Verkeers boulevard Kennemerweg niet Orionw eg- aanvaard Show van maatkleding Krelagehuis BEHOUD VAN NATUURSCHOON EIST ANDER TRACE in PATER H. J. JANSSEN VIJFTIG JAAR JEZUÏET r Herboren Wilhelminastraat Hoe spelen de R.K. clubs? Nieuwe brug te Alphen aan de Rijn officieel geopend GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND J. G. MARTIN ZONEN S5K DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 JUBILEA BIJ DE BELASTINGEN ZILVEREN JUBILEUM De lekkernij-expositie Klaverjassen bij H.B.C. afd. tafeltennis „Het Witte Paard" Burgerlijke Stand Rest uitbreidingsplan goedgekeurd Discussie-avond N.K.S. District Haarlem 'T DANSSEIZOEN BEGINT 15 OCTOBER... DANS-ACADEMIE (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijvingen voor R.K. J Dans-Academie r 11-12 dagelijks v 1417 uur (l9—21 MARTIN Schagchelsfraat 29 - Haarlem Tel. 10806 T afeltennis R.K. successen in Stad-Haarlem tournooi Spoorwegarbeider tussen wagons Succes voor Haarlemse Kleermakersbonden Verduistering en bedrieglijke bankbreuk Vertegenwoordiger en zijn patroon aangehouden In het kort Zondag viering in Haarlem HEEMSTEDE Biljarttournooi in „Het Wapen van Heemstede" ZANDVOORT E.H.B.O.-cursus f Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van Ne* Yori PAGINA 2 Genootschap Nederland-Engeland De vis in zijn natuurlijke kleuren Rangeerder van treinstel gevallen Staatsvissershaven- bedrijf gaat zelf water winnen Korea-vrijwilligers in ons land terug Brug der suchten eindelijk ontlast COON OPtHBABE VERKEN-MAARLEft Het door Ged. Staten van Noordholland goedgekeurde uitbreidingsplan „Omge ving station Bloemendaal". Alleen de geprojecteerde weg OrionwegKenne- merweg onder de spoorbaan HaarlemAlkmaar zal een ander tracé krijgen. Links van de verlengde Orionweg is het complex van het tweede R-K. Lyceum voor jongens door zwarte blokken aangegeven (met de bouw zal waarschijnlijk dit jaar nog begonnen worden). De met B. gemerkte blokken geven de huizenbouw met drie woonlagen aan; C. duiden op eengezinswoningen; D. wordt een wijk- garage; E. een winkelcentrumF. een kerk en Hstelt de nieuwe ondercentrale van de telefoon voor Haarlem-Noord en Bloemendaal voor. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een verblijdende beslissing ge nomen ten opzichte van het vraagstuk of er een verkeersboulevard moet komen, welke een verbinding zou brengen tussen de Orionweg te Haarlem en de Ken nemerweg te Bloemendaal, vlak langs een daartussen gelegen zeer oude boerderij en door een weiland, dat een onvolprezen stuk natuurschoon betekent aan de rand van de kolossale stadsbebouwing. Het besluit van de gemeenteraad van Haarlem om deze weg te doen aanleggen via een uitbreidingsplan is niet goedgekeurd, al zal nu een nieuwe verbinding op een andere plaats gezocht moeten worden, want het verkeer kan er niet langer buiten. Tegen een dergelijke verbinding hebben wij ons indertijd niet verzet, maar wèl tegen de geprojecteerde weg, die bovendien het landelijk aspect bij „Wildhoef" ernstig zou schaden. mendaal hun standpunten toe, waar van wij een verslag gaven in onze courant van 19 Augustus 1952. Gedepu teerde Staten' hebben bij hun uitspraak alle bezwaarschriften, behalve dat van Bloemendaal, niet ontvankelijk verklaard, omdat adressanten niet zijn te beschouwen als belanghebbenden ingevolge art. 37 van de Woningwet. Overigens hebben zij overwogen, dat het hun voorkomt, dat Bloemendaal tegen het gekozen tracé niet geheel ten onrechte fulmineert. Met het oog op het verkeer is het echter anders- zijds noodzazkelijk, dat er een verbin ding voor het autoverkeer komt tus sen de Kleverlaan en Santpoort, daar het niet aangaat langer een grote om weg van de automobilisten te vergen. Met het gemeentebestuur van Bloe mendaal stemt het provinciaal college in, dat de oplossing, zoals in het on derhavige plan gekozen, bij eventuele verdere uitwerking op het gebied van Bloemendaal zal leiden tot aantasting van het in deze gemeente ter plaatse aanwezige landschapsschoon. Daarom stemmen Ged. Staten er mee in, dat voor deze verbinding een beter tracé, moet worden gezocht. In verband daarmede dient het noordelijk gedeel te te worden uitgezonderd. Tegen de rest van het plan bestaat bjj het colle ge geen bezwaar. Wij herinneren er aan, dat burge meester Cremers bij de behandeling voor de commissie reeds gezegd heeft, dat over een ombuiging van het tracé te praten zou zijn. De Haariemse raad zal nu een andere oplossing moeten goedkeuren, die waarschijnlijk in noor delijker richting zal liggen. Op Zaterdag 11 October zal de heer H. IJ. Visser gehuldigd worden bij ge legenheid van zijn veertigjarig jubileum bjj de Rijksbelastingen. Op 1 October 1939 werd hij benoemd tot ontvanger der directe belastingen, nadat hij jaren tevoren al hier werkzaam was geweest als controleur der grondbelastingen. De heer C. Koning, hoofdassistent- sectiechef, viert zijn veertigjarig jubi leum op 1 October en de heer J. Bor ger, hoofdassistent-titulair, op 26 Sept. Het feest van de laatste wordt gecom bineerd met het afscheid wegens het bereikep van de pensioengerechtigde leeftijd. Donderdag 25 September herdenkt de heer F. B. Lanfermeyer de dag, dat hij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij de meubelmakerij van B. J. F. Spierings te Haarlem. De ju bilaris zal in zijn woning aan de Flo- resstraat 92 ongetwijfeld velen moeten begroeten. In de jury, die het beeldhouwwerk van chocolade-suikerwerk en cacao boter, ingezonden door een aantal Ne derlandse banketbakkers op de tentoon stelling in de Vleeshal zal beoordelen, heeft ook zitting genomen de bekende beeldhouwer Hildo Krop. De AVRO zal Vrijdag een televisie uitzending verzorgen van wat er te zien is op de banketbakkerstentoonstel ling in de Vleeshal. Na het grote succes van de klaverj as- avond op 10 Sept., waar door 84 deel nemers met veel animo om de fraaie prijzen werd gespeeld, zal op Woensdag 24 Sept. de tweede avond volgen. Fraaie persoonlijke prijzen staan we derom op de gelukkige winnaars te wachten, bovendien zijn er nog 2 extra- prijzen voor diegene, die op beide avon. den het hoogst aantal punten heeft be haald. Déze 2de avond wordt wederom in het R.K. Verenigingsgeb. aan de Heren weg gehouden. Zaal is open om 7.30 uur. Inschrijving tot uiterlijk 7.45 uur aan de zaal. De competitie-uitslagen waren: groep 1: Reeuwijk Sr.H. Happel 0—1, W. Happelv. Emmerik 01, Comans Klein H. Happel—W. Happel y31/2; groep 2: Spoor—Bleekemolen 1—0, v. d. StoopReeuwijk Jr. Vz, Bankenv. d. Valk 01; groep 3: v. StraatenHoldorp 01, v. d. Berg Blom 1—0; groep 4: Schoorl—Cornelis- sen 10, BakkerStevens 01, v. d. ReepBosland 1—0, Huneker—Stevens 10, CornelissenBakker Vz, Bos landde Vos 01. v. d. Puttev. d. Reep 'A—V-i. Geboren: J. S. Veenis—Vos z., C. Chr. Koek—Orth z., A. W. de Nijs—van der Worp z., J. van der WorpBlan- sert z., C. M. J. van LeeuwenLogger z., M. van EsZaremba z., C. van Steijn van den Berg z., M. A. Nahuijsen— van Vliet z., L. SieraadMeijer z., M. BlommaertSchipper z., Th. A. Haan— Bougé z„ A. A. J. Boeldagen—Schmidt z., H. van OpzeelandKion d., J. IJ1- stra—Klooster d., C. W. H. PrinsEl frink d., J. Smit—Groenendaal d., G. M. C. Weijersvan Brero d., C. Th. Kuy- per—van Bruggen d„ D. Dankelman— Vroegh d., S. A. P. André—Lantinga <i., M. van Kouteren—Fransen d. Overleden: Chr. Barends 77 j., Har- menjansweg, J. A. van den Eijkhof 66 j De Haarlemse raad stelde op 29 Au gustus 1951 een gedeelte van het uit breidingsplan „Omgeving station Bloe mendaal" vast, van de te verlengen Orionweg langs de spoorbaan Haar lemVelsen naar de voetgangerstun nel en zo weer naar het Oosten via de bestaande bebouwing. Tegen dit be sluit werden bij Ged. Staten verschil lende bezwaarschriften ingediend. Door het gemeentebestuur van Bloe mendaal (dat een nieuwe verbinding in het geheel niet nodig achtte), door de A.N.W.B., de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en de Com missie van Landschapsschoon voor het Noorderkwartier van Kennemerland. In een openbare zitting van een com missie uit het provinciaal college op het Haarlemse stadhuis, lichtten de burgemeesters van Haarlem en Bloe- FILMS: Rembrandt: Tijden: 2, 4.15, 18 j. Verboden verhouding" 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geen uitweg" (No Way- out). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag twaalf" (High Noon). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9 15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen, waaronder opening van de Statea-Generaal. Frans Hals: „Het liefdeleven van Car men" (The Loves of Carmen). In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Scarlet Angel" (Café „De rode engel"). In technicolor. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderrechter grijpt in" (I be lieve in You). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4 30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu" en „Robin Hood Jr.". Toegang: 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 23 September Oude of St. Bavo: Orgelconcert 's avonds van 89 u. door Herman Nieland uit A'dam. Stadsschouwburg: Het Amsterdams Toneel „Miss Poes", 8 uur. Woensdag 24 September Stadsschouwburg: De Kennemer Kunst kring: „Jong zijn we maar éénmaal", 8 u. Minerva-Theater: ..De goede aarde", Paul Muni (the good earth), 's middags 2.30 uur, 's avonds 8.15 uur. Wij herinneren er nog eens aan dat heden in Café-Rest. Brinkman aan het Plein, hoek Tempeliersstraat aanvang 8 uur de Commissie van Katholiek Voetbal in het District Haarlem van de NKS een Discussie-avond organiseert voor de R. K. Sportofficials uit het Haarlemse District. Als inleider treedt op drs. J. J. A. Vollebergh, leraar aan het Gemeen schappelijk Instituut voor toegepaste Psychologie te Nijmegen, die zal spre ken over Sportvereniging en Opvoe ding. Na deze inleiding zal er voldoen de gelegenheid zijn om over dit be langrijke onderwerp van gedachten te wisselen. De Commissie vertrouwt er op, dat talrijke R. K. Sportofficials aan7 wezig zullen zijn. Advertentie Zondag j.l. vond het eerste tafelten- nis-treffen plaats in het nieuwe seizoen, tijdens het tournooi dat gehouden werd in gebouw „Stad Haarlem" in de Jans straat. Dit tournooi mag zeker in alle op zichten geslaagd genoemd worden. De deelname, ruim 70 inschrijvingen, was behoorlijk, de organisatie verliep vlot de prestaties stonden op zeer behoorlijk peil, en wat zeer belangrijk is, er heer- te een buitengewoon prettige en spor tieve sfeer. Ook ditmaal bleek helaas weer, dat de jeugd, hoewel zeer zeker in sterkte toenemend, nog steeds niet in staat is in de hoogste klassen een prestatie van de eerste rang te leveren. Zo zagen wij bijv. in de finale van de Overgangsklas se weer twee oude bekenden, n.l. E. v. Abbevé (Heemstede) en P. Hoonhout (Winfried). Het was een eindstrijd die het aankijken zeker waard was en ein digde in een 2114 en 2220 zege voor v. Abbevé. In de eerste klasse waren het J. de Kok (H.B.C.) en G. Oudt (Heemstede) die tot de finale wisten door te dringen, waarbij Oudt aan het langste eind trok en in straight games met 2117 en 2118 zegevierde. De Kok probeerde het in de tweede klasse nog eens, in de finale tegen de Aalsmeerse speler J. Jongkind, maar kon het ook hier niet tot een overwin ning brengen (2110, 1221, 1521). De finale van de derde klasse was ongetwijfeld de meest geslaagde van het tournooi. Hier kwamen twee jonge en vurige spelers tegen elkaar achter de tafel, n.l. B v. Eyk (ProWaNo) en N. Janssen (Tybb). Er werd met veel overgave gespeeld, zonder dat een puntje nutteloos werd geschonken. Het was tenslotte v. Eyk, die de zege in de wacht sleepte, maar had Janssen ge wonnen, dan had tóch niemand kunnen zeggen dat hij dit niet verdiend had. De cijfers spreken hier een duidelijke taal: 21—12, 18—21, 22—20! Ook in de vierde klasse werd menige aardige partij te zien gegeven. Jammer was het daarom, dat de finale hier te gen zo sterk afstak. Het ging hier tus sen J. de Ridder (Winfried) en K. Jan maat (H.B.C.), die beiden zeer voor zichtig speelden en slechts zelden een goede aanval te zien gaven. Dit gaf uit eindelijk tot resultaat een 2116, 1721 en 2220 zege van De Ridder. In de derde klasse dames was het een complete Heemsteedse affaire, tussen mej. N. Lieffering en A. v. Duyn, waarvan de eerste tenslotte met 211 en 215 won. In de finale vierde klasse dames had mevr. G. Hoonhout het niet bijster moeilijk tegen mej. A. Gerharts (Pro WaNo). Zij won verdiend met grote cijfers: 219 en 2113. Op het stationsemplacement in IJmui- den-Oost is hedenmorgen om vijf uur de 37-jarige los arbeider van de Neder landse Spoorwegen F. K. bij het over stappen van de ene wagon op de andere, tussen deze wagons gevallen. Met een ontwrichte arm is hij door de heer A. P. Bakker naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. De gezamenlijke Haarlemse kleerma kersbonden organiseerden in samenwer king met de Rotterdamse sniischool een modeshow welke in het Krelagehuis werd gegeven. Modeshow is een magisch woord, dat de belangstelling van velen wekt. Die was dan ook goed merkbaar, de zaai gonsde en de gastheren werd tenslotte verzocht hun stoelen af te staan. Nu is een show van maatkleding Wel iets bijzonders. Te veel immers zijn wij gewend onze kleding te kiezen uit enor me rekken waarop vele stuks van een zelfde model voor de verkoop gereed hangen. Maatkleding heeft zelfs een iet wat ouderwetse klank gekregen, dat maatkleding niettemin modern kan zijn is gisteravond bewezen. De voerdelen van maatkleding zijn zonder meer duidelijk. Stel u voor u kiest een mantel; naast het feit dat kleur, model en materiaal bijna onaf hankelijk van elkaar gekozen kunnen worden, is de mantel van het begin tot het einde door dezelfde man, en spe- 17 September is door de recherche aangehouden als verdacht van verduiste ring van ongeveer 7000 gulden en tevens ingesloten, de 27-jarige A. S. uit Haar lem. De jongeman wordt er van verdacht, in de loop der maanden gelden te heb ben geïnd, maar deze niet te hebben af gedragen aan zijn patroon, een grossier in slagersbenodigdheden te Haarlem. Zaterdag j.l. is tegen deze zelfde jon geman, terwijl hij reeds was ingesloten, proces verbaal opgemaakt terzake van een bedrieglijke bankbreuk, omdat hij in staat van faillissement verkerende, tantièmes tot een bedrag van 4000 gul den, welke hij eerst van zijn patroon zou ontvangen, niet aan zijn curator had opgegeven. Gisteren is als medeplichtige aan deze bedrieglijke bankbreuk, aangehouden, de bovengenoemde 33-jarige Haarlemse grossier, tevens de patroon van de 27- jarige A. S., omdat hij, wetende dat A. S. in staat van faillissement verkeerde een afspraak met deze maakte, waarbij werd bepaald, dat hij de tantièmes na beëindiging van het faillissement zou ontvangen. De heer Neep, eigenaar van het „Kin derparadijs", heeft het door hem zelf vervaardigde poppenhuis ter beschik king gesteld aan de afd. Zandvoort van het Ned. Rode Kruis. Dit wordt de hoofdprijs van een binnenkort te orga niseren loterij. Zondag 28 September herdenkt pater H. J. Janssen S.J. het bijzondere feit, dat hij vijftig jaar geleden intrad in de orde der Jezuïeten. Ter gelegenheid van dat gouden jubileum draagt pater Jans sen die dag een plechtige H. Mis op 's morgens om negen uur in de Sint Josephkerk aan de Janstraat. Aan deze plechtigheid zal ook de koorschool der kathedrale basiliek onder leiding van dr. A. I. M. Kat haar medewerking ver lenen. In de pastorie is er die dag van half één tot half twee uur gelegenheid de jubilaris te feliciteren. Dat pater Janssen een lange staat van dienst op zijn naam heeft, moge blijken uit het vele werk, dat hij op zo ver schillend terrein heeft verricht. Geboren in Haarlem studeerde hij van 1893 tot 1899 aan het klein-seminarie Hageveld te Voorhout. In dat jaar begon hij zijn theologische studie in Warmond, maar in 1902 deed hij zijn intrede bij de Jezuïeten. Tot 1905 verbleef hij in „Ma- riëndaal" in Grave, waar hij het novi ciaat en scholasticaat doormaakte. Van 1905 tot 1908 was hij werkzaam in „St. Louis" bij de paters der Parijse pro vincie, die verbannen waren uit Frank rijk. Vervolgens was hij vier jaar on derprefect op het St. Willibrord-college te Katwijk aan den Rijn en behaalde hij in 1911 de acte M.O. Frans. 'Tijdens de jaren 1912—1915, toen hij Maandagavond werden in „Het Wa pen van Heemstede" de biljartwedstrij den om het persoonlijk kampioenschap vijfde klasse van het district Haarlem van de Kon. Ned. Biljartbond geopend door de biljartvereniging „Het Wapen van Heemstede". De voorzitter van deze vereniging, de heer P. Goemans, sprak een woord van welkom tot de deelne mers en de aanwezigen en ook de heer P. Wagenaar, voorzitter van het district drukte in een korte toespraak zijn vreugde uit over de belangstelling en hoopte dat ook nu weer de wedstrijden een goed verloop zouden hebben. De uitslag van deze eerste avond ludit: Hooidonk-v. Dam v- Dam Bos Akkerman Diependaal Oosterling Goemans Weber Hooidonk Diependaal De wedstrijden voortgezet. 50 50 35 10 1.43 2 50 45 35 5 1.29 0 50 47 35 5 1.29 0 50 50 47 8 1.06 2 50 24 33 4 0.73 0 50 50 33 8 1.52 2 50 36 31 10 1.16 0 50 50 31 6 1.61 2 50 50 39 6 1.28 2 50 27 39 5 0.69 0 worden hedenavond De afdeling Zandvoort van het Ned. Rode Kruis en de Zandvoortse Red dingsbrigade zullen /ederom een Gasthuisvest, H. C. Jas, 77 j„ Gedempte E.H.B.O.-cursus houden. De cursus Raamgracht, J. Bontekoe 85 j., Amster damsevaart, H. de Graaff 2 j., Hazepa- terslaan, E. C. TimmersWalkers 50 J. Bilderdijkstraat, D. R. van der Ploeg— Smits 31 j., Zijlweg, A. W. J. Thijssen 79 j., Hagestraat, P. van Andel 69 j„ Hazepaterslaan, P. Vos 73 j. Harmen- jansstraat. vangt aan op Donderdag 2 October en wordt om de veertien dagen gegeven in hotel Keur, Zeestraat. Als cursist kun nen zich aanmelden dames en heren van 18 jaar en ouder- Schriftelijke aan melding bij de heren H. de Jong, Oran jestraat 14 en A. Loos, J. P- Heijeplant- soen 4. A - A Dit is dan het resultaat van de vele voorjaar 1951 vooraleer de aannemer werkzaamheden, die gedurende enige het werk kon opleveren. De straten- jaren de bewoners van de Wilhelmina- makers kwamen en in korte tijd was straat geplaagd hebben. De straat kreeg de straat weer berijdbaar. De grond al een geheel ander aanzien, toen de diende echter te zakken en als gevolg bomen, waaronder onze grootouders daarvan ontstonden al spoedig kuilen beschutting vonden tegen felle zon en en cake-walks, die de' nodige narigheid regen, gerooid werden. Wat een boule- veroorzaakten. Eerst toen de grond vast vard, zei de ene partij Wat een zonde! was geworden begon Openbare Werken zei de andere. In Mei 1950 werd het ge- met de fundatie van het wegdek en de hele wegdek ondersteboven gehaald, definitieve klinkerbestrating. Dit onder- Bulldozers en heimachines verschenen deel van het werk is zeer vlot ver en een groots rioleringsplan begon, dat lopen en thans mag de in 1879 aange- echter nogal wat vertraging had door legde Wilhelminastraat met, recht een de oude funderingen van de gewelf- brede boulevard voor snelverkeer ge- riolen De straat moest tot op 5 meter noemd worden. Het systeem der in- diepte' drooggemalen worden, terwijl de hammen voor parkerende auto's zal regen in overvloedige hoeveelheden de zeker aan de verwachtingen beant- baas trachtte te blijven. Het werd woorden. zijn theologische studie in Maastricht voltooide, werd hij in 1914 priester ge wild en had hij een jaar lang de zorg voor de Frans sprekende Belgen, die tij dens de oorlog over de grens kwamen. In 1916 werd hij benoemd tot leraar- Frans aan het Ignatius-college te Am sterdam, een jaar later werd hij prefect te Katwijk en van 1918 tot 1922 was hij leraar-Frans aan de nieuwe H.B.S. in Den Haag. Daarna vertrok hii naar Nij megen, waar hij 1 jaar kapelaan was en 6 jaar het pastoraat uitoefende aan de kerk aan de Molenstraat; vandaar werd hij benoemd tot rector van het St. Cani- sius-college in Nijmegen en vervolgens was pater Janssen tot 1940 pastoor van de St. Ipnatiuskerk te Rotterdam. De zeven volgende jargn zag de O.L. Vrou- wekerk in Den Haag hem als haar pas toor en sedert 1947 is hii operarius aan de Molenstraatkerk te Nijmegen. Woensdag 24 September Hoog watert 6 20 u. en 18.38 u. Laag water: 2.09 u. en 14 15 u. (Nlet-officiële Koers) Vorig Opening slot 23/9 3% Nederl. 1948 89% 3% pCt Nea I960 B344 3-3% Nederland 1947 9074 90 jt 3 Ned 62-64 hei -fac 92% tnschi Grthk 48 3 oCt Ned Handel Mt1 eert 144 44 A.K U 154 151 Van Berkels Patent 98 Calvê-Delft eert 112% Van Gelder 114 Kon Hoogovens eert 154 Unilever cert. 174% 174 Ned Kahe) 190% Philips 155% 156% Kon Petroleum 315% 72% 315% ..Amsterdam' Rubber Roll Amerika L(m 144 Kon N Stoomb M1J 127% 127 Ned Scheepv Unle 121% 130% H V A 87% 87% Deli Mil cert 66% 19/9 22/9 Anaconda Copper 103i 40% Bethleliem Stee) 18% «9 Chrysler Corp. 83 33',4 General Blectric 01 62% General Motors 39% 59% Hudson Motors 16% 16% Kennecott Copper 73'/» 73% Montgomery Ward 50% 60',7 North American Can 22% ?2'/s Radio Corp 27% 28% Republic Steel 33% 38% Shell Oil 72% 72% Southern Pacific 41% 41% Southern Railway 63% 64% Tidewater 21"z 21% U.S. Steel 38% 38% ex div. ciaal voor u gemaakt. Het handwerk, dat wil hier zeggen de zorg waarmee het is gemaakt, blijft merkbaar totdat de mantel versleten is; en daar gaan vele jaren overheen. Want er is nog een voordeel dat misschien niet zo dui delijk naar voren treedt, maar dat toch ook even aangestipt dient te worden: een goede kleermaker houdt van zijn vak en dit blijkt vooral bij het snijden en maken, maar ook bij de keuze van het materiaal, hij werkt alleen met goede stoffen, die lang gedragen kunnen worden zonder model te verliezen. Dit nu was het meest opvallend bij deze show. De materialen en daarmee samen hangend, de kleuren, waren prachtig. Enkele modellen willen wij even be schrijven. De eerste mantel van een groen-zwarie wollen stof, toonde de zo moderne lage mouwinzet. Dit model was wijd in tegen stelling met een andere effen groene mantel die eerst onder de bruin suède ceintuur wijd uitviel. Hoewel er over wegend swaggers getoond werden, kon ook de aange sloten mantel die alleen in de rug een ceintuur had, de goedkeuring van het pübliek weg dragen. Naast het vak manschap van de kleermaker, dat in mantels en mantel- costuums duidelijk tot uiting kwam, bleek het vakwerk van de bontwerker uit de vele mantels en korte jasjes Ook bij deze modellen bleek de voorkeur van de hoge flat teuze en heerlijk warme kraag. Op vallend was bij de verschillende mo dellen de bijzon dere manchet wel ke werd gevormd door een in do breedte aangesne den mouwdeel, dat werd teruggesla gen Rest ons nog te vermelden dat m figuurlijke zin de bij alle modellen gekozen hoeden van een Haarlemse firma een pluimpje gegeven, verdienen. op Zondag 28 September VelsenVitesse DEMPurmersteyn LFC—TYBB HBCHPSV DSSOnze Gezellen ADO—DJK ASCLisse MeervogelsUSVU Gr. Willem IIConcordia Lugdunum—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge correspondeerd. Binnenkomende klach ten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig ge rectificeerd. Meent men, dat de thuis club wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toegekend. In het Krelagehuis te Haarlem is Maandagavond door de gezamenlijke kleermakers van Haarlem een modeshow die een grote belangstelling van het publiek ondervond. Het Genootschap Nederland-Engeland, waarin opgenomen de English Associa tion en Haarlem Branch hebben voor het komende seizoen een interessant programma samengesteld. Op 14 Octo ber zal George Hatherill een lezing hou den over Scotland Yard. Op 17 October zullen de Oxford en Cambridge Univer sity Players in de Haarlemse Stads schouwburg een voorstelling geven van „The Taming of the Shrew" van Shake speare. Verdere bijeenkomsten vinden plaats in November, Januari, Februari en'Maart. Het Sgferetam'at van hét ge nootschap is gevestigd Amaryllislaan 3, Heemstede. Naar. wij vernemen is een plaat met vissoorten in hun natuurlijke kleuren, zoals deze in de visserij plaatsen door trawlers, loggers en kotters worden aangevoerd, momenteel op de pers en kan de verschijning hiervan over en kele weken tegemoet worden gezien. Het is een uitgave van het voorlichtings bureau voor de voedingsraad, afdeling vis, in samenwerking met het bedrijf schap voor visserijproducten. De teke ningen werden op bijzonder nauwgezette wijze in kleur vervaardigd door de heer C. de Vries uit Zaandam. Op de ach terzijde van de plaat komt een verkla rende tekst, bevattende de naam van de vis in de verschillende talen, zijn ken tekenen en de begrenzingen van het spreidingsgebied. De plaat is uitermate geschikt voor gebruik op de scholen en zal ook in de bedrijven, die rechtstreeks of zijdelings aan de visserij verwant zijn, een stijlvolle en practische wand versiering vormen. Op het eerste perron te Amersfoort is gistermorgen de rangeerder H. van der Logt van een treinstel gevallen en be kneld geraakt tussen de treeplank en het perron. Hij had gelukkig de tegenwoordigheid van geest zijn lichaam zoveel mogelijk op het perron te werken, waardoor al leen zijn been in de klem kwam. De GG en GD was onmiddellijk ter plaatse en bracht hem over naar het St. Elisa- bethsziekenhuis, alwaar bleek dat de toestand gelukkig nogal meeviel. De heer Van der Logt is niet buiten bewust zijn geweest. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJ- muiden koopt tot nu toe het benodigde leidingwater van de gemeente Velsen. Het volgend jaar zal hierin echter ver andering komen, omdat het bedrijf dan zelf water zal gaan onttrekken aan de bodem. De plannen daartoe worden ont worpen door het rijks-instituut voor d'fihkwaïterVotifzletilTig- te "s-Gravenhage, dat binnenkort de uit te voeren werk zaamheden zal aanbesteden. De hoeveelheid water, die van de ge meente Velsen jaarlijks werd ingekocht, is in de laatste tien jaar tot meer dan het dubbele gestegen. De laatste gege vens, die hiervoor beschikbaar staan, zijn ontleend aan het jaarverslag van het Staatsvissershavenbedrijf over 1950. toen in totaal 226.825 m3. werd ingekocht te gen 99.497 m3. in 1941. In die periode steeg de hoeveelheid water, welke door het Staatsvissershavenbedrijf doorver kocht werd aan schepen, van 24.859 m3. in 1941 tot 51.621 m3. in 1950, terwijl door huurders van pakruimten en parti culieren in 1941 werd afgenomen 50.463 m3., wat in 1950 gestegen was tot 152.345 m3. De hoeveelheid water, die nodig was voor het schoonhouden van hallen en dienstgebouwen liep, na een piek in 1942, weer regelmatig terug en daalde tot 22.859 m3. in 1950, wat nog minder is dan in 1941, toen hiervoor 24.175 m3. nodig was. Ook in andere opzichten heerst er be drijvigheid in de onmiddellijke nabij heid van de watertoren van het Staats vissershavenbedrijf. Juist achter de kom van de Vissershaven is het wegdek ge deeltelijk opgebroken voor riolerings werken, welke weer verband houden met de aanleg van nieuwe wegen. Het terrein wordt daar namelijk bouwrijp gemaakt, o-.a. in verband met de plannen om daar het laboratorium voor visserij- enderzoek te vestigen. Met een Amerikaans troepentransportschip arriveerden Zondag j.l. zeven Korea vrijwil ligers, onder wie vier gewonden, in Bie- merhaven. De militairen, die 16 Augustus j.l. uit Korea vertrokken waren, hadden een voortreffelijke reis gehad en waren vol 'of over de verzorging aan boord. In de loop van de dag vertrokken zij met de Scandi- navië-express naar Nederland. (Van onze correspondent) Alphen aan den Rijn dat sedert een kwart eeuw in zijn vooruitgang sterk werd belemmerd door het gebrek aan goede oeververbindingen over de vele wateren welke deze streek doorkrui sen, beleefde Maandag zijn gloriedag. De openstelling van de nieuwe provin ciale brug over de Rijn was daartoe de aanleiding. Het gemeentebestuur heeft deze gelegenheid aangegrepen om zijn vreugde naar buiten te tonen en om zijn dankbaarheid aan de dag te leg gen bij die instanties die met bekwame spoed werken aan de verlossing van de gemeente uit haar isolement. Nadat in de moreenuren het gemeen tebestuur aan een groot aantal jour nalisten mededeling had gedaan over de belangrijke bouwobjecten welke in deze 200-jarige gemeente in uitvoering zijn of in plannen gereed liggen, w.o. die voor enkele honderden woningen, voor een nieuw fabriekscomplex van De Baronie, werken welke stuk voor stuk millioenen kosten, toonde het gemeentebestuur zich in de namiddag een goed gastheer voor een groot aan tal eregasten. Burgemeester Witschey uitte zijn grote dankbaarheid voor de nieuwe brug, die weliswaar hoofdzakelijk voor het grote verkeer van Zuid naar Noord en omgekeerd dient, maar juist hier door wordt ook de te nauwe doorgang in het hart van de gemeente via de Alphensé brug, die al sedert vele ja ren terecht de bijnaam: „brug def zuchten" heeft verkregen, van de over last van het grote verkeer bevriid. Door de gunstige ligging van AlpheU aan den Rijn, op slechts enkele tientallen kilometers afstand vab de steden van Holland: Amster dam, Gouda, Rotterdam, Delft, De" Haag, Leiden en Haarlem is deze gemeente door de overheid aangewe zen voor industrialisatie Hier is ge' schikt industrieterrein aanwezig me goede stevige zandbodem, aan wate' en landwegen. Wijzend op de grote mogelijkheid tot vestiging van industrieën noem? burgemeester Witschey het waanz1' om kostbare cultuurgronden, b.v. <*j van het Westland op te offeren aan uitbreiding van Den Haag met indW trieën, terwijl het arbeidsvraagstuk daarmede niet opgelost, maar vergr° wordt voor die stad. Nadat nog enkele spekers het woof hadden gevoerd, begaf het grote zeischap zich naar de nieuwe provi' ciale brug bij Gouwsluis, welke of1 cieel werd geopend. A Uiteraard ging een en ander gepa?% met enorme belangstelling van de W van'de burgerij. 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2