Generaal kort Ridg in Communisten trachten te betogen way slechts ons land Bezoek droeg een in formatief karakter Vliegtuigfabriek in rust NIXON blijft candidaat voor republ. vice-presidentschap FRANSE DUIKBOOT GEZONKEN 48 opvarenden omgekomen BRITSE wapens voor Egypte Tussen neus en lippen Ondeskundig en onwaardig K 1 O Actie heeft slechts een zeer pover resultaat Brief gericht aan mevr. Ridgway Nieuw soort brood op komst „Algeheel gezuiverd aldus Eisenhower dee )RRS defmyea {ha/f Het weer Guur herfstweer met regen Amsterdamse sigarenwinkeliers protesteren tegen winstmarges Tot hoofd en hart Ss J DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 2549C KENNISMAKING MET REGERING EN CHEFS VAN STAVEN Katholiek journalist in gevangenschap gestorven Medebeklaagde van Kard. Mindszenty Prijs hoger dan van volksbrood Kp Ramp in de Middellandse Zee De Franse duikboot „La Sibylle", die sedert gistermiddag twaalf uur mei een bemanning van acht en veertig koppen in de Middellandse Zee wordt vermist, wordt als verloren beschouwd. De verwanten van de bemanningsleden zijn van het omkomen der opvarenden in kennis gesteld, aldus heeft een woordvoerder van de Franse admiraliteit van daag bekend gemaakt. De onderzeeër is gistermorgen bif oefeningen onderge doken in de Middellandse Zee, niet ver van Cannes. Ter plaatse varieert de diepte van de zee lussen de 400 en 800 meter. De gehele Franse Middellandse zeeviool, die te Toulon is gesfationneerd, heeft in de afgelopen nacht, onder leiding van vliegtuigen en helieopleres, hei zeegebied bij de Rivièra afgezocht. Alle hoop werd opgegeven toen een zeer grote olievlek werd waargenomen, die ongetwijfeld van de verongelukte duikboot afkomstig is. Schepen in aanvaring bij Hoek van Holland Stevenson bij Naguib Barte LOOP IISSTRAAT 20 TEL. 13439 LEDEREN JASSEN f J2S Boycot van tweetal sigarettenmerken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van een onzer verslaggevers) Met lange, veerkrachtige passen verliet gistermiddag om vijf uur generaal Matthew B. Ridgway, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, de militaire Constellation, waarmee hij enkele ogenblikken tevoren, op Schiphol was gearriveerd. Na een korte begroeting van verschillende autoriteiten nam hij, stram in de houding, de gebruikelijke eerbewijzen in ontvangst, die hem werden gebracht door de Koninklijke Militaire Kapel. Onmiddellijk daarop inspecteerde hij de erewacht, die gevormd werd door honderd Huzaren van Boreel. Terwijl generaal Ridgway bij het passeren enkele woorden wisselde met de tamboer majoor, de kapclleider Rocus van leperen en de comman dant van de erewacht, marcheerde naast de opperbevelheb ber op de maat van de marsmuziek de chef van de Neder landse generale staf, luitenant-generaal B. R. P. F. Hassel- ntan, die mede de troepen inspecteerde. Enkele ogenblikken later was generaal Ridgway al weer per auto onder escorte onderweg naar Her. Haag en als de krant vanavond bij de lezer in de bus is gevallen, is er al weer een einde gekomen aan zijn bezoek aan ons land, dat nog geen vier en twintig uur geduurd heeft. Uit de cockpit van het tëiegtuig, waar mee generaal Ridgway op Schiphol ar riveerde, wapperde naast de Neder landse vlag ook de vlag van SHAPE, die eveneens aan de vlaggemast van de Amsterdamse luchthaven was gehesen. De Amerikaanse generaal was vergezeld van zijn echtgenote. Op Schiphol wer den zij begroet door de voorzitter van het Comité van Hoofden van Staven, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, luitenant-generaal Hasselman, de chef van de Marinestaf, vice-admiraal A. de Booy, de plaatsvervangend chef van de Luchtmachtstaf, generaal-majoor A. Baretta, de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Selden Chapin en het hoofd van de Military Advisery and Assistent Group, generaal-majoor Noble. ITALIË FRANK DIGNE RUK Middtl/onda ret C ANNE PLAATS WAAR "LA SrHLLC IS GEZONKEN ORS/CA 150km Generaal Ridg way en zija charmante echt genote werden op Schiphol bij het verlaten van het vliegtuig be groet door de vice-adm. E. J. van Holthe. (Van onze Haagse redacteur) Van communistische zijde wordt ge tracht enige beroering onder den volke te brengen in verband met het bezoek van generaal Ridgway aan ons land. Hetgeen gisteren in Den Haag in deze richting beproefd is, kwam echter niet veel verder dan een imitatie-actie. Van de toren der Grote Kerk, die Woensdagsmiddags bezichtigd kan wor den, werden door een tot nu toe on bekend gebleven persoon vermoede lijk een meisje pamfletten omlaag gegooid. Vijftienhonderd waren het er, volgens de verklaring van het Protest- comité „Geen Ridgway in Den Haag"; er stond op gedrukt „Ridgway go home" en „Pest"-generaal verdwijn". In de binnenstad zijn een 26-jarige metaal bewerkers en een 22-jarige metselaar aangehouden wegens het verspreiden van soortgelijke papieren. Gisteravond zou een protestmeeting in de openlucht worden gehouden ui een volksbuurt. De burgemeester heeft hiertoe echter geen toestem ming verleend. Aangevraagd was namelijk een vergunning voor het houden van een meeting in verband met het gevaar van een nieuwe oor log. Uit de aankondiging in „De Waar heid" bleek echter, dat de bijeen komst gericht zou zijn tegen de bui tenlandse gast der regering. Nog afge zien van deze uiteenlopende formu leringen, wilde burgemeester Schok king zich niet gedwongen zien om op korte termijn de aanvraag was op 24 September in zijn bezit gekomen een vergunning voor deze meeting te geven. m per- De bijeenkomst vond nu plaats een vergaderzaal, waar circa 150 sonen van hun belangstelling kwamen getuigen. Mevr. A. John, voorzitster van de Nederlandse Vrouwen Bewe ging, afdeling Den Haag, hield hier een toespraak, waarin zij Ridgway kenschetste als de bacteriëngeneraal en om. het gevaarlijk karakter van de pas gehouden militaire oefeningen in W est-Duitsland hekelde. Er zouden bij deze oefening zelfs doodkisten gereed gehouden zijn. Voorlezing werd op deze vergadering gedaan van een schrijven, dat ge noemde Vrouwen Beweging had op gesteld voor mevr. Ridgway, die haar man bij zijn bezoek aan ons land ver gezelt. Men deed in deze brief een be roep op ae echtgenote van de generaal cm haar man te weerhouden van ver dere voorbereiding op een nieuwe wereldoorlog. In hetzelfde schrijven werd Ridgway vergeleken met Hitier en Himmler. Na afloop der bijeenkomst ging on geveer een dozijn der aanwezigen per tram en per fiets naar Hotel „De Wit- tebrug", waar generaal en mevrouw Ridgway verblijf houden. Zij hadden daar gisteravond bezoek ontvangen van minister Staf en de Ame rikaanse ambassadeur Selden Chapin. De betogers werden echter bij de in gang van het hotel tegengehouden. Twee hunner kregen gelegenheid in de ont- vangruimte van het hotel het schrijven te overhandigen aan een van de leden uit het gevolg van de generaal. De Haagse politie had kennelijk voor zorgsmaatregelen genomen voor een be toging van veel groter omvang; een deel van de bewaking kon spoedig worden ingetrokken. De gehele vergadering en aanbieding' van het schrijven maakten als protestactie een schamele indruk; zij zijn door het Haagse publiek ook nau welijks opgemerkt. Het bezoek van generaal Ridgway aan ons land heeft een informatief karak ter. Het sluit aan bij de reizen, die hij in zijn functie van opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa reeds gebracht heeft aan de re geringen en de militaire leidingen van andere bij de Nato aangesloten landen. Vanmorgen heeft generaal Ridgway in Den Haag van gedachten gewisseld met minister-president Drees en an dere leden van het kabinet. Daarna heeft hij geconfereerd met de Neder landse chefs van staven. Vanmiddag zijn de generaal en zijn echtgenote op het paleis Soestdijk de gasten van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard ge weest. met wie zij de lunch hebben gebruikt. Kort voor zijn vertrek zal de geallieerde onperbevelhebber op Schip hol de pers te woord staan. Frankrijk André Marty, de Franse communistische partijleider die vorige week is gedegradeerd, is als getuige gedagvaard in het onderzoek naar een eventueel communistisch complot tegen de veiligheid van Frankrijk. De katholieke journalist Stanislaus Toth, die tegelijk met kardinaal Mind szenty tot acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd, is in Hongarije gestor ven. Toth was dertig jaar hoofdredac teur van het blad „Nemzeti Ujsag". Na het aan banden leggen van de persvrij heid was Toth nog werkzaam bij het tijdschrift „Uj Embor". In Januari 1949 werd hij gearresteerd. Na drie en half jaar is hij nu in de gevangenis gestor ven. In ambtelijke kringen blijkt een re geling in voorbereiding te zijn, waar door er een nieuwe broodsoort zal ko men, die het huidige volks- en witte brood gaat vervangen. In de maalindus- trie wordt namelijk door (al van fabri kanten verwacht, dat de regering er toe zal overgaan het z.g. A-meel waar van volksbrood wordt gebakken en het W-meel voor wittebrood te laten vervallen. Hiervoor in de plaats zou dan een meelsoort tot stand komen met een uitmalingspereentage. dat juist tussen dat van de oude soorten ligt Het nieuwe brood wordt dus blanker dan het bestaande volksbrood. De prijs zal lager liggen dan die voor het huidige wittebrood, maar ongetwijfeld hoger dan die voor het volksbrood. Aangenomen wordt, dat deze prijs zó gecalculeerd wordt, dat de subsidié, welke nu nog op het huidige volks brood wordt gegeven, verdwijnt, ter wijl de bakkers toch een redelijke winstmarge kunnen verkrijgen. In bakkerskringen wordt er geen be zwaar in gezien, dat de prijs voor het nieuwe brood boven het volksbrood ligt. Wittebrood wordt volgens de bakkers het meest afgenomen door de arbeidersgezinnen, zodat voor hen de invoering van een nieuwe broodsoort zelfs een besparing oplevert. Deze ge hele regeling echter dient nog door de Raad van Economische Aangelegen heden besproken te worden. Senator Nixon, de republikeinse can didaat voor hot vice-presidentschap, heeft zichzelf „algeheel gezuiverd" van de tegen hem uitgebrachte beschuldigin gen, aldus heeft generaal Eisenhower op een bijeenkomst in Wheeling, West-Vir ginia, verklaard, na een ontmoeting met de senator, die de laatste dagen veel critiek heeft moeten doorstaan omdat hij een gift van 18.000 dollar heeft ge accepteerd. Tevoren waren zowel Eisen hower als Nixon in tranen uitgebarsten, toen zij elkaar begroetten op het vlieg veld van Wheeling, aldus meldt Reuter. Na de begroeting reden zij samen naar het stadion van Wheeling, waar Eisen hower sprak op een republikeinse de monstratie. Eisenhower verklaarde van de republikeinse partijvoorzitter een te legram te hebben ontvangen, volgens hetwelk 107 van de 138 leden van het Partijbestuur, die bereikt konden wor den. zich uitgesproken hadden voor handhaving van Nixon als candidaat voor het vice-presidentschap. De gene raal verklaarde te geloven, dat senator Nixon „het voorwerp was geweest van *en onoprechte en boosaardige aanval". Men meent uit deze uitlatingen van Eisenhower vrijwel zeker te kunnen af leiden, dat Nixon candidaat zal blijven Op het hoofdkwartier voor de repu blikeinse verkiezingscampagne zijn dui zenden telegrammen uit alle delen van de Verenigde Staten ontvangen als ge- big van Nixon's uiteenzetting over de adio en de televisie van Dinsdagavond. O* democratische candidaat voor het presidentschap, Stevenson, heeft gisteren verklaard, dat hij geenszins van plan is de namen bekend te maken van de per sonen, die giften hebben gegeven voor een speciaal fonds, dat hij als gouver neur van Illinois had ingesteld voor be paalde staatsambtenaren. Volgens Ste venson is dit fonds gevormd om het in komen van „onmisbare ambtenaren" te verhogen, omdat deze uitsluitend in het belang van de staat lagere salarissen hadden aanvaard dan zij eerst gewoon waren te ontvangen. s In deze vliegtuigfabriek van de Dou glas Aircraft Company in Californië, waar voornamelijk marinegevechts vliegtuigen worden vervaardigd, heerst ongekende rust. De grote hallen, waar anders grote bedrijvigheid is, zijn ge heel verlaten, daar de arbeiders het werk hebben gestaakt. De Douglasfa- briek is de tweede binnen twee weken, waar de arbeiders het werk hebben neergelegd. van de admiraliteit: Niet een vlek van dergelijke grote afmetingen. De onderzeeër had deelgenomen aan vlootmanoeuvres in de Middellandse Zee. „La Sibylle" kon gedurende 48 uur onder water blijven, zonder gevaar voor de inzittenden. De duikboot is afkomstig uit Toulon. De lengte is ongeveer 67 meter, en de wendbaarheid is zeer groot. In Toulon, waar de meeste opvarenden van de duikboot wonen, wachten bij het ss Om kwart over elf hedenmorgen deel de het marinehoofdkwartier te Toulon waar de meeste opvarenden van de duikboot woonden mee, dat de „Sy- bille" met de gehele bemanning verlo ren gegaan is. Vrouwen, die de gehele nacht hadden gewacht, vielen in zwijm en snikten toen een hoge officier de volle wachtkamer in het marinegebouw binnentrad en de droeve mededeling deed. Terwijl hij de Ijjst met namen van de drie officieren en vijf en veertig manschappen aan boord van de onder zeeboot voorlas werd hij door uitroepen en snikken onderbroken. De „Sibylle" had na haar duikoefe- ning van Woensdagmorgen in de na middag weer boven water moeten ko men. Zij liet zich echter niet meer zien en men kon ook geen radioverbinding met de bemanning krijgen. Het zoeken naar het wrak, dat naar men aanneemt in zeer diep water ligt, wordt ondertussen voortgezet. Nadat- reeds eerder een boei van de verongelukte duikboot was ontdekt, nam een vliegtuig vanmorgen een „on gewoon grote" olievlek waar ©p onge veer tien kilometer ten Oosten van Kaap Camarat bij Saint Tropez. Op een vraag, of de waargenomen olievlek be doeld kon zijn als waarschuwingsteken van de vermiste duikboot voor de genen die aan de nazoekingen deel namen, antwoordde een woordvoerder Het Griekse s.s. „Axeios" is Woens dagavond even buiten Hoek van Hol land in aanvaring gekomen met het Zweedse s.s. „Travancore". Op eigen kracht zijn beide schepen vervolgens naar Rotterdam opgestoomd. De „Axei os" kwam daar vannacht om twee uur aan. De „Travancore" is voorlopig bij Pernis aan de grond gezet. Het schip liep bij de aanvaring een gat in het voorschip op. Het Scheveningse vissersvaartuig „Leendert" (Sch. 10) heeft vannacht ge seind, dat het in het Molengat bij Texel met een gebroken roerketting aan de grond zit. Voor schip en bemanning bestaat echter geen gevaar. De Britse ambassadeur te Cairo. Sir Ralph Stevenson, heeft gisteren mét de Egyptische minister-president, Naguib. gesproken over militaire aangelegen heden. Volgens een mededeling van Stevenson werd de levering van wa pens, uitrusting en reserve-onderdelen cioor Engeland aan de Egyptische strijd krachten en de opleiding van Egypti sche officieren in Engeland besproken. Binnenkort zullen Egyptische militai re missies voor opleiding naar Enge land worden gezonden, aldus Naguib. De Britse minister van Oorlog, Head, heeft gisteren op een persconferentie te Londen gezegd: „Het strategische belang van de Britse bases in Egypte is geweldig, niet alleen voor Engeland, maar. ook voor de gehele westelijke wereld. Geen enkele andere bases in het Midden-Oosten zou die in het ge bied van het Suez-kanaal kunnen vei- vangen. Premier Naguib verklaarde gisteren te Cairo dat de regering bezig is een wet op te stellen welke voorziet in de doodstraf voor personen die- veroor deeld worden wegens onwettige han del in verdovende middelen. Engeland heeft, aldus U.P., besloten Egypte uit te nodigen zich aan te sluiten bjj een internationaal lichaam om de toekomst van de Engels-Egyp tische Soedan te regelen. Verwacht werd, dat de Britse ambas sadeur, Stevenson, de Britse voorstellen een dezer dagen zou voorleggen aan de Egyptische premier. Zij zag meer dan dubbel Eerste toneel: Mevr. Veronica KeirWatson uit Uckfield (Engeland) zit in haar auto, welke van de weg afgereden is. Er komen een aantal po litieagenten aan. „Oh, wat een groot de tachement", roept mevr. KeirWatson uit. „Veer tien man." De politie agenten arresteren haar. Tweede toneel: Mevr. KeirWatson wordt schul dig bevonden in kenne lijke staat een auto be stuurd te hebben. Zij krijgt een boete van 20 pond sterling. Epiloog: Er waren maar vier politieagenten. Meeuw emigreerde Een bruine zeemeeuw, die op 1 Juli 1951 in Finland geringd was, is gevangen op het meer van Moero in de provin cie Katanga in de Belgi sche Congo. Gegevens op de ring toonden aan, dat het dier was komen aan vliegen van het eiland Aspakaer, aan de Zuid kust van Finland. Vrouw van 130 jaar overleden Te Karatsji is op 130- jarige leeftijd een vrouw overleden, die beschouwd werd als de oudste in woonster van Pakistan. Ongeveer tien jaar voor haar dood begon het zil vergrijzehaar van Sisja platinablond te worden. Ook begon zij opnieuw tanden te krijgen. Haar gezichtsvermogen moet tot de laatste dag van haar leven uitstekend zijn geweest. Admiraal als student Onder de studenten die zich hebben laten in schrijven voor de univer siteit van Georgia be vindt zich de vice-admi raal Robert Hunter, die 14 maanden lang het be vel heeft gevoerd over het vliegdekschip Boxer. Hunter zei dat hij 35 jaar geleden tijdens de eerste wereldoorlog zijn studie had moeten afbre ken en dat hij wat hij eenmaal is begonnen graag afmaakt. Russisch Antonia Sultanova, een Russische parachutiste, beweert een nieuw we reldrecord gevestigd te hebben voor vrouwen met een vertraagde sprong. Zij viel 7400 meter alvo rens haar parachute te openen. Het duurde 2 min. en 22 sec. Een groep Russische mannen beweren meer dan 8000 meter gevallen te zijn alvorens hun para chutes te openen. Dit zou eveneens een nieuw we reldrecord zijn. De vroegere Engelse duikboot „Sports man", die in Juh werd overgedragen aan de Franse Marine en toen de naam „Sibyle" kreeg, kort na de overdracht in de haven van Toulouse. hoofdkwartier van de vloot vele verwan ten van opvarenden op nieuws omtrent de boot. In het eerste communiqué van de ma rine dat gisteren in Parijs werd uit gegeven werd uitihg gegeven aan „ern stige bezorgdheid". Maar vanmorgen vroeg bijna 18 uur, nadat de „Sibylle" niet meer van een routineduik naar boven was gekomen moesten de autoriteiten verklaren, dat de hoop ver dween. Enkele uren later werd meege deeld, dat het vaartuig officieel als ver loren wordt beschouwd. De zuurstof- voorraad van de „Sibylle" was toerei kend tot morgenmiddag twaalf uur. Een woordvoerder van hét ministerie van Marine in Parijs heeft verklaard, dat van Amerikaanse of Britse zijde geen hulp aangeboden was en dat daar om ook niet gevraagd was. Hij voegde hieraan toe, dat de Fransen ter plaatse over voldoende faciliteiten beschikken en dat er geen hulp van buiten af nodig is. De duikboot is drie maanden geleden door Engeland voor een periode van vier jaar aan Frankrijk uitgeleend, ter versterking van de Franse vloot, in het kader van de NATO. De duikboot, die aanvankelijk „H.M.S. Sportsman" heette, werd in 1942 te Chatham ge bouwd. De laatste Franse duikbootramp vond plaats in 1948, toen de U-boot 2218, die op de Duitsers was buitgemaakt, met 35 passagiers, spoorloos verdween. nder de titel: „Vaticaan en vrij heid" is dezer dagen bij de N.V. Uitgeversmaatschappij G. J. A. Ruys te Amsterdam in Nederlandse vertaling van Willem Hijmans Free dom and catholic power" van Paul Blanshard verschenen, waarvan de oorspronkelijke uitgave in de V.S. zeer terecht grote verontwaardiging heeft gewekt. De auteur, door de uitgever gepre zen als uitermate ter zake kundig, zó zelfs, dat tot nog toe „geen enkel der met grote nauwgezetheid gereleveerde feiten is kunnen weerlegd worden", stelt zich ten doel de waarheid over het streven naar macht van de R.K. Kerk eens en voor goed aan het licht te brengen. In tien hoofdstukken be handelt hij de inrichting der Kerk en de wijze, waarop zij in deze wereld haar taak vervult. Ons oordeel over dit boek kan kort zijn. Ondeskundiger, onwetenschappe lijker en onwaardiger geschrijf heb ben wij zelden onder de ogen gehad. Het is ons te enenmale onmogelijk te geloven aan de goede trouw van de auteur. Op een dergelijk-tendentieuze manier maakt men niet letterlijk alles verdacht, vooral niet, wanneer men tegelijkertijd beweert de grote geestelijke waarden van het instituut, dat men bestrijdt, te achten en onaan getast te laten. Elke bladzijde van dit onsmakelijke boek druipt van venijn en is geschreven vanuit een plat- materialistische geest. Verreweg de meeste citaten, die de schrijver aan haalt uit katholieke werken en zelfs uit pauselijke documenten, worden totaal uit hun samenhang gerukt of geheel verkleurd door een volkomen miskennen van hun achtergrond. Slechts van één ding heeft Blanshard ons overtuigd: niet aan liefde voor de waarheid dankt dit geschrift zijn ont staan, maar aan een, zacht gezegd, uitgesproken persoonlijke animositeit tegen alles wat katholiek is. Het lust ons dan ook niet zijn beweringen te weerleggen; een dergelijke, unfaire bestrijdingsmethode verdient slechts doodgezwegen te worden. Tenslotte nog deze opmerking: dat vertaler en uitgever gemeend hebben dit boek voor het Nederlandse pu bliek toegankelijk te moeten maken is, naar onze overtuiging, zonder meer een duidelijke misgreep. De tijd, dat zo'n manier van schrijven in bepaalde milieu's een zekere opgang maakte, ligt gelukkig achter ons. Zoals de mentaliteit nü is, hebben weldenken de Nederlanders, die de geestelijke atmosfeer, waarin wij leven, begrij pen, te veel zelfrespect en objectivi- teitsgevoel om deze lasterlijke insinu aties serieus te nemen. Zij wensen zich niet mee te blameren.' Advertentie Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en West. Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon: 6.33—18.29. Maan: 15.08—21.50. (Van onze weerkundige medewerker) Een actieve stormdepressie trekt met in de kern een luchtdruk van 724 mm. over Schotland naar het Oosten en ver oorzaakte ook vandaag in ons land on stuimig herfstweer met regen. Ook voor de komende dagen blijven de vooruitzichten ongunstig. Nieuwe de pressies van de oceaan bewegen zich met regen en wind naar West-Europa. De temperatuur, die twee dagen weer normaal was voor September, zal weer enkele graden lager worden. De buien, die er tussen de verschillende depres sies voorkomen, zullen plaatselijk vrij zwaar zijn en met onweer vergezeld gaan. Woensdagavond hield de afdeling Amsterdam van de R. K. Bond van Si garenwinkeliers „Sint Antonius" een algemene ledenvergadering. Hoofdpunt van de agenda vormde de bespreking inzake de in- en verkoop van tabaks artikelen. De prijsverlaging van be paalde sigaretten is door het rokend publiek met vreugde begroet, maar bij de winkeliers is ze op z'n zachtst ge sproken met gemengde gevoelens ont vangen. En zulks omdat zojuist ge noemde prijsdaling tot nog toe niet vergezeld is gegaan van een winstmar ge-verhoging voor de man achter de toonbank. Toen de sigaretten in kwestie twee bekende merken enige tijd geleden in prijs werden ver hoogd, werd gelijktijdig het winst percentage voor de winkelier ver laagd. Nu deze merken van 80 op 75 Geen beter heelmeester dan de arbeid cent zijn gebracht, heeft men ver zuimd de winstmarge evenredig te verhogen. En dat betekent een aanslag op een minimum. Bij de fabrikant kreeg het Bondsbestuur ondanks he vig aandringen zijnerzijds tot nog toe geen gehoor. Omdat de voorzitter het niet wenselijk vond: in deze kritieke situatie nog langer lijdelijk af te wachten, stelde hij de Amsterdamse leden voor het volgende besluit te nemen: lo. Geen enkel product van de betref- rende fabrikant nog langer te pous seren. 2o. De twee merken uit etalage en automaat te verwijderen. 3o. De „fabrikant" van dit besluit onverwijld in kennis te stellen. Alvorens dit besluit in stemming te brengen deed hij een beroep op alle aanwezigen om zich wel te realiseren dat het dit keer niet ging om een tweetal sigaretten uit automaat of vitrine, maar om het hele bedrijf. Dat eendrachtig en handelend optreden de enige middelen waren om deze aanval op een bestaans zekerheid te pareren. Dit Amsterdamse voorstel, dat wel eens in zeer brede kringen navolging zou kunnen vinden, werd met algemene stemmen aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1