Groningse Lazarist uit China verbannen Kansen voor missie in Indonesië deïlotrtman :(uet£ef\gim. van BIJNA HONDERDDUIZEND GESLAAGDEN PER JAAR Commissie Bezitsspreiding wijst wettelijke verplichting af 'A f SCHEEPVAART BERICHTEN Meer Nederlandse kaas naar V.S. Tsjechoslowakije wint „Int. Trophy", Zilveren Vaas en Merkenprijs Uitgiftebureau wil een fabel uit de wereld helpen Confessionele werkgeversgroepen sympathiek tegenover winstdeling Bloembollenexport naar V.S. en Canada flink gestegen PUROL GENEEST r" I WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 „Imperialist door het volk verdreven" VAN DELFT'S ONTBIJTKOEK Acht gouden medailles voor Nederl. in motorzesdaagse 25 jaar rijbewijzen Interim-rapport over winstdeling Sportflitsen Examens Een maaltijd voor slechts 50 ets Mekka - ,t bekende Van Dungen's nootvruchten tablet W.-Duitsland wil op schorting invoerrecht op aardappelen Verlenging prijsopdrijvings- en hamsterwet Passief kiesrecht voor A.R.-vrouwen MARKTBERICHTEN (Van onze Groningse correspondent) De communisten laten geen middel onbeproefd om het Geloof in de landen waarin zij regeren uit te roeien. Het systeem is: Verdeel en heers. Het is nodig dat de wereld weet wat er achter het IJzeren Gordijn gebeurt. Het moge een waarschuwing zijn om het geloof te verdiepen in onze landen en aan te sporen tot gebed voor de vervolgde Christenheid, die het uiterst moeiiyk heeft. Dit is heel kort samengevat de indruk van pater K. Kleine, van de Congregatie Van de Lazaristen, die kort geleden, na vele ontberingen en langdurige gevangen schap, uit Chine is gezet en dezer dagen in zijn geboortestad Groningen arriveerde om op krachten te komen. Van Hongkong reisde pater Kleine naar Rome en naar Lourdes, waar H. H- Missen opgedragen werden voor de vervolgde Christenheid in China. Vijf jaar is pater Kleine in China ge weest; in Nanchang, de provinciale hoofdplaats van de provincie Kiangsi. In Nanchang waren "in de stad zelf 3000 katholieken. Er was een Kathedrale kerk, waar pastoor Alex Smits C.M. (afkom stig uit Arnhem) parochieherder was, en twee kleinere kerken. In de buitenwij ken van deze stad wonen nog een paar duizend katholieken. Op 28 Mei 1949 werd Nanchang door de communisten veroverd. Dat wil zeggen de Nationalis tische troepen trokken weg en de com munistische kwamen er voor in de plaats. De eerste tijd werd er geen en kele actie tegen de katholieken onder nomen. Pater Kleine werd benoemd tot kapelaan aan de Kathedrale kerk en be last met de directie van de Katholieke Actie en de Jeugdbewegingen. Hij richt te al vrij spoedig het „Legioen van Maria" op dat bestond uit kernleden van de Katholieke Actie. Dit Legioen zou het hechtste blok worden tegen de commu nisten. Begonnen werd met het registreren door de communisten van alles wat er zo al op katholiek gebied aan vereni gingen en organisaties was. Toen werd door het Gouvernement het bevel uit gevaardigd dat kinderen beneden 16 jaar niet meer naar de kerk mochten. De Aartsbisschop mgr. Chow protes teerde hiertegen heftig en de Chris tenen stoorden zich er totaal niet aan en namen meer nog dan tevoren hun kinderen mee naar de kerk. Advertentie De ROXY: „Ben je jaloers?" De Lucifer: „Je hebt ook zoveel aanbidders!" Opgericht werd toen door de commu nisten de Onafhankelijkheidsbeweging, een hervormingsbeweging waarin ge propageerd werd de Chinese Kerk on afhankelijk te maken van Rome. De Aartsbisschop, alle priesters en de leden van de K. A. waarschuwden voort durend tegen deze hervormingsbeweging, omdat hierachter het stichten van een Schismatieke kerk schuil ging. In de kranten de katholieke publicaties waren alle reeds verboden werd toen een lastercampagne tegen de Paus ont ketend. Z. H. was een imperialist, hij stuurde buitenlandse missionarissen om in China te spionneren en om dit land uit te zuigen. De Aartsbisschop van Nanchang. Mgr. Chow, predikte van af dat ogenblik ge regeld in de Kathedrale kerk om de gelovigen te onderrichten. Daarop werden alle christenen ge dwongen vergaderingen bij te wonen, tijdens welke communisten de Natio nale Kerk propageerden. Mgr. Chow vroeg telkens het woord en verdedigde het geloof en diende van repliek, daarbij ter zijde gestaan door leden van de Katholieke Actie. Ook deze vergaderingen bleken geen succes te hebben. Onderwijl werden in April- Mei 1951 in andere grote steden geweld dadige acties ondernomen tegen de K. A. en Het Legioen van Maria. In Nanchang aarzelde men echter nog, doch later bleek dat allerlei scherpe acties uitgebroed werden. Om de christenen te intimideren werd in October 1951 een Chinese priester gevangen genomen en daags voor Kerst mis drongen de communisten de Bis schoppelijke Residentie binnen en voer den opnieuw twee Chinese priesters met de handen op de rug geboeid weg. Dezelfde morgen werden de voorzitster van het Legioen van Maria, een Chine se verpleegster en een ander vurig lid van de K. A.. gearresteerd en in de ge vangenis geworpen. De Aartsbisschop kreeg huisarrest (onder bewaking van 8 politieagenten). De Vicaris-Generaal, de Hoogeerw. heer Dulucq en pater Kleine werden opgesloten. Voor Volksrechtbank Op 27 December werd pater Kleine voor een volksrechtbank geleid, een rechtspraak waarbij 1500 christenen ge dwongen werden tegenwoordig te zijn en die gehouden werd op het kerkplein van de Kathedrale kerk. Beschuldigin gen waren: directeur van het Legioen van Maria, fascistische activiteiten en verschillende lasterlijke beledigingen. Onder het volk waren verschillende communistische agitatoren die probeer den de gemoederen te verhitten door allerlei slogans te schreeuwen, zoals „Sla hem dood", „volksvijand nummer 1", „Weg met de Imperialist. Kleine". Maar het volk zweeg.... en pater Kleine moest wegens gebrek aan bewijs weer worden teruggebracht naar zijn kamer. Op 3 Mei werd een grote volksrecht spraak tegen de Bisschop, Mgr. Chow „Heeft het nog zin onder de huidige omstandigheden het lekenapostolaat in Indonesië te animeren?" Deze vraag stelde Mgr. A. Albers, Apostolisch Vi caris van Malang, op de jaarvergadering van het Sint Melania-werk, welke Dins dag te Den Haag gehouden werd. De vergadering stond onder voorzit terschap van mevr. Steins Bisschop. Het Sint Melania-werk houdt zich bezig met de verheffing van de Inlandse vrouw in geheel Indonesië. Mgr. Albers betoogde, dat in Ne derland zo langzamerhand de stem ming is ontstaan: Indonesië is voor ons verloren. Niets is echter minder waar dan dat. De kansen voor het missioneringswerk worden steeds gro ter en niet alleen op Nieuw-Guinea, maar over geheel Indonesië. Alleen verschillen de werkmethoden uiter aard geheel met die van voor de oor log. Het vertrouwen in de Nederlan ders is over de gehele lijn ontstellend geschokt. Daarom dient men de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen om dat vertrouwen te herstel len. De bisschop noemde daarom drie ge- chikte methoden om tot de bevolking door te dringen. De eerste is het leken apostolaat en in het bijzonder het Sint Melania-werk, waardoor een samenwer king tussen de Indonesische, De Chinese en de Europese vrouw kan worden ver kregen. De tweede methode is die van de middelbare scholen, waardoor de katholieken via de leerlingen, die dan meestal niet-katholiek zijn, tot de Advertentie T' GA«t-ERWAlS -KÓtK-' Het ministerie van Landbouw van de crenigfle Staten heeft Dinsdag besloten m *mportquota's voor zuivelproducten et ingang van 1 October met vijftien j .OCent te verhogen. Het quotum voor dammer en Goudse kaas werd van drie millioen op vier millioen pound per jaar gebracht. Am*1 kegin van dit jaar had het rpp®Mkaanse Congress het ministerie Pro Semachtigd, de quota met vijftien helaent te verh°gen, wanneer dit in het hanrf1^ zou zÜn van de internationale gen en de internationale betrekkin- te?eT j®P°rtcontröle op sommige soor- Het ii kaas is opgeheven. ten departement zei niet te verwach- kaa'"at importen van deze Italiaanse soorten aanzienlijk zouden stijgen. teroii«,lmp<?rtrefftricties voor boter. ho rnet tl X aad> lijnzaadolie en melk evenai 0Ï- tract blijven ongewijzigd °f vet .voor verbindingen, mengsels *°om. ÏÏpfl"Ssmiddelen voor melk en Pindas, pinda-olie en rijst. ouders kunnen geraken. De derde me thode is die van de inlandse clerus. Ieder vicariaat of prefectuur heeft op dit ogenblik een eigen seminarie. Mgr. Albers riep de Nederlanders dringend op cm het missiewerk in Indonesië met dezelfde edelmoedigheid van vroeger te blijven steunen. Advertentie ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen georganiseerd. Alle mogelijke beschul digingen werden tegen de Aartsbis schop uitgebracht. Zo zou hij honder den kinderen hebben vermoord, verder zou hij een spion van de Paus zijn, on vaderlandlievende activiteiten hebben ontplooid en geweigerd hebben de ker kelijke goederen uit te leveren. Wat het doden van kinderen aangaat, ver klaarde Pater Kleine de lasterlijke verdraaiingen van de communistische overheersers: Immers, in China wor den helaas nog veel kinderen te von deling gelegd en dat zijn in de regel de meest zwakke kinderen, die al half dood zijn, als ze gevonden worden. De Katholieken hebben in Nanchang een Vondelingentehuis onder leiding van Missiezusters, waar deze kinderen worden opgenomen en opgevoed. On danks alle zorgen is het sterftecijfer zeer hoog, hoewel nog veel lager dan voor het .gemeentelijk vondelingenhuis in Nanchang. Aan het eind van deze volksrecht spraak werd de Bisschop veroordeeld tot gevangenisstraf. Inmiddels werden twee oude pries ters gedeporteerd en werd de Tsje chische priester Pater Zeman nog opgesloten bij de reeds op een ka mer gevangen zittende Vicaris-Ge neraal en Pater Kleine. Toen Pater Zeman door ontberingen en onder voeding ziek werd, bracht men hem over naar een ziekenhuis en toen daar bleek dat zijn leven niet meer te redden viel, werd hij in allerijl op de trein gezet en over de grens gezet. Om moeilijkheden bij de grens te voorkomen werd de Vica- ris-'Generaal meegestuurd. Pater Kleine bleef toen alleen achter. Na een week werd hij op het politiebu reau uitgescholden voor alles wat maar mogelijk is en „voor eeuwig verbannen uit China" Een paar boeken, enkele foto's en na veel moeite ook de kelk. dat was alles wat Pater Kleine meekreeg. En de morgen van zijn verbanning zorgden de communisten voor een „show". Overal waren spotprenten aangebracht van Pater Kleine. Hij moest tussen een geweldige haag van woedende mensen door (communisten) die hem najouw den en de vuisten balden. Alles werd beschenen door schijnwerpers. En de hele vertoning werd gefilmd. De impe rialist Kleine door het volk verdre ven 29. Het is Orm pas duidelijk wat Eric van plan is, als deze hem zonder veel plichtplegingen achter in de boot zet en met enkele forse slagen het ven oproeit. „Ik ken u, heer!" jammert de kleine zeeman in stille wanhoop. „Ge wilt natuurlijk dat rode licht van nabij bekijken." „Dat is zo ongeveer de bedoeling," zegt Eric met een grimmig lachje. „En ik heb zo'n gedachte, dat ik wel weet, wat ik daar vinden zal." Oehkermt Orm, „ik ook! Laten we daarom maar liever teruggaan, al is het dan niet best in de burcht, op zee is het helemaal een ellendige plek om te sterven. Bovendien worden we toch straks ontdekt door de schildwachten op de transen „Dat geloof ik niet," zegt Eric fijntjes. „Behalve de twee wachtposten ben ik nie mand tegengekomen. Toen we hier aankwamen lag de aanlegplaats vol boten. Nu was er slechts één boot, die van de poortwachters, waar wij nu in zitten. Dit alles wijst er op, dat de bewoners vertrokken zijn. En dat klopt ontstellend goed met de gedachte die ik heb." „Ik heb ook een soort gedachte," zucht Orm zwartgallig, maar daar moeten we niet „Stil."' büt de Noorman hem toe, voorzichtig de riemen stilhoudende. In de lome stilte van het ven zitten de twee mannen roerloos te luisteren. Dan trilt eensklaps een ijle, hoge kreet over het water en een verstoorde vogel fladdert angstig weg. „Nu komen ze ons a-achterna," siddert Orm met holle ogen. Doch de Noorman antwoordt niet. Even nog luistert hij of de kreet zich herhalen zal. Dan roeit hij de boot naar de oever. Ritselend schuift zij tussen het riet en geruisloos stapt Eric aan wal, op de hielen gevolgd door Orm. In alle stilte zoeken zij de weg in de richting van het geheimzinnige rode lichtschijnsel, terwijl Eric met een strak gezicht napeinst over de geheimzinnige kreet. Orm loert schuw om zich heen en wanneer Eric eensklaps stil staat op een plek vanwaar de sombere rode gloed nu duidelijk zichtbaar is, lucht hij zijn opgekropt gemoed in een langgerekte zucht. Vertwijfeld omklemt hij het sparreta,kjedat hij onderweg inderhaast van een boom heeft gerukt. „V-verder ga ik niet!" stoot hij hees uit. ,J3it is dichtbij genoeg, om te zien dat het daar niet pluis is, heer! Nie mand kan mij dwingen om „Niemand dwingt u Orm!" zegt Eric kalm. „Ik ga alleen; blijf hier maar op mij wachten Vol angst ziet de roerganger Eric tussen het struikgewas verdwijnen. „wachtenT Hier! Nooit!" kermt hij radeloos en de sparretak als een vervaarlijk slagzwaard voor zich uithoudend, strompelt hij achter de Noorman aan Tsjechoslowakije heeft in de interna tionale Motorzesdaagse een groot succes behaald. Niet alleen legden de Tsjechi sche rijders beslag op de International Trophy, maar ook wisten zij de Zilve ren Vaas te bemachtigen. En bovendien kwam de eerste prijs voor de merken- teams in handen van Tsjechoslowakije. By de strijd om de International Tro- (Van onze Haagse redacteur) Inzake het behalen van rijbewijzen bestaat er een wijdverbreide mening, namelijk, dat men altijd eerst minstens een keer moet zakken voor men slaagt. Deze mening ig niet juist en het Cen traal Bureau voor de afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen, dat dezer dagen zijn zilveren jubileum viert, wil be doelde fabel graag de wereld uit hel pen met deze cijfers: op rond 170.000 examens per jaar voor het begeerde be wijs worden 90 a 100.000 rijbewijzen uitgereikt. Het is met het rijbewijs zo gesteld, dat iedere leek meent de rij vaardigheid „zo" wel te beheersen; vandaar vermoedelijk de klachten bij hen, die dan niet behoren tot de cate gorie der onmiddellijk geslaagden. Bij een examen als bijvoorbeeld dat voor het Middenstandsdiploma is er maar één voorselectie: van de 30.000 mensen, die zich daarvoor jaarlijks aan de stu die zetten, komen er slechts een 20.000 tot het examen. De klachten dateren overigens niet van vandaag of gisteren: reeds de no tulen van vijf en twintig jaar geleden der Commissie van Toezicht op het Centraal Bureau maken melding van ontevredenen, die hun rijbewijs niet verworven hebben- Waarschijnlijk is dit het beste testimonium voor de in stantie, die zich met het verstrekken van deze bewijzen bezig houdt', zonder deze zeef zouden er heel wat voor hun omgeving en voor zichzelf gevaarlijke rijders op de weg komen. In het begin van de werkzaamheid van het Centraal Bureau ging het met de rijexamens nog heel gemoedelijk toe: een adviseur, die van een candi- daat wist. dat hij kon chaufferen, gaf zonder veel verdere proefnemingen wel zijn fiat. Gaandeweg zijn de eisen en de werkwijze voor het verstrekken van de rijbewijzen echter steeds weer aangepast aan de behoeften van het groeiende verkeer. Voorheen kon men in meer dan 500 plaatsen het examen afleggen en daar waren de kleinste dorpen bij. Tegen woordig zijn er nog een 70 centrale op- roepplaatsen, waar men het verkeer beschouwt van dien aard te zijn, dat het de candidaat voldoende op de proef stelt. Er zijn een kleine 200 adviseurs, die als bijberoep zich met het afnemen van de examens bezig houden. Van de vele ervaringen, waar deze deskundi gen over beschikken, is er een, die we beslist moeten vermelden: er kwam onlangs een dame voor de zeventiende keer haar proeven van rijvaardigheid afleggen - ze- is echter ook ditmaal ge struikeld Het reeds in November 1951 door de commissie Bezitsspreiding, bij de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid ingediende interim-rapport inzake winstdeling is thans gepubli ceerd. De commissie wijst in dit rap port een wettelijke verplichting tot winstdeling af op de navolgende gron den: a. zij acht daartoe geen rechtsgrond aanwezig; b. Winstdeling is geen algemeen aan vaarde gedachte in het bedrijfsleven; c. De noodzakelijke psychologische sfeer voor winstdeling is niet in alle ondernemingen aanwezig; d. De mogelijkheden voor winstde ling in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven lopen te sterk uit een; e. Algemene invoering van winstde ling zou volgens een aantal leden te sterk inbreuk maken op het beginsel, dat voor arbeid van gelyke waarde een gelijke beloning dient te worden ge geven. Indien het loon geheel of gedeelte lijk afhankelijk is van de uitkomsten der onderneming, dient naar het oor deel der commissie door een wijziging in het Burgerlijk Wetboek het mede delen van bewijsstukken om tot de kennis van die uitkomsten te geraken tot dwingend recht te worden gemaakt. Daarbij zal het partijen vrij staan te bepalen aan wie, in plaats van aan ie dere werknemer individueel, de be wijsstukken zullen worden medege deeld. De beschouwing der ethische aspecten heeft geleerd, aldus het rapport, dat, noch de protestants-christelijke, noch de' rooms-katholieke, noch de modern-hu manistische ethiek winstdeling stellen als een volstrekte eis van gerechtigheid. Wel leven in deze kringen bepaalde maatschappelijke desiderata, zoals ver sterking van de gemeenschapsgedachte in de onderneming, billijkheid in de loonvorming, meer rechtvaardige ver deling van het nationale inkomen en bredere spreiding van het bezit. In het algemeen kan gesteld worden, dat er door het systeem van toeslagen naar gestreefd wordt het loon zoveel mogelijk te doen beantwoorden aan het aandeel, dat de werknemer in het eco nomisch resultaat van de onderneming bijdraagt; een aanspraak op een deel der winst kan hij dus niet doen gelden. Een aantal leden staat op het stand punt, dat de werknemers, al kunnen zij causaal economisch gezien geen aan spraak doen gelden op een deel der winst, niettemin op grond van de bil lijk geacht, door de vorming van een spraak kunnen maken. De risico's, welke de werknemer in de onderneming loopt, zijn, aldus net rapport, van een geheel ander karak ter dan die der aandeelhouders en moe ten op andere wijze worden opgevangen, zodat een aanspraak op een deel der winst uit dien hoofde moet worden af gewezen. Teneinde verstarring van de produc tiekosten te voorkomen kan winstde ling, vanuit het standpunt der onderne ming bezien, aanbeveling verdienen bo ven verhoging van Ionen en salarissen. Invoering van winstdeling zou op gro te schaal leiden tot vermindering van het voor investeringen beschikbare ri sicodragende kapitaal en verhoging der consumptie. Met het oog hierop verdient met name in een situatie als de hui dige een stelsel aanbeveling, waarby het winstdeel, althans gedeeltelik, wordt bespaard en gebracht in de risicodra gende sfeer. Het verdient aanbeveling, om de winst- deling indien en voorzover men het winstdeel in contanten wil uitkeren conjunctuurnlvellerend te doen werken. Met het oog hierop wordt het wense- lïk gecaht, door de vorming van een winstdelingsreservefonds, het winst deel in de hausse te beperken en in de baisse te vergroten. Het verdient volgens vele leden toejui ching. indien een onderneming op grond van de behaalde bedrijfsresultaten en als uiting van dit gemeenschapsgevoel aan de werk nemers een zekere extra uitkering geeft bij wijze van symbool. Winstdeling per bedrijfstak of voor het ge hele bedrijfsleven wordt niet wenselijk ge acht, eergenoemd stelsel leidt toch tot een zekere egalisatie der uitkomsten van de on dernemingen in de bedrijfstak, welke in strijd met de billijkheid en door sommige leden in strijd met de gedachte van de on derneming als zelfstandige arbeidsgemeen schap wordt geacht. T. a.' v. een winstde- lingsstelsel voor het gehele bedrijfsleven wordt opgemerkt, dat enerzijds bij dit stelsel vrijwel alle voordelen, welke aan winstde ling verbonden kunnen zijn, komen te ver vallen, terwijl het anderzijds als middel, om tot herverdeling van het nationale inkomen ie geraken, slechts van geringe betekenis is. Een winstdeling op nationale basis komt in wezen neer op een bestemmingsheffing ten behoeve van de werknemers in het bedrijfs leven, voor een dergelijke bestemmingshef fing valt geen rechtsgrond aan te wijzen. De beantwoording der vraag, of het winstdeel dient te worden gebracht in de consumptieve sfeer (door uitkering in contanten), dan wel of het dient te worden bespaard, resp. gebracht in de kapitaalsfeer (door verstrekking in personeelscertificaten of gewone aan- phy eindigde Oostenrijk op de tweede en Groot-Brittannië op de derde plaats. De grootste verrassing hierbij is wel de verovering door de Tsjechen van de Zilveren Vaas. Het Duitse team, dat tot vandaag aan de kop ging met slechts 5 strafpunten, was sterk favoriet voor de Vaas. Tijdens de snelheidsproef op Dinsdag startte de B.M-W. van Roth echter niet, hetgeen de Duitse ploeg 60 strafpunten en de Vaas kostte. De internationale motorzesdaagse heeft dit jaar voor de Nederlandse af vaardiging alleen individuele successen opgeleverd. Van de Nederlanders, die 's morgens met een blanco straflijst waren gestart, vielen Rozenberg en Olie uiteindelijk buiten de gouden medailles- Rozenberg kon in de snelheidsproef de gemiddel de snelheid niet halen doordat de te- rugvoerleiding van zijn olietank was gebroken en hij driemaal moest bijvul len. Gouden medailles werden in de Nederlandse ploeg behaald door; Janse- ma (Hengelo) met C.Z. 150 cc.; Beste- breurtje (Barendrecht) met C.Z. 150 c.c., Koning Oosterwolde) met Puch 250 c c., Den Haan (Strijen) met Puch 250 c.c., Knijnenburg (Wassenaar) met B-S.A. 500 cc., Vos (Dordrecht) met Matchless 500 c.c. en door de zijspan combinaties Emmelkamp—Van der Veen (Bilthoven) met Zundapp 600 c.c. en Van der Noll—Ouwehand (Rotterdam) met B.M.W- 600 c.c. Nederland kreeg vijf zilveren medail les: J. Haaker (Badhoevedorp) met C-Z. 150 c.c-, Van Wees (Amsterdam) met C.Z. 150 c.c., Veer (Borculo) met Jawa 250 c.c.. Olie (Waddinxveen) met Puch 250 c-c. en Rozenberg (Kerkrade) met B.S.A. 500 c.c. Bronzen medailles kwamen in het be zit van: P. H. Haaker (Badhoevedorp) met Jawa 250 c.c., die 34 strafpunten opliep en Van Ewijk (IJsselmonde) met B.S.A. 350 c.c-, die 25 strafpunten kreeg toegewezen. De officiële uitslagen van de team wedstrijden luidden: International Trophy: 1. Tsjechoslowakije 5 strafpnt.; 2. Oostenrijk 600 strafpnt.; 3. Groot-Brit tannië 700 strafpnt.; 4. Zweden 956 strafpnt.; 5. Duitsland 1407 strafpnt.; 6. Italië 2080 strafpnt. Zilveren Vaas: 1. Tsjechoslowakije b 12 strafpnt.; 2. Duitsland 60 strafpnt.; 3. Nederland b (Knijnenburg, Rozenberg en Flinter man, allen op B.S.A. 500 cc.) 62 straf pnt.; 4. Tsjechoslowakije a 182 strafpnt.; 5. Nederland a (Veer, Van Rijssel en Ph. Haaken, allen met Jawa 250 c-c.) 338 strafpnt.; 6- Groot-Brittannië 'b 501 strafpnt.; 7. Zweden b 571 strafpnt.; 8. Groot-Brittannië a 624 strafpnt.; 9. Ita lië a 708 strafpnt-; 10. Italië b 829 straf pnt.; 11. Oostenrijk a 905 strafpnt.; 12. Oostenrijk b 1042 strafpnt. Merkent xim-wedstryd: 1. Tsjechoslowakije (Jawa) 9 straf punten; 2. Tsjechoslowakije (C.Z.) 12 strafpunten; 3. Duitsland (B.M.W.) 60 strafpunten; 4. Nederland (B.S.A.) met Knijnenburg, Rozenberg, Flinterman) 62 strafpunten. Clubteam-wedstryd: 1. Duitsland (Wurtemberg) 0 straf punten; 2. Duitsland (Zuid-Beieren 1) 0 strafpunten; 3. Duitsland (Zuid-Beie ren 2) 0 strafpunten. In het interzonale schaaktournooi te Stockholm heeft Kotov (Rusl.) van Prins (Ned.) na 32 zetten gewonnen. Nederland heeft de vüfde ronde van het Europees kampioenschap bridge te Dublin van Zweden gewonnen (6555). AMSTERDAM (V. U.) Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op het proefschrift „The calometric measurement of the thermal properties of argon adsorbed on titanium dioxide" Joh. Los, geb. te Al- kemade (Z. H.). AMSTERDAM (Nutsseminarium voor paedagogiek) middelbare akte: diploma A: mej. M. Rijbroek, Amsterdam, J. Kroes, Amsterdam, M. van Pelt, IJmuiden, P. de Rooy, Rotterdam, diploma B: J. Bakker, Alkmaar. LEIDEN Doctoraal klass. letter.: C. Hat- tink, Haarlem. Semi-artg ex. mej. E. Brun- nekreeft. Den Haag, L. Arron, Paramaribo, J. van Doorn, Voorburg, W. Stein, Rijswijk; Artsex, mej. J. van Bork, Amsterdam, mej. H. den Hollander, Wassenaar, H. Hengeveld, Leiden, C. Nuland, Tilburg. UTRECHT Doct. Ned. lett.: pater J. Lub O.E.S.A. Utrecht. Semi-arts ex.: mej. R. Strikwerda, Apeldoorn, mej. M. Schaad, Utrecht, M. Jessen, Slttard, M. v. Oss, Uden- hout, C. Lameer, Helvoirt, G. de Haas, Schoonhoven. G. Bruljn, Soesterberg. Arts- ex.: L. Quicherit, Zeist, mej. E. Schurink, Schoonhoven, L. de Vries, Nieuw-Hellevoet, M. Karamat Ali, Utrecht, C. Zegger, En- delen), hangt zowel samen met de con- schede, F. Ie Coultre, Bussum. Doct. ex. vee- junctuurphase als met de structurele situatie. In de huidige situatie verdient beperking der consumptie en dus be sparing der winstdelen aanbeveling. Vit een by de centrale organisaties van werkgevers en werknemers inge stelde schrifteiyke enquête blijkt, dat de confessionele organisaties in het algemeen sympathiek staan tegenover winstdeling; niettemin ontraden zij een wettelqke verplichting tot invoering van dit stelsel. artsenijk.: C. Oosterlee, Den Haag. UTRECHT Cand. wis- en natuurk. K: mej. K. Mooy, Utrecht, H. Konings, Veenendaal, A. v d. Leun, Utrecht, doct. dierkunde: mej. H. v. d. Brugge; doct. plantkunde: mej. H. Hyink, Utrecht, doct. scheik, P. Meulendijk, De Bilt; Kerk. ex. G. Zonneberg, Kampen, G. Messie, Harf- sen, A. van Ginkel, Ederveen, S. Ger- brandy. Utrecht. Prop theol.: J. Groot, Utrecht, A. van Brummelen. Barneveld, J Kok, Veenendaal, H. Koudstaal, Rotter dam. mej. M. Walvaart, Doorn, mej. B. Wensink, Utrecht, A. Lam, Achttienhoven. Advertentie Een woordvoerder der West-Duitse regering heeft Dinsdag medegedeeld, dat het West-Duitse kabinet een be sluit heeft aangenomen, volgens het welk consumptie-aardappelen tot 31 December a.s. vrijgesteld worden van invoerrechten. Op het ogenblik geldt voor aardappelen een invoerrecht van 20 procent ad valorem. Het besluit van de regering werd genomen daar de droogte in Zuid-Duitsiand een ernstige aanbodpositie deed ontstaan. Volgens de woordvoerder wordt de oogst van dit jaar op slechts 20 mil lioen ton geraamd tegen 24 millioen ton in het vorige jaar en 27 millioen ton in 1950. Het besluit moet nog door het parlement worden goedgekeurd. Bü de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot hernieuwde inwer kingtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. De ministers achten het nodig dat genoemde wet nog in werking bluft. In verband met de internationale standigheden is het niet uitgesloten, dat zich op de wereldmarkt plotseling we derom abnormale prijsstijgingen zullen voordoen; de overheid moet dan even tueel opnieuw maatregelen van prys- regelende aard kunnen nemen. Daartoe is nodig, dat beschikt wordt over de bevoegdheden, neergelegd inde PrUs" opdrijvings- en hamsterwet 1939, Bovendien is handhaving van de werking van genoemde wet nodig, om dat prysvoorschriften voorlopig niet zullen kunnen worden gemist op het g - bied van de steenkolen, enige bouw materialen, enkele chemische producten, en enkele dienstverleningen,„^Xd-len aanzien van een aantal levensmiddelen, zoals brood, suiker en melk. Naar de mening van de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal kun nen worden volstaan met te bepalen, dat de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 in werking zal zijn uiterlijk tot en met 26 Sept. 1953. Volgens voorlopige berekeningen van de Bond van Bloembollenhandelaren is dit na.iaar voor ongeveer zeven mil lioen gulden meer aan bloembollen naar de V.S. en Canada uitgevoerd, dan in 1951. Van 1 Juli 1952 tot en met 13 September 1952 werden naar deze lan den 23.146 kisten bloembollen méér verzonden. De uitvoer vertegenwoor digt een waarde van 38.401.623 gulden. Dit is 6.804.554 gulden meer dan in bet overeenkomstige tydvak van 195L Hierdoor zijn de V.S. de eerste af nemers van bloembollen geworden. Engeland dat zijn invoer met ong. 40 percent heeft beperkt, komt op de tweede plaats. Ongetwijfeld kan de verhoogde uit voer voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan de activiteit van het Bureau Onpersoonlijke Reclame, dat door alle bloembollenkwekers en ex porteurs wordt gevormd. Het Centraal Comité van anti-revolu- tionnaire kiesverenigingen heeft enige tijd geleden een commissie ingesteld, die advies moest uitbrengen inzake de verkiesbaarheid van de vrouw voor de vertegenwoordigende politieke licha men. In haar thans gepubliceerd rap port komt deze commissie tot de con clusie, dat de volstrekte uitsluiting van de vrouw van het lidmaatschap dar vertegenwoordigende lichamen (door de AR Partij tot dusverre gehandhaafd) behoort te worden vervangen door de mogelijkheid, dat ook een vrouw can didaat wordt gesteld. KAASMARKT BODEGRAVEN, 23 Sept. Aanv. 198 part. Prijzen: le srt. f 2.41—2.52, 2e srt 2.42—2.46, extra 2.60; handel matig. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 23 Sept. Aanvoer 183 st. Prijzen: zware f 2.22 2.26, lichte 2.10—2.16. zeugen f 1.95—2.10; handel stroef. AAGTEKERK p. 24 Guardafui n. Singp. AALSDIJK 24 te Bremen. ABBEDIJK p. 24 Dungeness n. Lissabon. ADINDA 24 te Singapore. ALBIREO p. 24 St. Paulsrock n. Recife. ALBLASSERDIJK 24 te New Orleans. ALCHIBA 24 te Rio Grande do Sul. ALDABI 25 v. Las Palmas n. Rott. ALETTA 23 van Singap. n. Bangkok. ALMKERK 24 te Marseille. ALNATI p. 24 Kp. St. Vine. n. Zd. Am. ALPHACCA p. 23 Rio Grande n. B. Air. ALPHERAT p. 24 Azoren n. Ned. AMSTELKERK 25 te Amst. verw., verbet. AMSTELPARK 23 nm. van Norfolk n. Ned. AMSTELVEEN p. 23 Siberoet n. Bomb. ARIADNE 21 te Santiago de Cuba. ARMILLA p. 24 Kp. Cambodia n. Pladju. ARUNDO p. 24 Lizard, 25 te Rott. vw. ATLAS 24 te Gibraltar. AVERDIJK p. 24 Kp. Race n. Havre. AXELD1JK 24 nm. te Tampa. BANTAM p. 24 Sabang n. Colombo. BENGKALIS 23 van Aden n. Djakarta. BINTANG 23 van Miri n. Manilla. BLOEMFONT. p. 24 Finist. n. Soutbpt. BOISSEVAIN 23 van Singap. n. Mauritius. BONAIRE 24 van Plymouth, 25 te Amst. BOREAS 23 te Piraeus. BRITSUM p. 24 Kp. Sable n. Alexandrië. CALTEX DELFT p. 24 Wight n. Sidon. CALTEX HAGUE p. 24 Kreta n. Rott. CALT. LEIDEN p. 24 Algiers n. Sidon. CALTEX NEDERLAND 24 te Sidon. CALTEX UTRECHT 24 te Sidon. CAMPHUYS 24 te Priok. CASTOR 24 nm.25 te Barranquilla. CERONIA p. 23 nm. St. Lucia n. Stanlow. CHAMA p. 24 Djeddah n. Gibr. v.o. CISTULA p. 24 Sabang n. Colombo. CONGOSTROOM 24 nm. te Freetown. CORILLA 23 van Singap. n. Fremantle. DANAE p. 24 Finistere n. Amst. DONGEDIJK 24 te Cristobal. DOCRO 24 te Barcelona. DRENTE p. 23 Socotra, 24 nm. te Aden. DUIVENDRECHT 24 te Lagos. EENDRACHT p. 24 Ouesst. n. Alexandr. ENA 24 te Balikpappan. FELIPES 24 te Pladju. FLEVO 24 te Tarragona. FRIESL. K.R.L. 23 van Sg. Gerong naar FRIESL. S S.M. p. 24 Ouesst. n. Sluiskil. GAASTERKERK p. 24 Townsend n. Singp. GANYMEDES p. 24 Azoren n. Antw. GOCWE p. 24 Holtenau n. Toppila. HAARLEM p. 24 Burlings n. San Juan. HAULERWIJK p. 24 Scillys n. Brake. HECTOR p. 24 Lissabon n. Oran. HELENA p. 24 Crooked-eil. n. Pt. au Pr. HELICON p. 23 Pto. Cabello n. Jucaro. HERCULES 24 te Istanboul. HOOGKERK p. 24 Dungeness n. Bombay. HYDRA 24 te Gorgetown. INDRAPOERA 24 nm. van Suez n. Priok. INO 24 te Cristobal. IRIS 23 te Aebenraa. JAVA p. 24 Guernsey. 25 nm. te Amst. v. JUPITER 24 nm. te Hamburg. KASIMBAR 24 te Benkulen. KFJIOE p. 24 Pt. Sudan n. Suez. KERTOSONO 23 van Surigao n. Honolulu. KLIPFONTEIN 24 van Teneriffe n. Amst. KOTA AGOENG p. 24 Finist. n. Djak. KOTA BAROE p. 24 Kp. St. Vine. n. Ind. KOTA INTEN 24 te Belawan. LAAGKERK p. 24 Kp. de Gata n. Antwp. LAERTES 23 van Priok, 25 te Singap. LARENBERG vtr. 25 van Bari n. CasabL LEOPOLDSK. 22 van Rastan. n. Karachi. LOENERK. p. 24 Napels, 25 te Genua_ LOPPERSUM p. 24 Dungeness, 25 te Rott. LUNA p. 24 Lissabon n. d Levant. MAASLAND p. 24 Kp. St. Vine. n. B. Aires. MAPIA p. 24 Bahamas n. Nwptnews. MARKEN 24 te Surabaja. MATARAM 24 nm. te Damman. MELISKERK p. 24 Djeddah n. Suez. MENTOR 24 te Brighton (Trimdad). METULA p. 23 Runsaljebel n. Bahrein. MIDAS 24 te Gothenburg. MOLENKERK p. 24 Messina n. Genua. MUIDERKERK 23 van Karachi n. Bombay MURENA p. 24 Ferim n. Madras. MYONIA 24 van Miri n. Ballkpapan. NESTOR p. 24 Finisterre n. Barbados. NIEUW AMSTERD. 23 van N. York n. R'dam. NIGERSTROOM 24 te Dakar. ORANJEFONTEIN 24 te Durban. PLATO 23 te Bilbao. PRINS MAURITS 24 te Montreal. PR. WILLEM II p. 24 Scillys n. Rott. ROEPAT 24 nm. te Hamburg. ROSSUM 27 te Rotterdam verw. ROTULA p. 24 Gibr. n. Savona. RUIJS 24 te Kaapstad. RIJNLAND 24 nm. te Rio Grande. SAIDJA 24 nog te Muntok. SANTA ISABEL 23 te Bahia. SARANGAN 23 van Trinidad n. Kaapst. SCHERPENDRECHT 27 te Pto. La Cruz vw. SEGLI 24 te Surabaja. SLAMAT 24 nm. van Suez n. Java. SLOTERDIJK 24 te Djibouti. SOESTDIJK 23 van Singap.. 25 te Priok. STAD LEIDEN p. 24 Keywest n. Ned. ST. MAASSL p. 23 Oland n. Lulea. ST. MAASTR. p. 24 Wight n. Savona. ST. SCHIED. p. 23 Kp. Skagen n. Lulea. STR. SOENDA 23 van Melb. n. Adelaide. TABIAN 23 van Bombay n. Bari (It.), TALISSE p. 24 Guardafui n. Padang. TARA p. 24 Anticosti-ell. n. Canada. TARIA 23 van Banias n. Hamburg. TAWALI 24 te Belawan. TERO p. 23 Pto. Alegre n. B. Aires. TEUCER p. 24 Minicoy n. Aden. TIBERIUS 23 van Grenada, 5 te Curacao. TITUS 24 te Lissabon. TJIBADAK p. 23 N. W. Cape n. Singap. TJIBODAS p, 24 Formoso n. Shimizu. TJIKAMPEK 23 van Kobe n. Hongk. TJIPONDOK 24 te Cheribon. TJISADANE 23 van Singap. 25 te Priok. TRITON 24 nm, te Curacao. UTRECHT 23 van Priok 25 te Singap. VRIJBURG 24 te Casablanca. WAAL 24 te Mersin. WELTEVREDEN 24 te Penang. WIELDR. p. 24 Sharksbay n. Palembang. WIELDRECHT 29 te Palembang verw. WILLEMSTAD 24 te Pto. Limon. WINSUM 24 te Duala. WOENSDRECHT p. 24 Wight n. Curag. WONOSARI 23 nm. te New Orleans. IJSSEL 24 te Tanger. ZUIDERKR. P. 24 Kp. Race n. Halifax. ZIJPENBERG p. 24 Kp. Gata n. Melflla.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5