tegen van de Scherp protest plannen Prijsgeven gelaakt van delen van Nederland en West-Duitsland strategische NATO HET GEHEIM VAN DE ATOOMWAPENS Tussen neus en lippen Progressie in kinderbijslag eis van sociale rechtvaardigheid Vulkaan barst los uit de diepte van de oceaan Psychopaath in priesterkleren en met valse pas Chaplin in Londen Kronkelingen D Levenslange gevangenisstraf inplaats van doodstraf Tot hoofd en hart RAPPORT VAN NEDERLANDER J. FENS TE STRAATSBURG mm Bradley wil meer gegevens aan bondgenoten verstrekken Opnieuw minder zacht weer Kath Bond voor het Gezin wendt ich tot minister Suurhoff Vijf plaatsen in vliegtuig besteld Hij leefde reeds twee jaar in onzekerheid Tegen Indon. min. van Defensie j;way wel, Juin niet op de hoogte zi Wielrijder door auto gegrepen en gedood Geestdriftige menigte aan Waterloo Station Ex-premier Nahas moet de Wafd verlaten LAGES KRIJGT GRATIE wfoieycu (myi Hazardspel bij paarden rennen te Mereveld? Het weer Opheffing Ned. militaire missie bepleit woensdag 24 september 1952 76ste JAARGANG No. 2548? Kldgway wel, Juin met wapens, en een sterke luchtmacht is no- O J dig om de atoombommen af te werpen. Bevestiging van vonnis tegen bedrijfsleider geëist WINDJACKETS-SWEATERS Ontwerp-motie van wantrouwen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Jijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. V/nd. hoofdredacteur: W. van Willige. lEilWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cants per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week. f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Ga- Dr. Tahu Abdel Motaal (met zonnebril), de vroegere minister van Financiën van Egypte, stelde zich direct na zijn terug keer uit Turkije vrijwillig onder arrest. Bij zijn aankomst uit Alexandrië in Cairo was hij vergezeld door enige legerautoriteiten, die met zijn bewa king waren belast. Een scherp protest tegen strategische plannen van de NATO, die gebaseerd zouden zijn op het prijsgeven van delen van Nederland en West-Duitsland, die vóór de voornaamste verdedigingslinie liggen, wordt geuit in een uitvoerig rapport, dat de Nederlandse katholieke afgevaardigde J. J. Fens als rapporteur der Politieke Commissie aan de Europese assemblée heeft uitgebracht. Hij spreekt daarin de hoop uit, dat het stelsel der Amerikaanse „offshore-bestellingen" op lange termijn zal worden ingesteld en daardoor tot een werkelijke integratie van de Europese bewapeningsindustrie zal leiden. Voorts dringt de heer Fens aan op betere voor lichting omtrent de Europese defensie dan de NATO tot dusverre heeft gegeven. De rapporteur heeft ook de hoop uitgesproken, dat Griekenland en Turkije spoe dig een speciale verbinding met de Europese Defensiegemeenschap zullen krijgen. „De solidariteit van de Westelijke landen moet op het gebied der strategie nog duidelijker worden gedemonstreerd dan op dat van de economie", aldus de heer Fens in zijn rapport. „Het is niet aari de aandacht van de commissie ontgaan, dat de openbare mening in sommige van onze landen neg steeds bepaalde redenen voor bezorgdheid heeft. Tegen gestelde verklaringen, die in de laatste dagen door zekere militaire bevelheb bers van de NATO werden geuit naar aanleiding van berichten als zouden Noord-Nederland en Noord-West-Duits- land in geval van een aanval worden prijsgegeven, zullen er waarschijnlijk nauwelijks toe kunnen bijdragen de ver warring te verminderen. De commissie twijfelt er niet aan, dat eventueel be vredigende beslissingen zullen worden genomen bij komende besprekingen der NATO. Zou het echter niet een gebaar van solidariteit zijn, indien de assemblée haar houding in deze kwestie onomwon den duidelijk zou maken, door te ver klaren, dat er geen .tweederangslanden" buiten de voornaamste verdedigingslinie bestaan, die slechts als voorterrein zou Gen. Omar Bradley, voorzitter van de chefs van staven der Verenigde Staten, heeft gisteren te Washington, bij zijn terugkeer uit Europa, verklaard, dat volgens zijn mening de Amerikaanse regering meer atoomgegevens aan haar bondgenoten dient te verstrekken. Bradley zeide van mening te zijn, dat zijn land ernstig moet overwegen of de tegenwoordige wet niet veranderd moet worden welke verbiedt dat enigerlei atoomgegevens aan andere naties, met inbegrip van de Westerse bondgenoten, Verstrekt worden. •p. 1 T doelen die geschikt zijn voor atoom- Sommige Europese naties, zeide hij, j schijnen de rol die atoomwapens in de defensie van Europa zullen spelen ver keerd te begrijpen. Zij zijn van mening dat het voor hen niet nodig is hun strijdkrachten op te bouwen. Zij gebrui ken dat als een excuus om op hun lau weren te rusten, aldus Bradley. Bradley vertelde aan de pers dat de Verenigde Staten er bijvoorbeeld ern stig hun gedachten ov'er moeten laten gaan of aan bevelhebbers als de Franse generaal Alphonse Juin niet inlichtin gen over de tactische kracht van atoom- Wapens gegeven moeten worden en hoe veel van zulke wapens hem zouden Worden toegewezen ten behoeve van de Europese defensie. Juin is bevelhebber van de NATO-grondstrijdkrachten in Europa Bradley zeide dat generaal Matthew Ridgwav, geallieerd opperbevelheb ber in Europa, weet wat met atoom wapens gedaan kan worden en hoe veel er tot zijn beschikking staan, maar hij is niet gemachtigd deze ken nis over te dragen aan de bevelheb bers van andere geallieerde naties in zijn staf. Bradley verklaarde dat atoomwapens een grote rol in de verdediging van Eu ropa zullen spelen maar dat zij niet de grondtroepen zullen vervangen. Die Troepen zijn nodig om de vijand te dwin gen strijdkrachten te concentreren tot Het K.N.M.I. deelt mede: •-Toen in de nacht van Maandag op Dinsdag zachte Oceaanlucht Nederland Whnen stroomde, kwam er een einde ®ar> een periode van te koud weer, die ®rie weken had geduurd. Vooral des ®Vonds en des nachts werd het belang- fïlk warmer dan we de laatste tijd ge jend waren. Zo kwamen de afgelopen ;'acht minimum-temperaturen van jAaalf tot vijftien graden voor. Gister- ,n'ddag liep het kwik op vele plaatsen l°1 achttien graden op. De oorzaak van j®' zachtere weer moet worden gezocht het feit, dat er zich thans een lang- 5®rekt hogedrukgebied bevindt tussen jjj, Azoren en Frankrijk, terwijl tege- sti-tijd een vrijwel onafgebroken Ufo°m van storingen over het Noorde- Jk deel van de Oceaan naar Zuid- j^andinavië trekt. Tussen de hoge druk v het Zuiden en de lage druk in het °rden ontwikkelde zich een krachti- tro om'ng. hie de van oorsprong sub- P:sche lucht naar Europa voert. T *«ern Zu'hen van IJsland is nu een .actieve depressie aangekomen, die Wipiu" betekenis toeneemt en met grote tfpji, 'h naar het Oost-Noord-Oosten hgj Het koufront van deze depressie Kebiei' v°orafgcgaan door een regen- ïeH-h en sterke barometerdalingen, Het ziet er naar uit, dat dit 'Olif cixci» Cl iiodx uit) uat uit reiiT "lnnen 24 uur Nederland zal be rt ken «i. jt.j j tu«r m 'tanó,' meet daarom rekenen op on Hide)jiv e en minder zacht weer met en daarna gevolgd zal worden Oceaanlucht met lagere tempera- aelUk regen en veel wind. den zijn bestemd voor vertragingsacties, teneinde de aftocht van de meer be gunstigde partners te dekken? Intussen is gisteren een levendig dispuut tussen de Christelijke en de Socialistische groep in het kolen- en staalparlement achter de coulissen van de Straatsburgse assemblée gevoerd. De botsing tussen de twee belang rijkste politieke formaties in het eer ste Europese parlement is veroor zaakt door de naar socialistische op vatting onredelijke samenstelling van de Maandag gevormde werkcom- missie, die een ontwerp voor een Europese federale grondwet zou moeten uitwerken. In deze uit elf leden bestaande commissie hebben slechts twee socialisten zitting gekre gen. De socialisten menen misdeeld te zijn en verwijten de Christelijke groep een onredelijk gebruik te heb ben gemaakt van de grote meerder heid, die zij in de z.g. constituerende vergadering heeft verkregen. De tweede strijd werd gisteravond gevoerd in de Politieke Commissie van de Europese assemblée. Hier is de En gelsman Amery naar voren getreden met een concreet plan tot verbinding van het Plan-Schuman en de Raad van Europa- De meerderheid van de com missie heeft zich reeds voor deze voor stellen uitgesproken. De oppositie kwam voornamelijk van Duitse, Ita< liaanse en Franse federalisten, die o.m. op formele gronden verzet aanteken den tegen de afvaardiging van Britse waarnemers naar het kolen- en staal parlement. De Benelux-groep heeft zich met kracht tegen deze argumenten verzet en de commissie heeft dan ook in meerderheid de opvatting geuit, dat de zending van Britse waarnemers slechts zal kunnen worden toegejuicht. Het bestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin heeft aan de minister van Sociale Zaken een schrijven gezon den, waarin het dringend verzoekt te willen bevorderen, dat er voor de grote gezinnen meer progressie komt in de kinderbijslagen, zoals door de minder heid van het onlangs uitgebrachte rap port der S.E.R. is aangegeven. Met alle waardering voor het voorstel, dat de regering in 1951 tevergeefs heeft gedaan om de onevenredige achteruitgang der grote gezinnen ongedaan te maken, wijst de bond op het teleurstellend adres van de S.E.R., dat de verhoging der Kinder bijslag heeft afgewezen. Intussen, zo gaat het schrijven verder, is het rapport dezer studie-commissie verschenen. Daarin lezen wij: „De meerderheid der commissie acht ver hoging van de huidige uitkeringstarie ven ongewenst". Zou men rekening houden met de laatste stijging van 5 pet. der gezinsinkomsten en met de voor gestelde verhoging van de kindertoe slag, dan zou nog blijken, dat een gezin met, drie kinderen f 0.79, een gezin met vijf kinderen f 1.14 en met -acht kinde ren f 1.62 „elders" moet bezuinigen nu de regeringssubsidie op verschillende noodzakelijke levensmiddelen is inge trokken. De door de regering voorge stelde verhoging van de kinderbijslag zou onvoldoende geweest zijn om de verho ging der wekelijkse uitgaven op te van gen, hoewel wij elke verbetering van de kinderbijslag voor onze grote gezinnen zouden accepteren. Uil de diepte van de Pacific is dezer dagen eert vulkaan losgebarsten op zes mijl van de Bayonnaisa Riffen (150 mijl ten Zuiden van Tokio). Grote gele zwavel- wolken welden plotseling uit zee op, daarna kwamen er geweldige ititbarstingen aarde, die met het water opspoot uit de immense oceaan. Wij vertrouwen aldus de bond dat de kwestie der kinderbijslagen voor zeer grote gezinnen en hiermede bedoelen wij die met zes en meer kin deren de volle aandacht van de minis ter blijft behouden. Daarom verwijzen wij gaarne naar het derde systeem van toekenning der kinderbijslag, zoals dat wordt uitgewerkt in genoemd rapport. Dit derde systeem ontstaat door „de kin derbijslag uit het eerste systeem van het zesde kind af zodanig te verhogen, dat steeds 75 pet. van de gezinskosten door het basisinkomen van f 60 en kin derbijslag tezamen wordt gedekt. Het bestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin sluit zich gaarne aan bij dit voorstel en verzoekt de minister te willen bevorderen, dat op deze ma nier aan gerechtvaardigde wensen t.o.v. de grote gezinnen wordt tegemoet ge komen. De Vond vraagt bovendien de aandacht van de minister voor de min derheidsnota betreffende het verband tussen de hoogte van het primaire in komen en de kinderbijslag. Het bestuur onderschrhft ten volle de beweegredenen voor deze progressie in de betreffende minderheidsnota aange voerd en verwijst eveneens naar inwer kingtreding der Kinderbyslagwet. waar bij een zodanige progressie van de kin derbijslag naar het loon werd toegepast. Deze progressie opnieuw in de wet op te nemen beschouwt het bestuur als ee» eis van sociale rechtvaardigheid en als een bestanddeel van het algemeen belang in Nederland. Dit principe is naar het oordeel van het bestuur nog van toepassing, hoewel in beperkte mate, in de thans vigerende regeling van de kinderbijslag ten behoeve van het Overheidspersoneel. Dinsdagavond is te Borne bij de krui sing Almelosestraat en Rondweg een wiel rijder J B. Bussink. woonachtig te Alme lo, door een auto gegrepen en op slag ge dood. De chauffeur treft in deze geen schuld. De wielrijder schijnt n.l. niet vol doende op het hoofdverkeer te heben ge let. Een ontvluchte psychopaath heeft kans gezien zich in Breda van valse papieren te voorzien en wordt thans door de politie gezocht. In deze stad stelde hy zich in verbinding met de gebroeders De Ronden. Hy had zich in priesterkleren gestoken en vertelde de broers, dat hy met enkele kloosterlin gen een tocht naar Frankryk moest ma ken, waarvoor hö een chauffeur nodig had. Misschien zelfs wel twee, deelde hy terloops mee. Maar voor hy een chauf feur mocht aannemen, moest hij hier voor met de overste van het klooster praten en deze zou de papieren van de ean-"Jatcn eerst aan een onderzoek moeten onderwerpen. De gebroeders koesterden tegenover de man in priesterkleren geen enkele verdenking en dus gaven zij hem hun papieren mee. Met deze papieren gewa pend, begaf hij zich naar het bureau van de burgerlijke stand. Hier vroeg hy een pas aan op de papieren, die hij van de chauffeur had afgetroggeld. Men koesterde ook daar geen verdenking. De man begaf zich toen naar een reis bureau te Breda en bestelde daar vijf plaatsen in een K.L.M.-toestel naar (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Charlie Chaplin arriveerde gisteren te Londen waar een grote en geestdrif tige menigte hem opwachtte aan het Waterloo-station. De gehele middag en avond verdrongen zich nieuwsgierigen rond de uitgangen van zijn hotel, ho pende hem te zien komen of gaan. In de vroege avond vond in het Savoy- hotel een receptie plaats, waar de Britse en buitenlandse pers gelegenheid kreeg kennis te maken met de acteur. Het eerste wat ons opviel bij de kennismaking was: a. dat Charlie Chaplin een sprekende gelijkenis ver toont met een zeker Nijmeegs hoogle raar; b. dat hij een uitzonderlijk be schaafde stem heeft, hetgeen des te verrassender is daar hij van afkomst Cockney is, dat wil' zeggen het Londens equivalent van de Amsterdamse Jor- daneq c. dat hij vloeiend gebarentaal spreekt in het dagelijkse leven, even als in zijn films. Ten aanzien van het laatste punt spreekt Uw correspondent met kennis van zaken, want hij had des middags een aantal oude Charlie Chaplinfilms gezien (en meer onbe heerst lachen gehoord van een Brits bioscooppubliek dan ooit tevoren). Chaplin had weinig toe te voegen aan hetgeen reeds eerder werd bericht omtrent de door hem geuite opinies. Wel verklaarde hy deze keer kort en bondig dat hy nooit communist ge weest was en nooit communist zou worden. Hij had tijdens de oorlog re devoeringen gehouden ten behoeve van inzamelingen voor de Russische bondgenoten. „Maar dat deden wij toen allemaal", zei Chaplin. „Ik wil graag dat mensen te eten hebben", vervolgde hij, „en dat zij een dak boven hun hoofd hebben. Dat is alles wat ik met politiek te maken heb". Hij herinnerde zijn gehoor eraan dat hij millioenen vrienden heeft in Amerika en slechts enkele vijanden, Het bleef zijn plan om naar Amerika terug te keren. De onlangs op verzoek van Generaal Naguib gereorganiseerde Wafdpartij heeft geweigerd gevolg te geven aan het be vel van het ministerie van Binnenland se Zaken om ex-premier Nahas, die voorzitter is van de Wafd. van haar ledenlyst te schrappen. De regering acht een werkelijke reorganisatie van de Wafd onmogeiyk, zolang Nahas voor zitter is. Rome. Van deze order vroeg en kreeg hij schriftelijke bevestiging en met dit papier gewapend begaf hij zich weder om naar de burgerlijke stand om aan te tonen, dat hij met de pas zeer veel haast had. Men adviseerde hem toen met de papieren naar de Provinciale Griffie in Den Bosch te gaan en daar de pas zelf in ontvangst te nemen. De zaak liep zoals de man gehoopt had: hij kreeg de pas in handen, zonder dat deze behoefde te worden opgestuurd. De psychopaath wordt thans gezocht. Vermoed wordt, dat hy in priester kleren thans bedelt voor zgn. charita tieve instellingen. De pas zou hij nodig hebben, zo vermoedt men, om zich naar het buitenland te kunnen begeven, wanneer de grond hem te warm onder de voeten wordt. e communisten raken voortdu rend met hun kromme commen taren in de knoop. Naar aan leiding van de ontwikkelingen in Straatsburg stelt hun orgaan de sug gestieve vraag. Nederland provincie van „Grosz-Deutschland"?" en beweert het aan de hand van een citaat van een Britse conservatief, dat. men in Straats burg aan de uitschakeling van onze grondwet werkt. Het is bepaald aan doenlijk, de liefde, die de heren voor onze democratische grondwet en Ne derlands zelfstandig, souverein voort bestaan voorwenden! Alleen maar jam mer, dat zij Nederland al voortdurend als een satellietstaat van Amerika heb ben gedoodverfd en zij zich thans „pour besoin de cause" gedwongen zien het als een toekomstige provincie van „Grosz-Deutschland" te doodver ven. Maar ja, de rode pieren zullen zich in alle bochten blijven wringen, totdat hun doel is bereikt en Neder land een volksdemocratische satelliet van de Sovjet-Unie is geworden, want daarom is het hun te doen. Charlie Chaplin, d'ie met zijn vrouw en vier kinderen in zijn geboorteplaats Londen is aangekomen, hoopt ook een bezoek te brengen aan Frankrijk, Italië en NederlandStaande op het dak van het Savoy Hotel, waar de familie Chapltn haar intrek heeft genomen, toont Charlie zijn vrouw verschillende markante punten van de Britse hoofdstad. Gorilla geopereerd Op het internationale congres van dierentuin directeuren te Rome heeft prof. H. Hediger, de di recteur van Bazels dier gaarde, verslag uitge bracht over een geslaag de maagoperatie op een gorilla. De gang van zaken was aldus: De gorilla, Achil les, had blijkbaar ar tistieke neigingen- Op de een of andere manier slaagde het dier er in een metalen vulpotlood van iemand voor de kooi te pakken te krijgen. Ge klemd in een vuist pro beerde het te tekenen. Na de eerste lijnen van mo gelijk het eerste gorilla meesterstuk in de kunst geschiedenis, probeerde zijn speelgenoot, Pablo de chimpansee, het potlood te pakken te krijgen. Achilles dacht slim te zijn en slikte het potlood in. De cipiers, die het za gen gebeuren, ontboden de dokter van de dieren tuin, die met behulp van röntgenfoto's vaststelde, dat het potlood op een gevaarlijke plaats in de maag was blijven steken. Drie dagen later werd Achilles onder narcose gebracht en door d* beste chirurgen van Bazel ge opereerd. Reeds 23 uur later kon de zeven jaar oude gorilla weer zijn normale dieet van bananen, appelen en tomaten verwerken. Van achter de tralies Twee veroordeelden in de staatsgevangenis van Oregon, waarvan een voor 20 jaar en de andere levenslang, zijn een zaak je begonnen in het schrij ven van songs. Zes van hun songs, die door het orkest van de gevangenis gespeeld worden, zijn door gramofoonmaat- schappijen op de plaat op genomen. Voor zyn hond Axel Carlson, een in Zweden gebaren tuinier, die op 13 September te Dedharn (V. S.) stier), heeft 5.000 dollar nagela ten voor de verzorging van zijn hond en 35.000 dollar voor het echtpaar Hanson, dat voor het dier zorgt. Mevrouw Hanson heeft verklaard, dat zij en haar man de afgelopen acht maanden voor Carlson hadden gezorgd. Zij zei verder, dat „Lassie" (de hond) de afgelopen zes jaar zijn trouwe metgezel was geweest. Dure hulp Zeven maanden geleden snelde een zekere meneer C. G. Wilson u'it Virginia een houder van een ijssa- lon te hulp om een dief te grijpen, die probeerde zijn zaak te overvallen. De ijscoman was hier over zo in zijn schik, dat hij de drie zoontjes van Wilson toestemming gaf een heel jaar lang gratis ijs te komen eten. De jongens hebben nog heel veel dagen gratis ijs te goed, maar intussen hebben zij al voor een waarde van 203 dollar ge consumeerd. Als de dief niet gepakt was, had hij er hoogstens met 40 dollar van door kunnen gaan.... „Ongeregelde goederen" De Maharadja van Jai- poer houdt volgens een bericht uit New Delhi uit verkoop van „ongeregel de goederen". Een wijfjesolifant van 96 jaar, drie kamelen en vier Engelse ponies be vinden zich onder de „za ken", die hij op de veiling heeft gegooid. (Van onze Haagse redacteur) Naar de minister van Justitie bekend maakt, is bij K. B. van 23 September de aan W. P. F. Lages opgelegde doodstraf bü wijze van gratie veranderd in levens lange gevangenisstraf. In de motivering tot dit besluit wordt verklaard, dat uit de gratieverlening niet mag worden af geleid, dat de aan Lages opgelegde dood straf niet als ten volle gerechtvaardigd zou moeten worden aangemerkt. Inte gendeel, Lages moet ais een der zwaar ste oorlogsmisdadigers worden be schouwd, die tydens de Duitse bezetting hier te lande oorlogsmisdaden en mis daden tegen de menselijkheid hebben gepleegd. Ook is noch in de persoon van Lages, noch in de omstandigheden, waar onder hij zyn misdaden heeft begaan, noch in zyn verdere optreden grond voor de gratieverlening gevonden. Aandrang van Duitse zijde is uiteraard geheel bui ten de gratie-overwegingen gehouden. Bjj de beslissing om in het onderha vige geval van ten uitvoerlegging van de doodstraf af te zien, kon niet buiten beschouwing worden gehouden het feit, dat nu reeds 7|a jaar verlopen zijn.sinds ons land van de Duitse overheersers is bevryd en de laatste misdaden, waar voor Lages is veroordeeld, zijn ge pleegd. Zwaarder echter heeft gewogen de omstandigheid, dat na het onherroe pelijk worden van de uitspraak, waarbij Lages ter dood is veroordeeld, nu reeds meer dan twee jaar verstreken zijn, ge durende welke men de veroordeelde in onzekerheid heeft gehouden omtrent zyn lot. Doordat de afdoening van deze zaak zo lang op zich heeft laten wachten, moesten deze factoren in de overweging van het gratieverzoek worden betrok ken. Verklaard wordt, dat het uiteraard te betreuren is, dat de regering thans voor de noodzakelijkheid ge plaatst is geworden, om met het voorgaande rekening te houden. Het zou echter in strijd zyn met een be hoorlijke rechtstoepassing, waaraan een natie als de onze terecht de grootste waarde hecht, indien onder deze omstandigheden nog tot ten uitvoerlegging van de doodstraf zou zijn overgegaan. Advertentie Tegen de 28-jarige bedrijfsleider J. K. uit Haarlem, die op 18 Januari j.l. door de Utrechtse politierechter ter zake van „het opzettelijk het publiek gelegenheid geven voor hazardspel op de paardenrennen te Mereveld" tot twee maanden voorwaardelijk en een boete van f 200 subs, vyftig dagen was ver oordeeld, heeft de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam be vestiging van dit vonnis gevraagd. De raadsman van verd. concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, sub sidiair vrijspraak. Uitspraak 7 October. Zelfs puinhopen kunnen je herinneringen niet veranderen BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tydelijk regen, later wisselend be wolkt met enkele verspreide buien. Krachtige, langs de kust af en toe harde wind tussen Zuid en West. Morgen minder zacht dan vandaag. Zon: 6.3118.31. Maan: 14.07—20.47. Tegen de Indonesische minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono, is door dc heer Beaharuddln (partijloos), gesteund door partijlozen en leden van de Partai Murba, de Partai Burua en de Partai Rakjat Nasional, een ontwerp-mo- tie van wantrouwen ingediend. De mo tie keurt het ministeriele beleid bfl het oplossen van de bestaande conflicten in het Indonesische leger af en dringt aan op een defensie-wet. De voorstellers van de motie, die in het Indonesische parlement werd inge diend, zyn o.a. van mening, dat het mi nisterie van Defensie in gevallen, waar- by de regering maatregelen moest treffen, haar wensen aan het Staats hoofd opdringt, dat het de drie onder delen van de strijdkrachten niet op ge lijke voet behandelt en dat het minis terie, in stede van de Nederlandse mili taire missie op te heffen, het voortbe staan er van stimuleert, „zodat in Indo nesië een buitenlandse militaire organi satie bestaat, die mogelijk zeer wel kan dienen als officieel kanaal voor vijan dig gezinde elementen in Nederland ten opzichte van Indonesië", aldus de motie. Mr. Moh Yamin drong aan op een spoedige opheffing van de Nederlandse militaire missie. Hij meende, dat aan Nederland duidelijk moet worden ge maakt, dat Indonesië nimmer goede betrekkingen met Nederland zal aan knopen op het gebied van defensie, economie en financiën, zolang Westelijk Nieuw-Guinea niet aan Indonesië is overgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1