Generaal Harding tevreden over geoefendheid der militairen Chefarine 4 Geen vrouw blijft ongevoelig bij het zien van kleren Moppen Exploitanten Haagse speelclubs naar Baarle-Hertog Zaak-Fonteijn EISENHOWER NODIGT NIXON UIT VOOR EEN BESPREKING De eenzame Reiziger Officieel overzicht van de oefening „Hold Fast" Juin constateert vooruitgang Prijsvraag voor beeldhouwers Koninklijk bezoek aan Leeuwarden Voorschot aan werklozen KNAC dringt aan op controle Senator laat beslissing aan toehoorders en republikeins partijbestuur J Nieuwe steun voor Stevenson Eden in Wenen Bezoek van 60.000 Amerikanen 4 middelen in 1 tablei doen wonderen! Slaapt U slecht WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 1853-1953 Groot gebeeldhouwd kruisbeeld Bij gelegenheid 100-jarig bestaan Friese Mij. van Landbouw Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander j mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET ■n4lje doet wonderen.' isw Niet in conflict met Nederl. justitie Binnenkort voor de Hoge Raad Duizendste retourvlucht AmsterdamCurasao f 30.— voor gehuwden f 17.50 voor ongehuwden A cht er verlichting Ook populaire confectie doet mee met de modeshow-rage RUMOER ROND VICE-PRES1DENTSCHAP VAN AMERIKA door ANTONIA WHITE De A.F.L. schaart zich achter de senator De vertegenwoordiging der V.S. bij H. Stoel Dit jaar aan Nederland Twee Duitsers in arrest Ce Sennelager is gisteren een officieel critisch overzicht gegeven van het verloop der geallieerde leger- en luchtmachtoefening „Hold Fast". De eerste overzicht gever was generaal Harding, de nieuwe chef van de Britse imperiële generale staf en daarvoor opperbevelhebber van het Britse Rijnleger. Hij heeft, in de laatstgenoemde functie, de algemene leiding gehad van de oefening „Hold Fast". Generaal Harding zette uiteen, dat zijn verdedigingsplan was gegrondvest op het denkbeeld van het aanleggen van krachtig verdedigde bolwerken in bepaalde streken, zodat het te verdedigen gebied het aanzien van een „militair spinneweb" had gekregen. De generaal zei dat aanzienlijke vor deringen zijn gemaakt bij het opbou wen der geallieerde strijdmacht in West-Duitsland. Hij dankte de Britse, Belgische, Nederlandse en Cana dese soldaten en vliegers voor de ..schitterende hulp en warme kame raadschap, die ik in het afgelopen jaar van u mocht ondervinden". Generaal Harding verklaarde zeer ingenomen te Zijn met de graad van geoefendheid der militairen, die aan de oefening „Hold Past" hebben deelgenomen. Hij wenste allen geluk met de vorderingen, ge maakt sinds het vorige jaar. Hij be sloot met de verklaring dat thans op zijn opvolger als bevelhebber van het Britse Rijnleger, generaal Sir Richard Gale en op de bevelhebber van de Tweede tactische luchtmachtgroep, luchtmaarsehalk Sir Robert Foster, „de Uiterst belangrijke taak rust de Noor delijke groep van land- en luchtstrijd krachten verder aaneen te smeden, op dat een wezenlijk krachtig afweermid del tegen een militaire aanval wordt verkregen". Maarschalk Alphonse Juin, opper bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten in Midden-Europa, De Stichting 18531953, welke het Volgend jaar Mei in Utrecht ter gele genheid van de eeuwherdenking van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Nederland grote feestelijkheden zal or- Saniseren, heeft een prijsvraag uitge schreven voor de vervaardiging van een Kroot kruisbeeld. Gevraagd wordt een ontwerp voor een beeld, dat in brons zal moeten worden uitgevoerd en dat ongeveer de normale lichaamsgrootte heeft. Dit beeld zal tijdens de feestelijkheden te Utrecht worden opgesteld, daarna zal het te Nijmegen worden geplaatst. Voor deze prijsvraag heeft de Stich- Ghg 18531953 de navolgende vijf beeldhouwers uitgenodigd: Marius van Beek, Amsterdam; H. van Haaren, Am sterdam; Cephas Stauthamer,' Amster dam; Albert Termote, Voorschoten; en Charles Vos, Maastricht. Deze beeld houwers hebben allen in principe toe gezegd aan de prijsvraag deel te nemen. Voor het overige is de prijsvraag opengesteld voor alle Nederlandse beeldhouwers. Hun ontwerpen dienen Uiterlijk op 15 December a.s. te zijn in gezonden bij het bureau van de Stich ting 18531953, Oude Zijds Voorburg- Wal 40 te Amsterdam, alwaar ook het gedetailleerde programma van de prijs vraag verkrijgbaar is. De inzendingen zullen worden beoor deeld door een jury, waartoe de Stich ting 18531953 heeft uitgenodigd de heren; Mari Andriessen, Haarlem; mr. J. Derks, Hilversum; Jan Engelman, utrecht; prof. Oscar Jespers, Brussel; Prof. dr. F. van der Meer, Lent; ir. C. Bouderoyen, Nijmegen; prof. V. P. Se- Ulijn-Esser, Amsterdam; en Niel Steen- hergen, Teteringen. De maker van het bekroonde ont- Werp zal worden beloond met een prijs van f 500, terwijl hem bovendien de op dracht zal worden verleend tot de ver vaardiging van het definitieve kruis beeld. De tweede prijs bedraagt f 300, de derde prijs f 200. Alle ingezonden ontwerpen zullen na de uitspraak van de jury worden tentoongesteld. Waar schijnlijk zal deze tentoonstelling in een van de gebouwen van het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht worden gehouden. Voor deze prijsvraag is overleg ge pleegd met de permanente prijsvraag- oommissie en de Nederlandse kring van beeldhouwers. Van honderden boerderijen, molens en Particuliere woningen op het Friese Platteland en tal van openbare gebouwen 'h de hoofdstad van het gewest, wapper- de vandaag de vaderlandse driekleur 'oil teken van vreugde over het feest Pan de Friesche Maatschappij van Land óotim, de boerenorganisatie, welke ver- Weef d is met het boerenbestaan in Fries land Van vreugde ook over het feit, dat H. Af. Koningin Juliana, Beschermvrouwe Van de honderd-jarige organisatie, Welwillend is geweest het feest met hare iegenwoordigheid te vereren, De Koningin arriveerde per aut° de grens van de gemeente Leeuwarden ï'.et in haar gevolg jonkvrouwe C. E. b. foell, hofdame van de Koningin, W J- baron van Heeckeren van Molecaten, Particulier secretaris en majoor J. J- L. Paron van Lynden, adjudant van onze landsvrouwe. Ter begroeting waren aan wezig de commissaris der Koningin, mr. f1- P. Linthorst Homan en de burgemees ter van de Friese hoofdstad, mr. A. A. van der Meulen. De Koningin ver- 'o.efde korte tijd ten huize van de com missaris en begaf zich daarna naar de rote Kerk, waar een wijdingsbijeen- Pjhst werd gehouden. a afloop hiervan begaf H. M. zich - ?er naar de ambtswoning van de com- ssaris, waar zij zich liet voorlichten hen1' fpige maatschappelijke vraagstuk - die vooral het platteland beroeren step^aarb« de Friesche Maatschappij tqs nauw betrokken is. best®Zelfder tijd recipieerde het hoofd lij h van de jubilerende organisatie de p0tel ..Amicitia", Minister Mansholt, getnpI^jnLsaris der Koningin en de bur- het van Leeuwarden voerden hier 1 woord. verklaarde de verdedigingsopvatting, als door generaal Harding naar voren gebracht, juist te achten. „Er zijn echter", zei hij, „door deze oefening acht divisies op een front van vijftig kilometer samengetrokken. Op deze basis zouden tachtig tot honderd Westerse divisies nodig zijn voor de verdediging van de huidige West- Duitse grens". Ook maarschalk Juin zei sinds verleden jaar een grote voor uitgang te hebben bespeurd in de strijdvaardigheid der Britse en andere Atlantische strijdkrachten in Noord- Duitsland, speciaal bij de samenwer king tussen de verschillende natio nale eenheden en bij het verband tussen land- en luchtstrijdkrachten. Generaal Gale, de leider te velde van de oefening, zei in het laatste stadium van „Hold Fast", toen de verdedigers tot een tegenoffensief overgingen, bij bepaalde eenheden grove fouten op het gebied der camouflage gezien te heb ben, „waaronder enige die als onver geeflijk moeten worden beschouwd". Aan de andere kant haalde hij vele voorbeelden aan van uitstekend verbin- dingswerk tussen de korpscommandan ten. .Ongetwijfeld", aldus luchtmaarsehalk Foster, „hebben de vliegers van de aan de tweedï tactische luchtmachtgroep toegevoegde Belgische en Neder landse escadrilles zeer goede vorde ringen gemaakt". Hij verklaarde dat „Hold Fast" het belang had aangetoond van het instellen van luchtvvaarnemings- diensten in Nederland, België en West-Duitsland. „Er zijn, sinds de laat ste oefening, aanzienlijke vorderingen gemaakt bij de organisatie van de lucht verdediging in Nederland en Bel gië. Wanneer het NederlandsBelgische radio-verbindingsstelsel in werking is getreden, zullen deze beide landen over een uiterst doelmatig werkende radio verbindingsdienst beschikken", zo zei hij. Luchtmaarsehalk Foster zei verder dat de oefening tevens „de beperkingen van de „Meteor" als jager-onderscheppings vliegtuig had aangetoond" en dat „de Belgische en Nederlandse luchtmachten in de eerste plaats de beschikking moe ten krijgen over nieuwe typen van dit soort gevechtsvliegtuigen". Luchtmaarsehalk Foster zei verder dat „Hold Fast" op geen enkele wijze zijn vaste overtuiging, dat de meeste lucht aanvallen 's nachts door bommenwerpers moeten worden uitgevoerd, aan het wan- Jcelen heeft gebracht. Hij voegde hieraan toe dat als regel op de tactische lucht macht geen beroep moet worden gedaan om vijandelijke vliegvelden aan te val len. Uitzondering kan worden gemaakt voor aanvallen op vliegvelden op niet te ver van het front gelegen vijandelijke gebieden. „Eén van de vele nog nooit opgeloste vraagstukken betreft dat van de verbetering van het waarschuwings stelsel voor de nadering van vijandelijke vliegtuigen. Legereenheden hebben de luchtmacht dikwijls lelijk laten zitten, door geen inlichtingen te verstrekken over het optreden van vijandelijke vlieg tuigen", verklaarde hij. De luchtmaarsehalk deelde voorts nog mee dat in de komende winter demon- stratiegroepen voor leger- en lucht machteenheden in Nederland, België en de Britse zone van Duitsland tentoonstel lingen zullen organiseren en lezingen houden, waarin zal worden gewezen op het belang van de samenwerking tussen leger en luchtmacht. Foster besloot met hulde te brengen aan de doelmatige wij ze, waarop de grondstrijdkrachten, die aan de oefening hebben deelgenomen, zich gecamoufleerd hadden, „behalve in de laatste faze, toen de verdedigers tot het offensief overgingen". Lord Alexander, de Britse minister van Defensie, heeft gisteren te Londen de samenwerking tussen de Britse en de Nederlandse troepen tijdens de ge allieerde manoeuvres in West-Duits land geprezen. „Ik vind, dat dit een van de meest aanmoedigende dingen in de gehele oefening was", aldus Alex ander tegenover de pers na zijn terug keer uit het gebied van de manoeu vres. Admiraal Sir Patrick Brand, bevel hebber over de Noordelijke NATO-vloot- strijdkraehten, heeft gisteren te Kopen hagen verklaard tevreden te zijn over de resultaten van de oefening „Main Brace". Het weer was ongunstig geweest, maar de oefening was er niet door onderbro ken. Uiteraard hadden zich moeilijkhe den voorgedaan, docb deze waren niet van fundamentele aard geweest zij konden de volgende maal voorkomen worden, aldus admiraal Brand. Advertentie Toen de Engelse kleerma ker Worth, die om streeks 1860 in Parijs werkte voor Keizerin Euge nie, aan Hare Majesteit wil de laten zien, welk effect een nieuwe crinoline-japon, die hij voor haar had gemaakt, zou hebben, vroeg hij zijn jonge, knappe vrouw de ja pon aan te doen en voor de keizerin heen en weer te wandelen. Dat was het begin van de modeshow met man nequins, die vooral na de oorlog zo n enorme vlucht U heeft natuurlijk óók gelezen dat de Weense te lefoondienst het plan had opgevat, zijn abonné's in de gelegenheid te stellen een goede mop te beluiste ren. wanneer zij een be paald nummer draaiden, i Maar, zo gaat het verhaal verder, de Oostenrijkse P.T.T. kon niet genoeg geslaagde grap pen vinden. „Tot in Duitsland toe werd gezocht", aldus een blad, „maar de Duitse moppen vermochten de di recteuren niet de minste glimlach te ontlokken". Zij hadden, dunkt ons, dan i ook nog beter Staphorst naar humor kunnen afgrazen. Tot besluit van de oefening „Main Brace" landde een detachement van de beroemde Amerikaanse marine-infanterie op de kust van Noord-Jutland. Tijdens het storm achtige weer, dat de operatie 12 uur vertraagde, voeren de „leer- nekken" hun landing uit. (Van onze correspondent) Vrijdag zal, zoals in een deel van onze oplaag reeds werd gemeld, in ca fé Sport in Baarle-Hertog in de Bel gische enclave in het Nederlandse grensgebied onder Tilburg en Breda een privéclub met speelgelegenheid worden geopend. De exploitanten van Haagse speelclubs zullen op deze ma nier trachten te ontkomen aan de jus titie. Volgens de opzet lukt dit, voorzo ver het de Nederlandse justitie be treft. In België worden een aantal speelclubs oogluikend toegelaten, maar van deze clubs wordt belasting ge' heven. De exploitanten hebben zich m verbinding gesteld met het gemeente bestuur van Baarle-Hertog, dat de op richting van een privéclub niet kan verbieden. Wel bestaat de mogelijkheid van het heffen van een belasting en Voor de negende maal zal de zaak- Fonteijn, het proces wegens smaad schrift tegen de thans 53-jarige ex- sergeant-konstabel van de Koninklijke Marine A. H. Fonteijn, binnenkort ter tafel van een rechtscollege komen en wel op Dinsdag 14 October voor de Hoge Raad der Nederlanden. Het proces heeft, zoals bekend, een nieuwe wending gekregen, omdat de twee kroongetuigen, de artsen Krul en Reilingh uit Den Helder, op de laatste zitting (die voor het Haagse Gerechts hof) andere verklaringen hebben afge legd. Naar men zich zal herinneren heeft Fonteijn in 1949 een pamflet ver spreid, waarin hij genoemde artsen er van beschuldigde hem ten onrechte in 1935 wegens asthma te hebben afge keurd voor verdere dienst, zodat hij met pensioen gezonden werd. Fonteijn heeft sedertdien op talloze wijzen trachten aan te tonen, dat hij nimmer aan asthma heeft geleden. De artsen dienden wegens het pamflet een aan klacht tegen hem in en Fonteijn moest derhalve, beschuldigd van smaad schrift, terecht staan. daarover zal de gemeenteraad van het grensdorp nog een besluit moeten ne men, omdat er nog nooit een privéclub in Baarle is opgericht. Of de Belgische justitie het spelen zal toelaten dient te worden afgewacht. De exploitanten zijn blijkbaar van mening, dat de Belgen niet zo nauw zullen kijken. De „uit baatster" van café Sport heeft een deel van haar lokaliteit voor een ronde som aan de club verhuurd. De K.L.M zal 9 October a.s. de dui zendste retourvlucht AmsterdamCuragao uitvoeren. De AmsterdamCuragao-lijn werd op 9 Juni 1946 geopend. Sindsdien heeft de K.L.M. gemiddeld elke maand dertien re tourvluchten tussen Curagao en Nederland In antwoord op gestelde vragen over de lange wachttijd voor hen, die krach tens de werkloosheidswet recht op uit kering hebben, heeft de Staatssecretaris van Sociale Zaken o.m. het volgende ge antwoord: Het komt voor, dat het drie weken óf langer duurt, voordat een bedrijfsver eniging ten aanzien van een aanvrage om wachtgeld of werkloosheidsuitkering heeft beslist. Dit betreft echter slechts een zeer kleine minderheid der gevallen. Dat heeft geleid tot nader overleg met het bestuur van het Algemeen Werkloos heidsfonds en het bestuur van de Fede ratie van Bedrijfsverenigingen. Deze bleken bereid aan de bedrijfs verenigingen te adviseren om in alle gevallen, waarin niet aanstonds een be slissing op het verzoek om uitkering kon worden genomen en waarin niet defini tief is komen vast te staan, dat de be trokkene geen aanspraak op uitkering krachtens de Werkloosheidswet heeft, een voorschot op de uitkering te ver strekken. Hierdoor aanvaarden dc bedrijfsver enigingen een risico, omdat niet zeker is, dat het voorschot, indien geen aan spraak op een uitkering krachtens de Werkloosheidswet bestaat, kan worden teruggevorderd. Geadviseerd is het voor schot ter verzekering van een snelle vaststelling en ter voorkoming van een te groot risico te bepalen op een bedrag, dat niet al te veel verschilt van de uit keringen. welke krachtens de sociale voorzieningsregeling aan werknemers, behorende tot groep b. worden verstrekt, n.l. f 30 per week voor gehuwden en f 17.50 per week voor ongehuwden- De meeste bedrijfsverenigingen hebben deze adviezen opgevolgd. Nu het herfstseizoen, waarmede het don kere jaagretijde wordt ingeluid, is begon nen, heeft het bestuur van de K.N.A.C. het nodig geoordeeld zich tot de minister van Justitie te wenden teneinde diens aan dacht te vestigen op de gevaarlijke si tuaties welke des avonds en des nachts kunnen ontstaan door het ontbreken van voldoende achterverlichting en ondoor dacht parkeren op de buitenwegen. Ofschoon het ontbreken of in onvoldoen de staat verkeren van de achterverlichting uit de aard der zaak bij verschillende soor ten van voertuigen op de weg voorkomt, geldt zulks, aldus de K.N.A.C., toch wel in bijzondere mate voor drie categorieën, n.l. bespannen voertuigen ten plattelande. vrachtauto's vooral wanneer daaraan een aanhangwagen is gekoppeld, en de rijwie len inclusief bakfietsen. Na er op gewe zen te hebben dat vrachtwagens in de re gel slechts zijn voorzien van één achter licht, zulks in tegenstelling tot vrijwel al le personenauto's die van twee achterlich ten zijn voorzien, spreekt de K.N.A.C. als haar mening uit, dat zij zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat indien meer zorg aan het schoonhouden en controle ren van achteryerlichting en reflectoren werd besteed, een aanmerkelijke verbete ring in de toestand zou kunnen worden verkregen. De K.N.A.C. verzoekt de minister met klem door instructies aan de Rijkspolitie het. gesignaleerde euvel met kracht te be strijden. Rood jasje, afgebiesd met zwarte persianer, op zwart wollen rokje. Nederlandse confectie. heeft genomen. En het is al lang niet meer alleen de haute couture die aan de kleine ingewijde kring van de vaste clientele laat zien, welke selecte creaties gloednieuw aan de modebron ontsprongen en als zodanig toonaangevend ze dege nen die zich bewegen in een bepaalde maatschappelijke kring te bieden heeft, ook de confectie maakt zich meer en meer openbaar aan wie maar een middagje kijken wil. Zelfs de confectie die de brede laag der grote massa bestrijkt is er toe overge gaan aan het begin van het nieuwe seizoen, shows te houden met het doel een al gemeen overzicht te geven en daardoor de kooplust aan te wakkeren, want geen en kele vrouw blijft er onge voelig onder als ze kleren op aantrekkelijke wijze ziet voorgedragen. Dat bleek ook gisteravond alweer aan het applaus dat telkens opklonk toen de firma C. A. Brenninx- meijer in Krasnapolsky in Amsterdam mantels, ja- ponnên en deux-pièces, met commentaar van Emmy Hut, toonde voor de komende winter in een genre dat wel iswaar zo draagbaar moge lijk moet zijn om een grote categorie van gegadigden te kunnen bestrijken, rdaar waarbij toch nu en dan een persoonlijke noot naar voren kwam. Zo was er tussen de vele deux-pièces, in onge decideerde kleuren zoals de mode dat nu wil, voor de wat forsere vrouw de meest geschikte dracht, een aardig pakje dat bestond uit een zwarte wollen rok waarop een rood, aansluitend jasje met driekwart mouwen, het jasje afgebiesd met zwarte persianer tot langs de hoog- aansluitende ronde hals. In wollen rok en blouse com binaties waren er trouwens meer aardige dingen, die toonden dat de eenvoud het altijd wint van de overladen- heid. Die bijvoorbeeld werd gedemonstreerd bij de lila ruiten swagger gedragen met grijsblauwe hoed en grijs blauw gespikkeld shawltje, handschoenen in weer ander grijs, een tas in gemetalli seerd leer en zwarte suède handschoenen. Zoiets is jam mer, want het tonen van populaire mode aan een groot publiek kan, wanneer de pij- komstigheden goed gekozen zijn, juist een smaakvormen- de invloed ten goede heb ben! De mantels waren over vloedig vertegenwoordigd op deze show, zowel wijde swaggers in teddy en camel, in travers (streepje) en in de tweekleurige stoffen, zo als nu modern zijn. De meeste met wijde aange knipte mouw en tegen prij zen, die óók applaus ontlok ten. Daarnaast was er ech ter menige aangesloten man tel met ceintuur, een kle dingstuk, dat wel nooit uit de mode zal raken in een land, waar zoveel gefietst wordt als het onze. De middagjurkjes voor de jonge vrouw zijn groten deels van glimmende zijde soorten met klokrok en aan geknipte mouwtjes. Voor de vrouw, die het weet te dra gen, was er als coquet cock tail-geheel een nauwe zwar te moiré rok, waarop een grijze zijden blouse voor een prijs, even epaterend als de getallen, die de gehele Mantel in namaak petit-gris, getoond in Krasnapolsky te Amsterdam. avond door de zaal klonken. Naast enkele gestreepte blouse-truitjes met vleer muismouw werden er een paar wollen jurken getoond. Het truitje heeft de winter jurk bijna geheel verdron gen. Stijlvol waren een een voudige rechte groene wol len japon met ceintuur en zakken, een model, dat nooit verveelt, en een reebruine, min of meer in jumpermo del. Aan bontmantels zijn er onder meer een in ocelot geverfd driekwart jasje en een namaak petit gris. Een interne verandering in de hoofdstedelijke zaak, maakt het kiezen in de verschil lende prijsklassen makkelij ker. A. Bgl. Senator Richard Nixon, de republikeinse candidaat voor het Amerikaanse vice- presidentschap, heeft gisteravond in zijn rede voor radio en televisie nogmaals verklaard zich niet bewust te zijn, dat hij door het aanvaarden van achttien duizend dollar „ter bestrijding van politieke uitgaven" ongeoorloofde handelin gen heeft gepleegd. Hij handhaafde dan ook als zijn mening, dat hij zich niet als candidaat diende terug te trekken. Hij voegde hier evenwel aan toe, de kan sen van generaal Eisenhower op het presidentschap niet te willen schaden. Daarom liet hij de beslissing over zijn politieke toekomst over aan het bestuur van de republikeinse partij en hij verzocht zijn toehoorders hun mening over de affaire aan het partijbestuur kenbaar te willen maken, om zodoende het be stuur het nemen van een besluit gemakkelijker te maken. hebben gesproken. Waarschijnlijk zal hij hem vandaag nog in Wheeling, West- Virginia, spreken. Na het aanhoren van Nixon's rede voering heeft Eisenhower de senator telegrafisch verzocht hem onmiddellijk te komen opzoeken. Eisenhower, die in het telegram de rede van Nixon prees, verklaarde, dat hij over de kwestie een persoonlijk oordeel wilde vellen en dat hij de senator wilde spreken om dit oordeel te gronden op persoonlijke ge volgtrekkingen. Nixon heeft deze uit nodiging aanvaard. „Geen cent van de 18.000 dollar, die mij ter beschikking zijn gesteld door po litieke vrienden, is besteed voor per soonlijk gebruik," aldus verklaarde Nixon, die in den brede uitweidde ovei de kosten, die zijn verbonden aan het onderhouden van een bureau van een senator in Washington. „Er zijn ook an dere uitgaven, die niet door de regering worden gedekt," aldus de senator, „en van de belastingbetaler moet niet wor den verwacht, dat hij andere dan strikte regeringsuitgaven zal bekostigen." Hij eiste, na zijn financiële omstan digheden te hebben geschetst, dat de democratische candidaat voor het pre sidentschap, gouverneur Stevenson, cp zijn beurt een verklaring zou afleggen over een fonds in Illinois „om goede mensen aan te trekken voor over heidsdienst". Nixon daagde Stevenson en senator Sparkman uit' evenals hij voor het Amerikaanse volk te treden en een uiteenzetting over hun finan ciën te geven. De verklaring van Nixon werd door 62 televisie- en 750 radiozenders in ge heel Amerika uitgezonden. Na het aanhoren van Nixon's redevoe ring trok generaal Eisenhower een van te voren opgestelde redevoering over het gevaar van inflatie, die reeds aan de pers was overhandigd, in. Eisenhower wilde niet zeggen, of Nixon candidaat dient te blijven, voor hij hem zelf zou Onder luid applaus van 16.000 perso nen, die hij toesprak na het aanhoren van Nixon's radiorede, verklaarde Eisen hower: „Ik houd van moed en vanavond heb ik een voorbeeld van moed gezien. Ik heb vele moedige mannen in benarde situaties gezien." aldus de generaal, „doch niemand heb ik zich beter door de moeilijkheden zien heenslaan dan vanavond senator Nixon deed." Het Witte Huis heeft gisteren in te genstelling tot een eerder bericht, ver klaard, dat president Truman de minis ter van Justitie, Joseph McGranery, niet heeft verzocht om een onderzoek naar de zaak-Nixon. Vanaf het moment, dat Nixon zijn redevoering beëindigde, hebben de tele foontoestellen op het hoofdkantoor van de republikeinse partij vrijwel geen moment stil gestaan. In het gehele land gaf men gehoor aan het verzoek van Nixon om het republikeinse bestuur te helpen bij het nemen van een beslissing. Het aantal personen, dat zijn zienswijze op de kwastie telefonisch tracht duidelijk te maken, is overstelpend groot. Advertentie De volbloed Amerikaan! Made from "sun-kissed" tobaccos Vertaald door J. W. HOFSTRA De jurk had bijna hetzelfde model als een van Isabel's japonnen, de grote mo de in 1914, strak, met korte mouwen, een crème kanten kraag rond de hals en een hei-rode sjerp. Als ze hem droeg voelde Clara zich minstens ne gentien en liep en sprak ze heel anders dan gewoonlijk. In haar slaapkamer had ze zelfs geprobeerd hoe het stond als ze haar vlechten erbij rond haar hoofd wond, en voor een spiegel waarin ze haar benen niet zien kon, zag ze er in haar eigen ogen helemaal volwassen uit. „Het kant en dat felle rood doen het 'm juist," zei Isabel, bepaald onder de indruk. „Arm kind." Clara verzekerde haar luchtig dat het er niet toe deed en dat ze er niet om gaf. Maar haar moeders sympathie deed haar toch goed, al zou ze het voor geen geld van de wereld hebben willen laten blijken. „In één opzicht ben je toch echt mijn dochter: je bent dol op mcoie kleren". „De meesten van ons op kostschool". Clara kroop weer in haar schulp. „Dat komt natuurlijk omdat we altijd dat afschuwelijke uniform dragen." „Trek dat lelijke ding uit, dan zullen we eens kijken wat we met je jurk kunnen doen." „Dat weten we toch al. Ik hoef alleen maar de draden los te tornen." „Ik heb nog een beeldig stuk zwarte kant. Dat mag je misschien wel hebben als het er bij staat." „Daar hoef ik dat ding toch niet voor aan te trekken. Het komt er vast wel goed bij". „Kind, je maakt me dol met je ge zeur over allerlei kleinigheden. Het zou niet in je hoofd opkomen om zo tegen je vader te doen. Doe onmiddellijk wat ik zeg. Clara trok een lelijk gezicht en begon langzaam de haakjes van haar stijve hoge boord los te maken. „Gek kind. Ik geloof dat je je zelfs voor je eigen moeder geneert. Echte rare nonnen-ideeën." ,,'t Heeft niets met nonnen te ma ken", antwoordde Clara, niets op haar gemak. „Ik heb natuurlijk een gat in mijn onderjurk of zo". Haar uniform was los en ze stapte er uit in haar wit-katoenen onderjurk en zwart-wollen kousen. Isabel nam het meisjeslichaam aandachtig op, alsof zij het vergeleek met haar eigen rijpe vor men. Niets wees er op, dat 't kind, dat daar zo stijf stond en wier lange dunne armen langs haar lijf bungelden, zich zou ontwikkelen tot die zachtglanzende, harmonieuze vorm. Ofschoon Clara nog wel mager was, kon men al zien dat zij net als haar vader brede schouders en heupen zou krijgen. De slanke armen en benen pasten helemaal niet bij de zwaardere botten van het bovenlijf; het leek wel of zij het lichaam van één mens had en de armen en benen van een ander. Diezelfde elementen van licht en zwaar vielen op in haar ge zicht. De omtrekken waren, tenminste vergeleken met het volmaakte ovaal van Isabel, nogal slordig gevormd en haar trekken spraken elkaar als het ware tegen. Haar haar, dat bruusk naar achteren geborsteld was, liet een hoog, mannelijk voorhoofd vrij en kleine vrouwelijke oren. De vormen rond de ogen waren teer maar een puntige ob stinate kin en de stompe punt van haar overigens wel goed gevormde neus, schenen er aan toegevoegd door een ruwere hand. Al naargelang haar hu meur was, kon haar gezicht levendig lijken, bijna mooi, of mat en suf. De gedaanteverwisseling geschiedde soms zo snel dat in een ogenblik niet alleen de omtrekken, maar de grootte en kleur van de ogen en zelfs het weefsel van de huid geheel verschillend leken. Haar lichaam kwam, nu zij zo critisch door haar moeder werd bekeken, op zijn onvoordeligst uit en haar gezicht had een suffe en levenloze uitdrukking. „Je bent gegroeid," zei Isabel ten slotte nadat zij punt voor punt alle li chamelijke kwaliteiten van haar doch ter had nagegaan. „Dat is maar goed, misschien. Je moet wel groot zijn om er zulke schouders en heupen op na te kunnen houden. O lieverd, waarom moest je nou juist het bovenlijf van de Batchelors erven? Goddank heb je fat soenlijke armen en benen. Die heb je aan mij te danken." Clara begon met een slanke, slecht- verzorgde hand aan een schouderband je te frunneken. Tegen de blankheid van haar armen leek de ruwe rode huid van de hand wel een handschoen. „Je moet toch eens iets aan die han den doen", zei Isabel ontevreden. „Natuurlijk heb je die lotion die ik je meegegeven heb, niet gebruikt op school." „Mag ik niet," zei Clara met een glimp van een glimlach. „O, die nonnen.... die nonnen...." kloeg Isabel haar ogen ten hemel hef fend. „En kijk nou eensnaar die bespot telijke manier om je haar op te ma ken. Een edel voorhoofd is allemaal goed en wel, maar er zijn grenzen. Je haar is verreweg je grootste schoon heid." Zij trok er de linten uit en maakte de twee dikke vlechten los en liet de lange krullende lokken om Clara's ge zicht en schouders vallen. Het haar was dik en zijdeachtig, bijna goud van kleur. „Nu ben je weer mijn knap meisje. Maar je zult je onderlip helemaal de formeren als je er steeds maar op bijt. Die onderrok moet uitgelegd worden. Je zal je hele figuur bederven als je die zo nauw over je borst draagt." „Ik zal de zwarte jurk aandoen," zei Clara blozend. Zij worstelde er zich onbevallig in voor haar moeder nog meer critiek kon uiten. Toen haar hoofd met rose wangen en verwarde haren te voorschijn kwam. leek zij een totaal ander wezen, niettegenstaande haar rode handen en grove schoenen en kousen. Tegen het zwarte fluweel leken haar armen en hals zeer blank en de massa maakte haar gezicht klein en zacht. „En dan zijn er nog mensen die zeg gen dat kleren de man niet maken!" zei Isabel. „Kom nou eens hier en kijk eens naar jezelf." Clara liet toe dat haar moeder haar voor de grote spiegel trok. Zij wou er even vervelend uit blijven zien, maar de jurk liet idat niet toe. Niettegen staande zichzelf begon ze te lachen. Zij had een aantrekkelijke, beetje ondeu gende glimlach en in één wang een kuiltje. (Wordt vervolgd). illiniumiviiiitiiiiiMtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii imtimimii De A.F.L. (American Federation of Labor) heeft op haar congres te New York besloten de Democratische candidaat, Stevenson, te steunen. Dit is de eerste maal, dat de A.F.L. zich voor een candidaat uitspreekt. Het vakverbond werd in 1881 opgericht. De conventie gaf Stevenson een ovatie, toen hij Maandag meedeelde te zullen streven naar de herroeping van de Taft-Hartley-wet. Generaal Eisenhower zeide de vorige week voor de conventie wel enige veran deringen in de wet te wensen, doch niet voor een opheffing te zijn. De steun a|in Stevenson werd eenstem mig goedgekeurd. Reuter tekent hierbij aan. dat het C.I.O. (Congress of Industrial Organisa tions) reeds eerder zijn steun aan Ste venson heeft toegezegd. Thans staan de twee grootste Amerikaanse arbeiders organisaties achter de democratische candidaat. Voor het 39ste achtereenvolgende jaar is William Green gisteren herko zen als voorzitter van de A.F.L. Green is 79 jaar oud. Het Vaticaan staat gereserveerd tegen over de verklaring van de Democrati sche candidaat Stevenson, dat hij bi] zijn eventuele verkiezing geen ambassa deur bij de H. Stoel zal benoemen. Hoe wel deze kwestie voor de V.S. een bin nenlandse aangelegenheid is, verklaart het Vaticaan dienaangaande, dat het sys teem van persoonlijke vertegenwoordi ging van de President zijn gjsbreken reeds heeft getoond en dat het de H Stoel moeilijk zal voldoen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, is gisteren voor een vijfdaags bezoek uit Belgrado in Wenen aangekomen. Eden werd verwel komd op het vliegveld door de Britse Hoge Commissaris, Sir Harold Cacia. en de Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken, dr. Karl Gruber. De Britse minister zal, volgens A.P., aan dringen op nauwere samenwerking tus sen Oostenrijk en Joegoslavië. Volgens voorlopige schattingen van Amerikaanse zijde zullen aan het einde van dit jaar ongeveer 60.000 Ameri kaanse toeristen Nederland hebben be zocht. Frankrijk zal dan 190.000, Enge land 160.000, Italië 130.000, Zwitserland 10.000, West-Duitsland 90.000 en België 50.000 Amerikaanse bezoekers hebben gehad. In Europa zullen zij aan het eind van dit jaar 250 millioen dollar hebben uit gegeven, tegen 200 millioen in 1951 en 225 millioen in 1950. Aan Europese transatlantische scheep- en luchtvaart maatschappijen zal dan bovendien nog 137 millioen dollar aan passagegelden zijn betaald. De Maastrichtse politie heeft twee Duit sers aangehouden, verdacht van inbraak en diefstal. Zij zijn naar het Huis van Be waring overgebracht. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40, 8.86.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3