De Soete Inval" zal de Haarlemmer doen lekkerbekken Banketbakkers: artisten met de N.K.S. Generaal Cronjéstraat in het goud 1902 1952 suiker en chocolade Geslaagde discussie-avond van BLIKSEMAFLEIDERS Op de gronden van „Het Klooster' ontwikkelde sich de grote Transvaalwijk De heer Luc. Alders kan veel vertellen uit de kindertijd van „Gen. Cronjé J Zoete jeugd herinneringen AGENDA Drs Vollebergheen uitstekend inleider Van petroleum tot electra HERINGA WUTHRICH tu g$ I WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 PAGINA 2 Luilekkerland in Vlees- en Vishal 5? Toekennnig van de prijzen Op hun broek moeten ze hebben Twee knaapjes fingeer den verdrinking FAILLISSEMENTEN Afscheid hoofdopzichter J. Th. Neeskens MISS POES Kattenspel in Stads schouwburg Mej. E. C. Knappert overleden INBREKER AANGE- HOUDEN Vulpendiefstal aan Wagenweg In het kort ZANDVOORTS CORPSCHEF H. P. Huysman thans benoemd Lelijke val K.V.P. houdt leden vergadering WMmm - btukie voor stukje land, enige percelen bollenvelden en r\ teelland, benevens een partij rietland groeide „Gen. Cronie langs het Spaarne, bekend wegens de KEGELSPORT Stedenwedstrijd Alkmaar- Haarlem Postduivenvereniging „De Koerier" Heemsteedse Kunstkring gestart Stijlvolle toneeluitvoering van Puck Beurs van Amsterdam Beurs van New York I eo'A fo$ Wanneer de krant vanmiddag bij u in de bus gevallen is, heeft wethouder D. J. A. Geluk, loco-burgemeester van Haarlem, de tentoonstelling „Kunst in de Ban ketbakkerij", die zowel in de Vis- als Vleeshal wordt gehouden onder het motto „De Soete Inval", geopend. Nadat men de gehele nacht had doorgewerkt, ten einde alle werkstukken, die gisteren in de loop van de dag uit het land binnen kwamen, een plaatsje te geven, heeft de jury vanmorgen haar keurend en critisch oog op de unieke expositie laten vallen. Deze bijzondere tentoonstelling wordt georganiseerd naar aanleiding van het gouden jubileum van de afdeling Haarlem van de Nederlandse banketbakkers vereniging, dat deze maand gevierd zal worden. Om nu de expositie een algemeen karakter te geven, kan men ook de producten bewonderen van de leden van de R.X. Banketbakkersvereniging „St. Nicolaas", die volgend jaar haar zilveren bestaan hoopt te vieren. Bij deze organisatie is ruim tachtig procent van de Haarlemse banketbakkers ingeschakeld. De Vishal heeft voor de Haarlemmer en allen die het gebouw kennen een metamorphose ondergaan, want de gevel heeft het uiterlijk gekregen van een ouderwetse koekenbakkerij van een vijf-en-zeventig jaar geleden. Binnen heeft men een forse galerij opgetrok ken, waarin zeventien etalages zijn aangebracht, die gewijd zijn aan be paalde gebeurtenissen uit 's mensen leven, zoals wij daar zagen, geboorte, huwelijk, Pasen, Kerstmis en Nieuw jaar, om er maar enkele te noemen, terwijl er tevens enkele etalages zijn die het kinderhart sneller doen klop pen, wanneer het al de lekkernijen ziet uitgestald. Ook wij hebben met bijzonder ge noegen gekeken naar de kunstproduc ten, die de banketbakkers hebben ge creëerd. In de Vleeshal staat een ge dekte tafel van ongeveer zeventien meter lengte, waarop een diner is klaargemaakt van suikerwerk en truf fel; ook ontbreekt het wild niet in de vorm van een fazant, die de domine rende figuur is in het sprookje van vakmanschap en fantasie. Drijfschotels van craquelé, bloemen van chocolade plastic en vruchten van coma-plastic geven het geheel een fleurig cachet. Behalve de vele fraaie stukken van gespoten chocolade, zoals de iele en ragfijne bonbonnières, ziet de bezoeker de markante kop van de componist Lud- wig van Beethoven, die gehakt is uit chocoladebrood. Deze figuur beheerst de benedenverdieping van de Vleeshal en staat er alleen maar ter opluistering, zoals op het bijschrift is aangegeven. Een staaltje van kunst is het beeld van de Indische danseres, terwijl Lautje Coster een betere plaats in de expositie hal waardig is. De anders zo domineren de figuur van deze Haarlemmer op de Grote Markt staat thans op de tocht vlak bij de deur in een hoekje. Fijn maar klein zijn de werkjes van getrokken suiker, die tot in de kleinste bijzonder heden zijn afgewerkt en getuigenis af leggen van een speelse fantasie gepaard aan degelijk vakmanschap. Voor de oudere Haarlemmers is deze expositie bijzonder interessant, omdat zij daar nog eenmaal in de gelegenheid ge steld worden te kunnen dromen van zoete jeugdherinneringen, want de Haar lemmer halletjes, de turons en de Rode Letters zijn weer present, terwijl ook het kadettenbrood. dat uitstekend was voor wielrijders, acte de presence geeft. De bovenverdieping van de Vleeshal is geheel gewijd aan de historie van de banketbakkerij. Men heeft daartoe de negentiende eeuwse kamer, die reeds voor de cameratentoonstelling was ingericht, in tact gelaten, terwijl zij alleen opge luisterd is met banketbakkersproducten uit de dagen van Hildebrandt. De jury, bestaande uit de beeldhouwer Hildo Krop. en de heren De Wilde en Stoop, terwijl speciaal voor de etalages mevr. De Wijs uit Amsterdam is ge ëngageerd, heeft geen gemakkelijke taak gehad. Ruim twee uur is zij bezig ge weest om een juist en eerlijk oordeel over de fraaie inzendingen te vellen. Voor zover de uitslag ons bekend is, werd de ereprijs in de afdeling beeld houwwerken toegekend aan de heer J. A. Boer. chef-kok bij het K.L.M.-res- taurant Intercontinento Schiphol vóór zijn „Indische danseres". De eerste prijs viel ten deel aan de heer J. B. Lanseyer uit Amsterdam voor zijn „Gewond dier". Er werden drie tweede prijzen toegekend namelijk aan de heren Ben houtje Coster in chocolade op de ban- ketbakkerstehtoonstelling. Smit uit Haarlem, J. Geelen uit Am sterdam en G. Telma. In de afdeling suikerwerken ging de ereprijs naar de heer D. van Beek uit Zutphen voor sui- ker-monté met petit glacé. De twee eerste prijzen kwamen bij J. Joppe uit Amsterdam en D. v. Beek uit Zutphen. Vijf tweede prijzen werden toegekend aan Jac. v. d. Brink uit Leeuwarden, Diet Smelik uit Rotterdam, N. J. Leuf- kens uit Amsterdam, Aug. Bonte uit Amsterdam en H. en W. van Elhorst Jr. uit Haarlem. De tentoonstelling blijft geopend tot 5 October. Herkent u de ingang van de Vishal? Is dit nu het huisje van Hans en Grietje? „De Soete Invalnodigt u uit ter gelegenheid van de grote banket bakkersten toonstelling in gedachten te komen smullen- Gisteravond omstreeks kwart voor acht, toen het al donker begon te wor den. kwamen twee vriendjes van resp. twaalf en elf jaar, op het idee aan de Raamvest een op hun manier aardig spel in elkaar te zetten, waarbij zij voorbijgangers in het ootje wilden nemen. Zij verscholen zich in de strui ken aan de waterkant. De 12-jarige W. v. d. H. gooide vanuit deze schuilplaats een flinke kei in het water en begon kermend om hulp te roepen. Een van de voorbijgangers, die de plons en het daarop volgend geroep had gehoord, waarschuwde telefonisch de politie, die spoedig ter plaatse was en met het dreggingswerk oegon. Het 11-jarig vriendje van W. v. d. H. wees een agent aan waar het onheil zou hebben plaats gehad. Tot elf uur in de avond is men aan het dreggen geweest, natuurlijk zonder enig succes. Hedenmorgen echter verscheen op het bureau van politie de 12-jarige jongen in gezelschap van een oudere zuster. Het was de bewuste v. d. H., die in geuren en kleuren thuis zijn spel had verteld. De vader van de jongen nam dat kennelijk niet en ge lastte zijn zoon de situatie van gister avond uiteen te zetten teneinde te voorkomen dat de politie deze morgen het dreggingswerk zou voortzetten. Wij behoeven natuurlijk niet te vermelden dat deze jongen door de politie over zijn ondoordachte daad ernstig is onder houden. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 23 September 1952 failliet ver klaard.' P. B. van Rijswijk, rijwielhan delaar, Parkstraat 10. Haarlem. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen. Cura tor: mr. Chr. F. M. van Koppen, Haar lem. Bij vonnis van de rechtbank te Haar lem d.d. 23 September 1952 is vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 2 Sep tember 1952, waarbij de vennootschap onder de firma Gebr. Eikelehboom, Kerk- weg 21a, Aalsmeer, en haar vennoten: C. J. Eikelenboom, Kerkweg 23, Aals meer, en P. Eikelenboom, Kerkweg 25, Aalsmeer, failliet zijn verklaard, met be noeming van mr. Silvain Groen tot cu rator. Wegens het verbindend worden van ds enige uitdelingslijst is op 22 Septem ber 1952 geëindigd het faillissement van: A. H. Hiemstra, koopman. Parallelweg 38, Koog aan de Zaan. Rechter-Commis- saris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. D. Aten, Zaandam. FILMS: Rembrandt: „Verboden verhouding", 18 J. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Geen uitweg" (No Way- out). Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Klokslag twaalf" (High Noon), Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30, 11.30 en 12.30 uur: Journaalvoorstellingen, waaronder opening van de Staten-Generaal. Frans Hals: „Het liefdeleven van Car men" (The Loves of Carmen). In techni color. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Scarlet Angel" (Café „De rode engel"). In technicolor. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur.. City: „Kinderrechter grijpt in" (I be lieve in You). Toegang: i4 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Drums of Fu Manchu" en „Robin Hood Jr.". Toegang: 14 jaar. Tij den: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 24 September Stadsschouwburg: De Kennemer Kunst kring: „Jong zijn we maar éénmaal", 8 u. Minerva-Theater: „De goede aarde". Paul Muni (the good earth), 's middags 2.30 uur, 's avonds 8 15 uur. Donderdag 25 September Stadsschouwburg: „Ballet Sonia Gaskel", uur. Grote of St. Bavo: Orgelconcert 's avonds van 8—9 uur. Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13: Donderdag 25 September, 20 uur: Christe lijke Oratorium Vereniging „Door Zang Vriendschap". Die Jahreszeiten, J. Haydn, o. 1. v. S, C. Jansen. Solisten: Corry Bijster, sopraan. Herman Schey, bas, Han Lefèvre, tenor. Met medewerking van de Haarlemse Orkest Vereniging. Miner va-Theater: „Potasch en Perlemoer in textiel", 8.15 uur. De heer J. Th. Neeskens, hoofdopzich ter bij de dienst van Openbare Werken van de gemeente Heemstede, zal 30 Sep tember definitief de gemeentedienst met pensioen verlaten na een diensttijd van 42 jaar. Ter gelegenheid van dit vertrek zullen het gemeentebestuur, de directie en amb tenaren van Openbare Werken en het personeel van de afdeling Wegen Zater dag 27 September te 11 uur bijeenkomen in het restaurant „Groenendaal" waar de heer Neeskens officieel afscheid zal nemen. Voor overige belangstellenden bestaat gelegenheid, aansluitend op bo vengenoemde bijeenkomst van 12.30 tot 13.30 uur de heer Neeskens de hand te drukken. Met de heer Neeskens gaat een stukje historie van Heemstede heen. Hij kwam op 24 Januari 1910 als wegwerker in dienst, werd op 1 Januari bevorderd tot voorman, 1 Januari 1918 tot onderbaas, 1 Januari 1920 tot baas, 1 Januari 1935 tot 2e opzichter en 1 Januari 1948 tot hoofdopzichter. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum werd hem de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassou, verleend. De heer Neeskens heeft Heemstede van kleine gemeente zien groeien tot wat zij nu is en het is zijn grootste verdienste dat hij aan alle uitbreidingen en verbe teringen zijn beste krachten heeft gege ven. Het is dan ook de wens van velen dat hij nog vele jaren van een welver diend pensioen zal mogen genieten. De sprekende poes is voor de Neder landse toneelbezoeker geen onbekende, want nog maar kort geleden heeft men de onsterfelijke „Wijze Kater" van Herman Heyermans in een reprise kunnen zien en horen. De durf van Louis Saalborn om het blijspel „The Lady Purrs" van de Engelse schrijver Ted Willis te vertalen en te dopen als „Miss Poes", bet te regisseren en er zelf een der belangrijkste rollen in te spelen, is dan ook gelegen in de schijnbare imitatie van Heyermans' melkdrinkend en philosoferend heilig huisdier. Schijnbaar, want het exem plaar van Willis is een rode kat, die in de gedaante van een slanke jonge vrouw het huis van een Labour-wet- houder, candidaat voor het Lagerhuis, op stelten zet. Op een onweersavond komt zij binnen en twee en een half uur later neemt zij als de bliksem de poten om aan de roepstem van de na tuur te voldoen. Intussen heeft zij melk gedronken, de kanarie om zeep geholpen en de hele familie in het zon netje geplaatst. Zij treedt op als zede- preekster met een even grote hoog hartigheid als scherp inzicht in de mensen, die zich anders voordoen dan ze zijn. Zij is geestig, kluchtig en ad rem en het is dan ook alleen maar jammer, dat haar geestelijke vader zo nu en dan te veel miauwde. Van spreekwoorden en gezegden over de kat kan men ook te veel krijgen. Het Amsterdams Toneelgezelschap zond verschillende prominenten om dit blijspel te doen slagen; er werd vlot gespeeld, maar met te weinig samen hang, Carla de Raet kon wel in de kat Sandra doen geloven; Saalborn demon streerde de technische aardigheidjes voor een Potasch-rol tot in de perfectie; zijn dochter Liane zong zelfs een paar moderne jazz-liedjes en Hetty Beck was 'n oma uit een figuurlijke katten- familie. Twaalf spelers kwamen in dit stuk te pas, maar voor Jenny van Maer- lant was het kennelijk geen genoegen om mee te doen, terwijl ook Jo Stern- heim met zijn „figuur" geen raad wist. 'n Kater kreeg men er niet van, het was wel leuk, waarmede echter alles gezegd, is. Overigens blijkt de schouw burg in de week voor een vrije voor stelling nog niet erg te trekken. - Het Haarlemse publiek wil blijkbaar eerst de kat eens uit de boom kijken! v. W. In de ouderdom van 92 jaar is te Heemstede overleden mej. E. C. Knap pert, oud-directrice van het Leidse Volkshuis en oud-directrice van de school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. De thans overledene werd in 1888 benoemd tot godsdienstonder wijzeres bij de afdeling Leiden van de Nederlandse Protestantenbond. Zij werk te mee aan de stichting van een wijkge- bouw van deze bond en van het Leidse Volkshuis. Van dit Volkshuis, dat een cultureel centrum is, werd zij directri ce. In 1915 vertrok mej. Knappert naar de hoofdstad om aldaar op te treden als directrice van de school voor Maat schappelijk Werk. Tot 1926 is zij aan deze school verbonden geweest. De Commissie Katholiek Voetbal in het district Haarlem van ö'e N.K.S. opent telken jare het voetbalseizoen met en kele interessante avonden waarop di verse sprekers de betekenis van de R.K. sport uiteenzetten en daarbij al tijd een dankbaar gehoor vinden.' Dit maal echter experimenteerde de Com missie, want zij had een discussie-avond belegd waarop men dus na het gespro kene rustig kon debatteren om daardoor de aangeroerde zaak van verschillende kanten te kunnen bezien. Welnu, zelden heeft de Commissie Katholiek Voetbal zo'n groot succes ge boekt als gisteravond in de bovenzaal van café Brinkman aan het Plein, want de belangstelling voor de causerie van de heer drs. J. J. A. Vollebergh, leraar aan het Gemeenschappelijk Instituut voor toegepaste Psychologie te Nijme gen, overtrof de stoutste verwachtin gen. Slechts twee van de aangesloten voetbalverenigingen uit het Haarlemse District waren niet vertegenwoordigd, maar de overige hadden een flinke af vaardiging gezonden. Niet slechts jeugd leiders maar ook bestuursleden van onze clubs, terwijl ook leiders (sters) van an dere dan voetbalclubs van hun belang stelling blijk gaven. De Hockeywereld alsmede de Katholieke Zwemmerij ga ven acte de présence. De heer W. van Turnhout, voorzitter van de Commissie, stak zijn vreugde over de buitengewoon goede opkomst niet onder stoelen of banken. En nadat hij dan het woord had verleend aan de spreker van deze avond, werden de aanwezigen onmiddellijk geboeid door het heldere betoog van drs. Vollebergh, die als onderwerp had gekozen: „Sport vereniging en Opvoeding". Op prettig onderhoudende en vooral bevattelijke wijze schetste spr. de taak van de sport vereniging in het algemeen en in het bijzonder uit een katholiek standpunt bezien. Hij deed diverse suggesties, waarover later op de avond" prettig werd gediscussieerd en in een drietal vragen vatte hij zijn betoog samen, dat na zijn uitstekende inleiding door de aanwezigen, daartoe in verschillende groepen verdeeld, van alle kanten werd bezien en besproken. Welke middelen heeft de sportvereni ging tot haar beschikking, hoe bewaren we het contact met andere opvoeders (gezin) en wat betekent het woordje katholiek in een sportvereniging? Dit waren de vragen, waarop ö'e vergade ring een antwoord diende te geven en dat de inleiding van drs. Vollebergh uitstekend was begrepen, bewees de le vendige discussie welke hiervan het ge volg was. Het werd voor de R.K. Sport-officials dan ook een zeer leerzame avond en aan het eind van de debatten bleek Advertentie HAARLEM Enige tijd geleden maakten wij mel ding van een inbraak in een perceel van een kantoorboekhandel aan de Wa genweg, waar een onbevoegde zich toe gang had verschaft in de nacht van 8 op 9 September. Langs een zijpoortje kwam hij aan de achterkant, klom over de daken naar het dak achter de kan toorboekhandel en ging door een dak raam naar binnen. Meegenomen werden tai van vulpenhouders ter waarde van drieduizend gulden, benevens een tas en 65 gulden uit de cassa. Na het verlaten van het perceel nam de inbreker nog een fiets, die langs de weg stond, mee en fietste erop naar Amsterdam. Daar aan gekomen zette hij het karretje ergens onbeheerd langs de weg. In de nacht van 17 op 18 September werd de ver moedelijke dader, de 39-jarige arbeider G. L., op de Nieuwendijk te Amsterdam door de Haarlemse recherche aangehou den. Ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Vereniging tot Behartiging der be langen van T.B.C.-patiënten wordt op Zaterdag 27 September in de Concert zaal een propaganda-feestavond gege ven. Als makelaar in onroerende goederen werden beëdigd: J. Kakes, te'Zaandam, Herderstraat 2a; P. E. Fris, te Zaandam, Provincialeweg 240; J. S. Overtoom, te Zaandam. Rembrandtstraat 21. De burgemeester van Zandvoort heeft met ingang van 15 November benoemd tot hoofdinspecteur-corpschef van de gemeente-politie te Zandvoort de heer H. P. Huysman te Meppel. Wij meldden dit reeds officieus, maar thans heeft de minister van Binnenlandse Zaken deze benoeming goedgekeurd. De nieuwe corpschef werd in 1910 in Zeeland geboren. Hij begon zijn politie loopbaan in 1933 te 's Gravenhage. Na de oorlog had hij gedurende enige jaren de leiding van de politieke recherche afdeling te Den Haag. Thans bekleedt hij sedert 1947 de functie van inspec teur-corpschef te Meppel. Aldaar heeft de heer Huysman grote activiteit ont wikkeld op het gebied van het vreem delingenverkeer en de jeugdzorg. Hij is gereformeerd, niet bij een politieke partij aangesloten, gehuwd en vader van twee kinderen. Dinsdagmorgen reden enkele ruiters op het Zandvoort.se strand. Een paard stapte in een kuil en kwam te vallen. Zijn berijder een heer van middel bare leeftijd werd ernstig geblesseerd. Dr. Robbers verleende de eerste hulp en constateerde een bekkenfractuur. Per gemeentelijke ziekenauto is het slacht offer naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. De afdeling Zandvoort van de Katho lieke Volkspartij houdt a.s. Vrijdag in het Patronaatsgebouw een ledenverga dering. Aanvang 8.15 uur. Ingevolge het reglement treedt het gehele bestuur af; tijdens deze vergadering zal derhaivé een bestuursvergadering moeten plaats vinden. Voorts zal het programma voor het werkseizoen 1953 worden samen gesteld: het bestuur heeft hierbij reeds het oog op de gemeenteraadsverkiezin gen van 1953. •'h V m :..v.a.a -V De raad bepaalt, dat de straten in het nieuwe kwartier, dat op het landgoed Het. Klooster" verrijzen zal, de namen zullen dragen, voornamelijk van de helden uit de Zuid-Afrikaanse oorlog; de straat, lopende evenwijdig aan de Paul Krugerstraat op de grens van Haarlem, zal genoemd worden de Generaal de Wetstraat. Verder zal de eerste dwarsweg de Gen. Cronjéstraat ge noemd worden". Aldus besloot de gemeenteraad van Schoten op 16 April 1901 Teen dus een jaar later de bouw van de verschillende straten haar beslag kreeg, deed ook de Gen- Cronjéstraat officieel haar „intrede", zij het dan als een bescheiden straat in het oude Schoten, die na de annexatie met Haarlem door getrokken werd. Vijftig jaar bestaat deze straal dus nu en in een vorig artikel hebben wij reeds kunnen melden, dat de winkeliers van deze straat het gouden jubileum met groot vertoon zullen gaan vieren. /-i -i t met uiterst vruchtbaar wei- of hool- v uitnemende snippen- en eendenjacüt. De Gen. Cronjéstraat heeft in die vijf- Op hetzelfde fundament van het tig jaar een enorme ontwikkeling door- klooster heeft omstreeks het einde van gemaakt. De twee foto's hierboven de negentiende eeuw de familie Korf de een uit 1902, de ander van dit jaar hals haar buitengoed gehad, aan welke vertellen reeds genoeg. Maar interes- plaats de naam van „Het Klooster sant is het wellicht te vernemen, hoe werd gegeven. vroeger de situatie was op de gronn, Merkwaardig is. dat de straat, lopen- die nu bezet wordt door de Transvaal- de nu jangs het tegenwoordige kloos- wlJh. ter, de naam draagt van Kloosterstraat. Kwam men omstreeks het einde van De Zuidkant van de Wetstraat vormde de negentiende eeuw Schoten binnen toen de grens van Haarlem. Vanaf de van de kant van de „Schoterstraat- Rijksstraatweg liep een grote laan met weg" ofwel vanaf de Kleverlaan, dan „zwaar opgaand geboomte" naar „Het betrad men op de plaats, waar nu de Klooster". In het begin van 1901 stond Transvaal-wijk zich bevindt, in het alleen het eerste gedeelte van de Cron- nieuwe Schoterkwartier, een uitge- jéstraat en nog maar vanaf de Joubert- gtrekt landgoeii, genaamd: „Het straat tot de Wetstraat. Alles wat zich Klooster" v daar nog ten Noorden van uitstrekte, Op de plaats van het tegenwoordige was nog niet bebouwd. Het was toen gebouwencomplex tussen het Pretoria- nog weiland, bos en zandgrond, plein en de Gen. de la Reystraat stond In het Noorden> waar nu de Spaanse- vroeger een klooster, bewoond door de vaartstraat i00pt, stroomde toen nog de Reguliere kanunniken van St. Spaansevaart, Lange tijd duurde het Augustinus. voordat de Cronjéstraat tot aan deze Dit klooster werd gebouwd omtrent vaart twee rijen huizen vormde. stukje het jaar 1400. Joannes a Kempis, de VQor stukje werd er aan gebouwd. broeder van de grote Thomas a Kem pis, is volgens de kronieken van De eerste winkel werd gevestigd, een Windesheim „Seven jaaren langh schuchter begin, een tweede volgde en Overste of Prins van dit convent ge- zo langzamerhand werd de Gen. Cron- weest". jéstraat de grote, drukke winkelstraat, De gehele bezitting strekte zich uit welke terecht het centrum genoemd. over ruim 73 hectaren, vanaf de Oost- wordt van het uitgestrekte Haarlem zijde van de Rijksstraatweg tot het Noord. Een merkwaardige ontwikkeling', Spaarne en tot diep in het Noorden. dus, die getuigt van veel onderne-1 Er behoorde een grote boerderij bij mingszin en doortastendheid- ~T 7 iteraard zijn wij in deze dagen op zoek gegaan naar een van de oudste I J bewoners en winkeliers van de Gen; Cronjéstraat en wij troffen het kennelijk bij de heer Luc. Alders, die zich reeds in het allereerste begin daar vestigae als cdiffeur en sigarenwinkelier. De heer Alders heeft de ontwikkeling van de straat als hei ware met eigen ogen gezien en hij kan dus met recht vertellen, hoe het leven daar in al die jaren heeft gereild en gezeild. Aanvankelijk begon hij te „winkelen" schuin tegenover de nu nog bestaande zaak, waar zich nu ongeveer de bloemenzaak van Lipman bevindt. Toen hij zich daar een en vijftig jaar geleden vestigde, bestond dus het huidige Schoterkwartier nog lang niet en hij was de eerste winkelier, die daar probeerde een zaak op te bouwen De heer Alders durfde het toen aan, zijn zaak te beginnen met rondom de bossages van het klooster, waar de vo gels nog hun nesten bouwden in het struikgewas en 's avonds in de zomer de nachtegaal nog werd gehoord. Waterleiding was er nog nergens te bespeuren. Iedereen had een pomp in huis. Waar nu de winkel-van slager Goossens staat, was vroeger een „wa ter- en vuür-win- keltje". Zoals de mensen, dat in die tijd noem den. De exploi tant van dat winkeltje, de heer Wezentuch, had tonnen vol helder duinwater staan. Voor het wassen van het linnengoed ging men daar em mers vol drink water halen, want het pomp water zag dik wijls zo geel als saffraan. De heer Alders vertelde, dat vroeger op de plaats, tussen de Wet straat en de Paul- Krugerstraat zich het voetbalveld van H.F.C. Haarlem uitstrek te. Later is men gaan voetballen op een veld aan de Hogerwoerd en nog later zijn de sportvelden aan de Jan Gijzen- kade aangelegd. Zoals wij reeds meldden, vormde de I Zuidelijke huizenrij van de Wetstraat Luc. Alders telt. ver- de grens tussen Haarlem en Schoten. Stonden de bewoners in de gang van hun huis, dan waren zij nog in Haar lcm, doch zodra zij een voet buiten de deur zetten, bevonden zij zich op het grondgebied van de gemeente Schoten Toen het eerste stukje van de Cron jéstraat tot de Paul Krugerstraat er nog maar net stond, hadden er nog al eens onlusten plaats tussen de Scho tenaren en de Haarlemmers. De win kels in Schoten en tevens de café's mochten maar tot elf uur 's avonds open zijn terwijl de winkeliers in Haarlem tot 1 uur na middernacht mochten verkopen en de kastelijns de glaasjes van de bezoekers tot dit tijdstip bleven vullen. Het gevolg was dat de Schotenaren nog al eens naar Haarlem togen en diep in de nacht door Haarlem luidruchtig naar Schoten terugkeerden. In die tijd schoor Alders op Zaterdag en Zondag (toen mocht men ook op Zondag open zijn) vierhonderd vijf en twintig mannen een glad gezicht. De overige dagen van de week ging hij nóg heel Schoten door tot Santpoort, waar hij onder de boeren nog veel cliënten had zitten. Langzamerhand kwamen er steeds meer winkels en de straat breidde zich uit. De petroleumlampjes werden ver vangen door gaslantaarns, die enige ja ren daarna werden verdreven door de electrische koplampen. Zo zag de heer Alders de straat groeien tot wat ze nu geworden is. En op de manier, waarop hij uit het ver leden vertelt, blijkt wel, dat hij er geen spijt van heeft, dat hjj reeds in die eer ste jaren „Cronjé'er'' is geworden. Dat is hü nu nog. En in hart en nieren. duidelijk dat een dergelijke bijeenkomst in de toekomst weer een zekere kans van slagen heeft. Daarover sprak de heer Van Turnhout zijn dank aan de vergadering uit, die daarop de prachtig geslaagde avond op de gebruikelijke wijze sloot en de toezegging deed dat in de toekomst de Commissie Katholiek Voetbal op deze ingeslagen weg zou trachten voort te gaan. Het is tenslotte zo, dat door de fusie het onderlinge con tact tussen de R.K. verenigingen min of meer is vervaagd; dergelijke leerza me avonden bewaren echter het con tact, dat nodig is om de principiële zaak van de sportbeweging niet uit het oog te verliezen. Ter opening van het winterseizoen vonden stedenwedstrijden plaats op de Zondagen 7 September te Alkmaar en 21 September te Haarlem. Beide steden werden vertegenwoordigd door 25 spe lers. De Haarlemmers kregen op de ba nen te Alkmaar een gevoelige neder laag. De achterstand bedroeg 325 hou ten. Elke speler wierp 40 ballen over 4 verschillende banen. Met een gerust gevoel begonnen de Alkmaarse spelers aan de tweede helft der wedstrijden op de banen te Haarlem. De Haarlemmers, niet het minst ontmoedigd, begonnen rustig hun series op te bouwen. Toen de rust inging, bleek het dat de Haar lemmers 254 houten waren ingelopen. Met de nodige zekerheid werd aan de tweede helft begonnen. Haarlem trok hard van leer en nadat de eerste vijf spelers hun ballen hadden geworpen, was de achterstand geheel ingelopen. Toen de laatste ballen de planken had den verlaten, bleek het dat Haarlem met een voorsprong van 116 punten de stedenwedstrijd had gewonnen. De uit slag is als volgt: Haarlem 12808 punten in 2000 worpen, Alkmaar 12692. Hoogste werpers te Alkmaar de heer A. Köl.1- mann 323 hout en de heer J. Smolenaars van Haarlem 309. In Haarlem de heer R. Boeltjes 306 en de heer S. Schaaf van Alkmaar 269 houten. Hoogste werpers over beide wedstrijden de heer J. Smo lenaars met 610 houten en de heer A. Höllmann 573. In beide steden was de belangstelling groot en meer een meer blijkt het dat het publiek interesse krijgt voor deze oudste sport van Nederland. De postduivenvereniging „De Koerier" te Haarlem hield een wedvlucht vanaf Mons, een afstand van ongeveer 222 km. De duiven werden wegens het slechte weer niet op Zondag doch op Maandag te 08.45 uur in vrijheid gesteld. De prij zen werden als volgt behaald: J. Beer- schop 1-8, P. Dik 2-6, P. Stokman 3-9, A. C. Pieke 4, J. Pieke 5, C. Veeninga 7-10- 12. H. Helder 11. Eerste duif werd geconstateerd te 12.12 uur, snelheid 1062,78 m. per min.; laatste duif werd geconstateerd te 12.26 uur, snelheid 990.42 m, per min. Voor de eerste maal in zijn nog kort stondig bestaan organiseerde Dinsdag avond de Heemsteedse Kunstkring een toneelvoorstelling in het Minerva-thea ter voor de leden, wier aantal intussen al tot 750 is gestegen. Onder de aanwe zigen bevonden zich de burgemeester, de wethouders, de gemeentesecretaris, de hoofdinspecteur van politie, allen met echtgenote en vele andere vooraan staande ingezetenen. Te kwart over acht opende de voor zitter, mr. dr. H. Kahrel, de avond met een herdenking aan Cor Ruys, de over leden toneelspeler. Nadat enige ogen blikken stilte was betracht, vèrwel- komde spreker de aanwezigen en wel in het bijzonder het college van B. en W., omdat uit deze aanwezigheid de belangstelling van de overheid voor de Kunstkring blijkt. Samenwerking tus sen de leden onderling mocht spr. be speuren in het optreden van de heer Louk Nelissen, die deze avond muzikaal zou illustreren. Daarna gaf de toneelgroep Puck uit Amsterdam een welverzorgde opvoering van „De Gecroonde leersse", de mid deleeuwse klucht van Michiel de Swaen- Dank zij de uitnemende klankver houdingen van de zaal kon het spe* woord voor woord worden gevolgd en het publiek toonde zich dan ook aa» het slot zeer enthousiast en bracht het gezelschap een ovatie. Mr. dr. Kahrel was de tolk van de Kring door niet ai- leen woorden van dank te spreken- maar de beide dames met bloemen te onderscheiden, vergezeld van een voor- zitterlijke maar overigens zeer beschei den kus. Dat de zaal niet stampvol' was. moet worden toegeschreven aan het feit, dat niet ieder een spel als dit kan waar deren en dat velen de voorkeur geven aan een modern werk. Het bestuur van de kring heeft echter de veiligste weg gekozen door een spel te kiezen dat door iedereen gehoord en gezien kan worden en het verdient daarvoor niet slechts alle waardering maar ook m«' dewerking. (Nlet-officiële koers) Vorig Opening slot 3)4 Nederl. 1948 89% 3% pCt. Ned 1950 89% 3-3% Nederland 1947 90% 3 Ned 62-64 bel.-tac 92/, inschr, Grtbk. 48 3 pCt 91% Ned Handel Mij eert. 144 A.K.U 1541% Van Berkels Patent 98 Calvé-Delft eert 112% Van Gelder 143% Kon. Hoogovens eert. 134% Unilever cert 173% Ned. Kabel 191% Philips 154% Kon Petroleum 314% „Amsterdam" Rubber 72 Holl Amerika Lttn 146 Kon N Stoomb. M11 126% Ned Scheepv. Unie 120% H.V.A. 87% Dell MD eert. 65% 24/9 90 jJ 154 li, 174)4 155 317 127% 120 !4 22/9 Anaconda Copper 40% Bethlehem Steel 49 Chryslei Corp. 83 Vi General Electric 62% GeneraJ Motors 59% Hudson Motors 16% Kennecott Copper 73% Montgomery Ward H0xA North American Can ?2% Radio Corp. 28% Republic SteeJ 38% Shell OÜ 72V2 Southern Pacific 41% Southern Railway 64'4 Tidewater 21 Vj U.S. Steel 38% ex div. 28/0 41)4 4 9' 22* 38)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2