudibert hoopt het re cord te breken, dat in 1948 gevestigd werd door de Amerikaan Thomas Lamphier met vier da gen, 23 uur en 47 minu ten. Een van de polshor loges laat hij op Parijse tijd staan om er zeker van te zijn, dat hij Woens dag op tijd zijn lunch in Parijs krijgt wanneer de luchtvaartlijnen hem tenminste niet in de steek laten. Nu, dit laatste is reeds geschied- Hij zal waar schijnlijk Woensdag niet op tijd voor de lunch in Parijs zijn, omdat hij ze ven kostbare vlieguren verloren heeft, toen het vliegtuig, waarmede hij reisde, tussen Karachi en Calcutta motorpech kreeg. In 1889 was de Ameri kaanse journaliste Nellie Bly de eerste, die aan spraak maakte op de snelste tocht rond de we reld. Zij had 72 dagen no-, dio- (Van onze bijzondere medewerker) Het lijkt misschien nog wat vroeg, om, terwijl het nieuwe school jaar nauwelijks begonnen is, al de aandacht te vestigen op het eind van het schooljaar. De ondervinding leert echter telkens opnieuw, dat de ouders niet tijdig genoeg de koers kunnen be palen, langs welke wegen zij hun oudere kinderen verder willen leiden of laten leiden. En met die oudere kin deren bedoelen we in het bijzonder de leerlingen, die thans in de zesde klas zitten. Het. is voor deze kinderen thans de tijd om vast te stellen, wat er aan het eind van de zesde klas met hen gebeuren zal, of, om het nog enigszins voorzichtiger uit te drukken: thans, aan het begin van het zesde leerjaar, moet ouders en leerling duidelijk voor ogen staan, wélk doel nagestreefd moet worden. Het is funest te zeggen: We zullen wel zien, waar hij op het einde van het jaar geschikt voor is; we maken ons geen zorgen voor die tijd! Een dergelijke houding is beslist ver keerd. Natuurlijk is niets met zekerheid een jaar tevoren te bepalen. Voor de echte, maar weinige uitblinkers, die voorbe reidend hoger onderwijs zullen volgen, zijn de zorgen niet zo groot. Maar het overgrote deel van de zesde klas-leer lingen eist wel degelijk van tevoren de grootste aandacht. Zo gauw de eerste weken verstreken zijn en het eerste maandrapport binnen is, zal overleg tussen ouder en onderwijzer noodzake lijk zijn. De zogenaamde ouderavonden zijn hiervoor niet in dp eerste plaats geschikt. Dergelijke zaken eisen per soonlijk contact en een rustige bespre king. Er zijn scholen, waar een paar malen per jaar alle ouders afzonder lijk op vastgestelde tijden tot een dergelijk contact worden uitgenodigd. De grote belangstelling, die voor deze besprekingen aan de dag gelegd wordt, bewijst wel, dat we hier op de goede weg zijn. Andere scholen hebben daar voor geen vastgestelde uren, maar bie den na schooltijd toch voldoende gele genheid, om hoofd en personeel te spreken. Het lijkt echter, of sommige ouders naar school getrokken moeten worden, zeker in de mening verkerend dat alles automatisch gaat. Er staan aan het eind van de zesde klas zoveel we gen voor de vertrekkende leerlingen open, dat het bepalen van de koers goed en vroegtijdig overleg eist. Het lijkt ons daarom nuttig hier even aan te stippen, waarheen de leerling uit de zesde klas gaan kan. Om met de uitblinkers te beginnen; deze kunnen naar de verschillende in richtingen van hoger onderwijs. Dus gymnasium, lyceum, H.B.S. enz. Al is, zoals reeds gezegd werd, de zorg voor deze kinderen niet zo groot, enig over leg, naar welke inrichting de student moet, is zeker noodzakelijk. Laten de ouders echter niet te gauw zelf vaststel len, dat hun kind naar dat hoger onder wijs moet. De ondervinding leert nog steeds, dat veel te veel leerlingen op dat hoger onderwijs worden losgelaten, die het eerste jaar het beste al blijk geven, daar niet thuis te horen. Juist de twij felgevallen voor lyceum, Gym en H.B.S. geven de grootste zorgen. Wij hebben daarover in deze kolommen meerdere malen geschreven en zullen er vandaag niet verder op ingaan. Alleen: een vroeg tijdig kenbaar maken van wensen ten opzichte van hoger onderwijs voor mid delmatige leerlingen is dringend ge wenst. Nog maar al te vaak kofnt het voor, dat ouders van dit soort leerlingen, vlak voor het toelatingsexamen met hun verlangens te voorschijn komen. Al heel typerend was dit jaar een geval op een der Amsterdamse scholen, waar een va der kwam informeren of zijn zoon naar het Gym kon, toen niet alleen de in- schrijvingstijd verstreken was, maar zelfs de toelatingsexamens al gehouden waren. We dwalen even af, maar de opmer king moet ons toch van het hart: Er zijn nog te veel ouders, die volkomen afgaan op hetgeen de kinderen thuis vertellen of erger nog, niet vertellen. Zo blijven' zij vaak volkomen onkundig van de mededelingen, die door de school gedaan worden. Dat hier een persoonlijk contact een tien minuten spreekbeurt b.v. nood zakelijk is, behoeft feitelijk geen betoo' meer. (Vervolg op pag. 5) BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog. Matige, aan de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Vannacht in het binnenland zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.2918.34. Maan: 12.5420.01 Een negentienjarige dekknecht van de boot op Marken moest zich gisteren voor de Amsterdamse politierechter verantwoorden omdat hij een tienjarige Markense jongen enige malen met het hoofd onder water van de Marker- haven heeft gehouden. Hij had de jongen aan zijn benen ge pakt en hem met het halve lichaam in het water gehouden. „Ik dacht dat hij me wilde verzuipen", zei de jongen, toen hij gistermorgen als getuige werd gehoord. De dekknecht zeide veel last te heb ben van de Marker jongens die op de boot klimmen en dan gevaar lopen dat hun been door de staaldraden, waar mede de boot aan de oever vastzit, wordt afgekneld. Hij had nu maar eens een voorbeeld willen stellen maar ont kende dat het hoofd van de jongen onder water was geweest. De Officier van Justitie vond het een ergerlijk geval. De jongen had het vieze havenwater kunnen binnenkrijgen met alle gevolgen van dien. Hij eiste 75.boete. De rechter maakte er ƒ50.— van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1