Aangevallen legers dwingen vijand tot de terugtocht Steun uit de lucht echter onvoldoende Koers bepalen ëtèc d&ïlooxmafi von NEUROSE, een volksziekte Katholiek werk voor de geestelijke volks gezondheid in beginstadium Charlie Chaplinik ben SCHEEPVAARTBERICHTEN r Nederlanders vuren bij tankaanval op eigen troepen J uinPlan-Speidel? Plan-Shape! Het begon aan beek en aan rivipr individualist en geloof in de vrijheid een Wij luisteren naar J DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 PAGTNA 5 Doel van Hold Fast bereikt Geen entréegelden voor openbare weg Besturen van verenigingen in moeilijkheden GOMMANDO'S NAAR SURINAME Oude kerk bij het graf van Lazarus Pensioenpremie voor landarbeiders 28 September hoger Dit is geen tijd voor grote kunstenaars (Van onze speciale verslaggever) SENNELAGER, hedenmorgen. Maandagmiddag klokslag twee uur zijn de geallieerde herfstmanoeuvres Hold Fast >n West-Duitsland geëindigd. Hoewel het op het ogenblik klaarblijkelijk nog te Vroeg is om enig waarde-oordeel uit te spreken over de onderdelen van deze Srote oefening op het gebied van de Westeuropese defensie, waaraan voor de eerste •baal een, zü het nog niet geheel compleet Nederlands legerkorps heeft deelgeno men met een eigen staf onder een eigen opperbevel, kan men toch aan het eind ®rvan feitelijk vaststellen, dat het doel ervan bereikt is. Dat doel lag opgesloten het algemene karakter van deze oefening, dat berustte op de grondbeginselen van een vertragende strategische terugtocht van de aangevallen legers, het be houden van drie bastiongebieden resp. door Nederlandse, Canadese en Belgische strijdkrachten en het volvoeren van een tegenaanval met alle beschikbare mid delen uit deze bastions en met de daartussen gelegerde Britse tankdivisies, die "lèt een Belgische tankdivisie de aanvankelijke terugtocht van de Weser af hadden fedekt. Deze algmene opzet leidde er toe, dat Zondag tussen de verschillende bastions sen vrij uitgestrekt gebied werd Prijsgegeven aan de uit het Oosten op blekende vijandelijke strijdkrachten, die hier en daar de positie van de bastions zelf schenen te bedreigen. In het Nederlandse bastion ontstond die bedreiging doordat de oprukkende Groene strijdkrachten het begin van 'en wig wisten te drijven tussen twee Nederlandse divisies. Door een snelle 'h nauwkeurige operatie van de infan 'erie kon deze gevaarlijke penetratie 'chter tijdig, d.w.z. nog geruime tijd voor de duisternis inviel, worden afge grendeld, zodat men aan het eind van he Zondag kon zeggen, dat het Neder landse bastion had standgehouden en lered was. Het Belgische bastion in het Zuiden 'htsnapte ternauwernood aan een zeer 'eëel gevaar van omsingeling, hetgeen 'en al te karige beloning geweest zou tijn voor de Belgen, die zich in deze °efening kranig geweerd hebben en die vooral bewezen hebben, dat hun ver voersorganisatie perfect werkt. De delgen zijn er namelijk in geslaagd de terugtocht van hun pantsers van de "Teser tot het bastion te volvoeren, Pracisch zonder enig verlies aan ma teriaal. b Dit was het grote winstpunt dat de "eigen wisten te boeken, doch daar stond tegenover, dat zij in het door hen Aanvankelijk te ontruimen gebied, min- jjer versperringen hadden aangebracht ban de Engelsen het meer Noordelijk Padden gedaan, zodat de vijandelijke doorbraak in het Zuiden het snelst tot °ntplooiing kon komen. In hoeverre mor- en nadelen hier tegen elkaar op hogen, zal eerst op een later tijdstip boor de militaire beoordelaars uitge maakt kunnen worden. Feit is in ieder geval, dat als de positie van de Belgen condag ietwat hachelijk scheen gewor pen te zijn, de Belgen Maandag in volle „erkte tot de tegenaanval konden over gaan. (Vervolg van pag. 1) Herstellen we onze koers, dan volgt de vraag: wat moet er met de gro- te middengroep van zesdeklas ''eriingen gebeuren? Dus: waar blijven met de leerlingen, die niet voldoende bPaciteiten bezitten om voorbereidend fjoger onderwijs te volgen, maar toch P'st nog wat verder kunnen leren. En ban is meestal het antwoord: Die moeten blaar naar de Ulo. En inderdaad is dat ^Oor heel veel van deze leerlingen voor- °Pig de aangewezen weg. Maar jammer Genoeg hebben vele ouders een heel J^rkeerde dunk over het Ulo-program ma, met het gevolg, dat ook bij 't Ulo- ,°"derwijs tal van leerlingen terecht fotnen, die er helemaal niet thuishoren. Oor sommige scholen is wei een toe latingsexamen nodig, maar de normen ?an toelating worden vaak bepaald door |}et quantum, dat aangenomen kan wor- eh. Andere scholen nemen hun leerlin- zo maar aan en schiften dan in de i°°p van het eerste Ulojaar. Ook voor middelmatige leerlingen mogen we baarom als zeer noodzakelijk, een vroeg jPhtact van ouder en onderwijzer eisen. J1®!! vroegtijdig en goed koers bepalen p°orkomt voor dit soort leerlingen vaak verloren jaar van doelloos rondlum- ®len op een Ulo-school, ij «est ons tenslotte die groep van leer den, die „niet zo goed leren" kan. .j6 plaatsen dat „niet zo goed" expres i?ssen aanhalingstekens, omdat we cr j'ar zeer nadrukkelijk op willen wij- dat deze groep heus niet de slecht. leerlingen omvat! .jMet is jammer genoeg, dat onze tijd blind staart op H.B.S. en Ulo-di- jbbha's. Er zijn nog al te veel ouders, (/Wel van jongens als van meisjes, die c" kinderen, als ze niet geschikt blij - jbp voor hoger of ulo-onderwijs, met kb bezwaard hart naar het Nijver- i/bdsonderwiis sturen. De ontwikkeling het Nijverheidsonderwijs in de witste jaren heeft echter zo'n grote JUcht genomen, er zijn tegenwoordig )ïkeel richtingen voor allerlei handen- ^"eid, dat we met het volste vertrou wt.6" de leerlingen van de zesde klas lii heen kunnen sturen. Alleen: ook is overleg en bijtijds koers bepa- noodzakelijk. Wie tot de laatste i^booidagen van het lopende leerjaar V «n, komt vaak voor onaangename tl rassingen te staan. De ouders die- te weten, dat voor toelating tot Nijverheidsonderwijs de leeftijd fjb twaalf jaar en acht maanden ver- is. Zij dienen te bedenken, dat voor ^""ge inrichtingen slechts een zeer •t^^rkt aantal leerlingen aangenomen b.v Worden. Een stad als Amsterdam Sejj" telt slechts één banketbakkers- ï'ho°i' Eventuele candidaten voor zo'n >bii ?imoeten dus bijtijds de nodige li^fj "tingen omtrent plaatsing inwin- 'b 't ,om niet op het laatste moment V0 urstelling te stuiten. 'bbn°r ieerlinëen> die „niet zo goed" '°i)r n ieren en voor hen, die nog te zijn voor het Nijverheidsonder- 'ógg'j.ls er tenslotte nog het voortgezet "btiji °nderwijs, dat door zijn moderne '6 l~ge een prachtige voorbereiding VbQr leven zelf geeft en daarom uele. hinderen, voor wie direct j. "klissende koers te bepalen is, ï;r "stekende toevlucht vormt, (ijs 1 over al de takken van onder- v.® he zesde klas nog heel wat op At) rij, Daarover later. Bedoeling i b<ier„ arlihel is de aandacht van de i'id 2 vestigen op de noodzakelijk- fbpalev, vroeg mogelijk de richting te en' ^un hinderen zullen voi- 0|1^ct TT-,daarvoor bijtijds het nodige met de schooi op te nemen. Maandag van vroeg in de nacht tot twee uur in de middag is dan ook on getwijfeld de meest bewogen en drama tische episode geworden van deze ma noeuvres. De bastions hadden stand gehouden en vanuit deze bastions en de gebieden daartussen werd een groot scheepse geconcentreerde aanval on dernomen op de tot ver in het Westen doorgestoten partij. Methetresultaat.dat toen de oefening eindigde de bastions waren ontzet en de vijand teruggedreven was achter de lijn, die verscheidene kilometers ten Oosten van de Neder landse en Belgische bastions was ge trokken. En dat was precies het objectief van de oefening Hold Fast. Voor de Nederlandse troepen was in de nacht van Zondag op Maandag het lang verbeide ogenblik aangebro ken om tot het offensief over te gaan, hetgeen zij deden o.m. door met een tankeskadron van 22 Sher- mantanks en infanterie naar het Oosten op te rukken en de vijand terug te drijven. Het was een in drukwekkend schouwspel deze tank colonne benoorden Lippstadt tot ontplooiing te zien komen ten aan val op het dorpje Langenberg, dat na een in ieder geval rumoerige strijd van anderhalf uur, waaraan militaire jachtvliegtuigen een werk zaam aandeel namen, inderdaad ver overd werd. Een minder plezierig detail van de ze aanval was dat toen de tanks in zicht van het dorpje kwamen, dit reeds bezet bleek te zijn door een an dere Nederlandse afdeling, die het vuur opende op de eigen troepen. Het duurde enige tijd voordat dit misver stand, dat overigens in oorlogstijd wel meer schijnt voor te komen, werd opgehelderd. Men zal dit moeten beschouwen als een van de gevolgen van het feit, dat de Nederlandse troepen tot nu toe te weinig gelegenheid hebben gehad om in het open veld en op een uitgestrekt gebied te oefenen. Het bleek achteraf bovendien dat een Nederlandse com mandotroep reeds in de nacht bij ver rassing tot Lippstadt was dóorgedron gen, waar zij gevangenen had gemaakt en wat materieel van de vijand buit had gemaakt. De luchtoperaties waren gisteren van vrij grote omvang, doch het eind oordeel was dat de Groene partij het overwicht in de lucht toch behouden nad, zouat wanneer de strijd langer zou zijn voortgezet het de vraag zou zijn geweest of het tactisch succes, dat door de Blauwe troepen Maandag is behaald, behouden had kunnen blij ven zonder meer steun van de lucht macht. Een vonnis van de Hoornse kanton rechter is oorzaak, dat besturen van verenigingen in West-Friesland, die hun feestelijkheden op straat plegen te hou den, huiverig zijn geworden daarmee door te gaan. In Enkhuizen was name lijk onlangs proces-verbaal opgemaakt tegen een man die zonder entree te be talen het terrein van een bloementen toonstelling, waarvoor een gedeelte van de openbare weg was afgezet, had be treden De kantonrechter sprak de man vrij omdat naar zijn oordeel de gemeente niet een deel van de openbare weg aan een willekeurig comité kan overdragen om er mee te doen wat dat comité go dunkt. Natuurlijk kan een gemeentebe- stuur een stuk weg afsluiten, maa£ houdt volgens de kantonrechter n dat een comité gerechtigd is entree heffen. Dit vonnis is reeds oorzaak, dat ne Ronde van Grootebroek, waarvoor de beste amateurs van Nederland hadden ingeschreven, is afgelast. Men vreesde namelijk, dat te veel mensen het aIëe' zette parcours zouden willen betreden, zonder entrée te betalen. 25, 29 en 30 September a.s. vertrekt de 103e compagnie van het corps com mandotroepen uit Roosendaal in ge deelten van Schiphol naar Suriname. Het eerste gedeelte dat op 25 Septem ber vertrekt, bestaat uit 44 man en word gecommandeerd door de vaandrig J. Rahder, uit Deventer. Het detache ment, dat Nederland 30 September a.s. verlaat, is 46 man groot, onder wie 24 leden van het detachement A. D. K. L., uit Schoonhoven: het staat onder leiding van de eerste luitenant P. J. vari Dordt, uit Roosendaal. Enige Franciscaner monniken, die in de omgeving van het graf van Lazarus in het plaatsje Bethanië vlak bij Jeru zalem opgravingen verrichtten, hebben volgens in Rome ontvangen berichten, de bijna nog geheel gave resten ontdekt van een oude Byzantijnse kerk. De fundamenten van het gebouw zijn rijk aan mozaïeken en zullen gebruikt worden als basis voor een nieuwe kerk. Tussen de fundamenten van de kerk en de plaats, die als het graf van Laza rus wordt beschouwd, staat een grote Mohammedaanse moskee. Kamerstrategiealdus heeft Juin, opperbevelhebber van de landstrijd krachten van de sector Centraal- Europa. in een interview de inver scheidene bladen verschenen be richten genoemd, betreffende een Frans plan om van linie tot linie op de Rijn, de Somme en de Loire te rug te trekken, alvorens de troepen zich zullen inschepen te Marseille of te Bordeaux, waar tegenover werd gesteld het „Plan-Speidel" voor te rugtrekking op plaatsen, die gemak kelijk „te houden" zijn, zoals het gebergte in het Zuiden van Duits land, de Ardennen enz. In het vraaggesprek met een speciale ver slaggever van de „Figaro" ver klaarde maarschalk Juin: „Er be staat geen Frans plan of Plan-Svei- del, doch een Plan-Shape, waarvan ik een gedeelte moet uitvoeren. Trouwens, een plan om zonder meer het Franse grondgebied in de steek te laten, kan niet door Fransen zijn opgemaakt". Daarop merkte de ver slaggever op, dat het thema van alle jongste manoeuvres de vertragings slag was. Hierop antwoordde de maarschalk: „Wij zullen nimmer de aanvallers zijn, in een eerste faze moeten wij dus de middelen bestu deren om ons tegen een plotselinge aanval te verdedigen. De Shope strategie is echter een „strategie van het tegenoffensief". Een offensief is evenwel volkomen afhankelijk van de middelen, waarover men kan be schikken en vreedzame volkeren als de onze kunnen niet dadelijk over al deze middelen beschikken, zoaat de dekkingslegers de eventuele aan vallen moeten tegenhouden, totdat versterking is komen opdagen", zo verklaarde maarschalk Juin. De verhoging van de premie voor het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw, waartoe onlangs is besloten, zal op 28 September ingaan. Van deze datum af wordt de premie voor arbeiders van 21 jaar en ouder gebracht van 2,50 op 3 per week en voor arbeiders van 17 tot en met 20 jaar van 1,25 op 1,50 per week. Deze premieverhoging geldt voor alle arbeiders, voor wie de deel neming aan het bedrijfspensioen voor de landbouw verplicht is gesteld. 'OONOa STUDIO t 28. Kom nog even terug, makker," zegt de krijgsknecht mat een onaangename lach. Als om zijn verzoek kracht bij te zetten, treedt hij met katachtige soepelheid nader. Maar de kleine roerganger heeft geen aansporing nodig, want in de wacht post heeft hij de vreesaanjagende kerel herkend die hen over het ven bracht. Schich tig springt Orm terug over de drempel en met een weinig goeds voorspellende grijns werpt de wachter de poort dicht „Luisterstop wacht!*' begint de kleine zeeman bezwerend, als de ander langzaam op hem begint in te lopen. Bibberend schuift Orm achteruit, om in een krachtiger poging de afstand tussen hem en de roeier te handhaven. „Ge-ge begrijpt het verkeerd, ik kwam geen afscheid nemen, héhéhé, eh ik bedoel, ik wilde een bloemetje plukken, héh neen!" Orm poogt op het laatste ogenblik uit te wijken, doch de katachtige bewaker heeft hem reeds met bliksemsnelle zekerheid bij de arm gegrepen. „Geen gekheid, vriend stoppel, niemand komt midden in de nacht zijn bed uit, om bloemetjes te plukken? Zeg op, wat Voert gij in het schild? Wilt ge soms eens kijken wat dat vuur te beduiden had?" „V-v-vuur?" hakkelt de roerganger verwilderd. „N-neen, heus, meneertje, ik wilde een bloemetje plukken." In een niet te miskennen gebaar gaat 's mans hand naar het gevest van zijn dolk en kermend sluit Orm de ogen. Maar dan gebeurt er iets wonderlijks, in plaats van toe te steken, laat de man plotseling los en er klinkt een gesmoord gerochel. Op alles voor bereid opent Orm de ogenmaar het volgende ogenblik rollen beide ogen hem bijna uit de kassen, want de wachter worstelt hijgend in de greep van Eric de Noorman. Nog voor Orm van zijn verbazing bekomen is, ligt de kerel reeds bewusteloos aan zijn voeten, en is Eric bezig repen goed uit 's mans kleren te scheuren. Met een woeste ijver helpt de roerganger de schildwacht binden. „Ha! Heb ik u toch eindelijk gevonden," bromt Orm een weinig naast de waarheid. Eric glimlacht even en met een lichte twinkeling in zijn ogen antwoordt hij: „Ik mag van geluk spreken! Als gij mij twee minuten later gevonden hadt, waart ge nu dood geweest!" De roerganger laat een beduusd gesnuif horenmaar Eric maant tot spoed. Snel nu," beveelt hij scherp, „we hebben geen tijd te verliezen!" Hij duwt Orm. naar buiten en onder het verbouwereerde gepruttel van de kleine zeeman haast hij zich naar de boten. gewoon onderwijs te volgen. Na dat onderwijs moet gezorgd worden, dat de leerling verder de weg naar de maat schappij gewezen wordt, hetgeen ge schiedt op het beroepskeuzebureau. Daarmede is nog maar in enkele sum miere trekken aangegeven, waaruit het werk van de geestelijke volksgezondheid bestaat, hoewel het voor het overgrote deel alleen nog maar op papier bestaat Er wordt aan de verwezenlijking van de plannen hard gewerkt, maar katholiek Nederland moge inzien, dat het zonder brede daadwerkelijke belangstelling niet lukken zal. (Van een speciale verslaggever) Het zal nog wel even duren, eer het Nederlandse gezin zich, behalve een „huisarts", naar Amerikaans voorbeeld, ook nog een „huis-psychiater" aan schaft. Het begrip alleen al doet de lezer vermoedelijk glimlachen. De psy chiatrie ziet men in Nederland, geloven wij, gedeeltelijk nog als een niet au sérieux te nemen modeverschijnsel, gedeeltelijk als een wel ernstige wetenschap, die men maar liever uit handen moet blijven, omdat zij in verband staat met psychische afwijkingen en die roepen gemakkelijk herinneringen op aan krankzinnigenge stichten. Er zijn evenwel minder ernstige mankementen op het gebied van de geest: gebreken in het geestelijke, of liever gezegd, in het psychische leven van de mens: stoornissen in de structuur van zijn gevoelens, neigingen, houdingen, gewoonten; gebreken, die de mens belemmeren in de vrije beschikking over zijn volledige persoonlijkheid. De psycho-therapie nu beoogt de mens geestelijk, psy chisch gezond te maken. Dat is uiteraard iets anders dan hem zedelijk goed ma ken; het is, bescheidener, hem innerlijk vrij maken, zijn gevoelens en neigingen in harmonie brengen en gemakkelijker vatbaar maken voor de controle van zijn vrije wil; het is de vrije, zo volledig mogelijke ontplooiing van de persoonlijkheid en dat op zich is uiteraard ook een dienst aan de godsdienstige ontwikkeling en de zedelijke gaafheid van de mens. De geestelijke, de psychische gezond heid wordt op de eerste plaats bereikt in de normale, harmonische opvoeding in het gezin. Hoe gecompliceerd de sa menleving ook geworden moge zijn, er is voor normale ouders nog altijd geen speciale opleiding nodig om hun kinde ren goed op te voeden, als zij zich maar dc tijd gunnen om te luisteren naar de slem van hun haft en naar de genade van staat. Verreweg het merendeel van de moeilijkheden op het gebied van de psychische gezondheid is terug te voe ren op een verstoring van het normale milieu, waarin een kind behoort op te Advertentie Nieuwste manier van wassen verwijdert terstond alle vlekken. De geschiedenis van het wassen loopt bijna gelijk op met de geschiedenis Van de beschaving. In primi tieve tijden geschiedde het wassen aan beek of rivier. Later gebruikte men zach te zeepsoorten, toen harde zeep. En ónze generatie leerde het gemak kennen van de „zelfwerkende" wasmiddelen. Maar bij dit alles veranderde er niets aan het doel van het was sen: het verwijderen van vlekken. En op geen en kele manier kunnen vuil en vlekken zo snel en grondig uit de gezinswas worden verjaagd als door een be handeling met Castella! Daarbij maakt het „Actief Wit", dat in Castella is ver werkt (alléén in Castella!) de ontvlekte was onbe schrijflijk helder en zacht. Zienderogen verdwijnen de hardnekkigste vlekken in het dikke en vette (en zo absoluut VEILIGE) sop van Castella! (Het blauwe pak; 47 ct; dubbel pak 90 ct) Voor de fijne was, die alleen een volkomen alka- li vrij middel verdraagt, maakt Castella zijn speci ale alkalivrije Wolwas (Het rose pak: 41 ct.). Talloze vrouwen wassen haar ny lons en fijne lingerie alleen in Castella Wolwas en ge ven dat tere goed daar mee een viermaal langere levensduur. Charlie Chaplin heeft tijdens een persconferentie aan boord van de „Queen Elizabeth" in de haven van Cherbourg medegedeeld dat hjj er geen politieke overtuiging op na houdt en voornemens is naar de Verenigde Staten terug te keren niettegenstaande men in Washington zjjn terugkeer wil verbie den. Op zeer besliste toon zei hjj: „De handelwijze van de attorney general zal niets in mijn plannen wijzigen". Chaplin vertelde dat hij drie maanden geleden op de gebruikelijke wijze bij het immigratiedepartement een hertoela- tingsvergunning had aangevraagd, enkele weken later die vergunning had gekre gen en uiterst voorkomend door de im migratieautoriteiten was behandeld. Hij zei dat de immigratiemensen hem een goede reis hadden gewenst en de hoop hadden uitgesproken dat hij spoedig te rug zou komen. Wat hem had verbaasd, was dat drie dagen na zijn vertrek uit New York pas bleek dat men in Was hington moeite deed hem buiten de Verenigde Staten te houden. Hij zei dat de Amerikaanse regering niet gauw besluit tot intrekking van een hertoelatingsvergunning. Die vergun ning, zei hij, is ongetwijfeld geldig, „ik doe niet aan politiek. Ik houd er geen politieke overtuiging op na. Ik ben een individualist en geloof in vrijheid". Op een vraag waarom hij in al de veertig jaren die hij in de Verenigde Staten heeft doorgebracht het Ameri kaanse staatsburgerschap niet heeft aangevraagd, antwoordde hij ontwij kend. „Super-patriotisme leidt tot Hitlerisme. Ik neem aan dat men er in een democratie een eigen mening op na mag houden." Ik voel er niets voor om revoluties groeien. Maar goed, langzamerhand begint toch het inzicht door te dringen, dat er tal loze mensen zijn, die met psychische stoornissen te kampen hebben, en dat het nodig is er genezing voor te zoeken, omdat zij de lijder eraan ongelukkiger maken dan nodig is en omdat zij meest al ook de rust en de vrede in het gezin, in het milieu waarin hij verkeert, ver storen. De psychische stoornissen, die men aanduidt met de term neurose, heb ben zelfs al zoveel slachtoffers gemaakt, dat men in wetenschappelijke kringen spreekt van een volksziekte, die min stens evenzeer in het persoonlijke leven ingrijpt als de tuberculose. In katholieke kring is men op dit ge bied enorm ten achter; het katholiek na tionaal bureau voor geestelijke gezond heidszorg bestaat vier jaar, het neutrale instituut heeft onlangs zijn vijftigjarig bestaan gevierd. Toch bestrijkt de gees telijke gezondheidszorg een terrein, dat nauw met de levensbeschouwing ver band houdt: de beheersing van neigin gen en gevoelens wordt immers mede bepaald door de vrije beslissing en keu ze van de zedelijke persoon. Daarom is men nu, sinds vier jaar, bezig aan de uitbouw van een katholieke beweging voor geestelijke gezondheidszorg. Het is tot dusverre, door gebrek aan kader, aan mensen, aan ervaring, aan geld, trager gegaan, dan men wel gewild had, maar het tempo zal toenemen, naarmate het begrip groeit. Ongetwijfeld ligt daar een belangrijke taak voor de standsorgani saties. Wat er op het ogenblik op dit terrein geschiedt is, zeker in omvang, nog ge ring, het katholieke wetenschappelijke apparaat is nog in volle opbouw. Het medisch-opvoedkundig bui'eau waar van er, zoafs uit het hierbij gepubliceer de kaartje blijkt, al een aantal bestaan kan er gemakkelijk het plaatselijk centrum van vormen. Daar worden kin deren met opvoedingsmoeilijkheden on derzocht, waartoe een vrij uitgebreide staf nodig is: een psycholoog, een psy chiater. een paedagoog, een arts. Men stelt daar vast, wat de oorzaken van de moeilijkheden zijn en hoe zij opgelost kunnen worden. Vrijwel altijd blijken de oorzaken nauw verwant met de ge zinsomstandigheden en derhalve is een nauwe samenwerking nodig met de huwelijksbureaux, die een wijdere opzet behoren te hebben dan de zuiver ziel- zorglijke van de meeste tot dusverre bestaande; hun zorg behoort zich uit te strekken tot de levens- en gezinsmoei lijkheden, tot alle huwelijksnoden, waar onder niet alleen de ouders, maar ook de kinderen lijden. Hoe belangrijk deze bu reaux op katholieke grondslag zijn kan men begrijpen, als men weet, dat vele katholieken nu steun zoeken bij neutrale bureaux, die dikwijls neomalthusiaans georiënteerd zijn. Bovendien is het medisch opvoed kundig bureau doorgaans niet gereed met het geven van een advies; meestal moet het ook nog de mogelijkheid scheppen, om er gevolg aan te geven, dat wil o.a. zeggen, dat voorzien moet worden in de mogelijkheid om buiten- CATHOLIEK NATIONAAL BUREAU VOOR GEESTELIJKE GEZONDHEIDSZORG veRSPREIDINOVAN Dt MEOISCH-OPVOEDKUNOISE BUREAUX CN CONSULTATIEBUREAU* VOOR OPVOEOINOSMOEIUJKHtOCN OP I JANUARI 195? (ATHOllCkt AAGTEKERK p. 23 Guarcfefui n. Kobe. ABBEKERK 22 van Bremen, 24 te Antw. AGATHA 23 te Singapore. ALCHIBA 22 van Monteviedo n. Rlo Gr. ALCYONE p. 23 Dover, 24 te Velsen v. ALDABI p. 22 Kp. Verd. eil. n. Rott. ALIOTH p. 22 Kp. Verd. eil. n. Bahia. ALNATI p. 23 Finisterre n. B. Aires. ALPHACCA P. 22 Paranagua n. B. Air. ALTAIR 23 te Antwerpen. AMPENAN p. 23 rail. Algiers n. Halifax AMSTELKERK 23 nam. van Havre, 24 nam te Amsterdam. AMSTELLAND 22 te Rio Grande do Sul. AMSTELVEEN p. 22 Str. Soenda n. Bombay ANNENKERK p. 22 Albany, n. Melbourne ARGOS p. 23 Finisterre n. Antw. ARKELDIJK 2 3te New York. ARMILLA p. 23 Cp. Padaran n. Pladju. ARUNDO p. 23 Scillys n. Nederl ATLAS p. 23 Lissabon n. Barcelona BAARN 21 te Callao. BALI 23 te Port Swettenham. BANTAM p. 23 Sabang n. Colombo. BENGKALIS 23 te Aden. BLOEMFONT. p. 23 Kp. St. Vine, n Ad. BLOMMERSDIJK p. 22 Scilly's n. N, Y. BONAIRE 23 nm. te Plymouth. BREDA 23 nm te Antw. CALTEX HAGUE p. 23 Cyprus n. Rott CALT. LEIDEN p. 23 Kp. St. Vine. n. Sidon. CALT, NEDERL. p. 23 Kreta n. Sidon. CALT UTRECHT p. 23 Kreta n. Sidon. CAMPHUYS 2 3te Semarang. CELEBES 23 van Pt. Sudan n. Suez. CHAMA p. 23 Pt. Sudan n. Gibr. CLAVELLA 22 te Cette. CLIO 23 te Curasao. CONGOSTROOM 2 3 te Dakar. DEO FAVENTE 23 te Amsterdam. DONGEDIJK p. 22 Kp. Velas n. Rott. DRACO 22 van Napels n. Valencia EOS 23 te Beyrouth. ERINNA 22 van Hongkong n. Miri. ESSO AMSTERDAM 22 van Horta n I'd. ESSO HAAG p. 23 Sombrero n. Rott. ESSO ROTTERDAM 23 nm. te Rotterdam FAIRSEA p. 23 Diego Garcia n. Sydney FLEVO 23 te San Feiiu. Chaplin in Cherbourg. uit te lokken. Ik wil alleen nog maar een paar films maken." Op een vraag over critiek in de Ver enigde Staten op „Limelight", zijn jong ste film, antwoordde Chaplin: „Wij le ven thans in een tijd van beroering, gebazel en bitterheid. Dit is geen tijd voor grote kunstenaars maar voor po litici en voor mensen die zich overal mee bemoeien. Mijn films streven naar goedheid en verdraagzaamheid. Ik ben voor het volk, dat ligt in de aard van het beestje." Over zijn toekomstplannen vertelde Chaplin dat hij plannen voorbereidde om in New York een film op te gaan nemen. De hoofdpersoon zou een displa ced person worden. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.0Ó nieuws. 8.18 orgel, 8.50 huisvrouw, 9.00 gram-, 9.40 gram. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gram., 12.00 dansmuz., 12.33 platteland, 12.38 piano, 13.00 nieuws, 13.15 commentaar, 13.20 omroep orkest, 14.00 gesproken portret. 14.15 gram., 15.00 kinderen. 15.35 jeugd, 16.05 piano, 16.15 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 ansmuz., 17.50 Volksleven op Sumba. 18.00 nieuws, 18.20 militaire reportage, 18.30 RVUDe mensen en zijn filosofie, 19.00 lezing, 19.15 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Don Giovanni, opera (le acte), 21.35 Het recht op vergelding, hoorspel, 22.35 lich te muziek, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gram. 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws, 8.18 muziek. 8.45 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.10 idem, 10.30 prot. pr., 11.00 Radio Philh. Orkest, 12.00 gram., 12.05 tenor en piano, 12.33 gram., 12.37 prot. pr.. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 MET PIT op pad, causerie, 13.20 man doline-ensemble, 13.50 gram.. 14.15 ge- var. muziek, 14.45 meisjes, 15.00 kamer orkest, 15.45 lichte muziek, 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 militaire reportage, 18.00 gram., 18.15 chr. organisatie- en verenigingsleven, 18.30 viool, cello en WOENSDAG piano, 19.00 nieuws. 19.10 gram., 1915 boek, 19.30 gram., 19.40 radiokrant, 20.00 gram., 20.15 Nationale reclasseringsdag, 21.30 opera-corcert 22.10 omroeporkest, 22.30 prot. "pr., 22.40 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 viool, clavecim- bel en cello. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 13.30 lichte muziek, 18.20 gev^r muziek, 19.45 Fidelio, opera. BBC, light programme 1500 en 247 m 12.00 dansmuziek, 15.00 dansmuziek, 15.45 militair orkest, 16.30 BBC Northern Orchestra. 17.30 amusem.muziek, 18.00 fanfare-orkest, 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lichte muziek, 13.25 Om roeporkest en solist, 15.50 strijkkwartet, 16.30 filmmuziek, 17.45 gevarieerde mu ziek, 19.30 Clivia, operette, 0.30 strijk kwartet. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 19.01 orkestconcert, 20.02 vocaal snensemble, 22.50 pianorecital. BELGIË, 324 m.: 19.40 koorzang, 19.50 beiaardspel, 20.00 De weg omhoog, ope rette, 22.15 alt en piano. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 pia norecital, 17.15 amusem.orkest, 18.45 blaaskwartet, 20.15 groot symphonie- orkest en solist, 22.10 dansmuziek. GAASTERKERK 23 van Brisb. n. Singkp. GEOMITRA p. 23 Finisterre n. Curasao. GLESSULA p. 2324 Azoren n. Rott. GOOTE p. 23 Finisterre n. Casablanca. GOUWE 23 van Hamburg n. Toppila. GROOTE BEER p. 23 Wight n. N. Y. HAULERWIJK p. 23 Cp. Clear n. Brake HEEMSKERK 23 te Melbourne. HELICON 22 van Maracaibo n. Cuba. HERCULES 22 nm. te Piraeus. HERSILIA 23 te Amsterdam. INDRAPOERA 23 nm. te Pt. Said. INO 20 van Prt. au Prince n. Cristoba! IRIS 22 van Odense n. Aabenraa. ITTERSUM 23 nm. te Antwerpen. JAGERSFONTEIN 23 te Amsterdam. JAVA p. 22 nm. Finisterre n. Amst. JOH. v. OLDENB. p. 23 Kp. Townsend Surabaja. KOTA AGOENG p. 22 Ouesst. n. Priok. KOTA BAROE p. 23 Finist. n. Djak. KOTA GEDE p. 23 Ceylon n. Djakarta. LEERDAM 23 te Rotterdam. LEKKERKERK 22 te Khorramshar. LEMSTERKERK p. 23 Makalla n. Kuwait. LIEVE VR. KERK 23 van Genua n. Pt. Said, LINDEKERK 23 te Pt Sudan, verbet. LINGE verm. 30 van Gefle n. A'dam. LISETA 23 te Pladju. L1SSEKERK p. 23 Kreta n. R'dam. LOMBOK 18 te Vancouver. LOPPERSUM p. 23 Ouessant n. Rott. LUTTERKERK 23 nm. te Bahrein. MAASKERK 23 te Abidjan. MAASLAND p. 23 Finist. n. Las Palmas. MACUBA 23 nm, te Genua. MADOERA p. 23 Ouessant n. Genua. MALVINA p. 22 Comorin, 24 te Bombay. MAPIA 21 te Mobile. MARIEKERK 23 nm. te Bremen. MARISA 23 van Miri n. Pladju. MATARAM 23 nog te Bahrein. MEERKERK 23 nm. te Chittagong. MELISKERK p. 23 Massawa n. Suez. MENTOR 22 van Pto. Cabello, 24 te Trinio. METULA p. 23 Kp. Kalhat, n. Bahrein. MIDAS 22 van Hamburg n. Gothenburg. MURENA p. 23 Massawah n. Madras MYONIA 22 te Miri. NERO 22 van Hamb. 23 nm. te Amst NIEUW HOLLAND 22 te Sydney. OBERON p. 23 Azoren n. La Guaira. OLEUM p. 23 Fayal (Az.) n. La Guaira. ONDINA 23 te Tripolis verbetering. ORANJESTAD 23 nm, te Amsterdam. OVERIJSEL 23 te Calcutta. OVULA p, 23 Algiers n. Gibraltar. PAPENDR. p. 23 Kreta 24 te P. Said. PLATO 22 te Santander. PR. FRED. HENDRIK 23 nm. te Havra. PR. MAURITS p. 21 Belle Isle n. Montr, RAKI 21 te Poeloe Boekom, REAL 23 te Semarang. REMPANG 23 nm. te Colombo. RIDDERKERK 23 nm. te Colombo. RODAS 23 te Barbados. RONDO 23 te Baltimore. RIJNDAM 26 te Southampton verw, SALAWATI 22 nm. te Kharramshar. SAPAROEA 22 te Basrah. SCHERPENDR. 22 v. Belem n, Pto. Cruz. SCHIEDIJK p. 23 Bermuda n. Havana. SINGKEP p. 23 Perim n. Antwerpen. SLAMAT 23 van Alexandrië, 24 te Pt. Said. SLOTERDIJK 23 nm. v. Aden n. Suez. STAD ALKMAAR 2 3te Middlesbro. ST. DORD. p. 23 Kanaal, 24 te Rotterd. ST. MAASSL. p. 2 Holtenau n. Lulea. ST. SCHIED. p. 23 Glasgow n. Lulea. STR. BANKA p. 23 Mozamb. n. L. Mar<7 STRABO 23 te Bari. TANKHAVEN II 22 te Bangkok. TARA p, 23 Belle-Isle n. Montreal. TARAKAN p. 23 Enggano-eil. 24 te Priok TEGELBERG 23 te Singapore. TELAMON p. 23 Kp. Hatter. 24 te Phl'ad TERO p. 23 Abrolhos n. B. Aires. TIBA 23 te New Orleans. TITUS p. 23 Finisterre n. Lissabon. TJIBADAK 22 d. Sharksbay n. Singp. TJ1BODAS p. 22 Luzon n. Shimizu. TJILUWAH 22 van Singap., 24 te PriokA TJIWANGI 22 van Priok 24 te Singap TOSARI p. 23 Ambon n. Macassar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5