Doel: Dollarhulp overbodig maken Snelle ontwikkeling van overzeese gebiedsdelen eerste vereiste 1 m Laatste saluut aan „Sibylle Nieuwe zuivering in Egypte Tussett neus en lippen MOSSADEQ geeft Truman bedenktijd Churchill en tot 4 October Voorstel eisen van Anglo Iranian voor te leggen aan Internat. Gerechtshof Weeldebelasting Scheepswerf voor groot deel in de as gelegd van de voorstel De vijftien leden-staten Europese Assembleé voor Grove moord op Duitser Thorez in October terug verwacht Vriendschap Behandeling van de Yelser affaire Regeringsfunctionarissen militaire leiders met pensioen Twintig jaar voor beide verdachten Romulo opvolger van Trygve Lie? Direct-Generaal op Buitenl. Zaken w riuRKio oejtmyM mj! In aanbouw zijnde coaster gespaard Tot hoofd en hart VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1952 76ste JAARCANC No. 25491 Donelly protesteert bij de Russen Na Russisch congres Kleine Chaplins in bewondering Door rechtbank uitgesteld Kransen in zee; vlaggen op vloot halfstok Faroek 's autopark te koop Moord op boswachter Stichtte brandmeester brand in schuur? Zaak terugverwezen naai de instructie Piloten in Poolgebied uit isolement verlost Dakota op ski's landt bij gestrande Hastings Gesneuveld in Korea Indonesische Zaken; FALCON MANTELS-JASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirt. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.— per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 WELVAARTSPLAN VOOR WEST-EUROPA De vijftien leden-staten van de Europese assemblee te Straatsburg hebben Don derdagavond met algemene stemmen een voorstel aangenomen, gebieden overzee tot ontplooiing te brengen door het wederkerig toestaan van preferentiële rechten teneinde West-Europa onafhankelijk van dollarhulp te maken. Drie onmiddellijke stappen worden voorgesteld als basis voor een uit zeven pun ten bestaand programma. 1) Stichting van een Europabank voor de ontwikkeling van overzeese gebieden. 2) Internationale contracten op lange termijn betreffende de voornaamste produc ten, met dien verstande, dat prijzen en hoeveelheden vastgesteld worden, teneinde de markt voor producenten te verzekeren. 3) Een systeem van preferentiële tarieven tussen Engeland en het gemenebest enerzijds en de Europese landen en afhankelijke gebiedsdelen anderzijds. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, Walter Donelly, heeft bij de Sovjet-autoriteiten geprotesteerd te gen wat hij noemt „een flagrante schen ding van de interzonale grens door Oost- Duitse politie en het vermoorden van een Duitse ambtenaar". Het betreft een incident dat in Juli J.I., plaats vond toen 80 a 90 meter bin nen de grens van de Amerikaanse zone de Duitser Gerhard Palzer werd gegre pen door drie of vier Oost-Duitse poli tiemannen. die hem over dé zonégrens trachtten te slepen, aldus de protest brief. Palzer wist zich los te rukken, toaar de Oost-Duitsers losten op korte afstand verscheidene schoten op hem, Waardoor hij werd gedood. Ooggetuigen verklaren, dat het incident binnen de Amerikaanse zone gebeurde. Ter plaat se zijn twee patroonhulzen en bloed vlekken aangetroffen Donelly eist bestraffing van de daders, schadeloosstelling van het gezin van de vermoorde en maatregelen ter voorko ming van dergelijke voorvallen in de toekomst. Volgens United Press verwacht men te Parijs dat de leider van de Franse communisten, Maurice Thorez, ongeveer lialf October naar Frankrijk zal terug keren. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan ook het aangekondigde „vredesof fensief" van de Franse communistische partij beginnen. Thorez, die sedert October 1950 „om gezondheidsredenen" te Moskou ver toeft, zal aan het hoofd staan van de Franse delegatie op het Russische com munistische partijcongres, dat 5 October te Moskou begint. Na afloop van dit congres zal Thorez wellicht met de de legatie naar Parijs terugkeren. Stalin is inmiddels gekozen in de de legatie die de afdeling Moskou van de Russische communistische partij naar het partijcongres zendt. Onder de 129 gedelegeerden en 17 plaatsvervangens die door de afdeling Moskou gekozen zijn bevinden zich ook de minister van buitenlandse zaken Vis- hinsky en de volgende leden van het Politburo: :Malenkov, Beria, Molotov, Kaganovitsj, maarschalk Worosjilov. Boelganin, Kroesjev, Kosigin en voorts de voorzitter van de Opperste Sovjet Shvernik. Het programma dat gebaseerd is op de overzichten van de economische toe stand in de verschillende landen en hun overzeese gebiedsdelen, behelst de vol gende punten: 1) Vermeerderde productie van grond stoffen, speciaal van die producten die momenteel uit de dollargebieden geïm porteerd worden. 2) Politiek van economische expansie in plaats van restrictie. 3) Gebruikmaking van de hulpmidde len van alle bij de Raad van Europa aangesloten landen voor de uitrusting en ontwikkeling van koloniale gebieden. 4) Open-deur-politiek ten aanzien van het vestigen van bedrijven en fabrieken van de deelnemende landen. 5) Coördinatie van investeringspro gramma's, streek bij streek en product bij product. 6) Schepping van markten in Europese staten voor de producten uit koloniale gebieden. 7) Bevordering in de koloniale gebie den van industrieën, teneinde op die wjjze de levensstandaard in die gebieden te verbeteren. Het aan de ministerraad overgelegd plan beveelt aan om het privé initiatief in de overzeese gebieden volledige kans te geven. Daarbij zou het initiatief uit die landen, die zelf geen overzeese ge bieden hebben, niet mogen worden ach tergesteld. Een suggestie werd geuit om internationale maatschappijen te stichten, daar de voor de ontsluiting van de betrokken gebieden benodigde kapitalen alleen in internationaal ver band zouden kunnen worden opge bracht. Het plan zal thans in de vorm van een aanbeveling worden voorgelegd aan het comité der ministers. Bij het aanbieden van het rapport aan de Assemblée zeide de Duitse afgevaar digde Johannes Semler, dat Europa slechts door gemeenschappelijk werken van alle Europese staten om een sterk economisch potentieel op te bouwen in deze overzeese landen en dominions in staat zal zijn zich van zijn constante economische tekorten te bevrijden. Het economisch potentieel .van deze landen en gebieden staat op geen enkele wijze achter bij de economische macht van de V.S. of de Sovjet-Unie, zeide Semler, én de bevindingen citerend van een groep deskundigen, die maanden hebben besteed aan het analyseren van de economische vooruitzichten van Euro pa voegde hij hieraan toe: „De econo mische ontwikkeling van deze overzeese landen, de verhoging van hun producti viteit en investeringen op grote schaal in hun industrieën vormen de enige basis voor een economische en financiële verbetering van de toestand in Europa Om de Europese afgevaardigden er een denkbeeld van te geven hoeveel niet aangeboorde economische bronnen Europa overzee zou kunnen exploite ren wees Semler er op, dat deze landen en gebieden een oppervlakte van on geveer 50 millioen vierkante km, dat is meer dan een derde van de be woonbare gedeelten van de aarde, be slaan. „Deze landen" zo zei hjj „be slaan een groter oppervlakte dan het Sovjetblok en Rood China samen, waar waar 750 millioen mensen op 35 mil lioen vierkante km wonen, terwijl wij 950 millioen mensen hebben, van wel ke een derde Europeanen in onze overzeese gebiedsdelen". Daarom was de economische commissie van mening, dat een snelle ontwikkeling op grote schaal van deze overzeese lan den deze in staat zou stellen te produ ceren voor de verkoop naar het dollar- gebied. De Engelse liberaal Lord Layton gaf onmiddellijk zijn steun aan de aanbeve ling van de commissie als een „verstrek kende oplossing voor de onevenwichtig heid van Europa en zijn geassocieerde landen en onze onafhankelijkheid van de V.S." en hij voegde hieraan toe: „Ik beveel dit „Straatsburgerplan" aan de grote Dominions aan". De heer Lannund, een vooraanstaande figuur in de commissie der Verenigde Naties, wees er op, dat Nederlanders mede geroepen zouden zijn een belang rijke rol te spelen bij de uitvoering van plannen tot ontwikkeling der overzeese gebieden. „Nederland, dat zovele gene raties koloniale ervaring heeft en dat thans nauwelijks nog koloniën over heeft, moet hieraan medewerken", zo zeide hij. Het was opvallend dat onder de deskundigen die het rapport hadden opgesteld, geen enkele Nederlander was. Deze commissie bestond uit vier Engel sen, vier Fransen, een Belg en een Duit ser. Zij was door het secretariaat van de Raad van Europa samengesteld. Ook in de sub-commissie, die de voorstellen aan de Assemblée had uitgewerkt, was Ne derland niet vertegenwoordigd. Ten slotte is ook in het debat over de voor stellen geen enkele Nederlandse afge vaardigde naar voren gekomen. De Britse delegatie heeft het leeuwenaan deel in de discussie genomen. Michael en Josephi ne, zes en drie jaar oud, kinderen van Charlie Chaplin, kijken vol bewon dering naar de schildwacht vow het Buckinghampa- leis. De man, fraai uitgedost in 't spec taculair uniform met berenmuts, leven ook een schouwspel op, dat de peuters in Amerika wei niet gewend zijn hoewel men ook daar niet van show afkerig is- Overi gens is het de vraag of de kinde ren oog hebben voor de voor sprong, die de tra ditie in dat opzicht toch altijd nog geeft. De nieuwe Sovjet-ambassadeur in de V.S., Zaroebin, heeft gisteren zijn geloofsbrieven op het Witte Huis overhandigd. Hij gaf president Truman de ver zekering, dat de Sovjet-Unie tezamen met Amerika naar wereldvrede en goede betrekkingen tussen de beide landen zou streven. De Sovjet-Unie koestert volgens Zaroebin. een op recht gevoel van vriendschap voor de Verenigde Staten. President Truman antwoordde, dat de Verenigde Staten slechts gevoelens van de meest vriend schappelijke aard voor de Sovjet-Unie hebben. Generaal Ridgway heeft gisteren ons land weer verlaten. Tevoren had hij op Soestdijk met zijn echtgenote aangezeten aan de lunch. H. M. de Koningin in gesprek met generaal Ridgway. Links minister Staf, geheel rechts mevr. Ridgway. 55 De Haarlemse rechtbank zou 6 Octo ber beginnen met de behandeling van de strafzaken, die men pleegt aan te duiden als de Velser affaire". Wij ver nemen, dat de verdachten bij de recht bank bezwaarschriften hebben ingediend tegen kennisgeving van verdere vervol ging. Nu deze bezwaarschriften zijn binnengekomen zal de openbare behan deling van de strafzaken niet in Octo ber geschieden. De bezwaarschriften zullen begin November in raadkamer in behandeling komen. Schepen van de Franse Middellandse- Zeevloot hebben gisteren de gehele dag gezocht naar lijken en wrakstukken van de duikboot „Sybille", die Woensdag met acht en veertig opvarenden is vergaan. Vanochtend zijn deze oorlogsbodems voor het laatst langs deze onheilsplaats gevaren en hebben marinevliegtuigen kransen in zee geworpen. Aan alle mas ten hing de vlag halfstok toen de vloot daarna de haven van Toulon binnenvoer. Men neemt aan, dat het duikroer of de luchttanks van de „Sybille" onklaar zijn geraakt waardoor het onmogelijk werd de diepte van het vaartuig te regelen. Daardoor moet de boot tot op 700 m. ge daald zijn. Op 300 meter diepte echter zijn de klinknagels al gesprongen en de wanden opengescheurd. Op dat moment is de bemanning door de geweldige uruk van het binnenstromende water gedood. Hoewel er „Davis"-ontsnappingsappara- ten aan boord waren, kon men hiervan geen gebruik maken, daar deze toestellen slechts tot een diepte van zestig meter practische waarde hebben. Eén van de manschappen van de „Sibylle" is aan de ramp ontsnapt, doordat hij kort voor het uitvaren van de duikboot, wegens ziekte in Toulon moest achterblijven. Te Cairo is officieel medegedeeld, dat vjjf Egyptische ambassadeurs en gezan ten en een tiental onderstaatssecretaris sen en hoge functionarissen uit de rege- ringsdienst zijn ontslagen in het eerste stadium van een nieuwe zuivering in de regeringsdiensten. Onder degenen, die ontslagen zijn, be vindt zich de Egyptische gezant in Ne derland, Mohamed Aly Sadek, com van ex-koningin Narriman. Voorts de am bassadeur in Spanje, de gezant bij het Vaticaan en de gezanten in Portugal en Brazilië. De voormalige stafchef van het Egyp tische leger, veldmaarschalk Farid, de voormalige opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Sjarawy, en de voormalige commandant van de kust wacht, generaal Sjawky, zijn voorts door de regering gepensionneevd. Voorts werden nog 450 andere officie ren gepensionneerd, onder wie een aantal generaais en admiraals. Dertig generaals van het leger, die van hun functies zijn ontheven, zullen, naar Reuter in Cairo verneemt, hoge regeringsposten krijgen. Ook heeft de regering van generaal Naguib besloten het aantal officiële feestdagen, te halveren. 23 Juli zal ïn- het vervolg worden gevierd als de dag Het Gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen de 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige los werkman M. Chr. P. beiden uit Bussum, wegens moortfr op de 58-jarige boswachter A. van der Schagt op 17 Juni 1947 op de Loosdrechtse hei de. veroordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf met aftrek. De procureur-generaal had tegen de koopman twintig en tegen de los werk man vijftien jaar geëist; de rechtbank had in Mei j.l. elk der mannen tot vijf tien jaar veroordeeld. Het tweede ten laste gelegde feit, dat beiden hadden bekend, namelijk diefstal met geweld pleging in een villa te Laren op 16 Juni 1946, waarbij zij een jonge vrouw, die hen betrapte, toen zij poogden met de buit te verdwijnen, hadden mishandeld, werd eveneens bewezen geacht. De Perzische premier, Mossadeq, heeft aan Churchill en Truman voorgesteld, dat de eisen van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij worden voorgelegd aan het Inter nationaal Gerechtshof te Den Haag. Dit voorstel geldt tot Zaterdag 4 October. Mossadeq spreekt in zijn boodschap niet over verbreking der diplomatieke betrek kingen met Engeland, voor het geval het voorstel niet binnen de aangegeven tijd wordt aangenomen. Perzië vraagt voorts o.m. 49 millioen pond sterling in omwis- selbare dollars te betalen, als voorschot op de definitieve afrekening met de olie maatschappij. Mossadeq verwerpt het Brits-Amerikaanse voorstel van 30 Augustus, dat volgens heiA een poging is om de „ongeldige" concessie-overeenkomst van 1933 nieuw leven in te blazen. Hij verklaart dat eigenlijk alleen de Perzische rechtbanken bevoegd zijn de aanspraken van de oliemaatschappij te onderzoeken. Om de goede wil te tonen gaat Perzië er echter mee accooord, dat Jij aan het Internationaal Gerechtshof ter beoordeling worden voorgelegd, mits 1) binnen zes maanden uitspraak wordt gedaan; 2) het een kwestie zal zijn tus sen de Perzische regering en de olie- tb c atschappij3) overeenstemming wordt »ereikt over de vier volgende punten: a) vaststelling van de door Perzië te be talen som voor de activa van- de maat schappij op het moment van dé nationa lisatie; b) de wijze, waarop de weder zijdse vorderingen zullen worden onder zocht; c) de schadeloosstelling aan Perzië wegens de moeilijkheden, die Perzië bij de verkoop van olie van Britse zijde in de weg zijn gelegd; d) bëtaling van 49 millioen pond sterling door de maat schappij als voorschot op de definitieve afrekening. Onze Londense correspondent tekent hier- oij aan dat het Perzische antwoord op de voorstellen van Amerika en Engeland aller minst bemoedigend is. Het enige wat men len gunste van dit antwoord kan zeggen is wat de Times hedenmorgen concludeert in een hoofdartikel. Het blad merkt op dat, ondanks het feit dat vele van de in het ant woord vervatte tegenvoorstellen onaanvaard baar zijn, er duidelijk sprake is van een Perzische poging tot een, zij het dan ook voor Perzië uiterst gunstig, vergelijk te komen en dat er derhalve inderdaad een mo- gelijkhied blijft om tot een vergelijk te nomen. Het voornaamste struikelblok in eventueel te hervatten onderhandelingen is de opzet telijk vaag gehouden Perzische compensatie- eis, die, afgezien van het reeds verlangde bedrag van 49 millioen pond sterling, con verteerbaar in dollars, later zulke proporties zou kunnen aannemen dat de Anglo-Iranian Oil Company zelf vrijwel niets zou ont vangen in compensatie voor het verlies van de raffinaderij te Abadan en van de ma chinerieën en de pijpleidingen in de rest van Perzië, om nog te zwijgen van het verlies van de oude contractuele rechten. Vakman Een dame te Muncia (Indiana) liet een electrx- cien komen om een defect aan de leiding te repare ren. Toen de man weg was zette ze de radio aan, maar die gaf geen geluid. Zuchtend schakelde ze de eerste kookplaat van haar electrisch fornuis in, en zie: zoete muziek orgelde uit de luidspreker, maar de kookplaat werd niet heet. Toen probeerde me vrouw het met een andere kookplaat. Terstond zweeg ie radio in alle talen, maar ook deze kookplaat werd niet heet. Nu besloot ze maar te gaan strijken en schakelde haar electrisch strijkijzer in. De bout bleef koud, maar de electrische kachel begon te branden. Hierop- belde mevrouw een andere electricien op. Kronen De Engelse fabrikanten, die souvenirs voor de ko- menae kroning laten ver vaardigen, zitten met de handen in het haarnadat het IJkkantoor heeft ver klaard, dat volgens een wet uit 1773 een kroon alleen mag worden gesla gen op edele metalenGro te aantallen lepeltjes, as bakken en andere traditio nele souvenirs zijn reeds gemaakt, en de meeste prijken met een kroon. Wanneer er niet een an dere wet wordt opgesteld, waardoor die van 1.773 komt te vervallen, zullen de Engelsen geen kroon tjes mogen vervaardigen: Deze kronen vallen niet onder de bepaling van 1773, zodat Joan Bellis rustig kan doorgaan met ze de juiste kleur te ge ven. Wissel-lucifers Als U soms in Cairo verzeild raakt en U hebt geen lucifers, neem dan de eerste de beste tram, die voorbij komt. Aange zien het wisselgeld schaars is, zal de conducteur U, als U geld terug moet heb ben, een pakje lucifers geven Tsjin Peng is veel ping ping waard De regering van Ma- lakka heeft sinds het uit breken van de communis tische opstand in 1948 tot heden in totaal een be drag van 8.742.909 straits- dollars uitbetaald aan pre mies voor het doden of gevangen nemen van communistische guerilla- strijders. Dit jaar is tot dusverre een recordjaar. Tot 6 September werd met minder dan 2.995.4S9 dollar uitbetaald. Een gewone opstandeling brengt 2.000 dollar op en de secretaris-generaal van de Maleise communisti sche partij Tsjin Peng is als lijk 125.000 dollar waard. Verkeersongelukken Elke 70 minuten komt op de wegen van West-Duits- land iemand om het leven. In de loop van een recente periode van drie maanden hebben meer dan 92.914 verkeersongelukken plaats gevonden, waardoor 65.000 mensen letsel opliepen. Het aantal verkeersslacht offers is 15 procent hoger dan in 1951 en de fede rale autoriteiten verwach ten dat het nog meer zal stijgen. Bij het parlement is nu een nieuwe verkeerswet aanhangig gemaakt, waar in zivare straffen zijn op genomen voor roekeloos rijden of het besturen van een auto als men in ken nelijke staat verkeert, want het merendeel van de verkeersongevallen wordt toegeschreven aan de zorgeloosheid en roeke loosheid van de bestuur ders. van de staatsgreep door het leger. Een ander Egyptisch regeringsbesluit behelst, dat binnenkort de auto's van ex-koning Faroek, tweehonderd in ge tal, en op zes na alle auto's van d,e regering, zullen worden verkocht. Onder het oude regiem gaf de regering ruim een millioen pond per jaar uit voor aanschaffing en onderhoud van luxe-auto's voor hogere ambtenaren. Nu moeten zelfs ministers van h'un eigen auto gebruik maken. De Rotterdamse rechtbank heeft de behandeling voortgezet van de zaak te gen ere 49-jarige meubelstoffeerder B. K. uit Rotterdam, die in een schuur aan de Laan van Woudenstein brand zou hebben gesticht. Hij was toen brand meester van een bluseenheid van de vrijwillige brandweer en tweede secre taris van het college van brandmeesters. De vorige week uitgesproken eis was een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan vier maanden voor waardelijk. De oficier vroeg nu terug wijzing van de zaak naar de instructie. De raadsman, mr. W. Noordijk vroeg ontslag van rechtsvervolging en onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënt. Na raadkamer deelde de president mee, dat het verzoek was afgewezen. Uitsoraak 9 October. Het Britse ministerie van luchtvaart deelde vanochtend mede, dat de negen achtergebleven vliegers van de Hastings, die in het ijsgebied van Noord Groen land een noodlanding hebben gemaakt, vandaag door een met ski's uitgeruste Dakota uit hun isolement zijn verlost. Tijdens een korte stilte in de sneeuw storm, die dit gebied al enige dagen teistert, zette de piloot zijn Dakota op het ijs. De negen mannen lieten de meeste uitrustingstukken achter. Wel namen ze een kruikje Schotse whiskey dat gisteren was uitgeworpen, mee te rug. Naar United Press te New York ver neemt maakt de Philippijnse afgevaar digde bij de Verenigde Naties Gen. Car los Romulo een goede kans volgend jaar gekozen te worden tot secretaris generaal van de V.N.. als opvolger van Trygve Lie, die in Februari moet af treden. Men veronderstelt dat ook Rus land een benoeming van Romulo zou aanvaarden. De Canadese minister van Buitenland se Zaken Lester B. Pearson, zal wellicht gekozen worden tot voorzitter van de Algemene Vergadering. xT et mag wel aan de balk geschre- 7 ven worden, wanneer op een congres van vakgenoten open lijk hulde en dank wordt gebracht aan belastingambtenaren en de aanwezi gen met luide bijval daarmee hun in stemming betuigen. Dit is op het te Scheveningen gehouden congres van de Federatie Goud en Zilver gebeurd. De secretaris van deze Federatie ge waagde van het begrip, waarmede de belastingambtenaren aan de wensen van het goud- en zilvervak ten aan zien van weelde- en omzetbelastingen tegemoet waren gekomen, en het door deze ambtenaren getoonde be grip voor de moeilijkheden en de vlotte afwerking van restituties. Maar hoezeer het congres ook verheugd bleek over de vermindering van de in September 1951 ingevoerde belas ting, welke belasting zowel de indus trie, de groot- en kleinhandel als het ambacht in deze branche dreigde te wurgen, de mensen in het goud- en zilvervak hebben geen kinderhanden, die gauw gevuld zijn. Dat bleek, toen de secretaris mr. dr. J. A. M. van Staay nu de tijd gekomen achtte om de strijd voor totale afschaffing van weeldebelasting te gaan voeren. Wij laten nu even in het midden, of elke weeldebelasting op goud en zilver al of niet moet worden afgeschaft, maar wel hebben wij bezwaren tegen de redenering, waarmee hij blijkens de persverslagen tegen oplegging van weeldebelasting in het algemeen van leer is getrokken. Deze redenering kwam op het volgende neer. Bij het opleggen van weeldebelasting bemoeit de Staat zich met de rechten van de consument en dat acht mr. Van Staay op principiële en practische gronden onjuist. Weeldebelasting noemt hij een eerste stap naar het vormen van vlak ke, grove, gelijkgeschakelde mensen, die de schoonheid niet langer kennen door een steeds verdergaande econo mische bemoeiing van de Staat, wel ke tenslotte op economische Staats- almacht uitloopt. Deze redenering is naar onze me ning wel wat al te simplistisch en te vergaand. Wanneer de motivering van weeldebelasting gezocht wordt in een puriteins gemoraliseer van de Staat ten opzichte van de individuele vrij heid, dan moet zij inderdaad princi pieel worden afgewezen als een on duldbare staatsbemoeiing. Maar wan neer het vaststaat, dat de Staat belas tingen moet heffen om behoorlijk te kunnen functionneren, dan is het re delijk, dat zij de belastingen naar draagkracht verdeelt en daarbij de draagkracht afmeet aan de waarde en de betekenins van bepaalde consump tie- en gebruiks-artikelen. Wij geven echter toe, dat een overbelasting van de meest-draagkrachtigen. welke tot een algemene en gelijke onmacht tot dragen zou leiden, een fatale nivelle ring en vervlakking en gelijkschake - ling zou bewerkstelligen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 20 September 1952 tijdens gevechtshandelingen in Korea is gesneuveld de soldaat T. Bajema. leger- nummer 290722174. Soldaat Bajema was geboren 22 Juli 1929 en afkomstig uit Blokker; hij was ongehuwd. Hij ruste in vrede. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal op het minis terie van Buitenlandse Zaken een Direc toraat-Generaal voor Indonesische Zaken worden ingesteld, dat onder leiding komt te staan van mr. C. W. A. Schür- mann, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister en tot voor kort plaatsvervangend Hoge Commissaris der Nederlanden in Djakarta. Aavertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaarbewolkt met nu en dan buien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog stormachtige, ove rigens krachtige en in het Zuiden van het land tijdelijk tot matig af nemende Zuid-Westelijke tot Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.35—18.27. Maan: 15.53—23.10. (Van onze correspondent) Door tot nu toe onbekende'oorzaak is gistermiddag een felle brand uitgebro ken bij Bodewes' Scheepswerven N.V. te Martenshoek. waardoor een groot ge deelte van deze werf in korte tijd in de as werd gelegd. Kort na vijf uur, juist ILaat twijfel zich nooit nestelen tussen de liefde, want dan versteent het hart. j toen de arbeiders de werf verlaten had den, ontdekte men zware rookwolken in de grote bouwloods. Nog voordat de brandweerploegen uit Hoogezand en Sappenneer met vele stralen de vuurzee bestrijden konden, stond de grote bouw loods reeds in lichterlaaie. In deze loods zijn alle belangrijke afdelingen van het bedrijf ondergebracht, zoals smederij, bankwerkerij, lasinrichting etc. Deze loods ging geheel verloren alsmede alle machines en vele papieren, tekeningen en berekeningen. Een in aanbouw zijnde coaster bleef gespaard. De omvang van de schade, die zeer groot is, valt nog niet te bepalen. Op het terrein van de brand waren aanwezig de burgemeester van Hoogezand en de inspecteur van de brandweer de heer Comello.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1